ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Έλενα Πέτροβνα Μπλαβάτσκυ (ΝΕΟ ΘΕΜΑ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 10:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Traveller.

Μερικές φορές γίνονται τέτοιες παρενθέσεις, πιο προσωπικές, στα διάφορα topics. Είναι καλές όταν πραγματικά χρειάζονται και γίνονται κουραστικές και επικίνδυνες όταν συνεχίζουν ανούσια, υποδαυλίζοντας την σχετική θεματική συζήτηση.

Νομίζω ότι ξεκαθρίστηκε αυτό το ζήτημα που προέκυψε και καλό θα ήταν, αν χρειαστεί να συνεχιστεί, να γίνει με προσωπικά emails και όχι μέσα στο topic.

Αν προκύπτει ένα γενικότερο ζήτημα, που ξεφεύγει από τα όρια της προσωπικής αντιπαράθεσης τότε μπορεί να ανοιχτεί topic, αν χρειάζεται και η ενημέρωση και η βοήθεια των άλλων μελών, στην σχετική κατηγορία "Απόψεις-Προτάσεις".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 19:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ταξιδευτη,αν καταλαβες οτι "ζηλευω"που ο ψευτοκελσος ειναι διαχειριστης,και εγω εποφθαλμιω σαν τον Ιζνογκουντ,να γινω βεζυρης στην θεση του βεζυρη,οπωσδηποτε πρεπει να ασχοληθεις με την Ψυχολογια,γιατι καταλαβαινεις χαρακτηρες και βαθυτερα κινητρα και δραστηριοτητες της ψυχης.
Προσωπικα,εχω δηλωσει οτι με ενδιαφερει μονον η θεση του Διαχειριστη...
Για την ιστορια της Μπλαβατσκυ,μπορεις να διαβασεις αρκετα απο αυτα που εγραψε ο serpentpan,και πολυ περισσοτερα απο τον τοπο της αξιας Ελληνιδας θεοσοφιστριας,Ασπασιας Παπαδομιχελακη,στο www.theosophy.gr
Παντα φιλικα και οχι "φιλικα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 08:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φως!!!
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ρε παιδιά θα γράψει κανείς τίποτα για την Μπλαβάτσκυ? Μέχρι στιγμής έχω μάθει το βιογραφικό του Κέλσου αλλά αυτό δεν είναι το θέμα του τόπικ. Κάνω λάθος?
Ας γράψει κάποιος που ξέρει επιτέλους.Εμείς οι αδαείς από που θα μάθουμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 14:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ

Βασικές θέσεις της Ε.Π. Μπλαβάτσκυ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 15:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά ρε παιδιά θα γράψει κανείς τίποτα για την Μπλαβάτσκυ? Μέχρι στιγμής έχω μάθει το βιογραφικό του Κέλσου αλλά αυτό δεν είναι το θέμα του τόπικ. Κάνω λάθος?
Ας γράψει κάποιος που ξέρει επιτέλους.Εμείς οι αδαείς από που θα μάθουμε?


Aγαπητέ Αlexeyev1970...
Πράγματι σκοπός ΔΕΝ ΗΤΑΝ να μάθεις ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ για τη μηδαμεινότητά μου...
Σου ζητώ συγγνώμη για τη κατάντια ορισμένων που θεωρούν ότι η θέση τους είναι η ΜΟΝΗ ΟΡΘΗ...
ΙΣΩΣ απο τη θέση που βρίσκονται, ΠΡΑΓΜΑΤΙ να βλέπουν έτσι τα πράγματα, ΑΛΛΑ είναι ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ;;;;;

Αυτή ήταν και η αφορμή για ένα άρθρο που έχει την ευγένεια να φιλοξενεί το Esoterica.gr και που θέμα του έχει ακριβώς την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ "κάποιου" για τη Μεγάλη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Δασκάλα της Ανθρωπότητας, την Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, αλλά που ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΜΒΑΘΥΝΕ στο έργο της, στο ΤΙΤΑΝΙΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ...

"Ο φανατισμός σε όλο του το μεγαλείο"

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/blavatsky_critisism/blavatsky_critisism.htm

Είναι το πλέον σύνηθες φαινόμενο απο πολλούς να ΘΕΩΡΟΥΝ πως αφού διάβασαν - ΦΥΛΛΟΜΕΤΡΙΣΑΝ ένα βιβλίο, είναι και σε θέση να ΚΡΙΝΟΥΝ τον συγγραφέα!!!!!

Πάντως πρότασή μου είναι να καθήσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ το έργο του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ συγγραφέα ΕΣΥ θέλεις να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ...
Η προσωπική σου γνώμη είναι που θα έχει σημασία για σένα και όχι του καθενός....

Και πάλι συγγνώμη που σε γέμισαν ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ και ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ για τη μηδαμεινότητά μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 12:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με αυτά που λες φίλε Κέλσο αλλά βλέπω ότι στα περισσότερα τόπικ αυτό γίνεται,ο ένας βάλλει κατά του άλλου και από προσωπικές απόψεις...πολύ σπάνια.
Δεν έχει σημασία το τι σκέφτεται ο ένας για τον άλλο εκτός και γνωρίζεστε προσωπικά ή έχετε κάποια προηγούμενα.Καλό είναι πάντως να μη δημοσιοποιούμε τέτοιες σκέψεις και να περιοριζόμαστε στα όσα γνωρίζουμε,ανακριβή ή μη.
Και να είσαι σίγουρος ότι εγώ προσωπικά δε δημιουργώ εντυπώσεις για κάποιον μόνο και μόνο από αυτά που γράφει. Πιστεύω πως όλοι εδώ μέσα κάτι έχουν να πουν.
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-->>ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ...

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy