ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 23:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 23:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Ποίημα για το θέμα μας... ποίημα της στιγμής...

Κάποτε έδωσα τα φιλιά...
Κάποτε έδωσα την καρδιά...
Και τα δύο ήταν δικά μου...
Τώρα της τα χαρίζω.

Κάποτε έδωσα την αγκαλιά...
Κάποτε χάρισα μιά ματιά...
Και τα δύο ήταν δικά μου...
Τώρα της τα χαρίζω.

Εδωσα όμως και δεν πήρα...
Εδωσα πράγματα δικά μου...
Τώρα τα θέλω πίσω..?
Μακριά της πως να ζήσω?

Εδωσα και τελικά θα ξαναδώσω...
Γιατι έτσι έμαθα να ζω...
Γιατί έτσι εγώ θα ξανανιώσω...
Το τι σημαίνει να αγαπώ!

Καλά εεεεεεεεεεεε...πολύ μου άρεσε...

Φεύγω λοιπόν με μια καληνύχτα και όλους σας φιλώ...
Στον κόσμο των ονείρων μου σίγουρα θα σας βρώ!


Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

Όλα είναι όμορφα..!

Edited by - cube on 09/11/2003 23:59:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 02:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΚΑΝΩ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 13:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΚΑΝΩ;


Δεν ειμαι αυτη που θα απαντησει το ερωτημα σου....

Ασε τη ψυχη ελευθερη, και αφου αναδυθει η σκεψη.. Αποτυπωσε την στην Οθονη!!


Βγαλε το πεπλο υποκρισιας που βλεπεις .. και εγω ΕΔΩ θα ειμαι!!


Edited by - Destiny on 23/03/2004 15:51:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 14:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
strangewonderer :))

τι σε κανει να αναρωτιεσαι κατι τετοιο ;;;; :))

βοηθησε μας να νωησουμε το σκεπτικο σου

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 04:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι !

Είμαι νέος ακόμα, δόκιμος άνδρας ας το πούμε....

αλλά κουράζομαι κάπως με την κατάσταση όταν πολλοί άνθρωποι κρίνουν απο αυτά που βλέπουν ή ακούν απο άλλους.
Η βλακεία και το συμφέρον επικρατεί στον κόσμο, όπου και να πας!

Κυρίως εδώ στη Β. Αμερική! Ο υπόλοιπος κόσμος απλά ακολουθεί λόγω πλύσης εγκεφάλου!

Άντε να δούμε πότε θα ξυπνήσει ο κόσμος και θα βάλει μυαλό!

Εγώ πάντως εύχομαι να μου δίνει τη δύναμη ο ΘΕΟΣ και να επικρατώ πάντα, και μετά οι άλλοι να μετανιώνουν για αυτά που έκαναν ή είπαν....μέσα σε αυτούς και εγώ (αν και προσπαθώ να κάνω υπομονή με τα λάθη των άλλων).

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ....!


Edited by - Πρίγκιπας on 24/03/2004 04:04:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανασα ναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 10:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Έχω μιά ερώτηση προςόλους σας.
Πριν όμως θα σας πω το σκεπτικό μου.
Και το να δίνεις και το να παίρνεις ξέρω ότι είναι δεσμεύσεις (μπορεί βέβαια οι ανταποδώσεις να υπάγονται σε διαφορετικές κατηγορίες) γιά τις οποίες οποσδήποτε πρέπει να λάβουμε τις ανταποδώσεις τους.
Η άνοδος της ψυχής ΑΠΑΙΤΕΙ όσο δυνατον λιγότερες δεσμεύσεις, και η ένωση με τον θεό ΑΠΑΙΤΕΙ μηδενισμό των δεσμεύσεων.
Το να δίνεις απαιτει σαν αποτέλεσμα μείωση ενέργειας την οποίαν χρειαζόμαστε γιά την άνοδό μας.

Η ερώτησή μου λοιπόν:
Μήπως πρέπει να ελέγχουμε ΤΙ δίνουμε, ΠΟΥ το δινουμε, και ΠΟΤΕ το δίνουμε;;;;;;;;;;;;;

Αν ένα μπουκάλι έχει νερό και ΔΕΝ ειναι γεμάτο και βγάλουμε από το μπουκάλι νερό για να το δώσουμε, σίγουρα θα μειωθεί η ποσότητά του.

Αν δώσουμε ενέργεια αφαιρόντας την από την εαυτόν μας που σίγουρα την έχουμε απόλυτη ανάγκη, μήπως κατεβάζουμε τον εαυτό μας πιό χαμηλά;
Η ενέργεια μπορεί να δωθεί χωρίς κανένα επακόλουθο, μόνο όταν υπάρχει υπερχείλιση γιατί τότε δεν θα υπάρχει μείωση.

Αν λοιπόν φροντίσουμε να περιορίσουμε την μείωση της ενέργειας ελέγχοντας που και πότε πρέπει να δώσουμε δεν θα ήταν το σωστότερο;
Γιατί χρεησιμοποιόντας σωστά την ενέργειά μας γιά την άνοδό μας, όταν έχουμε πλήρωση ενέργειας ΤΟΤΕ μπορούμε να δώσουμε ελεύθερα.
Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω τον έλεγχο που νομίζω καλύτερο.

Τί λέτε εσείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου γειά σας.
Έχω μιά ερώτηση προςόλους σας.
Πριν όμως θα σας πω το σκεπτικό μου.
Και το να δίνεις και το να παίρνεις ξέρω ότι είναι δεσμεύσεις (μπορεί βέβαια οι ανταποδώσεις να υπάγονται σε διαφορετικές κατηγορίες) γιά τις οποίες οποσδήποτε πρέπει να λάβουμε τις ανταποδώσεις τους.
Η άνοδος της ψυχής ΑΠΑΙΤΕΙ όσο δυνατον λιγότερες δεσμεύσεις, και η ένωση με τον θεό ΑΠΑΙΤΕΙ μηδενισμό των δεσμεύσεων.
Το να δίνεις απαιτει σαν αποτέλεσμα μείωση ενέργειας την οποίαν χρειαζόμαστε γιά την άνοδό μας.

Η ερώτησή μου λοιπόν:
Μήπως πρέπει να ελέγχουμε ΤΙ δίνουμε, ΠΟΥ το δινουμε, και ΠΟΤΕ το δίνουμε;;;;;;;;;;;;;


Ο έλέγχος αυτός που αναφέρεις φίλε glinaaea
δεν είναι επίσης σπατάλη ενέργειας? Επίσης όταν
λες ότι η ενέργεια χρειάζεται για την άνοδο μας
πως ακριβώς εννοείς την άνοδο? Για εμένα ας πούμε
η πνευματική άνοδος μπορεί να σημαίνει μηδενισμό του
"εγώ" που κάτι τέτοιο συνεπάγεται προσφορά προς κάθε
κατεύθυνση χωρίς διλήμματα και διαχωρισμούς...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λες είναι ορθότατο.Πρέπει να δίνουμε με Μέτρο,αλλιώς η προσφορά γυρνάει μπούμερανγκ εναντίον μας."Να μην είσαι ούτε πολύ καλός ούτε πολύ κακός" έλεγαν οι πάνσοφοι πρόγονοί μας.Το υπερβολικό δόσιμο φέρνει μεγάλη φθορά και αποδυνάμωση στο δότη.Μερικές φορές όμως είναι δύσκολο να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας,είναι δύσκολο να ελέγξουμε πόσο ακριβώς πρέπει να προσφέρουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μηδενισμός του εγώ"?Όχι,όχι φίλε Timetrapped, σέβομαι την άποψή σου όμως διαφωνώ κάθετα.Η έννοια της Αυτοπραγμάτωσης είναι πολύ πιο βαθιά και δεν έχει σχέση με αυτό που μας έμαθε η χριστιανική παιδεία.

Το ένστικτο της Αυτοσυντήρησης είναι το ισχυρότερο όλων.Η Φύση θέλει ο κάθε οργανισμός να είναι ισχυρός και αυτάρκης.

Ας μην κρυβόμαστε,σχεδόν όλες οι πράξεις μας έχουν ιδιοτελή χαρακτήρα(ακόμα και αυτές που φαινομενικά είναι ανιδιοτελείς και "χριστιανικές").Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Μηδενισμός του εγώ"?Όχι,όχι φίλε Timetrapped, σέβομαι την άποψή σου όμως διαφωνώ κάθετα.Η έννοια της Αυτοπραγμάτωσης είναι πολύ πιο βαθιά και δεν έχει σχέση με αυτό που μας έμαθε η χριστιανική παιδεία.

Φιλε kost δεν ξέρω πως συνδύασες το χριστιανισμό, δεν είναι το θέμα μας αυτό αλλά ενημερωτικά σου λέω πως δεν ασπάζομαι τα όσα λέει ο χριστιανισμός ούτε και κάποιο άλλο δόγμα...

quote:

Ας μην κρυβόμαστε,σχεδόν όλες οι πράξεις μας έχουν ιδιοτελή χαρακτήρα(ακόμα και αυτές που φαινομενικά είναι ανιδιοτελείς και "χριστιανικές").

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό.
Η ιδιοτέλεια είναι η ρίζα όλων των συγκρούσεων, είναι η αιτία της αταξίας. Η ελευθέρωση από το "εγώ" σημαίνει απαλλαγή από την ιδιοτέλεια άρα τέλος των συγκρούσεων και της αταξίας...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 14:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς που συνέδεσα αυτά που έγραψες με τα χριστιανικά διδάγματα(διδάγματα που παραδέχομαι ότι έχουν και τη σοφή τους πλευρά).

Συμφωνώ και επαυξάνω με αυτό που έγραψες περί αταξίας και περί τέλους των συγκρούσεων,απλά αυτό που έγραψες για "μηδενισμό του εγώ" δεν ήταν η κατάλληλη φράση για να εκφράσει την εσωτερική ελευθερία που υποννόησες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 16:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν δε μπορούμε ν' απαλαγούμε απ' το "εγώ" μπορούμε να το βάλουμε σε χρησιμότητα για την υπόλοιπη ανθρωπότητα. Αφού και το να δίνεις έχει βαθύτερο σκοπό τη δική μας ικανοποίηση. Ακόμα και μέσα απο ένα εγωκεντρικό μπορούμε να κάνουμε καλύτερο τον κόσμο στον οποίο έμεις ζούμε αλλά κι αυτοί που αγαπούμε. Μόνο που χρειάζεται μια κάποια διορατικότητα κι ένα ενεργητικό κι όχι παθητικό "εγώ".



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 17:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μιλάτε για μείωση ενέργειας και για εξάντληση, δηλαδή αρχίζεται από τη μέση...
Αρχικά και πάνω από όλα είναι να βρούμε μια πηγή που να πέρνουμε ενέργεια για να μπορούμε κατά συνέπεια να δώσουμε χωρίς να εξαντλούμαστε ή να αποδυναμωνόμαστε!Πηγή ενέργειας είναι πάντα ο εαυτός μας!Ενέργεια πέρνουμε κάνοντας ό,τι μας ευχαριστεί και όχι απαραίτητα κλέβοντας την ενέργεια άλλων! Με αυτην την προοπτική το να δίνεις δεν είναι και τόσο τρομερό πράγμα!
Κατα δεύτερον ο Χριστιανισμός στην παρούσα συζήτηση κατά εμένα δεν έχει καμία σχέση. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν θρησκείες σε αυτόν τον κόσμο που να υποστηρίζουν το αντίθετο!Όλες οι θρησκείες λιγο ή πολύ έχουν κοινή βάση. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 20:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"εγωκεντρικό πρίσμα" ήθελα να πω πιο πάνωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 21:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα πολύ καλά πως:
quote:
Ακόμα και μέσα απο ένα εγωκεντρικό πρίσμα μπορούμε να κάνουμε καλύτερο τον κόσμο στον οποίο έμεις ζούμε αλλά κι αυτοί που αγαπούμε. Μόνο που χρειάζεται μια κάποια διορατικότητα κι ένα ενεργητικό κι όχι παθητικό "εγώ".

το ότι να δίνεις έχει βαθύτερο σκοπό και την δική μας ικανοποίηση δε σημαίνει ότι έχει εγωκεντρικό χαρακτήρα...

ή μάλλον έχει με την κυριολεκτική ερμηνεία της λέξης εξωκεντρικός, αλλά όχι με την έννοια του εγωϊσμού...

θα μας το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αν θες?

φιλικά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 22:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ότι να δίνεις έχει βαθύτερο σκοπό και την δική μας ικανοποίηση δε σημαίνει ότι έχει εγωκεντρικό χαρακτήρα...

ή μάλλον έχει με την κυριολεκτική ερμηνεία της λέξης εξωκεντρικός, αλλά όχι με την έννοια του εγωϊσμού...

θα μας το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αν θες?


Το να δίνεις, η πράξη αυτή έχει δυο αποτελέσματα. Ένα σ' αυτον τον οποίον δίνεις κι ένα σε σένα την ικανοποίηση, αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα για τον εαυτό σου.

Δες την αρχική τοποθέτηση/παράθεση του κειμένου του Έριχ Φρομ απο την Destiny:

quote:
Το να δίνεις είναι η πιο υψηλή έκφραση του δυναμισμού.
Στην ίδια την πράξη του δοσίματος νιώθω τη δύναμή μου, τον πλούτο, την ικανότητά μου.
Αυτό το αίσθημα της πλουτισμένης ζωτικότητας και του δυναμισμού με γεμίζει χαρά.
Νιώθω τον εαυτό μου να πλημμυρεί, ολοζώντανο να χαρίζει, και για αυτό χαρούμενο.
Το να δίνω μου φέρνει μεγαλύτερη χαρά από το να παίρνω, όχι γιατί είναι αποστέρησή μου, αλλά γιατί στην πράξη της προσφοράς εκφράζεται η ζωντάνια της ζωής.

Έριχ Φρομ


Για ποιο αποτέλεσμα μιλάει; Σε ποιον αναφέρεται;
....Ακριβώς!

Αν δεν ήσουν συναισθηματικά δεμένος με το αποτέλεσμα, αν δεν είχε επίδραση και σε σένα, δε θα έκανες και την πράξη.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 17/12/2004 22:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 10:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Οφείλω να δώσω κάποιες διευκρινίσεις ακόμα.
Όταν μιλάω γιά άνοδο, εννοώ την άνοδο της ψυχής πρός τον δημιουργό.
Γιά την άνοδο αυτή χρειαζόμαστε ΚΑΘΕ ΙΚΜΑΔΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
Όταν δίνεις (ΚΑΙ όταν παίρνεις) σίγουρα είναι δέσμευση και ως επακόλουθο χάσιμο ενέργειας. Αυτό ειναι απόλυτο.
Είναι σχεδόν αδύνατο να δώσεις χωρίς να νιώσεις κάτι. Αυτό λοιπόν το συναίσθημα δεν είναι τίποτε άλλο παρά πλήρωση του εγωισμού. Κατα συνέπεια βάρος δικό μας.
Όπως είπα και στην προηγούμενη είσοδό μου κάθε δέσμευση έχει και τις ανταποδώσεις της. Οποιοσδήποτε λοιπόν που κατα την γνώμη μας χρειάζεται βοήθεια, σίγουρα περνάει κάποια ανταπόδωσή. Σκεφθήκατε ποτέ ότι με την βοήθεια που δίνουμε εμείς (εκτός του ότι δημιουργούμε δέσμευση εμείς στον εαυτόν μας κάνουμε κακό ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ διακόπτοντας την ανταπόδωσή του γιά κάποια δέσμευσή του;;;; Γιατί διακόπτοντας μιά ανταπόδωση χωρίς να τελειώσει, είναι σίγουρο ότι η ανταπόδωση θα επανέλθει πιό δρυμύτερη και πιό ισχυρή και τότε θα είναι πιό δύσκολο να ξεπεραστεί, ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΤΑΪΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ όταν ΚΑΙ αυτός που δίνει χάνει, αλλά ΚΑΙ αυτός που παίρνει την βοήθεια χάνει.
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΑΥΤΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Γι αυτό λοιπόν, ναι μεν θα δώσουμε, αλλά πρέπει να μετρήσουμε ΤΙ, ΠΟΥ, και ΠΟΤΕ θα δώσουμε.

Και μιά διεκρίνιση ακόμα: Εγώ δεν ανάμειξα στό θέμα καμμιά θρησκεία, γιατί πιστεύω ότι αυτό το θέμα είναι έξω από κάθε θρησκεία, ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ. Και μην με κακολογήσετε γι αυτό το πιστεύω μου.
Ας αφήσουμε λοιπόν τις θρησκείες απ έξω, χωρίς να εννοήσετε με αυτό ότι εγώ δεν ανήκω σε καμμιά θρησκεία.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drml
Μέλος 1ης Βαθμίδας


117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 10:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drml  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Glinaaea,
Στην αρχή δεν κατάλαβα τον τρόπο που έβλεπες τα πράγματα! Χρειάστηκε να μπω στο άρθρο σου αρκετές φορές!
Τώρα όμως κατάλαβα την προοπτική των πραγμάτων και συμφωνώ μαζί σου...
ΝΑΙ! ''πρέπει να μετρήσουμε ΤΙ, ΠΟΥ, και ΠΟΤΕ θα δώσουμε.''

Καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 23:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν μιλάω γιά άνοδο, εννοώ την άνοδο της ψυχής πρός τον δημιουργό.
Γιά την άνοδο αυτή χρειαζόμαστε ΚΑΘΕ ΙΚΜΑΔΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
Όταν δίνεις (ΚΑΙ όταν παίρνεις) σίγουρα είναι δέσμευση και ως επακόλουθο χάσιμο ενέργειας. Αυτό ειναι απόλυτο.



Καλησπέρα σε όλους .
Αγαπητέ glinaaea θα ήθελα να εκφράσω τις απόψεις μου για το θέμα που έθεσες και να διαφωνήσω κάθετα μαζί σου.
Παραθέτω ένα απόσπασμα παρακάτω που νομίζω ότι αυτές οι λίγες γραμμές μπορούν να δώσουν το μέγεθος της ανιδιοτελούς προσφοράς.

«Μια ζωή μη βίας, φιλαλήθειας, αγνότητας της καρδιάς και ταπεινότητας, συμβάλλει στην ισορροπία του νου που απαιτείται για να έχει κανείς καρποφόρους και γεμάτους εμπειρίες διαλογισμούς. Όμως, η ανιδιοτελής εξυπηρέτηση μάς παρέχει εκείνο το συστατικό της χάρης που βοηθάει να ανοίξουν οι εσωτερικές πύλες.»
Σαντ Ρατζίντερ Σινγκ

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι όταν μιλάμε για προσφορά εννοούμε ότι όταν δίνουμε δεν περιμένουμε ανταπόδωση με κανένα τρόπο για οτιδήποτε έχουμε προσφέρει. Με αυτό το τρόπο όταν δηλαδή δεν έχεις προσκόλληση στο αποτέλεσμα, δε χάνεις ενέργεια για την οποία ανησυχείς.Το παράδοξο με την Αγάπη είναι ότι περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο κερδίζεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 02:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν μιλάω γιά άνοδο, εννοώ την άνοδο της ψυχής πρός τον δημιουργό.
Γιά την άνοδο αυτή χρειαζόμαστε ΚΑΘΕ ΙΚΜΑΔΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
Όταν δίνεις (ΚΑΙ όταν παίρνεις) σίγουρα είναι δέσμευση και ως επακόλουθο χάσιμο ενέργειας. Αυτό ειναι απόλυτο.


[font=Tahoma]Καλησπέρα σε όλους .
Αγαπητέ glinaaea θα ήθελα να εκφράσω τις απόψεις μου για το θέμα που έθεσες και να διαφωνήσω κάθετα μαζί σου.
Παραθέτω ένα απόσπασμα παρακάτω που νομίζω ότι αυτές οι λίγες γραμμές μπορούν να δώσουν το μέγεθος της ανιδιοτελούς προσφοράς.

«Μια ζωή μη βίας, φιλαλήθειας, αγνότητας της καρδιάς και ταπεινότητας, συμβάλλει στην ισορροπία του νου που απαιτείται για να έχει κανείς καρποφόρους και γεμάτους εμπειρίες διαλογισμούς. Όμως, η ανιδιοτελής εξυπηρέτηση μάς παρέχει εκείνο το συστατικό της χάρης που βοηθάει να ανοίξουν οι εσωτερικές πύλες.»
Σαντ Ρατζίντερ Σινγκ

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι όταν μιλάμε για προσφορά εννοούμε ότι όταν δίνουμε δεν περιμένουμε ανταπόδωση με κανένα τρόπο για οτιδήποτε έχουμε προσφέρει. Με αυτό το τρόπο όταν δηλαδή δεν έχεις προσκόλληση στο αποτέλεσμα, δε χάνεις ενέργεια για την οποία ανησυχείς.Το παράδοξο με την Αγάπη είναι ότι περισσότερο δίνεις τόσο περισσότερο κερδίζεις!

[/quote]

SATGAGI ΩΡΑΙΕΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ
ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΒΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ

Για να ανταποκριθει ο ανθρωπος στα πιστευω του τα συναισθηματα
το ενστικτο οφειλει να οδηγηθει και σε πυλες που ειναι αγνωστες
σε αυτον τον κανουν απροβλεπτο και "κακο" αυτο ομως ελεγχεται
μεσα του και ισορροπειται γιατι οταν επιλεξει θα παραβει δικους
του ηθικους κανόνες που εχει προσαρμόσει μόνος του αυτο δεν
ειναι εξάρτηση απο την ανέχεια του ευάτου του με αποτέλεσμα
η ψυχή που καθοδηγείται μεσα του να τον συμμορφώνει ανάλογα!!
ετσι το λαθος και το σωστο ειναι θεικα μεσα του σαν μια ζυγαρια
που θελει ενα βαρος και το περιμενει για να ζυγιστει!!
η μεταβαση του σε ενα ανωτερο επιπεδο νοησης και πνευματικης
ανελιξης θα τον απαλλαξει απο το βαρος της συνειδησης του!!
στην κυριαρχη ουσια δεν διακατεχεται απο αλαζονεια αλλα απο υπερμετρο
εγωισμο και σε συνδυασμο με ανεξελεγκτη φιλοδοξια υποσκαπτει
το βασικο προτερημα-αισθηση που ειναι η θεωση της ψυχης!!

συγχωρεσε το λαθος
προχωρα στο επομενο
μην θυμασαι το προηγουμενο
η αγαπη ειναι παντοτινη


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ fhilosofos-1 σ'ευχαριστώ πολύ για τα ευγενικά σου λόγια.Για να μην ενισχύεται όμως το Εγώ μου, θα πρέπει να παραδεχτώ πως ότι λέω πηγάζει από τη μία και μοναδική Πηγή!

Συμφωνώ πως ο εγωισμός υποσκάπτει τη πορεία μας προς τη Θέωση.
Στο μυστικισμό λέγεται πως αυτός που ακολουθεί ένα πνευματικό μονοπάτι, το τελευταίο πράγμα που θα αφήσει είναι το Εγώ του.

Όντως το λάθος και το σωστό είναι πάντα μέσα μας και η φωνή της ψυχής (συνείδηση) μας το δείχνει, αλλά εμείς τις περισσότερες φορές κλείνουμε τα αυτιά μας.
θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι ενώ η ψυχή θα έπρεπε να οδηγεί το νου και ο νους τις αισθήσεις, συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή οι αισθήσεις καθοδηγούν το νου και ο νους τη ψυχή. Όταν με τη Χάρη και τη βοήθεια του Θεού ξεκινήσει η προσπάθεια της ψυχής να τραβήξει το νου, τότε θα αρχίσει και το ταξίδι της επιστροφής μας.


"One glance of the Master
can make our soul
dance in ecstasy"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 21:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι ενώ η ψυχή θα έπρεπε να οδηγεί το νου και ο νους τις αισθήσεις, συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή οι αισθήσεις καθοδηγούν το νου και ο νους τη ψυχή. Όταν με τη Χάρη και τη βοήθεια του Θεού ξεκινήσει η προσπάθεια της ψυχής να τραβήξει το νου, τότε θα αρχίσει και το ταξίδι της επιστροφής μας.


ΑΓΑΠΗΤΕ SATSAGI

οι αισθήσεις μας,ο νους και η ψυχη ειναι "ένα" αλληλοεξαρτιονται
μεταμορφωνονται,προσαρμοζονται εννοω η ψυχη προσπαθει να καταλαβει
τον νου οταν ο νους ειναι καθαρος ειδαλλως ειναι δυσκολο και η ψυχη
φτανει σε πλαισια αποσυντονισης και βλαβης αυτο δυσκολευει και τον
νου που οταν δεν υπαρχει ο σωστος συντονισμος φτανει τα ορια της
παρανοιας μονο η λογικη τον επαναφερει πισω στην θεωση της ψυχης.
οι αισθησεις παιζουν μεσαζοντα ρολο για την κατευθυνση της ψυχης
και του νου αλλα εχουν αλλες διεργασιες με αποτελεσμα να "βλεπει"
η ψυχη αυτα που δεν βλεπουν αλλοι!!
οι αισθησεις ειναι παρα πολλες που δεν τις κατανοει ο ανθρωπος
γιατι ειναι ετσι "προγραμματισμενος" μονο οταν φτασει στο σημειο
να αξιοποιησει αυτες τις αισθησεις θα φτασει στην θεωση που εχει
μεσα του σε μεγαλο βαθμο.
ο θεος που εχει μεσα του αναβαθμιζεται με τον χρονο και οταν ειναι
ετοιμος προσελκυει την υπαρξιακη του οντοτητα προς το συμπαν.
το συμπαν περικλειει τις θεικες οντοτητες που αντικατοπτριζουν
τον κοσμο του συμπαντος με τις αεναες ψυχες των ανθρωπων.
η αλληλουχια δυναμεων του κοσμου μας με το απεραντο συμπαν
μας δινει την θεωση του ανθρωπου!!

συμπαν = θεος


η αγαπη ειναι παντοτινη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 22:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι ενώ η ψυχή θα έπρεπε να οδηγεί το νου και ο νους τις αισθήσεις, συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή οι αισθήσεις καθοδηγούν το νου και ο νους τη ψυχή. Όταν με τη Χάρη και τη βοήθεια του Θεού ξεκινήσει η προσπάθεια της ψυχής να τραβήξει το νου, τότε θα αρχίσει και το ταξίδι της επιστροφής μας.


ΑΓΑΠΗΤΕ SATSAGI

[i]

quote:
οι αισθήσεις μας,ο νους και η ψυχη ειναι "ένα" αλληλοεξαρτιονται
μεταμορφωνονται,προσαρμοζονται εννοω η ψυχη προσπαθει να καταλαβει
τον νου οταν ο νους ειναι καθαρος ειδαλλως ειναι δυσκολο και η ψυχη
φτανει σε πλαισια αποσυντονισης και βλαβη


Αγαπητέ FHILOSOFOS1

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ότι οι αισθήσεις μας,ο νους και η ψυχη ειναι "ένα".
Η ψυχή είναι ένα κομάτι του Θεού. Είναι σταγόνα από τον Ωκεανό της Πανσυνειδητότητας, είναι άφθαρτη και αθάνατη.
Απ' ότι λέγεται στις μυστικιστικές παραδόσεις, ο νους είναι ένα εργαλείο, ένα κάλυμα που παίρνει η ψυχή απο το νοητικό επίπεδο κατά τη καθοδό της στο υλικό επίπεδο.Αυτός ο νους παίρνει ζωή, μόνο από τη ψυχή. Όταν η ψυχή αφήσει το υλικό σώμα τότε αυτό αχρηστεύεται, το ίδιο και ο νους. Ο νους δεν έχει αυτοσυνείδηση ούτε αυτοενέργεια αλλά για να λειτουργήσει πρέπει να έρθει σε επαφή με τη ψυχή να "εμψυχωθεί" δηλαδή.
Όταν λοιπόν ή ψυχή δώσει ζωή στο νου του δόσει συνείδητότητα δηλαδή την επίγνωση ότι εκείνος, ο νους είναι μια ξεχωριστή οντότητα και από εκείνη τη στιγμή ο προ ολίγου άψυχος νους αποκτάει μία αυτονομία και μία επιβολή πάνω στη ψυχή, που άβουλη προσκολλάται σ’αυτόν και αφήνεται να την οδηγεί, όπου εκείνος θέλει.

"One glance of the Master
can make our soul
dance in ecstasy"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 23:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε satsagi

quote:

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ότι οι αισθήσεις μας,ο νους και η ψυχη ειναι "ένα".
Η ψυχή είναι ένα κομάτι του Θεού. Είναι σταγόνα από τον Ωκεανό της Πανσυνειδητότητας, είναι άφθαρτη και αθάνατη.
Απ' ότι λέγεται στις μυστικιστικές παραδόσεις, ο νους είναι ένα εργαλείο, ένα κάλυμα που παίρνει η ψυχή απο το νοητικό επίπεδο κατά τη καθοδό της στο υλικό επίπεδο.Αυτός ο νους παίρνει ζωή, μόνο από τη ψυχή. Όταν η ψυχή αφήσει το υλικό σώμα τότε αυτό αχρηστεύεται, το ίδιο και ο νους. Ο νους δεν έχει αυτοσυνείδηση ούτε αυτοενέργεια αλλά για να λειτουργήσει πρέπει να έρθει σε επαφή με τη ψυχή να "εμψυχωθεί" δηλαδή.
Όταν λοιπόν ή ψυχή δώσει ζωή στο νου του δόσει συνείδητότητα δηλαδή την επίγνωση ότι εκείνος, ο νους είναι μια ξεχωριστή οντότητα και από εκείνη τη στιγμή ο προ ολίγου άψυχος νους αποκτάει μία αυτονομία και μία επιβολή πάνω στη ψυχή, που άβουλη προσκολλάται σ’αυτόν και αφήνεται να την οδηγεί, όπου εκείνος θέλει.


φιλε satsagi

οταν εννοω οτι γινονται "ενα" εννοω οτι συνεργαζονται σαφως δεν ειναι τα ιδια απλα τα βαζω σε εισαγωγικα για να δωσω μια συγκεκριμενη
εννοια "ταυτοσημων" φρασεων-λεξεων-καταστασεων!!
στο "τοπικ" περι ψυχης αναφερω αναλυτικα τα πιστευω μου ως αντιληψη
και διαισθηση ενστικτο και αποψη!
o μυστικισμος μου αρεσει και κινουμαι σε αυτα τα επιπεδα αν και ειναι
ατελειωτα γιατι το ευρος των γνωσεων ειναι μεγαλο!
η αποψη μου οτι αυτα που λες ειναι κατανοητα αλλα δεν μπορω να τα πιστεψω αν δεν τα ερευνησω!!
η συνειδητοτητα λειτουργει μονο μεσα μας γιατι στην κυριαρχη
ουσια του πνευματος στο συμπαν δεν προσδιοριζεται

η αγαπη ειναι παντοτινη
δες μεσα στο σκοταδι
ερευνησε αλλα μην πιστευεις ακομα


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerina12
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 22:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerina12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα Destiny ...
οπως περιγραφεις την πραξη αυτη ετσι νοιωθω και εγω ....παρ'ολο που μερικες φορες εχω καταλαβει οτι ο αλλος το εκμεταλεβετε αυτο το να δινεις η να προσφερεις βοηθεια ....και εκει παλι δεν με νοιαζει.. οχι πως δεν το εχω σκεφτει η καταλαβει.. απλα λεω δεν βαριεσαι αφου μπορω γιατι να μην το κανω .

εσυ πως αντηδρας οταν καταλαβαινεις κατι τετοιο???

συγγνωμη που ρωταω και αν θελεις μου απαντας ...
θα σεβαστω καθε σου πραξη

σ'ευχαριστω
Κατερινα

0123Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 11:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να δινεις δεν ειναι τοσο ευκολο..
Το να δινεις καμια φορα πληγωνει,πονα
Το να δινεις μεσα απο την καρδια σου υπαρχει???
Ποιος δινει???Τι δινει???Γιατι πολλες φορες ζητα πραγματα πισω???
Δεν δινουν αλλα παιρνουν..
Δεν δινουν,μονο ξερουν να πονουν..

Όσο η γυναίκα θα έχει κατώτερη θέση από τον άνδρα στην κοινωνία,η ανθρωπότητα θα φωτίζεται απ'τον μισό της ήλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 11:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω δει ανθρωπους να δινουν...και πραγματικα αυτο το πραγμα με μαγευει διοτι εγω δεν μπορω να το κανω παντα με ευκολια...
Αλλα,γνωριζω πολυ καλα πως οποιος δινει σε καποιον,με τον τροπο του ο αλλος του δινει κατι..ισως μικρο αλλα θαυματουργο!

Όσο η γυναίκα θα έχει κατώτερη θέση από τον άνδρα στην κοινωνία,η ανθρωπότητα θα φωτίζεται απ'τον μισό της ήλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 23:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα φιλη semina ειναι οτι χειροτερο να θες να παιρνεις χωρις να δεινεις...το να δινει κανεις κατι εστω απλο αλλα με λιγη δοση αγαπης ειναι καλυτερο απο το να δινεις πολλα χωρις να τι θελεις...ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι αλαζονας...θελει παντα να του προσφερουν χωρις να προσφερει αυτος...
εγω(χωρις να θελω να θελω να φανω υπεροπτης)θελω να δινω...δεν μου αρεσει να περνω κατι χωρις να δωσω...αισθανομαι πολυ ασχημα...
βεβαια δεν ειναι παντα καλο αυτο αλλα πιστευω πως ετσι δεν μενει ποτε κανεις παραπονεμενος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy