ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Ευθανασια - Ο " γλυκος θάνατος "
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 04:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι
Εγώ Σίσιφε προτιμώ ή προσπαθώ να μην το βλέπω ώς ζήτημα ζωής ή θανάτου,παρά ως θέμα επιλογής.Αλλά και πάλι αυτό είναι υπό συζήτηση διότι,σ'αυτό μπορεί να μας βοηθήσει και η Σταχτομπούτα της παρέας,απ'ότι ξέρω όλες οι εγκεφαλικές παθήσεις είναι μη αναστρέψιμες!Υπάρχει λοιπόν ζωή για κάποιον που είναι καθηλωμένος σε ένα κρεββάτι και δεν έχει επίγνωση της κατάστασής του αφού ο εγκέφαλος του δεν λειτουργεί??Ποιά είναι η ζωή για κάποιον τέτοιον??Η ελπίδα των υπολοίπων ότι κάποτε θα βρεθεί λύση στο πρόβλημα του??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 14:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Υακινθε,
οπως ειπα και στο προηγουμενο μυνημα μου ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.
Θα προσπαθησω να σου απαντησω σε ορισμενα απο τα ερωτηματα σου χωρις να προσπαθησω να σου αλλαξω αποψη βεβαια.
Ειπες
¨"Υπάρχει λοιπόν ζωή για κάποιον που είναι καθηλωμένος σε ένα κρεββάτι και δεν έχει επίγνωση της κατάστασής του αφού ο εγκέφαλος του δεν λειτουργεί??"
Υπαρχουν περιπτωσεις φιλε μου που εγινε Θαυμα (ασχετως σε ποιον Θεο πιστευε ο ασθενης)
Περιπτωση ανθρωπου-φυτου που επι 8 χρονια τρεφοταν με παρεντερικη σιτιση στην Αμερικη, και τελικα επανηλθε στη φυσιολογικη ζωη!!!
(αυτο απο μονο του δεν θα αρκουσε???)
Περα απο την περιπτωση θαυματος ομως...η επιστημη απο οτι βλεπουμε
(ασε το ποσα μας κρυβουν λογω καθε λογης συμφεροντων) προχωραει με τρομερους ρυθμους (ασιληπτους πλεον για μας...εφοσων εφτασαν στο να μπορουν να "δημιουργουν" ζωη)και καθημερινα εχουμε νεες θεραπειες (ακομα και για καποιες μορφες καρκινου)..μπορει σημερα να μιλαμε για ανιατες ασθενειες και σε λιγα χρονια να μην υπαρχει πια ουτε καν ο ορισμος αυτος. (απιθανο?)
Σκεψου μονο οτι κανεις δεν ξερει τι του ξημερωνει η αυριανη μερα...και οτι κατα τη γνωμη μου ολοι μας πανω κατω τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε για να πεθανουμε...δηλαδη τι θα επρεπε να κανουμε?
Γιατι να μην αφησουμε τη Θεια Δικη να κανει αυτο που πρεπει?(ασχετα σε ποιον Θεο πιστευεις...μαλλον θα πιστευεις οτι υπαρχει και δικαιοσυνη περα απο τους νομους του ανθρωπου...πολυ πιο σοφη)
Δεχομαι οτι κ εγς που υποστηριζω ολα αυτα αν δω δικο μου ανθρωπο να τυραννιεται και να υποφερει και να με παρακαλαει να δωσω ενα τελος στο μαρτυριο του ισως μπω σε διλλημα αλλα θα παρακαλω το Θεο να μου δωσει τη δυναμη να μην κανω κατι τετοιο. Μετα πως θα ζησω απο τις τυψεις αλλωστε?
Εδω η εκκλησια δεν κανει κηδεια στους αυτοχειρες...να μη σημενει τιποτα αυτο?
Το προνομιο του να δωσεις η να παρεις ζωη ανηκει στο Θεο. Σε οποιον Θεο κι αν μας επλασε.
Αν θανατωσεις καποιον που υποφερει θα ζεις παντα με την απορια του αν την επομενη μερα θα γινοταν καποιο θαυμα...μπορει να ζησει κανεις με αυτην την απορια? Και ποτε δεν θα μαθει την απαντηση.
Θαυμαζεις τον Ιπποκρατη? Αν ναι γιατι αραγε μας βαζει να δωσουμε ορκο εννωπιο Θεου και ανθρωπου, για το οτι πρεπει να συμβαλλουμε στην καλυτερη υγεια και ζωη του ανθρωπου?
Φιλε μου αν αρχισουμε και κανουμε ευθανασιες..μονο φριχτα αποτελεσματα μπορω να φανταστω...ανοιγεις τους ασκους του Αιολου...
και ποιος θα μπορει να ελενξει τι θα γινει?
Θα αρχισουν ευθανασιες...δηλαδη "φονοι" για καθε λογης συμφεροντων...ρατσιστικα, προσωπικα,.. αμφιβαλλεις???
Ασ σταματησουμε να ειμαστε εγωιστες και φυγοπονοι εμεις οι ανθρωποι...
το να ζητας να κανουν ευθανασια σε εναν δικο σου που υποφερει ειναι εγωιστικο...διοτι εκεινος το ζηταει μεσα στη ψυχολογικη επιβαρυνση που του επιβαλλει η ασθενεια του.
Αλλωστε να σου πω και κατι αλλο?
Η ψυχη κατα τη γνωμη μου εχει φοβερες δυναμεις...και οι γιατροι οσο και αν κανουν τους αδιαφορους...τους "ξεφευγει" και λενε την αληθεια που και που...ξερεις ποτε?...καθε φορα που αναφερονται σε ψυχοσωματικες ασθενειες! χα! δηλαδη μια ψυχη μπορει να προκαλλεσει ασθενεια? ε αν ισχυει αυτο συνεπαγεται οτι η ψυχη μπορει και να θεραπευσει την ασθενεια!
Εχω τον εαυτο μου παραδειγμα σαυτο και δεν θα πιστεψω ποτε το αντιθετο.
Επι 4 χρονια ειχα αρρωστησει λογω ανχους...αν και κανενας γιατρος δεν το εριχνε εκει...με αρχισαν λοιπον στισ ενεσεις κορτιζονης...επρεπε καθε 15 μερες να βαζω μια ενεση...συχχενομαι τις ενεσεις...αλλα το εβλεπα σαν λυτρωση..οταν εβαζα την ενεση σε λιγες ωρες τα συμπτωματα εξαφανιζοταν ωσ δια μαγειας...ο οργανισμος μου ειχε μαθει πια το προγραμμα και καθε 14η μερα μου "θυμιζε" οτι ηταν ωρα για την επομενη ενεση με το να αρχιζει να εμφανιζει τα συμπτωματα ξανα...ημουν ευτιχισμενη που θα πηγαινα για την "ευεργετικη ενεσουλα" μου!
Ειχα καταντησει κατι σαν ναρκωμανης τωρα που τα σκεφτομαι...ηξερα οτι απο το ανχος προηλθε η ολη κατασταση αλλα σκεφτομουν οτι δεν μπορουσα το να σταματησω να ανχωνομαι...αποτελεσμα?
Η κορτιζονη "ταραξε" τον οργανισμο μου...οσα αποτελεσματα της μπορεσα να προλλαβω τα προλλαβα...(π.χ. ηξερα τι να κανω ωστε να μην παχυνω λογω κορτιζονης...να μη παθω τα νεφρα μου...και ενα δυο ακομα)...αλλα το αμυντικο μου συστημα το εκανε "σκονη"...αρχισα να αρρωσταινω με το παραμικρο...και τοτε ηταν που αποφασισα να το ελενξω με το μυαλο μου το ολο θεμα...σταματησα μαχαιρι την κορτιζονη...και οποτε αρχιζαν τα συμπτωματα...προσπαθουσα να το ελενχω ...δυσκολο μεν...εφικτο δε..
εγινε τελικα...ζω χωρις την κορτιζονη...και κανενα προβλημα...απλα εμαθα να ελενχω το σωμα μου μεσω του μυαλου και της ψυχης μου...
αυτα για να υποστηριξω τη γνωμη μου περι ψυχοσωματικων ασθενειων.
Οντως η ψυχη εχει τη δυδναμη να θεραπευσει το σωμα στο οποιο κατοικει...ασ αφησουμε λοιπον την ψυχη να κανει τη δουλιτσα της...μιας και οταν εχουν σταματησει η εγκεφαλικες λειτουγρειες η ψυχη
ειναι ξυπνια ακομα και ποιος ξερει...ισως και σε εγρηγορση!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 19:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Σταχτομπούτα
Sorry που σε ανάγκασα να μπείς πάλι στο tripάκι της ασθένειας που ξεπέρασες!!!Εύγε για την προσπάθεια σου!!!
Όντως είναι καθαρά εγωϊστικός ο τρόπος που σκέφτομαι το ζήτημα της ευθανασίας για αυτό και έγραψα "προτιμώ ή προσπαθώ"!!!Από θαύματα ζωής έχω αρκετά και μάλιστα ένα κοντινό μου τα τελευταία 5 χρόνια(!!!) στα οποία μια πάρα πολύ όμορφη γυναίκα,μητέρα 3 κοριτσιών έχει καταφέρει να "κοροϊδέψει" την λευχαιμία που έχει!!!!!Το ζήτημα αυτό το αντιμετώπισα για πρώτη φορά και ελπίζω για τελευταία όταν έχασα την προ-γιαγιά μου.Είμαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος,μετρίου αναστήματος 1,83m,όταν λοιπόν στα 90 της χρόνια η γιαγιά μου μου έριχνε ένα κεφάλι!!!Τους τελευταίους μήνες της ζωής αναγκάστικα έγω,τα παιδιά της,τα εγγόνια της,τα δισέγγονα της να την βλέπουμε να "μαζεύει",να "συρικνώνεται"!!Το αποτέλεσμα ήταν δεδομένο,απ΄λα παραμείναμε θιασώτες της αδυναμίας μας να την βοηθήσουμε να παρατείνει την ζωή της...Τότε λοιπόν αναρωτήθηκα εάν θα ήταν φρόνιμο να επισπεύσουμε το ήδη γνωστό αποτέλεσμα...Ναί είναι εγωϊστικό!!!
Δεν πρότεινα να τεθούν νομικά πλαίσια υποστήριξης της ευθανασίας,έλεος,αλλά να αγαπητή γιατί είχα,έχω αυτή την άποψη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 20:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Υακινθε,
κι απο μενα συγνωμη που αναγκαστηκες να "ξαναζησεις" αυτο που περασες με τη προ-γιαγια σου.
Μου θυμισες κ εμενα (αν και αυτα ποτε δεν ξεχνιουνται) αυτο που περασε η γιαγια μου πριν πεθανει...απο το πρωτο εγγεφαλικο που επαθε δεν μπορουσε να χρησιμοποιησει πια τις λεξεις που ηξερε πριν..ηταν σαν ενα μικρο παιδι οταν πια εφτασε στο 7ο εγγεφαλικο...
τις μαθεναμε μαζι με τον αδερφο μου να μιλαει απο την αρχη...εδινε σε ολους αλλα ονοματα...απο την παιδικη της ηλικια ισως...η απο αλλες τις ζωες ...ποιος ξερει? ονοματα ασχετα...
Συνεχεια κουναγε το κεφαλι της σαν να "κοροιδευε" τον εαυτο της για την κατασταση που ειχε φτασει...ομως(!!!) ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ!!!!
Προσπαθουσε να επανελθει κ ασ μην δουλευε κανονικα ο εγγεφαλος της...
επειδη ειχε παραλυσει το χερι της της ειχαμε ενα ειδικο μπαλακι να το κραταει οσο μπορουσε κ να το πιεζει...κ την εβλεπες και το ειχε συνεχεια στο χερι της και προσπαθουσε...προσπαθουσε με χαρα της να ξαναμαθει ολα εκεινα που ηξερε κι ας συνεχιζε που και που να κουναει το κεφαλι της σαν να ελεγε "που καταντησα"...
Κι εγω ποναγα πολυ οταν το εβλεπα αυτο...και ολοι οι δικοι μου...
οταν το πρωτοεπαθε δεν ημουν καν κοντα της δεν ημουν καν στην ελλαδα..και ομως η μητερα μου χωρις να μπορει η γιαγια μου να αρθρωσει λεξη παρα μονο εβγαζε κατι ηχους...καταλαβε οτι θελει να μου μιλησει...η εστω να με ακουσει...και με πηραν τηλεφωνο και το μονο που ακουγα απο τη γιαγια μου ηταν κατι ηχοι που δεν ειχαν κανενα νοημα...πονεσα πολυ τοτε βεβαια...αλλα παρολαυτα εστω και ετσι ειχε ξεπερασει τον κινδυνο που ειχε οταν βρισκοταν στην εντατικη...

ειχαμε το δικαιωμα οταν ηταν στην εντατικη και δεν ενοιωθε τιποτα να της αφαιρεσουμε τη ζωη?
Δεν νομιζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 20:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να κλεισω με κατι πιο ευχαριστο...
Ξερεις πιστευω και νοιωθεις οτι αυτη τη στιγμη μας βλεπουν, μας σκεφτονται, μας νοιωθουν (και γιατι οχι ισως κανουν και παρεουλα)
απο καπου εκει ψηλα...και πιστευω χερονται που δεν πηραμε καποια τετοια αποφαση που θα χαλαγε το καρμα μας...με καταλαβαινεις πιστευω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2002, 09:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά. Το θέμα ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να σκοτώνει κάποιον άλλο. Είναι ανεπίτρεπτο από τον ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ. Έχει αναλάβει ελεύθερα κάποιες δοκιμασίες που πρέπει να περάσει με την βοήθεια μας, με την συμπαράσταση μας και με την αγάπη μας. Το δικαίωμα της ζωής ή του θανάτου το έχει μόνο ο άνθρωπος που δοκιμάζεται. Κανένας άλλος. Εάν δεν αντέξει τις δοκιμασίες που ο ίδιος αποφάσισε πρίν να ενσαρκωθή, τότε έχει το δικαίωμα να πάρη ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ την προσωπική του απόφαση. ΟΜΩΣ θα επωμισθή και το ΚΑΡΜΑ που θα δημιουργήση. Δεν έχει δικαίωμα ο άνθρωπος που δοκιμάζεται να ζητήση από κάποιον άλλο, να του αφαιρέση την ζωή του και το χειρότερο ο άλλος να αποδεχτή εν ονόματι της αγάπης. Τότε κάνουν συνειδητή σύμπραξη σε φόνο και το ΚΑΡΜΑ διπλασιάζεται και στους δύο, διότι αλληλομεταβιβάζονται οι διαθλασμένες ενέργειες. Ο δοκιμασθείς είναι υποχρεωμένος να φέρη εις πέρας το είδος του εξαγνισμού που απεφάσισε από την Διάσταση που ενσαρκώθηκε. Δεν έχει σημασία εάν είναι ανίατος ασθένεια ή κάποιος που εκάηκε. Έχουν τους ίδιους πόνους, κανένας δεν αντέχει. Τότε τι γίνεται; Πρέπει να φονεύουν την ζωή τους; Ο Πλανήτης ΓΗ είναι ο Πλανήτης των δοκιμασιών και του εξαγνισμού. Στον Πλανήτη ΓΗ γίνεται η κάθαρση της ψυχής και υπάρχει πολλύς πόνος στην σημερινή ζωή που όλα είναι σατανοκρατούμενα. Ας τους συμπαρασταθούν με ΑΓΑΠΗ και όχι να ζητούν να συμπράξουν σε φόνους και μάλιστα με την έγκριση του κράτους.
Στέλλω τον σεβασμό και την αγάπη μου προς όλες τις δοκιμασθέντες ψυχές και τις εμψυχώνω με ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΓΑΠΗΣ για να αντέξουν τις δοκιμασίες τους. ΙΩΑΝΝΑ

Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 18:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν νομιζω αγαπητοι φιλοι, οτι εχουμε το δικαιωμα να αποφασισουμε για το ανωδυνο ή επωδυνο τελος ενος συναθρώπου μας. Για το δικο μας τελος ναι, μπορουμε. ΑΛλα με πιο δικαιωμα για καποιον αλλον? Με το δικαιωμα της αγαπης? του οίκτου? Οχι, οχι..

Εγω προσωπικα το εχω πει και το εχω δηλώσει στη γιατρο μου οτι σε περιπτωση επωδυνης ανιατης ασθένειας μου επιθυμω να δοκιμαστουν σε μενα νεα φαρμακα και μεθοδοι θεραπειας που θα βοηθησουν τους συναθρώπους μου και οταν η ιατρικη τελειωσει τα πειραματα της επανω μου, να προχωρήσουν στην ευθανασία και στη δωρεα του σωματος μου στο πανεπιστημιο των Αθηνων - ιατρικη(ειμαι δωρητης σωματος).

Η αποφαση μου ειναι απολυτα συνειδητη. Ξερω οτι το σωμα μου ειναι το οχημα της ψυχης, οτι εχει ημερομηνια ληξης. Η αθανατη ψυχη θα σνεχίσει γιατι εσυνειδητα εχω επιλεξει την πορεια προς το Συμπαντικο Πατερα.

Αλλα με κανενα τροπο δεν νομιζω οτι μπορω να αποφασισω για τη τυχη καποιου συναθρωπου μου όσο κοντινος και να ειναι. Αυτο που μπορω να προσφερω στους συνανθρωπους μου ειναι η βοηθεια για τη συνειδητοποιηση της συμπαντικης πραγματικοτητας, για την πορεια μας προς τη τελειοτητα. Και απο κει και περα οι ιδιοι θα επιλεξουν τον τροπο διαφυγης απο τη σαρκα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 01:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου φαινεται αταιριαστο φιλε Εχεμβροτε;
Που αλλο θα ταιριαζε καλυτερα το θεμα της ευθανασιας;
Κατα την γνωμη μου βασικο ερωτημα της ευθανασιας ειναι αν θα συνεχιστει καποια θεραπεια η αν θα τα παρατησουμε εντελως οποτε καπου κολλαει...

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 11:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ!
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΠΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΕΙΡΩΝΙΑΣ ΜΕΣΩ ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ.
ΛΕΙΠΕΙ Ο ΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ. ΕΣΤΩ Η ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ.
ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXEMBROTE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η Silverwolf ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΕΧΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 16:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EXEMBROTE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η Silverwolf ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ
ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΕΧΝΗ

Παλιά μου τέχνη κόσκινο, λοιπόν και ο Εχέμβροτος.
Αναρρωτιέμαι ρε παιδιά, εγώ που διάβασα αυτά τα γραφόμενα, γιατί δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να παρεξηγήσω αυτά που γράφει ο Εχέμβροτος;
Μήπως γιατί τον γνωρίζω λίγο καλύτερα από άλλα του γραφόμενα; Αρα είμαι προκατηλημένη θετικά. Συμπέρασμα: Πολλά συμπεραίνουμε από υποκειμενικές γωνίες θέασης των πραγμάτων, συχνά δε ανακαλύπτουμε ότι μπορεί και να σφάλουμε. Γιατί λοιπόν να μπαίνουμε στον κόπο;

Σχετικά με το θέμα της ευθανασίας που ανέστησες φίλε Εχέμβροτε, διερωτώμαι, εάν η ευθανασία είναι παρέμβαση (που είναι), το να κρατάς έναν άνθρωπο ζωντανό αλλά καλωδιωμένο με 10 μηχανήματα, γιατί δεν είναι παρέμβαση στην απόφαση του Θεού; Και ειδικά, οταν η ύπαρξη ή μη, αλλά και η ποιότητα της περίθαλψης και της καλωδίωσης εξαρτάται άμεσα από το πόσο πλούσιος και διάσημος είναι κάποιος...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 17:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι θέλεις να πεις με αυτό Εχέμβροτε;

Οτι αυτό που είπα ήταν κουτό;ε;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 23:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΣΟΥΛΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...
ΝΩΡΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΤΣΙ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ;

ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ...

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 00:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΑΡΧΙΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΣ
ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.......
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩΣΟ
quote:
DEN PISTEUW NA ME PAREXIGISATE PALI E>?????")XAXXAXAXAXAXAXA

ΑΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ!
ΦΙΛΙΚΑ

Υ.Γ ΦΙΛΤΑΤΕΕΧΕΜΒΡΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα παιδιά. Δεν είχα αντιληφθεί την υπαρξή του. Μπράβο στον dottore για την έρευνα που έκανε.
Αγαπητή cinderella θα ήθελα να μας πεις για ποιούς λόγους έχασες το όραμά σου; Γιατί το επάγγελμά σου κατάντησε στα μάτια σου εμπόριο;
Το θέμα δεν είναι πώς το βλέπουν οι άλλοι αλλά πώς το βλέπεις εσυ!
Τί;; Δε σου αρέσει η μοναξιά; Ε τότε μάθε ότι το ίδιο όραμα με εσένα έχω και εγώ. Είμαι στο 2ο έτος της Ιατρικής και να είσαι σίγουρη ότι δε θα πάψω να οραματίζομαι ΤΗΝ υγεία, όσο η ψυχή μου φιλοξενείται στο ΝΑΟ μου-το σώμα μου. Ξέρεις τί θέλεις να γίνω όταν μεγαλώσω; Επιδιορθωτής ΝΑΩΝ σαν το δικό μου. Υπάρχουν εξάλλου τόσοι πολλοί γύρω μου... Γι'αυτό λοιπόν μην παραδίδεις τα όπλα. Να θυμάσαι. Οι καλοί δε χάνονται ποτέ.
Η αποψή μου για το θέμα;Με κάλυψε ο φίλτατος Σίσυφος.


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 11:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου εύχομαι να μην το χάσεις ποτέ το όραμά σου Secondborn!
Σας χρειαζόμαστε με πίστη και όραμα και όχι κυνικούς κυνηγούς του φακέλου. (και έχουμε και εμείς ευθύνη να μην σας σπρώξουμε προς τα εκεί...)

Με εκτίμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 16:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας χρειαζόμαστε με πίστη και όραμα και όχι κυνικούς κυνηγούς του φακέλου. (και έχουμε και εμείς ευθύνη να μην σας σπρώξουμε προς τα εκεί...)

Θυμηθείτε τα λόγια του Silverwolf σε όλες σας τις πράξεις.
Είμαστε υπεύθυνοι για το περιβάλλον μας. Δε μας επηρεάζει μόνο αυτό.
Εύχομαι να μη ακούσω ποτέ κανέναν ξανά να επιχειρηματολογεί με τον εξής τρόπο: "Ε τι να κάνουμε; Έτσι είναι το σύστημα..."
Ντροπή!...στους "καναπέδες".

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 20/05/2003 21:37:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 14:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό:
quote:
Ως ''πράξη ευσπλαχνίας'' χαρακτήρισε Αυστραλιανό δικαστήριο την προσχεδιασμένη ευθανασία ενός άνδρα που βοήθησε την καρκινοπαθή γυναίκα του να πεθάνει τον Οκτώβριο του 2002.

Το Ανώτατο Δικαστήριο Μελβούρνης επέβαλε στον Αλεξάντερ Μάξγουελ ποινή φυλάκισης 18 μηνών με αναστολή.

Το μαρτύριο του ζεύγους άρχισε το 1994, όταν η Μάργκαρετ, γυναίκα του Αλεξάντερ Μάξγουελ προσβλήθηκε από ανίατη μορφή καρκίνου. Όταν η συμβατική ιατρική ύψωσε τα χέρια, το ζεύγος Μάξγουελ στράφηκε προς την εναλλακτική ιατρική, αποφασισμένο να δώσει νέο αγώνα για τη θεραπεία της Μάργκαρετ. Οι προσπάθειες απέβαιναν μάταιες. Ο καρκίνος έλιωνε καθημερινά την Μάργκαρετ και η ζωή της γινόταν καθημερινά πιο μαρτυρικός.

Απελπισμένη, η Μάργκαρετ παρεκάλεσε τον άνδρα της να την βοηθήσει να πεθάνει, για να απαλλαγεί από το άσκοπο μαρτύριό της. Εξουθενωμένος και ο Αλεξάντερ από την καθημερινή δοκιμασία της γυναίκας του, υποσχέθηκε να της κάνει ευθανασία, να τη βοηθήσει να πεθάνει.

Στις 19 Οκτωβρίου 2002 το ανδρόγυνο πήγε στο τροχόσπιτο που είχαν στο Φίλιπ ’ϊλαντ και το οποίο είχαν επιλέξει ως τόπο του παντοτινού αποχωρισμού τους. Μετά το θάνατο, ο Μάξγουελ ειδοποίησε την αστυνομία και ξάπλωσε πάλι δίπλα στη γυναίκα του, μέχρι να φθάσουν οι αστυνομικοί.

Στην αγόρευσή του ο πρόεδρος του δικαστηρίου, δικαστής Κόλντρι, είπε ότι δέχθηκε τη διαβεβαίωση του Μάξγουελ, ότι αγαπούσε τη γυναίκα του και ότι δεσμεύτηκε από τη συμφωνία που είχαν κάνει, να την βοηθήσει να πεθάνει.

Πηγή: -Α.Π.Ε.



και νόμος άρχισε να γίνεται πιο ελαστικός σε τέτοιες περιπτώσεις...

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στον ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 17:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΑ'ΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ. ΔΟΛΟΦΙΝΙΑ ΜΕ ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 21:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστά και δίκαια αυτα αλλα ... δεν μπορούμε να ξε΄ρουμε σίγουρα πως θα αντιδρούσαμε αν βιώναμε κατι τέτοιο προσωπικα . είναι άλλο να καθόμαστε και να θεωρητικολογούμε και άλλο να έχεις την μανα σου ή την σύντροφό σου να σφαδάζει και να σε παρακαλέι να δωσεις τελος στ μαρτύριο της ... ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με τη περιπτωση της ευθανασίας . άλωστε αν ήταν έτσι τότε θα έπρεπε να θεωρήσουμε δολοφονία ακόμη και την πραξη στρατιωτων κατα τονπόλεμο να πυροβολουν στο κεφάλι συντρόφους τους καθως είναι παρα πολύ βαρια τραυματισμενοι και είναι απίθανο να ζήσουν...
σκεφτείτε πως αν ήμασταν σεμία ανάλογη θέση ίσως και εμείς να παρακαλάγαμε τους γύρως μας να δωσουν τελος στη ζωή μας

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azazel
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 16:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azazel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος στο να βρω πληροφορίες για το βιβλίο "Απελευθέρωση της καταστροφής των ζώων άνευ αξίας";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 03:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους...
Θα ηθελα απλα να πω την αποψη μου στο θεμα.

Πιστευω πως ο ανθρωπος εχει το δικαιωμα της ελευθερης βουλησης και το δικαωμα να κανει οτι επιθυμει και τον εθχαριστει.
...χωρις βεβαια να βλαπτει τους αλους.

Γιατι λοιπον να μην εχει το δικαιωμα να δωσει τερμα στη ζωη του οταν αυτος το επιθυμει?
και γιατι θα πρεπει να διοκωντε ποινικα οσοι τον βοηθανε να κανει την επιθυμια του πραξη???

να στε καλα....

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 03:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης

[quote]
[ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΑ'ΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ. ΔΟΛΟΦΙΝΙΑ ΜΕ ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.]

Η δολοφονια ειναι παντα δολοφονια και δεν αλαζει.
Ομως το οτι ΕΣΥ ονομαζεις την ευθανασια δολοφονια δεν σημαινει και οτι ισχυει.....

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

Edited by - Αχαιός on 17/03/2006 03:43:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 11:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους κι απο μενα.

Δεν ξερω αν θεωρειται η οχι δολοφονια αγαπητε φιλε Αχαιε.Ειναι παντα
το πως το βλεπει καθενας.Σαφως και ολοι εχουμε την προσωπικη μας αποψη.Και μαλλον κανεις μας δεν πρεπει να προσπαθει να επιβαλει την γνωμη του.Εγω ομως εχω μια απορια.Με τι συνειδηση μπορει να κοιμηθει
ενας ανθρωπος το βραδυ οταν εχει αφαιρεσει μια ανθρωπινη ζωη εστω και
με "καλο σκοπο" οπως λετε και για να τον "βοηθησει"? Και τελικα ποσο εγωιστικο ειναι να αντεξει καποιος να αποφασισει και να τερματισει μια ζωη? Και ποιος ειναι αυτος που προβλεπει με τοση σιγουρια το μελλον ωστε να γνωριζει πως δεν υπαρχει τροπος σωτηριας για τον συγκεκριμενο ανθρωπο? Ερχομαι να συμφωνησω με τον ΣΙΣΙΦΟ και να θυμησω....Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. Τωρα θα μου πειτε, τελευταια αλλα πεθαινει κι αυτη.Ναι!!... αλλα σβηνει μονη της, δεν την σκοτωνουμε.


Αυτα , πραγματικα φιλικα
Ρενα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 15:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη rena_myst...

Για ποια ελπιδα μου μιλας?
Οταν καποιος δεν εχει ποδια και χερια, οταν καποιος ειναι καθηλωμενος σε αναπηρικη καρεκλα και το μονο που μπορει να κουνησει ειναι το στομα του, οταν καποιος εχει φτασει σε σταδιο καρκινου μη αναστρεψιμο οταν.....
Τι ελπιδα μπορει να εχει ενας τετοιος ανθρωπος?

Για πιο μελλον μου μιλας?

Εχεις δει ποτε ανθρωπο να πεθαινει απο καρκινο, να αργοπεθαινει μερα με τη μερα και να μην εχει επαφη με το περιβαλον, να μη καταλαβαινει ποιοι ειναι γυρω του, τα παιδια του τα εγγονια του, κανεναν απολυτως.
Και ενω ξερεις πως φυσιολογικα θα πεθανει απο μερα σε μερα εσυ να τον κρατας ζωντανο βασανιζωντας τον μονο και μονο επειδη νιωθεις καλυτερα.
Αυτο και αν ειναι εγωιστικο.

Εχεις δει λοιπον ποτε τετοιο ανθρωπο?
Εγω εχω δει, ημουν μαζι του μεχρι που αφησε την τελευταια του πνοη σε ενα αθλιο κρεβατι νοσοκομειου.
Ενα μηνα τον κρατησαν ζωντανο τα παιδια του χρησιμοποιωντας καθε λογης μηχανημα και φαρμακα μετατρεποντας τον σε ζομπι.
Ενω ηξεραν πως ο θανατος του ηταν αναποφεκτος.

Αυτο λοιπον ειναι εγωισμος, το να κρατας δηλαδη εναν ανθρωπο στη ζωη παρα φυση.

Ε και τελος παντων οταν καποιος επιλεγει να πεθανει δεν ειναι δυνατον αυτοι που τον βοηθουν, να διωκοντε ποινικα ως δολοφονοι.

Ειναι γεγονος πως ..εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λεμε..
Για αυτο αναλογισου τι θα ηθελες εσυ απο τους αλλους, αν βρισκοσουν σε μια τετοια κατασταση...

Συγνωμη αν ακουγομαι επιθετικος, δεν ειναι στις προθεσεις μου, αλλα δεν ειναι δυνατον να αποκαλουμε δολοφονους ανθρωπους οι οποιοι καταλαβαινουν την ψυχη και τα αισθηματα ανθρωπων που ως μονη διεξοδο απο τη χρονια δυστηχια και πονο εχουν το θανατο.

Προβληματιστιτε λιγο με αυτα που σας ειπα και μου απαντατε...

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

Edited by - Αχαιός on 20/03/2006 15:35:01

Edited by - Αχαιός on 20/03/2006 15:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 08:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Αχαιε,

πιστεψε με το εχω ζησει απο πολυ κοντα.Απλα η προσωπικη και ταπεινη μου γνωμη ειναι πως δεν ειμαστε αρμοδιοι εμεις να αποφασισουμε κατι τετοιο.Εκτος απο ενα πολυ αγαπημενο μου προσωπο που εχασα απο την "κακια αρρωστια", και που πιστεψε με πονουσα πολυ οταν ηταν σ'αυτη τη κατασταση αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα σκεφτομουν να αποφασισω να δωσω τελος σε μια ζωη.Ποσο μαλλον σε δικο μου ανθρωπο.
Επιπλεον, ο αρραβωνιαστικος μου μετα απο ενα πολυ σοβαρο ατυχημα , εμεινε στην εντατικη 5 μηνες,χωρισ καμια επαφη με το περιβαλλον.Ενω ολοι τον ειχαν ξεγραμμενο, σε πληροφορω πως συνηλθε ξαφνικα, εχουν περασει απο τοτε 5 χρονια, και ειναι εντελως καλα.Σκεψου να αποφασιζαμε λοιπον κατι τετοιο επειδη τοτε ηταν "φυτο".
Οκ, καθενας το βλεπει και διαφορετικα, αλλα αν η οικογενεια του αποφαζιζε τοτε να "πατησει ενα κουμπακι" ετσι απλα, τωρα δεν θα τον ειχα πλαι μου.Σ'αυτη τη περιπτωση τι γινετε λοιπον?Πως μπορει καποιος να ειναι σιγουρος για την τυχη του αλλου?Αν ακουγες τοτε τους γιατρους..δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο να συνελθει!!Κι ομως.

Αυτα λοιπον,
Φιλικα
Ρενα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 08:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Rena_myst καλημερα...

Διαφορετικη η περιπτωση που μου περιγραφεις και διαφορετικη η αυτη που εζησα εγω.

Καθε κατασταση χρηζει διαφορετικης αντιμετοπισης αναλογα με το περιστατικο.
Σαφως και ο συντροφος σου επρεπε να ζησει.
Δεν ειπα εγω πως τετοιοι ασθενεις σαν τον αρραβωνιαστικο σου χρηζουν ευθανασιας. Εννοειται πως οχι.
Αλλα αυτοι που εχουν την δυνατοτητα να το επιλεγουν, τοτε πιστευω πως θα πρεπει να βοηθιουντε.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 08:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Αχαιε καλημερα,

σαφως και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Οπως και διαφορετικα
σκεφτεται και ο καθενας απο μας.Αυτο ειναι που κανει και τις συζητησεις μας να εχουν ενδιαφερον.
Δεν ειμαι εγω αυτη που θα πει πια ειναι η σωστη αποψη στο
θεμα της ευθανασιας.
Το μονο που μπορω να κανω ειναι να ευχηθω κανενας απο μας να μην
βρεθει σ'αυτη τη δυσαρεστη θεση.Μακαρι ολος ο κοσμος να ειναι καλα
και γερος.

Φιλικα
ΡεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy