ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πτώση στο θρησκευτικό αίσθημα των Ελλήνων;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 15:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά είμαι Δήμο.

Μια χαρά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2011, 02:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι γνωστό ότι η πίστη με την πνευματικότητα, είναι δύο ποσά, αντιστρόφως ανάλογα

Τώρα αυτό σηκώνει συζήτηση...που ξεκινάει από το τί ορίζουμε ως "πίστη" και τι ως "πνευματικότητα". Τώρα εάν με την λέξη "πίστη" εννοούμε το να είμαστε "θρήσκοι", να πιστεύουμε κατά γράμμα τα ευαγγέλια, να πηγαίνουμε τακτικά στην εκκλησία, να κάνουμε το σταυρό μας και να βοηθάμε πού και πού κανά συνάνθρωπα για να έχουμε και την συνείδησή μας ήσυχη τότε οκ συμφωνούμε...

Η έννοια της "πνευματικότητας" όμως, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν έχει και τόσα πολλά κοινά με την ερευνητική διάθεση, την κριτική σκέψη και γενικώς την επιστήμη...το "ανοιχτό πνεύμα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που προχωρεί με βήματα καμήλας, που τηρεί πιστά έναν σχεδόν μηχανιστικό σκεπτικισμό, που ακούει προσεκτικά όλες τις απόψεις, δεν απορρίπτει καμία αλλά και δεν πείθεται και σε καμία...αυτό είναι μάλλον μία διανοητική στειρότητα...η πνευματικότητα, στο αποκορύφωμά της, είναι μάλλον η βέβαιη γνώση, η από διαίσθηση ή και ενόραση άμεση κατανόηση κάποιων πραγμάτων χωρίς την ανάγκη αναλυτικής επεξεργασίας, δηλαδή η Πίστη, στην υψηλότερη έννοια.

Δυστυχώς όμως αρκετοί επιστήμονες φαίνεται να ντρέπονται για την όποια "πνευματικότητά" τους...διότι είναι έννοια αντι-επιστημονική που μειώνει το "κύρος" τους...

Επίσης η "πίστη" αποτελεί και ένα εκπληκτικό ισχυροποιητικό της ανθρώπινης θέλησης.
Εάν δεν πιστεύω στον εαυτό μου δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες και προβλήματα, όση κριτική σκέψη κι αν διαθέτω.
Η ομάδα που δεν πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει ή να ανατρέψει έναν αγώνα είναι καταδικασμένη να χάσει...έχει ήδη μπει "προγραμματισμένη" στον αγώνα για να χάσει...


Η πίστη μπορεί να κάνει όντως θαύματα...και σ' αυτό τα, κατά τ'άλλα ημικλεμμένα και δογματικά ευαγγέλια, θα έχουν πάντα δίκιο. Πρωτίστως θαύματα καθημερινά που διαφεύγουν της προσοχής...
Τα πάντα στο σύμπαν κινούνται από τη δύναμη μίας ενστικτώδους βεβαιότητας. Ο Ήλιος και η Σελήνη εάν αμφέβαλλαν έστω και για μία στιγμή αμέσως θα εξώκειλαν από την πορεία τους, έλεγε ο Μπλέικ...ο σκοινοβάτης στο τσίρκο εάν αρχίσει να αναλύει την κατάσταση θα γκρεμοτσακιστεί και ο άγιος Πετράν, στη γνωστή σκηνή που ξεκινά να περπατά στα ύδατα, με το που μπήκε ο διάολος της αμφιβολίας και του φόβου μέσα του τα σκάτωσε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2011, 04:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, κατ' εμέ, η πνευματικότητα είναι το σύνολο των ικανοτήτων ενός ατόμου οι οποίες καθορίζουν το πνευματικό του επίπεδο.

Την πίστη την αναφέρω με την έννοια της αποδοχής που είναι η θρησκευτική πίστη και όχι με την έννοια της πεποίθησης ή της σιγουριάς για κάτι, όπως, για παράδειγμα, η "πίστη" ότι θα τελεσφορήσει μια προσπάθεια.

Πιστεύω στον εαυτό μου, θεωρώ ότι σημαίνει έχω τη βεβαιότητα ότι είμαι ικανός για κάτι, έχω την πεποίθηση ότι θα τα καταφέρω και αυτό λειτουργεί προτρεπτικά.

Πιστεύω όμως σ' ένα θεό που δεν τον έχω δει ποτέ, που δεν κάνει έκδηλη, με σαφήνεια, κάποια απ' τις ιδιότητες που του αποδίδω και που δεν θέλω να καταλάβω ότι όλα αυτά είναι αποδείξεις ανυπαρξίας του, τότε αυτό το είδος πίστης λειτουργεί κατασταλτικά ως προς την ανάπτυξη των ικανοτήτων που ανέφερα στην αρχή.

Φυσικά αυτή είναι προσωπική ερμηνεία και ορισμός των λέξεων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2011, 09:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης η "πίστη" αποτελεί και ένα εκπληκτικό ισχυροποιητικό της ανθρώπινης θέλησης.
Εάν δεν πιστεύω στον εαυτό μου δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες και προβλήματα, όση κριτική σκέψη κι αν διαθέτω.
θα διαφωνίσω εδώ φιλε kost.
το μεγαλύτερο ενισχυτικό της θέλησης, είναι η ελπίδα.
Εαν δεν προσπαθούμε, όση πιστη και να έχουμε, δεν γινεται τίποτα.
quote:
Η πίστη μπορεί να κάνει όντως θαύματα...και σ' αυτό τα, κατά τ'άλλα ημικλεμμένα και δογματικά ευαγγέλια, θα έχουν πάντα δίκιο. Πρωτίστως θαύματα καθημερινά που διαφεύγουν της προσοχής...
Η πίστη ποτέ δεν κάνει θαύματα. Η επιστήμη κάνει "θαύματα" φίλε μου.
Οσο και να πιστεύει (για παράδειγμα) κάποιος στις "έμψυχες και θαυματουργές" εικόνες, αν δεν πάει στον γιατρό, τελείωσε. Σωστά;
quote:
ο σκοινοβάτης στο τσίρκο εάν αρχίσει να αναλύει την κατάσταση θα γκρεμοτσακιστεί και ο άγιος Πετράν, στη γνωστή σκηνή που ξεκινά να περπατά στα ύδατα, με το που μπήκε ο διάολος της αμφιβολίας και του φόβου μέσα του τα σκάτωσε...
Για τον σχοινοβάτη θα σου πω ότι αν δεν είναι εκπαιδευμένος, θα φουντάρει. Δεν είναι θέμα πίστης.
Δοκίμασε αν θέλεις να περπατήσης σε σχοινί με την πίστη σου και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Για τον άγιο Πετράν τι να πω...
Περπάτησε στο νερό; Με την πίστη του;;;
Δεν φαντάζομαι να μιλάς σοβαρα φίλε μου ε;

Πιστεύω σημαίνει ότι ασπάζομαι ή ακολουθώ κάτι για το οποίο δεν γνωρίζω το παραμικρό.

Μην ξεχνάς, άλλο πίστη, άλλο πειθώ.

Edited by - Αίολος on 04/05/2011 10:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την πίστη την αναφέρω με την έννοια της αποδοχής που είναι η θρησκευτική πίστη και όχι με την έννοια της πεποίθησης ή της σιγουριάς για κάτι, όπως, για παράδειγμα, η "πίστη" ότι θα τελεσφορήσει μια προσπάθεια.

Πιστεύω όμως σ' ένα θεό που δεν τον έχω δει ποτέ, που δεν κάνει έκδηλη, με σαφήνεια, κάποια απ' τις ιδιότητες που του αποδίδω και που δεν θέλω να καταλάβω ότι όλα αυτά είναι αποδείξεις ανυπαρξίας του, τότε αυτό το είδος πίστης λειτουργεί κατασταλτικά ως προς την ανάπτυξη των ικανοτήτων που ανέφερα στην αρχή.


Γι’αυτό ρώτησα τι εννοούμε με την λέξη «πίστη»? «Πιστός» όμως σε μία θρησκεία ή ιδέα δεν είναι ο πεπεισμένος και σίγουρος για την ύπαρξη ή τελεσφόρηση κάποιων πραγμάτων? Τουλάχιστον ο γνήσιος πιστός και όχι αυτός που απλά αναμασάει αυτά που του έμαθαν. Πιστεύει πχ. με ακλόνητη βεβαιότητα και χωρίς δογματισμούς στην ανάσταση των νεκρών, ή στη σωτηρία της ψυχής, ή στην τελική νίκη του καλού απέναντι στο κακό. Δεν είναι δηλαδή ότι απλώς τα αποδέχεται αλλά είναι βέβαιος...

Και γιατί να ταυτίζουμε την ευρεία έννοιας της «πίστης» με την θρησκευτική πίστη? Θα σου φέρω για παράδειγμα τον εαυτό μου....είμαι άθρησκος αλλά όχι άθεος....πιστεύω δηλαδή στην ύπαρξη Θεότητας (ή Θεοτήτων), ενός πάνσοφου Νου ο οποίος είτε δημιούργησε τον Κόσμο είτε παρέμβη κάποια στιγμή και έβαλε το χεράκι του σ’αυτόν...πιστεύω επίσης ακράδαντα στην μετενσάρκωση χωρίς να είμαι ούτε «βουδδιστής», ούτε «εσωτεριστής» ούτε κάτι αντίστοιχο....έχω δηλαδή μία διαισθητική βεβαιότητα για την πραγματικότητα της μετενσάρκωσης χωρίς όμως αυτό να μπορώ να το αποδείξω, ούτε βέβαια να έχω κάποιο «επιστημονικό» τεκμήριο γι’αυτό....συνεπώς εδώ είναι θέμα «πίστης», η οποία δεν θεωρώ ότι αντιβαίνει καθόλου στην όποια πνευματικότητα κουβαλάω, ίσα-ίσα θα μπορούσα να πω ότι είναι και μέρος της...


quote:
Η πίστη ποτέ δεν κάνει θαύματα. Η επιστήμη κάνει "θαύματα" φίλε μου

Γιατί περιορίζουμε την λέξη «θαύμα» στο κομμάτι της επιστήμης? Και τι είναι «θαύμα»? Κάτι το φαινομενικά ακατόρθωτο? Μία μεγάλη υπέρβαση? Μα πρώτα απ’όλα ο ίδιος ο άνθρωπος δεν είναι ικανός για τα μεγαλύτερα θαύματα? Και η επιστήμη άλλωστε δημιούργημά του είναι.
Η οποία επιστήμη εννοείται ότι βοηθάει τον άνθρωπο με χίλιους δυο τρόπους, και φυσικά και κάνει, ειδικά σήμερα, ένα σωρό από εκπληκτικά θαύματα, όμως τα ψυχολογικά φαινόμενα placebo και nocebo αποτελούν την καλύτερη απόδειξη της δύναμη της θετικής σκέψης και της πίστης -ή και της πίστης σε κάτι το αρνητικό αντίστοιχα- ενός ανθρώπου να ξεφύγει, μέχρι ένα βαθμό τουλάχιστον, από τον «προδιαγεγραμμένο» δρόμο που του δείχνει η επιστήμη...δεν εννοώ δηλαδή εδώ την θρησκευτική πίστη αλλά την πίστη γενικότερα, την πίστη για παράδειγμα κάποιου ότι μπορεί να θεραπευθεί ή να παρατείνει τη ζωή του παρά τις διαβεβαιώσεις κάποιων «αυθεντιών» για το αντίθετο...

Θέλω να πω η μεγαλύτερη δύναμη για «θαύματα» βρίσκεται μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο, «θαύματα» εννοώντας τις φαινομενικά απίθανες υπερβάσεις των ορίων μας. Οι εξαιρετικές ικανότητες βέβαια εκδηλώνονται συνήθως υπό εξαιρετικές μόνο συνθήκες όμως ο λόγος που δεν τις «σταθεροποιούμε» και γνωρίζουμε καλύτερα είναι διότι δεν έχουμε τον χρόνο ή τον τρόπο να τις αναπτύξουμε και καλιεργήσουμε.

quote:
Για τον σχοινοβάτη θα σου πω ότι αν δεν είναι εκπαιδευμένος, θα φουντάρει. Δεν είναι θέμα πίστης.
Δοκίμασε αν θέλεις να περπατήσης σε σχοινί με την πίστη σου και θα καταλάβεις τι εννοώ

Δεν με κατάλαβες ή δεν το εξέφρασα σωστά. Χωρίς την απαραίτητη εκπαίδευση κανείς δεν μπορεί να περπατήσει πάνω σε ένα τεντωμένο σκοινί...η απαραίτητη εκπαίδευση όμως δεν είναι αρκετή....όσο καλά κι αν εκπαιδευτεί κάποιος εάν δεν ξεπεράσει τον φόβο δεν θα το καταφέρει ποτέ....επομένως ποιά είναι εν προκειμένω η εκπαίδευση εκείνων που το καταφέρνουν? Μα φυσικά διαρκής εξάσκηση και διαρκής βελτίωση της τεχνικής από τη μία και ψυχολογικού τύπου εκπαίδευση από την άλλη ώστε να αποκτηθεί η απαραίτητη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση η οποία θα διώξει κάθε φόβο και δισταγμό...διότι όσο καλά εκπαιδευμένος κι αν είναι κάποιος δεν θα το καταφέρει ποτέ εάν δεν έχει μεγάλη πίστη στις ικανότητές του και στο ότι μπορεί να το καταφέρει...το ίδιο ισχύει πχ. για έναν ταχυδακτυλουργό...αυτοί οι χαρισματικοί άνθρωποι γνωρίζουν πολύ καλά ότι για να πιστέψουν οι άλλοι σε εκείνους πρέπει πρώτα απ’όλα να πιστεύουν οι ίδιοι στον εαυτό τους, να είναι βέβαιοι για το τί μπορεί να κάνουν. Και αναφέρω τέτοιες περιπτώσεις, όπως επίσης και «θαυματοποιών» όπως ο Χουντίνι οι οποίοι προκειμένου να πετυχαίνουν τις εκπληκτικές τους «απάτες» πρέπει οπωσδήποτε να έχουν αναπτύξει κάποιες ψυχικές ικανότητες...και η «Πίστη» -με την ευρύτερη έννοια, σαν συνώνυμο σχεδόν της Θέλησης- εδώ είναι απολύτως απαραίτητη.

quote:
Για τον άγιο Πετράν τι να πω...
Περπάτησε στο νερό; Με την πίστη του;;;
Δεν φαντάζομαι να μιλάς σοβαρα φίλε μου ε

Όχι βρε, ενδεικτικά ανέφερα τη σκηνή αυτή..θα μπορούσα να αναφέρω και το παράδειγμα σε ένα μπαρ όπου αν πας να μιλήσεις σε μία γυναίκα χωρίς πολύ σκέψη και ανάλυση είσαι κοντά στο στόχο, ενώ αν αρχίσεις να το σκέφτεσαι και να διστάζεις το έχεις χάσει προ πολλού!

Ωστόσο, το ότι θεωρώ κάποιες διηγήσεις μυθικές δεν σημαίνει ότι θεωρώ και κάποια από τα περιγραφέντα "θαύματα" και ως ακατόρθωτα...

Τη δε Καινή Διαθήκη, αν και δεν είμαι χριστιανός, ενίοτε διαβάζω τα κείμενά της διότι με ενδιαφέρουν από φιλοσοφικής πλευράς (και μόνο η πλατωνική και ορφική επίδραση σε αυτά θα ήταν αρκετές για να μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον). Και σε πολλά σημεία η διδασκαλία του Ιησού περί Πίστης είναι πραγματικά σπουδαία! Μπορεί δηλαδή να πρόκειται για Μύθους (κατά τη γνώμη μου πάντα), όμως κάποιοι εξ’αυτών έχουν εξαιρετικό βάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι γνωστό ότι η πίστη με την πνευματικότητα, είναι δύο ποσά, αντιστρόφως ανάλογα

Τώρα αυτό σηκώνει συζήτηση...που ξεκινάει από το τί ορίζουμε ως "πίστη" και τι ως "πνευματικότητα". Τώρα εάν με την λέξη "πίστη" εννοούμε το να είμαστε "θρήσκοι", να πιστεύουμε κατά γράμμα τα ευαγγέλια, να πηγαίνουμε τακτικά στην εκκλησία, να κάνουμε το σταυρό μας και να βοηθάμε πού και πού κανά συνάνθρωπα για να έχουμε και την συνείδησή μας ήσυχη τότε οκ συμφωνούμε...

Η έννοια της "πνευματικότητας" όμως, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν έχει και τόσα πολλά κοινά με την ερευνητική διάθεση, την κριτική σκέψη και γενικώς την επιστήμη...το "ανοιχτό πνεύμα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που προχωρεί με βήματα καμήλας, που τηρεί πιστά έναν σχεδόν μηχανιστικό σκεπτικισμό, που ακούει προσεκτικά όλες τις απόψεις, δεν απορρίπτει καμία αλλά και δεν πείθεται και σε καμία...αυτό είναι μάλλον μία διανοητική στειρότητα...η πνευματικότητα, στο αποκορύφωμά της, είναι μάλλον η βέβαιη γνώση, η από διαίσθηση ή και ενόραση άμεση κατανόηση κάποιων πραγμάτων χωρίς την ανάγκη αναλυτικής επεξεργασίας, δηλαδή η Πίστη, στην υψηλότερη έννοια.

Δυστυχώς όμως αρκετοί επιστήμονες φαίνεται να ντρέπονται για την όποια "πνευματικότητά" τους...διότι είναι έννοια αντι-επιστημονική που μειώνει το "κύρος" τους...

Επίσης η "πίστη" αποτελεί και ένα εκπληκτικό ισχυροποιητικό της ανθρώπινης θέλησης.
Εάν δεν πιστεύω στον εαυτό μου δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες και προβλήματα, όση κριτική σκέψη κι αν διαθέτω.
Η ομάδα που δεν πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει ή να ανατρέψει έναν αγώνα είναι καταδικασμένη να χάσει...έχει ήδη μπει "προγραμματισμένη" στον αγώνα για να χάσει...


Η πίστη μπορεί να κάνει όντως θαύματα...και σ' αυτό τα, κατά τ'άλλα ημικλεμμένα και δογματικά ευαγγέλια, θα έχουν πάντα δίκιο. Πρωτίστως θαύματα καθημερινά που διαφεύγουν της προσοχής...
Τα πάντα στο σύμπαν κινούνται από τη δύναμη μίας ενστικτώδους βεβαιότητας. Ο Ήλιος και η Σελήνη εάν αμφέβαλλαν έστω και για μία στιγμή αμέσως θα εξώκειλαν από την πορεία τους, έλεγε ο Μπλέικ...ο σκοινοβάτης στο τσίρκο εάν αρχίσει να αναλύει την κατάσταση θα γκρεμοτσακιστεί και ο άγιος Πετράν, στη γνωστή σκηνή που ξεκινά να περπατά στα ύδατα, με το που μπήκε ο διάολος της αμφιβολίας και του φόβου μέσα του τα σκάτωσε...


Α γειά σου βρε Kost.

Πέστα ρε μεγάλε γιατί εσύ τα λες ωραία, εκφράζεσαι απλά και κατανοητά. Πούναι εκείνος ο Industrial να σε "διορθώσει" άραγε;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 11:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Την πίστη την αναφέρω με την έννοια της αποδοχής που είναι η θρησκευτική πίστη και όχι με την έννοια της πεποίθησης ή της σιγουριάς για κάτι, όπως, για παράδειγμα, η "πίστη" ότι θα τελεσφορήσει μια προσπάθεια.
.
.
.
.
.

Μπορεί δηλαδή να πρόκειται για Μύθους (κατά τη γνώμη μου πάντα), όμως κάποιοι εξ’αυτών έχουν εξαιρετικό βάθος.



Καλημέρα φίλε Kost , διάβασα με προσοχή τα όσα είπες και μου δημιουργείται η ανάγκη να τοποθετηθώ πάνω σε αυτά και θα το κάνω αργότερα διότι αυτή τη στιγμή δεν μπορώ!
Μια πρώτη παρατήρηση , θα ήταν εκ μέρους μου , αυτή :"Πρόκειται -κατα την άποψή μου- για μια πολύ υπεραπλουστευμένη άποψη , η οποία δεν συμπεριλαμβάνει πολύ σοβαρές άλλες παραμέτρους"
Αργότερα θα βρώ το χρόνο και θα εξηγήσω τι εννοώ!!!
Την καλημέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Είναι γνωστό ότι η πίστη με την πνευματικότητα, είναι δύο ποσά, αντιστρόφως ανάλογα

Τώρα αυτό σηκώνει συζήτηση...που ξεκινάει από το τί ορίζουμε ως "πίστη" και τι ως "πνευματικότητα". Τώρα εάν με την λέξη "πίστη" εννοούμε το να είμαστε "θρήσκοι", να πιστεύουμε κατά γράμμα τα ευαγγέλια, να πηγαίνουμε τακτικά στην εκκλησία, να κάνουμε το σταυρό μας και να βοηθάμε πού και πού κανά συνάνθρωπα για να έχουμε και την συνείδησή μας ήσυχη τότε οκ συμφωνούμε...

Η έννοια της "πνευματικότητας" όμως, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν έχει και τόσα πολλά κοινά με την ερευνητική διάθεση, την κριτική σκέψη και γενικώς την επιστήμη...το "ανοιχτό πνεύμα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που προχωρεί με βήματα καμήλας, που τηρεί πιστά έναν σχεδόν μηχανιστικό σκεπτικισμό, που ακούει προσεκτικά όλες τις απόψεις, δεν απορρίπτει καμία αλλά και δεν πείθεται και σε καμία...αυτό είναι μάλλον μία διανοητική στειρότητα...η πνευματικότητα, στο αποκορύφωμά της, είναι μάλλον η βέβαιη γνώση, η από διαίσθηση ή και ενόραση άμεση κατανόηση κάποιων πραγμάτων χωρίς την ανάγκη αναλυτικής επεξεργασίας, δηλαδή η Πίστη, στην υψηλότερη έννοια.

Δυστυχώς όμως αρκετοί επιστήμονες φαίνεται να ντρέπονται για την όποια "πνευματικότητά" τους...διότι είναι έννοια αντι-επιστημονική που μειώνει το "κύρος" τους...

Επίσης η "πίστη" αποτελεί και ένα εκπληκτικό ισχυροποιητικό της ανθρώπινης θέλησης.
Εάν δεν πιστεύω στον εαυτό μου δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες και προβλήματα, όση κριτική σκέψη κι αν διαθέτω.
Η ομάδα που δεν πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει ή να ανατρέψει έναν αγώνα είναι καταδικασμένη να χάσει...έχει ήδη μπει "προγραμματισμένη" στον αγώνα για να χάσει...


Η πίστη μπορεί να κάνει όντως θαύματα...και σ' αυτό τα, κατά τ'άλλα ημικλεμμένα και δογματικά ευαγγέλια, θα έχουν πάντα δίκιο. Πρωτίστως θαύματα καθημερινά που διαφεύγουν της προσοχής...
Τα πάντα στο σύμπαν κινούνται από τη δύναμη μίας ενστικτώδους βεβαιότητας. Ο Ήλιος και η Σελήνη εάν αμφέβαλλαν έστω και για μία στιγμή αμέσως θα εξώκειλαν από την πορεία τους, έλεγε ο Μπλέικ...ο σκοινοβάτης στο τσίρκο εάν αρχίσει να αναλύει την κατάσταση θα γκρεμοτσακιστεί και ο άγιος Πετράν, στη γνωστή σκηνή που ξεκινά να περπατά στα ύδατα, με το που μπήκε ο διάολος της αμφιβολίας και του φόβου μέσα του τα σκάτωσε...


Α γειά σου βρε Kost.

Πέστα ρε μεγάλε γιατί εσύ τα λες ωραία, εκφράζεσαι απλά και κατανοητά. Πούναι εκείνος ο Industrial να σε "διορθώσει" άραγε;;



Ο ορισμός σου είναι fail. Διότι πίστη στον εαυτό του έχει και ένας απατεώνας, ένας δολοφόνος, ένας πολεμιστής, ένας κλέφτης, μία πόρνη κτλ που είμαι σίγουρος ότι δεν στερούνται πνευματικότητας όπως το παρουσιάζεις.
Σε ποιο σημείο λοιπόν διαφέρει η ‘’διαίσθηση’’ και η ‘’ενόραση’’ που οδηγεί στην Πίστη μίας υψηλότερης έννοιας, ενός χριστιανού που γίνεται μάρτυρας μέσα σε μία αρένα σε σχέση με έναν μουσουλμάνο που γίνεται μάρτυρας ανατινάζοντας κόσμο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί περιορίζουμε την λέξη «θαύμα» στο κομμάτι της επιστήμης? Και τι είναι «θαύμα»? Κάτι το φαινομενικά ακατόρθωτο? Μία μεγάλη υπέρβαση? Μα πρώτα απ’όλα ο ίδιος ο άνθρωπος δεν είναι ικανός για τα μεγαλύτερα θαύματα? Και η επιστήμη άλλωστε δημιούργημά του είναι.
Για παράδειγμα έφερα την επιστήμη kost.
Και εντός εισαγωγικών για να δείξω ότι δεν υπάρχουν θαύματα στην επιστήμη.
Εαν θαύμα νοούμε κάτι ανεξήγητο κι ενδεχομένως "αδύνατον" με τις γνώσεις που έχουμε, τότε, δεν υπάρχουν θαύματα, αλλά ελλειπείς γνώσεις.
Το θαύμα το ορίζει ο βαθμός της αμάθειας του καθενός φίλε μου.
Σήμερα "συμβαίνουν" πολύ λιγότερα θαύματα απ' ότι πριν 2000 χρόνια. Ετσι δεν είναι;
quote:
και η «Πίστη» -με την ευρύτερη έννοια, σαν συνώνυμο σχεδόν της Θέλησης- εδώ είναι απολύτως απαραίτητη.
Ισως χρησιμοποιούμε πολύ την λέξη "πίστη" εκεί όπου θα μπορούσαμε να πούμε "θέληση", "επιμονή" και "υπομονή".
Ολα αυτά μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με την λέξη "αυτοπεποίθηση".
Αυτοπεποίθηση όμως, όχι παραμύθιασμα του εαυτού μας.
Στηρίζεται μερικώς στην πίστη αλλά κυρίως στην επίδραση κάποιου παράγοντα, είτε λογικού (κάποιος έπεισε) είτε αποτελέσματος (δοκιμή, πρακτική).
Δεν τα πάω καλά με αυτήν την λέξη ρε kost!
Ουδέποτε την χρησιμοποιώ και αρρωσταίνω όταν την ακούω, διότι σημαίνει ότι δεν γνωρίζω τίποτα και δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν γνωρίζει τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 16:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην αφήνετε ΜΕΓΑΑΑΛΕΣ κουτσουλιές παιδιά!

Edited by - Αίολος on 06/05/2011 16:19:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 18:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kost , Καλησπέρα!
Σου "οφείλω" μια απάντηση σε σχέση με αυτά που είπα το πρωί!

Λές.."Δεν με κατάλαβες ή δεν το εξέφρασα σωστά. Χωρίς την απαραίτητη εκπαίδευση κανείς δεν μπορεί να περπατήσει πάνω σε ένα τεντωμένο σκοινί...η απαραίτητη εκπαίδευση όμως δεν είναι αρκετή....όσο καλά κι αν εκπαιδευτεί κάποιος εάν δεν ξεπεράσει τον φόβο δεν θα το καταφέρει ποτέ....επομένως ποιά είναι εν προκειμένω η εκπαίδευση εκείνων που το καταφέρνουν"?

Ο Φόβος παραμένει σε έναν άνθρωπο -σε κάθε άνθρωπο- που καλείται να αντιμετωπίσει το άγνωστο ή εκείνο το οποίο υπερβαίνει -έστω και θεωρητικά- τις δικές του δυνάμεις και τουλάχιστον τις δυνάμεις που μέχρι εκείνη την στιγμή θεωρεί ότι έχει κάθε άνθρωπος!
Όσο -αν- αρχίζει ο άνθωπος -αν- να αποκαλύπτει τις "εν δυνάμει" δυνάμεις του και να τις καθιστά εν ενεργεία και να πλαταίνει τις γνώσεις του , τόσο αρχίζει να θεμελιώνεται εντός του η αυτο-πεποίθησή του και τότε αρχίζει να διαμορφώνεται εντός του μια εντελώς διαφορετική εικόνα απο εκείνη την σχετική-πλασματική που επέφερε εντός του τον οποιοδήποτε φόβο και αδυναμία!
Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ είναι εκείνη που ενισχύει την αυτοπεποίθησή μας και εκείνη που σαν δεν καλλιεργηθεί την ελαχιστοποιεί και στην συνέχεια μας γονατίζει και ψυχολογικά!
Διότι ο άνθρωπος -καλώς ή κακώς- είναι ΚΑΙ "ψυχολογικό ον" και όλα λειτουργούν σαν αλυσίδα...το ένα επιφέρει το άλλο!
Ακόμα και αυτή η "πίστη" όπως την αναφέρεις που για μένα δεν είναι τίποτ'αλλο απο ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στις δυνατότητές του που έρχεται ως αποτέλεσμα εκπαίδευσης και γνώσης -διαρκούς- δομείται και απολαμβάνει τη εκπαίδευσης τόσο του I.Q...όσο και του E.Q των ανθρώπων!!!
Δεν θα ηθελα να υπεισέλθω και σε άλλα θεματικού χαρακτήρα στοιχεία-παραμέτρους που διαδραματίζουν ΚΑΙ αυτά σημαντικό ρόλο στην εν γένει ψυχολογία μας και στην εμπιστοσύνη που έχει ο καθένας μας στον εαυτό του , όπως η "δηλωμένη θέση ζωής" του καθενός που εν πολλοίς δημιουργήθηκε και υιοθετήθηκε κατα την πρώιμη παιδική μας ηλικία και ασυνείδητα μας "κατατρέχει"...!!!
Όσο πιο πολύ ο καθένας μας ενδυναμώνει τόσο το σώμα του..όσο και τον εγκέφαλό του , άλλο τόσο ενδυναμώνει την εμπιστοσύνη -ψυχολογία του-εντός του για κάθε του επόμενο βήμα και σχεδίαση...
Το θα το "καταφέρω" δεν είναι θέμα πίστης ΑΛΛΑ εμπιστοσύνης στις δυνατότητές μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!
θα ήθελα μια κατ'αρχάς τοποθέτησή σου και θα συνεχίσουμε την ανταλλαγή απόψεων..ευχαριστώ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 20:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ποιο σημείο λοιπόν διαφέρει η ‘’διαίσθηση’’ και η ‘’ενόραση’’ που οδηγεί στην Πίστη μίας υψηλότερης έννοιας, ενός χριστιανού που γίνεται μάρτυρας μέσα σε μία αρένα σε σχέση με έναν μουσουλμάνο που γίνεται μάρτυρας ανατινάζοντας κόσμο?

Μα διαφέρει, υπάρχει διαβάθμιση...όπως υπάρχει η διαστρεβλωμένη «πίστη» που ανέκαθεν γεννούσε τερατώδεις εμμονές στο ανθρώπινο φαντασιακό έτσι υπάρχει και η υψηλότερη μορφή πίστης η οποία δεν φέρει κανένα δογματισμό....όπως υπάρχουν οι απεχθείς ρασοφόροι που ξεχειλίζουν από φανατισμό, μνησικακία και μισανθρωπισμό έτσι υπάρχουν και οι πραγματικά ενάρετοι χριστιανοί που έχουν αναπτύξει μία ουσιαστική σχέση με το υπερβατικό αντικείμενο της πίστης τους (οι οποίοι μάλλον είναι λίγοι).

Αυτό δηλαδή θέλω να πω, ότι δεν υπάρχει λόγος να συγχέουμε την πίστη μονάχα με την δογματική αμάθεια και τον φανατισμό ενός τρελομουσουλμάνου ή τον μασκαρεμένο μισανθρωπισμό ενός ψευτοχριστιανού...και ότι η πίστη καθ’αυτή είναι μία μεγάλη εσωτερική δύναμη, που κάποιους μεν τους παρακινεί σε ωραία και υψηλά πράγματα, ενώ σε άλλους δίνει το «κουράγιο» να θυσιάσουν τον εαυτό τους στο όνομα ενός νεμεσητικού Θεού παίρνοντας μαζί τους χιλιάδες ακόμα ψυχές....

Θεωρώ επίσης ότι η έννοια της «Πίστης» κατοικοεδρεύει στο δεξιό μέρος του εγκεφάλου...δεν έχει δηλαδή να κάνει με τις λογικές και αναλυτικές διεργασίες που φαίνεται να απασχολούν το αριστερό...και ακριβώς επειδή όλοι οι ανθρωποι έχουν και δεξιό «εγκέφαλο» ακριβώς γι’αυτό όλοι κατά βάθος θέλουν να πιστέψουν κάπου...ακόμα και στο αντικείμενο της «απιστίας» τους...ακόμα και των σκεπτικιστών το αριστερό ημισφαίριο συχνά ψάχνει λογικά επιχειρήματα ώστε να τεκμηριώσει τα «πιστεύω» του δεξιού.
Ο υπεραναλυτικός και σούπερ-ορθολογιστής Σωκράτης που έπαιρνε την κάθε γνώμη και την ψείριζε στην ανάλυση ώστε να δει πόσο "λογική" αυτή είναι μαθαίνουμε τελικά πως συχνά καθοδηγούνταν από το περίφημο και ανεξήγητο "δαιμόνιό" του...
Και γενικώς απ’όσο ξέρω μεγάλοι επιστήμονες συχνά επέμειναν σε αυτό που τους υπαγόρευε η διαίσθησή τους (δηλαδή η ανεξήγητη πίστη τους στην ορθότητα μίας φαινομενικά λάθος θεωρίας) και παρ’όλο που οι πρώτες ενδείξεις τους ήταν αρνητικές εκείνοι επέμειναν σε αυτές και τις επιβεβαίωσαν...και εδώ που τα λέμε το ένας άνθρωπος να μην πιστεύει απολύτως σε τίποτα, σε μία ιδέα, σε μία σχέση, στον εαυτό του τέλος πάντων, ή για να το πω πιο νιτσεϊκά, στο ιδανικό του εαυτού του, είναι μάλλον κάτι παράφύσιν...ακόμα και ο αθεϊσμός είναι μορφή πίστης....από τη στιγμή δηλαδή που κάποιος αποκλείει απόλυτα και αδιαπραγμάτευτα την ύπαρξη κάποιας Θεότητας αυτόματα έχει δώσει πίστη σε μία ιδέα...

quote:
Ο ορισμός σου είναι fail. Διότι πίστη στον εαυτό του έχει και ένας απατεώνας, ένας δολοφόνος, ένας πολεμιστής, ένας κλέφτης, μία πόρνη κτλ που είμαι σίγουρος ότι δεν στερούνται πνευματικότητας όπως το παρουσιάζεις

Έτσι όπως το παρουσιάζω όντως δεν τους λείπει η πνευματικότητα, και αυτό είναι μάλλον λάθος...Εξετάζουμε όμως διάφροες μορφές πίστης διότι η πίστη δεν είναι μία. Θα μπορούσε κάποιος επίσης να πει ότι όλοι κρύβουμε εν δυνάμει έναν «απατεώνα», «κλέφτη», «εγκληματία» και «πόρνη», και ότι εάν «ευνοούσαν» οι συνθήκες θα γινόμασταν κάτι από εξ’αυτών...

Αλλά κι αν δεχτούμε ότι υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί σε αυτό τον κόσμο (ή οι περισσότερο και λιγότερο εξελιγμένοι άνθρωποι) εγώ θα έλεγα ότι εάν οι περισσότερο εξελιγμένοι και πνευματικοί υπεράσπιζαν τα ιδανικά και τις απόψεις τους με τον δυναμισμό, την συνέπεια και την έλλειψη ντροπής ενός πολεμιστή, ενός κλέφτη ή μίας πόρνης τότε ο κόσμος μας ίσως να ήταν πολύ καλύτερος...

Ας δούμε και πάλι το μυθικό παράδειγμα του Ιησού που μου αρέσει...ποιούς διάλεξε για τους εκλεκτούς του? Κάποιους διανοούμενους? Όχι...στράφηκε στα «χαμηλότερα» στρώματα, σε κάτι λαϊκούς ψαράδες, όπως ο Πέτρος που βλαστήμαγε την τύχη του όλη τη μέρα, σε κάτι λαμόγια εφοριακούς όπως ο Ματθαίος, σε κάτι απατεώνες όπως ο Ιούδας και σε κάτι πόρνες όπως η Μαγδαλη την οποία λέγεται και πως ερωτεύτηκε! Και αυτό το ακατέργαστο υλικό το μεταστοιχείωσε στο ερμητικό άλας...ίσως επειδή εκούσια αναζητούσε «άδεια» δοχεία για να γεμίσει και όχι «παραγεμισμένα» από ιδέες μυαλά... Σε αυτό το ακατέργαστο υλικό συχνά βρίσκεται μία τεράστια εσωτερική πίστη και θέληση την οποία μία υπερτροφική διάνοια δύσκολα μπορεί να κατακτήσει...ο Ντοστογιέφσκι για παράδειγμα στη διάρκεια της φυλάκισής του είχε συγκλονιστεί από τους ηθικούς κώδικες και την αλύγιστη θέληση των φυλακισμένων και ισοβιτών....ή ο Καζαντζάκης ας πούμε το είχε καταλάβει καλά...όταν έπαιρνε την πένα στα χέρια αυτός ο μεγάλος συγγραφέας ήταν ένα λιοντάρι...στην πραγματική του ζωή όμως ήταν αρκετά δειλός, κατ’ομολογίαν του ιδίου....και γι’αυτό αγάπησε τόσο πολύ το αθάνατο alter-ego του, τον Ζορμπά, διότι εκείνος σε κάθε του ανάσα έδινε πίστη στην ίδια τη ζωή και όχι σε ένα απρόσωπο ιδανικό όπως οι "καλαμαράδες" που εκνεύριζαν τον Ζορμπά?

Εντάξει, συμβολικά τα λέω όλα αυτά... δεν είμαι δηλαδή της άποψης ότι «μακάριοι οι φτωχοί στο πνεύμα»...και με έχει πιάσει μάλλον και μία ανοιξιάτικη διάθεση να παίξω λίγο με κάποιες συμβατικές έννοιες...αυτό πάντως που θέλω να πω είναι ότι θεωρώ λάθος να απαξιώνουμε εντελώς την έννοιας της «πίστης» και να την θεωρούμε ντε και καλά εμπόδιο στην πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου.


Εαρινέ, έχεις δίκιο στο ότι η εμπιστοσύνη σε κάτι προύποθέτει μία εξοικείωση και γνώση του αντικειμένου της..υπάρχει βέβαια και η τυφλή εμπιστοσύνη, που είναι μάλλον καθαρή πίστη σε κάτι...

quote:
Ισως χρησιμοποιούμε πολύ την λέξη "πίστη" εκεί όπου θα μπορούσαμε να πούμε "θέληση", "επιμονή" και "υπομονή".
Ολα αυτά μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με την λέξη "αυτοπεποίθηση".
Αυτοπεποίθηση όμως, όχι παραμύθιασμα του εαυτού μας

Καλά τα λες βρε Αίολε αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι μπορούμε να γλυτώσουμε 100% αυτό το αυτοπαραμύθιασμα? Ή μήπως εκτός από αναπόφευκτο είναι και απαραίτητο? Το μυαλό σάμπως δεν είναι χτισμένο σε κάποια στοιχειώδη "ζωτικά ψέματα", σχηματικές συμβάσεις χωρίς τις οποίες υα υπήρχε χάος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 21:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά τα λες βρε Αίολε αλλά ειλικρινά πιστεύεις ότι μπορούμε να γλυτώσουμε 100% αυτό το αυτοπαραμύθιασμα?
Εδώ έχεις δίκιο kost!
Σχεδόν αδύνατο, αλλά και αν πετύχει, το αντίτιμο μου πληρώνεις είναι βαρύ. Μοναξιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 21:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πάντα στο σύμπαν κινούνται από τη δύναμη μίας ενστικτώδους βεβαιότητας. Ο Ήλιος και η Σελήνη εάν αμφέβαλλαν έστω και για μία στιγμή αμέσως θα εξώκειλαν από την πορεία τους, έλεγε ο Μπλέικ...ο σκοινοβάτης στο τσίρκο εάν αρχίσει να αναλύει την κατάσταση θα γκρεμοτσακιστεί και ο άγιος Πετράν, στη γνωστή σκηνή που ξεκινά να περπατά στα ύδατα, με το που μπήκε ο διάολος της αμφιβολίας και του φόβου μέσα του τα σκάτωσε...



Ε αφού το λέει ο Μπλέικ. Μόνο που ο William Blake ήταν ρομαντικός ποιητής όχι φυσικός...Και εγώ αρνούμαι να δεχθώ αστήρικτα και τεχνητά παραδείγματα με ουράνια σώματα που έχουν...αμφιβολίες...

Πάντως διαφωνώ με το γιάπετ και τη συσχέτιση πνευματικότητας-πίστης. Επίσης αγνοώ παντελώς πώς εννοεί το κάθε ένα.


quote:
Πέστα ρε μεγάλε γιατί εσύ τα λες ωραία, εκφράζεσαι απλά και κατανοητά. Πούναι εκείνος ο Industrial να σε "διορθώσει" άραγε;;


Περιμένει τον Ψηλό να του δώσει τον ορισμό των λέξεων "ΓΝΩΣΗ" και "ΠΙΣΤΗ". Τα θυμάσαι αυτά ψηλέα;;;;


Να εδώ ο άνθρωπος κάνει μια προσπάθεια να ορίσει την πνευματικότητα

quote:
Η έννοια της "πνευματικότητας" όμως, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν έχει και τόσα πολλά κοινά με την ερευνητική διάθεση, την κριτική σκέψη και γενικώς την επιστήμη...το "ανοιχτό πνεύμα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που προχωρεί με βήματα καμήλας, που τηρεί πιστά έναν σχεδόν μηχανιστικό σκεπτικισμό, που ακούει προσεκτικά όλες τις απόψεις, δεν απορρίπτει καμία αλλά και δεν πείθεται και σε καμία...αυτό είναι μάλλον μία διανοητική στειρότητα...η πνευματικότητα, στο αποκορύφωμά της, είναι μάλλον η βέβαιη γνώση, η από διαίσθηση ή και ενόραση άμεση κατανόηση κάποιων πραγμάτων χωρίς την ανάγκη αναλυτικής επεξεργασίας, δηλαδή η Πίστη, στην υψηλότερη έννοια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 22:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπενθυμίζω το σχετικό μήνυμά μου.


"Φίλε μου, κατ' εμέ, η πνευματικότητα είναι το σύνολο των ικανοτήτων ενός ατόμου οι οποίες καθορίζουν το πνευματικό του επίπεδο.


Την πίστη την αναφέρω με την έννοια της αποδοχής που είναι η θρησκευτική πίστη και όχι με την έννοια της πεποίθησης ή της σιγουριάς για κάτι, όπως, για παράδειγμα, η "πίστη" ότι θα τελεσφορήσει μια προσπάθεια.

Πιστεύω στον εαυτό μου, θεωρώ ότι σημαίνει έχω τη βεβαιότητα ότι είμαι ικανός για κάτι, έχω την πεποίθηση ότι θα τα καταφέρω και αυτό λειτουργεί προτρεπτικά.

Πιστεύω όμως σ' ένα θεό που δεν τον έχω δει ποτέ, που δεν κάνει έκδηλη, με σαφήνεια, κάποια απ' τις ιδιότητες που του αποδίδω και που δεν θέλω να καταλάβω ότι όλα αυτά είναι αποδείξεις ανυπαρξίας του, τότε αυτό το είδος πίστης λειτουργεί κατασταλτικά ως προς την ανάπτυξη των ικανοτήτων που ανέφερα στην αρχή.

Φυσικά αυτή είναι προσωπική ερμηνεία και ορισμός των λέξεων."


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 23:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνο που διαχρονικά "ένωνε" τους ανθρώπους ως ομάδα -στιγμιαία έστω- δεν ήταν τίποτα περισσότερο οι κοινές τους επιθυμίες ή τα κονά τους προβλήματα ή ακόμα πιο εύστοχα τα "παράπονα" που εκφωνούντο απο το ασυνείδητο και ελαλούντο απο το στόμα....η "αλληλοκατανόηση" πρόσφερε πάντα στους αδυνάμους και καταφρονεμένους μια δόση ανακούφισης του τύπου "Δές δεν είμαι τρελλός , ούτε αυτό που θεωρούν ή εμφανίζεταιότι όντως είμαι -τεμπέλης..ανίκανος...επιθετικός...κοκ- υπάρχουν και άλλοι πολλοί με τα "υποτιθέμενα προβλήματα και ελλείψεις μου" , που σημαίνει ότι δεν αποτελούν προβλήματα δικά μου αλλα προϊόν των δυσκολιών που μου θέτουν ορισμένοι άλλοι και οι οποίοι πρέπει να φύγουν απο την μέση...είναι αυτές οι κοινές ελλείψεις-αδυναμίες που ένωσαν και θα ενώσουν και στο μέλλον ένα κατα τ'αλλα ετερογενές ψυχολογικό πλήθος και θα κινηθεί ως ομογενές , έστω και για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα!
Μια ομάδα περιστασιακή πάντα που κάποιος οχλαγωγός θα αναλάβει δράση και θα θέσει σε ισχύ την συλλογική δύναμη αυτής της ομάδας , η δύναμη της οποίας θα δράσει μανιασμένα και θα νομιμοποιηθεί απο την δύναμη της συλλογικότητας , όπως και κάθε πράξη όσο βίαιη και αποτρόπαια και αν είναι!
Δεν έχω σκοπό να στραφώ έναντι κάποιας συγκεκριμμένης ομάδας -ιδεολογικής ή πνευματικής- αλλα να επικεντρώσω την προσοχή μας στο πως οι ανθρωποι συναρθροίζονται και συγκροτούν μια αγελαία ομάδα που κάποιος πάντα ηγέτης -ιδεολογικός ή πνευματικός- την καθοδηγεί αφού πρωτίστως μιλήσει στο αντικείμενο της έλλειψης το οποίο "κρυφοκοιτάζει" να βρεί την κατάλληλη ευκαιρεία προκειμένου να εξωτερικευθεί...
Σαν αυτό συμβεί συγκροτεί μια αδιαμφισβήτητη "ιδέα-αλήθεια" -η αλήθεια των πολλών- και η πίστη στο δίκαιο αλλα και στην ικανότητα του οποιουδηποτε εγχειρήματος είναι καθολική!
Όλος ο όχλος εμπνέεται και καθοδηγείται πλέον και αυτή είναι μια ξεκάθαρη αλήθεια , όχι ως προς την νομιμότητα και το δίκαιο του εγχειρήματος αλλα και του δικαίου του πρωτογενούς συλλογισμού αλλα ως προς αυτό καθ'εαυτό το γεγονός και τα αίτιά του , τα οποία πρωτίστως οργανώνονται εντός κάθε μεμονομμένου ατόμου!!!
Η Εμφανιζόμενη ως "αδικία" που επικρατεί στις μεγάλες μάζες , είναι ένας απο τους δομικούς λίθους συγκρότησης και συνασπισμού ενός κατα τ'αλλα ετερογενους ψυχολογικού όχλου....η αδικία που εμφανίζεται ως προτιμότερος ως λόγος για τις συνεχείς αποτυχίες και όχι η ανικανότητα...και όταν και πάλι θα έχει αποτύχει να επιτευχθεί ο σκοπός και ο στόχος για τον οποίο συγκροτήθηκε αυτή η ετερογενής μάζα και διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθη και πάλι οι λόγοι των συνεχών αποτυχιών θα αποδίδονται κάπου αλλού.....ο διάβολος είναι μια πρόχειρη και διαχρονικά δοκιμασμένη συνταγή αποποίησης των όποιων ευθυνών και αδυναμιών των μαζών!
Πλέον αυτό έχει γίνει -κατα κάποιο τρόπο- κοινή συνείδηση και "λογική εξήγηση"...κάτι όμως που δεν επιφέρει καμμιά επι της ουσίας "διορθωτική διαδικασία" , με αποτέλεσμα τα ίδια και τα ίδια αποτελέσματα να ξανάρχονται αλλα η "καθολική πίστη" τόσο στην ύπαρξη του θεού αλλα και του Διαβόλου λυτρώνει και δίνει ψυχολογικές ανάσες του τύπου "Παιδί είμαι αδύναμο είμαι ΠΑΤΕΡΑ...βοήθησέ με" , κάτι που παντα συνοδεύεται και απο κλάμμα και αισθήματα ανημπόριας και ο Θεός είναι παντα εκεί και για κάθε παιδί...φοβισμένο και ανήμπορο!!!
Ένα παιδί που ποτέ δεν θα μεγαλώσει και δεν θα μεγαλώσει και καμιά κοινωνία όπου ζούν πολλά ανήμπορα παιδιά..."Ξεχασιάρικα παιδιά"...!
Και τα παιδιά απλά πιστεύουν ... ποτε δεν απέκτησαν ορθή κρίση και λογική σκέψη αλλα και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και αυτό διότι ουδέποτε ανέλαβαν την ευθύνη των πράξεών τους αλλα και το αντίστοιχο τίμημα ... πάντα υπήρχε η προστασια του Μπαμπά και παρέμειναν πάντα τα "παιδιά-του-Πατέρα" και που ο φόβος και η υποταγή έναντί του μεθονομάσθηκε σε σεβασμό!
Όπως και οι επιθυμίες πάντα περιμενουν να γίνουν φωνή και η γλώσσα να γίνει η εκπομπή τους .... μια φωνή του συνειδητού που προσπαθεί να κάνει μετάφραση και να κατανοήσει αλλα και να ικανοποιήσει μια άλλη άγνωστη και ανεξερεύνητη απο το συνειδητό σκηνή....έτσι και τα παιδιά θα εκφερουν επιθυμίες συγκροτημένες απο την ανημπόρια και την αδυναμία να λευτερωθούν απο τα δεσμά του "Ονόματος-του Πατέρα" ο οποίος θα ασκεί εν ζωή διαρκή έλεγχο στο εσαεί ανήμπορο και αδύναμο παιδί του...το παιδί που ο ίδιος ευνούχισε κρατώντας τον "Φαλλό" και τα σκήπτρα για το κάθε τί...!
Ο Άρχοντας των δακτυλιδιών θαρρώ πάντα θα ζεί με τον φόβο της απώλειας έστω και ενός....ο ολοκληρωτισμός αυτής της υποκειμενικής τύφλωσης συνδέεται με την δομή της επιθυμίας του υποκειμένου , που βασικά είναι επιθυμία της επιθυμίας του Άλλου...
Αυτό που αναζητά η επιθυμία είναι λιγότερο ο επιθυμητός/ή/ό...και περισσότερο ο επιθυμών/ούσα/όν "άλλος" , δηλαδή αυτό που του λείπει...και που δεν είναι οτιδήποτε άλλο απο την ουσιώδη κινητήριο αιτία του!!!
Κατα τ'αλλα , όταν κανείς σπάει τα μούτρα του , το "δεν θέλω να ξέρω τίποτα" του υποκειμένου εκδηλώνεται με τον πιο έντονο τρόπο μέσω του αναπόφευκτου φασισμού των απαιτήσεων της κατανόησης!

Να το πούμε "πίστη" όλο αυτό...αν "ναί" τελικά πολύ τιποτένια θα μπορούσε κάποιος να πεί έννοια η "πίστη"...όσο και η φύση μας!!!

Απόψεις!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 23:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζω και κείνο το άσωτο παιδί που ακούε στο όνομα Βομηχανικός Άγγελος...καλησπέρα Γιώργο , που χάθηκες εσύ ρε επαναστάτη-κατακρημνιστή των πάντων???
Βλέπω συνεχίζεις το έργο σου...

Περί πνευματικότητας σου δίνω ένα σχετικό λίνκ που μπορώ να πώ το βρίσκω εύστοχο...
http://www.innerwork.gr/koin_bin/pneymatikotita.htm

Αναμένω παρατηρήσεις σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Δήμο...Δε χάθηκα από πουθενά απλώς τώρα τελευταία δεν ευκαιρώ ώστε να γράφω εκτεταμένα.

quote:
που χάθηκες εσύ ρε επαναστάτη-κατακρημνιστή των πάντων???


Των πάντων;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Των "Πάντων" που θεωρούνται ετοιμόροπα...σε εισαγωγικά πάντα Γιώργο , έχασες το χιούμορ σου και προτείνω να μην ξανα-απέχεις των συζητήσεων....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 11:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σε ποιο σημείο λοιπόν διαφέρει η ‘’διαίσθηση’’ και η ‘’ενόραση’’ που οδηγεί στην Πίστη μίας υψηλότερης έννοιας, ενός χριστιανού που γίνεται μάρτυρας μέσα σε μία αρένα σε σχέση με έναν μουσουλμάνο που γίνεται μάρτυρας ανατινάζοντας κόσμο?

Μα διαφέρει, υπάρχει διαβάθμιση...όπως υπάρχει η διαστρεβλωμένη «πίστη» που ανέκαθεν γεννούσε τερατώδεις εμμονές στο ανθρώπινο φαντασιακό έτσι υπάρχει και η υψηλότερη μορφή πίστης η οποία δεν φέρει κανένα δογματισμό....


Στην πραγματικότητα όπως το καταλογίζεις στην αρχική σου τοποθέτηση δεν διαφέρει, διαφέρει για εσένα (και εμένα) διότι τώρα το βλέπεις με μορφή αναλυτική, με κριτική σκέψη και λογική, με ανοιχτό μυαλό.
Η Πίστη στην υψηλή έννοια του μουσουλμάνου, του χριστιανού, του Σωκράτη και του Χριστού είναι η θυσία, η οποία δεν κατηγοριοποιείται και δεν διαστρεβλώνεται, δεν αλλάζει το υπόβαθρο αυτής δηλαδή η Πίστη, αλλάζει όμως η πνευματικότητα του υποβάθρου.
Για τον μουσουλμάνο και τον χριστιανό είναι η ανταπόδοση, για τον Σωκράτη η επιβεβαίωση για τον Χριστό η επικράτηση.
Ποιο σωστό θα ήταν να πούμε ότι πνευματικότητα είναι ο συνδυασμός των πράξεων και των αισθήσεων, πίστη είναι η ανταπόδοση, η επιβεβαίωση, η επικράτηση, η αμφισβήτηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2011, 20:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τελικά δεχτούμε ότι υφίσταται τέτοια πτώση στο θρησκευτικό αίσθημα των Ελλήνων, πού θα μπορούσαμε να την αποδώσουμε?

Σε παράγοντες όπως η σφαιρικότερη ενημέρωση γύρω από ιστορικά ζητήματα και συγκεκριμένα στην απόκτηση γνώσεων για την ιστορική διαμόρφωση των θρησκειών;
Στην ευκολότερη πρόσβαση σε πληροφορίες -μέσω και του εύχρηστου σε όλους μέσου του διαδικτύου- που προτείνουν μια διαφορετική εικόνα της πραγματικότητας, απομακρυσμένης από τα παραδοσιακά δόγματα που κληρονομήσαμε από τους παλαιότερους;
Στην ραγδαία ανάπτυξη της επιστήμης, ειδικότερα στους τομείς της βιολογίας, παλαιοντολογίας, γεωλογίας και αστρονομίας/αστροφυσικής/κοσμολογίας που ενδεχομένως αφυπνίζουν τις δυνάμεις του ανθρώπινου ορθολογισμού;
Σε κάποιους άλλους παράγοντες;

Νομίζω ότι τουλάχιστον ορισμένες από τις παραπάνω προτάσεις διαδραματίζουν κάποιο ρόλο στο φαινόμενο, σε συζητήσιμα ποσοστά.

Εσείς τι λέτε; Εκτός από πιθανούς πρόσθετους λόγους, διαπιστώνετε το φαινόμενο γύρω σας;



Κατα τη γνώμη μου η μείωσε αυτή δεν οφείλεται τόσο σε κανέναν ουσιαστικά από τους παραπάνω λόγους. Όλα αυτά παίξανε σίγουρα ρόλο, αλλά μικρό ρόλο. Μέσα σε τρία χρόνια το 10% αποτελεί μεγάλο ποσοστό. Και αν οι παραπάνω λόγοι, που υπάρχουν από παλιότερα, είχαν κάνει μέσα σε τρία χρόνια 10% μείωση, τότε θα έπρεπε το θρησκευτικό αίσθημα του κόσμου σήμερα να έχει πιάσει πάτο. Συν τούτου, το διαδίκτυο, η ενημέρωση και όλα τα σχετικά δεν λειτουργούν μόνο απ' την πλευρά της καλλιέργειας του ορθολογισμού, αλλά και το ανάποδο. Εξάλλου η επιστήμη πλεόν πάει σε ένα σημείο που προσεγγίζει το "υπερβατικό" και αρχίζει και ο κόσμος και ξεκολλάει από την ιδέα που είχε πάρει παλιότερα -πάλι λόγω επιστήμης- ότι τα πάντα είναι δεδομένα, διέπονται και υπακούν σε νόμους κτλ κτλ. Στην πραγματικότητα η επιστήμη δεν έχει σχέση με την ύπαρξη ή όχι κάποιας ανώτερης οντότητας ή κάποιου άλλου κόσμου κτλ. Αν καποιος επειδή ανακάλυψε ότι πίσω απ' όλα υπάρχει μια αιτία (π.χ. το ότι αρρώστησε η θεία σου, δεν είναι επειδή τη καταράστηκε το κακό πνεύμα, αλλά επειδή κόλλησε κάποιο μικρόβιο) σταμάτησε να πιστεύει στο θεό, αυτό δεν είναι λόγω της "καινούριας" του γνώσης, αλλά είναι ψυχολογική αντίδραση προς την παλιά του ξεπερασμένη οπτική των πραγμάτων. Η πίστη ή η μη-πίστη, είναι θέμα ψυχολογίας, γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικός λόγος για να έχεις πίστη, ούτε να μην έχεις.
(Ή τουλαχιστον για την πλειοψηφία των ανθρώπων δεν υπάρχει)

Αντίθετα με τα παραπάνω όμως, υπάρχουν πολλές Αντικειμενικές εξελίξεις από το 2008 μέχρι σήμερα που εξηγούν πολύ καλύτερα τη μείωση αυτή στην πίστη της "ανάστασης των νεκρών".

Στην πραγματικότητα, όταν το 10% λέει ότι δεν πιστεύει πλέον στην ανάσταση νεκρών, εννοεί ότι δεν πιστεύει πλέον στην αλλαγή : στην αλλαγή της κοινωνίας, των ανθρώπων, του πολιτικου συστήματος, κτλ. Ουσιαστικά είναι άλλη η ανάσταση δηλαδή στην οποία δεν πιστεύει. Δεν πιστεύει στην ανάσταση τη ζωής του. Θεωρεί ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν και ότι δεν υπάρχει ελπίδα.

Από το 2008 μέχρι σήμερα η Ελλάδα έχει μπει στο μνημόνιο, δάση έχουν καεί, σκάνδαλα έχουν αποκαλυφθεί, άνθρωποι έχουν πεθάνει μαζικά, το κέντρο της Αθήνας έχει καεί 5-6 φορές κτλ κτλ.
Ε αν μετά απο όλα αυτά έρθει κάποιος και σε ρωτήσει "Πιστεύεις στην ανάσταση νεκρών;" ε τι θα του πεις; Δε θα του πεις "Δεν μας χε****ς ρε αδερφέ;"

Επομένως κρίνω ότι είναι κατα βαση κοινωνικοί οι λόγοι της αλλαγής αυτής, γιατί περνάμε μια φάση που ο κόσμος βγάζει με δυσκολία τις οικονομικές του ανάγκες, και δεν νομίζω ότι τον απασχολούσαι τόσο το να διαβάζει science και national geographic στον ελεύθερό του χρόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 05:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Στην πραγματικότητα, όταν το 10% λέει ότι δεν πιστεύει πλέον στην ανάσταση νεκρών, εννοεί ότι δεν πιστεύει πλέον στην αλλαγή : στην αλλαγή της κοινωνίας, των ανθρώπων, του πολιτικου συστήματος, κτλ. Ουσιαστικά είναι άλλη η ανάσταση δηλαδή στην οποία δεν πιστεύει. Δεν πιστεύει στην ανάσταση τη ζωής του. Θεωρεί ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν και ότι δεν υπάρχει ελπίδα.


Φίλε μου αυτό είναι η προσωπική σου ερμηνεία η οποία συνδέει αλληγορικά όλες τις αλλαγές που αναφέρεις (κοινωνία, άνθρωποι κλπ) με την πίστη στην υπερφυσική κατάσταση της ανάστασης νεκρών που πρεσβεύει η θρησκεία. Δεν μπορώ να γενικεύσω την ενδιαφέρουσα κατά τ'άλλα θέση σου για όλο αυτό το πλήθος ανθρώπων που εγκατέλειψε την συγκεκριμένη πίστη.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 13:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ουσία είναι πώς με την πτώση πάμε κατά διαόλου (στην κυριολεξία) σαν Έλληνες.

Να δούμε τώρα από πού θα πιαστούν οι απελπισμένοι οι οποίοι θα αυξάνονται μέρα με τη μέρα. Και μετά υπάρχουν άνθρωποι που αναρωτιούνται γιατί επιτρέπει ο Θεός τις θλίψεις. Προφανώς διότι κάποιοι με τα λόγια δεν πείθονται. Ενεργεί λοιπόν ο Θεός σαν καλός πατέρας απέναντι σε ένα παιδί που του αντιμιλά επειδή νομίζει το παιδί πως ξέρει καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 15:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γώ πάλι θεωρώ ότι πάμε κατα "διαβόλου" διότι μπλέξαμε τα πνευματικά ζητήματα ... με ζητήματα που έχουν να κάνουν με το κοινωνικό γίγνεσθαι...
Τι δουλειά έχει ο Θεός και οι παππάδες -και κάθε παρατρεχάμενος- με την οικονομία , την βιομηχανία , την διοίκηση , την εκπαίδευση και τις στρατηγικές ενός κράτους???
Θεωρώ ότι όσο υπάρχουν τέτοιες απόψεις , τόσο θα βυθιζόμαστε στον βούρκο της "μέθης του μυαλού" μας!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2011, 16:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα τώρα βρε Εαρινέ. Λες κι έχουμε θεοκρατία κάνεις. Νομίζω ότι υπερβάλλεις. Παρόλα αυτά θεωρώ πως η Εκκλησία πρέπει περισσότερο να αφιερωθεί στα πνευματικά και λιγότερο στα κοσμικά. Αυτός είναι ο ρόλος της.

Δικαιούται ωστόσο να υπερασπίζεται το ποίμνιό της σε θέματα πίστης ακόμη κι αν χρειαστεί να συγκρουστεί με την πολιτεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 12:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να χτιστει κατι καινουργιο πρεπει πρωτα να γκρεμιστει το παλιο!!!
Αυτη τη στιγμη αυτο γινεται ολα τα παλαια συστηματα καταρρεουν!!Ειτε ειναι το οικονομικο ειτε το θρησκευτικο οποιοδηποτε συστημα δε λειτουργει καταρρεει για να δωσει τη θεση του στο καινουριο!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2011, 16:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου αυτό είναι η προσωπική σου ερμηνεία η οποία συνδέει αλληγορικά όλες τις αλλαγές που αναφέρεις (κοινωνία, άνθρωποι κλπ) με την πίστη στην υπερφυσική κατάσταση της ανάστασης νεκρών που πρεσβεύει η θρησκεία. Δεν μπορώ να γενικεύσω την ενδιαφέρουσα κατά τ'άλλα θέση σου για όλο αυτό το πλήθος ανθρώπων που εγκατέλειψε την συγκεκριμένη πίστη.

Όχι αλληγορικά φίλε μου λάθος κατάλαβες. Ψυχολογικά. Αποδίδω την αλλαγή άποψης σε ψυχο-λογικά αίτια. Γενικά είναι λίγες οι επιλογές των ανθρώπων στη ζωή τους, που δεν έχουν ψυχολογικά αίτια. Αλλά αυτό που λέω εδώ συγκεκριμένα έιναι το εξής: Δεν υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι ούτε για να πιστεύεις στην ανάσταση νεκρών, ούτε να μην πιστεύεις. Η ενημέρωση του κόσμου για θέματα επιστήμης, η οποία προβάλλεται ως πιθανό αίτιο, δεν είναι απο μόνη της ένα αντικειμενικό κριτήριο για την ανάσταση ή όχι των νεκρών, που πρόκειται όχι για φυσικό, αλλά για μετα-φυσικό γεγονός.

Επομένως αφού εξ αρχής η πίστη στην ανάσταση ήταν θέμα ψυχολογικό, τότε το χάσιμο αυτής της πίστης θα πρέπει να έχει πάλι ψυχολογικά αίτια, αυτά που προανέφερα. Γιατί ο κόσμος αυτά τα χρόνια έγινε πιο σκεπτικιστής, επειδή εξαιτίας των όσων συμβαίνουν στην χώρα και που τον επηρεάζουν άμεσα αναγκάστηκε να δει την πραγματικότητα κατάματα, να δει ότι επιλογές που βασίζονται στην πίστη (..όπως Πασοκ&ΝΔ) είναι καλύτερο να αποφεύγονται και να προτιμόνται αυτές που βασίζονται στη λογική.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/05/2011 16:14:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 09:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια τοποθετηση.

Δεν είμαι "Πιστός".

Επισημαίνω πως ο καλύτερος και πιο πιστός Ορθόδοξος Χριστιανός, εάν είχε γεννηθεί 100-900 χιλιόμετρα πιο ανατολικά θα ήταν ο καλύτερος και πιο πιστός μουσουλμάνος, εάν ,δε, είχε γεννηθεί δυτικά, ο καλύτερος και πιο πιστός Καθολικός.

Όμως δεν μπορούμε να αρνηθούμε την ύπαρξη της πιθανότητας όλη αυτή η ιστορία του Χριστιανισμού να εμπεριέχει σπέρμα αλήθειας - παραφρασμένο, παρερμηνευμένο, απλουστευμένο, φανατο-εμποτισμένο, κακογραμμένο, εν πάσει περιπτώση αλλοιωμένο.

Φανταστείτε το εξής:

λαμβάνει χώρα ένα παράξενο γεγονός σε κάποιο χωριό, απουσία τηλεοπτικών καμερών και κινητών, και οι χωρικοί που παρευρίσκονται αυτόπτεις, δεν καταγράφουν τίποτα.

Μετά από 50 χρόνια, ένας χωρικός που έμαθε εν τω μεταξύ γράμματα, καλείται να το καταγράψει γραπτώς. Ίσως και άλλοι 3-4, μπορεί και 10.

Ταυτόχρονα κάποιος άλλος που δεν ήταν παρών, ακούει για αυτό το γεγονός, και ξεκινά να το διαδίδει ως αυτόκλητος διδάσκαλος.

Μετά από 200-300 χρόνια μια επιτροπή (!) καλείται να αποφασίσει και "κατοχυρώσει" ποιές από αυτές τις καταγραφές είναι "αυθεντικές" και ακριβείς.

Όταν καταλήξει, οι επικυρωμένες αυτές καταγραφές θα θεωρούνται πλέον θρησκεία.

Ε, προφανώς η "αυθεντικότητα" αυτής της θρησκείας, και η ακρίβεια της ως προς την αρχική της μορφή, και ως προς το αρχικό γεγονός, πάνε περίπατο.


Όμως, η πνευματικότητα , δηλαδή η συνειδητοποίηση της ύπαρξης μη-υλικών ιδιοτήτων στον άνθρωπο, οδηγεί σε πνευματικές θεωρίες (όπως ακριβώς η συνειδητοποίηση της φύσης οδηγεί σε φυσικές θεωρίες).

Εφόσον η επικρατούσα πνευματική θεωρία είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός, το άτομο που συνειδητοποιεί ή έστω πιθηκίζει την πνευματικότητα, θα ασχοληθεί εν αρχή με αυτόν.

Επειδή, τώρα, εμπεριέχει σπέρμα αλήθειας (α-λήθειας), ο πνευματικός άνθρωπος που ασχολείται με αυτόν, βρίσκει έννοιες και παραλληλισμούς για να υποστηρίξει την όποια "αυθεντικότητα" της θρησκείας του.

Πλατιάζω, νομίζω, αλλά ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Όταν χάνεται η γνήσια ή και η κατ' επίφασην πνευματικότητα, υποχωρεί και η πίστη.

Προσοχή, ύπαρξη πνευματικότητας δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ο φορέας της είναι πλήρως συνειδητοποιημένος (πιθανόν το αντίθετο - αλλά πάλι όχι απόλυτα).

το συζητάμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 11:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νομίζω πως οι περισσότεροι συνδαιτημονες θα συμφωνησουν οτι στον ανθρωπο εδραζονται και μη-υλικες ιδιοτητες και λειτουργιες.

Οπως σχολιαζεται - ή θα επρεπε να σχολιαζεται - σε αλλο θεμα, η αγαπη ειναι μια απο αυτες , σε αντιδιαστολη προς τον ερωτα, ο οποιος (σε καποιες μορφες του, πιθανον να) ειναι υλικη/σωματικη λειτουργια.

Το χιουμορ ειναι μια απο αυτες : καμια εξελικτικη ή μηχανιστικη θεωρια δεν μπορει να εξηγησει την εμφανιση του κυνισμου, του καυστικου χιουμορ, ή και του κομψου "αστειου".

Εγω (ποιός?) βλεπω οτι υπαρχει μια υλική / σωματικη πραγματικοτητα, πανω στην οποια επενεργει (ή προσπαθει να) η πνευματικη / νοητικη πραγματικοτητα (ή πλασματικοτητα), όχι απαραιτητα με την θρησκευτικη εννοια.

Αυτα που συνιστουν το ολον ειναι : Ενεργεια - Υλη - Πληροφορια (παρακαλω διορθωστε όπου), χωρις να ειναι εμφανη τα ορια τους, και οι αλληλοκαλυψεις τους.

Τίποτα δεν τεκμηριώνει την θρησκευτικοτητα του ανθρωπου, πολλα όμως την δικαιολογουν, οπως και πολλα ευκολα την ακυρωνουν.

Τωρα το εαν καποιος επιλεγει να πιστευει αυτολεξεί ενα βιβλιο ως απολυτη αληθεια, ειναι αλλο θεμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 11:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι, για να ακούγονται και αυτά:

http://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=28683&pid=12&CategoryID=12

Στις 1.309 μερίδες φαγητού ημερησίως ανέρχεται ο αριθμός συσσιτίων της Μητρόπολης Δημητριάδος και Αλμυρού μέσω των Σπιτιών Γαλήνης. Αυτό ανακοίνωσε χθες ο Μητροπολίτης κ. Ιγνάτιος στο περιθώριο της τελετής εγκαινίων του Σταθμού Πρώτων Κοινωνικών Βοηθειών, με την επωνυμία «Διακονία».
Ο κ. Ιγνάτιος τόνισε χθες: « Εγκαινιάζουμε έναν χώρο γνωστό ο οποίος επαναλειτουργεί με όλες τις προϋποθέσεις για να είναι πράγματι ένας Σταθμός Πρώτων Κοινωνικών Βοηθειών. Εδώ θα υποδεχόμεθα τους ανθρώπους που θα αντιμετωπίζουν τις πρώτες ανάγκες σε ένδυση, τρόφιμα , σε έκτακτα προβλήματα που αντιμετωπίζουν . Σε συνεργασία και με το Κοινωνικό Φαρμακείο θα αντιμετωπίζουμε και τις ιατροφαρμακευτικές τους ανάγκες και προβλήματα και εδώ παράλληλα θα αντιμετωπίζονται οι πρώτες περιπτώσεις τυχόν αστέγων, τους οποίους ήδη φιλοξενούμε δίνοντάς τους τη δυνατότητα για σύντομο χρόνο στέγασης. Είναι μια συνολική προσπάθεια μαζί με τα κέντρα σίτισης που προσφέρουν 1.309 μερίδες φαγητό την ημέρα. Όπως διαπιστώνετε εντείνουμε τις προσπάθειές μας χάρη στους εθελοντές οι οποίοι προσφέρουν καθημερινά υπηρεσίες και θα συμπαραστέκονται και θέλω να πιστεύω ότι όσο κι αν αυξάνονται οι ανάγκες των ανθρώπων στην κοινωνία μας υπάρχουν αυτοί που μπορεί να είναι αλληλέγγυοι, να συμπράττουν, να συνεργάζονται και να συμβάλλουν ώστε κανείς να μην νοιώθει μόνος του κι εγκαταλελειμμένος»
......
..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy