ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ρατσιστής ο Νίτσε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 22:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερμηνεία περι ρατσισμού δεν επιχείρησα ούτε επιδίωξα. Ερμήνευσα απλά, τις απαντήσεις των μελών ,οτι εαν το θεμέλιο της συζητήσεως έγκειται στην "υπονοουμενη γυναίκα", -χαρακτηρισμός δικός σου- τοτε η όλη στιχομυθία ,ίσως να γίνεται δοκισησοφία.
Ο σχολιασμός μου επίσης δεν στόχευε στην ατομικότητα -δηλαδη στο προσωπό σου-αλλά στην συλλογικότητα.
Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 21:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια απορία:
Εν κατακλείδι ,όλοι λίγο πολύ, συμφωνήσατε ,οτι ο αποδεδειγμένος μισογυνισμός του Νίτσε, δεν ακυρώνει την διάνοια του στον τρόπο στοχασμού του.
Επι τούτου , αν εκλαμβάναμε αυτό το αξίωμα ,ως γενίκευση, δύναται να ισχυριστούμε οτι ο Χίτλερ ήταν μια διάνοια (είχε εκπληκτικές στρατηγικές κινήσεις), παραγκωνίζοντας το ρατσισμό του προς τους Εβραίους?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μη θελεις κατι αρρωστημενα τελειο...
για μενα προσωπικα δεν ακυρωνεται καθολου η διανοια του.
εχεις δει πως μιλα για τον χριστο;
εκει να δεις...μια χαρα τον βρισκω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι δεν γνωρίζω.τι υποστήριζε?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν κατακλείδι ,όλοι λίγο πολύ, συμφωνήσατε ,οτι ο αποδεδειγμένος μισογυνισμός του Νίτσε, δεν ακυρώνει την διάνοια του στον τρόπο στοχασμού του.

Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους. Εγώ πάντως είπα οτι η πιό παραγωγική περίοδος του Νίτσε ήταν ΠΡΙΝ αρχίσει να χάνει το μπούσουλα, δηλ, πριν "Πέραν του Καλού και του Κακού". Για τα μετέπειτα δεν λέω τίποτα...

Γιατί να τον αναιρεί σαν φιλόσοφο μέχρι τότε; Ήταν πράγματι ένας καλούτσικος φιλόσοφος, που δεν τα βρήκε με τις γυναίκες...
Συμφωνώ με τον ryche - μοιάζει σαν να θες να βγάλεις κάποιο Απόλυτο συμπέρασμα... ή κάνω λάθος;

Και ο Χίτλερ ήταν ένας έτσι-κι-έτσι στρατηγός. Γιατί να τον εμπόδιζε ο ρατσισμός του (άσχετα τα δύο). Εξ άλλου το ισχυρό του σημείο δεν ήταν το στρατηγηλίκι, ήταν η δημαγωγία, και για αυτό δεν χρειάζεσαι "διάνοια"

K

Edited by - kynikos on 19/05/2004 23:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 03:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Κούφια Γη,συνεχίζεις να διακηρύττεις ότι ο Νίτσε ήταν μισογύνης.

1)Εάν όντως διάβαζες το κείμενο που παρέθεσα θα καταλάβαινες ότι ο Νίτσε ήταν Λάτρης του Γυναικείου Φύλου,της αυθεντικής,όμως,γυναίκας,της ΘΗΛΥΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ και όχι της ΑΝΤΡΟΓΥΝΑΙΚΑΣ που έχει αρχίσει να διαμορφώνεται,και που αυτή η Ruslana της Εurovision είναι ένα χαρακτηριστικό δείγμα.

2)Απέφυγες να σχολιάσεις αυτό που είπα περί Γυναικείου μισογυνισμού(εκτός αν θεωρείς ότι ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά για εσάς τις γυναίκες και ότι εσείς έχετε δικαίωμα να αλληλομισιέστε ενώ εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να σας σεβόμαστε)

3)Ακόμα κι αν ήταν όντως μισογύνης αυτό δεν μου λέει τίποτα διότι ο άνθρωπος ήταν ΤΙΤΑΝΑΣ,ο άνθρωπος προφήτεψε-σχεδόν έπλασε-τον 20ο αιώνα μόνος του,ο άνθρωπος έκανε ΤΙΣ ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ που έγιναν ποτέ τα τελευταία 2000 χρόνια.Και στην τελική τέτοιοι άντρες δεν μπορούν επουδενί να κριθούν με τα περιορισμένα κριτήρια της σύγχρονης ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΗΣ ΗΘΙΚΗΣ.Ο ίδιος ο τίτλος τί μας λέει?Ότι δεν μπορείς πλέον να σκέφτεσαι με αυτά τα γαμημένα κριτήρια ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ,ότι πλέον είναι απαράδεκτο να σκεφτόμαστε με αυτούς τους καταραμένους όρους που μας έμαθαν επί 2000 χρόνια να παπαγαλίζουμε,διότι πολύ απλά έχουμε πλέον μάθει ότι Καλό και Κακό πάνε μαζί,χέρι-χέρι,αιώνια ερωτευμένα και αδιαχώριστα,καθώς και ότι αυτό που είναι Καλό για εμένα ενδεχομένως για εσένα να είναι καταραμένο.
Ακόμα κι αν ήταν μισογύνης επουδενί δεν αναιρείται η διάνοιά του.Με αυτή τη λογική να αναιρέσουμε το Θεμιστοκλή επειδή ήταν αδίστακτος και φίλαρχος,το Φίλιππο επειδή ήταν ακόλαστος,να αναιρέσουμε τον Όσκαρ ουάιλντ επειδή ήταν ομοφυλόφιλος και νάρκισσος,να αναιρέσουμε τον Έντγκαρ Άλαν Πόε επειδή ήταν αλκοολικός και ναρκομανής,να αναιρέσουμε τον Αισχύλο επειδή κοινοποίησε στον όχλο Άρρητα μυστικά,να αναιρέσουμε το Γκαίτε επειδή είχε ταχθεί υπέρ της ιερής Συμμαχίας,να αναιρέσουμε το Δημοσθένη επειδή ήταν τραυλός καθώς και τον Περικλή επειδή είχε τεράστιο κεφάλι.Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.Εξάλλου,ο ίδιος ο Νίτσε το είπε(προς τον εαυτό του),"Τί σημασία έχεις εσύ?Πες ότι έχεις να πεις και μετά γκρεμίσου!",και εννοούσε ότι σημασία δεν έχει η πηγή αλλά το μήνυμα.

Και κάτι άλλο.Ο Ζαρατούστρας αποτελεί αναμφίβολα το Μεγάλο ζενίθ,το Απρόσιτο Ύψος του Ποιητή.Όμως,από το Πέραν του Καλού και του Κακού και έπειτα ο νίτσε προέβη σε εξίσου κολοσσιαίες συγγραφές.θεωρώ τον εαυτό μου ευτυχή που έχω διαβάσει και που έχω κατανοήσει βιβλία απύθμενης Σοφίας όπως το Λυκόφως των Ειδώλων,τον Αντίχριστο και το Ίδε ο άνθρωπος(ECCE HOMO),όλα γραμμένα το 1888,καρποί πρωτοφανούς νοητικής εγρήγορσης,στα οποία αυτό το τεράστιο πνεύμα ξεδιπλώνει μία απίστευτα ΔΙΑΥΓΗ ΚΡΙΣΗ,ένα ανεπανάληπτα αντικειμενικό κριτικό πνεύμα,εξαιρετικά βαθύ και ακριβές στις αναλύσεις του.


Το ποτάμι κυρίες και κύριοι πάει μπροστά.Είτε μας αρέσει είτε όχι η Γυναίκα θα ΕΞΟΜΟΙΩΘΕΙ με τον άντρα και ενδεχομένως να αναπτύξει ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ από τον άντρα.Αυτό προστάζουν οι Αιώνες,αυτό προστάζει ο Ενιαυτός,αυτό που χάθηκε επιστρέφει και αυτό που θα χαθεί θα επιστρέψει.


ΥΓ.Και κάτι τελευταίο,για καληνύχτα,και ο καθένας ό,τι καταλάβει να το κρατήσει για την πάρτη του.Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 03:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι βλέπω, όσοι περισσότεροι συμμετάσχουμε σ΄ αυτό το τόπικ, τόσες περισσότερες απόψεις θα υπάρχουν και δεν ξέρω ποιά εκφράζει καλύτερα τον "ποιητή"! Ίσως όλες...

Προσωπικά δε θεωρώ ότι ήταν μισογύνης.
Δε συμφωνώ κι με χαρακτηρισμούς του στυλ "αυθεντική", "μη αυθεντική", "αντρογυναίκα"...

Έχετε αναρωτηθεί άραγε γιατί δεν υπάρχει η ανάποδη λέξη; "Γυναικοάντρας";

Μη μου πείτε ότι δεν κολλάει ως έκφραση, γιατί όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν εννοώ αυτό.
Λέμε "γυναικωτός", αλλά εννοούμε άλλο πράγμα...

Ποιός δύναται να γνωρίζει ποιά είναι η "αυθεντική" γυναίκα;

Μήπως ό,τι θαρρούμε βασίλεμα
γλυκοχάραμ' αυγής είναι πέρα
κι αντί ν' αρθή μία νύχτα αξημέρωτη
ξημερώνει μι' αβράδυαστη μέρα;

Μήπως είναι η αλήθεια στον θάνατο
κι η ζωή μήπως κρύβει την πλάνη;
Ό,τι λέμε πως ζη μήπως πέθανε
κι ειν' αθάνατο ό,τι έχει πεθάνει;

(Γ. Δροσίνης)

Αγαπητέ kost, δε διακατέχομαι από μισογυνισμό και γνωρίζω τουλάχιστον άλλες δύο γυναίκες που είναι το ίδιο. Μήπως..., όπως λέει κι ο ποιητής;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/05/2004 03:45:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Zadoc δεν ξέρω αν υπάρχει η λέξη γυναικάντρας όμως η έννοια του γυναικάντρα έχει αρχίσει να κυριαρχεί,αρκεί να ρίξουμε μία ματιά γύρω μας και να δούμε πώς έχουν καταντήσει τον σύγχρονο άντρα οι μόδες.Είναι ΕΚΔΗΛΗ παντού η θηλυπρέπεια του σύγχρονου άντρα,και γενικά είναι έκδηλος ο ερμαφροδιτισμός της εποχής.Όσο για εμένα δεν το παίζω ούτε είμαι αυτό που λέμε "σκληρός" άντρας και εξάλλου δεν σου κρύβω ότι επικοινωνώ πολύ καλύτερα με "ανεξάρτητες" κοπέλες.Από την άλλη,όμως,είναι περίεργο και ψιλοάχαρο αυτό το ξαφνικό "ξεπέταγμα" της γυναίκας,αυτή η ξαφνική αντιστροφή των ισορροπιών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 15:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου kost, υπάρχει μία αρχή στον εσωτερισμό που λέει:

γνώρισε τη θέση, γνώρισε την αντίθεση και βρες την ισορροπία.

Αυτή είναι η τριπλή φύση των πραγμάτων.

Υποθέτω ότι ζούμε την αντίθεση και γι' αυτό μας ξενίζει τόσο η πραγματικότητα.
Είναι όμως, απαραίτητο στάδιο αυτό, για να μπορέσουμε να δούμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση κάποια στιγμή.

Ο ερμαφροδιτισμός είναι βαθύτατα εσωτεριστική έννοια και δεν έχει καμία σχέση με τον ανδρογυνισμό, δεν είναι αμφιφυλία, δεν είναι η άχαρη συγκατοίκηση των δύο σε ένα, είναι η ένωση των αντιθέτων, η επαναφορά, η επιστροφή στην αρχική Αδαμιαία (όπως είπαμε και πιο πάνω) κατάσταση. Όλα αυτά μία ψυχο-πνευματική κατάσταση και όχι σωματική.

Προσωπική μου άποψη:

έχουμε σταθεί πολύ (γενικά μιλώ) στο ποιά είναι η "αυθεντική" γυναίκα, ποιός είναι ο "αυθεντικός" άντρας. Τον "αυθεντικό" άνθρωπο τον ξέρουμε άραγε;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 16:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok,εγώ δεν "χρωμάτισα" τον ερμαφροδιτισμό ως κάτι αρνητικό απλά τόνισα ότι τα πράγματα οδεύουν προς τα εκεί και αυτό είναι συνέπεια(ή αιτία αν προτιμάς) του μεγάλου Νοητικού άλματος που επέρχεται για το ανθρώπινο είδος.Αυτό που ουσιαστικά εννοούσα είναι ότι Κάθε Αρχή και Δύσκολη με την ίδια έννοια που ο δεσμώτης του Πλατωνικού σπηλαίου υποφέρει καθώς αντικρύζει το Φως.Επομένως,είναι πολύ απότομη και επίπονη αυτή η "υποτίμηση" της μακρόβιας αντρικής κυριαρχίας(και πίστεψέ με,είναι περισσότερο επίπονη για τη γυναίκα παρά για τον ίδιο τον άντρα).
Εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω καμία "αρχή" του Εσωτερισμού όμως στην περίπτωσή σου θα κάνω μία εξαίρεση,όντας λάτρης των αντιθέσεων και αντιφάσεων.Όσο για την πολυπόθητη Ισορροπία που αναφέρεις πιστεύω ότι είναι πολύ ελάχιστοι οι άνθρωποι που κατάφεραν να την αποκτήσουν.

Όσο για το ποιά είναι αυθεντική γυναίκα είναι όντως δύσκολο να απαντήσουμε,πιστεύω,όμως,ότι η Ελένη της Τροίας θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως η Αυθεντική γυναίκα,η Ιδέα της Γυναίκας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 17:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A και κάτι άλλο,δεν μου αρέσει να διαχωρίζω τα ψυχοπνευματικά από τα σωματικά και γι'αυτό πιστεύω ότι ο ανδρογυνισμός έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τον Ερμαφροδιτισμό,διότι πολύ απλά είναι η Πραγμάτωση της Ιδέας του Ερμαφροδιτισμού,η Υλοποίηση του ερμαφροδιτισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 17:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost,

δεν υπαινίχθηκα ότι "χρωμάτισες" τον ερμαφροδιτισμό. Προς Θεού, μην εκλαμβάνεις την απάντησή μου επί προσωπικού, διότι δεν είχε αυτό τον σκοπό. Απλά για χάριν των όποιων πιθανών αναγνωστών, πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν ξεκάθαροι. Απ' ότι βλέπω δε διαφωνούμε...

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι σε όσα αφορούν στο υλικό μας σώμα.
Φίλε μου, νομίζω ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε τις καταστάσεις συνείδησης με την εξέλιξη του φυσικού σώματος, η οποία είναι δεδομένα πεπερασμένη και όσο κι αν επηρεάζεται από τις καταστάσεις της συνείδησης, δεν παύει να μην μπορεί να τις αγγίξει, πόσο μάλλον να τις απεικονίσει.

Παρ' όλα αυτά, σέβομαι την άποψή σου και σ' ευχαριστώ για την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησή μας!

Υ -Γ. Είμαι σίγουρη ότι αναφερόσουν στην original Ελένη, έτσι;
(Πού καταντήσαμε με τα Χολιγουντιανά σκευάσματα!!!)


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/05/2004 17:54:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 19:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοείται πως αναφερόμουν στην original Ελένη.Όσο για το άλλο,πιστεύω πως το φυσικό σώμα,ο Ναός της ψυχής και του Πνεύματος,ΜΠΟΡΕΙ να απεικονίσει τις Συνειδησιακές αλλαγές.Έχεις δίκιο ότι το Σώμα είναι φθαρτό και πεπερασμένο,όσο,όμως,ζει είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα,εχοντας μάλιστα και κάποια δύναμη σε αυτά γι'αυτό και οι αρχαίοι ΕΠΕΜΕΝΑΝ στην ανάγκη της σωματικής Υγιεινής και Ευεξίας και πάνω απ'όλα στη σωστή Διατροφή(άσε,τώρα που το σκέφτομαι με πιάνει μελαγχολία με όλα αυτά τα σκουπίδια που τρώω τόσα χρόνια).
Και εγώ σε ευχαριστώ για τις ωραίες απόψεις σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 21:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το πέρασμα στην αντιπέρα όχθη είναι ένας επίπονος αγώνας μετάβασης.. και αυτο το γνωρίζουν και τα δύο φύλα καλά... ιδιαίτερα οι γυναίκες..

Όμως γιατί η ιδέα της αυθεντικής γυναίκας να μοιάζει με την Ελένη της Τροίας? Δεν έχει κάτι πιο ξεχωριστό, ανεξάρτητο και πολυεπίπεδο να προσδώσει?

Το σώμα όμως (κατά την άποψή μου) δεν είναι ανεξάρτητο από το πνεύμα και την ψυχή.. τουλάχιστον στο παρόν επίπεδο... Όσο μπορεί κάποιος να σκεφτεί την εξελικτική του πορεία η οποία είναι κατεγεγραμμένη μέσα στο κύτταρο, σχετικά με ό,τι θεωρούμε οργανισμό αλλά και νόηση!!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το άλλο,πιστεύω πως το φυσικό σώμα,ο Ναός της ψυχής και του Πνεύματος,ΜΠΟΡΕΙ να απεικονίσει τις Συνειδησιακές αλλαγές.Έχεις δίκιο ότι το Σώμα είναι φθαρτό και πεπερασμένο,όσο,όμως,ζει είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα,εχοντας μάλιστα και κάποια δύναμη σε αυτά γι'αυτό και οι αρχαίοι ΕΠΕΜΕΝΑΝ στην ανάγκη της σωματικής Υγιεινής και Ευεξίας και πάνω απ'όλα στη σωστή Διατροφή(άσε,τώρα που το σκέφτομαι με πιάνει μελαγχολία με όλα αυτά τα σκουπίδια που τρώω τόσα χρόνια).


Καλέ μου φίλε, ναι έτσι είναι, νομίζω, μέχρι κάποιο αρκετά υψηλό σημείο εξέλιξης.
Στα πρώτα στάδια μπορεί η σωματική εξέλιξη να συμβαδίζει πιο αισθητά (βλέπε: 5 αισθήσεις), ενώ αργότερα χρειάζονται πιο λεπτές αισθήσεις για να εντοπιστούν διακυμάνσεις.
Όμως, και η μη ενσαρκωμένη κατάσταση είναι κι αυτή υπό εξέλιξη...
Τέλος πάντων, ξεφύγαμε αρκετά.

Αγαπητή simori, η Ελένη με τη συμβολική της έννοια είναι το πρώτυπο γυναίκας.
Θα θυμηθώ εδώ μία χαρακτηριστική ανάλυση που είχε κάνει σχετικά ο φίλτατος Kelsos αναφερόμενος στις ιδιότητες της Σελή(έ)νης σε παλαιότερα τόπικ.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 22:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost,
ως προς τη γυναίκα του Νίτσε ,πιστεύω οτι η Αριάδνη, η μόνιμη απεικόνιση-αντιπροσώπευση του αιώνιου θυληκού κατά το Νίτσε, δεν περιβάλλεται απο την αγάπη του δημιουργού της όπως ανέφερές. Αν φυλλομετρήσεις μια καλή ανάλυση των συγγραμμάτων του Νίτσε(θεοσοφία και μυστικισμός),θα διαπιστώσεις οτι ο Νίτσε της προσέδιδε απλά μια θέση επιβεβλημενη στο σύμπαν, ως μια ιδέα ,απαραίτητη για τον αντρά.
Θα ήθελα να σου θέσω και μια ερώτηση.Μου κίνησες την περιέργεια ,διαβάζοντας τα γραφομενα σου στην αναφορά σου για την αυθεντική γυναίκα. Ψάχνοντας έναν ορισμό ο οποίος αντιπροσωπεύει ανέφερες ένα μυθικό πρόσωπο:την Ελένη. Ποιά κατά την αποψή σου γνωρίσματα διέκρινε την Ελένη ,τα οποία σε παρακίνησαν να την χαρακτηρίσεις κατά αυτόν τον τρόπο?Μήπως είναι απλά το αίσθημα ,το οποίο σου αποτυπώθηκε απο το ψυχογράφημα του Ομήρου ως μια γυναίκα μοιραία, θυληκό, το οποίο σκορπούσε την έριδα ,ανάμεσα στους άντρες?
Εγω διαφωνώ για την Ελένη, αλλά θα ήθελα πρώτα να τοποθετηθείς για να σε εννοήσω καλύτερα.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 19:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις έγραψα ένα μεγάλο κείμενο προς απάντησίν σου όμως αποφάσισα να μην το στείλω για δικούς μου λόγους.
Ένα πράγμα μόνο θα σου πω.Όλα αυτά τα χρόνια ο άντρας πρέσβευε τη Βούληση και η γυναίκα τη Μοίρα.Τώρα,όμως,τα πράγματα αλλάζουν,τα δεδομένα καταλύονται και η αρχική Ισορροπία επιστρέφει.
Η Γυναίκα-Ελένη έχει αρχίσει να "πεθαίνει" και η Γυναίκα-Αντιγόνη έχει αρχίσει να γεννιέται.Η γυναίκα έχει αρχίσει να αναπτύσσει Νόηση και να αποκτάει Βούληση,έχει αρχίσει να "φοράει παντελόνια" και γι'αυτό το λόγο έχει αρχίσει να χάνει τα αιώνια χαρακτηριστικά της,το Πάθος και τον Ερωτισμό.Όσο για εμένα σέβομαι τη γυναίκα-Αντιγόνη όμως επέτρεψέ μου να νοσταλγώ την κακομοίρα την Ελένη,εξάλλου σε μερικές εκατοντάδες χρόνια κανείς δεν θα θυμάται καν ότι υπήρξε.
Α και κάτι άλλο,θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος διότι τον θεωρώ εντελώς άτοπο.Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 20:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το Βιβλίο: "Οι διθύραμβοι το Διονύσου" του Νίτσε, εκδόσεις ΓΚΟΒΟΣΤΗ σελίδες 196-199

ΘΡΗΝΟΣ ΤΗΣ ΑΡΙΑΔΝΗΣ




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 20:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νιτσε δεν ηταν μισογυνης:

"Με αγαπουν ολες"

Ηταν ομως εναντιον της χειραφετημενης γυναικας:

"Χειραφετηση της γυναικας ειναι το ονομα που παιρνει το ενστικτωδες μισος της λειψης γυναικας (=της ανικανης για τεκνοποιια) εναντιον μιας στο σωστο της δρομο γυναικας"

Γιατι;

"Καταπολεμω σαν ελαττωμα καθε τι αντιφυσικο. Η διδασκαλια περι αγνοτητας ειναι μια παρακινηση προς το αντιφυσικο Η καταφρονηση της γενετησιας ζωης, καθε βρωμισμα της με την ιδεα της μιαροτητας ειναι πραγματικο κακουργημα κατα της ζωης, το πραγματικο αμαρτημα κατα της ζωης, κατα του Αγιου Πνευματος της ζωης"

Διαβαστε το Ecce Homo του, συντροφοι

(η παραπανω μεταφραση του ζερβου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 21:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kost, το να ισχυρίζεσαι οτι η Αντιγόνη υπήρξε μια γυναίκα , χωρίς πάθος ή να το διατυπώσω καλύτερα για να είμαι σαφής, μια "ιδέα" η οποία ως γνωρισμά της δεν την χαρακτήριζε και τόσο το πάθος ,θα με βρείς εκ διαμέτρου αντίθετη. Είμαι σίγουρη ,οτι όταν ειπώθηκε η λέξη πάθος , μάλλον εννοούσες το ερωτικό, και αυτό το αιτιάζω απο την γυναικεία φιγούρα που επέλεξες, την Ελένη.
Παρ'όλα αυτά, ΄νομίζω οτι είναι γενικότερα αποδεκτό (ας μας εκθέσουν και οι υπόλοιποι τις απόψεις τους )οτι όταν ο αρχαίος τραγωδός μας, επλαθε το ψυχογράφημα της Αντιγόνης, όταν έπλασε το μονόλογο του τάφου, απέδωσε στην ηρωίδα του ,ένα μεγάλο πάθος.Άλλωστε αυτό δεν μας συγκινεί σε κάθε παράστασή αρχαίας τραγωδίας?Το πάθος..Μια γυναίκα να υποστηρίζει με πάθος τους άγραφους κανόνες και να αγαπάει τον αδελφό της με πάθος..
¨οσον αφορά τις δηλώσεις "είχα γράψει κάτι ,αλλά δεν το έστειλά για δικούς μου λόγους", ο σκοπός του φόρουμ είναι ο διάλογος, η ανταλλαγή απόψεων.Και δεκτό οτι δεν ήθελες να μας το στείλεις γιατί μας το ανάφερες?γιατί ειλικρινά μου φάνηκε λίγο απαξιωτικό προς το ατομό μου .Ελπίζω να κάνω λάθος.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 21:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διακρίνω μία τάση να ερμηνεύουμε "εξωτερικά" αρχετυπικά πρόσωπα των μύθων ή ιδέα μου είναι;

Η Ελένη εκφράζει πάθος και η Αντιγόνη όχι!

Ο Νίτσε είναι μισογύνης!

Οι γυναίκες δεν είναι και δε θα είναι "γυναίκες"!


Συγγνώμη, μήπως προβάλλουμε τα δικά μας ψυχικά χαρακτηριστικά και τα θεωρούμε κιόλας ερμηνείες;

Και πάλι συγγνώμη, εάν έχω παρερμηνεύσει!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εσύ προβαλλεις τα ψυχικά σου χαρακτηριστικά ως ερμηνείες?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν θέλεις να το βλέπεις έτσι. Πάντως δεν βλέπω ν' απαντάς επί της ουσίας.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νίτσε είναι μισογύνης!

ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε!
__________
πως θεραπευεται μια γυναικα? της κανουν ενα παιδι!
Ν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok δεν διάβασά και εγώ μια ερώτηση ουσίας..
Φίλε Κολοκοτρώνη , πες και σ"εμένα για να μάθω, απο τι αλήθεια να θεραπευτεί?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 00:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη (καθολου κουφια) Γη,
δεν πιστευω να εισαι γυναικα - γιατι ο Ζαρατουστρα ειπε πως "μονο στους ανδρες πρεπει να μιλαμε για τη γυναικα"!!

λοιπον, για να μιλησω πιο σοβαρα, δεν ξερω να σου απαντησω καλα, αλλα σε ενα πρωτο (και πολυ επιφανειακο) επιπεδο η φραση του Νιτσε σημαινει πως η γυναικα πρεπει να θεραπευτει απο το να μην ειναι γυναικα, απο το να ειναι ξεκομμενη, μακρια απο την φυση της.
("καν' της ενα παιδι" με την εννοια "οδηγησε την να ανακαλυψει τον εαυτο της")

ειναι πολυ απλοικο αυτο που λεω - το θεμα σηκωνει πολυ και δυσκολη κουβεντα, γιατι ο Νιτσε καιει - κι οποιος δεν προσεξει καιγεται!

__________
"ολα στη γυναικα ειναι αινιγμα και ολα στη γυναικα εχουν μια και μονη λυση: την εγκυμοσυνη"_Ν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Νίτσε είναι μισογύνης!
--------------------------------------------------------------------------------


ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε!



Αγαπητέ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεσαι, διότι εγώ δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο 2 σελίδες τώρα, αλλά έβαλες το δικό μου απόσπασμα. Αν θέλεις, γίνε σαφέστερος...


Αγαπητή Κούφια Γη,

το βρίσκεις ειλικρινά δόκιμο να συνεχίσουμε έτσι;
Εάν ναι, κανένα πρόβλημα, διαθέτω όση φλεγματικότητα χρειάζεται για να συνεχίσω, αλλά δε νομίζω ότι ωφελεί σε κάτι.
Σου ζητάω να εξηγήσεις τη θέση σου και αρνείσαι. Τί να πω;
Ίσως δεν έχω το επίπεδο νοημοσύνης σου και δεν έχω κατανοήσει. Τόσο κακό είναι;
Εάν πάλι, ενοχλείσαι για κάποιο λόγο, γιατί δεν το λες; Ντρέπεσαι;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κούφια Γη,

Στο πρώτο σου μήνυμα δέχεσαι ότι ο Νίτσε είναι μεγάλος φιλόσοφος, τον παραδέχεσαι και θαυμάζεις την αξεπέραστη διάνοιά του και τη φιλοσοφία του. Μετά όμως μας παραθέτεις ένα μεγάλο "αλλά" και τα παίρνεις όλα πίσω.

Μπορεί άραγε να είναι κάποιος μεγάλος και αξεπέραστος φιλόσοφος δηλαδή ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ και να είναι ρατσιστής; Μπορεί ο ελεύθερος αναζητητής της αλήθειας να αυτοπεριορίζεται και να διαχωρίζει τις σκέψεις του με τέτοιο τρόπο ή μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στους εαυτούς μας, στις δικές μας αλήθειες, στις ταμπέλες που εμείς βάζουμε.

Νομίζω πως η μεγάλη αλήθεια είναι όπως ένα φρακτάλ σχήμα. Όποιο κομμάτι του και να επιλέξεις θα δεις ότι είναι σχεδόν ίδιο με το μεγαλύτερο. Ετσι και ο Νίτσε είπε μεγάλες αλήθειες γι' αυτό τον παραδέχονται όλοι. Σε όλους ταιριάζουν οι αλήθειες του, μόνο που ο καθ' ένας που τον ερμηνεύει προσαρμόζει τη μεγάλη αλήθεια στον μικρό του εαυτό και τελικά την μετατρέπει σε μικρή και ατομική.
Παίρνουμε λοιπόν το μεγάλο σχήμα το κάνουμε μικρό και το περιφέρουμε αυτάρεσκα λέγοντας να! τούτη εδώ είναι η αλήθεια, ακολουθείστε πιστοί της γης τούτης. Και ακολουθούν οι πιστοί γιατί μπερδεύουν σχήματα, εικόνες, είδωλα!

Δεν τα λέω για σένα αλλά για τις ερμηνείες που διάβασες.

Χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι,αλλα μην ξεχνας φιλε Δημητρη οτι πολλες φορες μεσα απο τα μικρα σχηματα,αποκαλυπτονται μεγαλες αληθειες.


ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3046875
Maintained by Digital Alchemy