ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Παρακληση προς τους Ολυμπιους Θεους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 22:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο αγαπη προς τον συνανθρωπο τους το κανουν Black_Swan

Edited by - stiv on 22/05/2011 22:54:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 23:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hellenicpantheon.gr/orfic.htm

http://www.mythologia.8m.com/orfika.html

Λίγο υλικό παραπάνω.

Χαιρετώ άπαν το Esoterica!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 00:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς τον φίλο μας τον Προμηθέα...
Πού χάθηκες εσύ ανήσυχε νέε...ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 08:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, θα συνιστούσα λίγη ψυχραιμία και μια προσεκτική προσέγγιση των πραγμάτων καθώς είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και να αποδοθούν - άμεσα ή έμμεσα - κατηγορίες σε κάποιον συνομιλητή μας χωρίς κανένα λόγο.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Skies tou Fegariou μοιράστηκε μαζί μας μια προσευχή την οποία έγραψε - και τον ευχαριστούμε για αυτό το "άνοιγμα" εκ μέρους του προς τα εμάς.
Δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το να την καταθέσει, ούτε υποχρέωσε κάποιον να την πει, ούτε υποχρέωσε κάποιον να την ασπαστεί κι ούτε ανάγκασε κανέναν να κάνει κάτι ενάντια στην θέληση του.
Η κατάθεση που έκανε απέχει παρασάγγας από μια προσπάθεια προσηλυτισμού των συνομιλητών του, νομίζω ότι αυτό είναι ένα πολύ λεπτό σημείο το οποίο θα πρέπει να ξεκαθαριστεί.

Ο καθένας μας συμμετέχει στις Συζητήσεις καταθέτοντας τις απόψεις του, τα επιχειρήματα του επάνω στα διάφορα θέματα, τις πεποιθήσεις του κλπ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ως σκοπό να προσηλυτίσει κανένα , απλούστατα καταθέτει και μοιράζεται με τους υπόλοιπους ένα κομμάτι του εαυτού του.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να "ανάβουν τα αίματα" κι ούτε να ανταλάσσονται σχόλια τα οποία μπορούν να πληγώσουν έναν άνθρωπο και να τον κάνουν να αισθανθεί δυσφορία χωρίς κανένα λόγο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε καλώς τον φίλο μας τον Προμηθέα...
Πού χάθηκες εσύ ανήσυχε νέε...ε???

Γεια σου φίλε μου Δήμο!

Πολλά και διάφορα εχουν γίνει και σε μένα αλλά κι εδώ.
Πολλές καινούριες φωνές αλλά επέστρεψαν και παλιές που μου έλειψαν(βλέπε γιαπετ).

Ελπίζω να είσαι καλά Δήμο.Χαίρομαι που τα ξανα-λέμε
Λόγω εξεταστικής όμως πλήρως διαθέσιμος θα είμαι σε περίπου ένα δίμηνο από τώρα.

Σας διαβάζω τακτικά και σας χαίρομαι πάντως.
Την εκτίμησή μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανόν να είμαι εγώ ο τρελός ρε παιδιά. Πρέπει όμως να μου το δείξετε για να το δεχτώ.
Απευθύνομαι σε όλους, αλλά κυρίως στους Dying_Incubus & Skies tou Fegariou. Να υπενθυμίσω στον φίλο μας θεματοθέτη ότι δεν έχω προσωπικά μαζί του, δεν τον γνωρίζω στον χώρο.

Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω την θέση μου, διότι θεωρώ ή ότι είναι δούλεμα ή ο φίλος μας Skies tou Fegariou έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να μάθει πριν αρχίσει τα θυμιάματα.

Ας ξεκινήσουμε από αυτό: "Νομιζω πως ο Χριαστιανισμος το μονο καλο που διδαξε ειναι να αγαπαμε ο ενας τον αλλο".

Είναι απλώς γελοίος ο ανωτέρω ισχυρισμός, διότι, εμμέσως πλην σαφώς, δηλώνει ότι πριν δεν αγαπούσαν ο ένας τον άλλο.
Εδώ θ' απαντήσω σοβαρά - σοβαρά, ότι, είναι αδύνατον να διδάξει κανείς ένα συναίσθημα.
Ενα συναίσθημα, όπως και όλα τ' άλλα που ΔΕΝ διδαχτήκαμε, αλλά τα βιώνουμε (γιατί άραγες;), προκαλείται από την έκκριση χυμών από αδένες.
Αυτές τις ανοησίες μονον οι ΟΕΟ τις λένε. Ετσι δεν είναι;
Επίσης δείχνει ότι ο φίλος μας είναι παντελώς άσχετος από οτιδήποτε αφορά αυτόν τον ισχυρισμό.
Ούτε καν μπήκε στον κόπο να διαβάσει αυτά για τα οποία κάποιοι έχουν βγάλει τα μάτια τους για να μας δείξουν ότι αυτοι οι ισχυρισμοί είναι παραμύθια. Στον παρόντα χώρο.
Εξαιρετικά σπάνιο έως αδύνατον για κάποιον λάτρη της ελληνικής θρησκείας. Φαίνεται να μην έχει καλή σχέση με το διάβασμα στον συγκεκριμένο τομέα.

"οτι ο Χριαστιανισμος , κατεστρεψε τον Αρχαιο Ελληνικο πολιτιμο,"
δηλαδή η παραπάνω χριστιανική αγάπη, σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα του Skies tou Fegariou, κατέστρεψε τον ελληνικό πολιτισμό που τόσο λατρεύει, όπως φαίνεται. Είμαι τρελός ή κάτι δεν κάθεται καλά εδώ;

Διαβάστε όμως τι γράφει κάπου αλλού: "το μονο που αναγνωριζω ειναι ο ΕΝΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ."
Μας αραδιάζει όμως διάφορα ονόματα του ελληνικού πανθέου... "ειρηνικα και ομορφα η παρακληση μου παει μονο προς τον ΔΙΑ και τον Μεγα Κυνο". ... "Τον Απολλωνα την ΗΡΑ τον Ερμη και σε ολους τους ανθρωπους να υπαρξει ηρεμια και αγαπη σε ολο τον κοσμο."
Παρ' ότι δεν υπάρχει αυτή η ιδέα στο ελληνικό πάνθεον. Του μοναδικού θεού.
Πάλι ΟΕΟ σπεπτικό μας προκύπτει...

"Αυτα να πεις αλλου σε παρακαλω πολυ. Χριαστιανος γεννηθηκα ναι. Αλλα δυστυχως δεν με εμπνεει".

Δεν τον εμπνέει, μας λέει. Παρ' όλα αυτά μας λέει ("Νομιζω πως ο Χριαστιανισμος το μονο καλο που διδαξε ειναι να αγαπαμε ο ενας τον αλλο") και μας εύχεται αγάπη ("να υπαρξει ηρεμια και αγαπη σε ολο τον κοσμο"), αλλά δεν μας λέει ΓΙΑΤΙ δεν τον εμπνέει - αφού δίδαξε αγάπη και αγάπη μας εύχεται. Επίσης μας λέει "το μονο καλο"!
Πως γίνεται κάποιος να διδάσκει του κόσμου τα κακά να του προκύπτει αγάπη από κάπου. Δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά! Μπορεί κάποιος;
Μηπως θυμίζει ΟΕΟ;

Κάποιος κακοήθης όπως εγώ, θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι κάτι προσπαθεί να περάσει υποβρυχίως...

Αν κάνω λάθος, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τον Skies tou Fegariou.
Να μου το δείξετε όμως!

Συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο προσηλυτισμος νομιζω οτι λιγος μπροστα σε αυτο που μας εκαναν.
Εδώ κάτι παραδέχεται έμμεσα ή κανω λάθος;

τι προβλημα εχεις? μια παρακληση ειναι ειρηνικη!!!!
Να σε ρωτήσω κάτι φίλε μου: Αν ήθελες να προσηλυτίσεις, στον παρόντα χώρο, τι θα έκανες;

Συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου φίλε μου Δήμο!

Πολλά και διάφορα εχουν γίνει και σε μένα αλλά κι εδώ.
Πολλές καινούριες φωνές αλλά επέστρεψαν και παλιές που μου έλειψαν(βλέπε γιαπετ).

Ελπίζω να είσαι καλά Δήμο.Χαίρομαι που τα ξανα-λέμε
Λόγω εξεταστικής όμως πλήρως διαθέσιμος θα είμαι σε περίπου ένα δίμηνο από τώρα.

Σας διαβάζω τακτικά και σας χαίρομαι πάντως.
Την εκτίμησή μου



H Mαγεία βρίσκεται στην ολότητα φίλε μου και σε όλα τα επίπεδα...ακόμα και σε αυτό της διαφωνίας που ενεργοποιεί μηχανισμούς που προωθούν εντέλλει την σύνθεση και τον πλουραλισμό...ως ζωή δεν μπορεί να νοηθεί μόνο η συμφωνία και το καλό αλλα όλα και σε όλες τις πτυχές όπου αυτά εμφανίζονται και μάλιστα αποτελούν οδηγό φίλε μου!

Οπότε όλα τελικά είναι πανέμορφα...αρκεί εμείς να μπορούμε να το δούμε αυτό!
Χάρηκα που σε είδα και καλή επιτυχία στην εξεταστική!
Τελείωνε γρήγορα και έλα να τα λέμε...λουφαδόρε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλα μην αντιδρατε και μην επεμβενετε στα δικα μας χωραφια.

Χμμμ... Εμείς και εσείς... Θρησκευτικός διαχωρισμός...
Μην αντιδράτε... Υποτελείς...
Ο λάτρης της ελληνικής θρησκείας...

Σας θυμίζει κάτι αυτό ρε παιδιά, ή έχω τρελαθεί τελείως;;;

Συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 16:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βλεπω σπατε πλακα με οποιον ερχετε εδω ε? Πριν χρονια ομως συζητουσαμε και προσπαθουσαμε να προσεγγισουμε και να κατανοησουμε οσα ελεγε και ο πιο παραλογος

Πριν χρόνια ήταν αλλιώς , απο τοτε πολλά άλλαξαν
χιλιοειπώθηκαν πράγματα , ολο τα ιδια και τα ιδια...
σε καμια περίπτωση δε λεω οτι ο Αρχαιοελληνικός πολιτισμός ή ο Χριστιανισμός ειναι εξαντλημένα θέματα,
αλλα ξερεις κάπου κούρασε και ολη αυτη η κόντρα χριστιανισμού - Αρχαιοελληνισμου

Προσωπικά δε βλέπω μεταξύ τους καμιά διαφορά με το μάγο μιας φυλής 10 -15.000 χρόνια πίσω ...
κι αυτός είχε ανάγκη να θεοποίηση κατι
(το ιδιο δεν κάνει ο άνθρωπος χιλιετίες τώρα ?)

τέλος πάντων τα ιδια και τα ιδια ....
μακάρι κάποτε να πάρουμε τις απαντήσεις που όλοι ψαχνουμε
(εν ζωη βεβαια , γιατί αν σταματήσει να δουλεύει η μηχανή ,
ηται στο Ζευς πίστευες ήται στο Χριστό απο την ίδια οπτική γωνία θα κοιτούμε όλοι..... τα ραδίκια )

υγ
μια και αναφέρατε τον φίλτατο τρέχα.... τι σας κάνει να πιστευτείτε οτι αποσυρθεί ?
....ζει ανάμεσα μας


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 17:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας θυμίζει κάτι αυτό ρε παιδιά, ή έχω τρελαθεί τελείως;;;

Συνεχίζεται...



Καλά, τι του έκανες του Αιολου βρε Skies tou Fegariou?
Του έβαλες δύσκολα και κοντεύει να σκάσει το παλικάρι!!
Δεν τον λυπάσαι; Έλα ομολόγησε τώρα να τελειώνουμε!!!!
!!!!!!


Κάνει σαν το σκυλί που μυρίζει αλλά δεν μπορεί να βρει το θήραμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 18:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε εγώ νομίζω ότι τρώγεσαι με τα ρούχα σου... Δηλαδή τώρα θα αρνηθείς ότι η χριστιανική θρησκεία κατέστρεψε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα? Θα αρνηθείς ότι πριν έρθει ο χριστιανισμός σε αυτό τον χώρο υπήρχε μια άλλη θρησκεία.. ελληνική? Ξεχνάμε το πόσους αρχαιολογικούς θυσαυρούς κατέστρεψαν οι φανατικοί χριστιανοί με μίσος? Πράγματα σίγουρα χιλιοειπωμένα εδώ μέσα.

Η στάση του Σκιες_Φεγγαριού δεν δικαιολογεί την τόσο μεγάλη αντίδραση σου απέναντι του, κάνεις λες και σε τσίμπησε μύγα. Εμένα ο Σκιές Φεγγαριού μου δίνει την εντύπωση ενός σοβαρού και ευαίσθητου ατόμου.

Και ναι ειναι προσυλητισμός η χριστιανική θρησκεία γιατί δεν σε ρώτησε κανείς αν θέλεις να βαπτιστείς... παρά σε βουτάει στην κολυμπήθρα με το έτσι θέλω, όταν είσαι μωρό που δεν καταλαβαίνεις ακόμα τίποτα και δεν μπορείς να αντιδράσεις. Αν οι γονείς σου σε αφήσουν αβαπτιστο..τότε θα έχουν να αντιμετωπίσουν την κοινωνική κατακραυγή από παντού... και έπειτα και εσύ όταν πας στο σχολείο...αν αυτό δεν ειναι προσυλητισμός που έχει επιβάλει η εκκλησία τι είναι?

Επιπλέον ο καθένας έχει το δικαίωμα να μοιράζεται τις απόψεις του μαζί μας είτε μας αρέσουν είτε όχι.
Και ναι το μόνο καλό που διδάσκει η θρησκεία αυτή είναι η αγάπη και τα αγνά χωρίς δόλο συναισθήματα.
Μπορείς να μας πεις τα υπόλοιπα?γιατί εμένα μου διαφεύγουν. Εγώ πάντως αυτά προσπαθώ να παίρνω από αυτή την θρησκεία.
Αγαπάτε αλλήλους λοιπόν και έχετε την μεγαλοψυχία να δέχεστε το διαφορετικό και να μη το κατακρίνετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 18:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε εγώ νομίζω ότι τρώγεσαι με τα ρούχα σου... Δηλαδή τώρα θα αρνηθείς ότι η χριστιανική θρησκεία κατέστρεψε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα? Θα αρνηθείς ότι πριν έρθει ο χριστιανισμός σε αυτό τον χώρο υπήρχε μια άλλη θρησκεία.. ελληνική? Ξεχνάμε το πόσους αρχαιολογικούς θυσαυρούς κατέστρεψαν οι φανατικοί χριστιανοί με μίσος? Πράγματα σίγουρα χιλιοειπωμένα εδώ μέσα.

Η στάση του Σκιες_Φεγγαριού δεν δικαιολογεί την τόσο μεγάλη αντίδραση σου απέναντι του, κάνεις λες και σε τσίμπησε μύγα. Εμένα ο Σκιές Φεγγαριού μου δίνει την εντύπωση ενός σοβαρού και ευαίσθητου ατόμου.

Και ναι ειναι προσυλητισμός η χριστιανική θρησκεία γιατί δεν σε ρώτησε κανείς αν θέλεις να βαπτιστείς... παρά σε βουτάει στην κολυμπήθρα με το έτσι θέλω, όταν είσαι μωρό που δεν καταλαβαίνεις ακόμα τίποτα και δεν μπορείς να αντιδράσεις. Αν οι γονείς σου σε αφήσουν αβαπτιστο..τότε θα έχουν να αντιμετωπίσουν την κοινωνική κατακραυγή από παντού... και έπειτα και εσύ όταν πας στο σχολείο...αν αυτό δεν ειναι προσυλητισμός που έχει επιβάλει η εκκλησία τι είναι?

Επιπλέον ο καθένας έχει το δικαίωμα να μοιράζεται τις απόψεις του μαζί μας είτε μας αρέσουν είτε όχι.
Και ναι το μόνο καλό που διδάσκει η θρησκεία αυτή είναι η αγάπη και τα αγνά χωρίς δόλο συναισθήματα.
Μπορείς να μας πεις τα υπόλοιπα?γιατί εμένα μου διαφεύγουν. Εγώ πάντως αυτά προσπαθώ να παίρνω από αυτή την θρησκεία.
Αγαπάτε αλλήλους λοιπόν και έχετε την μεγαλοψυχία να δέχεστε το διαφορετικό και να μη το κατακρίνετε.



Για πρόσεξε και εσύ γιατί ο Αιολος είναι γάτος .... συγνώμη, σκύλος ήθελα να πω και κάτι κρυφοχριστιανούς σαν κι εσάς σας ξετρυπώνει στο δευτερόλεπτο!!!!

Πέστα και εσύ βρε Αιολε, δεν είναι έτσι όπως τα λέω;;;

****Να κάνω μια ερώτηση;
Ποια ήταν η θρησκεία των Ελλήνων πριν το Χριστιανισμό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 18:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για πρόσεξε και εσύ γιατί ο Αιολος είναι γάτος .... συγνώμη, σκύλος ήθελα να πω και κάτι κρυφοχριστιανούς σαν κι εσάς σας ξετρυπώνει στο δευτερόλεπτο!!!!

Πέστα και εσύ βρε Αιολε, δεν είναι έτσι όπως τα λέω;;;

****Να κάνω μια ερώτηση;
Ποια ήταν η θρησκεία των Ελλήνων πριν το Χριστιανισμό;



αγαπητέ ψηλέ σε όποιο είδος του ζωικού βασιλείου και αν ανήκει ο Αίολος δεν έχω να προσέξω τίποτα γιατί είμαι απλά ένας μαύρος κύκνος που ήσυχα ήσυχα βολτάρω στη λιμνούλα μου και αν ταράσω λίγο τα νερά δεν νομίζω ότι ενοχλώ κανέναν με τα φτερά μου γιατί δεν έχω κακές προθέσεις!

Όσο για τη δεύτερη ερώτησή σου την αφήνω απλά ασχολίαστη.

Ακού κρυφοχριστιανή χαχαχα προσπαθώ να κρυφτώ από τους Ρωμαίους μη με ρίξουν στα λιοντάρια

Edited by - Black_Swan on 23/05/2011 18:54:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τα…… «κουφά» και τα δήθεν ανέμελα σεργιάνια σε γαλάζιες ήρεμες λιμνούλες.

Μέχρι και ο ψηλός σε ….κατάλαβε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άσε τα…… «κουφά» και τα δήθεν ανέμελα σεργιάνια σε γαλάζιες ήρεμες λιμνούλες.

Μέχρι και ο ψηλός σε ….κατάλαβε


δεν είμαι εγώ το θέμα αλλά ο Σκιές του Φεγγαριού τον οποίο και στεναχωρέσατε χωρίς λόγο!

Υ.Γ. πλιτςςςςςςςςςςς...πλατςςςςςςς...πλουτςςςςςς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή τώρα θα αρνηθείς ότι η χριστιανική θρησκεία κατέστρεψε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα? Θα αρνηθείς ότι πριν έρθει ο χριστιανισμός σε αυτό τον χώρο υπήρχε μια άλλη θρησκεία.. ελληνική? Ξεχνάμε το πόσους αρχαιολογικούς θυσαυρούς κατέστρεψαν οι φανατικοί χριστιανοί με μίσος? Πράγματα σίγουρα χιλιοειπωμένα εδώ μέσα.
Ελα ρε Black_Swan...
Που υποστήριξα κάτι τέτοιο; Εγώ;;;
quote:
Εμένα ο Σκιές Φεγγαριού μου δίνει την εντύπωση ενός σοβαρού και ευαίσθητου ατόμου.
Προέβαλα συγκεκριμένα επιχειρήματα για τα οποία αδιαφορείς φίλε μου. ΟΕΟ είσαι κι εσύ;
Ο φίλος μας είναι γι' αυτό που υποστηρίζει, ότι ο Ψηλός για τους ΟΕΟ!
Καταστροφή!
quote:
Μπορείς να μας πεις τα υπόλοιπα?
Γιατί; Σχολίασες αυτά;
Αυτός είναι διάλογος; Χαχα!
Μέχρι και ο Ψηλός είναι μαζί σου!
Δεν σου λέει τίποτα;

Edited by - Αίολος on 23/05/2011 19:51:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ερώτηση μόνο τι είναι ΟΕΟ? γιατί είμαι λίγο χαζή...

για τα υπόλοιπα ουδέν σχόλιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 20:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω να πω πολλα πραγματα.

Ουτε εγω εχω κατι με κανενα και δεν ξερω κανενα προσωπικα.

Ειναι παραλογο ομως να τα ισοπεδωνουμε ολα αμεσως και να χαρακτηριζουμε αδιαβαστους τους αλλους απο 2 λεξεις εδω μεσα.

Ναι ειμαι αδιαβαστος. Ναι δεν ξερω καλα τον Χριαστιανισμο. Γιατι μου τα κρυβουν ολα. Δεν θελουν να ξερω και ποτε δεν μου ειπαν την αληθεια. Απλα μου ελεγαν πιες το κρασακι με το ψωμακι γιατι ετσι πρεπει. Ποτε δεν εξηγησε κανενας τιποτα.

Οταν παντρευεται καποιος ο παππας αρχιζει και αναφερει 200 ονοματα μη Ελληνικα Αλλης θρησκειας και προσευχετε σε αυτους για τον δικο μας τον γαμο....οπως και για την βαπτιση.

Οχι λοιπον εγω θελω να παντρευτω σε ναο του Απολλωνα και να υπαρχουν ιεριες που να ψελνουν με βαση τους αρχαιους Ελληνικους υμνους γαμου.

Να προσευχονται στους Ελληνες θεους και οχι στον ΡΑΜΟΝ και στον αλαχ και στον ισαακ και στον αβρααμ.Ειναι δυνατον? Μαλλον ειμαι αδιαβστος αλλα ακουω καλα τι λενε.

Δεν θελω φιλε Αιολος να τα κανεις ενα με το πατωμα επειδη ετσι θελεις.

Δεν ειπα οτι ηρθε ο χριστιανισμος και μας εμαθε το αγαπατε αλληλους. Αυτο προ-υπαρχει στην συνηδηση του ανθρωπου πριν γεννηθει.

Λερωνεις ασταματητα την συζητηση με λαθος κατευθυνσεις και γεμιζεις με μεθανιο την ατμοσφαιρα.Νομιζω κατα την γνωμη μου οτι δεν διαβαζεις καλα αυτα που γραφω. Μαλλον προσπαθεις να τα κατανοησεις αλλα τα παρερμηνευεις γιατι ετσι θελεις.

Υπαρχει μεσα στον μυαλο σου ενα τοιχος που δεν μπορεις να προσπερασεις γιατι σου το εχουν χτισει με ατσαλι.

Λοιπον σε παρακαλω μην ταπεινωνεις τα πραγματα και μην τα πλαθεις οπως θελεις.

Δεν μπορεις να μου προβαλεις λανθασμενους ισχυρισμους ξυνοντας το χωμα πανω στο μαρμαρο.

Ειπα και παλι εγω δεν ζητησα τιποτα απο εσας ουτε απο την θρησκεια που μεγαλωσαμε ολοι.

Και μην πεταμε λεξεις και χαρακτηρισμους που στοχο εχουν να διαλυσουν και να γκρεμισουν την πραγματικοτητα και γινονται μερος κυκλου 2 σημειων.

Προσπαθεις με χλευασμους και παντα με οπλο την ειρωνια και την υπεροψια να προβαλεις τα λεγομενα σου και να αλιωνεις αυτα που λεω με στοχο την παρερμηνεια της πραγματικοτητας.

Οτι δεν αρεσε δηλαδη στους Χριαστιανους και οτι ηταν καινοτομο φωναζαν Μαγγισα Μαγγισα....στην πυρα!!!! Ειναι δεμονισμενος στην Πυρα.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις να κανεις το ιδιο πραγμα.

Ειναι ενα απλο μυνημα παρακλησης προς τους δικους Ελληνες θεους.

Τωρα αν εσενα σε εμπνεει ο Χριστιανισμος, ετσι οπως μας τον πασαραν οι ΑΛΛΟΙ γιατι δεν τον ηθελαν , δεν τους αρεσε οπως τους ηρθε, και μας τον εριξαν σε εμας γιατι απο οτι φαινετε τους βολεψε, γιατι αν ερθει τωρα κανενας αλλος δικος μας θεος για παραδειγμα ο Αππολων, που ετσι ειχαν πει οι Αρχαιοι Ελληνες, τοτε οι ΑΛΛΟΙ ξερεις ποιοι.....θα πουν οτι να ηρθε ο σωσιας μας ειναι ο θεος μας γινεται ολοι Εβρ....καταλαβες?

Ελπιζω να μιλησει ο οποιος ερθει και να καθησει εκει που καθοταν και τοτε στα 2917.

Αλλα μεχρι τοτε μαλλον εμεις δεν θα ζουμε.

Δεν θελω να μπαινω στην διαδικασια να λεω τα ιδια.
Δεν εχω με κανεναν προβλημα απλα δεν μου αρεσει να αλλαζουν την ουσια με δικη τους τεχνικη για να αλιωσουν το νοημα. Δεν μου αρεσει καθολου.

Ευχαριστω.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 20:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρέ μπας κι είναι κάνας κρυφοχριστιανός αυτός ο Αιολος και
θολώνει απλά τα νερά με αυτά που λέει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 21:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 21:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε!!! ρε τι πάθαμεεεεε....τίποτα κρυφό απο του Θεού το μάτι...
Πάει και ο Αίολός "μας"...τελικά αποδείχθηκε "τους"...

http://www.youtube.com/watch?v=f7sUcWAmrTM

Σνίφ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 22:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Σκιές του Φεγγαριού! μόνο μη το συνεχίζεις γιατί δεν έχει νόημα μας δουλευουν τα παιδάκια...σαχλαμαρίζουν.. το είδαν παιδική χαρά... βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια φαίνεται... τους δικαιολογώ τόσα χρόνια εδώ χιλιοειπωμένα πράγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 23:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπράβο Σκιές του Φεγγαριού! μόνο μη το συνεχίζεις γιατί δεν έχει νόημα μας δουλευουν τα παιδάκια...σαχλαμαρίζουν.. το είδαν παιδική χαρά... βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια φαίνεται... τους δικαιολογώ τόσα χρόνια εδώ χιλιοειπωμένα πράγματα...


Έλα βρε μια πλάκα αγαθή κάναμε. Αν σε χαλάει τόσο, εγώ σταματώ εδώ.
Εμείς τρώμε τα μουστάκια μας καιρό τώρα εδώ μέσα.

Edited by - Ψηλός on 23/05/2011 23:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 23:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά και κατανοώ και συναισθάνομαι τον θεματοθέτη αλλα και την λογική που τον οδηγεί σε αυτήν την στάση απέναντι στο καθεστημένο τρόπο προσέγγισης διαφόρων πτυχών της ζωής και της νοηματοδότησής μας!
Έχω την αίσθηση ότι αν είχε θέσει το θέμα με ένα πιο διαφορετικό τρόπο , ίσως να είχε μεγαλύτερη συμμετοχή και διάθεση για μια πιο επι της ουσίας συζήτηση!!!
Τελικά υπάρχει δίκιο σε αυτό που λέγεται..:"Δεν έχει σημασία τι θα πείς αλλα ο τρόπος που θα το πείς"

Φίλε μου , θα μπορούσα να είχα πεί πολλά αλλα δεν το επιλέγω και αυτό διότι έχω την αίσθηση ότι δεν έχει νόημα...θα πώ μόνο ότι κάποια στιγμή , σε πολυτελές σπίτι είχε τύχει να συναντηθώ με πολύ υψηλά κλιμάκια της εν λόγω "Θρησκείας".....για άλλο σκοπό είχα πάει και μου προέκυψε αυτή η συνάντηση και μια μεγάλη συζήτηση...
Δεν θα ήθελα να σου πώ την γνώμη μου!!!
Ωστόσο θα ξαναπώ ότι δεν χρειαζόμαστε Θρησκείες και "Πατέρες" ή καθοδηγητές...φίλους καλούς χρειαζόμαστε και διάθεση για γνώση και ειλικρινή συζήτηση με τον ίδιο μας τον εαυτό!
Αν πρόκειται να γκρεμίσουμε κάποια είδωλα για να στήσουμε στην θέση τους κάποια άλλα και να συνεχίσουμε το προσκύνημα ξανά , θεωρώ ότι κάναμε μια τρύπα στο νερό!

Δεν είμαι Δωδεκαθεϊστής και δεν θεωρώ ως Θεό τον Δία...ωστόσο ως μύθος μου αρέσει όντως , όπως και οι διάφορες τελετές τους και ειδικά οι λευκόμορφοι μανδύες τους οποίους φορούν....
Όμορφη εικόνα που όλη η Οικουμένη είδε στην Αρχαία Ολυμπία στην παράδοση της Ολυμπιακής φλόγας....
Για τα υπόλοιπα όμως...δέν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 23:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς τρώμε τα μουστάκια μας καιρό τώρα εδώ μέσα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 01:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε δικιο να αντιδρατε παντως.

Ετσι ειναι η Αληθεια. Ομως εχω και αλλη μια πικρη αληθεια.

Εχω ταξιδεψει σε ολες τις ηπειρους πανω απο 40 χωρες.

Εχω παει στα πιο απομακρα μερη του κοσμου.

Ολοι ξερουν την Ελλαδα και την ξερουν για την Αρχαια Ελλαδα.

Ολοι ξερουν τον Ζευς τον Ηρακλη, τον Ποσειδωνα και τον τον θεο του φωτος.

Κανενας δεν ξερει την Ελλαδα μετα απο κει και περα. Αντε και για το Ευρωπαικο.

Αυτο λεει πολλα.

Δεποινις ή Κυρία Ελενη σε ευχαριστω για την κατανοηση αλλα εχουν δικιο οπως ειπες.

Τα εχουν συζητησει πολλες φορες εδω μεσα.

Το θεμα ειναι οτι μια παρακληση δεν εχει ποτε εμφανιστει πουθενα και απο κανεναν.

Μπορει καποιοι να την κρατανε μεσα τους αλλοι να την εχουν απλα γραψει σε ενα χαρτι.

Προσπαθησα να την αναρτησω εδω και ειδα χλευασμο και ειρωνια. Αυτα ειναι δικαιολογημενα εν μερη.

Ευχαριστω ολους, και πιστευω οτι μπορουμε να αναπτυξουμε μια υγειης συζητηση.

Καλο σας βραδυ.

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 24/05/2011 01:15:14

Edited by - Skies tou Fegariou on 24/05/2011 01:17:56

Edited by - Skies tou Fegariou on 24/05/2011 01:19:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 01:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σκοτεινοφέγγαρε

Οφείλω να σου εξομολογηθώ τις θέσεις μου:

Δεν είμαι απέναντί σου,αλλά και δεν στέκομαι πλάϊ σου.

Οι Ολύμπιοι θεωρώ,οτι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να
υπήρξαν και πρός τα εκεί κλείνω,αλλά δεν ήταν σε καμμία
περίπτωση Θεοί!!!

Το αντίθετο μάλιστα.Ηταν όντα με απίστευτες για άνθρωπο ιδιότητες
που τις χρησιμοποιούσαν σε βάρος της ανθρωπότητας και στην
καλύτερη περίπτωση,απλά έκαναν το κέφι τους.

Περισότερο θα τους αντιμετωπίσω σαν εχθρούς,αν και οταν έρθουν
παρά σαν υποτακτικός!

Το οτι οι αρχαίοι λαοί τους θεοποίησαν σε ολα τα μήκη και πλάτη
της Γης,δεν σημαίνει οτι θα κάνουμε το ιδιο και σήμερα.
Μη ξεχνάς,έβαζαν τους ανθρώπους να πολεμάνε μεταξύ τους και
αυτοί χωρίζονταν με τα στρατόπεδα και έσπαγαν πλάκα.

Αν αυτά τα οντα υπάρχουν και εχουν προφανώς την δυνατότητα
χιλιάδων χρόνων ζωής,νομίζεις οτι τους ενδιαφέρει να ασχοληθουν
σοβαρά μαζί μας,με 70-80 χρόνια προσδόκιμο?

Συγκριτικά ζουμε για αυτούς,όσο και μία πεταλούδα για μας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 07:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ιδιο λεμε,

και εγω ειπα οτι ειναι επιστημονες.

Δεν ξερω αν ηθελαν το κακο μας η αν εβαζαν να πολεμισουμε.

Μην ξεχνας οτι μας προστατευαν σε καθε πολεμο που γινοταν.

Μην ξεχνας και τον συμπαντικο πολεμο μεταξυ τους. Που αυτο καθοριζει και εμφανιζει μια κατασταση μεταξυ γαλαξιακων πολιτισμων.

Δεν ειπα το αντιθετο. τους λεμε θεους γιατι δεν μπορουμε να εχουμε την γνωση τους.

Περα απο αυτο υπαρχει λογικα μια δυναμη που διεπει τα παντα. Αυτη μαλλον θα πρεπει να ειναι ο αιθερας, που με καποια τεχνη να μπορεις να τον διαχειριστεις.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 09:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχως κανενας δεν πρατει το καλο που διδαξαν καλοι και νοημων Χριστιανοι.
quote:
Ναι ειμαι αδιαβαστος. Ναι δεν ξερω καλα τον Χριαστιανισμο. Γιατι μου τα κρυβουν ολα.
...

Edited by - Αίολος on 24/05/2011 09:33:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy