ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Καταπολεμηση μαγειας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 21:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία όλα για περί πίστη στον εαυτό και θετική αύρα κ.τ.λ. Αυτά ρωτάει κανείς αν το συγκεκριμένο άτομο έχει ιδέα τι είναι και αν έχει εξασκηθεί επί αυτού; Μερικά πράγματα υπάρχουν τα πιστεύουμε ή όχι και ένα από αυτά είναι τα μάγια. Έχω δει ανθρώπους να λιώνουν μέρα με τη μέρα χωρίς καμιά αιτία παθολογική ή ψυχολογική και δεν είχαν δει ούτε είχαν σκεφτεί περί μαγείας. Επίσης και σε άτομα με υψηλή συνειδητότητα και πνευματικότητα έχω δει να επηρεάζουν όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά αρκετά και σωματικά και ψυχολογικά γιατί πάντα υπάρχει κάποιος πιο εξειδικευμένος από έναν άλλον. Τώρα αν το ερώτημά σου είναι αν μπορεί να λύσει κάποιος τα μάγια η απάντηση είναι ναι. Εκεί βέβαια θέλει προσοχή γιατί είτε απευθύνεσαι στην εκκλησία αλλά αν είναι κάτι που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ο αντίστοιχος κληρικός τότε μπορείς να απευθυνθείς σε άτομα πιο εξειδικευμένα αλλά εκεί είναι παγίδα χρημάτων γιατί πολλοί το εκμετταλεύονται και σου τρώνε χιλιάδες ευρώ και τίποτα δεν κάνουν και έχω συναντήσει τέτοιες καταστάσεις από μεγάλου και γνωστούς στην Ελλάδα. Οι αηδίες περί σπάσε πιάτα σε σταυροδρόμι με εκκλησάκι σε πανσέληνο ή λούσου με Ultrex και θα δεις είναι απάτη.(όχι το Ultrex μπορεί να απομακρύνει την πυτιρίδα αν είναι αυτή η επίδραση των μαγικών ) Δεν θυμάμαι αν είπες αν ήταν απορία ή έχουν κάνει σε κάποιον γνωστό σου αλλά ότι άλλο θέλεις ελεύθερα ρώτα.

Θα συμφωνήσω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 22:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτο που θελω να μαθω ειναι τι κανουμε σε περιπτωσεις που ξερουμε σιγουρα οτι μας εχουν κανει μαγια. δηλ να εχουμε δει τα μαγια.. ειτε λαδωμενες φωτο ειναι αυτες.. ειτε οτιδηποτε αλλο. αλλοι λενε τα καις.. αλλοι πετα τα στη θαλασσα.. αλλοι μη τα ακουμπησεις...
τελικα πως πρεπει να αντιδρασει καποιος που του κανουν μαγια ωστε να τα καταστρεψει...? κ ακομη καλυτερα να γυρισουν στον μαγο?

Αρχικά πρέπει να εντοπίσεις μάγια που μπορεί να είναι οτιδήποτε και οπουδήποτε αλλά πάντα κοντά σε αυτόν που έχει στόχο ή από σημείο που περνάει καθημερινά αυτός. Έχει τύχει να έχουν βάλει μάγια σε πόρτα μαγαζιού και όποιος περνούσε ένιωθα ένα ψυχολογικό βάρος, εξασθενημένος αλλά αυτόν που είχαν στόχο ήταν στην χειρότερη κατάσταση. Και επειδή γινόντουσαν έργα στο δρόμο έτυχε μαζί με τα χώματα να τα πάρει το μηχάνημα και να τα παρασύρει πιο πέρα. Εκεί γίνεται ακόμη πιο δύσκολη η εύρεση. Τα μάγια είναι ισχυρή στοχευμένη αρνητική ενέργεια οπότε όποιος δεν έχει ιδέα πως να διαχειρίζεται την ενέργεια του απλώς που απορροφάει μέρος αλλά και πάλι και να γνωρίζεις μπορεί αυτός που τα έχει κάνει να είναι ισχυρότερος και να έχουν κάποια επίδραση πάνω σου. Αφού τα εντοπίσεις κοιτάς αν αναγνωρίζεις κάτι που ήταν προσωπικό σου αντικείμενο και σκέφτεσαι ποιος μπορεί να είχε πρόσβαση σε αυτό το αντικείμενο και τι σχέσεις έχετε ή είχατε με αυτό το άτομο. Αν όλα σου είναι παντελώς άγνωστα τότε μένει μόνο να απευθυνθείς σε κάποιον που μπορεί να τα λύσει ο οποίος προσπαθεί αρχικά να εντοπίσει αυτόν που τα έκανε και αυτόν που του ζήτησε να τα κάνει, συνήθως από το ενεργειακό αποτύπωμα που αφήνει ο μάγος σε υλικά και που διαβάζουν αυτοί που τα λύνουν. έπειτα καθαρίζει ενεργειακά το άτομο ή άτομα που ήρθα σε επαφή έμμεσα ή άμεσα με τα μάγια. άμεσα με το να φορτίσει θετικά κάποιο υγρό συνήθως νερό και να δώσει να το πιείτε ή ένα ρούχο ή ένα φυλακτό και έμμεσα με το να σου δώσει να βάλεις κάτι θετικά φορτισμένο σε σημείο που περνάνε όσοι επηρεάστηκαν.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 23:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή μου, εάν δεν ασχοληθείς και δεν πιστέψεις ότι θα σε βλάψουν, τότε δεν θα σε βλάψουν.
Εάν νιώσεις φόβο, σου γίνει εμμονή ή νιώσεις σίγουρη ότι θα πάθεις κάτι το άσχημο, τότε θα το πάθεις.
Κι αυτό όχι επειδή οι μαγγανείες αυτού του τύπου έχουν κάποια τέτοια δύναμη επάνω στον άνθρωπο αλλά επειδή εσύ η ίδια θα έχεις υποβάλλει στον εαυτό σου ότι κάτι θα σου συμβεί εξαιτίας των μαγγανειών.
Σε αυτές τις περιπτώσεις - όπως έχω ξαναπεί - θεωρώ πως κινδυνεύουμε από τον εαυτό μας και μόνο κι από το μυαλό μας κι όχι από τις μαγγανείες...



In anticipation of my resurrection...




συμφωνω μαζι σου στο θεμα της αυθυποβολης.
ομως εγω μιλαω για ενα ατομο που πιστευει απλα στη υπαρξη της μαγειας.. την εχει δει με τα ματια του να του κανουν μαγια.. κ απλα θελει να καταπολεμησει τη αρνητικη ενεργεια.
πιστευω οτι ακομη κι αυτος που δεν αυθυποβαλλεται.. κ μονο που του εχουν κανει μαγια.. αντιμετωπιζει αναποδιες κ προβληματα στη ζωη του κ εχει δικαιωμα να τα εξολοθρευσει. γι αυτο κ ρωτω τον τροπο. αυτο με νοιαζει. ολα τα αλλα πραγματικα δεν με βοηθουν ουτε μου προσφερουν κατι.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2011, 23:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

αυτο που θελω να μαθω ειναι τι κανουμε σε περιπτωσεις που ξερουμε σιγουρα οτι μας εχουν κανει μαγια. δηλ να εχουμε δει τα μαγια.. ειτε λαδωμενες φωτο ειναι αυτες.. ειτε οτιδηποτε αλλο. αλλοι λενε τα καις.. αλλοι πετα τα στη θαλασσα.. αλλοι μη τα ακουμπησεις...
τελικα πως πρεπει να αντιδρασει καποιος που του κανουν μαγια ωστε να τα καταστρεψει...? κ ακομη καλυτερα να γυρισουν στον μαγο?

Αρχικά πρέπει να εντοπίσεις μάγια που μπορεί να είναι οτιδήποτε και οπουδήποτε αλλά πάντα κοντά σε αυτόν που έχει στόχο ή από σημείο που περνάει καθημερινά αυτός. Έχει τύχει να έχουν βάλει μάγια σε πόρτα μαγαζιού και όποιος περνούσε ένιωθα ένα ψυχολογικό βάρος, εξασθενημένος αλλά αυτόν που είχαν στόχο ήταν στην χειρότερη κατάσταση. Και επειδή γινόντουσαν έργα στο δρόμο έτυχε μαζί με τα χώματα να τα πάρει το μηχάνημα και να τα παρασύρει πιο πέρα. Εκεί γίνεται ακόμη πιο δύσκολη η εύρεση. Τα μάγια είναι ισχυρή στοχευμένη αρνητική ενέργεια οπότε όποιος δεν έχει ιδέα πως να διαχειρίζεται την ενέργεια του απλώς που απορροφάει μέρος αλλά και πάλι και να γνωρίζεις μπορεί αυτός που τα έχει κάνει να είναι ισχυρότερος και να έχουν κάποια επίδραση πάνω σου. Αφού τα εντοπίσεις κοιτάς αν αναγνωρίζεις κάτι που ήταν προσωπικό σου αντικείμενο και σκέφτεσαι ποιος μπορεί να είχε πρόσβαση σε αυτό το αντικείμενο και τι σχέσεις έχετε ή είχατε με αυτό το άτομο. Αν όλα σου είναι παντελώς άγνωστα τότε μένει μόνο να απευθυνθείς σε κάποιον που μπορεί να τα λύσει ο οποίος προσπαθεί αρχικά να εντοπίσει αυτόν που τα έκανε και αυτόν που του ζήτησε να τα κάνει, συνήθως από το ενεργειακό αποτύπωμα που αφήνει ο μάγος σε υλικά και που διαβάζουν αυτοί που τα λύνουν. έπειτα καθαρίζει ενεργειακά το άτομο ή άτομα που ήρθα σε επαφή έμμεσα ή άμεσα με τα μάγια. άμεσα με το να φορτίσει θετικά κάποιο υγρό συνήθως νερό και να δώσει να το πιείτε ή ένα ρούχο ή ένα φυλακτό και έμμεσα με το να σου δώσει να βάλεις κάτι θετικά φορτισμένο σε σημείο που περνάνε όσοι επηρεάστηκαν.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.


εισαι ο μονος ως τωρα που με χεις καλυψει κ καταννοεις τη σκεψη μου.κ εχουμε κ τα ιδια πιστευω περι μαγειας.
βασικα....καποιοι λενε οτι δεν κανει να τα αγγιξεις καν. εσυ λες να τα ψαχνουμε... να βρουμε κατι δικο μας..
να σου διευκρινισω οτι το θεμα αφορα φιλικο μου προσωπο.. το οποιο απο καποια εχθρικα ατομα επεσε θυμα μαγειας.
τη μια λαδωμενες φωτο.. τη αλλη κατι κλωστες κ δε ξερω τι αλλο... καρφιτσες.
δεν εκανε τιποτα .. δε τα επιασε... κ εχουν περασει χρονια αλλα αντιμετωπιζει δυσκολιες κ ατυχιες κ το αποδιδει κ εκει.
τα μαγια δε υπαρχουν στη κατοχη του να τα καψει η οτι αλλο.
αν τα καψει καταστρεφονται αληθεια? γιατι ετσι εχω ακουσει.
τωρα σκεφτεται να παει σε ιερεα να του διαβασουν ευχες του αγ κυπριανου. θα αποδοσει?
επισης .. το ενδεχομενο να παει σε μεντιουμ κ μαγους απλα δεν παιζει. ουτε λεφτα για πεταμα εχει.. ουτε θελει νταλαβερια μαζι τους.. ασε που οι περισσοτεροι ειναι απατεωνες ..
η μονη λυση ειναι η εκκλησια κ οι ευχες. διαβασμα δηλ. θα αποδωσει ομως ? οτι υπαρχει αρνητικο θα φυγει ?
κ σε μια μελλοντικη πιθσνοτητα μαγειας μιας κ εχει στο οικογενειακο του περιβαλλον εχθρους που ασχολουνται με μαγειες... αν ξαναδει το οτοδηποτε πως πρεπει να αντιδρασει ? καψιμο? τι? αυτη ειναι η κυρια απορια μου .

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 11:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
erzebet_bathory

δεν χρειαζομαι ΄΄χιουμορ΄΄ απο κανεναν.
ρωτησα κατι κ ζητησα γνωμες κ αποψεις επι του θεματος.
οποιος δε μπορει η δε θελει να τοποθετηθει η θεωρει αρρωστημενο αυτο που ρωταω να μην ασχολειται.
επισης δε θελω να ασχολουνται με τα ποστ μου κ γενικοτερα στη ζωη μου ατομα με γλωσσα του πεζοδρομιου κ ειρωνικες συμπεριφορες γι αυτο μην ξανα συμμετασχεις στα τοπικ μου.δεν εισαι ευπροσδεκτος.


Η παρέμβασή σχολίαζε μόνο το “μαύρο χιούμορ” της Violent King που κατά την γνώμη μου είναι αρρωστημένο.
Τέτοιες αρρωστημένες φαντασιώσεις δεν θα πρέπει να προβάλλονται ούτε και σαν χιούμορ.
Η ελευθερία στο ΦΟΡΟΥΜ δεν θα πει ανευθυνότητα.

ΔΕΝ σχολίασα το θέμα σου, αν και θα μπορούσα.
Ό λόγος είναι, γιατί διέκρινα πως ΔΕΝ θα είχε κανένα νόημα και δεν θα σε βοηθούσε σε τίποτα, αν σου έλεγα πως τα μάγια υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου, και το καλύτερο που θα πρέπει να κάνεις είναι να ΜΗΝ τα πάρεις στα σοβαρά όποια και να είναι αυτά..

Άστα να υφίστανται ΜΟΝΟ στα αρρωστημένα μυαλά των εμπνευστών τους.
Κανένα κακό δεν θα σε βρει, αν εσύ δεν το κουβαλάς στο μυαλό σου, και αν ο νους σου δεν το συνδυάζει, επεξεργάζεται και το συσχετίζει με κάτι.

Τις μάγισσες τις έχουμε κάψαμε εδώ και πολλά χρόνια, και τα όργανα τα μαγικά και τα ξόρκια, τα πήρε και αυτά το ποτάμι.

Τέλος, προφανώς δεν έχεις καταλάβει πως εδώ γίνονται οι κουβέντες δημόσια.
Δεν θα σε ρωτήσω εσένα πότε θα λέω την γνώμη μου.
Λάθος έχεις καταλάβει το θέμα.
Πράτο αλλιώς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλάνε με τόση σιγουριά για πολλά πράγματα, θεωρώντας ότι τα πάντα σε αυτό τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή αυτά που αισθανόμαστε. Βρε να χτυπιέται ο άλλος και να σου λέει, όπως η καλή μας erzebet, το και το.. να έχει αποδείξεις βλέποντας κάτι με τα μάτια της.. να σου λέει πράγματα που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο και πολύ περισσότερο με τις παρλαπίπες και τις παπαρδέλες της ψυχολογίας..τίποτα αυτοί..εκεί..η συνηθισμένη αρλούμπα. Στο μυαλό σου είναι..όλα τα κάνει το μυαλό και αν τα πιστεύεις..

Τι να πω..αράξτε λίγο ρε παιδιά.. όλοι, αν όχι όλοι οι περισσότεροι έχουμε σπουδάσει και διαβάσει..αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να εξηγούμε και να είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε ακόμα και αυτά που δεν βλέπουμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 14:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

δεν με καλυψαν οι απαντησεις.

Timendi causa est nescire...


Ο άνθρωπος σκέπτεται καλύτερα όταν ο εγκέφαλος έχει εικόνα, έχει μεγαλύτερη δυναμική η σκέψη όταν έχει σχέση με κάτι που το έχει δει, έχει την εικόνα του, από κάτι που φαντάζεται. Έτσι ο μάγος για να προγραμματίσει καλύτερα κάποιον, χρειάζεται, ας πούμε, την φωτογραφία του. Για τον ίδιο λόγο, χρειάζεται να κάνει και κάποιο ομοίωμα, ή σαπούνια, κλπ, ώστε να έχει μεγαλύτερη δυναμική η σκέψη του και να είναι καλύτερος ο προγραμματισμός του. Βάζει μετά αυτά τα μαγικά κάπου για να τα δει ο ‘μαγεμένος’. Αν αυτός φοβηθεί, πανικοβληθεί, τότε ο μάγος πετυχαίνει, επειδή ο προγραμματισμός του δεν συναντά άμυνα. Αν η φίλη σου καταλάβει το προηγούμενο μου ποστ, ότι είναι η σκέψη του σε αντιπαράθεση με τη σκέψη της, ότι όσο κακό και αν θέλει κάποιος μάγος να της κάνει, η θέλησή της για τη ζωή και τα καλύτερα που μπορεί να έχει από τη ζωή, είναι ισχυρότερη από του μάγου, δεν θα χρειαστεί να πάει σε κανένα παπά, και δεν θα χρειαστεί να διαβάσει κανένα Κυπριανό, και θα συμπεριφεθρεί στα μαγικά όπως τους ταιριάζει, σαν σκουπίδια, θα τα σκουπίσει και θα τα πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων.

Ο Ιησούς είπε, η πίστη μετακινεί βουνά. Αυτό ακριβώς εκφράζει αυτά που έγραψα. Η δύναμη της σκέψης μπορεί να το κάνει. αν κάποιος δεν πιστεύει στη δύναμη της σκέψης του, τότε ίσως η πίστη στη δύναμη του παπά ή στην δύναμη του Κυπριανού, ή στη δύναμη του μάγου, ή του σταυρού, ή στη δύναμη της πέτρας, στην ουσία είναι όλα το ίδιο, καταλήγουν στο ίδιο, στον εαυτό του. Επειδή αισθανόμενος σιγουριά ότι αυτό ή αυτός θα τον βοηθήσει, και θα είναι αλώβητος, προγραμματίζεται ώστε να είναι έτσι.


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.



Πολύ σωστά, ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 14:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλάνε με τόση σιγουριά για πολλά πράγματα, θεωρώντας ότι τα πάντα σε αυτό τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή αυτά που αισθανόμαστε. Βρε να χτυπιέται ο άλλος και να σου λέει, όπως η καλή μας erzebet, το και το.. να έχει αποδείξεις βλέποντας κάτι με τα μάτια της.. να σου λέει πράγματα που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο και πολύ περισσότερο με τις παρλαπίπες και τις παπαρδέλες της ψυχολογίας..τίποτα αυτοί..εκεί..η συνηθισμένη αρλούμπα. Στο μυαλό σου είναι..όλα τα κάνει το μυαλό και αν τα πιστεύεις..

Τι να πω..αράξτε λίγο ρε παιδιά.. όλοι, αν όχι όλοι οι περισσότεροι έχουμε σπουδάσει και διαβάσει..αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να εξηγούμε και να είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε ακόμα και αυτά που δεν βλέπουμε..



Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει φίλε μου, και ούτε που ενδιαφέρουν οι σπουδές του καθενός σε αυτό το θέμα, εκτός και αναφέρεσαι σε σπουδές μάγων..
Δεν έχω ακουστά να σπουδάζονται τα μάγια και η μαγεία σε σοβαρά εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Αν εσύ γνωρίζεις κάτι τέτοιο, με χαρά να το ακούσω.

Αν είσαι “μάγος”, “χαρτομάντης” , “ιεροφάντης”, “εξορκιστής”, “καφετζού”, “εωσφοριστής” κλπ κλπ ιδικά “επιστημονικά” επαγγέλματα, και σου χαλάω την δουλειά, μην ανησυχείς η πελατεία σου διαρκώς αυξάνεται, ας είναι καλά τα ΜΜΕ.


Είναι αναφέρετο δικαίωμά σου άλλωστε να ζεις στη χώρα του Χαρυ Ποτερ.

Στο φόρουμ όμως υπάρχουν, εκτός από όσους συμμετέχουν στις συζητήσεις, και πολλοί περισσότεροι αναγνώστες/ακροατές.
Γι αυτούς και μόνο για αυτούς, θα πρέπει να γίνει γνωστή και μια άλλη άποψη, καθώς και κάθε άποψη.

Εσύ μην ακούς τις “παπαρδέλες”, τις “παρλαπίπες”, και τις “αρλούμπες” όπως λες.

Ακολούθησε τις πηγές των δικών σου έγκυρων σπουδών.

ΔΕΝ είναι άλλωστε θέμα σπουδών, αλλά νοοτροπίας , ιδιοσυγκρασίας και λογικής.
Εγώ μεν μιλώ σαν επιστήμονας και ούτε από την σκοπιά της επιστήμης της ψυχολογίας που εσύ αναφέρεις εσύ, αλά της λογικής.

Και ένας αναλφάβητος άνθρωπος, με μόνο την χρήση της ορθής λογικής, αρκεί για να μην πέσει θύμα κάθε λογής “παπατζίζων”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 14:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis, καλησπέρα!

Απ' ό,τι διαβάζεις δεν αναφέρθηκε κανείς σε Harry Potter, εξωπραγματικές καταστάσεις ή σε μάγισσες που πετάνε πάνω στα σκουπόξυλά τους στο φως της πανσελήνου, αλλά σε αρνητική ενέργεια και σε απλούς τρόπους καταπολέμησής της.

Νομίζω πως υπερβάλλεις, ειδικά με τα θέματα που αφορούν στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ, η φύση του οποίου είναι βέβαια τέτοια που θα σε "αναγκάσει" να διαβάσεις ίσως πιο "τραβηγμένα" πράγματα.

Δεν υπάρχει λόγος όμως να είσαι τόσο απόλυτος και να τα απορρίπτεις όλα μονομιάς. Έτσι κι αλλιώς, όλοι μας εδώ, στα forums του ESOTERICA, την αλήθεια αναζητάμε-ο καθένας με τον δικό του τρόπο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 14:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φωτογραφία erzebet έχει φάση, αν και μου θυμίζει έντονα μια ταινία που είχα δει..δεν ξέρω αλλά η κοπέλα αυτή μοιάζει στην ηθοποιό που έπαιζε στην ταινία αυτή..!! Ωραία!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 18:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gianipseftis, καλησπέρα!

Απ' ό,τι διαβάζεις δεν αναφέρθηκε κανείς σε Harry Potter, εξωπραγματικές καταστάσεις ή σε μάγισσες που πετάνε πάνω στα σκουπόξυλά τους στο φως της πανσελήνου, αλλά σε αρνητική ενέργεια και σε απλούς τρόπους καταπολέμησής της.

Νομίζω πως υπερβάλλεις, ειδικά με τα θέματα που αφορούν στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ, η φύση του οποίου είναι βέβαια τέτοια που θα σε "αναγκάσει" να διαβάσεις ίσως πιο "τραβηγμένα" πράγματα.

Δεν υπάρχει λόγος όμως να είσαι τόσο απόλυτος και να τα απορρίπτεις όλα μονομιάς. Έτσι κι αλλιώς, όλοι μας εδώ, στα forums του ESOTERICA, την αλήθεια αναζητάμε-ο καθένας με τον δικό του τρόπο...



Η αρχική μου τοποθέτηση δεν απαντούσε στο θέμα, αλά σε μακάβρια τοποθέτηση μέλους, άσχετης με το θέμα. (όχι βεβαίως δικής σου )
Θεωρώντας αυτή την τοποθέτηση μαύρο χιούμορ και μάλιστα αρρωστημένης χολιγουντιανής παραγωγής, προσπάθησα εμμέσως να την απαξιώσω, αναφέρθηκα χιουμοριστικά σε κέτσαπ και τζατζίκι.

Η τοποθέτησή μου αυτή έτυχε λοιδορίας (όχι από σένα , απο άσχετους), και πάνω σε αυτό ανταπάντησα.

Όσο για την σειρά “Χαρυ πότερ” αναφέρεται σε μάγους και σχολές μαγείας, και απαντά με νόημα , σε τοποθέτηση άλλου μέλους και όχι δική σου.

Δεν είναι πρώτη φορά που παρεμβαίνεις άσκοπα σε τοποθέτηση μου.
Σε παρακαλώ πολύ να είσαι περισσότερο προσεκτική στο μέλλον
Το θέμα μας εδώ δεν είναι το “παράξενο” όπως λες, ούτε και η “αρνητική ενέργεια”.
Ξέρω πολύ καλά γιατί μιλάμε, ενώ εσύ όχι
Μιλάμε για μάγια, και πως αυτά ξορκίζονται.

Μάθε να ξεχωρίζεις τα στρείδια από τα μύδια.
Δεν είναι τα ίδια, παρότι και τα δύο οστρακόδερμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 19:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Παρεμβαίνω και μάλιστα άσκοπα σε τοποθέτησή σου. Ενώ η δική σου τοποθέτηση περί αρρωστημένων φαντασιώσεων μόνο και μόνο επειδή η violent king έδειξε μια εικόνα είναι σκόπιμη, χρήσιμη και πάνω απ' όλα σχετική.

Τέλος πάντων. Εγώ απλώς σου ζήτησα ευγενικά να μην είσαι απόλυτος και ειδικά σε θέματα που αφορούν στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ(ναι, στο παράξενο είμαστε, για δες από πάνω τον τίτλο του forum). Γιατί, όπως προανέφερα, είναι μια ενότητα στην οποία θα διαβάσεις πολλά "τραβηγμένα" θέματα και θα έρθεις σε επαφή με εμπειρίες και βιώματα ανθρώπων που είναι ίσως κάπως διαφορετικά από τα δικά σου.

Μια γενική παρατήρηση έκανα και αυτό, επειδή έχει τύχει αρκετές φορές να διαψεύδεις χωρίς κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση ανθρώπους που μοιράζονται εδώ εμπειρίες πιο... εξωπραγματικές.


Edited by - Narkissa555 on 16/08/2011 19:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 20:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ καλή μου την είδες σαν εικόνα και το σχόλιο της violent king .
Εγώ το είδα σαν μακάβριο χιούμορ.

Όπως καταλαβαίνεις είναι καθαρά θέμα οπτικής.

Επέτρεψε μου , να βλέπω τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία από την δική σου.

Και εγώ με ευγένεια σου θύμισα πως το θέμα του τόπικ είναι η καταπολέμηση της μαγείας.
Εσύ προφανώς δεν έχεις διαβάσει την αρχική τοποθέτηση της θεματοθέτριας.
Γνωρίζω τι λέω.

Επιπλέον είχα την καλή διάθεση να σου υποδείξω ευγενικά την άσκοπη επέμβασή σου.
Επαναλαμβάνω είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Να είσαι παντα καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 20:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρωτα απο ολα,δεν ειμαι γυναικα,δευτερο η εικονα που ανεβασα,δεν ειναι μακαβρια απο τι στιγμη που δεν αναπαραγει κατι αληθινο αλλα απλα σκηνη απο μια ταινια και γενικοτερα μια φανταστικη σκηνη.Μακαβριο θα ηταν να ανεβαζα μια εικονα που ειναι αληθινη.

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 20:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ομως εγω μιλαω για ενα ατομο που πιστευει απλα στη υπαρξη της μαγειας.. την εχει δει με τα ματια του να του κανουν μαγια.. κ απλα θελει να καταπολεμησει τη αρνητικη ενεργεια.
πιστευω οτι ακομη κι αυτος που δεν αυθυποβαλλεται.. κ μονο που του εχουν κανει μαγια.. αντιμετωπιζει αναποδιες κ προβληματα στη ζωη του κ εχει δικαιωμα να τα εξολοθρευσει. γι αυτο κ ρωτω τον τροπο. αυτο με νοιαζει. ολα τα αλλα πραγματικα δεν με βοηθουν ουτε μου προσφερουν κατι.

Αγαπητή erzebet_bathory, από την στιγμή που κάποιος θέλει να καταπολεμήσει την αρνητική ενέργεια που επιφέρουν οι μαγγανείες, τότε σημαίνει πως είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα πιστεύει ότι οι μαγγανείες μπορούν να τον βλάψουν.
Οπότε και πάλι μπορεί να έχουμε μια περίπτωση αυθυποβολής.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που αφορά εμένα προσωπικά.

Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου ήταν μια γυναίκα η οποία φοβόταν τις μαγγανείες και τα "μάγια" και παραπονιόταν συχνά ότι κάποιο άτομο από την γειτονιά χρησιμοποιεί αυτές τις αηδίες για να την βλάψει.
Όταν λοιπόν έβρισκε διάφορα αντικείμενα έξω από το σπίτι, πίστευε ότι θα της συμβεί κάτι κακό, ότι θα αρρωστήσει κλπ.
Πράγματι, την επόμενη ημέρα μπορεί να την πονούσαν τα κόκκαλα της, να είχε πονοκέφαλο όμως αυτά τα αντιμετώπιζε πολύ συχνά ακόμα και σε περιόδους που δεν χρησιμοποιούσε κανείς κάποια μαγγανεία εις βάρος της καθώς ένα άτομο μεγάλης ηλικίας είναι πολύ πιθανόν να έχει κάποια μικροπροβλήματα υγείας.
Εκείνη όμως επέμενε ότι αυτό συμβαίνει εξαιτίας των μαγγανειών.
Κι όταν μιλάμε για μια γυναίκα μεγάλης ηλικίας με οστεοπόρωση, τότε οι πόνοι στα κόκκαλα είναι αποτέλεσμα της ασθένειας αυτής.

Κάμποσους μήνες μετά από τον θάνατο της (πριν από σχεδόν 9,5 χρόνια), εγκαταστάθηκα εγώ στο σπίτι αυτό και στο οποίο μένω έως και σήμερα.
Τα πρώτα 2 - 3 χρόνια είχα βρει κι εγώ κάποια παράξενα δείγματα τα οποία παρέπεμπαν σε μαγγανείες και συγκεκριμένα σκουρόχρωμα υγρά σε σημεία που δε μπορούσε να φτάσει ένα ζώο πχ ώστε να ουρήσει ή να "μαρκάρει την περιοχή" ούτε ήταν αποτέλεσμα βροχής κλπ.
Ποτέ δεν πίστεψα ότι θα μου συμβεί κάτι το αρνητικό εξαιτίας αυτών των μαγγανειών ούτε φοβήθηκα κι ούτε έδωσα μεγαλύτερη σημασία στο γεγονός.
Από εκεί και πέρα ούτε κάποια αναποδιά με βρήκε, ούτε "έλιωσα" ούτε τίποτα το ιδιαίτερο.
Το μόνο που είχα νιώσει ήταν λύπη επειδή στον 21ο αιώνα ένας άνθρωπος χρησιμοποιεί τέτοιες ανόητες μεθόδους για να βλάψει κάποιον.

Από τότε λοιπόν δεν έχω βρει τίποτα άλλο τέτοιας φύσης έξω από το σπίτι μου.
Η αιτία είναι πως η ηλικιωμένη γειτόνισσα η οποία πιθανότατα επιδιδόταν σε αυτές τις πρακτικές - την είχε πιάσει επ' αυτοφώρω η μητέρα μου στο παρελθόν - είναι πλέον κατάκοιτη.
Που και που βέβαια θα βγει στην αυλή της να κουτσομπολέψει ή θα πάει στην εκκλησία...

quote:
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλάνε με τόση σιγουριά για πολλά πράγματα, θεωρώντας ότι τα πάντα σε αυτό τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή αυτά που αισθανόμαστε. Βρε να χτυπιέται ο άλλος και να σου λέει, όπως η καλή μας erzebet, το και το.. να έχει αποδείξεις βλέποντας κάτι με τα μάτια της.. να σου λέει πράγματα που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο και πολύ περισσότερο με τις παρλαπίπες και τις παπαρδέλες της ψυχολογίας..τίποτα αυτοί..εκεί..η συνηθισμένη αρλούμπα. Στο μυαλό σου είναι..όλα τα κάνει το μυαλό και αν τα πιστεύεις..

Φίλε starstruck, σε ποιούς αναφέρεσαι;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 21:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά φίλε Dying_Incubus . Απλά σε αυτούς που περιγράφω στο ποστ μου και σε κανέναν συγκεκριμένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 21:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου.
Αλλά όταν λες:

quote:
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλάνε με τόση σιγουριά για πολλά πράγματα, θεωρώντας ότι τα πάντα σε αυτό τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή αυτά που αισθανόμαστε.[...]

δείχνεις κι εσύ μια σιγουριά για κάτι για το οποίο δε μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος.
Εάν κάποιος αναφέρει πως δεν πιστεύει ότι οι μαγγανείες, τα μάγια κλπ έχουν από μόνα τους κάποια δύναμη επάνω μας, δεν σημαίνει πως πιστεύει ότι τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή που αισθανόμαστε.
Μπορεί να πιστεύει ότι είναι πιθανόν να συμβαίνουν και να υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα πέρα από αυτά που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας ή έστω να αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να συμβαίνουν και να υπάρχουν, ασχέτως εάν δεν πιστεύει στην δύναμη της μαγγανείας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 21:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πρωτα απο ολα,δεν ειμαι γυναικα




Ουπς, σόρρυ!

Απλώς είδα ότι αναφέρονταν σε εσένα ως θηλυκό και μπερδεύτηκα και γω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 21:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παει μου βγηκε το ονομα

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 21:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έτερον εκάτερον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
erzebet_bathory

δεν χρειαζομαι ΄΄χιουμορ΄΄ απο κανεναν.
ρωτησα κατι κ ζητησα γνωμες κ αποψεις επι του θεματος.
οποιος δε μπορει η δε θελει να τοποθετηθει η θεωρει αρρωστημενο αυτο που ρωταω να μην ασχολειται.
επισης δε θελω να ασχολουνται με τα ποστ μου κ γενικοτερα στη ζωη μου ατομα με γλωσσα του πεζοδρομιου κ ειρωνικες συμπεριφορες γι αυτο μην ξανα συμμετασχεις στα τοπικ μου.δεν εισαι ευπροσδεκτος.


Η παρέμβασή σχολίαζε μόνο το “μαύρο χιούμορ” της Violent King που κατά την γνώμη μου είναι αρρωστημένο.
Τέτοιες αρρωστημένες φαντασιώσεις δεν θα πρέπει να προβάλλονται ούτε και σαν χιούμορ.
Η ελευθερία στο ΦΟΡΟΥΜ δεν θα πει ανευθυνότητα.

ΔΕΝ σχολίασα το θέμα σου, αν και θα μπορούσα.
Ό λόγος είναι, γιατί διέκρινα πως ΔΕΝ θα είχε κανένα νόημα και δεν θα σε βοηθούσε σε τίποτα, αν σου έλεγα πως τα μάγια υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου, και το καλύτερο που θα πρέπει να κάνεις είναι να ΜΗΝ τα πάρεις στα σοβαρά όποια και να είναι αυτά..

Άστα να υφίστανται ΜΟΝΟ στα αρρωστημένα μυαλά των εμπνευστών τους.
Κανένα κακό δεν θα σε βρει, αν εσύ δεν το κουβαλάς στο μυαλό σου, και αν ο νους σου δεν το συνδυάζει, επεξεργάζεται και το συσχετίζει με κάτι.

Τις μάγισσες τις έχουμε κάψαμε εδώ και πολλά χρόνια, και τα όργανα τα μαγικά και τα ξόρκια, τα πήρε και αυτά το ποτάμι.

Τέλος, προφανώς δεν έχεις καταλάβει πως εδώ γίνονται οι κουβέντες δημόσια.
Δεν θα σε ρωτήσω εσένα πότε θα λέω την γνώμη μου.
Λάθος έχεις καταλάβει το θέμα.
Πράτο αλλιώς.




εγω θεψρησα οτι θεωρεις αυτα που γραφω εγω ως αρρωστημενα γι αυτο κ απαντησα οπως απαντησα. τελος παντων.. δεν εχω καμια διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.
κι επειδη εχω βαρεθει να ποσταρω κατι κ να ερχονται καποιοι ΄΄εξυπνακηδες΄΄ να λενε ασχετα επι του θεματος .. η να μου επιτιθονται κτλ κτλ .. σκεφτομαι πολυ απλα να μη ασχολουμαι κ να μην ποσταρω ωστε να μη ερχομαι σε τετοια τριπακια.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φωτογραφία erzebet έχει φάση, αν και μου θυμίζει έντονα μια ταινία που είχα δει..δεν ξέρω αλλά η κοπέλα αυτή μοιάζει στην ηθοποιό που έπαιζε στην ταινία αυτή..!! Ωραία!!!




πεστα! αυτο λεω κι εγω.εγω μιλαω για χειροπιαστα πραγματα μαγειας. λαδωμενες φωτο... χωμα πεταμενο σε πορτα απο νεκροταφειο... κλωστες καρφιτσες..
δικαιωμα του καθενος να πιστευει η οχι στη μαγεια....
αλλα εγω ρωτησα συγκεκριμενα. πως καταπολεμειται η μαγεια. αμπελοφιλοσοφιες του στυλ αν δε πιστευεις δε σ αγγιζουν.. κτλ πραγματικα ευχαριστω αλλα δεν με βοηθουν σε αυτο που ρωταω.


ποια φωτο λες τη δικη μου ?

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ομως εγω μιλαω για ενα ατομο που πιστευει απλα στη υπαρξη της μαγειας.. την εχει δει με τα ματια του να του κανουν μαγια.. κ απλα θελει να καταπολεμησει τη αρνητικη ενεργεια.
πιστευω οτι ακομη κι αυτος που δεν αυθυποβαλλεται.. κ μονο που του εχουν κανει μαγια.. αντιμετωπιζει αναποδιες κ προβληματα στη ζωη του κ εχει δικαιωμα να τα εξολοθρευσει. γι αυτο κ ρωτω τον τροπο. αυτο με νοιαζει. ολα τα αλλα πραγματικα δεν με βοηθουν ουτε μου προσφερουν κατι.

Αγαπητή erzebet_bathory, από την στιγμή που κάποιος θέλει να καταπολεμήσει την αρνητική ενέργεια που επιφέρουν οι μαγγανείες, τότε σημαίνει πως είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα πιστεύει ότι οι μαγγανείες μπορούν να τον βλάψουν.
Οπότε και πάλι μπορεί να έχουμε μια περίπτωση αυθυποβολής.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που αφορά εμένα προσωπικά.

Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου ήταν μια γυναίκα η οποία φοβόταν τις μαγγανείες και τα "μάγια" και παραπονιόταν συχνά ότι κάποιο άτομο από την γειτονιά χρησιμοποιεί αυτές τις αηδίες για να την βλάψει.
Όταν λοιπόν έβρισκε διάφορα αντικείμενα έξω από το σπίτι, πίστευε ότι θα της συμβεί κάτι κακό, ότι θα αρρωστήσει κλπ.
Πράγματι, την επόμενη ημέρα μπορεί να την πονούσαν τα κόκκαλα της, να είχε πονοκέφαλο όμως αυτά τα αντιμετώπιζε πολύ συχνά ακόμα και σε περιόδους που δεν χρησιμοποιούσε κανείς κάποια μαγγανεία εις βάρος της καθώς ένα άτομο μεγάλης ηλικίας είναι πολύ πιθανόν να έχει κάποια μικροπροβλήματα υγείας.
Εκείνη όμως επέμενε ότι αυτό συμβαίνει εξαιτίας των μαγγανειών.
Κι όταν μιλάμε για μια γυναίκα μεγάλης ηλικίας με οστεοπόρωση, τότε οι πόνοι στα κόκκαλα είναι αποτέλεσμα της ασθένειας αυτής.

Κάμποσους μήνες μετά από τον θάνατο της (πριν από σχεδόν 9,5 χρόνια), εγκαταστάθηκα εγώ στο σπίτι αυτό και στο οποίο μένω έως και σήμερα.
Τα πρώτα 2 - 3 χρόνια είχα βρει κι εγώ κάποια παράξενα δείγματα τα οποία παρέπεμπαν σε μαγγανείες και συγκεκριμένα σκουρόχρωμα υγρά σε σημεία που δε μπορούσε να φτάσει ένα ζώο πχ ώστε να ουρήσει ή να "μαρκάρει την περιοχή" ούτε ήταν αποτέλεσμα βροχής κλπ.
Ποτέ δεν πίστεψα ότι θα μου συμβεί κάτι το αρνητικό εξαιτίας αυτών των μαγγανειών ούτε φοβήθηκα κι ούτε έδωσα μεγαλύτερη σημασία στο γεγονός.
Από εκεί και πέρα ούτε κάποια αναποδιά με βρήκε, ούτε "έλιωσα" ούτε τίποτα το ιδιαίτερο.
Το μόνο που είχα νιώσει ήταν λύπη επειδή στον 21ο αιώνα ένας άνθρωπος χρησιμοποιεί τέτοιες ανόητες μεθόδους για να βλάψει κάποιον.

Από τότε λοιπόν δεν έχω βρει τίποτα άλλο τέτοιας φύσης έξω από το σπίτι μου.
Η αιτία είναι πως η ηλικιωμένη γειτόνισσα η οποία πιθανότατα επιδιδόταν σε αυτές τις πρακτικές - την είχε πιάσει επ' αυτοφώρω η μητέρα μου στο παρελθόν - είναι πλέον κατάκοιτη.
Που και που βέβαια θα βγει στην αυλή της να κουτσομπολέψει ή θα πάει στην εκκλησία...

quote:
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι μιλάνε με τόση σιγουριά για πολλά πράγματα, θεωρώντας ότι τα πάντα σε αυτό τον κόσμο είναι αυτά που βλέπουμε ή αυτά που αισθανόμαστε. Βρε να χτυπιέται ο άλλος και να σου λέει, όπως η καλή μας erzebet, το και το.. να έχει αποδείξεις βλέποντας κάτι με τα μάτια της.. να σου λέει πράγματα που δεν εξηγούνται με κανένα τρόπο και πολύ περισσότερο με τις παρλαπίπες και τις παπαρδέλες της ψυχολογίας..τίποτα αυτοί..εκεί..η συνηθισμένη αρλούμπα. Στο μυαλό σου είναι..όλα τα κάνει το μυαλό και αν τα πιστεύεις..

Φίλε starstruck, σε ποιούς αναφέρεσαι;

φυσικα κ πιστευω οτι η μαγεια εναντιον μου μπορει να με βλαψει. αρνητικη ενεργεια ειναι που θελει να με βλαψει.
κ δεν αυθυποβαλλω τον εαυτο μου οπως αυτο που περιγραφεις με τη γιαγια σου.. αλλα ναι υπαρχει ενα παραθυρακι στο μυαλο μου που μου λεει οτι οταν καποιος σου κανει μαγια κ προσπαθει να σε βλαψει.. οσο να ναι αν το αφησεις ετσι.. σε επηρεαζει.





In anticipation of my resurrection...



Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλα εγω ρωτησα συγκεκριμενα. πως καταπολεμειται η μαγεια. αμπελοφιλοσοφιες του στυλ αν δε πιστευεις δε σ αγγιζουν.. κτλ πραγματικα ευχαριστω αλλα δεν με βοηθουν σε αυτο που ρωταω.

Timendi causa est nescire...



Φίλη Erzebet Bathory, τι θα περίμενες δηλαδή να ακούσεις? Και γιατί απορρίπτεις αυτή την οπτική ως "λύση" στο πρόβλημα των μαγίων? Για ποιο λόγο τα θεωρείς αμπελοφιλοσοφίες και όχι την κατάλληλη "λύση"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι ρωταω τον τροπο εξοντωσης. τα καις? πας σε παπα να σε διαβασει ? κατι δραστικο .κι οχι δε τα πιστευω αρα δεν μ αγγιζουν. πιστευω οτι ως ενα βαθμο επηρεαζουν με κακο τροπο αυτον που τα δεχεται.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι ρωταω τον τροπο εξοντωσης. τα καις? πας σε παπα να σε διαβασει ? κατι δραστικο .κι οχι δε τα πιστευω αρα δεν μ αγγιζουν.

Κι αυτός τρόπος εξόντωσης είναι...
Εν πάσει περιπτώσει, προσωπικά δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω καθώς δε μπορώ να πω σε κάποιον αυτό που θέλει να ακούσει.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2011, 23:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
γιατι ρωταω τον τροπο εξοντωσης. τα καις? πας σε παπα να σε διαβασει ? κατι δραστικο .κι οχι δε τα πιστευω αρα δεν μ αγγιζουν.

Κι αυτός τρόπος εξόντωσης είναι...
Εν πάσει περιπτώσει, προσωπικά δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω καθώς δε μπορώ να πω σε κάποιον αυτό που θέλει να ακούσει.

εχουμε διαφορετικες αποψεις. σ ευχαριστω παντως για τον χρονο σου.


In anticipation of my resurrection...



Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 10:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά για αυτούς που γενικά δεν αποδέχονται την ύπαρξη μαγείας, δηλαδή την χειραγώγηση ενεργειών άγνωστων προς το παρόν για την επιστήμη για την επίτευξη συγκεκριμένων σκοπών, η μοναδική μέθοδος "λύσης" είναι το να τα αγνοείς, θεωρώντας ότι το πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά τα "μάγεια" αλλά η αυθυποβολή. Αυτό σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να ισχύει και επιπλέον είναι προφανές ότι το να εθίζεσαι στη ιδέα ότι "σου 'χουνε κάνει μάγεια" δεν είναι ούτε υγιές ούτε όμοιο λογικού ανθρώπου. Και έχω διαπιστώσει ότι είναι εύκολο κάποιος να μπει σε αυτό το τριπάκι και να αποδώσει όλα του τα προβλήματα σε τρίτους.
Παρόλα αυτά το ότι υπάρχουν ενέργειες που μπορούν να χειραγωγηθούν για την επίτευξη ενός σκοπού είναι κατα τη γνώμη μου γεγονός. Αυτές τις ενέργειες δεν μπορούμε να παριστάνουμε ότι δεν υπάρχουν, ούτε και μπορούμε να αποδίδουμε τα πάντα σε αυτές.

Φίλη erzebet μη κολλάς στις λεπτομέρειες "Να τα αγγίζω, να μη τα αγγίζω" κλπ. Αν έχεις κάτι που είναι πηγή "κακού" πάρ'το και πέταξτο δεν χρειάζεται πολύ φιλοσοφία. Και στα σκουπίδια να το ρίξεις στη χωματερη θα πάει και θα καεί, αν όμως θες να είσαι σίγουρη παρ'το και κάψτο, πέτα το σε ποτάμι, σε θάλασσα, ότι νομίζεις. Αν τώρα έχεις πολύ όρεξη και θέλεις να κάνεις ένα ευχέλαιο και να πεις δυο προσευχές κάν'το, καλό θα κάνει κακό δεν θα κάνει. Αλλά μη θεωρείς ότι τα προβλήματα της φίλης σου θα λυθούν, γιατί κατα πάσα πιθανότητα δεν θα οφείλονται σε μαγεία, ή αν οφείλονται σε μαγεία δεν θα είναι αυτού του είδους μαγεία που θα είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/08/2011 10:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 10:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φασκόμηλος

Κατ αρχάς πρέπει να διευκρινίσουμε τι σημαίνει ‘σκέφτομαι’. Επειδή ο άνθρωπος για να κάνει οτιδήποτε πρέπει να είναι ζωντανός, το σκέφτομαι πρέπει να έχει σχέση με το πρώτιστο, με την επιβίωση. Δηλαδή σκέφτομαι, σημαίνει μετατρέπω το εχθρικό περιβάλλον σε φιλικό. Έκανε δέκα λάθος πράξεις, και κατέληγε στη σωστή που του έλυναν κάποιο πρόβλημά του. Έτσι, μέσα από τις λάθος πράξεις έφτασε σε σωστές, και δημιούργησε κάποιον άξονα του σωστού. Όταν λοιπόν κάποιος έχει ένα άξονα του σωστού, και όσο περισσότερα σωστά δεδομένα τόσο καλύτερα, μπορεί να φανταστεί, να δει, να καταλάβει το σωστό, χωρίς να κάνει πρώτα πράξεις, χωρίς να δράσει. Η λογική σκέψη επιλύει κάποιο πρόβλημα χωρίς να μπει ο άνθρωπος στη διαδικασία να πειραματιστεί πάνω στο πρόβλημα.

Για τη 2η ερώτησή σου, συνεχίζοντας τα παραπάνω, καταλαβαίνεις ότι σχεδόν ο κάθε άνθρωπος έχει μία κοσμοθεωρία στο μυαλό του. Μία κοσμοθεωρία πρέπει να έχει απαντήσεις σε απλά και σε σύνθετα ερωτήματα, οι απαντήσεις να κουμπώνουν μεταξύ τους ώστε να καταλήγουν σε ένα λογικό μοντέλο. Η κατανόηση πολλών πραγμάτων με κάνει να λέω αυτα που λέω, και τα περιγράφω στο δικό μου μοντέλο στο μυθιστόρημα. Αλλά για να δώσω κάποια απάντηση, θα σου πω ότι το Σύμπαν, οι νόμοι και οι κανόνες του, υπήρχε πριν από εμάς, και εκφραζόταν πριν από εμάς. Εκφράζεται και με μας.

Ο πραγματικά πιστός είναι προγραμματισμένος, πιστεύει ότι η δύναμη του θεού τον καλύπτει, και έχει σιγουριά σε αυτό. Αυτός ο πιστός δεν θα ασχοληθεί με τα μάγια.

LordThomas<<Έχω δει ανθρώπους να λιώνουν μέρα με τη μέρα χωρίς καμιά αιτία παθολογική ή ψυχολογική και δεν είχαν δει ούτε είχαν σκεφτεί περί μαγείας.>>

Αναρωτιέμαι γιατί ο μάγος που έχει την δύναμη να κάνει κάτι τέτοιο, δεν το κάνει για να αδυνατίζει χοντρές και χοντρούς; Θα πήγαινε η χοντρούλα και θα του έλεγε, σε παρακαλώ, λιώσεμε… Χρυσές δουλειές, χοντρά λεφτά…
Άκουσε κάποιος να έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Προσωπικά δεν φοβάμαι κανέναν μάγο. Κατανοώντας κάποια πράγματα, θέλω να πω κάτι που θα φανεί σκληρό, και εξωφρενικό, αλλά θα το πω. Οι άνθρωποι δεν κινδυνεύουν από τους μάγους, αλλά από τη μάνα τους, γενικότερα από αυτούς που τους αγαπάνε πολύ. Η μάνα που φοβάται για το παιδί της, που στο μυαλό της κάνει εικόνα ότι το παιδί της σκοτώνεται σε τροχαίο με τη μηχανή του, που αυτό το σκέφτεται πάλι και πάλι, κάνει μία σκεπτομορφή που την τροφοδοτεί. Το Σύμπαν, δεν καταλαβαίνει, το ‘μη’, ‘να μη συμβεί αυτό’. Καταλαβαίνει την εικόνα, και η εικόνα είναι το παιδί σκοτωμένο. Υπάρχει πιθανότητα να εκφραστεί. Γι’ αυτό, μη σκέφτεστε κακά πράγματα για τους αγαπημένους σας, μην αφήνετε να εξελιχθεί η σκέψη σας σε άσχημες εικόνες.

Λειτουργεί και το αντίθετο, η καλές σκέψεις, οι καλές εικόνες, μπορούν να έχουν θετικές επιρροές. Το δυστύχημα όμως είναι ότι οι άνθρωποι πιστεύουν περισσότερο, έχουν μεγαλύτερη σιγουριά, στο πιθανότητα να συμβεί το κακό , παρά στο καλό.

erzebet_bathory
Αγαπητή μου, ζούμε σε εχθρικό περιβάλλον, και χρειάζεται αγώνας για την επιβίωση. Θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ τυχερός για να μην έχει εμπόδια και αναποδιές. Όλοι έχουμε. Αν τώρα κάποιος, μετά από δύο – τρία επεισόδια αρχίζει και φοβάται ότι θα του συμβεί και τέταρτο είναι πολύ πιθανό, να του συμβεί. Αλλά το να το ρίξει στη μαγεία μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο, στην αναζητητή του πιο ισχυρού…

θα σου πω κάτι και δέστο λογικά, όχι συναισθηματικά.

Αρνητική ενέργεια, όπως αναφέρεις υπάρχει, και απορρέει από μία μεγαλύτερη αρνητική ενέργεια, ας το πούμε, το Κακό. (αν θέλεις διάβασε τον 5ο και 6ο διάλογο του μυθιστορήματος) Αυτός λοιπόν, που έχει καταλάβει τους νόμους του, το πώς λειτουργεί, που συνειδητά αποφάσισε να ασχοληθεί με αυτό, και έχει αποδεχτεί τις συνέπειες των πράξεών του, (που θα είναι ολέθριες για το πνεύμα του), αυτός λοιπόν ο άνθρωπος, δεν θα χειριζόταν δυνάμεις για να κάνει κάτι απλό, θα ζητούσε το καλύτερο για τον εαυτό του, εξουσία, κυριαρχία, δεν θα αρκείτο, στο να κάνει υποχείριό του τη φίλη σου κλπ.

Αν βλέπεις μάγια, να συμπεράνεις ότι έχεις να κάνεις με ένα τσαρλατάνο, που ανθεί οικονομικά, επειδή έχει καταλάβει το εξής απλό. Ότι οι άνθρωποι όταν φοβούνται χειραγωγούνται και δεν σκέφτονται ψύχραιμα, και μη σκεπτόμενοι ψύχραιμα και λογικά, θα κάνουν λάθη, και θα υποστούν τις συνέπειες των λαθών τους. Τι έκανε ο μάγος; Έδεσε κάτι κλωστές με κάτι καρφίτσες και εφάρμοσε το σύστημα του στρατού, ΑΠΕ. Αν Πιάσει, Έπιασε.

Και οι δυνάμεις του κακού υπάρχουν, και πραγματικοί μάγοι υπάρχουν, αλλά ή είναι σημαντικά πρόσωπα, ή βρίσκονται δίπλα σε σημαντικά πρόσωπα, επ ουδενί είναι προσβάσημοι στον εχθρό, της φίλης σου.


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 10:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.. Στην φωτό της κοπέλας με τα αίματα αναφέρομαι φίλη erzebet αν και είδα μετά ότι δεν την έβαλες εσύ. οκ

Εντάξει εγώ πιστεύω ότι ένας νοήμων και με κανονική σχετικά αντίληψη , μπορεί να αντιληφθεί την διαφορά ανάμεσα στα εμπόδια και στις αναποδιές και σε κάτι άλλο..ας μην τα ρίχνουμε όλα στο έτσι ειναι η ζωή, δυσκολίες και εμποδια και αναποδιές. Εδώ προφανώς η καλή μας erzebet αναφέρεται σε άλλα πράγματα και εγώ την πιστεύω.

Και κάτι για τους τσαρλατάνους..φυσικά και υπάρχουν απατεώνες και άτομα που θησαυρίζουν από αυτά εκμεταλλεύοντας αδαείς και αφελείς ανθρώπους. Αυτοί είναι απατεώνες. Φαντάζομαι δεν μιλάμε εδώ για αυτούς. Η μαγεία υπήρχε από την αρχαιότητα, το καλό και το κακό σε όλες του τις εκφάνσεις..μιλάμε για άτομα επικίνδυνα που ίσως να ξέρουν να ανοίγουν άλλες πόρτες..πιστεύω ότι έτσι ειναι και για αυτά μιλάει η erzebet. Θα δείξει η συνέχεια..

φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy