ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Προσέγγιση στην ύπαρξη μέσω σαφών διατυπώσεων (σοφόν το σαφές)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia

Σωστά ρωτάς gianipseftis για την εισαγωγή του όρου "συνείδηση" που έκανα στο μήνυμά μου. Ο λόγος για τη χρήση του όρου είναι, ότι στη φιλοσοφική και επιστημονική πραγμάτευση των ερωτημάτων που θέτει ο ithaca η πλησιέστερη λέξη που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είναι η λέξη "Συνείδηση", με την επέκταση "Αυτο-συνείδηση" ή αλλιώς το "Εγώ". Αυτό που παλιότερα έμπαινε στη συζήτηση ως πνεύμα ή ως ψυχή, πλέον προσδιορίζεται ως συνείδηση. Τουλάχιστον με τη λέξη αυτή, δεν προϋποθέτουμε την παραδοχή ότι η συνείδηση είναι κάτι το άυλο, ενώ με τις άλλες δύο λέξεις η διαφορετική υπόσταση, η άυλη, εννοείται. Από κει και πέρα, η ερμηνεία της Συνείδησης εξαρτάται από την φιλοσοφική θέαση που υπερασπίζεται κάποιος. Για τον δυϊστή είναι πιθανώς κάτι το άυλο. Για τον υλιστή είναι αποτέλεσμα βιολογικών διεργασιών και ταυτίζεται με αυτές. Πιστεύω πάντως, πως είναι πιο δίκαιο να χρησιμοποιείται η λέξη "Συνείδηση" έναντι λέξεων όπως "Ψυχή" ή "Πνεύμα" γιατί έτσι αφήνουμε μια ελευθερία για το ποιά φιλοσοφική θέαση επιλέγουμε να υποστηρίξουμε και να χρησιμοποιήσουμε για τη διερεύνηση της φύσεως του εαυτού μας.
(Σημ: προσωπικά δεν προσδιορίζω τη συνείδηση ως μη υλική, αλλά την προτείνω για χρήση στην παρούσα συζήτηση για τους λόγους που σου ανέφερα πιο πάνω)


Αμαλία μου ΠΟΛΥ σωστά επέλεξες την εισαγωγή του όρου “συνείδηση”, στο θέμα που κουβεντιάζουμε. Η ένστασή μου δεν είναι για την εισαγωγή του όρου, αλά για τον αυθαίρετο προσδιορισμό του σαν “άυλη” υπόσταση.

Το παράδοξο με τον συλλογισμό σου είναι, πως ενώ πολύ σοφά αποφεύγεις την χρήση των όρων “ψυχή” ή “πνεύμα” που αυτόματα παραπέμπουν σε άυλη κατάσταση, έτσι ώστε να μην αποδοθεί αυτή η οντότητα στην συνείδηση, στο τέλος τέλος προτείνεις την χρήση του όρου σαν άυλη οντότητα.
Υπάρχει κατά την γνώμη μου μια παραδοξότητα, που δημιουργεί σε δογματική προσέγγιση.
Αν ΔΕΝ μπορούμε να αποδείξουμε κάτι, δεν μπορούμε να το επικαλούμαστε εκτός άν με την άτοπο απαγωγή το αποκλείσουμε.

Η σταθερή προσέγγιση η δική μου είναι, πως αυτό που με σχετική βεβαιότητα γνωρίζουμε είναι ΜΟΝΟ υλικό ενεργειακό.

Για να δεχτούμε κάτι άλλο, θα πρέπει να παρουσιάσουμε στοιχεία που να οδηγούν προς τα εκεί, και αυτά τα στοιχεία δεν πρέπει να είναι η “επιφοίτηση” , η “διαίσθηση” , και ούτε οι “αναλαμπές”.


quote:
Nikomaxos
θεωρώ οτι η γνώση προυπάρχει εκ δημιουργίας και σιγα-σιγά <<ανακαλύπτεται>>.Παράδειγμα:Το Η και το Ο υπάρχουν,πολύ πρίν εμείς ανακαλύψουμε οτι και τα δυο μαζί μας δίνουν νερό.

Η γνώση των μέχρι σήμερα πραγμάτων ήταν άγνοια του χθές.Ομως τα υλικά και τα μεσα για την απόκτησή της υπήρχαν.Οπου υλικά τα αντικείμενα και μέσα η νόηση.

Ας υποθέσουμε οτι σε 500 χρόνια θα μπορούμε να ταξιδεύουμε με εναν αγνωστο ακόμη τρόπο μεταξύ των γαλαξιών σε μηδενικό χρόνο.Αυτή την στιγμή δεν γνωρίζουμε πώς.Αυτο δεν σημαίνει οτι ο τρόπος δεν υπάρχει.
Αρα η γνώση υφισταται και εμείς την αγνοούμε.



Βρε Μάριε προσπαθώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου , να βρω κάποια βάση.

Τι σχέση έχει αν υπήρχε η Αμερική πριν την ανακαλύψουμε?.
Και βεβαίως υπήρχε.
Τι σχέση έχει αν υπήρχε ο ηλεκτρισμός πριν τον ανακαλύψουμε?
Και αυτός υπήρχε.

Αυτό μας οδηγεί στην σκέψη κάποιας πνευματικής οντότητας?

Πως?

Edited by - gianipseftis on 08/08/2011 13:20:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 14:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ΔΕΝ μπορούμε να αποδείξουμε κάτι, δεν μπορούμε να το επικαλούμαστε ...

Η σταθερή προσέγγιση η δική μου είναι, πως αυτό που με σχετική βεβαιότητα γνωρίζουμε είναι ΜΟΝΟ υλικό ενεργειακό.


Σεβαστή ως τοποθέτηση - ίππον μου ορώ, ιππότητα δε ουχ ορώ -

αλλά πολύ κλισαρισμένη Γιαννη.

Το "δεξιά-αριστερά" δεν ορίζεται επιστημονικώς, συνεπώς και δεν μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξη αυτής της τμήσης του χώρου.
Ομοίως και το "πάνω-κάτω".

Δεν θα έπρεπε να αναφερόμαστε σε αυτές τις "έννοιες" ?

Αυτό που γνωρίζουμε με σχετική βεβαιότητα είναι ΜΟΝΟ υλικό ενεργειακό, λες.

Εγώ σου λέω πως δεν γνωρίζουμε τίποτα ουσιώδες για την ύλη και την ενέργεια.
Μπορούμε να περιγράψουμε πολλά, να εξηγήσουμε όμως ελάχιστα.

Τί ακριβώς σημαίνει "εσωτερική καύση" ?

Πώς το πετρέλαιο προσφέρει σε εμάς προς εκμετάλλευση την εσωτερική του ενέργεια μέσω της καύσης ? Και τί ακριβώς είναι αυτή η εσωτερική ενέργεια?

Το εντοπίζουμε ξεκάθαρα, το περιγράφουμε άψογα, το εφαρμόζουμε ικανοποιητικά, αλλά δεν υπάρχει εξήγηση για το φαινόμενο.

Η επιστήμη μας, στον πυρήνα της, δεν διαφέρει και πολύ από την "μαγεία".

Για αυτό και πολλοί θεμελιωτές της κλασσικής φυσικής και της ζωολογίας και των μαθηματικών (κ.α.) ήταν τύποι μυστήριοι, αλχημιστές, οπαδοί της θεωρίας της κούφιας γης ... κ.α.


Τί είναι η πληροφορία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 16:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιάννη

Αν δεν κατάλαβες αυτο το απλό κειμενάκι μου πιο πάνω,τότε ουτε ο Ντοτόρο,δεν μπορεί να σε σώσει.Κατρακυλάς σε ατραπούς με λάδι και ολοένα γλυστράς πρός την σχιζοφρένεια.

Αλήθεια τι είναι σχιζιφρένεια?Υλική ή αϋλη?

Αλλά να απαντήσεις πρώτα στον φίλο μας Ithaca τι είναι πληροφορία επειδή ούτε αυτός,ούτε εγω ξέρουμε και χρειαζόμαστε τα φώτα σου,ώς σκληροπυρηνικού σκεπτικιστή.

Πάντως η απάντησή σου πρός εμένα,επιβεβαιώνει ακόμη μια φορά την διάγνωσή μου.Αλλα λέμε,άλλα διαβάζεις,άλλα καταλαβαίνεις κι άλλα γράφεις.

Ομως είσαι διασκεδαστικός!Σαν...κουτάβι


Δεν λέω,εχεις και όμορφες στιγμές.Δεν είσαι σε όλα γκαγκά!


Ο πολύς σκεπτικισμός-υλισμός βλάπτει σοβαρά την υγεία,πνευματική τε σωματική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 17:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Αμαλία μου ΠΟΛΥ σωστά επέλεξες την εισαγωγή του όρου “συνείδηση”, στο θέμα που κουβεντιάζουμε. Η ένστασή μου δεν είναι για την εισαγωγή του όρου, αλά για τον αυθαίρετο προσδιορισμό του σαν “άυλη” υπόσταση.

Το παράδοξο με τον συλλογισμό σου είναι, πως ενώ πολύ σοφά αποφεύγεις την χρήση των όρων “ψυχή” ή “πνεύμα” που αυτόματα παραπέμπουν σε άυλη κατάσταση, έτσι ώστε να μην αποδοθεί αυτή η οντότητα στην συνείδηση, στο τέλος τέλος προτείνεις την χρήση του όρου σαν άυλη οντότητα.
Υπάρχει κατά την γνώμη μου μια παραδοξότητα, που δημιουργεί σε δογματική προσέγγιση.
Αν ΔΕΝ μπορούμε να αποδείξουμε κάτι, δεν μπορούμε να το επικαλούμαστε εκτός άν με την άτοπο απαγωγή το αποκλείσουμε.

Η σταθερή προσέγγιση η δική μου είναι, πως αυτό που με σχετική βεβαιότητα γνωρίζουμε είναι ΜΟΝΟ υλικό ενεργειακό.



gianipseftis μάλλον θα έπρεπε να έχω κάνει νωρίτερα τη διασαφήνιση του όρου "συνείδηση" στο πλαίσιο που τη χρησιμοποιώ στο παρόν θέμα. Επαναλαμβάνω λοιπόν(σε συνέχεια όσων σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου), ότι δεν τη θεωρώ υποστασιακά άυλη, οπότε δεν υπονοώ κάποιον δογματισμό. Θεωρώ όμως ότι γίνεται αντιληπτή στους ανθρώπους ως κάτι το άυλο, γι' αυτό και υπάρχει άλλωστε όλη αυτή η συζήτηση (που κρατάει πολλούς αιώνες) για τη διάκριση μεταξύ σώματος και ψυχής. Και δε μπορώ να συζητήσω για κάτι άλλο πέραν της συνείδησης, άυλης ή υλικής (είπαμε, αυτό εξαρτάται από την οντολογική θεώρηση που επιλέγει κάποιος) επειδή θα είναι σα να μιλάμε για το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις, πράγμα που είναι επικίνδυνο γιατί τότε είναι που θα μπουν από το παράθυρο μεταφυσικές έννοιες, πιθανότατα αυθαίρετες. Με άλλα λόγια, δε θεωρώ ότι υπάρχει σώμα, συνείδηση και κάτι άλλο που είναι άυλο, αλλά εάν αναφερόμαστε σε κάτι το άυλο, αναφερόμαστε στη συνείδηση που μας δίνει την εντύπωση του άυλου.

Πιο συντομογραφικά:
Αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας ως αποτελούμενο από δύο υποστάσεις:
ΣΩΜΑ - ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (κάποιοι ονομάζουν το δεύτερο: πνεύμα, ψυχή, κ.λπ.)
Για το σώμα δεν υπάρχει οντολογικής φύσεως ερώτημα.
Για τη συνείδηση υπάρχουν δύο εκδοχές: ΑΥΛΗ vs ΥΛΙΚΗ.

______ΑΝΘΡΩΠΟΣ
________/__|
_______/____|
______/______|
_ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ___ΣΩΜΑ
____/_|
___/___|
__/_____|
ΑΥΛH___ΥΛΙΚH
________

(Ελπίζω με τα παραπάνω να έγινα σαφής ).

Τώρα, γιατί γίνεται αντιληπτή η συνείδηση ως κάτι το άυλο;
Αν πάρουμε την επιχειρηματολογία του Καρτέσιου, που έθεσε και τα θεμέλια για τη σύγχρονη δυϊστική διάκριση εγκεφάλου-νου ή ακόμα και εγκεφάλου-συνείδησης, ενώ το σώμα είναι κάτι που καταλαμβάνει κάποια έκταση στο χώρο, είναι δηλαδή εκτατό(res extensa: "εκτατή ουσία", όπως την αποκάλεσε ο Καρτέσιος), ο νους και η συνείδηση(δεν είναι ταυτόσημα τα δύο αυτά, αλλά στην εποχή του Καρτέσιου χρησιμοποιούνταν χωρίς να έχει τεθεί η σύγχρονη ποιοτική διαφοροποίησή τους) δεν καταλαμβάνουν κάποια έκταση. Γι' αυτό και υπέθεσε πως είναι κάτι το άυλο, εφόσον μόνο η ύλη καταλαμβάνει κάποιον χώρο, και ονόμασε την ουσία αυτή νοητική ουσία, "res cogitans".

Από τη στιγμή που ο Καρτέσιος έθεσε την παραπάνω διάκριση δημιουργήθηκε ένα σημαντικό πρόβλημα που είχε να κάνει με την αιτιότητα. Συγκεκριμένα, το πρόβλημα έχει ως εξής: Ενώ για την υλική αιτιότητα μπορούμε να πούμε ότι π.χ. μια κινούμενη μπάλα(εκτατή) σπρώχνει μια άλλη ακίνητη μπάλα(επίσης εκτατή) και η πρώτη προκαλεί την κίνηση της δεύτερης, είναι δηλαδή το αίτιό της, δε μπορούμε να πούμε το ίδιο για τη σχέση μεταξύ μια νοητικής ιδιότητας και μιας υλικής οντότητας. Πώς θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η θέλησή μας να κουνήσουμε το χέρι μας προκαλεί την κίνηση του χεριού μας;

Ο Καρτέσιος πρότεινε την ύπαρξη των "ζωικών πνευμάτων" που παίζουν το ρόλο του διαμεσολαβητή μεταξύ υλικής και νοητικής υπόστασης ώστε να λύσει το πρόβλημα αυτό. Φυσικά και δεν έλυσε τίποτε όμως. Το πρόβλημα όχι μόνο παραμένει, αλλά μπαίνουν στο προσκήνιο και άλλες οντότητες, ακόμα πιο μυστηριώδεις... Στη σύγχρονη εποχή δεν είναι αποδεκτή τέτοιου είδους αυθαίρετη σύλληψη της αιτιότητας. Μόνο κάτι το υλικό μπορεί να αποτελέσει αίτιο για τη μεταβολή ενός άλλου υλικού πράγματος. Με πιο τεχνική διατύπωση, το υλικό πεδίο είναι "αιτιακώς περιχαρακωμένο". Έτσι, η απλή αυτή αρχή της αιτιακής περιχαράκωσης μας εμποδίζει να αποδόσουμε άυλη υπόσταση στις νοητικές ιδιότητες. Γιατί, αν είναι άυλες και δε μπορούν να αλληλεπιδράσουν με την ύλη, ποιά είναι η λειτουργία τους; Αν κάτι δεν αλληλεπιδρά με τον φυσικό κόσμο δεν υπάρχει. Άρα, λέει ο Υλισμός, άυλη υπόσταση δεν υπάρχει. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως άυλο, είναι φαινομενικό και στην ουσία η φύση του είναι απόλυτα υλική(και κατά κάποιους, ταυτόσημη με αντίστοιχες νευροβιολογικές διεργασίες).

Γιατί όμως εμείς την αντιλαμβανόμαστε σαν κάτι το άυλο;
(Η διαίσθησή μας επιμένει...)

-Άλλος λόγος είναι ότι φοβόμαστε το θάνατο. Ότι θέλουμε να είμαστε κάτι παραπάνω από τη φθαρτή μας σάρκα.

-Άλλος λόγος είναι ότι έχουμε φαινομενικές ενδείξεις, πως αυτό το "άυλο" που αντιλαμβανόμαστε υπάρχει και αλληλεπιδρά με άλλες άυλες οντότητες, όπως π.χ. στα όνειρά μας ή στην καθημερινή ροή των σκέψεών μας και στη λήψη των αποφάσεών μας.

-Άλλος λόγος είναι ότι ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα πάντα είναι ύλη, δε μπορούμε να ερμηνεύσουμε το πώς νιώθουμε κάτι με τον υποκειμενικό και ιδιωτικό μας τρόπο. Το πώς δηλαδή, μετατρέπεται ένα σύνολο υλικών αλληλεπιδράσεων σε μια εμπειρία βιωμένη από κάποιο άτομο .

-Άλλος λόγος είναι ότι αν το μόνο που υπάρχει είναι υλικές αλληλεπιδράσεις, για ποιό λόγο δεν είμαστε απλά αυτόματα χωρίς συνείδηση και αίσθηση της ύπαρξής μας;

-Κ.λπ., Κ.λπ.

Έτσι, ερχόμαστε εδώ και συζητάμε το θέμα.
Και όχι μόνον εδώ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 08:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αμαλία, my compliments ... για αυτό το ποστ.

quote:
Με άλλα λόγια, δε θεωρώ ότι υπάρχει σώμα, συνείδηση και κάτι άλλο που είναι άυλο, αλλά εάν αναφερόμαστε σε κάτι το άυλο, αναφερόμαστε στη συνείδηση που μας δίνει την εντύπωση του άυλου.

Μια ξεκάθαρη και τίμια τοποθέτηση από την υλική σκοπιά. Με αυτόν τον τρόπο αξίζει να στοχάζεται και να αντιπαρατίθεται κανείς.

quote:
Πώς θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η θέλησή μας να κουνήσουμε το χέρι μας προκαλεί την κίνηση του χεριού μας;

Μα, και τώρα με τον Καρτέσιο και την θεωρία του knock out, το ίδιο "πρόβλημα" δεν παραμένει?

Το χέρι κινείται επειδή του το λέει ο εγκέφαλος, μέσω ηλεκτρισμού / νευροδιαβιβαστών.

Η αρχική απόφαση όμως πώς λαμβάνεται από τον εγκέφαλο?

Θέληση δεν είναι αυτό που αποτελεί το αρχικό αίτιο?

Καλημέρα σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 10:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά Αμαλία, που αναφέρει ο Καρτέσιος είναι η άποψη του Καρτέσιου.
Ακόμη και στην εποχή του υπήρχαν και διαφορετικές τοποθετήσεις.
Η αναφορά μου στην εποχή του Καρτέσιου γίνεται για να επισημάνω τις σύγχρονες επιστημονικές μελέτες πάνω στις εγκεφαλικές λειτουργίες, γνωστικές, συνειδησιακές και την σχέση τους με την βιοχημεία και ηλεκτρομαγνητισμό, δηλαδή τον υλικό κόσμο.
Έχουμε αναφερθεί - σε αλά τοπικ - πολύ αναλυτικά στις έρευνες και τα αποτελέσματα αυτών των ερευνών που σχετίζονται με την συνείδηση – ψυχικές λειτουργίες και συμπεριφορές του ανθρώπου.
Δεν έχω χρόνο να επαναλαμβάνω τις ίδιες συζητήσεις, και ούτε να ψάξω να βρω που και πότε έγιναν.

Εγώ Αμαλία μου δεν “βγάζω” την συνείδηση και ΔΕΝ την απομακρύνω από το σώμα.
ΔΕΝ αποκόπτω την “μελωδία” από το “όργανο” που την παράγει
ΔΕΝ ζωγραφίζω “γραμμικά σοφίσματα” παραπλανόντας την λογική μου
ΔΕΝ αναφέρομαι σε διαίσθηση/ψευδαίσθηση αλά σε επιστημονική γνώση που βασίζεται σε πείραμα και επιβεβάιωση του αποτελέσματος.

Παρόλα αυτά, δεν έχω και δεν τρέφω καμιά αντιπαλότητα για άτομα που λειτουργούν συναισθηματικά/διαισθητικά.
Όμως σε κάθε μία περίπτωση οφείλω να επισημάνω την ύπαρξη επιστημονικών ερευνών και συμπερασμάτων πάνω στο θέμα της συνείδησης, της ψυχικής συμπεριφοράς και την διαμόρφωση του ανθρώπινου χαρακτήρα.
Αν κάποιοι επικαλούνται την μέχρι τώρα αδυναμία της επιστήμης να δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις σε όλες αυτές τις φαντασιώσεις, και προτιμούν να μένουν στη ΙΔΕΑ ενός φανταστικού κόσμου αγγελικά πλασμένου, (ή και διαβολικά), ΧΩΡΙΣ καμοία απόδειξη – πέραν της θείας έμπνευσης - δεν σκοπεύω να τους διακόψω το όνειρο

Όταν παλιά – πολύ παλιά – διάβαζα Καρτέσιο, αυτό που με είχε εντυπωσιάσει τότε είναι το πολύ γνωστό “Σκέφτομαι άρα υπάρχω”
Αυτή η φιλοσοφική προσέγγιση με βοήθησε να κατανοήσω βαθιά το νόημα της ύπαρξης, που καταργεί ες αεί την ανυπαρξία, το ΜΗΔΕΝ.
“Οίδα το ΟΥΔΕΝ” κατάλαβα δηλαδή το ΟΥΔΕΝ σαν ΟΥΔΕΝ, δηλαδή πως το ΟΥΔΕΝ δεν είναι ΟΥΔΕΝ.

Όταν πέθανε ο Καρτέσιος, φαντάστηκε πως πήγε στο παράδεισο και στην πόρτα τον ρωτά ο Πέτρος.

Πέτρος . “Εσύ ποιος είσαι”?
Καρτέσιος . Δεν με γνωρίζεις? Είμαι αυτός που είπε το – σκέφτομαι άρα υπάρχω -”
Πέτρος . “Μην το σκέφτεσαι , τώρα ΔΕΝ υπάρχεις ”

Για να επανέλθω στο θέμα του “δυισμού”, έθεσα αρχικά ένα συγκεκριμένο ερώτημα/προβληματισμό.
Σε ποιό στάδιο της εξέλιξης του ο άνθρωπος, αποκτά διπλή “φύση/οντότητα” και γιατί?

Όσοι μπορούν να κατανοήσουν την ουσία του προβληματισμού, και ας βγάλουν τα συμπεράσματα τους.
Οι δογματικοί θα βρουν την εύκολη δικαιολογία.
Το ερώτημα δεν είναι για αυτούς.

Τις καλημέρες μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 06:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας

quote:
ithaca

Το χέρι κινείται επειδή του το λέει ο εγκέφαλος, μέσω ηλεκτρισμού / νευροδιαβιβαστών.

Η αρχική απόφαση όμως πώς λαμβάνεται από τον εγκέφαλο?

Θέληση δεν είναι αυτό που αποτελεί το αρχικό αίτιο?



Δυστυχώς ithaca είναι μπλεγμένη πολύ η υπόθεση με τον ρόλο της θέλησης ως αίτιο.

Καταρχάς, υπάρχει το πρόβλημα με το πώς η θέληση, που είναι μια νοητική ιδιότητα, ενεργοποιεί τους νευρώνες που είναι υλικά υπεύθυνοι για την πραγματοποίηση της κίνησης του χεριού. Έχουμε εδώ δύο διαφορετικής φύσεως φαινόμενα. Ένα υλικό (νευρώνες ---> κίνηση) και ένα νοητικό (θέληση για κίνηση) που θα πρέπει να μεταφραστεί στην ίδια γλώσσα με το υλικό ώστε να μπορέσουμε να προτείνουμε μια αιτιακή αλυσίδα που να περιγράφει ικανοποιητικά τη συγκεκριμένη πράξη. Αλλιώς, αν αρχίσουμε και πηγαίνουμε προς τα πίσω περιγράφοντας τα νευροβιολογικά γεγονότα που συνέβησαν από τη στιγμή που έγινε η κίνηση μέχρι τη στιγμή που πάρθηκε η απόφαση θα οδηγηθούμε σε αδιέξοδο.

Για να δούμε την πορεία(με κατεύθυνση προς τα πίσω):
- Κίνηση στο χέρι σημαίνει ενεργοποίηση κάποιων μυών.
- Η ενεργοποίηση των μυών προήλθε από ερέθισμα που έλαβαν από κάποια νεύρα.
- Το ερέθισμα των νεύρων προήλθε από τον κινητικό φλοιό ο οποίος έστειλε το σήμα μέσω του Νωτιαίου Μυελού στα συγκεκριμένα νεύρα.
- Η ενεργοποίηση του κινητικού φλοιού σχετικά με τη συγκεκριμένη κίνηση έγινε από... από τη θέλησή μας;
Προφανώς αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει ικανοποιητική απάντηση. Πώς ερέθισε η θέλησή μας τον κινητικό φλοιό;
Για να απαντήσουμε στο παραπάνω θα πρέπει και πάλι να μιλήσουμε με νευροβιολογικούς όρους. Για παράδειγμα, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η θέλησή μας μεταφράζεται σε ένα πρότυπο ενεργοποίησης κάποιων άλλων νευρώνων, οι οποίοι είναι καθεαυτό υπεύθυνοι για την ενεργοποίηση του κινητικού φλοιού. Και τότε; Ποιό ρόλο έπαιξε η θέλησή μας; Αν υποθέσουμε ότι τόσο η θέλησή μας όσο και οι νευρώνες είναι υπεύθυνοι για την ενεργοποίηση του κινητικού φλοιού (ακόμα και με το πρόβλημα του πώς η θέληση μπορεί να ενεργοποιήσει νευρώνες) και πάλι θα βρεθούμε στο αδιέξοδο του ότι εισάγουμε δύο αιτίες για ένα γεγονός, η πραγματοποίηση του οποίου απαιτεί μονάχα μία εκ των δύο αιτιών. Γιατί να εισάγουμε μια ακόμα αιτία εάν η υλική αιτία είναι επαρκής; Μια άλλη λύση θα ήταν να πούμε ότι ισχύουν και οι δύο αιτίες (η θέλησή μας και η νευροβιολογική αιτία) αλλά αντιστοιχούν σε δύο διαφορετικά επίπεδα περιγραφής, το νευροβιολογικό και το νοητικό. Στην περίπτωση αυτή, ο νους δεν είναι κάτι διαφορετικό από μια άλλη περιγραφή ενός απόλυτα υλικού φαινομένου.

Η παραπάνω εξήγηση είναι απλή και φαίνεται ότι απαντάει στο ερώτημα του πώς η "θέλησή" μας ενεργοποιεί την κίνηση του χεριού μας. Η λύση όμως παραβλέπει διάφορα σοβαρά προβλήματα, όπως το πώς προκύπτει η συγκεκριμένη απόφαση από ένα πολύπλοκο πρότυπο νευρωνικής ενεργοποίησης, το πώς αυτή η ενεργοποίηση γίνεται αισθητή σε εμάς ως απόφαση, το πώς οι προηγούμενες από αυτήν νευρωνικές ενεργοποιήσεις έδιναν εντύπωση σε εμάς ότι σκεφτόμαστε (π.χ., μπορεί να σκεφτόταν κάποιος, "τώρα να το κουνήσω ή να μην το κουνήσω το χέρι; Άντε ας το κουνήσω λοιπόν!") κ.ο.κ. Και εν τέλει, πώς όλες αυτές οι νευρωνικές ενεργοποιήσεις συγκροτούν κάτι που βιώνεται ως ροή της συνείδησης μέσα από την οποία λαμβάνει νόημα και η αντίληψη του εαυτού. Η πρόταση των δύο επιπέδων περιγραφής φαίνεται συνεπώς να είναι πιο συμβατή με το φαινόμενο που θέλουμε να εξηγήσουμε, αλλά και πάλι, τι πραγματικά εξηγεί η εισήγηση των δύο επιπέδων περιγραφής; Εξηγεί το πώς κάτι που είναι υλικό στη φύση του μετατρέπεται σε βίωμα; Εξηγεί το τι είναι τελικά αυτό που νιώθουμε ως εαυτό ή ως σκέψη;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 07:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
αν θες, κάνε μια μικρή περίληψη αυτών των ερευνών στις οποίες αναφέρεσαι. Δηλαδή, σε ποιο ακριβώς ερώτημα απευθύνονταν και ποια ήταν σε γενικές γραμμές τα αποτελέσματά τους. Επιμένω ιδιαίτερα σχετικά με το ποιο ήταν το συγκεκριμένο ερώτημα των ερευνών.

Επίσης, γράφεις:

quote:
Εγώ Αμαλία μου δεν “βγάζω” την συνείδηση και ΔΕΝ την απομακρύνω από το σώμα.
ΔΕΝ αποκόπτω την “μελωδία” από το “όργανο” που την παράγει
ΔΕΝ ζωγραφίζω “γραμμικά σοφίσματα” παραπλανόντας την λογική μου
ΔΕΝ αναφέρομαι σε διαίσθηση/ψευδαίσθηση αλά σε επιστημονική γνώση που βασίζεται σε πείραμα και επιβεβάιωση του αποτελέσματος.

Επειδή απευθύνεσαι σε εμένα και οι συγκεκριμένες φράσεις σου είναι όλες αρνήσεις(και μάλιστα με τονισμένο το "ΔΕΝ"), αναφέρονται οι αρνήσεις αυτές σε κάποιες δικές μου δηλώσεις;

Στο πρώτο "ΔΕΝ" που γράφεις, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε κάποια οντολογική ή υποστασιακή διάκριση που γίνεται μεταξύ συνείδησης και σώματος. Εγώ δεν κάνω αυτή τη διάκριση, για την ακρίβεια αυτό είναι και το ερώτημα του θέματος που προσπαθούμε να διερευνήσουμε - αν δηλαδή υπάρχει.

Το δεύτερο "ΔΕΝ" δεν το πολυκατάλαβα. Ίσως γιατί σε ένα όργανο χρειάζεται και ένας οργανοπαίχτης και κάποια αυτιά για να ακούσουν τη μουσική ώστε να είναι ολοκληρωμένο το σύστημα και να έχει και κάποιο νόημα η λέξη "μελωδία". Μπορείς να αναπτύξεις το παράδειγμά σου κάπως περισσότερο;

Στο τρίτο "ΔΕΝ", ποιά ακριβώς είναι τα "γραμμικά σοφίσματα" και σε ποιό σημείο εντοπίζεις λογικό σφάλμα;

Στο τέταρτο "ΔΕΝ", τι ακριβώς ορίζεις ως διαίσθηση;
Επειδή υπάρχει η πιθανότητα να εννοείς διαφορετικά τον συγκεκριμένο όρο από αυτό που εννοώ εγώ όταν τον χρησιμοποιώ.
(εγώ την εννοώ λίγο-πολύ με την Καντιανή έννοια: "Intuition"- "Anschauung", δηλαδή ως μια άμεση αντίληψη ενός αντικειμένου από τον νου, χωρίς να προηγηθεί οποιαδήποτε αναλυτική διαδικασία).


Ακόμα, κάποιες άλλες απορίες:
- Γιατί ταυτίζεις το "διαισθητικά" με το "συναισθηματικά;"
- Ποιό ακριβώς πράγμα είναι φαντασίωση;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 11:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε αναφερθεί σε διαφορετικά τοπικ στο φόρουμ για την συνείδηση, και έχω καταθέσει τις απόψεις μου για το πώς αυτή διαμορφώνεται, θεωρώντας πως συνδέεται άμεσα με τις εγκεφαλικές λειτουργίες, τον “ανθρώπινο χαρακτήρα” , την “ψυχή” και “ψυχικές λειτουργίες”, που ουσιαστικά ταυτίζεται.
Έχει κλινικά επιβεβαιωθεί η επίδραση ουσιών (χημικών και ορμονικών εκκρίσεων) καθώς και η ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή και “καθοδήγηση” της ανθρώπινης συμπεριφοράς, με πειράματα ελέγχου μυαλού με την επιλεκτική μετάδοση συγκεκριμένων συχνοτήτων κλπ κλπ., και αυτά αναφέρονται στις συζητήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ.
Έχει γίνει λόγος και έχει συζητηθεί στο φόρουμ ακόμη και η πιθανότητα ύπαρξης “γονιδίου του θεού”, που ενδεχομένως να συνδέεται άμεσα με την “γονιδιακά καταγραμμένο” τμήμα της συνείδησης, που αποτελεί την βάση του ασυνειδήτου και με αυτά που αποκαλούμε βασικά ένστικτα.

Όλα αυτά αναφέρονται σε διαφορετικά τόπικ (περί ελευθερίας στην βούληση- αν θυμάμαι καλά - και όχι το μόνο, μπορεί να υπάρχει θέμα και για το “γονίδιο του θεού”)
Οι συζητήσεις αυτές έγιναν φέτος και έχουν προκληθεί/διεξαχθεί, μετά την είσοδό μου στο φόρουμ, Θα πρέπει να υπάρχουν ακόμα.

Όπως είπα ΔΕΝ έχω χρόνο να ψάξω να βρω σε ποια θέματα και πότε ακριβώς έγιναν και ούτε έχω χρόνο να αναφέρω ξανά τις απόψεις μου στα ίδια θέματα (είναι αρκετά εκτενείς)

Αμαλία μου, απευθύνομαι σε σένα μια και εσύ αναφέρθηκες στη “συνείδηση” συνδέοντας την με το θέμα που κουβεντιάζουμε – και καλώς έκανες στο είπα ήδη – .
Έκανες πολύ καλά μάλιστα, που δεν αναφερθηκες με τον όρο “ψυχή”, γιατί όπως πολύ σωστά και η ίδια επισημαίνεις ή “ψυχή” παραπέμπει σε κάτι άυλο (που τελικά δεν είναι, όπως αναφέρεται στις προηγούμενες θέσεις μου σε άλλα τόπικ)

Διαφωνώ με την “σχηματική/γραφική” απομάκρυνσή της από το σώμα .
Κατά την γνώμη μου είναι μια “σοφιστική” παράσταση, γιατί αποσπώντας την από το σώμα ( ύλη) αυτόματα την διαφοροποιείς ντε φάκτο, χωρίς καμία αιτιολογία, υπονοώντας έμμεσα με αυτό τον τρόπο, πως μπορεί να μην είναι υλικό.
Δεν θα έπρεπε πρώτα να εξεταστούν, και να ερμηνευτούν ΟΛΕΣ οι σωματικές λειτουργίες (ανθρώπων και ζώων) αν είναι προϊόν υλικής δραστηριότητας?
Η ομιλία στον άνθρωπο, ή το κελάηδισμα του πουλιού, τι είναι?
Κάτι “υλικό” ή “πνευματικό”?
Μήπως η συνείδηση είναι εγκεφαλική λειτουργία?
Οι σωματικές λειτουργίες θεωρούνται μη υλικές?
(η επεξήγισή μου αυτή σχετίζεται με την απορία σου σχετικά με την “μελωδία”)

Είναι προφανές πως εννοούμε και ερμηνεύουμε διαφορετικά τον όρο “διαίσθηση”
Εσύ την προσδιορίζεις ως την “άμεση αντίληψη ενός αντικειμένου από τον νου”
Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι λάθος.
Η άμεση αντίληψη αποκτάται ΜΟΝΟ διαμέσου των 5 γνωστών αισθητηρίων οδών (μιλάμε πάντα για τον άνθρωπο)
Διαίσθηση για μένα είναι τη πεποίθηση/αίσθηση πως κάτι υπάρχει χωρίς να έχω άμεση γνώση και επιβεβαίωση της ύπαρξής του δια μέσου των αισθητηρίων οδών.
Δηλαδή το αντίθετο απο αυτό που περιγράφεις εσύ.

Υπό την έννοια αυτή η διαίσθηση, είναι σχετική την ψευδαίσθηση, με την φαντασίωση, και το όραμα, και με αυτή την έννοια την χρησιμοποιώ εδώ.

Δεν ταυτίζω την διαίσθηση με το συναίσθημα.
Πότε το έκανα?
Ποιο πάνω ανέφερα με τι ταυτίζω την διαίσθηση.

Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά, η αναφορά μου σε σένα σχετίζεται με την κουβέντα μας, και είναι απάντηση σε δικές σου θέσεις.
Αν το θεώρησες σαν προσωπική αντιπαράθεση, είναι λάθος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 18:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... το πώς οι προηγούμενες από αυτήν νευρωνικές ενεργοποιήσεις έδιναν εντύπωση σε εμάς ότι σκεφτόμαστε (π.χ., μπορεί να σκεφτόταν κάποιος, "τώρα να το κουνήσω ή να μην το κουνήσω το χέρι; Άντε ας το κουνήσω λοιπόν!") κ.ο.κ. Και εν τέλει, πώς όλες αυτές οι νευρωνικές ενεργοποιήσεις συγκροτούν κάτι που βιώνεται ως ροή της συνείδησης μέσα από την οποία λαμβάνει νόημα και η αντίληψη του εαυτού. ...

Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση.

Εννοείς, εδώ, πως η συνειδητή σκέψη μπορεί να είναι προϊον των ασυνείδητων νευρωνικών δράσεων? Να είμαι "υποχρεωμένος" να σκεφτώ "να σηκώσω το χέρι μου τώρα ή όχι?", επειδή κάποιος σωματικός μηχανισμός μου έχει αποφασίσει να σηκώσω το χέρι μου?

Για μένα εξαιρετικά απίθανη - το να υπάρχει αντιστροφή στην σειρά "θέληση-πράξη",

αλλά σίγουρα ενδιαφέρουσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 20:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Έχουμε αναφερθεί σε διαφορετικά τοπικ στο φόρουμ για την συνείδηση, και έχω καταθέσει τις απόψεις μου για το πώς αυτή διαμορφώνεται, θεωρώντας πως συνδέεται άμεσα με τις εγκεφαλικές λειτουργίες, τον “ανθρώπινο χαρακτήρα” , την “ψυχή” και “ψυχικές λειτουργίες”, που ουσιαστικά ταυτίζεται.

gianipseftis δεν κατάλαβα με τι ακριβώς θεωρείς ότι ταυτίζεται η συνείδηση. Με τις εγκεφαλικές λειτουργίες, με τον ανθρώπινο χαρακτήρα, με την ψυχή, με τις ψυχικές λειτουργίες ή με όλα αυτά μαζί;

Εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ πάντως ότι η συνείδηση συνδέεται με τον εγκέφαλο, τουλάχιστον κατά τρόπο αναγκαίο, δηλαδή δε μπορεί να υπάρχει συνείδηση χωρίς την ύπαρξη εγκεφάλου. Δεν υπάρχει κανένα πειραματικό εύρημα που να στηρίζει το αντίθετο. Ακόμα και αναφορές για εξωσωματικές εμπειρίες, π.χ. Near Death Experiences, δεν έχουν δώσει μέχρι στιγμής σαφή στοιχεία για ανεξάρτητη ύπαρξη κάποιας συνειδησιακής υπόστασης. Αλλά επίσης, δεν υπάρχουν επαρκή πειραματικά στοιχεία που να εξηγούν σαφώς με ποιόν τρόπο η συνείδηση προκύπτει από νευροβιολογικές διεργασίες. Ούτε φυσικά και κάποιο συγκεκριμένο σημείο ή περιοχή στον εγκέφαλο που να ταυτίζεται με τη συνείδηση. Περαιτέρω δε μπορώ να σχολιάσω αυτά που έγραψες για κλινική επιβεβαίωση και πειράματα γιατί είναι πολύ γενικά και δεν περιέχουν συγκεκριμένες πληροφορίες και συσχετίσεις. Κατανοώ βέβαια ότι είναι δύσκολο και χρονοβόρο να τα παραθέσεις πιο συγκεκριμένα, αν και πιστεύω ότι τουλάχιστον κάποια links επί των συγκεκριμένων απόψεών σου στα εν λόγω θέματα θα ήταν πρακτικό να υπάρχουν ώστε να μπορεί να τα διαβάσει κάποιος αναγνώστης που δεν έχει διαβάσει ή συμμετάσχει στα θέματα που λες και να σχηματίσει πιο ολοκληρωμένη άποψη επί των θέσεών σου.

quote:
gianipseftis
Διαφωνώ με την “σχηματική/γραφική” απομάκρυνσή της από το σώμα.
Κατά την γνώμη μου είναι μια “σοφιστική” παράσταση, γιατί αποσπώντας την από το σώμα ( ύλη) αυτόματα την διαφοροποιείς ντε φάκτο, χωρίς καμία αιτιολογία, υπονοώντας έμμεσα με αυτό τον τρόπο, πως μπορεί να μην είναι υλικό.

Καταρχάς, ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι σωστός, με την έννοια ότι η εισαγωγή μιας διαφοροποίησης σε ένα υπό μελέτη φαινόμενο, ήδη εμπεριέχει και μια δεδομένη υπόθεση. Διαφωνώ όμως με το ότι δεν υπάρχει αιτιολογία για τη διαφοροποίηση αυτή, αν πρόσεξες στο σχήμα που παρέθεσα ανέφερα ότι βασίζεται στο τι αντιλαμβανόμαστε. Εκτός αυτού, υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι για να εισάγει κάποιος τη διαφοροποίηση αυτή, εφόσον η συνείδηση συνδέεται με τον υποκειμενικό (δηλαδή αναφερόμενο ιδιωτικά και άμεσα σε κάποιο υποκείμενο) χαρακτήρα κάποιων νοητικών λειτουργιών. Αν χρησιμοποιήσω το παράδειγμα που είχες δώσει για το όργανο και τη μελωδία, το όργανο όταν παίζεται από κάποιον βγάζει μια μελωδία, η μελωδία όμως αυτή δε γίνεται αντιληπτή από το ίδιο το όργανο. Στην περίπτωση του εγκεφάλου, η μελωδία (συνείδηση) γίνεται αντιληπτή ως υποκειμενικό βίωμα από τον άνθρωπο που του ανήκει ο εγκέφαλος, οπότε εδώ υπάρχει σαφής ποιοτική διαφορά. Τέλος, μια τέτοια διαφοροποίηση δεν υπονοεί μη υλικότητα, δηλαδή έναν δυϊσμό(αν και δεν τον αποκλείει), αλλά ένα διαφορετικής φύσεως φαινόμενο.

quote:
gianipseftis
Είναι προφανές πως εννοούμε και ερμηνεύουμε διαφορετικά τον όρο “διαίσθηση”
Εσύ την προσδιορίζεις ως την “άμεση αντίληψη ενός αντικειμένου από τον νου”
Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι λάθος.
Η άμεση αντίληψη αποκτάται ΜΟΝΟ διαμέσου των 5 γνωστών αισθητηρίων οδών (μιλάμε πάντα για τον άνθρωπο)
Διαίσθηση για μένα είναι τη πεποίθηση/αίσθηση πως κάτι υπάρχει χωρίς να έχω άμεση γνώση και επιβεβαίωση της ύπαρξής του δια μέσου των αισθητηρίων οδών.
Δηλαδή το αντίθετο απο αυτό που περιγράφεις εσύ.

Σχετικα με τον όρο "διαίσθηση" δε θα ήθελα να επεκταθώ πολύ γιατί θα βγούμε εκτός θέματος (αν και θα ήταν ενδιαφέρον να το συζητήσουμε/αναλύσουμε αυτό κάποια στιγμή σε ένα ξεχωριστό θέμα). Σε ρώτησα για το πώς ορίζεις την έννοια "διαίσθηση" γιατί υποψιάστηκα ότι υπονοείς την παραψυχολογική της προέκταση, ενώ εγώ τη χρησιμοποιώ με την κοινή φιλοσοφική της χρήση. Στη χρήση αυτή, η διαίσθηση δεν είναι ούτε ψευδαίσθηση ούτε και εξωαισθητήρια αντίληψη, είναι απλά μια προ-αναλυτική σύλληψη. Ακόμα κι αν κάτι συλληφθεί μέσω των αισθήσεών μας, μπορεί η σύλληψή του και η πεποίθηση που βασίζεται σ' αυτή να είναι διαισθητική, δηλαδή να είναι άμεση και χωρίς να έχει προηγηθεί μια αναλυτική διαδικασία.

Τέλος, στο μήνυμά μου σε ρώτησα "- Γιατί ταυτίζεις το "διαισθητικά" με το "συναισθηματικά;"" γιατί είχες γράψει:

quote:
gianipseftis
Παρόλα αυτά, δεν έχω και δεν τρέφω καμιά αντιπαλότητα για άτομα που λειτουργούν συναισθηματικά/διαισθητικά.

οπότε υπέθεσα ότι ταυτίζεις(στο συγκεκριμένο πλαίσιο συζήτησης) τις δύο έννοιες.

Σημ:
Δεν υπάρχει ζήτημα προσωπικής αντιπαράθεσης. Ζήτημα σαφήνειας επί των διαφωνιών υπάρχει και η αντιπαράθεση είναι θεμιτή φτάνει βέβαια να μην είναι προσωπική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 22:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ithaca
δεν κατάλαβα πολύ καλά την ερώτησή σου και συγκεκριμένα με μπέρδεψε λίγο το σημείο:
quote:
το να υπάρχει αντιστροφή στην σειρά "θέληση-πράξη",

Δεν ανέφερα κάποια αντιστροφή στη σειρά μεταξύ θέλησης και πράξης, εκτός αν φάνηκε κάτι τέτοιο επειδή εξήγησα την αντίστροφη πορεία αιτιότητας από τη στιγμή της κίνησης προς τα πίσω στη στιγμή της θέλησης ή απόφασης. Ίσως χρειάζεται να το κάνω πιο σαφές (άλλωστε αυτό επιτάσσει και ο τίτλος του θέματος "σοφόν το σαφές" ): Αναζητώντας το αίτιο για κάτι πηγαίνουμε προς τα πίσω διερευνώντας την αλυσίδα των γεγονότων που το προκάλεσαν. Στην περίπτωση της κίνησης του χεριού, εγώ πήγα προς τα πίσω ρωτώντας κάθε φόρα τι προκάλεσε κάθε στάδιο του φαινομένου που εξετάζουμε. Έτσι, έφτασα στο υποθετικά αρχικό σημείο που είναι η θέληση να κουνήσει κάποιος το χέρι του. Στη συνέχεια, έκανα ακόμα ένα βήμα πιο πίσω, υποθέτωντας ότι προηγήθηκε κάποια ροή σκέψεων πριν από την θέληση αυτή. Σημείωσε, πως δεν κάνουμε αναγκαστικά κάποια συνειδητή σκέψη όταν θέλουμε να κουνήσουμε το χέρι μας. Μπορεί η κίνηση να είναι μέρος κάποιας γενικότερης ενέργειάς μας, π.χ. να θέλουμε να πάρουμε κάτι από το ψυγείο, ή ακόμα να είναι εντελώς ασυνείδητη, π.χ. να ξύσουμε ένα σημείο του σώματός μας ασυναίσθητα. Εν ολίγοις, υπάρχουν περιπτώσεις που θα κινήσουμε το χέρι μας συνειδητά, αλλά και περιπτώσεις που η κίνηση θα γίνει αυτόματα. Το ερώτημα που τίθεται εδώ είναι, τι επιπλέον κάνει η συνείδησή μας όταν αντιλαμβανόμαστε ότι κουνήσαμε το χέρι μας λόγω δικής μας επιλογής;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2011, 14:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ amalia

Είναι φανερό πως σε ένα θέμα που αναφέρονται έννοιες σαν αυτές που κουβεντιάζουμε, θα πρέπει να ορίζονται οι έννοιες από την αρχή, γιατί τελικά θα γίνεται κουβέντα “Βαβέλ”.

Συνείδηση για μένα είναι το σύνολο του περιεχομένου του ασυνειδήτου και του συνειδητού, και διαμορφώνει / σχηματίζει την εκάστοτε ηθική του ατόμου που καθορίζει τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά του.
Για τον λόγο αυτό άλλωστε, την συσχετίζω άμεσα με αυτό που αποκαλούμε “ψυχή” και “ψυχικός κόσμος” , καθώς και “ανθρώπινος χαρακτήρας”, και “ανθρώπινη συμπεριφορά”

Αυτή είναι η δική μου αντίληψη.
Έχω ακούσει και διαφορετικές απόψεις, όπως παράδειγμα την χριστιανική, που θεωρεί την συνείδηση άυλη και θεόσταλτη – και ώς εκ τούτου πάντοτε ηθική - , και σαν τέτοια ελέγχει την συμπεριφορά των ανθρώπων.
Στο ερώτημα μου (στους θεολόγους) γιατί υπάρχουν τότε κακοί άνθρωποι, αν εξ αρχής όλοι έχουμε καλή συνείδηση, η απάντηση είναι πως η συνείδηση αυτών είναι αρρωστημένη (νοσούσα συνείδηση)

Κατα την γνώμη μου ΟΛΕΣ οι συνειδησιακές λειτουργίες είναι εγκεφαλικές.
ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμένο συνειδησιακό κέντρο στον εγκέφαλο – κατά την γνώμη μου – αν και υπάρχουν κάποιες απόψεις πως αυτό μπορεί να είναι ο υποθάλαμος και η υπόφυση.
Στην άποψη αυτή καταλήγουν από το γεγονός, πως έχει πειραματικά επιβεβαιωθεί η αμφίδρομη επικοινωνία του υποθαλάμου σε όλα τα επίπεδα του εγκεφάλου, με τις περιοχές του μέσου εγκεφάλου, της γέφυρας, του προμήκους, αλλά και με ανώτερες περιοχές, όπως ο πρόσθιος θάλαμος και μεταιχμιακός φλοιός.
Η δική μου προσωπική άποψη είναι πως όλος ο εγκέφαλος θα μπορούσε να θεωρηθεί όργανο της συνείδησης. Το θέμα με απασχολεί και ακόμα το ερευνώ.

Τα παραδείγματα που έφερα με το όργανο και την μελωδία, καθώς και το κελάηδισμα του πουλιού ήταν το ποιο απλό που μπορούσα να σκεφτώ για να καταδείξω την σχέση μια υλικής λειτουργίας στην παραγωγή μια κατάστασης που μπορεί να θεωρηθεί μη υλική.
Με τον εγκέφαλο και την συνείδηση – ψυχή είναι πιο δυσδιάκριτη αυτή η σχέση και απαιτεί βαθύτερη κατανόηση των εγκεφαλικών λειτουργιών, και δεν έχω τον χρόνο να επεκταθώ.

Έχει επιβεβαιωθεί ο τρόπος που οι συνάψεις ερμηνεύουν τις πληροφορίες που λαβαίνουν ΟΛΕΣ ηλεκτρομαγνητικά, και τις αναμεταδίδουν βιοχημικά.
Όποιος παρακολουθεί και ενημερώνεται από επιστημονικά μέσα, και τον ενδιαφέρει το θέμα, θα πρέπει να γνωρίζει για τα υλικά αλλαγής φάσης, που μας οδήγησαν στην ιδέα της αντιστοίχησης ενεργειακών καταστάσεων, σε μια διάταξη που ονομάζουμε “memory reflector”.
Η διάταξη λειτουργεί ώ φωτονικος καθρέπτης και αλλάζει την ανακλαστικότητα του ως προς το φως.
Η διάταξη αυτή λειτουργεί ως μνήμη, με τον “reflector” να επιτελεί και την καταχώρηση της πληροφορίας και την επεξεργασία της.
Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει και κάθε βιολογική σύναψη.

Γίνονται πειράματα αυτή την στιγμή, για την δημιουργία βιολογικών υπολογιστών που θα μπορούν να μιμηθούν τις εγκεφαλικές λειτουργίες, να μπορούν να μαθαίνουν, να προσαρμόζονται και να διαφοροποιούνται με το χρόνο.

Πιστεύω πως έχει γίνει κατανοητό πως μιλάμαι για λειτουργίες του ποιο περίπλοκου γνωστού μας οργάνου σε ολόκληρο το σύμπαν.
Οι γνώσεις μας στα τελευταία 5 χρόνια έχουν πολλαπλασιαστεί εκθετικά, απομυθοποιώντας απόψεις και δοξασίες χιλιάδων χρόνων, ιδιαίτερα αυτών που έχουν να κάνουν με την νόηση και την ψυχή.

Υ.Γ
Με την πρότασή μου
“Παρόλα αυτά, δεν έχω και δεν τρέφω καμιά αντιπαλότητα για άτομα που λειτουργούν συναισθηματικά/διαισθητικά.”

δεν ταυτίζω το συναίσθημα με την διαίσθηση. Απλά λεω αυτό που γράφω, αναγνωρίζοντας δηλαδή πως υπάρχουν άτομα που λειτουργούν με έτσι.
Συναισθηματικά – διαισθητικά.
(για μένα οι δυο έννοιες σχετίζονται, ΔΕΝ ταυτίζονται)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ACO_N_DIO
Νέο Μέλος

Austria
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 18:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H υπαρξη στην πολυμορφία, ποικιλομορφια της (υλικό, κοινωνική, πνευματική) είναι μια προσωρινά σταθερή κατάσταση στη μακροσκοπική οπσι της μεταβλητής ποριασ της υλησ.Η κηνιτηρα δυναμη αυτισ τησ μεταβλητοτητασς είναι η συσσορευσι και η εκπομπει της ενεργειας. Η αφξυση ή η μειωση τησ ενεργειακησ τασης(potencial) καθωρίζει την μεταβλητοτητα και την επιτα μορφη της υπαρξης.Η ισοπροπεια συσσορευσις-εκπομπεις ενεργειας σε οριακα επειπεδα προκαθωριζμενα ,καθωριζη την προσωρινη μορφη της υλης που αντηλαμβαναιτε απο των ανθρωπο σε μακρωσκοπικη οπσι.

Η απολια αυτης της ισοπροπειας, των δυο αφτων διαδικασιων ,καθωριζη και το τελως των υπαρξηων της οποιαις εμεις της αντηλαβανανομαστε και καλουμε ος ψηχη,πνευμα,κοινονικη δοικαιωσινη,πανκοζμια ιρεινη,οικονωμικη ευιμερια,ανθρωπος,ποταμη,αστραπη,οικογενειακη γαληνι,κρατος,κυβερνηση,δηκαιη πολητεια ,πετρα, καληβα, μηλο,ασσφαλτο κτλ...κτλ.

Την ισορροπεια στον εξο κοζμο τοθ ανθρωπου την καθωριζοθν η νομοι της φυσαιος,στον ανθρωπο,σε ολο το φαζμα των δραστηριοτητων σε ατομηκο η συλογηκο επειπεδο ,δηλαδη σε αυτο που βαζη χερει στην φυση σε αυτο που θελη η ψηχη του ,ος επειστον στην ισορροεια μεταξη αυτον που χρειαζετε ,που θελη και των πραγματον που μπορει τον μοναδηκο λογο εληψειωσ αποφασεων εχει το μιαλο του,η γνωση που ειναι αποθηκευμενη σε αυτη την ''μηκρωσκοπικη'' μαζα

Στο μιαλο του, ο ανθρωποσ, εχει βρει το ΜΠΕΛΑ του.

Η ενια της ΥΛΗΣ για μενα ειναι σχετικο, ειναι ενα ορο προσαρμοζμενοσ στης αντιληπτηκεσ μασ ικανοτητεσ απο μακρωσκοπικη οπσι, και αντιπροσοπιοι το επειπεδο συμπυεσης της ενεργειασ.
Νέο μέλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 06:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Επανέρχομαι στο θέμα, στο οποίο λόγω μειωμένου χρόνου δε μπορούσα να συμμετάσχω την τελευταία χρονική περίοδο. Βλέπω ότι η συζήτηση έμεινε εκεί που την είχαμε αφήσει. Εκτός από την (ακατανόητη για εμένα προσωπικά) παράθεση του ACO_N_DIO

@ gianipseftis

Το πώς χρησιμοποιούμε τη γλώσσα φανερώνει και το πώς αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο. Το εννοιολογικό περιεχόμενο των λέξεων που χρησιμοποιούμε είναι δομικός λίθος της κοσμοαντίληψής μας. Έτσι, η "Βαβέλ" δημιουργείται από τις διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε για τον κόσμο. Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές έννοιες τις οποίες μοιραζόμαστε και χρησιμοποιούμε όλοι μας με παρόμοιο τρόπο, αλλιώς δε θα μπορούσαμε να συζητάμε. Χρήσιμο είναι βέβαια να ορίζουμε και το πλαίσιο μέσα στο οποίο χρησιμοποιείται μια λέξη για να μην υπάρχουν συγχύσεις. Μια τέτοια σύγχυση προκαλείται για παράδειγμα στη χρήση της λέξης "συνείδηση" με την ηθική της χροιά, μια σημασία που είναι εντελώς διαφορετική από τη χρήση της ίδια λέξης π.χ. από τη γνωσιακή επιστήμη ή τη νευροεπιστήμη. Ενώ για την πρώτη, η φράση "ο δολοφόνος ήταν ένας εντελώς ασυνείδητος άνθρωπος" έχει κάποιο νόημα, για έναν γνωσιακό επιστήμονα ή για έναν νευροεπιστήμονα η φράση αυτή θα μπορούσε να θεωρηθεί α-νόητη.

Θα προχωρήσω παραπέρα όμως, εφόσον πιστεύω ότι αναλύσαμε αρκετά το πρόβλημα των εννοιολογικών συγχύσεων, τουλάχιστον για την ώρα.
Ερωτήσεις έχω επί των παρακάτω:

quote:
gianipseftis:

Έχει επιβεβαιωθεί ο τρόπος που οι συνάψεις ερμηνεύουν τις πληροφορίες που λαβαίνουν ΟΛΕΣ ηλεκτρομαγνητικά, και τις αναμεταδίδουν βιοχημικά.
Όποιος παρακολουθεί και ενημερώνεται από επιστημονικά μέσα, και τον ενδιαφέρει το θέμα, θα πρέπει να γνωρίζει για τα υλικά αλλαγής φάσης, που μας οδήγησαν στην ιδέα της αντιστοίχησης ενεργειακών καταστάσεων, σε μια διάταξη που ονομάζουμε “memory reflector”.
Η διάταξη λειτουργεί ώ φωτονικος καθρέπτης και αλλάζει την ανακλαστικότητα του ως προς το φως.
Η διάταξη αυτή λειτουργεί ως μνήμη, με τον “reflector” να επιτελεί και την καταχώρηση της πληροφορίας και την επεξεργασία της.
Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει και κάθε βιολογική σύναψη.

Γίνονται πειράματα αυτή την στιγμή, για την δημιουργία βιολογικών υπολογιστών που θα μπορούν να μιμηθούν τις εγκεφαλικές λειτουργίες, να μπορούν να μαθαίνουν, να προσαρμόζονται και να διαφοροποιούνται με το χρόνο.



Καταρχάς, η μεταβίβαση των πληροφοριών από τους νευρώνες στις συνάψεις γίνεται με τον εξής τρόπο: ο προσυναπτικός νευρώνας απελευθερώνει νευροδιαβιβαστές που προσλαμβάνονται από τον μετασυναπτικό νευρώνα (στο σημείο αυτό η πρόσληψη είναι χημική) και αθροίζονται δημιουργώντας δυναμικά ενεργείας τα οποία κινούνται κατά μήκος του νευράξονα (ηλεκτρική μεταβίβαση) και καταλήγουν στις απολήξεις του νευρώνα όπου και πάλι εκκρίνονται κυστίδια με νευροδιαβιβαστές οι οποίοι προσλαμβάνονται από τον επόμενο νευρώνα, κ.ο.κ. Έχουμε δηλαδή ηλεκτροχημική μεταβίβαση της πληροφορίας.
Εσύ τι εννοείς με το "οι συνάψεις ερμηνεύουν τις πληροφορίες που λαβαίνουν ΟΛΕΣ ηλεκτρομαγνητικά";
(τα bold, δικά μου)

Επίσης, οι νευρώνες δεν ερμηνεύουν καμιά πληροφορία.
(τι εννοείς όταν γράφεις ότι οι συνάψεις "ερμηνεύουν τις πληροφορίες";)
(τα bold, δικά μου)
Αθροίζουν μονάχα νευρικές ώσεις και τις μεταδίδουν σε άλλους νευρώνες, συνήθως αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ένα εξαιρετικά πολύπλοκο πρότυπο ενεργοποίησης που εμπλέκει πολλούς νευρώνες και πολλές συνάψεις που στέλνουν και παίρνουν πληροφορίες από πολλά κέντρα του εγκεφάλου. Συχνά δε, υπάρχουν και βρόχοι ανάδρομης τροφοδότησης, δηλαδή σήματα από ιεραρχικά μεταγενέστερες περιοχές ανατροφοδοτούν ιεραρχικά προγενέστερες περιοχές στην πορεία της μεταβίβασης μιας πληροφορίας. Το πρόβλημα βέβαια είναι, το πώς η συνάθροιση όλων των δεδομένων ερμηνεύεται από τον εγκέφαλό μας σε μια αναπαράσταση με νόημα.

Για τους "memory-reflector" που αναφέρεις δεν έχω διαβάσει κάτι αν και παρακολουθώ αρκετά συχνά τις εξελίξεις της νευροεπιστήμης και ιδιαίτερα τις εξελίξεις της έρευνας για τη συνείδηση. Αν θες, μπορείς να γράψεις κάτι παραπάνω γι' αυτό; Θα με ενδιέφερε να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου με κάποιο νέο στοιχείο, εκτός βέβαια εάν είναι κάτι σχετικά γνωστό αλλά δεν το κατάλαβα από τη συνοπτική περιγραφή που κάνεις.
Η όλη περιγραφή σου και ειδικότερα αυτά που αναφέρεις για τη δημιουργία βιολογικών υπολογιστών, μου φέρνει λίγο στο μυαλό την σχετικά πρόσφατη ανακάλυψη των memristors.
Έχει κάποια σχέση με αυτά που αναφέρεις για το "memory-reflector";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 10:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το πολυπλοκότερο γνωστό μας όργανο σε ολόκληρο το σύμπαν.
Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν γίνει πολλές μελέτες για την κατανόηση της λειτουργίας του, και την “χαρτογράφηση” του, με την βοήθεια μοντέρνων μηχανισμών ηλεκτρομαγνητικής αποτύπωσης/απεικόνισης.
Χωρίς να γνωρίζουμε ακόμη, ακριβώς ακριβώς πως παίρνονται οι “αποφάσεις”, - πως λειτουργεί δηλαδή η σκέψη- , είμαστε ωστόσο σε θέση να γνωρίζουμε πως αυτό που ονομάζουμε συνείδηση, ψυχή, και εν γένη ανθρώπινος χαρακτήρας σχετίζεται κατά μεγάλο βαθμό, ( αν όχι ολοκληρωτικά), από γονιδιακές καταγραφές, χημικές ουσίες, και ηλεκτρομαγνητικά σήματα.

Βεβαίως η συνείδηση, ψυχή, ή αυτό που ονομάζουμε ανθρώπινος χαρακτήρα, εκτός από τις γονιδιακές καταγραφές και τις βιοχημικές-ηλεκτρομαγνητικές επιδράσεις, “διαμορφώνεται”, “διαπλάθεται”, και “διαφοροποιείται” συνεχώς μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον που αναπτύσσεται το άτομο.
Είναι πλέον γνωστό, και έχει αποδειχτεί πειραματικά πως ο ανθρώπινος χαρακτήρας, και αυτό που αποκαλούμε ψυχή και συνείδηση, μπορείς να διαφοροποιηθεί με την χρήση ουσιών, ή ηλεκτρομαγνητικών εκπομπών.
Αυτό μας οδηγεί στην σκέψη πως η ψυχή (αν κάνουμε χρήση μόνο αυτού του όρου) είναι μια εγκεφαλική λειτουργία και ώς εκ τούτου σχετίζεται άμεσα με την ύλοενέργεια.
Γίνονται μελέτες για να κατανοήσουμε ακριβώς που ,πως, και γιατί παράγεται η σκέψη/νόηση, και γιατί ακριβώς η ικανότητα αυτή διαφοροποιείται από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Με ένα πλήθος δισεκατομμύρια τρισεκατομμυρίων συνάψεις, θέλουμε πολύ δρόμο για να έχουμε μια πλήρη γνώση όλων των εγκεφαλικών λειτουργιών, που για μένα συνδέονται και αναφέρονται στην νόηση, σκέψη, ψυχή και συνείδηση και εξαρτιόνται άμεσα από την ύλη και ενέργεια και δεν μπορούν ως εκ τούτου να υπάρξουν, νοηθούν, λειτουργήσουν από μόνες τους..
Αυτό είναι προσωπική μου άποψη / συμπέρασμα.

Ότι γράφω – πάντα – είναι δικές μου απόψεις, δεν αναπαράγω/αντιγράφω σκέψεις άλλων , αν και χρησιμοποιώ συμπεράσματα άλλων και ερευνών που έχουν δημοσιευτεί σε επώνυμα επιστημονικά έντυπα. για να σχηματίσω δική μου άποψη.

Σχετικά με τους “memory reflectors” (memflector) , - δηλαδή “μνημοκλαστήρες” - πρόκειται για ένα κράμα γερμανίου, αντιμονίου, και τελλορίου, που σαν μέσο συμπεριφοράς “υλικού αλλαγής φάσης” λειτουργεί ως μνήμη.
Ταυτόχρονα όμως η διάταξη αυτή λειτουργεί και ως φωτογονικός καθρέπτης και αλλάζει την ανακλαστικότητα του ως προς το φως.
Έτσι ο “memflector” επιτελεί και την καταχώριση της πληροφορίας αλά ταυτόχρονα και την επεξεργασία της, όπως ακριβώς έχει μελετηθεί να συμπεριφέρεται μια βιολογική εγκεφαλική σύναψη.

Η ιδέα του “memflector” που βασίστηκε στις μελέτες συμπεριφοράς των εγκεφαλικών συνάψεων, (τις οποίες μιμήθηκε) ήταν μιας ομάδας του πανεπιστημίου του Exeter με επικεφαλής τον καθηγητή David Wright η εργασία των οποίων δημοσιεύτηκε πριν δύο μήνες στο περιοδικό Advanced Materials της 22/06/2011

Οι “μνημοκλαστήρες” δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους “μεμρίστορες”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 16:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
amalia:

Η όλη περιγραφή σου και ειδικότερα αυτά που αναφέρεις για τη δημιουργία βιολογικών υπολογιστών, μου φέρνει λίγο στο μυαλό την σχετικά πρόσφατη ανακάλυψη των memristors.
Έχει κάποια σχέση με αυτά που αναφέρεις για το "memory-reflector";


gianipseftis:

Οι “μνημοκλαστήρες” δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους “μεμρίστορες”.



Η περίληψη (abstract) από το άρθρο που μου πρότεινες:

Arithmetic and Biologically-Inspired Computing Using Phase-Change Materials

C. David Wright, Yanwei Liu, Krisztian I. Kohary, Mustafa M. Aziz, Robert J. Hicken

Article first published online: 22 JUN 2011 (Advanced Materials)

Phase-change materials offer a promising route for the practical realisation of new forms of general-purpose and ‘brain-like’ computers. An experimental proof-of-principle of such remakable capabilities is presented that includes (i) the reliable execution by a phase-change ‘processor’ of the four basic arithmetic functions of addition, subtraction, multiplication and division, (ii) the demonstration of an ‘integrate and fire’ hardware neuron using a single phase-change cell and (iii) the expostion of synaptic-like functionality via the ‘memflector’, an optical analogue of the memristor.

(ο τονισμός με μωβ γράμματα στην τελευταία φράση, δικός μου)

Μετάφραση:
Αριθμητικός και Βιολογικά Εμπνευσμένος Υπολογισμός με τη Χρήση Υλικών Αλλαγής Φάσεως

Τα υλικά αλλαγής φάσεως προσφέρουν μια υποσχόμενη πορεία για την πρακτική υλοποίηση νέων μορφών, γενικής χρήσεως και παρόμοιων με τον εγκέφαλο, υπολογιστών. Μια πειραματική απόδειξη επί της αρχής για τέτοιες αξιοσημείωτες δυνατότητες παρουσιάζεται, που περιλαμβάνει:
(1) Την αξιόπιστη εκτέλεση από έναν 'επεξεργαστή' αλλαγής-φάσης των τεσσάρων βασικών αριθμητικών συναρτήσεων της πρόσθεσης, αφαίρεσης, πολλαπλασιασμού και διαίρεσης,
(2) την επίδειξη ενός τεχνητού νευρώνα 'ολοκλήρωσης και πυροδότησης' με τη χρήση ενός μοναδικού κυττάρου αλλαγής-φάσης και
(3) την έκθεση λειτουργίας παρόμοιας με τη συναπτική, μέσω του 'memflector', ενός οπτικού αναλόγου του memristor.

gianipseftis
θα επανέλθω, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξύ:
Μου προτείνεις μια επιστημονική έρευνα, της οποίας την περίληψη δεν την έχεις καν διαβάσει;
Ή μήπως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να κάνεις επίδειξη της επιστημοσύνης σου, που δε βλέπεις αυτό που διαβάζεις μπροστά στα μάτια σου;

Προτείνω, αν ειλικρινά θες να βγει κάτι δημιουργικό από τη συζήτηση αυτή, να δεις το θέμα με κάποια ταπεινότητα σε σχέση με τη γνώση. Δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε όλα.


Σημ:
Φιλικά τα παραπάνω, κατά τα άλλα με ενδιαφέρει η συζήτηση μαζί σου στο παρόν θέμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς άλλο κατάλαβες εσύ άλλο εγώ.
Μπορεί να είναι θέμα οπτικής.

Κατά την δική μου γνώμη, οι “μνημοκλαστήρες” δεν έχουν σχέση με τους “μεμρίστορες”, εκτός μόνο από το γεγονός πως εμπλέκονται στη δημιουργία υπέρ υπολογιστών.

Είναι κατά την γνώμη μου διαφορετική η «φιλοσοφία» προσέγγισης των «μνημοκλαστήρων», και η σχεδιαζόμενη εφαρμογή τους, στην κατασκευή και δημιουργία υπολογιστών που θα μπορούν να μιμηθούν τις εγκεφαλικές λειτουργίες, να μπορούν δηλαδή να μαθαίνουν, να προσαρμόζονται και να διαφοροποιούνται με το χρόνο.

Αν εσύ Αμαλία μου κατάλαβες πως κάνω κάποια επίδειξη, τι να σου πω, ότι πεις.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να σκέπτεται και να επεξεργάζεται τις πληροφορίες που προσλαμβάνει, με την δική του δυνατότητα αντίληψης, και στην συνέχεια να συνθέτη τη δική του άποψη.
Και αυτή είναι η δική μου άποψη

Αν οι πληροφορίες οι δικές σου σε οδηγούν στο συμπέρασμα πως η εφαρμογή των «μνημοκλαστήρων» στην δημιουργία υπολογιστών, σχετίζεται με την χρήση των «μεμριστορες», τι να πω, προφανώς μιλάμε ή καταλάβαμε διαφορετικά το είδος των υπολογιστών που προσπαθούμε να κατασκευάσουμε.

Με χαρά να ακούσω την δική σου άποψη, για την χρησιμότητα των μνημοκλαστήρων στην κατασκευή υπολογιστών (και είναι κατά την ταπεινή μου άποψη τρομερές) και σε τι σχετίζονται, όπως λες, με την χρήση των «μεμριστορες» .

Η επινόηση της χρήσης «υλικών αλλαγής φάσης» έγινε μετά από μελέτη της λειτουργίας του εγκεφάλου στην μετατροπή της πληροφορίας, όπως έχω ήδη αναφέρει.

Τέλος θα ήθελα αν γίνεται, να μου ερμηνεύσεις μια φράση σου που δεν κατάλαβα
«μήπως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να κάνεις επίδειξη της επιστημοσύνης σου»


Υ.Γ
Προφανώς δεν τίθεται για μένα θέμα καλής προαίρεσης.
Όπως το βλέπω εγώ, το φόρουμ δεν είναι μια αρένα προσωπικής κόντρας, αλά ένας τόπος συζήτησης και αντιπαράθεσης ιδεών και θέσεων, και μπορεί και πρέπει η αντιπαράθεση αυτή να είναι ενίοτε πολύ δυνατή, αλά πάντα καλοπροαίρετη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ACO_N_DIO
Νέο Μέλος

Austria
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 16:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη ΑΜΑΛΙΑ
-το σιμηο αναφορασ των σκεψεον μου καρακτηριζετε απο χαμιλα δοσι 'ΕΝΤΡΟΠΙΑΣ'
-για το θεμα τησ ορθωγαφιασ ειναι ολοφανερο υπαρκτο,και ειναι επιλογι μου με σκοπω την εκσασκηση της νεοελληνικης γραφης.
Δεν εισουν σαφης σκετηκα με το χαρακτηριζμο 'ακατανοητο' ,πρωσ τη,τη αθροιστκη σκεπσι μου, η κακηγραφια.
Σκετηκα με το δευτερο ,εχω να αναφερο το φαινωμενο greeklis,και η ερμεινηα μου ειναι αυτη
-ειναι ενα αδειορθωτο ελατομα της εξαιληξησ της ελλενηκης γραφης ι οποια σκοπιμα εμπερειεχι το μυστηκησμο, αυτο ειναι η εκτημησι μου προσ την τριτο επειπεδο οπτηκης κωδηκοποιισης
-ος προς το δευτερο παραληλο υληκο επειπεδο κωδηκοποιισης ειναι οτι, η συννειδητη αυτοματη αναγνωση,το δοιαβαζμα,ειναι το δευτερο σταδιο των συννειδητων πραξεον.
Για μενα δεν ισχει ο ορος ασυννειδητο,εχουμε συννειδηση και αυτοματη συννειδησι.
Ξαιρετε, ολα αυτα που σας ανακοινωνο ειναι αθροιζματα μιασ λεπτομερεις μελετης περι της γεννησης και εξαιληξεις της γλωσσας,η γλωσσα ειναι η μοναδηκη αληθηνι ιστορια εξαιληξεις της φυσης και του ανθρωπου.
Για χαρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 05:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
δε νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ότι άλλο κατάλαβα εγώ και άλλο εσύ. Δεν υπήρξε άλλωστε κάποια ασάφεια, ούτε στη δική μου ερώτηση, ούτε και στη δική σου απάντηση. Συγκεκριμένα, ανέφερες μια εξαιρετικά πρόσφατη τεχνολογική εξέλιξη που αφορά στην ανάπτυξη μιας διάταξης (memflector) που παρουσιάζει κάποιες βασικές ιδιότητες οι οποίες εμφανίζονται στα νευρικά κύτταρα, ένα hardware που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δημιουργία νευρο-μορφικών ή βιολογικών υπολογιστών. Σε ρώτησα αν η ανακάλυψη που ανέφερες σχετίζεται με μια επίσης σημαντική ανακάλυψη των τελευταίων χρόνων, συγκεκριμένα τους memristors, και η απάντησή σου ήταν:
quote:
Οι “μνημοκλαστήρες” δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους “μεμρίστορες”.

Όμως, στο επιστημονικό άρθρο στο οποίο με παρέπεμψες αναφέρεται σαφώς ήδη από το abstract (που σου παρέθεσα αυτούσιο και μεταφρασμένο) ότι οι memflectors είναι το οπτικό ανάλογο των memristors.
Δε νομίζω πως αυτού του είδους η σχέση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "καμία απολύτως σχέση" που μου απάντησες. Το αντίθετο μάλιστα!

Αν κάνεις δε, μια μικρή έρευνα σε αναφορές για τον memristor και τον memflector μπορείς να βρεις πληροφορίες όπως οι παρακάτω:

Πηγή: Technewsworld
New-Fangled Computer Chips Could Mimic Brain Synapses

[...]The Exeter team used an optical device that employed memflectors, which are the optical analog of memristors.

Memristors are passive two-terminal electric components in which the resistance depends on the directional flow of the current. They "remember" the last resistance they had and, when a charge is put through them again, their resistance will be what it was when the charge last flowed through the circuit.

Memflectors are devices whose optical reflectivity is determined by the charge sent through them, making them the optical analogs of memristors.

Whereas memristors store information as resistance, memflectors store it as a change in optical reflectance, Pop told TechNewsWorld. [...]

Νέο-ανακαλυφθέντα υπολογιστικά chips θα μπορούσαν να μιμηθούν τις εγκεφαλικές συνάψεις
[…] Η ομάδα του Exeter χρησιμοποίησε μια οπτική συσκευή που αξιοποίησε memflectors, οι οποίοι είναι το οπτικό ανάλογο των memristors. Οι memristors είναι παθητικά ηλεκτρικά στοιχεία δύο άκρων στα οποία η αντίσταση εξαρτάται από την κατευθυντική ροή του ρεύματος. «Θυμούνται» την τελευταία αντίσταση που είχαν και όταν εφαρμόζεται σε αυτούς ένα νέο φορτίο, η αντίστασή τους θα είναι αυτή που ήταν την τελευταία φορά που είχε ρεύσει φορτίο μέσα από το κύκλωμα.

Οι memflectors είναι συσκευές που η οπτική αντανακλαστικότητά τους καθορίζεται από το φορτίο που αποστέλλεται σ’ αυτούς, καθιστώντας τους τα οπτικά ανάλογα των memristors. Ενώ οι memristors αποθηκεύουν πληροφορία ως αντίσταση, οι memflector την αποθηκεύουν ως αλλαγή στην οπτική αντανακλαστικότητα […]


Πηγή: SciTechStory
Memflector: Neuron-like computer component

[...]The device they built as proof of concept is called a memflector because it retains a direction of optical reflectance (the direction in which the light refracts). The memflector is often compared to another recent development, the memristor, which retains a level of electrical resistance depending on the direction of current flow. The Exeter memflector uses a special phase change material known as a chalcogenide (one of 16 elements in the periodic table) in this case an alloy of germanium, antimony and tellurium.

The memflector is where the ‘synaptic-like’ behavior occurs. Somewhat like a synapse it is responsive to aggregating electrical impulses, an ‘integrate and fire’ response pattern. This also sets the optical reflectance of the memflector. The memflector package, according to the researchers, constitutes a ‘hardware neuron.’[...]

Memflector: Συστατικό υπολογιστή που μοιάζει με νευρώνα
[…] Η συσκευή που κατασκεύασαν ως απόδειξη της ορθότητας της αρχής καλείται memflector επειδή διατηρεί μια κατεύθυνση της οπτικής αντανάκλασης (την κατεύθυνση με την οποία διαθλάται το φως). Ο memflector συχνά συγκρίνεται με μια άλλη πρόσφατη ανάπτυξη, τον memristor, ο οποίος διατηρεί ένα επίπεδο ηλεκτρικής αντίστασης σε εξάρτηση με την κατεύθυνση της ροής του ρεύματος. Ο memflector του Exeter χρησιμοποιεί ένα ειδικό υλικό αλλαγής φάσεως γνωστό ως chalcogenide (ένα από 16 στοιχεία του περιοδικού πίνακα), στη συγκεκριμένη περίπτωση ένα κράμα από Γερμάνιο, Αντιμόνιο και Τελλούριο.

Στον memflector είναι εκεί που συμβαίνει η συμπεριφορά που μοιάζει με συναπτική. Κάπως όπως μια σύναψη, αποκρίνεται στην άθροιση ηλεκτρικών ώσεων, ένα μοτίβο απόκρισης του τύπου ‘ολοκλήρωσης και πυροδότησης’. Αυτό επίσης θέτει την οπτική ανάκλαση του memflector. Το πακέτο του memflector, σύμφωνα με τους ερευνητές, απαρτίζει έναν ‘hardware – νευρώνα’. [...]

_________________________________________________________

Τέλος, στο εν λόγω paper, (δεν διατίθεται ελεύθερα, εμείς επικοινωνήσαμε με έναν από τους ερευνητές και μας το έστειλε) στην πρώτη παράγραφο αναφέρεται:

Computers in which processing and memory functions are performed simultaneously and at the same location have long been a scientific “dream”, since they promise dramatic improvements in performance along with the opportunity to design and build ‘brain-like’ systems. This “dream” has moved a step closer following recent investigations of so-called memristor (memory resistor) devices. [...]
Ο τονισμός με bold, δικός μου

Οι υπολογιστές στους οποίους οι λειτουργίες επεξεργασίας και μνήμης γίνονται ταυτόχρονα και στην ίδια τοποθεσία αποτέλεσαν για καιρό ένα επιστημονικό "όνειρο", εφόσον υπόσχονται δραματικές βελτιώσεις επίδοσης μαζί με την ευκαιρία για σχεδιασμό και κατασκευή "όμοιων με τον εγκέφαλο" συστημάτων. Αυτό το "όνειρο" προχώρησε ένα βήμα πιο κοντά μετά τις πρόσφατες έρευνες για τις επονομαζόμενες συσκευές memristors (memory resistor). [...]

Και αναλυτικότερα, στην 5η σελίδα:

Finally we now turn our attention to the memristive-like properties of phase-change materials. It has already been pointed out that electrical phase-change memory cells are a form of memristor (a device whose current state is determined by its excitation history) and that memristive devices can be used to implement synaptic-like processing. Since we have already shown that phase-change devices can be used to implement a basic form of neuron (Figures 1 and 2 associated text), if we can also implement synaptic-like (memristive-like) processing with phase-change materials then it should be feasible to build entire networks of neurons and their associated synapses using phase-change devices and therefore implement biological-inspired (neuromophic) computation/processing. Indeed, our results (Figure 1 b and Figure 2) already demonstrate the optical analogue of a memristor (a memory-reflectoror “memflector”) in which the optical reflectivity is determined by excitation history. A distinctive feature of electrical memristance is a non-linear relationship between the integrals of current and voltage, which results in various forms of hysteretic current-voltage ( I – V ) curves. [...]
Ο τονισμός με bold, δικός μου

Τέλος, τώρα στρέφουμε την προσοχή μας στις παρόμοιες με τον memristor (memristive – like) ιδιότητες των υλικών αλλαγής φάσεως. Έχει ήδη τονιστεί ότι τα ηλεκτρικά μνημονικά κύτταρα αλλαγής φάσεως αποτελούν μια μορφή memristor (μια συσκευή που η τρέχουσα κατάστασή της καθορίζεται από το ιστορικό διέγερσής της) και πως οι μεμριστικές συσκευές μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να υλοποιήσουν επεξεργασία παρόμοια με τη συναπτική. Εφόσον ήδη δείξαμε ότι οι συσκευές αλλαγής φάσεως μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να υλοποιήσουν μια βασική μορφή νευρώνα, εάν μπορέσουμε επίσης να υλοποιήσουμε παρόμοια με τη συναπτική (παρόμοια με τη μεμριστική) επεξεργασία με υλικά αλλαγής φάσεως, τότε θα είναι κατορθωτό να κατασκευάσουμε ολόκληρα δίκτυα νευρώνων και τις συνδεδεμένες με αυτούς συνάψεις, χρησιμοποιώντας συσκευές αλλαγής φάσεως και έτσι να υλοποιήσουμε βιολογικώς εμπνευσμένο (νευρομορφικό) υπολογισμό/επεξεργασία. Πράγματι, τα αποτελέσματά μας ήδη επιδεικνύουν το οπτικό ανάλογο ενός memristor (ένας ανακλαστήρας μνήμης «memflector») στον οποίο η οπτική αντανακλαστικότητα καθορίζεται από το ιστορικό διέγερσης. Ένα σαφές χαρακτηριστικό της ηλεκτρικής memristance (μνημονικής αντίστασης) είναι μια μη γραμμική σχέση μεταξύ των ολοκληρωμάτων του ρεύματος και της τάσης, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα διαφορετικές μορφές υστερητικών καμπυλών ρεύματος και τάσης (I – V). […]

_________________________________________________________


Δικαίως λοιπόν, η απάντησή σου με βάζει σε ερωτηματικά.
Για παράδειγμα, διάβασε όσα σου έχω παραθέσει και μετά εξέτασε τη φράση σου:

quote:
Αν οι πληροφορίες οι δικές σου σε οδηγούν στο συμπέρασμα πως η εφαρμογή των «μνημοκλαστήρων» στην δημιουργία υπολογιστών, σχετίζεται με την χρήση των «μεμριστορες», τι να πω, προφανώς μιλάμε ή καταλάβαμε διαφορετικά το είδος των υπολογιστών που προσπαθούμε να κατασκευάσουμε.

Θέλεις μήπως να μεταφράσω ολόκληρο το άρθρο gianipseftis ή κατάλαβες την αστοχία σου;

Και για τη φράση μου:

quote:
«μήπως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να κάνεις επίδειξη της επιστημοσύνης σου»

δεν πιστεύω πως χρειάζεσαι εξήγηση. Λίγο τον εγωϊσμό σου να παραμερίσεις χρειάζεται
Δεν κάνουμε διαγωνισμό για το ποιος ξέρει περισσότερα.

Υ.Γ.
Χαίρομαι που δε σε ενοχλεί η αντιπαράθεση. Ας ελπίσουμε να είναι δημιουργική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 10:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου ουσιαστικά η ερευνά σου, - που έγινε μετά από σχετική αναφορά μου για τους “μνημοκλαστήρες”, - επιβεβαιώνει αυτά που ήδη ανέφερα σχετικά με αυτή την καταπληκτική επινόηση.
Καταλαβαίνω πως η αντίρρησή σου βασίζεται στην διαφορά θέσης , για το αν οι “μνημοκλαστήρες” σχετίζονται με τους “memristor” που εσύ ανέφερες.

Επέτρεψε μου, με τις λίγες γνώσεις και την ελλειπή κρίση που διαθέτω να διατηρώ την άποψή μου πως ουσιαστικά πρόκειται για δυο διαφορετικές προσεγγίσεις.
Εσύ προφανώς στην έρευνα σου για το θέμα που έκανες με αφορμή την αναφορά μου , κατέληξες στο συμπέρασμα πως οι δύο μέθοδοι είναι ίδιοι ή σχετίζονται.

Αφού εξετάσες δηλαδή την κάθε μια μέθοδο μεμονωμένα, κατάλαβες αυτό που εγώ αδυνατώ να προσεγγίσω.
Είναι δηλαδή καθαρά θέμα αντίληψης.
Δεν είναι τα πάντα κατανοητά από όλους

Ποτέ δεν αναμασώ τις επιστημονικές κρίσεις άλλων, αλλά τις ακούω, τις επεξεργάζομαι με το φτωχό μυαλό μου και συνθέτω την δική μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη, που μπορεί να την φέρω και σε διάλογο.
Αυτό μπορεί να γίνει, για κάθε θέμα που με απασχολεί, ή προσωπικά ερευνώ.
Δεν ακολουθώ την εύκολη “προσέγγιση” clopy/paste, αλά συνειδητά επιλέγω να συζητώ τις δικές μου σκέψεις, γνώσεις, γνώμες, έρευνες, που βεβαίως μπορεί να έχουν δεχθεί επιρροές πολλών άλλων, αλλά δεν παύουν να αποτελούν δικά μου συμπεράσματα.

Αρνούμαι και απαξιώ συζητήσεις σε προσωπικό επίπεδο και αντιπαράθεσις αυτής της χροιάς.
Ως εκ τούτου δεν θα παρασυρθώ απο τις προσωπικές διαγνώσεις και υποδείξεις σου, - “ψυχολογικού” επιπέδου -, όπως “Λίγο τον εγωισμό σου να παραμερίσεις χρειάζεται”

Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 15:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
εσύ απ 'ότι βλέπω, διεκδικείς ότι ξέρεις καλύτερα από τους ίδιους τους ερευνητές, οι οποίοι γράφουν αυτά που σου παρέθεσα!

Περίεργο αυτό πάντως, και κάπως λυπηρό.

Παρ' ότι εσύ μάλλον θα μου προσάψεις και πάλι ψυχολογικού τύπου κρίσεις, δε μπορώ παρά να σου επισημάνω ότι και αυτό σου το μήνυμα ξεχειλίζει από ατελέσφορο εγωισμό. Αλλιώς, πώς μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει φράσεις σαν τις:

quote:
Είναι δηλαδή καθαρά θέμα αντίληψης.
Δεν είναι τα πάντα κατανοητά από όλους

quote:
Ποτέ δεν αναμασώ τις επιστημονικές κρίσεις άλλων

quote:
Δεν ακολουθώ την εύκολη “προσέγγιση” clopy/paste

Δηλαδή, όπως ξεκίνησες αυτήν την ιστορία, έτσι και τη συνεχίζεις ακάθεκτος. Να σου θυμίσω το παρεμφερούς (αλαζονικής) χροιάς που είχες γράψει:

quote:
Απεστάλη: 13/08/2011, 14:11:41

Όποιος παρακολουθεί και ενημερώνεται από επιστημονικά μέσα, και τον ενδιαφέρει το θέμα, θα πρέπει να γνωρίζει για τα υλικά αλλαγής φάσης, που μας οδήγησαν στην ιδέα της αντιστοίχησης ενεργειακών καταστάσεων, σε μια διάταξη που ονομάζουμε “memory reflector”. [...]


Κατ' ουσίαν αυτό που έπρεπε να κάνεις στο προηγούμενο μήνυμα σου δεν το έκανες, δηλαδή να παραδεχτείς την εσφαλμένη κρίση και διατύπωσή σου αναφορικά στη σχέση memristor και memflector, όπως θα έκανε κάθε αντικειμενικός ερευνητής μετά την παράθεση τόσο προφανών και ξεκάθαρων τεκμηρίων. Αντ' αυτού στρέφεις το θέμα σε μια δήθεν αντίθεση απόψεων που δε στηρίζεται πραγματικά πουθενά και επιπλέον κάνεις και έμμεσες πλην σαφείς νύξεις για την έλλειψη αυθεντικότητας της κρίσης του αντιπάλου σου (του τύπου "clopy/paste" σύμφωνα με τη δική σου ερμηνεία) προκρίνοντας την υποτιθέμενη αξία του να διατηρείς τη "δική σου γνώμη". Για κάτι τόσο απλό βέβαια, σε μια αντιπαράθεση εντασσόμενη στα πλαίσια ενός επιστημονικού διαλόγου, θα φαινόταν -αν μη τι άλλο- αστεία αυτή η στάση σου.


Δεν ξέρω αν έχεις να κάνεις κάτι ή σκοπεύεις να κάνεις με την επιστημονική κοινότητα και την επιστημονική έρευνα γενικότερα, πάντως αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά, μια συμβουλή έχω να σου δώσω:
προσπάθησε να παραμερίσεις την αδιεξοδική αυτή στάση που δε σ' αφήνει να δεις και να παραδεχτείς έστω και τα μικρά σφάλματα, διότι με τέτοιο τρόπο δε μπορεί να προχωρήσει κανείς με εγκυρότητα στην απόκτηση της ουσιαστικής γνώσης, καθώς θα αναγκάζεται να χτίζει πάνω σε προηγούμενες λανθασμένες αντιλήψεις του και να προσπαθεί συνεχώς να τις επιβεβαιώνει παράγοντας καινούργιες τέτοιες.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 19:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου ο δρόμος μου, που είναι συνειδητά μοναχικός και δύσκολος. Δεν ακολουθώ το ρεύμα της πλειοψηφίας. Είναι επιλογή μου
Εμπιστεύομαι την κρίση μου, - αυτή την μικρή , γιατί αυτή έχω - έτσι φέρω ατόφια και την ευθύνη της άποψής μου και της γνώμης μου.
Νιώθω άσχημα – ειλικρινά - που αναγκάζομαι να περιαυτολογώ .
Προσπαθώ να αποφύγω, τέτοιου είδους πρακτικές - όπως ο διάολος το λιβάνι.
Δεν το καταφέρνω πάντα, το ομολογώ δημοσίως.

Συνεχίζω να πιστεύω πως διαφέρουν οι προσεγγίσεις μας, όσον αφορά το θέμα των «μνημοανακλαστηρων», αυτό για μένα δεν είναι παράξενο.
Τις έχω υπόψιν μου τέτοιες διαφωνίες.

Το θέμα είναι νομίζω πολύ εξειδικευμένο και φαντάζομαι θα είναι πολλοί λίγοι από το ακροατήριο που ουσιαστικά ενδιαφέρονται.
Θα απαιτούσε πολύ μεγάλη ανάλυση, για να δώσω το περίγραμμα αυτού του πρότζεκ, και κυρίως – αν αυτό ευοδωθεί – τις τρομερές δυνατότητες που θα προκύψουν μετά από 20-30 χρόνια.
Θα αποτελέσει στο μέλλον αντικείμενο έργων επιστημονικής φαντασίας.

Αν Αμαλία μου ένας ερευνητής - οποιοσδήποτε ερευνητής ακόμη και ένα παιδί –αποπροσανατολιζόταν με την γνώμη των «συντηρητικών», η έρευνα του θα τελμάτωνε.

Συγνώμη που στο λεω, τις υποδείξεις σου δεν με αγγίζουν, και δεν με απασχολούν, αυτές τουλάχιστον που μου υπέδειξες.

Αν έχει να μου κάτι επί πλέον, θα το ακούσω μεν , δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω όμως πως θα τις λάβω υπ όψιν μου.

Έχω μια ελάχιστη επίγνωση της συνείδησης μου και της γνώσης του εγώ μου, μια και αυτό αποτελεί διαρκώς αντικείμενο των ερευνών μου.
Έτσι είμαι στη δυσχερή θέση να προσεγγίζω την πραγματικότητα
Ελπίζω να έγινα κατανοητός


Υ.Γ
Δεν θέλω να δώσω συνέχεια στο θέμα, γιατί υποψιάζομαι ότι αυτή ή ας πούμε «κόντρα», μπορεί να θεωρηθεί «στυμμένη», από τους «κακοπροαίρετους» καχύποπτους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 03:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, gianipseftis
πράγματι δεν χρειάζεται να δώσεις συνέχεια.
Απ' ότι είδα, "δεν υπάρχει φως"...

Σου στέλνω παρολαυτά μέσω email να διαβάσεις και το καθεαυτό άρθρο των ερευνητών που έκαναν την ανακάλυψη για την οποία μας ενημέρωσες και αν κάποια στιγμή τελικά το μελετήσεις ίσως να μπορέσεις να διαπιστώσεις και από μόνος σου (με την ησυχία σου) αυτά που σου έγραψα.

Και επίσης, θα χαρώ να διαβάσω "το περίγραμμα αυτού του πρότζεκ, και κυρίως – αν αυτό ευοδωθεί – τις τρομερές δυνατότητες που θα προκύψουν μετά από 20-30 χρόνια." (όπως γράφεις στο μήνυμά σου - Απεστάλη: 31/08/2011, 19:36:33)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 12:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πολύ μεγάλη χαρά θα σε πληροφορώ για κάθε αξιόλογη εξέλιξη, της σπουδαίας – κατά την προσωπική μου εκτίμηση – αυτής προσπάθειας δημιουργίας τεχνητής νοημοσύνης, και βιολογικών υπολογιστών, που θα μπορούν να μαθαίνουν, να προσαρμόζονται και να αλλάζουν με τον χρόνο.

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω τις σοβαρές προσπάθειες που έγιναν στο παρελθόν προς την ίδια κατεύθυνση, και βασίστηκαν σε βρόχο υπερτονισμένης υστέρησης που οδήγησε στην κατασκευή μνήμης υψηλής ενεργειακής πυκνότητας, γνωστής σαν “Μεμριστορες”, θεωρώ πολύ ποιο ανώτερη την καινούργια προσέγγιση δημιουργίας μνημών αλλαγής φάσης, που μιμούνται ακριβώς τον τρόπο που οι συνάξεις (εγκεφαλικές) “ερμηνεύουν” πληροφορίες που έλαβαν μέσω ηλεκτρομαγνητικών ώσεων, και τις μεταδίδουν με χημικές μεθόδους, παιρνόντας αυτόματα από την μιά φάση στην άλλη (μνημοκλαστήρες)
Μπορεί οι “μεμριστορες” και οι “μνημοκλαστήρες” να στοχεύουν στην κατασκευή βιολογικών υπολογιστών.
Μπορεί το βασικό πλεονέκτημά τους (και των δυο) σε σχέση με τους συμβατικούς υπολογιστές, να είναι η ερμηνεία και αποθήκευση της πληροφορίας τοπικά (όπως κάνει και ο εγκέφαλος),
Παρόλα αυτά όμως, πρόκειται ουσιαστικά (κατά την γνώμη μου) για δύο τελείως διαφορετικούς τρόπους που επιχειρήται αυτό το αποτέλεσμα, και αυτό το επιτυγχάνουν πολύ καλλίτερα, κυρίως αυτής της διαφορετικότητας της μεθοδολογίας, οι “μνημοκλαστήρες”.

Για κάθε καινούργια αξιόλογη πρόοδο στην υλοποίηση της κατασκευής υπολογιστών με τη μία ή την άλλη μέθοδο, θα σε κρατώ ενήμερη – αν σε ενδιαφέρει ασφαλώς στα σοβαρά το θέμα – και με χαρά θα άκουγα κάθε πληροφορία σου προς αυτή την υλοποίηση.

Υ.Γ
Δεν έχω ακόμα κάποιο μήνυμα σου
Είμαι σε αναμονή, .... αρκεί να μην είναι μακροσκελές.
Δεν διαβάζω μακροσκελή μηνύματα, και παραπομπές σε λινκς (λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου )

Ούτε τα δικά μου γραπτά δεν διαβάζω δεύτερη φορά, γιαυτό να είσαι επιεικής σε συντακτικά λάθη, και λάθη πληκτρολόγησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 05:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Με πολύ μεγάλη χαρά θα σε πληροφορώ για κάθε αξιόλογη εξέλιξη, της σπουδαίας – κατά την προσωπική μου εκτίμηση – αυτής προσπάθειας [...]



Α, τι ωραία!
Μπράβο gianipseftis, σ' ευχαριστώ πολύ για την προθυμία.
Κάθε πληροφόρηση καλή είναι. Βέβαια καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσεις από μια καλή περίληψη του άρθρου της εργασίας της ερευνητικής ομάδας του Exeter για την ανακάλυψη που τόσο πολύ σε exet-άρει, έτσι ώστε να μπορέσεις κι εσύ να κάνεις κάτι περισσότερο δημιουργικό για το θέμα που σε ενδιαφέρει και που όπως διατείνεσαι το γνωρίζεις τόσο καλά ώστε να κατανοείς αυτές τις θεμελιώδεις διαφορές ανάμεσα στους memristors και memflectors.
Θα ήταν ευχής έργον!

Και μια και ανέφερα το άρθρο:

quote:
gianipseftis

Δεν έχω ακόμα κάποιο μήνυμα σου
Είμαι σε αναμονή, .... αρκεί να μην είναι μακροσκελές.
Δεν διαβάζω μακροσκελή μηνύματα, και παραπομπές σε λινκς (λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου )



Αυτός ο "πολύ περιορισμένος χρόνος" που τόσο συχνά αναφέρεις, σου επιτρέπει βέβαια να εξασκείς την "κοπτοραπτική" κειμένων...

Όσον αφορά στα μακροσκελή μηνύματα και τις παραπομπές σε links που μου γράφεις, δεν καταλαβαίνω το νόημα όλων αυτών, μιας και σου μίλησα εντελώς συγκεκριμένα και σου είπα ότι: "σου στέλνω παρολαυτά μέσω email να διαβάσεις και το καθεαυτό άρθρο των ερευνητών που έκαναν την ανακάλυψη για την οποία μας ενημέρωσες".

Παρεμπιπτόντως, το άρθρο κανονικά θα πρέπει να σου έχει έρθει από προχθές, εφόσον δεν έλαβα κάποια ειδοποίηση στο email μου για αποτυχία αποστολής. Παρολαυτά σου ξαναέστειλα το pdf του άρθρου και περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 13:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι προφανές πως η ικανότητα αντίληψης η δική σου είναι σαφώς ανώτερη από την δική μου, όπως προκύπτει από την πρόσφατη αντιπαράθεση μας, για το αν οι “memristors” και “memflectors” είναι το ίδιο υλικό ή σύστημα επεξεργασίας της πληροφορίας, ως προς τον τρόπο , επομένως οι ερευνητική ομάδα σε όλο το διάστημα των ερευνών της για τους δεύτερους, δεν γνώριζε τίποτε για τους πρώτους, οι οποίοι ήταν γνωστοί για κάποια χρονάκια πριν.

Εντάξει έχεις εσύ δίκαιο και εγώ παραπλάνησα το φόρουμ δίδοντας στοιχεία για ένα επιστημονικό επίτευγμα που ήταν ουσιαστικά φούσκα, ή άσκοπο, ή ψευδές ώς προ την πρωτοτυπία του, μια και ένα άλλο ακριβώς ίδιο, ήταν ήδη γνωστό πριν μερικά χρόνια.

Εντάξει έχεις εσύ δίκαιο και είμαι ένας παραμυθάς ονειροπόλος, εκθιάζοντας κάτι ασήμαντο για σένα επιτευγμά, μια και εμένα πολύ με “exet-άρει”
(ουάου!!, τι παιχνίδι λέξεων και αυτό, απο την ομάδα “exeter” να φανταστώ εεεε? )

Αμαλία μου - επαναλαμβάνω - λέω, μόνο αυτά που καταλαβαίνω ο ίδιος – όπως τα καταλαβαίνω - , και δεν μεταφέρω αυτά που άκουσα ..
Αυτά γνώριζα για τους “μνημοκλαστήρες”, αυτά κατάλαβα, αυτά είπα.
Δεν αναμεταδίδω γνώμες άλλων, τις σκέφτομαι, τις “κόβω” αν δεν συμφωνώ, ή τροποποιώ όσα δεν συμφωνούν με την δική μου άποψη, λέγοντας την δική μου γνώμη.

Για παράδειγμα, έχω ακουστά να λέει ο Χόκινγκ πως, αν υπάρχει η βαρύτητα, δεν απαιτείται η ύπαρξη κάποιας ανώτερης δύναμης για να ξεκινήσει η δημιουργία του κόσμου.

Αυτή είναι μια άποψη του Χόκινγκ την οποίαν όμως εγώ δεν μπορώ και δεν δικαιούμαι να αναπαράγω, και πολύ περισσότερο να στίσω πάνω της μια δική μου άποψη/θεωρία.

Για να την χρησιμοποιήσω θα πρέπει να την ελέγξω με το δικό μου μυαλό, και να καταλάβω – όσο μου επιτρέπει η μειωμένη μου αντίληψη - με ποιο τρόπο μπορούμε να βγάλουμε αυτό το συμπέρασμα.
Η γνώμη του Χόκινγκ, από μόνη της, δεν μου αρκεί.
(επί τη ευκαιρία συμφωνώ με το μέγιστο μέρος αυτής της προσέγγισης - ... ευτυχώς για τον Χόκινγκ)

Αμαλία μου τις δασκαλίστικες σου προτροπές περί δημιουργικότητας κλπ κλπ, δεν στις ζήτησα και δεν τις χρειάζομαι.
Έχω εξαποστείλει τους αυτόκλητους δασκάλους/πατρόνες/δεσπότες μου από πολύ καιρό.
Είμαι ..... “αδέσποτος” συνειδητά και με επιλογή μου.

Δεν ανέφερα ποτέ, πως κατέχω καλά οποιοδήποτε θέμα, - το αντίθετο μάλιστα έχω δηλώσει - ή πως είμαι ιδικός γενικά.
Παρόλα αυτά. έχω δική μου γνώμη για κάποια θέματα και την λέω με δικά πάντοτε λόγια και επιχειρήματα, ακούγοντας και την γνώμη των άλλων, χωρίς όμως να είμαι υποχρεωμένος να την δεχτώ.

Όσο για την ... “κοπτοραπτική”, ναι βεβαίως, είναι ξέρεις το χόμπι μου. Στο είπα ήδη.
Και εσύ το ίδιο ... μοδιστρούλα?
Ή μήπως όχι?
H αντιγραφή-παράθεση είναι ποιο εύκολη?.
Θα συμφωνούσα, γιατί σε περίπτωση λάθους, ή μη συμφωνίας, μπορώ να δικαιολογηθώ με το , “δεν το είπα εγώ, αλλά ο τάδε”

Τέλος δεν έχω λάβει κανένα μήνυμα σου μέχρι σήμερα, αν και ελέγχω το inbox μου, - κάθε φορά που θυμάμαι να το ελέγξω- , μπαίνοντας στο φόρουμ–
Εκτός και αν δεν δουλεύει το σύστημα των προσωπικών μηνυμάτων στο φόρουμ , οπότε ...“γαμώ την ατυχία μου” , μέχρι να διορθωθεί.

Υ.Γ

Ναι βεβαίως ο χρόνος μου είναι πάντα λιγότερος από αυτόν που χρειάζομαι, και οφείλω να κάνω σωστή τη διαχείρισή του. Επίτρεψέ μου να είμαι εγώ αυτός που θα αποφασίσει που,πότε και πως, θα τον διαθέσω.
Δεν σε όρισα κριτή της χρήσης του.
Ή κάνω λάθος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2011, 22:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
θα σου απαντήσω με σχόλια επί σημείων του μηνύματός σου, γιατί είσαι και "χουβαρντάς" στις δικαιολογίες που εφευρίσκεις και δεν ξέρει κανείς από που να αρχίσει και που να τελειώσει!!
quote:
gianipseftis

Είναι προφανές πως η ικανότητα αντίληψης η δική σου είναι σαφώς ανώτερη από την δική μου, όπως προκύπτει από την πρόσφατη αντιπαράθεση μας, για το αν οι “memristors” και “memflectors” είναι το ίδιο υλικό ή σύστημα επεξεργασίας της πληροφορίας, ως προς τον τρόπο , επομένως οι ερευνητική ομάδα σε όλο το διάστημα των ερευνών της για τους δεύτερους, δεν γνώριζε τίποτε για τους πρώτους, οι οποίοι ήταν γνωστοί για κάποια χρονάκια πριν.



Το κομμάτι αυτό της απάντησής σου είτε είναι ασυναρτησία γιατί τέτοια πράγματα δεν έχουν γραφτεί, είτε προσπαθείς τεχνιέντως (και με εκφράσεις του τύπου "η ικανότητα αντίληψης η δική σου είναι σαφώς ανώτερη από τη δική μου" - για να υποδηλώσεις βέβαια το ακριβώς αντίθετο) να παρουσιάσεις διαφορετικά αυτά που έγραψα:

Συγκεκριμένα, προσπαθείς να υποστηρίξεις ότι έγραψα πως οι memristors και οι memflectors είναι ίδιοι ως προς τον τρόπο και την υλοποίηση της επεξεργασίας της πληροφορίας, ενώ εγώ σου έγραψα ότι ο memflector είναι το οπτικό ανάλογο του memristor και αυτό το αναφέρουν οι ίδιοι οι ερευνητές στην περίληψη του άρθρου τους και το εξηγούν επίσης μέσα στο άρθρο.

Και εάν δεν σου πετύχει το κόλπο αυτό, προσπαθείς να παρουσιάσεις ότι είναι αυτονόητο το ότι οι ερευνητές που ανακάλυψαν τον memflector θα ήξεραν την ανακάλυψη του memristor(που είχε γίνει πριν λίγα χρόνια), οπότε δεν υπήρχε και ουσιαστικός λόγος να το αναφέρεις.

quote:
gianipseftis

Εντάξει έχεις εσύ δίκαιο και εγώ παραπλάνησα το φόρουμ δίδοντας στοιχεία για ένα επιστημονικό επίτευγμα που ήταν ουσιαστικά φούσκα, ή άσκοπο, ή ψευδές ώς προ την πρωτοτυπία του, μια και ένα άλλο ακριβώς ίδιο, ήταν ήδη γνωστό πριν μερικά χρόνια.

Εντάξει έχεις εσύ δίκαιο και είμαι ένας παραμυθάς ονειροπόλος, εκθιάζοντας κάτι ασήμαντο για σένα επιτευγμά, μια και εμένα πολύ με “exet-άρει”



Σκοπίμως αλλάζεις αυτά που έχω γράψει κάνοντας απόπειρες αποπροσανατολισμού;
Δεν έχω γράψει πουθενά ότι το επίτευγμα που ανέφερες ήταν:
-φούσκα
-άσκοπο
-ψευδές ως προς την πρωτοτυπία του
-ασήμαντο (για μένα) επίτευγμα
Σου έγραψα ότι η απάντησή σου "Οι “μνημοκλαστήρες” δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους “μεμρίστορες”" σε σχετική ερώτησή μου ήταν λανθασμένη εφόσον η επιστημονική έρευνα που πρότεινες αναφέρεται σαφώς στους memristors.
Μην παραποιείς λοιπόν όσα διατύπωσα για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
quote:
gianipseftis

Όσο για την ... “κοπτοραπτική”, ναι βεβαίως, είναι ξέρεις το χόμπι μου. Στο είπα ήδη.
Και εσύ το ίδιο ... μοδιστρούλα?
Ή μήπως όχι?
H αντιγραφή-παράθεση είναι ποιο εύκολη?.
Θα συμφωνούσα, γιατί σε περίπτωση λάθους, ή μη συμφωνίας, μπορώ να δικαιολογηθώ με το , “δεν το είπα εγώ, αλλά ο τάδε”



Λεξικολογικές διευκρινίσεις

Κόψε-ράψε, ή Κοπτοραπτική ή Μοδιστρική:
είναι η τακτική του να παρουσιάζεις πληροφορίες τις οποίες διάβασες σε διάφορες πηγές ως δικές σου απόψεις, χωρίς να τις έχεις ουσιαστικά κατανοήσει, χωρίς να παραπέμπεις σε πηγές και αντιγράφοντας τμήματα από τις ακατανόητες για εσένα εκφράσεις αλλάζοντας λίγο τη σύνταξή τους ώστε να μοιάζουν σα να τις έχεις διατυπώσει εσύ.

Τεκμηρίωση πληροφοριών και επιχειρημάτων:
είναι η τακτική του να παραθέτεις πληροφορίες από έγκυρες πηγές, αναγράφοντας την ακριβή προέλευση της πληροφορίας που αναφέρεις ώστε να μπορέσει κάποιος να τις ελέγξει. Με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί μια σοβαρή συζήτηση με επιχειρήματα και φυσικά με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί μια επιστημονική αντιπαράθεση.

Οπότε, μην προσπαθείς να μου αντιγυρίσεις το "κοπτοραπτική" που σου έγραψα για τον τρόπο που παρουσιάζεις τα "ερευνητικά" σου "πορίσματα", αποκαλώντας με "μοδιστρούλα"!
Διαφέρει πολύ το κόψε-ράψε που κάνεις από την τεκμηρίωση πληροφοριών και επιχειρημάτων την οποία με ιδιαίτερη προσοχή κάνω στα μηνύματά μου.

quote:
gianipseftis

Τέλος δεν έχω λάβει κανένα μήνυμα σου μέχρι σήμερα, αν και ελέγχω το inbox μου, - κάθε φορά που θυμάμαι να το ελέγξω- , μπαίνοντας στο φόρουμ–
Εκτός και αν δεν δουλεύει το σύστημα των προσωπικών μηνυμάτων στο φόρουμ , οπότε ...“γαμώ την ατυχία μου” , μέχρι να διορθωθεί.



Δεν σου έχω γράψει τίποτε για αποστολή μηνύματος στο inbox των προσωπικών μηνυμάτων του forum. Σου έγραψα δύο φορές ότι στο έστειλα με email!

Να σου στείλω άραγε για τρίτη φορά το email με το pdf του άρθρου της έρευνας ή θα βρεις και άλλες δικαιολογίες για να αποφύγεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έθεσα σχετικά με την πληροφορία που πρότεινες χωρίς καν να έχεις κατανοήσει για τι πράγμα μιλάς;

Να, μερικές ακόμα δικαιολογίες που μπορείς να γράψεις για να αποφύγεις να απαντήσεις:
- έχω χάσει τον κωδικό από το email μου και πρακτικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον
- έχω πρόβλημα με το spam-filter του email μου και χάνω μηνύματα
- δεν έχω pdf reader στον υπολογιστή μου και δε μπορώ να διαβάσω το άρθρο
- δεν έχω χρόνο να διαθέσω για να σου απαντήσω και να αναλύσω το άρθρο που μου έστειλες
κ.λπ., κ.λπ.
Να δοκιμάσω λες την τύχη μου από περιέργεια για το ποια άλλη δικαιολογία μπορείς να επινοήσεις;

Μπα... χαμένος κόπος θα είναι.

Σημ:
Για να σου πω την αλήθεια, μέχρι κάποιο σημείο στην παρούσα συζήτηση σε είχα παρεξηγήσει και νόμιζα ότι απλώς ήσουν δογματικός πάνω στην αναγωγιστική ερμηνεία του κόσμου ή ακόμα ότι είσαι ισχυρογνώμων. Τελικά όμως, φαίνεται πως κάτι άλλο κρύβεται πίσω από τους αλλόκοτους τρόπους με τους οποίους προσπαθείς να αντιγυρίσεις τα επιχειρήματά μου και να αποφύγεις να απαντήσεις επί της ουσίας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 21:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα σου απαντήσω πάνω σε θέσεις σου, απαξιώντας να σε ακολουθήσω σε προσωπική αντιπαράθεση.
Δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω και ούτε φιλοδοξώ να σε γνωρίσω προσωπικά.
Η συμμετοχή μας στο φόρουμ γίνεται με ψευδώνυμα, με στόχο η αντιπαράθεση να διεξάγεται σε επίπεδο ιδεών.
Στο πνεύμα αυτό και σε κουβέντα που είχαμε στο θέμα του τόπικ και όπως αυτό εξελίχτηκε σχετικά με τον τρόπο που μεταφέρεται η πληροφορία και στον τρόπο που αυτή μετατρέπετε από ηλεκτρομαγνητική σε βιοχημική, και αντίστροφα,, και πως αυτή ερμηνεύεται,, αναφέρθηκα σε μια πρόσφατη επιστημονική προσέγγιση αξιοποίησης της γνώσης κάποιων υλικών αλλαγής φάσης (από παλιά γνωστά) μια έρευνα που ούτε καν γνώριζες και μου ζήτησε στοιχεία γιατί σου θύμιζε μια άλλη - πρόσφατη, κατά δήλωσή σου(αν κάποιων ετών) – περίπτωσης.
Σου έδωσα κάποιο στοιχείο για να ενημερωθείς δηλώνοντας σου πως η μεθοδολογία που αναφέρομαι και ο τρόπος επεξεργασίας της πληροφορίας ως προς την διάταξη, πρωτοτυπία και αποτέλεσμα, δεν σχετίζεται με την μέθοδο που εσύ γνώριζες και ανέφερες ( και μου ήταν γνωστή προ ετών)

Εσύ στηριζόμενη σε μια αναφορά της ερευνητικής ομάδας πως οι «μνημοκλαστήρες» είναι το «οπτικό ανάλογο» των «μεμρίστορων», και χωρίς να ερευνήσεις να κατανοήσεις και να αξιολογήσεις την διαφορετικότητα της μιας και της άλλης μεθόδου, αξιολογείς τη δήλωση «οπτικό ανάλογο» σαν ίδιο.
Ο κεντρικός επεξεργαστής ενός ηλεκτρονικού συστήματος μπορεί να θεωρηθεί το «λειτουργικό ανάλογο» του ανθρώπινου εγκεφάλου, αυτός δεν είναι λόγος συσχετισμού του ανθρώπινου εγκεφάλου με τον εγκέφαλο του Η/Υ.
Αυτή είναι προσωπική μου γνώμη.

Σου εξήγησα τις βασικές διαφορές που κατάλαβα εγώ για τον τρόπο επεξεργασίας της πληροφορίας του ενός συστήματος και του άλλου, και αντί να καταθέσεις εσύ τις δικές σου απόψεις που αποδεικνύουν την ομοιότητα τους, μου επαναλαμβάνεις στερεότυπα την δήλωση της ερευνητικής ομάδας περί «οπτικού αναλόγου» που ναι είναι , αν αυτό σε ικανοποιεί και το θεωρείς πως τους εξισώνει.

Έχεις μάθει να παπαγαλίζεις και να μεταφέρεις γνώσεις με αναμετάδοση και όχι με σύνθεση.
Δεν εγκρίνω, δεν συμμερίζομαι και δεν ακολουθώ την δική σου μεθοδολογία που στερείται δημιουργίας και δεν βοηθά στην εξέλιξη και διεύρυνση της γνώσης, αλλά μένει μόνο στην αναμετάδοσή της.
Είχα πάρει μια αίσθηση του τρόπου σκέψης σου με την αναφορά σου στο Καρτέσιο.
Είσαι την άποψης και νοοτροπίας του « ούτος εφα», μιας νοοτροπίας που φρενάρισε την πρόοδο για κοντά 1500 χρόνια.
Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Προτιμώ τον δικό μου τρόπο της αφομοίωσης της γνώσης με την «συρραφή» πολλών διαφορετικών πηγών με την δική μου αξιολόγηση και δημιουργία μια διαφορετικής ΔΙΚΗΣ μου άποψης, που μπορώ να την περιγράψω και να την εξηγήσω με δικά μου λόγια χωρίς παραπομπές και παρουσιάσεις απόψεων άλλων, που πιθανόν δεν καταλαβαίνω..
Αυτό είναι μια πολύ διαφορετική προσέγγιση στη γνώση από την στείρα αναμετάδοση της που εσύ έχεις αρέσκεσαι, και θεωρείς με καμάρι αυθεντική.
Είναι φανερό, δεν είσαι δημιουργική «μοδηστούλα» αλλά μια ψυχρή αναμεταδότρια που σε πολλές περιπτώσεις δεν έχεις κατανοήσει ακριβώς τι αναμεταδίδεις.

Για την σπουδαιότητα της έρευνας της ομάδας exeter, που όψιμα παραδέχεσαι, σε παραπέμπω στο ειρωνικό σου σχόλιο «την ανακάλυψη που τόσο πολύ σε exet-άρει»

Αμαλία μου δεν θα συνεχίσω κανένα διάλογο μαζί σου, και δεν θα σε μιμηθώ σε προσωπική αντιπαράθεση.
Εμμένω στον λόγο μου, πως ΔΕΝ έλαβα κανένα ηλεκτρονικό μήνυμά σου.
Αυτό θα έπρεπε να σου ήταν αρκετό
Οι ευτελείς δικαιολογίες που προκαταβολικά μου προσάπτεις, είναι λυπηροί, και δηλωτικοί του ήθους σου, και άκρως προσβλητικοί για την προσωπικότητα μου
Προφανώς κρίνεις εξ ιδίων/
Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί μου με ηλεκρονικό μήνυμα μέσο της ενδο επικοινωνίας του φόρουμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 22:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρίχες κατσαρές και κωλοτούμπες gianipseftis

Και για να γλυτώσουμε κι από τον περιττό κόπο, μήπως θέλεις να μας πεις τώρα τι κρύβεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy