ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Περί ..... Διάκρισης!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 20:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi

Γιάννη μου, στο τέλος της πρότασης υπήρχε και ένα ερωτηματικό, ερώτηση ήταν


Καλή μου Έλενα, ναι διέκρινα την ερώτηση, αλλά πιστεύω πως ρωτά κανείς όταν απορεί, και απορεί κάποιος όταν έχει την δύναμη να εννοεί.
Που το πάω το θέμα?
Να σκέφτηκα πως για να διερωτάσαι, κάτι θα έχεις σκεφτεί που σε μπερδεύει.
Προφανώς σε ερμήνευσα λάθος. Συγνώμη για το λάθος μου!!

quote:
Dying

Από εκεί και πέρα, ακόμη κι η "πλαστικότητα" της ίδιας της διάκρισης είναι ένα ζήτημα το οποίο είναι άξιο σκέψης.
Πολλές φορές ένας άνθρωπος φαίνεται πολύ πιο επιδεκτικός στο να διαμορφώσει μια διάκριση για μια κατάσταση αποδεχόμενος να ψάξει να βρει όσο πιο πολλές παραμέτρους μπορεί κι επίσης φαίνεται να έχει την διάθεση να μην προσκολληθεί στα όσα συμπεράσματα του.
Άλλες φορές πάλι φαίνεται πολύ "κλειστός", πολύ απόλυτος κι υψώνει γύρω του διαφόρων ειδών τείχη με σκοπό να προστατέψει το νοητικό του οικοδόμημα, όντας σίγουρος ότι ο συλλογισμός του είναι απολύτως ορθό.
Τι είναι άραγε αυτό που τον οδηγεί στην εμφάνιση δύο τόσο αντικρουόμενων συμπεριφορών;



Φίλε Dying έχω την αίσθηση πως εδώ μιλάμε πλέον για τις διαφορές/ιδιαιτερότητες στον ανθρώπινο χαρακτήρα/ιδιοσυγκρασία.
Πρέπει να δούμε δηλαδή πως διαπλάθεται (αν διαπλάθεται) - , αν δέχεται επιρροές και γιατί, και να εντοπίσουμε γενικά όλες τις συνισταμένες και συνιστώσες αυτού που αποκαλούμε “Εγώ”

Η δική μου άποψη είναι, πως ξεκινώντας από μια γονιδιακή βάση – την βάση του ασυνείδητου – ο άνθρωπος δέχεται ποικίλες επιδράσεις και επιρροές από τις πρώτες στιγμές της δημιουργίας του εγκεφάλου του – όντας ακόμα έμβρυο -.
Στην συνέχεια η επαφή του με τον φυσικό του κόσμο, μέσω όλων και των πέντε αισθήσεων, η συμπεριφορά του οικογενειακού περιβάλλοντος, και της κοινωνίας ολόκληρης αργότερα, συνθέτουν αυτό που ονομάζουμε χαρακτήρας, συνείδηση, ψυχή, ανθρώπινος χαρακτήρας.

Τώρα η απάντηση στο ερώτημα σου κατα την γνώμη μου είναι η “πίστη”.

Η πλειοψηφία των ανθρώπων δημιουργεί ή δέχεται μια πίστη που είναι και δογματική.
Αυτό τους απαλλάσσει από την έρευνα της γνώσης της αλήθειας και τους οδηγεί στην δημιουργία αυτού που αποκαλούν “παράδοση”. Έτσι πίστευαν οι παλαιότεροι, αυτό πιστεύω άκριτα και εγώ. Αυτό το ονομάζω “περιχαρακωμένη γνώση”
Στην ουσία δηλαδή ... “παραδίδονται” σε έτοιμες λύσεις.
Αυτή είναι η δική μου άποψη, και μπορώ να την κουβεντιάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστω Νικ,να εισαι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 20:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Γιάννη σκεφτόμουν αν άραγε μπορούμε με κάποιες ασκήσεις ίσως του μυαλού ή δεν ξέρω τι άλλο ίσως να μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε την υποκειμενικότητα στη σκέψη. Όχι δεν με ερμήνευσες λάθος αλλά νόμιζα ότι είχε φανεί ότι κάτι με μπερδεύει

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 21:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά το κατάλαβα. Αρχίζω και σε ... διαβάζω καλύτερα.

Λοιπόν το ερώτημα σου πρέπει να το σκεφτώ λιγάκι περισσότερο, θα σου απαντήσω αύριο

Καλό σου βράδυ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 14:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stiv, συγχαρητήρια για την κόρη σου, εύχομαι τα καλύτερα.

Φίλε NIKOMAXE, όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα, ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να ψάχνει να βρει απαντήσεις στα ερωτηματικά που τον απασχολούν σε ό,τι τον αντιπροσωπεύει περισσότερο και σε ό,τι τον καλύπτει περισσότερο.
Άλλος θα στραφεί στη μεταφυσική, άλλος θα στραφεί στην θρησκειολογία, άλλος θα στραφεί σε μια πιο επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων κλπ κλπ.
Ένας άλλος τρόπος είναι να προσπαθήσει να βρει απαντήσεις μέσω διαφορετικών προσεγγίσεων, κρατώντας αυτές τις απαντήσεις που τον καλύπτουν περισσότερο ή προσπαθώντας να βρει εάν έχουν κοινά σημεία και να συνθέσει ένα σύνολο θέσεων.
Αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβει ότι εάν βρίσκει πληρέστερες απαντήσεις στην θρησκειολογία για παράδειγμα, ένας συνάνθρωπος του μπορεί να βρίσκει τις απαντήσεις στα δικά του ερωτήματα πχ στην Φυσική.
Το να χλευάσεις και να ειρωνευτείς τον άλλον επειδή έχει το σύνολο των απόψεων που τον αντιπροσωπεύει καλύτερα εκτός από αγενές είναι κι άτοπο διότι πολύ απλά μιλάμε για δύο διαφορετικούς ανθρώπους μεταξύ τους οι οποίοι δε μπορούν να καταλάβουν ο ένας τον άλλον.
Όταν δεν υπάρχει ένας διάλογος μεταξύ τους, όταν δεν υπάρχει ανταλλαγή θέσων χωρίς προκαταλήψεις και ενδόμυχους φόβους αλλά υπάρχει ειρωνία, χλεύη και δογματισμός, τότε πολύ απλά δε μπορούν να επικοινωνήσουν αλλά ούτε και να διακρίνουν πόσο επιβλαβής είναι μια τέτοια συμπεριφορά, κυρίως για τους ίδιους.

Το αν ένας άνθρωπος θα παραμείνει ανοικτός ή όχι απέναντι σε νέα ερεθίσματα είναι δικό του θέμα, άλλες φορές ταυτίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό με τα όποια νοητικά του οικοδομήματα και μάχεται με υπερβάλλοντα ζήλο για την υπεράσπιση τους, άλλες φορές θέλει να τα αφήσει για λίγο πίσω του και να αναζητήσει.
Το βασικότερο στοιχείο που τον κάνει να γίνεται τόσο κλειστός είναι κατά την γνώμη του ο φόβος του κι η ανασφάλεια ότι θα βρεθεί ξαφνικά "απογυμνωμένος" από αυτό που οικοδόμησε τόσα χρόνια.

quote:
Η πλειοψηφία των ανθρώπων δημιουργεί ή δέχεται μια πίστη που είναι και δογματική.
Αυτό τους απαλλάσσει από την έρευνα της γνώσης της αλήθειας και τους οδηγεί στην δημιουργία αυτού που αποκαλούν “παράδοση”. Έτσι πίστευαν οι παλαιότεροι, αυτό πιστεύω άκριτα και εγώ. Αυτό το ονομάζω “περιχαρακωμένη γνώση”
Στην ουσία δηλαδή ... “παραδίδονται” σε έτοιμες λύσεις.
Αυτή είναι η δική μου άποψη, και μπορώ να την κουβεντιάσω.

Φίλε gianipseftis, πιστεύω ότι οι έτοιμες λύσεις μπορούν να είναι χρήσιμες για τον άνθρωπο με την έννοια ότι κανείς δε μπορεί να κινηθεί και να λειτουργήσει χωρίς να έχει κάποιο σημείο αναφοράς.
Το θέμα είναι πως πολλές φορές αγκιστρωνόμαστε πάνω του χωρίς να μπορούμε να δούμε τίποτα άλλο πέρα από αυτό κι από εκεί που αυτό μπορεί να μας δώσει κάποια σταθερότητα για να συνεχίσουμε την αναζήτηση μας, αυτό καταλήγει να μας εγκλωβίζει.
Η δύναμη της συνήθειας είναι πάρα πολύ δυνατή και πολλές φορές μπορεί να έχει επιζήμιες επιδράσεις στον άνθρωπο, ακόμη κι αυτή η "περιχαρακωμένη γνώση" δεν είναι απαραίτητο πως είναι ορθή κι ούτε χρειάζεται να λειτουργεί ως θέσφατο χωρίς τίποτα να μπορεί - εν δυνάμει έστω - να την καταρρίψει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 14:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην προηγούμενη τοποθέτηση σου, αναφέρθηκα για το τι ισχύει για την πλειοψηφία των ανθρώπων – κατά την γνώμη μου.

Λόγο βιασύνης – έλλειψη χρόνου – δεν ανέφερα πως είμαι αντίθετος με την “συνήθεια” της πλειοψηφίας και δεν αναφέρθηκα βεβαίως την θέση της μειοψηφίας, με την οποία συντάσσομαι, και κατά την γνώμη μου βασίζεται στη γνώση που προκύπτει από την έρευνα και όχι στην αποδοχή εύκολων και προκαθορισμένων απόψεων και δοξασιών.
Η γνώση αυτή είναι ζωντανή και σαν ζωντανή μεταβάλλεται με την προσθήκη συνεχώς νέων στοιχείων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 10:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi
Κοίτα Γιάννη σκεφτόμουν αν άραγε μπορούμε με κάποιες ασκήσεις ίσως του μυαλού ή δεν ξέρω τι άλλο ίσως να μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε την υποκειμενικότητα στη σκέψη. Όχι δεν με ερμήνευσες λάθος αλλά νόμιζα ότι είχε φανεί ότι κάτι με μπερδεύει

Σκεπτόμουν καλή μου Ελενα αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι πως με την εξάσκηση, και πειθαρχία, μπορούμε να κατευθύνουμε τις ανάγκες μας για διάκριση, και να απαλλαγούμε από μια πιθανή κενοδοξία μας. Προσωπικά, πέραν του ίδιου του Εγώ, και του Εκείνου, δεν μπορώ να διακρίνω τίποτε άλλο αντικειμενικά υπαρκτό.

Η ουσία των πραγμάτων βρίσκεται στην απλότητα, που μπορεί να εντοπιστεί αποκλειστικά στον πλανήτη γη. Κάθε μεγαλεπήβολη διάκριση, φαντασίωση, ταύτιση με ανώτερα όντα, πέραν από το ότι είναι κενοδοξία, είναι και αλαζονική Εγωπάθεια.

Η γνώση του εαυτού μας και η σωστή τοποθέτησή του στον αντικειμενικά υπαρκτό κόσμο μας, είναι το πρωτεύον, αν και εφόσον έχουμε πράγματι το σθένος να κοιτάξουμε την πραγματικότητα κατάματα.
Η πραγματικότητα μπορεί να είναι πολύ σκληρή, και να μην αντέχεται, ο σίγουρος και προδιαγεγραμμένους εκμηδενισμός του Εγώ μας.

Διαφορετικά η δημιουργία μιας άδολης και ανέξοδης φαντασίωσης/ψευδαίσθησης μπορεί να είναι η καλύτερη λύση για τους περισσότερους.
Κοντολογίς, αν δεν μπορούμε να αντέξουμε την αλήθεια, ας δημιουργήσουμε ένα ψέμα, ένα θεό για παράδειγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 17:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi
Κοίτα Γιάννη σκεφτόμουν αν άραγε μπορούμε με κάποιες ασκήσεις ίσως του μυαλού ή δεν ξέρω τι άλλο ίσως να μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε την υποκειμενικότητα στη σκέψη. Όχι δεν με ερμήνευσες λάθος αλλά νόμιζα ότι είχε φανεί ότι κάτι με μπερδεύει

Σκεπτόμουν καλή μου Ελενα αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι πως με την εξάσκηση, και πειθαρχία, μπορούμε να κατευθύνουμε τις ανάγκες μας για διάκριση, και να απαλλαγούμε από μια πιθανή κενοδοξία μας. Προσωπικά, πέραν του ίδιου του Εγώ, και του Εκείνου, δεν μπορώ να διακρίνω τίποτε άλλο αντικειμενικά υπαρκτό.

Η ουσία των πραγμάτων βρίσκεται στην απλότητα, που μπορεί να εντοπιστεί αποκλειστικά στον πλανήτη γη. Κάθε μεγαλεπήβολη διάκριση, φαντασίωση, ταύτιση με ανώτερα όντα, πέραν από το ότι είναι κενοδοξία, είναι και αλαζονική Εγωπάθεια.

Η γνώση του εαυτού μας και η σωστή τοποθέτησή του στον αντικειμενικά υπαρκτό κόσμο μας, είναι το πρωτεύον, αν και εφόσον έχουμε πράγματι το σθένος να κοιτάξουμε την πραγματικότητα κατάματα.
Η πραγματικότητα μπορεί να είναι πολύ σκληρή, και να μην αντέχεται, ο σίγουρος και προδιαγεγραμμένους εκμηδενισμός του Εγώ μας.

Διαφορετικά η δημιουργία μιας άδολης και ανέξοδης φαντασίωσης/ψευδαίσθησης μπορεί να είναι η καλύτερη λύση για τους περισσότερους.
Κοντολογίς, αν δεν μπορούμε να αντέξουμε την αλήθεια, ας δημιουργήσουμε ένα ψέμα, ένα θεό για παράδειγμα.




Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου Γιάννη, σίγουρα δεν είχα στο μυαλό μου κάτι εκτός του πλανήτη μας ίσα ίσα, περισσότερο η ερώτηση ήταν αν μπορούμε να μην είμαστε υποκειμενικοί όταν αντιμετωπίζουμε κυρίως το Εγώ μας (και όχι μόνο). Νομίζω ότι με κάλυψες με την εξάσκηση και την πειθαρχία, κι εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου, απλά αναρωτήθηκα αν υπήρχε ίσως και κάτι άλλο (χωρίς να έχω κάτι διαφορετικό στο μυαλό μου) και αν κάποια στιγμή θα μπορούσε να γίνει αυτό... νομίζω ότι χρειάζεται και αρκετή υπομονή, για την οποία νομίζω ότι δεν φημίζομαι χιχιχι

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 19:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Μην σταματάς – καλή μου - να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 09:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Μην σταματάς – καλή μου - να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."»




"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2011, 13:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,
Το θέμα σου μου θυμίζει τις εκθέσεις που γράφαμε στο λύκειο. Ας απαντήσω στο ερώτημά σου.

Με ποιά κριτήρια τελικά ο άνθρωπος διακρίνει, κατηγοριοποιεί κι επιλέγει να ενεργεί και να αλληλεπιδρά με το περιβάλλον του;

Το θέμα σου θα μπορούσε να αναφέρεται στη διαφορετικότητα των ατόμων, τις ενέργειες που κάνει, τον τρόπο που σκέφτεται. Κύριος παράγοντας είναι το πρώτο σχολείο του η οικογένεια η οποία τον γαλουχεί με τις πρώτες γνώσεις ανάλογα με τα μυαλά του καθενός. Π.χ. ένας που έχθρεύεται έναν άνθρωπο της μαύρης φυλής, ένα Αλβανό, έναν τσιγγάνο τι περιμένεις να μάθει στο παιδί να τους αγαπά; Επίσης οι φίλοι του που συνήθως έχουν τα ίδια μυαλά το επηρεάζουν να περιθωριοποιεί , να κατηγοριοποιεί πρόσωπα και καταστάσεις με το δικό του μυαλό για να το επηρεάσει να σκέφτεται όπως αυτό και να μεγαλώνει το μίσος και ο φανατισμός. Είναι όμως πάντα αλήθεια αυτό; Όχι φίλοι μου διότι όλοι είμαστε άνθρωποι. Ποιος έδωσε στη λευκή φυλή την εξουσία να είναι αρχηγός; Ποιος μπορεί να πάρει σοβαρά μια κατάσταση που ο διπλανός κατηγοριοποιεί και μπορεί να με κρίνει άσχημα; Τι θα πει π.χ. ο Τάκης αν κάνω δημόσια το σταυρό μου ή αν ακούσω βλάχικα; Λέμε παραδείγματα που όλοι τα έχετε βιώσει. Ό,τι θέλει ο τάδε είναι σεβαστό η δική μας άποψη κάπου μας φοβίζει τι θα πει ο διπλανός και έτσι κατηγοριοποιούμε τα απαγορευμένα και τα επιτρεπτά. Πρέπει να βάλω σκουλαρίκι, τατουάζ θα με κακοχαρακτηρίσει ο Κώστας αν δεν το πράξω. Όμως κάνει το χατίρι του Κώστα και δεν μπορεί να σκεφτεί ότι ο Αλέξης θα πει α! Τον αλήτη δες πως είναι! Ναι υπάρχει και η άλλου είδους διαφορετικότητα, ο ηθικολόγος που θα πει πώς είναι έτσι μην τον κάνεις παρέα. Οι ενέργειες και οι πράξεις του τότε μπερδεύονται και βρίσκεται σε αδιέξοδο. Ό,τι κάνει από εδώ και πέρα βλάπτει την κοινωνία γιατί έγινε άβουλο πλάσμα και αυτό έχει επιπτώσεις.

Όταν τα αποτελέσματα των ενεργειών και πράξεων του έχουν άμεσες επιπτώσεις στους συνανθρώπους του, είναι σε θέση να το κατανοήσει κι εάν ναι, τι θα κάνει στην πορεία;

Δεν το κατανοεί αμέσως δυστυχώς. Φθάνει ως το τέλος και μετά το αντιλαμβάνεται. Πάντα πιστεύει ότι κάνει το σωστό. Όταν δει ότι βλάπτει τους συνανθρώπους του ή προσπαθεί να φτιάξει ό,τι χάλασε ή να προχωρήσει ένα νέο κεφάλαιο που πιστεύει ότι κάτι θα ωφελήσει ή δεν θα κάνει τίποτα μέχρι να ξεχαστεί η υπόθεση. Αλλά το βασικό είναι να ξαναδημιουργήσει από την αρχή την προσωπικότητά του και να αποβάλλει τα ζημιογόνα στοιχεία, αλλά δεν το πετυχαίνει πάντα. Γίνεται όμως δάσκαλος της ζωής, αποκτά εμπειρίες που είναι χρήσιμες για τη μετέπειτα ζωή του.


Ένα ακόμη ερώτημα θα μπορούσε να είναι το κατά πόσο ένας άνθρωπος μπορεί να διακρίνει ότι όλα αυτά που κάποτε ήταν εφόδια για αυτόν για να μάθει, να εξερευνήσει και να διδαχθεί μπορεί να λειτουργήσουν εντέλει ως εμπόδια στην κατανόηση νέων δεδομένων τα οποία δε μπορούν να εξηγηθούν με τις έως τώρα εμπειρίες του;


Πάλι δεν το καταλαβαίνει αμέσως διότι χρησιμοποιεί όσα ήταν εφόδιο με σκοπό να μάθει κάτι και ήταν λάθος διότι οι γνώσεις του δεν ήταν επαρκείς σε αυτό που του ζητήθηκε. Η ημιμάθεια λένε είναι χειρότερη της αμάθειας και αυτό ισχύει εδώ. Δεν φρόντισε να μάθει περισσότερα αλλά έμεινε στάσιμος σε γνώσεις, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά. Γι' αυτό η γνώση χρειάζεται καλλιέργεια. Γηράσκω αει διδασκόμενος και μπορώ να δημιουργήσω τον εαυτό μου απ' την αρχή έτσι ώστε να ωφεληθεί και όχι να ζημιωθεί.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy