ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Περί ..... Διάκρισης!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 19:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ καλή μου Έλενα δεν σταματώ στο “δεν ξέρω”, αλλά θέλω και προσπαθώ να βρώ διέξοδο.

Δες αυτό που λες
"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."
Αυτή είναι η διέξοδος.
Έχεις ήδη την λύση, ας την κάνουμε πράξη ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 20:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ καλή μου Έλενα δεν σταματώ στο “δεν ξέρω”, αλλά θέλω και προσπαθώ να βρώ διέξοδο.

Δες αυτό που λες
"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."
Αυτή είναι η διέξοδος.
Έχεις ήδη την λύση, ας την κάνουμε πράξη ζωής.




Σ' ευχαριστώ πολύ, έχεις δίκαιο απλά κάποιες φορές ... δεν τα βλέπω και πολύ αισιόδοξα τα πράγματα, "πέφτω" λιγουλάκι.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 22:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα ανηκω σε μια αλλη κατηγορια αυτη που δεν μπορει να ζησει χωρις "ταλαιπωρια" ...οταν ολα μου κυλανε ευκολα λεω ενταξει...οταν ομως αρχιζουν τα εμποδια "ενθουσιαζομαι"...το ξερω οτι εχω λιγο μαζοχιστικες τασεις...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 22:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω απλά γράφοντας ότι είναι χαρά μου να επικοινωνώ με ανθρώπους οι οποίοι χωρίς να γνωρίζονται, χωρίς να καλύπτονται πίσω από την ανωνυμία του Internet, μπορούν να συζητούν και να ανταλλάσσουν απόψεις με πολιτισμένο / ανθρώπινο τρόπο. Αυτός ο τρόπος επικοινωνίας, διαφορετικός από την "ξερολίαση" που γενικότερα και ειδικότερα επικρατεί, βοηθά σε αυτό που όλοι μας προσπαθούμε να βρούμε. Τι είναι σωστό και τι λάθος. Πως θα αποκτήσουμε την ικανότητα ορθής διάκρισης.
Σας χαιρετώ
ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 23:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσωπικα ανηκω σε μια αλλη κατηγορια αυτη που δεν μπορει να ζησει χωρις "ταλαιπωρια" ...οταν ολα μου κυλανε ευκολα λεω ενταξει...οταν ομως αρχιζουν τα εμποδια "ενθουσιαζομαι"...το ξερω οτι εχω λιγο μαζοχιστικες τασεις...

d.k


κάποιες φορές καλή μου hunter1 αυτές τις ... τάσεις τις έχω κι εγώ

Φίλε μου Jejeje, για μένα, οι άνθρωποι που μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας, τις ανησυχίες μας κλπ., συνήθως είναι ο καθρέφτης μας

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

Edited by - Nemesi on 30/06/2011 23:15:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 23:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα απαντήσω απλά γράφοντας ότι είναι χαρά μου να επικοινωνώ με ανθρώπους οι οποίοι χωρίς να γνωρίζονται, χωρίς να καλύπτονται πίσω από την ανωνυμία του Internet, μπορούν να συζητούν και να ανταλλάσσουν απόψεις με πολιτισμένο / ανθρώπινο τρόπο. Αυτός ο τρόπος επικοινωνίας, διαφορετικός από την "ξερολίαση" που γενικότερα και ειδικότερα επικρατεί, βοηθά σε αυτό που όλοι μας προσπαθούμε να βρούμε. Τι είναι σωστό και τι λάθος. Πως θα αποκτήσουμε την ικανότητα ορθής διάκρισης.
Σας χαιρετώ
Γιάννης

Γεια σου φίλε Γιάννη.

Νομίζω πως στην πρώτη ερώτηση, τι είναι σωστο και τι λάθος, ειναι ποιο εύκολο να προσεγγίσουμε, εξεταζοντας τι δεν είναι σωστο. Στη δεύτερη ερώτηση, έχω την εντύπωση πως δεν απόκταται, ουτε μπορείς να την καλλιεργήσεις. Είναι μια συνειδησιακη κατάσταση, που είναι το αποτέλεσμα της πρώτης σου ερώτησης! Όσο βάζεις στη θέση τους όσα δεν είναι σωστά, (μεσα κσι εξω)* τόσο αυτη η συνειδησιακη κατάσταση, ΕΊΝΑΙ παρών.

*το έξω είναι σχετικά εύκολο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 08:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ποιος θα πει οτι υπαρχει (μεσα ή εξω) σωστο ή λαθος..ο καθενας μας στην μοναδικοτητα του εχει τα δικα του στανταρ..δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα ...το μονο το να ζεις χωρις να "πειραζεις" "αθωους" πιστευω οτι ειναι η μονη αληθεια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 09:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα ποιος θα πει οτι υπαρχει (μεσα ή εξω) σωστο ή λαθος..ο καθενας μας στην μοναδικοτητα του εχει τα δικα του στανταρ..δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα ...το μονο το να ζεις χωρις να "πειραζεις" "αθωους" πιστευω οτι ειναι η μονη αληθεια..

d.k


Με κάλυψες φίλη μου

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 09:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
jejeje

Τι είναι σωστό και τι λάθος. Πως θα αποκτήσουμε την ικανότητα ορθής διάκρισης.


Η γνώμη μου φίλε μου είναι, πως δεν υπάρχει αντικειμενικά το σωστό και το λάθος.
Ουσιαστικά καμία από τις έννοιες καλό-κακό, σωστό-λάθος, κρύο-ζεστό, ευχάριστο-δυσάρεστο, κοντό-ψηλό, πλατύ-στενό, κλπ κλπ, δεν υπάρχουν αντικειμενικά καθεαυτές.
Μπορεί να υπάρχουν σαν “καταστάσεις”, αλλά ο ποσοτικός-ποιοτικός – ηθικός προσδιορισμός αποδίδεται πάντα από τον άνθρωπο, και πολλές φορές εκ των υστέρων μετά από δοκιμή , και εκ του αποτελέσματος, αν προέκυψε δηλαδή, όφελος ή ζημία για το άτομο , ομάδα η κοινωνία ανθρώπων.
Η εκτίμηση και η απόδοση της ιδιότητας, σχετίζεται και από την εκάστοτε νοοτροπία της κοινωνίας τις τοπικές ηθικές αξίες και συνήθειες, και μπορεί να διαφέρει στο βάθος του χρόνου, αλά και από περιοχή σε περιοχή.
Μπορεί να υπάρχει διαφορά εκτίμησης ακόμα και από άνθρωπο σε άνθρωπο της ίδιας κοινωνίας.

Σε διαφορετικές πολιτείες της Αμερικής, - παράδειγμα – οι νόμοι που ορίζουν το σωστό και το λάθος/παραβατικό, διαφέρουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 18:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση πως η έννοια του σωστού και του λάθους είναι ένα θέμα αρκετά ακανθώδες τόσο για τον άνθρωπο όσο και για την κάθε κοινωνία.
Ο άνθρωπος εξελίσσεται, ο ψυχισμός του κι οι εμπειρίες του μεταβάλλονται με το πέρασμα του χρόνου οπότε αναλόγως μεταβάλλονται κι οι κρίσεις του για την ορθότητα ή μη των πραγμάτων, των συμπεριφορών, των καταστάσεων που βλέπει να διαδραματίζονται γύρω του κλπ.
Με ανάλογο τρόπο μπορεί να μεταβληθεί κι ο τρόπος που οι ανθρώπινες κοινωνίες αντιλαμβάνονται το σωστό και το λάθος, θεσπίζουν νόμους και διαμορφώνουν τα χρηστά ήθη βασιζόμενες σε αυτές τις αντιλήψεις.
Μια συμπεριφορά ή μια συνήθεια που θεωρούταν ορθή πριν από 1500 χρόνια σήμερα μπορεί να θεωρηθεί λανθασμένη από έναν μέσο άνθρωπο.

Επιχειρώντας λοιπόν να κάνω μια σύνδεση στα όσα ανέφερα παραπάνω και στην διάκριση, σκέφτομαι ότι κι η διάκριση του κάθε ανθρώπου μπορεί να είναι ευμετάβλητη κατά την διάρκεια της ζωής του.
Ίσως για κάποια θεμελιώδη ζητήματα και για κάποιες πολύ βασικές καταστάσεις να παραμένει σταθερή κι αναλλοίωτη - κι ίσως έτσι να πρέπει να συμβαίνει - όμως για ένα πλήθος άλλων καταστάσεων η διάκριση μας μπορεί να μεταβάλλεται.
Μια συνεχόμενη μεταβολή εξάλλου μπορεί να οδηγήσει σε μια τρικυμία ενώ μια διαρκής σταθερότητα μπορεί να οδηγήσει στην τελμάτωση.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 20:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαναδιαβάζοντας το θέμα από την αρχή (η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως....που μας έλεγαν στο σχολείο) εκτιμώ ότι οι απόψεις και τοποθετήσεις όλων μας επί του θέματος δε διαφέρουν σημαντικά.

Αυτό είναι μία ορθή ή λανθασμένη άποψη? Έχω καλλιεργήσει την ικανότητα της διάκρισης, και σε ποιο βαθμό?

Τα ανωτέρω ερωτήματα είναι ρητορικά και προς σκέψη, αλλά αν σε κάποιον/α του/της δώσουν "τροφή" για συνέχεια ευχαρίστως να συνεισφέρω.

Σας χαιρετώ
Γιάννης

Edited by - Jejeje on 01/07/2011 20:55:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 21:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς πρόκειται την δική σου προσωπική εκτίμηση, και σαν έτσι είναι για σένα ορθή.
Η ορθότητά της δεν είναι αυτονόητη, - αν είναι αυτό που ρωτάς.-
Το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο σκέλος της τοποθέτησή σου.

Αυτό που λέω, είναι βεβαίως, η δική μου εκτίμηση, που όσον αφορά το άτομό μου και την δική μου πάλι κρίση, είναι σωστή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2011, 15:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους.
Αγαπητέ φίλε gianipseftis γράφεις:
quote:

Προφανώς πρόκειται την δική σου προσωπική εκτίμηση, και σαν έτσι είναι για σένα ορθή.
Η ορθότητά της δεν είναι αυτονόητη, - αν είναι αυτό που ρωτάς.-
Το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο σκέλος της τοποθέτησή σου.
Αυτό που λέω, είναι βεβαίως, η δική μου εκτίμηση, που όσον αφορά το άτομό μου και την δική μου πάλι κρίση, είναι σωστή.


Θα μου επιτρέψεις να σου κάνω μία ερώτηση? Υπάρχει αντικειμενική άποψη? Φυσικά όχι αυτό που βλέπουμε (το οποίο είναι καθαρά υποκειμενικό), αλλά αυτό που θα έπρεπε να βλέπαμε σε σχέση με κάποιους κανόνες / αρχές (όπως ανέφερα σε κάποιο αρχικό μου μήνυμα, περί διάκρισης). Εάν γνωρίζουμε τις αρχές που παράγουν μία αντικειμενική άποψη, μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι αληθινή?
Και τελικά σκέφτομαι... Τι μας ενδιαφέρει? Η υποκειμενική αλήθεια των συνομιλητών μας ή η αντικειμενικότητα αυτών που λένε?
Σε ευχαριστώ για τον διάλογο
Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2011, 18:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη – συνονόματε – η «υποκειμενική» μου άποψη είναι, πως δεν υπάρχει «αντικειμενική» αλήθεια.
Ακόμα και έννοιες που μοιάζουν ακλόνητα αληθινές, υπόκεινται στην σχετικότητα του συστήματος παρατήρησης, και τις θέσεις των παρατηρητών.
Δεν είναι δυνατή η ταυτόχρονη παρατήρηση.
Αυτή η ίδια η έννοια του ταυτόχρονου είναι ουσιαστικά αναληθής

Αυτή είναι η δική μου άποψη, και είναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενική.

Αν θες το κουβεντιάζουμε το θέμα ποιο αναλυτικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2011, 18:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνονόματε, δε θα διαφωνήσω μαζί σου...και ευχαρίστως να το συζητήσουμε, αν και δεν ξέρω εάν σε αυτό το βήμα (aka post) μπορούμε ή θα "βγούμε εκτός θέματος".

Νομίζω ότι θα ταίριαζε κάτι περισσότερο στην υποκειμενικότητα και αντικειμενικότητα, οι οποίες προφανώς σχετίζονται με τη διάκριση...βεβαίως, βεβαίως. Χωρίς να θέλω να φανώ αρνητικός από την αρχή, νομίζω ότι πολλοί έχουν ασχοληθεί με τα θέματα που θα προσπαθήσουμε να καταπιαστούμε και δεν έχουν καταλήξει πουθενά.

Πάντως κοντολογώντας θα με ενδιέφερε η άποψή σου, αφού αν με ενδιέφερε μόνο η υποκειμενική άποψη (η άποψή μου δηλαδή) δε νομίζω να ήμουν εδώ τώρα!!

Σε χαιρετώ
Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 10:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη καλημέρα.
Έχω την αίσθηση πως η “διάκριση” , ακόμη και η ανάγκη αυτή καθεαυτή για “διάκριση”, είναι θέμα υποκειμενικό και όχι αυτονόητα υπαρκτό σαν ένα γενικό χαρακτηριστικό ανθρώπινο γνώρισμα.
Όπου την συναντούμε – την διάκριση – υπόκειται στις ιδιαιτερότητες του κάθε ιδικού χαρακτήρα.

Και αυτό είναι κατανοητό, γιατί η ανάγκη για διάκριση διαμορφώνεται/διαπλάθεται αντάμα και παράλληλα με τον χαρακτήρα του καθενός και την διακριτική ανάλυση και κατανόηση της ουσίας της ζωής από το κάθε άτομο ξεχωριστά.

Κλείνοντας θα έλεγα, πως δεν είμαστε μακράν εκτός θέματος.
Η υποκειμενικότητα των απόψεων είναι πρόδηλη, και υπαρκτή σε όλα τα θέματα.
Δεν υπάρχει τίποτα που θα μπορούσαμε με απόλυτη βεβαιότητα να το χαρακτηρίσουμε αντικειμενικά αληθινό.
Ακόμη και η ίδια η γνώση της ύπαρξης του Εγώ μας, είναι ΜΟΝΟ για το κάθε μεμονωμένο άτομο ΑΠΟΛΥΤΑ αληθής.

Αυτή είναι η δική μου άποψη, και βεβαίως θα ήθελα να ακούσω οποιονδήποτε αντίλογο.
Αυτό το νόημα έχει άλλωστε η κουβέντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 18:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και με τους δυό σας
Μπορούμε, και αν ναι, είναι προς όφελός μας, να προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο αντικειμενική αυτή την υποκειμενικότητα?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 21:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντικειμενική είναι η πραγματικότητα που περιλαμβάνει οτιδήποτε "υποκειμενικό" , αυτή η "μαγεία" της σύνθεσης "υποκειμενικών"..... σκέψεων..συναισθημάτων...συμπεριφορών..αναθεωρήσεων και οτιδήποτε άλλο...
Απο το πιο "ανόητο" έως το πιο έξυπνο , όλο το φάσμα που καλύπτει αυτά τα δυό άκρα είναι το αντικειμενικό , ίσως και άλλα που εκ της φύσεώς μας επ'ουδενί σκεφθήκαμε ότι υπάρχουν καν...
Εκεί έχω θα βρεθεί η διαφορά του διακρίνοντα...απο ΤΟΝ μονίμως κρίνοντα...της διάκρισης απο την κρίση...
Υποκειμενικές απόψεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 09:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi

Μπορούμε, και αν ναι, είναι προς όφελός μας, να προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο αντικειμενική αυτή την υποκειμενικότητα


Καλημέρα Έλενα.

Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό?
Έχεις κάτι στο μυαλό σου?
Για πες μου αν θες.

quote:
Εαρινος
Αντικειμενική είναι η πραγματικότητα που περιλαμβάνει οτιδήποτε "υποκειμενικό" , αυτή η "μαγεία" της σύνθεσης "υποκειμενικών"..... σκέψεων..συναισθημάτων...συμπεριφορών..αναθεωρήσεων και οτιδήποτε άλλο...
Απο το πιο "ανόητο" έως το πιο έξυπνο , όλο το φάσμα που καλύπτει αυτά τα δυό άκρα είναι το αντικειμενικό , ίσως και άλλα που εκ της φύσεώς μας επ'ουδενί σκεφθήκαμε ότι υπάρχουν καν...
Εκεί έχω θα βρεθεί η διαφορά του διακρίνοντα...απο ΤΟΝ μονίμως κρίνοντα...της διάκρισης απο την κρίση...


Για πες μια τέτοια αντικειμενική έννοια, που δεν θα υπόκειται στην κρίση του ανθρώπου.
Δεν μπορώ να φανταστώ ή να διακρίνω κάποια/

Εγώ φίλε Δήμο, η μόνη διακριτή αντικειμενικότητα που μπορώ να εντοπίσω, είναι η ύπαρξη του κόσμου μέρος του οποίου είμαστε.
Την έννοια όμως αυτής της ίδια της ύπαρξης μόνο υποκειμενικά μπορώ να περιγράψω, και εκ προοιμίου διακρίνω πως η περιγραφή μου θα είναι πάντα ελλιπής, μια και η ίδια η γνώση μου είναι και θα παραμένει ελλιπής.

Έχω την αίσθηση, πως κανείς δεν είναι σε θέση να προσδιορίσει κάτι αντικειμενικά υπαρκτό, όταν ο ίδιος αποτελεί μέρος της ουσίας της ίδιας της ύπαρξης.

Πως μπορεί το κολοβακτηρίδιο να έχει άποψη για τον κόσμο, όταν δεν είναι σε θέση να τον δει ολόκληρο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

"Πως μπορεί το κολοβακτηρίδιο να έχει άποψη για τον κόσμο, όταν δεν είναι σε θέση να τον δει ολόκληρο"?

Κάθε "κλβιο" φίλε Γιάννη ως οντότητα περιλαμβάνεται στην πραγματικότητα -έστω και ως τέτοιο- ακόμα και η σκέψη του και η κάθε συναισθηματική του ανάσα...κάθε πράξη και παρα-πραξία του...
Και η αντικειμενικότητα ορίζεται απο το σύνολο της πραγματικότητας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς φίλε Εαρινέ κάθε ζωντανός οργανισμός περιλαμβάνεται στην πραγματικότητα, για την οποία όμως έχει υποκειμενική αντίληψη.

Από την αρχή θεώρησα πως το μόνο αντικειμενικά υπαρκτό είναι το Εγώ και ο κόσμος.
Η διάκριση όμως για το τι είναι ο κόσμος ΔΕΝ είναι αντικειμενική.

Το παράξενο είναι πως οι δυνατές απόλυτες περιγραφές της πραγματικότητας ποικίλουν και είναι ανάλογες με το πλήθος των παρατηρητών.

Είναι αδύνατον κατά την γνώμη μου να έχουμε απόλυτη ταύτιση απόψεων, γιατί η διακριτική ικανότητα είναι, φύση και θέση διαφορετική.

Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ, και βεβαίως η άποψή μου είναι συζητήσιμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

memento_mori
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 20:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μονο που πιστευω μπορουμε να δουμε αντικειμενικα στην παρουσα φαση ειναι η ετυμολογια της "διακρισης" σε ολες τις εννοιες της.
Προσωπικά εχω διχαστει τον τελευταιο καιρο περι του νοηματος της ζωης..σαφως και ειναι η εξελιξη,ο διχασμος μου ειναι αναμεσα στους τροπους με τον οποιο μπορει καποιος να εξελιχθει.Ο καθε δρομος που θα επιλεξει καποιος για να εξελιχθει τον οδηγει κατα την γνωμη μου στον ιδιο προορισμο, τον θανατο..Απο εκει και περα τα σταυροδρομια, οι στασεις και οι αλλαγες πορειας ειναι καθαρα βασισμενα στην περιεργια-διψα αναζητησης της αληθειας που ευτυχει τον καθενα.Η διακριση ειναι ενα μονοπατι το οποιο βρισκεται σε αρκετους απο αυτους τους δρομους αν οχι σε ολους.Γνωριζει καποιος εναν εναρετο δρομο χωρις την "διακριση"?Αν την αποβαλεις την διακριση μηπως ελευθερωνεσαι σαν ατομο απο το "εγω"?Συγνωμη προκαταβολικα αν σας κουρασα η αν βγηκα εκτος θεματος.
Σ

The universe is an intelligence test..Turn on, Tune in, Drop out (Timothy,L)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 09:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi

Μπορούμε, και αν ναι, είναι προς όφελός μας, να προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο αντικειμενική αυτή την υποκειμενικότητα


Καλημέρα Έλενα.

Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό?
Έχεις κάτι στο μυαλό σου?
Για πες μου αν θες.



Γιάννη μου, στο τέλος της πρότασης υπήρχε και ένα ερωτηματικό, ερώτηση ήταν

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 17:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παράξενο είναι πως οι δυνατές απόλυτες περιγραφές της πραγματικότητας ποικίλουν και είναι ανάλογες με το πλήθος των παρατηρητών.

Είναι αδύνατον κατά την γνώμη μου να έχουμε απόλυτη ταύτιση απόψεων, γιατί η διακριτική ικανότητα είναι, φύση και θέση διαφορετική.


Συμφωνώ απόλυτα με αυτό, φίλε gianipseftis!

Εάν συνυπολογίσουμε και το πόσες φορές μπορεί να αλλάξει η διάκριση του ίδιου ανθρώπου για το ίδιο ζήτημα - αντικείμενο - κατάσταση κατά την διάρκεια της ζωής του τότε μπορεί να έχουμε διακρίσεις οι οποίες υπερβαίνουν το πλήθος των παρατηρητών.

Από εκεί και πέρα, ακόμη κι η "πλαστικότητα" της ίδιας της διάκρισης είναι ένα ζήτημα το οποίο είναι άξιο σκέψης.
Πολλές φορές ένας άνθρωπος φαίνεται πολύ πιο επιδεκτικός στο να διαμορφώσει μια διάκριση για μια κατάσταση αποδεχόμενος να ψάξει να βρει όσο πιο πολλές παραμέτρους μπορεί κι επίσης φαίνεται να έχει την διάθεση να μην προσκολληθεί στα όσα συμπεράσματα του.
Άλλες φορές πάλι φαίνεται πολύ "κλειστός", πολύ απόλυτος κι υψώνει γύρω του διαφόρων ειδών τείχη με σκοπό να προστατέψει το νοητικό του οικοδόμημα, όντας σίγουρος ότι ο συλλογισμός του είναι απολύτως ορθό.
Τι είναι άραγε αυτό που τον οδηγεί στην εμφάνιση δύο τόσο αντικρουόμενων συμπεριφορών;

Φυσικά δε ρωτάω μόνο εσένα αλλά θέτω το ερώτημα προς όλους τους ενδιαφερόμενους.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σαφώς φίλε Εαρινέ κάθε ζωντανός οργανισμός περιλαμβάνεται στην πραγματικότητα, για την οποία όμως έχει υποκειμενική αντίληψη.

Από την αρχή θεώρησα πως το μόνο αντικειμενικά υπαρκτό είναι το Εγώ και ο κόσμος.
Η διάκριση όμως για το τι είναι ο κόσμος ΔΕΝ είναι αντικειμενική.

Το παράξενο είναι πως οι δυνατές απόλυτες περιγραφές της πραγματικότητας ποικίλουν και είναι ανάλογες με το πλήθος των παρατηρητών.

Είναι αδύνατον κατά την γνώμη μου να έχουμε απόλυτη ταύτιση απόψεων, γιατί η διακριτική ικανότητα είναι, φύση και θέση διαφορετική.

Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ, και βεβαίως η άποψή μου είναι συζητήσιμη.




Aναρρωτιέμαι ποιός άραγε αποφαίνεται για την "διάκριση" κάθε φορά???
Δεν αποφαίνεται άραγε κάποιος εκτου όλου...του συνόλου δηλαδή???
Ασφαλώς και "ναί" και θεωρώ ότι η απάντηση φίλε μου έχει ήδη δοθεί...
Το κάθε τι που ζωγραφίφει/φωτογραφίζει κάθε επιμέρους εμπεριεχόμενο στο "όλον" αποτελεί -για κεινο- την αδιαπραγμάτευτη αλήθειά του και αυτό εγγράφεται ως σημείο/στοιχείο του "όλου"....ακόμα και η παραδρομή και το "λάθος" εμπεριέχεται στο "όλον" , διότι αποτελεί "συστατικό του στοιχείο"....
Εξάλλου είναι θεμελιακή η διαφορά του "πραγματικού" που εγγράφεται στο υποκειμενικό κατα αρχάς , ωστόσο αντικειμενικό κατα την κρίση του υποκειμένου , η οποία ωστόσο είναι ελλειπής....και της πραγματικότητας που σε αυτήν εγγράφονται όλα τα επιμερους πραγματικά....και η οποία "πραγματικότητα" ως τέτοια και οριζόμενη απο όλα τα επιμέρους πραγματικά , αναπόφευκτα υποκειμενικοιποιείται στην αντικειμενικότητα την οποία εξάλλου ορίζει...

Ωστόσο , θα πρέπει να εισάγουμε στην όλη συζήτηση και τον ρόλο του φαντασιακού αλλα και του συμβολλικού , διότι ο άνθρωπος δεν αποτελεί απλά μια μπίλια του μπιλιάρδου...το "πραγματικό" διαθέτει και υλικές συνδηλώσεις , παραπέμποντας σε ένα υλικό υπόστρωμα που υπόκειται του φαντασιακού και του συμβολικού...για παράδειγμα , ο πραγματικός πατέρας είναι ο βιολογικός πατέρας σε αντίθεση με τις συμβολικές και φαντασιακές λειτουργίες του προσώπου....
Επίσης θα πρέπει -κατα την γνώμη μου- να συμπεριλάβουμε στα υπόψιν μας , ότι πολλές φορές δεν κατέστη για πολλούς δυνατόν να εγγραφούν ορισμένα στοιχεία στην συμβολική τάξη -όπως στην περίπτωση της ψύχωσης- και μπορούν να επιστρέψουν στο "πραγματικό" υπο την μορφή ψευδαισθήσεων...
Επίσης , το μόνο που ΔΕΝ μπορεί να συγκροτήσει μια σφαιρική άποψη για το "πραγματικό" είναι αυτό καθ'εαυτό το "εγώ" ως καταστατικά αλλοτριωμένο και διυποκείμενο....καταστατικά διηρημένο...
Μια τέτοιου είδους "απλοϊκή" άποψη του πραγματικού , ανατρέπεται απο το γεγονός ότι το πραγματικό του καθενός -μας- εμπεριέχει και στοιχεία όπως ψευδαισθήσεις και τραυματικά όνειρα και όχι μόνον -ασχέτως να δεν καταγράφονται αυτά συνειδητά- και τα οποία συνδράμουν στην γενικότερη ψυχική οικονομία -μας- που ορίζει αυτήν την αποκαλούμενη ως "πραγματικότητα" μας...μια πραγματικότητα για την οποία μας αρέσει να μιλάμε , μολονότι εν πολλοίς αγνοούμε...
Ο μόνος αναρμόδιος για να μιλήσει για τον εαυτό του -εν'τέλλει- είναι αυτό καθ'εαυτό το "Εγώ"....

"Σαφώς φίλε Εαρινέ κάθε ζωντανός οργανισμός περιλαμβάνεται στην πραγματικότητα, για την οποία όμως έχει υποκειμενική αντίληψη".

Υποκειμενικότατη , θα συμπλήρωνα ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.I
Πολλές φορές ένας άνθρωπος φαίνεται πολύ πιο επιδεκτικός στο να διαμορφώσει μια διάκριση για μια κατάσταση αποδεχόμενος να ψάξει να βρει όσο πιο πολλές παραμέτρους μπορεί κι επίσης φαίνεται να έχει την διάθεση να μην προσκολληθεί στα όσα συμπεράσματα του.
Άλλες φορές πάλι φαίνεται πολύ "κλειστός", πολύ απόλυτος κι υψώνει γύρω του διαφόρων ειδών τείχη με σκοπό να προστατέψει το νοητικό του οικοδόμημα, όντας σίγουρος ότι ο συλλογισμός του είναι απολύτως ορθό.
Τι είναι άραγε αυτό που τον οδηγεί στην εμφάνιση δύο τόσο αντικρουόμενων συμπεριφορών;

Ακριβώς φίλε D.I

σου πενθυμίζω την παρατήρησή μου οταν ανοιξες το θέμα.
Την παραθέτω ξανά και θέλω να την σχολιάσεις,με γνώμονα την πρώτη
παράγραφο απο το quote σου.

Οσο για την δεύτερη παράγραφο,το άτομο εχει πλέον γίνει κάποιο
είδος <<φανατικού>>,ακριβώς επειδή δεν του επιτρέπει η νοημοσύνη
του,να συμπεριφερθεί όπως τα άτομα της πρώτης παραγράφου.

Και στην ερώτησή σου απαντώ,κατα την προσωπική μου γνώμη πάντα,
οτι αυτό που κάνει το άτομο να <<κλείνεται>>,είναι το τελευταίο
κομμάτι του σχολίου μου.
Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!!!


quote:
ΝΙΚ
Και καταλήγει αυτός ο άνθρωπος να ψάχνει τις απαντήσεις στην
μετα-φυσική,στην θρησκειολογια,ακόμη και στην κρυφή αρχαιολογια
με αποτέλεσμα να γίνεται αντικείμενο χλευασμού,γλαφυρότητας και
ετσι να περιθωριοποιείται και να νομίζει οτι αυτός είναι ο τρελος
και ετσι να διαιωνίζεται η <μαλακία> του ανθρωπίνου γένους.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?
Nικ,τι θελεις να πεις με το παραπανω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?
Nικ,τι θελεις να πεις με το παραπανω!!



Εννοω φίλε Σταυρο,αν κάποιος που εχει φοιτήσει
σε πανεπιστήμιο,να πεί και σε μένα τον αγράμματο,
πώε είναι απο μέσα.
Εχουν ωραίες αίθουσες,ωραίους κοιτώνες,καλή εστίαση,
ωραίες γκόμενες,μαθαίνουν τα παιδιά γράμματα,κ.λ.π!!!!

Γιατι εγω ο κακομοίρης δεν είχα την τύχη,ούτε απ'εξω
να περάσω!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 18:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αααααααα να σου πω ,ωραια ειναι με ολες τις παραπανω ποικιλιες που αναφερεις ,πηγα χθες στο Αριστοτελειο Πανεπιστημιο ορκιζοταν η κορη μου ,πηρε το πτυχιο της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 19:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αααααααα να σου πω ,ωραια ειναι με ολες τις παραπανω ποικιλιες που αναφερεις ,πηγα χθες στο Αριστοτελειο Πανεπιστημιο ορκιζοταν η κορη μου ,πηρε το πτυχιο της.



Συγχαρητήρια Σταυρο,καλή σταδιοδρομία εύχομαι!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy