ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάβολος - Ενα καλό παιδί!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 22:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ εάν διάβαζες τι είπε ο Μέγας Βασίλειος, θα έβλεπες ότι εξηγεί "το γιατί" σε αυτά που σωστά είπε ο seirios12a, τον οποίο συνεχάρεις κιόλας, αλλά εσύ δυστυχώς δεν διαβάζεις τι λέει κάποιος.....αλλά ποιος το λέει.......και μένεις εκεί!.....φτωχέ Εαρινέ!


Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 08/09/2010 18:44:11



Φίλε Ευρωπαίε καλησπέρα!!!

Το τι λέει ο καθένας και πως το λέει αλλα και για πιο σκοπό το λέει...ασφαλώς και το λαμβάνω υπ'οψιν μου...

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχή...

Ασφαλώς σε όλη την διαδρομή της ανθρωπότητας πολλοί ΕΙΠΑΝ...και ασφαλώς πολλοί είπαν και κατέθεσαν "πρωτογενείς σκέψεις-γνώσεις"...άλλοι διαισθητικά και άλλοι με αποδείξεις...

Κάποιοι στην συνέχεια , ΕΙΠΑΝ και κεινοι , είτε τροποποιώντας "πρωτογενείς αποψεις-γνώσεις"...είτε προσθέτοντας στις ήδη υπάρχουσες και κάτι νέο....

Εκείνοι που "πρόσθεσαν και προσθέτουν" υπήρξαν οι μεγάλοι αμφισβητίες...περιθωριοποιημένοι πολλές φορές...αιρετικοί..ή ακόμα και αμαρτωλοί , μέχρι και άπιστοι...


Εσύ πέραν κάθε αμφιβολλίας εντάσσεσαι στους δογματικούς και τους ήδη με απόλυτο τρόπο "γνωρίζοντες" και ουδεμία αμφισβήτηση για σένα υπάρχει επι των θέσεών σου...είναι αδιαπραγμάτευτες...και η μόνη αλήθεια....

Η αλήθεια είναι ότι εμένα , αυτού του είδους οι άνθρωποι "κάτι" μου κάνουν...και με θέτουν απέναντί τους , διότι θεωρώ ότι εκφράζουν την στασιμότητα και την απραξία...και θα μείνω εδώ και αυτό επειδή ως άνθρωπο πραγματικά σε σέβομαι....!!!

Πουθενά δεν είδα και σε καμμιά τοποθέτησή σου ή άποψή σου την επισήμανση:"Έχω την αίσθηση...ότι..."....με απόλυτο τρόπο καταθέτεις ότι κάθε φορά καταθέτεις μη αποδεχόμενος την περίπτωση του να κάνεις λάθος...!!!

Ο Άγιος Βασίλειος και ο κάθε "Άγιος Βασίλειος" ασφαλώς είπε κάποια πράματα και απόψεις αλλα αυτό δεν αποτελεί πανάκεια...και μη επιδεχόμενα κριτικής ή βελτίωσης...ωστόσο θα ήθελα να μου πείς ποιές είναι οι "πρωτογενείς του" απόψεις...και με χαρά μου θα σου απαντήσω...!!!

Αν με πείσεις -εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλο- ακόμα έναν πιο "πλούσιο" θα έχεις δημιουργήσει...

Δεν είπα πουθενά , ότι ΚΑΙ στον χώρο του Χριστιανισμού και της κάθε Θρησκείας , ότι δεν υπήρξαν "φωτισμένα μυαλά" και μορφωμένοι άνθρωποι...και με καλές προθέσεις -αν θές- ορισμένοι απο αυτούς και αυτό διότι το ένα δεν συνηγορεί με το άλλο απαραίτητα...ΑΛΛΑ...υπάρχει αυτό το "ΑΛΛΑ" φίλε μου...

Οι καλές προθέσεις ΟΜΩΣ φίλε μου ή και η καλοσύνη έστω ΠΟΤΕ δεν μπόρεσαν να παράξουν εργο ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ...χρειάζονται πολλά πράματα και κυρίως αληθινή γνώση...τώρα να αναφερθώ και πάλι στις Θρησκείες και στον Χριστιανισμό και τους "επαϊοντές" του...όχι δεν θα το κάνω...ήδη γνωρίζεις τις θέσεις μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 22:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Πουθενά δεν είδα και σε καμμιά τοποθέτησή σου ή άποψή σου την επισήμανση:"Έχω την αίσθηση...ότι..."....με απόλυτο τρόπο καταθέτεις ότι κάθε φορά καταθέτεις μη αποδεχόμενος την περίπτωση του να κάνεις λάθος...!!!

Καλά....ας προσπαθήσω να κάνω αυτό που λες.

"Έχω την αίσθηση ότι σύμφωνα με αυτά που λέει η θρησκεία μου, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας, να μην κλέβουμε, να μη λέμε ψέματα, να μη σκοτώνουμε, να μην αδικούμε και να βοηθούμε όταν μπορούμε.
Όμως επειδή η θρησκεία μου μπορεί να κάνει λάθος, δεν είμαι σίγουρος..."

Τώρα Εαρινέ? .....ευχαριστημένος?

quote:
Εαρινός:
Ο Άγιος Βασίλειος και ο κάθε "Άγιος Βασίλειος" ασφαλώς είπε κάποια πράματα και απόψεις αλλα αυτό δεν αποτελεί πανάκεια...και μη επιδεχόμενα κριτικής ή βελτίωσης...ωστόσο θα ήθελα να μου πείς ποιές είναι οι "πρωτογενείς του" απόψεις...και με χαρά μου θα σου απαντήσω...!!!

Μα ο Άγιος Βασίλειος απλά ένδυσε φιλοσοφικά αυτά που ο seirios12a έγραψε.......κι εσύ, ενώ χειροκρότησες τον seirios12a, ειρωνεύτηκε τον Μέγα Βασίλειο....άρα ή δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις τι είπε ο Καππαδόκης Πατέρας και μόνο και μόνο η υπογραφή του ήταν αρκετή για να τηρήσεις απέναντί του αρνητική στάση.....ή κάτι δεν πάει καλά.....και πλέον είναι δικό σου πρόβλημα.
Αν πάλι θες να μάθεις τις πρωτογενείς του απόψεις δεν έχεις παρά ή να αγοράσεις ένα βιβλίο με τον Μέγα Βασίλειο ή να ψάξεις στο διαδίκτυο και να κοιτάξεις μέσα στις φιλοχριστιανικές σελίδες, στις οποίες θα βρεις ολόκληρες τις πληροφορίες γι΄αυτόν.

quote:
Εαρινός:
Αν με πείσεις -εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλο- ακόμα έναν πιο "πλούσιο" θα έχεις δημιουργήσει..

Δεν θέλω να πείσω κανέναν, να υπερασπίσω θέλω.
Ο καθένας ας πλουτίσει μόνος του.
Δικά του τα γένια δικά του και τα χτένια.

quote:
Εαρινός:
Δεν είπα πουθενά , ότι ΚΑΙ στον χώρο του Χριστιανισμού και της κάθε Θρησκείας , ότι δεν υπήρξαν "φωτισμένα μυαλά" και μορφωμένοι άνθρωποι...και με καλές προθέσεις -αν θές- ορισμένοι απο αυτούς και αυτό διότι το ένα δεν συνηγορεί με το άλλο απαραίτητα...ΑΛΛΑ...υπάρχει αυτό το "ΑΛΛΑ" φίλε μου..

ΑΛΛΑ! δεν πείθεις δύστυχε και αγαπητέ συνάμα Εαρινέ!

quote:
Εαρινός:
Οι καλές προθέσεις ΟΜΩΣ φίλε μου ή και η καλοσύνη έστω ΠΟΤΕ δεν μπόρεσαν να παράξουν εργο ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ...χρειάζονται πολλά πράματα και κυρίως αληθινή γνώση...τώρα να αναφερθώ και πάλι στις Θρησκείες και στον Χριστιανισμό και τους "επαϊοντές" του...όχι δεν θα το κάνω...ήδη γνωρίζεις τις θέσεις μου...

Χρειάζεται αγάπη για τον άνθρωπο και την φύση ταυτόγχρονα, εάν δεν αγαπάς τη φύση, ποτέ σου δε θα αγαπήσεις τον άνθρωπο και το ανάποδο βέβαια, εάν δεν αγαπάς τον άνθρωπο, ποτέ σου δε θα αγαπήσεις τη φύση, ........και βλέπουμε όλοι σήμερα τις σχέσεις ανάμεσα στους ανθρώπους και φυσικά τη σχέση ανάμεσα στον άνθρωπο και τη φύση!

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 23:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε λιγάκι για τον Αινστάιν τον Χριστιανό και τα ξαναλέμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 23:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3550 Μηνύματα
Και δεν εχεις υποπεσει ουτε σε ενα σφαλμα...τρομερο τρομαρα μου!
Αυτη η εΦη ποια ειναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2010, 23:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ριξτο στο μπαρμπουτι καλυτερα,
υπαρχει περιπτωση να βγαλεις και κανενα φραγκο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 00:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Διάβασε λιγάκι για τον Αινστάιν τον Χριστιανό και τα ξαναλέμε..

Διάβασα αρκετά.
Γεννήθηκε Εβραίος, προτίμησε καθολικό σχολείο και όχι Ιουδαϊκό, στην αρχή ήταν ένθεος και προς το τέλος σύμφωνα με μία επιστολή που έστειλε συνάγεται ότι δεν πίστευε σε κάποιο Θεό.

Αν και κάποιος φίλος και συνάδελφός του καθηγητής Πανεπιστημίου, υποστήριξε ότι εκνευριζόταν όταν τον έλεγαν άθεο, ο ίδιος με βάση μία επιστολή του, η οποία βρέθηκε κάπου ξεχασμένη και που θα έμπαινε σε Δημοπρασία στο Λονδίνο τον Μάιο του 2008 για περίπου 10.000€, δηλώνει εμμέσως πλην σαφώς άθεος.


Τελικά μπήκε όμως σε Δημοπρασία? υπήρξε όντως η επιστολή αυτή? κάποια άλλη πηγή υπάρχει που να επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές?


Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 01:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...ολα μεσα στο μυαλο ειναι !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 01:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...αυτην την επιστολη εννοεις ;;;; (μεταφρασμενη στα Αγγλικα)

Letter to Eric Gutkind (partial)
Albert Einstein (1954)
May 16, 2008. Letter sold
at auction for $404,000.00
Translated here from the German
by Joan Stambaugh

... The word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honorable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this. These subtilized interpretations are highly manifold according to their nature and have almost nothing to do with the original text. For me the Jewish religion like all other religions is an incarnation of the most childish superstitions. And the Jewish people to whom I gladly belong and with whose mentality I have a deep affinity have no different quality for me than all other people. As far as my experience goes, they are also no better than other human groups, although they are protected from the worst cancers by a lack of power. Otherwise I cannot see anything "chosen" about them.

In general I find it painful that you claim a privileged position and try to defend it by two walls of pride, an external one as a man and an internal one as a Jew. As a man you claim, so to speak, a dispensation from causality otherwise accepted; as a Jew the privilege of monotheism. But a limited causality is no longer a causality at all, as our wonderful Spinoza recognized with all incision, probably as the first one. And the animistic interpretations of the religions of nature are in principle not annulled by monopolization. With such walls we can only attain a certain self-deception, but our moral efforts are not furthered by them. On the contrary.

Now that I have quite openly stated our differences in intellectual convictions it is still clear to me that we are quite close to each other in essential things, ie in our evaluations of human behavior. What separates us are only intellectual "props" and "rationalization" in Freud's language. Therefore I think that we would understand each other quite well if we talked about concrete things.

With friendly thanks and best wishes.

Yours,

A. Einstein

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 02:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άψογος 42ΝΑ.

Τι θα γίνει τώρα; Μάλλον θα υποβιβαστεί από το επίπεδο του λαμπρού επιστήμονα στο επίπεδο του αντιγραφέα του Καραθεοδωρή...Τον έχουν τον άσο στο τσεπάκι τους οι χριστιανικοί "εγκέφαλοι".


Γενικώς μην ψάχνετε πολλά σπουδαία μυαλά που να είναι πιστοί... Όσο ανεβαίνει ο δείκτης ευφυΐας τόσο μειώνεται η πίστη...Το λένε οι στατιστικές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 03:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 14 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΝΤΡΟΠΗΣ !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=HXfygaAwEfM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 04:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...ολα μεσα στο μυαλο ειναι !!!




Kαι η παντρεια της τυχης φορτουνα μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
άψογος 42ΝΑ.
Τι θα γίνει τώρα;
Μάλλον θα υποβιβαστεί από το επίπεδο του λαμπρού επιστήμονα στο επίπεδο του αντιγραφέα του Καραθεοδωρή...Τον έχουν τον άσο στο τσεπάκι τους οι χριστιανικοί "εγκέφαλοι".

Γενικώς μην ψάχνετε πολλά σπουδαία μυαλά που να είναι πιστοί... Όσο ανεβαίνει ο δείκτης ευφυΐας τόσο μειώνεται η πίστη...Το λένε οι στατιστικές...


? Να υποβιβαστεί ο Αϊνστάιν για λόγους θρησκείας?.....έλα στα συγκαλά σου!
Όσο για την περίφημη στατιστική "σου"

Διάβασε μερικούς θρησκευόμενους επιστήμονες:

Κέπλερ, Πασκάλ, Νεύτων, Λάϊμπνιτς, Βόλτα, Αμπέρ, Γκάους, Καρρέλ, Φαραντέϊ, Μάξγουελ, Λινναίος, Κυβιέ, Παστέρ, Λίστερ, Γιούνγκ.
επιστήμη τους δεν αναίρεσε ή αναιρεί την πίστη τους

ο Άγγλος φυσικός Πολ Ντέϊβις γράφει:
“Το γεγονός ότι οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος επέτρεψαν την ανάπτυξη πολύπλοκων βιολογικών δομών οι οποίοι οδήγησαν στην εμφάνιση της συνείδησης αποτελεί για μένα την προφανή απόδειξη ότι υπάρχει στη φύση κάτι που μας ξεπερνά.

Είμαι πεπεισμένος ότι πίσω από το θαύμα του σύμπαντος υπάρχει ένα σχέδιο θεϊκής πνοής”

Ο πολύ σημαντικός επιστήμονας, μελετητής του ανθρωπίνου γονιδιώματος, Φράνσις Κόλινς, στο βιβλίο του “Η Γλώσσα του Θεού” γράφει:
“Ο Θεός της Βίβλου είναι ο ίδιος ο Θεός του ανθρωπίνου γονιδιώματος. Μπορείς να τον λατρεύεις και στην Εκκλησία και στο εργαστήριο”


Ακόμη, ο Άγγλος αστρονόμος καθηγητής Smart κάνει τις ακόλουθες σκέψεις:
“Όταν σπουδάζουμε το Σύμπαν, εκτιμούμε το μέγεθος και τη ρυθμικότητά του και οδηγούμαστε στο να αναγνωρίσουμε Δημιουργική Δύναμη και Κοσμικό Σκοπό, ο οποίος υπερβαίνει όλα τα όρια της ανθρώπινης καταλήψεως”

Ο Γερμανός νομπελίστας φυσικός Μαξ Πλανκ λέγει μάλιστα ότι:
“οι δρόμοι επιστήμης και θρησκείας προχωρούν παράλληλα και συναντιώνται στο αχανές άπειρον, δηλαδή τον Θεόν”

Θεωρείται ως ο πατέρας της Κβαντικής Θεωρίας.
Το 1905 ο μέχρι τότε τελείως άγνωστος Άλμπερτ Αϊνστάιν δημοσίευσε τις τρεις μνημειώδεις εργασίες του στο επιστημονικό περιοδικό Annalen der Physik.

Ο Πλανκ ήταν ένας από τους λίγους επιστήμονες του κατεστημένου που κατάλαβαν αμέσως τη σημασία της Ειδικής Θεωρίας της Σχετικότητας.

Χάρη στη μεγάλη επιρροή του Μαξ Πλανκ, η θεωρία έγινε σύντομα ευρύτατα αποδεκτή στη Γερμανία, και από εκεί και στη διεθνή κοινότητα των Φυσικών.
Ο Πλανκ είχε εξάλλου ο ίδιος σημαντική συνεισφορά στην επέκταση της θεωρίας.
πηγή

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 15:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3550 Μηνύματα
Και δεν εχεις υποπεσει ουτε σε ενα σφαλμα...τρομερο τρομαρα μου!
Αυτη η εΦη ποια ειναι;


Άνθρωπος να σου πετύχει κι'αυτός......Θές να γνωρίσεις και την Έφη εεεε???

Ευχαρίστως...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 15:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :

quote:
? Να υποβιβαστεί ο Αϊνστάιν για λόγους θρησκείας?.....έλα στα συγκαλά σου!
Όσο για την περίφημη στατιστική "σου"

Διάβασε μερικούς θρησκευόμενους επιστήμονες:

Κέπλερ, Πασκάλ, Νεύτων, Λάϊμπνιτς, Βόλτα, Αμπέρ, Γκάους, Καρρέλ, Φαραντέϊ, Μάξγουελ, Λινναίος, Κυβιέ, Παστέρ, Λίστερ, Γιούνγκ.
επιστήμη τους δεν αναίρεσε ή αναιρεί την πίστη τους

ο Άγγλος φυσικός Πολ Ντέϊβις γράφει:
“Το γεγονός ότι οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος επέτρεψαν την ανάπτυξη πολύπλοκων βιολογικών δομών οι οποίοι οδήγησαν στην εμφάνιση της συνείδησης αποτελεί για μένα την προφανή απόδειξη ότι υπάρχει στη φύση κάτι που μας ξεπερνά.

Είμαι πεπεισμένος ότι πίσω από το θαύμα του σύμπαντος υπάρχει ένα σχέδιο θεϊκής πνοής”

Ο πολύ σημαντικός επιστήμονας, μελετητής του ανθρωπίνου γονιδιώματος, Φράνσις Κόλινς, στο βιβλίο του “Η Γλώσσα του Θεού” γράφει:
“Ο Θεός της Βίβλου είναι ο ίδιος ο Θεός του ανθρωπίνου γονιδιώματος. Μπορείς να τον λατρεύεις και στην Εκκλησία και στο εργαστήριο”


Ακόμη, ο Άγγλος αστρονόμος καθηγητής Smart κάνει τις ακόλουθες σκέψεις:
“Όταν σπουδάζουμε το Σύμπαν, εκτιμούμε το μέγεθος και τη ρυθμικότητά του και οδηγούμαστε στο να αναγνωρίσουμε Δημιουργική Δύναμη και Κοσμικό Σκοπό, ο οποίος υπερβαίνει όλα τα όρια της ανθρώπινης καταλήψεως”

Ο Γερμανός νομπελίστας φυσικός Μαξ Πλανκ λέγει μάλιστα ότι:
“οι δρόμοι επιστήμης και θρησκείας προχωρούν παράλληλα και συναντιώνται στο αχανές άπειρον, δηλαδή τον Θεόν”

Θεωρείται ως ο πατέρας της Κβαντικής Θεωρίας.
Το 1905 ο μέχρι τότε τελείως άγνωστος Άλμπερτ Αϊνστάιν δημοσίευσε τις τρεις μνημειώδεις εργασίες του στο επιστημονικό περιοδικό Annalen der Physik.

Ο Πλανκ ήταν ένας από τους λίγους επιστήμονες του κατεστημένου που κατάλαβαν αμέσως τη σημασία της Ειδικής Θεωρίας της Σχετικότητας.

Χάρη στη μεγάλη επιρροή του Μαξ Πλανκ, η θεωρία έγινε σύντομα ευρύτατα αποδεκτή στη Γερμανία, και από εκεί και στη διεθνή κοινότητα των Φυσικών.
Ο Πλανκ είχε εξάλλου ο ίδιος σημαντική συνεισφορά στην επέκταση της θεωρίας.
πηγή


Ο IndustrialAngel δεν είπε οτι όλοι οι επιστήμονες είναι Αθεοι . Είπε οτι οι Ενθεοι είναι σχετικά λίγοι .
Και όσο περισσότερες γνώσεις έχει καποιος , στατιστικά εμφανίζει μειωμένη πίστη σε Θεούς τύπου Γιαχβέ .

Η παρακάτω στατιστική μελέτη δείχνει οτι οσο περισσότρη γνωση συσσωρευεται με το περασμα του χρόνου , τόσο λιγότεροι είναι οι Ενθεοι επιστήμονες :

http://www.lhup.edu/~dsimanek/sci_relig.htm

Αντιγράφω τα ποσοστά :

Πίστη σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ Θεό. ΕΤΟΣ :... 1914 - 1933 - 1998

Πιστευουν.......................................27.7 % - 15 % - 7.0%
Δεν πιστεύουν.................................52.7 % - 68 % - 72.2%
Αγνωστικιστές.................................20.9 % - 17 % - 20.8%

Πίστη στην Αθανασία . Ετος :... 1914 - 1933 - 1998

Πιστευουν...............................35.2% - 18% - 7.9%
Δεν πιστεύουν.........................25.4% - 53% - 76.7%
Αγνωστικιστές.........................43.7% - 29% - 23.3%

Η ερευνα έγινε μεταξύ των κορυφαίων Αμερικανών επιστημόνων μεταξύ των οποίων πολλοι νομπελίστες .

Αν τώρα λάβει κανείς υπόψη του οτι οι αντιστοιχες ερωτήσεις προς τους απλούς Αμερικανους πολίτες συγκεντρώνουν υπερ της πιστης ποσοστό της τάξης του 93% , καταλαβαίνει πόσο σωστα έθεσε το θέμα ο IndustrialAngel .

Απλά να συμπληρώσω οτι η πίστη σε προσωπικό θεό δεν ελαττώνεται μόνο όσο αυξάνει ο δείκτης νοημοσύνης και οι γνώσεις , αλλά και όσο περνούν τα χρόνια .
Δηλαδή όσο περισσότερες γίνονται οι γνώσεις μας για τον κόσμο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 18:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει τώρα ρε Think Math... Τι είπες τώρα στον Ευρωπαίο... Με δημιουργικά μαθηματικά (επιπέδου ελληνικού υπουργείου) θα ανατρέψει αυτά τα νούμερα επειδή βρήκε κάποιους που πιστεύανε... Αυτά είναι επιχειρήματα της πλάκας για τον ευρωπαίο


Ξαναλέω, με την αύξηση του IQ και της μόρφωσης μειώνεται η πίστη... ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ. Τυχαίο;;;;; δε νομίζω...


Σκέψου πόσο της πλάκας είναι η "αλήθεια" όταν αυτή υπόκειται σε δημογραφικά κριτήρια και κατανομές...

Ευρωπαίος
Ξέχασες όμως έναν που ήταν πιστός Χριστιανός....Το Δαρβίνο...Δε συμφέρει όμως να τον αναφέρουμε ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στατιστικές του κώλου θα έλεγα.
Για να πείσουν κάποιον σε κάποιο φόρουμ.
Κατάντησε κολοφόρουμ.
Αν θέλετε να σας φέρω στατικές από άλλη εταιρεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Εντάξει τώρα ρε Think Math... Τι είπες τώρα στον Ευρωπαίο... Με δημιουργικά μαθηματικά (επιπέδου ελληνικού υπουργείου) θα ανατρέψει αυτά τα νούμερα επειδή βρήκε κάποιους που πιστεύανε... Αυτά είναι επιχειρήματα της πλάκας για τον ευρωπαίο

Ξαναλέω, με την αύξηση του IQ και της μόρφωσης μειώνεται η πίστη... ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ. Τυχαίο;;;;; δε νομίζω...

Σκέψου πόσο της πλάκας είναι η "αλήθεια" όταν αυτή υπόκειται σε δημογραφικά κριτήρια και κατανομές...
Ευρωπαίος
Ξέχασες όμως έναν που ήταν πιστός Χριστιανός....Το Δαρβίνο...Δε συμφέρει όμως να τον αναφέρουμε ε;


Παραμύθια της χαλιμάς.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει τώρα ρε Think Math... Τι είπες τώρα στον Ευρωπαίο... Με δημιουργικά μαθηματικά (επιπέδου ελληνικού υπουργείου) θα ανατρέψει αυτά τα νούμερα επειδή βρήκε κάποιους που πιστεύανε... Αυτά είναι επιχειρήματα της πλάκας για τον ευρωπαίο


Ξαναλέω, με την αύξηση του IQ και της μόρφωσης μειώνεται η πίστη... ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ. Τυχαίο;;;;; δε νομίζω...


Σκέψου πόσο της πλάκας είναι η "αλήθεια" όταν αυτή υπόκειται σε δημογραφικά κριτήρια και κατανομές...

Ευρωπαίος
Ξέχασες όμως έναν που ήταν πιστός Χριστιανός....Το Δαρβίνο...Δε συμφέρει όμως να τον αναφέρουμε ε;


Τωρα να υποθεσω οτι στις στατιστικες που εφερε ο math και επικροτεις το ερωτημα πιστη σε προσωπικο θεο σε καλυπτει.Οπως καλυψε και τους νομπελιστες που απαντησαν...Μα ειναι δυνατον να προχωρησει ο ανθρωπος χωρις πιστη;Χωρις πεποιθηση;Απο που αντλει το κουραγιο του απο τα φραγκα;
Καποτε πιστευαν οτι ο Διας ριχνει τους κεραυνους γιατι ειχε νευρα...πριν απο αυτον μπορει να λατρευαν και κανενα λιονταρακι γιατι θα ειχε κανει παϊδακια κανα δυο μελη της ομαδας...το οτι η γνωση καταριπτει τις πεποιθησεις μας δεν ειναι κατι καινουργιο,επεκταση'ακολουθουμε απλα το ρευμα(εδω για μενα μπαινει και το στοιχημα)παντα μα παντα ομως κατι μας οδηγει!Εκτος και αν τα οραματα ειναι προϊον βαρυστομαχιας!
Ενα τελευταιο σχετικα με τα ερωτηματολογια...αναλογη της ερωτησης ειναι και η απαντηση,οχι το αντιστροφο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στατιστικές του κώλου θα έλεγα.
Για να πείσουν κάποιον σε κάποιο φόρουμ.
Κατάντησε κολοφόρουμ.
Αν θέλετε να σας φέρω στατικές από άλλη εταιρεία.

Ναι για βρες τες να δούμε...Βρες έστω και μία που να λέει τα ανάποδα...

(Είμαι προφήτης έτσι; Όχι αστεία ΠΡΟΕΒΛΕΨΑ ακριβώς αυτήν τη συμπεριφορά, ότι θα προσπαθήσουν να τα βγάλουν σκάρτα)

quote:
Παραμύθια της χαλιμάς

Ναι παληκάρι μου. Εσύ σταθερά στις απόψεις σου... Ο Έλβις ζει...


quote:
Τωρα να υποθεσω οτι στις στατιστικες που εφερε ο math και επικροτεις το ερωτημα πιστη σε προσωπικο θεο σε καλυπτει.Οπως καλυψε και τους νομπελιστες που απαντησαν

Δεν κατάλαβα... Με ρωτάς αν επικροτώ ένα ερώτημα σε μία στατιστική; Νομίζω ότι εφόσον είναι πετυχημένο ερώτημα για να διαπιστωθεί η αλήθεια ως προς τη δημογραφική κατανομή της πίστης, ασφαλώς και το επικροτώ

quote:
Μα ειναι δυνατον να προχωρησει ο ανθρωπος χωρις πιστη;Χωρις πεποιθηση;Απο που αντλει το κουραγιο του απο τα φραγκα;

Ρητορικά ρωτάς; Σε ενδιαφέρει πραγματικά να μάθεις αν τα βγάζουν πέρα χωρίς;;;


quote:
Καποτε πιστευαν οτι ο Διας ριχνει τους κεραυνους γιατι ειχε νευρα...πριν απο αυτον μπορει να λατρευαν και κανενα λιονταρακι γιατι θα ειχε κανει παϊδακια κανα δυο μελη της ομαδας...το οτι η γνωση καταριπτει τις πεποιθησεις μας δεν ειναι κατι καινουργιο,επεκταση'ακολουθουμε απλα το ρευμα(εδω για μενα μπαινει και το στοιχημα)παντα μα παντα ομως κατι μας οδηγει

Το ίδιο γεγονός με οδηγεί στα αντίθετα συμπεράσματα από ότι εσένα...

quote:
Εκτος και αν τα οραματα ειναι προϊον βαρυστομαχιας!

Μπορεί να είναι και μια υπολογισμένη κίνηση, που αποφέρει κέρδος...

quote:
Ενα τελευταιο σχετικα με τα ερωτηματολογια...αναλογη της ερωτησης ειναι και η απαντηση,οχι το αντιστροφο!

Ενώ πώς αλλιώς θα έπρεπε να είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστη σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ Θεό. ΕΤΟΣ :... 2010

Πιστευουν.......................................99 % 100%

Πίστη στην Ευθανασία . Ετος :... 1914 - 1933 - 1998

Πιστευουν...............................35.2% - 18% - 7.9%
Δεν πιστεύουν.........................25.4% - 53% - 76.7%
Αγνωστικιστές.........................43.7% - 29% - 23.3%

Η ερευνα έγινε μεταξύ των κορυφαίων Αμερικανών επιστημόνων μεταξύ των οποίων πολλοι νομπελίστες .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaxa
Μπράβο ρε Χριστιανέ... Έτσι να μας διασκεδάζεις... Δεν έχεις στοιχεία που να λένε το αντίθετο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί θεωρείς εσύ στοιχεία αυτά που μας έφερε?

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/09/2010 23:50:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 02:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε άνθρωπε... Έχει βάλει πηγή ο άνθρωπος... Και έχει μέσα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ έρευνες... Βρείτε μου εσείς άλλες (που δεν υπάρχουν) να λένε το αντίθετο...

Όπου και να ψάξεις αυτό είναι το συμπέρασμα... Από όποια μεριά...

Δεν κολλάει με τις μαλακίες που σου έμαθαν στο κατηχητικό; Για τον...καθολικό Αϊνστάιν; ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ


Καλά είστε ΤΟΣΟ λοβοτομημένοι και ηλίθιοι ώστε να αμφισβητείται ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ στοιχεία που δε συμφωνούν με αυτά που πιστεύετε ή που σας έχουν μάθει να πιστεύετε; Έλεος... Είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ αυτό που έγραψε ο think math...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 07:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

dimitris2 :
quote:
Στατιστικές του κώλου θα έλεγα.
Για να πείσουν κάποιον σε κάποιο φόρουμ.
Κατάντησε κολοφόρουμ.
Αν θέλετε να σας φέρω στατικές από άλλη εταιρεία.

europaios2 :

quote:
Παραμύθια της χαλιμάς.
Γιατί θεωρείς εσύ στοιχεία αυτά που μας έφερε?

Επειδή το να λέτε συνεχώς ανοησίες και να πιστευετε σε αυτές , είναι η φυσική σας κατάσταση , δεν σας κακολογώ .
Και τι δεν έχουμε ακούσει απο σας .
Μέχρι και το ότι ο Αινσταιν ήταν καθολικός πιστός Χριστιανός ...

Επειδή όμως αμφισβητήσατε τα στοιχεία που εφερα , θα αναφέρω αναλυτικά την πηγή , για να μην αναφέρονται κάποιοι ανόητοι σε "Εταιρίες" , και θα προσκομίσω και δευτερη στατιστική ερευνα με ΟΛΗ την ανάλυση των αποτελεσμάτων .

Λοιπον :

Η πρώτη Ερευνα που έφερα έγινε απο τους :
Edward J. Larson ( Αμερικανος Ιστορικός , University of Georgia)
Larry Witham (Δημοσιογράφος και συγγραφέας )
και στηριχθηκε και σε προηγούμενη ερευνα που είχε κάνει
ο James H. Leuba . (Αμερικάνος Ψυχολόγος)

Η ερευνα δημοσιευθηκε στο περιοδικό Nature .
Οποιος γνωρίζει λιγα πράγματα απο φυσικές επιστήμες καταλαβαίνει τι σημαίνει Nature .
Είναι το πιο σοβαρό επιστημονικό περιοδικό στον κόσμο , τα άρθρα του οποίου περνάνε απο ψιλό κόσκινο για να δημοσιευθούν .
Ακριβής τίτλος του άρθρου :
"Leading Scientists Still Reject God." Nature, 1998

Αντε βγάλτε και το Nature σκάρτο τώρα.

Δευτερη ερευνα :

Εγινε απο τους :
Elaine Howard Ecklund, (University at Buffalo,
The State University of New York)
Christopher P. Scheitle,
(The Pennsylvania State University)

Τα αποτελέσματα της ερευνας αναλυτικά εδώ :

http://www.ehecklund.rice.edu/publications/Ecklund_SocialProblems_54_2.pdf

Ενδεικτικά αναφέρω αυτα που γράφει στην σελιδα 296 :
Οι ερωτήσεις :
1) Δεν πιστευω στο Θεό .
2) Δεν γνωρίζω αν υπάρχει Θεός και ουτε μπορώ να το αποδείξω ,
συγκεντρωνουν μαζί , ποσοστό 62,2%

ενώ οι ερωτήσεις :
3)Δεν ειμαι σίγουρος αλλα πιστευω στον Θεό .
4)Πιστευω στον Θεό ,
συγκεντρώνουν μαζί ποσοστό 25,2% .

Η έρευνα έγινε μεταξύ επιστημόνων απο πολλές διαφορετικές ειδικότητες , απο φυσικούς και χημικούς , μέχρι οικονομολόγους και ψυχολόγους που ανήκουν στα 21 ΚΑΛΥΤΕΡΑ πανεπιστήμια της Αμερικής .

Αντε , αμφισβητήστε τώρα και αυτα τα στοιχεία , για να δείξετε άλλη μια φορά ποσο μεγάλες παρωπίδες έχετε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 09:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα ειναι δυνατον να προχωρησει ο ανθρωπος χωρις πιστη;Χωρις πεποιθηση;Απο που αντλει το κουραγιο του απο τα φραγκα;

ειναι αραγε δυνατον ? (γιατι ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ?)
χρειαζόμαστε αραγε κουραγιο ? (τι ειδους κουραγιο? και γιατι?)

γιατι αραγε αυτα τα δυο τα θεωρει ο φιλος ΑΝΑΓΚΑΙΑ για την ζωη "μας" ?

την απαντηση φυσικα και δεν την ξερω αλλα δειχνει ακριβως το ΓΙΑΤΙ πιστεουν .... και δεν ξερω ισως γιατι ΠΟΤΕ μου δεν ενιωσα την αναγκη για "κουραγιο", της μορφης που ζηταει ο φιλος , τι κουραγιο μπορει να μου δωσει ενας θεος ?

αναρωτιεμαι , γιατι πρεπει να στηριχθω σε εναν θεο και οχι ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ή στον ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΟΥ , αναρωτιεμαι πως γινεται να ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ , οχι απο την θρησκεια (που το κανει ουτως ή αλλως γιατι ΕΤΣΙ την συμφερει) αλλα απο τον ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ !!!

θεωρω τουλαχιστον υποτιμητικο να στρεφω το κεφαλι μου ψηλα και να ζηταω βοηθεια , ας πουμε για να γραψω καλα στις εξετασεις ή να παει καλα η σπορα ή το παιδι μου να γεννηθει γερο ...

αυτα ολα ειχαν βαση σε εναν ΑΠΑΙΔΕΥΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ πριν απο χρονια , που ζουσε μεσα στην αγνοια , στον φοβο για το αυριο και στην χειραγωγηση του καθε "ιερεα" που πατουσε πανω σε αυτον τον φοβο


οσο πιστευεις ομως τοσο φοβασαι , οσο δινεις την θεση σου στον θεο τοσο περισσοτερο τον εχεις αναγκη , οσο σταυροκοπιεσαι (εαν εισαι χριστιανος) τοσο ποιο πολλους σταυρους θα κανεις ... γιατι ΤΡΕΦΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΓΝΟΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ


οχι δεν ξερω , αποψεις μου τα παραπανω , αλλα πραγματικα με σοκαρει αυτο που γραφει ο φιλος .... ζουμε στο 2010 σε μια εποχη που θεος δεν χωραει , τον εχουμε αναγκη ναι το ξερω γιατι ειναι δημιουργημα μας γιατι Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ μας αναγκασε να τον δημιουργησουμε , αλλα το να αφηνω την ζωη μου στα χερια του , ειναι αλλο πραγμα

οχι ουτε θεο εχουμε αναγκη , ουτε κουραγιο απο θεους χρειαζομαστε , Η ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ οδηγει σε τετοιες ενεργειες ... και ειναι πολυ δυσκολο να δουμε με τα ματια μας και να σκεφτουμε με το μυαλο μας , οταν μας τα εχουν κανει μαρμελαδα απο μικρα παιδια !!! και ειμαι πεπισμενος οτι ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ το θεμα , χωρις να ειμαι ειδικος αλλα η σκεψη μου εκει με οδηγει , ΟΤΙ Η κατασκευη του εγκεφαλου ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ(των φαντατικων οκ? γιατι απο 99% των δηθεν ελληνων χριστιανων αυτοι που πιστευουν με τον τροπο καποιων φιλων εδω μεσα ειναι ελαχιστοι!!!) ειναι αλλιωτικη ... καπως αλλιως δεν μπορω να το δικαιολογησω (χωρις αυτο να ειναι κατακριτεο ή προβλημα ή οτι αλλο , απλα θεωρω οτι στο γενεολογικο τους δεντρο η ΠΙΣΤΗ τους αυτη τους βοηθησε με καποιο τροπο και ετσι διατηρησαν αυτο το χαρακτηριστικο ενω σε αλλους μειωθηκε )

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 10/09/2010 10:43:21

Edited by - makfor on 10/09/2010 10:45:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 12:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παραμύθια τη χαλιμάς, για να είναι σοβαρή μία έρευνα θα πρέπει:

Να αναφέρει, πόσοι συμμετείχαν στο σύνολο των επιστημόνων.
Αν για παράδειγμα οι επιστήμονες ήσαν 10.000 και συμμετείχαν οι 10 από αυτούς και οι 8 δήλωσαν άθεοι, ο ένας ένθεος κα ο άλλος δεν ξέρω δεν απαντώ, έχουμε:
άθεοι:80%
ένθεοι:10%
δεν ξέρω δεν απαντώ 10%.

Έλα τώρα και πες μου εσύ ότι το 80% του συνόλου των επιστημόνων που αριθμούν 10.000 μέλη, ....είναι 8 άτομα.

Ακόμη λες:
"Ενδεικτικά αναφέρω αυτα που γράφει στην σελιδα 296 :
Οι ερωτήσεις :
1) Δεν πιστευω στο Θεό .
2) Δεν γνωρίζω αν υπάρχει Θεός και ουτε μπορώ να το αποδείξω ,
συγκεντρωνουν μαζί , ποσοστό 62,2%
"

Το "δεν γωρίζω" δε δηλώνει αθεΐα.
Ο άθεος είναι πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει θεός,
Aυτός που λέει ότι "δεν γνωρίζει αν υπάρχει θεός", σημαίνει ότι μπορεί όντως να υπάρχει μπορεί και όχι.

Ποιο είναι το ποσοστό αυτό? μπορείς να μας πεις?

Ακόμη λες:
"Πίστη σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ Θεό. ΕΤΟΣ :... 1914 - 1933 - 1998

Πιστευουν.......................................27.7 % - 15 % - 7.0%
Δεν πιστεύουν.................................52.7 % - 68 % - 72.2%
Αγνωστικιστές.................................20.9 % - 17 % - 20.8%"

Tι πάει να πει "προσωπικός" Θεός? ότι ο θεός του χριστιανού είναι ο αληθινός και όχι αυτός του μουσουλμάνου.
Αμέσως αμέσως, τα παραπάνω αποτελέσματα είναι για κλάματα όσον αφορά την εγκυρότητά τους ανάμεσα στους άθεους και ένθεους.

Με λίγα λόγια κομπίνα!, παίρνουμε τα αποτελέσματα και τα ντύνουμε έτσι ώστε να φαίνεται αυτό που θέλουμε, απάτη δηλαδή.

Λες:
Πίστη στην Αθανασία . Ετος :... 1914 - 1933 - 1998

Πιστευουν...............................35.2% - 18% - 7.9%
Δεν πιστεύουν.........................25.4% - 53% - 76.7%
Αγνωστικιστές.........................43.7% - 29% - 23.3%

Το πόσο λοιπόν σαθρά είναι τα συμπεράσματα από την παραπάνω έρευνα ,φαίνεται καθαρά από τον παραπάνω πίνακα όπου βλέπουμε:

Ότι δεν πιστεύουν στην Αθανασία.........25.4% - 53% - 76.7%
όμως λίγο παραπάνω διαβάζουμε:
Δεν πιστεύουν στο Θεό...............52.7 % - 68 % - 72.2%

Αυτά όμως (η πίστη στην αθανασία και η πίστη στο Θεό), θα έπρεπε να ήσαν απολύτως ίδια.....έτσι όμως όπως μαγειρεύτηκε το γκάλοπ αυτό του κώλου, δεν είναι.

Με λίγα λόγια τα στοιχεία και οι πληροφορίες που λείπουν για να πάρει κανείς στα σοβαρά "μία τέτοια έρευνα" είναι πολλά ώστε να τη θεωρεί έρευνα "μαϊμού", τώρα από ποιους μαγειρεύτηκε η έρευνα αυτή, από αυτούς που την έκαναν ή από αυτούς που παίρνουν τα στοιχεία της έρευνας για να τα χρησιμοποιήσουν, δε γνωρίζω.

Οι μαϊμουδιές που προσπαθούν να κάνουν οι χριστιανομάχοι είναι γνωστές, ακόμη όμως ποιο γνωστό είναι ότι μόνο άνθρωποι χωρίς μυαλό δε θα σκεφτούν τα αυτονόητα και θα πέσουν σε πλάνη.

Ο Θεός, δεν υπόκειται σε στατιστικές κ.λ.π. το θεωρώ γελοίο.
Αν ψάξεις στο διαδύκτιο θα δεις διάφορες στατιστικές, θα ψάξω λίγο να σου φέρω μία που να λέει τα αντίθετα.

Ούτε η ύπαρξη του Θεού θα εξαρτηθεί από το εάν πιστεύει σε αυτόν ο γιατρός ή ό δικηγόρος ή ο γεωργός ή ο μπακάλη, ή ο πιλότος κ.ο.κ.
Ούτε με το αν πιστεύουν οι περισσότεροι ή οι λιγότεροι.

Για παράδειγμα εδώ στην Ελλάδα, η μεγάλη πλειοψηφία σχεδόν το σύνολο των πολιτών, πιστεύει ότι υπάρχει Θεός. Αυτό όμως δεν είναι η απόδειξη ότι υπάρχει.

Όπως απόδειξη στο ότι "δεν υπάρχει" δε θα ήταν εάν δεν πίστευε στο Θεό το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών.

Ο Θεός, δεν είναι ύλη για να ψάξεις να βρεις αποδείξεις περί της υπάρξεώς Του ή όχι.
Είναι ενέργεια άχρονη και άυλη και ως τέτοια δεν επιδέχεται απόδειξη παρά μόνο πίστη.
Και η πίστη έχει να κάνει με μια ολόκληρη βάση δεδομένων και όχι με μια απλή συζήτηση, που άλλοι τη δέχονται και άλλοι την απορρίπτουν.
Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 10/09/2010 12:55:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 12:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε και στατιστικές:



Σύμφωνα με το Associated Press, σε δείγμα 1044 γιατρών απ’ όλες τις ΗΠΑ, 76% δήλωσε ότι πιστεύει στο Θεό και 59% στη μετά θάνατο ζωή. Η έρευνα διεξήχθη μέσω ερωτηματολογίου το 2003. πηγή

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 13:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios-statistikologos

"Αυτά όμως (η πίστη στην αθανασία και η πίστη στο Θεό), θα έπρεπε να ήσαν απολύτως ίδια.....έτσι όμως όπως μαγειρεύτηκε το γκάλοπ αυτό του κώλου, δεν είναι."

και παρακάτω, από τον ίδιο:

Σύμφωνα με το Associated Press, σε δείγμα 1044 γιατρών απ’ όλες τις ΗΠΑ, 76% δήλωσε ότι πιστεύει στο Θεό και 59% στη μετά θάνατο ζωή.

Επιστήμονας, όχι αστεία...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 13:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά όμως (η πίστη στην αθανασία και η πίστη στο Θεό), θα έπρεπε να ήσαν απολύτως ίδια

θα τολμησω να ρωτησω , ΓΙΑΤΙ "επρεπε να ησαν απολύτως ιδια"?

και ο θεος να βαλει το χερι του !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 16:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Παραμύθια τη χαλιμάς, για να είναι σοβαρή μία έρευνα θα πρέπει:

Να αναφέρει, πόσοι συμμετείχαν στο σύνολο των επιστημόνων.
Αν για παράδειγμα οι επιστήμονες ήσαν 10.000 και συμμετείχαν οι 10 από αυτούς και οι 8 δήλωσαν άθεοι, ο ένας ένθεος κα ο άλλος δεν ξέρω δεν απαντώ, έχουμε:
άθεοι:80%
ένθεοι:10%
δεν ξέρω δεν απαντώ 10%.


XA XA XA XA XA XA XA .
Πόσο γελοιός μπορείς να γίνεις τελικά ?

Αυτα που γράφεις δείχνουν οτι δεν διαβάζεις ποτέ τι γράφουν τα λινκ που σου δίνω , και απαντάς μόνο για το θεαθήναι ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και κυρίως ΧΩΡΙΣ να ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ.
Στο πρώτο λινκ που έδωσα αναφέρει ποιοι συμμετείχαν στην έρευνα στην 3η παράγραφο :

"Larson and Witham used the same wording [as in the Leuba studies], and sent their questionnaire to 517 members of the [U.S.] National Academy of Sciences from the biological and physical sciences (the latter including mathematicians, physicists and astronomers).

Στο δευτερο αναφέρει στην ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ του εγγράφου ποιοι συμμετείχαν :

"Using data from a recent survey of
academic scientists at twenty-one elite U.S. research universities, we compare the religious beliefs and practices ofnatural and social scientists within seven disciplines as well as academic scientists to the general population."

Σου έδωσα ποιοι ΕΚΑΝΑΝ την έρευνα , ΠΟΙΟ ήταν το δείγμα , ποσο ΜΕΓΑΛΟ ήταν το δειγμα και ΠΟΙΑ ήταν τα αποτελέσματα με στατιστική ανάλυση 15 ΣΕΛΙΔΩΝ .

Τί άλλο θέλεις ? Να σου πούμε και την οικογενειακη κατάσταση αυτών που συμμετείχαν ?

ΑΦΟΥ λοιπόν απλά Παπαρολογείς χωρίς να έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ αυτά που έδωσα γίνεσαι ξανά ρεζίλι . Ποιος σου φταίει για το χάλι σου ?


quote:
ο "δεν γωρίζω" δε δηλώνει αθεΐα.
Ο άθεος είναι πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει θεός,
Aυτός που λέει ότι "δεν γνωρίζει αν υπάρχει θεός", σημαίνει ότι μπορεί όντως να υπάρχει μπορεί και όχι.

Ποιο είναι το ποσοστό αυτό? μπορείς να μας πεις?


Τι έγινε τώρα ?
Η μελέτη έπαψε να είναι "του κώλου" ? ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

Τελος πάντων.
Το "δεν γνωρίζω " sημαίνει αγνωστικιστής .
Εβαλα λοιπον μαζί με τους αθεους , τους αγνωστικιστες , και μαζί με τους ένθεους αυτούς που αμφιβάλλουν αλλα είναι πιστοί .
Εγώ για σένα το έκανα αυτο , για να μην στεναχωρεθείς πολυ ...
Γιατι τα ποσοστα ΑΘΕΩΝ - ΕΝΘΕΩΝ αν θες να πάμε εκει , είναι
31,2 % με 9,7% (σελ 296) . Νιώθεις καλύτερα τώρα ?


quote:
Tι πάει να πει "προσωπικός" Θεός? ότι ο θεός του χριστιανού είναι ο αληθινός και όχι αυτός του μουσουλμάνου.
Αμέσως αμέσως, τα παραπάνω αποτελέσματα είναι για κλάματα όσον αφορά την εγκυρότητά τους ανάμεσα στους άθεους και ένθεους.

Μερικές φορες έχω την αίσθηση οτι μιλάω με παιδάκι οταν μιλάω με σένα .
Θέλεις να κάνεις Θεολογική συζήτηση και δεν ξέρεις τι σημαίνει προσωπικος Θεός ? Είσαι για κλάμματα .
Προσωπικος θεός είναι αυτός που έχει ΠΡΟΣΩΠΟ .
Οπως ο Γιαχβέ , ο Αλλαχ , Ο Βισνού , ο Χριστος κ.ο.κ .

Σε αποστέλω μετεξεταστεο στους μέντορές σου :

http://www.oodegr.com/oode/theos/theos1.htm
Λίγο κατω απο την μέση ψαξε , θα το βρείς .

Τρομάρα σου . Ουτε Θεολογία δεν γνωρίζεις και θέλεις να παραστήσεις και τον παντογνώστη .

quote:
Αυτά όμως (η πίστη στην αθανασία και η πίστη στο Θεό), θα έπρεπε να ήσαν απολύτως ίδια.....έτσι όμως όπως μαγειρεύτηκε το γκάλοπ αυτό του κώλου, δεν είναι.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

Καλά αυτό είναι "ΘΕΙΚΟ" .
Το αναίρεσες μόνος σου στο επόμενο μήνυμα , με το τι πιστευουν οι γιατροί .
Ρε συ είσαι για κλάμματα σου λέω .

quote:
Με λίγα λόγια τα στοιχεία και οι πληροφορίες που λείπουν για να πάρει κανείς στα σοβαρά "μία τέτοια έρευνα" είναι πολλά ώστε να τη θεωρεί έρευνα "μαϊμού", τώρα από ποιους μαγειρεύτηκε η έρευνα αυτή, από αυτούς που την έκαναν ή από αυτούς που παίρνουν τα στοιχεία της έρευνας για να τα χρησιμοποιήσουν, δε γνωρίζω.

Οπως ειδες δεν λείπει τίποτα .
Αντιθέτvς στην έρευνα με τους γιατρούς που μας πάσαρες λοιπουν πολλά .

Καταρχήν το θεολογικό λινκ που έδωσες δεν λέγεται πηγη στην στατιστική .
ΠΗΓΗ είναι στην στατιστική , ΕΝΑΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ που διεξάγει ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ μελέτες π.χ. ενα πανεπιστήμιο .
Δεν ειναι το Associated Press ούτε οι βίοι Αγίων .

Ψαχνοντας για αρχεία του Associated Press βρήκα αυτό :

http://www.msnbc.msn.com/id/8318894/" target="_blank"> http://www.msnbc.msn.com/id/8318894/

Εδώ αναφέρονται περίπου αυτά που έγραψες .
ΟΜΩΣ .
1) ΔΕΝ αναφέρεται η πηγή των πληροφοριών , ούτε ποιοι έκαναν την έρευνα .
2) Το ΔΕΙΓΜΑ δεν αφορά όλους τους επιστήμονες αλλα ΜΟΝΟ τους γιατρούς .
Ακόμα και αληθές να είναι , ΔΕΝ εκφράζει όλη την επιστημονική κοινότητα γιατί το δείγμα ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικό .

Στην ερευνα που σου έδωσα εγώ συμμετείχαν 7 ειδικότητες επιστημόνων . ΤΙ ΑΛΛΟ να συγκρίνουμε τώρα ?
Το Associated Press με το Νature ?


quote:
Ο Θεός, δεν υπόκειται σε στατιστικές κ.λ.π. το θεωρώ γελοίο.
Αν ψάξεις στο διαδύκτιο θα δεις διάφορες στατιστικές, θα ψάξω λίγο να σου φέρω μία που να λέει τα αντίθετα.

Ούτε η ύπαρξη του Θεού θα εξαρτηθεί από το εάν πιστεύει σε αυτόν ο γιατρός ή ό δικηγόρος ή ο γεωργός ή ο μπακάλη, ή ο πιλότος κ.ο.κ.
Ούτε με το αν πιστεύουν οι περισσότεροι ή οι λιγότεροι.


Τελικα απο μνήμη είσαι χρυσόψαρο .
Τι συζητάγαμε βρε ?
Αν υπάρχει η δεν υπάρχει ο Θεός , η αν η πίστη ΥΠΟΧΩΡΕΙ οσο αυξάνουν οι γνώσεις και το IQ ?
Ειδικά εσύ , είσαι απο μόνος σου η αποδειξη .

quote:
Ο Θεός, δεν είναι ύλη για να ψάξεις να βρεις αποδείξεις περί της υπάρξεώς Του ή όχι.
Είναι ενέργεια άχρονη και άυλη και ως τέτοια δεν επιδέχεται απόδειξη παρά μόνο πίστη.
Και η πίστη έχει να κάνει με μια ολόκληρη βάση δεδομένων και όχι με μια απλή συζήτηση, που άλλοι τη δέχονται και άλλοι την απορρίπτουν.

Ενέργεια άχρονη και αυλη δεν υπάρχει .
Πέστον αλλιως .
"Φαντασίωση" ας πουμε του ταιριάζει καλύτερα .
Και όσο δεν επιδέχεται απόδειξης θα παραμένει φαντασίωση .

quote:
Πάρε και στατιστικές:

Για τους γιατρούς τα είπαμε .
Ο άλλος πίνακας που κολλάει μόνο εσύ καταλαβαίνεις .
Καλύτερα να έγραφες αντι για "παρε στατιστικές" , "παρτε κυριε λαχεία" .
Ποιο σχετικό θα ήταν με το θέμα απο τον πίνακα που είδα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy