ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα πει

quote:
Πιστευω οτι ολοι εσεις που ασχολειστε με τα εσω ανηκετε στο 10- 15%
των ελληνων που θεωρουνται ¨ψαγμενοι¨.
Ειστε οι μονοι που μπορειτε να αφυπνισετε τους ελληνες.
Πρεπει ομως να ασχολειθητε μ αυτους.
Μην μενετε αλλο στο περιθωριο.
Μπορειτε να δωσετε λυσεις στα καθημερινα προβληματα αρκει να ασχολειθητε.
Γνωριζετε τις αιτιες , γνωριζετε τις λυσεις, γιατι δεν τις εφαρμοζετε?
Ευχομαι να κανω λαθος και να εχει ξεκινησει αυτο.
Επιτελους ας ασχοληθουν με τα κοινα ανθρωποι που γνωριζουν.

Διαβαζοντας καποια απο τα τελευταια θεματα στα οποια συμμετειχαν και ατομα που ηταν πληρη μελη του φορουμ αναθεωρω πληρως τις παραπανω αποψεις μου.

Πιστευω οτι το επιπεδο στο οποιο συζητουσαν ηταν επιεικως απαραδεκτο και τα θεματα με τα οποια ασχολουνταν ηταν επιεικως γελοια.

Συνεχιζω να πιστευω οτι ζουμε σε μια εποχη ηλιθιων την οποια ενισχυουμε με τετοιου ειδους συζητησεις οπως τα περι Νεας Ακροπολης και λοιπους "τενεκεδες ξεγανωτους" οπως ελεγε ο αειμνηστος Γιαννοπουλος.

Φιλικα...........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

Edited by - .Κανένας. on 27/02/2004 22:16:27

Edited by - .Κανένας. on 27/02/2004 22:18:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 01:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Επιτελους ας ασχοληθουν με τα κοινα ανθρωποι που γνωριζουν. ..

...οπως ηδη συμπερανες ....+ να θελουν....δεν μπορουν- εννοωδεν μπορουν ευκολα/ οχι δεν μπορουν καθολου!
....αλλα παντα ετσι γινοταν...
οσο πιο σημαντικο ειναι το συμπερασμα 'η το αποτελεσμα τινος εργου..τοσο μεγαλυτερα ειναι τα..εμποδια....

..have faith...


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 01:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΗΛΙΘΙΟΣ? ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ? Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ? Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!

dreamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 01:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηρθες ,κρυσταλενια....εσωτερικοτερα!

shakti...


Listen to the rythm of the Universe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 01:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!

dreamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 11:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο ανθρωποι μπορουν να κανουν τις ιδιες ακριβως σκεψεις.
Η εφαρμογη αυτων και το αποτελεσμα τους που μπορει να ειναι διαφορετικο σε πολλες περιπτωσεις, τους διαφοροποιει σε ηλιθιους και
εξυπνους.
Κρυσταλενια καλως ηρθες.

Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!


Edited by - .Κανένας. on 29/02/2004 12:11:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 17:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΚΑΝΕΝΑ., ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!! (ΠΛΑΚΑ!!!), ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ. ΑΝ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ.

dreamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα σημασία δεν έχει μόνο το τί σκεφτήκαμε αλλά γιατί το σκεφτήκαμε και πως το πουλήσαμε..
Δυστυχώς, έξυπνος θεωρείται εκείνος που πουλάει καλύτερα τον εαυτό του..
εννοώ, εκείνος που πείθει τους άλλους πλασάροντας τον εαυτό του ως σπουδαιότερο..

Φίλε Κανένας.. (δεν είναι τυχαίο μάλλον το όνομά σου, που δεν δηλώνει τίποτα ή μήπως δηλώνει?) δεν περιμένω απάντηση.. απλώς το επισημαίνω..

Ναι φίλε μου.. δεν εννοείται άνθρωπος που ασχολείται με τον εσωτερισμό να μην βλέπει τί γίνεται γύρω του..
Η φίλη Alma είπε κάτι για τους ηλίθιους που δεν θα έπρεπε να ψηφίζουν, συμφωνώ..
Η φίλη Zadoc αναφέρθηκε στον κοινοβουλευτισμό της Αμερικής και είχε δίκιο..
Όμως, δεν εννοείται πολίτης που να μην έχει πολιτική συνείδηση, πόσο μάλλον για εκείνον που θέλει να σκέφτεται και να ονομάζεται εσωτεριστής..
και δεν αναφέρομαι στα κόμματα.. αλλά σε εκεινους που νομίζουν πως πολιτική συνείδηση είναι τα κόματα..
Όχι, πολιτική συνείδηση έχει εκείνος που βλέπει τί γίνεται γύρω του..
και δεν εννοώ το σπίτι του, αλλά μήπως αυτή η χώρα δεν είναι το σπίτι του? Αυτή η γη δεν είναι το σπίτι του?
Θα πω τα ίδια που είχα ξαναπεί: Τα σπίτια μας καθαρά και περιποιημένα και έξω η μάχη για τα σκουπίδια..όχι μακριά, μα κάτω από το παράθυρό σου! (Όχι καλέ γειτόνισσα,κακούργα δολοφόνησα, τα σκουπίδια ήταν εκεί, κάτω από το δικό σου παράθυρο και όχι από το δικό μου, τί τα έφερες τώρα εδώ?)Μέχρι και ακραίες των περιπτώσεων να φέρνουνε και την αστυνομία να βγάλει άκρη..
Ναι φίλε μου, μας κυβερνούν ηλίθιοι, γιατί δεν γνωρίζουν ποιο είναι το πραγματικό τους συμφαίρον, αλλά απλά αναδεικνύουν με χίλιους τρόπους τον φιλοτομαρισμό τους!
Ηλίθιοι, μα ακόμα πιο πολύ, είναι και οι άλλοι που κάθονται με τους κυβερνόντες και τους δίνουν την ευκαρία να τους εξουσιάζουν ή να μας εξουσιάζουν!
Γιατί οι μεν εξουσιάζονται αλλά οι δε, εξουσιάζουν!!
Αλλά το μεγαλύτερο κακό δεν είναι η ηλιθιότητά τους αλλά ότι είναι κοντόφθαλμοι, γίνονται έρμαια εκείνων που απλά ξέρουν πως να πουλάνε τους εαυτούς τους, γιατί από μόνοι τους δεν μπορούν να δουν τίποτα!!
Όσο κοντόφθαλμοι είναι και οι δε που δεν ξέρουν ποιο είναι το πραγματικό τους συμφαίρον..
Και επίσης να τονίσω πως και εγώ κάνω το ίδιο.. ρίχνω μπινελίκια κατά καιρούς, δυστυχώς.. στους διάφορους των δήμων.. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε όλοι μας να (ρίχνουμε μπινελίκια?)ασχολούμαστε περισσότερο με αυτά που μας ενοχλούν γύρω μας και να δίχνουμε την ενόχλησή μας και όχι μόνο όταν πλησιάζουν οι εκλογές?

Να τονίσω κάτι σχετικά με τον χρόνο.. Κάπου σε έναν τοίχο είχα διαβάσει το εξής πολύ εύστοχο... :Όταν δεν δουλεύεις δεν έχεις χρήματα για να κάνεις κάτι.. Όταν δουλεύεις δεν έχεις χρόνο να το κάνεις!! Αυτό τα λέει όλα...
Μήπως δεν μας τρώει η δουλειά? Και που χρόνο να ασχοληθείς με τα πρόβληματα που έχεις.. Είμαστε λοιπόν δούλοι... του κοπαδιού... και δεν αναγνωρίζουμε τον εχθρό..!!! Γι αυτό δουλεύουμε και δεν εργαζόμαστε...
Να τονίσω και εγώ, αν και κατάλαβα πολύ καλά φίλε μου όταν μίλησες στο πρώτο πληθυντικό.. πως δεν θεωρώ πως συμπεριλαμβάνομαι σε εκείνους που θεωρώ ηλίθιους.. Είμαι εντελώς εκτός και το έχω δείξει επανελλημένως.. γιατί με ενδιαφέρει το τί γίνεται γύρω μου και δεν φοβάμε να αποτινάξω από επάνω μου αυτά τα ωραία που μου έχουν δώσει ως ανατροφή.. από την οικογένεια , την θρησκεία, την πατρίδα.. και τον κόσμο όλο...και δεν μιλάω σαν έφηβος επαναστάτης, γιατί δεν είμαι ούτε έφηβη.. την έχω περάσει χρονάκια τώρα.. αλλά ούτε σαν επαναστάτης.. απλά σκέφτομαι... και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται κάποιοι άλλοι να μην σκέφτονται το απλούστερο όλων.. αλλά είπαμε.. ή μάλλον δεν είπαμε ακριβώς..
Η ΠΑΙΔΕΙΑ....

Αλλά για όσους δεν χρειάζονται την παιδεία γιατί την έχουνε ήδη, μορφωμένοι ή αμόρφωτοι... ας κάνουμε κάτι για αυτά που βλέπουμε να μας ενοχλούν δίπλα μας.. ή και κάπου πιο μακριά..

Με φιλική διάθεση...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 11:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να διορθώσω.. για το μορφωμένοι ή αμόρφωτοι θα πω : οι έχοντες πτυχίο ή οι μη έχοντες..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 18:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ.

Αν η σκεψη σου ειναι δυνατη και πιστευεις σ αυτη δεν νομιζω οτι καποια αντιδραση απο το περιβαλλον μας θα επιφερει αλλαγη στο αποτελεσμα φιλη Κρυσταλενια.

quote:
και δεν μιλάω σαν έφηβος επαναστάτης, γιατί δεν είμαι ούτε έφηβη.. την έχω περάσει χρονάκια τώρα.. αλλά ούτε σαν επαναστάτης.. απλά σκέφτομαι... και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται κάποιοι άλλοι να μην σκέφτονται το απλούστερο όλων.. αλλά είπαμε.. ή μάλλον δεν είπαμε ακριβώς..

simori ειπες δυο λεξουλες που για μενα ειναι ολα τα λεφτα.
Λες απλα σκεφτομαι...
Το να σκεφτεσαι σημερα δεν ειναι αρκετο.Ολοι σκεφτονται και προσπαθουν να σε παραπληροφορησουν, να σε αποπροσανατολισουν με χιλιους δυο τροπους.
Κανε τουμπα τις δυο μαγικες λεξουλες...
Σκεφτομαι απλα....
Αλλαζει εντελως το νοημα..
Συνηθως τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα απο οτι δειχνουν.
Δυστυχως καποιοι προσπαθουν να μας μαθουν να σκεφτομαστε πολυπλοκα, να αναλυουμε τα παντα , ακομα και για τα ποιο γελοια, χανοντας ετσι πολυτιμο χρονο ψαχνοντας ¨ψιλους στα αχυρα¨.
Πιστευω οτι η λυση σε ολα τα προβλημα ειναι απλη , τοσο απλη που δεν φανταζεσε, αρκει να υπαρχει και η γνωση.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OUTSIDER
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 10:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OUTSIDER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΗΛΙΘΙΟΙ
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ???
ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 22:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΗΛΙΘΙΟΙ
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ???
ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ???

Μπορει.
Εσυ τι νομιζεις ;

Φιλικα....Κανενας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fazylogic
Νέο Μέλος

United Kingdom
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fazylogic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους

Λέτε οτι μας κυβερνούν ηλιθιοι. Μα δε σας φαίνεται λίγο περίεργο αυτό; Είναι δυνατόν να είμαστε όλοι τοσο βλάκες και μαζόχες και να γουστάρουμε να μας κυβερνούν αυτοί;

Στην πραγματικότητα ο κόσμος δεν κυβερνάται από κανέναν ηλίθο. Πολύ απλά γιατί αυτοι οι ηλίθιοι που πιστεύετε οτι μας κυβερνούν απλα δεν κυβερνούν. Υπάρχει τόση εξυπνάδα στο όλο συστημα που δεν φαίνεται καν. Απο την άλλη παλι κάνει μπαμ!

Δεν κυβερνάνε ρε παιδια οι ηλίθιοι. Αυτοί που τους ελέγχουν και τους προωθούν κυβερνάνε. Και φυσικό είναι αυτοί που κάνουν κουμάντο να χρησιμοποιούν ηλίθιους. Και είναι πολύ έξυπνοι όλοι αυτοί που κουνάνε τα νήματα και φυσικά πολύ λίγοι.

Γιατί λέτε οτι είναι ηλίθιοι αυτοί που μας κυβερνάνε; Επειδή μας αλλάζουν τον αδόξαστο; Επειδή δεν υπολογίζουν τίποτα; Είδατε πόσο έξυπνοι είναι; Τόσο, που καταφέρνουν να μας βγάζουν απο τα ρούχα μας και παρ’όλα αυτά να κυβερνάνε!

Φυσικά δεν είναι όλοι υποκινούμενοι. Είναι και αρκετοί που τα καταφέρνουν και μόνοι τους και αυτούς τους θυμόμαστε ως μεγάλους κυβερνήτες. Αυτοί είναι οι έξυπνοι. Άρα υπάρχουν και έξυπνοι. Όταν πάλι ένας κυβερνήτης είναι βλάκας και φαίνεται, τότε σίγουρα δεν είναι αυτός που παίρνει τις αποφάσεις. Για παράδειγμα, μη μου πείτε οτι ο πλανητάρχης μας δεν είναι υποκινούμενος και καθοδηγούμενος.

Βλεπω άλλοι τα έχουν βάλει με τα πολιτικά συστήματα άλλοι ασχολούνται με την ψυχολογία των ηλιθίων και μη, άλλοι θέλουν να προσδιορίσουν τί είναι ηλίθιος.

Κανένας ηλίθιος δεν κυβερνάει!!

Καλή σας μέρα


Επανάσταση κοπέλια!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 10:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοεις εξυπναδα ρε παληκαρε;
Εξυπναδα ειναι να γεμισεις την τσεπη σου με μερικα δις;
Εξυπναδα ειναι να καταφερεις να εκμεταλευεσαι συνανθρωπους σου;
Αν αυτο ειναι εξυπναδα τοτε ναι φιλε μου εχεις δικιο.
Γραφεις ¨επανασταση κοπελια¨. Επανασταση σε τι και ποιους ;
Αφου ειναι εξυπνοι ρε παλικαρε , δε μας παιρνει....

Φιλικα.....Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σε όλους!
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.
Αναφερόμενη λοιπόν στο θέμα της αφύπνισης, θα ήθελα να πω ότι τελευταία μιλάμε για αφύπνιση του Έλληνα δηλ, την συνειδητοποίηση της ταυτότητάς του και του ρόλου του σε αυτόν τον κόσμο (Έλλην= ο φέρων φως=γνώση) άσχετα απ΄το αν είναι Έλληνας, πολίτης ή να ξέρει ότι έχει ελληνική καταγωγη (βλέπε τι λέει ο Φουράκης στην ιστοσελίδα του για παράδειγμα...ο νοών νοείτω). Είναι τα ελληνικά γονίδια που ξυπνούν φίλοι μου και όχι η ίδια η πληροφόρηση από μόνη της αν και βοηθά φυσικά. Υπάρχει η θεωρία ότι έχει ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο που βρίσκεται στους Έλληνες αλλά και σε κάποιους που κατάγονται από Έλληνες κ ας μην το ξέρουν... Είναι αυτό που ξυπνά τώρα γιατί έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά (βλέπε παγκοσμιοποίηση, εβραισμό, χριστιανισμό-το πιό επιτυχημένο μάρκετινγκ των εποχών!-, καταπάτηση του ελληνισμού κλπ που όλοι ξέρουμε σωστά;) Οφείλουμε να τιμήσουμε την έννοια ΈΛΛΗΝ=Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΓΝΩΣΗ, πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος και να επαναφέρουμε τον οικουμενικό πολιτισμό. Όχι δεν μιλάω για πόλεμο, αίμα και πολιτική -οικονομία. Μιλάω για πνευματικό πόλεμο, για νεοδια-φωτισμό. Ο καθένας από μας πρέπει να βάλει το λιθαράκι του να διαφωτίσει, πληροφορήσει, αντισταθεί σε κοινοτυπίες κλπ, να επεξη΄γησει, να ξεδιαλύνει παρεξήσεις ιδεών και όχι μόνο κατά του ελληνισμού, να διαδώσει. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και ο στόχος θα επιτευχθεί με ή χωρίς την βοήθεια της υποτειθέμενης ομάδας Ε που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει και τι κάνει αν και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω χωρίς να ανήκω όμως κάπου. Είμαι εντελώς ελεύθερο πνεύμα, βλέπω, παρατηρώ, σέβομαι, εκφράζομαι ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις διότι αυτό είναι ελληνισμός κατ'ουσίαν. Προσωπικά βλέπω φίλους και γνωστούς μου Έλληνες να αφυπνίζονται, να κατανοούν ότι κάτι τρέχει με την ταυτότητά τους, να ψάχνονται και να θέλουν να δράσουν. Το υπέροχο είναι ότι όλο αυτό δεν το βέπω μόνο σε Έλληνες αλλά και σε Ιταλούς (κατοικώ στην Ιταλία αυτό τον καιρό για δουλειά), αρχίζουν να νιώθουν Έλληνες και να ενδιαφέρονται, πράγμα διόλου παράλογο αν θυμιθει κανείς περί Μεγάλης Ελλάδος και κοινής καταγωγής... Υπάρχει κίνιση, εντός και εκτός των συνόρων, πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ το βλεπουμε (γιατί να υπάρχουν άλλωστε φόρουμ σαν το εσωτέρικα ανα δεν υπήρχε η ανάγκη να μιλήσουμε για αυτά τα πράγματα;) Είναι θέμα χρονου να αφυπνισθούμε όλοι... όσοι με καταλαβαίνουν χωρίς απορίες για όλα όσα ανέφερα μέχρις στιγμής, πιστεύω ότι έχουν ξυπνήσει ήδη και ότι έχουν ψαχθεί... Ως Ελληνίς ήδη πραγματοποιώ ενεργά τον ελληνικό μου στόχο σιγά σιγά, εν Ελλαδι και εν Ιταλία... Εσείς;
πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Χαιρετώ όσους νιώθουν Έλληνες, είναι μεγάλη τιμή να είσαι και να το νιώθεις αυτό. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 01:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Ισως εάν δεν έκανες copy - paste το ίδιο μήνυμα σε 5 τόπικ, δεν θα κούραζες καθόλου
Αναμένουμε λοιπόν...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 02:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να μεταφέρω ένα μήνυμα Αμαλία το οποίο κατά την προσωπική μου γνώμη ταίριαζε σε αυτά τα τόπικ, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Όποιος θέλει το διαβάζει, όποιος βαριέται όχι, απλά πράγματα! Ελευθερία λόγου γαρ...
Χαίρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fazylogic
Νέο Μέλος

United Kingdom
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 05:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fazylogic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε παλικαρε Κανένας

quote:
Τι εννοεις εξυπναδα ρε παληκαρε;
Εξυπναδα ειναι να γεμισεις την τσεπη σου με μερικα δις;
Εξυπναδα ειναι να καταφερεις να εκμεταλευεσαι συνανθρωπους σου;
Αν αυτο ειναι εξυπναδα τοτε ναι φιλε μου εχεις δικιο.
Γραφεις ¨επανασταση κοπελια¨. Επανασταση σε τι και ποιους ;
Αφου ειναι εξυπνοι ρε παλικαρε , δε μας παιρνει....

Φιλικα.....Κανενας.



Λέω τώρα εγώ..... Αν κάποιος κάνει μια κομπίνα και βάλει στην τσέπη του μερικά δις (όπως λες) και καταφέρει να μη τον πιάσουν ποτέ, τότε φίλε ή έξυπνος είναι ή τυχερός. Αλλά αυτός που το κάνει κατ’ εξακολούθηση μάλλον έξυπνος είναι....

Το οτι κάποιοι ξύπνιοι εκμεταλεύονται τους συνανθρωπους τους δε σημαίνει οτι είναι και σωστό, δε σημαινει όμως οτι δεν είναι και ξύπνιοι. Είναι το ίδιο με την κομπίνα που λέω.

Το επανάσταση «επανάσταση κοπέλια» ειναι η υπογραφή μου και όπως καταλαβαινεις και για δεκαοχτούρες να μιλάγαμε πάλι η ίδια θα ήταν. Αυτα λοιπόν τα «δε μας παίρνει....» που μου λες είναι .....άσχετα.

Αλλά θα σου απαντήσω και σ’αυτό. Το οτι είναι έξυπνοι δε σημαίνει οτι είναι και οι μόνοι έξυπνοι. Εσύ μου φαίνεσαι αρκετά ξύπνιος για να λες οτι δε μας παίρνει. Μας παίρνει λοιπόν αλλά είναι πολύυυυυυ δύσκολο.

Καλημέρα σας

Επανάσταση κοπέλια!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 08:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου.. το θέμα είναι πώς την χρησιμοποιείς την εξυπνάδα σου.. Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν την λέξη "κοντόφθαλμοι" γιατί η εξυπνάδα τους, μιλάει για το πως θα γεμίσουν τις τσέπες αλλά εάν κοίταζαν λίγο πιο πέρα θα καταλάβαιναν πως αυτά που σημαίνουν κόσμος, ζωή, περιβάλλον χρειάζονται άλλον χειρισμό..
Μήπως να αναφερθώ λίγο στους Ινδιάνους?

Πως γίνεται να γεμίζουν τις τσέπες τους και να μην υπολογίζουν τις τόσες καταστροφές που γίνοναι στο περιβάλλον? Αγνοούν το γεγονός ότι αν δεν φροντίζεις το σπίτι σου αυτό θα γεμίσει οργανισμούς που θα σε φάνε?

Αρα είναι θέμα αδιαφορίας γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην το βλέπουν.. απλά αδιαφορούν για τον άνθωπο ως οντότητα αλλά και για τα παιδιά τους και τα παιδιά των παιδιών τους!!!
Αν το πάω ακόμα πιο μακριά θα πω πως λειτουργούν σαν μησάνθρωποι, απαρνητές του ίδιου του βίου.. Οπότε ότι πιουν ότι φάνε και ότι αρπάξει ο κώλος τους.. Αυτή είναι η τακτική τους

Τώρα τί να πω για εμάς τους υπόλοιπους? Εμείς οι οπαδοί των κοντόφθαλμων τί παραπάνω να δούμε? Είμαστε σαν αδύναμα ανθρωπάκια που δεν μπορούμε να είμαστε κύριοι του εαυτού μας.. θέλουμε τον έλεγχο από αλλού, από κάπου πιο ψήλά..
Και θέλουμε να μιλάμε και για ελευθερία τρομάρα μας!!

Και όπως έχει δείξει η ιστορία.. ο όχλος ποτέ δεν έπαιξε τον ρόλο του οδηγού... οι λίγοι είναι αυτοί που δημιουργούν τις αλλαγές.. και εμείς ακόμα περιμένουμε!!!
Δεν ήρθε ακόμα η ώρα.. όλοι εξυπηρετούμε μία μηχανή,όπως λέει και η Ελένη Βιτάλη σε ένα πολύ όμορφο τραγούδι..
Εγώ είμαι η μηχανή και ο γιος μου το ανταλλακτικό!!

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 26/03/2004 09:05:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 09:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ήρα, για ποια αφύπνιση μιλάς? Δεν βλέπεις πόσο ψηλά έχει το κεφάλι του ο Έλληνας? Μόνο λόγια ακούω.. χρόνια τώρα, μόνο λόγια... Εδώ δεν μπορούμε να απαλλαγούμε από μία θρησκεία που μας φέρεται λες και είμαστε παιδάκια,και μας πίνει το αίμα... κράτος συνιφασμένο με την θρησκεία? Και από τόσα και τόσα άλλα, θα αφυπνιστούμε κιόλας?
Δεν θυμόσαστε που πήγε ο Χριστόδουλος να παρακολουθήσει τα Πάθη του Χριστού σε προσωπική προβολή? και εμείς το επιτρέψαμε?

Το μόνο που έχει ο Ελληνας είναι η ιστορία του και έχουμε κολήσει εκεί!!! Εμ γιατί άλλο να μιλήσουμε? μήπως έχουμε τίποτα άλλο να πούμε?
Προσθεού μην με παρεξηγήσετε.. δεν υποτιμάω καθόλου την ιστορία της Ελλάδας.. και τον πολιτισμό μας.. αλλά δεν τα υπερτιμάω κιόλας!! Προσπαθώ να κοιτάω μπροστά σαν σύγχρονος άνθρωπος... κοιτάζοντας πίσω.. να βλέπω τα καλά και τα κακά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 09:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην χωρα των γελοιων ο σοβαρος μοιαζει πιο γελοιος απο ολους.

ΜΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ χειρονομια,παρ ημιν,αντιμετωπιζεται,δυστυχως ως γραφικη αποκλιση.
Ο σοβαρα ενδεδυμενος θεωρειται γιαπι.
Η ειλικρινεια κρινεται ως δυστροπια και επιθετικοτητα.
Το χιουμορ ως ελλειψη μετρου.
Παντου τριγυρω σοβαροφανεις,αλλα οχι σοβαροι.
Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ Ως οχημα κολακειας.
Η καλη προαιρεση ως αφελεια.
Η Τεχνη θεωρειται περιοχη καταλληλη για εκκεντρικους και οκνηρους.
Προκειται αραγε για επιβιωση της διαβοητης πλατωνικης περιφρονισης για την ποιηση;
Μαλλον οχι.
Η πνευματικη εργασια ειναι περιπου παρεργο και ο διανοουμενος*τιτλος* επιληψιμος.
Η εννοια του αγαθου εχει σχεση με πρακτικα θεματα,ενω η φιλανθρωπια ταιριαζει μονο στην υποκρισια των καθολικων.
Παρ ολα αυτα οι επαιτες περισσευουν.
Η παραδοση ειναι μια εννοια νεφελωδης και αφορα πλεον τα μουσεια.
Και τους πολιτικους,ομως,αφορα,που κατορθωνουν να την συνδεσουν με κατι χειροποιαστο:το εθνος.
Η λεξη αυτη ηχει ως οικειος λογος και ενωνει,ως γνωστον,μεσα στην χημεια της,το συμπαν του λαικου ψυχισμου.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΠΟΛΙΤΗ,ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 12:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
¨Εάν μή οι φιλόσοφοι βασιλεύσωσι έν ταις πόλεσιν ή οι βασιλείς φιλοσοφήσωσι γνησίως τε και ίκανως , ουκ έστι κακών παύλα ταις πολεσι¨

(Δεν θα τελειωσουν τα κακα εις τα κρατη, αν δεν γίνουν αρχοντες οι φιλοσοφοι ή δεν φιλοσοφισουν οι αρχοντες).
Πλατων

Φιλικα.......Κανένας.

Edited by - Σανενακ on 27/03/2004 15:13:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 20:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέω τώρα εγώ..... Αν κάποιος κάνει μια κομπίνα και βάλει στην τσέπη του μερικά δις (όπως λες) και καταφέρει να μη τον πιάσουν ποτέ, τότε φίλε ή έξυπνος είναι ή τυχερός. Αλλά αυτός που το κάνει κατ’ εξακολούθηση μάλλον έξυπνος είναι....

Συμφωνω ειναι ενας ξυπνιος(δεν κοιμαται) τενεκες κομπιναδορος.
Υπαρχει ομως φιλε και ενα αλλο ειδος . Οι τιμιοι εξυπνοι.
Απλα εγω τους πρωτους τους λεω ηλιθιους και τους δευτερους εξυπνους.


quote:
Αλλά θα σου απαντήσω και σ’αυτό. Το οτι είναι έξυπνοι δε σημαίνει οτι είναι και οι μόνοι έξυπνοι. Εσύ μου φαίνεσαι αρκετά ξύπνιος για να λες οτι δε μας παίρνει. Μας παίρνει λοιπόν αλλά είναι πολύυυυυυ δύσκολο.

Ειρωνικα στο ειπα αλλα δε το καταλαβες.
Ειναι δυνατο να φοβαμαι εναν τενεκε ρε κολιγα?
Μια συμβουλη αν μου επιτρεπεις.
Σηκω λιγο το κεφαλι σου , ανοιξε τα ματια σου και προσπαθησε να δεις
αυτο που δεν φαινεται.

Φιλικα....Κανένας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fazylogic
Νέο Μέλος

United Kingdom
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 01:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fazylogic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνω ειναι ενας ξυπνιος(δεν κοιμαται) τενεκες κομπιναδορος.
Υπαρχει ομως φιλε και ενα αλλο ειδος . Οι τιμιοι εξυπνοι.
Απλα εγω τους πρωτους τους λεω ηλιθιους και τους δευτερους εξυπνους.


Γεια σου κανενας,

ειναι σα να μου λες το αυτονοητο.
Κανένας δε λεει το αντίθετο.Είναι αποβρασματα της κοινωνίας (και αναφέρομαι κυρίως στους κυβερνόντες, που εκμεταλεύονται την όποια θέση κατέχουν για να κάνουν τις αλητείες τους εις βάρος όλων των τίμιων ανθρωπων, που μοχθούν για να ζήσουν οι ίδιοι και οι οικογένιες τους.) και πρεπει να τιμωρούνται υποδειγματικά.
Άλλωστε, όπως λέει και η φίλη Simori, θα τα βρούν μπροστά τους κι αν όχι αυτοί,τα παιδιά τους.

Είδες πουθενά να γράφω κάτι διαφορετικό;
Τί νομίζεις δηλαδή οτι επιβραβεύω αυτούς που μου κάνουν κακό;
Έχεις την εντύπωση οτι εγω δε γουστάρω τους τίμιους και προτιμώ να κυβερνούν οι αλήτες και τα καθάρματα;Δε νομίζω οτι διαφαίνεται κάπου στα γραφόμενά μου οτι συσχετίζω την εξυπνάδα με την τιμιότητα, την καλοσύνη, το σεβασμό προς το συνάνθρωπο ή με οτιδήποτε τελοσπάντων.

Όλα αυτά τα γεράκια που καθορίζουν την εξωτερική (κυρίως) πολιτική των ΗΠΑ, με αποκλειστικό γνώμονα τα συμφέροντα κάποιων πολυεθνικών εταιριών,εταιριών παραγογής όπλων,πετρελαϊκών κτλ, και που στο βωμό τους κέρδους δεν υπολογίζουν ΤΙΠΟΤΑ,είτε σου αρέσει είτε οχι ειναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ.Όπως βλέπεις δε τους ονομαζω καν άνθρωπους.Λοιπόν άλλο το ένα και άλλο το άλλο.


quote:
Μια συμβουλη αν μου επιτρεπεις.
Σηκω λιγο το κεφαλι σου , ανοιξε τα ματια σου και προσπαθησε να δεις
αυτο που δεν φαινεται.

Μια συμβουλή έχει πάντα αξία, θα ήθελα όμως να μου υποδείξεις, αν γίνεται, που σφάλω για να μπορέσω να αξιοποιήσω καλλιτερα τη συμβουλή σου.

Επανάσταση κοπέλια!!!

Edited by - fazylogic on 29/03/2004 01:08:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 21:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε SIMORI,
Συμφωνώ μαζί σου, έχεις απόλυτο δίκιο, σε μεγάλο ποσοστό οι Έλληνες κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου, είναι γεγονός. Η ιστορία μας είναι το μόνο που ουσιαστικά έχουμε και μας μενει για να κρατηθούμε από κάπου, γιατί ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του κρατιέται και εντάξει η ιστορία δεν είναι και λίγο πράγμα γιατί φέρουμε μεγάλη ευθύνη προς αυτήν προκειμένου να φανούμε αντάξιοι των προγόνων μας. αν δεν αφυπνισθούμε κοινώς να ξυπνήσουμε, να ανοίξουμε τα μάτια και να δούμε κατάματα όλα όσα διαδραμματίζονται εις βάρος μας αλλά και των υπολοίπων λαών φυσικά, ο καθένας μας ξεχωριστά και έπειτα ως σύνολο, τότε θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε αιωνίως δεν νομίζεις; Δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε διηγούμενοι μια λαμπρή ιστορία και τίποτα άλλο, πρέπει να ξυπνήσουμε και να δράσουμε κατά Αμερικανών, Εβραίων , παγκοσμιοποιήσης, πολυεθνικών, παντός τύπου ηλιθίων που κυβερνούν υποτιμώντας την νοημοσύνη μας και κάθε ηλίθιας θρήσκείας που συνεχίζει να μαστουρώνει και να αυνανίζει το μυαλό μας με μεσαιωνικές μ...! Ο φανατισμός είναι για ηλιθίους είτε πρόκειται για θρησκεία, είτε για κόμμα, κίνημα, προιόν, μουσική ο,τιδήποτε! Κανείς δεν πρέπει να φανατίζεται για να υποστηρίζει κάτι, με σωστή κρίση και βούληση αποφεύγεται η χειραγώγησή μας απ΄τους "ανώτερους" ηλιθίους που κατέχουν κάποιο αξίωμα οποιόδήποτε κ αν είναι αυτό. Το γεγονός ότι καθόμαστε και προβληματιζόμαστε εδώ στο φόρουμ του εσωτέρικα και ανταλλάζουμε απόψεις π.χ., είναι και αυτό ένα βηματάκι, μία μορφή αντίδρασης αρκεί να μην μείνουμε στα λόγια. Προσωπικά την δική μου αφύπνιση-επανάσταση-αντίδραση την έχω ξεκινήσει και ας μένω στο εξωτερικό (δεν χρειάζεται πάντα να είσι στην χώρα σου προκειμένου να δράσεις) με δίαφορους τρόπους και συνεχίζω. Χρειάζεται σύνεση και μεγάλη υπομονή αλλά πιστέυω στην γεννιά μας, μπορεί να αλλάξει πολλά δεν πιστεύεις και συ;
Στο έργο λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 16:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ήρα μακάρι να αλλάξει κάτι... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ευφικτό κάτι τέτοιο... είπαμε εδώ δεν μπορούμε να διαχωριστούμε από την θρησκεία... που αν μη τι άλλο μας κρατάει φανατισμένους και κλειστόμυαλους... Αλλά μακάρι να ζήσω και να το δω και αυτό...

Τώρα σχετικά με τους Αμερικάνους και Εβραίους και λοιπά.. θα έλεγα πως δεν πρέπει να μιλάμε για όλο το σύνολο... είναι και αυτό ένα είδος φανατισμού, αλλά για την πολιτική τους...
Οι αμερικάνοι είναι ένας, κατά την άποψή μου πάντα, κοιμισμένος λαός.. ε θα πρέπει λοιπόν με κάποιον τρόπο να αφυπνιστούν για να δουν και να καταλάβουν τί είναι αυτά που διαπράτει η χώρα τους...

Ναι πρέπει να βλέπουμε τριγύρω μας.. και επιτέλους πρέπει να πάρουμε θέση... και ίσως αυτό να γίνει, κάπου στο ραδιόφωνο, άκουσα μία πολιτικό, δεν λέω όνομα, πως πρέπει να δείξουμε πως δεν είμασε με το μέρος τους.. ναι, αυτό πρέπει να γίνει... αλλά θέλει πολύ λεπτό χειρισμό από την άποψη της εξωτερικής πολιτικής και όχι να ανοίξουμε νέο μέτωπο συγκρούσεων...

Πρέπει να καταλάβουν αυτοί οι άνθρωποι πως δεν είναι Θεοί.. και πως επιτέλους κάποιοι τους αντιστέκονται..
Δεν ξέρω εάν κάνω λάθος με το να σκέφτομαι έτσι... αλλά αυτά είναι κατά την άποψή μου!!

Ένα άλλο γεγονός που πιστεύω πως κρατάει τις χώρες-κράτη πίσω είναι η θρησκεία.. και αναφέρομαι σε όλους τους λαούς!!
Οι χώρες πρέπει να είναι ελεύθερες από αυτόν τον ζυγό μα και οι άνθρωποι πρέπει να είναι ελεύθεροι να πιστέψουν εκεί που θέλουν, εκεί που έχουν ανάγκη, χωρίς προσυλητισμούς και αντιδικίες..
Δεν νομίζετε?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 17:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ Η ΑΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΘΕΙΑ),
Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
Η ΣΚΕΨΗ,
Η ΔΙΟΡΑΣΗ,
Η ΕΛΠΙΔΑ,
Η ΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ,
Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ (ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ),
Η ΥΠΟΜΟΝΗ,
Η ΣΥΝΕΣΗ,
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (ΑΠΟΛΥΤΗ ΟΜΩΣ),
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ,
Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΘΥΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ Κ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ Κ ΟΧΙ ΣΩΒΙΝΙΣΜΟΥ),
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ (ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 17:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η Αθεϊα όμως δεν είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης της ζωής που θα πρέπει να σεβόμαστε?

χεχε, δεν ξέρω για ζήτω, αλλά εάν μιλάμε για αφύπνιση θα έλεγα πως θα πρέπει να ξεκολήσουμε από πολλά!!!Και όχι γυρνόντας πίσω!!

Ευχαριστώ... πάντα με φιλική διάθεση

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 18:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ simori,
συμφωνώ, έχουμε πολλά απ΄τα οποία πρέπει να ξεκολλήσουμε αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η θρησκεία (η ελεύθερη δηλ. πίστη στον δικό μας θεό πέρα από κάθε δόγμα και θρησκεία)δεν είναι ένα βήμα προς τα πίσω είναι απλώς μία εσωτερική- προσωπική ανάγκη. Η αθεία επίσης. Χίλιες φορές αθεία παρά τυφλή και άβουλη πίστη σε κάποια δογματική θρησκεία, υπήρξα και γω άθρησκη ως αντίδραση στις θρησκείες αλλά το προσωπικό μου, σωκρατικό δαιμόνιο που τελικά ονομάζω "θεό" δεν με άφηνε... Σε κάθε περίπτωση σέβομαι τις θρησκευτικές πεποιθήσεις κάθε ανθρώπου αρκεί να μην τυφλώνουν. ΠΙστεύω ότι η απομάκρυνση από κάθε είδους δόγματα (και θρησκευτικά δόγματα φυσικά), απελευθερώνει και απομακρύνει αυτόν απ' την εκμετάλευση των ηλιθίων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 18:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-συμφωνώ, έχουμε πολλά απ΄τα οποία πρέπει να ξεκολλήσουμε αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η θρησκεία -
σόρυ, τυπογραφικό λάθος! ΑΘΡΗΣΚΕΙΑ ήθελα να γράψω όχι θρησκεία!
Προς αποφυγίν παρεξηγήσεων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy