ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 OΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΟΡΦΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 01:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kelso!!!
(ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!)
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΜΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ) ΔΕΝ ΗΤΑΝ "ΣΚΟΤΕΙΝΟΙ";;;
ΓΙΑΤΙ, ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ, ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΕΧΕΙ ΕΙΤΕ ΩΣ ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΟ ΕΙΤΕ ΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ "ΣΚΟΤΕΙΝΟ" ΤΟΤΕ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ (ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΜΑΘΩ) ΑΠΟΚΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΑΡΥΝΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΑ 14 (ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΟΥ)ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ (ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ)!!!
ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ) ΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΕΛΑΦΡΩΣ, ΝΑ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ (ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΕΙΜΕΝΟ) ΠΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ, Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΚΡΙΣΝΑ ΚΑΙ ΟΡΦΕΑ, ΜΗΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΟΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ;;;
ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 09:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...

Αγαπητέ μου Οδυσσέα Νέμο...
Σε αυτό που καταλήγεις, είναι ένα ΛΟΓΙΚΟ συμπέρασμα...
Και ως ΛΟΓΙΚΟ, σημαίνει πώς έχει να κάνει με τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που κάνουμε σύγκριση & έρευνα...

Τί θέλω να πώ με αυτό;;;
Οτι πράγματι έτσι ΜΠΟΡΕΙ να είναι τα πράγματα, αλλά το θέμα (που εμένα "απασχολεί") είναι το ΓΙΑΤΙ είναι έτσι και κάτω απο ΠΟΙΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ & ΑΙΤΙΕΣ, είναι έτσι τα πράγματα....

Είναι κάτι ΤΥΧΑΙΟ;;;;
Είναι το ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ μήπως όπως πολύ σωστά υπέθεσες;;;
Χμμμμμμμμ

Και απο εδώ και πέρα ξεκινάει το ΑΤΟΜΙΚΟ & ΜΟΝΑΧΙΚΟ τα ξίδι του καθενός μας, τόσο εσωτερικό και βαθύ, όσο μπορεί να φτάσει ο καθένας μας...

Προσωπικά πιστεύω ότι ΕΦ'ΟΣΩΝ έχουμε να κάνουμε με ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ, την ιδιότητα εκείνου που ΘΕΣΠΙΖΕΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, το ΙΕΡΟΦΑΝΤΗ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, θα "πρέπει" να έχει και τα ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που τον "προσδιορίζουν" στον κόσμο και μάλιστα στον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, εκείνον τον κόσμο που ήρθε να βοηθήσει...

Είπαμε ότι απο το ΣΚΟΤΟΣ προήλθε το ΦΩΣ...
Και ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ, απο εκεί ξεκινούν...
Αρα είναι ΠΙΘΑΝΟ αυτό που λές, εάν όχι ΒΕΒΑΙΟ...

Για το ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ τώρα...
Και αυτό ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να είναι ένα ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ συμπέρασμα (όπως πολλά τέτοια κάνουν κατα καιρούς οι φιλολογίζοντες και εξωτερικίζοντες κ.κ καθηγητές π.χ ο Μάξ Μίλλερ που ασχολήθηκε με την ΣΥΓΚΡΙΣΗ των Μυθολογιών - Θρησκειών μεταξύ της Δυτικής & Ανατολικής Σκέψης).

Είναι αυτό που κάνει τον κόσμο να ΔΙΧΑΖΕΤΑΙ (πάρε παράδειγμα το θέμα "Η πραγματική Οδύσεεια", που προσπαθεί ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ να ανακαλύψει το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ που έκανε τα όσα έκανε και ΠΟΙΟΣ αντέγραψε απο τον άλλον στοιχεία και θέματα...)

Επιφυλάσομαι για περισσότερα...

Την καλημέρα μου σε όλους

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 11:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Ιησούς είναι ένα "κτίσμα" που ΚΑΙ Αυτό έγινε ΔΙΑ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ (Χριστού) μιάς και στο κατα Ιωάννην ευαγγέλιο αποκαλείται ο Υιός του Ανθρώπου...

...ΕΙΝΑΙ ο Ιησούς (όνομα) Χριστός (επώνυμο) και είναι ο "σύνηθες τρόπος" να γράφει ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ (κάτι ανάλογο με αυτό που ανέφερα για τα μέλη)...



Κατά τη γνώμη σου φίλε...
Κατά την προσωπική μου γνώμη ο Ιησούς είναι ο ενσαρκωμένος Θεός, με λίγα λόγια το "ΧΡΙΣΤΟΣ" ΕΊΝΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΑ και όχι επώνυμο όπως πολύ έξυπνα ειρωνεύεσαι τους άλλους.

Αλλά ξέρω τι θες να περάσεις...ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΟΟΟΟΣΟΙ ΧΡΙΣΤΟΙ (εξισόνοντάς τους έμεσα με τον Ιησού) έχουν έρθει στη γη; Και φυσικά δεν αποζητάς να εξυψώσεις αυτούς τους "ποοοόσους" αλλά να μειώσεις τον Ιησού Χριστό. Είδες που κατάλαβα πως σκέφτεσε;

ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ! Αυτή δεν είναι η διαδρομή; ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ! Καλά τα λέω;

Αλλά τέλοσπάντων επειδή όλα αυτά απασχολούν εσένα φίλε Κέλσο και όχι όλους τους άλλους, αν πραγματικά θέλεις να ανταλάξουμε απόψεις έχω και e-mail. Χρησιμοποίησέ το.

Αν και πιστεύω ότι δεν σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τι λέω αλλά όσοι διαβάζουν τα λεγόμενά σου. Τώρα χωρίς αυτούς τι θα κάνεις;

Άντε να δούμε τι θα γίνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποσειδώνιος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 12:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποσειδώνιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αστρονόμος Χασάπης στην διατριβή που έκανε πάνω στην χρονολόγηση των "Ορφικών" απέδειξε με αστρονομικά δεδομένα (μετάπτωση Αστερισμών που αναφέρεται στα "Ορφικά") ότι εχουν γραφή είτε το 1.150 π.χ, είτε το 11.150 π.χ, είτε το 21.150 π.χ...

Απορρίπτοντας ως μη βάσιμη ημερομηνία το 1.150 για πολλούς λόγους (αντιπαραθέτοντας τον Τρωικό πόλεμο, την έκρηξη του ηφαιστείου της Θήρας), δέχθηκε το 11.150...

Υπάρχουν όμως και πολλοί που υποστηρίζουν το 21.150 π.χ...

Ο Ορφεύς ήταν ο Άνθρωπος ο οποίος δίδαξε στους Καβείρους Αρχιερείς τα ονόματα των θεών του 12θέου...Πριν απ'αυτον ήξεραν μόνο τις ιδιότητες των θεών και τι αντιπροσώπευαν, αλλά όχι τα ονόματα τους...

Ήταν επίσης ο ιδρυτής των Ελευσινίων Μυστηρίων...
(Η λέξη μυστήριο, από πολλούς ετυμολογείται ως "κλείσιμο των οφθαλμών εμπρός στο εκτυφλωτικό φως της εμφάνισης των θεών και κλείσιμο του στόματος για να διατηρηθή το μυστικό")...

Αυτά γιά το "έξ ανατολών το φώς"...

Όσον αφορά στον "εσταυρωμένο Ορφέα":

Το νόμισμα που τον φέρει ως εσταυρωμένο γράφει το Σ με C.
Κανένα ελληνικό προχριστιανικό αλφάβητο δεν χρησιμοποιεί αυτόν τον τύπο...
Οπότε δεν μπορούμε να το λάβουμε σοβαρά.

Γιά τους "αγίους φιλοσόφους" που ανέφερε ο Πλωτίνος:

Και εγώ είδα πρόσφατα σε εκκλησία χριστιανική τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη ΑΛΛΑ:
Η θέση της επίσημης εκκλησίας είναι σαφής...
Την "Κυριακή της ορθοδοξίας" ψάλλονται 7 ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΙ εναντίον των Ελλήνων και της Ελληνικής σκέψεως...

Αθού αναθεματιστεί το ΣΥΝΟΛΟΝ της Ελληνικής Φιλοσοφίας και Μυθολογίας (κωδικοποιημένης Ιστορίας μας), αναφέρεται ειδικά στον Πλάτωνα λέγοντας:

...και τας πλατωνικάς ιδέας...ανάθεμα τρις.

Υ.Γ πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων:άλλαξα το ψευδώνυμο μου απο ATLAS σε Ποσειδώνιος._


Edited by - Ποσειδώνιος on 12/07/2003 12:06:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 12:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Χρησμέ...
Καλημέρα και σε σένα...

Τίποτα άλλα ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ & ΓΝΩΜΗ παραθέτω μέσα στους χώρους συζήτησης...
Αυτό δε, το πράττω απο τότε που ΠΡΩΤΟ ΜΠΗΚΑ στους χώρους συζήτησης του Esoterica.gr

Προφανώς λοιπόν απο τον ΤΡΟΠΟ και το ΥΦΟΣ που γράφεις, ΕΣΥ στους χώρους συζήτησης μπήκες ΟΧΙ για να πείς τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ, αλλά να ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΕΙΣ απόψεις και ιδέες ΑΛΛΩΝ τις οποίες τις ενστερνήστηκες και θεωρέις ότι ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ θα πρέπει να ενστερνηστούν...

Εδώ έρχεται τώρα να κάνει την εμφάνισή της η ιδιότητα του ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ που μου έχουν αναθέσει...
Να ΜΗΝ αφήνουμε να ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ (σε απλή μορφή) ή και ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΖΟΥΝ (σε σοβαρή μορφή) οι ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΑΡΟΠΙΔΟΦΟΡΟΙ, τα μέλη μας...

Αυτό λοιπόν προσπαθούμε (οι συντονιστές) να διαφυλάξουμε...
Τα λόγια αυτά τα είπα, απλά για να ακουστούν και να τα εντυπώσουν καλά οι ΟΠΟΙΟΙ ΕΠΙΔΟΞΟΙ που ΙΣΩΣ να θελήσουν να δοκιμάσουν την τύχη τους...
Μην τα εκλάβεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, παρά ΜΟΝΟ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ....


Και μιάς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ ΤΙΠΟΤΑ στο μεταξύ μας διάλογο φίλε μου, λές ότι ο ΧΡΙΣΤΟΣ είναι ιδιότητα...
Μάλιστα μια ιδιότητα που την έχει ο Θεός...

Κάπου τα έχεις ΑΠΛΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ...

Για τί αυτό ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΓΡΑΨΕΣ, αντικρούει τα προηγούμενά σου!!!!

quote:
Αλλά ξέρω τι θες να περάσεις...ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΟΟΟΟΣΟΙ ΧΡΙΣΤΟΙ (εξισόνοντάς τους έμεσα με τον Ιησού) έχουν έρθει στη γη; Και φυσικά δεν αποζητάς να εξυψώσεις αυτούς τους "ποοοόσους" αλλά να μειώσεις τον Ιησού Χριστό. Είδες που κατάλαβα πως σκέφτεσε;

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη ΧΡΙΣΤΟΣ έχει να κάνει με τον ΧΡΙΣΜΕΝΟ, εκείνον δηλαδή τον ΑΝΘΡΩΠΟ (κτίσμα) που ΕΛΑΒΕ το χρίσμα για να επιτελέσει ένα ΕΡΓΟ...
Μια ανάλογη ετυμολογία υπάρχει για τον Κρίσνα των Ινδιών, κάτι που δε το λές, αλλά το υπενήσεσαι φίλε μου...

Τώρα λοιπόν δίνεις ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ, όταν λές πώς το Χριστός είναι ΙΔΙΟΤΗΤΑ!!!!
Και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δίνεις πάτημα και λαβή σε εκείνους που ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ και ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ σε όσα ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ, να σου πούν το προφανές...

'Οτι τελικά ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΦΤΑΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΟΥΣ και ΟΧΙ το ανάποδο (και λογικό κατ' έμε)...


Καλό θα ήταν αν αφήσω ασχολίαστο το ρητόρικό ερώτημα που έθεσες ότι ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!
Και προπαντώς ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ για τους "άλλους", αλλά ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟΥΣ....

Λές με ύφος ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ πώς:

quote:
ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ! Αυτή δεν είναι η διαδρομή; ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ! Καλά τα λέω;


Προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου, ΙΣΩΣ επιδή ΔΕ ΣΕ ΑΦΗΝΩ να λές ότι θέλεις και σου φέρνω ΣΤΟΙΧΕΙΑ τα οποία ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ούτε ΚΑΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ!!!

Γιατί πώς αλλιώς να διακιολογίσω το γεγονός ότι σου έγραψα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ πώς :

quote:
'Οσο για τον ΑΝ σκέφτηκα αυτό που με ρωτάς, σου απαντώ ΟΧΙ...
Και δεν το έκανα γιατί ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΝΩΡΙΖΩ!!!!
Γνωρίζω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, άρα επαγωγικά και με μαθηματικό τρόπο ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΜΑΙ...


Αυτή είναι η απάντηση που σου έδωσα σε αυτό που με είχες ρωτήσει :
quote:
Σκέφτηκες ποτέ ότι ΔΕΝ είσαι ο Θεός;

Κράτα λοιπόν τα βεγγαλικά σου για την Ανάσταση φίλε μου και ΜΗ τα σκορπάς έτσι αδιάκριτα...
Μην ΑΛΛΟΙΩΝΕΙΣ τις απάντήσεις των άλλων...
Δεν είναι ΤΙΜΙΟ ΑΥΤΟ...

'Οσο για το τελευταίο που μου προσάπτεις :

quote:
Αν και πιστεύω ότι δεν σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τι λέω αλλά όσοι διαβάζουν τα λεγόμενά σου. Τώρα χωρίς αυτούς τι θα κάνεις;

Γιατί δε ρωτάς ΚΑΙ ΕΣΥ "εκείνους" που εννοής;;;

Μόνο κάνε το με τον τρόπο που μου υποδυκνήεις..
Μέσο e-mail δηλαδή, για να σου λυθεί και η απορία...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ
Το θέμα μας είναι ο Ορφέας, ο πρωτος ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΗΣ...
Ισως γι'αυτό να σε ενοχλεί το θέμα και προσπαθείς να το "κάψεις" με ανούσιες αντιπαραθέσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 09:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα . Φίλε Κελσο πριν από κάποια μηνύματα έγραψα ότι θα ήταν καλύτερο να ασχοληθούμε με το θέμα μας και προσπάθησα ευγενικά να σας φέρω προς αυτόν τον δρόμο. Δυστυχώς απέτυχα οικτρά. Τότε μου είχες γράψει ότι θα στραφούμε προς την ουσία του Ορφισμού όταν έρθει η ώρα του. Ίσως γίνω λίγο απόλυτος και λίγο σκληρός αλλά πιστεύω ότι το μόνο που καταφέρατε (Χρησμός – Κελσος) είναι να κάψετε το θέμα. Θα είχε πολύ ενδιαφέρων να διαφωνήσετε και να «αντιδικήσετε» για τον Ορφισμό. Έτσι θα ήταν πολύ εποικοδομητικότερο. Τέλος επειδή πιστεύω ότι είναι πολύ εγωιστικό να μονοπωλείτε μια λάθος συζήτηση σε λάθος θέμα, θα παρακαλούσα άλλη μια φορά ένας από τους δυο να δείξει την πρέπουσα ανωτερότητα και να μην απαντήσει στον άλλον , έτσι ούτως ώστε να διαβάσουμε τις απόψεις σας πάνω στο θέμα μας.

Φιλε Dagon και Ποσειδωνιε αγόρασα το Βιβλίο του Πασσα και είναι πραγματικά πολύ δυνατό. Δυστυχώς οι γνώσεις μου - για μια ακόμη φορά - δεν μου επιτρέπουν να το καταλάβω πάρα πολύ καλά.. θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα.. Η σπηλιά που λέει ότι κατοικούσε ο Ορφέας έχει βρεθει ??? υπάρχει κάποια υποψία για το πια θα μπορούσε να είναι??? Επίσης στο συγκεκριμένο βιβλίο δεν υπάρχουν όλα τα Ορφικά. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο ακόμα βιβλίο που να είναι όμως και αυτό αρκετά κατατοπιστικό???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 12:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε alati 13 και λοιποί,
Κατ' αρχήν σας ζητώ συγνώμη γι' αυτή την αντιπαράθεση την οποία δεν πρόκειται να συνεχίσω τουλάχιστον σε αυτές τις σελίδες.


Σε ότι αφορά στο βιβλίο που ζητάς καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από τα Ορφικά και να συνεχίσεις με το "ο Ορφέας και η αρχαία Ελληνική θρησκεία" του W.K.C.GUTHRIE". Εκδόσεις: Καρδαμίτσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 16:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Φίλε μου Αλάτι13...
Το να αρχίσουμε να "λέμε πράγματα και θάματα" για ένα ΠΡΟΣΩΠΟ τη στιγμή που ΔΕΝ το έχουμε κατανοήσει (ποιός ήταν) και που ΔΕΝ γνωρίζουμε (συνέπεια του προηγούμενου ΔΕΝ) το ΤΙ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ, προσωπικά το θεωρώ ΑΣΚΟΠΟ...

Σίγουρα το να παρανοούν τα γραφώμενά σου που έχουν να κάνουν με το ζητούμενο πρόσωπο, ΚΑΙ ΠΑΛΙ είναι άσκοπο το να ΜΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ τα κακώς κείμενα...

Το θέμα λοιπόν του Ορφέα και του Ορφισμού ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ως η ΠΡΩΤΗ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ στην Ελλάδα, εάν δεν τεθούν οι ΒΑΣΕΙΣ, θα είναι ένα θέμα χτισμένο στην άμμο της θάλασσας έτοιμο να πέσει στο πρώτο κύμα....

Ούτε και είναι "έρευνα" για τον Ορφέα και τον Ορφισμό το να "βρούμε τη σπηλιά που αναφέρουν τα κείμενα....
Γιατί;;;;
Γιατί άντε και πές ότι τη βρήκαμε (τη σπηλιά που αναρωτιέσαι) ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ;;;
Και εννοώ οι ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ, εκείνο το Θεϊκό μέρος που ΔΙΑΡΚΩΣ και ΣΥΝΕΧΩΣ εξελίσεται πρός έναν ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ, το Κόσμο του Φωτός & του Σκότους...

Ο Ορφέας και η Μονοθεϊστική του Θρησκεία, δεν είναι ένα θέμα για να το αναπτύξουμε στη κατηγορία -=ΠΑΡΑΞΕΝΟ=- με τα όσα λέγοντε και γράφωντε εκεί...
Σίγουρα ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να το κάνουμε, αλλά και πάλι αναρωτιέμαι ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΜΕ;;;
Θα μαθαίναμε το Φιλοσοφικό του σύστημα;;;
Θα μαθαίναμε τα Δρώμενα των Μυητικών εργασιών του υποψηφίου πρός μύηση;;;
Τι τελικά θα κερδίζαμε;;;;

Ας ερευνήσουμε λοιπόν κομμάτι κομμάτι τα όσα έχουμε ΗΔΗ αναφέρει ΟΛΟΙ ΜΑΣ και ας κάνουμε ένα ένα το βήμα πρός το φώς....
Το Φώς το Ανέσπερο των Ελευσινίων Μυστηρίων...
Το Ορφικό Φώς...

Ζητώ πάντως ΣΥΓΓΝΩΜΗ για την επίσης ΑΣΚΟΠΗ αντιπαράθεση μου με τον φίλο Χρησμό...
Πάντως τώρα ΞΕΡΟΥΜΕ που βαδίζουμε και με ΠΟΙΟΥΣ παρέα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 16:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης στο συγκεκριμένο βιβλίο δεν υπάρχουν όλα τα Ορφικά. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο ακόμα βιβλίο που να είναι όμως και αυτό αρκετά κατατοπιστικό

Αγαπητέ φίλε το θέμα Ορφισμός είναι μεγάλο και δύσκολο, μην περιμένεις "έτοιμη γνώση". Ενα βιβλίο που σου προτείνω είναι "το ημερολόγιο ενός μύστη" απο τις εκδόσεις ΙΔΕΟΘΕΤΡΟΝ.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 17:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σας ευχαριστήσω για τα τελευταία μηνύματα σας. Τα βιβλία «ο Ορφέας και η αρχαία Ελληνική Θρησκεία που πρότεινε ο φίλος Χρησμός και το ημερολόγιο ενός μύστη που πρότεινε ο φίλος Πλωτίνος θα τα αγοράσω και μελετήσω το συντομότερο δυνατόν. Η μόνη έτοιμη γνώση που ζητάω είναι αυτή που ήδη μου δώσατε. Δηλαδή κάποια βασική καθοδήγηση για κάποια βιβλία που θα ήταν ακόμα καλύτερο να αντιπροσωπεύουν διαφορετικές θεωρίες (μια που σχεδόν πάντα υπάρχουν περισσότερες από μια θεωρίες για ένα θέμα).
Ίσως ήταν λάθος μου να ρωτήσω για την σπηλιά . Το έκανα για ένα παρά πολύ σημαντικό όσο και προσωπικό λόγο που δεν έχει καμία σχέση με το παράξενο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν λάθος προσέγγιση στο θέμα όπως σωστά επισήμανε ο φίλος Κελσος.
Ευχαριστώ για την κατανόηση και θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσαν να τεθούν από εσάς οι βάσεις για μια τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 11:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα. Μήπως το βιβλίο είναι το Σημειωματάριο ενός Μύστη???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 16:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έχεις δίκιο...δεν θυμόμουν καλά..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 17:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΤΟΝ 12ΘΕΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΞΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΗΣ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙΚΩ ΧΩΡΩ!!!

ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;;;
ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΦΑΣΗ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 20:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους φίλους, σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ...

Πράγματι το βιβλίο που πρότεινες καλέ μου φίλε Πλωτίνε είναι το Σημειωματάριο ενός Μύστη, απο τον Ιωάννη Βασιλή ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...
Η έκδοση του "Ιδεοθέατρον" ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ή ΟΧΙ...
Συγγνώμη για την καχυποψία μου, αλλά τα ματάκια μου έχουν δεί ΠΟΛΛΑΑΑΑ...

Πάντως το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ (πρωτότυπο) έργο κυκλοφορεί και θα πρότεινα αυτό να διαβάσει ο φίλος μας το Αλάτι13...

Καπετάν Οδυσσέα μας...
Τι έχουμε εδώ;;;
Βρήκαμε αντιφάσεις;;;;
Χμμμμμμμμ
Για ΠΟΙΕΣ αντιφάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αναφέρεσαι φίλε μου;;;

Το λέω γιατί προσωπικά δε βλέπω ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ σε σχέση με τον ΟΡΦΕΑ & τον ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ...

Για πές μας ΠΟΥ υπάρχει η "παρανόηση" και να είσα σίγουρος, μαζί με το φίλο μας Αλάτι13, ότι απο εδώ και πέρα, αρχίζουν τα "σπουδαία"...
Ε Πλωτίνε;;;
Συμφωνείς και εσύ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 22:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε μου Κέλσο... όποιος έχει "μελετήσει" τους Ορφικούς ύμνους γνωρίζει.

“Αλλά αυτός θα έρθει φέρνοντας και τον κόσμο του μαζί με όλους τους Θεούς μέσα σε αυτόν, ως Ένας που όμως είναι και όλοι, και καθένας από αυτούς είναι όλοι συνυπάρχοντας σε μια ενότητα. Σύμφωνα με τις δυνάμεις τους είναι διαφορετικοί αλλά σύμφωνα με εκείνη την ενότητα πολλαπλής δύναμης όλοι αυτοί είναι Ένας, ή μάλλον ο Ένας είναι όλοι αυτοί. (…) Αντίθετα εκείνος είναι μια παντοδυναμία, η οποία προχωρεί επ' άπειρο και είναι επ' άπειρο δυνατή ..“
Ερμής ο Τρισμέγιστος

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 02:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ!!!

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΕΝΑΝ;;;
ΕΔΩ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΠΕΠΤΟ!!! ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΔΕΚΑ, ΒΑΣΙΚΑ, ΚΑΙ ΒΑΛΕ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ Η ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗΣ;;;
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΜΟΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΡΙΣΜΑΤΟΣ : ΟΠΟΥ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ ΑΝΑΛΥΕΤΑΙ ΣΕ ΕΦΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ, ΑΦΑΝΕΙΣ, ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ "ΘΡΗΣΚΕΙΝ" (ΑΔΟΚΙΜΟΣ Ο ΟΡΟΣ).

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 12ΘΕΟ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.

ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ;;

ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ, ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΙΜΕΝΑ;;

ΚΑΙ ΑΝ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΥΣΤΕΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ (ΠΛΑΤΩΝ, ΘΑΛΗΣ, ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΤΛ);;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 07:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΕΝΑΝ;;;

Φίλε Οδυσσεά Νέμο η πολλαπλότητα ακολουθεί της μονάδος. Τι λιγότερο είπε τόσο ο Πυθαγόρας που αναφέρεις, ο Πλάτωνας, ο Ηρακλειτος, αλλά και ο Πλωτίνος..

"Τι είναι λοιπόν το Ένα; Είναι η συνθήκη για την δυνατότητα των πάντων ["δύναμις των πάντων"]. Εάν αυτή δεν υπήρχε, τότε δεν θα υπήρχαν ούτε τα πάντα, και ούτε ο νους θα ήταν η πρωταρχική και ολόκληρη ζωή. Αλλά αυτό που υπερβαίνει την ζωή, είναι η αιτία της ζωής, γιατί η ζωική ενέργεια που συγκροτεί τα πάντα δεν είναι κάτι πρώτο, αλλά κατά κάποιο τρόπο αναβλύζει σαν από μια πηγή (…)".

αλλά και άλλοι..

Στο ερώτημα σου τώρα γιατί ΔΕν λάτρευαν όλοι τον ένα ΚΑΙ οχι τους πολλούς..
Έσύ ευρισκόμενος στην όχθη ενός ποταμού τι βλέπεις ολόκληρο τον ποταμό , ένα τμήμα του , πόσο μάλλον την πηγή του..?
Εάν βέβαια έχεις την επιθυμία και την δυνατότητα θα μπορέσεις να βρείς την πηγή του, ίσως και να διανύσεις όλη την διαδρομή έως τις εκβολές του..


Και ποιός σου είπε ότι πρώτος ο Χριστιανισμός μίλησε για τριαδικότητα του Θεού..??

Ο Ορφέας ΔΕΝ υστερεί όπως αναφέρεις έναντι των άλλων, το αντίθετο συμβαίνει τόσο ο Πυθαγόρας όσο και ο Πλάτωνας επηρεάστηκαν στον μέγιστο βαθμό απο τον Ορφισμό όπως μας αναφέρει ο Πρόκλος και όχι μόνο..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 17:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να που ως άλλος "μάντης" φτάνουμε σε αυτό που είχα πεί στο φίλο μας τον Αλάτι13...
Αρχίζουμε και ΕΙΣΧΩΡΟΥΜΕ σε αυτό που λέγεται ΟΡΦΙΣΜΟΣ και στον ΙΔΙΟ τον ΟΡΦΕΑ...

'Ολα είναι εύλογα, αλλά και ΟΛΑ έχουν τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

Καπετάν Οδυσσέα...
Ξεκινάς λέγοντας:

quote:
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΕΝΑΝ;;;
ΕΔΩ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΠΕΠΤΟ!!! ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΔΕΚΑ, ΒΑΣΙΚΑ, ΚΑΙ ΒΑΛΕ...

Καταρχάς, ο Ορφέας ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΥΣ...
Η Ορφική Θεογονία ΚΑΙ Θεολογία έχει να κάνει με ΜΙΑ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ.
Τα ΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ πρόσωπα της ΥΨΙΣΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ είναι:
ΧΡΟΝΟΣ - ΧΑΟΣ - ΦΑΝΗΣ/ΕΡΩΣ

Ο Χρόνος προυπήρχε των πάντων, διότι Χρόνος είναι το έκδηλο φαινόμενο της Θείας Δημιουργίας, της θείας Ουσίας με το οποίο αυτή η Θεία Ουσία ΚΙΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

ΜΕΣΑ στον Χρόνο, συναντάτε ΚΑΙ συνεργάζεται ΜΑΖΙ ΤΟΥ το έτερο πρόσωπο του ΕΝΟΣ, το Χάος, που είναι το ΑΜΟΡΦΟ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ αίτιο της Δημιουργίας των Κόσμων και των 'Οντων.

Απο την ΕΝΩΣΗ των δύο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΩΝ ΑΙΤΙΩΝ για Δημιουργία, αυτή του Χρόνου και του Χάους (ή Χώρου πιά, μιάς και ΗΔΗ έχει εφαρμοστεί η ΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ πού πολύ σωστά ανέφερε ο Αναξαγόρας), εμφανίζεται το περίφημο ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΟ ΑΥΓΟ.
Απο αυτό ΞΕΠΗΔΑ ο Φάνης/'Ερως, ο χρυσόφτερος.

Πολύ, μα ΠΟΛΥ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ αυτή είναι η ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ, κατά τον Ορφέα και τους Ορφικούς.
Την ΥΠΟΛΟΙΠΗ δημιουργία, την απέδιδαν στον Φάνη/'Ερωτα (ως πρόσωπο).
Γιατί για να ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ & ΕΝΩΣΗ οι τάξεις των Θεών ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ και να κάνουν "παιδιά" και εκείνα με τη σειρά τους να κάνουν τα δικά τους παιδία, Εκείνος (ο Θεϊκός 'Ερως) ως ΕΛΚΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ είναι που ΕΠΙΔΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ...

Και επι της ευκαιρίας, να πώ πώς ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, εκείνοι που με πάθος υποστηρίζουν την θεωρεία της Μεγάλης 'Εκρηξης (Bing Bang), KAT' ΟΥΣΙΑ είναι Ορφικοί στη σκέψη, αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!!

Γιατί όταν έρχεται ο φυσικοεπιστήμονας και μιλάει για ΕΛΞΗ σωματιδίων που η απεριόριστη ταχύτητά τους και η εξίσου απεριόριστη ενέργεια που περικλείουν είναι ΙΚΑΝΗ για να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ, τι άλλο λένε παρά την Ορφική Θεολογία & Θεογονία με "άλλα λόγια"...

Σε αυτό που αναφέρεις περί των Χριστιανών, ΚΑΙ αυτοί, τα ΙΔΙΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΡΕΣΒΕΒΟΥΝ, αλλά ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ, δε το γνωρίζουν...
Αυτά είναι ΟΡΑΤΑ, στα μάτια εκείνου που ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ και ένας τέτοιος είναι ΜΟΝΟ ο Εσωτεριστής και ο Εσωτερικοφιλόσοφος.

Στη συνέχεια φίλε μου Οδυσσέα, αναφέρεις κάτι περί ορθότητος του ΘΡΗΣΚΕΙΝ και θεωρώ ως υποχρέωσή μου να σου αναφέρω ότι η λέξη αυτή, ΘΡΗΣΚΕΙΝ, ΘΡΗΣΚΩ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ έλκει τη καταγωγή της απο τον....
Ναι καλά κατάλαβες, τον Ορφέα και του Θράκες (Θράξ) απ'όπου και κατάγωνταν...
Θρήσκος σημαίνει κατα το Αρχαιοελληνικό λεξικό του Σταματάκου, ο θεοφοβούμενος, ο λατρεύων τους θεούς...
Ρίζα του είναι η λέξη Θεράπων, Θεραπευτής...
Πάντα κατα το ίδιο λεξικό, ο θεραπευτής είναι εκείνος που ΥΠΗΡΕΤΕΙ, πάς ο παρακολουθών και περιποιούμενος...
Ο Υπηρετών του Θεούς (!!!) ο Λατρεύων του Θεούς (!!!)...
Να λοιπόν ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ο Θεραπευτής και ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ο Θρήσκος...

Και ο Ορφέυς ήτα Μέγας Θεραπευτής, ας ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΟΥΜΕ φίλοι μου, και μάλιστα "τέτοιος" ήταν και κάποιο άλλο πρόσωπο της ιστορίας που ΘΕΡΑΠΕΥΕ τους γύρω του...
Η ΑΛΛΗΟΡΙΑ.... ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ....
Σωστά;;;;

Και κλείνεις φίλε μας Οδυσσέα λέγοντας :

quote:
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 12ΘΕΟ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. ΟΠΟΤΕ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.

ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ;;

ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ, ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΙΜΕΝΑ;;

ΚΑΙ ΑΝ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΥΣΤΕΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ (ΠΛΑΤΩΝ, ΘΑΛΗΣ, ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΤΛ);;



'Οχι φίλε μου...
Ο Ορφέας ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΟΝΤΑ που ενσαρκώθηκαν και ΦΑΝΕΡΩΣΑΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ οι οποίες στη συνέχεια έγιναν απο τους οπαδούς τους θρησκείες, έπραξαν ΤΟ ΙΔΙΟ...
Φανέρωσαν αυτό που ειδαν...
Ας ΜΗΝ κάνουμε το λάθος εκείνων που διακαώς προσπαθούν με φαιδρό τρόπο να κάνουν του 'Ελληνες, ότι ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΙ έπραξαν τα δέοντα...

Αυτό που ανέπτυξα στα περί ΟΡΦΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ, θα μπορούσα ΕΞ'ΙΣΟΥ να πράξω και να ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΩ με την ιστορία του Σίβα και της Σάκτι στην Ινδική Θεολογία ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...

Στο ερώτημά σου "γιατί δε γίνεται γνωστό..." σου απαντώ ΑΜΕΣΑ και ΕΥΘΕΩΣ, γιατί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

'Ενθεν και ακίθεν προσπαθούν με μια ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΚΗ να πούν οι Αρχαιόπληκτοι Ελληνολάτρες, λάτρεις του ΠΟΛΥΘΕΪΣΜΟΥ (αλλά ΧΩΡΙΣ να γνωρίζουν ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΥΘΕΪΣΜΟΣ), ότι "εκείνοι" λένε την "αλήθεια" ενώ οι "άλλοι", οι Χριστιανόπληκτοι Ελληνοχριστιανοί, λάτρεις του ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΥ (αλλά ΧΩΡΙΣ να γνωρίζουν ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΣ), λένε πώς "εκείνοι" λένε την "αλήθεια"...

Kαι προσωπικά κάθομαι και διασκεδάζω τα μάλλα, παρακολουθώντας τα όσα διαδραματίζονται (ακόμα ΚΑΙ μέσα στο Esoterica.gr)

Πάντως ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΔΑΗΣ χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ & ΑΡΧΕΣ (και τέτοιοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχουν πολλοί), κάθεται και διερηγνίει τα ημάτιά του πώς οι Αρχαίοι Λαοί, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΛΑΟΙ, είχαν "ειδωλολατρεία" και πίστευαν σε "πολλούς θεούς"...

Μα ΚΑΙ οι χριστιανικοί λαοί ΣΗΜΕΡΑ, αυτό δε κάνουν;;;
Δεν έχουν το ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥΣ;;;
Πόσοι είναι οι 'Αγιοι της εκκλησίας;;;
Πόσοι οι 'Οσιοι;;;;
Πόσοι οι Μάρτυρες;;;
Και μήπως αυτή η ΤΥΠΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ μεταξύ τους, δε φανερώνει το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ με τις τάξεις των θεών του Αρχαίου Κόσμου;;;;
και όταν μιλάω για ΑΡΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ, ξεφέυγω απο τα ΣΤΕΝΑ ΟΡΙΑ της Ελάδας ΜΑΣ...
Μιλάω για ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά είναι τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που θα μπορούσα και που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας φίλοι μου, για τον Μέγα Μύστη και Ιεροφάντη...
Για τον Ορφέα...

Κλείνωντας να πώ πώς σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ο Ορφεύς, ήταν λιγότερος απο τους άλλους που ανέφερες φίλε μου Οδυσσέα...
Εκείνος ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ που έθεσε τη θεμέλιο λίθο για να χτιστεί αυτό το ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΜΑ που λέγεται Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός...
Τούς λόγους του και τη θεολογία του ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ όλοι όσους ανέφερες...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ
Φίλε μου Αλάτι13, ελπίζω να ΜΗΝ είσια πια "παραπονούμενος"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 01:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ESOTERICA!!!

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ) ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ!!!
ΩΣΤΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!!

ΚΕΛΣΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ :

quote:
Η Ορφική Θεογονία ΚΑΙ Θεολογία έχει να κάνει με ΜΙΑ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ.
Τα ΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ πρόσωπα της ΥΨΙΣΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ είναι:

ΧΡΟΝΟΣ - ΧΑΟΣ - ΦΑΝΗΣ/ΕΡΩΣ

Ο Χρόνος προυπήρχε των πάντων, διότι Χρόνος είναι το έκδηλο φαινόμενο της Θείας Δημιουργίας, της θείας Ουσίας με το οποίο αυτή η Θεία Ουσία ΚΙΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

ΜΕΣΑ στον Χρόνο, συναντάτε ΚΑΙ συνεργάζεται ΜΑΖΙ ΤΟΥ το έτερο πρόσωπο του ΕΝΟΣ, το Χάος, που είναι το ΑΜΟΡΦΟ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ αίτιο της Δημιουργίας των Κόσμων και των 'Οντων.

Απο την ΕΝΩΣΗ των δύο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΩΝ ΑΙΤΙΩΝ για Δημιουργία, αυτή του Χρόνου και του Χάους (ή Χώρου πιά, μιάς και ΗΔΗ έχει εφαρμοστεί η ΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΟΣ πού πολύ σωστά ανέφερε ο Αναξαγόρας), εμφανίζεται το περίφημο ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΟ ΑΥΓΟ.
Απο αυτό ΞΕΠΗΔΑ ο Φάνης/'Ερως, ο χρυσόφτερος.


ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ (ΧΡΟΝΟΣ(1)+ ΧΩΡΟΣ/ΧΑΟΣ(2) = ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΣ), ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΤΡΙΤΗ (ΕΡΩΣ/ΦΑΝΗΣ(3) = ΕΞΕΛΙΞΗ, ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΓΕΓΟΝΟΣ). ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ : ΔΥΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ.
ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ (ΓΙ΄ ΑΥΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΓΙ' ΑΥΤΟΝ ΛΕΩ) ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (ΩΣ 3) Ή, ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ, Η ΤΡΙΑΔΑ ΕΝ ΜΟΝΑΔΙ (ΩΣ 1+1+1=111=3).

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΚΡΑΤΙΑ.
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ.

ΠΛΩΤΙΝΟ ΛΕΣ :

quote:
Στο ερώτημα σου τώρα γιατί ΔΕν λάτρευαν όλοι τον ένα ΚΑΙ οχι τους πολλούς..
Έσύ ευρισκόμενος στην όχθη ενός ποταμού τι βλέπεις ολόκληρο τον ποταμό , ένα τμήμα του , πόσο μάλλον την πηγή του..?
Εάν βέβαια έχεις την επιθυμία και την δυνατότητα θα μπορέσεις να βρείς την πηγή του, ίσως και να διανύσεις όλη την διαδρομή έως τις εκβολές του..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!! ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟΙ!!!
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ : ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ.
ΕΑΝ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΓΝΟΙΑ (ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΗ) ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ (ΤΑ ΠΟΛΥΛΕΧΘΕΝΤΑ ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ);;; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟΘΈΪΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΕΣ;;; ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 17:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι μου...

Καπετάν Οδυσσέα Νέμο, λές πώς:

quote:

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ (ΧΡΟΝΟΣ(1)+ ΧΩΡΟΣ/ΧΑΟΣ(2) = ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΣ), ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΤΡΙΤΗ (ΕΡΩΣ/ΦΑΝΗΣ(3) = ΕΞΕΛΙΞΗ, ΙΣΤΟΡΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΓΕΓΟΝΟΣ).
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ : ΔΥΟ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ.
ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ (ΓΙ΄ ΑΥΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΓΙ' ΑΥΤΟΝ ΛΕΩ) ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΡΙΑΔΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (ΩΣ 3) Ή, ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ, Η ΤΡΙΑΔΑ ΕΝ ΜΟΝΑΔΙ (ΩΣ 1+1+1=111=3).

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΚΡΑΤΙΑ.
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ.



Μα ΚΑΙ ο χριστιανισμός (όχι αυτός που "ξέρεις", αλλά αυτός που "θέλεις να μάθεις"), την ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ, ως αιτιοκρατία την προβάλει...
Αυτό που ανάφερα ΗΔΗ είναι ότι Ο ΧΡΟΝΟΣ & Ο ΧΟΡΟΣ είναι το ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑ, αλλά σε ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...
Και μιάς και τα ΔΥΟ ΑΥΤΑ (ένα στην ουσία) ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, τότε και το ΤΡΙΤΟ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ!!!!!!

Και τα ΤΡΙΑ που είναι ΕΝΑ (σε ΟΛΕΣ τις θεολογίες του κόσμου ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ), "φαίνονται" ΤΡΙΑ (πολλαπλότητα στο χώρο της αιτιότητας όπως χαρακτηριστικά ανέφερες)...
ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ...
ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ...

Τώρα σε αυτό που ρωτάς τον Πλωτίνο...
Το ανέφερα ΗΔΗ φίλε μου...
Οι κρατούντες (ένθεν και ακίθεν) τα ινία της εξουσίας, ΧΑΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ και να χάσουν τα ινία;;;;
Αυτό φυσικά ισχύει ΜΟΝΟ αν γνωρίζουν...
προσωπικά τείνω να πιστ΄'εψω πως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ...
Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, ένα πράγμα....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 17:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο εγραψες….
« Και επι της ευκαιρίας, να πώ πώς ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, εκείνοι που με πάθος υποστηρίζουν την θεωρεία της Μεγάλης 'Εκρηξης (Bing Bang), KAT' ΟΥΣΙΑ είναι Ορφικοί στη σκέψη, αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!!
Γιατί όταν έρχεται ο φυσικοεπιστήμονας και μιλάει για ΕΛΞΗ σωματιδίων που η απεριόριστη ταχύτητά τους και η εξίσου απεριόριστη ενέργεια που περικλείουν είναι ΙΚΑΝΗ για να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ, τι άλλο λένε παρά την Ορφική Θεολογία & Θεογονία με "άλλα λόγια"...»

Με την ευκαιρία Παραθέτω τον ύμνο «ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΥ» ίσως και για μια περαιτέρω ανάλυση.

Τον πρωτόγονων προσκαλώ, τον δίμορφων τον μεγαν που πλανάται εις τον ΑΙΘΕΡΑ.
Που εγενηθη απο το αυγό και χαίρεται με τα Χρύσα πτερά
Αυτόν που έχει πρόσωπο ταύρου και που εγενησε τους μακάριους θεούς και τους θνητούς ανθρώπους
Που είναι σπέρμα πολυενθυμητον και εορτάζεται με πολλές τελετές, τον Ηρικεπαιον , τον απόρρητον, τον αποκρυφον, τον ορμητικον, το λαμπρό βλαστάρι.
Εσύ που αφαίρεσες την σκοτεινή ομίχλη των ματιών
Αφού περιεστραφεις με τις ορμητικές κινήσεις των πτερύγων σου παντού εις τον κόσμο
Και έφερες λαμπρό φως αγνό και από αυτό σε ονομάζω ΦΑΝΗΤΑ
ΚΑΙ Πριαπον και Ανταυγην με τα εύστροφα μάτια.
Αλλά εσύ ο μακάριος ο πολυμήχανος , ο γόνιμος βάδιζε χαρούμενος εις την ιερά πολυποίκιλον τελετή που γίνεται από εκείνους που φανερώνουν τα όργια. (ΟΡΓΙΟΦΑΝΤΑΙΣ).

Φιλε Οδυσσέα Νεμο ρωτας
ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ, ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΙΜΕΝΑ;;

Αν σκεφτούμε πόσο πολύπλοκη και δύσκολη είναι μια απλή ιδέα τότε ίσως να μπορούμε να καταλάβουμε καλύτερα γιατί υπήρχαν τόσοι θεοί. Ίσως ήταν (και είναι ακόμα) ευκολότερο να έχεις διαφορετικούς θεούς για διαφορετικές καταστάσεις. Καλός ο Δίας αλλά για την θάλασσα χρειαζόμασταν το Ποσειδώνα. Το ίδιο και Χριστιανοί ναυτικοί . Άγιε μου Νικόλα σώσε με λένε.
Νομίζω ότι είναι μια κατανοητή ανάγκη. Ίσως ο Ορφέας γνωρίζοντας πόσο σημαντικά και δυσκολονόητα ήταν όλα αυτά να προσπάθησε να τα εξηγήσει με όσο πιο απλό τρόπο γινόταν. Ίσως αυτά που διαβάζουμε και δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε να είναι η πιο απλή τους εκδοχή.
Ίσως και όλες αυτές οι σκέψεις μου να είναι απλά ανόητες προσεγγίσεις μια μεγαλοφυούς ιδέας.

Όμως έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα με τον φίλο Οδυσσέα. Γιατί έπρεπε να κρύψουν ακόμα και να αλλοιώσουν τα Ορφικά κείμενα??? Γιατί έπρεπε να διωχθεί ο Πλάτωνας ο Αισχύλος , ο Αριστοτέλης και τόσοι άλλοι εξαιτίας των Ορφικών ??? ήταν μόνο το ότι όλα τα μεγάλα μυστήρια έπρεπε να γίνονται γνωστά μόνο στους λίγους (Ιερατεία, Μυημένοι…)???

Όπως καταλαβαίνεις φίλε Κελσο όχι μόνο δεν είμαι παραπονούμενος, αλλά είμαι ενθουσιασμένος. Απλά θα ήθελα να έπαιρναν μέρος στην συζήτηση μας αλλά δυο άτομα. Και ο ένας δυστυχώς έχει ηθελημένα αποχωρίσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 21:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!! ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΟΤΑΜΟΙ!!!

Φίλε Οδυσσέα Νέμο ισως σε διαφωτήσουν κάποιες σκέψεις του "original" Πλωτίνου...

"Φαντάσου μία πηγή (για το ΕΝ)που δεν έχει καμία άλλη προέλευση αλλά δίνει ολόκληρο τον εαυτό της στα ποτάμια. Κι όμως δεν καταναλώνεται από αυτά τα ποτάμια αλλά παραμένει αυτή η ίδια μέσα σε ηρεμία, ενώ τα ποτάμια που προκύπτουν από αυτήν, παραμένουν κατ' αρχήν επί ένα διάστημα μαζί, προτού διαρρεύσουν άλλο εδώ κι άλλο εκεί. Ήδη όμως κάθε ποτάμι γνωρίζει πού θα εκβάλλει τα ρεύματά του. Ή φαντάσου ένα τεράστιο δένδρο, του οποίου η ζωική δύναμη διατρέχει ολόκληρο το δένδρο, αλλά η αρχέγονη αιτία παραμένει εντός αυτής και δεν διασκορπίζεται σε όλο το δένδρο. Έχει εγκαθιδρυθεί, κατά κάποιο τρόπο, μέσα στην ρίζα. Αυτή η αρχέγονη αιτία παρέχει έτσι στο δένδρο ολόκληρη την ζωή του μέσα στην πολλαπλότητά της, αλλά η ίδια η αρχέγονη αιτία παραμένει ακίνητη, γιατί αυτή δεν είναι πολλαπλή, αλλά αρχέγονη αιτία της πολλαπλής ζωής." ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το μεγάλο βιβλίο

Αλλά και οι Ορφικοί ύμνοι μας αποκαλύπτουν αρκετά Για παράδειγμα..

ΥΜΝΟΣ ΠΑΝΟΣ

ΤΟΝ ΠΑΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟΝ, ΤΟΝ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΝ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΠΥΡ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ...

...ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΣΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΖΕΥΣ ΜΕ ΚΕΡΑΤΑ...

ΥΜΝΟΣ ΕΙΣ ΠΛΟΥΤΩΝΑ

Ω ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΝ ΚΑΣΜΟΝ, ΙΣΧΥΡΙΚΑΡΔΕ, ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΙΟΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΝ ΛΕΙΜΩΝΑ ΤΟΥ ΤΑΡΤΑΡΟΥ, Ω ΔΙΑ ΟΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΕΙΣ ΣΚΗΠΤΡΟΝ...


ΥΜΝΟΣ ΠΡΟΣ ΗΦΑΙΣΤΟ

ΗΦΑΙΣΤΕ ΙΣΧΥΡΟΚΑΡΔΕ, ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΕ, ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΑΣΒΣΤΟΝ ΠΥΡ, ΚΑΙ ΦΩΤΙΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΦΛΟΓΡΡΕΣ ΛΑΜΨΕΙΣ, Ω ΘΕΕ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΕΣΥ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΜΕ ΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΧΕΡΙΑ ΑΙΩΝΙΕ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΜΑ ΤΕΧΝΗ...
...ΕΙΣΑΙ Ο ΑΙΘΗΡ, Ο ΗΛΙΟΣ, ΤΑ ΑΣΤΡΑ, Η ΣΕΛΗΝΗ, ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΜΟΛΥΝΤΟΝ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

ΥΜΝΟΣ ΔΙΟΣ

.. Ζεύς έγινε πρώτος, ο Ζεύς και τελευταίος, ο Ζεύς είναι η κεφαλή, ο Ζεύς και το μέσον, από τον Δία γεννήθηκαν τα πάντα. Ο Ζεύς γεννήθηκε αρσενικός, ο Ζεύς υπήρξε η αθάνατη νύφη. Ο Ζεύς είναι το στήριγμα της γης και του έναστρου ουρανού. Ο Ζεύς είναι το θεμέλιο της θάλασσας, ο ήλιος και η σελήνη. Είναι ένα κράτος, ένας Θεός, ο μέγας κύριος των πάντων. Είναι η φωτιά και το νερό η γη και ο αιθέρας, η νύχτα και η ημέρα, η Μήτις και ο Ερωτας με τις πολλές χαρές. Όλα αυτά βρίσκονται μέσα στο σώμα του μεγάλου Δία...

ΠΡΟΚΛΟΥ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ

...Κατα τα λεγόμενα υπο του Ορφέως όταν μεν συνέρχεται με τον Κρόνον ονομάζεται ΡΕΑ ότνα δε παράγη τον Δία και όταν μαζί με τον ΔΙ αφανερώνει όλην και την μερικήν δαικόσμησιν των θεων ονομάζεται ΔΗΜΗΤΡΑ...


quote:
ΕΑΝ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΓΝΟΙΑ (ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΗ) ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ

Θα σου απαντήσω διαμέσω του Πλάτωνα


«Τώρα, το να ανακαλύψεις το Δημιουργό και Πατέρα του σύμπαντος είναι πραγματικά δύσκολο, και τότε, έχοντας ανακαλύψει αυτόν, έτσι ώστε όλοι να μπορούν να κατανοήσουν, είναι αδύνατο».


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 21:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΠΟΙΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΤΗΝ ΑΠΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ;;
ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΚΕΛΣΟΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ : ΠΩΣ ΟΝΟΜΑΖΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;; π.χ : ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΕΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΟΣΜΙΚΟ ΑΥΓΟ, ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΜΑΝΙΣΤΕΣ ΒΡΑΧΜΑΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.

ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ;;
ΠΟΙΟ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕ ΤΟΝ ΟΡΦΙΣΜΟ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 16:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στους φύλακες της πόλης. Διάβασα με μεγάλη προσοχή τα βιβλία που μου προτείνατε και σας ευχαριστώ. Έχω αρχίσει πολύ δειλά να σχηματίζω περίπου το περίγραμμα της εικόνας που συζητάμε.
Όμως δυο σημεία στο βιβλίο που μου σύστησε ο φίλος χρησμός μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Ξέρω ότι εδώ δεν συζητάμε για το εκάστοτε βιβλίο όμως το ερώτημα έχει σχέση με τον Ορφισμό.

Α/ Ο W.K/Guthrie γράφει ότι πρέπει τα κείμενα που ΔΗΘΕΝ αναφέρονται ως Ορφικά πρέπει να ανήκουν στην μετά χριστιανική περίοδο. Έχω μια επιφύλαξη γιατί δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο για να αντιγράψω ακριβώς την φράση. Θα το κάνω όμως σύντομα.

Β/ Μειώνει απίστευτα τα Ελευσίνια μυστήρια ως μετά-ορφικά και πραττόμενα από απατεώνες ψευτο-ιερείς..

Ενώ λοιπόν όλο το βιβλίο έχει κομμάτια από γραπτά διάφορων αρχαίων και μεταγενέστερων για να ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ δώσει βάρος στην άποψη του , σε αυτά τα δυο θέματα παραθέτει σχεδόν τίποτα.

Έτσι παρακάμπτει τις γνώμες και απόψεις πολλών σπουδαίων και ασχολείται ιδιαίτερα με τις απόψεις κάποιον άλλων. Δεν θέλω να πιστεύω ότι γίνεται σκόπιμα, όμως το θέμα της χρονολόγησης των ΟΡΦΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Όπως επίσης και τα δρώμενα στα ελευσίνια μυστήρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 06:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sumfona me ton mutho to kefali kai h xrush arpa tou orfea xevrastike sto xwrio mou (Antissa) kai h perioxh pou eikazetai oti einai thammeno legete Orfikia.. kai ekei sumvainoun diafora perierga pragmata kai diaforoi germanoi arxaiokaphloi suxnazoun ekei ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 01:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΠΛΩΤΙΝΕ!!
ΓΡΑΦΕΙΣ:

quote:
"Φαντάσου μία πηγή (για το ΕΝ)που δεν έχει καμία άλλη προέλευση αλλά δίνει ολόκληρο τον εαυτό της στα ποτάμια. Κι όμως δεν καταναλώνεται από αυτά τα ποτάμια αλλά παραμένει αυτή η ίδια μέσα σε ηρεμία, ενώ τα ποτάμια που προκύπτουν από αυτήν, παραμένουν κατ' αρχήν επί ένα διάστημα μαζί, προτού διαρρεύσουν άλλο εδώ κι άλλο εκεί. Ήδη όμως κάθε ποτάμι γνωρίζει πού θα εκβάλλει τα ρεύματά του. Ή φαντάσου ένα τεράστιο δένδρο, του οποίου η ζωική δύναμη διατρέχει ολόκληρο το δένδρο, αλλά η αρχέγονη αιτία παραμένει εντός αυτής και δεν διασκορπίζεται σε όλο το δένδρο. Έχει εγκαθιδρυθεί, κατά κάποιο τρόπο, μέσα στην ρίζα. Αυτή η αρχέγονη αιτία παρέχει έτσι στο δένδρο ολόκληρη την ζωή του μέσα στην πολλαπλότητά της, αλλά η ίδια η αρχέγονη αιτία παραμένει ακίνητη, γιατί αυτή δεν είναι πολλαπλή, αλλά αρχέγονη αιτία της πολλαπλής ζωής."

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΕΞΗΣ : ΠΩΣ ΕΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΡΑΚΤΑΛ ΟΠΟΥ Η ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΡΜΗΤΙΚΟ "Ο,ΤΙ ΕΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ". ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟ ΘΕΙΟ ΕΝΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ (ΚΟΣΜΟΥ) ΣΑΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ. ΟΠΟΤΕ, ΝΑ ΜΕ ΣΥΧΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΑΙΤΙΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΑΚΙΝΗΤΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΗΣ.ΑΡΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ, ΟΧΙ ΣΕΙΡΑΪΚΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ.

ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ (ΤΟΥ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΥ) ΜΕΣΩ ΕΣΕΝΑ (ΤΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΤΟΥ ΝΕΟΤΕΡΟΥ).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 02:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ρ Φ Ε Α Σ

Συμφωνα με τους σημερινους αστρονομικους χαρτες,το 1864 πριν απο τη χριστιανικη χρονολογηση, η εαρινη ισημερια (Συνετειο εαρινο σημειο-SVP) εισηλθε στον Κριο.
Η εποχη του Αρη ανετειλε και το σιδηρουν γενος (σιδηρος το μεταλο του Αρη-κυβερνητη του Κριου) αρχιζει να γραφει την ιστορια του.
Με φωτια (στοιχειο του Κριου) και σιδερο εμελλε να διαδεχθει επωδυνα το χαλκινο γενος της εποχης του Ταυρου (4.535-1864 π.χ.χ.), της εποχης της Αφροδιτης.
Στα ηρωικα εκεινα χρονια η Μινωικη Κρητη βρισκεται στον κολοφωνα της δοξας και της δυναμης.
Η Μινωικη θαλασσοκρατορια με κεντρο το νησιωτικο αρχιπελαγος του Αιγαιου, με φιλα προσκειμενα τα Ελληνικα φυλα της Μικρας Ασιας και συμμαχους τους ομαιμους της Θρακης και της Μακεδονιας, εχει κυριαρχησει σε ολη τη λεκανη της μεσογειου.

Η ναυτικη αξιοσυνη των Μινωιτων εξαναγκασε τον Ποσειδωνα να τους χαρισει την ευνοια του, ομως και αυτοι τιμησαν υπερμετρα τον προστατη θεο της θαλασσας.
Παμπολλες πολεις που δημιουργηθηκαν απο τους Μινωιτες, πηραν το ονομα του αγαπημενου τους θεου. Ποσειδωνια...
Η θαλασσα που τους περιεβαλε, πηρε την ονομασια Ατλαντικο πελαγος ,προς τιμην του Τιτανα-υιου του Ποσειδωνα- Ατλαντα.
"Κατα τας αρχαιας κοσμογονικας αντιληψεις, ο Τιταν Ατλας εις το κεντρο της Μεσογειου εκρατει τους στηριζοντες τον ουρανιο θολο κιονας. Μονον βραδυτερον συσχετισθη ουτος με το ορος το οποιον ελαβε το ονομα Ατλας, ευρισκομενον εις το Β.Δ. ακρον της Αφρικης".Απο το βιβλιο "Ζακρος" του αρχαιολογου Ν.Πλατων.Αθηνα 1994.
Ακομα και ο ωκεανος, τιμητικα ωνομαστικε Ατλαντικος.

Στις ηρωικες εποχες, ατρομητοι θαλασσοποροι οργωναν τη θαλασσα και εφταναν στα περατα του κοσμου -οχι κατακτητες αλλα δασκαλοι εκπολιτιστες- μεταφεροντας τις αξιες, τα ιδανικα και τη θεϊκη Ελληνικη γλωσσα σε ολες τις "γωνιες" της υδρογειου.

Ομως η υπερβολικη ισχυς γεννησε την αλαζονεια και η αλαζονεια επισυρει τη ΝΕΜΕΣΗ.
Περιπου το 1.750 πχχ αρχισε να βρυχαται το ηφαιστειο της Θηρας και να προξενει βιαιους ισχυρους σεισμους. Ματαια τα εκφυλισμενα ιερατεια προσπαθησαν να εξευμενισουν τους θεους.
Η υβρις ειχε συντελεσθει.
Η Νεμεσις επονταν!

1.628 π.χ.χ.
Το ηφαιστειο της Θηρας με πρωτοφανη βιαιοτητα για τα ιστορικα δεδομενα της ανθρωπινης υπαρξης, βρυχηθηκε και εκτιναξε ξαφνικα φωτια και πυρωμενη λαβα.
Η ηφαιστιακη σταχτη σκιασε ολοκληρη την υδρογειο.
Πανω απο μισο μετρο καυτη σταχτη καλυψε ολοκληρη την Κρητη, κανοντας την αγονη για μερικες δεκαετιες.
Τεραστια παλλιροϊκα κυματα σαρωσαν ολες τις ακτες και κατεκλυσαν ολες τις μεγαλουπολεις των Μινωιτων.
Ο κατακλυσμος που εμεινε γνωστος σαν του Δευκαλιωνα, εσβησε με μιας τη δοξα του Ατλαντα. Το κακο τριτωσε μετα τον κατακλυσμο του Ωγυγου και του Δαρδανου.

Κατω απο την ηφαιστιακη τεφρα αργοπεθαινε η δοξα της Μινωικης Κρητης και πανω της αρχισε να ιχνογραφειται ο μυθος της Ατλαντιδας.
Τη χαριστικη βολη εδωσαν οι μεχρι προτινος υποτελεις πολεις της ηπειρωτικης Ελλαδος, καταλαμβανοντας αμαχητι ολες τις Μινωικες κτησεις και μητροπολεις.

Παιρνοντας τη σκυταλη της ιστοριας οι Αχαιοι απο τους Κρητες, ξεκινησαν να γραφουν νεες χρυσες σελιδες, σφραγιζοντας τες με τις πολυχτυσες Μυκηνες.

Στα χρονια αυτα τα ζοφερα, η κοσμικη διανοια ενσαρκωσε εναν δασκαλο, για να επαναφερει την χαμενη πνευματικοτητα και να ξαναλαμψει το αληθινο φως της γνωσης στην παραπαιουσα ανθρωποτητα.
Πεντε γενιες μετα τον Ατλαντα και εντεκα γεννιες πριν τα Τρωικα,κατα τον Σουιδα, ενσαρκωθηκε και διδαξε τους ΙΕΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ο Μεγαλος θεολογος και μυσταγωγος ΟΡΦΕΑΣ. Χρονικα η γεννηση του Ορφεα προσδιοριζεται λιγα χρονια πριν η μετα το 1.500 π.χ.χ.

Στα Λειβιθρα της Πιεριας, κατω απο το ιερο βουνο των θεων, τον Ολυμπο, η Μουσα Καλλιοπη με τον Οιαγρο, εφεραν στον κοσμο τον μεγαλο διδασκαλο Ορφεα.

θα συνεχισω (μπορειτε να το εκλαβετε και ΩΣ ΑΠΕΙΛΗ!!!!)

Μ Ε Μ Ν Η Σ Σ Ο Α Π Ι Σ Τ Ε Ι Ν

Edited by - Πασχαλης on 15/09/2003 02:32:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......συνεχιζω......

Για την ετυμολογηση του ονοματος του Ορφεα, δοθηκαν παραπανω μερικες ερμηνειες ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ σωστες.
Οταν ομως εμβαθυνουμε στην εσωτερικη ετυμολογηση, μας αποκαλυπτονται ερμηνειες με πολυ βαθιες προεκτασεις.
Βεβαια το "σκοτεινος" δεν αναφερεται καθολου στο χρωμα του δερματος του, (ο Ορφεας ηταν καταξανθος), οπως φυσικα και ο μετεπειτα ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ φιλοσοφος Ηρακλειτος, δεν ηταν καθολου "γυφτοπροσωπος".

Οπως η "φυση φιλει κρυπτεσθαι", ετσι και οι διδασκαλιες των μεγαλων μυσταγωγων ειναι αποκρυφες (σκοτεινες), καλυμμενες μεσα στο μυητικο μυθο και την παραβολη.

Το ονομα του Ορφεα, οχι μονο δε σημαινει "γκριζος" και "μαυρος", αλλα τουναντιον σημαινει "ΛΑΜΠΡΟΣ". Τα συνθετικα του ονοματος του ειναι ΟΡ και ΦΕΥΣ.

Το πρωτο συνθετικο ΟΡ, το βρισκουμε στις λεξεις `ορος, ορεινος κλπ ,αλλα και στη λεξη ορος (ορρος) και ουρος, που ειναι το υδατωδες, το διαυγες μερος του γαλακτος που μενει, οταν το γαλα γινεται τυρι.
Στα σανσκριτικα ειναι saras και saram και σημαινει το διαυγες υγρο και το νερο και στα Λατινικα, seram, το τυρογαλο.

Ετσι το ΟΡ με το ΦΗ (ΦΕΥΣ), μας δηλωνει το διαυγες φως αλλα και τα διαυγη λογια.
Αυτοι που γνωριζουν, θα εχουν καταλαβει για ποιο αχρωμο και διαυγες φως μιλαμε, που στη δικη μας καθομιλουμενη θα το αποδιδαμε, ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ. Θα αναφερθουμε ομως σαυτο παρακατω.

Θα αποπειραθουμε να αναπτυξουμε την κοσμογονια της Ορφικης διδασκαλιας, ερμηνευοντας την, εξωτερικα πρωτα (φυσικα) και κατοπιν εσωτερικα (αποκρυφα). Εχει και ενα ακομα επιπεδο ερμηνειας -το μυστικο- αλλα εκει εδρευουν τα αρρητα, αυτα που δε λεγονται.

Θα αρκεστουμε μονο στα ΡΗΤΑ και στα ΑΠΟΡΡΗΤΑ.
Τα μεν ρητα, ειναι λεγομενα σε ολους, τα απορρητα λεγονταν στους υποψηφιους μυστες και τα αρρητα δε λεγονταν σε κανεναν. Βιωνονταν και κατανοουνταν.
Η απορρητη, η αποκρυφη γνωση, σημερα ειναι φανερη και προσιτη στον καθενα, ομως για τον μη ετοιμο ειναι ακατανοητη.

Η ορφικη διδασκαλια, οπως ολες οι αληθινες μυητικες διδασκαλιες, εχουν την ιερη αποστολη να αξιοποιησουν την ανθρωπινη υπαρξη και να αναδειξουν τις κρυφιες αλλα απεραντες δυνατοτητες της.

Παραθετω ενα αξιολογο αποσπασμα...

"Απο τη μερια της, η ορφικη διδασκαλια υπηρξε απεραντα τιμια, πρακτικη και ευθεια.
Δε θελησε να δημιουργησει αυταπατες σε κανεναν και δεν εταξε ουρι και παραδεισους.
Γιατι ξερει προκαταβολικα ο ορφικος δοκιμος οτι σ'αυτο τον αγωνα, πολλοι ειναι οι ναρθηκοφοροι, αλλα λιγοι τελικα θα κατορθωσουν να γινουν Βακχοι, να γινουν θειοι ανδρες. (Ναρθηκοφοροι μεν πολλοι, Βακχοι δε τε παυροι), η οπως παραφρασε αργοτερα το ορφικο αυτο επιγραμμα ο χριστιανισμος, -πολλοι θα ειναι οι κλητοι, αλλα λιγοι θα γινουν οι εκλεκτοι-".

Αποσπασμα απο "ΤΑ ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ"
του Ευσταθιου Η. Λιακοπουλου, εκδοσεις ΕΛΛΗΝ.

.......επεται συνεχεια......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 22:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΤΑΤΟΙ. ΚΑΛΟ (ΞΕ)ΧΕΙΜΩΝΙΑΣΜΑ!!

ΠΑΣΧΑΛΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!!
ΑΛΛΑ...
ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΣ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 00:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ορφευς εις τον υμνο του προς τον Απολλωνα γραφει ¨μίξας χειμωνος θερεος τ' ισιον αμφοτεροισιν".

Αυτο συνεβη δυο φορες κατα την αρχαιοτητα το 1.366πχ και το 11.835πχ.


Εαν παρουμε το 1.366 και συμφωνα με το οτι ο Τρωικος πολεμος εγινε το 1480π.χ κατα τον Λαερτιο ο Ορφευς θα επρεπε να το αναφερει πραγμα τ οποιο δεν γινετε.

Τωρα για το αν εζησε το 11.835 δεν το γνωριζω αλλα ισως και να εγινε και αυτο.

Ο Ορφευς διδαξε τον Κρονο(χρονο),Ρεα(Ροη),μας μιλησε για το προηγουμενο γενος των ανθρωπων,για τον Δια(Δυα),για τον ενα και μοναδικο θεο και για πολλα αλλα.

Επειδη ομως αυτη την στιγμη δεν εχω χρονο σε 1,2 ημερες θα επανελθω με στοιχεια περισσοτερα.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy