ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τα Δώρα των Θεών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 21:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κάδμος μαζί με την μητέρα του Τηλέφασσα πρώτα πήγε στην Ρόδο και έκτισε το ιερό του Ποσειδώνα επειδή τον έσωσε από κάποια τρικυμία ( εδώ να σημειώσουμε πως και ο Δαναός όταν έφυγε με τις κόρες του από την Αίγυπτο πρώτα στην Ρόδο σταμάτησε όπου αφιέρωσε ιερό στην Λινδία Αθηνά με την ίδια περίπου υπόσχεση που είχε δώσει και εκείνος περί της σωτηρίας του). Εκεί άφησε και κάποιους Φοίνικες ως φύλακες του ιερού και αφού έκανε αφιερώματα και στην Λινδία Αθηνά έφυγε. Μετά ήρθε στο νησί Καλλίστη ( Θάσο) όπου άφησε και αποικία και έκανε άρχοντα αυτής τον Μεμβλίαρο. Αφού λοιπόν συνέχισε την αναζήτηση της αδερφής του χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα ήρθε στην Θράκη όπου μάλιστα ήταν και ο τόπος που πέθανε η μητέρα του Τηλέφασσα. Μάλιστα λέγεται πως είναι αυτός που ανακάλυψε και τα χρυσορυχεία του Παγγαίου όρους.
Μην ξέροντας τι πρέπει να κάνει στην συνέχεια πήγε στο Μαντείο των Δελφών να πάρει χρησμό περί του μέλλοντός του. Η Πυθία του είπε πως δεν πρέπει πια να συνεχίζει το ψάξιμο της Ευρώπης γιατί θα είναι άκαρπο. Αυτό που έπρεπε να κάνει ήταν να ακολουθήσει την πρώτη αγελάδα που θα εύρισκε μπροστά του και εκεί που θα σταματούσε εκείνη να ξεκουραστεί εκεί θα έχτιζε και την πόλη στην οποία έπρεπε να μείνει. Πραγματικά ο Κάδμος περνώντας από την Φωκίδα είδε μια αγελάδα που είχε αποκοπεί από το κοπάδι του Πελάγοντα και αρχίζει να την ακολουθεί. Περνώντας αυτή στην Βοιωτική γη κουρασμένη σταματά και κάθεται κατά γης. Εκεί λοιπόν ο Κάδμος αποφασίζει όπως ο χρησμός του υπέδειξε και χτίζει την ακρόπολη Καδμεία εξ’ αυτού ονομαζόμενη έτσι.

Συνεχίζεται...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 21:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Βασικά πάρα πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και λεπτομέρειες!Κάποια πηγή αν γίνεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 21:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Βασικά πάρα πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και λεπτομέρειες!Κάποια πηγή αν γίνεται;



Απολλόδωρος, Διόδωρος Σικελιώτης,Ωγυγια Αθανασίου Σταγειρίτου.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 21:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάστε και εσείς όπως κάνω χρόνια
τώρα και εγω!

Καλό θα σας κἀνει!!!

Και να μην ακούσω
βλακείες για μάυρο Κάδμο, και συναφείς μπουρδολογίες...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 22:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβάστε και εσείς όπως κάνω χρόνια
τώρα και εγω!

Καλό θα σας κἀνει!!!



Δηλαδή καλή μου kapodistria είναι σαν να μας λες οτι η Μυθολογία κρύβει την αλήθεια και πρέπει να αναθεωρήσουμε την κραταιά άποψη περι Μυθολογίας και να εντάξουμε αυτά τα "κείμενα" ως Ιστορικά ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 22:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δούμε όμως λίγο τους κατοίκους εκείνης της περιοχής οι οποίοι πριν το κατακλυσμό του Ωγύγου λέγονταν Εκτήνες και οι οποίοι χάθηκαν με τον κατακλυσμό. Στην συνέχεια ήρθαν οι Άονες και Ύαντες. Από αυτούς οι Ύαντες ήρθαν σε σύγκρουση με τον Κάδμο αλλά νικήθηκαν από αυτό και έφυγαν. Οι Άονες όμως έμειναν και ενώθηκαν με τον Κάδμο και τους ανθρώπους του. Ο Κάδμος σε ευγνωμοσύνη προς την Αθηνά που τον βοήθησε θέλησε να θυσιάσει την αγελάδα που είχε ακολουθήσει. Έτσι έστειλε δυό ανθρώπους του τον Δηϊλέοντα και τον Σέριφο να βρούν νερό. Αυτοί όμως έπεσαν πάνω σε έναν δράκο ο οποίος τους κατασπάραξε. Αυτόν τον Δράκο η θεά Αθηνά είπε στον Κάδμο πως έπρεπε να τον σκοτώσει και στην συνέχεια να σπείρει τα δόντια του. Έτσι έκανε λοιπόν ο Κάδμος και βλέπει από τα δόντια αυτά να φυτρώνουν ένοπλοι άνδρες. Αυτοί ονομάσθηκαν Σπαρτοί. Και ο Κάδμος όπως τον είχε συμβουλέψει η Αθηνά άρχισε να ρίχνει πέτρες ανάμεσά τους ώστε αυτοί νόμισαν πως αυτό γινόταν από τους διπλανούς τους με αποτέλεσμα να αλληλοσκοτωθούν. Πέντε μόνο σώθηκαν από αυτούς, ο Εχίων, ο Ουδαίος, ο Χθόνιος, ο Υπερήνωρ και ο Πέλωρ. Για τον θάνατο των υπολοίπων σπαρτών ο Κάδμος τιμωρήθηκε να υπηρετήσει ποινή ενός ενιαυτού ή αίδιου όπως το αναφέρει ο Απολλόδωρος και ήταν ο χρόνος αυτός ίσος με οκτώ έτη. Μια παρένθεση ακόμη να κάνουμε εδώ για να σημειώσουμε πως η αναφορά του Δράκοντα και η σπορά των δοντιών του αναφέρεται και στην ιστορία του Δευκαλίωνα μετά τον ομώνυμο κατακλυσμό. Και εκεί πάλι είχαν φυτρώσει άνθρωποι, όπως και στην ιστορία του Ιάσωνα κατά την δοκιμασία που του έβαλε ο Αιήτης μετά την πάλη του με τον χάλκινο ταύρο. Τα δόντια μάλιστα εκείνα λέγεται πως ήταν τα μισά από αυτά που είχε ο Κάδμος και ήταν ο Φρίξος που τα έφερε στον βασιλιά Αιήτη. Η παρουσία του δράκοντα στην προϊστορία φαίνεται να έχει την δική της συμβολική αφού και ο Απόλλων παλεύει με τον Πύθωνα για την κατάκτηση των Δελφών.
Να συμπληρώσουμε για τους Σπαρτούς επίσης πως οι απόγονοί τους είχαν ένα σημάδι στον ώμο σε σχήμα λόγχης και από αυτό ξεχώριζαν. Μάλιστα μια μεγάλη γενιά Σπαρτών οι Αιγείδες που ήταν και από τις κυριότερες των Θηβών, λέγεται πως καταγόταν και ο μεγάλος Πίνδαρος. Από την γενιά του Σπαρτού Ουδαίου κατάγεται ο μάντης Τειρεσίας. Ο Εχίων μάλιστα βοήθησε τον Κάδμο να χτίσει την Καδμεία που πήρε και το όνομά του. Εχιονία την έλεγαν πρώτα. Παντρεύτηκε και την κόρη του Κάδμου Αγαυή και γέννησε τον Πενθέα. Τέλος ο Χθόνιος γέννησε τον Νυκτέα, την Νυκτηϊδα και τον Λύκο. Από αυτούς κατάγεται ο Αστακός που είχε τέσσερα παιδιά τον Ίσμαρο, τον Λεάδη, τον Μελάνιππο και τον Αμφίδικο ή Ασπόδικο και όλοι τους ξεχώρισαν με την ανδρεία τους στον πρώτο Θηβαϊκό πόλεμο. Μάλιστα ο τάφος του Ασπόδικου σώζεται κοντά στην Οιδιπόδια κρήνη. Από την γενιά του Χθονίου και συγκεκριμένα της κόρης του Νυκτηϊδας γεννήθηκε ο Λάβδακος ιδρυτής του γνωστού, για το μεγάλο δράμα που έπληξε την οικογένεια, οίκου των Λαβδακιδών. Αλλά η σχέση αυτού του οίκου με τις Θήβες είναι συνδεδεμένη και με τον Νυκτέα, αδερφό της Νυκτηϊδας, από την κόρη του οποίου, την Αντιόπη γεννήθηκαν οι Διόσκουροι Ζήθων και Αμφίων. Για αυτούς λοιπόν η αναφορά των αρχαίων συγγραφέων λέει ότι έδιωξαν τον Κάδμο και την γυναίκα του και έκτισαν την Θήβα την οποία ονόμασαν από το όνομα της γυναίκας του Ζήθου Θήβης. Το άξιο περιέργειας και θαυμασμού είναι η αναφορά σχετικά με τον τρόπο που έκτισαν την πόλη. Λέγεται λοιπόν ότι ο Αμφίων ή ακόμη και ο αδερφός του Ζήθος έπαιζαν μουσική και με κάποιο τρόπο οι πέτρες μεταφέρονταν στο σημείο που έπρεπε να στηθούν. Την μουσική ο Αμφίων την έμαθε από τον Ερμή επειδή ήταν ο πρώτος που τον τίμησε χτίζοντας και βωμό προς τιμή του. Αλλά και γιατί ήταν πολύ ευσεβής τον δίδαξε ο Θεός την τέχνη της μουσικής αρμονίας. Αναφέρεται δε και ως ο εφευρέτης της επτάχορδης λύρας και ήταν τόσο υπέροχη η μουσική απόδοση του Αμφίωνα ώστε χαρακτηριστικά λέγεται γι’ αυτόν πως όταν έπαιζε την λύρα ακόμη και τα δένδρα, οι πέτρες αλλά και τα ζώα χόρευαν!!! Έτσι χτίσθηκε η Θήβα!!!


( Στην Βιβλιοθήκη του Απολλοδώρου και κυρίως στο Βιβλίο Γ'θα βρείτε τις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την γενιά του Κάδμου,την Θήβα, τον Ζήθο και τον Αμφίωνα ).

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 22:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Διαβάστε και εσείς όπως κάνω χρόνια
τώρα και εγω!

Καλό θα σας κἀνει!!!



Δηλαδή καλή μου kapodistria είναι σαν να μας λες οτι η Μυθολογία κρύβει την αλήθεια και πρέπει να αναθεωρήσουμε την κραταιά άποψη περι Μυθολογίας και να εντάξουμε αυτά τα "κείμενα" ως Ιστορικά ?




Αγαπητέ Αιθήρ, η Ελληνική Μυθολογία είναι η
Προϊστορία των Ελλήνων. Και ως από τα ευρύματα
που έρχονται στο φως,αποδεικνύεται μόνον του,δεν το λέω εγω,
ότι είναι Ιστορία.

θα σου παραθέσω τα λόγια μιας επιστήμονος και όχι
δικά μου:
" Όπως επισημαίνει η αρχαιολόγος, ανασκαφέας του ανακτόρου των Αιγών, Αγγελική Κοταρίδη, «μία σειρά από ευρήματα τεκμηριώνουν ότι ο Μέγας Αλέξανδρος δεν ξεφύτρωσε από το πουθενά για να κατακτήσει όλο τον κόσμο. Ήταν βλαστάρι της δυναστείας των Τημενιδών, που κυβέρνησαν επί τρεισήμισι αιώνες το μακεδονικό βασιλείο και ήταν απόγονοι του Ηρακλή και του Δία».

Ο καθείς ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 22:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικό για να αποδεχτώ αυτά όμως είναι να είμαι δωδεκαθεϊστής
αλλά δεν είμαι

Τέλος πάντων , να μη σας χαλάσω την κουβέντα σας
ετσι κι αλλιώς δεν μετέχω σε κουβέντες περί θρησκείας
θεώρησε άτοπο το ερώτημα μου .

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria
quote:
Και να μην ακούσω
βλακείες για μάυρο Κάδμο, και συναφείς μπουρδολογίες...

Απο το έργο του Αισχύλου ``Προμηθέας ο Δεσμώτης``.
Tα λόγια αυτά ξεστόμισε ο Τιτάνας δέσμιος στο βράχο στην Ιω.

ἐπώνυμον δὲ τῶν Διὸς γεννημάτων
τέξεις κελαινὸν Ἔπαφον, ὃς καρπώσεται
ὅσην πλατύρρους Νεῖλος ἀρδεύει χθόνα·
πέμπτη δ᾽ ἀπ᾽ αὐτοῦ γέννα πεντηκοντάπαις
πάλιν πρὸς Ἄργος οὐχ ἑκοῦσ᾽ ἐλεύσεται

Σε μετάφραση..κ' έτσι απ' το Δία μαύρο γυιό θέ να γεννήσης,
τον Έπαφο με τόνομα, πού όση ποτίζει
χώραν ο Νείλος ο πλατύς θα εξουσιάση.
Κι απ' αυτόν πέμπτη γενεά οι πενήντα κόρες
στο Άργος θαρθούνε πίσω, δίχως να το θέλουν....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικό για να αποδεχτώ αυτά όμως είναι να είμαι δωδεκαθεϊστής
αλλά δεν είμαι

Τέλος πάντων , να μη σας χαλάσω την κουβέντα σας
ετσι κι αλλιώς δεν μετέχω σε κουβέντες περί θρησκείας
θεώρησε άτοπο το ερώτημα μου .

Ευχαριστώ



Εγώ πάντως ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
και φυσικά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ !!!
Αλλά το να εξετάζω θέματα που ανήκουν στις
ρίζες μου,το θεωρώ πολύ φυσιολογικό!!!
Πόσο δε μάλλον όταν πρόκειται για την
Προϊστορία που είναι ο πρόδρομος της
Ιστορίας.


Όσο αφορά το θέμα,εγω μπήκα να γράψω κάποια πράγματα
εξ'αιτίας της αναφοράς που έγινε σε ονόματα
της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑΣ.


Πάντως την προϋπόθεση που θέτεις
"Βασικό για να αποδεχτώ αυτά όμως είναι να είμαι δωδεκαθεϊστής
αλλά δεν είμαι...",
ειλικρινά δεν μπορώ
να την καταλάβω!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα λοιπόν με την εξήγηση που δίνει
ο allzzaro, για τον "μαύρο" Έπαφο,
λογικά όση είχαν το όνομα αυτό πρέπει να ήταν
ΜΑΥΡΟΙ και ΜΑΥΡΕΣ !!!

Στην ελληνική μυθολογία με το όνομα Κελαινώ και Κέλαινος(από τη λέξη κελαινός = σκοτεινός, σκούρος) είναι γνωστά τα παρακάτω πρόσωπα:

1.Γιος του Φλύου και πατέρας του Καύκωνα. Από τον πατέρα του ο Κέλαινος ήταν εγγονός της θεάς Γαίας.

2.Γιος του θεού της θάλασσας Ποσειδώνα και της Δαναΐδας Κελαινούς. Από αυτόν τον Κέλαινο πήρε το όνομά της η πόλη Κελαιναί στη Φρυγία. Το όνομά του αναγράφεται και σε νομίσματα της πόλεως «Απαμείας της Κιβωτού».

3. Μία από τις επτά Πλειάδες, τις κόρες της Πλειόνης και του Άτλαντα. Σύμφωνα με μία άλλη παράδοση, η Κελαινώ ήταν κόρη του Εργέα. Αναφέρεται συνήθως ως σύζυγος του Ποσειδώνα, με τον οποίο απέκτησαν δύο τουλάχιστον γιους, τον Λύκο και τον Νυκτέα. Κατά τον Ακέσανδρο, γιοι της Κελαινούς ήταν και οι Τρίτωνας και Ευρύπυλος.

4. Κόρη του Υάμου, γιου του Λυκώρου, κατά μία εκδοχή μητέρα του Δελφού από τον θεό Απόλλωνα.

5. Η μία από τις Άρπυιες. Ο Αινείας την είχε συναντήσει στις Στροφάδες, όπου εκείνη του προφήτευσε σχετικώς με τα επικείμενα ταξίδια του. Αναφέρεται ως ερωμένη του Ζεφύρου, της προσωποποιήσεως του δυτικού ανέμου, και μητέρα από αυτόν των ομιλούντων αλόγων του Αχιλλέως, του Βαλίου και του Ξάνθου (στον Όμηρο, όπου όμως ονομάζεται Ποδάργη)

6. Μία από τις Αμαζόνες που σκοτώθηκε από τον Ηρακλή. Αναφέρεται από τον Διόδωρο τον Σικελιώτη (4.16.3).

7. Κελαινός - γιός του Ηλεκτρύωνα

Μπορεί να βρω και αλλα αμα ψαξω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 16/10/2010 23:23:51

Edited by - kapodistria on 16/10/2010 23:24:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως την προϋπόθεση που θέτεις
"Βασικό για να αποδεχτώ αυτά όμως είναι να είμαι δωδεκαθεϊστής
αλλά δεν είμαι...",
ειλικρινά δεν μπορώ
να την καταλάβω!!!

Μα αν δεχτώ οτι ο Μ.Αλέξανδρος ήταν απόγονος του Δια, και περί Ευρώπης, ταύρου και πάει λέγοντας .... δεν πρέπει να αποδεχτώ και στην ύπαρξη των 12 θεών ?
Απλα η μυθολογία σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης , μελέτης ναι , δεν την απαξιώνουμε , αλλα μόνο για αυτό που πραγματικά είναι ...μυθολογία και μονο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Τύφλα νάχουν οι οπαδοί της
ΜΑΥΡΗΣ ΑΘΗΝΑΣ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πάντως την προϋπόθεση που θέτεις
"Βασικό για να αποδεχτώ αυτά όμως είναι να είμαι δωδεκαθεϊστής
αλλά δεν είμαι...",
ειλικρινά δεν μπορώ
να την καταλάβω!!!

Μα αν δεχτώ οτι ο Μ.Αλέξανδρος ήταν απόγονος του Δια, και περί Ευρώπης, ταύρου και πάει λέγοντας .... δεν πρέπει να αποδεχτώ και στην ύπαρξη των 12 θεών ?
Απλα η μυθολογία σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης , μελέτης ναι , δεν την απαξιώνουμε , αλλα μόνο για αυτό που πραγματικά είναι ...μυθολογία και μονο .



Μωρέ Αιθήρ,γιατί τα παίρνεις τοις μετρητοίς;
Οταν γίνεται λόγος περί Διός,η έννοια έχει σημασία,
δεν το καταλαβαίνεις;

Εννοείται πως γίνεται λόγος περί εννοιών
Δύναμη, Ισχύ, Εξουσία κ.λ.π.

Κοίτα λ.χ. πως αναφέρεται στους αρχαίους συγγραφείς
η γέννηση του Ηρακλή και του Ευρυσθέα.
Το θέμα ήταν ποιός θα καταλάμβανε τον θρόνο της
Τίρυνθος.

Διάβασε το περιστατικό και θα καταλάβεις
αυτό που σου λέω περί εννοιων.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria
quote:
Σύμφωνα λοιπόν με την εξήγηση που δίνει
ο allzzaro, για τον "μαύρο" Έπαφο,
λογικά όση είχαν το όνομα αυτό πρέπει να ήταν
ΜΑΥΡΟΙ και ΜΑΥΡΕΣ !!!

Στο παρελθόν εχω σχολιάσει τις προφητείες του μεγάλου αυτού μύστη του Αισχύλου αν θέλετε τις σχολιάζουμε.
Στην προκειμένη περίπτωση ο Αισχύλος δια στόματος Προμηθέα ονομάζει τον Επαφον κελαινόν γιατί?

Για τον ίδιο λόγο ο Ισοκράτης, ο Πλάτωνας, ο Λυσίας αλλά και πολλοί άλλοι υποστηρίζουν οτι μόνον οι Αθηναίοι είναι γνήσιοι Ελληνες γιατί είναι αυτόχθονες και καθαρόαιμοι σε σχέση με τους τότε Σπαρτιάτες ή Θηβαίους καθ οτι οι πρώτοι οι Δωριείς ήταν βάρβαροι εκτός αυτού αναμείχθηκαν με τους Δαναούς που ήταν Φοινικικά φύλα ή δε Κάδμιοι ήσαν κλέφτες απατεώνες και προκάλεσαν πολλά δεινά στούς ντόπιους και μιας και κατάγονται απο τον Επαφο που ήταν μαύρος, συνεπώς μαύροι και αυτοί, ο νοών νοήτω μην μας λέτε οτι ήταν Ελληνες ..

Παραθέτω τα κείμενα..
Η πόλη μας ( η Αθήνα) αναγνωρίζεται ως η αρχαιότερη, η μεγαλύτερη και η πιο φημισμένη σε όλον τον κόσμο. Αφού λοιπόν η αρχή της ιστορία της είναι τόσο ένδοξη, πρέπει να τιμηθούμε ακόμη περισσότερο για τη συνέχεια. Γιατί εμείς που κατοικούμε σ’ αυτήν την πόλη, δεν διώξαμε από εδώ τους κατοίκους της, ούτε τη βρήκαμε έρημο ούτε συγκεντρωθήκαμε πολλοί λαοί και ήρθαμε να την καταλάβουμε. Η καταγωγή μας είναι τόσο καλή και γνήσια, ώστε η ίδια η γη, στην οποία γεννηθήκαμε, βρίσκεται στην κατοχή μας χωρίς καμιά διακοπή. Εμείς είμαστε αυτόχθονες και μπορούμε να ονομάζουμε την πόλη με τα ίδια ονόματα που δίνει κανείς στους πλησιέστερους του συγγενείς. Εμείς απ΄ όλους τους Έλληνες έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλούμε τροφό, πατρίδα και μητέρα. Εκείνοι λοιπόν που δίκαια αισθάνονται περήφανοι να διεκδικούν την ηγεμονία και υπενθυμίζουνε συχνά τις παραδόσεις, πρέπει να αποδείξουν ότι τέτοια είναι η καταγωγή της φυλής τους ( Ισοκράτης, «Πανηγυρικός»,)

Γιατί είναι τόσο ευγενικό, ελεύθερο και σταθερό το φρόνημα της πόλης μας (της Αθήνας) και φυσικά εχθρική προς τους βάρβαρους, επειδή είμαστε γνήσιοι Έλληνες και ανόθευτοι από τους βάρβαρους. Άλλωστε δε συγκατοικούν με μας ούτε Πέλοπες, ούτε Κάδμοι ούτε Δαναοί, ούτε Αιγύπτιοι αλλά βάσει του νόμου Έλληνες και χωρίς βαρβαρικές προσμείξεις, γεγονός από το οποίο δημιουργήθηκε στην πόλη μας το μίσος για τις ξένες φυλές…». (Πλάτων, Μενέξενος)

Πιστεύω να με καταλαβαίνεις Καποδίστρια και να μην σπάω αδίκως τα δάκτυλα μου στο πληκτρολόγιο.

Edited by - allzzaro on 16/10/2010 23:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη δεν σου έβαλα την πηγή για να
το βρείς.
Διόδωρος Σικελιώτης Βιβλίο Δ’ παράγραφος 9

Αν δεν μπορείς πες μου να το παραθέσω εγω.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kapodistria
quote:
Σύμφωνα λοιπόν με την εξήγηση που δίνει
ο allzzaro, για τον "μαύρο" Έπαφο,
λογικά όση είχαν το όνομα αυτό πρέπει να ήταν
ΜΑΥΡΟΙ και ΜΑΥΡΕΣ !!!

Στο παρελθόν εχω σχολιάσει τις προφητείες του μεγάλου αυτού μύστη του Αισχύλου αν θέλετε τις σχολιάζουμε.
Στην προκειμένη περίπτωση ο Αισχύλος δια στόματος Προμηθέα ονομάζει τον Επαφον κελαινόν γιατί?

Για τον ίδιο λόγο ο Ισοκράτης, ο Πλάτωνας, ο Λυσίας αλλά και πολλοί άλλοι υποστηρίζουν οτι μόνον οι Αθηναίοι είναι γνήσιοι Ελληνες γιατί είναι αυτόχθονες και καθαρόαιμοι σε σχέση με τους τότε Σπαρτιάτες ή Θηβαίους καθ οτι οι πρώτοι οι Δωριείς ήταν βάρβαροι εκτός αυτού αναμείχθηκαν με τους Δαναούς που ήταν Φοινικικά φύλα ή δε Κάδμιοι ήσαν κλέφτες απατεώνες και προκάλεσαν πολλά δεινά στούς ντόπιους και μιας και κατάγονται απο τον Επαφο που ήταν μαύρος, συνεπώς μαύροι και αυτοί, ο νοών νοήτω μην μας λέτε οτι ήταν Ελληνες ..

Παραθέτω τα κείμενα..
Η πόλη μας ( η Αθήνα) αναγνωρίζεται ως η αρχαιότερη, η μεγαλύτερη και η πιο φημισμένη σε όλον τον κόσμο. Αφού λοιπόν η αρχή της ιστορία της είναι τόσο ένδοξη, πρέπει να τιμηθούμε ακόμη περισσότερο για τη συνέχεια. Γιατί εμείς που κατοικούμε σ’ αυτήν την πόλη, δεν διώξαμε από εδώ τους κατοίκους της, ούτε τη βρήκαμε έρημο ούτε συγκεντρωθήκαμε πολλοί λαοί και ήρθαμε να την καταλάβουμε. Η καταγωγή μας είναι τόσο καλή και γνήσια, ώστε η ίδια η γη, στην οποία γεννηθήκαμε, βρίσκεται στην κατοχή μας χωρίς καμιά διακοπή. Εμείς είμαστε αυτόχθονες και μπορούμε να ονομάζουμε την πόλη με τα ίδια ονόματα που δίνει κανείς στους πλησιέστερους του συγγενείς. Εμείς απ΄ όλους τους Έλληνες έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλούμε τροφό, πατρίδα και μητέρα. Εκείνοι λοιπόν που δίκαια αισθάνονται περήφανοι να διεκδικούν την ηγεμονία και υπενθυμίζουνε συχνά τις παραδόσεις, πρέπει να αποδείξουν ότι τέτοια είναι η καταγωγή της φυλής τους ( Ισοκράτης, «Πανηγυρικός»,)

Γιατί είναι τόσο ευγενικό, ελεύθερο και σταθερό το φρόνημα της πόλης μας (της Αθήνας) και φυσικά εχθρική προς τους βάρβαρους, επειδή είμαστε γνήσιοι Έλληνες και ανόθευτοι από τους βάρβαρους. Άλλωστε δε συγκατοικούν με μας ούτε Πέλοπες, ούτε Κάδμοι ούτε Δαναοί, ούτε Αιγύπτιοι αλλά βάσει του νόμου Έλληνες και χωρίς βαρβαρικές προσμείξεις, γεγονός από το οποίο δημιουργήθηκε στην πόλη μας το μίσος για τις ξένες φυλές…». (Πλάτων, Μενέξενος)

Πιστεύω να με καταλαβαίνεις Καποδίστρια και να μην σπάω αδίκως τα δάκτυλα μου στο πληκτρολόγιο.

Edited by - allzzaro on 16/10/2010 23:39:16


Δηλαδή επειδή έκαναν την πολιτική τους,θέλεις να
μου πείς τώρα ότι αποδεικνύεις με αυτό τον τρόπο
ότι κανουν λόγο για μαύρους και νέγρους και
ερυθρομέλανες και δεν ξέρω εγω τι άλλο που κατοικούν
στον τόπο αυτό την ελλαδική,εκτός
του κομματιού όπου βρίσκονται οι Αθηναίοι και είναι
οι λευκοί Έλληνες!!!

Ωραία λοιπόν γιατί δεν πάς και στους λόγους του Δημοσθένη,
τότε που "λούζει"κυριολεκτικά τους Μακεδόνες,
με ότι χειρότερο μπορείς να φανταστείς!!!

Άντε έτσι θα έχουνε και έναν λόγο παραπάνω
όλοι αυτοί ο εξης ένας,δηλ. που έγραψε για την μαύρη
Αθηνά, και μάλιστα εχει γράψει και το εξής
απίθανο. Ότι λέει ο Αριστοτέλης και ο Πλάτων
πήγαν στην Αλεξανδρινή βιβλιοθήκη και οικειοποιήθηκαν
με πλαστογραφία κείμενα των μἀυρων της Αφρικής!!!

Τώρα αν η Αλεξανδρινή Βιβλιοθήκη κατασκευάστηκε μετα
θάνατον των Μεγάλων παραπάνω αναφερθέντων φιλοσόφων,
λεπτομέρεια μωρέ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 23:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή είναι αργά,
πάω για ύπνο!!!

Καλή σας νύχτα !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 00:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
promitheus90
Εδώ θεωρείται ότι ο Φαραώ Χέωψ ήταν συντηρητής και όχι οικοδόμος της πυραμίδας "του"..

Φίλε promitheus90 στα πανάρχαια βιβλία των «Χρονικών», τα όποια γλύτωσαν από τον Κατακλυσμό, περιγράφεται η ιστορία του βασιλιά Saurid, η συνεδρίαση των Ιερέων, η ανακοίνωσή τους για τον επερχόμενο Κατακλυσμό και η απόφαση που πήραν για να χτιστούν οι Πυραμίδες και να ενσωματωθεί σε αυτές ό,τι ήταν δυνατόν από την αρχαία γνώση:

«Η στάθμη των υδάτων ανέβηκε …ξεπέρασε τις κορυφές των βου-
νών κατά σαράντα πόδια … ό,τι υπήρχε στην επιφάνεια της γης κατα-
στράφηκε … Ακόμη και όσοι κατέφυγαν σε σπηλιές καταστράφηκαν.
Τα νερά σκέπασαν τις πυραμίδες και τα σημεία της διάβρωσης δια-
κρίνονται μέχρι σήμερα»
(Murtady, «U Egypte»).

Για το ίδιο θέμα, άλλος ιστορικός ο Maqrizi γράφει:

«Ο Κατακλυσμός έγινε όταν βασίλευε ο Far'an. Η Αίγυπτος ολόκληρη
καλύφθηκε από νερό, κάθε κατασκευή καταστράφηκε και οι επιστή-
μες χάθηκαν. Τα νερά παρέμειναν για έξι μήνες και έφθασαν μέχρι τη
μέση των Μεγάλων Πυραμίδων ... κατά την έναρξη του Κατακλυσμού
ο Far'an έτρεξε να κρυφτεί στην Πυραμίδα, αλλά τη στιγμή κατά την
οποία έφθανε στην πόρτα ο σεισμός άνοιξε μεγάλο χάσμα, οι δυνάμεις
του τον εγκατέλειψαν και εξαφανίστηκε μέσα του ουρλιάζοντας^ όμως
και όσοι είχαν καταφύγει σε υπόγεια μνημεία χάθηκαν κι αυτοί.»
(Abd-Allatif, «Relation de l' Egypte»).

Πράγματι, ο ερευνητής Enel ανακάλυψε μικρά θαλασσινά όστρακα στη
μέση του ύψους της Μεγάλης Πυραμίδας. Ο Αμπού Ι Ριμπάν αλ Μπιρούνι, επίσης σημείωσε ότι :

«τα σημεία του Κατακλυσμού και το ύψος στο όποιο έφθασαν τα ύδατα, φαίνεται ακόμη περί
το ήμισυ του ύψους των Πυραμίδων, όριο το όποιο δεν υπερέβησαν» .

Ο Ηρόδοτος γράφει επίσης συμφωνώντας (Β΄ 12):

«κογχύλια τε φαινόμενα επί τοίσι δρέσι και άλμην επανθέουσαν,ώστε και τας πυραμίδας δηλέεσθαι .»
(έχω δει κογχύλια στους λόφους και την αλμύρα να φαίνεται, το οποίο είναι φανερό και στις πυραμίδες) .

Στον Ηρόδοτο επίσης υπάρχει και μία άλλη φράση :

«Μου είπαν ότι στο διάστημα αυτό των 11.340 ετών ο ήλιος άλλαξε πορεία τέσσερεις φορές … Και αυτό δεν προκάλεσε καμία αλλαγή στην Αίγυπτο».

(Από το βιβλίο του Μ. Καλογερά « 2012» εκδ. Μ&Μ ΚΑΛΟΓΕΡΑ Αθήνα 2008)

Υ.Γ.
Τί ωραία που εξελίσσεται η συζήτηση δίχως πολλές χριστιανικές παρεμβάσεις.....Ελπίζω να κρατήση έτσι μέχρι τέλους .

*

Edited by - Sesostris on 17/10/2010 00:44:06

Edited by - Sesostris on 17/10/2010 00:44:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 00:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
Απολλόδωρος, Διόδωρος Σικελιώτης,Ωγυγια Αθανασίου Σταγειρίτου.

Φίλη kapodistria , πολύ ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις . Την πεντάτομη ΩΓΥΓΙΑ την έχω κυριολεκτικά ξετινάξει πριν αρκετά χρόνια , είναι η πληρέστερη μυθολογία (ιστορία) , που έχει ποτέ εκδοθεί . Τον Διόδωρο Σικελιώτη δεν έχω διαβάσει . Ποια έκδοση προτείνεις ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Η καταβύθιση της Αιγηιδος έγινε πριν 5.000.000-2.000.000 χρόνια.


αυτη ειναι η μιση αληθεια, η αλλη μιση οτι γυρω στο 10.000 π.Χ. ολοκληρωθηκε ο χαρτης του Αιγαιου οπως τον γνωριζουμε σημερα...

δηλαδη η βυθιση της Αιγηιδας γινεται τμηματικα και φτανει μεχρι και την προσφατη προιστορια...


Ουσιαστικά ένας χάρτης δεν ολοκληρώνεται ποτέ οριστικά αφού οι γεωλογικές διεργασίες σε συνδυασμό με κλιματικούς παράγοντες τροποποιούν αδιάκοπα τη μορφή του περιβάλλοντος(σταθμη των υδάτων κλπ). Το μεγαλύτερο μέρος από το κομμάτι γης που θεωρείται Αιγηιδα καταβυθίστηκε την περίοδο που ανέφερα, σε αργούς ρυθμούς φυσικά. Τώρα όσες ανεπαίσθητες αλλαγές στη στάθμη της θάλασσας γίνονταν κατόπιν προκειμένου να μιλάμε για "τελική μορφή" προφανώς δεν είναι αρκετές για να τις θεωρούμε πηγή έμπνευσης κατακλυσμικών μύθων, αυτό είναι το point μου. Ποιο πιθανό είναι να εμπνεύστηκαν από την παρατήρηση κοχυλιών πάνω σε ορεινούς όγκους(υπάρχουν σχετικές αναφορές σε αρχαία κείμενα) παρά από τον ανύπαρκτο κίνδυνο της ανόδου της στάθμης των υδάτων ελάχιστων εκατοστών το χρόνο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατ' αρχην ελιωσαν οι παγετωνες γυρω στο 10.000 π.Χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Τώρα agnostic απο εσένα δεν το περίμενα να ακούσω οτι η Ελληνική μυθολογία περιγράφει τον κόσμο με εναν πολύ απλοικό και ασφαφή τρόπο.
Το μόνο που θέλω να πώ μιας και αναφερθήκατε στην Αιγηίδα είναι οτι ανάμεσα στην εποχή του Ωγύγου και την εποχή του Κέκρωπα συνέβησαν τόσες καταστροφές ώστε ο χώρος αυτός δεν μπόρεσε να αναπτύξει βασίλεια κατά τη διάρκεια της εποχής αυτής.


Γιατί βρε allzzaro δεν το περίμενες?
Ενα απλό διάβασμα των μυθολογικών κειμένων νομίζω πείθει για αυτό που ανέφερα. Δεν σε προβληματίζουν οι ποικίλες ερμηνείες που δίνουν διάφοροι μελετητές στους μύθους(ένδειξη ασάφειας ίσως)?

Επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω πώς υπολογίζεις τις εποχές του Κέκροπα και του Ωγύγου σε πραγματικό χρόνο? Με προβληματίζει ακόμη και η φύση αυτών των καταστροφών που εμπόδισε τον Κέκροπα και των Ωγυγο να αναπτύξουν βασιλεία. Εχουμε βρει και προσδιορίσει αυτό το στρώμα καταστροφής στο αρχαιολογικό υλικό?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

κατ' αρχην ελιωσαν οι παγετωνες γυρω στο 10.000 π.Χ.


Εμένα αυτή η εκδοχή δεν με πείθει διότι οι κατακλυσμικοί μύθοι δεν περιγράφουν τον κόσμο έρμαιο του ψύχους και των πάγων πριν τον υποτιθέμενο κατακλυσμό. Άρα μάλλον κάποια άλλη είναι η πηγή τους αλλά δεν είναι του παρόντος. Επίσης δε νομίζω να έλιωσαν τόσο απότομα οι πάγοι σε βαθμό που να καταπνίξουν κόσμο και κοσμάκη και να παραμείνoυν στη μνήμη τους ως ολέθριος κατακλυσμός.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 11:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο κατακλυσμος συνεβηκε απο την εκτροπη του αξονα της γης και μονο αυτο μπορει να εξηγησει το πως βρεθηκαν αποτομα παγωμενα μαμουθ με αχωνευτη βλαστηση στο στομαχι τους στη Σιβηρια...προφανως βρισκοντουσαν σε καποια νοτιοτερη μη παγωμενη περιοχη και η αιφνιδια μετατοπιση του αξονα τα μετακομισε σε παγωμενη περιοχη οπου καταψυχθηκαν σε δευτερολεπτα πριν καν χωνεψουν τη βλαστηση που ετρωγαν...

προηγηθηκε μια πολυ ευρυτερη γεωλογικη αναστατωση πριν τον κατακλυσμο που την περιγραφουν τα αρχαια κειμενα οπως το κειμενο του Βιβλιου του Ενωχ που φερει τον Νωε να παραπονιεται στον παππου του Ενωχ πριν τον κατακλυσμο οτι γινονται συχνα μεγαλοι σεισμοι και φοβαται οτι η γη δεν θα σταθει στα ποδια της...

στα πλαισια της γεωλογικης αυτης αναδιαταξης τοσο πριν οσο και μετα τον κατακλυσμο λειωσαν και οι παγετωνες, δεν προκαλεσε το λειωσιμο τους τον κατακλυσμο απλα ηταν ενα απο τα συμπτωματα της γεωλογικης αναστατωσης που η κορυφωση της ηταν η αποτομη μετατοπιση του αξονα της γης...αν στη μετατοπιση του αξονα καποιες παγωτωδεις περιοχες βρεθηκαν αποτομα σε τροπικη ζωνη τοτε το λειωσιμο των παγετωνων τους θα ηταν θεμα ημερων και μηνων..

ενδιαφερον εχει οτι διαφορες αρχαιες παραδοσεις λενε οτι ο ηλιος δεν εβγαινε παντα απο την Ανατολη και αλλες ισχυριζονται οτι ο ηλιος στο παρελθον του πλανητη σε αλλες εποχες εβγαινε απο την Ανατολη και σε αλλες απο τη Δυση...

κατι τετοιο μπορει να συμβει μονο αν εχουν γινει στο παρελθον μετατοπισεις του αξονα της γης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 11:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο κατακλυσμος συνεβηκε απο την εκτροπη του αξονα της γης και μονο αυτο μπορει να εξηγησει το πως βρεθηκαν αποτομα παγωμενα μαμουθ με αχωνευτη βλαστηση στο στομαχι τους στη Σιβηρια...προφανως βρισκοντουσαν σε καποια νοτιοτερη μη παγωμενη περιοχη και η αιφνιδια μετατοπιση του αξονα τα μετακομισε σε παγωμενη περιοχη οπου καταψυχθηκαν σε δευτερολεπτα πριν καν χωνεψουν τη βλαστηση που ετρωγαν...

Χαχα! ΟΟΟΟχι τόοοοσο αιφνίδια λεβεντιά μου!
ΟΟΟΟΟχι!!!
!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 11:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προηγηθηκε μια πολυ ευρυτερη γεωλογικη αναστατωση πριν τον κατακλυσμο που την περιγραφουν τα αρχαια κειμενα οπως το κειμενο του Βιβλιου του Ενωχ που φερει τον Νωε να παραπονιεται στον παππου του Ενωχ πριν τον κατακλυσμο οτι γινονται συχνα μεγαλοι σεισμοι και φοβαται οτι η γη δεν θα σταθει στα ποδια της...
...η οποία γεωλογική αναστάτωση έλαβε χώρα σε διάστημα 2-3 ωρών, όσο διάστημα κάνει να χωνευτεί ένα γεύμα!

Να συμπληρώνεις για να καταλαβαίνουμε ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 11:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι η Σελλήνη σταθεροποίησε τον άξονα της γης.
Λειτουργεί σαν γυροσκόπιο.
Οι αρχαίοι Αρκάδες ονομάζοντο και Προσέληνες.


Edited by - Αίολος on 17/10/2010 11:46:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 12:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
προηγηθηκε μια πολυ ευρυτερη γεωλογικη αναστατωση πριν τον κατακλυσμο που την περιγραφουν τα αρχαια κειμενα οπως το κειμενο του Βιβλιου του Ενωχ που φερει τον Νωε να παραπονιεται στον παππου του Ενωχ πριν τον κατακλυσμο οτι γινονται συχνα μεγαλοι σεισμοι και φοβαται οτι η γη δεν θα σταθει στα ποδια της...
...η οποία γεωλογική αναστάτωση έλαβε χώρα σε διάστημα 2-3 ωρών, όσο διάστημα κάνει να χωνευτεί ένα γεύμα!

Να συμπληρώνεις για να καταλαβαίνουμε ε;




μεσα σε λιγα δευτερολεπτα λογικα συνεβηκε, πριν προλαβεις να πεις κιμινο...

ο σεισμος της Χιλης προκαλεσε μια απειροελαχιστη μετατοπιση του Αξονα της Γης...

αν ερθει καποτε μια μεγαλη περιοδος σεισμικης αναταραχης στη Γη με πολυ μεγαλυτερους σεισμους απ' αυτους της Χιλης η της Αιτης καποια στιγμη ο αξονας της γης θα κομπλαρει για τα καλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 14:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

ο κατακλυσμος συνεβηκε απο την εκτροπη του αξονα της γης και μονο αυτο μπορει να εξηγησει το πως βρεθηκαν αποτομα παγωμενα μαμουθ με αχωνευτη βλαστηση στο στομαχι τους στη Σιβηρια...προφανως βρισκοντουσαν σε καποια νοτιοτερη μη παγωμενη περιοχη και η αιφνιδια μετατοπιση του αξονα τα μετακομισε σε παγωμενη περιοχη οπου καταψυχθηκαν σε δευτερολεπτα πριν καν χωνεψουν τη βλαστηση που ετρωγαν...


Τα Μαμούθ ως στενοί συγγενείς των ελεφάντων φυσιολογικά θα είχαν παρόμοιο πεπτικό σύστημα με τους ελέφαντες. Στο πεπτικό σύστημα των ελεφάντων το στομάχι διαδραματίζει ασήμαντο ρόλο στη χώνεψη λειτουργώντας περισσότερο ως χώρος αποθήκευσης τροφής που σε ένα ιδιαίτερα ψυχρό περιβάλλον όπως η Σιβηρία (και μάλιστα σε εποχή Παγετώνων) μπορούσε να διατηρηθεί. Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι μάλλον αναμενόμενο να βρίσκουμε υπολείμματα βλάστησης στα στομάχια των μαμούθ.

Elephant's Digestive System

"Unbelievably, not much digestion takes place in the stomach, but it acts in the capacity of storage."

Και μάλιστα, ένα σημαντικό τμήμα αυτής της φυτικής τροφής, δεν χωνεύεται καν αλλά αποβάλλεται σχεδόν άθικτη στα κόπρανα όταν έρθει η ώρα.

Επίσης δεν είναι δυνατόν ένα ζώο στο μέγεθος του μαμούθ να καταψυχθεί τόσο γρήγορα. Απαιτείται πολύ μεγαλύτερος χρόνος από τα λίγα δευτερόλεπτα που αναφέρεις.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

προηγηθηκε μια πολυ ευρυτερη γεωλογικη αναστατωση πριν τον κατακλυσμο που την περιγραφουν τα αρχαια κειμενα οπως το κειμενο του Βιβλιου του Ενωχ που φερει τον Νωε να παραπονιεται στον παππου του Ενωχ πριν τον κατακλυσμο οτι γινονται συχνα μεγαλοι σεισμοι και φοβαται οτι η γη δεν θα σταθει στα ποδια της...


Κατ'εμέ εδώ μπορούμε να δούμε την έκφραση του ανθρώπινου φόβου για τις φυσικές καταστροφές σε γενικευμένα πλαίσια όπως συνήθιζαν να τις μεγαλοποιούν οι μυθογράφοι.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

στα πλαισια της γεωλογικης αυτης αναδιαταξης τοσο πριν οσο και μετα τον κατακλυσμο λειωσαν και οι παγετωνες, δεν προκαλεσε το λειωσιμο τους τον κατακλυσμο απλα ηταν ενα απο τα συμπτωματα της γεωλογικης αναστατωσης που η κορυφωση της ηταν η αποτομη μετατοπιση του αξονα της γης...αν στη μετατοπιση του αξονα καποιες παγωτωδεις περιοχες βρεθηκαν αποτομα σε τροπικη ζωνη τοτε το λειωσιμο των παγετωνων τους θα ηταν θεμα ημερων και μηνων..


Εγώ πάλι βρήκα από επιστημονική έρευνα ότι τα τελευταία 200.000.000 χρόνια δεν έχουν συμβεί απότοτομες μεγάλες μετατοπίσεις του άξονα με καταστροφικά αποτελέσματα.

http://adsabs.harvard.edu/abs/2002JGRB..107.2300B

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

ενδιαφερον εχει οτι διαφορες αρχαιες παραδοσεις λενε οτι ο ηλιος δεν εβγαινε παντα απο την Ανατολη και αλλες ισχυριζονται οτι ο ηλιος στο παρελθον του πλανητη σε αλλες εποχες εβγαινε απο την Ανατολη και σε αλλες απο τη Δυση...


Θα ήταν ενδιαφέρον να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος σχετικά με αυτές τις παραδόσεις. Δηλαδή ποιοι λαοί και σε ποια έργα τις λένε?

Ισως μερικές απλά να υπερβάλλουν θεωρώντας ότι ο ήλιος ως νοήμων προσωπικότητα μπορούσε να ακολουθεί όποιο δρομολόγιο επιθυμούσε.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy