ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ 666
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Den Ulv
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 03:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Den Ulv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ήλθες Den Ulv στην ολιγομελή πλην εκλεκτή παρέα μας.Χαιρετώ και σένα Κάθυ.

Εγώ προσωπικά τρέφω ΕΝΑΝ ΒΑΘΥ ΣΕΒΑΣΜΟ για τους πεσόντες στον πόλεμο,όχι μόνο τους επώνυμους αλλά κυρίως τους ανώνυμους πεσόντες,τους "άγνωστους στρατιώτες".

Το να αποκαλείς,όμως,αυτούς τους τέσσερις Έλληνες μανάβηδες φανερώνει ότι δεν έχεις ιδέα για το ποιοί είναι και ποιό είναι το έργο τους καθώς και για το πόσο πολύ προσέφεραν στη διάδοση του Ελληνικού Πολιτισμού στο εξωτερικό,ειδικά σε μία εποχή όπου ο νεοέλληνας το μόνο πολιτιστικό προιόν που προσφέρει είναι η απαράμιλλη απατεωνιά και αναξιοπιστία του,η χυδαιότητα και βρωμιά,η λαμογιοσύνη και κοπροσκυλιά και,γενικά,η μιζέρια σε όλο της το μεγαλείο.

Ειδικά αυτό το Λιοντάρι ο θεοδωράκης,αυτός ο χείμαρρος και κολοσσός,ο τελευταίος ζωντανός Τιτάνας του Έθνους θα έπρεπε να σε γεμίζει με εθνική περηφάνια.Ή μήπως δεν είναι έτσι αγαπητέ Den Ulv?

A,τώρα που το θυμήθηκα,ΕΛΑ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΑΡ'ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ.


Ρε Κώστα, περί ποίου Ελληνικού Πολιτισμού ομιλούμε, και περί ποίας εθνικής υπερηφάνιας; Άσε τι έκαναν πρό τριών χιλιάδων ετών. Σήμερα τι κάνουν;

"We must secure the existence of our people and a future for White Children.
The beauty of the White Nordic woman must not perish from the earth"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 12:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μπαγάσα αυτό ακριβώς λέω και εγώ.Μαύρο χάλι.

Οι εν λόγω άντρες όμως είναι οι φωτεινές εξαιρέσεις.Αλίμονο αν αναιρέσουμε και αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 14:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A,τώρα που το θυμήθηκα,ΕΛΑ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΑΡ'ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ.


Και τώρα που τους τα πήρε ότι κι αν θα τα κάνει
πρέπει πρώτα να τ' απολυμάνει!


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον
και η Νονά της Γιόγκας του Thoth


Edited by - Κάθυ on 13/06/2004 14:27:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 15:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριακή σήμερα,η ημέρα του Κυρίου,η ημέρα του Ήλιου.


Γεια σου Κάθυ,όλα καλά εκεί κάτω?Τώρα εσείς μάλλον θα έχετε βράδυ.

Εσύ ήσουν λοιπόν η τρελοκοτσιδού που έπαιζε με το σκοινάκι της και που όλο κυνήγαγα και όλο μου ξέφευγε.Σε θυμάμαι καθαρά από τότε.

Είδα ότι άνοιξες ένα ωραίο θέμα περί Ατομισμού και Λογικής.Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα λες.

Όμως σήμερα Κάθυ με έχουν πιάσει οι απαισιοδοξίες μου.Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν τα βλέπω και τόσο καλά τα μελλούμενα.Ας αλλάξω λοιπόν στυλάκι και ας πάρω το ζοφερό και ιερατικό ύφος του μάντι κακών.

Έχει ξεκινήσει η βαθύτερη Μοναξιά που ένιωσε ποτέ ο άνθρωπος,η μεγαλύτερη απομόνωση και εσωστρέφεια.

Ο Ηράκλειτος τί είχε πει?"Στη διάρκεια της ημέρας όλοι ζουν σε έναν Κόσμο,αντικειμενικά υφιστάμενο κόσμο,κοινό για όλους.Στη διάρκεια της Νύχτας ο καθένας επιστρέφει ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ".Τεράστια φράση Κάθυ,φράση πολλών κυβικών.Από τη μία,το προφανές νόημα,η περίοδος της Εγρήγορσης,που είμαστε ξύπνιοι και επικοινωνούμε,και η περίοδος του ύπνου όπου κοιμόμαστε,δηλαδή ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ και βυθιζόμαστε στην άβυσσο του Υποκειμενικού.Από την άλλη,το βαθύτερο νόημα και πρέπει να ξέρεις βασική αστρολογία για να καταλάβεις.Πρέπει να ξέρεις τί σημαίνουν τα Χειμερινά ζώδια της Εσωστρέφειας,εκεί που η διάρκεια της Νύχτας μεγιστοποιείται,εκεί που η Φύση ΝΕΚΡΩΝΕΙ,όλα νεκρώνουν,όλα παγώνουν και επιστρέφουν στον εαυτό τους,εκεί που όλες οι επικοινωνίες ΚΟΒΟΝΤΑΙ.

Ο Χειμώνας.Η ώρα της Ανάλυσης της Φύσεως,εκεί που όλα αυτονομούνται.Ο διαμελισμένος Βάκχος.

Πριν 2000 χρόνια ακούστηκε η θλιβερή φωνή που ανήγγειλε το θάνατο του Μεγάλου Πάνα.Τότε ξεκίνησε.Σήμερα κορυφώνεται.

Εμείς τί κάνουμε εδώ?Στο Esoterica εννοώ.Τί είναι αυτό που κάνουμε?Συζητάμε θα πει κάποιος,επικοινωνούμε.Μάλιστα,ok,ό,τι πείτε.Επικοινωνούμε.Ίσως να είναι κι έτσι.


Το Διαδίκτυο,ή αλλιώς Ιnternet,είναι ο Πρόδρομος της νέας Εποχής.Τί σημαίνει όμως Διαδίκτυο?Ξέρει κανείς τί σημαίνει Διαδίκτυο?Θέτω μία ερώτηση και περιμένω μία απάντηση λακωνικά και εύγλωττη.
Δόθηκαν διάφοροι ορισμοί για το Internet σκιαγραφώντας τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά του,από τη μία τονίζοντας την αξιοθαύμαστη Ολική Επικοινωνία των ανθρώπων της Γης και από την άλλη τονίζοντας την αποξένωση και απομόνωση που έχει αρχίσει να γεννιέται χάρη σε αυτό το Εργαλείο.

Ενδιαφέροντες ορισμοί όμως ήταν όλοι τους ορισμοί ασαφείς,ατελείς και ανεπαρκείς,ορισμοί φλύαροι και ανούσιοι.

Οι Εγκέφαλοι που κυβερνούν τη Γη είναι σαφέστατοι σχετικά με το τί σημαίνει Internet όμως εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε τί εννοούν διότι δεν μπορούμε πλέον να σκεφτούμε απλά,λογικά.

Εγώ θα δώσω την απάντηση,εγώ θα δώσω την ορθή ερμηνεία.Συγχώρεσέ μου Κάθυ την αλαζονική πρωτοβουλία που παίρνω όμως δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει λέξη διαδίκτυο ούτε λέξη internet.H λέξη που υπάρχει είναι η λέξη NET.Περίμενε,δεν έδωσα ακόμα την απάντηση.NET είναι η λέξη που πρέπει να ερμηνεύσουμε.NET σημαίνει δίκτυ,το Δίκτυ που μας "έχει",το δίχτυ στο οποίο έχουμε εγκλωβιστεί,όπου έχουμε μπλεχτεί και δεν μπορούμε(ούτε θέλουμε) να ξεφύγουμε.
Οι Αμερικάνοι έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι επομένως αυτοί θέτουν τα σύμβολα.Αυτοί λοιπόν όρισαν την παγκόσμια λέξη NET για να εκφράσουν το διαδίκτυο.

Επομένως,το σωστό ερώτημα είναι τί σημαίνει NET?

Μία είναι η απάντηση.Πέρα από αυτή την απάντηση δεν υπάρχει τίποτα διότι αυτή η απάντηση τα περικλείει ΟΛΑ.

ΝΕΤ σημαίνει ΝΕΙΚΟΣ

Για το 355 δεν θα μιλήσω διότι η γνώση μου δεν είναι ολοκληρωμένη.Απλά θα θυμίσω ότι ο Αριστοτέλης δίνει κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία για τον αριθμό 55.

ΝΕΤ=ΝΕΙΚΟΣ.Αυτή είναι η μοναδική Ταυτότητα για το τί σημαίνει το διαδίκτυο.

Απ'ότι θυμάμαι,ο Εμπεδοκλής ήταν ο πρώτος που μίλησε για Φιλότητα και Νείκος.Τα είπε αυτός για τη Φιλότητα και το Νείκος,ό,τι και να πω εγώ θα είναι περιττό και ανακριβές.Αν θες να μάθεις τί σημαίνει Νείκος
ρώτα τον Εμπεδοκλή και όχι εμένα.


Όλα αποξενώνονται,όλα αρχίζουν να επιστρέφουν στον εαυτό τους,ο καθένας αρχίζει να κινείται στον δικό του ξεχωριστό Κόσμο.
Όλα ξεκίνησαν από τον υπερπληθυσμό,την πυκνοκατοικημένη μεγαλούπολη,εκεί τέθηκαν οι βάσεις.Θέλουμε ζωτικό χώρο,οξυγόνο,η πολυκοσμία έχει αρχίσει να μας πνίγει,δεν αντέχουμε άλλο και γι'αυτό αποτραβιόμαστε μακριά,"κλεινόμαστε" και ο καθένας χτίζει το δικό του Σύμπαν,το δικό του Όνειρο.

Θεωρητικά έρχεται η Παγκοσμιοποίηση,η ενοποίηση όλου του κόσμου,ο ολικός Σύνδεσμος.Στην ουσία,όμως,έρχεται η Μοναξιά,η εσωστρέφεια και τίποτα άλλο.

'Ολη η Γη έχει αρχίσει να νεκρώνει.Δολοφονήσαμε τη φύση,κάψαμε όλο το Πράσινο της,εξαφανίσαμε το οξυγόνο της.Νεκρή Γη.Δεν υπάρχει πιο θλιβερή διαπίστωση από αυτή της Νεκρής Γης.Και αντί να θρηνούμε γελάμε σαν ηλίθιοι διότι ούτε που έχουμε καταλάβει τί συμβαίνει.Πώς όμως να καταλάβουμε αφού και εμείς είμαστε ημίνεκροι,βρισκόμενοι σε μία πρωτοφανή Χειμερία Νάρκη?


Όλα on line θα τα κάνουμε.Από τα πιο βασικά έως τα πιο σύνθετα,όλα on line θα γίνονται.Και φυσικά δεν θα έχουμε συνέχεια ολόκληρο τον Η/Υ απέναντί μας διότι με τον καιρό οι μηχανές θα γίνονται όλο και πιο μικρές,ελαφριές,φορητές,πρακτικές και εύκαμπτες.

Δεν χρειάζεται να είσαι μάντις ούτε ευφυία για να καταλάβεις πού πάει το έργο.Το έργο πάει στην ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ.Θα στην ενσωματώσουν,θες δεν θες,θα στη φορέσουν αυτή την αποκριάτικη στολή και εσύ θα νιώθεις περήφανος κιόλας για τα νέα ρούχα σου,για το ΝΕΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ.Ρομπότ θα γίνεις,σαν κι αυτά που σου δείχνουν στις ταινίες τους.Θα είσαι μεγάλη μούρη,καλωδιωμένος μέχρι τα πόδια,με όλα τα εξαρτήματα και θα κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Σου ακούγεται γελοίο όμως όλα είναι συνήθεια.

Ήδη η ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ έχει αρχίσει.Το κινητό έχει προ πολλού γίνει προέκταση του χεριού.Το γουόκμαν επίσης.Όμως αυτό δεν είναι τίποτα.Ήδη τα πρώτα πρόβατα έχουν προσαρμοστεί και περιφέρονται στους δρόμους έχοντας το ακουστικό στο αυτί,μιλώντας και ακούγοντας από αυτό.Ούτε αυτό όμως είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που θα γίνουν.Θα γίνεις ένα κανονικό ρομπότ με τα όλα σου.

Και η πλάκα είναι ότι κάτι ψευτοεπαναστάτες και αμφισβητίες του κώλου (όπως εγώ για παράδειγμα) τώρα το παίζουμε κόντρα στο ρεύμα όμως αργά η γρήγορα θα συντονιστούμε και εμείς στις εξελίξεις και ενδεχομένως να γίνουμε πιο trendy απ'όλους,πιο εξαρτημένοι απ'όλους τους άλλους.

Και στην τελική,και να μην θες να φορέσεις τη νέα στολή θα αναγκαστείς διότι θα είναι τόσο μολυσμένος ο αέρας που θα ΠΡΕΠΕΙ να την φορέσεις ώστε να ζεις μέσω τεχνητού οξυγόνου.

Όλα on line θα τα κάνεις και δεν θα χρειάζεται να πατάς κουμπιά διότι όλα θα γίνονται από μόνα τους,το πολύ πολύ να χρειάζεται ένα γνέψιμο των ματιών ή ένα ελαφρύ στρίψιμο της κεφαλής.
Και φυτσικά μέσα από τη νέα σου στολή ο κόσμος θα αποκτήσει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΨΗ.Όλα ψηφιακά,ηλεκτρονικά.


Ήδη ετοιμάζουν τη χαρτογράφηση της Πληροφορίας στο δίκτυο.Αναγκάζονται λόγω του ατέλειωτου όγκου των πληροφοριών.Κάθε μέρα που περνάει οι πληροφορίες αυξάνονται κατά εκατομμύρια.Χάος.

Πρέπει να μπει κάποια τάξη ώστε να πλοηγείσαι ευκολότερα και να βρίσκεις ό,τι θες.Και φυσικά όπου να'ναι μπαίνει στο κόλπο και η εικονική πραγματικότητα.Θα περιφέρεσαι σε αχανείς διαδικτυακές Μεγαλουπόλεις,με τεράστια και ατέλειωτα κτίρια όπου θα είναι αποθηκευμένες όλες οι πληροφορίες.Θα περπατάς κανονικά on line,θα μπαίνεις σε κτίρια on line,θα συναντάς ανθρώπους μέσα στην εικονική πραγματικότητα.Μέχρι και την καψούρα μέσα εκεί θα τη βιώνεις,τα πάντα.

Σκέφτομαι και λέω,γιατί δεν φεύγω να πάω στην επαρχία ή σε κανά χωριό?Εκεί η φύση είναι ακόμα ζωντανή.Εκεί ξυπνάς και βλέπεις λιβάδια,ακούς πουλάκια να τραγουδάνε,μυρίζεις θεικές μυρωδιές.Εκεί ο αέρας,η γη και το νερό είναι ακόμα σχετικά καθαρά.Εκεί οι άντρες είναι ακόμα άντρες και οι γυναίκες είναι ακόμα γυναίκες.Εκεί οι άνθρωποι δεν έχουν αποστειρωθεί ακόμα και παραμένουν υγιείς και γόνιμοι,εκεί υπάρχει ακόμα ΖΩΗ.
Κάποια στιγμή μπορεί να το κάνω.Όλοι ίσως να το κάνουμε κάποια στιγμή.Προς το παρόν,όμως,δεν μπορώ.Έχω εθιστεί στο δηλητήριο,το καυσαέριο και τη βρωμιά.Έχω γίνει και εγώ ο ίδιος καυσαέριο και βρωμιά.Είμαι εθισμένος στην Αθήνα,είμαι εθισμένος στην Κόλαση,στο Χάος,στην παράνοια.

Χαιρέτησέ μου τα καγκουρό Κάθυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 01:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου kost

Κυριακάτικα και με λιακάδα σε πιάσανε οι μαύρες σου.. Μάλλον θα φταίει το χειμερινό υδροχοϊκό σου ζώδιο.
Θα πάω όμως λίγο παραπέρα επίτηδες για να σε στεναχωρήσω πιο πολύ, αφού γνωρίζω ότι αυτό το επιζητάς.

quote:

Και στην τελική,και να μην θες να φορέσεις τη νέα στολή θα αναγκαστείς διότι θα είναι τόσο μολυσμένος ο αέρας που θα ΠΡΕΠΕΙ να την φορέσεις ώστε να ζεις μέσω τεχνητού οξυγόνου.

Η ανάγκη... αυτή είναι ένα σημείο κλειδί για πολλά ζητήματα.
Και τελικά φτάνεις στο δίλημμα : Προσαρμόζομαι και συμμετέχω όπως μπορώ ή βγαίνω εκτός και την κάνω για την επαρχία. Μεταφέρω τη βρομιά μου από εδώ, εκεί! ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΖΩ. Αλλά και εκεί δεν είναι η λύση. Αν πηγαίνεις συχνά στην επαρχία θα έχεις παρατηρήσει ότι και αυτή ακολουθεί τα βήματα των μεγάλων πόλεων στον τρόπο ζωής. Στα παράλια χτίζονται ξενοδοχεία, οι μεγάλοι αγροί τεμαχίζονται και γίνονται μικρά οικοπεδάκια που οικοδομούνται, η κίνηση των αυτοκινήτων αυξάνει συνεχώς κτλ. Εκείνοι που έχουν γη και κτήματα τα πουλάνε σε ξένους και σε αντάλλαγμα παίρνουν αυτοκίνητα και τεχνολογία, παίρνουν ένα αναπηρικό καροτσάκι. Τι αξίζει άραγε περισσότερο.
Φταίει για όλα αυτά το ιντερνετ; Το ίντερνετ είναι άλλο ένα εργαλείο, άλλος ένας κρίκος.

Ενσωμάτωση της τεχνολογίας στον άνθρωπο. Ναι έτσι φαίνεται, όχι τρίτο πόδι αλλά αναπηρικό καροτσάκι θα καταντήσει η τεχνολογία. Αλλά αυτό γινόταν σταδιακά από τα αρχαία χρόνια αγαπητέ. Κάθε εποχή και κάθε οργανωμένη κοινωνία είχε τα κατάλληλα εργαλεία για την οργάνωση και την παραγωγή της.

Μήπως το ΝΕΤ=ΝΕΙΚΟΣ είναι λίγο αυθαίρετο?
Και σε ποια γνωστή ιστορική εποχή επικρατούσε μόνο η φιλότητα ή μόνο το μίσος?

Σε χαιρετώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 01:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Κάθυ!
quote:

Δεν πήγαμε να δούμε την «Τροία» ακολουθώντας κατά γράμμα τη συμβουλή
του Δημήτρη.

Ουπς μου φαίνεται πως απέκτησα την πρώτη μου πιστή ακόλουθο. Επιτέλους νοιώθω πως είμαι και εγώ κάτι σ’ αυτήν την κοινωνία!

Αγαπητή Κάθυ, μάλλον με παρεννόησες. Δεν ήταν ακριβώς συμβουλή αλλά μια προσωπική απόφαση. Εγώ αποφάσισα να μη δω την ταινία αυτήν την εποχή εξαιτίας κάποιων προσωπικών πεποιθήσεων που έχω σε συνδυασμό με αυτά που μας μετέφερε ο kost ο οποίος όμως πήγε και την είδε. Ο καθ΄ ένας μπορεί να έχει τους λόγους του για να πάει να την δει ή όχι. Τώρα αν συμφωνείς μαζί μου και γι’ αυτό δεν την είδες it’sok!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 03:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουπς μου φαίνεται πως απέκτησα την πρώτη μου πιστή ακόλουθο. Επιτέλους νοιώθω πως είμαι και εγώ κάτι σ’ αυτήν την κοινωνία!

Μόνο ότι αφορά τις ταινίες όμως!


quote:
Αγαπητή Κάθυ, μάλλον με παρεννόησες. Δεν ήταν ακριβώς συμβουλή αλλά μια προσωπική απόφαση. Εγώ αποφάσισα να μη δω την ταινία αυτήν την εποχή εξαιτίας κάποιων προσωπικών πεποιθήσεων που έχω σε συνδυασμό με αυτά που μας μετέφερε ο kost ο οποίος όμως πήγε και την είδε. Ο καθ΄ ένας μπορεί να έχει τους λόγους του για να πάει να την δει ή όχι. Τώρα αν συμφωνείς μαζί μου και γι’ αυτό δεν την είδες it’sok!

Συμφωνώ, συμφωνώ.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι εκεί έξω λένε για αρνητικά κύματα που θα επηρεάσουν την Ολυμπιάδα.

Κάποιοι εκεί έξω λένε για τον Αιθέρα,ότι κυβερνάει τον ανθρώπινο ψυχισμό.

Μάγε,ούτε που γνωρίζουν ποιά γνώση κατέχουν,ούτε που γνωρίζουν τί προβάλλουν άθελά τους.

Μάγε σε άκουσα να μου λες,"Οι μεγαλύτερες αλήθειες λέγονται κατά λάθος,από ανθρώπους αδαείς".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 12:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Δημήτρη.
Σίγουρα και στην επαρχία έχει αρχίσει να επικρατεί η "βρωμιά" όμως καμία σχέση με εδώ,ειδικά όσον αφορά την καθαρότητα της Φύσης.
Η ελληνική Φύση παραμένει μαγική.

Το ΝΕΤ δεν φταίει σε τίποτα απολύτως και θα ήταν παράλογο να του καταλογίζαμε ευθύνες.Είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο,ένα σύστημα που κατασκευάστηκε με συγκεκριμένο σκοπό.

Θεωρώ ότι η λέξη Νείκος είναι βαθύτερη από τη λέξη Μίσος.Το Μίσος παρόλο τον αρνητισμό φανερώνει έντονη συσχέτιση.Το Νείκος φανερώνει πλήρη ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ,πλήρη απομόνωση και αποξένωση.Γι'αυτό και ανέφερα τον Ύπνο ως την ύψιστη εκδήλωση του Νείκους,εκεί που εγκαταλείπουμε τον Κόσμο και βυθιζόμαστε στον δικό μας εαυτό χάνοντας σχεδόν κάθε επαφή με τον Αντικειμενικό κόσμο.

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι αρχίζει να μου αρέσει αυτή η ιδέα της Επιστροφής στον εαυτό μας,αρχίζει να με φτιάχνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Matia
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 16:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Matia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω..
Την είδα την ταινία.. ωραίος ο brand.. αυτό είναι ότι μου έμεινε..
Αναρωτιέμαι όμως γιατί έχουμε την απαίτηση να βλέπουν σύμφωνα με το δικό μας πρίσμα και οι άλλοι..(οποιοι και αν είναι οι αλλοι.. και όποια Τροια και αν διεστρευλώνουν)..
Ο "πολιτισμός" της Αμερικής οδεύει τους "υπηκόους" του προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις -υλικές.. καταναλωτικές-
Αλήθεια περίμενε κανείς το μεγαλύτερο εργαλείο τους -κινηματογράφος και ότι συνεπάγεται το star system τους με τα πρότυπα και τα είδωλα- να είναι προς αλλη κατεύθυνση μόνο και μόνο επειδή το θέμα ήταν η Τροία..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 23:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ kost ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ . ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑΚΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ''ΑΙΣΧΥΛΟΥ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ''ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ;

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 02:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και σε εσένα.

Είσαι ο πρώτος που εντόπισες τις επιρροές μου από τον Κυριακάτικο Αποδυτηριάκια!


Συμφωνώ σε πολλά μαζί του,διαφωνώ σε άλλα όμως δεν σου κρύβω ότι γουστάρω πολύ το στυλάκι γραφής του.


Δυστυχώς οι Εσωτεριστές γνωρίζουν αρκετούς Φιλοσόφους όμως ελάχιστοι γνωρίζουν το έργο "λαικών" φιλοσόφων.Έχω διαβάσει πολλούς συγγραφείς από ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ και έχω καταλήξει ότι μακράν το ανώτερο στυλ γραφής το έχει ο Γίγαντας Τσιφόρος.Έχω διαβάσει τα Παιδιά της Πιάτσας και τα Παλιόπαιδα τα Ατίθασα και ειλικρινά σου μιλάω δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο,κάτι ισάξιο.Αλήθεια πόσοι γνωρίζουν τον Τσιφόρο?
Βρήκα τις προάλλες και κάτι έργα του Αριστοφάνη και έπαθα χοντρή πλάκα,μιλάμε ότι ο τύπος ήταν έτη φωτός μπροστά,σε στυλ,σε απόψεις,σε κριτική,όραμα,στα ΠΑΝΤΑ.Αμ ο Αίσωπος,άλλος αυτός.

Την μετάφραση του Αισχύλου δεν την έχω,όταν τη βρω θα στη βγάλω.

Τα τρία εξάρια ήταν το σύμβολο του ΘΡΙΑΜΒΟΥ,της ΤΕΛΕΙΑΣ ΤΥΧΗΣ.Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν μεγάλο πάθος με το τζόγο και τιμούσαν ιδιιαίτερα τα ζάρια,τους "κύβους",κοινώς το μπαρμπούτι.Έπαιζαν με ΤΡΙΑ ζάρια και η κορυφαία ζαριά ήταν τα τρία Εξάρια.Αυτή τη ζαριά την ονόμασαν ΑΦΡΟΔΙΤΗ λόγω της τέλειας ομορφιάς και αρμονίας της!

Δυστυχώς έχω ψιλοστερέψει(και ψιλοβαρεθεί για να είμαι ειλικρινής).Μου έχει φύγει ο ωραίος αυτοσχεδιασμός που είχα στην αρχή.Ίσως και να έχω αρχίσει να επαναλαμβάνομαι.Μπορώ να γράψω και πολύ καλύτερα όμως μου λείπει το κίνητρο και η έμπνευση.Να'ναι καλά και η Κάθυ που προσέφερε αρκετά αλλιώς θα το είχα κλείσει το μαγαζί.Τον τελευταίο ενάμισι μήνα εθίστηκα στις στοές του Esoterica όμως σκέφτομαι να την κάνω για μερικούς μήνες,μέχρι το χειμώνα.Και τότε ίσως να έχω Μεταμορφωθεί σε κάτι καλύτερο.

Καλό καλοκαίρι να έχεις και όποτε θες να πεις κάτι ιδιαίτερο,κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ το αληθινό 666 σε περιμένει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 05:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήρα απόφαση τετελεσμένη.Την πουλεύω από εδώ μέσα.Αποχωρώ,απολύομαι και τρελαίνομαι.

Το σαββατοκύριακο που έφυγε έκανα τα πρώτα μπάνια και ξαναένιωσα τη μαγεία του Νερού,τη λατρεμένη απονέυρωση που τόσο είχα ξεχάσει.

Καλοκαίρι είναι,όχι άλλα εσωτερικά σκοτάδια.

Οφείλω λοιπόν να αποχωρήσω,εξάλλου είναι και ο Κρόνος που πλησιάζει επικίνδυνα τον Ήλιο και οφείλω να βάλω μία τελεία,ένα Τέλος στο όλο παραμύθι.

Η αλήθεια είναι ότι μπαγιάτεψα,στέρεψα,κατάντησα ωχρός,άχρωμος και τετριμμένος.Αυτό τον ενάμισι μήνα κατέβασα και γαμώ τις ιδέες όμως με κατιούσα,καθοδική πορεία,όπως λέμε κάθε πέρσι και καλύτερα.


Θέλω να είμαι Ωραίος στα πάντα.Προσπαθώ αλλά σπάνια τα καταφέρνω.Δεν εννοώ Όμορφος,εννοώ Ωραίος.Σύμφωνα με τους αρχαίους ημών Ωραίος είναι αυτός που ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ,και προσθέτω εγώ και αυτός που φεύγει στην ώρα του,αυτός που ξέρει πότε πρέπει να πάρει τον πούλο,πότε πρέπει να αποχωρήσει,αυτός που ξέρει να πεθαίνει την κατάλληλη στιγμή.


Αμ τί νόμιζες,ότι θα σε πέθαινα στα μηνύματα ανώνυμε αναγνώστη?
Με 99 μηνύματα επιχείρησα να πω όσα δεν θα πουν σε 99.999 μηνύματα.Μάλλον δεν το κατάφερα.Άξιζε όμως την προσπάθεια.

99 SMS άφησα στο κινητό σου,το ένα καλύτερο από το άλλο,και όλα της στιγμής,τίποτα προκανονισμένο,τίποτα κλεμμένο,όλα προσωπικά και άμεσα.

Φίλη Zadoc πάντα υπάρχει το παράπονο,πάντα στο τέλος υπάρχει ένα κενό,ένα ανικανοποίητο,ένα μονίμως διψασμένο και ακόρεστο,αυτή είναι και η μαγεία,αυτό μας κρατάει στην τσίτα.Για φαντάσου να είμασταν συνεχώς ικανοποιημένοι και πλήρεις.Θατις κόβαμε τις φλέβες μας επιτόπου από τη βαρεμάρα.Εξάλλου μην ξεχνάς ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.Όταν πιστεύουμε σε κάποιον πρέπει να έχουμε απαιτήσεις από αυτόν,πρέπει να είμαστε σκληροί μαζί του.


Πολλές εκκρεμότητες ανοιχτές.Ο Θησέας,μεγάλη βλακεία που τον αφήνω,αλλά τί να κάνω,πρέπει να φύγω για αλλού.Ένα τελευταίο θα πω.Το κλειδί είναι να είσαι συνεχώς συνδεδεμένος με την είσοδο του Λαβυρίνθου.Αυτή είναι η δύναμη του Μίτου,το ότι σε κρατάει ενωμένο με την Αρχή ώστε μόλις νικήσεις το μινώταυρο να μπορείς να επιστρέψεις στην αρχή.Έτσι και κοπεί ο Μίτος την έκατσες,έτσι και κοπεί ο ομφάλιος λώρος που σε συνδέει με την Είσοδο το έχασες το παιχνίδι.
Ο Οιδίπους άλλη εκκρεμότητα κι αυτή.Τουλάχιστον μέσω του ηλίθιου μηνύματός μου έδωσα μία μικρή πνοή ώστε να ακουστούν πολύ ωραίες καινούριες απόψεις.


Αγάπησα το Esoterica και τα μέλη του,πίστεψα στο esoterica και γιάυτό πρέπει να το εγκαταλείψω,πρέπει να φύγω,αυτό προστάζει η αγάπη μου,αλλιώς,αν δεν φύγω,ίσως και να το σιχαθώ από το overdose.Πρέπει να έχουμε ένα μέτρο στις ορέξεις μας κύριοι.

Πρέπει να απομακρυνθώ από το esoterica ώστε κάποια στιγμή,κάποια τυχαία στιγμή να επιστρέψω κοντά του,να το βρω ανανεωμένο και να με βρει και εκείνο ανανεωμένο και να σμίξουμε ωραία και να ξαναπογειωθούμε.Ίσως σε δυο-τρεις μήνες,ίσως σε δυο-τρία χρόνια.

Άνοιξαν και ένα θέμα περί του κακού μέλους.
Η αλήθεια είναι ότι το κακό μέλος είναι πάντα απαραίτητο,το παράσιτο είναι πάντα απαραίτητο,ο ιούδας είναι πάντα απαραίτητος,ίσως και ο σημαντικότερος όλων.

Για να δοκιμάσεις τη δυναμική ενός Οργανισμού στείλτου το πιο δυνατό μικρόβιο,το πιο επικίνδυνο παράσιτο,αυτό που θα του ρουφήξει το περισσότερο αίμα.

Μην με παρεξηγήσετε,δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένο,όλοι είμαστε εν δυνάμει βλαβεροί στο esoterica.Και εγώ έχω ευθύνη δίνοντας αέρα σε κάποιους να αρχίζουν να κράζουν.

Μην ξεχνιόμαστε,στείλτου το δυνατότερο μικρόβιο,το πιο επικίνδυνο μίασμα.Εάν ο οργανισμός καταρρεύσει αυτό σημαίνει ότι δεν έμελλε να γίνει κάτι σπουδαίο,δεν είχε τα άντερα να καταστρέψει το μικρόβιο και ούτε είχε τους μηχανισμούς ώστε να επιβιώσει.Εάν όμως επιβιώσει μετά από αυτό τότε γίνεται ατσάλινο,άτρωτο,γίνεται φωτιά άσβηστη.

Η αναγκαιότητα του Κακού,η ανάγκη της Εναντίωσης,η ύψιστη δοκιμασία της Εναντίωσης.Όπως είπε και κάποιος στον Οιδίποδα,"τα σταυροδρόμια,τα κομβικά σημεία",εκεί που σμίγουν οι αύρες.

Άρχισα πάλι τις βλακείες.Λοιπόν καλό καλοκαίρι σε όλους,καλές διακοπές και κάποια στιγμή θα τα ξαναπούμε,εσω...Το ταξίδι συνεχίζεται...για πάντα.Au revoir.

Μακάρι να πάμε και τελικό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 11:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρέπει να απομακρυνθώ από το esoterica ώστε κάποια στιγμή,κάποια τυχαία στιγμή να επιστρέψω κοντά του,να το βρω ανανεωμένο και να με βρει και εκείνο ανανεωμένο και να σμίξουμε ωραία και να ξαναπογειωθούμε.Ίσως σε δυο-τρεις μήνες,ίσως σε δυο-τρία χρόνια
quote:

Καλη επιστροφη kost
και προσεχε της επικινδυνες βουτιες στα βαθια.



Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!

Edited by - spirit on 29/06/2004 11:25:03

Edited by - spirit on 29/06/2004 11:29:33

Edited by - spirit on 29/06/2004 11:31:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 16:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΦΕΥΓΟΥΝ.ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΕΣΜΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΜΕΝΟΥΝ.....

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα πια το ξέρουν όλοι.
Εσύ είσαι ο σπορέας, της εκάστοτε Άνοιξης,
και γω ο επόπτης των σπερματοφυτών σου.

Τα καγκουρό σε χαιρετούν, κι ως την επόμενη Άνοιξη
θα χοροπηδούν ασταμάτητα.

Μόνο που δεν πρόφθασα να σου πω για την μικρή αλχημεία
που κάναμε με τόν μάγο στο ΝΕΙΚΟΣ και που σε παίδεψε λιγάκι.

Ίσως καί να μην είναι αργά.

Ιδού η αλχημική ανακατάταξη: Ο, ΝΙΚΕΣ!


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Edited by - Κάθυ on 01/07/2004 11:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 12:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιδού η αλχημική ανακατάταξη: Ο, ΝΙΚΕΣ!

Να που ο Μάγος αποδεικνύεται και Προφήτης!!!
οι νίκες ήρθαν, και δεν θα σταματήσουν να έρχονται, λέει...

Τι νομίζεις πως είναι η ζωή;
Σαν μια μικρή αλχημεία είναι... Σαν ένα αληθινό 666...

Μόνο μην δειλιάζεις να τήν επαναπροσδιορίζεις...


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 11:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε περιμένουμε φίλε μου. Καλά να περνάς…

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 11:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ώρα πια το ξέρουν όλοι.
Εσύ είσαι ο σπορέας, της εκάστοτε Άνοιξης,
και γω ο επόπτης των σπερματοφυτών σου.

Τα καγκουρό σε χαιρετούν, κι ως την επόμενη Άνοιξη
θα χοροπηδούν ασταμάτητα.

Μόνο που δεν πρόφθασα να σου πω για την μικρή αλχημεία
που κάναμε με τόν μάγο στο ΝΕΙΚΟΣ και που σε παίδεψε λιγάκι.

Ίσως καί να μην είναι αργά.

Ιδού η αλχημική ανακατάταξη: Ο, ΝΙΚΕΣ!


quote:


Ειδου η εξηγησης δεν ειχα αμφιβολια γι αυτο,γι αυτο αλλου πατουσαμε κι αλλου βρισκομασταν,ευτυχως υπαρχει μνημη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 18:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.Επέστρεψα για λίγο.Από τη μία χαρά για όλα τα καινούρια και παλιά,από την άλλη θλίψη για τη διαιωνιζόμενη μιζέρια.Γύρισα για να ρίξω ένα Βέλος και να ξαναφύγω.Το μήνυμά σου Κάθυ περί ΕΚΕΧΕΙΡΙΑΣ με έκανε να καταλάβω τί πρέπει να πω.


Ξεκινούν Ολυμπιακοί Αγώνες και ακολουθούν Παραολυμπιακοί.Τί γινόταν στην αρχαιότητα σε περίοδο Ολυμπιακών Αγώνων?'Ολοι το ξέρετε.Έληγε η οποιαδήποτε εχθροπραξία.Το ίδιο θα γίνει κι εδώ,στο Esoterica.Θες δε θες.Θα λήξει η διχόνοια και θα επικρατήσει η Ειρήνη.

Πλέον οι ένοπλοι πόλεμοι έχουν λήξει(τουλάχιστον στη Δύση).Πλέον το μοναδικό σου όπλο είναι η γλώσσα,αυτή η καταραμένη γλώσσα που δεν λέει να μπει μέσα.Αυτές οι έριδες που γεννάει η γλώσσα πρέπει να κοπούν διότι πλέον η κατάσταση έχει γίνει κουραστική.

Ζητώ από τους Συντονιστές να προβούν στην εξής κίνηση,Για τους επόμηνες μήνες να απαγορευτεί κάθε διαδικτυακός "πόλεμος" στο Forum.Όποιος πάει να προκαλέσει,να ειρωνευτεί,να βρίσει και,γενικά,να θίξει(έστω και με υποννοούμενα) διαγράφεται.Όποιος τολμήσει να διαλύσει τη Γαλήνη και το Ολυμπιακό πνεύμα του Forum θα το πληρώσει με τη διαγραφή του.Εδώ θα δω τί Ελληνάρας είσαι,εδώ θα αποδείξεις πόσο τιμάς το Ελληνικό Πνεύμα που τόσο συχνά διατυμπανίζεις ότι αγαπάς.
Τί έγινε,σε τσαντίζει το αυταρχικό στυλάκι μου?Ήδη αρχίζεις να αντιδράς?Μήπως έθιξα τα δημοκρατικά σου φρονήματα?Μάλλον δεν μας κατάλαβες καλά κύριε Esoterice,όπως κι αν σε λένε.Θα σου επιβάλλουμε την Ειρήνη θες δε θες,οι Συντονιστές θα σου ρίξουν την Εντολή της Εκεχειρίας στα μούτρα και θα τη σεβαστείς.

Ποιά δημοκρατία?Είσαι σοβαρός?Ακόμα εκεί είσαι?Ακόμα τόσο νηπιακά σκέφτεσαι?Τόσο πολύ σε έχουν χαζέψει?Σιχαίνομαι το Κράτος του Όχλου και της Μάζας.Προτιμώ το Κράτος των Αρίστων.Δώστε μου έναν πραγματικό ηγέτη τύπου Ρεχάγκελ και είμαι πρόθυμος να του υποταχτώ ψυχή και σώματι,είμαι πρόθυμος να θυσιάσω όλα τα δημοκρατικά μου δικαιώματα.


Είναι μεγάλη μαγκιά η Εκεχειρία.Να δίνεις το χέρι στον άλλο ακόμα κι αν στη σπάει.
Οι Αρχαίοι ήταν εκατό φορές πιο πολεμοχαρείς από εμάς,διψούσαν για πόλεμο σε αντίθεση με εμάς τις κότες που μένουμε μόνο στα λόγια και βρίζουμε εξαποστάσεως.Κι όμως οι Αρχαίοι ήταν ΥΠΑΚΟΥΟΙ στην Εκεχειρία και την τιμούσαν και τιμωρούσαν σκληρά όποιον δεν την τηρούσε.

Οφείλεις να σεβαστείς τους Νόμους των προγόνων σου και θα είσαι άθλιος αν δεν το κάνεις.Ακόμα κι αν οι Συντονιστές δεν κάνουν τα πρέποντα θα πρέπει από μόνος σου να τα κάνεις.Πρέπει επιτέλους ΟΛΟΙ να μάθουν να πορεύονται δια της ευγενούς άμιλλας και του υγιούς συναγωνισμού.Πάνω απ΄όλα,όμως,πρέπει να μάθεις να λειτουργείς μέσα στα πλαίσια της ΟΜΑΔΑΣ στην οποία εντάσεσσαι,να μάθεις να ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ την ομάδα σου,να είσαι ΩΦΕΛΙΜΟΣ σε αυτή και όχι ΒΛΑΒΕΡΟΣ.


Ο μύθος της Ομάδας-Ε έτσι τυχαία νομίζεις ότι βγήκε?Όχι βέβαια.Σου περνάνε το μήνυμα ότι πλέον όλα γίνονται ομαδικά,συλλογικά και ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει ατομικά.Σε ωθούνε να ενταχθείς σε ομάδες,ομάδες με σκοπούς Θετικούς,όμως εσύ τα παρανόησες όλα και φαντάζεσαι σωτήριες υπερδυνάμεις που θα σε ξανακάνουν πρώτο.

Δεν σου είπανε για το Μεσσία,δεν σου είπανε για το νέο Ηλιακό ήρωα,σου είπανε για την ΟΜΑΔΑ,τη ΣΥΝ-ΔΡΑΣΗ,διότι μόνο έτσι ορίζεται και λειτουργεί ο Νέος Λόγος.Εσύ όμως έχεις μείνει ακόμα στην Αντί-δραση,τη στείρα αντίδραση,μια ζωή εκεί.

Ξεκινούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας.Αυτή τη στιγμή μιλώ από το Αιθερικό Πεδίο της Αθήνας,το Πεδίο της Ομόνοιας,του Ορφικού Χάους,του 69,αυτή την καταραμένη πόλη που από παράδεισος έχει καταντήσει η επίγεια κόλαση,έχει καταντήσει ένα ατέλειωτο Πεδίο του Άρεως,ένα ατέλειωτο φρενοκομείο,ένα άθλιο,υπερβρώμικο μπουρδέλο.

Δεν με ενδιαφέρουν οι αγώνες.'Ολα εμπόριο,όλα ξεπουλημένα,όλοι τίγκα στη ντόπα.Αυτά τα περιφρονώ.Εγώ ασχολούμαι με τ΄άλλα,αυτά που μου περνάνε αυτοί που κινούν τα νήματα και που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω.

1896-1996.Φώναζαν,ορύωνταν όλοι οι ελληνάρες ότι εμείς έπρεπε να πάρουμε τους αγώνες του 1996 για να επιστρέψουν οι αγώνες στην Αθήνα μετά από 100 χρόνια.Φώναζαν ειρωνικά ότι η Coca-cola νίκησε τον Παρθενώνα.Τίποτα δεν ξέρουν,ούτε τί είναι η coca-cola ούτε τί είναι ο Παρθενών.Έτσι έπρεπε να γίνει,έπρεπε να γίνουν οι αγώνες στην πόλη του Άτλαντα,στη νέα Ατλαντίδα που σου ψιθύρισε ο Μπέικον,εκεί που στην τελετή αναπαρέστησαν τη Μνήμη των ζοφερών 1500 ετών δίχως αγώνες και που ανήγγειλαν την αρχή του Ενωτικού και Οικολογικού πνεύματος.Όλα πάνε σύμφωνα σύμφωνα με το Σχέδιο.Πόιό Σχέδιο?Αφελής ερώτηση,μόνο ο Πατέρας γνωρίζει το Σχέδιο.

Είμαστε στη μέση της Αλλαγής.Άλλοι 1296 μήνες έμειναν για να παραληφθεί το Νέο Φως από την Αθήνα και να μοιραστεί σε όλο τον Κόσμο.Μέχρι τότε υπάρχει αρκετή κόπρος που πρέπει να καθαριστεί.

Θα είναι τόσο όμορφο,τα ανθρώπινα μάτια δεν θα έχουν ξαναδεί κάτι παρόμοιο.Θα το δουν τα εγγόνια μας,ίσως και τα παιδιά μας.


Το έχω πει και το ξαναλέω,θα σε κράζω διότι έχω απαιτήσεις από εσένα κε Esoterice.Δεν είσαι ούτε αμόρφωτος,ούτε λαμόγιο,ούτε κάποιο τσουτσέκι που κοιτάζει μόνο την πάρτη του και πώς θα κονομήσει.Είσαι νοήμων και ευαισθητοποιημένος.Είσαι η μαγιά,το μέλλον και έχεις τη δύναμη να κατευθύνεις τη δράση προς τα εκεί που πρέπει.Έχεις τη φλόγα,τη θέληση για αλλαγή,την περιέργεια και δίψα.Γι'αυτό θλίβομαι να σε βλέπω συνεχώς να τρώγεσαι με τους άλλους.Είτε σου αρέσει είτε όχι είσαι μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας και για την ακρίβεια είσαι ακόμα χειρότερος από τους άλλους διότι εσύ έχεις Παιδεία και δεν δικαιολογείσαι.

Γεννήθηκες Έλληνας.Ξέρεις τί σημαίνει αυτό?Έχεις ιδέα τί σημαίνει αυτό?Έχεις καταλάβει πόσο "βαριά" είναι η φανέλα που φοράς?Έχεις συνειδητοποιήσει τί ρίζες και τί βιώματα κουβαλάς πάνω σου?Δεν στο λέω για να νιώσεις περήφανος(τί έχεις καταφέρει για να νιώθεις περήφανος?) αλλά για να νιώσεις τυχερός.Δεν στο λέω για να κομπάσεις από περηφάνια αλλά για να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ που έχεις προς τους άλλους λαούς,προς τους συνέλληνες και,κυρίως,προς τον εαυτό σου.

2000 χρόνια σε ξεθέωσαν.Όλα τα έθνη πέρασαν από πάνω σου.Σε κάθε νέα εποχή έπαιρνες και διαφορετική μορφή όμως τώρα οι μάσκες σου τέλειωσαν.Νομίζεις ότι τώρα είσαι ελεύθερος και τα δεσμά σου έσπασαν?Οι αλυσίδες έσπασαν όμως η συνήθεια της αλυσίδας δεν μπορεί να φύγει.Έπρεπε να έρθει ο Γερμανός για να σε στρώσει ώστε να καταφέρεις έναν μικρό άθλο διότι δεν μπορείς να δουλέψεις σωστά χωρίς το Γερμανό σου,αδυνατείς να ζήσεις δίχως τους "βαρβάρους" πάνω από το κεφάλι σου ώστε να σου λένε τί να κάνεις.

Κουρέλια καταντήσαμε.Από υπερνοήμονα όντα καταντήσαμε υπεργελοία όντα.Από εκεί που όλοι μας θαύμαζαν,μας φοβούνταν και μας αντέγραφαν,πλέον όλοι μας σιχαίνονται,μας βλέπουν σαν σκουλήκια,σαν παλιάτσους,και καλά κάνουν.Έτσι καταντήσαμε.

Θλίβομαι.Αντικρύζω ένα λαό προικισμένο με το ωραιότερο κλίμα της γης,προικισμένο με τα σπανιότερα χαρίσματα της φύσης,προικισμένο με την ταχύτητα του Λαγού.Κι όμως ο λαγός αυτός είναι μονίμως τελευταίος,μονίμως νικιέται από τις χελώνες(διότι οι χελώνες έχουν το χάρισμα της μεθόδου και της υπομονής).Αντικρύζω ένα λαγό τεμπέλη,που πάντα υπερεκτιμάει τον εαυτό του διπλασιάζοντας το πραγματικό του μπόι,που προτιμά να κοπροσκυλιάζει,να αράζει και να κοιμάται,να τρώει και να πίνει,να τσακώνεται με τους άλλους λαγούς προσπαθώντας απεγνωσμένα να αποδείξει ότι είναι καλύτερος από αυτούς.


Πρέπει να βρεις την Ειρήνη με τους συν-έλληνες σου και να σταματήσεις πια συνεχώς να προβάλλεις τα (αμφίβολα) χαρίσματά σου.Για να το καταφέρεις όμως πρέπει πρώτα ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.Μόνο έτσι.Τους άλλους μπορείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ να τους ξεγελάσεις,τον εαυτό σου ΠΟΤΕ.Ας προσπαθήσουμε,λοιπόν,να βρούμε Ειρήνη με τον Εαυτό μας και τότε θα είναι όλα πιο εύκολα.

Τα άστρα είναι πολύ ευνοικά για μπάχαλα και ενδεχομένως τρομοκρατία.Οι Άραβες όμως έμμεσα το δήλωσαν ότι δεν χτυπάνε την Ελλάδα.Εάν γίνει χτύπημα θα είναι 100% προβοκάτσια.Λογικά,όμως,δεν θα γίνει τίποτα.


Ηρακλή,Υπεραθλητή των Κόσμων,έλα τέλεψε το χρέος σου,ξεπέρασε και πάλι τα όριά σου,στην πορεία προς την Εξιλέωση σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 12:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γύρισα για να ρίξω ένα Βέλος και να ξαναφύγω.


Και η φορά του είναι αμετάκλητη.-

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 19:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΑΠΕΤΟΣ=666*
ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΗΡΙΟΝ=666****
ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ=888***
ΚΘΟΥΛΟΥ=999**
CHURUNZUN=666**
Lateinos=666*
Euanthas=666*
Teitan=666*
Benediktos=666*

Kalo eeee??????


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 11:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΙΑΠΕΤΟΣ=666*
ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΗΡΙΟΝ=666****
ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ=888***
ΚΘΟΥΛΟΥ=999**
CHURUNZUN=666**
Lateinos=666*
Euanthas=666*
Teitan=666*
Benediktos=666*

Kalo eeee??????


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."


Καλησπέρα Hermes,

Βλέπω πως γράφεις το Lateinos με -ει- γιατί;

Κάποτε είχα διαβάσει ένα βιβλίο πού ντε και καλά ήθελε να βγάλει
τη Ρώμη ως 666 και έγραψε εκεί ο συγγραφεύς ένα σωρό ανοησίες, στις
μισές σελίδες του βιβλίου, να μας πείσει πως ο "Λατίνος" γραφόταν
παλιά, στα ελληνικά, "Λατείνος".

Το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν στην αγγλική γλώσσα.
Πώς γίνεται να γνωρίζομε την αλήθεια;

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 12:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Kathy...

Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν αρκετα ψεματα, αλλα και "δηθεν" συστηματα
γεματριας και αριθμολογιας.
Π.Χ.
Συστηματα οπως... Decoding of Ordo Arca Inspirati
Golden Dawn
Aleister Crowley
Traditional....&,&,&,....e.t.c.
Kαι πολλα αλλα, τα οποια δεν ειναι γνωστα, και μη εγκυρα.
Λογου χαρη....ειχα διαβασει πως ο Hitler εβγαζε αριθμητικη αξια 666
σε μια Αγγλικη κωδικοποιηση με το Α=100, το Β=101....και,και,και!!!!
Αρα ισως και αυτα που ηερουμε ισως να ειναι "μπουρδες"!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 13:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρα ισως και αυτα που ηερουμε ισως να ειναι "μπουρδες"!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."



Ε, τώρα μπορώ να πω πως συμφωνώ!

Υ.Γ. Ακόμη παλεύω με τον νέο μου υπολογιστή...

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 18:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ.
Αν θες καμια βοηθεια πες μου...!

"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 23:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΑΘΗΝΑ 1896-2004-2112 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ

ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΛΥΟΜΕΝΟΣ

ΥΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣ

ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ

1

Ε 2 8 Ν

5 5


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 23:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΘΗΝΑ 1896-2004-2112 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ


ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΛΥΟΜΕΝΟΣ


ΥΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣ

ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ

1


Ε 2 8 Ν


5 5

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 12:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα ενωχιανα...Απο μεταφραση Dr.John Dee-(Res. by 1985-225903 Ordo.Arca.Inspirati)-Aleister Crowley...Defined by Wsgmg Prog. 18/09/02.

666 A-COCASAHE Times
666 A-COCASAHE Time
666 A-COCASAHE The Time
666 CICA Mystery
666 IA-KHORONZON The Truth Of Khoronzon
666 IA-KHORONZON Truth Of Khoronzon
666 IZIROPCHISO Is, Was, And Shall Be
666 KIKA The Mystery
666 KIKA Mystery
666 MADRIAX Oh You Heavens
666 MADRIAX Heaven
666 MADRIAX Heavens
666 MAD-RI-AX Heaven
666 OE-KARIMU Singing
666 YA-KHORONZON The Truth Of Khoronzon

Ακομα για το 888...

888 ARSOE-OXI-AR-SIBIS The Sun-Saviors Covenant With The Mighty Sun


"In nomine patris,et filii, et spiritus sancti."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy