ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ρόλος των ιερατείων στην θρησκευτική απέχθεια και στην απογοήτευση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 07:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα

quote:
Όσο για τον Χριστό, είναι αστείο να μην πιστεύουμε στην ύπαρξή του, αλλά εσύ αν θέλεις μην πιστεύεις.

Εγώ φίλτατε πιστεύω στην ύπαρξη του Ιησού, χωρίς να πιστεύω στην ιστορικότητά του, μπορείς μήπως εσύ ή όποιος άλλος να που πείτε ποιό είναι το "σπέρμα" και το "ωάριο" που γενούν μια Θεότητα και την καθιστούν υπαρκτή? (Αυτό πάει καρφί για τα μυρμύγκια αυτού του κόσμου που συνεχώς επαναλαμβάνουν το λάθος του Οδυσσέα).....

Άντε να σας δω ντε!

Επίσης δεν μου απάντησες στο ΒΑΣΙΚΟ μου ερώτημα το οποίο στο επαναλαμβάνω:
Πότε η Αποκάλυψη του Ιωάννη ενσωματώθηκε στην Αγία Γραφή?

Και κάτι ακόμη, πόσες Αποκαλύψεις έχουν γραφτεί και από ποιούς?

Συζήτηση κάνουμε, όχι τεστ γνώσεων, τις ερωτήσεις αυτές ΙΣΩΣ μια μέρα να με ευχαριστείς που στις έκανα, ίσως όμως και να με καταριέσαι, διότι φίλε μου αν κάτι κλονίσει την πίστη σου, μπορεί μια μέρα να σημάνει και την καταστροφή σου, οπότε αν θες σταματάμε την "κουβεντούλα".

quote:
θέλω να μου πεις τί ρόλο βαρούσε ο Παύλος και οι υπόλοιποι.

Οχι φίλε μου δεν θα συνεχίσω, αυτή τη στιγμή σκέπτομαι πως ίσως έχεις ανάγκη να πιστεύεις κάπου, αυτά που γράφουμε τα διαβάζουν και άλλοι άνθρωποι, δεν έχω δικαίωμα να κλονίσω την πίστη κανενός, σταματάω εδώ και πες οτι το λάθος είναι δικό μου.


Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Για τον Ιησού έχω απαντήσει στο άλλο θέμα Βιβλικές Αμφισβητήσεις.

Συνειδητοποίησα πως άθελά σου είχες δώσει ο ίδιος την απάντηση, όταν μίλησες για 500 μεσσίες. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, ο Ιησούς είναι ασήμαντο πρόσωπο για την ιστορία, ενώ όπως βλέπουμε από τον Φιλοψευδή του Λουκιανού οι νεκραναστάσεις και γενικά τα θαύματα ήταν συνηθισμένα εκείνη την εποχή!

Επομένως, η καλύτερη πηγή για να μάθεις για τον Ιησού, είναι αυτοί που πιστέψανε σε αυτόν, στα Ευαγγέλια θα Τον βρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 07:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε, και σιγά που κλονίζεις την πίστη μου.

Με βόηθησες να την ενδυναμώσω, χάρη στις αμφιβολίες που έθεσες.

Είπα πως η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 11:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνειδητοποίησα πως άθελά σου είχες δώσει ο ίδιος την απάντηση, όταν μίλησες για 500 μεσσίες. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, ο Ιησούς είναι ασήμαντο πρόσωπο για την ιστορία, ενώ όπως βλέπουμε από τον Φιλοψευδή του Λουκιανού οι νεκραναστάσεις και γενικά τα θαύματα ήταν συνηθισμένα εκείνη την εποχή!

Τις πιο αξιόπιστες πηγές για τον ιστορικό Ιησού μπορούμε να τις έχουμε μονάχα από τους μεγάλους ιστορικούς της εποχής, σε καμιά περίπτωση από τα Ευαγγέλια τα οποία δεν είναι ιστορικά κείμενα. Ο Φλάβιος Ιώσηπος είναι η χαρακτηριστικότερη περίπτωση για δύο σημαντικούς λόγους : ήταν Ιουδαίος και έζησε τον 1ο αιώνα μ.χ. αμέσως δηλαδή μετά τον θάνατο του Ιησού, τα έργα του είναι ότι το καλύτερο μπορεί να έχει γραφτεί για να μας διαφωτίσει σχετικά με τους συμπατριώτες του Ιησού την εποχή που έζησε.
Στο έργο του Ιώσηπου υπάρχει η Φλαβιανή μαρτυρία η οποία σε μιά μόνο παράγραφο γράφει σχεδόν την περίληψη όλων των Ευαγγελίων

Έτσι, εκείνη περίπου την εποχή υπήρχε ο Ιησούς, ένας σοφός άντρας, -αν είναι θεμιτό να τον αποκαλείς άνθρωπο, διότι επιτελούσε θαυμαστά έργα- ένας δάσκαλος των ανθρώπων που λαβαίνουν την αλήθεια με ευχαρίστηση. Έλκυσε κοντά του και πολλούς από τους Ιουδαίους και πολλούς από τους Εθνικούς. Αυτός ήταν ο Χριστός• και όταν ο Πιλάτος, μετά από πρόταση που του έκαναν οι εξέχοντες άντρες μεταξύ μας, τον καταδίκασε στο σταυρό, εκείνοι που τον αγαπούσαν δεν τον εγκατέλειψαν αρχικά, διότι εμφανίστηκε σε εκείνους και πάλι την τρίτη μέρα, όπως τα είχαν προείπει οι θεϊκοί προφήτες και δέκα χιλιάδες άλλα θαυμάσια πράγματα σχετικά με αυτόν• και η φυλή των Χριστιανών, όπως ονομάστηκε από αυτόν, δεν έχει εκλείψει μέχρι σήμερα

Η αυθεντικότητα της Φλαβιανής μαρτυρίας στο όλον έργο του Ιώσηπου αμφισβητείται έντονα, πολλοί μεγάλοι μελετητές έχουν βγάλει το συμπέρασμα ότι πρόκειται για προσθήκη του φίλου του Μεγάλου Κωνσταντίνου επισκόπου Ευσέβιου της Καισάρειας τον 4ο αιώνα.
Οι σπουδαιότεροι λόγοι για την αμφισβήτηση αυτή είναι :
1. Ο άλλος μεγάλος θεολόγος του 3ου αιώνα μ.χ. Ωριγένης κατηγορεί τον Ιώσηπο ότι αγνοεί τον Ιησού
2. Σε όλο το υπόλοιπο έργο του Ιώσηπου εκτός απο την Φλαβιανή μαρτυρία δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο όνομα του Ιησού
3. Το γραφικό στυλ της Φλαβιανής μαρτυρίας δέν ταιριάζει καθόλου στο γραφικό στυλ του Ιώσηπου, ταιριάζει περισσότερο στο γραφικό στύλ του Ευσέβιου επιπλέον είναι ασύνδετη με όλο το υπόλοιπο έργο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 01:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Abbaeion, άστο ρε φίλε, μη λες τίποτα, εγώ σε μια συζήτηση που είχα με κάποιο φιλαράκι (γνωστό ηθοποιό), μου έλεγε διάφορα, όταν του έκανα την εξής ερώτηση:

Φίλε θέλεις να σου δώσω βιβλία να διαβάσεις, υπάρχουν και επίσημα βιβλία απο την εκλησία....

Ξέρεις ποιά ήταν η απάντηση?

Φίλε μου, ΔΕΝ θέλω να μου δώσεις να διαβάσω τίποτα γιατί έχω ανάγκη να πιστεύω κάπου.

Άστο λοιπόν φίλε Abbaeion, καλύτερα να αφήσουμε τους χριστιανούς, (ιερατικούς και μη), στην πίστη τους.

Άλλωστε δεν θα μας δώσει ΚΑΝΕΝΑΣ το βραβείο, αν κλονίσουμε την πίστη των ανθρώπων, οπότε άραξε, είμαστε για πάρτυ μας.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

Abbaeion, άστο ρε φίλε, μη λες τίποτα, εγώ σε μια συζήτηση που είχα με κάποιο φιλαράκι (γνωστό ηθοποιό), μου έλεγε διάφορα, όταν του έκανα την εξής ερώτηση:

Φίλε θέλεις να σου δώσω βιβλία να διαβάσεις, υπάρχουν και επίσημα βιβλία απο την εκλησία....

Ξέρεις ποιά ήταν η απάντηση?

Φίλε μου, ΔΕΝ θέλω να μου δώσεις να διαβάσω τίποτα γιατί έχω ανάγκη να πιστεύω κάπου.

Άστο λοιπόν φίλε Abbaeion, καλύτερα να αφήσουμε τους χριστιανούς, (ιερατικούς και μη), στην πίστη τους.

Άλλωστε δεν θα μας δώσει ΚΑΝΕΝΑΣ το βραβείο, αν κλονίσουμε την πίστη των ανθρώπων, οπότε άραξε, είμαστε για πάρτυ μας.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Έχω κλονιστεί.

Δες την υπέροχη απάντηση στο άλλο θέμα Βιβλικές Αμφισβητήσεις. Την βρήκα στο διαδίκτυο.

Σιγά τώρα που περιμένανε τοην μαρτυρία του Ιώσηπου ή κάποιου άλλου ιστορικού για να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 02:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Σιγά τώρα που περιμένανε τοην μαρτυρία του Ιώσηπου ή κάποιου άλλου ιστορικού για να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό.

Φίλε μου, η πίστη σου είναι δικαίωμά σου, εγώ την "έκανα" απο τέτοιου είδους συζητήσεις γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός/ποιά διαβάζει/διαβάζουν αυτά που γράφω.

Το να κλονίσω την πίστη κάποιου δεν είναι "σωσίβιο" στη ζωή του αλλά
"βαρύδι", ποιός έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό?

Εγώ?
Εσύ?
Μήπως κάποιος άλλος?

Άσε που...(θα το πω), πολά κοράκια και γύπες μαζεύτηκαν γύρω απο τους έλληνες και τις ελληνίδες, περιμένοντας (αποδομώντας την κοινωνία μας) να μας κάνουν κομματάκια.

Αυτοί οι καιροί που ζούμε φίλτατοι και φίλτατες, ΔΕΝ είναι καιροί για κοινωνική διάσπαση αλλά καιροί για κοινωνική συσπείρωση.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 14:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith
Το να κλονίσω την πίστη κάποιου δεν είναι "σωσίβιο" στη ζωή του αλλά
"βαρύδι", ποιός έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό?

Κανένας πιστεύω φίλε Lock_Smith δεν γράφει με πρόθεση να κλονίση την πίστη των χριστιανών της παρέας. Απλά τους επισημαίνουμε την ιστορική πραγματικότητα. Εξ άλλου αυτοί που παρέμειναν αυτή τη στιγμή στο forum, είναι αξιοπρεπέστατοι συζητητές και παρά τις διαφορετικές αντιλήψεις μας σε θέματα θρησκείας, γίνεται κατά τη γνώμη μου ένας εποικοδομητικός διάλογος, όπως τον παλιό καλό καιρό του esoterica.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2013, 19:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την μια δικαιολογούνται. Πολλά ιερατεία διαφόρων θρησκειών καλλιέργησαν αρρωστημένο και όχι υγιή φόβο για το Θείο. Φυσικά για ευτελή υλικά συμφέροντα. Πολλοί ιερείς αποδείχθηκαν ανάξιοι να φέρουν τους πιστούς κοντά στον Θεό.

Πρέπει να καταλάβουμε όμως πως ο θεσμός ήταν άγιος. Ιερείς έπρεπε να υπάρχουν, ανεξάρτητα αν δεν ανταποκρίθηκαν στο άγιο και ιερό τους καθήκον.

Βέβαια για τους Χριστιανούς, ο Ιησούς με την Τέλεια Θυσία Του κατάργησε τις θυσίες και τα ιερατεία, μια και είναι πλέον ο Ιερέας. Δεν χρειάζεται πλέον άλλο μέντιουμ - ενδιάμεσο πέρα από τον Ιησού για να προσεγγίσει κάποιος τον Θεό, ούτε άλλες θυσίες. Ουσιαστικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν παπάδες. Αυτό είναι επιστροφή στην Παλαιά Διαθήκη.


Μπαμπούλας λοιπόν ο Θεός εξαιτίας των ιερέων. Έπειτα από αυτό κανείς δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί με την φιλοσοφία μιας θρησκείας και είναι επόμενο να θεωρήσει τα παραπάνω περί τέλειας θυσίας ως ανοησίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2013, 16:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια για τους Χριστιανούς, ο Ιησούς με την Τέλεια Θυσία Του κατάργησε τις θυσίες και τα ιερατεία, μια και είναι πλέον ο Ιερέας. Δεν χρειάζεται πλέον άλλο μέντιουμ - ενδιάμεσο πέρα από τον Ιησού για να προσεγγίσει κάποιος τον Θεό, ούτε άλλες θυσίες. Ουσιαστικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν παπάδες. Αυτό είναι επιστροφή στην Παλαιά Διαθήκη.

Υπάρχουν όμως...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Abbaeion
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2013, 15:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπαμπούλας λοιπόν ο Θεός εξαιτίας των ιερέων. Έπειτα από αυτό κανείς δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί με την φιλοσοφία μιας θρησκείας και είναι επόμενο να θεωρήσει τα παραπάνω περί τέλειας θυσίας ως ανοησίες.

Θρησκεία είναι το ιερατείο άν το ιερατείο μας παρουσιάζει εσφαλμένη εικόνα για τον θεό είναι σάπια ολόκληρη η θρησκεία.
Μπορούμε εμείς απο μόνοι μας να έχουμε ακριβή γνώση σχετικά με το ποιός είναι ο πραγματικός θεός;
Μπορούμε να γνωρίζουμε απο μόνοι μας τι πραγματικά θέλει απο μας ο πραγματικός θεός;
Ασφαλώς όχι πάνω στα ιερατεία είμαστε κρεμασμένοι για να πάρουμε απαντήσεις, άν δέν τα εμπιστευόμαστε θα πρέπει να τινάξουμε ολόκληρη την ζωή μας σαν χριστιανοί στον αέρα, να καταργήσουμε μυστήρια, γιορτές, νηστείες τα πάντα επειδή όλα αυτά τα έχει καθορίσει το ιερατείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2013, 15:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπαμπούλας λοιπόν ο Θεός εξαιτίας των ιερέων. Έπειτα από αυτό κανείς δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί με την φιλοσοφία μιας θρησκείας και είναι επόμενο να θεωρήσει τα παραπάνω περί τέλειας θυσίας ως ανοησίες.

Θρησκεία είναι το ιερατείο άν το ιερατείο μας παρουσιάζει εσφαλμένη εικόνα για τον θεό είναι σάπια ολόκληρη η θρησκεία.
Μπορούμε εμείς απο μόνοι μας να έχουμε ακριβή γνώση σχετικά με το ποιός είναι ο πραγματικός θεός;
Μπορούμε να γνωρίζουμε απο μόνοι μας τι πραγματικά θέλει απο μας ο πραγματικός θεός;
Ασφαλώς όχι πάνω στα ιερατεία είμαστε κρεμασμένοι για να πάρουμε απαντήσεις, άν δέν τα εμπιστευόμαστε θα πρέπει να τινάξουμε ολόκληρη την ζωή μας σαν χριστιανοί στον αέρα, να καταργήσουμε μυστήρια, γιορτές, νηστείες τα πάντα επειδή όλα αυτά τα έχει καθορίσει το ιερατείο.



Νομίζω πως είναι σχετικά εύκολο να διακρίνει κανείς ανάμεσα στο ιδεατό και το έμπρακτο, και ακόμα να διακρίνει το έμπρακτο για κερδοσκοπία από το έμπρακτο από ιδεολογία.

Έπειτα αν είναι να κρίνει κανείς κάποια πράγματα από την ποιότητα ορισμένων πρακτικών δεν θα κάναμε πολλά πράγματα - να πω για τη δημοκρατία; περισσότεροι πέθαναν για τη "δημοκρατία" μέσα στον 20ο αιώνα παρά για άλλα πράγματα. Αυτό, πολύ λογικά, δεν έκανε κανέναν να καταδικάσει το ιδεώδες, επειδή το όνομα της δημοκρατίας άλλοι το πιπίλιζαν για να αποκτήσουν οπαδούς και άλλοι το εκμεταλλεύτηκαν για πλουτισμό.
Και για άλλα πράγματα ισχύει το ίδιο - οπότε δεν είναι κάτι που διακρίνει θρησκείες αλλά κάτι που διακρίνεται σε κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2013, 16:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θρησκεία είναι το ιερατείο άν το ιερατείο μας παρουσιάζει εσφαλμένη εικόνα για τον θεό είναι σάπια ολόκληρη η θρησκεία."

Δεν υπάρχει εκκλησία χωρίς εκκλησίασμα. Ο λαός απαρτίζει μια θρησκεία και απο τον λαό βγαίνουν οι ιερείς της.

"Μπορούμε εμείς απο μόνοι μας να έχουμε ακριβή γνώση σχετικά με το ποιός είναι ο πραγματικός θεός;"

Μπορούμε να έχουμε κάποιους είδους εικόνα, δε σημαίνει οτι θα είναι ακριβής

"Μπορούμε να γνωρίζουμε απο μόνοι μας τι πραγματικά θέλει απο μας ο πραγματικός θεός;"

Φυσικά.

"Ασφαλώς όχι πάνω στα ιερατεία είμαστε κρεμασμένοι για να πάρουμε απαντήσεις, άν δέν τα εμπιστευόμαστε θα πρέπει να τινάξουμε ολόκληρη την ζωή μας σαν χριστιανοί στον αέρα, να καταργήσουμε μυστήρια, γιορτές, νηστείες τα πάντα επειδή όλα αυτά τα έχει καθορίσει το ιερατείο."

Κοιτάμε τι απο αυτά έχει μια θετική επιρροή στη ζωή μας, αν κάτι δεν έχει καμία θετική επιρροή τότε το απορρίπτουμε. Διάκριση

Edited by - Πύρινος on 20/08/2013 16:09:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2013, 18:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Μπορούμε να γνωρίζουμε απο μόνοι μας τι πραγματικά θέλει απο μας ο πραγματικός θεός;"

Φυσικά.


Ποιο είναι αυτό λοιπόν;
Και κυρίως, γιατί πρέπει ο θεός να θέλει κάτι από εμάς τους ανθρώπους;
Δικαιοδοτούμαστε να του αποδίδουμε επιθυμίες ή προσδοκίες από εμάς;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2013, 20:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

"Ποιο είναι αυτό λοιπόν;"

Διαφορετικό για τον καθένα!

"Και κυρίως, γιατί πρέπει ο θεός να θέλει κάτι από εμάς τους ανθρώπους;"

Ο Θεός είναι στον πυρήνα μας. Είναι λάθος αυτή η προσέγγιση. Αυτή η προσέγγιση αντιμετωπίζει τον Θεό εξωτερικά, ως είδωλο.

"Δικαιοδοτούμαστε να του αποδίδουμε επιθυμίες ή προσδοκίες από εμάς;"

Όχι. Τότε τα κάνουμε θάλασσα! Για αυτό χρειάζεται διάκριση, γνώση και καλή επαφή, ας πούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2013, 22:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

quote:
Σιγά τώρα που περιμένανε τοην μαρτυρία του Ιώσηπου ή κάποιου άλλου ιστορικού για να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό.

Φίλε μου, η πίστη σου είναι δικαίωμά σου, εγώ την "έκανα" απο τέτοιου είδους συζητήσεις γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός/ποιά διαβάζει/διαβάζουν αυτά που γράφω.

Το να κλονίσω την πίστη κάποιου δεν είναι "σωσίβιο" στη ζωή του αλλά
"βαρύδι", ποιός έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό?

Εγώ?
Εσύ?
Μήπως κάποιος άλλος?

Άσε που...(θα το πω), πολά κοράκια και γύπες μαζεύτηκαν γύρω απο τους έλληνες και τις ελληνίδες, περιμένοντας (αποδομώντας την κοινωνία μας) να μας κάνουν κομματάκια.

Αυτοί οι καιροί που ζούμε φίλτατοι και φίλτατες, ΔΕΝ είναι καιροί για κοινωνική διάσπαση αλλά καιροί για κοινωνική συσπείρωση.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!
=====================================================================

Ένα σκούντημα στο μυαλουδάκι σου , μπάς και πάρει μπρός….Ποιός και γιατί τους έκανε να πιστεύουν αυτό που πιστεύουν??? …μήπως αυτό που πιστεύουν μας έχει κάνει τη ζωή μπάχαλο???...Εεεεε πιά!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2013, 22:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλημέρα,

quote:
Σιγά τώρα που περιμένανε τοην μαρτυρία του Ιώσηπου ή κάποιου άλλου ιστορικού για να πιστέψουμε στον Ιησού Χριστό.

Φίλε μου, η πίστη σου είναι δικαίωμά σου, εγώ την "έκανα" απο τέτοιου είδους συζητήσεις γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω ποιός/ποιά διαβάζει/διαβάζουν αυτά που γράφω.

Το να κλονίσω την πίστη κάποιου δεν είναι "σωσίβιο" στη ζωή του αλλά
"βαρύδι", ποιός έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό?

Εγώ?
Εσύ?
Μήπως κάποιος άλλος?

Άσε που...(θα το πω), πολά κοράκια και γύπες μαζεύτηκαν γύρω απο τους έλληνες και τις ελληνίδες, περιμένοντας (αποδομώντας την κοινωνία μας) να μας κάνουν κομματάκια.

Αυτοί οι καιροί που ζούμε φίλτατοι και φίλτατες, ΔΕΝ είναι καιροί για κοινωνική διάσπαση αλλά καιροί για κοινωνική συσπείρωση.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!
=====================================================================

Ένα σκούντημα στο μυαλουδάκι σου , μπάς και πάρει μπρός….Ποιός και γιατί τους έκανε να πιστεύουν αυτό που πιστεύουν??? …μήπως αυτό που πιστεύουν μας έχει κάνει τη ζωή μπάχαλο???...Εεεεε πιά!!!!





Στην πορεία της αναζήτησης πολλές φορές η πίστη κάποιου κλονίζεται.

Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

Μόλις τώρα διάβασα κείμενα της ΟΟΔΕ. Λυπάμαι που τους παρεξήγησα. Τελικά έχουν πολύ ψαγμένα κείμενα με αρκετή δόση χιούμορ που είναι καταπέλτες. Δεν συμφωνώ βέβαια σε όλα, αλλά λυπάμαι που δεν τους πήρα στα σοβαρά.


Σχετικά με τον Ιώσηπο πραγματικά το εννοώ. Με κρατάει παγερά αδιάφορο η σιγή πολλών σωζώμενων έργων της εποχής σχετικά με τον Ιησού. Ίσα ίσα αυτή η σιγή ενισχύει την πίστη μου, γιατί διαπίστωσα πως αυτό είναι εκείνο το οποίο θα περιμένανε αν η Βίβλος ήταν αληθινή. Και πράγματι είναι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 01:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χριστος Ελ είπε...
...Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

========================================================================
Εξαπατημένοι από ποιον??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 07:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Χριστος Ελ είπε...
...Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

========================================================================
Εξαπατημένοι από ποιον??




Από εκείνον που τον ζωγραφίζουν μαύρο με κέρατα.

Πάντως μια και επικαλείστε διαρκώς την λογική σημαίνει πως την λατρεύετε. Οπότε δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα να απαντήσετε σε κάποιες λογικές ερωτήσεις πάνω στα θέματα του πανθεϊσμού και της μετεμψύχωσης.

Υποτίθεται πως έχετε ερευνήσει τον πανθεϊσμό και την μετεμψύχωση τόσο καλά, ώστε μπορείτε να απαντήσετε σε απορίες. Ή τουλάχιστον και να μην γνωρίζετε κάτι, αν αγαπάτε την αλήθεια θα έχετε την καλή διάθεση να το ερευνήσετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 09:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]


Χριστος Ελ είπε...
...Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

========================================================================
Εξαπατημένοι από ποιον??




Από εκείνον που τον ζωγραφίζουν μαύρο με κέρατα.
==============================================================

Κάποτε είχα μια συζήτηση με ένα Χ.Ο. σχετικά με το τι είναι ο άνθρωπος.
Όταν του είπα ότι ο άνθρωπος είναι εν δυνάμει Θεός και ότι αυτό αναφέρεται και στη Καινή Διαθήκη , πετάχτηκε από εκεί που καθόταν και αγριεμένος μου απάντησε : ‘’Αυτή η Καινή Διαθήκη που έχεις , είναι του Σατανά’’.
Όταν του είπα να ανοίξει τη δική του και εκεί είδε ότι αναφέρει ‘’Εγώ είπα είστε Θεοί’’ ψαχνόταν να βρεί μήπως και η δική του Καινή Διαθήκη ήταν του σατανά.

Μια άλλη φορά , είπα σε κάποιον άλλο Χ.Ο. ότι ο Θεός Διόνυσος έμπαινε θριαμβευτής στη πόλη πάνω σ’ένα γαϊδουράκι και οι κάτοικοθι των υποδέχονταν με Βάια και ότι αυτό έγινε χιλιάδες χρόνια πριν από το Χριστό … η απάντηση του ήταν , ότι αυτό το έκανε ο σατανάς γιατί ήξερε ότι θα έρθει ο Χριστός.

Η Αλήθεια φίλε μου δεν είναι του σατανά…το ψέμμα και η παραποίηση της αλήθειας που σερβίρουν τα ιερατεία είναι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 11:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα Χρίστος Ελ δεν είναι οτι πιστεύετε, είναι οτι η πίστη σας βασίζετε σε μια σειρά απο υποκειμενικές ιδέες και αντιλήψεις.
Αν είναι να πιστεύετε, να πιστεύετε. Αλλά χωρίς να προσθέτετε στην πίστη σας υποκειμενικά στοιχεία, απ' όπου και αν προήλθαν αυτά: Από την εκκλησία; Κάποιον θεολόγο; Κάποιον πατέρα; Κάποιον τρελάκια; Κάποιον "διανοούμενο"; Βγάλτε τα όλα, και μάθετε να ζείτε χωρίς αυτά.
Ζήστε με τον Θεό όπως ο ίδιος εκδηλώνεται μέσα απο την ζωή. Μην προσπαθείτε να τον περιορίσετε μέσα σε υποκειμενικές ιδέες και έτοιμες συνταγές.
Υπάρχει ο εύκολος δρόμος και υπάρχει ο σωστός δρομος, διαλέξτε και πάρετε.
Είστε έτοιμοι να δεχτείτε την ζωή; Είστε έτοιμοι να δεχτείτε τον Θεό ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ; Η απευθύνεστε στο σύστημα για να πάρετε απαντήσεις; Αυτό είναι που με ανησυχεί.

Edited by - Πύρινος on 24/08/2013 11:17:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 17:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόβλημα Χρίστος Ελ δεν είναι οτι πιστεύετε, είναι οτι η πίστη σας βασίζετε σε μια σειρά απο υποκειμενικές ιδέες και αντιλήψεις.
Αν είναι να πιστεύετε, να πιστεύετε. Αλλά χωρίς να προσθέτετε στην πίστη σας υποκειμενικά στοιχεία, απ' όπου και αν προήλθαν αυτά: Από την εκκλησία; Κάποιον θεολόγο; Κάποιον πατέρα; Κάποιον τρελάκια; Κάποιον "διανοούμενο"; Βγάλτε τα όλα, και μάθετε να ζείτε χωρίς αυτά.
Ζήστε με τον Θεό όπως ο ίδιος εκδηλώνεται μέσα απο την ζωή. Μην προσπαθείτε να τον περιορίσετε μέσα σε υποκειμενικές ιδέες και έτοιμες συνταγές.
Υπάρχει ο εύκολος δρόμος και υπάρχει ο σωστός δρομος, διαλέξτε και πάρετε.
Είστε έτοιμοι να δεχτείτε την ζωή; Είστε έτοιμοι να δεχτείτε τον Θεό ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ; Η απευθύνεστε στο σύστημα για να πάρετε απαντήσεις; Αυτό είναι που με ανησυχεί.

Edited by - Πύρινος on 24/08/2013 11:17:36



Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή πως έχεις μια υποκειμενική αντίληψη του Θεού "από κάτω προς τα πάνω", προσπαθώντας να τον προσεγγίσεις μόνο με την λογική δίχως αποκάλυψη. Αλλά δεν καταλήγει κάπου αυτό.

Βαριέμαι την αλληλοσύγκρουση των δυο παρατάξεων. Δεν γίνεται διάλογος και εξέταση απόψεων, αλλά πολέμος και ειρωνεία μεταξύ πανθεϊστών και ορθόδοξων χριστιανών, επειδή οι κοσμοθεωρίες τους είναι άκρως αντίθετες.

Δεν αρνούμαι την λογική αν και δεν την θεωρώ το μόνο εργαλείο προσέγγισης του θείου, όπως και αρκετοί παγανιστές π.χ. η Εκκλησία των Ελλήνων. Όμως ας εξετάσουμε λογικά τον πανθεϊσμό, την μετεμψύχωση, την ανάσταση, τον θεϊσμό κτλ κτλ. , όσο αυτή μας επιτρέπει να φτάσουμε σε κάποια συμπεράσματα, και ας αφήσουμε τον πόλεμο.

Αυτό θέλω να κάνω εδώ μια και είναι χώρος συζήτησης, και δυστυχώς παρατηρώ πως οι συζητήσεις κυμένονται στις προσωπικές αντιπαραθέσεις, δεν βλέπω ενδιαφέρον για την αλήθεια.

Όποιος θέλει να εξετάσει λογικά διάφορα πιστεύω, είναι ευπρόσδεκτος.

Το άλλο πρόβλημα είναι ο υπολογιστής που κολλάει και χρειάζεται επανεκκίνηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 17:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[quote]


Χριστος Ελ είπε...
...Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

========================================================================
Εξαπατημένοι από ποιον??




Από εκείνον που τον ζωγραφίζουν μαύρο με κέρατα.
==============================================================

Κάποτε είχα μια συζήτηση με ένα Χ.Ο. σχετικά με το τι είναι ο άνθρωπος.
Όταν του είπα ότι ο άνθρωπος είναι εν δυνάμει Θεός και ότι αυτό αναφέρεται και στη Καινή Διαθήκη , πετάχτηκε από εκεί που καθόταν και αγριεμένος μου απάντησε : ‘’Αυτή η Καινή Διαθήκη που έχεις , είναι του Σατανά’’.
Όταν του είπα να ανοίξει τη δική του και εκεί είδε ότι αναφέρει ‘’Εγώ είπα είστε Θεοί’’ ψαχνόταν να βρεί μήπως και η δική του Καινή Διαθήκη ήταν του σατανά.

Μια άλλη φορά , είπα σε κάποιον άλλο Χ.Ο. ότι ο Θεός Διόνυσος έμπαινε θριαμβευτής στη πόλη πάνω σ’ένα γαϊδουράκι και οι κάτοικοθι των υποδέχονταν με Βάια και ότι αυτό έγινε χιλιάδες χρόνια πριν από το Χριστό … η απάντηση του ήταν , ότι αυτό το έκανε ο σατανάς γιατί ήξερε ότι θα έρθει ο Χριστός.

Η Αλήθεια φίλε μου δεν είναι του σατανά…το ψέμμα και η παραποίηση της αλήθειας που σερβίρουν τα ιερατεία είναι.





Ο πρώτος Χ.Ο είναι λάθος γιατί όταν ενδιαφέρεσαι για την αλήθεια δεν νιώθεις αγριεμένος, αλλά εξετάζεις.

Ο δεύτερος Χ.Ο έκφρασε μια άποψη που πρέπει να την σεβαστείς, αλλά πρέπει να του ζητήσεις πως την αιτιολογεί.

Η άποψη σου πως δεν είναι ο Σατανάς ο ψεύτης, αλλά τα ιερατεία είναι, πρέπει και αυτή να εξεταστεί.

Η έρευνα μετράει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 17:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή πως έχεις μια υποκειμενική αντίληψη του Θεού "από κάτω προς τα πάνω", προσπαθώντας να τον προσεγγίσεις μόνο με την λογική δίχως αποκάλυψη. Αλλά δεν καταλήγει κάπου αυτό.
Μα όχι, αποκάλυψη υπάρχει. Απλά είναι απο τη φύση. Όχι από τον άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 20:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

[quote]


Χριστος Ελ είπε...
...Εκείνοι που λένε με καυχησιά πως δεν πιστεύουν αλλά γνωρίζουν, είναι εξαπατημένοι.

======================================================================
Εξαπατημένοι από ποιον??




Από εκείνον που τον ζωγραφίζουν μαύρο με κέρατα.
==============================================================



Η Αλήθεια φίλε μου δεν είναι του σατανά…το ψέμμα και η παραποίηση της αλήθειας που σερβίρουν τα ιερατεία είναι.




Η άποψη σου πως δεν είναι ο Σατανάς ο ψεύτης, αλλά τα ιερατεία είναι, πρέπει και αυτή να εξεταστεί.

Η έρευνα μετράει.
======================================================================

Λέω , η αλήθεια δεν είναι του σατανά...εσύ το αποδίδεις ως ο σατανάς δεν είναι ψεύτης.

Στη δεύτερη πρόταση για τα ιερατεία...έκανα το συντακτικό μπάχαλο...sorry...εννοώ βέβαια , ότι η παραποίηση της αλήθειας απο τα ιερατεία είναι το ψέμμα....θυμάσαι πόσες φορές μαγηρεύτηκαν τα ιερά κείμενα , μέχρι να πάρουν τη γεύση που ήθελαν τα ιερατεία ????



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 20:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα διαβάσει κάπου και το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη...

…όταν οι εβδομήκοντα άρχισαν να μεταφράζουν τα ιερά κείμενα, τους σηκώθηκε η τρίχα από αυτά που διαβαζαν…ήταν πολύ διαφορετικά από αυτά που λέγανε στο κόσμο οι ιεράρχες.

Όταν το ανέφεραν αυτό στους ιεράρχες που τους είχαν αναθέσει το έργο της μετάφρασης, πήραν εντολή να τα μεταφράσουν , έτσι που να συμφωνούν με αυτά που είχαν ήδη περάσει στο κόσμο.

Αναζήτηση με παρωπίδες....δεν γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2013, 21:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα διαβάσει κάπου και το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη...

…όταν οι εβδομήκοντα άρχισαν να μεταφράζουν τα ιερά κείμενα, τους σηκώθηκε η τρίχα από αυτά που διαβαζαν…ήταν πολύ διαφορετικά από αυτά που λέγανε στο κόσμο οι ιεράρχες.

Όταν το ανέφεραν αυτό στους ιεράρχες που τους είχαν αναθέσει το έργο της μετάφρασης, πήραν εντολή να τα μεταφράσουν , έτσι που να συμφωνούν με αυτά που είχαν ήδη περάσει στο κόσμο.

Αναζήτηση με παρωπίδες....δεν γίνεται.




Συμφωνώ. Αναζήτηση με παρωπίδες δεν γίνεται.

Θα σου απαντήσω στο άλλο θέμα γι' αυτό που λες εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2013, 09:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να απαντήσω στο αρχική άποψη του θεματοθέτη ότι είναι τα ιερατεία που ευθύνονται για το ότι η θρησκεία (Χριστιανισμός) χάνει οπαδούς .
Αυτό έχει να κάνει κατά κάποιο τρόπο και με αυτό που λένε πολλοί (αρχικά τουλάχιστον): " εγώ δεν είμαι κατά της θρησκείας , είμαι κατά του κλήρου κ.λ.π." . Κατά βάση είναι ενάντια ΚΑΙ στη θρησκεία , απλώς από τον ενδόμυχο και υποσυνείδητο φόβο του (τιμωρού για όσους τον αμφισβητούν) θεού , δεν παραδέχονται ότι τα της θρησκείας τους φαίνονται "κουφά" . Και "ξεχωρίζουν" λεκτικά την εκκλησία με την θρησκεία . Δεν θέλουν να παραδεχτούν τι Εκκλησία και θρησκεία είναι ΕΝΑ ό και όχι " άλλο το ένα και άλλο το.....άλλο" . Λογικό εν μέρει διότι όλοι μας σχεδόν μεγαλώνουμε με τον φόβο του θεού , ο οποίος ενσταλάσσεται στις παιδικές ψυχές και δύσκολα φεύγει .
Οι περισσότεροι δεν θέλουν να σκεφτούν ότι τα της χριστ. θρησκείας τα έμαθαν από τους ενδιάμεσους μεσολαβητές του εβραϊκού θεού και όχι.......επειδή οι ίδιοι είδαν ή άκουσαν αυτόν το θεό. Όσοι δε προχωρήσουν πιο πέρα και κάνουν ανάλογους συνδυασμούς , ε αυτοί είναι που θα φύγουν εντελώς από τη θρησκεία και τη "διδασκαλία της" .
Ο χριστιανισμός μισείται όχι μόνο για τα καμώματα των ιερέων του , αλλά και για το καταπιεστικό του δόγματός του . Συνεχώς μιλάει για δούλους , για ταπείνωση , για εξευτελισμό του ανθρώπου , για δάκρυα , για υποχωρητικότητα , για μόνιμο φόβο και μάλιστα περισσότερο του θεού από του...."αντιπάλου" του σατανά .
Καλόπιασμα , κολακείες και......δωροδοκίες θεού , παναγίας , αγίων και......οσίων .
Τρόμος και τερατολογίες παντού .
Ε , είναι καθαρή προσβολή αυτής της απλής νοημοσύνης που διαθέτουμε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2013, 09:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να απαντήσω στο αρχική άποψη του θεματοθέτη ότι είναι τα ιερατεία που ευθύνονται για το ότι η θρησκεία (Χριστιανισμός) χάνει οπαδούς .
Αυτό έχει να κάνει κατά κάποιο τρόπο και με αυτό που λένε πολλοί (αρχικά τουλάχιστον): " εγώ δεν είμαι κατά της θρησκείας , είμαι κατά του κλήρου κ.λ.π." . Κατά βάση είναι ενάντια ΚΑΙ στη θρησκεία , απλώς από τον ενδόμυχο και υποσυνείδητο φόβο του (τιμωρού για όσους τον αμφισβητούν) θεού , δεν παραδέχονται ότι τα της θρησκείας τους φαίνονται "κουφά" . Και "ξεχωρίζουν" λεκτικά την εκκλησία με την θρησκεία . Δεν θέλουν να παραδεχτούν Εκκλησία και θρησκεία είναι ΕΝΑ ό και όχι " άλλο το ένα και άλλο το.....άλλο" . Λογικό εν μέρει διότι όλοι μας σχεδόν μεγαλώνουμε με τον φόβο του θεού , ο οποίος ενσταλάσσεται αρχικά στις παιδικές ψυχές και δύσκολα φεύγει .
Οι περισσότεροι δεν θέλουν να σκεφτούν ότι τα της χριστ. θρησκείας τα έμαθαν από τους ενδιάμεσους μεσολαβητές του εβραϊκού θεού και όχι.......επειδή οι ίδιοι είδαν ή άκουσαν αυτόν το θεό. Όσοι δε προχωρήσουν πιο πέρα και κάνουν ανάλογους συνδυασμούς , ε αυτοί είναι που θα φύγουν εντελώς από τη θρησκεία και τη "διδασκαλία της" .
Ο χριστιανισμός μισείται όχι μόνο για τα καμώματα των ιερέων του , αλλά και για το καταπιεστικό του δόγματός του . Συνεχώς μιλάει για δούλους , για ταπείνωση , για εξευτελισμό του ανθρώπου , για δάκρυα , για υποχωρητικότητα , για μόνιμο φόβο και μάλιστα περισσότερο του θεού από του...."αντιπάλου" του σατανά .
Καλόπιασμα , κολακείες και......δωροδοκίες θεού , παναγίας , αγίων και......οσίων .
Τρόμος και τερατολογίες παντού .
Ε , είναι καθαρή προσβολή αυτής της απλής νοημοσύνης που διαθέτουμε.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2013, 09:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς...........
Παρακαλώ τους κ. διαχειριστές να σβήσουν το παραπάνω μήνυμα - παράθεση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2013, 10:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να απαντήσω στο αρχική άποψη του θεματοθέτη ότι είναι τα ιερατεία που ευθύνονται για το ότι η θρησκεία (Χριστιανισμός) χάνει οπαδούς .
Αυτό έχει να κάνει κατά κάποιο τρόπο και με αυτό που λένε πολλοί (αρχικά τουλάχιστον): " εγώ δεν είμαι κατά της θρησκείας , είμαι κατά του κλήρου κ.λ.π." . Κατά βάση είναι ενάντια ΚΑΙ στη θρησκεία , απλώς από τον ενδόμυχο και υποσυνείδητο φόβο του (τιμωρού για όσους τον αμφισβητούν) θεού , δεν παραδέχονται ότι τα της θρησκείας τους φαίνονται "κουφά" . Και "ξεχωρίζουν" λεκτικά την εκκλησία με την θρησκεία . Δεν θέλουν να παραδεχτούν τι Εκκλησία και θρησκεία είναι ΕΝΑ ό και όχι " άλλο το ένα και άλλο το.....άλλο" . Λογικό εν μέρει διότι όλοι μας σχεδόν μεγαλώνουμε με τον φόβο του θεού , ο οποίος ενσταλάσσεται στις παιδικές ψυχές και δύσκολα φεύγει .
Οι περισσότεροι δεν θέλουν να σκεφτούν ότι τα της χριστ. θρησκείας τα έμαθαν από τους ενδιάμεσους μεσολαβητές του εβραϊκού θεού και όχι.......επειδή οι ίδιοι είδαν ή άκουσαν αυτόν το θεό. Όσοι δε προχωρήσουν πιο πέρα και κάνουν ανάλογους συνδυασμούς , ε αυτοί είναι που θα φύγουν εντελώς από τη θρησκεία και τη "διδασκαλία της" .
Ο χριστιανισμός μισείται όχι μόνο για τα καμώματα των ιερέων του , αλλά και για το καταπιεστικό του δόγματός του . Συνεχώς μιλάει για δούλους , για ταπείνωση , για εξευτελισμό του ανθρώπου , για δάκρυα , για υποχωρητικότητα , για μόνιμο φόβο και μάλιστα περισσότερο του θεού από του...."αντιπάλου" του σατανά .
Καλόπιασμα , κολακείες και......δωροδοκίες θεού , παναγίας , αγίων και......οσίων .
Τρόμος και τερατολογίες παντού .
Ε , είναι καθαρή προσβολή αυτής της απλής νοημοσύνης που διαθέτουμε.....

ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ:



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy