ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιλλουμινατοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 13:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου αυτο που πρεπει να καταλάβουμε ειναι οτι στις μερες μας τοπραγμα που καθοριζει το ποσο ισχυρος ειναι καποιος δεν ειναι ουτε η γη , οπως ηταν πριν απο 100 χρονια , ουτε το χρημα . Σημερα ισχυρος ειναι αυτος που ελεγχει τη γνωση , που την κατεχει και αφινει μερικους απο εμας να παρουμε μια ιδεα , ετσι για να μην κλαψουρισουμε οτι μας κυβερνουν χωρις τη θεληση μας .
Μεγαλη κοροίδια - Ποιος απο εμας ξερει τη τριτη προφητεια της Φατιμα?
Η ερωτηση ειναι απλη - κανεις !
Φιλικα
Twilight Fairy

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 21:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trilateral commission, Bildeberg, Illuminati, Μασόνοι, Dragons, Rothchilds όλοι κοιτάν το συμφέρον τους εις βάρος του δικού μας... Ας ξυπνήσουμε!

Αν κοιμόμαστε, να ξυπνήσουμε αφού το θέλεις, αγαπητέ Never-b και καλώς ήλθες στην κουβέντα μας!

Θα ήθελες να μας διευκρινίσεις από πού πηγάζει η σιγουριά σου ότι όλοι αυτοί "κοιτάν το συμφέρον τους εις βάρος του δικού μας", όπως λες;

Έχεις υπάρξει μέλος κάποιας τέτοιας οργάνωσης ή γνωρίζεις στοιχεία, τα οποία θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας;


Αγαπητέ Twilightfairy, επειδή δε μ' αρέσει στη ζωή μου (όπως διευκρίνησα πιο πάνω) να κυνηγώ "ανεμόμυλους", θα ήθελες να μας διευκρινίσεις ποιός μας κυβερνάει χωρίς να το θέλουμε και γιατί θα έπρεπε να γνωρίζουμε την προφητεία της Φατιμά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 00:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου απαντησω φιλε μου . Αυτοι που μας κυβερνουν δεν ειναι αυτοι που νομιζουμε , κατα τη γνωμη μου . Ειναι γνωστο σε ολους νομιζω οτι ο Μπους , ο πλανηταρχης δηλαδη , δεν ειναι αυτος που παιρνει τις αποφασεις , απλα βρισκεται εκει , με ενα ωραια παρουσιαστικο και συμπαθητικη φυσιογνωμια (ασχετα αν με αυτα που διεταξε να γινουν , τωρα πια ειναι μισητος ), για να λεει τις αποφασεις που αλλοι πηραν για αυτον . Θυμηθειτε ολους τους προεδρους των Ηνωμενων Πολιτειων τον τελευταιο αιωνα . Ολοι ηταν συμπαθητικοι ή και ωραιοι . Ο λαος τους συμπαθουσε και οταν συνεβαινε το αντιθετο , οι επομενοι υποψηφιοι ηταν το ιδιο συμπαθητικοι . Μην ξεχνατε οτι τα αποτελεσματα των εκλογων των ΗΠΑ ειναι τα μονο που δεν γνωστοποιουνται εγκαιρα και υπαρχει μνεια οτι το αποτελεσμα των προσφατων εκλογων , με τον Μπους νικητη , θεωρουνται κηβδιλα. Μεχρι και στις εφημεριδες το εγραψαν , και οι ιδιοι οι Αμερικανοι τα αμφισβητησαν .

Αναφορικα με την προφητεια τησ Φατιμα , ειναι μια απο τισ 3 προφητειεσ που ειπαν 3 παιδια απο ενα χωριο της Πορτογαλιας , το Φατιμα στην αρχη του αιωνα . Οταν η πρωτη πραγματοποιηθηκε (σχετικα με τη ληξη τοθ Α παγκοσμιου και την αρχη του Β )τα 2 πααιδια πεθαναν και το βατικανο καλεσε το κοριτσακι που ζουσε να πει τη δευτερη κ την τριτη . Η δευτερη ανακοινωθηκε , η τριτη αποσιωποιηθηκε .Η δευτερη πραγματοποιηθηκε (σχετικα με την αποπειρα δολοφονιας του παπα και τη συμβολη του αγαλματος της παναγιας ωστε να μην επιτευχθει )και ετσι δεν υπηρχε αμφιβολια για την 3 .Θα εβγαινε και αυτη . ΜΟνο που ποτε δεν ανακοινωθηκε . Την ξερει μονο ο εκαστοτε παπας .Υπαρχουν υποψιες οτι αναφερει την ελευση του αντιχριστου , δηαλδη την αρχη της δευτερας παρουσιας , μα δεν την ανακοινωνει κανεις.Προφανως γιατι η εκκλησια θα ειναι ανημπορει να κανει κατι ?

Εσεις τι λετε ? (Δεν ειμαι επιθετικη , αν δημιουργησα τετοια εντυπωση)

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Twilightfairy,

κι εγώ κοριτσάκι!

Ξέρεις, θα σου φανεί πιθανά παράξενο, αλλά δε θεωρώ ότι με κυβερνάει ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος...

Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να αναφέρω τα λόγια του Victor Frankl:

"Εμείς που ζήσαμε σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως, θυμόμαστε εκείνους οι οποίοι κυκλοφορούσαν από παράπηγμα σε παράπηγμα παρηγορώντας τους άλλους, δίνοντας το τελευταίο κομμάτι από το ψωμί τους. Μπορεί να ήταν λιγότεροι αριθμητικά, αποτελούσαν όμως σαφή απόδειξη, ότι μπορείς να στερήσεις τα πάντα από έναν άνθρωπο εκτός από ένα πράγμα: την ελευθερία να επιλέξει την στάση, την οποία θα τηρήσει σε κάθε δεδομένη κατάσταση, να επιλέξει το δικό του τρόπο συμπεριφοράς"

Όλα λοιπόν, είναι θέμα στάσης ζωής.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον κοιτα να δεις που στη βαση συμφωνουμε !Αυτο ακριβως λεω και εγω , οτι δηλαδη δε μας κυβερνα ενας ανεγκεφαλος , απλα τον βαζουν για μοστρα ν μας πλασαρει τις αποφασεις τους .Ειχα διαβασει καποτε ενα αρθρο που μιλαγε γι αμια βαση στις ΗΠΑ οπου στρατιωτικοι και πολιτικοι αναλυτες περνουν τις αποφασεις .θα ψαξω αποψε κιολας και αν το βρω θα σας το στειλω ,

Φιλικα
Twilight_Fairy

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 03:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα δηλαδή ποιος με κυβερνάει?

To Hollywood Έχει Κάψει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 15:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Κατω Παυλα διακρινω μια ταση ειρωνιας ή ιδεα μου ειναι ?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Never-b
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 17:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Never-b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κρατούντες, οι εκ των έσω κρατούντες διαχειρίζονται την απόκρυφη γνώση ώστε να εξουσιάζουν τον λαό. Πόσα από τα απόκρυφα, από τα μυστικά, από την κρυμμένη αλήθεια γνωρίζουμε εσείς και εγώ και όλοι μας. Μας περικυκλώσαν με τα κάγκελα της θρησκείας, μας γαλουχίσαν όπως ήθελαν μέσω των σχολείων ώστε να γίνουμε πειθήνια όργανά τους. Όσοι κάνουν την επανάστασή τους θεωρούνται τρελοί. Οι "άρχοντες" αφήνουν τον υπόλοιπο λαό να τους βάλει την ταμπέλα του τρελού.
Πως είναι δυνατόν οι ηγέτες της κυβέρνησης και της αντιπολίτευσης, που είναι μέλη της λέσχης Μπίλντεμπεργκ, στην ετήσια συνάντηση της λέσχης να κανονίζουν πως θα κυβερνήσουν την χώρα ΜΑΖΙ, υπό την καθοδήγηση των ανωτέρων τους, αλλά κανένας από εμάς να μην το γνωρίζει αυτό;
Για ποιό λόγο δεν μας φωτίζουν και εμάς με το φως της αρχαίας γνώσης; Γιατί δεν τους συμφέρει! Η γνώση είναι μοιρασμένη σε πέντε ανθρώπους, που κυβερνάνε εκ των έσω. Όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουμε καμία απολύτως αξία. Μας ταϊζουν ότι θέλουν, μας μαθαίνουν ότι θέλουν και στο τέλος πρέπει να λέμε και ευχαριστώ!! Η αλήθεια είναι κρυμμένη μέσα μας αλλά μας έχουν κάνει να χάσουμε και την επικοινωνία με τον ίδιο μας τον εαυτό.
Γνωρίζω πως τόση ώρα δεν μιλάω με γεγονότα και στοιχεία αλλά και να το έκανα ποιός από όλους μας θα μπορούσε να πιστέψει αυτό που πραγματικά συμβαίνει;

ΠΑΝ-ΧΘΩΝ
Γ.Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 21:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...δε μας κυβερνα ενας ανεγκεφαλος , απλα τον βαζουν για μοστρα ν μας πλασαρει τις αποφασεις τους .


Καλή μου Twilightfairy, συγγνώμη, αλλά σ' αυτό ακριβώς δε συμφωνούμε.

Αν πρόσεξες το απόσπασμα το οποίο παρέθεσα, θεωρώ ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη μοίρα του...


quote:
Οι κρατούντες, οι εκ των έσω κρατούντες διαχειρίζονται την απόκρυφη γνώση ώστε να εξουσιάζουν τον λαό. Πόσα από τα απόκρυφα, από τα μυστικά, από την κρυμμένη αλήθεια γνωρίζουμε εσείς και εγώ και όλοι μας. Μας περικυκλώσαν με τα κάγκελα της θρησκείας, μας γαλουχίσαν όπως ήθελαν μέσω των σχολείων ώστε να γίνουμε πειθήνια όργανά τους. Όσοι κάνουν την επανάστασή τους θεωρούνται τρελοί. Οι "άρχοντες" αφήνουν τον υπόλοιπο λαό να τους βάλει την ταμπέλα του τρελού.


Αγαπητέ Never-b:

Τί δεν γνωρίζουμε; Ποιά είναι μυστικά και γιατί;
Ποιός σε αναγκάζει να ενστερνιστείς κάποια θρησκεία;
Ποιοί είναι οι "τρελλοί";

quote:
Πως είναι δυνατόν οι ηγέτες της κυβέρνησης και της αντιπολίτευσης, που είναι μέλη της λέσχης Μπίλντεμπεργκ, στην ετήσια συνάντηση της λέσχης να κανονίζουν πως θα κυβερνήσουν την χώρα ΜΑΖΙ, υπό την καθοδήγηση των ανωτέρων τους, αλλά κανένας από εμάς να μην το γνωρίζει αυτό;

Αν και το θέμα δεν αφορά στη Λέσχη Μπίλντεμπεργκ, ξέρεις τί συζητούν στις συναντήσεις τους; Αν κάποιοι πολιτικοί όντως είναι καθοδηγούμενοι, γιατί δεν ψηφίζουμε άλλους, που να μην κάνουν το ίδιο;

quote:
Για ποιό λόγο δεν μας φωτίζουν και εμάς με το φως της αρχαίας γνώσης; Γιατί δεν τους συμφέρει! Η γνώση είναι μοιρασμένη σε πέντε ανθρώπους, που κυβερνάνε εκ των έσω. Όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουμε καμία απολύτως αξία. Μας ταϊζουν ότι θέλουν, μας μαθαίνουν ότι θέλουν και στο τέλος πρέπει να λέμε και ευχαριστώ!! Η αλήθεια είναι κρυμμένη μέσα μας αλλά μας έχουν κάνει να χάσουμε και την επικοινωνία με τον ίδιο μας τον εαυτό.

Γιατί δεν μπορείς να βρεις την επικοινωνία με τον εαυτό σου; Ποιός σε κρατάει;


quote:
Γνωρίζω πως τόση ώρα δεν μιλάω με γεγονότα και στοιχεία αλλά και να το έκανα ποιός από όλους μας θα μπορούσε να πιστέψει αυτό που πραγματικά συμβαίνει;

Μα πώς είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει;

Εν πάσει περιπτώσει, κάτι πιο συγκεκριμένο για τους Illuminati υπάρχει;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 22:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Never-b βασικα συμφωνω απολυτα μαζι σου .
Zadok , ειναι πολυ ωραιο να πιστευουμε οτι ο καθενας μας φτιαχνει την μοιρα του αλλα αυτο δεν ειναι η πραγματικοτητα. Ειμαστε απο τους τυχερους αν σκεφτεις οτι ο κυριος Μπους δεν αποφασισε να μας εκτοξευσει πυραυλους για τα πετρελαια του Αιγαιου . Τουλαχιστον , οχι ακομα . Αλλα νομιζεις οτι θα μπορεσεις να κανεις κατι τοτε ? Οταν οι ΗΠΑ αποφασισουν να αποκτησουν τα πετρελαια μας , τοτε , αν η κυβερνηση δεν τα παραδωσει πρωτα αμαχητει, τοτε δε θα χουμε καλυτερη μοιρα απο αυτους τους κακομοιρους στη Μεση Ανατολη . Πιστευεις οτι θα μπορεσεις να κανεις κατι ?Θα λιποτακτησεις ? Εγω δε θα το εκανα , ισως να ειμαι δεσμια σε καποια ιδανικα . Ισως το προβλημα ειναι οτι μας εχουν μαθει απο μικρους καποια πραγματα και μας ελεγχουν . "Μην κανεις εκεινο " "Μην κανεις το αλλο" "Αυτο ειναι μπασταρδο" Βαλαμε ταμπελες γενιες τωρα σε οτι ηταν εξω απο το συνηθησμενο και τις περναμε απο γενια σε γενια στα παιδια μας "Αυτη ειναι π****" "Εκεινος εινα αλητης " Ποσες φορες απεδωθηκαν αυτοι οι χαρακτηρισμοι χωρις λογο ! Ειμαι δεσμιοι πρωτα πολλα σ'αυτα τα μικρα που μας επιβληθηκαν . Λιγοι μπορουν να τα αφορισουν απο μεσα τους .
Εισαι απολυτα ελευθερη? Ανεπηρεαστη?

Φιλικα Twilight Fairy


Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 02:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν σου αρέσει να σε κυβερνάνε πάς και σε ένα βουνό και ζεις με τα κατσίκια και δεν σε κυβερνάει κανείς.

Τελικά ακόμα δεν κατάλαβα ποιος μας κυβερνάει, αφού λέτε ότι μας κυβερνάει η ΗΠΑ τότε γιατί να μας επιτεθεί για το πετρέλαιο, αφού έτσι και αλλιώς μας κυβερνάει, τι ΔΙΑΟΛΟ είναι αυτή η απόκρυφη και η αρχαία γνώση που υποτίθεται πως έχουν αυτοί πους κυβερνάνε και εμείς δεν έχουμε, και ΠΟΙΟΣ σας είπε ότι έχουν αυτά τα πράγματα αυτοί? Άντε, να μου λέγατε ότι έχουν 30 εταιρείες και 20055 Βίλες θα έστεκε.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ από εμάς έχει αιρετή ελευθερία για να πάει όσο ψηλά επιθυμεί, τώρα από εκεί και έπειτα επειδή δεν είμαι εγώ αυτός που κάνει τις ρυθμίσεις της Αμερικής και δεν είμαι εγώ αυτός που ρίχνει Κανά δυό πυραύλους σε αβοήθητες χώρες για συμφέροντα, ΔΕΝ Σημαίνει και ότι δεν είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ μην τρελαθούμε τελείως, μην τρελαθούμε.

Αν θέλεις γνώση, είσαι ελεύθερος να πας στα βιβλιοπωλεία να την βρεις, αν θέλεις λεφτά, στρώσε τον κώλο σου και δούλεψε 30-40 χρονάκια με γερές οικονομίες και άνοιξε και δική σου εταιρεία, και αν σε ευνοήσουν και τα άστρο πόλεμος δεν θα γίνει οκ?

ΚΟΦΤΕ την καταστροφολογία άνευ αποδείξεων, Η θα μας φέρετε αυτούς τους ΠΕΝΤΕ μάγους λεφτάδες η οτιδήποτε άλλο είναι εδώ να τους Δούμε?


To Hollywood Έχει Κάψει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 03:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον κοιτα δε διαφωνω απολυτα .Ναι μπορει καποιος να μαζεψει λεφτα και να παει να παρει οποιο βιβλιο του φαινεται ενδιαφερον , το οποιο θα μπορουσε να γραφει καθε μ@λ@κι@ κατεβηκε σε εναν τυπο που βαριοταν .Αλλα γιατι δεν εχεις προσβαση στην εθνικη βιβλιοθηκη παρα μονο αν εισαι φοιτητης που κανει ερευνα ?Τι σοι εθνικη ειναι?Και δηλαδη οποιος δεν εχει λεφτα δεν μπορει να διαβασει/
Περα απο αυτο , ας πουμε οτι εγω εχω μαζεψει αρκετα λεφτα και αποκτω 1000 βιβλια και λυνω το προβλημα της γνωσης.Στα σχολεια γιατι διδασκουν νομους στη φθσικη που πια δεν ισχυουν ή τουλαχιστονδεν εφαρμοζονται ?Γιατι ο ενας αποφοιτος να μην γνωριζει τους νομους που πραγματικα διεπουντον κοσμο?Και θα μου πεις ¨Και ετσι θα λυσεις το προβλημα του ?Οχι θα σου πω αλλα αφου μαθαινεις κατι ας το μαθει σωστα , ας εχει προσβασει στην αληθινη γνωση .

Τωρα αναφορικα με τον τυπο και τα πυραυλακια του αστον αυτο και κοιτα κατι αλλο .Ας πουμε πως ολα σου πανε καλα . Η οικογενεια σου ειναι τελεια , η δουλεια παει τελεια , τα λεφτα ειναι καλα . Συμφωνα με αυτα πουισχυουν αυτη τη στιγμη εσυ λες ¨Οκ η κατασταση μου ειναι καλη και μπορω να παρω δανειο να παρω ενα σπιτι "
Παιρνεις το δανειο , ολα καλα στην αρχη .Μπορεινα πανε ολακαλα μεχρι να το ξεχρεωσεις ή μπορεινα σηκωθεις το πρωί και να χρειαστεις τα λαφτε για μια επεμβαση . Δεν ξερεις ποτε τι γινεται . Τωρα παλι θα μου πεις ¨Ναι καλα μπορει αυριο να πεθανω " Ναι μπορειθα σουπω
και αυτο στο οποιο θελω να καταληξω ειναι οτι ειμαστε δεσμιοι του ασταθμιτου παραγοντα . Αυτου δηαλδη που εμεις δεν μπορουμε να καθορησουμε απο πριν , ειτε λεγεαται Μπους ειτε η γκαντεμια που με δερνει .Αυτο το λεω απλα ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν μπορεις να ελεγξεις μονος σου τις συνθηκες ζωης και συνεπως τις αποφασεις σου τοτε δεν εισαιπραγματικα ελευθερος . Εισαι θυμα των συγκηριων .
Απλο .Δεν ειναι μοιρολατρεια . Αν ηταν θα καθομουν στο κρεββατι και θα λεγα τωρα περιμενω να πραγματωθει το πεπρωμενο μου .Αλλα οχι κανω τις επιλογες μου εχοντας συνειδηση των πραξεων μου και ολων των πιθανων εξελιξεων και ειμαι ετοιμη να τις συνεπειες επειδη προεκυψαν απο δικη μου επιλογη .Απλα ειναι ασχημο να λες οτι αναφορικα με σενα "τα χεις ΟΛΑ υπο ελεγχο" Αν πω οτι ειναι υβρις ισως φανω υπερβολικη .

Απλα προτρεπω να σκεφτειτε τον ασταθμιτο παραγοντα .Ειμαστε ελευθεροι αλλα κατα απο συνθηκες - κανουμε τις επιλογες υπο συνθηεκς που δεν επιλεγουμε εμεις παντα . Αρα δεν ειμαστε 100% ελευθεροι.Μ'αυτο διαφωνεις?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 03:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Twilightfairy,

αυτό που έγραψα πιο πάνω το διάβασες;

Το ξαναγράφω μήπως τώρα καταλάβεις τουλάχιστον τί εννοώ:

...λόγια του Victor Frankl:

"Εμείς που ζήσαμε σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως, θυμόμαστε εκείνους οι οποίοι κυκλοφορούσαν από παράπηγμα σε παράπηγμα παρηγορώντας τους άλλους, δίνοντας το τελευταίο κομμάτι από το ψωμί τους. Μπορεί να ήταν λιγότεροι αριθμητικά, αποτελούσαν όμως σαφή απόδειξη, ότι μπορείς να στερήσεις τα πάντα από έναν άνθρωπο εκτός από ένα πράγμα: την ελευθερία να επιλέξει την στάση, την οποία θα τηρήσει σε κάθε δεδομένη κατάσταση, να επιλέξει το δικό του τρόπο συμπεριφοράς"

Ποιός σου είπε ότι ελευθερία είναι να κατασκευάσεις τη δική σου "παιδική χαρά" και να παίζεις σ' αυτήν; Και οι υπόλοιποι; Θα φτιάχνει ο καθένας τη δική του;

Αυτό είναι επιτυχημένη ζωή;

Έχεις αναρωτηθεί, αλήθεια, μήπως η ψυχή μας στην πραγματικότητα επιλέγει τις δοκιμασίες, τις οποίες θα περάσουμε στην ενσαρκωμένη ζωή μας; Μήπως είμαστε ελεύθεροι, αλλά είμαστε αδαείς;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 15:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου φιλη zadok !Μ'αρεσει η αποψη σου αλλα αν και ειμαι μικρη πιστεψε με εχω δει και εχω ζησει , μεχρι τα 12 τουλαχιστον , πραγματα που παιδια δεν πρεπει να ζησουν . Για μενα το μεγαλυτερο κατορθωμα ενος ανθρωπου θα ειναι :να του πανε ολα αναποδα αλλα αυτος να εχει επιλεξει να πραγματωσει ενα στοχο και να προσπαθει να τον φτασει παρα τις αντιξοοτητες .Αυτο ειναι ελευθερια πνευματος . Μπορει ομως ο καθενας να το κανει ?Δεν επηρεαζεται απο βιωματα , αξιακους κωδικες, ακομη και απο τις ιδιες τις συνθηκες? Μηπως τελικα η ελευθερια στην πραγματικοτητα ειναι το θαρρος?(Απλο συλλογισμο εκανα)

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 15:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και δεν πιστευω σε μετασαρκωσεις ή μετεμψυχωσεις ή τελος παντων οπως λεγονται . Εδω ειναι όλα !Και η κολαση και ο παραδεισος !Γιατι μια ψυχη ας πουμε να επιλεξει πχ να βιαστει ή να μεινει ορφανη ?Δεν βγαζει νοημα εκτος κι εννοησουμε οτι "Ο,τι σε σκοτωνει σε κανει δυνατοτερο" ως αρχη της αγεννητης ψυχης ...Κια παλι ομως δε βγαζεινοημα

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 17:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Twilightfairy,

χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες (πιθανά δεν χρειάζεται), καταλαβαίνω πως νοιώθεις, γιατί κι εγώ έζησα κάποια πράγματα πολύ νωρίς.
Όμως, η ζωή συνεχίζεται...

quote:
Μηπως τελικα η ελευθερια στην πραγματικοτητα ειναι το θαρρος?(Απλο συλλογισμο εκανα)

Δεν είναι κακός ο συλλογισμός σου. Αλήθεια, έχεις διαβάσει τον "Αλχημιστή" του Πάουλο Κοέλο; Αν όχι, προσπάθησε να το διαβάσεις. Νομίζω ότι θα σου αρέσει.

quote:
"Ο,τι σε σκοτωνει σε κανει δυνατοτερο" ως αρχη της αγεννητης ψυχης ...Κια παλι ομως δε βγαζεινοημα

Πέρα από τις όποιες πεποιθήσεις σχετικά με την ψυχή, η αλήθεια είναι ότι η ζωή μας και η ζωή γενικότερα κυριαρχείται από δυϊσμό κι έτσι όλα τα αντιλαμβανόμαστε μέσα απ' αυτόν.
Αν δεν γνωρίζουμε τη λύπη, δεν αντιλαμβανόμαστε τη χαρά κ.ο κ.

Συμφωνώ λοιπόν, ότι ό,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...

Είναι θέμα αντοχής η ζωή...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 17:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nομίζω πως έχει ενδιαφέρον η παρακάτω παρατιθέμενη περικοπή περί του πως φανταζόταν ο Weishaupt τα προσόντα ενός υποψηφίου για εισδοχή στο τάγμα:


"Eκείνος, ο οποίος δεν κλείνει τα αυτιά του στους θρήνους της αθλιότητας, ούτε την καρδιά του στην ευσπλαχνία.

Eκείνος ο οποίος είναι φίλος και αδελφός των δυστυχούντων.

Eκείνος ο οποίος έχει καρδιά πρόθυμη στην αγάπη και στη φιλία.

Eκείνος ο οποίος αντέχει στις αντιξοότητες και δεν κουράζεται να πετύχει στο έργο που ανέλαβε και του οποίου η ψυχή είναι ικανή να συλλάβει μεγάλα σχέδια.

Eκείνος ο οποίος περιφρονεί τις αποδοκιμασίες του πλήθους, προκειμένου να να υπερασπιστεί την αλήθεια και την αρετή ώστε να ακολουθεί τις υπαγορεύσεις της καρδιάς του.

Eκείνος ο οποίος δεν εμπαίζει τον αδύνατο.

Eκείνος ο οποίος μισεί την οκνηρία.

Eκείνος ο οποίος δεν θεωρεί άχρηστη καμια γνώση

Aυτός είναι ο κατάλληλος υποψήφιος"


Aσφαλώς, το Tάγμα των Πεφωτισμένων είχε πολλά ελαττώματα και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του διεπράχθησαν κάποια σφάλματα. Kανείς όμως δεν μπορεί να αμφισβητ;ησει οτι οι προθέσεις του Iδρυτή ήταν αγαθές και οτι ατύχησε στην προσπάθειά του αυτή. Ήταν, όπως και τα μέλη του Tάγματος, τίμιος αγωνιστής υπέρ της Eλευθερίας του Πνεύματος και οραματιστής μιας καλύτερης ηθικά τελειοποιημένης κοινωνίας



OANNEΣ MOY KANOYN ENTYΠΩΣH AYTA ΠOY ANAΦEPEIΣ ΓIATI ΣYNHΘΩΣ OΛA OΣA ΓPAΦONTAI ΓIA TOYΣ IΛΛOYMINATOYΣ EINAI APNHTIKA. ΘA HΘEΛA NA MOY ΣYΣTHΣEIΣ KAΠOIA BIBΛIA.


xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Never-b
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 19:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Never-b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαθαίνοντάς με από πιτσιρίκι να πιστεύω σε μια θρησκεία όταν φτάσω στην ηλικία να αναζητήσω την αλήθεια δεν θα μπορέσω να την ψάξω απόλυτα αντικειμενικά. Θα κουβαλάω τύψεις πως αρνούμε κάτι που τόσο καιρό μου μαθαίναν με "ευλάβεια". Μαθαίνοντας από πιτσιρίκι να πιστεύω στην ιστορία τους όταν φτάσει η στιγμή να αναζητήσω την αλήθεια δεν θα μπορέσω να πιστέψω πως τόσα χρόνια μου μαθαίναν την δικιά τους ιστορία. Συνδιασμοί γεγονότων οδηγούν τους λογικούς στο να φαίνονται τρελοί. Είναι το σύστημα τέτοιο. Για το Κυπριακό γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων πάνω σε ένα θέμα που δημιούργησαν οι ίδιοι οι Κύπριοι πολιτικοί και θρησκευτικοί ηγέτες σε συνεργασία με τους Αμερικάνους υποφαινόμενους. Ξαφνικά άρχισαν να μας συνδέουν άρρηκτοι δεσμοί με τους γείτονές μας τους Τούρκους. Αδελφοποίηση των εθνών αλλά ποιό θα είναι το τίμημα αυτή τη φορά;
Φίλε Zadok με τον εαυτό μου τα έχω βρει... με το περιβάλλον δεν μπορώ να συμβαδίσω. Και αν νομίζεις πως εσύ οι κάποιος από όλους εμάς τους "μέσους" Έλληνες έχει τη δυνατότητα να κατακτήσει τη αγνή, καθολικά σοφία νομίζω πως γελιέσαι. Κια μιλάω για ικανότητα και όχι για δυνατότητα, γιατί την δυνατότητα την έχουμε, πάντα την είχαμε! Δεν θα ήθελες πραγματικά τι συνέβη και έπεσε το Βυζάντιο; Δεν θα ήθελες να μάθεις ποιά συμφέροντα δεν αφήσαν την Ελληνική γλώσσα να γίνει και Ευρωπαϊκή τη δεκαετία του 70. Δεν θα ήθελες να μάθεις τι συζητάνε αυτές οι οργανώσεις στις ετήσιες συσκέψεις τους σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία (με όλα τα έξοδα πληρωμένα από την κυβέρνηση του κράτους που φιλοξενεί τη σύσκεψη); Εγώ θα ήθελα να μάθω αλλά όλα αυτά είνια μυστικά πολύ καλά κρυμμένα. Πάντοτε η "γνώση" ήταν χαρακτηριστικό ανθρώπων με μεγάλη οικονομική επιφάνεια, γιατί να αλλάξει αυτό το "καθεστώς" τώρα;

ΠΑΝ-ΧΘΩΝ
Γ.Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 20:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νever-b συμφωνω και επαυξανω .
Τον αλχημιστη τον διαβασα , και μαλιστα πολυ μικρη.Το θυμαμαικαλα το βιβλιο . "Οταν θες κατι παρα πολυ , ολο το συμπαν συνομωτει για να το πετυχεις" Αυτο ειναι το μηνυμα αν θυμαμαι...Αλλλα απο πειρα ξερω και αλλο ενα που λεει "Δεν παει να θελεις κατι παρα πολυ ?Αν συνομωτησει το συμπαν εναντιον σου , την εβαψες"

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 20:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα ήθελες πραγματικά τι συνέβη και έπεσε το Βυζάντιο; Δεν θα ήθελες να μάθεις ποιά συμφέροντα δεν αφήσαν την Ελληνική γλώσσα να γίνει και Ευρωπαϊκή τη δεκαετία του 70. Δεν θα ήθελες να μάθεις τι συζητάνε αυτές οι οργανώσεις στις ετήσιες συσκέψεις τους σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία (με όλα τα έξοδα πληρωμένα από την κυβέρνηση του κράτους που φιλοξενεί τη σύσκεψη); Εγώ θα ήθελα να μάθω αλλά όλα αυτά είνια μυστικά πολύ καλά κρυμμένα.

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την ξέρουμε την αλήθεια.

Εγώ άλλο παρατηρώ: όποιος τη λέει, οι άλλοι δεν τον πιστεύουν. Σημαίνει κάτι αυτό;
Μήπως είναι η φύση του ανθρώπου;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 20:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Twilightfairy, δεν βλέπω θετική σκέψη και το βρίσκω λυπηρό.

Είναι επιλογή σου όμως, και τη σέβομαι.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Never-b
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 16:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Never-b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα είναι η φύση του ανθρώπου να πιστεύει αλλά να μην εμπιστεύεται παρ'όλα αυτά πόσες αλήθειες έχεις ακούσει για αυτά τα γεγονότα, για όλα τα κοινωνικοπολιτικά γεγονότα; Προσωπικά έχω ακούσει πάρα πολλές και οι περισσότερες είναι "στημένες" πάνω σε λογικά επιχειρήματα, γεγονός που με μπερδεύει. Δεν αρέσκομαι στο να ακούω "αλήθειες", δικαιολογίες που μόνο σκοπο έχουν να με ικανοποιήσουν, να με κάνουν να μην ψάχνομαι. Έχεις δίκιο είναι η φύση μας να μην πιστεύουμε τον κάθε ένα γιατί κανένας δεν μας έχει δείξει ότι μπορούμε να τον εμπιστευτούμε εξ' ολοκλήρου!


ΠΑΝ-ΧΘΩΝ
Γ.Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 01:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
namaste:)
.. πριν λιγες μερες ειχα μια κουβεντα σχετικα με μιαν αγια* που εμενα μου φανερωνεται πολλακις..
(*ενεργεια)
εχμ..σημερα ενω ειχα ηδη διαβασει ενα βιβλιο για τους ascended masters ολα οσα σχετικα με αυτην...(εχμ..καποια στιγμη θα της αφιερωσω ..:)
ηρθε η αδερφη μου και μου εδωσε ενα υπεροχο βιβλιο.../υπεροχο γιατι διαβασα τυχαια ,ως συνηθιζω, μερικες σελιδες..και οι απαντησεις ηταν οπως παντα :στην ωρα τους..
-μεταξυ αλλων διαβασα για την αγια που προανεφερα..-
αλλα και μια υπεορχη απαντηση περι μετουσιωσης των θρησκειων ...

τι σχεση εχουν ολα αυτα με το παρον τοπικ...;
Illuminati_Oι πεφωτισμενοι-Dan Brown/εκδ Λιβανη
( απο τους κακοπροαιρετους ας μην θεωρηθει ως διαφημηση..:(/δεν τα βλεπουμε ολοι /ολα αρνητικα..)

προτεινω ανεπιφυλακτα δινoντας ετσι μιαν ανασα σε τουτο το τοπικ...:)


--θα αφηνα καποιες σειρες αλλα ...ισως αργοτερα ...σχετικα με την αγια ...+σε αλλο τοπικ..--



aum mani padme hum

Edited by - ΑΤΜΑ on 25/08/2004 01:30:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 01:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και μεγάλος παραμυθατζής ο Dan Brown, έκανε καλή δουλειά...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 01:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που εισαι καλη μου :)
τωρα που εκανα editin'.. σε ειχα κατα νου...!
το διαβασες τουτο;
σκεφτομαι να χαθω στις σελιδες του ...
νομιζω πως παρασυρει να κυλησεις οσο ευκολα οπως μοναχα ο εντε και ο κοελο με καταφεραν...:))

--σου εχω θεμα/οχι απο σπεντζος φιλμς..---



aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 01:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το διαβασες τουτο;

Ω, ναι! Όταν το τελειώσεις, πάρε και το "Κώδικας DaVinci". Είναι το 2ο...

Ξέρεις εσύ τώρα... Κρατάς το άρωμα και πετάς ότι περισσεύει.

Υπάρχει όμως ένα Έλληνας, που είναι καλύτερος κι από Ουμπέρτο Έκο λένε...

Για πάρε: Η ΠΟΛΥΤΑΡΑΧΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ NICOLA BETZ - Συγγραφέας: Παναγιώτης Μαυρόπουλος - Εκδόσεις: Πύρινος Κόσμος

σελίδες: 943, μην τις φοβάσαι, φεύγουν νερό...

Όχι, δεν είναι διαφήμιση. ΑΞΙΖΕΙ!

quote:
--σου εχω θεμα/οχι απο σπεντζος φιλμς..---

Χμμμ...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/08/2004 02:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

takvra
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 12:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takvra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πληροφορίες για το θέμα έχει & στο βιβλίο Μυστικές Εταιρείες
http://www.metaekdotiki.gr/archetypo/myst_bibl/myst.phtml


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

james_hetfield
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 02:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους james_hetfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πάμε λίγο πίσω στον χρόνο να δούμε τι λέγανε τότε(το 1798)που είχαν πρωτοφτιαχτοί οι Ιλλουμινάτοι(1776)για αυτούς;;;


Όλο το κείμενο(παρότι λένε ότι δεν υπάρχει πουθενά) είναι εδώ:

http://www.sacred-texts.com/sro/pc/index.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 18:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα λεφτα- τα λεφτα- ποιος τ'ανακαλυψε...

Τα λεφτα- τα λεφτα- την πορτοφολα!


Τι ψαχνετε ρε παιδια...


Δηλαδη τι περιμενατε? Να πηγαινει ο Κοκκαλης και ο Βαρδινογγιαννης της Αμερικης στην εκκλησια?

Και να δινει στο παγκαρι 5-6 εκκατομυρια δολλαρια?

Εχουν και αυτοι τις αναγκες τους. Να κανουν τα δικα τους, και τις κοινωνικες επαφες τους ΜΑΚΡΙΑ απο τους πληβειους!


Τα παντα ειναι λεφτα. Μελετηστε λιγο την παγκοσμια οικονομια. ΘΑ λυθουν ολες σας οι αποριες περι συνωμωσιων.

Αν εξακολουθησετε να εχετε αποριες, ριξτε και ενα εκκρεμες του Φουκο.

Αλλα προς θεου, μακρυα απο τους συνωμοσιολογους. Και αυτοι για την ΚΟΝΟΜΑ γραφουν. Γι΄αυτο γραφουν οτι ναναι!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kristina
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kristina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas ti kanete? strangewonderer auta eine merika epipleon poy exo bei kata kairoys k ta diabasa. elpizo na se bohthisoun.


Τα Εξαφανισμένα Βιβλία των Ιλλουμινάτων
«Θα εξοντωθούν όλοι οι τύραννοι με μια έκρηξη. Δηλώστε πως κάθε κυριαρχία συνίσταται από τον κοινό πατριωτισμό, ενώ η αλληλεγγύη στην ολοκλήρωση του ανθρώπου μέσα σε ένα και μόνο ένα κοινό έθνος. θα δημιουργήσουμε ένα παγκόσμιο κράτος, μια στέρεα αυτοκρατορία, το κράτος των ενωμένων ελεύθερων ατόμων, πρώτα την ευρωπαϊκή κι έπειτα την παγκόσμια δημοκρατία. Όταν καταρρεύσει ο πύργος του Λονδίνου, όπως κατέρρευσε αυτός του Παρισιού, όταν θα καταρρεύσει η Αγία Ρώμη και η Αγία Ρωσία, τότε όλοι οι τύραννοι θα χαθούν. Όλοι οι άνθρωποι θα γίνουν ένα έθνος, όλες οι μορφές εμπορίου θα ενοποιηθούν σε ένα κοινό εμπόριο, όλες οι επιστήμες θα γίνουν μια, όλα τα συμφέροντα θα συγκλίνουν σε ένα συμφέρον». (Βαρόνος Ανάχαρσις Κλοτζ, Πρώσος Ιλλουμινάτος)
«H σωτηρία δεν βρίσκεται εκεί που οι ισχυροί θρόνοι υπερασπίζονται με σπαθιά, όπου οι καπνοί από τα θυμιατήρια αναδύονται στον ουρανό ή εκεί όπου χιλιάδες δυνατών ανθρώπων διασχίζουν τα πλούσια χωράφια της σποράς. H επανάσταση που ετοιμάζεται να ξεσπάσει θα είναι στείρα αν δεν είναι ολοκληρωμένη». (Άνταμ Βάισχαουπτ)
«Γιατί να είναι αδύνατον για το ανθρώπινο γένος να φτάσει την τελειοποίηση του, δηλαδή την ικανότητα του να αυτοκυβερνάται; Δεν χρειαζόμαστε ρυθμιστικές εξουσίες και αστικούς κώδικες. Όταν τελικά η λογική γίνει θρησκεία για τον άνθρωπο, τότε μόνον το πρόβλημα θα λυθεί, θα μπορέσουμε τότε να αποτινάξουμε τον ζυγό των μοναρχών και των ιερατείων, να καταστρέψουμε από τα θεμέλια τον αστικό κόσμο και να τον ξανακτίσουμε με κύρια κατεύθυνση την επιστροφή στην αγνότητα της Φύσης. Θρησκεία, πατριωτισμός και οικογένεια θα πρέπει να διαλυθούν, να απορρίψουμε κάθε κοινωνικό δεσμό για να φτιάξουμε έναν ενιαίο κόσμο, έναν παγκόσμιο λαό. Αρχικά μπορούμε να διαλύσουμε αυτούς τους ζυγούς μέσω της επιστήμης και της ανθρώπινης λογικής έπειτα να μεταμορφώσουμε τις τοπικές οικονομίες σε συλλογικές για να μπορέσουμε να καταλήξουμε στην κατάργηση τους. Πρέπει να εργαστούμε στα θεμέλια». (Άνταμ Βάισχαουπτ)
Όλα τα παραπάνω υποτίθεται ότι αποτελούν αποσπάσματα από έγγραφα των Ιλλουμινάτων. Και λέω υποτίθεται, γιατί πολύ απλά, ακόμη κι αυτό το σημείο είναι σκοτεινό. Αν είμαστε βέβαιοι ότι εξέφραζαν τις απόψεις τους, τότε θα μπορούσαμε να ξεκαθαρίσουμε ίσως και τις προθέσεις τους. Αν είχαμε στα χέρια μας κάποιο βιβλίο, αντίστοιχο έστω με τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, όσο αμφισβητούμενη κι αν ήταν η γνησιότητα του, θα μπορούσαμε να έχουμε μια βάση για την αρχή της διερεύνησης της φιλοσοφίας και του τρόπου δράσης των Ιλλουμινάτων. Όμως, κανένα τέτοιο βιβλίο δεν υπάρχει και το γεγονός αυτό γεννά από μόνο του ένα νέο μυστήριο.
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο τέτοιο βιβλίο, αν όχι γραμμένο από τους ίδιους τους Ιλλουμινάτους, τουλάχιστον γραμμένο από αυτούς που τους διέλυσαν. Η ιστορία είναι σαφής και δεν χωρά αμφισβητήσεις: Όταν οι βαυαρικές αρχές διέλυσαν τους Ιλλουμινάτους, εισέβαλαν στο σπίτι του Φον ΣΒάικ, ο oποίος εκτός από εξέχων μέλος της οργάνωσης με το ψευδώνυμο Κάτωνας ήταν και προσωπικός σύμβουλος του πρίγκιπα Φον Σαλμ. Εκεί βρήκαν και κατάσχεσαν έγγραφα που περιέγραφαν πολλές από τις μεθόδους των Ιλλουμινάτων, καθώς και μεγάλο μέρος τns αλληλογραφίας τού Βάισχαουπτ με τους αξιωματούχους του τάγματος. Η βαυαρική κυβέρνηση τύπωσε ένα βιβλίο με τα αρχεία αυτά, που είχε τον τίτλο Τα Γνήσια Έγγραφα του Τάγματος των Ιλλουμινάτων, το οποίο απέστειλε σε όλες τις κυβερνήσεις τns Ευρώπης για ενημέρωση.
Πού είναι αυτό το βιβλίο και τι ακριβώς έγραφε; Πως είναι δυνατόν να μην υπάρχει σήμερα ούτε ένα, έστω κι αμφισβητούμενο αντίγραφο του; Ποιοι μπόρεσαν να το εξαφανίσουν και για ποίους λόγους; Ποιο ήταν το περιεχόμενο του και ποιες θεωρίες παρουσιάζονταν στις σελίδες του; Ποιες μεθόδους κοινωνικής μηχανικής περιέγραφε ώστε να χρειαστεί να κοινοποιηθούν στις κυβερνήσεις της Ευρώπης προς ενημέρωση; Τι μυστικά έκρυβε; Και τέλος, πώς είναι δυνατόν να μην έχει αναζητηθεί κι εντοπιστεί από τους χιλιάδες ερευνητές που ασχολήθηκαν κι ασχολούνται ακόμη με το μυστήριο των Ιλλουμινάτων;
Όμως, ουσιαστικά, δεν πρέπει να μιλάμε για ένα μόνο βιβλίο-φάντασμα που αφορά τους Ιλλουμινάτους αλλά για πολλά. Είναι γνωστό ότι ο Άνταμ Βάισχαουπτ, μετά τη διάλυση τns οργάνωσης που είχε δημιουργήσει και τη φυγή του στην πόλη Γκόθα, όπου βρήκε άσυλο στον πύργο του δούκα Ερνέστου, συνέγραψε και εξέδωσε πλήθος βιβλίων, πολλά εκ των οποίων αφορούσαν τον Ιλλουμινατισμό. Μερικά από αυτά, σύμφωνα με διάφορες αναφορές ήταν τα: A Picture of Illuminism (1786), A Complete History of the Persecution of the Illuminati in Bavaria (1785), An Apology for the Illuminati (1786), An improved System of Illuminism (1787), Studies in Illumination (1789) και πολλά άλλα. Κανένα από αυτά δεν σώζεται σήμερα, ούτε και γνωρίζουμε από αναφορές τρίτων το περιεχόμενο τους.
Αντιθέτως, πολλά από τα βιβλία του συνιδρυτή των Ιλλουμινάτων βαρόνου Φον Κνίγκε, σώζονται μέχρι σήμερα. Μερικά από αυτά είναι τα: On the Jesuits, Freemasons and Rosicrusians (1781), Essay on freemasonry (1784), Contribution Towards the Latest History of the Order of the Freemasons (1788), On Conversation with Men (1790), κ.ά. Κανένα από αυτά δεν αφορά τους Ιλλουμινάτους στους οποίους ο Φον Κνίγκε διαδραμάτισε ηγετικό ρόλο, ενώ παραδόξως, τα περισσότερα από αυτά αφορούν τον τεκτονισμό, τον οποίο γνωρίζουμε ότι τελικά είχε αποκηρύξει. Να υποθέσουμε ότι ο Φον Κνίγκε δεν έγραψε κανένα βιβλίο για τους Ιλλουμινάτους ή μήπως έγραψε κάποια βιβλία που είχαν την ίδια τύχη με τα βιβλία του Βάισχαουπτ;
Πως είναι δυνατόν κανένα από τα βιβλία του Βάισχαουπτ να μην κυκλοφορεί έστω και σε πλαστό ή παραποιημένο αντίγραφο; Πώς είναι δυνατόν ο Φον Κνίγκε να μην έγραψε τίποτα για τους Ιλλουμινάτους, ενώ έγραψε πλήθος βιβλία για τον τεκτονισμό; Ποια είναι η δύναμη αυτή που εξαφανίζει βιβλία που όχι μόνο θα ήταν τρομερά ενδιαφέροντα για κάθε μελετητή της ιστορίας των μυστικών εταιριών και της μυστικής ιστορίας του κόσμου, αλλά θα διαφώτιζαν επίσης ή θα διαστρέβλωναν (σε περίπτωση παραποίησης); Όπως και να 'χει πάντως θα έδιναν κάποια ιδέα για τη φιλοσοφία, τις προθέσεις τις μεθόδους και τον τρόπο δράσης της πιο μυστηριώδους οργάνωσης που υπήρξε ποτέ.

0ι Ιλλουμινάτοι Είναι Παντού...
Ελάχιστες είναι οι θεωρίες συνωμοσίας που δεν εμπλέκουν τους Ιλλουμινάτους έστω και σε κάποιο δευτερεύον ή περιφερειακό σενάριο τους. Έτσι, οι Ιλλουμινάτοι φέρονται να έχουν σχέση με τον τεκτονισμό, με όλες τις επαναστάσεις, με τους παγκόσμιους πολέμους, με την ίδρυση της Αμερικής, με τους εξωγήινους, με τη Νέα Παγκόσμια Τάξη, με τον έλεγχο της παγκόσμιας οικονομίας, με τις μεθόδους ελέγχου των μαζών, με τον κομμουνισμό, με τον αναρχισμό, με τον φασισμό, με τις σύγχρονες οργανώσεις και λέσχες που κυβερνούν τον κόσμο, με το κίνημα των χίπις, με τα ναρκωτικά, με το λαθρεμπόριο όπλων, με τις σημαντικότερες μυστικές υπηρεσίες, με τις περισσότερες μυστικές εταιρίες, με την απόρρητη τεχνολογία, με τα ταξίδια στο διάστημα, με τους εξωγήινους, με τον σατανισμό, με τα παρασκήνια της πολιτικής, με διάφορες θρησκευτικές σέχτες και αιρέσεις, με... με... με... Με λίγα λόγια, οι Ιλλουμινάτοι είναι παντού.
As πάρουμε μια αμυδρή μόνο γεύση από αυτού του είδους τις συνδέσεις που έχουν επιχειρήσει κατά καιρούς διάφορες συνωμοσιολογικές θεωρίες:
• Ο Άνταμ Βάισχαουπτ είχε μυηθεί στον τεκτονισμό το 1777, στην στοά Theodoro of Good Counsel του Μονάχου, που πολλοί την αναφέρουν με το όνομα Theodore of Caution.
• Τέκτονας ήταν και ο βαρόνος Φον Κνίγκε, που είχε μυηθεί το 1772 στη High Lodge of Strict Observance τού Κάσελ.
• Υπάρχουν πληροφορίες ότι ο Βάισχαουπτ και ο Φον Κνίγκε διαπραγματεύτηκαν την ένωση των Ιλλουμινάτων με τον τεκτονισμό στις 20 Δεκεμβρίου 1781, σχέδιο που προχώρησε και ολοκληρώθηκε έναν χρόνο αργότερα, στο συνέδριο του Βίλχελμσμπαντ, που έλαβε χώρα στις 16 Ιουλίου 1782 και στο οποίο συμμετείχαν Τέκτονες, Ιλλουμινάτοι και Μαρτινιστές από ολόκληρη την Ευρώπη.
• Ένα από τα βασικότερα μότο των Ιλλουμινάτων ήταν το «Ewige Blumenkraft» - «Η Αιώνια Δύναμη των Λουλουδιών», που μετεξελίχθηκε στο Flower Power των χίπις, των Παιδιών των Λουλουδιών, ενός κινήματος δηλαδή που δημιούργησαν οι Ιλλουμινάτοι για να προωθήσουν τη διάδοση των ναρκωτικών.
• Ένα άλλο μότο των Ιλλουμινάτων ήταν το «Ε Pluribus Unum», που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει «Από τα Πολλά το Ένα» και πιθανόν να εξέφραζε την επιθυμία τους να επιτύχουν την οργάνωση πολλών κρατών υπό την εξουσία μιας κεντρικής κυβέρνησης. Ακριβώς αυτό το μότο εμφανίζεται στην εμπρόσθια όψη της μεγάλης σφραγίδας των Η.Π.Α., γραμμένο πάνω σε μια κορδέλα που κρατά στο στόμα του ένας αετός. Ο αετός αυτός βρίσκεται κάτω από 13αςτέρια (το 13 ήταν ο κωδικός αριθμός των Ιλλουμινάτων και αντιστοιχούσε στους βαθμούς μύησής τους), κρατά στο ένα πόδι του 13 βέλη, ενώ στο άλλο κρατά κλαδί ελιάς με 13 φύλλα και μπροστά από το σώμα του υπάρχει ασπίδα με 13 κατακόρυφες λουρίδες.
• Στην πίσω όψη της ίδιας σφραγίδας φιγουράρει η κόλουρη πυραμίδα με τον παντεπόπτη οφθαλμό, το γνωστό σύμβολο των Ιλλουμινάτων. H πυραμίδα αυτή αποτελείται από 13 σειρές λίθων, ενώ στη βάση της υπάρχουν τα γράμματα MDCCLXXVI, που πολύ απλά είναι ο λατινικός τρόπος γραφής του αριθμού 1776, του έτους ίδρυσης των Ιλλουμινάτων. Ακριβώς κάτω από τη βάση της κόλουρης πυραμίδας υπάρχει η φράση «Novus Ordo Seclorum», δηλαδή «Νέα Τάξη Πραγμάτων».
• Ένας ακόμη από τους κωδικούς αριθμούς των Ιλλουμινάτων ήταν και το 5, που στη λατινική αρίθμηση συμβολίζεται με το γράμμα V. Το γράμμα V παραπέμπει ευθέως στον σύμβολο της νίκης που σχηματίζεται από τον δείκτη και τον παράμεσο του χεριού, και το οποίο χρησιμοποίησε και καθιέρωσε αυθαίρετα ο Ουίνστον Τσόρτσιλ. Το 5 παραπέμπει όμως και στο σχήμα του πενταγώνου, ένα από τα βασικότερα σύμβολα των Ιλλουμινάτων αλλά και τις αμερικανικής και κατ' επέκταση της νεοταξικής ισχύος, αφού Πεντάγωνο ονομάζεται και είναι το Αμερικανικό Γραφείο Άμυνας που βρίσκεται κοντά στον ποταμό Πότομακ στην Ουάσινγκτον.
• Ένα από τα περίφημα συνθήματα των Ιλλουμινάτων ήταν το «Heute die Welt, Morgens das Sonnesystem», που σημαίνει «Σήμερα ο κόσμος, Αύριο το Ηλιακό Σύστημα». Αυτό ακριβώς το σύνθημα παραφράστηκε από τον Χίτλερ και μετατράπηκε στο πασίγνωστο «Σήμερα η Γερμανία, Αύριο ο Κόσμος».
• Ο Μπακούνιν, ο μεγάλος θεωρητικός του αναρχισμού φαίνεται να είχε επηρεαστεί έντονα από τον Ανταμ Βάισχαουπτ και υπάρχουν πολλά κοινά σημεία στη στάση των δυο αυτών ανδρών απέναντι στην εξουσία, την πολιτική και τη θρησκεία.
• Τα μέλη του γερμανικού κομμουνιστικού κινήματος ονομάζονταν Σπαρτακιστές, όπως ακριβώς και ο Βάισχαουπτ που είχε υιοθετήσει το ψευδώνυμο Σπάρτακος.
• Ο Άνταμ Σμιθ, που είχε γεννηθεί το 1723 (χρονολογία γέννησης και του Άνταμ Βάισχαυπτ), έγραψε το καθοριστικό για την παγκόσμια οικονομία σύγγραμμα του The Wealth of Nations το 1776 (χρονολογία ίδρυσης των Ιλλουμινάτων) και το βιβλίο αυτό δημοσιεύτηκε σε ολόκληρο τον δυτικό κόσμο το 1784, τη χρονιά δηλαδή που διαλύθηκε επισήμως το Τάγμα των
Πεφωτισμένων.
• Η ημερομηνία ίδρυσης των Ιλλουμινάτων είναι η 1η Μαΐου του 1776. Η 1η Μαΐου έχει καθιερωθεί από το 1886 ως ημέρα εορτασμού της παγκόσμιας εργατικής τάξης από το International Socialist Congress, αλλά είναι επίσης και η παραμονή της Βαλπουργίας Νύχτας των Μαγισσών.
• Ο Γουίλιαμ Χ. Ράσελ, ο ιδρυτής της οργάνωσης «Κρανίο και Οστά», μιας από τις σπουδαιότερες κλειστές λέσχες που διαμορφώνουν το σκηνικό της Νέας Παγκόσμιας Τάξης, φέρεται να είχε μυηθεί σε μία από τις εναπομένουσες στοές των Βαυαρών Ιλλουμινάτων κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού του στη Γερμανία, λίγο πριν ιδρύσει την περιβόητη πλέον οργάνωση του Γέηλ.
• Ο όρος Νέα Παγκόσμια Τάξη (New World Order), που καθρεφτίζει το Ιλλουμινατικό «Novus Ordo Seclorum», ακούστηκε για πρώτη φορά επίσημα διά στόματος Τζορτζ Μπους (πατρός) σε μια περιβόητη πλέον ομιλία του, στην οποία είχε πει κατά λέξη: «We are coming to a New World Order. The 21st century is arriving like an Illumination of a thousand lights».
Και τα παραπάνω δεν αποτελούν παρά ελάχιστο μόνο δείγμα των επίμαχων σημείων στα οποία στηρίζονται οι κάθε μορφής συνωμοσιολόγοι για να αναπτύξουν θεωρίεε που εμπλέκουν τους Ιλλουμινάτους με κάθε παρασκηνιακή κίνηση που διαμορφώνει τον κόσμο μας.

tha hthela na rotiso an kseri kaneis an yparxi sxesh metaksy ton pefotismenon k ton nazi? pragmatikh sxesh omos oxi parafilologies

eyxaristo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy