ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σκύλος, ψυχές και πνεύματα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 18:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ?

ορθον
βλεπουν ασπρομαυρα (αν και καποιες ερευνες τωρα τελευταια μας λεν οτι εχουν απλως αχρωματοψια)

πολλα σκυλια δεν βλεπουν μακρια οπως πχ τα γερμανικα ποιμενικα αλλα βλεπουν λιγο μακρυτερα
ολα ομως ειναι ευαιθητα στο να αντιλαμβανονται την κινηση και την παραμικρη αλαγη στο περιβαλον


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 23:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
είναι ότι γίνονται επιθετικά αν τα κοιτάξω στα μάτια
Σε καθε αρπακτικο και τα σκυλια υπαρχει ενας ζωτικος χωρος που τα συνορα του ειναι καθορισμενα απο οσμες . Στα σκυλια το ιδιο

Στην στην γλωσα του σωματος το κοιταγμα στα ματια ειναι αιτια πολεμου και οχι μονο στα σκυλια
Ενα ζωο (ακομα και ο ανθρωπος) που εχει την δυνατοτητα να εστιασει και με τα δυο ματια σε ενα σημειο δεν κοιταζει ποτε τον αλλον στα ματια παρα μονο αν η προθεσεις του ειναι "πονηρες" (πχ καμακι)ή ειναι ετοιμος να δωσει μαχη.

Στα σκυλια που δεν τιθεταιθεμα καμακιου (ελπιζω) το αποτελεσμα ειναι να λαμβανεται απο τον σκυλο ως ανοικτη επιθεση
και τα γιαλια που δεν τα χρησιμοποοιει ο σκυλος παιρνουν την θεση δυο μεγαλων ματιων...που τρομαζουν τον σκυλο

Κατι που συναντατε σε πολλα ζωα οπως το παγωνι που η ουρα του ειναι γεματι απο ψευτικα ματια και σκοπο εχει περα απο το να προσεγγισει το θυλικο να τρομαξει τους εχθρους του

απλη στρατηγικη αποφυγης μαχης
μην φοβασαι διοτι γινεται αντιλιπτο απο τα σκυλια απο την γλωσα του σωματος αλλα και απο τους χτυπους της καρδιας σου
και τελος κανε πως σκυβεις να παρεις μια πετρα ή παρε μια πετρα και πεταξε την προς τον σκυλο
αν προκειτε για αδεσποτο θα την κοπανησει..καθως δεν εχει διαθεση να θεσει σε κυνδηνο την ζωη του για ενα χωρο.

Μονο αν προειτε για εκπειδευμενο να νικα ανθρωπους θα εχεις αληθηνα προβλημα
αν προκειτε για αγελη αλαξε δρομο και ειδοποιησε την αστυνομια και τον Δημο στην περιοχη σου.


ουρλιαχτο

ειναι το μεσο εκεινο που θα φερει κοντα τα μελη μια αγελης
εκφαζεται οταν η συνοχη της αγελης λογω κυνηγιου η απουσιας ειναι μικρη
οταν τα μελη δεν ειναι κοντα και οταν υπαρχει η ελειψη ενος μελους..

ο θανατος ειναι εληψη αλλα δεν προβλεπετε απο τα σκυλια

Τα σκυλια αντιδρουν στο θανατο (του αφεντικου τους συνηθως) αφου αυτος εχει συντελεστει και οχι πριν...Αντιλαμβανονται την εληψη

Οταν φευγω απο τα σκυλια μου ουρλιαζουν σαν να προκειτε να πεθανει καποιος και αυτο γινεται καθε μερα.

οι Αλβανοι ειναι
ενα ξενο ζωο στην περιοχη με διαφορετικη μυρουδια απο τα συνιθησμενα ζωα της περιοχης (εμας) τους που τους ειναι αγνωστο και κατα συνεπεια εχθρος.

βεβαια ειναι αναποδεικτο αυτο και επιστημονικα δεν "στεκει'
Υπαρχουν και αλλες θεωρειες.

Ειναι δικο μου συμπερασμα κα δεν ειμαι ρατσιστης (παρα μονο με τους ολυμπιακους)

η ζωη του σκυλου ειναι βασισμενη στην αισθηση της οσμης και λιγοτερο στις υπολοιπες αισθησεις


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροι


drumx13 σε ευχαριστώ για τις χρησιμότατες πληροφορίες!

Υ.Γ.

-Για τα αδέσποτα της περιοχής μου μπορώ να πω ότι συνήθως είναι σκυλιά που τα εγκαταλείπουν στην περιοχή οι δήθεν φιλόζωοι, κάποιες άλλες φορές «σπιτικά» που οι ιδιοκτήτες τους δεν σέβονται τους υπόλοιπους ανθρώπους και τα «ξαμολάνε» παντού όπου και συναγελάζονται κοκ.. (καθημερινές νεοελληνικές ιστορίες)

-Για τα μάτια, συνηθίζω να κοιτάζω τον κόσμο straight in the eyes «ψυχρά» δίχως κανένα υπονοούμενο βέβαια.. όντως ορισμένοι άνθρωποι δεν το μπορούνε αυτό οπότε αλλάζω, αρχικά το είχα παρατηρήσει στα σκυλιά αλλά μου έλειπε η εξήγηση…

-Για τους Αλβανούς όπως έγραψε πιο πάνω και η Ελευθερία το επιβεβαιώνω και εγώ (συγκλίνω στην άποψη των διαφορετικών οσμών).

Για το κλάμα των σκυλιών υπάρχει γενικά η αίσθηση ότι είναι «κακός» οιωνός (έτσι πίστευε η γιαγιά & παππούς μου).


Edited by - XD on 21/02/2004 23:24:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 02:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου drumx.
quote:
Οταν φευγω απο τα σκυλια μου ουρλιαζουν σαν να προκειτε να πεθανει καποιος και αυτο γινεται καθε μερα.



Καμμιά φορά όμως καταλαβαίνουν πότε είναι να φύγεις για ταξίδι.
Πριν φύγεις.
Δεν είναι διαίσθηση,αλλά ένα ζωο που ζεί κοντά στους ανθρώπους και ξέρει τις συνήθειες του ίσως έμαθε να συνδιάζει κάποια πράγματα που κάνουμε πριν από κάθε ταξίδι.
Ο δικός μου σκύλος έκλαιγε σιγά,σαν να κλαψούριζε με το που άρχιζα να ετοιμάζω τις αποσκευές και βλέποντας με ίσως αγχωμένη.Την εποχή που ταξίδευα συχνά.
Κάποια φορά που έλειψα 4 μήνες και την φιλεξενούσαν σε άλλο σπίτι,κι ενώ περίμενα ότι βλεποντάς με θα χαρεί πολύ,αντιθετα μαζεύτηκε, με πλησίαζε αργά κάπως φοβισμένη,σαν να με είχε ξεχάσει.Η ίδια συμπεριφορά που έχουν όταν τα τιμωρούμε..Αυτό μου στοίχισε...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 02:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
opos emeis oi an8rwpoi ma8enoume ths syni8ies twn pet mas etsi k ayta ma8enoun ths dikies mas opote fysikooo einai to mourmourito
emena o megalos mou skilos (hlikiaka k mono )otan einai na kanoume taksidi mpainei sto box monos tou ap thn wra pou ksekinaw na etimazomai

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 09:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δικός μου σκύλος έκλαιγε σιγά,σαν να κλαψούριζε με το που άρχιζα να ετοιμάζω τις αποσκευές και βλέποντας με ίσως αγχωμένη.Την εποχή που ταξίδευα συχνά.
Κάποια φορά που έλειψα 4 μήνες και την φιλεξενούσαν σε άλλο σπίτι,κι ενώ περίμενα ότι βλεποντάς με θα χαρεί πολύ,αντιθετα μαζεύτηκε, με πλησίαζε αργά κάπως φοβισμένη,σαν να με είχε ξεχάσει.Η ίδια συμπεριφορά που έχουν όταν τα τιμωρούμε..Αυτό μου στοίχισε...

Ηξερε ο σκυλος οτι δεν θα ερθει μαζι για αυτο εκλαιγε αντιθετα με τον σκυλο του magicaldog ου θεωρουσε οταν κανει την σωστη κινηση θα παει ταξιδι
και η σωστη κινηση ηταν να μπει στο κλουβι
καποια φορα το εκανε αυτο και του βγηκε ταξιδι και το συνδιασε

Ενα πειραμα που εγινε στην αμερικη απο τον αμερικανο ψυχολογο Thorndike με μια γατα αποδειξε το παραπανω θεωρημα


Εβαλε λοιπον ο αμερικανος μια γατα σε ενα κλουβι και απ εξω ενα μπωλ φαγητο
η γατα εγινε πολυ ανυσηχη και νευρικη διοτι δεν μπορουσε να φτασει το μπωλ αρχισε να προσπαθει να περασει μεσα απο τα σιδερα να σκαβει να χτυπιεται να γρατζουνα μεχρι που τυχαια πατησε ενα κουμπι που βρισκονταν μεσα στο κλουυβι και απελευθερωθηκε....

...την επομενη μερα της πηρε λιγοτερο χρονο για να βρει το κουμπι
μια εβδμαδα μετα η γατα πατουσε το κουμπι με το που εμπαινε στο κλουβι.


ο σκυλος σου Ελευθερια σιγουρα ειχε προσπαθησει να ερθει μαζι σου και ειχε καταλαβει οτι δεν ειχε ελπιδα
ή
επειδη εκλαιγε μια μερα τον λυπηθηκες και τον πηρες μαζι σου οποτε συνδιασε το κλαμα με το ταξιδι.

Οσον αφορα την συμπεριφορα του μετα απο την επιστροφη σου

Μετα απο 4 μηνες ο σκυλος σου ειχε αλλη οικογενεια- αγελη
και η συμπεριφορα του ηταν χτισμενη πανω στην αλλη οικογενεια
εσυ ησουν απλα μια καλη αναμνηση
αλλα οι προτερεοτητες του την συγκεκριμενη στιγμη ηταν αλλες
ηρθε λοιπον επανω σου με μια επιφυλαξη κουνοντας την ουρα (ενδεχομενος και με χαμηλωμενο σωμα) επιζητοντας τα χαδια σου οχι γιατι του ελειψες αλλα γιατι ηταν μπερδεμενος και δεν ειχε προθεση να παθει η να προκαλεσει κακο. Μπορει ομως να ενιωθε οτι ειχε κανει κατι κακο και εφυγες σε αυτην την περιπτωση ηθελε

να ξαναγινει το "καλο παιδι" που ηταν καποτε να τα ξαναβρειτε...

εξαρταται βεβαια και πως του φερονταν στην αλλη οικογενεια....


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 10:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά όλα αυτά!!
Κι εγω σκέφτηκα ότι μπορεί να μην της φερόταν καλά η οικογένεια.
Μιλάω πολύ στα ζώα μου,καθημερινά.Πιάνουν λέξεις ή τόνο στη φωνή,δεν ξέρω και κάποιες φορές αντιδρούν έντονα στο άκουσμα κάποιων λέξεων.
Κάθε φορά που χτύπαγε το κουδούνι έλεγα:<Το κουδούνι,ανοίξτε>.Το ένα λοιπόν το Κόκερ σπάνιελ,έτρεχε και περίμενε χαρούμενο πίσω από τη πόρτα.Ήξερα πως ήταν κάποιος φίλος ή συγγενής.
Άλλες φορές οσφριζόταν τον αέρα και έδειχνε επιφυλακτικότητα.
Συνήθως ήταν κάποιος ξένος.
Θέλω όμως να μιλήσω λίγο για την επικοινωνία.
Αυτό που ίσως μας κάνει να μπερδευόμαστε και να αναζητούμε μεταφυσικές ικανότητες στο σκύλο.
Άνέφερα λοιπόν το κουδούνι.Κάποια στιγμή και ενώ κοιμόταν ήταν ανοιχτή η τηλεόραση και ακούστηκε το γνωστό της<το κουδούνι> από την TV αυτή τη φορά.Τινάχτηκε μέσα από τον ύπνο και έτρεξε στη πόρτα.
Ακόμα είχα την αίσθηση και την έχω ακόμα,με τον συγκεκριμμένο σκύλο,ότι πιάνει τα συναισθήματά μου.
Συχνά βλέπει κάποιον άνθρωπο για πρώτη φορά,ενώ εγώ τον γνωρίζω και τον συμπαθώ.Ε λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους συμπεριφέρθηκε από την αρχή με τρομερή φιλικότητα.Δεν θα ξεχάσω όταν ήρθε η φίλη μου από Αυστραλία.Στην κυριολεξία πήδηξε με τη πρώτη στην αγκαλιά της.Όπως συμπεριφέρεται σε μέλη της οικογένειας.
Αντίθετα σε ανθρώπους που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα είναι πολύ επιφυλακτική και περιμένει.Αυτά και πολλά άλλα τέτοια περιστατικά μας έκαναν να ΄νομίζουμε πως ο σκύλος έχει τρομερές ικανότητες.Τον δικό μας τον βγάλαμε ούτε λίγο ούτε πολύ ιδιοφυία..
Δεν μπορώ να μην αναφέρω το γεγονός -κάθε φορά που τη βγάζω βόλτα-όταν συναντάμε άνθρωπο ή άλλο ζώο.Πρώτα γυρίζει με κοιτάει στα μάτια,περιμένει λίγο και μετά αντιδρά ανάλογα...
Δεν ξέρω όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω πως έχουν μια τρομερή σχέση με τους ανθρώπους.Μια επικοινωνία που κι εγώ κάποιες φορές πίστεψα πως είναι παράξενη ή μεταφυσική!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 19:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Egw prosopika to apodido sthn ikanotita pou exoun oi skiloi an den kanw la8os na katalavainoun thn ayra tou an8ropou elipizw na to diatipono swsta,pantws osoi exoun er8ei sto home k tous exei gabgisi to paidi mou sthn poria malosame,k genika otan mpenei kainourgios kosmos sto spiti exei symperifora analoga me to atomo px eixe er8ei mia kopela (thn misw 8anasima) k me to pou thn eide frikiase k ths ormouse (to xarika tamala )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 20:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και στα δυο post κανεται ενα βασικο λαθος
δινεται στον σκυλο σας ανθρωπινες αδυναμιες συμπαθεις και αντιπαθειες

αυτο επιστημονικα λεγεται ανθρωπομορφισμος (και στην ακραια του μορφη καταληξε να ειναι ο μικι μαους ,ο ντοναλντ ντακ κλπ κλπ ).

Η ταση του ανθρωπου να εξανθρωπιζει τα ζωα και να τους δινει ανθρωπινη συμπεριφορα φωνη συνηδηση λογικη κλπ


Αυτο που καταλαβαινει ο σκυλος ειναι η γλωσα του σωματος σας και με της κινησεις που κανετε (ανεπαισθητες πλην ομως κατανοητες απο τον σκυλο)
ο σκυλος καταλαβαινει ποιον συμπαθητε και ποιον δεν συμπαθητε και τοσο...

οσες φορες λοιπον δεν ειστε σιγουροι για τα αισθηματα σας απεναντι σε καποιον ρωτηστε τον σκυλο σας αυτος σας ξερει καλυτερα...

επισης ο σκυλος αν παρει τα καταληλα ερεθισματα απο τον ξενο μπορει να εκδηλωσει συμπεριφορες επιθετικοτητας εναντιον του

Ενας που αντιπαθει τα σκυλια δεν μπορει παρα να τον αντιπαθουν και τα σκυλια .

φιλε μου magicaldog καμια σχεση με αυρα
δινεις στον σκυλο σου μεταφυσικες ικανοτητες αγνοοντας οτι ειναι μονο ενας εξημερωμενος λυκος...



δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 20:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den dinw tpt!apla leo oti katalabenei thn ayra pou to metafysiko???
k 2 h kopela pou eipa prin latreyh ta zaw opote den ysxhh ayto pou eipes nomizw.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 22:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ... ο πελατης εχει παντα δικιο

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροι

Edited by - drumx13 on 22/02/2004 22:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 22:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οσες φορες λοιπον δεν ειστε σιγουροι για τα αισθηματα σας απεναντι σε καποιον ρωτηστε τον σκυλο σας αυτος σας ξερει καλυτερα...



Έτσι ακριβώς!
Ε,και είναι κάπου λογικό αφού ισχύει αυτό, και αφού λατρεύουμε αυτά τα ζώα, να τους δίνουμε κι άλλες ιδιότητες πιο..ανθρώπινες!
Η σκυλίτσα μου δεν καταλαβαίνει αυτό το <αγαπάει τα ζώα>.
Γνωρίζει καλά εμένα,με κοιτά,και αμέσως μετά πηδάει σε αγκαλιές.
Σκέψου όταν το κάνει αυτό σε μια φίλη που έχει φοβία με τα σκυλιά?
Αμεσως μετά χρειάζεται ηρεμιστικό!
Τελευταία άρχισε να τη μισεί(τη συγκεκριμμένη φίλη),αφού όταν είναι να έρθει τη δένω.Εντάξει όχι ακριβώς να τη μισεί,αλλά τη πλησιάζει πια πιο δειλά...
Πάνω στο θέμα μας τώρα.
Μεγαλώνοντας μέσα σε ζώα όπως ξαναείπα στην αρχή,μου ήταν δύσκολο να δεχτώ ότι πιάνουν <άλλες παρουσίες>.
Βέβαια είχα ακούσει παράξενες ιστορίες όπως και ο φίλος που άνοιξε το θέμα.Και καλά που το συζητάμε ,γιατί δεν ήξερα τί να πιστέψω.
Μόλις προχτές κοιμόμουν με τη γάτα μου, την Ισμήνη, στα πόδια μου.
Κατά τις 2 πετάγεται τρομαγμένη και πάει και στέκεται μπροστά στην μπαλκονόπορτα,φοβισμένη ακίνητη.Μετά από λίγα λεπτά έκανε μικρά βήματα πίσω ώσπου έτρεξε κρύφτηκε κάπου(δεν ξέρω που,προσπαθώ να βρω που πάει και τρυπώνει και τη χάνω για ώρες).Εμφανίστηκε πάλι το πρωί.
Νομίζω τέτοια γεγονότα και αυτό που αναφέρει ο φίλος μας για τον ανθρωπομορφισμό,οδηγούν στο να σκεφτούμε το παράξενο!
Το πιο πιθανόν ήταν να υπήρχε κάποιος σκύλος απ'έξω!
Παρόλα αυτά,δεν τόλμησα να βγω!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 07:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
se ayto pou prepei k egw me thn shra mou na synfoniso einai pou an8ropomorfoume ta skilia
quote:
οκ... ο πελατης εχει παντα δικιο

filtate sthn parousa fasei poio vato einai na eisai esy o pelaths giati perimenw k genna egw kalos h kakos ekpedeyw ta skilia mou o idios ali8ia exeis kapoio ptyxio ekpedeyth h anakirixtikes apo monos sou?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 08:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Grapste la8os parapanw den eixa katalavei logo viasinis tos pos e8ese to "an8ropomorfismos" o filos drumx13.

twra pou to diwr8osa 8elw na rwtisw k kati akoma agaphte, den katalabenw giati otan leo egw pws o skilos mou katalavenei,niw8ei,es8anete pesto opos 8eleis,to 8ewris toso parafysiko?synexizw me ta logia sou :

quote:
και στα δυο post κανεται ενα βασικο λαθος
δινεται στον σκυλο σας ανθρωπινες αδυναμιες συμπαθεις και αντιπαθειες

αυτο επιστημονικα λεγεται ανθρωπομορφισμος (και στην ακραια του μορφη καταληξε να ειναι ο μικι μαους ,ο ντοναλντ ντακ κλπ κλπ ).



phsteyw pws k oi skiloi exoun sympa8ies k antipa8ies toulaxistwn ta dika mou exoun,epidi eimai 24wro synexes sto spiti den bgainw sxedwn ka8olou kserw k thn paramhkrh antidrash twn skiliwn mou anefera se kapoio mnm mou thn kopela pou den sympa8ousa k to pos antedrase o skilos mou k 8elw na sou pw pws : 1 to oti den thn sympa8o den ths to deixnw anti8etos exoume aristes sxeshs k epoikinonia otan vriskomaste k logo opos sou eipa k poio panw h kopelia ayth agapa ta zwa arketa,twra an ayta sou fenontai toso parafisika k An8romorfistika.....Pantws an opos les eisai Ekpedeyths k les oti o skilos den exei sympa8ies k antipa8ies tote ti exei?Kata thn tapini mou gnwmh oso mpwrei dld na einai tapini...klinontas 8elw na anaferw pos den exw kanena problima pros to pion sou,epidi eisai aytos pou apantas ws idikos anaferome se esena monaxa


filikaaaaa MagicalDog

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 09:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι εχω πτυχιο.

(.....αν θελεις να μαθεις περισοτερα για το θεμα (πτυχιο μου) μονο μεσω e-mail)

και εχεις δικιο δεν το εθεσα σωστα το θεμα

ανθρωπινα αισθηματα ...συμπαθειες αντιπαθειες...

ενοω ανθρωπινα χαρακτηριστικα (να σκεφτεται... να κρινει... να μισει να αγαπα....να εχει λογικη) τετοια πραγματα ο σκυλος δεν εχει

ο σκυλος εχει ενστικτα ,συμπεριφορες (απο εκπαιδευση και απο το περιβαλον ) και δουλευει κατα 80% με ενστικτο και κατα 20% με εμπειριες.

λογικη, κριση, καλου κακου ,σωστου λαθους ...δεν εχει.

οσο για το συμπαθειες και αντιπαθεις


Η ζωη του σκυλου ειναι αυστηρα καθορισμενη απο κανονες συμπεριφορας και ιεραρχια.

Η ιεραρχια οπως φανταζομε θα ξερεις ειναι ο τροπος που χρησιμοποιηουμε για να εκπαιδευσουμε τον σκυλο (μεταξυ αλλων )
Εμεις παιρνουμε την θεση του αρχηγου της αγελης
ο σκυλος αποδεχεται αρχηγους και για αυτο κατατασεται στα κοινωνικα ζωα αλλα και για αυτο εκπαιδευεται ευκολα.

Για να αλαξει η Ιεραρχια χρειαζεται να δοθει μαχη ή τουλαχιστον να δημιουργηθει στον αντιπαλο η αναγκη να υποχωρησει πριν απο την μαχη.

Σε αυτην την σχεση ο σκυλος σου θα ειναιπαντα ανταγωνιστης σου
καιπαντα θα προσπαθει να παρειτηνθεση σου

Αυτη ειναι η αιτια ολων των προβληματων σκυλου ανθρωπου
και οχι αντιπαθεια ή συμπαθεια .

μπορει να υπαρχει αποδοχη σπο της θεσης καποιων ανθρωπων στην αγελη του (ο σκυλος αν κανει χαρες οταν σε βλεπει η να ερχεται κοντα σου ζητοντας χαδια) και να φαινεται σαν συμπαθεια ....

αλλα αυτο στην φυση δεν συμβαινει ποτε
στα αγρια σκυλια και στους λυκους ο αρχηγος δεν πλησιαζεται και κανει δεν του απαιτει χαδια κατι τετοιο ισοδυναμη με καταπτησει της ιεραρχιας και οδηγει στην βια

...αλλα ειναι υψιστη τιμη για καποιο σλυλο να παιξει με τον αρχηγο του τον σκυλο Α.


Αναπαραγωγη ...

δυσκολο το εγχειρημα

καλη επιτυχια


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 09:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε drumx να σε ευχαριστήσω γι'ακόμη μια φορά για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες που μας δίνεις.
quote:
Η ιεραρχια οπως φανταζομε θα ξερεις ειναι ο τροπος που χρησιμοποιηουμε για να εκπαιδευσουμε τον σκυλο (μεταξυ αλλων )
Εμεις παιρνουμε την θεση του αρχηγου της αγελης
ο σκυλος αποδεχεται αρχηγους και για αυτο κατατασεται στα κοινωνικα ζωα αλλα και για αυτο εκπαιδευεται ευκολα.

Το ίδιο ,αυτό με την ιεραρχία,οι σκύλοι κάνουν και μεταξύ των μελών μιας οικογένειας.
Κάποιο μέλος είναι γι αυτόν ο αρχηγός.Και κατεβαίνει η ιεραρχία ως το τελευταίο μέλος γι'αυτόν,που κάποιες φορές το θεωρεί ίσο προς αυτόν.(μικρό παιδί)
Το έχω παρατηρήσει στην οικογενειά μου.
Με διαφορετικό τρόπο αντιδρά για το ίδιο πράγμα σε καθένα μέλος.
Ένα παράδειγμα:
Στον πατέρα δείχνει περισσότερο φόβο,
στη μητέρα υπακούει πιστά.
στην μεγαλύτερη κόρη υπακούει επιλεκτικά,όχι πάντα.
στο μικρότερο παιδάκι συμπεριφέρεται οπως στα κουτάβια της όταν μεγάλωσαν κάπως.
Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό γίνεται λόγω ιεραρχίας ή λόγω του τρόπου συμπεριφοράς μας απέναντί του,που σίγουρα είναι διαφορετική από κάθε μέλος.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 10:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ.

ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

http://www.supernatural.gr/files/articles_dogs_imaginatifs.htm

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 11:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
drumx13 eyxaristw para poli gia thn dieykrinish
dysthxws den katexw ta prive mnm opote an mpwreis mou les pos k ti gia to ptyxio an k kserw kapoia,8a h8ela na ma8w kapoia pragmatakia akoma px an asxolise mono me thn ekpedeysh h k me thn ektrwfh opos k egw 8a perimenw nea sou


filikaaaa[size=6]MagicalDog

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 11:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
parepiptontos to 8ema to pou les file Loucasto exw psilodiavash endiaferon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 19:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στο μικρότερο παιδάκι συμπεριφέρεται οπως στα κουτάβια της όταν μεγάλωσαν κάπως.

Ειναι σημαντικο ο σκυλος να ερχεται μετα το τελευταιο παιδι στην οικογενεια ετσι ωστε να βρισκει μια Ιεραρχια ενεργη και να λαμβανει την θεση του (τελευταιος)

Ειδικα οταν προεκιτε για μεγαλωσωμες φυλες -φυλακες - που εχουν μαθει να χρησιμοποιουν τα δοντια τους περα απο το φαγητο...

Υπαρχουν περιπτωσεις (ντοπερμαν) που επνιξαν τον νεογενητο στην κουνια οταν αντιληφθηκαν οτι κατεχει καλυτερη θεση στην ιεραρχια απο αυτα (Στην προκειμενη περιπτωση καλυτερη θεση σημαινει οτι το νεογενητο κοιμονταν στην "φωλια" του αρχηγου δηλαδη στο ιδιο δωματιο).

Τασης κυριαρχιας στα σκυλια

παραδειγματα

στην αρχη σε πατανε.... δηθεν τυχαια
μετα σε ακουμπουν για χαδια ..
μετα περνουν μπροστα σου οταν περνας απο στενα σημεια
κανουν μαλακιουλες με το φαγητο τους (δεν σε αφηνουν να παρεις το μπολ γρυλιζουν κλπ κλπ)
μπαινουν στο δωματιο σου και κοιμουνται στο πατωμα
ανεβαιβενουν στο κρεβατι
σε κοιτουνστα ματια και σε μετρανε και τελικα ενα ωραιο πρωι
σε τρωνε..

Αυτο εχεινα κανει με την ηλικια του σκυλου
οσο ποιο μεγαλος τοσο λιγοτερο κυριαρχικος
και με το αν ειναι στειρωμενο η οχι

λυση πριν φτασεις σε ακραια κατασταση
ενα χερι ξυλο

αστειευομαι

παντως η πειθαρχια ειναι απαραιτητη οταν εχουμε να κανουμε με μεγαλοσωμες φυλες -φυλακες-


Παραλειψα πολλα αλλα ειναι ολοκληρα βιβλια το παραπανω αντικειμενο

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 23:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο σκυλος εχει ενστικτα ,συμπεριφορες (απο εκπαιδευση και απο το περιβαλον ) και δουλευει κατα 80% με ενστικτο και κατα 20% με εμπειριες.

Δεν είχα ποτέ μου σκύλο, όταν ήμουν μικρός είχα γατάκια, είμαι παντελώς άσχετος στο θέμα, και φυσικά ότι λες εσύ φίλε drumx13 το εκλαμβάνω ως σωστό, μιας και από του λόγου σου δείχνεις πως ξέρεις πολλά.

Αγαπάω πολύ τα ζώα, αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που είπες με κάνουν και τα φαντάζομε σαν απλά χαριτωμένα ρομποτάκια, δηλαδή δεν είναι τίποτα παραπάνω εκτός από κάποιες μηχανικές αντιδράσεις, τώρα θα μου πεις μα και εμείς τι είμαστε?

quote:

σε κοιτουνστα ματια και σε μετρανε και τελικα ενα ωραιο πρωι
σε τρωνε..


Και τώρα η απορία που μου δημιουργήθηκε

Ας υποθέσουμε ότι κάποτε αποκτάω ένα σκυλάκι, και του δίνω όλη μου την αγάπη (αλλιώς δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω) το αποτέλεσμα θα είναι.

1) Να παριστάνει ότι με αγαπάει γιατί αυτό το θεωρεί ως έναν τρόπο να αποκτήσει την τροφή του και την άνεση.
2) Να με φάει.


Αυτό αποκόμισα διαβάζοντας την παραπάνω συζήτηση, ελπίζω να σφάλω.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRySTa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRySTa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμενα πάλι μου δίνεις την εντύπωση οτι δεν πολυσυμπαθεις αυτά τα ζώα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 00:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν αγαπά αυτά τα ζώα KRySTa .Απλά δεν είχε ιδιάίτερες επαφές μαζί τους(Ουφ !! Βρε Κάτω παύλας κι εσύ,μίλα για πιθηκομπανάνες που είναι και το στοιχείο σου)
Παιδιά όταν ο φίλος drumx λέει <να σε φάει> εννοεί φαντάζομαι κατά πρώτον κάποιες ράτσες μεγαλόσωμες,κάπως παράξενες,όπως τα Ροντβάιλερ ή τα ντόμπερμαν.
quote:
1) Να παριστάνει ότι με αγαπάει γιατί αυτό το θεωρεί ως έναν τρόπο να αποκτήσει την τροφή του και την άνεση.
2) Να με φάει.



Μα με τον τρόπο που ανεφέρει δεν παριστάνει το ζώο ότι σε αγαπάει.
Απλά προσπαθεί να κερδίσει έδαφος.Όσο αφήνουμε χώρο,τόσο θα το κάνει.
Είναι από τη φύση τους έτσι.
Ξέρετε πόσες φορές κόντεψα να φάω τα μούτρα μου επειδή η σκυλίτσα μου έτρεχε να περάσει πρώτη,και έμπαινε μέσα στα πόδια μου?
Πόσες φορές ακόμα,με το που της έβαζα φαγητό γαύγιζε με επιθετική διάθεση στον γιο μου,που τοτε ήταν 3 ετών?
Όμως...ποτέ δεν του έκανε κακό.Κάποια φορά,έπαιζαν μαζί στην αυλή του σπιτιού.
Ο μικρός είχε πάρει ένα ξύλο και την πέιραζε.Την ενοχλούσε ώρα.Την έκανε να πονάει.Όταν πια δεν άντεχε άλλο,πήδηξε πάνω του,τον έριξε κάτω ανέβηκε από πάνω του και άρχισε να του τραβάει τα μαλλιά με τα δόντια της.Δεν τον δάγκωσε.Απλά ανταπέδωσε με το ίδιο νόμισμα.
Σίγουρα χρειάζονται πειθαρχία.
Όταν έχεις σκύλο είναι απαραίτητη.
Η δική μου δεν καταλαβαίνει τίποτα όταν τη μαλώνω.Και ας τη κοιτάω(μα καλά,τυφλό είναι?).Την μαλώνω και κοιτάζει με καμάρι το γιο μου,νομίζοντας ότι μαλώνω εκείνον.
Αλλά πιάνει άλλη τιμωρία.Το δέσιμο.Όχι τώρα πια.Είναι κάπου 10 ετών.Και έχει μάθει πολλά.Ή το χτύπημα με εφημερίδα.
quote:
Ας υποθέσουμε ότι κάποτε αποκτάω ένα σκυλάκι, και του δίνω όλη μου την αγάπη (αλλιώς δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω) το αποτέλεσμα θα είναι.

1) Να παριστάνει ότι με αγαπάει γιατί αυτό το θεωρεί ως έναν τρόπο να αποκτήσει την τροφή του και την άνεση.
2) Να με φάει.


Αυτό αποκόμισα διαβάζοντας την παραπάνω συζήτηση, ελπίζω να σφάλω.



Ναι, σφάλεις Κάτω Παύλα,και δεν πάω αυτή τη φορά κόντρα στην πιθηκομπανανοθεωρία
Αυτά τα ζώα είναι πιστά,πανέξυπνα,αφοσιωμένα για πάντα στο αφεντικό τους.'Οταν ΄νιώθω κουρασμένη ψυχικά,απογοητευμένη από τους ανθρώπους,έρχεται και με κοιτά στα μάτια.Μερικές φορές κλαψουρίζει,δεν φεύγει από δίπλα μου αν δεν αλλάξει η διαθεσή μου.
Και ακόμη παρόλα τα γηρατειά της,κάθε βράδυ,μας προσέχει αφού συνεχίζει να πηγαινοέρχεται από δωμάτιο σε δωμάτιο,να μας κοιτά καθώς κοιμόμαστε και να φεύγει.
Ωρες ώρες νιώθω ότι είναι το μοναδικό πλάσμα που με αγαπά αγνά,χωρίς ιδιοτέλεια,δίχως να περιμένει κάτι.
Βέβαια υπάρχουν κάποιες ράτσες,κάπως επικίνδυνες.
Θα μας πει ο φίλος drumx γι'αυτές,ως ειδικός.
Και επίσης ας με διορθώσει αν κάπου έγραψα κάτι που είναι λανθασμένο.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 24/02/2004 00:41:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 01:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, είπα και εγώ, ευχαριστώ για την επεξήγηση επειδή είχα μπερδευτεί.

Όχι Κrystal, άνθρωπο ίσως να μπορούσα να βλάψω, αλλά με τα ζώα έχω αδυναμία, αφού όποτε πάω σε σπίτι φίλου που έχει ζώο ποιο πολύ με το ζώο του θα ασχολούμαι παρά με αυτόν.


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 08:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ola einai 8ema swsths epiloghs skilou!!!
protou pareis enan skilo kalo einai na deis poia ratsa einai sinvari me thn zwh k twn xarakthra sou

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 10:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Παιδιά όταν ο φίλος drumx λέει <να σε φάει> εννοεί φαντάζομαι κατά πρώτον κάποιες ράτσες μεγαλόσωμες,κάπως παράξενες,όπως τα Ροντβάιλερ ή τα ντόμπερμαν.

Καλημερα σε ολους!!
εγω θα διαφωνησω εδω μαζι σου οσων αφορα τις ρατσες που αναφερεις γιατι και εγω ντοπερμαν εχω και θα ηθελα να αναφερω πωσ ειναι πολυ παρεξηγημενη ρατσα. Τον εχω περιπου 2,5 χρονια και δεν μου εχει δειξει δειγματα επιθετικοτητας.Κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη ολα ξεκινανε απο το περιβαλλον που ζει το ζωο..η ανηψια μου ειναι 2 χρονων ακριβωσ και αν δειτε πως παιζει μαζι τησ, λες κα ιξερει οτι ειναι ευαισθητη και την σπρωχνει σιγα για να μην πεσει!! Τωρα αν καποιοι εχουν αυτα τα ζωα για κυνομαχιες ή οτιδηποτε αλλο αρρωστημενο εχουν στο μυαλο τους, δεν σημαινει οτι αυτα τα ζωα ειναι ''παραξενα''.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simona o drum anefere paradeigma profanws apo kapoia statistika pou exei diavash

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 13:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι φιλε μου
δεν διαφωνω ουτε εχω επιθετικες διαθεσεις και γω (οπως λετε για τα ντοπερμαν ) απλα εκανα μια παρενθεσει στα οσα λεγονται για τισ διαφορες ρατσες.
Το οτι ειναι μεγαλοσωμα φυσικα και τα κανει να ειναι πιο δυνατα απο αλλα σκυλια αλλα οχι και οτι ειναι ''παραξενα'' ή επιθετικα.
Σας εδωσα ενα απλο παραδειγμα του δικου μου ντοπερμαν με την ανηψια μου...Και δεν ειναι μονο το δικο μου.
Πριν τις γιορτες (οποιος ειναι απο θεσ/νικη σιγουρα θα το ακουσε)εγινε ενα περιστατιο στν κεντρικη αγορα της πολης(καπανι) με ενα ντοπερμαν.Ηταν μια μανα με το παιδακι της και το παιδακι γκρινιαζε συνεχως με αποτελεσμα να εκνευρισει την μανα. Εκεινη αρχισε να του φωναζει και να το ταρακουναει με νευρα το μωρο της..Λιγο πιο περα ηταν ενα ντοπερμαν που μολις ειδε το περιστατικο αρχισε να σηκωνει τριχα (οταν παιρνουν θεση για επιθεση συνηθως σηκωνουν τριχα). Ξαφνικα η μανα πηγε να χτυπησει το παιδακι της και βλεποντας αυτη την κινηση το ντοπερμαν εφυγε τρεχοντας πανω στην μανα,την αρπαξε το χερι (με αποτελεσμα να πεσει κατω η μανα) και εμεινε πανω της και την αγριευε συνεχως. Το αφεντικο του σκυλιου με το ζορι το πηρε πανω απο την μανα.....
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 14:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den simeni epidi ormhkse to ekane gia na prostatepsi to paidaki isws enoxli8ike apo ths fwnes k ths apotomes kinisis,kserw pws einai ta ntoperman giati eixa filoksenish gia 5 mhnes ena sto spiti mou k episi to ena mou skili einai pinscer (mhkrografia ntoperman)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRySTa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 20:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRySTa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το σχόλιο μου ήτανε για τον drumx

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy