ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αν υπήρχε θεός ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 13:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αλήθεια… η επίσημη εκκλησία γιατί δεν ακούγεται ;
--------------------------------------------------------------------------------
maraki8
Μα πως αγαπητέ!!Τοποθετήθηκε!!Είδα μια διαφήμιση στην τηλεόραση,από μη κυβερνητικό φιλανθρωπικό ίδρυμα της εκκλησίας,να ζητάει να βάλουμε ΠΑΛΙ τα λεφτά εμείς.Λες και δεν μπορεί η εκκλησία να δώσει το κατιτίς της...Ώχου μωρέ,τα ίδια και τα ίδια.Όσο απών ήταν το κράτος τέτοιες στιγμές,τόσο απών ήταν και η εκκλησία...

Αγαπητή φίλη maraki8, η εκκλησία όπως πάντοτε είναι σπάταλη στις ευχές και τσιγκούνα στην βοήθεια από την τσέπη της .
Αν πράγματι ήθελε να βοηθήση τους πολυπαθείς συμπατριώτες μας , αντί για την γελοία συνεισφορά των 500.000 και τηνδιενέργεια εράνου για να δώση αυτά που θα προσφέρουν οι πιστοί , ίσως και με κάποια παρακράτηση , θα μπορούσε απλά να παραιτηθή από το προνόμιο του αφορολόγητου και να διαθέση τους φόρους που δεν καταβάλλει για μία πενταετία στους πυροπαθείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 14:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ποιος κυβερνάει εδώ και 30 χρόνια???????

Ο Θεός είναι ο Πρωθυπουργός της Ελλάδας?

Αλλά γιατί τα βάζετε μόνο με τον Θεό των Χριστιανών, που είναι οι Θεοί των Αρχαίων Ελλήνων, που είναι τα Θεϊκά Όντα της Θεοσοφίας?

Αλλά αφού για σας δεν υπάρχει Θεός γιατί συνεχίζετε να κατηγορείτε αυτόν που πιστεύετε ότι δεν Υπάρχει?

Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι σε λίγες μέρες δεν θα ψηφίζετε ούτε τον Θεό και ούτε τον Αρχιεπίσκοπο……….???????!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

urban
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 15:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urban  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα στο forum.. (για πρώτη φορά )

Δεν ξέρω αν πρέπει να κατηγορηθεί αυτός ο Θεός ή κάποιος άλλος... Όμως την ώρα που εκατομμύρια Ελλήνων προσφέρουν βοήθεια στους πληγέντες απ'το υστέρημα τους,την ώρα που ο Χριστόδουλος έχει την διαβεβαίωση υπουργού της κυβέρνησης, για άλλα 30 εκατομμύρια ευρώ,δωράκι απ'το κράτος για την εκκλησία...500.000 ευρώ και ότι άλλο μαζέψει το ποίμνιο.. "είναι λίγα,πολύ λίγα τι να πώ..."

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 15:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ maraki8

Γραφεις:
"Ζητάω πολλά για τον Παντοδύναμο;ένα θαύμα μόνο είναι για αυτόν...ένα θαυματάκι μόνο..."

Στο μήνυμα που σου είχα απαντήσει, αναφερόσουν στο ότι ο Θεός πρέπει να ρίξει φωτιά και να κάψει πολύ κόσμο που του αξίζει. Και ρώτησα, ποιος είναι κατά τη γνώμη σου αρμόδιος να κρίνει τους άξιους πυρπολισμου?

Ο Θεός δεν είναι ούτε μάγος, ούτε γερος. Εσύ όμως, προσευχήθηκες να ρίξει ο Θεός βροχή η κοροϊδεύεις αυτούς που τον πιστεύουνε λέγοντας: Που είναι ο Θεός σας να σας βοηθήσει. Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου δεν προσευχήθηκα ούτε λεπτό. "Μακριά ακούγεται το δρεπάνι", όπως έλεγε και ο Σεφέρης.

Φταίει ο Θεός, που έχουμε φλομώσει την ατμόσφαιρα με διοξείδια και έχει γίνει η γη θερμοκήπιο και ξεραίνονται τα πεύκα, που τα φυτεύουμε λες και επίτηδες για αναδάσωση ενώ ξέρουμε ότι έχουνε ρητίνη?

Πέραν αυτού. Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουνε από αυτοκινητιστικά δυστυχήματα σε μια έξοδο, παρα σε μια εβδομάδα πυρκαϊάς. Φταίει ο Θεός, που εμείς το σανιδώνουμε πιωμένοι, που οι εργολάβοι δεν κάνουνε τις κατάλληλες κλίσεις στις στροφές, που οι τροχονόμοι αντί να κόβουνε κεφαλια στην εθνική, χαλβαδιαζουνε τα πιπίνια, πινώντας τη φράπα τους στην Πατησίων, που ο υπάλληλος πετάει στο καλάθι των αχρηστων την κλήση, επειδή πήρε τηλέφωνο ο τάδε γνωστός του τάδε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 17:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιθυμία γονιμοποιεί τη θρησκευτική φαντασία, που με τη σειρά της δημιουργεί βιωματικές ψευδαισθήσεις. Έτσι, γίνεται ο αδύνατος, δυνατός. Ο αμαθής, σοφός. Ο φτωχός, πλούσιος. Ο θνητός άνθρωπος, αθάνατος θεός.

Κατ επέκταση, και ο Σαμουήλ…….κριτής της ανεπάρκειας του ανθρώπου και (φυσικά..) της επάρκειας του θεού…..

Ο νοών νοείτω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φταίει ο Θεός, που έχουμε φλομώσει την ατμόσφαιρα με διοξείδια και έχει γίνει η γη θερμοκήπιο και ξεραίνονται τα πεύκα, που τα φυτεύουμε λες και επίτηδες για αναδάσωση ενώ ξέρουμε ότι έχουνε ρητίνη?

Πέραν αυτού. Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουνε από αυτοκινητιστικά δυστυχήματα σε μια έξοδο, παρα σε μια εβδομάδα πυρκαϊάς. Φταίει ο Θεός, που εμείς το σανιδώνουμε πιωμένοι, που οι εργολάβοι δεν κάνουνε τις κατάλληλες κλίσεις στις στροφές, που οι τροχονόμοι αντί να κόβουνε κεφαλια στην εθνική, χαλβαδιαζουνε τα πιπίνια, πινώντας τη φράπα τους στην Πατησίων, που ο υπάλληλος πετάει στο καλάθι των αχρηστων την κλήση, επειδή πήρε τηλέφωνο ο τάδε γνωστός του τάδε?



Φυσικά και όχι αγαπητέ samuel1974,δεν φταίει.Και είναι τεράστιο λάθος να φορτώνουμε στον Θεό τα "χάλια" που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε.Αλλά όταν έρχεται μια συμφορά,γιατί προσευχόμαστε και παρακαλάμε σαν ελεήμονες πιστοί για θεεική βοήθεια?Εμείς δεν φταίμε?Εμείς δεν πρέπει να το διορθώσουμε?Μόνοι μας...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 19:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Αλλά γιατί τα βάζετε μόνο με τον Θεό των Χριστιανών...

Μήπως γιατί μας έχουν επιβάλει να πληρώνουμε τους εκπροσώπους Του και να συντηρούμε την επιχείρηση Του ;

Λέω εγώ τώρα...


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 01:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι σε λίγες μέρες δεν θα ψηφίζετε ούτε τον Θεό και ούτε τον Αρχιεπίσκοπο……….???????!!!!!!!

Φυσικά φίλτατε el.elyon και το έχουμε εμπεδώσει , ότι στο παπαδοκρατούμενο Ελλαδιστάν ο Αρχιεπίσκοπος δεν εκλέγεται από τους πιστούς , αυτούς το παπαδαριό τους έχει χεσ..να , αλλά από μια κλίκα ρασοφόρων ύστερα από ίντριγκες , συκοφαντίες και πισώπλατα μαχαιρώματα .
Στο τέλος όμως τα βρίσκουν αλληλοσυγχωρούνται και συμφιλιώνονται , έχουν βλέπεις κοινή επιδίωξη για το πως θα αρμέξουν το κοπάδι , το ποίμνιο , όπως το αποκαλούν . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 01:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint
Φυσικά και όχι αγαπητέ samuel1974,δεν φταίει.Και είναι τεράστιο λάθος να φορτώνουμε στον Θεό τα "χάλια" που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε.Αλλά όταν έρχεται μια συμφορά,γιατί προσευχόμαστε και παρακαλάμε σαν ελεήμονες πιστοί για θεεική βοήθεια?Εμείς δεν φταίμε?Εμείς δεν πρέπει να το διορθώσουμε?Μόνοι μας...

Φίλε μου, αυτό μου θυμίζει τη μέρα που διαγνώστηκα με καρκίνο. Την πρώτη μέρα που θα πήγαινα για την πρώτη χημειοθεραπεία, μου λέει η μάνα μου: "Θα πάω και γω να ανάψω ένα κερί να σε βοηθήσει".

- Βάστα ρε μάνα, της λέω. Μην μπλέξουμε τους ειδικούς. Αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει ο θεός, να μην τρέχω τζάμπα στα νοσοκομεία για 5,5 ώρες χημειοθεραπεία. Πάμε κατευθείαν στην εκκλησία ζητάμε από το θεό να μας θεραπεύσει.

- Οχι, παιδάκι μου, απάντησε τρομοκρατημένη, χέσε τα κεριά. Πάμε στο νοσοκομείο.

Ετσι, ακολούθησα την επιστημονική οδό και έγινα καλά. Δόξα τω γιατρώ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 08:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετσι, ακολούθησα την επιστημονική οδό και έγινα καλά. Δόξα τω γιατρώ!
macedon


Το έψαξες όμως μήπως ο γιατρός είχε ....την θεία καθοδήγηση ; (Που να έχει τέτοιες ικανότητες από μόνο του το ..ανθρωπάκι).
Οπότε άν συμβαίνει κάτι τέτοιο ,μπορείς να θεωρείσαι..ευλογημένος !
Αμήν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 09:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι, ακολούθησα την επιστημονική οδό και έγινα καλά.

Και θα παραμείνεις καλά, φίλε μου!

quote:
Αλλά όταν έρχεται μια συμφορά,γιατί προσευχόμαστε και παρακαλάμε σαν ελεήμονες πιστοί για θεεική βοήθεια?

Φίλε Impious Varmint, εν μέρει την κατανοώ αυτή την ανθρώπινη στάση.
Σε μια στιγμή δύσκολη για εμάς όπου μας πιάνει απελπισία ή απόγνωση για μια κατάσταση που βιώνουμε μπορεί να επιθυμούμε μια ξαφνική βοήθεια από κάποιον που να μπορεί να μας την προσφέρει.
Το θέμα είναι όμως να ενεργοποιηθούμε εμείς οι ίδιοι ως άνθρωποι ώστε να μην οδηγούμε την ζωή μας - ή και τις ζωές των άλλων - στην απελπιστική κατάσταση του να νιώθουμε ανήμποροι.
Φυσικά πάντοτε υπάρχουν κακοτυχίες που δεν τις προκαλούμε εμείς αλλά σε πολλές περιπτώσεις είμαστε υπεύθυνοι ή συνυπεύθυνοι.
Στο θέμα των πυρκαγιών πχ φέρουμε μεγάλο φορτίο ευθύνης εμείς οι άνθρωποι, σωστά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 10:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα είναι όμως να ενεργοποιηθούμε εμείς οι ίδιοι ως άνθρωποι ώστε να μην οδηγούμε την ζωή μας - ή και τις ζωές των άλλων - στην απελπιστική κατάσταση του να νιώθουμε ανήμποροι.

Άν και όταν το καταφέρουμε αυτό φίλε Dying Incubus (μακάρι) θα έχουμε επιτύχει δύο σημαντικά πράγματα :
1 . Τεράστια βελτίωση της καθημερινής μας ζωής , και σε θέματα υγείας (το σπουδαιότερο), αλλά και άλλων μεγάλων πληγών του πλανήτη. Φυσικά δεν πρόκειται ο κόσμος να γίνει τέλειος (αδύνατο), αλλά άν βασίζεσαι μόνο στις δυνάμεις σου ,αυτές αποδεικνύονται μεγαλύτερες από ότι νόμιζες . Ειδικά άν δεν περιμένεις βοήθεια από εξώκοσμα αόρατα όντα.
2 . Κατάργηση των θρησκειών (ναι και της δικιάς μας παρόλο...που είναι η καλύτερη !), που διαχρονικά έκαναν πολύ περισσότερο κακό από ότι καλό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 12:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- Βάστα ρε μάνα, της λέω. Μην μπλέξουμε τους ειδικούς. Αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει ο θεός, να μην τρέχω τζάμπα στα νοσοκομεία για 5,5 ώρες χημειοθεραπεία. Πάμε κατευθείαν στην εκκλησία ζητάμε από το θεό να μας θεραπεύσει.

- Οχι, παιδάκι μου, απάντησε τρομοκρατημένη, χέσε τα κεριά. Πάμε στο νοσοκομείο.

Ετσι, ακολούθησα την επιστημονική οδό και έγινα καλά. Δόξα τω γιατρώ!



Αγαπητέ macedon "Δόξα τω Θεώ" που έγινες και παραμένεις καλά.Ή μάλλον "Δόξα τω γιατρώ"?

Όπως είχα πει και σε παλαιότερο μήνυμα είναι,κατά τηνταπεινή μου άποψη,η μεγαλύτερη ανοησία της εποχής μας να στηρίζουμε την ύπαρξη μας σε θεολογικές οντότητες.Τυγχάνει να γνωρίζω από προσωπική εμπειρία,ανθρώπους που ενώ χρειάζονται συνεχή ιατρική παροκολούθηση,να προτιμούν να παρατήσουν τις θερεπείες,αναζητώντας γιατρειά σε απομακρυσμένα μοναστήρια,όπου θαυματουργοί μοναχοί θεραπεύουν από συνάχι μέχρι καρκίνους.Δικαιωμα τους να το κάνουν...Το πρόβλημα δημιουργείται όταν απεβιώνει ο ασθενής και οι οργισμένοι συγγενείς "φορτώνουν" στην κυριολεξία τον θάνατο του αγαπημένου τους προσώπου αποκλειστικά και μόνο στους γιατρούς,επικαλούμενοι χίλιους δυο λόγους.Από την άλλη πλευρά αν θεραπευτεί ο ασθενής,πράγμα που όλοι εύχονται,τα τάματα "πάνε και έρχονται",οι προσευχές θεωρούνται πως έπιασαν τόπο και γενικότερα υπάρχει μια έκδηλη ευχαρίστηση για την ευγνωμοσύνη του Θεού.

Αγαπητέ μου macedon πάλι καλά που η μητέρα σου,είχε καθαρό μυαλό εκείνη την στιγμή.Αλλιώς θα ήταν μάλλον δύσκολα τα πράγματα.Διότι όπως μάλλον θα ξέρεις,οι ουρές αναμονής για την "θεική γιατρειά" είναι μεγαλύτερες και από αυτές στο ΙΚΑ της Νίκαιας.

quote:
Σε μια στιγμή δύσκολη για εμάς όπου μας πιάνει απελπισία ή απόγνωση για μια κατάσταση που βιώνουμε μπορεί να επιθυμούμε μια ξαφνική βοήθεια από κάποιον που να μπορεί να μας την προσφέρει.
Το θέμα είναι όμως να ενεργοποιηθούμε εμείς οι ίδιοι ως άνθρωποι ώστε να μην οδηγούμε την ζωή μας - ή και τις ζωές των άλλων - στην απελπιστική κατάσταση του να νιώθουμε ανήμποροι.
Φυσικά πάντοτε υπάρχουν κακοτυχίες που δεν τις προκαλούμε εμείς αλλά σε πολλές περιπτώσεις είμαστε υπεύθυνοι ή συνυπεύθυνοι.
Στο θέμα των πυρκαγιών πχ φέρουμε μεγάλο φορτίο ευθύνης εμείς οι άνθρωποι, σωστά?


Ακριβώς αγαπητέ μου Dying_Incubus.Ακριβώς...
Και εγώ προσωπικά κατανοώ πλήρως την ανάγκη αυτή του ανθρώπου για κάποια ανώτερη βοήθεια (και εγώ την ζητάω ορισμένες φορές,ας μην κρύβομαι πίσω από το δάκτυλο μου).Το θέμα είναι να μην στηρίζουμε ολόκληρη μας την ύπαρξη ολοκληρωτικά στον Θεό και την απαράμιλλη ελεημοσύνη του.Οφείλουμε κάποτε να κατανοήσουμε τις δυνάμεις μας,να εμποδώσουμε πως είμαστε υπεύθυνοι για ότι συμβαίνει στην ζωή μας και να καταλάβουμε πως μπορούμε να αντιμέτωπίσουμε τις όποιες δυσκολίες παρουσιαστούν αρκεί να έχουμε πίστη στους εαυτούς μας και γενικότερα στην ανθρώπινη ικανότητα.Όπως είπα είμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για τα "χάλια" μας αλλά παράλληλα θα είμαστε και αυτοί που θα το αξίζουν ολοκληρωτικά αν ποτέ καταφέρουμε και τα διορθώσουμε.

Για τα πεπραγμένα σ'αυτόν τον κόσμο που ζούμε και αναπνέουμε δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε κάποια "ανώτερη" βοήθεια.Τώρα τι θα συμβεί σε κάποιο άλλο κόσμο είναι άλλο θέμα,το οποίο προσωπικά δεν με απασχολεί, διότι αν με απασχολούσε θα περιόριζε σημαντική την ελεύθερη σκέψη μου.Και ένας άνθρωπος με περιορισμένη σκέψη και "κολλήματα" είναι ένας "αποβλακωμένος" άνθρωπος.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 08:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ποιός είπε ότι ο Θεός φταίει για τις φωτιές και τις συμφορές;το ξεκαθάρισα και σε προηγούμενο μήνυμά μου αυτό.Εγώ απλά ρώτησα ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΑΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ.Γιατί ο παντοδύναμος και πάνσοφος Θεός,δεν έκανε κάτι για να σωθεί η πατρίδα και οι άνθρωποι.Μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε αλα Ακάθιστο Ύμνο;να σταθούμε ολυνυχτίς όρθιοι και να ψάλλουμε την Υπερμάχω,προσευχόμενοι για έλεος από την Παναγία;Αλλά τώρα που το θυμήθηκα,ας έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά.Να δούμε πόσα από τα καμμένα διεκδικεί η εκκλησία...Και για πόσα μέρη που κάηκαν,τρίβει τα χέρια της...500.000 ευρώ σου λέει μετά.Έλα τώρα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 09:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε D.P.J. 10, προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος λόγος για να καταργηθούν οι θρησκείες.
Πιστεύω ότι οι θρησκείες θα έπρεπε να αναδιαρθρωθούν και να αποκτήσουν έναν άλλον χαρακτήρα από αυτόν που έχουν σήμερα.
Έναν χαρακτήρα ο οποίος θα βοηθά το κάθε άτομο να εξελιχθεί πνευματικά και να το βοηθά να στραφεί προς την ελευθερία του νου.
Τα στοιχεία φανατισμού, δογματισμού κι εκφοβισμού - έμμεσου ή άμεσου - των πιστών θα πρέπει φυσικά να εξαλειφθούν...
Στην παρούσα φάση της ανθρωπότητας θεωρώ ότι ένα μεγάλο μέρος των πιστών κάθε θρησκείας λειτουργεί χωριστικά ως προς την αντίληψη του Θείου κι όχι συνθετικά που - κατά την άποψη μου πάντα - είναι και το ιδεατό.
Όσο όμως μια θρησκεία κι η επιβολή της εξυπηρετεί διάφορα άλλα εγωιστικά συμφέροντα, κάτι τέτοιο δε μπορεί δυστυχώς να γίνει...

Φίλε Impious Varmint, νομίζω πως συμφωνούμε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 11:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι αγαπητέ μου Dying_Incubus.Πραγματικά χαίρομαι...
Τουλάχιστον δεν τα γράφω στον τοίχο,υπάρχει ένα άτομο που κατανοεί τις απόψεις μου και αυτό με ικανοποιεί ιδιαίτερα.


quote:
ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΑΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ

Αγαπητή μου maraki8 αν ήμουν άτομο της εκκλησίας θα σου 'λεγα πως αφού δεν φταίει Αυτός,δεν είναι και η δουλειά του να μας σώσει.Απλά μας δίνει ένα μάθημα για να συμμορφωθούμε και να μπούμε στον σωστό δρόμο.Παρολ'όλο λοιπόν που δεν είμαι άτομο της εκκλησίας,η αντίληψη μου δεν διαφέρει και πολύ από αυτή που ανέφερα.Όπως έχω τονίσει επανειλημμένα,θεωρώ πως εμείς φταίμε,εμείς πρέπει τα διορθώσουμε.Και όσον αφορά την πενιχρή αυτή προσφορά των 500.000 ευρώ,φαίνεται ξεκάθαρα η επιδίωξη της επίσημης εκκλησίας να βγεί από τον κόπο.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy