ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 23:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τώρα στο ερώτημα μας .. κυβερνούν οι Ηλίθιοι …? Η απάντηση μου είναι μάλλον… όχι … είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τους ηλίθιους (που διοικούν / χειρίζονται εμάς) που κυβερνούν

...θυμαμαι τον χριστοδουλο οταν πηρε το στεμμα....(οχι στα καλλιστεια..:)παρατηρουσα πως απαντουσε στις επιθεσεις/πριν να τον κατηγορησουν για ο,τιδηποτε...το εκανε αυτος!
τρελαααα!
χμ!μα σκεψου..ποσο "εξυπνο" αυτο!(σε βγαζει νοκ αουτ..κουρελι τα νευρικο συστημα...)

τελικα κοπασε η καταιγιδα και καταφερε να εδραιωσει τη λατρεια του....

μα δεν ειναι μονο ο προκαθημενος της εκκλησιας που χρησιμοποιησε τουτο τον αλοπαρμενο εξουθενωτικο τροπο....

...οταν πια ανεβηκε + ο Τυπος στις επαλξεις της πολιτικης, ο σκιωδης χοντρουλης, 2b-πρωθυπουργος, αρχισε να μιλα με τον ιδιο τροπο!!!!!!!
καταφερε να εξουθενωσει την κυβερνηση και να αναγκασει προς εκλογε;

....τωρα πια ειναι τοσο κουραστικο και προβλεψιμο αυτο που γινεται !....ειναι τοσο αρνητικη η δονιτικη που λαμβανω με καθε νοτα της φωνης εστω κι ενος απλου αντιπροσωπου/αντιλαλλου, κομματος(οποιουδηποτε/αφου αυτη η ταχτικη τους εβαλε ολους σε μια ροη μαλλον αυτοκαταστροφικη....και αποκρουστικη για τα αυτια μου...)που η μονη λεξη που μου ερχεται στο νου ....ειναι.....

"αντε στο δια***ο"...
-αν πω οτι ειναι απλα "δραση-τους/αντιδραση-μου"...τοτε μαλλον "ΜΑΣ" κανει κακο η πολιτικη....

Τρελα λοιπον...αν ομως δεν αφεθεις (αυτο που προειπα σχετικα με τη ροη....)ερμαιο στη δονιτικη του ψευδους λογου τους...μαλλον θα καταφερεις να βγαλεις ενα υποτυπωδες συμπερασμα...τοσο για σενα(επειδη για ολους αυτους τους υποκριτες..ειναι φανερον)
οσο +για την νεα εποχη που περασαμε ηδη...
(ναι!οταν ηρθε ο χριστοδουλος εγινε το "Πασχα"/αφου ουτος αναβιωσε την αναπαρασταση της σταυρωσης Του ...αν θυμαμαι καλα/+θυμαμαι)


"να σημειωσω" πως δεν συμμεριζομαι τις αποψεις των φιλων που μιλανε σε πρωτο πληθυντικο...-το εχω "ξαναπει"-
για παραδειγμα....το αρχικο ερωτημα:
"Τελικα μηπως μας κυβερνα ο ηλιθιος εαυτος μας?"

...χμ!.."ο ηλιθιος εαυτος μου "θα υπηρξε αν δεν γνωριζα "ποια ειμαι"ελα ομως που γνωριζω πολυ καλα....οποιος βεβαι μιλαει τιουτοτροπως μηπως -ρωτω :"μηπως"-δεν εχει καταφερει να τα βρει με τον εαυτο του....και αν γενικευσει το ρηματακι...ειναι ευκολοτερο να το αποδεχτει περνωντας και αλλους μαζι....;
οκ!οπως + να'χει δεν ανηκω σε τουτο το πρωτο πληθυντικο(+ ο Γιωργος φανταζομαι...)

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ:
δεν "κοροιδευω" τον εαυτο μου λεγοντας μου ψεμματα/
δεν παριστανω κατι που δεν ειμαι,ειμαι ολα οσα ειμαι...-
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΑΧΑ
μαλλον με Βγαζει απο την κατηγορια αυτη....


quote:
Μήπως συνηθίσαμε να κυλάμε μέσα στο τροχό που βολευτήκαμε?

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΗ....
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
(ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ,ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ...)

...ΕΧΩ ΒΓΕΙ...

ΑΤΜΑSHAKTI....


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 10:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ .Κανένας. ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ.....
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΗ ΜΑΤΙΑ..

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΤΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
....τωρα πια ειναι τοσο κουραστικο και προβλεψιμο αυτο που γινεται !....ειναι τοσο αρνητικη η δονιτικη που λαμβανω με καθε νοτα της φωνης εστω κι ενος απλου αντιπροσωπου/αντιλαλλου, κομματος(οποιουδηποτε/αφου αυτη η ταχτικη τους εβαλε ολους σε μια ροη μαλλον αυτοκαταστροφικη....και αποκρουστικη για τα αυτια μου...)που η μονη λεξη που μου ερχεται στο νου ....ειναι.....

"αντε στο δια***ο"...
-αν πω οτι ειναι απλα "δραση-τους/αντιδραση-μου"...τοτε μαλλον "ΜΑΣ" κανει κακο η πολιτικη....


Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΟΝΙΤΙΚΗ ....
ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΗ....

ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 10:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι σαν την αλεπού με την κομμένη ουρά, έτσι ΑΤΜΑ;

Και, η ένταξή μας σε "πρώτα πληθυντικά" είναι άλλη μια συνήθης τακτική και όσως μας (ή με, ή σε) κυβερνούν, ηλιθίων και μη.

Από εκεί και πέρα, καλά κάνεις και το διευκρινίζεις, αλλά δεν είναι ανάγκη να "ταράζεσαι" με τη χρήση των προσώπων...Ο καθένας μας ξέρει () και μιλά, θέλω να πιστεύω, ΜΟΝΟ για τον εαυτό του...Και, η χρήση του πρώτου ενικού είναι άχαρη και δύσκολη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 12:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές άνθρωποι άξιοι,ικανοί,δημιουργικοί,και με ενα σωρό άλλες αρετές,μένουν στο περιθώριο,βαφτίζωντε "γραφικοί","ονειροπόλοι",και σε κάποιες περιπτώσεις ηλίθιοι.
Πρέπει εν πάσει περιπτώση να καταλάβουμε εμείς οι ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ οτι μέσα μας κρύβουμε ένα μαζοχισμό,θέλουμε να είμαστε θύματα,και προετοιμάζουμε πρόσφωρο έδαφος για τούς εκμεταλλευτές.
Βλέπουμε τα πεπραγμένα τριγύρω μας,κι εμείς(και δεν εννοώ το σύνολο),πέρα βρέχει,ακούμε την κατάσταση που επικρατεί σε μερίδα βουλευτών και των δυο μεγαλύτερων κομμάτων της χώρας,τουλάχιστον,και μην πω και μικρότερων οχι κυβερνητικών,όμως εμείς εκεί,"σφάξεμε αγά μου ν'αγιάσω",και μη βιαστεί κάποιος να βγάλει τα συμπερασματά του γι'αυτά που λέω,γιατί οι εκλογές είναι κοντά και θα με δικαιώσουν εκ του αποτελέσματος.(γύρω στο 85% θα συγκεντρώσουν και τα δυό κόμματα).
Τι συμβαίνει λοιπόν; Ποιός έχει ευθύνη γι'αυτή την κατάσταση;
Ο ορισμός τής βλακείας είμαστε όλοι εμείς που συντηρούμε όλους αυτούς,θα τρίζουν τα κοκκαλάκια του Περικλή με όλα αυτά που κάνουν οι απογονοί του.....

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 16:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...βαφτίζωντε "γραφικοί","ονειροπόλοι",και σε κάποιες περιπτώσεις ηλίθιοι.

Νομίζω ότι τα 'χουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα και οδηγούμεθα στην πλήρη απογοήτευση...


Γραφικοί κι ονειροπόλοι είναι συνήθως όσοι είναι πολύ πιο μπροστά από την εποχή τους.
Είναι προσωπική επιλογή. Αναζητάς την εφήμερη αναγνώριση του σήμερα ή βλέπεις μπροστά κι αντέχεις την κρίση των πολλών, οι οποίοι φυσιολογικά δεν μπορούν να κατανοήσουν ακόμα;;;


Την εποχή του Μότσαρτ, ο Σαλιέρι ήταν ο δημοφιλέστερος μουσικός. Έγραφε αυτά τα οποία άρεσαν στ' αυτιά των περισσοτέρων. Δεν έμεινε όμως στην ιστορία.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 18:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την εποχή του Μότσαρτ, ο Σαλιέρι ήταν ο δημοφιλέστερος μουσικός. Έγραφε αυτά τα οποία άρεσαν στ' αυτιά των περισσοτέρων. Δεν έμεινε όμως στην ιστορία.

Βλέπε…. πχ
Φοίβος – Χατζηδάκης
Εφήμερο (Fast Food!) – Διαχρονικό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 17:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για παραδειγμα....το αρχικο ερωτημα:
Τελικα μηπως μας κυβερνα ο ηλιθιος εαυτος μας?"

...χμ!.."ο ηλιθιος εαυτος μου "θα υπηρξε αν δεν γνωριζα "ποια ειμαι"ελα ομως που γνωριζω πολυ καλα....οποιος βεβαι μιλαει τιουτοτροπως μηπως -ρωτω :"μηπως"-δεν εχει καταφερει να τα βρει με τον εαυτο του....και αν γενικευσει το ρηματακι...ειναι ευκολοτερο να το αποδεχτει περνωντας και αλλους μαζι....;


Προφανως εσυ ΑΤΜΑ εισαι η εξαιρεση ετσι οπως τα λες.
Εγω μιλω για τον κανονα, και φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι ανηκω σ αυτο το σαπιο συστημα.
Θα ηθελα να μου πεις πως τα καταφερες εσυ.
Ποσο ελευθερο χρονο εχεις τη μερα?
Ξερεις ποσοι θελουν να τα βρουν με τον εαυτο τους αλλα δεν προλαβαινουν?
Γι αυτους τι εχεις κανει? Εκτος απο το να τους λες ¨ηλιθιους¨.

quote:
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΗ....
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
(ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ,ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ...)

...ΕΧΩ ΒΓΕΙ...



Αυτο το ΕΓΩ μας εχει φαει!Μονο για τον εαυτο μας κοιταμε!
Αλλα τελος παντων , πες μας πως βγηκες εσυ , μπας και βρουμε και εμεις λυση.


Φιλικα...Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 17:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καθένας μας ξέρει και μιλά, θέλω να πιστεύω, ΜΟΝΟ για τον εαυτό του..

Φιλε durden_alie κουνα λιγο το κεφαλι σου και κοιτα γυρω γυρω!
Σου αρεσει αυτο που βλεπεις? Να ξερεις οτι εισαι και εσυ μεσα σ αυτο!

quote:
Και, η χρήση του πρώτου ενικού είναι άχαρη και δύσκολη...

και πολυ εγωιστικη φιλε μου!

Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 18:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

για παραδειγμα....το αρχικο ερωτημα:
Τελικα μηπως μας κυβερνα ο ηλιθιος εαυτος μας?"

...χμ!.."ο ηλιθιος εαυτος μου "θα υπηρξε αν δεν γνωριζα "ποια ειμαι"ελα ομως που γνωριζω πολυ καλα....οποιος βεβαι μιλαει τιουτοτροπως μηπως -ρωτω :"μηπως"-δεν εχει καταφερει να τα βρει με τον εαυτο του....και αν γενικευσει το ρηματακι...ειναι ευκολοτερο να το αποδεχτει περνωντας και αλλους μαζι....;

--------------------------------------------------------------------------------


Προφανως εσυ ΑΤΜΑ εισαι η εξαιρεση ετσι οπως τα λες.
Εγω μιλω για τον κανονα, και φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι ανηκω σ αυτο το σαπιο συστημα.
Θα ηθελα να μου πεις πως τα καταφερες εσυ.
Ποσο ελευθερο χρονο εχεις τη μερα?
Ξερεις ποσοι θελουν να τα βρουν με τον εαυτο τους αλλα δεν προλαβαινουν?
Γι αυτους τι εχεις κανει? Εκτος απο το να τους λες ¨ηλιθιους¨.



3555...+βαλε εδω εσω και δεν επαψα στιγμη να λεγω το "πως"...
διαστρευβλωθηκαν τα λογια μου ουκ ολιγες/κατηγορηθηκα/σταυρωθηκα(εσωτερικος ορος:) ουκ ολιγες επισης...
μα εξακολουθω να βιωνω το αυτο...με τη διαφορα οτι πλεον αδιαφορω...

τοσο για τους ηλιθιους που λειτουργουν με την κορυφη στη μανταλα του τρελου ενεργοποιημενη προς τα αριστερα...* αλλα και για οσους σκευωρουν πολεμωντας τη λυτρωση ...
(για την οποια ομιλω ,υπαρχουν μαζι μου ευτυχως +αλλοι αξιολογοτατοι συνταξιδιωτες..)
που θα επελθει απο την "κοινη αληθεια"....


anyway....
σε πειραζει που αποτελω εξαιρεση;
... αν σε πληροφορησω πως γνωριζω και αλλους σαν εμενα..;θα σε πληγωσει πιοτερο;
...δεν προβαλλω το "ΕΓΩ "μου αγαπητε/"εγω ειμαι" αυτο που δεν κρυβεται μες στο σκοταδι/
....το εβαλα εξαλλου μεσα σε εισαγωγικα διοτι μαλλον γνωριζω πως "τσιμπαει"οταν αφηνεται ανεξελεκτο..(βλεπω σε ενοχλησε παραυτα...ειναι ομως η αληθεια/προτιμω να μιλω για κατι που γνωριζω σιγουρα/εμενα/παρα να αερολογω υπερ ολων!/που το ειδες το εγωιστικο;;;;;;/αντιθετα μαλιστα συμβαινει μα αντι να μου απαντησεις ξαναδες το/ειναι η απαντηση που ζητησες/σου τη δινω/τι αλλο θες;/αν περιαυτολογησω θα σε λυτρωσει;/η θα βρεις τροπο /οπως συμβαινει συχνα εδω εσω....να με κατηγορησεις για εγω-ισμο:)
η ομαδα οπου εντασεις λοιπον τον εαυτο σου εμενα δεν με πειθει! και ξερει γιατι;
λενε πως ο τρελος που ειναι οντως....δεν το ξερει**...αρα μου λες ενα μεγαλο ψεμα!και ενταξει εμενα που το καταλαβα....αν σου πω ομως ..
"γιατι συνταξιδιωτη δεν βλεπεις τι σου δειχνω και κοιτας το δαχτυλο μου(πως να μου το κοψεις ....για να συνεχισεις να κλαιγεσαι πως δεν βλεπεις....)"...θα σε ενοχλησει και αυτο;....

ετσι λοιπον...για να μην αναλωθω σε ασκοπα παιχνιδια λεξεων με τους κανονες που εστεισε η δονιτικη του μηνυματος σου(και οποιουδηποτε θα ελεγε τουτα /μην το παρεις ως προσωπικη επιθεση οπως αυτη που μου εκανες,υπεραμυνομενος το εισαγωγικο σου μηνυμα..)

θα σου πω οτι δεν χρειαζεται ελευθερος χρονος...(ολοι ανταλασου-μ/ν-ε με το χρημα...+ τυγχανω ολοενα και πιο αυταρκης/αν αυτο σου απανταεπαρκως)
για να πεις μιαν τοση δα αληθεια στην ψυχουλα σου καθως πορευεσαι σε τουτη τη γηινη σφαιρα...

τι θα μου πεις;....

γι αυτο με εβγαλα απ'εξω φιλε μου...και αυτο θα ηθελα να κανεις κι εσυ και ολοι οσοι αυτο λαχταρησατε....

μα ειναι συνηθες αν καποιος κατι"καταφερει" πριν απ'ολους...να δεχεται πετρωβολημα....μηπως και κατεβει ....για να ανεβουν αλλοι ....που ειδαν τωρα πια...το δρομο...

"πολλλα ειπππα"και κατι μου λεει πως αυτα ηταν αρκετα.
παρε μια καρτα 0 σε μανταλα -"Ο τρελος"-

*-οταν η μανταλα στεκει ορθη ,εκφραζεται η αθωοτητα /δηλωνει πως ουτος εχει συνειδηση της ιδιοτητας του...πως δηλαδη ειναι αθωος.
-οταν ο τρελος ειναι ανεστραμενος δηλωνει πως ουτος δεν εχει γνωση της ιδιοτητας του(δηλαδη:στ'αληθεια τρελος)

**οταν ο τρελος εχει την κορυφη του στ'αριστερα μαλλον ειναι καποιος που γνωριζει πολυ καλα ποιος ειναι αλλα λειτουργει ως..αθωος..

...προς τ'αριστερα...τοτε μαλλον καποιος αλλως προβαλλει στον εξωτερικο κοσμο μεσω τουτου την ..ιδιοτητα αυτη αλλα οχι ο ιδιος...


οποιος δεν καταλαβε /δεν πειραζει,ολα εχουν τον καιρο τους.../ιδου ενα "καλο-αρχικο-σημειο" προς εξευρευνηση :τα σημεια ...του οριζοντα(σου)


"Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΣΟΥ.... ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙΣ...ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΣΕΙΚΕΡ...ΟΧΙ
ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ..."

ΦΙΛΕ ΜΟΥ DURDEN ..ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ/ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΧΑΡΟ ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ;;;;
ΓΙΑΤΙ;
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΧΑΡΟ/ΑΛΛΑ ΑΧΑΡΙΣΤΟ.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΑ/ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΕ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ....ΗΛΙΘΙΟ.

ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ! ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙ ΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ....

Ε! ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ !ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.-ΚΑΙ "ΕΓΩ"ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΕΤΣΙ.(ΣΑΣ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ./ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΥΧΙΕΜΑΙ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ Η ΨΥΧΗ! "Ο,ΤΙ ΠΕΙΤΕ/Ο,ΤΙ ΠΕΙΤΕ....AS DOC SAYS..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 19:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μιλήσω για τον δικό μου εαυτό, και πάντα στο α'ενικό πρόσωπο μην παρεξηγηθώ πάλι.Αν το γενίκευσα προηγουμένος, δεν το έκανα γιατί ξέρω την ηλιθιότητά μου και θέλησα να ξαλαφρώσω από αυτό βάζοντας κι εσάς μέσα.Απλά ταίριαζε καλύτερα φραστικά.Το να <κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια> είναι κάτι που συνειδητά πια δεν κάνω.
Ο εαυτός μου!
Βρίσκομαι σε μια συνεχή αναζήτηση μαζί του.
Και βέβαια, αγαπητέ φίλε .κανένας. δεν είναι σε μένα θέμα χρόνου μόνο.
Όσο χρόνο κι αν έχω δεν φτάνει.Δεν ξέρω αν μου φτάνει και μια ζωή για να φτάσω στην απόλυτη αυτογνωσία.
Εκεί που λέω ανακάλυψα μια πτυχή του και την ελέγχω,νασου ξεπετάγεται μια άλλη άγνωστη πτυχή που δεν γνωρίζα.Φαύλος κύκλος.
Και άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Δεν θα δώσω ένα τέλος και τότε θα πω <τα κατάφερα,μα ποια είμαι? γιούπιιιι>

Αυτό που καλά γνωρίζω πια, είναι πως η αναζήτηση θα είναι ατέλειωτη.
Δεν λέω, όταν μαθαίνω ένα κομμάτι μου και το ελέγχω, νιώθω μεγάλη περηφάνια και ικανοποίηση.
Δεν με σταματά αυτό όμως. Υπάρχουν πολλά κομμάτια του παζλ ακόμα...
Στο θέμα μας τώρα.Ο συνειδητοποιημένος ηλίθιος είναι πράγματι επικίνδυνος.Χρησιμοποιεί την ηλιθιότητά του <έξυπνα> και πονηρά.
Στην εποχή μας, αλλά και σε κάθε εποχή αυτό πιάνει...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 19:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ,

δυστυχώς ο άνθρωπος (βλέπε ενσαρκωμένος εαυτός) μόνο όταν το σκοτάδι είναι βαθύ μπορεί να δει καθαρά τ’ αστέρια...

...κι όταν ξημερώνει εννοεί ως πραγματικότητα το γαλάζιο πέπλο τ' ουρανού!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anita_k
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 20:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anita_k  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνέλληνες σας χαιρετώ!

Σχετικά με το θέμα θα ήθελα να αναφέρω την ταπεινή μου γνώμη:
Εάν σήμερα μας κυβερνούν ηλίθιοι θα πρέπει να ψάξούμε πολύ βαθύτερα την αιτία που συμβαίνει αυτό.
Καταρχήν πως θα μπορούσε ένας ηλιθιος να σταθεί στο ύψος οποιασδήποτε θέσης, εάν πίσω από αυτόν δεν υπήρχε κάποιος έξυπνος που υπηρετεί στην αντιπερα όχθη;
Η απάντηση είναι πως δεν θα μπορούσε διότι ακόμη και σε μια ομάδα ηλιθίων οι βλακώδεις πράξεις κάποια στιγμή φέρουν αναταραχή.
Ύστερα, είναι γνωστό πως οι γνώστες και οι μυημένοι δεν φανερώνουν ποτέ τα "πρόσωπά" τους αφού θέλουν να δρούν στο παρασκήνιο χωρίς να συντρέχει κίνδυνος αποδιοπόμπευσής των ιδίων.
Αυτον τον κίνδυνο των διατρέχουν οι επιλεχθέντες -"ηλίθιοι" ΄χωρίς να το γνωρίζουν οι περισσότεροι και αφού έχουν δεχθεί πολλά "δώρα" που ικανοποιούν την προσωπική τους ματαιοδοξία.
Σαν παράδειγμα παραθέτω το εξής:
Θέλουμε να αγοράσουμε ένα όμορφο φυτό και μπαίνοντας στο ανθοπολείο αγοράζουμε αυτό που ο έξυπνος ανθοπώλης έχει αμπαλάρει καλύτερα και έχει γυαλίσει τα φύλλα του περισσότερο απο κάποιο άλλο.
Μήπως θα ψάξουμε αν το φυτό αυτό έχει μέσα του σκουλίκι;
Όχι βέβαια!
Δεν θέλω να φλυαρώ και για το συγκεκριμένο θα μπορούσα να γράψω βιβλίο.
Το ζητημα είναι ότι κάποτε ο κόσμος δεν γνώριζε την αλήθεια ενώ τώρα γνωρίζει και εκεί πρέπει να βασιστούμε ωστε να αφιπνυσουμε τον κοιμώμενο και όχι ηλίθιο εαυτό μας.
Γιατί φίλοι μου, Ελληνας και ηλίθιος είναι δυό πράγματα που δεν συμβιβάζονται και δεν πάνε μαζί!
Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 22:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...δεν γνώριζε την αλήθεια ενώ τώρα γνωρίζει ...



Καλώς ήλθες, anita k!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/01/2004 22:31:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λίγα λόγια οι έξυπνοι χρησιμοποιούν proxys, για να κρατήσουν anonymous IP

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Ναι, μας κυβερνούν ηλίθιοι.
2.ΛΥΣΗ = Νέο σύστημα διακυβέρνησης = -Geniocracy-RAEL

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 05:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όμως εδώ τίθεται θέμα (Ηθικό για πολλούς)
Να μην εκμεταλλευτούμε / χρησιμοποιήσουμε την Ηλιθιότητα των άλλων προς Όφελος μας…!!!?
…πάντα συσχέτιζα την ηλιθιότητα με την «σπατάλη»…

και η σπατάλη είναι το ίδιο επικίνδυνη με την κλεψιά …! (ανισορροπία συστήματος)

Και όμως χρειάζεται η ικανότητα διάκρισης της Ηλιθιότητας…
Ίσως να μας κυβερνούν Ηλίθιοι γιατί δεν έχουμε την ικανότητα να δούμε την «σπατάλη»….


Γιώργος
… του Καμπριτζέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 16:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ,

λες :

quote:
ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΧΑΡΟ ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ;;;;
ΓΙΑΤΙ;

ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ!!! Χαρακτήρισα τη χρήση του προσώπου άχαρη και δύσκολη--όπως είναι συχνά και η αλήθεια άλλωστε--όχι βέβαια για να τη "στιγματίσω", αλλά μάλλον για να εξηγήσω τη μη χρήση του. Από εκεί και πέρα, δεν σου "καταλογίζω" τίποτε περισσότερο από τη ΓΕΝΝΑΙΟΤΗΤΑ να μιλάς ΜΟΝΟ για τον εαυτό σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σχετικα με τη χρηση του α'πληθυντικου που πολυ προβληματισε καποιους απο εσας- ισως καποιους τους ξενισε κιολας , δικαιωμα τους..
Δεν καταλαβαινω γιατι να το βλεπουμε απο αρνητικη σκοπια - το "εμεις" ειναι αλληλεγγυη , μοιρασμα , συναδελφοσυνη , πολυ συχνα και δυναμη!
Το "εγω" ειναι για τις προσωπικες μας αναζητησεις , την διαπραγματευση με τον εαυτο μας , την στροφη προς τα εσω..
Δεν ειναι κακο να νιωθεις διπλα και μαζι με αλλους ανθρωπους , ασχετα αν ο καθενας απο αυτους εχει διαφορετικη προσωπικοτητα και ιδιοσυγκρασια...Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος...
Ποσο ευκολο ειναι να απομονωσει κανεις τον εαυτο του και να μεινει μονος του και ποσο πιο δυσκολο να συνεργαστει , να συγχρωτιστει με τους συνανθρωπους του μενοντας παντα πιστος στα πιστευω του...
...Η ευκολη λυση ειναι να πεις "εγω" δηλ. εγω τα βρηκα με τον εαυτο μου , και αυτο μετραει..
...Η δυσκολη λυση ειναι να πεις "εμεις" και να χαρισεις κατι απο αυτα που βρηκες για τον εαυτο σου στους συμπορευομενους σου σε αυτη τη ζωη...

...Αλλωστε αν ο Κολοκοτρωνης , ο Τσε η ο Γουαλας ελεγαν "εγω" και οχι "εμεις" πιστευετε πως θα'χε αλλαξει κατι απο την σημερινη σας ζωη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 12:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα σου πω οτι δεν χρειαζεται ελευθερος χρονος...(ολοι ανταλασου-μ/ν-ε με το χρημα...+ τυγχανω ολοενα και πιο αυταρκης/αν αυτο σου απανταεπαρκως)
για να πεις μιαν τοση δα αληθεια στην ψυχουλα σου καθως πορευεσαι σε τουτη τη γηινη σφαιρα...

τι θα μου πεις;....


Φιλη μου ΑΤΜΑ θελω να πιστευω οτι στην ουσια τα ιδια πραγματα λεμε.
Οσο για τον ελευθερο χρονο θα σου πω το εξης απλο.
Απ οτι ειδα εισαι μελος απο 16\11\2002 δηλαδη 441 μερες εως σημερα και
εχεις 3567 μηνυματα.

Υποθετω οτι για καθε μηνυματακι χρειαζεσαι τουλαχιστον 15 λεπτακια
αρα 3567*15=53505/60= 892 ωριτσες περιπου.

892/441=2ωριτσες καθημερινα μεσο ορο για μηνυματακια.
Και μου λες για ελευθερο χρονο?
Φυσικα και δεν εχεις τετοιο προβληματακι.


quote:
σε πειραζει που αποτελω εξαιρεση;
... αν σε πληροφορησω πως γνωριζω και αλλους σαν εμενα..;θα σε πληγωσει πιοτερο;
...δεν προβαλλω το "ΕΓΩ "μου αγαπητε/"εγω ειμαι" αυτο που δεν κρυβεται μες στο σκοταδι/

Τι να με πληγωσει ματακια μου, εχω αλλα πραγματακια που με πληγωνουν καθημερινα.Τον εγωισμο μου τον εχω βαλει στην ακρη καιρο τωρα.

quote:
παρε μια καρτα 0 σε μανταλα -"Ο τρελος"-

*-οταν η μανταλα στεκει ορθη ,εκφραζεται η αθωοτητα /δηλωνει πως ουτος εχει συνειδηση της ιδιοτητας του...πως δηλαδη ειναι αθωος.
-οταν ο τρελος ειναι ανεστραμενος δηλωνει πως ουτος δεν εχει γνωση της ιδιοτητας του(δηλαδη:στ'αληθεια τρελος)


Να σε ρωτησω κατι?
Οταν ο δρομος εξω απο το σπιτι σου ειναι γεματος λακουβιτσες ριχνεις τις καρτουλες να δεις ποτε θα τον φτιαξουνε?
Γιατι εγω παω στον δημαρχο του ριχνω ¨μπινελικια¨και τον φτιαχνει την αλλη μερα.Αν το καναμε ολοι ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ δεν θα ειχαμε λακουβιτσες .Ευκολο δεν ειναι?
Αλλα ξερω, με λακουβιτσες θα ασχολουμαστε τωρα?Εδω εχουμε φτασει στο επιπεδο να αναρωτιομαστε αν ο τρελος ειναι τουμπα ή ορθιος.

Εδω εχουμε σοβαρο προβλημα ¨επιβιωσης¨ και αναρωτιομαστε αν υπαρχει ζωη μετα θανατο.
Και να υπαρχει τι να την κανω αν ειναι ετσι?
Εδω ο κοσμος χανεται και το ........ χτενιζεται.
Αυτα.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 21:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχετικα με τη χρηση του α'πληθυντικου που πολυ προβληματισε καποιους απο εσας- ισως καποιους τους ξενισε κιολας , δικαιωμα τους..
Δεν καταλαβαινω γιατι να το βλεπουμε απο αρνητικη σκοπια - το "εμεις" ειναι αλληλεγγυη , μοιρασμα , συναδελφοσυνη , πολυ συχνα και δυναμη!
Το "εγω" ειναι για τις προσωπικες μας αναζητησεις , την διαπραγματευση με τον εαυτο μας , την στροφη προς τα εσω..
Δεν ειναι κακο να νιωθεις διπλα και μαζι με αλλους ανθρωπους , ασχετα αν ο καθενας απο αυτους εχει διαφορετικη προσωπικοτητα και ιδιοσυγκρασια...Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος...
Ποσο ευκολο ειναι να απομονωσει κανεις τον εαυτο του και να μεινει μονος του και ποσο πιο δυσκολο να συνεργαστει , να συγχρωτιστει με τους συνανθρωπους του μενοντας παντα πιστος στα πιστευω του...
...Η ευκολη λυση ειναι να πεις "εγω" δηλ. εγω τα βρηκα με τον εαυτο μου , και αυτο μετραει..
...Η δυσκολη λυση ειναι να πεις "εμεις" και να χαρισεις κατι απο αυτα που βρηκες για τον εαυτο σου στους συμπορευομενους σου σε αυτη τη ζωη...

...Αλλωστε αν ο Κολοκοτρωνης , ο Τσε η ο Γουαλας ελεγαν "εγω" και οχι "εμεις" πιστευετε πως θα'χε αλλαξει κατι απο την σημερινη σας ζωη?




ουδεις ψογος με οσα λες/δεν μιλησα για το γεγονος οτι βλεπω αρνητικα το α πληθυντικο της αλυλεγγυης ας μη παιζουμε ανουσια λογοπαιγνια/μιλησα για τη αυτη χρηση του α πληθ. στην περιπτωση που καποιος δεν εχει το σθενος να μιλησει για τον εαυτο του....
αν θες παραδειγμα θα σου θεσω ενα/επειδη οταν μιλω λακωνικα δε σημαινει πως στην φραση μου δεν εμπεριεχω και το νοημα αλλων δεκα εννοιων....
(τελος παντων... θελετε υπεραναλυση ας την κανω...)

δεν εχουμε το σθενος να πολεμησουμε
ειμαστε φοβησμενοι
ειμαστε δειλοι

θελουμε να μιλησουμε αλλα δεν τολμαμε...


αν εσενα αυτες οι φρασεις σου δηλωνουν συναδελφωση για κατι(!_!)εμενα μου δηλωνουν ενα φοβο της αποκαλυψης της αυτο-αληθειας στους αλλους.
δηλαδη δειλια μπροστα στον καθρεφτη(οπως ο καθενας σας τον εννοει)

...ηρθα για να μιλησω για τα εσω στο εσωτερικα και οχι για τα εξω!(αν ηθελα κατι τετοιο θα επαιρνα την κατω βολτα προς το επιδορπιο και γνωριζω καλα το δρομο../και δεν χρωματιζω τιποτα με αυτο.-)

θεωρω λοιπον πως αν μη τι αλλο ο καθενας οφειλει να σεβεται πρωτα τον εαυτο του κατ'επεκταση την πολλαπλοτητα του.
ηλιθιοτητα για την ατμα ειναι επισης η βλακωδης αγενεια/οταν κανει καποιος μια αφελεστατη φαινομενικα προσβολη δημοσια(αφου τιθουμε τον συγγραφεα εαυτο μας σε απειρα αγνωστα ματια μα δεν με αφορα οταν γραφω αυτο/αλλους ναι..)
αρα ;;;;

κανενα αρνητικο λοιπον απο την ατμα ,περι "συναδελφωσης"/ "αληλεγγυης" , φιλη golden_ ariadne,δυσκολα αυτα εδω εσω /ο χρονος αλλα μας εδειξε-not my fault, though...-
(νεο μελος εισαι μαλλον δεν περασες απο την εστια της ειρηνης ακομη...)/μη δημιουργουνται εντυπωσεις εκ του μηδενος....

καλως ηρθες, εσω...(ενοωντας εσωτερικοτερα εσου...)

Atmashakti


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 22:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
θα σου πω οτι δεν χρειαζεται ελευθερος χρονος...(ολοι ανταλασου-μ/ν-ε με το χρημα...+ τυγχανω ολοενα και πιο αυταρκης/αν αυτο σου απανταεπαρκως)
για να πεις μιαν τοση δα αληθεια στην ψυχουλα σου καθως πορευεσαι σε τουτη τη γηινη σφαιρα...

τι θα μου πεις;....

--------------------------------------------------------------------------------


Φιλη μου ΑΤΜΑ θελω να πιστευω οτι στην ουσια τα ιδια πραγματα λεμε.
Οσο για τον ελευθερο χρονο θα σου πω το εξης απλο.
Απ οτι ειδα εισαι μελος απο 16\11\2002 δηλαδη 441 μερες εως σημερα και
εχεις 3567 μηνυματα.

Υποθετω οτι για καθε μηνυματακι χρειαζεσαι τουλαχιστον 15 λεπτακια
αρα 3567*15=53505/60= 892 ωριτσες περιπου.

892/441=2ωριτσες καθημερινα μεσο ορο για μηνυματακια.
Και μου λες για ελευθερο χρονο?
Φυσικα και δεν εχεις τετοιο προβληματακι.



...λοιπονννν!τωρα δηλαδη θα πρεπει να δικαολογησω τις απειρες στιγμες μου εδω εσω;
..μα καλε μου φιλε, ειμαι η ψυχη του φορουμ....εδωσα την ενεργεια μου εδω/δεν υπολογισα ουτε τα μηνυματα ουτε τις ωρες μπροστα στην εμπνευση καθε που με κατεκλυσε....
οσοι μετρησαν τα μηνυματα και οχι την ουσια ισως παλι να απορουν αν εχω τετοιο προβλημα(χρονου...)-ειναι φυσικο, γιατι ,οποιος κοιταζει τα μηνυματα μαλλον τοσα θελει να καταφερει/ετσι εγινε παλιοτερα ετσι γινεται αει......(χμ...)-
...αν σου πω οτι δεν υπαρχω στ'αληθεια και ειμαι μοναχα ενα πνευμα (αυτο του φορουμ) εσυ θα με πιστεψεις;Οχι!
ισως το εκανες ομως αν το "εβλεπες" τοσο ονειρικα οπως η ψυχη μου οταν αντικρυσε "γη"....(ξανα)..οχι λοιπον δεν εχω προβλημα χρονου/γιατι δεν υφισταμαι σε τετοια πλαισια...
-να σου πω επισης οτι μαλλον ασχολουμαι περισσοτερες απο "2 ωριτσες","οταν η πολις κοιμαται"...αναρρωτηθηκες αν μειωνω τις ωρες του "υπνου"μου,...ωστε να κανω περισσοτερα πργτ..;μη βιαζεσαι να με κρινεις λοιπον...-
-και για να ξεκαθαρισω κατι( σε ολους ομως!)αν προσεξες τον αρριθμο των μηνυματων μου ειναι λογω των αφιερωματων σε θεματα εσωτεριστικου ενδιαφεροντος/μαλλον "επενδυω με εικονες οταν τα λογια δεν εχουν ακομη δημιουργηθει*..../αυτη ειναι η φυση μου εδω εσω/αυτο με κατωχυρωνει ως μελος ΑΤΜΑ/και βεβαια ετσι θα συνεχισω να ΕΙΜΑΙ.
"ΕΓΩ".
ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ.
ΕΙΤΕ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ....ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΕΝΙΚΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ....
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΛΗΛΛΕΓΓΥΗ ΟΤΑΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ/ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ (ΜΙΛΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΜΟΥ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ....)

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ

quote:
Τελικα μηπως μας κυβερνα ο ηλιθιος εαυτος μας?


ΘΑ ΠΩ ΠΑΛΊ:ΟΧΙ!
+AYTO :
MEΣΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΧΘΡΟ...
ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...
(..HIS DIVINE GRACE A.C.BAKTIVENTANTA SWAMI PRABHUPADA)


(*Ατμα)..

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
σε πειραζει που αποτελω εξαιρεση;
... αν σε πληροφορησω πως γνωριζω και αλλους σαν εμενα..;θα σε πληγωσει πιοτερο;
...δεν προβαλλω το "ΕΓΩ "μου αγαπητε/"εγω ειμαι" αυτο που δεν κρυβεται μες στο σκοταδι/

--------------------------------------------------------------------------------


Τι να με πληγωσει ματακια μου, εχω αλλα πραγματακια που με πληγωνουν καθημερινα.Τον εγωισμο μου τον εχω βαλει στην ακρη καιρο τωρα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
παρε μια καρτα 0 σε μανταλα -"Ο τρελος"-

*-οταν η μανταλα στεκει ορθη ,εκφραζεται η αθωοτητα /δηλωνει πως ουτος εχει συνειδηση της ιδιοτητας του...πως δηλαδη ειναι αθωος.
-οταν ο τρελος ειναι ανεστραμενος δηλωνει πως ουτος δεν εχει γνωση της ιδιοτητας του(δηλαδη:στ'αληθεια τρελος)

--------------------------------------------------------------------------------


Να σε ρωτησω κατι?
Οταν ο δρομος εξω απο το σπιτι σου ειναι γεματος λακουβιτσες ριχνεις τις καρτουλες να δεις ποτε θα τον φτιαξουνε?
Γιατι εγω παω στον δημαρχο του ριχνω ¨μπινελικια¨και τον φτιαχνει την αλλη μερα.Αν το καναμε ολοι ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ δεν θα ειχαμε λακουβιτσες .Ευκολο δεν ειναι?
Αλλα ξερω, με λακουβιτσες θα ασχολουμαστε τωρα?Εδω εχουμε φτασει στο επιπεδο να αναρωτιομαστε αν ο τρελος ειναι τουμπα ή ορθιος.




μηπως να μεταφερουμε το τοπικ στο φορουμ των αποψεων;;;;
αφου με την τοποθετηση σου -σε πολιτικο επιπεδο:λακουβιτσες στους δρομους και κακοτεχνιες εκαστοτε δημαρχων...)μας μεταφερεις ηδη;;;;
..Λυπαμαι αν θεωρεις ασχετα απο το θεμα σου την τοποθετηση μου (!)
εσωτεριστικη προσεγγιση εκανα + οχι προεκλογικο λογο η ψυχη!.../θα σου πω οτι μαλλον δεν δυναμαι να συζητω πολιτικα οποτε αποχωρω σε περισσοτερο ψυχικα θεματα...


quote:

Εδω εχουμε σοβαρο προβλημα ¨επιβιωσης¨ και αναρωτιομαστε αν υπαρχει ζωη μετα θανατο.
Και να υπαρχει τι να την κανω αν ειναι ετσι?
Εδω ο κοσμος χανεται και το ........ χτενιζεται.
Αυτα.


αυτο πως θα επρεπε να το εκλαβω;;;;ως υβρυ;

Αντμιν φιλτατε ,παρακαλω τη γνωμη σας...

Atmashakti...


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 02:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδω εχουμε σοβαρο προβλημα ¨επιβιωσης¨ και αναρωτιομαστε αν υπαρχει ζωη μετα θανατο.
Και να υπαρχει τι να την κανω αν ειναι ετσι?
Εδω ο κοσμος χανεται και το ........ χτενιζεται.
Αυτα.


Admin, λάθος τίτλο έχει το Φόρουμ. Έπρεπε να λέγεται ΔΡΑΣΗ στο Exoterica.gr...

Να διορθωθεί πάραυτα παρακαλώ!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 12:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μηπως να μεταφερουμε το τοπικ στο φορουμ των αποψεων;;;;
αφου με την τοποθετηση σου -σε πολιτικο επιπεδο:λακουβιτσες στους δρομους και κακοτεχνιες εκαστοτε δημαρχων...)μας μεταφερεις ηδη;;;;
..Λυπαμαι αν θεωρεις ασχετα απο το θεμα σου την τοποθετηση μου (!)
εσωτεριστικη προσεγγιση εκανα + οχι προεκλογικο λογο η ψυχη!.../θα σου πω οτι μαλλον δεν δυναμαι να συζητω πολιτικα οποτε αποχωρω σε περισσοτερο ψυχικα θεματα

Βρε ΑΤΜΑ αυτο που θελω να πω ειναι οτι πως μπορουμε να ασχολουμαστε
τοσο πολυ σημερα με την ψυχη μας και τα εσω, που ειναι πολυ ομορφο και αυτο, οταν δεν εχουμε φτιαξει καθημερινα πραγματακια απλα.
Δεν ειναι αντιφατικο αυτο?

quote:
Εδω εχουμε σοβαρο προβλημα ¨επιβιωσης¨ και αναρωτιομαστε αν υπαρχει ζωη μετα θανατο.
Και να υπαρχει τι να την κανω αν ειναι ετσι?
Εδω ο κοσμος χανεται και το ........ χτενιζεται.
Αυτα.
--------------------------------------------------------------------------------

αυτο πως θα επρεπε να το εκλαβω;;;;ως υβρυ;



Σαφως οχι. Αν ηθελα να σε βρισω να εισαι σιγουρη οτι θα το εκανα καλυτερα.
Απλα μια περιγραφη εκανα.Τιποτα προσωπικο.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 13:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαζοντας αυτο το θεμα σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν.
ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.
Τι θελω να πω μ αυτο.
Πιστευω οτι ολοι εσεις που ασχολειστε με τα εσω ανηκετε στο 10- 15%
των ελληνων που θεωρουνται ¨ψαγμενοι¨.
Ειστε οι μονοι που μπορειτε να αφυπνισετε τους ελληνες.
Πρεπει ομως να ασχολειθητε μ αυτους.
Μην μενετε αλλο στο περιθωριο.
Μπορειτε να δωσετε λυσεις στα καθημερινα προβληματα αρκει να ασχολειθητε.
Γνωριζετε τις αιτιες , γνωριζετε τις λυσεις, γιατι δεν τις εφαρμοζετε?
Ευχομαι να κανω λαθος και να εχει ξεκινησει αυτο.
Επιτελους ας ασχολειθουν με τα κοινα ανθρωποι που γνωριζουν.

Φιλικα......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 14:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!
τωρα εγινες κατανοητος(λογω της διευκρινησης...)

quote:
Γνωριζετε τις αιτιες , γνωριζετε τις λυσεις, γιατι δεν τις εφαρμοζετε?


θα σου πω λοιπον,αντι απαντησης κατι που ακουσα απο εναν πολιτικο που αντιπαθω ιδιαιτερα ....
"Μεσα στο κομμα ειναι οι εχθροι/εξω ειναι οι αντιπαλοι...."
+ο νοων νοητω...
(βεβαια θυμαμαι και μια -αντιθετη αυτης-φραση..που αφησα χθες στο φορουμ...αλλα ανηκει σε αλλη κουβεντα...και αλλη ροη.)

atmashakti


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 14:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνωριζετε τις αιτιες , γνωριζετε τις λυσεις, γιατι δεν τις εφαρμοζετε?


Επιτέλους, αγαπητέ .Κανένας., να ένα πολύ εσωτερικό ερώτημα!!!


Υπάρχει περίπτωση ποτέ ένας εσωτεριστής να μην ασχολείται με τα εξωτερικά;;;

Είναι πολύ απλό: η εσωτερική ενασχόληση είναι η βάση για την εξωτερική.
Το ανάποδο όμως όχι!!!

Η εσωτερική αφύπνιση είναι βασική, ώστε κάθε ένας να λειτουργήσει εξωτερικά ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΑ, χωρίς "καθοδηγητές" και εμπόρους ελπίδας...

Κι όταν μία μεγάλη μερίδα ανθρώπων έχει αφυπνισθεί πραγματικά, να είμαστε σίγουροι ότι θα δούμε εξωτερικά αποτελέσματα, γιατί αυτό είναι το φυσικό επακόλουθο!

Ας μην περιμένουμε όμως να δούμε ταμπέλες με νέον και διαφημίσεις στην τηλεόραση: "Εδώ ο καλός εσωτεριστής που έκανε την ιδέα πράξη". Αυτά φαίνονται μόνα τους και δεν χρειάζονται προβολή.

Το αν ο .Κανένας., η ΑΤΜΑ, η Zadok, ο "α" ή ο "β" έκαναν κάτι για να αλλάξουν την καθημερινότητα δεν είναι κάτι που πρέπει να καταγράφεται σε ένα Φόρουμ, γιατί είναι απλά το αποτέλεσμα.

Ο εσωτεριστής πρέπει να ξέρει ότι έχει κάποια καθήκοντα κι αυτά δεν αποτελούν πεδίο συζήτησης.

Στην εποχή του Υδροχόου η αλήθεια θα φανεί, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 15:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-...με βρισκεις απολυτα συμφωνη αγαπημενη συνταξιδιωτισσα!-


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Γιατι μας κυβερνουν οι ιλιθιοι? (παγκοσμια)
Επειδή έχουμε δημοκρατία και στην δημοκρατία εκλέγεται όχι ο έξυπνος
αλλά ο έχων.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ = Βιβλίο "GENIOCRACY" RAEL
>Γιατι εχουν αναγκασει τους ¨εξυπνους¨ να βρισκονται στο περιθωριο
>χωρις να προσφερουν?
Θα ήθελες να ρωτήσεις ίσως ...Γιατί ηλίθιοι έχουν πιθανότητες
να σπουδάσουν,ενώ έξυπνοι όχι?
Η απάντηση είναι η ίδια με ποιο πάνω.
>Γιατι εχουν αναγκασει τους περισσοτερους να ανατρεχουν στο παρελθον
>και να προσπαθουν να βρουν μεσσιες του μελλοντος?
Επειδή τα πιστεύω και οι μύθοι 6.000.000.000 ανθρώπων
έχουν τουλάχιστον μια βάση και πολλά κοινά.
>Τελικα μηπως τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα απο οσο φαινονται?
Εκπληκτικά απλά για εμάς που έχουμε τεχνολογική ανάπτυξη,δύσκολα για τους πρωτόγονους που αγαπούν τις παραδόσεις τους.
>Τελικα μηπως μας κυβερνα ο ηλιθιος εαυτος μας?
Είναι πολύ γενική και σχετική ερώτηση.

Μέσα από αυτές τις ερώτησεις κατάλαβα ποιος κοροίδευε τις απόψεις μου στο -ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-.

Με αγάπη ο αγαπητός σου "εχθρός"
grecoRAELIAN

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 19:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin δεν αντεχω θα το πω!!!

Izaura τι ειναι ασπρο, κραταει μαστιγιο και ειναι πανω απ το κεφαλι σου?

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 20:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό μου μωρό, κανένα...

Οι ερωτήσεις σου είναι τόσο εύκολες που είναι σαν να είσαι 5 χρονών και ρωτάς:
Μαμά, γιατί πρέπει να μάθω να γράφω το όνομά μου...

Δεν το λέω ειρωνικά...
Αυτή είναι η αλήθεια.

Μέχρι τότε να αγαπάς και όλα θα πάνε καλά.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy