ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 08:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
η ελεύθερη δηλ. πίστη στον δικό μας θεό πέρα από κάθε δόγμα και θρησκεία)δεν είναι ένα βήμα προς τα πίσω είναι απλώς μία εσωτερική- προσωπική ανάγκη. Η αθεία επίσης. Χίλιες φορές αθεία παρά τυφλή και άβουλη πίστη σε κάποια δογματική θρησκεία,

Σε κάθε περίπτωση σέβομαι τις θρησκευτικές πεποιθήσεις κάθε ανθρώπου αρκεί να μην τυφλώνουν. ΠΙστεύω ότι η απομάκρυνση από κάθε είδους δόγματα (και θρησκευτικά δόγματα φυσικά), απελευθερώνει και απομακρύνει αυτόν απ' την εκμετάλευση των ηλιθίων...


Φίλη Ήρα ως προς αυτή την άποψη που παραθέτεις δεν βρίσκω τίποτα να διαφωνίσω...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 09:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1η ειδηση
quote:
Την Ολυμπιακή Εκεχειρία υποστηρίζει η ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η οποία υιοθέτησε με σημαντική πλειοψηφία το σχετικό ψήφισμα. Οι ευρωβουλευτές ζητούν από το Συμβούλιο να παροτρύνει τα κράτη-μέλη, αλλά και τις υπό ένταξη χώρες, να σεβαστούν και να τηρήσουν την Ολυμπιακή Εκεχειρία κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων. Καλούν επίσης το Συμβούλιο ν’ απευθύνει έκκληση προς τις εμπόλεμες πλευρές σε όλον τον κόσμο , να σεβαστούν την Ολυμπιακή Εκεχειρία.


Προαγωγή των ιδανικών της ειρήνης


Παράλληλα, ζητούν να υποστηριχτεί η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή στις προσπάθειές της να προάγει την ειρήνη και την κατανόηση μεταξύ των ανθρώπων, μέσω του αθλητισμού και του ολυμπιακού ιδεώδους.
Το Κοινοβούλιο χαιρέτησε τη σύσταση εκ μέρους της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, Ιδρύματος και Διεθνούς Κέντρου για την Ολυμπιακή Εκεχειρία , των οποίων ο στόχος θα είναι η προαγωγή των ιδανικών της ειρήνης και της κατανόησης μέσω του αθλητισμού.
Τέλος, ζητείται από το Συμβούλιο να εξετάζει το ζήτημα αυτό ανά διετία, πριν από τους μελλοντικούς θερινούς και χειμερινούς Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες.



2 ειδηση

quote:
Υπογράφουν ...και εισπράτουν


Οι ευρωβουλευτές εισπράττουν επίδομα 262 ευρώ για κάθε ημέρα που παρακολουθούν συνεδριάσεις στο ευρωκοινοβούλιο. Αλλά, σύμφωνα με τον Μάρτιν, πολλοί επωφελούνται από ένα ''παραθυράκι'' το οποίο τους επιτρέπει να εισπράττουν το επίδομα χωρίς να συμμετέχουν στις συνεδριάσεις. Το βιβλίο, στο οποίο οι βουλευτές πρέπει να υπογράψουν για να μπορούν να διεκδικήσουν το επίδομα, μένει ανοικτό από τις 7 π.μ. ως τις 10 μ.μ., μολονότι οι συνεδριάσεις διεξάγονται κατά κανόνα από τις 9 π.μ. ως τις 6.30 μ.μ..

Αυτό επιτρέπει σε πολλούς ευρωβουλευτές να εμφανίζονται πολύ νωρίς το πρωί, να υπογράφουν στο βιβλίο για να εισπράξουν τα 262 ευρώ και μετά να φεύγουν χωρίς να συμμετάσχουν στη συνεδρίαση. Ή φτάνουν στις Βρυξέλλες με τη βραδινή πτήση και προλαβαίνουν να υπογράψουν πριν από τις 10 μ.μ. που κλείνει το βιβλίο.

''Το ημερήσιο επίδομα έχει προβλεφθεί για τη συμμετοχή στις συνεδριάσεις και στις επιτροπές και δεν είναι απλώς ένα πριμ επειδή κάποιος αφιέρωσε λίγα λεπτά για να υπογράψει σ' ένα βιβλίο ότι είναι παρών'', δήλωσε ο Μάρτιν στην ''Μπιλντ'', προσθέτοντας ότι έχει καταγράψει τα ονόματα σχεδόν 200 ευρωβουλευτών που εφαρμόζουν το σύστημα αυτό.

Ένα άλλο κόλπο των ευρωβουλευτών είναι να διεκδικούν επίδομα συμμετοχής τριών ημερών, ενώ συμμετέχουν σε μία μόνο συνεδρίαση. Φτάνουν αργά το βράδυ της πρώτης ημέρας ώστε να υπογράψουν στο βιβλίο, συμμετέχουν σε μια συνεδρίαση την επομένη και αναχωρούν νωρίς το πρωί της τρίτης ημέρας αφού υπογράψουν στο βιβλίο. Έτσι εισπράττουν 786 ευρώ, επιπλέον του ποσού, που παίρνουν για την κάλυψη του κόστους των αεροπορικών εισιτηρίων.

Ο Μάρτιν δήλωσε ,πως ένα άλλο κόλπο των ευρωβουλευτών είναι να παίρνουν επίδομα για τις Παρασκευές. Το κοινοβούλιο στο Στρασβούργο τερματίζει την εβδομάδα εργασίας την Πέμπτη, ωστόσο πολλοί ευρωβουλευτές μένουν στην πόλη τη νύκτα ώστε να μπορέσουν να υπογράψουν στο βιβλίο την Παρασκευή και να εισπράξουν επίδομα για μία επιπλέον ημέρα.

''Πολλοί περνούν τη νύκτα σε φτηνούς ξενώνες ή ξενοδοχεία περνώντας τα σύνορα με τη Γερμανία. Στη συνέχεια το πρωί καταφθάνουν με λιμουζίνα με οδηγό για να υπογράψουν στο βιβλίο και στη συνέχεια αναχωρούν και πάλι'', δήλωσε στην ''Μπιλντ'' ο αυστριακός ευρωβουλευτής.



Και η δυο ειναι σημερινες.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΟΙ ΞΕΓΑΝΩΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΡΩ-ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ?
ΕΠΟΧΗ ΗΛΙΘΙΩΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.


Φιλικα......Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 03:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζουφιοι, σε λιγες μερουλες τους ψηφιζετε!
Αντε να δουμε.
Αναρωτιεμαι ρε πουστη μου, τι πρεπει να βγαλει η καλπη για να πουμε οτι εχουμε αρχισει να ξυπναμε;;;
Μηπως δεν υπαρχει αποτελεσμα τετοιο;
Μηπως και το λευκο και το ακυρο ειναι τελικα δικο τους;
Λες ρε κολιγα να ειναι ετσι τα πραγματα;
Πω ρε πουστη μου , την κατσαμε!
Τι εκανα εγω τοσα χρονια...Τσαμπα το ριχνα ακυρο;
Τσαμπα κοροιδευα τους αλλους οτι το ριχναν δαγκωτο;
Αντε να δουμε που θα παει....


Φιλικα.....Κανενας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 20:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Τζουφιοι, σε λιγες μερουλες τους ψηφιζετε!
Αντε να δουμε.
Αναρωτιεμαι ρε πουστη μου, τι πρεπει να βγαλει η καλπη για να πουμε οτι εχουμε αρχισει να ξυπναμε;;;
Μηπως δεν υπαρχει αποτελεσμα τετοιο;
Μηπως και το λευκο και το ακυρο ειναι τελικα δικο τους;
Λες ρε κολιγα να ειναι ετσι τα πραγματα;
Πω ρε πουστη μου , την κατσαμε!
Τι εκανα εγω τοσα χρονια...Τσαμπα το ριχνα ακυρο;
Τσαμπα κοροιδευα τους αλλους οτι το ριχναν δαγκωτο;
Αντε να δουμε που θα παει....


Φιλικα.....Κανενας.





Σε χαιρετώ Σανενακ.
Περίμενα και εγώ η .... να κρίνεις τα αποτελέσματα της ψήφους μας αλλά βρε παιδί μου μας ξέχασες...
Σε χαιρετώ Σανενακ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bouflis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Sri Lanka
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bouflis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ <<ΗΛΙΘΙΟ>> ΗΓΕΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΔΗΓΟΣ.
ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ <<ΗΛΙΘΙΟ>> ΗΓΕΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΔΗΓΟΣ.
ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ.

Συμφωνώ μαζί σου, άν και επιφυλάσσομαι οτι τους έχεις καταλάβει ΟΛΟΥΣ και στις πλήρεις διαστάσεις τους.

Άμα λ.χ. πώ, ζήτω η μοναρχία, ποιόν θα φέρεις στο μυαλό σου ;;;;;;
Εγώ πάντωε δεν εννοώ Κ/Α/Θ/Ο/Λ/Ο/Υ κάποιον πού μένει π.χ. στο Λονδίνο.

κάθε ομοιότητα με υπαρκτά πρόσωπα κλπ. καθαρά συμπτωματική.

Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 14:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω να είμαστε όλοι τόσο ηλιθίοι όσο κάποιοι απο σας εδώ προσπαθείτε, με τόσο πάθος, να αποδείξετε.

Νομίζω ΟΛΟΙ αυτοί οι ηλίθιοι που ατυχώς αναφέρεστε είναι ο κόσμος, ο λαός, οι κοινοί άνθρωποι εν ολίγης! Κοινοί άνθρωποι με κοινό ΝΟΥ!

Και ο κοινός νους έδωσε στις λέξεις την συνηθισμένη τους σημασία και αυτός είναι η μεγαλοφυΐα της ανθρωπότητας. !!!

Καλημέρα σας!

--------------------------------------------------
Να ζείς σαν ετοιμοθάνατος και να δημιουργείς σαν αθάνατος !!

Edited by - NoiprocS on 24/06/2004 14:54:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 20:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε νομίζω να είμαστε όλοι τόσο ηλιθίοι όσο κάποιοι απο σας εδώ προσπαθείτε, με τόσο πάθος, να αποδείξετε.

Νομίζω ΟΛΟΙ αυτοί οι ηλίθιοι που ατυχώς αναφέρεστε είναι ο κόσμος, ο λαός, οι κοινοί άνθρωποι εν ολίγης! Κοινοί άνθρωποι με κοινό ΝΟΥ!


Δύο ρητά από τον Terry Pratchett:

1) Ξέρεις πόσο ηλίθιος είναι ο μέσος άνθρωπος; Σκέψου λοιπόν ότι στατιστικά οι μισοί είναι ακόμα πιο ηλίθιοι. (ομολογουμένως από τα πιο αστεία -και σωστά, όπως ξέρει όποιος έχει πάει σχολείο ή στρατό- πράγματα που έχω διαβάσει).
2) Common sense is not the same as reason.
Ή, αγγλιστί: άλλο κοινός νους, άλλο λογική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 02:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ΟΛΟΙ αυτοί οι ηλίθιοι που ατυχώς αναφέρεστε είναι ο κόσμος, ο λαός, οι κοινοί άνθρωποι εν ολίγης! Κοινοί άνθρωποι με κοινό ΝΟΥ!

Ακριβώς αυτούς φοβάμαι και εγώ.
Για να πάρεις άδεια να οδηγήσεις ένα αυτοκίνητο, ή τραίνο ή καράβι ή αεροπλάνο, χρειάζεσαι ειδική άδεια.
Για να ψηφίσεις, ούτε καν ελληνικά δεν χρειάζεται να ξέρεις...!
Πόσο μάλλον έχει ζητήσει κανείς κάποια απόδειξη οτι ξέρουν τι κάνουν όσοι ψηφίζουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Και παραδείγματα άφθονα.
Και .... αυτόχθονα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 20:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σε κανει να νομιζεις οτι δεν εισαι και εσυ ηλιθιος κολιγα μου;
Ναι , ναι σε σενα μιλαω που γελας......για πες μου....

Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 11:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείς εμένα, πάρα πολλά πράγματα. Όμως θα διάλεγα ως πλέον αντιπροσωπευτικό το χιούμορ μου. Οι ηλίθιοι είναι πάντα σοβαροφανείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 15:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1o) χιούμορ

Περιμενω κι αλλους.....δεν πιστευω ολοι οι υπολοιποι να εισαστε ηλιθιοι???


Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 15:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως αν όλοι οι άλλοι είναι έξυπνοι
εγώ προτιμώ να είμαι ηλίθιος...


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα τα λες ρε 1900, και εγω θα προτιμουσα να ειμαι Μεγας Αλεξανδρος, αλλα ελα που δεν ειμαι.....
Το θεμα ειναι τι ειμαστε κολιγα μου και οχι τι φανταζομαστε....


Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θεμα ειναι τι ειμαστε κολιγα μου και οχι τι φανταζομαστε....
Και συ καλά τα λες Κανένας, αλλα απο τη στιγμή που οι περισσότεροι πιστεύουν οτι ο ήλιος ανατέλει απ' τον κώλο τους
πως να δουν "το θέμα";


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι περισσότεροι πιστεύουν οτι ο ήλιος ανατέλει απ' τον κώλο τους
πως να δουν "το θέμα";

Ρε μπας κι ειναι ¨κωλοφωτιες¨ και δεν το ξερουνε;;;

Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 20:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 22:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Καλό

Αντιθέτως, το βρήκα χαμηλοτάτου επιπέδου.

Ίσως δεν έγινα σαφής: υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ηλιθιότητα όπως και στην εξυπνάδα (που δεν είναι σαφείς, αλλά σημειώνω πως αυτές οι δύο έννοιες δεν είναι υποχρεωτικά αντίθετες, αλλά μάλλον συμπληρωματικές γιατί η ηλιθιότητα/εξυπνάδα εξαρτάται από το πολιτισμικό context). Το να μην παραδεχόμαστε ότι είμαστε λιγότερο ηλίθιοι από κάποιους άλλους είναι εξίσου χαζό με το να μην παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν και εξυπνότεροί μας.

Δεν είμαι υπέρ του κοινού νου. Ο κοινός νους είναι γεμάτος προλήψεις, δεισιδαιμονίες, ψυχολογία της μάζας, ατεκμηρίωτες απόψεις, βραχυπρόθεσμη θεώρηση κλπ. Ο κοινός νους κατά καιρούς έχει κάνει κοτσάνες που τις βλέπουμε και ανατριχιάζουμε, όπως ο εξοστρακισμός του Αριστείδη ή η εκλογή των βασιλικών το 1920, ή το κλασσικό "μακριά απ' τον κώλο μας κι όπου θέλει ας είναι" που βρίσκει εφαρμογή σε ένα πελώριο φάσμα θεμάτων, από το σκουπιδοτενεκέ μέχρι τα κέντρα απεξάρτησης (που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα σε αυτήν την κοινωνία, άλλη μια ένδειξη του ότι η ηλιθιότητα κυριαρχεί).

Ούτε είμαι υπέρ του ελιτισμού. Οι απόψεις των πολλών πρέπει να είναι σεβαστές. Σεβαστές, όχι στο απυρόβλητο. Δε συμφωνώ λοιπόν με τις απόψεις περί ευρωεκλογών κλπ. Ο κόσμος έχει το δικαίωμα να ακούγεται η φωνή του και αυτό βέβαια συνεπάγεται την ευθύνη να λουστεί τις συνέπειες και την κριτική.

Η γνώμη μου παλιότερα ήταν ότι ο κόσμος δεν είναι ηλίθιος, απλώς έχει ελλιπή ενημέρωση. Η γνώμη μου άλλαξε. Και η γνώμη μου δεν αλλάζει ποτέ χωρίς νέα δεδομένα.

Μέχρι στιγμής σε δύο μέρη στη ζωή μου έχω συναντήσει καθαρή, απεσταγμένη μπορώ να πω ηλιθιότητα. Το ένα μέρος είναι το σχολείο, όπου οι πάντες κρίνονταν -και πάρα πολύ σκληρά- από τη εξωτερική τους εμφάνιση. Τους έδινα όμως το ελαφρυντικό της ηλικίας.

Το άλλο είναι το esoterica.gr, όπου κατά τα φαινόμενα μπορείς να πεις οτιδήποτε, αρκεί να έχεις ύφος χιλίων καρδιναλίων, ή ινδού γκουρού, ή βαθύτερου γνώστη. Δεν είναι απαιτούμενο να τεκμηριώνεις αυτό που λες. Κόντρα σε ό,τι επιτάσσει η λογική, σημασία έχει το περιτύλιγμα και όχι το περιεχόμενο. Προσοχή, δε λέω ότι το φόρουμ κυριαρχείται από ηλίθιους. Υπάρχουν συνομιλητές που θεωρώ απείρως εξυπνότερούς μου και η πλειοψηφία είναι αρκετά λογικοί άνθρωποι. Λέω απλά ότι συνάντησα και καθαρή ηλιθιότητα.

Επίσης φαίνεται να ισχύει η καταφανώς ηλιθιοδέστατη άποψη ότι όλες οι απόψεις πρέπει να προστίθενται αντί να συγκρούονται. Μα άμα εγώ λέω ότι το Χ είναι έτσι και ο άλλος λέει ότι το Χ δεν είναι έτσι, πώς μπορούν αυτά τα δύο να προστεθούν; Αυτή η αδυναμία να κατανοηθεί ότι η πραγματικότητα δεν είναι πάντα παράλληλη αλλά υπάρχουν και προτάσεις που εξ ορισμού είναι αμοιβαία αποκλειόμενες μονό σε ηλιθιότητα μπορεί να αποδοθεί. Γιατί η ηλιθιότητα είναι ελλιπής και επιφανειακή κατανόηση της πραγματικότητας. Που την έχουμε όλοι σε κάποιο βαθμό. Απλώς πολλοί το ξεσκίζουν το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 04:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είμαι υπέρ του κοινού νου. Ο κοινός νους είναι γεμάτος προλήψεις, δεισιδαιμονίες, ψυχολογία της μάζας, ατεκμηρίωτες απόψεις, βραχυπρόθεσμη θεώρηση κλπ. Ο κοινός νους κατά καιρούς έχει κάνει κοτσάνες που τις βλέπουμε και ανατριχιάζουμε, όπως ο εξοστρακισμός του Αριστείδη ή η εκλογή των βασιλικών το 1920,

... την παμπηφή εκλογή του Hitler
... ο οχλος της Ρώμης
... κάλιο τούρκικο σαρίκι
... άρον άρον σταύρωσον αυτόν

Δεν υπάρχει τίποτα πιο απλό από το να πλανέψει και να μανιπουλάρει κάποιος τον λεγόμενο απλό και κοινό νού της άβουλης μάζας.

Π.χ. ΜΜΕ. Δείχνεις ξανά και ξανά και ξανά δυο αεροπλάνα να πέφτουν σε δυό κτήρια, δείχνεις έναν τύπο με γένεια και τουρμπάνι, λές ξανά και ξανά αυτός φταίει και έχεις ένα ολόκληρο σύμπαν να σε υποστηρίζει.
Γίνεσαι σταυροφόρος μιας υπέρατης ιδέας και μετά.... ποιός σε αταματάει.

Κοινός νούς ????
Ναί. Υπάρχει. Και έχει αιματοκυλίσει την ανθρωπότητα.

Ευχαριστώ. Δεν θα πάρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 11:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95
quote:
Αντιθέτως, το βρήκα χαμηλοτάτου επιπέδου.

Στα αρχ....ια μου!!!
Αυτο πως το βρισκεις κολιγα μου;;;


Κανενας.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΑΣΕΜΝΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 13:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φαίνεται ότι έχεις υποτιμήσει την αίσθηση ελιτισμού που με διακατέχει. Εκφράσεις σαν αυτή που χρησιμοποίησες είναι πολύ λίγες για να περιγράψουν το πόσο δεν με ενδιαφέρει το 99,9% των απόψεων που εκφράστηκαν σε αυτό το τόπικ (ξεκινόντας από την εκτός πάσης πραγματικότητας αρχή του).
Ακριβώς γιατί βρισκόμαστε στην εποχή των ηλιθίων, το γυμνασιακό χιούμορ κάνει θραύση. Όπως και η επιφανειακή ανάλυση της πραγματικότητας. Δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Still, έστω και πιθηκοειδές χιούμορ είναι πολύ προτιμότερο από καθόλου χιούμορ. Καλύτερος ο αφορισμός σου, παρά να με αντιμετωπίζεις με ψευδοσοβαρότητα. Είσαι σε καλό δρόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 14:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου πω οτι και παλι σε γραφω στα αρχ...(ε)ια μου, δε θα παρεξηγηθεις ,ετσι κολιγα μου;;;;

Κανενας.


ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΑΣΕΜΝΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 14:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
QED.

(επεξήγηση: παραείσαι προβλέψιμος, όπως όλα τα άτομα με διανοητική ηλικία μικρότερη των 10 ετών)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 15:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ κολιγα μου , δε πας τωρα σε κανενα αλλο θεματακι που ειναι για παιδακια ανω των 10....¨παππου¨.
αααα παραλιγο να το ξεχασω....αλλο ενα ¨παιδικο¨ για παρτη σου...
¨και εσυ παππου τον παιζεις που και που¨.
Ξερεις ομως ποιο ειναι το κακο; Δε μεγαλωνει ετσι κολιγα μου...
Βρες αλλο τροπο...

Κανενας.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΑΣΕΜΝΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 04:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σανενακ λυπάμαι πολύ!
Εχεις ήδη υπερβεί κατά πολύ το όριο των προειδοποιήσεων στα forums!

Σε περίπτωση που είχες κάτι να πεις για την παρούσα -και όχι μόνο- συζήτηση, θα μπορούσες σαφέστατα να χρησιμοποιήσεις καλύτερους τρόπους!

Ο λογαριαμός σου απενεργοποιήθηκε.
Αν θέλεις, μέσα στο χρονικό διάστημα των 7 ημερών, μπορείς να μας στείλεις ένα email, εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους θα ήθελες να συμμετάσχεις στα forums του ESOTERICA.
Σε κάθε τέτοια περίπτωση, επιθυμούμε να υπάρχει η δυνατότητα επανενεργοποίησης ενός λογαριασμού, εφόσον συντρέχουν ουσιαστικοί λόγοι.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 04:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95:
quote:
Επίσης φαίνεται να ισχύει η καταφανώς ηλιθιοδέστατη άποψη ότι όλες οι απόψεις πρέπει να προστίθενται αντί να συγκρούονται.

Επέλεξα τη συγκεκριμένη πρόταση, σαν αφορμή, αν και θα μπορούσα να αναφερθώ και σε άλλα τμήματα της τοποθέτησής σου.
Χρησιμοποιώντας ένα επίθετο ("ηλιθιοδέστατη"), προβαίνεις σε μία κριτική της στάσης οποιουδήποτε στον οποίο θα μπορούσες να αναφέρεσαι. Μια καλή περιγραφή ωστόσο, είναι η καλύτερη κριτική και τα "κοσμητικά" επίθετα σε κάθε τέτοια περίπτωση περισσεύουν...Από κει και πέρα, η διακριτική ικανότητα του καθενός αποτελεί ένα σημαντικό εργαλείο, ώστε να αναπτύξει τις προσωπικές του διαπιστώσεις.

Αναφορικά πάντως με το θέμα που θίγεις στη φράση σου αυτή, η θέση του ESOTERICA είναι τέτοια, που δεν επιβάλλει σε κανέναν την πρόσθεση, ή την σύγκρουση απόψεων. Ωστόσο, αυτό το οποίο είναι σαφές, αφορά τον τρόπο έκθεσης των απόψεων, ο οποίος πρέπει να κινείται στα πλαίσια του σεβασμού μεταξύ των ατόμων που συζητούν.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ Η ΜΗΠΩΣ ΑΝΗΘΙΚΟΙ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανεκακ
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 18:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανεκακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia

quote:
Σανενακ λυπάμαι πολύ!

Ειναι κακο να λυπασαι για κατι που κανεις.Αφου λυπασαι γιατι το κανεις? Εχεις κανει πολλα πραγματα στη ζωη σου που σε εκαναν να λυπασαι?Αν ναι, θα με αναγκασεις να σου πω οτι και εγω σε λυπαμαι..


quote:
Εχεις ήδη υπερβεί κατά πολύ το όριο των προειδοποιήσεων στα forums!

Σε περίπτωση που είχες κάτι να πεις για την παρούσα -και όχι μόνο- συζήτηση, θα μπορούσες σαφέστατα να χρησιμοποιήσεις καλύτερους τρόπους!


quote:
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΑΣΕΜΝΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ

Δειξε μου βρε κοπελια μια ¨ασεμνη εκφραση¨ και μενα να μου λυθει η απορια? Μηπως εχετε ασεμνο μυαλο?


quote:
Ο λογαριαμός σου απενεργοποιήθηκε.


Καλα, εχω περασει και χειροτερα!!!


Κανενας.

(Κοψε το μουσι να μην σε λενε ¨Λουση¨)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 07:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε για ιδες πως περνα ο πουστης ο καιρος.
Το καταλαβενεις μονο αν κοιταξεις το ημερολογιο αντε και τον
καθρεφτη. Γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια.
Οι ιδιοι τενεκεδες στις ιδιες θεσεις να περιμενουν να γεμισουν με σκουπιδια πασης φυσεως.Ψεματα, τωρα εχουν και τους τενεκεδες για
τα ανακυκλωσιμα. Αυτοι μαζευουν κουλτουριαρικα σκουπιδια.
Τενεκεδες εχουμε , δοξα το θεο.
Το αλλο καλοκαιρι ομως 8α κανω το κουμαντο μου.Εχω δυο πευκα και κατι παλιο ελιες κοντα στο σπιτι. Θα τα κοψω συριζα θα ριξω και ενα μπετουδακι και αν περασει η φωτια εμενα χεσε με. Αμ πως!!!
Αντιπυρικη ζωνη. Μες τη μοδα θα μαι! Το πολυ πολυ αργοτερα να κανω και μια αποθηκουλα εκει, γιατι τη χρειαζομαι.Ετσι θα γινει.
Το αλλο παλι.Ειναι ενα εξαμηνο που τελειωνω μεσα σε 2 λεπτα.
Δε προλαβενω να ξεκινησω και τσουπ τελειωσα.Μα την παναγια ζηλευω
αυτη τη βδομαδα τα αλανια της τηλεορασης που δεν εχουν τελειωμο.
Ρε ασε με να τελειωσω να λεει , περναει μιση ωρα και τιποτα.
Ε εκει δεν αντεξα, φωναξα αξιος!!
Τελος, η θα παρω viagra η θα ασχοληθω με την πολιτικη.
Αμ πως, θα γαμω και θα δερνω.
Εποχη των ηλιθιων, μα τη μαλακιες εγραφα παλια!
Ετσι ειναι ολοι κανουμε λαθη, τουλαχιστον μαθαινουμε απ αυτα.
Και εγω εμαθα.
Εμαθα οτι πιασαμε πατο.
Περαστηκα μας!

Φιλικα ...Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 16:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν κάποτε μια κοπέλα, που μισούσε τον εαυτό της, επειδή ήταν τυφλή...

Μισούσε όλο τον κόσμο, εκτός από τον αγαπημένο της. Αυτός ήταν πάντα στο πλάι της, συνέχεια δίπλα της.

Και αυτή έλεγε, πως αν μπορούσε να δει τον κόσμο, τότε θα τον παντρευόταν.

Μια μέρα, κάποιος της έδωσε ένα ζευγάρι μάτια, με αποτέλεσμα, η κοπέλα να μπορεί να δει τα πάντα,

ακόμη και τον αγαπημένο της. Τότε, αυτός την ρώτησε:

-Τώρα που μπορείς να δείς τον κόσμο, θα με παντρευτείς;

Η κοπέλα, τρόμαξε, όταν είδε πως ο αγαπημένος της ήταν και αυτός τυφλός, και έτσι, αρνήθηκε να τον παντρευτεί.
Τότε, ο αγαπημένος της έφυγε κλαίγοντας, και αργότερα, της έγραψε ένα γράμμα, που της έλεγε:

"Σε παρακαλώ μόνο, να προσέχεις τα μάτια μου."


Για πες μου ρε αδερφε , ποιος απο τους δυο ειναι ηλιθιος?


Φιλικα....Κανενας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy