ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σκύλος, ψυχές και πνεύματα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WishMaster
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WishMaster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο εμενα!
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπαρχουν μεν καποια βασικα χαρακτηριστικα για τους σκυλους η καλυτερα για την καθε ρατσα σκυλων (βαση των οποιων μιλαει περισσοτερο ο φιλος drum) ΑΛΛΑ δεν μπορει να ειναι ο καθε σκυλος σε ενα "καλουπι" συμπεριφορας" γιατι ετσι λεει ειναι η ρατσα του! Για να γινω πιο σαφης, π.χ. σε γεπμανικους ποιμενικους που εχω ασχοληθει, εχω συναντησει σκυλια που δεν δαγκωνουν ανθρωπο με τιποτα, ακομα και αν η απειλη που νοιωθουν ειναι αμεση η και σκυλια που ενω για 2 η 3 χρονια ειναι υποτακτικα προς το αφεντικο τους,δεν δειχνουν κανενα σημαδι κυριαρχικοτητας και καποια μερα κανουν προσπαθεια αντιστροφης κυριαρχιας επιτηθοντας στα αφεντικα τους!Αυτο δεν σημαινει οτι τα σκυλια τρελαινονται (οπως κακως ειχε βγει βρωμα για τα ντοπερμαν) ! Για'μενα η ευθυνη ειναι αποκλειστικα των ανθρωπων-αφεντικων! Αυτων βεβαια που ξαρουν μερικα πραγματα για την συνβιωση σκυλου-ανθρωπου!ειδικα με τα μεγαλοσωμα σκυλια χρειαζεται καποια προσοχη γιατι δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως εχει στη σκεψη του ενας σκυλος η τον τροπο που λειτουργει! Για να το πετυχουμε σε ενα μεγαλο βαθμο αυτο χρειαζεται γνωση, παρατηριτικοτητα και εμπειρια. Εδω δεν μπορουμε να καταννοησουμε εναν ανθρωπο που ζουμε μαζι και ανηκουμε στο ιδιο ειδος! Αρα ποσο πιο δυσκολο ειναι να καταννοησουμε ενα διαφορετικο ειδος ζωης η και αυτο να καταννοησει εμας!

Anyway για να μη αναλωνω το χωρο αυτο στο forum με θεματα εκπαιδευσης και συμπεριφορας του σκυλου, θα επιστρεψω στο θεμα, οπως αυτο ειχε τεθει απο την αρχη! Θα σας πω 2 πραγματά:

1.Ειχα εναν γερμανικο ποιμενικο στο μαγαζι του πατερα μου για φυλαξη της περιοχης. Τα βραδυα ηταν παντα ησυχος (εκτος αν υπηρχε λογος) Το περιεργο ειναι οτι
α) παντα ξεχωριζε του αλβανους και δεν τους χωνευε με τιποτα
β) καποια μερα ο πατερας μου γλιτωσε απο θαυμα απο ενα ατυχημα με ενα μηχανημα που ειχαμε στο μαγαζι! Ο ιδιος μας ειχε πει μετα στο σπιτι οτι προς στιγμη ειδε ,σαν οραμα να το πω εγω, μια μαυρη ανθρωπινη φιγουρα να του απλωνει τα χερια σαν να ηθελε να τον αρπαξει.Η φιγουρα αυτη εξαφανιστηκε οταν ο υπαλληλος του τον εσωσε τελευταια στιγμη τραβωντας τον οταν ενα μηχανημα 2μιση τονων πηγε να τον πλακωσει.Ο σκυλος ηταν λιγο πιο περα και ειδε το ολο συμβαν! Ε παιδια απο εκεινη την μερα οποτε εβλεπε ανθρωπο με μαυρα ρουχα λυσαγε για να τον φαει! Αραγε τυχαιο? Η μηπως τελικα τα σκυλια βλαπουν και πραγματα αορατα σε εμας????
γ) μετα απο 2 μηνες, τις βραδυνες ωρες πεθανε η ιδιοκτητρια του μαγαζιου η οποια ηταν μεγαλη σε ηλικια! Ολο το βραδυ ο σκυλος δεν ηρεμουσε με τιποτα! Εκλαιγε ακαταπαυστα και κοιτουσε το παραθυρο του σπιτιου της γυναικας αυτης (συμφωνα με μαρτυριες γειτονων!

2. Σε καποια στρατιωτικη μοναδα που το βραδυ φυλασοταν με στρατιωτικους σκυλους συνεβη ενα περιστατικο.
Απο τη δοιηκηση της μοναδας αποφασιστικε να φυλασεται μια περιοχη που μεχρι τοτε ποτε δεν ειχε φυλαχτει με σκυλους! Απο την πρωτη βραδια παρατηρηθηκε μια αλλαγη στη συμπεριφορα των σκυλων σε σχεση με αλλα βραδια(ηταν πιο νευρικοι, αποκτουσαν αλλοπροσαλη σθμπεριφορα που δεν μπορουσε να εξηγηθει απο τους συνοδους τους, κλαψουριζανε κτλ)!!Καποιοι συνοδοι ακουγανε κλαμα γυναικας χωρις ομως να βρουν κατι εκει!!! Στην αρχη δεν ειπωθηκε τιποτα.Με τον καιρο ομως αρχισε να γινεται ανησυχιτικο το θεμα και αφου μεσολαβησαν αρκετα (δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τα αναφερω) εγιναν καποιες ερευνες στην περιοχη και βρεθηκε οτι σε ενα σημειο της περιοχης αυτης, κοντα στα συπματοπλεγματα ητανε θαμενη μια γυναικα!!! Συμφωνα με το πορισμα που εβγαλαν η στρατιωτικη,η αστυνομικη και η εκκλησιαστικη επιτροπη της περιοχης
η γυναικα αυτη ηταν θυμα φονου και θαφτικε εκει για να μη βρεθει το πτωμα της!Πολλοι ειπαν οτι το κλαμα οφειλεται στο οτι δεν ταφηκε κανονικα, ηταν δηλαδη αδιαβαστη και η ψυχη της διαμαρτυροταν και δεν μπορουσε να βρει ησυχια!

Αυτο τα ολιγα! Τωρα τα συμπερασματα δικα σας! Παντως οτι σας ανεφερα ειναι 100% αληθινα!!!

Ευχαριστω..
WishMaster

the... WishMasterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερια τα λες μια χαρα


Ειναι θεμα επιλογης δικης μας του τι θελουμε απο τον σκυλο
αν τον μαθουμε να δαγκωνει και δεν μπορουμε να τον κοντρολαρουμε θα μας δαγκωσει..
Στην αγελη ζευγαρωνει μονο ο λυκος 1 ( αρχηγος) με την λυκαινα 1
αυτο ο σκυλος το ξερει καλα (ειναι γραμενο στα γονιδια του)

Η κυριαρχια που θα βγαλει ενα σκυλι θα το βγαλει ακριβως για αυτο
για να ζευγαρωσει ...
Αν το σκυλι εχει μαθει να δαγκωνει ανθρωπους μεσω της εκαιδευσης
δεν θα διστασει αν του δοθει η ευκαρια να χρησιμοποιησει αυτη την δυνατοτητα..
Για αυτο ενα εκπαιδευμενο σκυλι πρεπιε να ειναι ΠΑΝΤΑ υπο ελεγχο

Απαγορευεται αυτηρα να καβαλαει ο σκυλος το ποδι μας και να κανει οτι το Γ**** ΕΙ

Τα ντοπερμαν και τα ροντα βαιλερ ειναιοντως παρεξηγημενες ρατσες

Τα σκυλια αυτα που δημιουργουν προβληματα ειναι σκυλια εκπαιδευμαενα να δαγκωνουν και να νικουν τον ανθρωπο ...που τα εχουν ανεκπαιδευτα αφεντικα...

Εδω φταινε και οι εκπαιδευτες διοτι οταν ερχονταν ο ο πελατης πριν απο πεντε χρονια και παραγγελνε σκυλια που να τρωνε αλβανους.... επαιρνε τελικα σκυλια που τρωγανε τους παντες χωρις να ρωτουν ....εθνικοτητα

Ανεκπειδευτα αφεντικα ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα καιτης ιστοριες που ακουμε κατα καιρους


και στην περιπτωση του ντοπερμαν που επνιξε το παιδι
εχουμε να κανουμε με ενα αφεντικο που δεν ειχε τον ελεγχο του σκυλου του και ειχε φτιαξει εναν σκυλο... ψυχακια...


παντως εγω για παιδια θα εβαζα γερμανικο ποιμενικο


δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το σχόλιο μου ήτανε για τον drumx


Για ποια ζωα λες κρυστα???

δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ... ειναι γαυροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WishMaster
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WishMaster  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Drumx13 μια ερωτηση! δουλευεις εκει που φανταζομαι?
u know koropi?

the... WishMasterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ,κάποιες ράτσες είναι παρεξηγημένες.
Γνωρίζω 2 διαφορετικά Ροντβάιλερ.
Το ένα κατασπάραξε τα κουτάβια του με το που τα γέννησε..
Το άλλο συμβιώνει αρμονικά με ένα παιδάκι χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ναι φταίνε τα αφεντικά.
Το πρώτο είναι δεμένο όλη τη μέρα σε μια σκοτεινή αποθήκη.
Το δεύτερο ζει μέσα στο σπίτι μαζί με το παιδί,και είναι εκπαιδευμένο.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 09:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 11:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
etsi -etsi swsta ta lete
pote den ftaih ena zwo alla o an8rwpos....an k exw petyxh ap thn doulia mou skilo psixakia pou apo otan geni8ike eixe aloprosali simperifora dagkouse ktl alla ayth pou to eixan to agapousan k den 8elan na tou kanoun ey8anasia parola ta polla ramata pou eixan kanei

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 11:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oyps ksexasa na pw KALHMERAAAAAAAAAAAAA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 12:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OTAN AΓΑΠΑΣ ΕΝΑ ΖΩΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ!!!
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΖΩΑ (ΟΛΑ) ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!


ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ
ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 12:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fili mou Simona
k egw ta agapaw k exw k 2 mesa sto home
otan hmoun poio pitsirikos k emena sto patriko mou mazeya adespota k ta edina se oikogenia tote steroumoun pragmata egw gia na exoun na fane ayta + ayto eixa tous ateliotous kabgades me tous goneis mou gia ayto to 8ema tote,mia fora eixa ftash se simio na exw 9 koutabia likoskila k 3 skilia megala ektwn opoion ta dyo ta eixa gia mena otan katafera na dwso ola ta koutabia k to ena megalo skilo mou riksan fola sto poio kalokaga8o skilo mou twn Nwa k ligo diastima meta eksafanisan k to deytero skilaki mou to opoio to eixa mazepsi hmeron twn xeimona k to taiza me bibero!!!Meta apo ayto argisa na parw skilo giati hksera pws kati tetoio 8a ginotan pali ap tous geitones!!!Twra opote paw sto patriko mou ta skilakia mou ta klidwno sto magazh k koubalao panta mazh mou atropini to = poloi an8ropoi me exoun prodosi skilos pote

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου, πολύ ωραίο αυτό το θέμα!

Αγαπητή simona κι εγώ το ίδιο θα ήθελα να κάνω. Προς το παρόν έχω έναν γάτο και φροντίζω άλλα 3 αδέσποτα γατιά (το ένα είναι αδερφάκι του δικού μου και τα πετάξαν από τη διπλανή βίλα) και έναν σκυλάκο που τον έχουμε βάλει στην πυλωτή.

Φίλε magical dog δεν υπάρχει φρικτότερο πράγμα από το να σου δηλητηριάζουν το ζωάκι σου. Στην περιοχή μου έχει πέσει επιδημία από φόλες, χάσαμε το υπέροχο κόλει της πεθεράς μου. Κάθε 2 ημέρες κάνω έρευνες στην περιοχή για φόλες, έχω βρει 2 και ελπίζω να έσωσα κάποιες ψυχούλες.

Επι του θέματος τώρα, το προηγούμενο κόλει που είχαν (πήγε από ασυνείδητο οδηγό) μία φορά μας το είχαν αφήσει να το φροντίζουμε γιατί έλειπαν εκτός Αθηνών. Ένα βράδυ έκανε σαν τρελό, ανήσυχο, εκνευρισμένο, έκλαιγε. Την άλλη ημέρα το πρωί μας πήρε τηλέφωνο η πεθερά μου και μας είπε ότι ο πεθερός μου είχε πάθει μία σοβαρή κρίση το βράδυ και τον είχαν πάει στο νοσοκομείο.
Είναι δυνατόν να είχε το σκυλί διαίσθηση, να κατάλαβε ότι κάτι κακό συμβαίνει; Και πώς εξηγείται με τέτοια απόσταση; Την επόμενη ημέρα το σκυλί ήταν μια χαρά και ο πεθερός μου επίσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalo 8a einai se perioxes pou Gnwrizete oti yparxoun foles na balete
mia proidopiisi k an exete skilo na twn bgazete bolta me fimotro!!!
An 8elete simona k narya na voi8isete ta adespotoulia Ginete e8elontes se mia filozoiki organosi an sas endiaferei mpwro na sas dwso plhrofories.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ magical dog, έχω υπόψιν κάποιο site για εθελοντές. Δυστυχώς δεν μπορώ να φιλοξενήσω κάποιο ζωάκι στην παρούσα φάση γιατί λείπω όλη μέρα και το σπίτι μου είναι υπερβολικά μικρό. Οικονομικά δεν μπορώ να αναλάβω κι άλλο ζωάκι, οπότε δεν θα είχα να προσφέρω και πολλά.

Για τις φόλες έχω ενημερώσει όσους έχουν σκυλιά στη γειτονιά και κανείς δεν τα αφήνει να βγουν χωρίς επιτήρηση. Δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι οι φόλες είναι για γάτες, αλλά ευτυχώς δεν έχουμε θύματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.stray.gr/meli.asp li8araki li8araki gia mia kalhteri zwh gia tous tetrapodous filous mas!esto k ena sakoulaki rizi ftanei h mia wra na taisis ena zwaki.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε drumx είχα πάντοτε θηλυκά σκυλιά,έτσι δεν γνωρίζω καλά, αυτό που λες ότι κάνουν τα αρσενικά ζώα,(καβαλούν το πόδι μας κλπ).
Βέβαια έχω δει τέτοιες εικόνες σε πάρκα.
Προτιμώ τα θηλυκά,διότι είναι πιο πιστά.
Αν και αρχικά πριν από χρόνια,σκόπευα να πάρω αρσενικό,για να γλιτώσω στειρώσεις.Έτυχε στο ινστιτούτο αναπαρωγής τη συγκεκριμμένη στιγμή,για τη ράτσα που ζήταγα εγώ να μην υπάρχει αρσενικό.
Το στειρωμένο θηλυκό σκυλί πάντως είναι χάρμα.
Πιστό,ήρεμο,δεν αφήνει το σπίτι από τα μάτια του.
Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και με τις γάτες.
Εκεί επιβάλεται η στείρωση,αφού είναι πολυοιστρικά ζώα.Με οίστρο περισσότερες φορές το χρόνο,από ότι ο σκύλος.
Δυστυχώς τα 2 αρσενικά γατιά μου, έρχονται πια σπάνια.Και ο λόγος είναι αυτός.
Ενώ η θηλυκή(μετά τη στείρωση)δεν βγαίνει ποτέ από το σπίτι.
Είναι ένα σημαντικό θέμα η στείρωση.Αδέσποτα,που επιβιώνουν μέσα από τραγικές συνθήκες.
Είναι κρίμα.
Όταν αποφασίσουμε να πάρουμε ένα ζώο καλά θα είναι να λάβουμε όλα αυτά υπόψην μας.

quote:
OTAN AΓΑΠΑΣ ΕΝΑ ΖΩΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ.
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ.


Έτσι είναι.
Θα έκανα ευθανασία μόνο αν το ζώο υπέφερε πολύ,και δεν υπήρχε πια περίπτωση να ζήσει.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ magical dog το ίδιο site εννοούσαμε.

Άσε σκέτο ρυζάκι δεν τρώνε τα πονηρά. Θέλουν και κρεατάκι μαζί . Και ξέρεις γιατί; Μερικές φορές άμα πεινάνε πολύ μπαίνουν στο σπίτι από το πορτάκι του γατούλη μου και του τρώνε το φαί. Αυτός είναι αρνί και στειρωμένος και δεν αντιδρά. Ε μου συνηθίσαν βλέπεις στις λιχουδιές και δεν τρώνε σκέτο ρυζάκι . Ακόμα κι έτσι ας τρώνε τα καημένα που έχουν ανάγκη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fili mou eley8eria....
quote:
Φίλε drumx είχα πάντοτε θηλυκά σκυλιά,έτσι δεν γνωρίζω καλά, αυτό που λες ότι κάνουν τα αρσενικά ζώα,(καβαλούν το πόδι μας κλπ).

k ta 8ilika skilia to kanoun ayto...to eida prwth fora sto skilo mias filis (boxer) oso gia to parapano peristatiko pou anefera o skilos htan apo koutabi trelos dld den afhnh na twn pianoun oyte oi idiokthtes k zei mesa se diamerisma mazh tous (einai mhkrosomos gyro sta 30 ekat) Skepsou loipon na vre8i mia porta anoixth k na bgei o skilos ekso k na vrei kapoion an8rwpo to ti 8a epakolou8isi....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
narya mou emena k ta dyo skilakia pou exw einai pamfaga
to arseniko einai Pinscher k to 8iliko einai Pug trwne ta panta apo ntomates mexri psomi

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου magical dog, τα σκυλιά όντως τρώνε τα πάντα!!

Τα γατιά πάλι είναι άλλη ιστορία. Σιχασιάρικα, με ειδικές προτιμήσεις και πολύ της ρουτίνας. Αν τους αρέσει κάτι θέλουν το ίδιο συνέχεια, αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 21:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kserooooo mia alli fili protou figo ap thn poli pou katagwme eixe mesa sto spiti 15 gates ek ton opoion arketes stiromenes k eperne gia ka8e gata ksexwristi trofh tous edine k mia krema den kserw an thn exeis akousta tayrini legete einai kalo gia ths stiromenes gates

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνώριζα ότι τέτοιες συμπεριφορές έχουν και τα θηλυκά σκυλιά,μαγικέ σκύλε.
Τα δικά μου ποτέ δεν το έκαναν αυτό.
quote:
Τα γατιά πάλι είναι άλλη ιστορία. Σιχασιάρικα, με ειδικές προτιμήσεις και πολύ της ρουτίνας. Αν τους αρέσει κάτι θέλουν το ίδιο συνέχεια, αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται!


Και σε αυτά είναι και πάλι θέμα συνήθειας.
Η δική μου γάτα τρώει ξηρή τροφή και τίποτε άλλο.
Έτσι έμαθε από τότε που άρχισε να τρώει μόνη της.
Ούτε φιλέτο ψαριού δεν δοκιμάζει.
Από αυτή την άποψη,ναι, είναι της ρουτίνας.
Πάντως έχουν δαφορές σημαντικές με το σκύλο.
Την κρέμα που λες και περιέχει ταυρίνη,την έδινα όταν της έκανα ενέσεις για στείρωση.
Μάλιστα υπάρχει σε διάφορες γεύσεις,(πχ τόνου).
Περιέχει και άλλα συστατικά εκτός της ταυρίνης.Φώσφορο,σίδηρο,μαγνήσιο.
Κάπου κάπου πρέπει να την τρώνε,ανεξάρτητα από την στείρωση.
Εκτός και αν τρέφονται με συγκεκριμμένη τροφή καλή ποιοτικά,που προσφέρει όλα αυτά.
Υπάρχουν τροφές για γάτες που ζουν εξολοκλήρου μέσα στο σπίτι.
Οι γνωστές indoors.Πανάκριβες.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 07:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου magical dog και Ελευθερία ευχαριστώ για την πληροφορία. Δεν είχα ξανακούσει γι αυτή την κρέμα ούτε από τον κτηνίατρο. Θα του πάρω σίγουρα και ελπίζω να την φάει.
Ευτυχώς δεν είναι μόνο indoor cat, μπαινοβγαίνει όποτε θέλει. Σύντομα όμως θα μετακομίσουμε και δεν θα έχει αυτή τη δυνατότητα. Αγχώνομαι πολύ για το πως θα προσαρμοστεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 14:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου narya.Πώς θα χρησιμοποιήσεις τη κρέμα ταυρίνης.
Θα την βάλεις στο δάχτυλό σου και θα αφήσεις τη γάτα σου σιγά σιγά να τη μυρίσει και να τη γλύψει.
Αν αρνηθεί να το κάνει υπάρχει και άλλος τρόπος:
Του τη πασαλέιβεις στη μουσούδα του.Αναγκάζεται τότε-ξέρεις άλλωστε πόσο προσεκτικά ζώα είναι με τη καθαριότητα-να την γλυψει.
Οι τροφές για γάτες μέσα στο σπίτι με την ένδειξη ''indoor'',κυρίως είναι για την αποφυγή μπάλας από γούνα,στο στομάχι της γάτας.
Πέρα από τα θρεπτικά συστατικά και βιταμίνες που περιέχουν,βοηθούν πολύ στη πέψη,ακριβώς για να αποφευχθεί το παραπάνω.
Από ότι καταλαβαίνω έχεις γάτο έ?αρσενικό.
Θα'έχεις προβληματάκια με την προσαρμογή και όχι μόνο...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ελευθερία ευχαριστώ για τις συμβουλές! Του αρέσει πολύ να τρώει από το χέρι μου οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Αλήθεια πως καταλαβαίνεις εάν το γατί έχει μπάλες γούνας στο στομάχι του; Έχει κάποια συμπτώματα;

Αχ με τρομάζεις, τι προβλήματα λες να έχει; Ο γατούλης μου είναι στειρωμένος και κάθεται πολλές ώρες σπίτι. Ένα σίγουρο πρόβλημα θα είναι να τον μάθω να χρησιμοποιεί την άμμο γιατί τώρα βγαίνει έξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 16:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narya mou Nomizw pws pane enstiktodos sthn ammo!!!Ena ap ta provlimata pou 8a apoktisis Nomizw einai pou 8a psekazei thn perioxh ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 16:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε καλή μου narya,άδικα τρόμαξες!
Αν είναι στειρωμένος ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Όπως λέει και ο Μαγικός σκύλος,ενστικτωδώς θα πάει στην άμμο.
Δεν θα έχεις πρόβλημα,δεν θα πρέπει να του το μάθεις.
Ούτε τη περιοχή θα ψεκάζει,αφού έχει κάνει στείρωση.
Ούτε δυσάρεστη οσμή θα υπάρχει.
Κάτι που συχνά οδηγεί τα αφεντικά των αρσενικών γατιών στη στείρωση.
Θα συνηθίσει(πρέπει να δείξεις πυγμή)και δεν θα το κουνάει από το σπίτι.
Θα είσαι ήσυχη και θα νιώθεις ότι δεν κινδυνεύει,όπως τώρα που μεν κάνει τις βολτίτσες του,αλλά αυτό κρύβει κινδύνους.
Για τις μπάλες από τρίχωμα τώρα.
Βαρυστομαχιά,αδιαθεσία,ανορεξία.
Κάποια στιγμή κάνοντας εμετό,βγάζουν αυτές τις γουνόμπαλες.
Είναι κάπως αηδιαστικό..
Οι γάτες επειδή είναι σχολαστικές με την καθαριότητα γλύφουν συνεχώς τη γούνα τους,οπότε καταπίνουν τρίχες που με τον καιρό μαζεύονται στο στομάχι τους.
Εγώ θα σου έλεγα να μην ανυσηχείς γι'αυτές τις μπάλες.
Δεν είναι κάτι σοβαρό.
Και αφού είναι στειρωμένος,όλα θα είναι εντάξει.
Δεν θα αντιμετώπισεις προβλήματα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 08:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου magical dog και Ελευθερία,

ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Ευτυχώς Ελευθερία με καθησύχασες. Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ πολύ όταν κόβει βόλτες.

Δεν τον έχω δει να βγάζει γουνόμπαλες αλλά πάλι ποτέ δεν κάνει τίποτα αηδιαστικό στο σπίτι (εκτός από τότε που μας έφερε "δώρο" έναν ψόφιο ποντικό ), ούτε καν στην μεριά του κήπου που μας αντιστοιχεί. Πάει στους γείτονες το πονηρό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα narya και Μαγικέ σκύλε.
Η κτηνίατρός μου,που σχεδόν καθημερινά μιλάμε για διάφορα θέματα σε σχέση πάντα με τους μικρούς μας φίλους,μου τόνισε αρκετές φορές,πως ένα ζώο ή θα πρέπει να είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι ή αποκλειστικά έξω από αυτό.
Η άποψή της είναι πως τα μεγαλόσωμα σκυλιά,υποφέρουν στη στενότητα του χώρου ενός σπιτιού.
Για τις γάτες όμως(καλή μου φίλη narya),υποστηρίζει απόλυτα,αυτό το ή μεσα ή έξω.
Βέβαια ούτε εγώ το τηρούσα γιατί νόμιζα ότι τα σκλαβώνω.¨οσο και να προσπαθούσε να μου δώσει να καταλάβω πως αυτό είναι μόνο στο μυαλό μου.Ώσπου μια μέρα έπιασαν τη γάτα μου και την βούτηξαν στο πετρέλαιο,με σκοπό να της βάλουν φωτιά.Ναι καλά ακούσατε...Υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι κτήνοι.
Μάλλον τους ξέφυγε αφού γύρισε σπίτι στα μαύρα χάλια.Για να τη σώσουμε..δεν μπορώ να σας περιγράψω το τί περάσαμε.
Έτσι κάπως έχασα και τα άλλα δυο αρσενικά γατια.
Παρόλα αυτά ακόμα την άφηνα να βγαίνει.Μου ξέφευγε,πριν καλά καλά το καταλάβω.Κάποια στιγμή τα παιδιά μου έβγαλαν κάτι μεγάλα ολοστρόγγυλα κόκκινα εξανθήματα.Μύκητες(τριχόφυτο)αποδεδειγμένα από τη γάτα.Και ήταν εμβολιασμένη.΄΄Ετσι αποφάσισα να μην την ξαναφήσω να κόβει βόλτες έξω.Προσαρμόστηκε και δεν την ενοχλεί πια.
Αυτά narya,γιατί ξέρω πως νιώθεις όταν λες:
quote:
Σύντομα όμως θα μετακομίσουμε και δεν θα έχει αυτή τη δυνατότητα. Αγχώνομαι πολύ για το πως θα προσαρμοστεί.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 13:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ελευθερία κ nary a εγώ πιστεύω πως ένας καλός λόγος να κανείς έναν γάτο ευνουχισμό είναι για των λόγο ότι δεν θα φεύγει απ το σπίτι κ εγώ είμαι της άποψης η μέσα η εξω!επισι εγώ επειδή μένω σε διαμέρισμα κ δεν έχω την δυνατότητα να τα βγάζω έξω (λόγο αδέσποτων) τα έχω περιορισμένα κάποιες ώρες σε ένα δωμάτιο με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα όπου κ είναι το αγαπημένο τους μέρος J J J αλλά στη γάτα σου ναρυα δεν νομίζω να πιάσει L Κάποτε είχα μαζέψει ένα γατάκι κ το είχα έτσι όποτε δεν άκουγα το καμπανάκι που του είχα βάλει για ευνόητους λόγους πήγαινα στων ακάλυπτο κ το έπαιρνα L μένω στων δεύτερο κ σημειωτέο δεν πάθαινε τπτ όποτε κάποια μέρα που έπεσε έμμηνε εκεί όχι δεν έπαθε τπτ αλλά απ το να πάθει προτίμησα να το έχουμε στων ακάλυπτο μαζί με αρκετές γάτες το μόνο κακό είναι ότι δεν πλησιάζετε πλέον αν έχετε την αποδιαδιποτε απορία ερώτηση καντετην κ θα ρωτήσω την φιλί μου που ξέρει στανταρ!!!Με τόσες γάτες έχει γίνει καλύτερη κ από κτηνίατρος στης γάτες JJJJ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Ελευθερία,

Συγκλονίστηκα με αυτό που πήγαν να κάνουν στη γάτα σου. Μα είναι δυνατόν να θέλεις να κάνεις κακό σε μία αθώα ψυχούλα ; Ευτυχώς που τους ξέφυγε.

Γενικά ο γάτος μου κάθεται πολύ μέσα στο σπίτι γιατί ξέρει ότι μπορεί να βγει όποτε θέλει. Όταν τον στειρώσαμε δεν έπρεπε να βγει έξω και του κλείσαμε το πορτάκι του. Να τον δεις μέσα στη ζαλούρα από την αναισθησία να προσπαθεί επί ώρες να βγει και να πέφτει. Του είχαμε φτιάξει μία φωλιά με μαξιλάρια για να πέφτει στα μαλακά.
Έχεις δίκιο όμως΄πάντα έχω την έννοια του όταν είναι έξω.

Μακάρι να έχεις δίκιο και να συνηθίσει μέσα στο διαμέρισμα. Θέλω να περνάει καλά τη ζωούλα του! Αν μένει συνέχεια μέσα θα γίνει τελείως "ανθρωπάκι". Συνεχώς μαθαίνει καινούρια πράγματα και αποκτάει όλο και πιο ανθρώπινες συνήθειες (μερικές κακές). Πιστεύεις ότι τα ζωάκια μας παίρνουν τον χαρακτήρα μας;
Προχθές ήρθε μία γνωστή μας στο σπίτι που την αντιπαθώ σφόδρα. Εκεί που το χάιδευε (αγαπάει τα ζώα), της πάτησε μία φοβερή δαγκωνιά στα καλά καθούμενα. Δεν έχει ξαναδαγκώσει κανέναν έτσι.Αισθάνθηκα λίγο ένοχη για την συμπεριφορά του... Εντωμεταξύ κατάλαβε ότι έκανε κάτι κακό και πήγε και κρύφτηκε να μην φάει ξύλο. Εγώ βέβαια να το φιλήσω ήθελα το χρυσούλι μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy