ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 19:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ !!
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ Η ΝΑΣΑ,ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ..ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ ?
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΥΛΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ? ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΝΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΑΙΝΙΑ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi22preb
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi22preb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να πώ μια καλημέρα και να εκφράσω την χαρά που ένιωσα μόλις διάβασα το μήνυμά σου.
Σύμφωνα με ένα παλιό ρεπορτάζ, αν θυμάμαι καλά στο ALPHA το είχα δει, η NASA είχε κατασκευάσει μια χρονομηχανή για να "διορθώσει" κάποια ιστορικά λάθη που πραγματοποίησαν εν καιρώ πολέμου οι διάφοροι Κυβερνήτες της USA. Όμως, έκαναν τότε μελέτες κάποιοι μελετητές που ασχολούντε με επεμβάσεις στον χώρο και στον χρόνο και ,με λίγα λόγια και σοφά, τους έδωσαν να καταλάβουν πώς η ιστορία δεν είναι μονοδιάστατη αλλά πολύδιάστατη.
Δηλαδή σκεφτείτε πώς εδώ που είστε τώρα εσείς, στην καρέκλα που κάθεστε δίπλα σας μπορεί να είναι ένας αυτοκίνητόδρομος και να περνάνε διάφορα αυτοκίνητα, ή ένα Εμπορικό Κέντρο και διασχίζουν τον διάδρομο άνθρωποι(σε μια άλλη διάσταση εννοείτε)..
Μάλιστα εκείνη την χρονιά είχαν βγάλει μια παραπλήσια ταινία με μια γυναίκα που λόγω ενός τροχαίου ατυχήματος, ενώ βρίσκεται σε κωματώδη κατάσταση σε αυτή την διάσταση, το πνεύμα της περνούνε σε μια δεύτερη διάσταση όπου η βλέπει την οικογένειά της (σύζυγος, πατέρας κλπ) να είναι εντελώς άγνωστοι μεταξύ τους..
Προσπάθησαν τότε να μας εξηγήσουν διάφοροι επιστήμονες (δε θυμάμαι λόγω εύλογου χρονικού διαστήματος αν ήταν σε ειδήσεις, ή σε εκπομπή τύπου Χαρδαβέλλα) να εξηγήσουν ότι λόγω της πολυδιάστασης, ορισμένες φορές μπορεί να νιώσαμε έναν αέρα ξαφνικά ενώ όλες οι πόρτες είναι κλειστές. Ή τα μωρά που μπορεί να χαμογελάσουν ξαφνικά, απλώς επειδή η ψυχή είναι σε προστάδιο ακόμα, είναι αθώα δλδ, έχουν την δυνατότητα
να βλέπουν τις άλλες διαστάσεις..

Εγώ προσωπικά πιστεύω πώς αυτό είναι δυνατόν να συμβαίνει καθώς πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να νιώθω έντονα την παρουσία άλλων μέσα στο δωμάτιο ενώ ήμουν μόνη σε ολόκληρο το σπίτι..
Επίσης δε θυμάμαι πού αλλά έχουμε όλοι νομίζω διαβάσει ότι ο χώρος και ο χρόνος είναι πολυδιάστατες μορφές ενέργειας...

Τέλος να συμπληρώσω ότι συμφωνώ με το post κάποιου user, ας μου συγχωρεθεί δε θυμάμαι το nick του/της( το διάβασα χτες μαζί με άλλα 50 θέματα σχεδόν) που αναφέρει ότι το παρόν δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά μέχρι να πούμε την λέξη ΤΩΡΑ έχει ήδη περάσει στο παρελθόν αυτή η λέξη και ο χρόνος...

"Τα πάντα ρεί" ...
Ο χρόνος είναι το ποτάμι και εμείς προσπαθούμε να πατήσουμε στο ίδιο νερό 2 και 3 φορές, αλλά δε γίνεται.. Το νερό κυλάει...

Φιλάκιααααααααααααααααααααααααααα
Ευχαριστώ που με διαβάσατε!!!!!!!


efi22prebΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi22preb
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi22preb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Σύμφωνα με ένα παλιό ρεπορτάζ, αν θυμάμαι καλά στο ALPHA το είχα δει, η NASA είχε κατασκευάσει μια χρονομηχανή για να "διορθώσει" κάποια ιστορικά λάθη που πραγματοποίησαν εν καιρώ πολέμου οι διάφοροι Κυβερνήτες της USA. Όμως, έκαναν τότε μελέτες κάποιοι μελετητές που ασχολούντε με επεμβάσεις στον χώρο και στον χρόνο και ,με λίγα λόγια και σοφά, τους έδωσαν να καταλάβουν πώς η ιστορία δεν είναι μονοδιάστατη αλλά πολύδιάστατη..."

Επειδή χτύπησε το τηλέφωνο, ξέφυγα από το θέμα πρίν..
Συνεχίζω:
Η ιστορία λοιπόν είναι πολυδιάστατη και αυτό σημαίνει ότι επειδή κάποιος κάποτε επέλεξε να πράξει σε ένα δίλημμα μια α λύση, δε σημαίνει ότι η β "χάθηκε"..
Αλλά με μια απλή παρέμβαση του ανθρώπου στην ιστορία, επιλέγοντας το β, θα ακολουθηθεί μια άλλη πορεία..
Προσπάθησα να είμαι όσο πιο σαφής μπορούσα, ζητώ συγνώμη αν δεν γίνομαι κατανοητή αλλά δεν φημίζομαι και για την ευφράδεια λόγου... :/

Φιλάκιααααααααααααααααααααααα
Ευχαριστώ που με διαβάσατε!!!
(Κοιτάξτε την ζωγραφιά να καταλάβετε τι εννοώ.. Εξάλλου με ένα τέτοιο σχεδιάγραμμα θυμάμαι ήταν η εξήγηση τότε..)


efi22prebΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 11:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΚΟΜΑ,ΣΕ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ..ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ?
ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΥ ?
Η ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ?


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 12:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα ακούγονται για τη ΝΑSA . Υπάεχει κάποιο σχετικό Site για να ρίξω μια ματιά και γω ο άσχετος;

Φιλικά,


korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi22preb
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 17:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi22preb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή/-έ Beyond (συγνώμη δε γνωρίζω αν είσαι φίλος/-η) ,
για αυτό που αναρρωτιέσαι νομίζω πώς η απάντηση είναι πολύπλοκη..
Έχει μια απλή απάντηση θα έλεγε κανείς, εφόσον εμείς μπορούμε να μαθαίνουμε για την ιστορία μας από τα διάφορα βιβλία, αυτό σημαίνει ότι Ο Λ Α κάπου καταγράφονται τελικά..
Όμως δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

Εγώ έχω να θέσω τρία ερωτήματα που με απασχολούνε χρόνια τώρα...
1)Πώς εμείς ξέρουμε ότι όλα όσα μας διδάσκουν 12 χρόνια στα θρανία είναι όλα για όλα αλήθεια;;;
2)Πώς είναι δυνατόν να μας διδάσκουν στο σχολείο μέσα από τα βιβλία διάφορα πράγματα τα οποία οι παλαιότεροι τα έκριναν απόλυτα ότι δε μπορούν ποτέ να συμβούν και εμείς εδώ και χρόνια τα έχουμε πραγματοποιήσει;;;
3)Πώς είναι δυνατόν τόσοι και τόσοι Προφήτες να προφητεύσαν τα τόσα κακά και άσχημα που θα μας βρούν και εμείς οι ανόητοι να μη τους πήραμε ποτέ στα σοβαρά και να προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε αυτό;;;

Με λίγα λόγια οι Προφήτες (Νοστράδαμος, Κοσμάς ο Αιτωλός κλπ) προβλέψαν την καταστροφή του Πλανήτη Γη και το κατέγραψαν σε διάφορες πάπυρους τις οποίες ο άνθρωπος είχε δυνατότητα να μελετήσει εκατοντάδες χρόνια τώρα..
Μας δώσανε την δυνατότητα να αλλάξουμε την πορεία της Ιστορίας και εμείς δεν κάναμε ποτέ τίποτε για αυτό...

Beyond, μια χρονομηχανή κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο καταστροφές θα επέφερε στην ανθρωπότητα.. Σκέψου ότι είτε επέμβεις στη μοίρα, είτε απλά την παρατηρήσεις, θα έχεις και ψυχολογικές επιπτώσεις..

(Φαντάσου να γύριζες πίσω στα χρόνια του Σοφοκλή και να τον έβλεπες στο κελί του να πίνει το κώνιο.. Αν επέμβεις θα αλλάξεις όλοκληρη την ροή της Ιστορίας. Αν δεν επέμβεις σαν άνθρωπος με αισθήματα, θα νίωσεις τύψεις που δεν έκανες τίποτα να τον αποτρέψεις και ας ξέρεις ότι έτσι έπρεπε να γίνει)

Μελέτες απέδειξαν ότι ακόμα και με την απλή μεταφορά της ψυχής στο παρελθόν(με τη μέθοδο του υπνωτισμού), ο ταξιδευτής εμφάνισε ψυχολογικά προβλήματα όταν κατά τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού, έμαθε πολλά για το παρελθόν του ιδίου αλλά και συγγενών του.

Όσο για το site που ρωτάς φίλε Corleone, δε γνωρίζω αν έχει η NASA κάποια σελίδα στο ιντερνετ. Δε το έχω καν ψάξει για να είμαι ειλικρινής. Εγώ από εκπομπές και ειδήσεις που παρακοουθούσα μικρότερη τα θυμάμαι αυτά.
Επίσης είχα διαβάσει και μια εγκυκλοπαίδεια του αδερφού μου που λέγεται νομίζω "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ" και εκεί μέσα έχει για φαντάσματα,για μεταφυσικά φαινόμενα ,παραψυχολογία κλπ.....

Ευχαριστώ που με διαβάσατε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλάκιααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :)

efi22prebΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 01:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΩ ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΕΣΠΑ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΑΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΑΝΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΜΕ!!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΕΙ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ 1950 ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ!!!
ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ........

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 15:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
efi22preb>> KATAΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΕΝ ..
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ,ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ,ΟΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ..
ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ..ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ...

ΜΙΑ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ,ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΕ 2 ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΗ..
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ..ΣΟΦΟΚΛΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΚΩΝΕΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ..ΑΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΜΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ,ΕΝΩ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...

"Μελέτες απέδειξαν ότι ακόμα και με την απλή μεταφορά της ψυχής στο παρελθόν(με τη μέθοδο του υπνωτισμού), ο ταξιδευτής εμφάνισε ψυχολογικά προβλήματα όταν κατά τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού, έμαθε πολλά για το παρελθόν του ιδίου αλλά και συγγενών του."

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΕΡΙ ΤΑΞΙΔΙΩΝ ΨΥΧΗΣ..(ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ Κ.Λ.Π)

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 23:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάστε αυτό το άρθρο και ίσος αλλάξετε γνώμη για το αν "η μηχανή του χρόνου" είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
http://www.esoterica.gr/news/april_04/timeback/timeback.htm

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 03:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον το άρθρο,

αλλά δεν λέει τίποτα για επιστροφή στον χρόνο. Ότι λέει είναι λίγο εως πολύ γνωστά και πραγματικά και έχουν αναλυθεί θεωρητικά (ειδική Θεωρία Σχετικότητας - Αϊνσταϊν) και επαληθευτεί πειραματικά.

Όμως η επιβράδυνση ή επιτάχυνση του χρόνου δεν σημαίνει αναδρομή, ούτε δυνατότητα επιστροφής.

Το ερώτημα όμως είναι .. αν ήταν δυνατή η κίνηση προς τα πίσω του χρόνου, έστω και ως μελλοντική δυνατότητα, τότε γιατί εμείς ή άλλοι πριν από εμάς δεν έχουν δει ή αντιληφθεί κάποιον ή κάποιους οι οποίοι να προέρχονται από το μέλλον;; Γιατί, θεωρητικά αν υπήρχε μελλοντικά αυτή η δυνατότητα ταξιδιών στο χρόνο προς τα πίσω, τότε θα έπρεπε να έχουμε δει και κανέναν 'ταξιδιώτη'!

ath.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 21:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε μου athakandr, χαίρομαι που βρήκες ενδιαφέρον το άρθρο και λυπάμαι που δεν αναφέρει ότι ο notis_29 έκανε μια βόλτα στο 1512 και ξανά γύρισε, έτσι ώστε να μη λέει λίγο εως πολύ τα γνωστά.
Στο άρθρο υπάρχουν αναφορές, πειράματα, εξαφανίσεις επιστημόνων που δεν είναι γνωστά σε πολλούς.


Τέλος πάντων
Πάμε τώρα στο πολύ ενδιαφέρον ερώτημα που θέτεις.
Νομίζω φίλε πως αν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, κανείς χρονοναύτης δεν θα αποκάλυπτε την ειδικότητα του. Άλλωστε θα ήταν πολλοί οι λόγοι που θα έπρεπε να το κρατήσει κρυφό.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Edited by - notis_29 on 30/07/2004 21:31:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZoZe3hp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


106 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 20:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoZe3hp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΑΛΗ ΑΠΗΧΗΖΗ!!!
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΗΝΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΟΘΕΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΑΡΧΗ ΟΥΤΕ ΤΕΛΟΣ?!?!? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΘΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!?!
ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΛΕΤΕ???




ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΕΡΩΤΙΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ CYBERMASTER ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΛΥΣΩ... ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΙΛΟΙ ΟΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΞΕΡΨ ΠΩΣΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΞΑΙ ΕΣΥ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ... ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ0 ΘΕΜΑ... [ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΒΑΘΕΙΑ ΣΚΕΨΗ]

ΦΙΛΙΚΑ ZoZe3hp

ΓΕΝΝΗΘΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΖΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ
www.night.net/tucker/images/magic3.gif" border=0>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 20:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να κοιτάμε τον χρόνο ώς γραμμικό μόνο πέφτουμε
κατευθείαν στο παράδοξο της χελώνας και του δρομέα.
Για να κάνουμε κάτι ενεργά στον χρόνο αυτό ή θα πρέπει
να πιάσουμε την μικρότερη οντότητα του χρόνου σε
μικρότερο απο ατομικό επίπεδο όπως αντίστοιχα θα κάναμε
σε μία μονάδα απο το μηδέν ώς το ένα (άπειρα σημεία)
είτε θα πρέπει να τον δούμε ΜΗ γραμμικά (δυναμικά και
πολυδιάστατα αντί για δισδιάστατα). Εγώ τον έχω φανταστεί
σάν ένα σοκολατένιο ντόνατ για να ελαφρύνω το θέμα, το
οποίο φουσκώνει καθώς ψήνεται (διαστέλεται το σύμπαν).
Ο χρόνος θα είναι οι σοκολατένιοι δακτύλιοι που περνάνε
προς όλες τις μεριές σαν σημεία αναφοράς σε σταθερό σημείο
αναφοράς τον δισδιάστατο γραμμικό.

Όπως και να έχει κάποιος έχει ήδη ταξιδέψει και αναφέρει
γεγονότα στα ξένα φόρουμς ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ συμβάντα ΠΡΙΝ
συμβούν! Οι συζητητές δεν ξέρουν τί να πιστέψουν και
έχουν μεγάλες διαμάχες

http://www.johntitor.com/

Αλλα με λίγη αναζήτηση πολλά μπορείτε να βρείτε τα οποία
ομοιάζουν λίγο ή πολύ με την παραπάνω ιστοσελίδα-φόρουμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 00:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθεσουμε οτι τελικα μπορουμε να παμε πισω στο παρελθον.Αν πχ εγω κανω το λαθος και ερθω φατσα μουρη με τον ιδιο μου τον εαυτο τι κανω?Με βαλατε σε σκεψεις παω να δω το back in the future

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 00:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέψου Serge οτι είσαι ήδη στο παρελθόν
στο παρόν και στο μέλλον. Αυτό που δέν συμβαίνει
είναι να το καταλαβαίνεις ή να αγγίζεις την
άλλη πλευρά του ντόνατ...που είναι να έρθεις
φάτσα κάρτα με τον εαυτό σου. Παράλογο ξέρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 14:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγαμτικα παιδια εχει πονεσει το κεφαλι μου.Δηλαδη αν εγω γυρισω πχ στο 1999 ο τοτε εγω τι θα γινει θα εξαφανιστει?Βασικα θελω να διορθωσω μερικα γεγονοτα που εγιναν τοτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 18:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Serge ναι μπορείς να αλλάξεις τα πράγματα
το 1999. Είτε να καταλάβεις εσωτερικά όπως
ο φίλος με τα μάντρα είπε οτι ήδη είσαι στο
παρελθόν αλλάζοντας το μέλλον και το παρόν
σου είτε θα πρέπει να πάς να αγοράσεις την
συσκευή του χρόνου! (αστείο; δεν ξερω εγώ
γέλασα πάντως) Αγόρασε "χρόνο" με χρήμα!

http://www.futurehorizons.net/time.htm

Αν δεν έχεις χρήμα κάτσε να διαβάσεις μαθηματικά
και πυρηνική φυσική σχετικώς απλοποιημένη και
"μαρτυρίες" για το πώς που και "ΠΟΤΕ" !!!

http://www.think-aboutit.com/Misc/practical_time_travel.htm
http://www.cet.sunderland.ac.uk/webedit/allweb/news/Philosophy_of_Science/Interpretation_of_the_Hubble_law_2.doc
http://chronos.ws/timegates.html
http://www.davidicke.net/emagazine/vol6/orion.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stefanos29
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 14:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stefanos29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ,(ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΕΝΑ "ΑΠΛΟ" ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΦΥΓΑΜΕ... Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ "ΥΛΙΚΗ" ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΜΑΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΑΛΥΣΙΔΟΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΑΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΣΥΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΛΑΓΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 15:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτυχε να ασχοληθώ αρκετά με το θέμα που συζητάτε,παλιότερα.
Είχα συλλέξει κάποιες πληροφορίες τότε.
Νομίζω έχει ενδιαφέρον.

Μια πρόσκαιρη μετατόπιση στο χρόνο,στιγμιαία,<ντεζά βυ> το ονομάζουν οι Γάλλοι,φαίνεται απλά σαν μια μικρή προαίσθηση.

Για τις χρονομηχανές τώρα:
Μια απόπειρα κατασκευής τέτοιας μηχανής έγινε από τον ιερωμένο Πελεγρίνι,τον Πορτογάλο Ντε Μάιος και άλλους 11 επιστήμονες.
Πιστεύουν ότι σύντομα θα έχουμε εικόνες από το παρελθόν.
Άλλη απόπειρα ήταν αυτή στο Μοντάουκ στο Λογκ Άιλαντ.
Σε μια υπόγεια αεροπορική βάση.
Αυτό ήταν κάποιο συμπέρασμα?
<Τα χρονοτούνελ που δημιουργήθηκε ήταν σαν ένα παράξενο σπειροειδές τούνελ, που ήταν φωτισμένο σε όλο το μήκος του. Άρχιζες να μπαίνεις και ξαφνικά τραβιόσουν μέσα του... Δεν ήταν τόσο ότι περπατούσες σε αυτό, αλλά σαν κάτι να σε προωθούσε μέσα από αυτό. Το εκπληκτικό είναι ότι κανένας δεν έχει «συλλάβει» κανένα απτό μέλλον Πέρα από την ημερομηνία 2012 μ.Χ. Όλοι Οι πειραματισθέντες δήλωσαν ότι υπάρχει σε αυτήν την ημερομηνία ένας πολύ απότομος «τοίχος», Χωρίς τίποτα στην άλλη μεριά. >

Ήταν το 1982 όταν ο Ingo Swann έκανε τις επαναστατικές ανακαλύψεις του στην ΠΕΑ, με την ανάπτυξη των πρωτοκόλλων τα οποία Θα μπορούσαν να υποστηρίξουν τη συγκέντρωση ακριβών πληροφοριών. Ο Swann έκανε τις ανακαλύψεις του κατά τη διάρκεια πολλών ετών, συμμετέχοντας σε πειράματα τα οποία διεξάγονταν σε διάφορα επιστημονικά ινστιτούτα, Ανακάλυψε μια μέθοδο FlEA η οποία βασιζόταν στη χρήση των γεωγραφικών συντεταγμένων. Αυτή η μορφή έγινε γνωστή σαν "ΠΕΑ με συντεταγμένες: <<Πράγματι με τις τεχνικές αυτές κατορθώσαμε να ταξιδέψουμε στον χρόνο και σε επιλεγμένες γεωγραφικές περιοχές, η εμπειρία ήταν ασύλληπτες εικόνες για το κοινό νου , η επαφή και συνομιλία ( όπου ήταν δυνατό )με ανθρώπους διάφορων χρονικών επιπέδων έφερε συνταρακτικές γνώσεις αλλά και ανατροπή για πολλά πιστεύω για διάφορες ομάδες ανθρώπων>> .Επιχειρήσαμε και ταξίδια στο μέλλον με ανάλογες εικόνες όπου και εντοπίσαμε και την εμπειρία εξωγήινων επαφών . Αργότερα, η ομάδα στάλθηκε στο Ινστιτούτο Μονρόε στη Βιρτζίνια.ΟΙ ανακαλύψεις είπαν πως θα πρέπει να παραμείνουν ΑΚΡΩΣ απόρρητες .

Δεν ξέρω που σταματάει η αλήθεια και που ξεκινά η φαντασία.
Δεν γνωρίζω αν αυτά είναι ένα μικρό κομμάτι από ένα μεγάλο παζλ που επιμελώς κρατιέται μυστικό.
Κι ακόμα δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι αποδείξεις,τεκμήρια,για να πείσουν.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 18:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας φίλοι μου και ώραιο θέμα
Ας πω και τις δίκες μού άποψεις τωρα που άνακαλυψα το θέμα

Η αντίληψη του χρόνου πάντα δύσκολευε την κάτανοήση μου . Πιστέυω πως ο Χρόνος είναι ένα φαινόμενο όπως όλα τα άλλα , ίσως να είναι ενέργεα ισως και όχι πάντως έχει μέτρο και μόρφη όπως όλα τα φαίνομενα του οι κάνονες του έχουν έξαιρεσεις ένω αλλόεπιρεάζεται μέ τα άλλα μορφης υλής και ένεργειας . Εμείς ζούμε στο πάρον που πριν ένα λέπτο το κάταλαμβαίνουμε σαν πάρελθον , οπού δυο δευτερόλεπτα μπρόστα είναι μέλλον . Αυτό μας δείχνει κάπως τι είναι ο χρόνος . Εχεί άραγε σχέση ο χρόνος με την αντίληψη μας . Σκέφτικα πως αν γυρνούσαμε πίσω στον χρόνο (ο χρόνος είναι φαινόμενο) θα μπόρουσαμε να γνώρισουμε τον έαυτο μας , αυτό για ευνόητους λόγους δείχνει πάραλογο . Πχ πόσοι έαυτοι μας ύπάρχουν . Σκέφτμαι πως ένα τάξιδι στον χρόνο πόλι απλά θα μας πάρι πίσω στον χρόνο . Γισ πάραδειγμα αν έπιστρεψω στο 1999 θα είμαι αυτό που ήμουν στο 99 αν έπιστρεψω στο 1940 δεν θα υπάρχω καν . Τρόμακτικο αλλά ο χρόνος αλάζει μαζη με μας . Αυτό είναι απλά θέωριες φύσικα . Αν μπόρει κάποιος να πάρακάμξει τον χρώνο με όχι βάση τους κάνονες του ( πχ όπως πίστευω τάχχτητα και τρόπος αντήληψης )είναι πίθανο να έχει κάποιον έλεγχο αυτου . Πως μπόρει κάποιος να το κάνει αυτό είναι κάτι που δεν κάταλαμβαινω.

Τελίωνω επάναλαμβανωντας
Αν κάποιος μπόρει να επίστρεψει πισω στο πάρελθον επίστρεφει στο πάρελθον και εαν κάποιος παεί στο μέλλον παει στο μέλλον. Στο πάρελθον μπόρει να είναι αγένητος ενω στο μέλλον κόκαλα και σκόνη .

Δίαβαζωντας και το τέλευταιο μύνημα ας ύποθεσουμε πως ένα τάξιδι στο μέλλον επίτυγχανεται δεν υπάρχει πια ανθρώποτητα τι συμβαίνει τάξιδευουμε εκεί ως πάρατηριτες η απλώς είμαστε σε εκείνο το χρόνικο δίαστημα το πάρον αυτο που είμαστε .

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 19:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σύνεχυσω την σκέψη μου , Πιστέυω πως ο χρόνος δεν είναι γράμικος αλλά είναι πάρον μελλον και πάρελθον το ίδιο . για πάραδειγμα πως θα νίωσω αν πάω το 2500 στο μελλόν όπως νίωθω εγώ αλλά με δίαφορετική αντίληψη επίσης νίωθω πως οι ίδιοτιτες του συνπαντος αλήλεπιδρουν με τις αντιλήψεις και τον τρόπο που υπάρχουν ένεργουν τα σώματα άρα δεν ύπαρχει κάνενας κάνονας να μας πέριοριζει. Το να μέταφερεις τον έαυτο σου κάπου όπου δεν ύπηρχε ενώ θα υπάρξει μέτα είναι πάραλογο.

Υπάρχει όμως τρόπος να πάμε και να μέταφερουμε την όντοτητα μας όπως είναι τώρα σε μια έποχη που δεν υπήρχε ? Ισως , τιποτα αδύνατο αυτή την στιγμη είναι αδύνατο να φάνταστω τον πράγματικο τρόπο αυτο , αυτο σύμβαλει η νόηση του χρόνου σε μένα σαν μια άλλη δίασταση αλλά ο χρόνος φύσικα είναι μέταβλητη όντοτητα .

Λογικα τάξιδι στον χρόνο όπως φάνταζεται είναι αδύνατο. Πράκτικα με κάποιον τροπό να αλοίωνει κάνονες χρόνου και όχι μόνο ασύληπτο ως τώρα τούλαχιστον για εμένα .

Γράφοντας αυτό το μύνημα έχει πέρασει πόλυς χρόνος στο μέλλον και όμως δεν έχω δεί κάμια άλλαγη. Οι κάνονες του χρόνου μας θέλουν στο πάρον όσο ζούμε ας το κάνουμε κάλυτερο

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 00:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι κι εγώ την έννοια του χρόνου:
quote:
Εμείς ζούμε στο πάρον που πριν ένα λέπτο το κάταλαμβαίνουμε σαν πάρελθον , οπού δυο δευτερόλεπτα μπρόστα είναι μέλλον . Αυτό μας δείχνει κάπως τι είναι ο χρόνος .

Κάπως έτσι ο φυσικός Stephen Hawking προσπαθεί να απεικονίσει το χρόνο:
<<Μπορούμε να σκεφτούμε τον συνηθισμένο, πραγματικό χρόνο ως μια ευθεία οριζόντια γραμμή. Στα αριστερά έχουμε το παρελθόν και στα δεξιά το μέλλον. Υπάρχει όμως ακόμα ένα είδος χρόνου στον κατακόρυφο άξονα. Αυτός είναι ο φανταστικός χρόνος και τον χρόνο αυτό δεν τον βιώνουμε κανονικά. Αλλά κατά κάποια έννοια είναι τόσο πραγματικός όσο και ο συνηθισμένος μας χρόνος.Οι τρεις κατευθύνσεις στο χώρο, και η μία κατεύθυνση του φανταστικού χρόνου, αποτελούν αυτό που αποκαλούμε τετραδιάστατο Ευκλείδιο χωροχρόνο. Δεν είναι δυνατόν να σχεδιάσουμε ένα τετραδιάστατο καμπυλωμένο χωροχρόνο. >

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 14:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαιρετισω και εγω με την σειρα μου την παρεα και να κανω μια - δυο σκεψεις για το θεμα.
Πολυ σωστα η φιλη Ελευθερια εβαλε την εννοια του χωροχρονου.
Διοτι ο χρονος ειναι στενα συνδεδεμενος με ττον χωρο.
Για παραδειγμα για να φτασω απο την Αθηνα στην Θεσσαλονικη (εννοια του χωρου ) πρεπει να ταξιδεψω (διανυσμα) και να φτασω στον προορισμο μου μετα απο ενα χρονικο διαστημα (εννοια του χρονου).
Απο οσο μπορω να γνωριζω η μονη περιπτωση οπου υπαρχει διαταραχη του χωροχρονου ειναι οι μαυρες τρυπες στο διαστημα (απο οσα ειναι σε θεση να υποθετουν σημερα οι επιστημονες) μεσα απο τις οποιες πιθανον να ειναι εφικτο το ταξιδι στον χρονου.
Και επισης απο οσο γνωριζω ειναι αδυνατη με τα σημερινα μεσα η επιβιωση μηχανηματος η εμβιου οντος μεσα απο μια μαυρη τρυπα λογω των τρομακτικων δυναμεων που ασκουνται.
Αν υποθεσουμε οτι φτιαχτηκε μηχανη του χρονου θα πρεπει να προσομοιωνει τις συνθηκες της μαυρης τρυπας πραγμα που μου φαινεται λιγο ....απιστευτο, λογω των τρομακτικων δυναμεων που πρεπει να "δαπανηθουν" (ας θυμηθουμε οτι η μαυρη τρυπα ειναι το αποτελεσμα ενος σουπερ νοβα, μιλαμε δηλαδη για δυναμεις που προκυπτουν απο την εκρηξη ενος ηλιου, αφου αυτος δαπανησει ολα του τα "καυσιμα")
Τωρα οσον αφορα στην μορφη που εχει ο χρονος αποψη μου ειναι οτι εχει σπειροειδη μορφη, κατι σαν το σπιραλ του τηλεφωνου, με την εννοια οτι παντα προχωρα μπροστα, δεν ειναι στατικος αλλα και πολλα χρονικα τμηματα μπορει να μοιαζουν μεταξυ τους αλλα ειναι τοποθετημενα σε αλλη σπειρα του σπιραλ, εχουν την δικια τους ξεχωριστη ταυτοτητα.
Πιστευω να εγινα κατανοητος και να μην σας κουρασα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχάριστω που ανάστησες την σύζητηση Νικηφόρε γιατί μου αρέσει πολύ αυτό το θέμα.

Διάβαζοντας το μύνημα σου για να υπάρχει έστω ενα στο εκκάτομυριο πίθανοτητα για τάξιδι στον χρόνοχώρο πρέπει να αλάξουμε τον τρόπο που αντίλαμβανομαστε τα πράγματα αλλά και τον τρόπο που ο χώροχρόνος λείτουργει αλίως η επίστροφη θα είναι επίστροφη στο πάρελθον με τα πάραδειγματα μου πριν . Οι μάυρες τρύπες πάραλαγουν τον χρόνο όπως είπες κάταστρεφουν ότι πάει κόντα τους , εγώ αυτό που ρώτω είναι μπόρουμε να ελέγξουμε τις μάυρες τρύπες αν για πάραδειγμα επίβιωσουμε
από αυτες , θα είμαστε οι ίδιοι στο τάξιδι για τον χρόνο αφου για να τάξιδεψεις στον χώροχρονο αλλοίωνεις τα δέδομενα του χρόνου ή ο χρόνος
αλλάζει και με βάση την αντίληψη , επίσης τι είναι αυτό που θέλουμε άκριβως να έπιτηχουμε. Επίσης με άρκετη δύναμη πάραλαγης του χώροχρονου αλλάζει ο τρόπος που αντιλάμβανομαστε τα πράγματα ενω αν ο χρόνος υπάρχει σε πόλλα επίπεδα το σύνπαν μπορει να δήμιουργει δίαφορους χρόνους.

Η άποψη μου πάντως είναι πως όπου επίτυγχανεται με κάποιο τρόπο τάξιδι
στον χώροχρονο ο χώροχρονος είναι έντελως δίαφορετικος πράγμα που ίσως
να είναι η ουσία του τάξιδιου. (πχ μαυρες τρύπες) τι σήμαινει η δίαφορετικη λείτουργια του χώροχρονου για έμας όμως ; και πως λείτουργει ο χρόνος στην γη πάντα μέλετωντας τον χρόνο πρέπει να το κάταλαβεις για τούλαχιστον αυτά που γνώριζουμε τα φύσικα φαινόμενα στην γη.
Για να κάταλαβουμε πέρσσοτερο τον χρόνο πρέπει να μάθουμε τί το χρείαζομαστε και τι θέλουμε να πέτυχουμε και πως τον κάταλαμβαινουμε .

Συνέχιζω με το ας δούμε τον χρόνο πέρυσσοτερο σαν τη βάρυτητα ό τρόπος που δούλευει όπως τον γνώριζουμε ίσως να είναι ο τρόπος που άντιδρα με άλλα σώματα ενώ ίσως και η δίκη μας αντίληψη να έχει σχέση με αυτό.
Αυτό που λέγω είναι οχ χρόνος μπορεί σε ένα άλλο γάλαξια να είναι δίαφορετικος όπως και όλα τα άλλα .

Πέριμενω τις απόψεις σας


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Antiope
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 18:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Antiope  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους ενδιαφέρονται ..το site της NASA είναι το ...
http://www.nasa.gov/home/
αλλά δεν υπάρχει φυσικά κάτι σχετικό με το θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 19:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που λέγω είναι οχ χρόνος μπορεί σε ένα άλλο γάλαξια να είναι δίαφορετικος όπως και όλα τα άλλα .

Σε άλλους γαλαξίες, ακόμα και σε άλλους πλανήτες ο χρόνος κυλάει διαφορετικά, λόγω των διαφορετικών ταχυτήτων κίνησης και περιστροφής.

Είναι εντελώς λογικό ο χρόνος να κυλά διαφορετικά σε διαφορετικά χωροχρονικά συστήματα. Είναι απολύτως λογικό ίδια γεγονότα να εκτελούνται σε διαφορετικούς χρόνους όταν λαμβάνουν χώρα σε διαφορετικά χωροχρονικά συστήματα.

ath.

Edited by - athakandr on 12/08/2004 19:16:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 19:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωροχρόνος:
Η ενότητα χώρου και χρόνου, που προκύπτει από την προσθήκη μιας τέταρτης διάστασης, τού χρόνου, στον τρισδιάστατο χώρο και ο οποίος αποτελεί, σύμφωνα με τη θεωρία τής σχετικότητας τού Αλ. Αϊνστάιν, απαραίτητη προϋπόθεση για τον εντοπισμό ενός γεγονότος.

Σωστό και αυτό που ανέφερε ο Νικηφόρος Ουρανός για τη σπειροειδή μορφή του χρόνου.
Έτσι είναι.
Ένα σχετικό site που εκεί μπορεί κανείς εύκολα να κατανοήσει την έννοια του χωροχρόνου είναι:
http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews1155.html

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nize
Νέο Μέλος

United Arab Emirates
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 06:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά...Αν και διαβάζω το forum σαν επισκεπτης εδώ και πάρα πολύ καιρό,έκανα εγγραφή γιατί ήθελα πραγματικά να συμμετάσχω κι εγώ ενεργά από εδώ και μπρος...

Λοιπόν, διαβάζοντας αυτά που έχουν γράψει και οι υπόλοιποι θα δώσω και τη δική μου προσέγγιση σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, ακούσει και συζητήσει με άλλα άτομα.
Ας ξεκινήσω λίγο με τα ταξίδια στο παρελθόν και μέλλον.Σύμφωνα με τον Χοκινς τα ταξίδια στο μέλλον είναι εφικτά.Από φιλοσοφικής άποψης αυτό ισχύει καθώς ο ταξιδιώτης του μέλλοντος θα πάει στο μέλλον χωρίς να αλλάξει την ιστορία της χρονικής στιγμής στην οποία θα πάει καθώς για εμάς που βρισκόμαστε ακόμα στο παρόν μας αυτή δε θα είναι γνωστή.Επομένως μπορεί να έχει όποια ροή θέλει.Αντιθέτως ταξίδια στο παρελθόν δε μπορουν να γίνουν.Αυτό για τον εξής λόγο.Αν κάποιος πήγαινε στο παρελθόν αυτό θα επηρέαζε την εξέλιξη των γεγονότων απότη στιγμή αυτή και μετά.Δηλαδή αν κάποιος είχε πάει στο παρελθόν αυτό θα είχε ήδη καταγραφει στην ιστορία.Θέλοντας να πω, ότι: Έστω ότι έχουμε 2004, αν κάποιος πήγαινε στο 1999, ήδη θα έπρεπε να ήταν γνωστό ότι αυτός είχε πάει στο 1999....Εδώ είναι λοιπόν το σημείο όπου έρχεται το θέμα για τα παράλληλα σύμπαντα και τη πολυδιάστατη φύση του χρόνου.
Από τη στιγμή που ο ταξιδιώτης μας παει στο παρελθόν, αμέσως δημιουργείται μια άλλη πραγματικότητα γι΄αυτόν, ένα άλλο σύμπαν με διαφορετική ροή των πραγμάτων η οποία δεν πρόκειται ποτέ να οδηγήσει στο αρχικό σημείο από το οποίο ο ταξιδιώτης ξεκίνησε.
Παραθέτω το εξής παράδειγμα.Έστω ότι έχουμε ένα δένδρο.Αν είμαστε στη βάση του κορμού και προχωρήσουμε προς τα πάνω,ξεκινούν οι διακλαδώσεις που οδηγούν στα μεγάλα κλαδια, κι ύστερα άλλες που οδηγουμ στα μικρότερα κλπ.Καθώς λοιπόν κινούμαστε προς τα πάνω, δηλαδή προς το μέλλον ανάλογα με τις πράξεις μας σαν όντα και τη φυσική ροή των πραγμάτων η οποία ωφείλεται στην αλληλεπίδραση όλων των σωματιδίων στο σύμπαν,καταλήγουμε να κινούμαστε από κάποια διακλάδωση σε κάποια άλλη, φτάνωντας προς τα μικρότερα κλαδιά.Οι διακλαδώσεις που συνανταμε κάθε φορά είναι οι πιθανές απολήξεις του παρόντος μας οι οποίες εξαρτώνται από την κάθε παραμικρή αλληλεπίδραση των σωματιδίων του κόσμου μας.Είναι λοιπόν άπειρες οι απολήξεις, αλλά εξαρτημένες από το στιγμιότυπο του κόσμου μας τη δεδομένη στιγμή.Είναι λοιπόν φανερό ότι αν κάποιος γυρίσει πίσω στο παρελθόν, πχ από την άκρη των κλαδιών πίσω στον κορμό, δε θα μπορέσει ποτέ να βρεί δρόμο να γυρίσει πίσω απο όπου ξεκίνησε διότι και μόνο η παρουσία του στη δεδομένη στιγμή στο παρελθόν αλλάζει ολόκληρη τη δομή του σύμπαντος άρα και τις αλληλεπηδράσεις των σωματιδίων οι οπόιες επηρεάζουν τις δυνατές ροές των γεγονότων για τη συγκεκριμένη χρονίκη στιγμή.Επομένως αν ο ταξιδιώτης πάει στο παρελθόν δε θα μπορεί ποτέ να γυρίσει πίσω στον κόσμο από όπου ξεκίνησε.Αυτά...


Απ' την άλλη μεριά υπάρχει και η άλλη εκδοχή.Η παρουσία του ταξιδιώτη στο παρελθόν μόνο ως παρατηρητής και όχι σαν ενεργό ον.Αυτό όμως θέτει πολλά προβλήματα και ερωτηματικά..Που θα βρίσκεται σωματικά ο παρατηρητής?Στον δικό του κόσμο η σε ΄κάποια ουδέτερη διασταση-περιοχή?

Γενικότερα γεννιούνται πολλά ερωτηματικά σχετικά με το όλο θεμα...
1)Αν κάποιος πάει στο μέλλον θα συναντήσει τον εαυτό του?Μάλλον όχι καθώς ο εαυτός του δε θα υπάρξει ποτέ στο μέλλον από τη στιγμή που ο ταξιώτης ξεκίνησε το ταξίδι του προς το μέλλον.
2)Αν κάποιος πάει στο παρελθόν και σκοτώσει τον εαυτό του, θα πεθάνει και ο ίδιος?Μάλλον όχι.Ο ταξιδιώτης "κατάγεται" από τον εαυτό του που υπάρχει στο παρελθόν ακριβώς μια στιγμή πριν,από τη παρτελθοντική χρονική στιγμή στην οποία ο ταξιδιώτης θα μεταβεί.Αφότου πάει δηλαδή η ιστορία αλλάζει και ο εαυτός του που αντικρίζει δεν είναι ο ίδιος από τον οπόιο προέρχεται, διότι ανήκουν σε διαφορετικές εξελίξεις της ιστορίας.

Αυτή είναι δική μου οπτική γωνία γύρω από το θέμα...Παιδια συνεχίστε την αναζήτηση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 14:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικότερα γεννιούνται πολλά ερωτηματικά σχετικά με το όλο θεμα...
1)Αν κάποιος πάει στο μέλλον θα συναντήσει τον εαυτό του?Μάλλον όχι καθώς ο εαυτός του δε θα υπάρξει ποτέ στο μέλλον από τη στιγμή που ο ταξιώτης ξεκίνησε το ταξίδι του προς το μέλλον.
2)Αν κάποιος πάει στο παρελθόν και σκοτώσει τον εαυτό του, θα πεθάνει και ο ίδιος?Μάλλον όχι.Ο ταξιδιώτης "κατάγεται" από τον εαυτό του που υπάρχει στο παρελθόν ακριβώς μια στιγμή πριν,από τη παρτελθοντική χρονική στιγμή στην οποία ο ταξιδιώτης θα μεταβεί.Αφότου πάει δηλαδή η ιστορία αλλάζει και ο εαυτός του που αντικρίζει δεν είναι ο ίδιος από τον οπόιο προέρχεται, διότι ανήκουν σε διαφορετικές εξελίξεις της ιστορίας.

Αυτή είναι δική μου οπτική γωνία γύρω από το θέμα...Παιδια συνεχίστε την αναζήτηση....


Πραγματικά πολύ αξιόλογα ερωτηματικά νέε μας φίλε "nize". Είναι τελικά μια μεγάλη "σπαζοκεφαλιά"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 09:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!!!
Συγχαρητήρια για το θέμα το οποίο υπεκίνησες CYBEMASTER!!
Το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον!
Αν με ρωτήσετε για το άν μπορεί κανένας να ταξιδέψει στο Παρελθόν, να

αλλάξει την Ιστορία & στην συνέχεια να επιστρέψει & να βρεί τον κόσμο

όπως τον θέλει αυτός θα σας απαντήσω κατηγορηματικά: OXI!!
Eίναι Αδύνατο να γίνει!! Είχα δεί βέβαια πολύ παλιά μιά ταινία με

Τίτλο "Επιστροφή στο Μέλλον", με στοιχεία μεγάλης Επιστημονικής

φαντασίας!! Όταν ο ήρωας της ταινίας βρέθηκε στην εποχή των γονέων

του, τέθηκε θέμα της Ύπαρξης του ακόμα!! Είναι αδύνατο να διαννοηθεί

κανείς η παραμικρότατη αλλαγή πρίν 100,200 χρόνια τι αλλαγές θα

μπορούσε να φέρει σε πράγματα & καταστάσεις Σήμερα!!
Είναι Αδύνατο ο Κυβερνήτης του Σύμπαντος να το επιτρέψει!!
Όσον αφορά τώρα για την δυνατότητα Ύπαρξης "Παράλληλων Συμπάντων"

είναι "Αλλου Παπά Ευαγγέλιο"!! Τα Παράλληλα Σύμπαντα υπάρχουν πάντα &

είναι Άπειρα & ταξιδεύουμε σε αυτά μέσω των Ονείρων μας!! Το

συγγεκριμένο όμως Σύμπαν το οποίο ζούμε είναι ΕΝΑ!!
Βέβαια δέν αποκλείω το γεγονός ενός χαρισματικότατου Ανθρώπου να κάνει

διαννοητικά ταξίδια στο παρελθόν μέσω της Ύπνωσης,όπως ο Έντγκαρ ΚΕΥΣΥ

αλλά & πάλι ΔΕΝ μπορεί να επέμβει σε πράγματα & καταστάσεις!!
Ο Έντγκαρ ΚΕΥΣΥ ήταν ένας απλός παρατηρητής & εξιστορούσε μόνο ότι

έβλεπε!! Και εκτός του Κέυσυ δέν βρέθηκε 2ος Άνθρωπος ποτέ με το

συγκεκριμένο χάρισμα "Οράσεως του Παρελθόντος"!!
Γιατί σκοτωνόμαστε Σήμερα άλλωστε & κάνουμε 1000000 Υποθέσεις για το

ΠΩΣ θα μπορούσε ναταν ο Κόσμος Προκατακλυσμιαία πρίν 15000 ή 25000

χρόνια;;; Αν υπήρχαν έστω 3 Κέυσυ δέν θα 'χε διελευκανθεί πλήρως ΟΛΗ η

Αλήθεια & ΟΛΗ η Πραγματική Ιστορία;;;
Έρχομαι τώρα στο Μέλλον στην αντίστοιχη Ερώτηση θα σας απαντήσω:NAI!!
Μπορεί ο Άνθρωπος να ταξιδέψει στο Μέλλον μόνο όταν πετύχει να κινηθεί

με ταχύτητες μεγαλύτερες απο αυτήν του Φωτός!!
Θα ταξιδέψει μέν στο Μέλλον αλλά ΔΕΝ θα μπορεί να επιστρέψει πίσω στο

ΠΑΡΩΝ!! Θα παραμείνει εκεί στο Μέλλον!!
Το φαινόμενο της "Διαστολής του Χρόνου", που ανακάλυψε ο Αινστάιν μας

βοήθησε να καταλάβουμε την διαφορά χρόνου μεταξύ Γής-Διαστήματος!!
Σε ταχύτητες που προσεγγίζουν την ταχύτητα του Φωτός:
10 Χρόνια -----> 25 Γήινα
15 Χρόνια -----> 80 Γήινα
20 Χρόνια -----> 270 Γήινα
25 Χρόνια -----> 910 Γήινα
30 Χρόνια -----> 3100 Γήινα.
Οπότε καταλαβαίνετε πόσο εύκολα ο Ανθρωπος θα μπορέσει να ταξιδέψει

στο Μέλλον την ίδια στιγμή που οι Συγγενείς του στην Γή θα του κάνουν

Μνημόσυνα, ευχέλαια, λειτουργίες & ΣΙΑ ...ενώ κάποιο τρισέγγονο του

μπορεί να τον συναντήσει χωρίς να καταλάβει ποιόν θα βρεί μπροστά

του!! Τώρα για το άν θα μπορέσει να επέμβει τότε στο Μέλλον Φυσικά θα

μπορεί να κάνει τα ίδια πράγματα με οποιονδήποτε άλλον!!
Δέν χωράει συζήτηση το Θέμα αυτό!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy