ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ρατσιστής ο Νίτσε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 03:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον, θα συμφωνίσω με τον φίλο που επισήμανε οτι το θέμα είναι ο ΣΕΞΙΣΜΟΣ και όχι ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ του Νίτσε.

Δεύτερον θα συμμεριστώ κάπως την θέση της φίλης "Κούφιας Γης".
Δεν βλέπω γιατί, Zadok, φαίνεται να μην καταλαβαίνεις την ερώτησή της.

Το να εκτιμούμε την διάνοια κάποιου ανθρώπου σε κάποιο στάδιο της ζωής του ή του έργου του, δεν σημαίναι απαραίτητα οτι αποδεχόμαστε ασυζητητί και κάθε τι άλλο που θα πεί στο μέλλον.

Άν κάποιοι φίλοι βλέπουν οτι ο Nietzsche ήταν τόσο φοβερός φιλόσοφος, που να έγγυζε πια το επίπεδο του Μύστη, ώστε το κάθε τι που έλεγε να ήταν μια βαθειά αποκάλυψη σοφίας, με πολλαπλά επίπεδα ερμηνείας και δεν συμμαζεύεται, λυπάμαι, αλλά θα διαφωνίσω κάθετα.

Δεν είδα ποτέ τίποτα στον Νίτσε πέραν από μια ελπιδοφόρα αρχή, μια καλή διάνοια, μια καλή κατοχή των Ελληνικών συμβόλων, αλλά από εκεί και πέρα μόνο ένα χάος θολωμένης σωβινιστικής Γερμανικής σκέψης στα τέλη του 19ου αιώνα.

Το πρόβλημμα, νομίζω με κάποιες "εσωτεριστικές" απόψεις, είναι οτι μπορούμε να βρούμε τρόπους να ερμηνεύουμε το κάθε τι στα μέτρα μιας ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΡΘΟΤΗΤΑΣ, αν και όποτε μας βολέυει.

Έτσι μπορει να καταλήγουμε, πχ, να λέμε:- Οτάν ο Νίτσε έλεγε οτι τη γυναίκα πρέπει να την έχεις γκαστρωμένη και στην κουζίνα, αυτό που εννοούσε - εσωτερικά - εσωτερικά είναι οτι πρέπει να πνευματοποιούμε την ύλη με το νοητικό σπέρμα μας, και να σπεύδουμε πάντα να είναι παραγωγική, και μπλά, μπλά, μπλά...
Έ, μπορεί να είναι και έτσι, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω την γνώμη οτι ο Νίτσε ΤΙΠΟΤΑ τέτοιο δεν σκεφτόταν, και είχε ΟΛΟΚΑΘΑΡΗ στον νου του την ιδέα της Γερμανίδας "Μητέρας".

Ξαναδείτε τη εικώνα της κοπελιάς με τα κουνελάκια, στο λινκ που έδωσα παραπάνω (του συλλόγου Γυναικων Αρυανης Ενότητας) και μετά πείτε μου οτι παρερμήνευσαν ή δεν κατάλαβαν τον Νίτσε...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 04:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου kynikos,

δεν έχω καμμία πρόθεση να παρεξηγήσω κανέναν. Όταν γράφω ότι δεν έχω εννοήσει, σημαίνει ότι δεν έχω εννοήσει και όχι ότι ειρωνεύομαι ή κάτι άλλο.
Τώρα το γιατί δεν έχω εννοήσει είναι αδύνατον να μπορώ να το εξηγήσω. Να είμαστε και λογικοί...
Καμιά φορά φταίνε τα λόγια, τα οποία μας "παγιδεύουν", άλλες φορές η διάθεση της στιγμής ή/και η έλλειψη εξωλεκτικής επικοινωνίας λόγω της φύσης της διαδικτυακής επικοινωνίας. Ανθρώπινα είναι αυτά.

Επί του θέματος τώρα:

Την άποψή σου την κατανοώ, άσχετα από το αν τη συμμερίζομαι. Εάν ταυτίζεται με εκείνην της Κούφια Γη, τότε έχω εννοήσει πλήρως. Αν θέλει, ας μου το διευκρινίσει...

Το ζήτημά μου είναι το εξής:

Η ερώτηση του θέματος, πέρα από το γεγονός ότι όπως ορθά έχει επισημανθεί και κατ' εμέ, θα πρέπει να διορθωθεί ως προς τη διατύπωση, μας ανοίγει τους εξής "δρόμους" (αφού δεν μπορούμε να βρεθούμε μέσα στο νου του Νίτσε και ν' απαντήσουμε με σιγουριά):

  • να ερμηνεύσουμε τα γραφόμενά του κυριολεκτικά ("εξωτερικά") και να συμπεράνουμε φυσιολογικά ότι "ναι, ήταν σεξιστής (ρατσιστής)"
  • να ερμηνεύσουμε τα γραφόμενά του κατ' αλληγορία (πιο εσωτεριστικά) και να συμπεράνουμε ότι πιθανόν κάτι άλλο να θέλει να πει ο "ποιητής"
  • να ερμηνεύσουμε τα γραφόμενά του και με τις δύο μεθόδους και να συμπεράνουμε ότι κάτι αλληγορικό υποκρύπτεται, αλλά και ταυτόχρονα εξυπηρετείται και ο σεξισμός του δημιουργού

Καλά ως εδώ;
Προσωπικά, τείνω προς την τρίτη άποψη.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/05/2004 04:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 08:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadoc:
quote:
Αγαπητέ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεσαι, διότι εγώ δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο 2 σελίδες τώρα, αλλά έβαλες το δικό μου απόσπασμα. Αν θέλεις, γίνε σαφέστερος...

αγαπητη Zadoc, επρεπε να βαλεις εισαγωγικα! αλλο εννοουσες απο αυτο που καταλαβα! Ο.Κ.

kynicos:

quote:
Το πρόβλημμα, νομίζω με κάποιες "εσωτεριστικές" απόψεις, είναι οτι μπορούμε να βρούμε τρόπους να ερμηνεύουμε το κάθε τι στα μέτρα μιας ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΡΘΟΤΗΤΑΣ, αν και όποτε μας βολέυει.
Έτσι μπορει να καταλήγουμε, πχ, να λέμε:- Οτάν ο Νίτσε έλεγε οτι τη γυναίκα πρέπει να την έχεις γκαστρωμένη και στην κουζίνα, αυτό που εννοούσε - εσωτερικά - εσωτερικά είναι οτι πρέπει να πνευματοποιούμε την ύλη με το νοητικό σπέρμα μας, και να σπεύδουμε πάντα να είναι παραγωγική, και μπλά, μπλά, μπλά...
Έ, μπορεί να είναι και έτσι, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω την γνώμη οτι ο Νίτσε ΤΙΠΟΤΑ τέτοιο δεν σκεφτόταν, και είχε ΟΛΟΚΑΘΑΡΗ στον νου του την ιδέα της Γερμανίδας "Μητέρας".

σωστο κι αυτο! ειναι ευκολο να τεντωνουμε τις ερμηνειες μας "συμβολικα" και να ερμηνευουμε τα παντα κατα το δοκουν! ειναι ομως το ιδιο ευκολο και το αναποδο - να υποβιβαζουμε και να απλοποιουμε τα παντα και να τα "ερμηνευουμε" ξανα απ'την αναποδη:

π.χ. "ολα στη γυναικα ειναι αινιγμα και ολα στη γυναικα εχουν μια και μονη λυση: την εγκυμοσυνη" = τη γυναίκα πρέπει να την έχεις γκαστρωμένη και στην κουζίνα.

Ετσι το παιζει Νιτσεικος ο καθενας - κι η κοπελλια με τα κουνελακια κι ο "γιαννακης" που μολις διαβασε για τον Υπερανθρωπο πηγε κι εδειρε τη μανα του

_______________
"Εκεινος που πιστευει πως εχει καταλαβει κατι μεσα στο εργο μου, σχηματισε μια ιδεα κατ΄ιδιαν εικονα του, μια ιδεα που συχνα ειναι σε πληρη αντιθεση με μενα"__Ν.

Edited by - ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ on 24/05/2004 09:00:21

Edited by - ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ on 24/05/2004 09:02:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadoc:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, δεν κατάλαβα σε ποιόν απευθύνεσαι, διότι εγώ δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο 2 σελίδες τώρα, αλλά έβαλες το δικό μου απόσπασμα. Αν θέλεις, γίνε σαφέστερος...
--------------------------------------------------------------------------------


αγαπητη Zadoc, επρεπε να βαλεις εισαγωγικα! αλλο εννοουσες απο αυτο που καταλαβα! Ο.Κ.



Αγαπητέ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ,

με την ίδια λογική, θα έλεγα ότι θα έπρεπε να έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση απ' την αρχή πριν τοποθετηθείς.
Τέλος πάντων, συγγνώμη που δεν σκέφτηκα να βάλω εισαγωγικά. Ειλικρινά εκτιμώ το ότι μου απάντησες και σ' ευχαριστώ γι' αυτό!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 16:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κούφια Γη,έχεις δίκιο στο ότι ήταν εντελώς άσκοπο και ανόητο αυτό που είπα,ότι δηλαδή αποφάσισα να μην στείλω την αρχική απάντησή μου.Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμά μου όντως φάνηκε απαξιωτικό προς εσένα αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ(έχω φαίνεται ταλέντο στο να παρεξηγούμαι και να διαστρεβλώνω τα ίδια τα λεγόμενά μου).Καμία απαξίωση προς το πρόσωπό σου το οποίο ειλικρινά σέβομαι.Απλά δεν έστειλα το αρχικό μήνυμα για δικούς μου λόγους,διότι η συζήτηση θα πήγαινε ΑΛΛΟΥ.

Το καλό πάντως είναι ότι το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει φωτιά,οι επικοινωνίες και οι αντιλογισμοί έχουν διευρυνθεί και αυτό είναι πολύ θετικό(αν και λίγο ριψοκίνδυνο,διότι ενδεχομένως η κατάσταση να καταλήξει στο Όλοι εναντίον Όλων).

Σχετικά με την Αντιγόνη εν μέρει έχεις δίκιο.Εν μέρει,όμως,έχεις και άδικο.Εγώ προσωπικά ΤΑΥΤΙΖΩ την έννοια του Πάθους με την έννοια της Υποταγής.Υποταγή σε κάποια,οποιαδήποτε Αρχή.Η Γυναίκα-Ελένη είναι αυτή που υποτάσσεται στην Αρχή του Άντρα ενώ η Γυναίκα-Αντιγόνη είναι αυτή που ΔΕΝ υποτάσσεται στην Αρχή του Άντρα.Σέβομαι και θαυμάζω το πρότυπο της Αντιγόνης,της Γυναίκας που τιμωρήθηκε πολύ σκληρά διότι ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ,αψήφησε τα πάντα,κάθε Νόμο,Ιεραρχία και Εξουσία προκειμένου να δώσει στον πολυαγαπημένο της αδερφό αυτό που ο ΚΑΘΕ άνθρωπος αξίζει,ακολουθώντας το δικό της Νόμο καθώς και τους άγραφους Νόμους των Θεών.Τί να λέμε τώρα,είναι συγκλονιστική η ιστορία της Αντιγόνης,και η μεγαλύτερη μαγκιά είναι ότι αυτή τη φοβερή Υπέρβαση των Γήινων νόμων την έκανε γυναίκα και όχι άντρας.Εδώ,όμως,ξεκινάει και το "πρόβλημα".

Το ύψιστο Πάθος είναι αυτό της Υποταγής.Ο Χριστός,η ενσάρκωση του απόλυτου Πάθους,ο θεάνθρωπος που εκούσια υποτάχτηκε σε άντρες πολύ κατώτερούς του,που δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την Κρίση και τις ύβρεις του όχλου και της εξουσίας,το είπε καθαρά,"Αν σε χτυπήσουν γύρνα και το άλλο μάγουλο".Εγώ προσωπικά,βέβαια,θαυμάζω πολύ περισσότερο την εικόνα της θαρραλέας Αντιγόνης παρά της δειλής Ηλέκτρας,η οποία συμβολίζει τον Φόβο της γυναίκας προς την αντρική Αρχή.'Ομως κακά τα ψέματα,το πρότυπο της Ελένης,εκείνης που υποτάσσεται και πηγαίνει με αυτόν που τη διεκδικεί είναι απείρως πιο θηλυκό,ερωτικό και original γυναικείο.

Η γυναίκα ΠΡΕΠΕΙ να έχει Αντιστάσεις και ΠΡΕΠΕΙ να απορρίπτει.Αυτό,εξάλλου,είναι και ένα από τα λίγα σύγχρονα επιτεύγματα για τα οποία είμαστε περήφανοι,ότι πλέον η (δυτική)γυναίκα μπορεί να επιλέγει χωρίς να αναγκάζεται να παίρνει το κάθε βόδι που της κουβαλάνε.Αλίμονο αν η γυναίκα αρχίσει να γίνεται Ευκολοκατάκτητη.Όμως πιστεύω ότι σχεδόν όλες θα συμφωνήσουν μαζί μου ότι όταν η γυναίκα πραγματικά βρει αυτό που ψάχνει τότε δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ αντίρρηση στο να "παραδοθεί" στον άντρα που την συνεπήρε.Επομένως,αυτό οδηγεί στο λογικότατο συμπέρασμα ότι η "χειραφετημένη" γυναίκα είναι η ανικανοποίητη γυναίκα,αυτή που ακόμα δεν έχει βρει το Τέλος της(παρόλο που σε αυτό το απόλυτο συμπέρασμα ΥΠΑΡΧΟΥΝ εξαιρέσεις).

Κλείνοντας,αγαπητή κούφια Γη,θα μπω σε "επικίνδυνα" μονοπάτια και θα σου πω κάτι "ψαγμένο" ώστε να σου αποδείξω ότι οι ΠΑΝΣΟΦΟΙ 'Ελληνες ναι μεν τίμησαν όσο κανείς άλλος τη γυναίκα-Αντιγόνη,όμως δεν παρέλειψαν να τονίσουν την "Αντρική",παντελονάτη,αρχιδάτη(με το συμπάθιο) συμπεριφορά της.
Το όνομα Αντιγόνη τί μας λέει?Μιλάμε τώρα για αυτά τα υπερνοήμονα Όντα,τους 'Ελληνες,μιλάμε για τους επί της Γης Δαίμονες οι οποίοι μας κληρονόμησαν ΟΛΗ τη γνώση και οι οποίοι ΕΠΟΥΔΕΝΙ δεν έδιναν τυχαία ονόματα διότι το κάθε όνομα έπρεπε να εκφράζει μία συγκεκριμένη Ενόραση,αποκαλύπτοντας τέλεια τη ΒΑΘΙΑ ΦΥΣΗ εκείνου που ονομάζει.
Τί μας φανερώνει,λοιπόν,το όνομα Αντι-γόνη?

Μας φανερώνει έναν Αντί-γονο,φανερώνει μία Παράλογη,Ασύμμετρη και Διαστρεβλωμένη Ανθρώπινη συμπεριφορά,φανερώνει μία ΑΝΤΡΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΣΩΜΑ(ενώ ο Αίμων,ο εραστής της Αντιγόνης,πρεσβεύει ακριβώς το αντίθετο,γενναίος λόγω του πάθους του και της αγάπης του για την Αντιγόνη,ευαίσθητος,αισθηματίας,"θηλυκής" ιδιοσυγκρασίας,ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ την Αντιγόνη στο Θάνατο,σε αντίθεση με τα Αντροκρατικά δόγματα που θέλουν τη γυναίκα να ακολουθεί τον άντρα στο θάνατο).

Αντι-γόνη.Μιλάμε για το πλέον Καταραμένο Παιδί του Οιδίποδα.Μιλάμε για την Απόλυτη Διαστρέβλωση της φύσης.Μιλάμε για την πλέον Βλάσφημη 'Ενωση που έγινε ποτέ,όπου ο Γιος σκότωσε τον Πατέρα και Ενώθηκε με τη Μάνα.Τα δυστυχισμένα τέκνα του Οιδίποδα και της Ιοκάστης,οι Αντίγονοι,είχαν όλα ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΜΟΙΡΑ.

Για σκέψου το,ο Πατέρας σου να είναι και Αδελφός σου,να έχεις την ίδια Μάνα με τον Πατέρα σου.Φαντάσου να είσαι ο Καρπός μίας τέτοιας Ένωσης.Πώς να μην σπάσει η γενετική αλυσίδα?Πώς να μην αντιστραφούν όλα?Πώς να μην γίνει το άσπρο-μαύρο και το μαύρο-άσπρο?Η θήβα υπέφερε,υπέφερε από μία κατάρα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ από την Κατάρα της Σφίγγας.Όλη η Φύση παράλυσε,όλη η φύση μαράθηκε,μωρά που γεννιόντουσαν νεκρά,λοιμός που θέριζε τα πάντα,άνθρωποι να υποφέρουν και να πέφτουν νεκροί ο ένας μετά τον άλλο.

Ελπίζω να μην αναγκαστώ να πω κι άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok συμφωνώ μαζί σου οτι είναι σωστό να αποκρυπτογραφησουμε τους λόγους του Νίτσε, να διατυπώσουμε τις απόψεις μας πιο εσωτεριστικά, γιατί είναι πιθανό να παρεξηγούμε τα γραφομενά του ,όταν μιλάμε για σεξισμό.
Kost σευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα βρήκα την ετυμολογία της Αντιγόνης. Ομολογώ οτι δεν το σκέφτηκα.
Δημήτρη σωστά αυτά που έγραψες, αν έβαζες και ένα ερωτηματικό στο τέλος θα ήταν η αρχική μου ερώτηση στην ουσία.
Να σχολιάσω επίσης οτι ο Νίτσε δεν ήταν σωβινιστής. Είναι γνωστό οτι η ιστορία τον δικαίωσε.(άλλη τον πλάσαρε έτσι).

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα απο τη χαρούμενη γνώση:
Αυτή έχει τώρα το πνεύμα -πως μπορεσε να το βρεί?εξαιτίας της ένας άντρας έχασε το λογικό του.Το κεφάλι του ήταν πλούσιο πριν απο αυτή τη διασκέδαση.Στο διάβολο πήγε το μυαλό του-όχι όχι!στη γυναίκα!

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 02:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok,

Όντως, όπως λες, είναι συχνά δύσκολη η διατύπωση του τόνου που θες να δώσεις μέσα από το διαδύχτιο, ιδίως για εμάς που ντεν μιλάει πολύ καλά το Ελληνικά

Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που έγραψες:

quote:
Καλά ως εδώ;
Προσωπικά, τείνω προς την τρίτη άποψη.
  • να ερμηνεύσουμε τα γραφόμενά του και με τις δύο μεθόδους και να συμπεράνουμε ότι κάτι αλληγορικό υποκρύπτεται, αλλά και ταυτόχρονα εξυπηρετείται και ο σεξισμός του δημιουργού

Μιά τέτοια έννοια ήθελα να δώσω και εγώ - οτι δεν πρέπει η όποια εκτίμηση έχουμε για το έργο το Νίτσε να μας κάνει να ξεχνάμε οτι και αυτός ήταν άνθρωπος, και ως εκ τούτου ήταν ο ίδιος "φιλτρο" για τις αντιλήψεις της συνείδησής του, με όλα τα καλά του και τα κακά του.

Θα συμφωνήσω και με τον φίλο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ. Πράγματι παραείναι εύκολο για τον κάθε "Γιαννάκη" να θεωρήσει οτι έγινε "Νιτσεϊκός"!! (άκου κάτι πράγματα), και μάλιστα φαίνεται να έχει γεμίσει ο τόπος Γιαννάκηδες.

Γι αυτό και 'γώ καμμιά φορά τα λέω λίγο χοντρά, νά έτσι για να βρίσκουμε έναν μέσο όρο...

ΜΦΧ
Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 02:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Zadok,

Όντως, όπως λες, είναι συχνά δύσκολη η διατύπωση του τόνου που θες να δώσεις μέσα από το διαδύχτιο, ιδίως για εμάς που ντεν μιλάει πολύ καλά το Ελληνικά


Ε, δε θα έλεγα ότι μας έχετε δώσει δείγματα ελλείψεων επί των Ελληνικών σας, αγαπητέ μου φίλε, τουλάχιστον μέχρι τώρα! Εκτός αν κι εμείς έχουμε τις ίδιες ελλείψεις, οπότε είμαστε σαν την παροιμία: "Τους τυφλούς οδηγεί ο μονόφθαλμος"

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 15:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόρθωση του λάθους που έκανα,η αδελφή της Αντιγόνης που προσπαθεί να την αποτρέψει από την "τρέλα" που σκοπεύει να κάνει είναι η Ισμήνη και όχι η τραγική Ηλέκτρα.

Άντε ρε παιδιά δώστε πνοή στο θέμα.

Σχετικά,πάντως,με το Νίτσε αρκετοί από εσάς θα έχετε διαβάσει το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" του Γιάλομ,όπου η σκιαγράφηση του φιλοσόφου είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη ενώ και οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι εξαιρετικά δουλεμένοι,όπως ο πρωταγωνιστής Μπρόιερ που προβαίνει σε μία ΣΠΟΥΔΑΙΑ ψυχαναλυτική διαλεκτική με το Φιλόσοφο, αποφασίζοντας να "ανοιχτεί" ο ίδιος ώστε να αναγκάσει το Νίτσε να ανοιχτεί,ενώ πολύ ενδιαφέρουσα φιγούρα είναι η Λου Σαλομέ,η δυναμική και μυστηριώδης γυναίκα που ερωτεύτηκε ο μεγάλος φιλόσοφος.Προτείνω το βιβλίο ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 16:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακομα πορισμα δεν βγηκε;

Να θυμισω οτι ο Νιτσε ειχε εναν ομορφο κατ'εμε τροπο
για να κανει κριτικη η οποια ηταν ακρως δημιουργικη.
αν θυμαστε ειχε πει καποτε οτι τα βαζει με τους σοφους
του κοσμου οχι για να εξυμνησει τον απλο λαο αλλα
για να βελτιωθουν οι σοφοι!

μημπως εκανε το ιδιο και για την γυναικα περα απο τον σεξισμο του
και αλλα τετοια;



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 21:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ο Νίτσε επιχειρούσε με τα γραφομενά του να βελτιώσει τις γυναίκες ,παρουσιαζοντας όλα τα (κατ"αυτόν)ελαττώματα τους?Δηλαδή είναι κάπως σαν τον Σωκράτη?Είναι μια μύγα που γυροφέρνει τους οκνηρούς?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 09:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια απορία…

Kάτι έγραφα και κοίταξα αναγκαστικά ένα μεταφραστή ON LINE

Θα ήθελα από κάποιο Γνωστή της Γερμανικής, την ακριβή μετάφραση της λέξης Uebermensch

Τόσο στα Ιταλικά όσο και στα ελληνικα βιβλία, σαν μετάφραση βρίσκουμε τις λέξεις SUPERUOMO, ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ… (και είναι πολλοί αυτοί που σχηματίζουν την ιδέα….του ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ….)

μα η λέξη ueber, τα μεταφραστικά…. τη δίνουν σαν πέρα από…

υπάρχει μεγάλη διάφορα, το ένα από το άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 13:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...υπάρχει μεγάλη διάφορα, το ένα από το άλλο.

Τεράστια!!!

"Φως... κι άλλο Φως!"

(και για να μην παρεξηγούμεθα: ο Γκαίτε το 'πε, έτσι;)

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 22:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σας φέρνω τον Υπεράνθρωπο,γιατί ο άνθρωπος είναι ξεπερασμένος πια,είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.Τί κάνετε όμως εσείς για να τον ξεπεράσετε?
Όλα τα όντα μέχρι σήμερα κάτι έχουν κάνει για να ξεπεράσουν τον εαυτό τους.Εσείς θα προτιμήσετε να γίνετε η παλίρροια αυτού του κύματος και να γυρίσετε πίσω και πάλι στο ζώο αντί να ξεπεράσετε τον άνθρωπο?
Τί είναι ο πίθηκος σε σύγκριση με τον άνθρωπο?Γελοίο υποκείμενο και θλιβερή καταισχύνη.Το ίδιο ακριβώς είναι ο άνθρωπος σε σύγκριση με τον υπεράνθρωπο.Είναι ένα γελοίο υποκείμενο και μία θλιβερή καταισχύνη.
Έχετε ακολουθήσει την πορεία από το σκουλήκι της γης μέχρι τον άνθρωπο και όμως έχουν μείνει ακόμη μέσα σας πολλά από το σκουλήκι.Κάποτε ξεκινήσατε από τον πίθηκο κι όμως ακόμη ο άνθρωπος δεν είναι λιγότερο πίθηκος από τον κάθε πίθηκο.
Ο σοφότερος από εσάς είναι περισσότερο μία νοθεμένη γέννα και ένας διχασμός,ένα ερμαφρόδιτο φυτό και φάντασμα.Αλλά δεν σας προτρέπω να γίνετε φαντάσματα και φυτά.Όχι,σας οδηγώ προς τον υπεράνθρωπο.
Αυτό είναι το νόημα του κόσμου.Η θέλησή σας πρέπει να πει,"Ο υπεράνθρωπος να γίνει το νόημα του κόσμου".
Αδελφοί μου σας εξορκίζω να μείνετε πιστοί στον κόσμο της γης και να μην πιστεύετε όπως σας διδάσκουν ότι υπάρχουν ελπίδες έξω από τούτο τον κόσμο.Αυτοί σας δήλητηριάζουν εκούσια ή ακούσια.
Περιφρονούν τη ζωή όσοι είναι ετοιμοθάνατοι και ποτισμένοι με δηλητήριο.Αυτούς τους έχει βαρεθεί και εγώ και η Γη,γι'αυτό λοιπόν ας εξαφανισθούν..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 07:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε κοστ για το απόσπασμα! Ακριβώς αυτό αποδεικνύει!

quote:
"Σας φέρνω τον Υπεράνθρωπο,γιατί ο άνθρωπος είναι ξεπερασμένος πια,είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.Τί κάνετε όμως εσείς για να τον ξεπεράσετε?

Η Μετάφραση Υπεράνθρωπος είναι ΛΑΘΟΣ, μιας και την εξήγηση την λέει στην ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ!

Ξεπεραστεί θα πει… ΠΑΩ ΠΕΡΑ από τον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!

Αν και έχω διαβάσει σχεδον όλα του τα έργα, μου κάνει εντύπωση σαν ακούω κάποιον να μιλάει για NITSCHE, την επικέντρωση στην λέξη Υπεράνθρωπος!
Πρόσφατα, *(Βράδυ της Ανάστασης) έβλεπα ΕΡΤ και ο προκαθήμενος της εκκλησίας Χριστοδουλος, μίλησε εναντίον του Νίτσε χρησιμοποιώντας μάλιστα αρκετή ειρωνεία… ακριβώς με τη λέξη Υπεράνθρωπος!!!!! (κάτι σαν κλόουν δηλαδή) καλώντας το ποίμνιο σε προσευχή και (εξασφάλιση)… που παρέχει η Αγία εκκλησία….

Μάλιστα είχα γράψει και τότε… και αναρωτιόμουν για τα πρόβατα, αν είχαν ποτέ τους διαβάσει … Νίτσε.

quote:
Ο υπεράνθρωπος να γίνει το νόημα του κόσμου.

Σαν να λεμε (και λεει)....να υπερβείς... ΕΑΥΤΟΝ!

Μα τοτε η συνείδηση ειναι ελευθερη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 13:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη, αλλά εμένα το ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ μια χαρά μου κάνει για πέρα από τον άνθρωπο και μάλιστα πάνω απ' αυτόν. Αυτή είναι η ετυμολογική ερμηνεία.
Αν εμείς, έχουμε αλλοιώσει τις έννοιες και αντιλαμβανόμαστε το Σούπερμαν, δεν φταίνε οι λέξεις.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 13:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα Zadok,

Δεν είπα τίποτα γιατι τα Γερμανικά μου απέχουν πολύ απο το τέλειο, περίμενα καναν άλλον να πει. Σίγουρα όμως ο Nietzsche λέει übermensch και όχι uebermensch.

Και το "über" πιστεύω οτι αντιστοιχεί ακριβώς στο "υπέρ".

Αν κάνω λάθος, πληζ διορθώστε με...

Κ.

(Μπορούσε, βέβαια, και το über/υπέρ να σήμαινε οτι είναι υπέρ του ανθρώπου, με την έννοια οτι τον υπεραμύνεται (αν τα πτωχά ελληνικά μου δεν με απατούν). Μια ιδέα είναι και αυτή, έτσι για να κάνω τον δύσκολο )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TonyWZRD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 14:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TonyWZRD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα οταν λες ubermensch στα γερμανικα εννοεις τον υπερανθρωπο και superman ειναι το αντιστοιχο στα αγγλικα οποτε τι το κακο να σκεφτομαστε την ακριβης λεξη που αντιστοιχει στην ελληνικη, ο νιτσε ειχε την ιδεα του υπερανθρωπου οπου αυτος σαν πιο δυνατος θα κυριαρχουσε υπερ του πιο αδυναμου(στηριζομενος με την φυση οπου ο πιο δυνατος επιβιωνει).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 15:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα οταν λες ubermensch στα γερμανικα εννοεις τον υπερανθρωπο και superman ειναι το αντιστοιχο στα αγγλικα οποτε τι το κακο να σκεφτομαστε την ακριβης λεξη που αντιστοιχει στην ελληνικη, ο νιτσε ειχε την ιδεα του υπερανθρωπου οπου αυτος σαν πιο δυνατος θα κυριαρχουσε υπερ του πιο αδυναμου(στηριζομενος με την φυση οπου ο πιο δυνατος επιβιωνει).




Ακριβώς αυτή είναι η λάθος ερμηνεία!!! Σκέψου το λίγο γιατί δυστυχώς τα αμερικανο-αγγλικά μπερδεύουν λίγο...

Εκτός αν εννοείς ότι ο ισχυρός εαυτός του Ανθρώπου θα υπερισχύσει (φυσιολογικά) του αδυνάτου εαυτού.

quote:
Μπορούσε, βέβαια, και το über/υπέρ να σήμαινε οτι είναι υπέρ του ανθρώπου, με την έννοια οτι τον υπεραμύνεται

Αγαπητέ kynikos, pas mal... pas mal (που λένε κι οι φίλοι μου οι Γάλλοι)!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 12/06/2004 16:01:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 18:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς αυτή είναι η λάθος ερμηνεία!!!

Βλεπεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TonyWZRD
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 22:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TonyWZRD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ο ιδιος ο νιτσε γραφει για τον ubermaschen σαν καποιον ανωτερο οπου θα εχει περισοτερη δυναμη απο συνανθρωπο του(οχι κατα βαση νοητικη αλλα σαν δυναμη εξουσιας)βεβαια εαν καποιος εχει ψαξει για τον νιτσε αυτο ακουγεται περιεργο μιας και ηταν ενας κοντος αδυναμος ανθρωπακος χωρις μεγαλη εξουσια στα χερια του, και πιστευω οτι μεσω του ubermaschen βλεπει το ονειρο για τον ιδιο του τον εαυτο δηλαδη οτι μιλαει για εξωντωση του πιο αδυναμου ενω δεν ανοικει κατα τα λεγομενα του στους δυνατους ειναι μια ενδομυχη επιθιμια του για δυναμη ασχετα εαν θα ειναι και αυτος μεσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 20:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σε ολους

Στις 30 Ιουνιου παρουσιαζεται σε θεατρικη
παρασταση, στο Ηρωδειο, το
"Ταδε εφη Ζαρατουστρα "
Μια μεταφορα στην σκηνη του εργου αυτου
του Νιτσε.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 14:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον.Ελληνική παραγωγή?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 20:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ηταν ενας κοντος αδυναμος ανθρωπακος χωρις μεγαλη εξουσια στα χερια του, και πιστευω οτι μεσω του ubermaschen βλεπει το ονειρο για τον ιδιο του τον εαυτο δηλαδη οτι μιλαει για εξωντωση του πιο αδυναμου ενω δεν ανοικει κατα τα λεγομενα του στους δυνατους ειναι μια ενδομυχη επιθιμια του για δυναμη ασχετα εαν θα ειναι και αυτος μεσα.

Έχει κάποιο δίκιο ο TonyWZRD, εδώ που τα λέμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 21:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Θέληση Για Δύναμη είναι η ενδόμυχη επιθυμία ΟΛΩΝ,ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ και όχι μόνο του Φιλοσόφου.Ο καθένας ονειρεύεται και επιθυμεί τον εαυτό του ως Υπεράνθρωπο.


Ήταν όντως μεγάλο ψώνιο,όμως δικαιολογείται λόγω της τεράστιας νοητικής υπεροχής του σε σχέση με τους συγχρόνους του.


Το όραμα του Υπερανθρώπου δεν ήταν ένα απλοικό όραμα ενός κομπλεξικού ανθρωπάκου που ονειρεύεται να αποκτήσει εξουσία και να συντρίβει τους αδύναμους.Ήταν ένα ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΟΡΑΜΑ,το όραμα του Νέου Ανθρώπου,του Ανώτερου και Λαμπερού Ανθρώπου που έρχεται να συντρίψει τον Παλιό Άνθρωπο,τον Αδύναμο και βασανισμένο από το Φάσμα του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 22:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Νίτσε όταν αναφερόταν στον υπεράνθρωπο δεν εννοούσε έναν άνθρωπο με ανώτερα εξωτερικά χαρακτηριστικά και σωματική δύναμη.

Αναφερόταν σε έναν άνθρωπο απαλλαγμένο και απελευθερωμένο από τις καταρακωμένες αξίες της εποχής του Νίτσε και μια στροφή σε πιο υψηλές αξίες που θα τον οδηγούσαν στη βελτίωση του.

Οι απόψεις του Νίτσε είναι πάντοτε σκληρές και πολλές φορές και υποτιμητικές για αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη.
Αυτή όμως δεν είναι και η δουλειά του κάθε φιλοσόφου? Να καταστρέφει κάθε τι συμβατικό και στερεότυπο ?
Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι ο Νίτσε είχε πάντα δίκιο και ότι κατείχε την απόλυτη γνώση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 23:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι,οι νέες αλήθειες είναι ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΚΛΗΡΕΣ διότι γκρεμίζουν όλα τα δεδομένα που έχουμε,ό,τι έχουμε συνηθίσει και δεχτεί,γιάυτό και πάντα οι νέες θεωρίες αντιμετωπίζονται ως το Κακό.


Ο Νίτσε ΕΠΟΥΔΕΝΙ δεν διεκδίκησε το αλάθητο.Γι'αυτό και είπε τη μνημειώδη ρήση,"Η Σοφία θέτει όρια ακόμα και στη Γνώση.Είναι πολλά αυτά που δεν θα ήθελα να μάθω",ενώ είναι και ο μόνος σύγχρονος Διδάσκαλος που έκλεισε το έργο του με τα εξής λόγια προς τους μαθητές του,"ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΑ,ΒΡΕΙΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ".Για αυτά τα λόγια του και μόνο θα άξιζε να μείνει στην ιστορία.

Ο αληθινός Μέντορας δεν θέλει παπαγάλους,θέλει οι μαθητές του να του εναντιωθούν και να βρουν τη δική τους ταυτότητα,γιάυτό και η σχέση Πλάτωνα-Αριστοτέλη είναι η κορυφαία σχέση Δασκάλου-Μαθητή που υπήρξε ποτέ.Ο Σταγειρίτης μαθήτευσε 20 ολόκληρα χρόνια δίπλα στον Αθηναίο,πήρε από αυτόν όλα τα σπουδαία διδάγματά του,τον ανέδειξε σε πολλά αλλά και τον κατέρριψε σε πολλά πηγαίνοντας τη φιλοσοφία ένα βήμα πιο μπροστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thelxinoy
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2008, 21:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thelxinoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sa pedia.To onoma mou eine Evi, ***.Exw kai egw ena themataki me ton Nitse kai tha ithela tin voitheia sas,mias kai mou xreiazode gnwseis oi opoies logw katefthinsis kai ilikias den exw.Tis proalles imoun sto ***, kai o *** mou,mou tin 'vgainei' sinexws legodas mou thewries pou exei pei o Nitse opws p.x. oti oi ginekes eine san tin koini gnwmi.Theloun na akoun afto pou tous aresei, kai alla polla. Tha ithela na vrw fraseis apo ginekes filosofous pou na exoun pei kati adistoixo gia tous adres giati exw psaksei olo to diadiktio kai den mporw na vrw pouthena.

Efxaristw poli


_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
09/05/2008
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy