ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Παρακληση προς τους Ολυμπιους Θεους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 12:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομιζω πως ο Χριαστιανισμος το μονο καλο που διδαξε ειναι να αγαπαμε ο ενας τον αλλο"
quote:
Δεν ειπα οτι ηρθε ο χριστιανισμος και μας εμαθε το αγαπατε αλληλους.

...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 19:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν με αυτή την τάση για θεοποίηση της μυθολογίας των λαών, με πρώτη και καλύτερη αυτή των Εβραίων.
Καλά δεν μας έφτανε αυτή?
Ακόμα ψάχνουν μερικοί για τα υπολείμματά της κιβωτού του Νώε.
Και καλά αυτούς άστους στην πλάκα τους, αμ τους άλλους που ψάχνουν να βρούνε επιστημονική εξήγηση για το μύθο των τειχών της Ιεριχούς,, το μύθο της Βαβέλ, της γυναίκας του Λωτ, και το καταπληκτικότερο το μύθο με τον Ιησού του Ναυή.

Δεν μας φτάνουν λέω όλα αυτά, θα αρχίσουμε τώρα με τους Ελληνικούς μύθους?
Όρε γλέντιααααα!

Ήδη αρχίσαμε βλέπω με τις τιτανομαχίες, και πάει λέγοντας.
Δεν θα μείνει Κύκλωπας, Μινώταυρος, Λενέα Ύδρα, Αργοναύτες, Αστροναύτες, Λιακόπουλοι και λοιποί συγγενείς.

Έχουμε απλώσει μπόλικο τραχανά, και ο γαρ καιρός εγγύς και ενίοτε άστατος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 00:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομιζω πως ο Χριαστιανισμος το μονο καλο που διδαξε ειναι να αγαπαμε ο ενας τον αλλο"
quote:
Δεν ειπα οτι ηρθε ο χριστιανισμος και μας εμαθε το αγαπατε αλληλους.

Νομιζω πως δεν διαβαζεις τι γραφω γενικα και παιρνεις μεμονομενα λεξεις και προτασεις τις βαζεις μαζι για να βγει το δικο σου νοημα.

Εισαι απαραδεκτος! Εγω μπορει να ειμαι χαζος και μπορει να ειμαι τρελος (τρελος για τον Χριαστιανισμο -μπορει και δεμονισμενος - καψιμο στην πυρα και τα λοιπα) αλλα εσυ νομιζω οτι κανεις για τα πρωιναδικα.

Αυτες τις εκπομπες που παιρνουν λεξεις και προτασεις ασυναρτητες απο διαφορες στιγμες προσωπων και βγαζουν το νοημα τους.

Δηλαδη εσυ απο τις παραπανω 2 προτασεις καταλαβες οτι η μια ανερει την αλλη και οχι οτι η μια ειναι θετικο συμπληρωμα της αλλης.

Αλλο το διδαξε και αλλο το εμαθε - καλλιεργησε.

Δεν μπορω αλλο να σου λεω οτι εισαι αμηχανα πλαστικος, λεξοστρεβλολαγνος και χωματατζης.

αν δεν εχεις να πεις κατι ομορφο και δυνατο, κατι αξιολογο, τοτε κατσε στην ακρη να παρακολουθεις.

Μου θυμιζεις το ΣΤΑΡ στην τηλεοραση που αλλα του λενε αλλα καταλαβαινει.

Επειδη μολις τωρα επεστρεψα απο την δουλεια μου απο τις 8 το πρωι δεν μπορω πραγματικα να μπαινω σε αυτη την κυκλικη στρεβλωση 2 σημειων οπως ειχα ξαναπει.

Τελος Αιολος, νομιζω οτι παιζεις σαν παιδακι τωρα. Σου λενε 1+1=2 και λες 1-1=0.

Δεν σου ειπε κανεις να ανεβεις στην ακροπολη. Κατσε κατω αλλα μην προσπαθεις να την γκρεμισεις αλλο.

Σωρος ασυναρτητος, λεκες που δεν βγαινει, ουρανος χωρις χρωματα, τετραγωνο μυαλο, ματια που δεν βλεπουν και γλωσσα που ξερει να μιλαει προς μια κατευθυνση.

Αυτα ειναι λιγα για να παρομοιασουν ανθρωπους μεσα σε θρησκειες. Θρησκειες που κανουν με τα χρονια ετσι ανθρωπους.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 00:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω αλλο να σου λεω οτι εισαι αμηχανα πλαστικος, λεξοστρεβλολαγνος και χωματατζης.
--------------------------------------------------------

Τ'ακούς Γιάννη?
Τ'ακούω να λές!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 13:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά εσύ το χαβά σου

“Τί κάνεις Γιάννη?”

“Κουκιά σπέρνω”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 13:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αμηχανα πλαστικος, λεξοστρεβλολαγνος και χωματατζης.

Παρακαλώ να καταχωρηθούν ως νέα κοσμητικά επίθετα στην τράπεζα που ήδη έχει δημιουργηθεί και έτοιμα -πλέον- για ανάσυρση/χρησιμοποίηση...
Ιδιαίτερ το δεύτερο και το τρίτο..."χωματατζής"...
Βλέπω τον Αίολο με τριγυρίζει με JCB πλέον...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Προμηθέα γουελκαμ μπακ του, σε άπταιστα Ελληνικά.


Μήπως θα έπρεπε να επανέλθουμε στην ουσία του θέματος.

Για όποιον βρίσκει κάποια ουσία λέω..


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 20:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ουσία γιαπετ, είναι να μην ξεφτυλίζεται η ελληνική παράδοση.
Είναι το μόνο που μας έχει μείνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...αμηχανα πλαστικος, λεξοστρεβλολαγνος και χωματατζης.

Παρακαλώ να καταχωρηθούν ως νέα κοσμητικά επίθετα στην τράπεζα που ήδη έχει δημιουργηθεί και έτοιμα -πλέον- για ανάσυρση/χρησιμοποίηση...
Ιδιαίτερ το δεύτερο και το τρίτο..."χωματατζής"...
Βλέπω τον Αίολο με τριγυρίζει με JCB πλέον...


Μαλάκα ήθελε να με πει, αλλά έτσι του βγήκε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 14:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε ο γιαπετ στην αρχή αν οι Ολύμπιοι υπάρχουν (το υπάρχουν δική μου προσθήκη.. εννοώντας ότι υπάρχουν εκτός πλανήτη και εφόσον δεν ήταν απλοί υπαρκτοί άνθρωποι-βασιλιάδες που θεοποιήθηκαν κάποτε) και έχουν αποφασίσει να ρθουν θα το κάνουν έτσι και αλλιώς ... το θέμα είναι πως πλέον θα έπρεπε να είμαστε πιο ώριμοι σαν όντα ώστε να ξεχωρίσουμε ότι δεν είναι όπως νομίζαμε θεοί ώστε να κάνουμε επικλήσεις ;)

ps. Άσε που και να ήταν θεοί υποθετικά μιλώντας με την έννοια του ανώτερου που μπορεί να ορίσει την ζωή σου.. το να κάνουμε επικλήσεις σε κάποιους που ούτε οι αρχαίοι δεν τους πήγαιναν καλά καλά (καλά εξαιρώ τον Απόλλωνα) είναι άτοπο.. καλύτερα να τις έκανε κάποιος στον Κρόνο ;)
Αν και για να είμαι ειλικρινής έτσι προς χάριν της κόντρας αν με ανάγκαζαν να διαλέξω (καθώς δεν γουστάρω ΚΑΜΙΑ θρησκεία) θα διάλεγα την Ελληνική απ την Χριστιανική ;) Τουλάχιστον ήταν ένας τρόπος να θεοποιήσουμε το σύμπαν, τους φυσικούς νόμους και την φύση αρκετά καλύτερα, λιγότερο αόριστα και με καλύτερους και πιο ελεύθερους κανόνες έστω και αν τα ίδια τα πρόσωπα στηρίζονταν σε υπαρκτά ή όχι ;)
Επίσης θα μου άρεσε περισσότερο ένα διονυσιακό γλέντι-όργιο απ το να τρέχω πρωινιάτικα στην εκκλησία να με θυμιατίσουν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 15:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και για να είμαι ειλικρινής έτσι προς χάριν της κόντρας αν με ανάγκαζαν να διαλέξω (καθώς δεν γουστάρω ΚΑΜΙΑ θρησκεία) θα διάλεγα την Ελληνική απ την Χριστιανική ;) Τουλάχιστον ήταν ένας τρόπος να θεοποιήσουμε το σύμπαν, τους φυσικούς νόμους και την φύση αρκετά καλύτερα, λιγότερο αόριστα και με καλύτερους και πιο ελεύθερους κανόνες έστω και αν τα ίδια τα πρόσωπα στηρίζονταν σε υπαρκτά ή όχι ;)
Επίσης θα μου άρεσε περισσότερο ένα διονυσιακό γλέντι-όργιο απ το να τρέχω πρωινιάτικα στην εκκλησία να με θυμιατίσουν

Σωστός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 15:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας αφησουμε το γεγονος οτι τα οργιακια δεν ηταν για ολους(καπου εκει πατησε και ο χριστιανισμος),αν νομιζεις οτι αυτο σου λειπει εχω κανα δυο τηλεφωνα με προθυμους και προθυμες να σου καλυψουν τις αναγκες σου!

Η εΦη παντως πολυ θα γουσταρε:(


Να σαι καλά έχω γεράσει για τέτοια (και δεν έχω παράπονο έχω χορτάσει στην ζωή μου :P) έχουμε χειρότερα προβλήματα και άγχη πλέον :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 01:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Craven
Όπως είπε ο γιαπετ στην αρχή αν οι Ολύμπιοι υπάρχουν (το υπάρχουν δική μου προσθήκη.. εννοώντας ότι υπάρχουν εκτός πλανήτη και εφόσον δεν ήταν απλοί υπαρκτοί άνθρωποι-βασιλιάδες που θεοποιήθηκαν κάποτε) και έχουν αποφασίσει να ρθουν θα το κάνουν έτσι και αλλιώς ... το θέμα είναι πως πλέον θα έπρεπε να είμαστε πιο ώριμοι σαν όντα ώστε να ξεχωρίσουμε ότι δεν είναι όπως νομίζαμε θεοί ώστε να κάνουμε επικλήσεις ;)

Φίλε Craven . Οι Ολύμπιοι θεοί κατ’ άλλους υπήρξαν ως βασιλείς οι οποίοι στη συνέχεια θεοποιήθηκαν , και σύμφωνα με μια άλλη άποψη προσωποποιημένες αλληγορίες φυσικών φαινομένων . Για να γίνω σαφέστερος θα σου αναφέρω σαν παράδειγμα τον Υπερίωνα . Το όνομά του προήλθε από το «υπεράνω ιέναι» και γυναίκα του ήταν η Θεία από το «θέα» . Ο Υπερίων λοιπόν ήταν η αλληγορία του πυρός , και η Θεία του φωτός κάτω από το οποίο φαίνονται τα πάντα . Οπότε αυτοί οι δύο , το πυρ και το φως , γέννησαν τα φωτοβόλα σώματα δηλ. Τον Ήλιο και τη Σελήνη . Σαν ιστορικό πρόσωπο τώρα , σύμφωνα με τον Διόδωρο , λέγεται ότι ο Υπερίων υπήρξε βασιλιάς των Ατλάντειων , ο οποίος ασχολούνταν με την αστρονομία , γι’ αυτό και είπαν ότι ο Ήλιος και η Σελήνη ήταν παιδιά του . Βέβαια ο Υπερίων δεν λατρευόταν σαν θεός , όμως λατρευόταν ο Ήλιος με τον οποίο τον είχαν ταυτίσει και τον αποκαλούσαν και Υπερίωνα .
quote:
Craven
Άσε που και να ήταν θεοί υποθετικά μιλώντας με την έννοια του ανώτερου που μπορεί να ορίσει την ζωή σου.. το να κάνουμε επικλήσεις σε κάποιους που ούτε οι αρχαίοι δεν τους πήγαιναν καλά καλά (καλά εξαιρώ τον Απόλλωνα) είναι άτοπο.. καλύτερα να τις έκανε κάποιος στον Κρόνο ;)

Οι Έλληνες φίλε Craven , τιμούσαν τους θεούς τους , δεν τους φοβόντουσαν , ούτε έπεφταν στα τέσσερα σαν τους σκύλους για να τους προσκυνήσουν . Στη μυθολογία μας αναφέρονται αρκετές συγκρούσεις μεταξύ ηρώων και θεών υπήρχε μάλιστα και μιά ειδική λαβή που όταν τη εφάρμοζε ο ήρωας μπορούσε να ακινητοποιήση τον θεό . Τέλος και για την ιστορία , η ταπεινωτική αυτή συνήθεια του προσκυνήματος που επέβαλλε ο χριστιανισμός αργότερα , είναι καθαρά ασιατικής προέλευσης όπως και οι ρίζες του .

quote:
Craven
Αν και για να είμαι ειλικρινής έτσι προς χάριν της κόντρας αν με ανάγκαζαν να διαλέξω (καθώς δεν γουστάρω ΚΑΜΙΑ θρησκεία) θα διάλεγα την Ελληνική απ την Χριστιανική ;) Τουλάχιστον ήταν ένας τρόπος να θεοποιήσουμε το σύμπαν, τους φυσικούς νόμους και την φύση αρκετά καλύτερα, λιγότερο αόριστα και με καλύτερους και πιο ελεύθερους κανόνες έστω και αν τα ίδια τα πρόσωπα στηρίζονταν σε υπαρκτά ή όχι

Κι εγώ μαζί σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 14:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα γνωρίζω αυτά γιαυτό και ανέφερα χαρακτηριστικά "και εφόσον δεν ήταν απλοί υπαρκτοί άνθρωποι-βασιλιάδες που θεοποιήθηκαν κάποτε". :)

Τώρα το ότι δεν τους φοβόντουσαν αλλά τους σέβονταν θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω (ειδικά τον Δία θεωρώ πως αν μπορούσαν θα τον έβριζαν απ το πρωί ως το βράδυ και ας τον έγλυφαν στις προσευχές τους και τους ύμνους τους... βλέπε Ορφέα) .. είναι γνωστό άλλωστε πως θεωρείται πως το ανθρώπινο γένος πήρε την κατηφόρα με τον Δία ενώ ευημερούσε με τον Κρόνο (θεωρία των αρχαίων όχι δικιά μου).. Οι θεοί λοιπόν ήταν για τους αρχαίους, "όντα" με μεγάλες αδυναμίες, γεμάτα με μίσος και εκδίκηση πολλές φορές που θεωρούσαν οι άνθρωποι πως αν δεν τους κάνουν τα χατίρια ή αν δεν διάλεγαν αυτόν που πρέπει (καθώς είχαν και διαμάχες μεταξύ τους πανάθεμα τους οπότε κάθε περιοχή έπρεπε να διαλέξει) θα είχαν πρόβλημα. Τους πηδούσαν τις γυναίκες, αράδιαζαν κουτσούβελα, άμα σπάζονταν με κάτι δεν δίσταζαν να σκοτώσουν για την πλάκα μερικές 100δες κόσμο κτλ.. οπότε το "τους σέβονταν" ή έστω "τους τιμούσαν" μου ακούγεται κάπως :)
Τώρα το ότι ακριβώς ήταν τέτοια όντα με τέτοιες αδυναμίες (μέχρι και να "πεθάνουν" μπορούσαν) μας φέρνει ακόμα πιο κοντά στην λογική του ότι επρόκειτο κάποτε για υπαρκτά πρόσωπα που μυθοποιήθηκαν (βλέπε τα στοιχεία που έχουν βρεθεί περί "βασιλιά Κρόνου", τα σχετικά περί ύπαρξης Διονύσου, Απόλλωνα κτλ σαν υπαρκτά πρόσωπα.. άσχετα αν ο Διόνυσος συνήθως δεν είναι στην original 12άδα)
Τώρα για το προσκύνημα. Κακά τα ψέμματα το προσκύνημα ή γονάτισμα ή οποιαδήποτε μορφή του υπήρχε μια χαρά στην αρχαία Ελλάδα και στους Ιερούς τόπους (Δωδώνη, Δελφοί κτλ) η διαφορά με τους εξ ανατολής λαούς (άραβες, τούρκους κτλ) είναι πως εκεί το προσκύνημα εκτός απο θρησκευτική ένδειξη λατρείας, χρησιμοποιήθηκε και ως ένδειξη υποταγής απ τον πιο αδύναμο προς τον δυνατότερο. Γιαυτό και καθεαυτού η έννοια του προσκυνήματος (σκύβω για να ασπαστώ-φιλήσω σαν τον σκύλο) που αφορά την εκδήλωση που κάνουμε προς κάποιον δυνατότερο είναι όντως ανατολικόφερτη αλλά η έννοια του γονατίζω ή πέφτω στο πάτωμα κοιτώντας κάτω μια χαρά υπήρχε :) Απλά οι Έλληνες θα το έκαναν με λίγα λόγια προς ένδειξη θρησκευτικού φρονίματος ενώ πχ οι Πέρσες προς ένδειξη υποταγής (εξού και το "Προσκυνείν ώσπερ έν τοίς βαρβάροις" του Δημοσθένη). Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες μπορεί να αφόριζαν το "προσκύνημα" αλλά είχαν μια χαρά την έννοια της Ικεσίας πέφτωντας στα γόνατα ή στα 4 ακουμπώντας στα γόνατα τον Βασιλιά που ικέτευες ή το ομοίωμα του θεού (μεταξύ μας εδώ δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με το "προσκυνώ").
Τώρα αυτό που λέμε πως δεν υπάρχει στα ήθη των Ελλήνων το προσκύνημα και είναι ξενόφερτο και "βάρβαρο" είναι ορθό αλλά μόνο προς την έννοια της ίδιας της λέξης σαν υποταγή και την καθεαυτή έννοια όπως περιέγραψα παραπάνω και όχι για την οποιαδήποτε παρόμοια κίνηση (πχ θρησκευτική ή ικεσίας).
Αν το εννοείς έτσι λοιπόν και όχι απλά για την αυθόρμητη κίνηση που κάνει ένας πιστός σε έναν ναό ή απέναντι σε έναν βασιλιά που ζητάει την βοήθεια του, τότε ναι έχεις δίκιο.

Edited by - Craven on 14/06/2011 14:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 00:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Craven
Τώρα το ότι δεν τους φοβόντουσαν αλλά τους σέβονταν θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω (ειδικά τον Δία θεωρώ πως αν μπορούσαν θα τον έβριζαν απ το πρωί ως το βράδυ και ας τον έγλυφαν στις προσευχές τους και τους ύμνους τους... βλέπε Ορφέα) ..

Ο Ορφέας φίλε Craven έγραψε ύμνους προς τους θεούς και δίδαξε την λατρεία τους στην Αίγυπτο και την Λιβύη (βλέπε Αργοναυτικά). Στην μυθολογία μας όμως , αναφέρονται και συγκρούσεις και πάλη μεταξύ ηρώων και θεών , αλλά και αμφισβήτηση της παντοδυναμίας τους . (βλέπε διαλόγους Λουκιανού) .
quote:
Craven
Οι θεοί λοιπόν ήταν για τους αρχαίους, "όντα" με μεγάλες αδυναμίες, γεμάτα με μίσος και εκδίκηση πολλές φορές που θεωρούσαν οι άνθρωποι πως αν δεν τους κάνουν τα χατίρια ή αν δεν διάλεγαν αυτόν που πρέπει (καθώς είχαν και διαμάχες μεταξύ τους πανάθεμα τους οπότε κάθε περιοχή έπρεπε να διαλέξει) θα είχαν πρόβλημα.

Οι πρόγονοί μας έπλασαν τους θεούς τους κατ’ εικόνα και ομοίωση , και τους έδωσαν τα δικά τους προτερήματα και ελαττώματα .
quote:
Craven
Τους πηδούσαν τις γυναίκες, αράδιαζαν κουτσούβελα, άμα σπάζονταν με κάτι δεν δίσταζαν να σκοτώσουν για την πλάκα μερικές 100δες κόσμο κτλ.. οπότε το "τους σέβονταν" ή έστω "τους τιμούσαν" μου ακούγεται κάπως :)

Σε όλες τις μυθολογίες φίλε μου , μηδέ της χριστιανικής εξαιρουμένης , οι θεοί γ@μουν και δέρνουν , και όλοι οι ήρωες (ημίθεοι) γεννιούνται με την συνεύρεση θεού και παρθένας . Χώρια που πολλές κυρίες της υψηλής κοινωνίας , ενδέχεται να δικαιολογούσαν στον σύζυγο τις αναπάντεχες συνέπειες των τσιλιμπουρδισμάτων τους σε......θεϊκή επίσκεψη .

«Ξέρεις αγάπη μου τον καιρό που έλειπες στην εκστρατεία , μας επισκέφθηκε στο σπίτι ο Δίας και......όπως καταλαβαίνεις μπορούσα να χαλάσω το χατίρι κοτζάμ θεού ;;;»

Και ο κερατάς έμενε και ευχαριστημένος για την τιμή που το εξώγαμο ήταν υιός θεού .

quote:
Craven
τα σχετικά περί ύπαρξης Διονύσου, Απόλλωνα κτλ σαν υπαρκτά πρόσωπα.. άσχετα αν ο Διόνυσος συνήθως δεν είναι στην original 12άδα)

Στην μυθολογία απαριθμούνται οκτώ Διόνυσοι .
quote:
Craven
Κακά τα ψέμματα το προσκύνημα ή γονάτισμα ή οποιαδήποτε μορφή του υπήρχε μια χαρά στην αρχαία Ελλάδα και στους Ιερούς τόπους (Δωδώνη, Δελφοί κτλ)

Λάθος ! Οι Έλληνες δεν προσκυνούσαν τους θεούς τους . Δεν έπεφταν στα τέσσερα μιμούμενοι τους σκύλους (από κει προέρχεται η λέξη προσκυνώ) . Οι Έλληνες προσευχόντουσαν υψώνοντας τα χέρια και το βλέμμα , προς τον ουρανό .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 11:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Craven
Κακά τα ψέμματα το προσκύνημα ή γονάτισμα ή οποιαδήποτε μορφή του υπήρχε μια χαρά στην αρχαία Ελλάδα και στους Ιερούς τόπους (Δωδώνη, Δελφοί κτλ)

Sesostris
Λάθος ! Οι Έλληνες δεν προσκυνούσαν τους θεούς τους . Δεν έπεφταν στα τέσσερα μιμούμενοι τους σκύλους (από κει προέρχεται η λέξη προσκυνώ) . Οι Έλληνες προσευχόντουσαν υψώνοντας τα χέρια και το βλέμμα , προς τον ουρανό .


Αγαπητέ Sesostris,
αν και γνωρίζω πως η άρνησή σου αυτή είναι αποτέλεσμα πείσματος κι όχι διότι δεν γνωρίζεις την αλήθεια, θα σε παραπέμψω ΕΔΩ, όπου και υπάρχουν στοιχεία που μας πληροφορούν πως οι Έλληνες πάντα προσκυνούσαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Λάθος ! Οι Έλληνες δεν προσκυνούσαν τους θεούς τους . Δεν έπεφταν στα τέσσερα μιμούμενοι τους σκύλους (από κει προέρχεται η λέξη προσκυνώ) . Οι Έλληνες προσευχόντουσαν υψώνοντας τα χέρια και το βλέμμα , προς τον ουρανό .

Πηγή: http://palio.antibaro.gr/culture/aggelhs_ellhnikh.php

"Πολλές Ομηρικές λέξεις σώζονται ακόμα και σήμερα στις Ευρωπαϊκές γλώσσες, και αυτές οι πάμπολλες λέξεις φυσικά δεν εμπίπτουν στην κατηγορία των «αμιγώς Ελληνικών» που αναφέραμε νωρίτερα. Μία από αυτές τις λέξεις είναι το γνωστό «kiss». Ακούγεται αστεία σαν δήλωση ότι είναι στην ουσία Ελληνική λέξη ε; Και όμως, στα Αρχαία Ελληνικά, το «φιλώ» είναι «κυνέω / κυνώ», εξ’ού και το προσκυνώ (σημαίνει κάνω ένα βήμα μπροστά και δίνω ένα φιλί). Στην προστακτική το ρήμα γίνεται «κύσον με», δηλαδή «φίλησε με», όπως θα είπε και η Πηνελόπη στον Οδυσσέα όταν τον είδε να επιστρέφει στην Ιθάκη. Στα Αγγλικά θα λέγαμε «kiss me». Ο βαθμός ομοιότητας των δύο φράσεων δεν αφήνει χώρο για αμφιβολίες. Και αυτό είναι μόνο ένα από τα πολλά παραδείγματα."

Συγνώμη, αλλά η αρχική σημασία της λέξης προσκυνώ σημαίνει φιλώ, ασπάζομαι. Αν κοιτάξει κάποιος στα ελληνικά λεξικά, αυτή την ερμηνεία δίνουν στη λέξη αυτή.
Τα περί «πέφτω στα τέσσερα» και οι λοιπές ανοησίες είναι δημιούργημα της φαντασίας των αρχαιοτραμπούκων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αγαπητέ Sesostris,
αν και γνωρίζω πως η άρνησή σου αυτή είναι αποτέλεσμα πείσματος κι όχι διότι δεν γνωρίζεις την αλήθεια, θα σε παραπέμψω ΕΔΩ, όπου και υπάρχουν στοιχεία που μας πληροφορούν πως οι Έλληνες πάντα προσκυνούσαν.

Εκεί που σε παραπέμπει, αγαπητέ Σωτήρη, ο Ψηλός, μπορείς να βρεις πολλά πράγματα, όπως για παράδειγμα τις επιπτώσεις της συρρίκνωσης της εγκεφαλικής μάζας συνεπεία της εκτεταμένης έκθεσης του κατόχου της στο λιβάνι και τις ανατολίτικες ψαλμωδίες...

Α, ναι... Και την "αλήθεια"

Ας δούμε μερικές αλήθειες περί προσκυνήματος:

ΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ:
«ΑΓΑΥΗ: Αληθεία, μαύρη συφορά 1375 ο αφέντης μας ο Διόνυσος έριξε μες στα σπίτια σου !

ΚΑΔΜΟΣ: Φριχτά δα του φερθήκατε, στη Θήβα να μην το προσκυνάτε τ' όνομά του.

ΑΓΑΥΗ: Ώρα καλή, πατέρα.» (Πηγή: Ευριπίδης, Βάκχες)

Οι παραπάνω στίχοι είναι οι 1375-1379. Βέβαια, στο πρωτότυπο ούτε η λέξη "προσκυνάτε" υπάρχει, ούτε ο Κάδμος τα λέει αυτά. Ο Διόνυσος τα λέει. Αλλά μην το πάρεις σαν "ψέματα", απλά μπορεις να το δεις σαν την "αλήθεια του απολογητή" που συνήθως δεν έχει σχέση με την αλήθεια που γνωρίζουμε...

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ

Ἀγαύη
δεινῶς γὰρ τάνδ᾽ αἰκείαν Διόνυσος ἄναξ τοὺς σοὺς εἰς οἴκους ἔφερεν.

Διόνυσος
καὶ γὰρ ἔπασχον δεινὰ πρὸς ὑμῶν, ἀγέραστον ἔχων ὄνομ᾽ ἐν Θήβαις.

Ἀγαύη
χαῖρε, πάτερ, μοι.

quote:
Συγνώμη, αλλά η αρχική σημασία της λέξης προσκυνώ σημαίνει φιλώ, ασπάζομαι. Αν κοιτάξει κάποιος στα ελληνικά λεξικά, αυτή την ερμηνεία δίνουν στη λέξη αυτή.
Τα περί «πέφτω στα τέσσερα» και οι λοιπές ανοησίες είναι δημιούργημα της φαντασίας των αρχαιοτραμπούκων.

Ας δούμε τις απόψεις μερικών απ' αυτούς τους "αρχαιοτραμπούκους" που δεν λαμβάνουν υπ' όψη τον πλούτο γνώσεων του Ψηλού και επιμένουν να λένε τα δικά τους...

"προσκυνώ Αόρ. προσκύνησα, μέλ. προσκυνήσω: Συντίθεται από την πρόθεση "προς" και το ρήμα κυνέω-ώ που σημαίνει "υποδέχομαι με χαρά". Η ρίζα του είναι η λέξη "κύων" που σημαίνει "σκύλος". Ετσι, η λέξη σημαίνει στην κυριολεξία: "να πέφτω στα τέσσερα ή να κάνω χαρές, όπως ακριβώς ο σκύλος" Κάρολος Χουκ, "Κλείδα της ελληνικής διαθήκης: Επιλογή κειμένων με φιλολογική εξήγηση", σελ. 6 και σελ. 142)

"προσκυνέω-ώ: Φιλώ ή θαυμάζω από την ανατολίτικη συνήθεια να φιλούν τα χέρια ή τα γόνατα των ανωτέρων. Η απλούστερη σημασία του είναι "σκύβω". Προέρχεται από το ρήμα "κυνέω" που σημαίνει "χαίρομαι" ή "φιλώ" σαν σκύλος. Η λέξη "προσκυνώ" στην ουσία σημαίνει "μιμούμαι τον σκύλο" (F. Valpy, "Οι βασικές λέξεις της ελληνικής γλώσσας", Πανεπιστήμιο Καίμπριτζ, σελ. 154 και 244)

"Το αρχαίο ρήμα "προσκυνώ" σήμαινε "υποκλίνομαι σε ένδειξη υποταγής, φιλώντας τα χέρια ή τα πόδια κάποιου" (Μπαμπινιώτης, "Ελληνικό Λεξικό", σελ. 868)

"Η αρχική σημασία του "προσκυνώ" είναι "να συμπεριφέρομαι σαν τον σκύλο" (Webster, "Συντακτικό και Συνώνυμα της Καινής Διαθήκης, σελ. 253)

κτλ. κτλ.

Για τους τρεις γνώριζα ότι είναι "αρχαιοτραμπούκοι" και "αρχαιογκαγκά" (κατά Ψηλό). Για τον Μπαμπινιώτη, ομολογώ ότι δεν το γνώριζα...

quote:
" Μία από αυτές τις λέξεις είναι το γνωστό «kiss». Ακούγεται αστεία σαν δήλωση ότι είναι στην ουσία Ελληνική λέξη ε;

Πολύ αστεία μάλιστα...

quote:
Και όμως, στα Αρχαία Ελληνικά, το «φιλώ» είναι «κυνέω / κυνώ», εξ’ού και το προσκυνώ (σημαίνει κάνω ένα βήμα μπροστά και δίνω ένα φιλί). Στην προστακτική το ρήμα γίνεται «κύσον με», δηλαδή «φίλησε με», όπως θα είπε και η Πηνελόπη στον Οδυσσέα όταν τον είδε να επιστρέφει στην Ιθάκη. Στα Αγγλικά θα λέγαμε «kiss me». Ο βαθμός ομοιότητας των δύο φράσεων δεν αφήνει χώρο για αμφιβολίες. Και αυτό είναι μόνο ένα από τα πολλά παραδείγματα."

Μάλιστα. Καλό...

Αν ανοίξουμε ένα οποιοδήποτε ετυμολογικό λεξικό της αγγλικής (όλοι γράφουν τα ίδια πάνω κάτω), διαβάζουμε:

kiss (ρήμα)
Στα αρχαία αγγλικά cyssan "φιλώ" από την παλαιογερμανική λέξη "kussijanan" (πρβλ. παλαιοσαξωνική kussian, παλαιονορβηγική kyssa, στην παλαιά γλώσσα της Β. Θάλασσας kessa, Γερμανικά küssen), από το kuss-, πιθανόν με μίμηση του ήχου. Φαίνεται να μην υπάρχει κοινή ινδοευρωπαϊκή ρίζα για το "kiss," αν και προτάσεις του κοινού ήχου ku- φαίνεται να υπάρχει στη γερμανική ρίζα, στη γλώσσα των Χετταίων "kuwash-anzi", την ελληνική "κυνέειν" και τη σανσκριτική "cumbati""

Από τον κοινό ήχο "ku" (που συναντιέται σε σαρανταδώδεκα γλώσσες) μέχρι το ότι η λέξη είναι ελληνική, έχει μια κάποια διαφορά, δε νομίζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 21:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Sesostris,
αν και γνωρίζω πως η άρνησή σου αυτή είναι αποτέλεσμα πείσματος κι όχι διότι δεν γνωρίζεις την αλήθεια, θα σε παραπέμψω ΕΔΩ, όπου και υπάρχουν στοιχεία που μας πληροφορούν πως οι Έλληνες πάντα προσκυνούσαν.

Ψηλέ, μου αρέσει που τα όσα γράφονται στην σελίδα που μας παραπέμπεις είναι αχρωμάτιστα και παρουσιάζουν πιστά την ελληνική ιστορία και παράδοση.

Τι να πω δηλαδή, έλεος πια!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 00:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αγαπητέ Sesostris,
αν και γνωρίζω πως η άρνησή σου αυτή είναι αποτέλεσμα πείσματος κι όχι διότι δεν γνωρίζεις την αλήθεια

Η άρνησή μου Ψηλέ είναι αποτέλεσμα έρευνας και μελέτης , που δεν μου επιτρέπει να καταπίνω αμάσητα το κουτόχορτο που ταΐζουν οι ρασοφόροι το ποίμνιό τους , μέσω των ιστοσελίδων των απολογητών και της ΟΟΔΕ με τους επαγγελματίες διαστρεβλωτές της ιστορίας .
Ακόμα φίλε μου να εμπεδώσης ,ότι όταν αντιγράφης άκριτα από αυτούς τους αναξιόπιστους εκτίθεσαι για πολλοστή φορά ;

*

Edited by - Sesostris on 16/06/2011 00:04:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 00:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε όλες τις μυθολογίες φίλε μου , μηδέ της χριστιανικής εξαιρουμένης , οι θεοί γ@μουν και δέρνουν , και όλοι οι ήρωες (ημίθεοι) γεννιούνται με την συνεύρεση θεού και παρθένας . Χώρια που πολλές κυρίες της υψηλής κοινωνίας , ενδέχεται να δικαιολογούσαν στον σύζυγο τις αναπάντεχες συνέπειες των τσιλιμπουρδισμάτων τους σε......θεϊκή επίσκεψη .

Όχι ακριβώς,Σωτήρη...Πολλοί "θεϊκοί" άντρες όπως ο Ηρακλής είχαν 2 πατέρες ταυτόχρονα, ένα θνητό και ένα θεό. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εξηγούσαν στο μυαλό τους....

Για το ζήτημα της προσκύνησης νομίζω ότι το τελετουργικό της ικεσίας (όχι της προσευχής) επέβαλε το άγγιγμα του ποδιού του αγάλματος ή του ατόμου στο οποίο απευθυνόταν... Αν θυμάμαι καλά αυτά που είχα διαβάσει για τον Παυσανία στο Γυμνάσιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 11:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
Τελικά, φαίνεται πως είναι χαμένος χρόνος η προσπάθεια συζήτησης με ανθρώπους τόσο πορωμένους όπως αποδεικνύετε να είστε, καθημερινά, εδώ μέσα.

Η ΟΟΔΕ και ο Απολογητής δημιουργήθηκαν για να υπάρχει και μια φωνή λογικής και αντιπαράθεσης στις τόσες διαστρεβλώσεις που προωθούνται από τους νεόκοπους αρχαιολάτρεις. Διαστρεβλώσεις οι οποίες αναπαράγονται και από σένα, αλλά και από άλλους, γνωστούς, εδώ μέσα.

Αν δεν υπήρχατε εσείς που προωθείτε αυτή τη διαστρέβλωση, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης της ΟΟΔΕ και του Απολογητή.

Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω. Μόνο μια επισήμανση. Ως απάντηση στις ανοησίες του macedon, προτείνω να διαβαστεί με προσοχή αυτό που έγραψα όσον αφορά την αρχική σημασία της λέξης "προσκυνώ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 15:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Όχι ακριβώς,Σωτήρη...Πολλοί "θεϊκοί" άντρες όπως ο Ηρακλής είχαν 2 πατέρες ταυτόχρονα, ένα θνητό και ένα θεό. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εξηγούσαν στο μυαλό τους....

Φίλε IndustrialAngel ο μύθος του Ηρακλή δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τον περιγράφεις . Σύμφωνα με την μυθολογία μας , η Αλκμήνη έμεινε ταυτόχρονα έγκυος από τον σύζυγό της Αμφιτρύωνα και από τον Δία , και γέννησε δύο αγόρια τον μεν Ηρακλή από τον Δία και τον δίδυμο αδελφό του Ιφικλή από τον Αμφιτρύωνα . Μάλιστα σύμφωνα με μια παραλλαγή του μύθου , τα φίδια στην κούνια των παιδιών δεν τα έριξε η Ήρα , αλλά ο ίδιος ο Αμφιτρύων προκειμένου να ξεχωρίση ποιο από τα δύο παιδιά ήταν το δικό του και ποιο του Δία .

*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 15:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Sesostris,
Τελικά, φαίνεται πως είναι χαμένος χρόνος η προσπάθεια συζήτησης με ανθρώπους τόσο πορωμένους όπως αποδεικνύετε να είστε, καθημερινά, εδώ μέσα.
Η ΟΟΔΕ και ο Απολογητής δημιουργήθηκαν για να υπάρχει και μια φωνή λογικής και αντιπαράθεσης στις τόσες διαστρεβλώσεις που προωθούνται από τους νεόκοπους αρχαιολάτρεις. Διαστρεβλώσεις οι οποίες αναπαράγονται και από σένα, αλλά και από άλλους, γνωστούς, εδώ μέσα.
Αν δεν υπήρχατε εσείς που προωθείτε αυτή τη διαστρέβλωση, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης της ΟΟΔΕ και του Απολογητή.

Κοίτα ποιοι μιλάνε !!!!! Τελικά ως φαίνεται Ψηλέ , το θράσος των χριστιανών δεν έχει όρια .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 19:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι ακριβώς,Σωτήρη...Πολλοί "θεϊκοί" άντρες όπως ο Ηρακλής είχαν 2 πατέρες ταυτόχρονα, ένα θνητό και ένα θεό. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εξηγούσαν στο μυαλό τους....

Φίλε IndustrialAngel, όπως σου είπε κι ο Sesostris δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.
Η Αλκμήνη γέννησε 2 γιους, τον Ηρακλή και τον Ιφικλή.
Ο πρώτος ήταν ο γιος του Δία κι ο δεύτερος ήταν ο γιος του Αμφιτρύωνα.
Αυτό το παράδοξο έχει συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις γεννήσεως Ελλήνων ηρώων όπως των Διόσκουρων.
Ο Δίας μεταμορφωμένος σε κύκνο έσμιξε με τη Λήδα κι εκείνη ύστερα από 9 μήνες γέννησε την Κλυταιμνήστρα (γνήσια κόρη του συζύγου της, Τυνδάρεω) και 2 αυγά, προϊόντα της ένωσης της με τον Δία.
Από το ένα αυγό ξεπήδησαν οι Διόσκουροι κι από το άλλο η Ωραία Ελένη.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Great Architecht
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 10:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Great Architecht  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Σκοτεινοφέγγαρε
Οφείλω να σου εξομολογηθώ τις θέσεις μου:

Δεν είμαι απέναντί σου,αλλά και δεν στέκομαι πλάϊ σου.

Οι Ολύμπιοι θεωρώ,οτι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να
υπήρξαν και πρός τα εκεί κλείνω,αλλά δεν ήταν σε καμμία
περίπτωση Θεοί!!!

Το αντίθετο μάλιστα.Ηταν όντα με απίστευτες για άνθρωπο ιδιότητες
που τις χρησιμοποιούσαν σε βάρος της ανθρωπότητας και στην
καλύτερη περίπτωση,απλά έκαναν το κέφι τους.

Περισότερο θα τους αντιμετωπίσω σαν εχθρούς,αν και οταν έρθουν
παρά σαν υποτακτικός!

Το οτι οι αρχαίοι λαοί τους θεοποίησαν σε ολα τα μήκη και πλάτη
της Γης,δεν σημαίνει οτι θα κάνουμε το ιδιο και σήμερα.
Μη ξεχνάς,έβαζαν τους ανθρώπους να πολεμάνε μεταξύ τους και
αυτοί χωρίζονταν με τα στρατόπεδα και έσπαγαν πλάκα.

Αν αυτά τα οντα υπάρχουν και εχουν προφανώς την δυνατότητα
χιλιάδων χρόνων ζωής,νομίζεις οτι τους ενδιαφέρει να ασχοληθουν
σοβαρά μαζί μας,με 70-80 χρόνια προσδόκιμο?

Συγκριτικά ζουμε για αυτούς,όσο και μία πεταλούδα για μας!


Αυτη ειναι η καθαρα επιφανειακη-υλιστικη προσεγγιση του θεματος των θεων και των ανωτερων πνευματων-εξωγηινων.

Επι της ουσιας ουδεις ειναι ελευθερος και ολοι ειμαστε αλληλοεξαρτομενοι και υπολογοι καποια ιεραρχια και καποιο επιπεδο συνηδειτοτητας σε ολα τα επιπεδα, ακομα και στο κατωτερο επιπεδο που βρισκομαστε τωρα και αυτο ειναι ευκολα αντιληπτο και με την λογικη.

Οι θεοι ειτε που θα μας ανοιξουν τις πυλες και θα μας δεχθουν σε ανωτερες διαστασεις-ανωτερα επιπεδα συνειδητοτητας-παραδεισο, ειτε
που θα παραμεινουμε δουλοι της υλης και καποιας κατωτερης συχνοτητας.

Αποκάλυψις Κεφ. 3
7. Ταύτα λέγει ο άγιος, ο αληθινός, ο έχων το κλειδίον του Δαβίδ, όστις ανοίγει και ουδείς κλείει, και κλείει και ουδείς ανοίγει·
8. Εξεύρω τα έργα σου· ιδού, έθεσα ενώπιόν σου θύραν ανεωγμένην, και ουδείς δύναται να κλείση αυτήν· διότι έχεις μικράν δύναμιν και εφύλαξας τον λόγον μου και δεν ηρνήθης το όνομά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Great Architecht
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 11:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Great Architecht  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
George Kavassilas περί Ανέλιξης
http://www.youtube.com/watch?v=VFipLjk7uaM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2011, 00:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα σας,

ειχα παρα πολλα χρονια να σας επισκεπτω.

Εγραψα μια προσευχη. Να μας εχει καλα ο Θεος Απολλων. Καλο Βραδυ σε ολους.


Ω συ μικρέ μου ταχύ κόσμε Γαίας και Λαμπρού
μήνυμα συγγνώμη στο Μέγα Κυνό στα 8,57
Και εσυ Βρονταιε εκει ψηλά στα 2917
Κικλησκω Σε, νεμια εδω, νεμια στη Κορη σου
Κλυθί μοι, νεμια εδω, νεμια στον Εωσφορο.
Ω συ Δελφικε Μαντη, φωσφορε δαιμον,τοξοβελεμνε
Κλυθί μοι, ευχομενου λαω υπερ! Δωσε Ήλιο, δειξε τοξο κεντρο!
Ω εσυ Μητερα Αερομορφη, παντοκρατουσα,
Δωσε ματιά αστραφτερή πασης Έλλην
Δωσε δια Φτεροτου υψιφανη στοιχειο κοσμου αριστον!
Τωρα μεχρι απειρο, μοναδας Στιγμή!
Ω Εσύ, Ε λα, ε λα ε λα! Πασης Ελλην Εωσφορος!

Leonardo



Δεν νομίζω ότι έγραψε κάτι κακό ο άνθρωπος. Γιατί των αποπαίρνετε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy