ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Εβραιοι - ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι ειναι αληθεια....
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 04:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Ανοιγω αυτο τό θέμα εδώ γιατι δέν πιστεύω οτι έχει πιά θέση στο <<ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ>>, οπου ακόμα συνεχίζεται.

Και λεω:-

ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι ειναι οι "Εβραίοι / Σιωνίστες / Τρέχα γύρευε" εχθροί της ανθρωπότητας

Πράγμα που δεν το πιστεύω καθόλου -
Ναί, ίσως υπαρχεί καποια συνομώσια.
Η ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΑ όμως, πιστέυω οτι τελικά ανάγεται σε προσωπική πνευματική δειλία.

Και ρωτάω¨-
ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι είναι αλήθεια. TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ NA KANOYME;;;


Γεμάτος απορία...
kynikos

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 04:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900
Kynikos δε θελω να σε στεναχωρήσω αλλά προβλέπω στο θεματάκι σου.
Νομίζω οτι μπορει να συνεχίστει στο ήδη υπάρχον θεμα ή να μεταφερθεί εκεινο εδώ.
Γνώμη μου. Μπορει να κάνω και λάθος


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος


Edited by - 1900 on 27/01/2004 04:42:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 04:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Kynikos δε θελω να σε στεναχωρήσω αλλά προβλέπω στο θεματάκι σου.
Νομίζω οτι μπορει να συνεχίστει στο ήδη υπάρχον θεμα ή να μεταφερθεί εκεινο εδώ.

Δεν θα με στεναχωρήσει, 1900, ακομα και να το αποσύρω, αλλα θα ήθελα να δώ μιά τέλως πάντων πιό δημιουργική προσέγγυση...

Αλλοιως, μάλλον για τα... <<παράξενα>> ειναι.

Φιλικά
Κ


Edited by - kynikos on 27/01/2004 04:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 13:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo
quote:

ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι είναι αλήθεια. TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ NA KANOYME;;;

Τι να κάνουμε, σε επόμενο μύνημα. Τι να ΜΗΝ κάνουμε;... Να μην ορίσουμε την 27 Ιανουαρίου ημέρα των Ελλήνων Εβραίων. Τουλάχιστον όχι πρίν γίνει κάτι ανάλογο για τους αυτόχθονες ιθαγενείς.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 15:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Δύσκολη η απόφαση φίλοι/ες για το ποια πρέπει να είναι η τύχη αυτού του Θέματος.

Θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία με την τοποθέτηση του kynikos, ειδικά στα περί συνομωσιολογίας καθώς και σχετικά με την θέση της ήδη υπάρχουσας συζήτησης Είναι οι εβραίοι εχθροί της ανθρωπότητας? και την περισσότερο δημιουργική προσέγγιση που θα πρέπει να υπάρξει για αυτό το ζήτημα, αλλά και για άλλα τα οποία εμπεριέχουν ένα παρόμοιο "συναισθηματικό" φορτίο, ικανό να θολώσει, ή τουλάχιστον να δυσκολέψει, σε μεγάλο βαθμό την κρίση και την κοινή λογική.

Θα συμφωνήσω βέβαια και με τον 1900 για το μη δόκιμο της ύπαρξης δύο Συζητήσεων για το ίδιο Θέμα, έστω και με την διαφοροποίηση που έχει εισαχθεί εδώ.

Προτείνω να αφήσουμε για την ώρα και αυτή την Συζήτηση, να δούμε πως θα - και αν μπορεί να - εξελιχθεί και αν μπορεί να οδηγήσει σε μία πιο δημιουργική και ωφέλιμη προσέγγιση όντως.

Είναι σίγουρα κάτι εξαιρετικά δύσκολο, όπως έχει αποδειχτεί πολλές φορές στο παρελθόν. Θα ζητήσω λοιπόν από τους συμμετέχοντες να εστιαστούν στο Θέμα και να αποφύγουν τις "παρεκτροπές" και θα ζητήσω και από τον αρχικό συγγραφέα kyniko να δράσει συντονιστικά στη Συζήτηση αυτή και να "έχει τα μάτια του ανοιχτά".

Η άλλη Συζήτηση που ήδη διεξάγεται μεταφέρεται επίσης στον ίδιο χώρο.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 19:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia
ΣΑΝ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΣΟΥ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 13:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλη katia,
quote:
ΣΑΝ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΣΟΥ?

Σίγουρα κάτι έχω στον νου μου,
αλλα επειδή αυτο το "κατι" ξεκινάει μόνο την σιγμή που τελειώνει η ιδέα οτι "κάποιοι άλλοι" ειναι οι εχθροί
και βασίζεται στήν διαπίστωση οτι ο εχθρός βρίσκεται εντος,
δεν υπάρχει λόγος ακόμα να αναπτύξω την σκέψη μου.
Μπορεί στό μέλλον, σέ κάποι άλλο τοπικ, ας πούμε, <<ΠΩΣ αντιμετωπίζουμε εσωτερικά τις συνομωσίες;>>

Νά σου πώ γιατί έθεσα την ερώτηση:-
Στο διπλανό δωμάτιο, προστίθεται καθημερινά ενας σωρός απο άρθρα που "τεκμηριώνουν" το "γεγονός" της εχθρότητας των Εβραίων.
Πού και πού, ακούγεται και καμμιά φονούλα να αντιλέγει αλλά, σε γενικές γραμμές, ο όγκος των αντισημιτικών συνεισφορών είναι, θα έλεγα, εκπληκτικός γιά ένα φόρουμ που λέγεται εσωτερικό.

Όπως ήδη επισήμανα, φαίνονται να υπάρχουν δύο απόψεις: Οι σκληροπυρηνικοί αντισημιτικοί, και οι "φιλελεύθεροι" αντισιωνιστές! Νά σου πω την αλήθεια, η ερώτησή μου δεν απευθύνεται και τόσο προς τους σκληροπυρηνικούς. Με αυτούς μπορεί να διαφωνώ κάθετα, αλλα τουλάχιστον οι άνθρωποι έχουν θέσει ξεκάθαρα τισ απόψεις τους: "Δεν υπάρχει συγχώρεση, δεν υπάρχει έλεος." Νομίζω οτι καταλαβαίνουμε αρκετά καλά τί θέλουν να πούν. Τί ρόλο παίζουν στο esoterica.gr, είναι πάλι άλλο θέμα, δεν το συζητάω εδώ.

Στους άλλους όμως, που αρέσκονται μάλιστα να βλέπουν τους εαυτούς τους σαν "φιλελεύθερους" και "ανθρωπιστές", σ'αυτούς κυρίως απευθυνόμουνα.

Ας πούμε οτι καταφέρνουμε να εντοπίσουμε έναν Σιωνιστή.
(Όσες φορές κι αν ρώτησα κανείς δεν μου είπε πώς τους ξεχωρίζουμε, αλλα ας πούμε οτι τα κατάφεραμε, καί τον βρήκαμε)
Τί να κάνουμε τώρα; Να τον κεραυνοβολήσουμε με αρνητική ενέργεια; Να τον διασύρουμε δημοσίως; Νά του κάνουμε μάγια; Πίσα και πούπουλα; Τί;;;;;
Υπάρχει άραγε χώρος για συγχώρεση και αγάπη, ακόμα και για έναν "εχθρό της ανθρωπότητας";
Υπάρχει, εστω ενα μικρό περιθώριο, οτι μπορεί να κάνουμε λάθος;

Κανείς δεν αντιλέγει οτι τα κακά του κάσμου είναι πολλά, και ακόμα οτι μπορεί να υπάρχουν κάποιες συνομωσίες.

Όμως, το να βλέπει ο άνθρωπος το σύνολο των κακών του κόσμου, που στήν ουσία είναι τό σύνολο του κακού μέσα του, να τρομάζει, και μετά να τα προβάλει όλα αυτά επάνω σε έναν εύκολο, εξωτερικό εχθρό, τον Εβραίο, ας πούμε, είναι βασικότατο λάθος στην πορεία του Εσωτερισμού.

Θυμίζει, εξ άλλου, ενα παλιό έθιμο των ίδιων των Εβραίων, τον λεγόμενο "αποδιοπομπαίο τράγο".
Του "φώρτωναν" του καϋμένου του τράγου, ο'τι κι αν μπορούσαν να φανταστούν, και μετά τον διώγναν, και μέναν... ήσηχοι! Δεν χρειαζόταν καταβολή ιδιαίτερης προσπάθειας, πέραν του εντοπισμού κατάληλου τράγου.

Προσωπικά, δεν θα'θελα να δω κάτι παρόμοιο να συμβαίνει στα forum του esoterica.gr

Φιλικά

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 14:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αγαπητέ "Κυνικέ"

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις δίκιο σε αυτά που παρατηρείς και σε αυτά που συμπεραίνεις, ειδικά όταν λες...

quote:
Όμως, το να βλέπει ο άνθρωπος το σύνολο των κακών του κόσμου, που στήν ουσία είναι τό σύνολο του κακού μέσα του, να τρομάζει, και μετά να τα προβάλει όλα αυτά επάνω σε έναν εύκολο, εξωτερικό εχθρό, τον Εβραίο, ας πούμε, είναι βασικότατο λάθος στην πορεία του Εσωτερισμού.

Αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η ανθρώπινη συνείδηση δεν ανυψώνεται με άλματα αλλά με πολλές, μικρές και ανεπαίσθητες αλλαγές στην διάρκεια αιώνων και χιλιετηρίδων. Αυτό που βλέπεις, κατά την γνώμη μου στο forum, είναι μια πραγματικότητα την οποία δεν πρέπει κανείς να αρνηθεί, και κανείς να εξωραίσει.

Το forum περιγράφει μια πραγματικότητα και όχι μια... wannabe πραγματικότητα. Αυτό όμως που κάνει (και είναι από τα λίγα sites που το κάνουν) είναι να φέρνει όλες τις απόψεις στην επιφάνεια για να υπάρξει όσμωση μεταξύ των διαφόρων αντιλήψεων.

Και αυτός είναι ένας δίκαιος, πολιτισμένος αγώνας που αργά αλλά σταδιακά θα βοηθήσει πολλούς επισκέπτες μας και μέλη μας να προβληματιστούν σοβαρότερα όταν θα συναντούν ακραίες και μονομερείς απόψεις στην ελληνική κοινωνία ή στον κυβερνοχώρο. Το forum πέρα από ένας χώρος διαλόγου και αντιπαραθέσεων επίσης προσφέρει... αντισώματα για τις αρρώστιες του φανατισμού. Αλλά αυτά τα αντισώματα είναι ελάχιστα (όπως και παντού άλλωστε) και κάνουν καλό μόνο σε λίγες περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει αρρωστήσει βαριά από... οξεία φανατιτίδα.

Το να απελπίζεται ένας άνθρωπος που θέλει να βλέπει τον κόσμο πιο "εσωτερικά", από το επίπεδο των διαλόγων και από την φανατική εμμονή κάποιων σε απλουστευτικές γενικεύσεις, είναι ένδειξη αδυναμίας. Μιας φυσιολογικής και αναμενόμενης αδυναμίας αλλά που παραμένει αδυναμία. Και αυτή η αδυναμία οδηγεί στην απελπισία, στην επακόλουθη αδιαφορία και στην τελική αποστασιοποίηση από τον διάλογο και εν γένει από το forum.

Αυτό που χρειάζεται είναι δύναμη, πίστη στις εσωτερικές αρχές και ιδέες, και απέραντη υπομονή και μια σταθερή προσήλωση στην απόφαση να μην αναζητούμε τα αποτελέσματα των προσπαθειών μας, διότι τις περισσότερες φορές αυτά τα αποτελέσματα είναι αόρατα από την παρατήρησή μας και για αυτό είναι άκαιρο και άσκοπο να προσπαθούμε να ζυγίσουμε αυτά τα αποτελέσματα.

Ένας εσωτεριστής δεν πρέπει να κάνει εμπόριο με την εσωτερική αναζήτηση. Μόνο να δίνει πρέπει. Για τα άλλα υπάρχει ο Θεός, το Κάρμα και η Ανάγκη.

"Το Ουσιαστικό είναι Αόρατο στο Μάτι"
Από τον "Μικρό Πρίγκιππα"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 17:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φιλε Thoth σε χαιρετώ!
quote:
Αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η ανθρώπινη συνείδηση δεν ανυψώνεται με άλματα αλλά με πολλές, μικρές και ανεπαίσθητες αλλαγές στην διάρκεια αιώνων και χιλιετηρίδων. Αυτό που βλέπεις, κατά την γνώμη μου στο forum, είναι μια πραγματικότητα την οποία δεν πρέπει κανείς να αρνηθεί, και κανείς να εξωραίσει.
Θα στο επιτρέψω!
Αμήν
quote:
Το forum περιγράφει μια πραγματικότητα και όχι μια... wannabe πραγματικότητα. Αυτό όμως που κάνει (και είναι από τα λίγα sites που το κάνουν) είναι να φέρνει όλες τις απόψεις στην επιφάνεια για να υπάρξει όσμωση μεταξύ των διαφόρων αντιλήψεων.
Αμήν
quote:
Και αυτός είναι ένας δίκαιος, πολιτισμένος αγώνας που αργά αλλά σταδιακά θα βοηθήσει πολλούς επισκέπτες μας και μέλη μας να προβληματιστούν σοβαρότερα όταν θα συναντούν ακραίες και μονομερείς απόψεις στην ελληνική κοινωνία ή στον κυβερνοχώρο.
Αμήν
quote:
Το forum πέρα από ένας χώρος διαλόγου και αντιπαραθέσεων επίσης προσφέρει... αντισώματα για τις αρρώστιες του φανατισμού. Αλλά αυτά τα αντισώματα είναι ελάχιστα (όπως και παντού άλλωστε) και κάνουν καλό μόνο σε λίγες περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει αρρωστήσει βαριά από... οξεία φανατιτίδα.
Αλληλούια!
quote:
Το να απελπίζεται ένας άνθρωπος που θέλει να βλέπει τον κόσμο πιο "εσωτερικά", από το επίπεδο των διαλόγων και από την φανατική εμμονή κάποιων σε απλουστευτικές γενικεύσεις, είναι ένδειξη αδυναμίας. Μιας φυσιολογικής και αναμενόμενης αδυναμίας αλλά που παραμένει αδυναμία.
Θα προσπαθήσω να το θυμάμαι...
quote:
Αυτό που χρειάζεται είναι δύναμη, πίστη στις εσωτερικές αρχές και ιδέες, και απέραντη υπομονή και μια σταθερή προσήλωση στην απόφαση να μην αναζητούμε τα αποτελέσματα των προσπαθειών μας, διότι τις περισσότερες φορές αυτά τα αποτελέσματα είναι αόρατα από την παρατήρησή μας
Αυτό, μια φορά το ξέρω από καιρό...

Φιλικά
Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 17:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Το υποψιάζομαι ότι το ξέρεις.

Απλά τα... "λέω στην νύφη να τα ακούσει πεθερά"

Ειδικά αν την πεθερά την λένε Ελπίδα, την "βάψαμε", αφού η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία"


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 02:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Σίγουρα κάτι έχω στον νου μου,
αλλα επειδή αυτο το "κατι" ξεκινάει μόνο την σιγμή που τελειώνει η ιδέα οτι "κάποιοι άλλοι" ειναι οι εχθροί
και βασίζεται στήν διαπίστωση οτι ο εχθρός βρίσκεται εντος,
δεν υπάρχει λόγος ακόμα να ...........

Φίλε Kynikos , αμα είναι έτσι η διαπίστωση , τότε βγάλε το Εβραίο απο μέσα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 17:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Όπως ήδη επισήμανα, φαίνονται να υπάρχουν δύο απόψεις: Οι σκληροπυρηνικοί αντισημιτικοί, και οι "φιλελεύθεροι" αντισιωνιστές! Νά σου πω την αλήθεια, η ερώτησή μου δεν απευθύνεται και τόσο προς τους σκληροπυρηνικούς. Με αυτούς μπορεί να διαφωνώ κάθετα, αλλα τουλάχιστον οι άνθρωποι έχουν θέσει ξεκάθαρα τισ απόψεις τους: "Δεν υπάρχει συγχώρεση, δεν υπάρχει έλεος." Νομίζω οτι καταλαβαίνουμε αρκετά καλά τί θέλουν να πούν. Τί ρόλο παίζουν στο esoterica.gr, είναι πάλι άλλο θέμα, δεν το συζητάω εδώ.

Στους άλλους όμως, που αρέσκονται μάλιστα να βλέπουν τους εαυτούς τους σαν "φιλελεύθερους" και "ανθρωπιστές", σ'αυτούς κυρίως απευθυνόμουνα.


Γνώμη μου είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του φόρουμ είναι ανθρωπιστές και φιλεύθεροι.
Μοναδική εξαίρεση είναι οι φανατικές και κραυγαλέου τύπου περιπτώσεις θρησκευτικού φανατισμού που εκδηλώνεται με πόστ του τύπου Copy/paste.
Δεν νομίζω ότι το φόρουμ ενοχλείται απο τον πλουραλισμό , πράγμα που μάλλον ενισχύει τον ερευνητικό του χαρακτήρα.
Αν υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν τους εαυτούς τους σαν "φιλελεύθερους" και "ανθρωπιστές", τότε :

ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι είναι αλήθεια. TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ NA KANOYME;;;

Γεμάτος απορία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 21:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Kynikos: βασίζεται στήν διαπίστωση οτι ο εχθρός βρίσκεται εντος,

steelspring: Φίλε Kynikos , αμα είναι έτσι η διαπίστωση , τότε βγάλε το Εβραίο απο μέσα σου.



Αυτό και προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα steelspring.

Μόνο που τόν εχθρό δέν τον ονομάζω "ΕΒΡΑΙΟ", τον ονομάζω "ΜΙΣΟΣ".

Και πρέπει να σου πώ οτι με έχεις βοηθήσει πολύ στην προσπάθειά μου....

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 23:34:13  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σου φιλε Κυνικε αυτο το μισος που αναφερεις μπορεις να μου εξηγησης πως προηρθε ?


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 23:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Μόνο που τόν εχθρό δέν τον ονομάζω "ΕΒΡΑΙΟ", τον ονομάζω "ΜΙΣΟΣ".

Και πρέπει να σου πώ οτι με έχεις βοηθήσει πολύ στην προσπάθειά μου....



Χαρά μου Φίλε Kynikos.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Kynikos:
quote:

Σίγουρα κάτι έχω στον νου μου,
αλλα επειδή αυτο το "κατι" ξεκινάει μόνο την σιγμή που τελειώνει η ιδέα οτι "κάποιοι άλλοι" ειναι οι εχθροί
και βασίζεται στήν διαπίστωση οτι ο εχθρός βρίσκεται εντος,
δεν υπάρχει λόγος ακόμα να αναπτύξω την σκέψη μου.

Πράγματι ο εχθρός βρίσκεται και εντός, αλλά βρίσκεται και εκτός
(στο βαθμό που το "εντός" ενός είναι για όλους τους άλλους "εκτός").
Ή μπορεί να μην υπάρχει καν εχθρός. Μοιραία συνέπεια του να
είμαστε όλοι έστω και ελάχιστα διαφορετικοί είναι ότι τα συμφέροντά
μας συχνά θα συγκρούονται. Αυτό όμως είναι κάτι το φυσικό και
δεν ξέρω αν μπορεί να περιγραφεί με συναισθηματικά και ιδεολογικά
φορτισμένους όρους, όπως "εχθρός".

Πάντως και στις τρεις περιπτώσεις, οι θεωρίες συνωμοσίας με
αντικείμενο τους Εβραίους το μόνο που κάνουν είναι να απομακρύνουν
από το πραγματικό πρόβλημα.

Στο υποθετικό σου ερώτημα απαντώ ότι αν οι Εβραίοι είναι εχθροί της
ανθρωπότητας, δεν κάνουν και ιδιαίτερα καλή δουλειά. Τι είδους
συνωμότες είναι π.χ. αυτοί που δημοσίευσαν τα αναλυτικά τους σχέδια
πριν καλά-καλά τα βάλουν σε εφαρμογή;
Οπότε no worries.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 03:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Φίλε Κυνικός πολύ έξυπνο το τόπικ Νο2 που δημιούργησες...

επειδή εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχουν και πολλοί φιλελεύθεροι και ανθρωπιστές εκτός εάν θεωρήσουμε πως ανθρωπιστές είναι οι αντισιωνιστές και οι ρατσιστές... γιατί έχω δει πολλές διαμάχες να γίνονται επί του θέματος που θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο.. εκτός εάν θέλουμε να τους ονομάσουμε έτσι προς χάρην της ευγένειας, όμως τα πράγματα να λέγονται με το όνομά τους, επιτέλους... ή να τους συγχωρέσουμε την άγνοιά τους.. (ίσως να μην γνωρίζουν τί σημαίνει ανθρωπιστής και φιλελεύθερος)
Δεν μπορει να κραδένει τον όρο ανθρωπιστής ένας που ρίχνει τα λάθη της ανθρωπότητας σε έναν λαό... Τί γίνεται όμως? Απλά φορτώνουμε τα λάθη κάπου που μας συμφέρει...???

Τέλος πάντων... επειδή εγώ δεν είμαι ούτε με τους Έλληνες ούτε με τους Εβραίους γιατί είμαι Ανθρωπίστρια ... θα αφήσω τους αντίσιωνιστές να απαντήσουν μιας και πιστεύω πως αυτό το τόπικ αυτούς αφορά περισσότερο..
για να δω να θέτετε τις απόψεις σας?

Πραγματικά το έχω ανάγκη να δω μία επικοιδομητικη συζήτηση να γίνεται.. πράγμα πολύ δύσκολο όταν έχεις να κάνεις με φανατικούς ανθρώπους...
Αυτά προς το παρόν........

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 03:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Μετά από τόσο καιρό καμία απάντηση... συγχωρέστε μου γιατί δεν είδα τις ημερομηνίες του τόπικ διαπιστώνοντας εκ των υστέρων πως το παρόν τόπικ δεν άνθησε τουλάχιστον προς το παρόν..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 17:41:41  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΠΛΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ...ΟΔΕΥΕΙ!!!
ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΟΔΕΥΕΙ (ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ) ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...
ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ;
1ον:ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ(ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ;...)
2ον:ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΑΙΩΝΙΟΙ "ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ" ΜΑΣ...
3ον:ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΒΡΑΙΟΣ,ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ,ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ,ΕΙΧΕ ΠΕΙ:"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΕΝΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΙΚΤΟΥΝ"!!!
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΚΤΕΙ.ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΝΗΤΟΡΟΣ;ΜΑΛΛΟΝ Ο ΙΔΙΟΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.
ΠΡΟΑΙΩΝΙΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ;Μμμ... ΜΗΠΩΣ,ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΡΙΖΑΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΙ;...
ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΔΡΑΝΟΥΜΕ...
ΓΙΑΤΙ;
ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ,ΤΑ ΑΝΕΥ ΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΑΤΟΥ,ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ "ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ "ΔΡΑΝ"(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΡΗΜΑΤΙΚΟ ΤΥΠΟ).
ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ "ΑΦΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ" ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΓΑ;ΕΡΓΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ,ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΑΣ...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΩΣ ..."ΔΕΛΑΠΑΤΡΙΔΕΣ"!!!

ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΗΤΑΝ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 03:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ "ΑΦΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ" ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΓΑ;ΕΡΓΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΩΣ ΜΙΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ,ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ Η ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΑΣ...

Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που έγραψα σε αυτό το τόπικ.... βαρέθηκα διαμάχες ανούσιες.... λόγια και μόνο λόγια....
Ήθελα να δω αν υπάρχουν απόψεις από τους λεγόμενους κυρίους που αυτοαποκαλλούνται ανθρωπιστές μα τολμούν να λένε πως τους φταίει ένας λαός... από την άλλη, εκείνους που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ονομάζονται ρατσιστές ή αντισιωνιστές... μάλλον γιατί δεν έχει τύχει να νιώσουν τις ρατσιστικές διαθέσεις προς το άτομό τους ή γιατί το έχουν νιώσει και γι' αυτό αποφάσησαν να τους δείξουν αυτοί....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 10:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ.ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΗ,ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΑΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Γυρτέ,

Είσαι σε λάθος τόπικ.

Στο διπλανό δωμάτιο συζητιέται ΑΝ οι εβραίοι είναι εχθροί της ανθρωπότητας, και εκεί μπορείς να εκθέσεις τις απόψεις σου και τους λόγους που τις έχεις (άν δηλαδή έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις και λόγους).

Εδώ μέσα αν είναι να πείς τίποτα, πες μας ΤΙ προτείνεις.

Διάβαζε το τόπικ πιο προσεχτικά σε παρακαλώ.

Κ


Edited by - kynikos on 30/04/2004 11:35:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 16:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos
ΟΧΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ ΑΠΛΩΣ ΕΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΩ ΛΙΓΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΡΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΩΡΑ;ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 16:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Γυρτέ

Την "άποψή" σου την κατάλαβα απ'την πρώτη.
Έφ'οσον δεν έχεις προτείνει ακόμα ΤΙ να κάνουμε, είσαι σε λάθος τόπικ.
Διάβασε την αρχική ερώτηση.
ΤΙ λεει ο αρχικός συγραφέας;

Άν δεν έχεις απάντηση, πήγαινε στο διπλανό δωμάτιο, πλήζ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900
Girtos,
ο Kynikos λέει:
quote:
ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι ειναι οι "Εβραίοι / Σιωνίστες / Τρέχα γύρευε" εχθροί της ανθρωπότητας

Και η ερώτησή του είναι αυτή:

quote:
ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι είναι αλήθεια. TI ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ NA KANOYME;;;
Σ' αυτή την ερώτηση δώσε μιαν απάντηση, αν έχεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 18:25:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ.ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΗ,ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΑΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.


gK



ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ.ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗΣ,Ο ΔΕΙΛΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ Ή ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ,ΑΥΤΟ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ-ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.
ΑΡΑ,
GIRTOS,ΚΑΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΑΣ.ΟΠΕΡ ΕΣΤΙ ΜΕΘΕΡΜΗΝΕΥΟΜΕΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΚΛΑΒΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΩΣ ΕΧΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΑΡΧΙΚΑ(ΟΡΑ:"ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ",ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΙΖΟΥΜΕ;ΛΕΩ,ΜΗΠΩΣ...)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 01:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Ο φίλος Girtos έχει κάνει την πρότασή του.. Καλός εβραίος είναι μόνον ο εβραίος που βγάζει αφρούς...

Μα δεν συχένεσαι να σε πλαίνει ένας εβραίος?

Τελικά έχεις να προτείνεις κάτι επικοδομητικό ή απλά ήθελες και εσύ να πεις την αυθαιρεσία σου? Αν είναι έτσι πρέπει όντως να πας να την πεις σε άλλο τόπικ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 04:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900
Ετσι είναι...Ο εχθρός θα έχει πάντα ενα πρόσωπο
Θα συγκεκριμενοποιείται σ' έναν άνθρωπο, σε μια φυλή, σ' ένα έθνος
για να μπορούμε να διοχετεύουμε το φόβο, το μίσος και την οργή μας

κι έτσι να μη δούμε ποτέ καθαρά απο που πραγματικά προήλθαν αυτα τα συναισθήματα

μόνο να εκδηλώνονται ελεγχόμενα, αποπροσανατολισμένα σε κάποιο εξιλαστήριο θύμα
και έτσι να ξεσπάμε και να γειώνεται η ενέργειά μας στο "πουθενά"

Ε ρε παραμύθι που μας αρέσει να μασάμε!...


Edited by - 1900 on 01/05/2004 04:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 08:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ.ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.

Καλό.. Το άλλο το ξέρεις? Οσοι είχαν Ζάχαρο τους έκαναν κομπόστα..

Έτσι από περιέργεια, αυτά που έγραψε «girtos» ο Thoth τα διάβασες..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 01/05/2004 08:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 15:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:
ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ.ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΗ,ΑΣ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΑΚΡΑΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

"Το εβραϊκό Ολοκαύτωμα, 1933 - 1945
Από την εποχή που ο Χίτλερ πήρε την εξουσία στη Γερμανία το 1933 ξεκίνησαν οι πρώτες διώξεις. Η πρώτη σοβαρότερη και πιο βίαιη επίθεση του καθεστώτος συνέβη κατά τη «Νύχτα των Κρυστάλλων» στις 5 Νοεμβρίου του 1938.

Με την έναρξη της εκστρατείας εναντίον της ΕΣΣΔ με την επιχείρηση «Μπαρμπαρόσα» το 1941, ο κρατικός μηχανισμός είχε ήδη στη διάθεσή του 3.000 σκληρά εκπαιδευμένους άνδρες των ταγμάτων εκκαθάρισης των Ες-Ες για την εξολόθρευση των Εβραίων της ανατολικής Ευρώπης. Τα τάγματα θανάτου είχαν αναλάβει τη δολοφονία ενός με δύο εκατομμυρίων Εβραίων. Καθώς, όμως, δεν διέθεταν τα μέσα για την εξολόθρευση και των 11 εκατομμυρίων Εβραίων της Ευρώπης, ο Γκέρινγκ διέταξε τον Ράινχαρτ Χάιντριχ, τον υπ' αριθμόν δύο των Ες-Ες, να ετοιμάσει ένα ειδικό σχέδιο.

Έτσι γεννήθηκε το σχέδιο της «Τελικής Λύσης», σύμφωνα με το οποίο θα εξολοθρεύονταν μαζικά οι Εβραίοι σε συγκεκριμένα κέντρα συγκέντρωσης πληθυσμού στην Πολωνία. Εκεί όπου τελικά βρήκαν φρικτό θάνατο άλλα τρία εκατομμύρια άνθρωποι."


ΓΙΑ να μην ξεχναμε.




"ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 18:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε VIKING

Σ'ευχαριστώ για την επικόλληση των φωτό, που τόσο έντονα μας θυμίζουν αυτά τα θλιβερά γεγονότα, αλλά και πάλι βρισκόμαστε εκτός τοπικ!

Το θέμα εδώ δεν είναι ΑΝ συνέβηκε το τάδε ή το δίνα, αντιθέτως, το θέμα είναι μια υποθετική ερώτηση!

Αν δεχθούμε (έστω για το τόπικ) οτι κάποιοι (για οποιοδήποτε λόγο) είναι "εχθροί της ανθρωπότητας", τότε τί κάνουμε εμεις; Αυτή είναι η ερώτηση.

Κάποιοι ίσως να δώσουνε πολιτικές ή εξωπραγματικές απαντήσεις, καί ενώ θα τις δεχθώ, τό ζητούμενο εδώ είναι πώς αντιμετωπίζεται αυτός ο "κινδυνος" (αν όντως υπάρχει) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
Αυτή την έννοια έχουν κατα τη γνώμη μου η συζητήσεις αυτού του μοναδικού χώρου, οτι πάντα προσπαθούμε να δούμε λίγο πιο βαθειά από τις δεδομένες πολιτικές και κοινωνικές απόψεις.

Ρωτάω επίσης, γιατι φαίνονται να υπάρχουν μέλη στον χώρο που να ασπάζωνται διάφορες μορφές αντι-Σημιτισμού ταυτόχρονα με "εσωτερικές" ή "φιλελεύθερες" θέσεις. Σε αυτους κυρίως απευθύνωμαι.

Μέ άλλα λόγια θα ήθελα αυτό το τοπικ να περιστραφεί γύρω απο την ιδέα:
"Πως αντιμετοπίζουμε εσωτερικά της συνομωσίες, υποκειμενικές και αντικειμενικές, φανταστικές και αληθηνές".

Κάποιοι φίλοι είχαν προσφέρει αρχικά μια ιδέα :- «Βγάλε τον "Εβραίο" από μέσα σου».
Δυστυχώς, αυτό δεν αναπτύχθηκε περισσότερο, δηλαδή,
- "Πως γνωρίζουμε αν μέσα μας υπάρχει ένας εχθρός της Ανθρωπότητας;",
- "Υπάρχει μέσα σέ όλους;",
- "Ποια τα χαρακτηριστηκά του;" και
- "Ποια η διαδικασία για να τον 'βγάλουμε' απο μέσα μας".

Γύρω από αυτές τις ιδέες ήθελα να περιστραφεί η συζήτηση, και όχι τόσο γύρω από τις προτημίσεις του καθενός στα σαπούνια.
Όπως βλέπετε, το θέμα δεν έχει προχωρήσει πολύ με συγκεκριμμένες προτάσεις, αν και δεν υπάρχει έλλειψη ατόμων με αντι-Εβραϊκές θέσεις. Το γιατί δεν έχουν δώσει προτάσεις μέχρι τώρα οι φίλοι αντι-Σιωνιστες, δεν ξέρω, ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του.

Πάντως, αν μέσα σε λίγες μέρες δεν έχει παραχθεί κάποιος δημιουργικός διάλογος εδώ, σκέφτομαι να ζητήσω απ'τον admin να το κλειδώσει, γιατί ήδη το esoterica εχει περισσότερα παρόμοια θέματα από ότι χρειάζεται, και δείνει λάθος εντύπωση.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που προσέθεσαν μια νότα ομορφιάς σε αυτό το δύσκολο θέμα, ίσως μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο, καλύτερο, για να εναποθέτουμε τις όμορφες σκέψεις μας.
-"Συνομωσίες και Αγάπη"
-"Συνομωσίες και Συγχώρεση"
-"Αντισυνομωσίες Αγάπης"
Είμαι σίγουρος οτι μπορείτε να βρείτε ακόμα και πιο ωραίους τίτλους

Αγάπη σε Όλους

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy