ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν υπήρχε θεός ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 15:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon λες:

quote:
Σαφώς και είναι λογικό όταν η λογική είναι:

«Ο Αστυνόμος είναι όργανο,
Το μπουζούκι είναι όργανο,
Άρα ο Αστυνόμος είναι μπουζούκι!!!!!!!»


Εδώ έχεις λάθος γιατί είναι σαν να λες το παράδειγμα με την νυχτερίδα :

"Τα πουλιά έχουν φτερά
Η νυχτερίδα έχει φτερά
Άρα η νυχτερίδα είναι πουλί."

Συγκρίνοντας τις έννοιες νυχτερίδα και πουλί βέπουμε ότι δεν έχουν συνάφεια και αποκλείουμε την μία έννοια από την άλλη.
Η συσχέτιση αυτή κατά το βάθος και πλάτος δύο εννοιών,είτε καταφατική είναι είτε αποφατική, αποτελεί ένα διαφορετικό από την έννοια νοητικό στοιχείο.Με αυτό δεν φέρνουμε στη συνείδηση μας απλά τις δύο έννοιες αλλά την λογική τους σχέση.Το νοητικό αυτό στοιχείο είναι η κρίση.
Αυτά μαθαίναμε κάποτε στο σχολείο αγαπητέ el.elyon στο μάθημα της λογικής.


Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 17:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon είσαι πολύ αλαζόνας για να μπορέσει να συζητήσει κανείς μαζί σου.
Και η αλαζονεία αυτή δε συνοδεύεται από λογική δεινότητα, γεγονός που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 10:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ el.elyon λες:

quote:
Σαφώς και είναι λογικό όταν η λογική είναι:

«Ο Αστυνόμος είναι όργανο,
Το μπουζούκι είναι όργανο,
Άρα ο Αστυνόμος είναι μπουζούκι!!!!!!!»


Εδώ έχεις λάθος γιατί είναι σαν να λες το παράδειγμα με την νυχτερίδα :

"Τα πουλιά έχουν φτερά
Η νυχτερίδα έχει φτερά
Άρα η νυχτερίδα είναι πουλί."

Συγκρίνοντας τις έννοιες νυχτερίδα και πουλί βέπουμε ότι δεν έχουν συνάφεια και αποκλείουμε την μία έννοια από την άλλη.
Η συσχέτιση αυτή κατά το βάθος και πλάτος δύο εννοιών,είτε καταφατική είναι είτε αποφατική, αποτελεί ένα διαφορετικό από την έννοια νοητικό στοιχείο.Με αυτό δεν φέρνουμε στη συνείδηση μας απλά τις δύο έννοιες αλλά την λογική τους σχέση.Το νοητικό αυτό στοιχείο είναι η κρίση.
Αυτά μαθαίναμε κάποτε στο σχολείο αγαπητέ el.elyon στο μάθημα της λογικής.


Wolf


Φίλε keraynos καλημέρα.

Φίλε δεν είναι σαν να λέω το παράδειγμα με την νυχτερίδα αλλά με το αεροπλάνο:

«Τα πουλιά έχουν φτερά.
Τα αεροπλάνα έχουν φτερά.
Άρα τα πουλιά είναι αεροπλάνα!»


Τα όσα λες δεν έχουν σχέση με αυτά που είπα. Παρόλα αυτά καλή η ανάλυση σου για το μάθημα της λογικής!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 11:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon είσαι πολύ αλαζόνας για να μπορέσει να συζητήσει κανείς μαζί σου.
Και η αλαζονεία αυτή δε συνοδεύεται από λογική δεινότητα, γεγονός που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!


Amalia μου ευχαριστώ. Με κολακεύεις!!!!!!!

Καλημέρα σου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 21:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon συγνώμη για την παρέμβαση αλλά κάνεις τίποτα άλλο από το να απαντάς ειρωνικά στα μηνύματα των υπολοίπων?
Ενώ έχεις κάποιες ιδέες,γιατί δεν τις παραθέτεις με εποικοδομητικό τρόπο?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 10:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

quote:
Impious Varmint: Αγαπητέ el.elyon συγνώμη για την παρέμβαση αλλά κάνεις τίποτα άλλο από το να απαντάς ειρωνικά στα μηνύματα των υπολοίπων?



Αγαπητέ μου δεν είσαι υπερβολικός?

Αγαπητέ μου έχεις διαβάζει όλα τα μηνύματα μου στο παρόν θέμα, στο φόρουμ?


quote:
Impious Varmint: Ενώ έχεις κάποιες ιδέες,γιατί δεν τις παραθέτεις με εποικοδομητικό τρόπο?

Δεν θα ήθελα να συνεχίσω να μιλάω για μένα γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Κάνω το καλύτερο που μπορώ!

Αγαπητέ μου για άλλη μια φόρα θα σου πω ότι εκτιμώ την συμμετοχή σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά το λέω γιατί πολλές φορές σου την "μπαίνουν" και τους απαντάς με έναν ιδιαίτερο τρόπο,χωρίς αυτό να είναι κακό.Ας συνεχίσουμε όμως την κουβέντα.Λάθος μου που παρέκκλινα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Azrael_gr_2000
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 21:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Azrael_gr_2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Παιδιά κ από μένα. Αν κ είμαι σχετικά παλιό μέλος, αποφάσισα μόλις τωρα να συμμετέχω ενεργά σε κάποια θέματα.

Δεν είναι κανένας σίγουρος ότι υπάρχει Θεός, διότι κανένας δεν τον έχει δει. Όλα υπόκεινται στην φύση του ανθρώπου να αναζητήσει κάτι ανώτερο από αυτόν, εφόσον στο Σύμπαν τίποτα δεν δημιουργήθηκε τυχαία.

Όπως είχε πει κ ο Αινστάιν, σε μια από τις διαλέξεις του, προς τους φοιτητές του:
- Αν πιστεύετε ότι καθορισμένοι φυσικοί νόμοι, διέπουν το Σύμπαν, τοτε δεν έχετε παρά να αναζητήσετε τον Νομοθέτη, των νόμων αυτών.

Άλλωστε, ο άνθρωπος, δεν φτιάχνει τους φυσικούς νόμους. ΑΠΛΑ, τους ανακαλύπτει, κ προσπαθεί να τους τυποποιήσει.

Τώρα, το κατά πόσον, ο Θεός, εμπλέκεται στις διάφορες δραστηριότητες, πιστεύω ότι φαίνεται από το γεγονός ότι υπάρχουμε ακόμα ως Φυλή, με αυτά που κάνουμε, κ είμαστε ικανοί να κάνουμε στο μέλλον. Αναφέρομαι σε πολέμους κ καταστροφές, προκαλούμενες από εμάς.

Progenies of the Great Apocalypse...Once AgainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2007, 11:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι : οι θρησκείες του κόσμου ασχολούνται με το ποιόν του Θεού και βάσει αυτού ερμηνεύουν την Δημιουργία του και τους Νόμους. Οι Επιστήμες από την πλευρά τους εξετάζουν την Δημιουργία και τους Νόμους αδιαφορώντας για την ύπαρξή του Θεού, πόσο μάλλον για το ποιόν του.

Και οι δύο ξεκινούν με το δικό τους αξίωμα :

Θρησκείες "Υπάρχει Θεός Αληθινός και είναι Αυτός, ο οποίος ...."

Επιστήμες "Υπάρχει Κόσμος Πραγματικός και είναι Αυτός, ο οποίος..."

Κατά συνέπεια οι ορισμοί και οι θεωρίες είναι θέμα αρχικής τοποθέτησης (πολύ Θεωρία του Χάους διαβάζω και δεν μ' αρέσει...) του ερμηνευτή πάνω στα πράγματα.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2007, 15:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Odysseus_nemo πολλές φορές οι θεωρίες της επιστήμης θεωρούνται πως εναντιώνονται σε αξιώματα της θρησκείας και για αυτό υπάρχει η σχετική "κόντρα".Ενα απλό πράδειγμα είναι η θεωρία της εξέλιξης που,αν θες,ανατρέπει τα Βιβλικά κείμενα που αναφέρουν την ξεχωριστή δημιουργία του ανθρώπου από την υπόλοιπη έμβια ύλη (ζώα,φυτά).

Αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ένα μεγάλο λάθος.Οπως λες και εσύ ασχολούνται με δύο άσχετα πράγματα το οποία όμως καταφέρνούν και συγκρούονται.Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον επιστήμονα να δηλώνει άθεος,γεγονός που φανερώνει πως η επιστήμη δεν επιδιώκει "να ρίξει" τον Θεό.Παρολ'αυτά ορισμένες θεωρίες που βρίσκονται προς απόδειξη μπορούν κάλλιστα να καταρρίψουν βασικές αξίες των θρησκειών.Ακόμη και αν η επιστήμη ασχολείται με τον υλικό και η θρησκεία με τον πνευματικό κόσμο.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2007, 11:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Impious Varmint, προσωπικά πιστεύω πως η Επιστήμη κι η Θρησκεία μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά εάν τα πεδία δράσης της κάθε μιας είναι σαφώς προδιαγεγραμμένα.
Πιστεύω ότι το πρόβλημα δημιουργείται όταν η μία "μπαίνει στα χωράφια" της άλλης.

Με άλλα λόγια, η Επιστήμη μπορεί να εξηγήσει το πότε δημιουργήθηκε ο πλανήτης μας, την χρονική στιγμή εμφάνισης ή εξαφάνισης διαφόρων ειδών του ζωικού βασιλείου, την ηλικία του ανθρώπινου είδους στην Γη κλπ.

Η θρησκεία θα πρέπει να έχει ως στόχο την ανάταση της ψυχής του ανθρώπου και την εξέλιξη της.
Αποδέχεται μια ανώτερη δύναμη η οποία δημιούργησε τον κόσμο κλπ.

Έως εδώ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί δεν υπάρχει κάποια σύγκρουση των πεδίων δράσης.
Όσον αφορά την Γένεση του κόσμου μας, νομίζω πως θα ήταν λάθος να πάρουμε κατά γράμμα τους σχετικούς μύθους κάποιας θρησκείας.
Θα μπορούσαμε πχ να αναζητήσουμε κάποιους συμβολισμούς που είναι κρυμμένοι στο μύθο, να δούμε την κοινή βάση μεταξύ ανάλογων μύθων κι ακόμα να τους προσεγγίσουμε έχοντας κατά νου ότι ήταν μια προσπάθεια κάποιων προγενέστερων ανθρώπων να εξηγήσουν την Δημιουργία.
Αλλά δεν χρειάζεται να πάρουμε κατά γράμμα το μύθο.

Με άλλα λόγια, δεν πιστεύω ότι η Επιστήμη θα μπορούσε να αποδείξει ποτέ ότι δεν υπάρχει Θεός ή Ψυχή.
Όπως δεν πιστεύω ότι κάποια Θρησκεία θα μπορούσε να αποδείξει ότι ο δικός της μύθος δημιουργίας είναι κατά γράμμα πραγματικός, καταρρίπτοντας έτσι τις ανακαλύψεις της Επιστήμης.

Εάν λοιπόν υπάρχουν κάποιοι σαφείς διαχωρισμοί, νομίζω πως είναι δυνητικά εφικτό αυτό που αναφέρεις:

quote:
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον επιστήμονα να δηλώνει άθεος,γεγονός που φανερώνει πως η επιστήμη δεν επιδιώκει "να ρίξει" τον Θεό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2007, 12:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus: νομίζω πως θα ήταν λάθος να πάρουμε κατά γράμμα τους σχετικούς μύθους κάποιας θρησκείας.
Θα μπορούσαμε πχ να αναζητήσουμε κάποιους συμβολισμούς που είναι κρυμμένοι στο μύθο, να δούμε την κοινή βάση μεταξύ ανάλογων μύθων κι ακόμα να τους προσεγγίσουμε έχοντας κατά νου ότι ήταν μια προσπάθεια κάποιων προγενέστερων ανθρώπων να εξηγήσουν την Δημιουργία.
Αλλά δεν χρειάζεται να πάρουμε κατά γράμμα το μύθο.


Και εδώ θα πρέπει να ρωτήσουμε και τα αυτονόητα γιατί μάλλον έχουν πάψει να είναι αυτονόητα!

Τι είναι ο μύθος?

Ποιος έγραψε τους μύθους και έκρυψε τα σύμβολα?


quote:
Dying Incubus: Η θρησκεία θα πρέπει να έχει ως στόχο την ανάταση της ψυχής του ανθρώπου και την εξέλιξη της.
Αποδέχεται μια ανώτερη δύναμη η οποία δημιούργησε τον κόσμο κλπ.

Τι θα πει η θρησκεία, είναι μια?


quote:
Dying Incubus: Με άλλα λόγια, δεν πιστεύω ότι η Επιστήμη θα μπορούσε να αποδείξει ποτέ ότι δεν υπάρχει Θεός ή Ψυχή.

Γιατί μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι υπάρχει Θεός ή Ψυχή?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 28/08/2007 12:16:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2007, 12:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου.Επιστήμη και Θρησκεία είναι εξ'ορισμού διαφορετικές αλλά και αλληλοσυγκρουόμενες όταν δεν ασκούνται σωστά.Και δεν ασκούνται σωστά όταν η μια προσπαθεί να υποσκελίσει την άλλη,γεγονός που συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια,για πολλούς και διάφορους λόγους.

Η πλάστιγγα της προσωπικής μου συμπάθειας τείνει προς την επιστήμη,διότι ακολουθώντας ένα οργανωμένο και λογικό σχέδιο καταφεύγει σε ασφαλή συμπεράσματα,κοινώς αποδεκτά και ευρέως κατανοητά.Από πλευρά η πολυποικιλότητα των θρησκειών ανά τον κόσμο και οι "υποτακτικές" τεχνικές τους είναι λογικό να απομακρύνουν κάποιον που έχει θέσει ως γνώμονα την Ελευθερία της Γνώσης.

Ασχέτως των βασικών αξιωμάτων τόσο της Επιστήμης όσο και της Θρησκείας,η μεγάλη τους διαφορά είναι στον τρόπο με τον οποίο προσπαθούν να περάσουν αυτές της αξίες στους "υποστηρικτές" τους.


......................................................................


Αγαπητέ el.elyon οι φιλοσοφικές σου ερωτήσεις δύσκολα θα βρουν απαντήσεις που να σε ικανοποιούν.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 08:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Impious Varmint, σαφώς και θα πρέπει κι η Επιστήμη κι η Θρησκεία να επεμβαίνουν στο δικό τους πεδίο η κάθε μία.
Ευχής έργον θα ήταν να μπορούσαν να λειτουργήσουν συνθετικά αλλά από την στιγμή που ως ανθρώπινα όντα έχουμε μάθει να λειτουργούμε χωριστικά αυτό μου φαντάζει δύσκολο, τουλάχιστον προς το παρόν.

Σκέφτομαι επίσης ότι δεν είναι εύκολο για κάποιον άνθρωπο να βασιστεί αποκλειστικά στη μία και να απορρίψει ολοσχερώς την άλλη.
Σε μια περιπέτεια που αφορά την υγεία του, το λογικό θα είναι να στραφεί για την αντιμετώπιση της στην Επιστήμη - ασχέτως αν έχει εναποθέσει τις ελπίδες του και στην Ανώτερη Δύναμη στην οποία πιστεύει.
Σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής του ίσως να στραφεί στην Θρησκεία.

Από κει και πέρα είναι στην δική του κρίση το πως θα μπορέσει να διαχωρίσει τα πεδία δράσης της κάθε μίας αλλά και να τους επιτρέψει να λειτουργήσουν παράλληλα - αν πιστεύει βέβαια ότι κάτι τέτοιο τον ωφελεί.

quote:
Ασχέτως των βασικών αξιωμάτων τόσο της Επιστήμης όσο και της Θρησκείας,η μεγάλη τους διαφορά είναι στον τρόπο με τον οποίο προσπαθούν να περάσουν αυτές της αξίες στους "υποστηρικτές" τους.

Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει όντως μια διαφορά στον τρόπο με τον οποίο μεταδίδουν τις αξίες τους στους υπόλοιπους ανθρώπους.
Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι κι οι δύο έχουν τις δικές τους "τεχνικές".
Σε πόσες περιπτώσεις πχ η Επιστήμη αποδέχεται αυτό που αποδεικνύεται προς το παρόν απορρίπτοντας το αναπόδεικτο - πρακτικά κι όχι θεωρητικά - και σε πόσες περιπτώσεις η Θρησκεία αποδέχεται το μη ορατό απορρίπτοντας το ορατό?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 09:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπήρχε Θεός,θα έριχνε μια μεγάααααααααλη βροχή να σβήσουν οι φωτιές.Αν υπήρχε θεός,θα έριχνε φωτιά να κάψει πολύ κόσμο που του αξίζει.Αν υπήρχε θεός,θα έπαιρνε το μαγικό του ραβδάκι και θα έφερνε πίσω στην ζωή την μάνα με τα τέσσερα παιδάκια,θα έχτιζε ως δια μαγείας τα σπίτια των ανθρώπων,θα σήκωνε την στάχτη από την γη μας και θα ξανάκανε πράσινο τον τόπο.
Δεν ξέρω αν είμαι εντός ή εκτός θέματος.Είμαι;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 10:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, αν υπάρχει ο Θεός έκανε τον τόπο πράσινο κι εμείς τον κάψαμε.
Μας έδωσε την βροχή κι εμείς αλλάξαμε τα φώτα του πλανήτη.
Έδωσε τη νόηση στους ανθρώπους να οργανωθούν σε κοινωνίες και να μένουν σε σπίτια για να προφυλάσσονται αλλά εμείς χρησιμοποιήσαμε αυτή τη νόηση για να λειτουργήσουμε καταστρεπτικά για αυτές τις κοινωνίες.

Ποιός φταίει λοιπόν?
Αυτός ή εμείς?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 11:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του Θεού,μια τέτοια καταστροφή είναι πέρα για πέρα έργο ανθρώπινο.Δεν μας φταίει κανείς...Εμείς είμαστε υπαίτιοι των ενεργιών μας.Εχουμε οναμάσει την ασυδοσία απέναντι στην φύση ως ανάπτυξη.Μπορούμε να γευτούμε τώρα τους καρπούς αυτής της "αναπτυξης".Και σε λίγα χρόνια,αν συνεχίσουμε με τέτοιους ρυθμούς,αναρωτίεμαι αν θα υπάρχουμε ακόμα.Οχι γιατί θα ρίξει ο Θεός φωτιά να μας κάψει,αλλά γιατί θα έχουμε καεί από μόνοι,κυνηγώντας ματαιόδοξα τα ηλίθια αναπτυξιακά μας συμφέροντα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 13:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υπήρχε Θεός,θα έριχνε μια μεγάααααααααλη βροχή να σβήσουν οι φωτιές.Αν υπήρχε θεός,θα έριχνε φωτιά να κάψει πολύ κόσμο που του αξίζει.Αν υπήρχε θεός,θα έπαιρνε το μαγικό του ραβδάκι και θα έφερνε πίσω στην ζωή την μάνα με τα τέσσερα παιδάκια,θα έχτιζε ως δια μαγείας τα σπίτια των ανθρώπων,θα σήκωνε την στάχτη από την γη μας και θα ξανάκανε πράσινο τον τόπο.
Δεν ξέρω αν είμαι εντός ή εκτός θέματος.Είμαι;

Αγαπητή maraki η απάντηση που θα πάρεις είναι έτοιμη, οτι ο Θεός άφησε τον άνθρωπο σε ελεύθερες επιλογές αφήνοντας τον άνθρωπο να ενεργεί κατα βούληση κρατώντας τα ρέστα για την αιώνια μεταθανάτιο ζωή.
Σε μερικά θρησκευτικά κείμενα όμως τα αυτοαποκαλούμενα ιερά βλέπουμε τα εντελώς αντίθετα πράγματα, τον βλέπουμε να δίνει τα ρέστα επι τόπου, αυτό είναι που μας κάνει να βλέπουμε απο παντού αδιέξοδα σχετικά με την ύπαρξη του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 19:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ maraki8

Γράφεις:
"Αν υπήρχε θεός,θα έριχνε φωτιά να κάψει πολύ κόσμο που του αξίζει."

Και ποιός κατα τη γνώμη σου ειναι αρμόδιος, να κρίνει ποιός είναι άξιος για πυρπολισμό και ποιός όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 12:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Δημιουργός αγαπητέ samuel1974.Ο Θεός...
Αυτός δεν είναι ο κριτής των πάντων???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 09:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποιός κατα τη γνώμη σου ειναι αρμόδιος, να κρίνει ποιός είναι άξιος για πυρπολισμό και ποιός όχι;
Με πρόλαβε ο impious varmint.Ο θεός αγαπητέ μου.Αλλά μάλλον κάνει ρεπά ο Θεός τις μέρες που τον χρειάζεται πραγματικά ο κόσμος.
Και ναι οκ,δέχομαι σαφέστατα ότι οι συμφορές που μας βρήκαν είναι καθαρά από ανθρώπινο χέρι,αδιαμφισβήτητα.Εγώ απλά είπα,αυτός ο γεράκος με τα μακριά άσπρα μαλλιά,να κουνήσει τα μαγικά του χέρια και να σβήσει τον εφιάλτη από τις συνειδήσεις μας,να ξανακάνει πράσινα τα καμμένα και να σώσει τους ανθρώπους που πέθαναν...Ζητάω πολλά για τον Παντοδύναμο;ένα θαύμα μόνο είναι για αυτόν...ένα θαυματάκι μόνο...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 13:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα θαύμα αγαπητή μου maraki8 το οποίο μας το αρνείται πεισματικά...Ενα θαύμα που δεν πρόκειται ποτέ να πραγματοποιηθεί...
Και μάλλον θα πρέπει πάλι μόνοι μας να τα βγάλουμε πέρα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 14:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαύμα ;
Δεν αποκλείεται να δακρύσει καμιά εικόνα σε κανά μοναστήρι εκεί κοντά και θα είναι όλα κομπλέ.

Αλήθεια… η επίσημη εκκλησία γιατί δεν ακούγεται ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 18:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ευστράτιε θα τοποθετηθεί όταν κρίνει πως μπορεί να αποκομίσει κάποιο συμφέρον.Πάντα έτσι δεν γίνεται???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2007, 23:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , παρακολουθώντας τις ειδήσεις για τις πυρκαγιές δορυφορικά από το BBC World , είδα μερικές τραγελαφικές σκηνές οι οποίες προφανώς κόπηκαν από τις μεταδόσεις των δικών μας καναλιών .
Συγκεκριμένα όταν οι φλόγες άρχισαν να απειλούν ένα μοναστήρι , οι μοναχοί αντί να πάρουν μάνικες , κουβάδες , ή ότι τέλος πάντων μέσο πυρόσβεσης διέθεταν , πήραν στα χέρια τους τις εικόνες και τους σταυρούς και κραδαίνοντας τα απειλητικά προς την φωτιά , προσπαθούσαν με αυτά να την αποτρέψουν και να εξορκίσουν το κακό .
Η θρησκοληψία και η δεισιδαιμονία σε όλο τους το μεγαλείο !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 00:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...οι μοναχοί, πήραν στα χέρια τους τις εικόνες και τους σταυρούς και κραδαίνοντας τα απειλητικά προς την φωτιά , προσπαθούσαν με αυτά να την αποτρέψουν και να εξορκίσουν το κακό .


Τελικά το ξόρκισαν το κακό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 01:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως δήλωσε ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, πριν αναχωρήσει για το Μαϊάμι, ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής τού έδωσε το φυλαχτό του, για να τον φυλάει από τις επισκέψεις της αγάπης του Θεού.
Και σε ρωτώ εγώ εσένα, ήταν σωστό αυτό που έκανε ο Πρωθυπουργός;
Έστειλε το φυλαχτό του στο Μαϊάμι και κάηκε όλη η Ελλάδα...
Ε, ήταν λογικό να συμβεί το κακό. Έμεινε η Ελλάδα αφύλαχτη.
Μόνο τον Χριστόδουλο σκέφτηκε.
Αυτός να είναι φυλαγμένος και οι άλλοι άς καούν.
Θέλουμε το φυλαχτό μας πίσω! Το απαιτούμε!
Να βρεί άλλο φυλαχτό ο Χριστόδουλος, δεν μας νοιάζει.
Άς πάρει καμιά εικόνα να τον φυλάει, χάθηκαν οι εικόνες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 02:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται σε μια χώρα, που το 97% των πολιτών της είναι Χριστιανοί και μάλιστα ορθόδοξοι, να παρουσιάζει τέτοιο χάλι;
Μια χώρα για τα πανηγύρια. Άχρηστοι σε όλα.
Μα να είμαστε Χριστιανοί ορθόδοξοι και να καίγεται όλη η χώρα;
Που ήταν ο Θεός; Γιατί δεν ήρθε;
Δεν μπορεί, κάτι άλλο συμβαίνει εδώ...
Εγώ παιδιά εκτιμώ, ότι οι φωτιές, ήταν η επίσκεψη της μεγάλης αγάπης του Θεού στην χώρα μας.


Edited by - Συνοδινός on 04/09/2007 02:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 09:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι είδα,σε ελληνικές ειδήσεις,διάφορες εκκλησίες ανα την χώρα,να κάνουν λιτανείες των εικόνων/προστάτων αγίων τους,για να σωθεί η χώρα από τις φωτιές.Δεν λέω,καλή η πίστη,αλλά αν όοοοοολοι αυτοί που ακολουθούσαν τις λιτανείες,παίρνανε ένα κλαράκι στο χέρι και δεν περιμένανε από τον Θεό να τους λυπηθεί,λέω αν,ίσως να ήταν και λιγάκι καλύτερα....

quote:
Που ήταν ο Θεός; Γιατί δεν ήρθε;
Δεν είπαμε;έκανε τα ρεπά του...

quote:
Αλήθεια… η επίσημη εκκλησία γιατί δεν ακούγεται ;
Μα πως αγαπητέ!!Τοποθετήθηκε!!Είδα μια διαφήμιση στην τηλεόραση,από μη κυβερνητικό φιλανθρωπικό ίδρυμα της εκκλησίας,να ζητάει να βάλουμε ΠΑΛΙ τα λεφτά εμείς.Λες και δεν μπορεί η εκκλησία να δώσει το κατιτίς της...Ώχου μωρέ,τα ίδια και τα ίδια.Όσο απών ήταν το κράτος τέτοιες στιγμές,τόσο απών ήταν και η εκκλησία...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 11:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου , παρακολουθώντας τις ειδήσεις για τις πυρκαγιές δορυφορικά από το BBC World , είδα μερικές τραγελαφικές σκηνές οι οποίες προφανώς κόπηκαν από τις μεταδόσεις των δικών μας καναλιών .
Συγκεκριμένα όταν οι φλόγες άρχισαν να απειλούν ένα μοναστήρι , οι μοναχοί αντί να πάρουν μάνικες , κουβάδες , ή ότι τέλος πάντων μέσο πυρόσβεσης διέθεταν , πήραν στα χέρια τους τις εικόνες και τους σταυρούς και κραδαίνοντας τα απειλητικά προς την φωτιά , προσπαθούσαν με αυτά να την αποτρέψουν και να εξορκίσουν το κακό .
Η θρησκοληψία και η δεισιδαιμονία σε όλο τους το μεγαλείο !!!


Αγαπητέ Sesostris το επιβεβαιώνω και εγώ.Είναι πράγματι τραγελαφικό...Και όμως αγαπητοί,αυτά συμβαίνουν ακόμη και στον 21ο αιώνα.Ψυχικό σθένος στο ναδίρ,ψυχική αποβλάκωση στο ζενίθ.αυτή είναι η πραγματικότητα...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy