ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Εβραιοι - ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι ειναι αληθεια....
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 00:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Τιποτα δεν τους κανεις τους αφηνεις στην μιζερια τους μεχρι να αλληλοεξοντωθουν ,γιατι να ασχοληθουμε με καποιους με τους οποιους ποτε δεν ειχαμε τιποτε ιδιαιτερο (ας εξαιρεσουμε κατι ψιλοσφαγουλες)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 00:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Εσυ Κυνικε μας ειπες την γνωμη σου ? Τι προτεινεις να κανουμε ?
Ωραιες φωτογραφιες Βικινγκ ,Παλαιστινιοι ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 02:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Τιποτα δεν τους κανεις τους αφηνεις στην μιζερια τους μεχρι να αλληλοεξοντωθουν ,γιατι να ασχοληθουμε με καποιους με τους οποιους ποτε δεν ειχαμε τιποτε ιδιαιτερο (ας εξαιρεσουμε κατι ψιλοσφαγουλες)

Και εγώ που νόμιζα πως το όλο θέμα εστιάζεται στον τρόπο που πιστεύεται ότι προσπαθούν να εξαπλωθούν!!!
Μα τελικά ξέρετε τί λέτε?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 02/05/2004 02:15:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 04:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Καλή μου simori
quote:
Μα τελικά ξέρετε τί λέτε?

Φυσικά η ερώτησή σου είναι ρητωρική, έτσι;


====

Φίλε Perseus,

Η πρότασή σου να τους αγνοήσουμε δεν είναι και η χειρότερη που έχει ακουστεί.

Την δική μου γνώμη φυσικά την είπα, την ξαναλέω και πιο εκκτεταμένα για όσους κάνουν οτι δεν διαβάζουν τα post μου:

Να τους αγαπάμε.
Να τους δίνουμε λουλούδια στον δρόμο.
Να διαβάζουμε Εβραίους μαθηματικούς και φυσικούς.
Να μελετάμε τα εσωτερικά στοιχεία της θρησκείας τους.

Σαν τί άλλο μπορούσαμε να κάνουμε δηλαδή;

=====

Αγπητέ admin, για εμένα ο κύκλος αυτού του τόπικ έχει κλείσει, και θεωρώ οτι η ερώτησή μου έχει απαντηθεί, έστω και έμμεσα.

Από εμένα είσαι ελέυθερος να τό κλειδώσεις, μάλιστα θα το προτιμούσα.

Φιλικά

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 11:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Μα απο που και ως που Σιμορι εσυ καταλαβες οτι προσπαθουν να εξαπλωθουν?
Μπορει να κανουν απεγνωσμενες προσπαθειες να επηρρεασουν ορισμενα φορα αλλα τιποτε παραπανω ,αν μαλιστα δουμε σε ποιους τομεις "ειδικευονται" θα πρεπει να δεχτεις οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα πετυχημενες οι προσπαθειες τους.

Τωρα Κυνικε ,γιατι να διαβαζω Εβραιους Μαθηματικους η Φυσικους ?
Θα μπορουσες να μου πεις για φιλοσοφους αλλα μαθηματικους γιατι?
Το προβλημα δεν ειναι να δινουμε εμεις λουλουδια στους Εβραιους αλλα να αρχισουν οι Εβραιοι να δινουν λουλουδια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε Perseus

"Φιλοσοφία", αυτές τις μέρες, γράφει και η κουτσή Μαρία.
Γιά την άσκηση του νού, τα μαθηματικά είναι πιό ζόρικα. Γιατί νομίζεις οτι απασχολούσαν τόσο τους Αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους; (Επίσης, είναι πιό δύσκολο να τσακωθείς για ένα μαθηματικό ζήτημα)

Όσο για τα λουλούδια, έ, ας τους δώσουμε πρώτοι το παράδειγμα...

’, ναι, και ξέχασα, να διδαχθούμε από το χιούμορ τους, ιδίως το Νεο Υορκέζικο.

Κ.

Do lighten up, everybody.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
"Φιλοσοφία", αυτές τις μέρες, γράφει και η κουτσή Μαρία.

Έτσι νομίζει..
Το πιό πιθανό είναι να μήν την καταλαβαίνει και γι`αυτό να την υπερβαίνει εκφραζόμενη κατα το δοκούν (βλέπε NY humor)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 19:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Εγώ τάσσομε υπέρ της μη υποθετικής ερώτησης. Δηλαδή όντως ισχύει αυτό που ρωτάς. Αν τώρα ζητάς και το αντίδοτο σε αυτό, θα πρότεινα: Μποϋκοτάζ στην "πηγή" άντλησης της δυνάμεως τους, το χρήμα. Είναι κάτι που πολύ εύκολα μπορείς να πράξεις. Βρίσκεται παντού... ακόμα και γύρω σου.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 20:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Γεια σου Telxinas,

Και πάνω που ετοιμαζόμουνα να εγκαταλείψω το θέμα, ωπα! Να και μια εντελώς διαφορετική και πρωτότυπη άποψη...

Χμ, η πηγή άντλησης της δύναμης των εχθρών της ανθρωπότητας είναι το χρήμα...
Το αντίδοτο είναι να το μποϋκοτάρουμε...

Φίλε Telxinas σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που του κέντρισες το ενδιαφέρον.
Πες μας, σε παρακαλλώ, περισσότερα, πώς γίνεται αυτό;

=======

Φιλόσοφε steelspring,

και πολέμιε του ΝΥ και του Ταλμουδικού χιούμορ:
Δεν μας είπες ακόμα πως να βγάλουμε τον Εβραίο από μέσα μας.

Εσύ, πριν τον βγάλεις απο μέσα σου, πώς αντιλήφθηκες οτι είχε μπεί;


Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Θα το εξηγούσα λέγοντας κάτι γνωστό. "Προτιμάτε ελληνικά". Αυτό όμως προϋποθέτει και την ανάγκη της μεγάλης ποιότητας σε κάτι ελληνικό.
Πως μπορεί να γίνει θα ρωτούσες και πάλι... Πριν μερικά χρόνια, ψάξαμε, μάθαμε, ενεργήσαμε ενάντια της Αμερικής και στα προϊόντα της. Μα στην ουσία ενεργήσαμε ενάντια στον Σιωνισμό... Αν κάποιος πει τώρα "Που φαίνεται η δράση του Σιωνισμού(έστω στις μέρες μας);" ... Εγώ θα πω: Έλεος! Η στρουθοκάμηλος υπάρχει για βρώση και όχι για μίμηση της. Μα πια τι άλλο περιμένεις για να δεις και να δεχθείς την μισανθρωπιστική δράση της με απώτερο σκοπό το Χρήμα; Μα τί άλλο πια;;;


Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Telxinas

Εξήγησε περισσότερα σε παρακαλώ.

Επισημαίνω οτι η ερώτηση μου στο διπλανό δωμάτιο παραμένει αναπάντητη:
«Πώς μπορώ να ξεχωρίσω έναν 'εχθρό' της ανθρωπότητας;»
Είναι οι θρησκευόμενοι Εβραίοι;
Είναι και οι άθρησκοί;
Είναι οι Ορθόδοξοι Εβραίοι, που τάσσονται ανοιχτά ενάντια του Σιωνισμού;
Είναι όποιος πιστεύει σε κάποια αφηρημένη έννοια "Σιών" άσχετα από τη θρησκεία του;
Είναι κάποιος πού έχει κάποια φυλετικά χαρακτηριστικά, ασχετά απο την θρησκεία του;
Αν ένας Εβραίος αλλαξοπιστήσει, είναι ακόμα Εβραίος;
Αν ένας "Εθνικός" ασπαστεί την Εβραϊκή πίστη, γίνεται Σιωνιστής;

Βλέπεις Telxinas, με τέτοια ερωτήματα αναπάντητα, η ερώτηση πρέπει να παραμείνει υποθετική!

Εγώ έχω φίλους Εβραϊκής καταγωγής που είναι φιλόσοφοι, και δεν νοιάζονται για το χρήμα. Δεν μπορώ λοιπόν να τους συμπεριλάβω στην άποψή σου, έτσι;

===

Πάντως θα με ενδιέφερε να μάθω αν σχετίζεις ΟΛΑ τα Αμερικάνικα προϊόντα με τον Σιωνισμό, ή μόνο μερικά (ποια;;)

Κ.

Edited by - kynikos on 02/05/2004 22:45:02

Edited by - kynikos on 03/05/2004 00:19:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Από αυτά που γνωρίζω, δεν μπορεί οποιοσδήποτε να γίνει Σιωνιστής, υπάρχουν κανόνες και παράμετροι(πάντα με βάση αυτά που γνωρίζω) που φτάνουν μέχρι και την βιολογία τους.
Τα ερωτήματά σου παίρνουν σαν βάση τον εβραίο με την γενική του έννοια. Εγώ έκανα έναν χωρισμό σε Σιωνιστές.
Όσον αφορά τους εβραίους που ισχυρίζεσε ότι δεν νοιάζονται για το χρήμα. Φυσικά και υπάρχουν. Μήπως όμως θα έπρεπε και εμείς σαν Έλληνες που προσπαθούν να μας κλέψουν μια ιστορία(βλέπε Σκόπια) να κάναμε ένα ντου προς τα πάνω και να σφάζαμε για να πάρουμε πίσω αυτά που μας ανήκουν; Να θυμίσει λίγο Ισραήλ-Παλαιστίνη δηλαδή. Δεν το κάνουμε, θεωρούμε τους εαυτούς μας άνθρωπους και όχι ζώα. Προτιμάμε μια άλλη οδό. Να καταλήξω δηλαδή... όπως και μια γνωστή μπύρα, κάθε εβραίος κρύβει μέσα του έναν τεράστιο εγωϊσμό για τη φυλή του, εγωϊσμός που στο παραμικρό είναι ικανός να γίνει μαχαίρι θανατηφόρο.
Έχεις και άλλα ερωτήματα, φυσικά που απαιτούν πιο λεπτομερείς γνώσεις περί του θέματος. Δεν μας φτάνει όμως μια ζωή για να τα γνωρίσουμε όλα. Εγώ προσωπικά περιορίζομαι στα πιο ζουμερά και χειροπιαστά.

Υ.Γ. ’ξιο θα ήταν να αναλύσουμε κάποια στιγμή(και σε άλλο θέμα) την ύπαρξη του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου και αν αυτή κατευθείνει την ελληνική παιδεία, όπως φημολογείται...

http://www.kis.gr

Και για να κάνει μερικούς να πετάξουν φωτιές:
http://www.kis.gr/news2.html

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 23:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Καλη ιδεα Κυνικε ας αρχισουμε με τους θετικους επιστημονες ας πιασουμε τον Βανουνου....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 00:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Να καταλήξω δηλαδή... όπως και μια γνωστή μπύρα, κάθε εβραίος κρύβει μέσα του έναν τεράστιο εγωϊσμό για τη φυλή του, εγωϊσμός που στο παραμικρό είναι ικανός να γίνει μαχαίρι θανατηφόρο.

Έχεις γνωρίσει πολλούς; Έχεις κοιτάξει μέσα τους να δεις αυτό το "θανατηφόρο μαχαίρι";

Και για να επιστρέψουμε στο κεντρικό τόπικ, πώς μπορείς να κάνεις μποϋκοτάζ στο χρήμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 00:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε Perseus
quote:
Καλη ιδεα Κυνικε ας αρχισουμε με τους θετικους επιστημονες ας πιασουμε τον Βανουνου....

Η παρατήρησή σου, είναι κατ'εμέ σωστότατη.
Χαίρομαι που ένας, τουλάχιστον, Εβραίος απαλλάσεται της κατηγορίας του "εχθρού της Ανθροπότητας" (εκτός κι αν και αυτός μας κρύβει ακόμα κανένα "μαχαίρι θανατηφόρο")

Και πόσοι άλλοι Vanunu υπάρχουν άραγε, εργαζόμενοι σιωπηλά;

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 01:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΕΛΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙΖΕ

ΥΓ: Καλό είναι να τηρούμε τις συμβουλές που εμείς οι ίδιοι δίνουμε.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 02:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Προς athakandr.
Εσύ κάποτε πρόσβαλλες εμένα. Τώρα εγώ πρόσβαλλα εσένα; Είσαι εβραίος;
Αν όχι, αν κάποτε το κάνω, έλα να μου θυμίσεις πάλι.
----

Εντάξει, αν δεν μπορείτε να δείτε, έστω σε ένα κακό που λαμβανεί χώρα στον πλανήτη, κάτι το εβραϊκό, σέβομαι την γνώμη σας, όχι όμως ότι την ασπάζομαι. Αν βλέπετε Bush αντί για εβραϊκό λόμπυ, το σέβομαι. Αν βλέπετε Αραφάτ αντί Σαρόν, πάλι το σέβομαι, γνώμη σας είναι.
Όμως πόσοι Vanunu να υπάρχουν άραγε και κατά πόσο να εργάζονται σιωπηλά, πιθανών όπως θα σκέφτεστε για το καλό της ανθρωπότητας, άλλο τόσο τότε υπάρχει και η Ε (στην μη υπερφυσική μορφή της)... γιατί όχι;
Για σας όχι. Γιατί το ξένο είναι πάντα πιο καλό. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Και αναγκάζομαι να το πω διότι είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει. Έχετε τάση να παραπετάτε τα ελληνικά δεδομένα στο χώρο για τα παραμύθια, τα εισαγόμενα όμως τα θεωρείτε έγκυρα. Λόγου χάρη, χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις το γνήσιο των 12 θεών, το ίδιο όμως και ο χριστιανικός θεός. Τον δεύτερο τον αποδεχθήκατε(Δικαίωμα σας φυσικά).
Να τονίσω ότι αυτό είναι ένα παράδειγμα θέλοντας πολύ απλά να σας επισημάνω ότι εύκολα (και μάλλον υποσυνείδητα) ΜΑΣ θάβουμαι... οι περισσότεροι μας(ένα παράδειγμα ακόμα) βγάλαμε τρελό τον Γκιόλβα, κανείς δεν είπε ότι δουλεύει σιωπηλά για ένα καλό ΑΥΡΙΟ. Αν τον λέγανε όμως Σαμουήλ και όχι Γκιόλβα;
Εδώ μια υπερδύναμη και εβραιοκρατείται... Η Ελλαδίτσα πιστεύετε ότι δεν θα τύχαινε της ίδιας καταστάσεως; Και αν ναι συμβαίνει αυτό, ποιός ο λόγος, ο σκοπός...;
Στις διευθύνσεις που σας έδωσα, γιατί "ευλογούν" τον εβραίο και όχι τον μη χριστιανό Έλληνα; Εγώ το ξέρω το γιατί. Ο εβραίος είναι πιο πλούσιος.
Αν τελικά ζητάτε από τον οποιοδήποτε να σας δίνει ακριβής συντεταγμένες για να αποδείξει αυτό που λέει, εσείς που πιστεύετε το αντίθετο, πετάτε εναν Vanunu και ξεμπερδεύεται; Εντάξει... Κισσινγκερ, Ολμπραϊτ. Μου χρωστάτε έναν καλό εβραίο.

Για μένα, πάντα κάτι θα βρωμάει με αυτούς, αν όχι με όλους, με τους πολλούς, ναι. Γνώμη δική μου πάντα.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε Telxinas,

Καλές οι "γενικές" συζητήσεις, αλλά μην ξεχνάς οτι το τόπικ εδώ είναι πολύ ειδικό.

Είχες αρχίσει να αναπτύσεις μια πολύ συγκεκριμένη ιδέα, δη το μποϋκοτάρισμα των Αμερικάνικών προϊόντων.

(Και μάλιστα φαινόταν να το πήγαινες και πιο φιλοσοφικά ακόμα, προς την παντελή απομάκρυνση από το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.)

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να μας προσδιορίσεις αυτά τα Αμερικάνικα προϊόντα που στηρίζουν τον Σιωνισμό στον μεγαλύτερο βαθμό.

===

Φίλοι, υπενθυμίζω, το τοπικ εδώ δεν ονομάζεται «Είναι - δεν είναι»!
Τί προτείνετε να κάνουμε για τους εχθρούς της ανθρωπότητας, αυτό είναι το θέμα.

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Φίλε Telxinas,

Το σχολιό μου δεν πήγαινε σε σένα, αλλά στον kynikos. Αλλά και πάλι δεν θυμάμαι να σε προσέβαλα, όπως λες, απλώς αντιπαράθεση απόψεων έχουμε εδώ.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Μια καλή ιδέα θα ήταν να μην υπήρχαν, τότε θα ήμουν ιδιαίτερα χαρούμενος και γεμάτος ελπίδα για το μέλλον το δικό μας και του κόσμου.

Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει. Επομένως τι περιμένεις να ακούσεις kynikos;

Εδώ δεν έχουμε σχέση με τον jack τον cleaner.., επομένως συμβιβαζόμαστε και υπομένουμε. Είναι και αυτό μία μορφή ενάρετης ζωής. Να υπομένεις, ακόμα και να υποστηρίζεις τα σκουλήκια, παρότι ως γνωστόν τα σκουλήκια καλύτερα να τα ποδοπατά κανείς.

Όχι και τόσο φιλικά, καθώς φάνηκε ,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Τί να σας πω φίλοι μου; Όπως είπα σε μια άλλη απάντηση, πρέπει να αφιερωθείς για μεγάλο χρονικό διάστημα στο να ψάξεις κάτι τέτοιο. Και αν το κάνεις και τελικά κατασταλάξεις ότι τελικά δεν είναι εχθρός ο εβραίος; Τότε τσάμπα δεν θα έχανες τον χρόνο σου; Τί να σας πω; Μην τρώτε πίτσα από την Hut, προτιμήστε τις μικρές και προαστειακές(και φυσικά εναπομείναντες μιας και με την είσοδο τον ξένων εταιρειών μείνανε λίγες μην αντέχοντας τον ανταγωνισμό). Προτιμήστε τα μίνι μάρκετ και γιατί όχι τον γραφικό μπακάλη(όσοι φυσικά πάλι άντεξαν τον ανταγωνισμο) της γειτονιάς σας απ' ότι τα Careffur. Τί να σας πώ; Θέλετε πραγματικά να το ψάξουμε; Ας το κάνουμε. Αλλά να είμαστε κατασταλαγμένοι και γιατί το κάνουμε και αν τελικά θα το κάνουμε να απαιτήσουμε και σαν Έλληνες την ποιότητα. Πχ, πολύ θα ήθελα να δίνω τα λεφτά μου κάθε μήνα σε Έλληνα για τις hosting ανάγκες μου, πράγμα αδύνατο όμως γιατί... γιατί άστο να πάει και τελικά καταλήγουν στα χέρια αμερικάνων. Ένα παράδειγμα είπα...

athakandar, προσβολή ήταν όταν σε κάποιο άλλο θέμα όταν ανέφερες κάτι για τους πολεμούς που έδωσαν οι Έλληνες κάποτε και με βάση ποιό ιδανικό.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3648&whichpage=4&ARCHIVE=

Η έννοια πατρίδα που συγχέεται αυθαίρετα κατ' εξακολούθηση από πολλούς Έλληνες με το θέμα θρησκεία.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 04:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Επομένως τι περιμένεις να ακούσεις kynikos; [...]
επομένως συμβιβαζόμαστε και υπομένουμε. Είναι και αυτό μία μορφή ενάρετης ζωής.

Kαι αυτή η απάντηση, όπως και του Perseus, μου είναι αποδεκτή.

====

ΥΓ. Το άλλο, γιατί μου το αναφέρεις, athakndr, με είδες να μακαρίζω κανέναν;

Edited by - kynikos on 03/05/2004 04:24:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 04:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Ως νοήμων άνθρωπος, ήρθα όμως πρώτα για να μεγαλουργήσω και έπειτα για να συναντήσω τον/τους δημιουργό/δημιουργούς μου(αν αυτή είναι η κατάληξη). Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο πρώτο και δεν θα άφηνα κανέναν να με αποτρέψει από αυτό. ’ρα εγώ δεν συμφωνώ να ζήσω σύμφωνα με την ενάρετη ζωή, όπως αυτή περιεγράφει πιο πάνω. Ο νοών νοείτω.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 13:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Επισης δεν θα ηταν καθολου ασχημο να αντιμετωπιζουμε ετσι τους Ελληνες Εθνικιστες και υπερμαχους της θεωριας των αυτοχθονων Ελληνων .
Οπωσ επισης και αλλους Παλαιστινιους Αραβες κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 13:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Καθόλου άσχημο δεν θα ήταν κυρίως να αντιμετωπίζονται με αυτό τον τρόπο και ορισμένα καθάρματα της Ελληνικής Ιστορίας, που προδίδωντας την ίδια τους την πατρίδα και προασπίζοντας τις γελοίες διεθνιστικές τους απόψεις, πρόδωσαν και συνέβαλαν στον θάνατο χιλιάδων συνανθρώπων μας. Ενώ στη συνέχεια, πάλι οι ίδιοι θέλησαν να σκοτώσουν τους ίδιους τους αδερφούς τους (όπως ο Perseus).

Αυτοί θέλουν πράγματι κρέμασμα.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 03/05/2004 13:58:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 15:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Τζέντλμεν, τζέντλμεν, πλήζ...

Δεν χρειάζεται το θέμα της αντιμετώπισης των εχθρών της ανθρωπότητας να δημιουργεί τέτοια διχόνοια.

Ιδίως όταν όλοι ισχυριζόμαστε οτι έχουμε τα ίδια ιδανικά:
Αξιοπρέπεια, Αγάπη για την Αλήθεια, Ανοικτό Νού, Σθένος, Υπομονή, Αγάπη για την Ζωη, Ευφυία, Αναζήτηση για το Θείον... κλπ, κλπ.

Τί κι αν οι δρόμοι είναι διαφορετικοι;
Κάποιοι σοφοί λέγανε -
«Ας ανθίσουν χίλια άνθη - ας ακμάσουν χίλιες σχολές»

=====

κ. admin, κανα λουκετάκι,παρακαλώ....

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 19:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Πριν κλείσει το θέμα, μια τελευταία ερώτηση.
Ποιός θα ζήσει καλύτερα; Ο Κίσσιγκερ που έχει την δική του θεωρία για εμάς του Έλληνες και που μέσα σε αυτή συμπεριλαμβανόμαστε ΟΛΟΙ μας χωρίς καμμία διάκριση ή εσείς που έχετε την δική σας κακή θεωρία θεωρία για τους εβραίους και που φυσικά δεν τους βάζετε σε ένα τσουβάλι;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 20:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε Telxinas,

Κι όμως, καμμιά φορά - και ας μην μας αρέσει - αναγκαζόμαστε να διαλέξουμε μεταξύ το ΣΩΣΤΟ και το ΒΟΛΙΚΟ.

Ο κ. Κίσιγκερ μάλλον διαλέγει το ΒΟΛΙΚΟ, και έχει το ανάλογο αποτέλεσμα, καθ'οτι σίγουρα είναι βολεμένος...

Δεν σημαίνει οτι είναι απαραίτητα παράδειγμα προς μίμησην...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 02:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Εντάξει Kynike επειδή όμως εγώ όντας διαφορετικός άνθρωπος από εσένα και δεν μπορώ να καταλάβω μια τέτοια αντιμετώπιση θα ήθελα να σε ρωτήσω, πολύ πεζά. Αν ερχόμουν και σου έκανα τα χίλια μύρια κακά, ότι και να ήταν αυτά, σαν Δημήτρης, εγώ δηλαδή, η αντίδραση σου θα ήταν η ίδια;
Και επιπλέον μια ερώτηση: Όταν τον περασμένο Οκτώβριο είχαμε πάλι τα ίδια, ξέρεις, Αλβανός θα σηκώσει την σημαία μας και αχ και βαχ θα μας πάρει την Ελλάδα, πάει τελείωσε το έθνος μας κλπ κλπ και διάφορες σκηνές "πατριωτικές", εσύ, ήσουν ανάμεσα σε αυτούς;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 03:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Εντάξει Kynike επειδή όμως εγώ όντας διαφορετικός άνθρωπος από εσένα και δεν μπορώ να καταλάβω μια τέτοια αντιμετώπιση θα ήθελα να σε ρωτήσω, πολύ πεζά. Αν ερχόμουν και σου έκανα τα χίλια μύρια κακά, ότι και να ήταν αυτά, σαν Δημήτρης, εγώ δηλαδή, η αντίδραση σου θα ήταν η ίδια;

Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω πια θα ήταν η αντίδραση μου. Αν με έβρισκες στις καλές μου, θα σε συγχωρούσα και θα προσπαθούσα να σε καταλάβω, να σε βοηθήσω, κλπ, κλπ.
Αν με έβρισκες στις κακές μου μπορεί και να βλαστίμαγες την ώρα που γενήθηκες.
Τί σημασία έχει όμως η δική μου αντίδραση; Εσύ ποιά θα θεωρούσες την πιο ηθική στάση για εσένα;
Αυτή θα έλεγα είναι η σωστή.
quote:
Και επιπλέον μια ερώτηση: Όταν τον περασμένο Οκτώβριο είχαμε πάλι τα ίδια, ξέρεις, Αλβανός θα σηκώσει την σημαία μας και αχ και βαχ θα μας πάρει την Ελλάδα, πάει τελείωσε το έθνος μας κλπ κλπ και διάφορες σκηνές "πατριωτικές", εσύ, ήσουν ανάμεσα σε αυτούς;

Τί σόι ερώτηση είναι αυτή; Είσαι σοβαρός; Κατ'αρχήν έχω χρόνια να πατήσω στην Ελλάδα, ουτε για διακοπές δεν έχω αξιωθεί. Κάτι γεγονότα σαν το παράδειγμα που δίνεις είναι μερος του λόγου που κάνω αλλού διακοπές!
’λλα και να ήμουνα, η υπόθεση Τσενάι δεν θα με ενδιέφερε καθόλου.
Και τί σχέση μπορεί να έχει με το θέμα μας;

Με μπέρδεψες Telxinas...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy