ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΟΣ ADMIN (Έκφραση δυσαρέσκειας μέλους)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 10:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια μικρή παρένθεση-παράκληση για τον Admin (δυστυχώς έχει χαλάσει το ε-μέϊλ μου και δε μπορώ να του στείλω μήνυμα...)
Στο φόρουμ ΠΑΡΑΞΕΝΟ στο τόπικ "το κορίτσι με τα γυάλινα μάτια" το μέλος Χάρης αναφέρει(πράγμα που επιβεβαιώθηκε) ότι εντελώς αναίτια έχουν σβηστεί τα προηγούμενα ποστ του. Εχεις καμμιά ιδέα?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη, δυστυχώς απ'ότι βλέπω δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις και τα προφανή


poet,
γραφεις

1."Λογική προσέγγιση; Δογματικό Πιστεύω;.......Για μένα όμως δεν υπάρχει "τίποτα" από αυτά τα δύο, για μένα μόνο υπάρχει "το βίωμα", "η εμπειρία". "

και παρακατω,

"Την λογική μου την έχω απορρίψει, απλά δεν με εμπιστεύομαι. "

Κατανοητο και σεβαστο μεχρι εδω...
Παρακατω ομως αναιρεις τον εαυτο σου, γραφοντας,

2."Στο esoterica δεν μπήκα ούτε για να εκτονωθώ, ούτε και για να επιβάλλω "το σκότος μου". Μπήκα για να μάθω, να διαλεχθώ, να πείσω και να πειστώ. Μακάρι να γίνει αυτό."

Μπηκα να "διαλεχθω", να πεισω και να πειστω, γραφεις...
διαλεχθω, εννοεις φανταζομαι, διαλογος με
λογικαεπιχειρηματα,
και με τη δικη σου λογικη, την οποια παραπανω εχεις απορριψει, αλλα εδω χρησιμοποιεις, γραφεις, θα πεισω και θα πεισθω !

Μηπως εισαι μπερδεμενος φιλε μου;

Γραφεις παρακατω,

"Για μένα προσωπικά όχι, μπορείς να λές ότι θες. Εξ'άλλου δεν αντέδρασα για κάτι που είπες σε μένα. Εκτός αν νομίζεις ότι είμαι και ο MANAG, οπότε μάλλον θα πρέπει να είμαι διχασμένη προσωπικότητα."

ΟΧΙ δεν λεω οτι εισαι διχασμενη προσωπικοτητα,
αλλα εχω μιαν απορια...

Ποια απο τις δυο προσωπικοτητες λεει το 1. και ποια το 2. ;;;

Σου το διευκρινίζω λοιπόν ότι το απορρίπτω τη λογική μου αναφέρεται σε ότι έχει σχέση με το Θεό και την πνευματική ζωή. Σε αυτά δεν έχει λογική, έχει θεία-λογική. Για τις λειτουργίες του φυσικού κόσμου, του κόσμου των αισθήσεων σαφέστατα η λογική απαιτείται και μάλιστα πρέπει και να καλλιεργείται. Τώρα, τι γίνεται όταν η λογική έρχεται σε σύγκρουση με τη θεία-λογική σου αφήνω να το απαντήσεις μόνος σου.


poet,
απο τη μια αρνεισαι τη λογικη
και απο την αλλη μολις αντιληφθεις λογικη συζητηση,
εισαι "τραβατε με κι ας κλαιω"...

Χαίρομαι όταν καθυβρίζομαι σε λογικές συζητήσεις. Ξέρεις, η καθύβριση σημαίνει έλλειψη επιχειρημάτων και απόδειξη εμπάθειας και εμμονής. Έχεις δηλαδή κανένα άλλο σκοπό διαφορετικό και μπαίνεις στο esoterica; Μήπως αρέσκεσαι στο να βρίζεις και να μειώνεις τούς Χριστιανούς; Πες το μας δηλαδή, γιατί εγώ μέχρι τώρα σε πήρα στα σοβαρά.

Φιλε μου, αν η βιωματικη σου επιλογη σε καλυπτε,
δεν θα εψαχνες εναγωνιως σε αλλες ατραπους να "πεισεις" και "να πεισθεις"...

Ο άνθρωπος που σταματάει να αναζητά είναι νεκρός.

Ο άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι γνώστης είναι γελοίος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 14:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου admin με τα λουκέτα σου...

Φαντομάς έχεις καταντήσει....

Βάλε μια φωτο τουλάχιστον .. έτσι για τα μάτια... για να μην λέμε βρέ παιδί μου...
Κλείδωσε καμια φορά κανένα δικό μου τόπικ και τα λέμε...
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 15:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η εικόνα του αδμίν!

*Σφυρίζω αδιάφορα και φεύγω πρίν εμφανιστεί ο Αδμίν και απο τα που τον κάρφωσα με και καταντήσω *


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τοτε οι ελευθεροι ανθρωποι,
οι υγιειες ανθρωποι που τασσονται υπερ των δικαιωματων του ανθρωπου και προαγουν τις πανανθρωπινες αξιες και τα ιδανικα που ευαγγελιζεται η εποχη της γνωσης και της αληθειας,
θα αναγκαστουν να αντιμετωπισουν εναν πραγματικα επικινδυνο "αντιπαλο".

--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε μου να τον αντιμετωπίσεις ως συνάνθρωπό σου.
Λες: υγιείς άνθρωποι που τάσσονται..Οι υγιείς άνθρωποι και οι ελεύθεροι δεν τάσσονται μόνο,αγαπούν τον συνάνθρωπό τους έστω και αν νομίζουν ότι αυτός βρίσκεται στον Μεσαίωνα.
Ακούν,προβληματίζονται,ακόμα φτάνουν στο σημείο να αναρωτηθούν:Βρε μπας κι έχει δίκιο? Και αν νομίζει πως έχει άδικο,δεν τον βλέπουν ως αντίπαλο.Απλά του χαμογελούν.Με ένα ζεστό,αληθινό χαμόγελο.
Έτσι πρέπει να είναι ο άνθρωπος της εποχής της γνώσης όπως είπες

Ελευθερια



Να τον αντιμετωπισω καλη μου σαν συνανθρωπο;

Στην αρχαια Ελλαδα κυρια, αλλα και στα χρονια της Ρωμαϊκης αυτοκρατοριας, υπηρχε ανεξιθρησκεια.

Στις Ελληνικες πολεις κατα την αρχαιοτητα, υπηρχαν και συναγωγες, υπηρχαν και ναοι της Ισιδας, υπηρχαν και βωμοι προς τους αγνωστους θεους, για να μπορουν ελευθερα οι καθε εθνοτητας και πιστης ανθρωποι, να επιτελουν τα θρησκευτικα τους καθηκοντα.

Φανταζεσαι την απορια εκεινων των ανθρωπων,
οταν τα φανατισμενα στιφη τα καθοδηγουμενα απο μισαλλοδοξους και μισανθρωπους ρασοφορους,
επεδραμαν εναντια στα ιερα και στους βωμους των αλλων δογματων;

Εκπληκτοι, αναυδοι, γιατι ποτε δεν ειχαν φανταστει οτι,
στην κοινωνια τους που αποδεχονταν καθε θρησκευτικη πεποιθηση,
θα προεκυπτε καποτε ενα δογμα που θα απαγορευε τις διαφορετικες λατρειες.

Τους ηταν αδιανοητο οτι, η κοινωνια τους που ηταν τοσο ανεκτικη απεναντι στην οποιαδηποτε θρησκευτικη αντιληψη -μαλλιστα μια κοινωνια που ειχε θεσπισει αυστηρους νομους περι ασεβειας, και εδιωκε οποιονδηποτε ασεβουσε εναντια σε οποιαδηποτε θρησκευτικη αντιληψη-
θα αντιμετωπιζε καποτε θεμα περιορισμου των θρησκευτικων της ελευθεριων.

Αυτο ηταν το λαθος τους !!!
Το αγαθο της ανεξιθρησκειας που ειχε κατακτησει εκεινη η κοινωνια,
σταθηκε ανικανη να το διαφυλαξει.

Σοκαρισμενοι και ανημποροι να αντιδρασουν,
εβλεπαν τους δηθεν υποστηρικτες της αγαπης,
να εξαπλωνουν το μισος τους πανω στους συνανθρωπους τους
και να καταστρεφουν με μανια,
οτι ομορφοτερο καλλιτεχνημα ειχε δημιουργησει ποτε ανθρωπος.

Αργοτερα,
οι Αζτεκοι ειδαν στους κονκισταδορες την εκκπληρωση της υποσχεσης των δασκαλων, που στα χρονια των προγονων τους,
τους ειχαν φερει τα αγαθα του πολιτισμου...

Μια αυτοκρατορια με 300.000 μαχιμους,
διαλυθηκε απο 154 Ισπανους - χριστιανους κονκισταδορες,
σφαγιασθηκε, λογω της καλοπιστιας που δειξαν οι ιθαγενεις στους
απανθρωπους χριστιανους κονκισταδορες.
Και ηταν η πρωτη πραξη ενος παραλογου και μισανθρωπου θεατρου.

Ακολουθησαν οι ορδες των εγκληματιων με πρωτοστατουντες τα ιερατεια,
να κατευθυνουν και να ευλογουν τις γενικες σφαγες και τα ολοκαυτωματα
των αμοιρων Ιθαγενων...

Στην αραιοκατοικημενη Β. Αμερικη, απο τα 20 εκατομμυρια,
μειναν μονον 320.000.
Στην κεντρικη και νοτια Αμερικη,
τα θυματα ησαν ανυπολογιστα...

Αργοτερα, παλι με τις ευλογιες της εκκλησιας,
αρχισε το χειροτερο αισχος, η ντροπη που κανει καθε λευκο ανθρωπο να ντρεπεται για την καταγωγη του,
το εμποριο σκλαβων !!!

Καλα εκαναν τα θυματα που αντιμετωπισαν τους θυτες τους σαν συνανθρωπους Ελευθερια;

Ανθρωπους οι οποιοι εξυμνουν και ακολουθουν πρακτικες φιμωσης, λογοκρισιας και καυσης βιβλιων, με την οποιαδηποτε φτηνη δικαιολογια,
ανθρωπους οι οποιοι χειροκροτουν τις σφαγες πολεων,
με το προσχημα οτι ησαν αμαρτωλοι,
ανθρωπους οι οποιοι ειναι αρρωστοι απο μια σωτηριολογικη ψυχασθενεια
και επισειουν τα μισανθρωπα κυρηγματα τους,
προετοιμαζομενοι μολις τους δοθει η ευκαιρια,
να επαναλαβουν τις γενοκτονιες και τις καταστροφες,
αρρωστοι, στο ονομα ενος παραλογου θεου,
μισανθρωποι και παρανοϊκα φανατισμενοι,
που ευχονται και ειναι ετοιμοι να γινουν οι πρωταγωνιστες του παγκοσμιου ολοκαυτωματος,
στο ονομα μιας δευτερας παρουσιας,

αυτους τους υπανθρωπους να τους δεχθω σαν συνανθρωπους Ελευθερια;

Οχι κυρα μου...
Οι υγιεις και λογικα σκεφτομενοι ανθρωποι,
εχουν χρεος να διαφυλαξουν και να προφυλαξουν την κοινωνια και τα ανθρωπινα δικαιωματα.

Με αυτες τις πεποιθησεις κι εγω,
θα σεβαστω το δικαιωμα σου να πρεσβευεις και να θρησκευεσαι οπως θες,
και θα σταθω αντιπαλος σε οποιον τολμησει να αμφισβητησει αυτο το δικαιωμα σου,
θα σταθω ακομα και φυλακας εμπρος στο ναο της θρησκειας σου, αν απο καποιους κινδυνευει, αχετα αν δεν αποδεχομαι τη θρησκεια σου.

Θα ειμαι ο χειροτερος πολεμιος σου ομως,
αν αυτα τα δικαιωματα που εσυ απολαμβανεις,
τα αρνεισαι στους συνανθρωπους σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 23:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτά δεν έχει λογική, έχει θεία-λογική.
poet

Νομιζα οτι η λογικη ειναι μια,
δεν ηξερα οτι ειχε ολοκληρο ...σοϊ;
quote:
Τώρα, τι γίνεται όταν η λογική έρχεται σε σύγκρουση με τη θεία-λογική σου αφήνω να το απαντήσεις μόνος σου.

Τι γινεται;
Απλο ειναι...
Εχουμε μια καραμπινατη περιπτωση κρισης σχιζοφρενειας...
quote:
poet,
απο τη μια αρνεισαι τη λογικη
και απο την αλλη μολις αντιληφθεις λογικη συζητηση,
εισαι "τραβατε με κι ας κλαιω"...

Χαίρομαι όταν καθυβρίζομαι σε λογικές συζητήσεις. Ξέρεις, η καθύβριση σημαίνει έλλειψη επιχειρημάτων και απόδειξη εμπάθειας και εμμονής. Έχεις δηλαδή κανένα άλλο σκοπό διαφορετικό και μπαίνεις στο esoterica; Μήπως αρέσκεσαι στο να βρίζεις και να μειώνεις τούς Χριστιανούς; Πες το μας δηλαδή, γιατί εγώ μέχρι τώρα σε πήρα στα σοβαρά.



Τωρα δεν καταλαβαινω τιποτα...
Που σε εβρισα μωρε poet;
Τι υβριστικο εγραψα;
Με βοηθας σε παρακαλω;

Η μηπως -λεω μηπως- ειναι απο τα γνωστα "τερτιπια" αποπροσανατολισμου η τελευταια σου παραγραφος ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 00:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alexeyev1970..
Πασχάλη,θέλεις να γράψεις περισσότερα για το κόλπο με την πόρτα?Μ'έβαλες στην πρίζα

Τιποτα σπουδαιο φιλε...
Μια απλη ασκηση ειναι...

Οταν χτυπαει το κουδουνι της πορτας,
αυτοματα, χωρις να σκεφθεις τιποτα,
θα λες το ονομα του πρωτου προσωπου που σουρχεται στο μυαλο...

Αν το επαναλαβεις μερικες φορες
και η επαναληψη γινεται μονο και μονο για να κατανοησουμε τι πρεπει να κανουμε,
μαλλον τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε
θα δεις οτι θα καταλαβαινεις ποιος ερχεται...

Αν προλαβεις και σκεφθεις,
ο νους προτεινει την πιο πιθανη περιπτωση, συμφωνα με οσα δεδομενα εχει και αυτο ειναι που προβλεπει.
Και κανει συνηθως λαθος..
Γιαυτο χρειαζεται να μαθουμε να παραμεριζουμε τη λογικη,
αν θελουμε να ασκηθουμε στην προβλεψη...

Ακομα,
αν εχεις καταφερει να απομονωνεις τη λογικη,
αλλα εισαι "ερωτευμενος",
το πρωτο προσωπο που θα σου ερχεται, θα ειναι της "δικιας" σου.
Χρειαζεται λοιπον να απομονωθουν και οι επιθυμιες...
Αν τα πετυχεις και τα δυο,
εξω λογικη, εξω επιθυμιες,
τη στιγμη της προβλεψης,
το ποσοστο σου της επιτυχιας θα ειναι 100%...

Οι ικανοτητες αυτες εχουν σαν φορεα τον κατωτερο εαυτο.
Μπορει και γνωριζει καθε τι που συμβαινει η συνεβη οπουδηποτε...
Αδυνατει ομως να προβλεψει ακριβως το μελλον...
Εκει κανει πολλα σφαλματα, αντιθετα με τον ανωτερο εαυτο,
που γνωριζει επακριβως το μελλον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 12:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε alexeyev1970 εχεις μόνον 190 μηνύματα και εκφράζεσε σαν να γράφείς χρόνια εδώ και να τους ξέρεις ολους.
Εγώ βέβαια απο την πρώτη στιγμή που διάβασα τα γραφόμενα σου κατάλαβα οτι είσαι ο ΑΙΟΝ.
Απορώ γιατί δεν στο εχει πεί κανένας μέχρι τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 21:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι απλώς συμπτωματική...

Φίλε allzzaro έπεσες πολύ έξω σε αυτό!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 22:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πασχάλη με το πρώτο μου μήνυμα δεν απευθύνθηκα μόνο σε εσένα.
Μπορεί να έκανα παραπομπή τη δική σου απάντηση,αλλά ότι έγραψα αφορούσε και τα υπόλοιπα μέλη της συζήτησης.
Όσα στοιχεία ιστορικά παραθέτεις τα δέχομαι.
Είναι άλλωστε γνωστά σε όποιον μελέτησε ιστορία.
Εγώ όμως μίλησα για τις συζητήσεις σας εδώ στο forum.
Βλέπω εκφράσεις μερικές φορές απόλυτες,βλέπω γενικεύσεις,ακόμα και
ύβρεις.
quote:
αυτους τους υπανθρωπους να τους δεχθω σαν συνανθρωπους Ελευθερια;

Προσωπικά δεν σου είπα να δεχτείς <εκληματίες> με καλοσύνη και χαρά.
Αυτό που ήθελα όμως να πω είναι,ότι κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά που λέτε και υποστηρίζει με πάθος ο καθένας σας,υπάρχει και μια χρυσή τομή.
Ανάμεσα σε αυτούς που μάχονται για τον χριστιανισμό και στους άλλους που διαφωνούν.
Να γίνει όμως ένας σωστός διάλογος.
Και με τέτοιες εκφράσεις που χρησιμοποιείτε δεν το βλέπω...
Είναι λογικό να πεισμώνουν και οι μεν και οι δε.
Ως και αυτό το θέμα <Προς admin> που το ανοίξατε για να πείτε κάποια παράπονα στον admin πάντα,το καταντήσατε κι αυτό, αρένα...


quote:
Φίλε μου να τον αντιμετωπίσεις ως συνάνθρωπό σου.
Λες: υγιείς άνθρωποι που τάσσονται..Οι υγιείς άνθρωποι και οι ελεύθεροι δεν τάσσονται μόνο,αγαπούν τον συνάνθρωπό τους έστω και αν νομίζουν ότι αυτός βρίσκεται στον Μεσαίωνα.
Ακούν,προβληματίζονται,ακόμα φτάνουν στο σημείο να αναρωτηθούν:Βρε μπας κι έχει δίκιο? Και αν νομίζει πως έχει άδικο,δεν τον βλέπουν ως αντίπαλο.Απλά του χαμογελούν.Με ένα ζεστό,αληθινό χαμόγελο.
Έτσι πρέπει να είναι ο άνθρωπος της εποχής της γνώσης όπως είπες

Ελευθερια



Όταν εγώ έγραφα αυτό,δεν αναφερόμουν ούτε στους Αζτέκους,ούτε στην Κεντρική και Νότια Αμερική.
Αναφερόμουν στη λυσσαλέα μανία που βλέπω να σας διακατέχει.(και μιλάω γενικά,δεν το λέω μόνο για σένα)
Βρε παιδιά,βρε συνέλληνες,κοινή καταγωγή έχουμε, ας δούμε όλα αυτά που μας ενώνουν.
Ας μην βαδίζουμε με την τακτική τσεκούρι και φωτιά.
Αυτό ακριβώς εννοούσα με:
<< Με ένα ζεστό,αληθινό χαμόγελο.
Έτσι πρέπει να είναι ο άνθρωπος της εποχής της γνώσης όπως είπες>>


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 00:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπω εκφράσεις μερικές φορές απόλυτες,βλέπω γενικεύσεις,ακόμα και ύβρεις.

quote:
Αναφερόμουν στη λυσσαλέα μανία που βλέπω να σας διακατέχει.(και μιλάω γενικά,δεν το λέω μόνο για σένα)

Μη γενικεύεις . . . μη γενικεύεις Το πράγμα είναι δυσκολώτερο απ' ότι φαίνεται στην αρχή . . .

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 12:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alzaro τι μαλακία ήταν αυτή που πέταξες?Ποιος είναι αυτός ο ΑΙΟΝ??????????????????
Σε πειράζει ο τρόπος που γράφω? Για δείξε μου εσύ ένα καλύτερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 13:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, συχνά μία υπόθεση που έχουμε κάνει, μπορεί να είναι και λανθασμένη. Μπορεί βέβαια και όχι, αλλά σε περίπτωση που δεν μπορούμε ούτε να το αποδείξουμε, μα και που υπάρχει αυτή η πιθανότητα του λάθους, το αποτέλεσμα είναι να προσβάλλουμε κάποιον, και να καταλήξει να γίνει μία διαμάχη, όπως αυτή εδώ που δημιουργείται μεταξύ εσένα και του alexeyev1970.

Προτείνω λοιπόν να το σταματήσετε εν τη γενέση του, γιατί και οι δύο είσαστε μέλη αξιόλογα καθώς έχετε να προσφέρετε αρκετά στις συζητήσεις και είναι κρίμα να χρησιμοποιούνται εκφράσεις που δεν ταιριάζουν στο επίπεδο κανενός από εσάς.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 19:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alzaro τι μαλακία ήταν αυτή που πέταξες?Ποιος είναι αυτός ο ΑΙΟΝ??????????????????
Σε πειράζει ο τρόπος που γράφω? Για δείξε μου εσύ ένα καλύτερο...

Μα τι είναι αυτά που που λές... Με δουλεύεις???
Στο κάτω κάτω σου μιλώ οπως σου αρέσει. Ετσι δεν εχεις πεί...οτι σου αρέσει να μιλούν έτσι... Εκτός αυτού βέβαια .. Εδώ μπορείς να λές οτι δεν γνωρίζεις τον ΑΙΟΝ αλλά μιλάς οπως αυτός... ακριβώς...
Εχεις μόνον 200 μηνύματα και μιλάς σαν να τους ξέρεις ολους...

Εμένα ο ΑΙΟΝ δεν με ενοχλούσε γιατί μιλούσε με αλλο τρόπο, εσύ μιλάς οπως ο ΑΙΟΝ αλλά με ενοχλεί γενικά ο τρόπος που μιλάς..

Τέλος πάντων αγνόησε αυτά που εχω πεί στο αλλο τόπικ αποσύρομαι χάριν της Αμαλίας .. και οχι μόνο ... δεν θέλω ούτε να τσακώνομαι , ούτε να βρίζω .. γιατί μετά το μετανοιώνω.

Αλλά να ξέρεις οτι δεν κολλάω πουθενά... μπορεί να μην γράφω στο προφίλ μου για άρση βαρών και τα τοιαύτα αλλά εχω και εγώ τα προσόντα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 19:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε allzzaro, συχνά μία υπόθεση που έχουμε κάνει, μπορεί να είναι και λανθασμένη. Μπορεί βέβαια και όχι, αλλά σε περίπτωση που δεν μπορούμε ούτε να το αποδείξουμε, μα και που υπάρχει αυτή η πιθανότητα του λάθους, το αποτέλεσμα είναι να προσβάλλουμε κάποιον, και να καταλήξει να γίνει μία διαμάχη, όπως αυτή εδώ που δημιουργείται μεταξύ εσένα και του alexeyev1970.

Δεν κάνω λάθος είναι ο ΑΙΟΝ. Τα ``μπριζώματα`` και τα περί ``Πλεύρη`` καθώς και ο καυστικός τρόπος που μιλά είναι σαν να ακούω τον ΑΙΟΝ.

Τώρα τι είναι αυτά που μου γράφεις Αμαλία.. ``το αποτέλεσμα είναι να προσβάλλουμε κάποιον`` ... εδώ προλαλεί οτι θέλει και να μιλά έτσι και να του μιλούν. Οπότε του μιλώ ετσι οπως θέλει... τι να τον προσβάλλω.. Μετά σε αλλο τόπικ μου λέει οτι γνωρίζει τον ΑΙΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 22:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι απλώς συμπτωματική...

Φίλε allzzaro έπεσες πολύ έξω σε αυτό!


Τέλος πάντων για να το λέτε αρκετοί αυτό πάει να πεί οτι ξέρετε κάτι.
Ας είναι....Αλλά έχει άρωμα ΑΙΟΝ... Τι να σας πώ εσάς δεν σας τον θυμίζει????

Τέλος πάντων alexev1970 κάποτε υπήρχε ενας ΑΙΟΝ που είχε εναν τρόπο να μιλά ακριβώς σαν και εσένα. Εκτός αυτού υποστήριζε τον ιδιο τρόπο συζήτησης με τον δικό σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 02:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Παρένθεση)

Προς Avallon:
Σχετικά με το θέμα των "χαμένων μηνυμάτων" που αναφέρεις, διερεύνησα το ζήτημα και απάντησα στην αντίστοιχη Συζήτηση(Το κοριτσι με τα γυαλινα ματια). Πραγματικά αποτελεί... Ανεξήγητο Φαινόμενο!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 03:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εδώ έρχομαι εγώ τώρα να διατυπώσω την δική μου απορία !!!


Εγώ που έχω λίγα μηνύματα ...
(προσωπικά δεν ξέρω κι ούτε με απασχολεί το ποσά έχω)
Έχω ή δεν έχω το δικαίωμα να εκφράσω την άποψη μου σε αυτό το φόρουμ ????

Άντε γιατί έχω βαρεθεί μερικούς μερικούς εδώ μέσα που κάνουν σαν τα παιδάκια με τα «γυαλένια»
«ΚΟΙΤΑ !!!! ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ !!!!»

Για σοβαρευτείτε !!!!


« Κι όμως … γυρίζει »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 19:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ που έχω λίγα μηνύματα ...
(προσωπικά δεν ξέρω κι ούτε με απασχολεί το ποσά έχω)
Έχω ή δεν έχω το δικαίωμα να εκφράσω την άποψη μου σε αυτό το φόρουμ ????

Σχετικά με τον αριθμό των μηνυμάτων φίλε Αντρέα από το Αίγιο, μυστήριο σκεπάζει το όλο θέμα. Ποτέ στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πόσα μηνύματα έχεις!

Είναι κάτι σαν τον χρόνο: Κοιτάζεις το ρολόι σου, να δεις τι ώρα είναι και βλέπεις "10:35:22". Δεν μπορείς όμως να το πεις αυτό. Γιατί την ώρα που το λες, η ώρα είναι "10:35:24" , πάει εφυγε...Το ίδιο και τα μηνύματα. Το να ξέρεις πόσα έχεις, είναι τελείως ανώφελο, σα να μετράς πόσες λέξεις λες την ημέρα. Μπορεί να λες πολλές. Και με κάθε λέξη, περισσότερες.
Πόσες όμως αλήθεια από αυτές έχουν σημασία;

Δικαίωμα να εκφράσεις την άποψή σου έχεις, και σε αυτό, αλλά και στα υπόλοιπα forum.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 21:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως πολύ καλά κατάλαβες καλή μου Αμαλία , δεν άντεξα κι έκανα αυτή την «ερώτηση»
γιατί παρακολουθώ από το ’02 το φόρουμ (οπως κι εσυ).
Και δεν μπορώ να βλέπω να γράφονται τέτοια ,
όπως τα παραπάνω που ανέφερε κάποιος .
Σαφώς και μπορώ να εκφράσω την άποψη μου σε αυτό
και σε κάθε θέμα του φόρουμ ,
ακόμα κι αν εγγράφω μόλις σήμερα ως μέλος ...


(όχι πως δεν κατάλαβες … απλά υπερθεματίζω)

« Κι όμως … γυρίζει »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 23:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ φίλε Ανδρέα για να είμαι ειλικρινής τέτοια φαινόμενα δεν έχω δει.
Η αλήθεια είναι ότι όταν προωτομπήκα στα φόρουμς έτυχε να πέσει στην αντίληψή μου κάτι που φερόταν ως τέτοια συμπεριφορά αλλά στη συνέχεια είδα ότι δεν ήταν η συμπεριφορά αυτή επειδή ήμουν νέα εδώ μέσα αλλά επειδή το άτομο εκείνο εκφραζόταν πολύ έντονα ώρες ώρες με αποτέλεσμα να παίρνει η μπάλα και τους καινούργιους.

Στη συνέχεια είδα ότι η συμπεριφορά γενικευόταν και προς τους παλιούς (για την ακρίβεια περισσότερο στους παλιούς -λόγω περισσότερου θάρρους)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy