ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιλλουμινατοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 20:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ apt, καλησπέρα, χαίρομαι που απαντάς στην ερώτηση, αν
και δεν ...απαντάς...Δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα, αλλά σε θέσεις,
άλλα λές, αφού εγώ σε ρωτάω, πως βλέπεις το θέμα
ηγεσίας των μασόνων,απο τους Ιλλουμινάτι, αν υπάρχουν ή όχι,
Ηταν το πρώτο...
Πράγμα βέβαιο, με πολλούς τρόπους, όπως σύμβολα τους σε ΗΠΑ
και Ε.Ε. αλλά και πληθώρα άλλων στοιχείων, που αποδεικνύουν
την ύπαρξη του, τα ιστορικά στοιχεία για τον Άνταμ Βάουσχουπ,
την πορεία της οργάνωσης, τον σχετισμό της με αποκρυφισμό και
απώτερα μυστικά που επικαλείται ότι γνωρίζει και άλλα...
Ενώ το δεύτερο που ρώτησα, ήταν αν μια εδεχόμενη αντιδημοκρατική
τάση για επιβολή εξουσίας απο μασόνους ή άλλους, επι όλου του πλανήτη είναι αντισυνταγματική ενέργεια,σε βαθμό συνωμοσίας.....
Αυτά τα δύο ρώτησα..Πιστεύω ότι είναι αρκετά σαφή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 21:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιαπετ,

Απάντησα αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής.

Για τους "σύγχρονους πεφωτισμένους" οι πληροφορίες που έχουμε είναι από τύπους σαν τον Φουράκη, τον Zagami κλπ., ήτοι, όχι απλά αναξιόπιστους αλλά μάλλον πειραγμένους, κάτι σε Έφη Θώδη με τις συνομιλίες της με τον Θεό κ.ο.κ.

Οι τέκτονες, λόγω του συστήματος εναλλαγής στην ηγεσία (εκλογές κάθε 2 ή 3 χρόνια ανάλογα με την Στοά, maximum 2 θητείες κλπ.) δεν έχουν εκ των πραγμάτων ούτε σταθερή, ούτε προβλέψιμη ηγεσία.

Τα σύμβολα (παντεπόπτης οφθαλμός, κόλουρη πυραμίδα κλπ.) δεν είναι ευρεσιτεχνία του Adam Weishaupt και της σέχτας του, αλλά πανάρχαια σύμβολα. Πολλά δε εξ αυτών έχουν χρησιμοποιηθεί αιώνες πριν τους "πεφωτισμένους" από τις εκκλησίες, τους τέκτονες (πριν τον Weishaupt) κλπ.
Αν θέλεις την άποψη μου, η οποία είναι βέβαια ατεκμηρίωτη, θεωρώ πως οι "πεφωτισμένοι" ήταν μια σέχτα που δημιουργήθηκε από ανθρώπους οι οποίοι (αδιάφορο αν είχαν καλές ή κακές προθέσεις) είχαν σαν σκοπό στο συνεφιασμένο τους μυαλό την κυριαρχία, θεωρώντας πως η πνευματική ανωτερότητα που νόμιζαν πως είχαν ήταν αρκετή γι' αυτό.

Όσο αφορά στο άλλο ερώτημα σου, πιστεύω πως η συνωμοσία για την παραβίαση της θέλησης του λαού από οποιονδήποτε και με οποιονδήποτε τρόπο, δεν είναι απλά και μόνο καταδικαστέα, πρέπει να χτυπιέται στην ρίζα της.
Αν με ρωτάς για την τεκτονική άποψη επ' αυτού, σου παραθέτω αυτούσιο απόσπασμα από τα τεκτονικά συντάγματα (το ίδιο υπάρχει σε όλες τις Μεγ. Στοές σε όλο τον κόσμο):

"Δια πάντα καθιστάμενον Τέκτονα απαγορεύεται αυστηρώς εξ αρχής, όπως στηρίζη οιανδήποτε πράξιν τείνουσαν εις την υπονόμευσιν της ειρήνης και της καλής τάξεως της κοινωνίας. Δέον όπως επιδεικνύη την πρέπουσαν υπακοήν προς τον νόμον οιασδήποτε χώρας, εις την οποίαν διαμένει ή η οποία δυνατόν να παρέσχε προς αυτόν προστασίαν και όπως ουδέποτε παραμελήση την υπακοήν την οποία οφείλει προς την Ανωτάτην Αρχήν της χώρας, εις την οποίαν εγεννήθη.

H Μεγάλη Στοά απέχει πάντοτε από την έκφρασιν γνώμης επί θεμάτων εξωτερικής ή εσωτερικής πολιτικής του κράτους είτε εις την ημεδαπήν είτε εις την αλλοδαπήν, ουδέποτε δε θα επιτρέψει, όπως το όνομα αυτής συνδεθή προς οιανδήποτε δραστηριότητα, όσο και εάν εμφανίζεται αυτή ως ανθρωπιστική , διότι άλλως θα παρεβίαζεν την αμετάβλητον πολιτικήν της, όπως παραμένη μακράν παντός θέματος επηρεάζοντος τας σχέσεις μεταξύ κυβερνήσεων ή μεταξύ πολιτικών κομμάτων ή επί θεμάτων σχετικών προς αντιτιθεμένας θεωρίας διακυβερνήσεως.

Η Μεγάλη Στοά εμβάλλει εις τον νουν των μελών της την τοιαύτην πειθαρχίαν και υπακοήν ως πολιτών, εν τούτοις επιφυλλάσσει εις το άτομον το δικαίωμα να διατηρή την ιδίαν αυτού γνώμην εν σχέσει προς τα κοινά. Αλλ’ εις ουδεμίαν Στοάν και κατ’ ουδένα χρόνον υπό την ιδιότητά του ως Τέκτων, επιτρέπεται όπως συζητή ή προβάλλη τας απόψεις του επί θεολογικών ή πολιτικών ζητημάτων.

Πιστεύω πως θα αναρωτηθείς αν τηρείται.
Σε διαβεβαιώ πως αν τηρείται κάτι, είναι αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 04:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Σωστά,σωστότατα....Έτσι αναφέρουν τα καταστατικά μας και τα οποία τα σεβόμεθα.
-Νά το πάω εγώ όμως πιό λαικά και γιατί όχι και επαναστατικά;Επαναστατικός δέν ήτω εξάλλου και ο Χριστιανισμός γιά τήν εποχή του;

1.Τά σύμβολα αυτά{Παντεπόπτης Οφθαλμός π.χ.},αποτελούν πανάρχαια σύμβολα,βαθιά χαραγμένα στό συλλογικό ασυνείδητο.
2.Όντως τα χρησιμοποιούν και οι Τέκτονες και οι Πεφωτισμένοι,όπως και οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ{πόσοι Χριστιανικοί ναοί έχουν τόν Παντεπόπτη Οφθαλμό;...Πήγενε στήν Μητρόπολη Αθηνών να τόν δείς,η οποία και δέν οικοδομήθη από Τέκτονες,όπως ναοί του μεσαίωνα.}


3.Δέν έχω καταλάβει,τό "μένος",εναντίων τών Illuminati.....
Γιατί να θέλουν το κακό;
-Επιδή σε σκοτεινούς καιρούς ήταν ενάντια σε μία κακή{και μήν μου πεις όχι},εκκλησία;
-Επιδή ήταν ενάντια σε τυρανικές βασιλείες που κάναν ότι θέλαν στόν λαό;
-Επιδή θέλαν τήν παγκόσμια ενώτητα και ανεξηθρησκεία;...Εμένα η ιστορία με δίδαξε ότι η ενώτητα φέρνει τήν ειρήνη και τήν συμφιλίωση...Δές λίγο τόν διχασμένο κόσμο;
Ο Χριστιανισμός δέν επιζητεί τήν παγκόσμια ενώτητα τών ανθρώπων υπό τήν σκέπη του;......και καλώς κάνει.....
Άρα ποίο τό πρόβλημα;
Επιδή δέν τό κάνουν μόνον οι παππάδες και το κάνουν και κάποιοι άλλοι;
Οι Illuminati όπως ο Δαβίντσι,ο Γαλιλαίος,ήταν "κακοί",που θέλαν να ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ τόν τυρανισμένο από το σκότος του μεσαίωνα άνθρωπο,μέσω του ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δέν έχω καταλάβει,τό "μένος",εναντίων τών Illuminati.....
Γιατί να θέλουν το κακό;
-Επιδή σε σκοτεινούς καιρούς ήταν ενάντια σε μία κακή{και μήν μου πεις όχι},εκκλησία;
-Επιδή ήταν ενάντια σε τυρανικές βασιλείες που κάναν ότι θέλαν στόν λαό;
-Επιδή θέλαν τήν παγκόσμια ενώτητα και ανεξηθρησκεία;...Εμένα η ιστορία με δίδαξε ότι η ενώτητα φέρνει τήν ειρήνη και τήν συμφιλίωση...Δές λίγο τόν διχασμένο κόσμο;
Ο Χριστιανισμός δέν επιζητεί τήν παγκόσμια ενώτητα τών ανθρώπων υπό τήν σκέπη του;......και καλώς κάνει.....
Άρα ποίο τό πρόβλημα;
Επιδή δέν τό κάνουν μόνον οι παππάδες και το κάνουν και κάποιοι άλλοι;
Οι Illuminati όπως ο Δαβίντσι,ο Γαλιλαίος,ήταν "κακοί",που θέλαν να ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ τόν τυρανισμένο από το σκότος του μεσαίωνα άνθρωπο,μέσω του ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ;


Νομίζω πως συγχέεις του φωτισμένους γενικότερα ανθρώπους με την σέχτα των "Πεφωτισμένων" του Weishaupt.

Αντικείμενο της συνωμοσιολογίας και της παραφιλολογίας δεν είναι σαφώς άνθρωποι ξεχωριστοί που ούτε συνωμότησαν, ούτε είχαν άλλους σκοπούς στο πίσω μέρος του μυαλού τους, αλλά οι συγκεκριμένοι αυτοπροσδιορισμένοι ως πεφωτισμένοι και αυτόκλητοι σωτήρες της ανθρωπότητας.
Θεωρώ και νομίζω πως δύσκολα θα διαφωνήσει κάποιος, πως η ανθρωπότητα έχει υποφέρει από τους κατά καιρούς αυτόκλητους σωτήρες και λογικό και δίκαιο είναι στο άκουσμα τους και μόνο να λειτουργούν αμυντικά αντανακλαστικά.

Τώρα όσο αφορά, όχι στους φωτισμένους γενικά ανθρώπους, αλλά στον Weishaupt και την ομάδα του, νομίζω πως έχουμε -σε λίγο διαφορετική μορφή μια και δεν αφορά σε μια χώρα αλλά σε όλο τον κόσμο- μια μυθολογία τύπου ομάδας Ε κλπ. σε συνδυασμό με τον κλασσικό παραλογισμό των συνωμοσιολόγων που εκμεταλλευόμενοι τα αντανακλαστικά της ανθρωπότητας για να πουλήσουν κανένα βιβλιαράκι ή κανένα περιοδικό, ισχυρίζονται αυθαίρετα κάτι και καλείσαι εσύ να αποδείξεις πως δεν είναι έτσι κι όχι αυτοί πως είναι όπως τα λένε.

Πάρε για παράδειγμα δύο κλασσικές ελληνικές περιπτώσεις, του Ι. Φουράκη και του Δημ. Λιακόπουλου και την κορυφαία όλων, του άγγλου πρώην ποδοσφαιριστή David Icke.

Δηλαδή τι θα πρέπει να γίνει τώρα ?
Να αποδείξουν αυτοί πως υπάρχουν "πεφωτισμένοι", παγκόσμια τεκτονική συνωμοσία, ερπετόμορφοι κλπ. ? ή να αποδείξω εγώ πως δεν υπάρχουν ?

Όποιος θεωρεί πως έτσι είναι δηλαδή όποιος θεωρεί πως το άλλοθι της παγκόσμιας συνωμοσίας τον αθωώνει από τις προσωπικές του ευθύνες για την μιζέρια του ας τα πιστέψει.

Αυτό που πιστεύω προσωπικά, είναι πως υπεύθυνος για την ζωή του είναι ο καθένας μας, και για τα καλά και για τα άσχημα.
Υπεύθυνοι της μοίρας μας είμαστε όλοι και μάλιστα από κάτω (από την λαϊκή βάση) προς τα πάνω (ηγεσία).

Ας πάρουμε την Ελλάδα:
- την διαφθορά σε όλα τα επίπεδα (από τη Siemens μέχρι τα φακελάκια των γιατρών και το χαρτζηλίκι στην Πολεοδομία) δεν την επέβαλλαν οι "πεφωτισμένοι" αλλά η απληστία μας. Την ανεχόμαστε γιατί προσδοκούμε να βρεθούμε ή βρισκόμαστε ήδη στην πλευρά αυτών που τα παίρνουν.

- το πελατειακό κράτος δεν το επέβαλλαν οι "πεφωτισμένοι" αλλά η απληστία μας. Τους διεφθαρμένους πολιτικούς και πολιτικάντηδες που νομοθέτησαν την ατιμωρησία τους, τους τιμωρήσαμε έστω πολιτικά ? όχι - τους επανεκλέξαμε και θα τους επανεκλέξουμε ξανά προσδοκώντας σε ανταλλάγματα, όχι επειδή μας το επέβαλλαν οι "πεφωτισμένοι".

Υπάρχουν πιστεύω δεκάδες για να μην πω παραπάνω "δείγματα" για την δική μας χώρα που δεν είναι στις χειρότερες στον πλανήτη μας, αλλά απέχει πολύ από τις πολιτισμένες (πολιτισμός κατά την άποψη μου δεν είναι μόνο η τεχνολογική ή οικονομική υπεροχή... π.χ. οι ΗΠΑ δεν θεωρώ πως είναι πολιτισμένη ουσιαστικά χώρα).

Ας πάρουμε όμως τις Σκανδιναβικές χώρες. Εκεί τι γίνεται που λειτουργούν όχι όλα τέλεια, αλλά πολύ καλύτερα ? είναι μέλη των "πεφωτισμένων" όλοι ή τους νίκησαν στα "μαρμαρένια αλώνια" και τώρα χαίρονται τους καρπούς της νίκης τους ?

Edited by - apt on 26/05/2009 15:17:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 18:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά,εγώ έκανα το λάθος και συνέδεσα τούς επιστήμονες που εναντιωθήκαν στήν εκκλησία σε καιρούς σκοτεινούς,με τήν συγκεκριμένη σέκτα.Η αλήθεια είναι ότι δέν έχω ασχοληθεί με αυτούς-οι οποίοι ιδρύθησαν το 1776 αν δέν κάνω λάθος,από τόν Weishaupt,όπως σωστά αναφέρεις και είχαν συντομότατη πορεία- και τούς συσχέτησα με όλους τούς "αιρετικούς" επιστήμονες,από τόν μεσαίωνα έως και τόν Διαφωτισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 03:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ και apt

Ίσως δεν εκφράστηκα σωστά ή δεν κατάφερα να αποδώσω το νόημα που ήθελα στο σχόλιό μου και με παρεξηγήσατε.

Δεν με πειράζει ό τεκτονισμός και δεν έχω μεγάλη πληροφόρηση γι’ αυτόν.

Επειδή απαντώ καθυστερημένα στα σχόλιά σας, θα το κάνω συνολικά, λέγοντας ότι διαβάζοντας κάποιος τις περιγραφές σας, σχηματίζει την εντύπωση ότι οι μασόνοι είναι κάτι σαν το «χαμόγελο του παιδιού» και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και με βάση τη γενική πληροφόρηση, θεωρώ ότι δεν είναι έτσι.

Όμως αναρωτιέμαι αν οι σκοποί του είναι τόσο ανιδιοτελείς, όσο περιγράφετε, εσύ και ο φίλος apt, γιατί αυτό, δεν έχει φανεί στο κοινωνικό σύνολο, επί τόσους αιώνες;

Το τραπεζικό σύστημα ελέγχεται, ο τύπος ελέγχεται και βέβαια όχι απ’ τους ανθρώπους που περιγράφεις φίλε apt, όταν λές

quote:
φαντάζεσαι αυτούς τους ανθρώπους κάθε εβδομάδα ή κάθε 15ημέρες να προσέρχονται στην στοά τους για να συζητήσουν και καθορίσουν τις παγκόσμιες εξελίξεις με 3 μικρομαγαζάτορες, 2 πολιτικούς μηχανικούς, 5 γιατρούς, 2 φοιτητές 2 δικηγόρους κλπ. ?

αλλά από υψηλά ιστάμενους, οικονομικά δυνατούς, με όργανα όπως η Μπίλντερμπεργκ ή η Τριανδρία κ.α.

Εν πάση περιπτώση, είναι λογικό να βγαίνει μια εξωραϊσμένη εικόνα προς τα έξω, όχι απαραίτητα δολίως από κάποιους, αλλά επειδή αυτή είναι η άποψή τους, με βάση τα όσα γνωρίζουν.

Απλά θεώρησα το παρόν θέμα ευκαιρία να μάθω κάποια πράγματα για τη μασονία, αλλά ίσως αυτό είναι ουτοπικό και δικαίως αδύνατο από τις σελίδες ενός φόρουμ.

Κάποτε γνώριζα κάποιον αδελφό σας, ο οποίος είχε κωδικό όνομα εντός στοάς, το οποίο βέβαια δεν μου είχε πει και γι’ αυτό ρώτησα τώρα, αλλά δεν είναι σημαντικό αυτό.

Τα σύμβολα τα γνωρίζω και γνωρίζω την προέλευσή τους, εκτός του παντεπόπτη οφθαλμού και της κόλουρης πυραμίδας, την σφραγίδα των ΗΠΑ με το τετράγωνο το κλειδί και τη ζυγαριά της δικαιοσύνης, τον διαβήτη, τα 32 μακρυά φτερά, τα 13 φτερά στην ουρά του αετού κ.α.

Αυτά τα σύμβολα που είναι τοποθετημένα σε διάφορα αντικείμενα όπως χρήματα, σφραγίδες, θυρεοί κλπ. νομίζω ότι είναι κωδικοποιημένη γλώσσα και σημεία αναγνώρισης.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 13:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή απαντώ καθυστερημένα στα σχόλιά σας, θα το κάνω συνολικά, λέγοντας ότι διαβάζοντας κάποιος τις περιγραφές σας, σχηματίζει την εντύπωση ότι οι μασόνοι είναι κάτι σαν το «χαμόγελο του παιδιού» και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και με βάση τη γενική πληροφόρηση, θεωρώ ότι δεν είναι έτσι.

Φίλε γιαπετ,
όχι δεν είναι σίγουρα το «χαμόγελο του παιδιού», δεν είναι αυτός ο σκοπός.

quote:

Όμως αναρωτιέμαι αν οι σκοποί του είναι τόσο ανιδιοτελείς, όσο περιγράφετε, εσύ και ο φίλος apt, γιατί αυτό, δεν έχει φανεί στο κοινωνικό σύνολο, επί τόσους αιώνες;

Οι σκοποί του δεν είναι σίγουρα ανιδιοτελείς. Είναι απολύτως ιδιοτελείς για τον καθένα από εμάς.
Προσερχόμεθα με στόχο την προσωπική μας πνευματική ανέλιξη (με την λέξη πνευματική δεν εννοώ την μόρφωση φυσικά)

Όσο για το κοινωνικό σύνολο, τι μεγαλύτερη παρακαταθήκη για την ανθρωπότητα από το "Ελευθερία - Ισότητα - Αδελφότητα" ?
Σκέψου πως ακόμα και σήμερα, τόσους αιώνες μετά είναι στόχος και μάλιστα στόχος που χτυπιέται ανελέητα από τους αντιπάλους του.

Οι φιλανθρωπίες ή οι αγαθοεργίες από την άλλη, δεν είναι επίσης ο στόχος του Τεκτονισμού, είναι μόνο ένα μέρος του αποτελέσματος της τεκτονικής μεθόδου, στους τέκτονες.
Αναφερόμενος μόνο στον 20ο αιώνα, στην Ελλάδα η Αντικαρκινική Εταιρεία, το Ογκολογικό Νοσοκομείο Κηφισιάς (οι Άγιοι Ανάργυροι), το Γηροκομείο Αθηνών κλπ. πιστεύεις πως δεν έχουν οφελήσει το κοινωνικό σύνολο ?
Οι κοινωνικές παρεμβάσεις του Σπύρου Νάγου και του Πλάτωνα Δρακούλη για την ισότητα των τάξεων, την στήριξη της εργατικής τάξης κλπ. (καθιέρωση 8ώρου και κοινωνικής ασφάλισης για όλους) πιστεύεις πως δεν έχουν οφελήσει το κοινωνικό σύνολο ?

Το θέμα είναι πως δεν έχουν διαφημιστεί και καλώς δεν έχουν κατά την άποψη μου.

Τώρα πια βέβαια με την συρρίκνωση των αριθμών (πολλές αποχωρήσεις κλπ.) δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για τέτοιου εύρους κινήσεις.
Παρόλα αυτά όμως η ΜΣτΕ χορηγεί δεκάδες υποτροφίες σε χαμηλού εισοδήματος αριστούχους σπουδαστές κάθε χρόνο, στοές της ΕΜΣτΕ στηρίζουν όσο μπορούν το Άσυλο Ανιάτων, μέλη και των 2 κάνουν ομαδικές αιμοδοσίες και δωρεές οργάνων, στοές και των 2 ενισχύουν την Action Aid, από την ΕΜΣτΕ έχει ενισχυθεί το τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου που είχε πρόβλημα επιβίωσης κλπ.

quote:

Το τραπεζικό σύστημα ελέγχεται, ο τύπος ελέγχεται και βέβαια όχι απ’ τους ανθρώπους που περιγράφεις φίλε apt, όταν λές

quote:
φαντάζεσαι αυτούς τους ανθρώπους κάθε εβδομάδα ή κάθε 15ημέρες να προσέρχονται στην στοά τους για να συζητήσουν και καθορίσουν τις παγκόσμιες εξελίξεις με 3 μικρομαγαζάτορες, 2 πολιτικούς μηχανικούς, 5 γιατρούς, 2 φοιτητές 2 δικηγόρους κλπ. ?

αλλά από υψηλά ιστάμενους, οικονομικά δυνατούς, με όργανα όπως η Μπίλντερμπεργκ ή η Τριανδρία κ.α.



Αυτό που είπα είναι πως αυτοί οι άνθρωποι, αυτοί που ελέγχουν την παραγωγή και την πληροφόρηση, δεν είναι οι άνθρωποι με τις πνευματικές και φιλοσοφικές ανησυχίες και ιδιαίτερα την γνώση (αυτογνωσία) πως είναι απαραίτητη σε αυτούς η πνευματική ανέλιξη.

quote:

Εν πάση περιπτώση, είναι λογικό να βγαίνει μια εξωραϊσμένη εικόνα προς τα έξω, όχι απαραίτητα δολίως από κάποιους, αλλά επειδή αυτή είναι η άποψή τους, με βάση τα όσα γνωρίζουν.

Αναρωτήσου όμως, δεν είναι παράλογο άνθρωποι (και δεν μιλώ για εσένα για να μην παρεξηγηθούμε) που δεν έχουν καμία γνώση εκ των έσω παρά μόνο από την παραφιλολογία των Λιακόπουλων, να έχουν γνώμη η οποία να θεωρούν πως είναι τεκμηριωμένη και να λένε πως αυτοί που έχουν γνώση εκ των έσω, δεν γνωρίζουν ?

quote:

Απλά θεώρησα το παρόν θέμα ευκαιρία να μάθω κάποια πράγματα για τη μασονία, αλλά ίσως αυτό είναι ουτοπικό και δικαίως αδύνατο από τις σελίδες ενός φόρουμ.

Σε πληροφορώ πως πράγματι μπορείς να μάθεις τα πάντα χωρίς να πατήσεις ποτέ το πόδι σου σε Στοά, ούτε καν να αγοράσεις ένα βιβλίο ή ο,τιδήποτε άλλο..
Υπάρχουν sites με τα πλήρη τυπικά όλων των τύπων, ακόμη και του 33ου του Σκωτικού που θεωρητικά δεν τυπώνεται αλλά απομνημονεύεται.
Μ' ένα search στον google "masonic ritual + emulation" π.χ. θα βρεις μια Ολλανδική σελίδα που έχει όλα τα τυπικά όλων των τεκτονικών αλλά και παρατεκτονικών ομάδων.

Αυτό που δεν θα βρεις και κανένας δεν θα μπορέσει να στο εξηγήσει, μια και σε καθένα είναι εσωτερική και διαφορετική υπόθεση, είναι αυτή η "αλχημική" διεργασία που συντελείται εντός σου και είναι αποτέλεσμα των δραματουργικών αλληγοριών και των συμβόλων στο χώρο.
Είναι σαν να βλέπεις ένα θεατρικό έργο για παράδειγμα. Είναι τελείως διαφορετικό να το βλέπεις, με άλλα συναισθήματα φεύγεις από το θέατρο, και είναι τελείως διαφορετικό να το διαβάζεις στον καναπέ.

quote:

Κάποτε γνώριζα κάποιον αδελφό σας, ο οποίος είχε κωδικό όνομα εντός στοάς, το οποίο βέβαια δεν μου είχε πει και γι’ αυτό ρώτησα τώρα, αλλά δεν είναι σημαντικό αυτό.

Αν δεν εννούσε την "μυστική λέξη" του βαθμού (στο google τη βρίσκεις και αυτή) και η οποία είναι εδώ και 2 αιώνες ουσιαστικά μέρος του τυπικού κι όχι κώδικας αναγνώρισης μάλλον τότε ή δεν είχε ιδέα και σου έλεγε ψέμματα ή ήταν πολύ νέος μαθητής και δεν είχε αντικληφθεί τι είναι η "μυστική λέξη".

quote:

Τα σύμβολα τα γνωρίζω και γνωρίζω την προέλευσή τους, εκτός του παντεπόπτη οφθαλμού και της κόλουρης πυραμίδας, την σφραγίδα των ΗΠΑ με το τετράγωνο το κλειδί και τη ζυγαριά της δικαιοσύνης, τον διαβήτη, τα 32 μακρυά φτερά, τα 13 φτερά στην ουρά του αετού κ.α.

Αυτά τα σύμβολα που είναι τοποθετημένα σε διάφορα αντικείμενα όπως χρήματα, σφραγίδες, θυρεοί κλπ. νομίζω ότι είναι κωδικοποιημένη γλώσσα και σημεία αναγνώρισης.



Αυτό που ήθελα να πω -και δεν το είπα σωστά μάλλον- είναι πως τα σύμβολα αυτά δεν έχουν προκύψει από παρθενογέννεση.
Ο Weishaupt τα αντέγραψε από τον Ελευθεροτεκτονισμό, ο Ελευθεροτεκτονισμός τα αντέγραψε από τις Οικοδομικές Συντεχνίες και τα Ιπποτικά Τάγματα, αυτοί με την σειρά τους από τις Εκκλησίες κλπ.

Ένα σύμβολο όπως για παράδειγμα ο διαβήτης που είχε καταχωρηθεί στο συλλογικό ασυνείδητο ως τεκτονικό σύμβολο, πόσο μυστικό και κωδικοποιημένο μήνυμα μπορούσε να είναι, όταν τον χρησιμοποίησε ο Ρούζβελτ ?

Το γεγονός πως ήταν τέκτονας και πιθανώς ήθελε (και ως πρόεδρος μπορούσε ) να χρησιμοποιήσει τεκτονικά σύμβολα στο δολλάριο ή στην σφραγίδα των ΗΠΑ, μου φαίνεται πιο πιθανό.

Κι εγώ στο γραφείο μου, επειδή μου αρέσει και θέλω, έχω αρκετά και εμφανή τέτοια πασίγνωστα σύμβολα.
Αυτό δεν σημαίνει πως στέλνω κωδικοποιημένα μηνύματα ή κάτι άλλο. Απλά μου αρέσει και στο δικό μου γραφείο μπορώ και τα χρησιμοποιώ.

Edited by - apt on 27/05/2009 14:20:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 20:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apt
quote:
Αναρωτήσου όμως, δεν είναι παράλογο άνθρωποι (και δεν μιλώ για εσένα για να μην παρεξηγηθούμε) που δεν έχουν καμία γνώση εκ των έσω παρά μόνο από την παραφιλολογία των Λιακόπουλων, να έχουν γνώμη η οποία να θεωρούν πως είναι τεκμηριωμένη και να λένε πως αυτοί που έχουν γνώση εκ των έσω, δεν γνωρίζουν ?

Για παράλογο δεν τα το έλεγα φίλε μου apt.
Ο κάθε Λιακόπουλος μιλά για ``γνώση`` έτσι το βλέπει και έτσι πείθει και τους αλλους να το βλέπουν.
Μία απο τις πρώτες ερωτήσεις που σου έκανα ήταν αν υπάρχουν μυστικά που εμείς αγνοούμε αλλά εσείς κατέχετε.
Μου απάντησες ...
apt

quote:
Όντως δεν υπάρχει κανένα μυστικό παρά μονο εσωτερικές, μυητικές δοκιμασίες στις οποίες οι περισσότεροι δεν πετυχαίνουμε.

Μιλάς λοιπόν για γνώση εκ των έσω που μερικοί επιτυγχάνουν αλλά μερικοί αποτυγχάνουν. Η γνώση αυτή μπορεί να αποκτηθεί με τον κάτωθι τρόπο που αναφέρεις?

quote:
Σε πληροφορώ πως πράγματι μπορείς να μάθεις τα πάντα χωρίς να πατήσεις ποτέ το πόδι σου σε Στοά, ούτε καν να αγοράσεις ένα βιβλίο ή ο,τιδήποτε άλλο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 20:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

apt
quote:
Αναρωτήσου όμως, δεν είναι παράλογο άνθρωποι (και δεν μιλώ για εσένα για να μην παρεξηγηθούμε) που δεν έχουν καμία γνώση εκ των έσω παρά μόνο από την παραφιλολογία των Λιακόπουλων, να έχουν γνώμη η οποία να θεωρούν πως είναι τεκμηριωμένη και να λένε πως αυτοί που έχουν γνώση εκ των έσω, δεν γνωρίζουν ?

Για παράλογο δεν τα το έλεγα φίλε μου apt.
Ο κάθε Λιακόπουλος μιλά για ``γνώση`` έτσι το βλέπει και έτσι πείθει και τους αλλους να το βλέπουν.
Μία απο τις πρώτες ερωτήσεις που σου έκανα ήταν αν υπάρχουν μυστικά που εμείς αγνοούμε αλλά εσείς κατέχετε.
Μου απάντησες ...
apt

quote:
Όντως δεν υπάρχει κανένα μυστικό παρά μονο εσωτερικές, μυητικές δοκιμασίες στις οποίες οι περισσότεροι δεν πετυχαίνουμε.

Μιλάς λοιπόν για γνώση εκ των έσω που μερικοί επιτυγχάνουν αλλά μερικοί αποτυγχάνουν. Η γνώση αυτή μπορεί να αποκτηθεί με τον κάτωθι τρόπο που αναφέρεις?

quote:
Σε πληροφορώ πως πράγματι μπορείς να μάθεις τα πάντα χωρίς να πατήσεις ποτέ το πόδι σου σε Στοά, ούτε καν να αγοράσεις ένα βιβλίο ή ο,τιδήποτε άλλο..



όχι φίλε allzzaro,

έτσι αποκτάται η πληροφορία την οποία δεν πρέπει να συγχέουμε με την γνώση.
Η γνώση, αντίθετα από την πληροφορία, απαιτεί βιωματική εμπειρία κι αυτό, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχει εφαρμογή μόνο στον τεκτονισμό και τα συναφή, αλλά γενικά στην ζωή.

Σου υπενθυμίζω τη ρήση του Αριστοτέλη «Ου μαθείν τι, αλλά παθείν και διατεθείναι»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 00:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apt

quote:
Οι σκοποί του δεν είναι σίγουρα ανιδιοτελείς. Είναι απολύτως ιδιοτελείς για τον καθένα από εμάς.
Προσερχόμεθα με στόχο την προσωπική μας πνευματική ανέλιξη (με την λέξη πνευματική δεν εννοώ την μόρφωση φυσικά)

Φίλε μου, νομίζω ότι αφορά κι εσάς το γεγονός ότι τα πάντα έχουν μια πρακτική χρησιμότητα και εξαργύρωση. Εννοώ ότι η ανέλιξη έχει άλλη δυναμική σε προσωπικό επίπεδο και άλλη σε συλλογικό, εννοώ την εκμετάλλευσή της.

Το θέμα δεν είναι η βιτρίνα κάποιου πράγματος , αλλά η διαχείριση της δύναμης (οικονομικής κατά βάση) που αποκτά μια οργάνωση, με διάφορους τρόπους.

Πώς, πόσο και για ποιο σκοπό επωφελείται, απ’ αυτήν τη δύναμη και πώς την διαχειρίζεται η κορυφή.

Σαφώς και δεν υπάρχει η άποψη ότι όλα τα μέλη είναι γνώστες των απώτερων σκοπών.

quote:
Όσο για το κοινωνικό σύνολο, τι μεγαλύτερη παρακαταθήκη για την ανθρωπότητα από το "Ελευθερία - Ισότητα - Αδελφότητα" ?

Αυτές οι ταμπέλες υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις οργανώσεις και τα κινήματα, έχουν καταντήσει «μαϊντανός» και δεν περνούν πλέον κανένα μήνυμα στον κόσμο.

Ίσα - ίσα που παραξενεύεται αν κάπου δεν τις δει…

quote:
Οι φιλανθρωπίες ή οι αγαθοεργίες από την άλλη, δεν είναι επίσης ο στόχος του Τεκτονισμού, είναι μόνο ένα μέρος του αποτελέσματος της τεκτονικής μεθόδου, στους τέκτονες.

Φίλε μου μακάρι να μπορούσες να πείσεις (σχήμα λόγου, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) ότι υπάρχουν «αγαθοεργίες» που γίνονται με μοναδικό σκοπό την αρωγή στην ανθρωπότητα ή την ανακούφιση συγκεκριμένων ανθρώπων.

Θα ήταν πολύ καλό να υπήρχαν, όμως δυστυχώς, απ’ όσους γίνονται, χρησιμοποιούνται σαν παραλλαγή ή επικάλυψη.


quote:
Αυτό που είπα είναι πως αυτοί οι άνθρωποι, αυτοί που ελέγχουν την παραγωγή και την πληροφόρηση, δεν είναι οι άνθρωποι με τις πνευματικές και φιλοσοφικές ανησυχίες και ιδιαίτερα την γνώση (αυτογνωσία) πως είναι απαραίτητη σε αυτούς η πνευματική ανέλιξη.

Άσχετα αν έχουν πνευματικές ή υλικές ανησυχίες όμως, είναι αυτοί που καθορίζουν τις τύχες όλων, μασόνων και μη.
Και αφού λειτουργούν με ορμητήριο τις στοές, χαρακτηρίζουν και το σύνολο της μασονίας.

quote:
Αναρωτήσου όμως, δεν είναι παράλογο άνθρωποι (και δεν μιλώ για εσένα για να μην παρεξηγηθούμε) που δεν έχουν καμία γνώση εκ των έσω παρά μόνο από την παραφιλολογία των Λιακόπουλων, να έχουν γνώμη η οποία να θεωρούν πως είναι τεκμηριωμένη και να λένε πως αυτοί που έχουν γνώση εκ των έσω, δεν γνωρίζουν ?

Θεωρώ ότι βρίσκεις λογικό να υπάρχει ένας δισταγμός ή μια επιφύλαξη, στο να δεχθεί κανείς αυτά που βρίσκονται στην προθήκη, διότι ούτως ή άλλως εκεί βρίσκονται τα "καλά" και αυτά που προσδίδουν ωφελιμότητα και αν θέλεις δικαιολογία ύπαρξης.

quote:
Αν δεν εννούσε την "μυστική λέξη" του βαθμού (στο google τη βρίσκεις και αυτή) και η οποία είναι εδώ και 2 αιώνες ουσιαστικά μέρος του τυπικού κι όχι κώδικας αναγνώρισης μάλλον τότε ή δεν είχε ιδέα και σου έλεγε ψέμματα ή ήταν πολύ νέος μαθητής και δεν είχε αντικληφθεί τι είναι η "μυστική λέξη".

Τι είναι η μυστική λέξη;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 09:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μυστική λέξη, είναι μια μυστική ἐννοια, αγαπητέ μου
Γιάπετ, ως εκ τούτου, πάει και το ανοιχτά όλα τα κείμενα
και οι σκοποί....Κι όταν λέμε μυστική, που δεν την ξέρουν όλοι, φαντάσου, επι πόσο πρέπει να πολλαπλασιάσεις για να βρεις τις μυστικές λέξεις που αφορούν όλους.....
Το λεω αυτό, γιατι απο βιβλία και έρευνες που έχω διαβάσει,
πάνω σε μασονικές οργανώσεις, υπάρχουν τρεις κύκλοι σε κάθε
στοά, όπου ο πρώτος με τον τελευταίο,τρίτο, μπορεί να πιστεύουν
και τα εντελώς αντίθετα πράγματα.Να έχουν εντελώς διαφορετικές
προσεγγίσεις σε όλα...
Αυτο γίνεται σε όλα τα συνωμοτικά κέντρα,στην ιστορία του ανθρώπου, ώστε ποτέ να μην αποκαλύπτεται η αλήθεια, που συνήθως επιβουλεύεται την εξουσία επι ανθρώπων και κρατών....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 13:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

Οι σκοποί του δεν είναι σίγουρα ανιδιοτελείς. Είναι απολύτως ιδιοτελείς για τον καθένα από εμάς.
Προσερχόμεθα με στόχο την προσωπική μας πνευματική ανέλιξη (με την λέξη πνευματική δεν εννοώ την μόρφωση φυσικά)

Φίλε μου, νομίζω ότι αφορά κι εσάς το γεγονός ότι τα πάντα έχουν μια πρακτική χρησιμότητα και εξαργύρωση. Εννοώ ότι η ανέλιξη έχει άλλη δυναμική σε προσωπικό επίπεδο και άλλη σε συλλογικό, εννοώ την εκμετάλλευσή της.

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό, αλλά δεν μπορώ να δω την αρνητική πλευρά της πνευματικής ανέλιξης σε συλλογικό επίπεδο.

quote:
Το θέμα δεν είναι η βιτρίνα κάποιου πράγματος , αλλά η διαχείριση της δύναμης (οικονομικής κατά βάση) που αποκτά μια οργάνωση, με διάφορους τρόπους. Πώς, πόσο και για ποιο σκοπό επωφελείται, απ’ αυτήν τη δύναμη και πώς την διαχειρίζεται η κορυφή.

Ούτε σε αυτό θα διαφωνήσω, αλλά μια και μιλάμε σε αυτό το σημείο για τον τεκτονισμό, που διακρίνεις την «οικονομική δύναμη», γιατί προσωπικά έχω και γνώση και γνώμη πως δεν υπάρχει.
Αν κάποια μέλη έχουν οικονομική δύναμη αυτό δεν αφορά το σύνολο των μελών.
Από την άλλη βέβαια δεν νομίζω να υπάρχει οποιαδήποτε οριοθετημένη ομάδα, σε οποιοδήποτε χώρο στην κοινωνία στην οποία να μην βρίσκονται και οικονομικά ισχυροί.

quote:
Σαφώς και δεν υπάρχει η άποψη ότι όλα τα μέλη είναι γνώστες των απώτερων σκοπών.

Νομίζω πως υποκύπτοντας στα θέλγητρα της συνωμοσιολογίας ξεχνάς κάτι:
στα τεκτονικά τάγματα υπάρχει εναλλαγή στην ηγεσία με δημοκρατικές διαδικασίες (ψηφίζουν όλοι).
Η ψηφοφορία είναι μυστική.
η θητεία της ηγεσίας είναι συγκεκριμένη κι έχει περιορισμένο δικαίωμα επανεκλογής (2 ή 3 φορές ανάλογα με τον κανονισμό της κάθε Μεγ. Στοάς).
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, λόγω και των αριθμών, όλοι (όσοι ενδιαφέρονται) εμπλέκονται στην ηγεσία, άρα μάλλον θα ήταν απίθανο να υπήρχαν «απώτεροι σκοποί» και να μην ήταν γνωστοί.

quote:

quote:

Όσο για το κοινωνικό σύνολο, τι μεγαλύτερη παρακαταθήκη για την ανθρωπότητα από το "Ελευθερία - Ισότητα - Αδελφότητα" ?

Αυτές οι ταμπέλες υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις οργανώσεις και τα κινήματα, έχουν καταντήσει «μαϊντανός» και δεν περνούν πλέον κανένα μήνυμα στον κόσμο.
Ίσα - ίσα που παραξενεύεται αν κάπου δεν τις δει…

Στο ένα μέρος θα διαφωνήσω και στο άλλο θα συμφωνήσω
Διαφωνώ πως η λέξη «ελευθερία» ή η λέξη «ισότητα» δεν περνάει κανένα νόημα στον κόσμο.
Μην το κοιτάς στα στενά πλαίσια της Ελλάδας ή και της Ε.Ε. (αν και για τις 2 περιπτώσεις έχω αντιρρήσεις) αλλά σκέψου τι σημαίνει η λέξη αυτή και τι δυναμική έχει σε άλλους λαούς, πάρε για παράδειγμα τους Ζαπατίστας στο Μεξικό, τους Νοτιοαφρικανούς 15 χρόνια πριν κλπ.

Θα συμφωνήσω πως παραξενεύεται κανείς αν τις δει, γιατί όμως ?
Επειδή είναι αυτονόητες και κατακτημένες από τους λαούς ? Δεν νομίζω.

Μάλλον γιατί το σύστημα αξιών έχει αλλάξει και δεν είναι πια σύστημα πνευματικών, ψυχικών και ηθικών αξιών αλλά χρηματικών.

quote:

quote:

Οι φιλανθρωπίες ή οι αγαθοεργίες από την άλλη, δεν είναι επίσης ο στόχος του Τεκτονισμού, είναι μόνο ένα μέρος του αποτελέσματος της τεκτονικής μεθόδου, στους τέκτονες.

Φίλε μου μακάρι να μπορούσες να πείσεις (σχήμα λόγου, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) ότι υπάρχουν «αγαθοεργίες» που γίνονται με μοναδικό σκοπό την αρωγή στην ανθρωπότητα ή την ανακούφιση συγκεκριμένων ανθρώπων.
Θα ήταν πολύ καλό να υπήρχαν, όμως δυστυχώς, απ’ όσους γίνονται, χρησιμοποιούνται σαν παραλλαγή ή επικάλυψη.

Κι εδώ θα συμφωνήσω αν μιλάμε για «αγαθοεργίες» του τύπου του συλλόγου «Ελπίδα» της οικογένειας Βαρδινογιάννη.
Οι συγκεκριμένες που σου ανέφερα όμως είχαν ένα κοινό συντελεστή που δεν υπάρχει στις περισσότερες «αγαθοεργίες» της «καλής κοινωνίας»: δεν έχουν διαφημιστεί ή προωθηθεί ως ενέργειες τεκτονικών στοών κλπ. ούτε καν σαν αγαθοεργίες.
Αν ρωτήσεις για παράδειγμα τον περισσότερο κόσμο, ακόμα κι ανθρώπους που εργάζονται εκεί, θα σου πουν πως η Αντικαρκινική Εταιρεία ή το Ογκολογικό είναι κρατικά ιδρύματα.

quote:

quote:

Αυτό που είπα είναι πως αυτοί οι άνθρωποι, αυτοί που ελέγχουν την παραγωγή και την πληροφόρηση, δεν είναι οι άνθρωποι με τις πνευματικές και φιλοσοφικές ανησυχίες και ιδιαίτερα την γνώση (αυτογνωσία) πως είναι απαραίτητη σε αυτούς η πνευματική ανέλιξη.

Άσχετα αν έχουν πνευματικές ή υλικές ανησυχίες όμως, είναι αυτοί που καθορίζουν τις τύχες όλων, μασόνων και μη.
Και αφού λειτουργούν με ορμητήριο τις στοές, χαρακτηρίζουν και το σύνολο της μασονίας.

Θα σου επαναλάβω πως η φράση «λειτουργούν με ορμητήριο τις στοές» είναι αυθαίρετη. Σαφώς και δεν μπορώ (ούτε έχω την πρόθεση) να σε πείσω, αλλά με εντυπωσιάζει το γεγονός πως επιμένεις σε ένα ισχυρισμό που δεν προκύπτει από αποδείξεις αλλά από παραφιλολογία.

Θα σου προτείνω ένα άλλο συλλογισμό για επεξεργασία:
Έχεις σκεφτεί ποτέ πως η παραφιλολογία αυτή μπορεί κάλλιστα να προέρχεται από ακριβώς αυτούς τους κύκλους που προσπαθούν να καθορίσουν τις τύχες μας και που πάντα υπήρχαν είτε τους έλεγαν εκκλησία, είτε κεφαλαιούχους, είτε πολυεθνικές (αν το καλοσκεφτείς πρόκειται περίπου για το ίδιο πράγμα) ώστε να στρέψουν αλλού την κριτική (στον τεκτονισμό) και να δρουν απερίσπαστοι ?

quote:
quote:

Αναρωτήσου όμως, δεν είναι παράλογο άνθρωποι (και δεν μιλώ για εσένα για να μην παρεξηγηθούμε) που δεν έχουν καμία γνώση εκ των έσω παρά μόνο από την παραφιλολογία των Λιακόπουλων, να έχουν γνώμη η οποία να θεωρούν πως είναι τεκμηριωμένη και να λένε πως αυτοί που έχουν γνώση εκ των έσω, δεν γνωρίζουν?

Θεωρώ ότι βρίσκεις λογικό να υπάρχει ένας δισταγμός ή μια επιφύλαξη, στο να δεχθεί κανείς αυτά που βρίσκονται στην προθήκη, διότι ούτως ή άλλως εκεί βρίσκονται τα "καλά" και αυτά που προσδίδουν ωφελιμότητα και αν θέλεις δικαιολογία ύπαρξης.

Το θεωρώ απολύτως λογικό, αυτό που δεν θεωρώ λογικό είναι η σκέψη «πως αυτά υπάρχουν στην βιτρίνα, πίσω δεν ξέρω τι υπάρχει αλλά δεν θα είναι καλό».
Οι άνθρωποι που παράγουν αυτή τη σκέψη, επαναλαμβάνω, συνήθως κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.

quote:
Τι είναι η μυστική λέξη;;;

Ο κάθε τεκτονικός βαθμός από τους 3 (Μαθητής – Εταίρος – Διδάσκαλος) έχει μια «μυστική λέξη» αναγνώρισης, ήτοι υπάρχουν 3, όλες κι όλες, λέξεις διεθνώς.
Αν αναζητήσεις στον google
Entered Apprentice secret word ή
Fellow craft secret word ή
Master Mason secret word
θα τις βρεις.
Αυτές χρησιμοποιούνταν από τους χειρώνακτες τέκτονες το μεσαίωνα (πριν την ίδρυση του θεωρητικού Ελευθεροτεκτονισμού το 1717) ως λέξεις αναγνώρισης με τους συναδέλφους τους στα ταξίδια τους όταν έψαχναν για δουλειά.
Ήταν 3 διαφορετικές, ανάλογα με το επίπεδο στην τέχνη που είχε ο καθένας, γιατί αν ήταν 1 θα μπορούσε π.χ. ένας μαθητευόμενος να ισχυριστεί πως είναι μάστορας και να ζητήσει να αμειφθεί ανάλογα.
Στον θεωρητικό Ελευθεροτεκτονισμό είναι μέρος της παράδοσης που μας συνδέει με τους χειρώνακτες.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να πιστεύει στα σοβαρά πως 3 λέξεις μπορούν να μείνουν πραγματικά μυστικές όταν τις γνωρίζουν 5.000.000 άνθρωποι (τόσοι είναι οι τέκτονες διεθνώς) και υπάρχουν τόσους αιώνες αναλλοίωτες.

quote:
Το λεω αυτό, γιατι απο βιβλία και έρευνες που έχω διαβάσει,
πάνω σε μασονικές οργανώσεις, υπάρχουν τρεις κύκλοι σε κάθε
στοά, όπου ο πρώτος με τον τελευταίο,τρίτο, μπορεί να πιστεύουν
και τα εντελώς αντίθετα πράγματα.Να έχουν εντελώς διαφορετικές
προσεγγίσεις σε όλα...

Αυτή η προσέγγιση δείχνει την ασχετοσύνη αλλά και την επιδερμική έρευνα (όχι τη δικιά σου, αλλά των «ερευνητών»).
Οι 3 κύκλοι με τα διαφορετικά πράγματα που πιστεύει ο καθένας, είναι οι 3 βαθμοί (Μαθητής – Εταίρος – Διδάσκαλος) και οι μύθοι των 3 βαθμών.
Οι τεκτονικές μυήσεις είναι 3, μία σε κάθε βαθμό και τις περνάς μια φορά στη ζωή σου σ’ ένα διάστημα 3 μηνών ως 3 ετών ανάλογα με την κάθε στοά.
Οι μυήσεις είναι βασισμένες σ’ ένα μύθο (τον γνωστό ως μύθο του Χιράμ) και είναι κάτι σαν θεατρικό δρώμενο.
Προοδευτικά, από τον ένα βαθμό στον άλλο, ο μύθος παραλλάσσεται ώστε να αναιρεί πράγματα που θεωρούσες πως είχες αντιληφθεί (αν τα είχες αντιληφθεί) στον προηγούμενο.
Είναι όπως ακριβώς και η ζωή:
Διαφορετικά αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα ως παιδί <μαθητής>, διαφορετικά στην ενήλικη ζωή σου <εταίρος>, διαφορετικά στο τέλος της ζωής σου <διδάσκαλος>.
Μάλιστα για να είμαι πιό σωστός η μύηση είναι 1, είναι λάθος να λέμε πως είναι 3. Είναι 1 και γίνεται σε 3 στάδια, προοδευτικά. Σαν ένα 3πρακτο θεατρικό έργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 17:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείχνει λοιπον, αγαπητέ apt, ότι υπάρχουν οι αλλοιώσεις
απο βαθμό ή κύκλο,όπου αναιρούνται πράγματα που στην αρχή
ειπώθηκαν....
Άρα, όλα είναι ανοιχτά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2009, 20:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apt
quote:
έτσι αποκτάται η πληροφορία την οποία δεν πρέπει να συγχέουμε με την γνώση.
Η γνώση, αντίθετα από την πληροφορία, απαιτεί βιωματική εμπειρία κι αυτό, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχει εφαρμογή μόνο στον τεκτονισμό και τα συναφή, αλλά γενικά στην ζωή.

apt

quote:
Στον θεωρητικό Ελευθεροτεκτονισμό είναι μέρος της παράδοσης που μας συνδέει με τους χειρώνακτες.

Ελευθεροτέκτονες με τέκτονες εχουν διαφορά φίλε apt?
Πέσαμε ολοι επάνω σου!

Edited by - allzzaro on 28/05/2009 20:11:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 12:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείχνει λοιπον, αγαπητέ apt, ότι υπάρχουν οι αλλοιώσεις
απο βαθμό ή κύκλο,όπου αναιρούνται πράγματα που στην αρχή
ειπώθηκαν....
Άρα, όλα είναι ανοιχτά....

Φίλε traxagireve,

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "είναι όλα ανοιχτά"
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι:
Ο τεκτονισμός, ως μυητικό και βιωματικό σύστημα, το μόνο που κάνει είναι να προσφέρει την "μέθοδο" και τα "εργαλεία" για να φτάσει ο τέκτονας στις δικές του απαντήσεις και τίποτα παραπάνω.
Ένα από αυτά τα εργαλεία είναι η υπενθύμιση πως:
"Διαφορετικά αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα ως παιδί <μαθητής>, διαφορετικά στην ενήλικη ζωή σου <εταίρος>, διαφορετικά στο τέλος της ζωής σου <διδάσκαλος>".

Είναι βασικό ο άνθρωπος (δεν μιλώ για τέκτονες αλλά γενικά για τον άνθρωπο) να αντιληφθεί πως προσκολλημένος σε μονολιθικές και δογματικές απόψεις, απορρίπτοντας το δικαίωμα στον εαυτό του να αναθεωρεί, δεν πρόκειται να φτάσει σε καμμία πνευματική και ψυχική τελείωση. Ο Σωκράτης το είπε με 3 λέξεις: "Γηράσκω αεί διδασκόμενος".

quote:

quote:Στον θεωρητικό Ελευθεροτεκτονισμό είναι μέρος της παράδοσης που μας συνδέει με τους χειρώνακτες.

Ελευθεροτέκτονες με τέκτονες εχουν διαφορά φίλε apt?



Φίλε allzzaro,

Η σωστή λέξη είναι Ελευθεροτέκτονας (εκ του Free Mason). Το τέκτονας (Mason) λέγεται χάριν συντομίας.
Μην ξεχνάς πως όλη η τεκτονική ορολογία είναι μεταφρασμένη από τα αγγλικά (μερικές φορές μάλιστα και με λάθη).

Στα αγγλικά οι οικοδόμοι εξακολουθούν και λέγονται masons χωρίς να έχουν καμμία σχέση με τον Ελευθεροτεκτονισμό.

Ένα από τα μεταφραστικά ατοπήματα ας πούμε ήταν και το περιβόητο "βεβηλος", η λέξη με την οποία στα ελληνικά χαρακτηρίζονταν μέχρι πριν μερικές 10ετίες οι αμύητοι (τώρα πια χαρακτηρίζονται ως αμύητοι).
Αυτό είχε προκαλέσει πολλές τριβές μια και η λέξη είναι φορτισμένη αρνητικά.
Η αγγλική λέξη ήταν profane, η οποία έχει πολλές ερμηνείες.
Μία εξ αυτών είναι και βέβηλος, αλλά όταν μιλάμε για μυστήρια (εκκλησιαστικά, αρχαία, κλπ.) σημαίνει τον κοσμικό, αυτόν που δεν μπορεί να πάρει μέρος. Προέρχεται δε από την λατινική λέξη profanum που σημαίνει κατά λέξη "αυτός που βρίσκεται μπροστά (έξω δηλαδή) από τον ναό".
Οι Έλληνες μεταφραστές, επηρεασμένοι μάλλον κι από το αρχαίο "Εκάς οι Βέβηλοι" των Ελευσινίων Μυστηρίων, προτίμησαν την ερμηνεία βέβηλος με τις γνωστές συνέπειες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 14:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου apt, ο διάλογος προάγει πνεύμα,δίνει πεδία
ερευνών, που δεν είχαν οι συνδιαλλεγόμενοι σκεφτεί και αυτό
έχει την ομορφιά του...
Φίλε μου, γνωρίζω τι είναι μασονία και δεν θέλω να το συζητήσουμε
γιατί ξέρω ότι θα διαφωνήσουμε...Εδώ συζητώ για τους Ιλλουμινάτι
και το κατα πόσο, μέλη των, ελέγχουν αυτή τη στιγμή τη γή, όχι
σαν άτομα εντεταλμένα απο τον λαό, αλλά σαν Ιλουμινάτι, παρά το
γεγονός ότι δεν εκλέχτηκαν σαν τέτοιοι απο τον απλό πολίτη...
Ο οποίος πολίτης, δεν ξέρει κάν ότι είναι μασόνοι, ή ἴλλουμινάτι
κι ότι εξυπηρετούν δικούς τους σκοπούς...
Αυτή η διαδοχή στη γνώση, που λές, είναι που θέλω να συζητήσουμε,
γιατί αν η αρχική γνώση, είναι ακριβώς αντίθετη με την ύστερη,
τότε υπάρχει δόλος....
Γιατί καλείς ένα άτομο , για να πιστεύει αυτά και μετά του λές
να πιστεύει τα αντίθετα....Αυτό και προσηλυτισμός είναι και συνωμοτικό και αντιδημοκρατικό για τον άνθρωπο....
Επ αυτού τι λές;
Γηράσκω αεί διδασκόμενος,φίλε μου αλλά, όχι βρίζοντας ότι στην αρχή
πίστευα,ούτε όταν καταλύεται η δημοκρατία, για τον όποιο λόγο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 20:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέροντα φίλε μου atp

quote:
Οι Έλληνες μεταφραστές, επηρεασμένοι μάλλον κι από το αρχαίο "Εκάς οι Βέβηλοι" των Ελευσινίων Μυστηρίων, προτίμησαν την ερμηνεία βέβηλος με τις γνωστές συνέπειες.

Kάτι αλλο που θα ήθελα να σε ρωτήσω.
Ο τεκτονισμός τι σχέση έχει με τα Ελευσίνια Μυστήρια, με το Θεοσοφικό Κίνημα, με τον Ερμητισμό..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 06:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ:Στήν Ελλάδα,μερικοί Τέκτονες{Σ.Νάγος...},ήταν και Θεοσοφιστές.
Στο εξωτερικό,Τέκτων και Θεοσοφιστής ήταν ο C.W.Leadbeater
Ο ιδρυτής του περιοδικού ΙΛΙΣΟΣ,Κωστής Μελισσαρόπουλος,ήταν Τέκτων.
Ο Τεκτονισμός όμως ουδεμία σχέση έχει με Θεοσοφία.

2.ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ και ΟΡΦΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ:-Μερικοί Τέκτονες δέχονται ώς μία από τίς "ρίζες" του Τ. τα αρχαία Ελληνικά Μυστήρια{εγώ είμαι ένας εξ'αυτών}.
-Άλλοι πάλι,μόνον τα αρχαία Αιγυπτιακά και τα Ιουδαικά.
-Άλοι,υποστηρίζουν ΜΗ μυστηριακή προέλευση του Τ.Αυτοί υποστηρίζουν είτε τήν "Ανθρωπιστική-Ανθρωποκεντρική" προέλευσή του{Αρχαία Ελλάδα-Φιλοσοφία,Ευρωπαικός Διαφωτισμός},είτε τήν "καθαρά" Τεκτονική του προέλευση που περιγράφω παρακάτω...
-Κάποιοι τέλος{κυρίως τής "Αγγλικής σχολής},δέχονται μόνον τήν προέλευσή του από τα τεκτονικά αδελφάτα{συντεχνίες} του μεσαίωνα{αληθείς χειρονάκτες τέκτονες}και τήν εξέλιξή τους με τήν παραδοχή τών συντεχνιακών κανόνων από μη τέκτονες στο επάγγελμα{Αποδεδεγμενοι Τέκτονες-Θεωρητικοί},καθώς μόνον και τόν συμβολισμό τής ανεγέρσεως του Ναού...
Αυτοί συνήθως είναι προσκολημένοι στα ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ{REGIUS,COOKE-14ος αι.-Regius Manuscript-},στα ΑΡΧΑΙΑ ΟΡΙΟΘΕΣΙΑ,στα ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑ{AΝDERSON-Το 1723 ο James Anderson έγραψε και εξέδωσε τα Συντάγματα των Ελευθεροτεκτόνων για τη Χρήση των Στοών του Λονδίνου και του Γουεστμίνστερ. Στο έργο αυτό παρατέθηκαν οι κανόνες διακυβέρνησης της αδελφότητας και εξιστορήθηκε η "Ιστορία του Ελευθεροτεκτονισμού", σύμφωνα με την οποία η αδελφότητα καταγόταν απο τις μεσαιωνικές φατρίες κτιστών, που προέρχονταν απο αρχαίους Ρωμαίους και Έλληνες αρχιτέκτονες και μαθηματικούς. Οι τελευταίες είχαν με τη σειρά τους τις αρχαίες ρίζες τους στην βιβλική περιγραφή της ανέγερσης του Ναού του Σολωμόντα. Το έργο αυτό ανατυπώθηκε το 1734 στην Φιλαδέλφια των ΗΠΑ από τον Βενιαμίν Φρανκλίνο, ο οποίος εκείνο το έτος είχε εκλεγεί Μέγας Διδάσκαλος των Ελευθεροτεκτόνων της Πενσυλβανίας των ΗΠΑ.}


Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 30/05/2009 06:34:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 06:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΜΗΤΙΣΜΟΣ:Οι μη ακολουθόντες το "Αγγλικό πρότυπο" και οι οποίοι μετά τούς 3 πρώτους Β. του Συμβολικού Τ.,θα ακολουθήσουν τον "Αρχαίο και Αποδεδεγμένο Σκωτικό Τύπο",διαπιστώνουν ότι ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΘΟΥΝ ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗΤΙΣΜΟΥ...
π.χ. ο Β. του ΙΠΠΟΤΟΥ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ{28°-Knight of the Sun},έχει βαθειά αλχημιστική καθώς και Ερμητική ερμηνεία.Διότι κατά τήν "κάθοδό του",από τόν Ήλιο και περνώντας τούς πλανήτες ώς τήν γή και τήν εκ νέου "άνοδό του",ο αναζητητής "Ιππότης",θα αναγνωρίσει τήν συμπαντική αλήθεια με τρόπο "ΕΡΜΗΤΙΚΟ"...θα αναγνωρίσει ότι......................
................"τα συστατικά του φυσικού κόσμου είναι ομοούσιες νοητικές κατασκευές στη σκέψη του Ενός και Άφατου Θεού, του Παντός, ουσιαστικά ενός κοσμικού νου. Θα αντιληφθεί τήν απόλυτη συμμετρία και αναλογία μεταξύ του μικρόκοσμου και του μακρόκοσμου, μεταξύ του εαυτού και της πλάσης («όπως πάνω έτσι και κάτω»), την κατάσταση αιώνιας κίνησης στην οποία βρίσκονται τα δομικά συστατικά του Σύμπαντος, διαρκείς δονήσεις μέσα στο νου του Θεού"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 15:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
Φίλε μου, γνωρίζω τι είναι μασονία και δεν θέλω να το συζητήσουμε
γιατί ξέρω ότι θα διαφωνήσουμε...

Το σέβομαι, αλλά δεν είναι κακό να διαφωνούν 2 συνομιλητές (αν και νομίζω πως έχεις πληροφορίες κι όχι γνώση).

quote:
Εδώ συζητώ για τους Ιλλουμινάτι
και το κατα πόσο, μέλη των, ελέγχουν αυτή τη στιγμή τη γή, όχι
σαν άτομα εντεταλμένα απο τον λαό, αλλά σαν Ιλουμινάτι, παρά το
γεγονός ότι δεν εκλέχτηκαν σαν τέτοιοι απο τον απλό πολίτη...
Ο οποίος πολίτης, δεν ξέρει κάν ότι είναι μασόνοι, ή ἴλλουμινάτι
κι ότι εξυπηρετούν δικούς τους σκοπούς...

Όλα αυτά καλά, υπό την προϋπόθεση όμως:
1) να υπάρχουν οι "πεφωτισμένοι" και να μην είναι hoax (η δική μου γνώμη είναι πως δεν υπάρχουν)
2) να υπάρχει η σύνδεση που κάνεις <μασόνοι, ή ἴλλουμινάτι> και να μην είναι ένα διαφορετικό hoax (αν υπάρχουν "πεφωτισμένοι") ή συνέχεια του προηγούμενου (αν δεν υπάρχουν).
Εδώ δεν έχω γνώμη ή πληροφορία, έχω γνώση πως δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση.

quote:
Αυτή η διαδοχή στη γνώση, που λές, είναι που θέλω να συζητήσουμε,
γιατί αν η αρχική γνώση, είναι ακριβώς αντίθετη με την ύστερη,
τότε υπάρχει δόλος....
Γιατί καλείς ένα άτομο , για να πιστεύει αυτά και μετά του λές
να πιστεύει τα αντίθετα....Αυτό και προσηλυτισμός είναι και συνωμοτικό και αντιδημοκρατικό για τον άνθρωπο....
Επ αυτού τι λές;
Γηράσκω αεί διδασκόμενος,φίλε μου αλλά, όχι βρίζοντας ότι στην αρχή
πίστευα,ούτε όταν καταλύεται η δημοκρατία, για τον όποιο λόγο....

Εδώ διαφωνούμε.

Η αρχική γνώση δεν ακυρώνεται από την ύστερη, η δεύτερη είναι εξέλιξη της πρώτης.

Ας υποθέσουμε πως βλέπεις για πρώτη φορά στη ζωή σου την ανατολή του ήλιου. Βλέποντας την θα υποθέσεις, μην έχοντας άλλη γνώση, πως έτσι είναι η ημέρα.

Το μεσημέρι θα διαπιστώσεις πως ο ήλιος έχει διαφορετική θέση, είναι κάθετος, πιο λαμπερός και δεν μπορείς να τον κοιτάξεις κατάματα.
Η δεύτερη γνώση δεν αναιρεί την πρώτη, αλλά είναι μια επιπλέον γνώση που πριν έρθει το μεσημέρι δεν θα μπορούσες να την αποκτήσεις.
Αναιρεί μόνο την άποψη σου πως γνώριζες τα πάντα, αποδεικνύοντας σου πως γνώριζες μόνο ένα μέρος.

Το απόγευμα όσο περνάει η ώρα θα διαπιστώσεις πως ο ήλιος δύει και σιγά σιγά θα νυχτώσει.
Η τρίτη αυτή γνώση ούτε αναιρεί ούτε ακυρώνει την πρώτη ή την δεύτερη, είναι κι αυτή επιπλέον γνώση.

Δόλος δεν βλέπω να υπάρχει (ούτε φυσικά το βλέπω αντιδημοκρατικό ή συνωμοτικό).
Δόλος (και πιθανώς συνωμοσία) θα υπήρχε αν εγώ για παράδειγμα γνώριζα την ύπαρξη της νύχτας ή της μεσημβρίας και στο απέκρυπτα σκόπιμα, αφήνοντας σε να νομίζεις πως το σύνολο της γνώσης που υπάρχει και μπορείς να αποκτήσεις για τον ημερήσιο κύκλο, είναι η ανατολή.

Αντιδημοκρατικό θα ήταν αν δεν σου επέτρεπα να δεις κάτι πέραν της ανατολής.

Προσηλυτισμός δεν νομίζω να μπορεί να είναι σε καμμία περίπτωση.
Ο προσηλυτισμός απαιτεί δόγμα ή τουλάχιστον ιδεολογία στα οποία θα σε προσηλυτίσουν.
Όταν δεν υπάρχει δόγμα ή ιδεολογία, σε τι μπορεί να σε προσηλυτίσουν?

Αυτή τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω την περιγράφει (κατά τη γνώμη μου) καλύτερα ο T.S. Elliot, στα "Τέσσερα Κουαρτέτα" και στο ποίημα του "Little Gidding":

Ποτέ δε θα πάψουμε να εξερευνούμε
και το τέλος ολόκληρης της εξερεύνησής μας
θα είναι ότι θα φτάσουμε εκεί απ’ όπου ξεκινήσαμε
και θα γνωρίσουμε το μέρος για πρώτη φορά,
μέσα από την άγνωστη, αλησμόνητη πύλη
όταν το μόνο που θα ‘χει μείνει στη γη ν’ ανακαλύψουμε
είναι αυτό που κάποτε ήταν η αρχή.

Allzzaro

quote:
Kάτι αλλο που θα ήθελα να σε ρωτήσω.
Ο τεκτονισμός τι σχέση έχει με τα Ελευσίνια Μυστήρια, με το Θεοσοφικό Κίνημα, με τον Ερμητισμό..

Φίλε Allzzaro,

Ουσιαστικά δεν διαφωνώ με πουθενά με τον φίλο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟ

Η μονη διαφοροποίση που έχω είναι πως (αν και θα φανεί ήσσονος σημασίας, νομίζω πως είναι μείζονος) ο τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με τίποτε απ' όλα αυτά (και άλλα πολλά).
Οι τέκτονες έχουν, αυτοί δημιουργούν την οποιαδήποτε παράδοση, αυτοί δημιουργούν τις "σχολές".

Τι θέλω να πω:
Για εμένα ο τεκτονισμός είναι στην πραγματικότητα μια κωδικοποίηση διαφόρων μεθόδων που οδηγούν ή που μπορούν να οδηγήσουν στην προσωπική πνευματική ανέλιξη του ανθρώπου που τις εφαρμόζει.
Κάποιες απ' αυτές τις μεθόδους μπορεί να έλκουν την καταγωγή τους (δια της διαδοχής ή της μίμησης) από άλλες αρχαιότερες ή πιο σύγχρονες.

Η τεκτονική μέθοδος, επειδή δεν διέπεται από κανονισμούς (μιλώ για την εσωτερική μέθοδο τελείωσης) αλλά η εφαρμογή της, το εύρος εφαρμογής της κλπ. επαφίεται στον καθένα, είναι δυνατόν (και απολύτως λογικό) να δέχεται επιρροές από όποιες άλλες προσλαμβάνουσες έχει αυτός που προσπαθεί να την εφαρμόσει.

Αν κάποιος για παράδειγμα εφαρμόζει την τεκτονική μέθοδο μέσα από το φίλτρο της ερμητικής φιλοσοφίας, αυτό δεν κάνει τον τεκτονισμό ερμητικό, κάνει τον συγκεκριμένο τέκτονα ερμητιστή κ.ο.κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά (βάση των όσων έχω διαβάσει, αλλά και τον τρόπο προσέγγισης που έγινε σε γνωστό μου για να γίνει τέκτονας), πιστεύω ότι υπάρχουν λογιών λογιών τέκτονες. Από τους καλύτερους μέχρι τους χειρότερους.
Η κάθε στοά, έχει ενάρετους ή όχι σκοπούς ανάλογα με αυτούς τους σκοπούς.

Όταν για παράδειγμα δείτε όσοι θέλετε να γίνετε μέλη σε αυτές.....ότι σας ζητάνε και συνδρομή......αμέσως αμέσως καταλαβαίνετε τι σόι σκοπό έχει η εν λόγω στοά.....και τι αναζητά από εσάς.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μονη διαφοροποίση που έχω είναι πως (αν και θα φανεί ήσσονος σημασίας, νομίζω πως είναι μείζονος) ο τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με τίποτε απ' όλα αυτά (και άλλα πολλά).

Πώς δεν εχει καμμία σχέση φίλε μου apt
Ο φίλτατος Λομβαρδόπουλος ενστερνίζεται τις διδασκαλίες των Ελευσινίων μυστηρίων.
3 διαφορετικές διδασκαλίες, απόκρυφες διδασκαλίες τις οποίες οι τέκτονες πρέπει να χρησιμοποιούν ως υπόβαθρο.
Βέβαια δεν λέω οι σημερινοί τέκτονες εχουν πλέον ακολουθήσει την τεχνολογία της εποχής και την εξελιγμένη γνώση αλλά πιστεύω οτι δεν παύουν ούτε θα πάψουν ποτέ να στηρίζονται στις αρχέτυπες αυτές διδασκαλίες.
Ο ερμητισμός δέχεται τον μεγάλο δημιουργό των πάντων ως τον δημιουργήσαν το πάν δέχεται ως δημιουργήματα του άυλα και υλικά δημιουργήματα πρίν της δημιουργίας του ανθρώπου μάλιστα δέχεται οτι ο άνθρωπος είναι δημιουργήματα τους.
Το αυτό και η σκιώδης διδασκαλία της κυρίας Μπλαβάνσκυ οπου δίνει μεγαλύτερη έμφαση στον κόσμο των δαιμόνων.
Σε οτι αφορά τα Ελευσίνια μυστήρια καθώς και τα Ορφικά εδώ εχουμε να κάνουμε με τη λατρεία της φύσης ως μία πύλη επικοινωνίας με το Θείον.
Τα μυστήρια αυτά λέγεται απο τους αρχαίους συγγραφείς οτι τα έφερε εδώ ο Κάδμος απο την αρχαία τότε Φοινίκη επηρρεασμένα ίσως απο την ερμητική διδασκαλία.

Συγχωρήστε με αν κάνω κάπου λάθος ή λέω βλακείες, οι τέκτονες τι προσδοκούν (εκτός απο την πνευματική τους ανύψωση), σε οτι αφορά την επικοινωνία τους με τις άυλες αυτές υπάρξεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πιστεύω ότι υπάρχουν λογιών λογιών τέκτονες. Από τους καλύτερους μέχρι τους χειρότερους.


Εδώ θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο

quote:

Η κάθε στοά, έχει ενάρετους ή όχι σκοπούς ανάλογα με αυτούς τους σκοπούς.


η κάθε στοά (20 - 30 άτομα δηλαδή) δεν έχει σκοπούς ώστε να μπορούν να είναι καλοί ή κακοί

quote:

Όταν για παράδειγμα δείτε όσοι θέλετε να γίνετε μέλη σε αυτές.....ότι σας ζητάνε και συνδρομή......αμέσως αμέσως καταλαβαίνετε τι σόι σκοπό έχει η εν λόγω στοά.....και τι αναζητά από εσάς.


Εδώ σ' έχασα...
Που δηλαδή γίνεσαι μέλος και δεν πληρώνεις συνδρομή ?

Το μερίδιο σου από τα έξοδα ποιός θα το πληρώνει ?

Κάθε κτίριο έχει ενοίκιο, λογαριασμούς ΔΕΗ κλπ., θέρμανση, έξοδα συντήρησης κλπ.
Αυτά ποιός τα πληρώνει ?

Δηλαδή αναγνωρίζεις ως "κακό" το γεγονός πως πρέπει να πληρώσεις τη συνδρομή που πληρώνουν όλοι (και για την οποία γίνεται αναλυτικός απολογισμός στο τέλος κάθε έτους) ?

Και τι δηλαδή αναζητούν από τον καθένα ? τα 200 ή 250 ευρώ το χρόνο ?

Θα έβρισκα προσωπικά ύποπτο αν δεν υπήρχε συνδρομή... αν δηλαδή τα έξοδα δεν καλυπτόντουσαν από τα μέλη, αλλά .... μόνα τους !!!!

allzzaro

quote:
οι τέκτονες τι προσδοκούν (εκτός απο την πνευματική τους ανύψωση), σε οτι αφορά την επικοινωνία τους με τις άυλες αυτές υπάρξεις.

τι προσδοκά ο καθένας δεν μπορώ να γνωρίζω. Γνωρίζω για εμένα που δεν προσδοκώ τίποτε (όσο αφορά στις άυλες υπάρξεις) μια και δεν με έλκει καθόλου η Θεοσοφία της κας Μπλαβάτσκυ και η ερμητική φιλοσοφία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα μέχρις ενός σημείου.

Υπάρχουν τέκτονες που (αν αποφασίσεις να κάνεις τέτοιους διαχωρισμούς) θα τους χαρακτήριζες οπαδούς του Καρτεσιανισμού, άλλους Πλατωνιστές, άλλους Αριστοτελικούς, άλλους οπαδούς της Χριστιανικής παράδοσης, άλλους οπαδούς της Καντιανής φιλοσοφίας, ακόμα (τελευταίο φρούτο αυτό...) και Λιακοπουλικούς.

Τι προσδοκά ο καθένας είναι πραγματικά δικό του θέμα, έχει να κάνει με την προσωπική του φιλοσοφία, την κοσμοθέαση του και τις επιρροές του.

Edited by - apt on 30/05/2009 16:40:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν για παράδειγμα δείτε όσοι θέλετε να γίνετε μέλη σε αυτές.....ότι σας ζητάνε και συνδρομή......αμέσως αμέσως καταλαβαίνετε τι σόι σκοπό έχει η εν λόγω στοά.....και τι αναζητά από εσάς

Συνδρομή?
Συγνώμη που δεν ζητούν συνδρομή?
Ενα δρόμο φτιάχνουν και ζητούν συνδρομή.
Στην εκκλησία πάς και σου ζητούν ως καλός Χριστιανός να συνδράμεις για να τα τσεπώσουν.
Δεν απαιτεί συνδρομή απο το κράτος για την αμοιβή των ιερωμένων.
Η Ελλάδα είναι ολόκληρη δική τους παρόλα αυτά τους πληρώνει το κράτος συνεπώς συνδράμει ο Ελληνας φορολογούμενος.
Αυτό δεν το βρίσκω μεμπτόν αλλά το αλλο που λές

quote:
Η κάθε στοά, έχει ενάρετους ή όχι σκοπούς ανάλογα με αυτούς τους σκοπούς.
είναι αρκετά αξιόλογο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η κάθε στοά (20 - 30 άτομα δηλαδή) δεν έχει σκοπούς ώστε να μπορούν να είναι καλοί ή κακοί

Οπότε οι κακοί μπορεί να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους και την πνευματική τους ανύψωση στην δημιουργία ενός τάγματος που να ξεφεύγει απο την δεοντολογία του τεκτονισμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η κάθε στοά (20 - 30 άτομα δηλαδή) δεν έχει σκοπούς ώστε να μπορούν να είναι καλοί ή κακοί

Οπότε οι κακοί μπορεί να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους και την πνευματική τους ανύψωση στην δημιουργία ενός τάγματος που να ξεφεύγει απο την δεοντολογία του τεκτονισμού.


Σαφώς.
Τρανό παράδειγμα η P2 στην Ιταλία.

Δεν συμβαίνει όμως παντού αυτό ? πχ. στα πολιτικά κόμματα. Η πλειοψηφία των πολιτικών κομμάτων προέρχεται από διασπάσεις ή σχίσματα παλαιότερων από ανθρώπους με διαφορετικούς σκοπούς (άσχετα αν είναι καλοί ή κακοί αυτοί).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συμβαίνει όμως παντού αυτό ? πχ. στα πολιτικά κόμματα. Η πλειοψηφία των πολιτικών κομμάτων προέρχεται από διασπάσεις ή σχίσματα παλαιότερων από ανθρώπους με διαφορετικούς σκοπούς (άσχετα αν είναι καλοί ή κακοί αυτοί).

Παντού ναί.
Εδώ ομως τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Εσύ είπες...

quote:
"Δια πάντα καθιστάμενον Τέκτονα απαγορεύεται αυστηρώς εξ αρχής, όπως στηρίζη οιανδήποτε πράξιν τείνουσαν εις την υπονόμευσιν της ειρήνης και της καλής τάξεως της κοινωνίας

...και προφανώς θα υπάρχουν κάποιες αλλες τέτοιες εντολές που να συνάδουν της τεκτονικής δεοντολογίας.
Δεν μπορεί λοιπόν ενας ορκισμένος τέκτονας που μυήθηκε στον τεκτονισμό να εχει τέτοιου είδους αντιλήψεις.

Τώρα σε οτι αφορά τα παραπάνω που σε ρώτησα να περιμένω απάντηση?
Αν και λές οτι οι κανόνες δεν τηρούνται απόλυτα!
Αυτό το λέω επειδή είπες...

quote:
Η Μεγάλη Στοά εμβάλλει εις τον νουν των μελών της την τοιαύτην πειθαρχίαν και υπακοήν ως πολιτών, εν τούτοις επιφυλλάσσει εις το άτομον το δικαίωμα να διατηρή την ιδίαν αυτού γνώμην εν σχέσει προς τα κοινά. Αλλ’ εις ουδεμίαν Στοάν και κατ’ ουδένα χρόνον υπό την ιδιότητά του ως Τέκτων, επιτρέπεται όπως συζητή ή προβάλλη τας απόψεις του επί θεολογικών ή πολιτικών ζητημάτων

Edited by - allzzaro on 30/05/2009 17:37:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ALLZZARO, εγώ και κάποιοι από τήν Στοά μου δέχονται τα Ελευσίνια και Ορφικά Μυστήρια.
Ο Τ. ΟΧΙ{όχι ότι τα απορρίπτει, απλώς δέν υποστηρίζει τήν προέλευσή του εξ αυτών}.
Στήν ουσία συμφωνούμε απολύτως με τόν φίλο και αδ.APT.
Δέν υπάρχουν Στοές που άλλες τα δέχονται και άλλες όχι. Τέκτονες ναι.
Ο Τεκτονισμός είναι θεσμός προοδευτικός "ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΩΝ ΟΡΙΟΝ ΕΝ ΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ".
Εγώ και κάποιοι άλοι από τήν Στοά μου, στίς 26/27/28 Ιουνίου θα πάμε στο Θεοσοφικό συνέδριο στήν Σαμοθράκη{Καβείρια Μυστήρια}, το οποίο και διοργανώνει η Στοά "Κάβειρος" Αλεξανδρουπόλεως, υπό τήν αιγίδα τής Θ.Ε.ε.Ε.
Όμως αυτό δέν το κάναμε "βούκινο" στήν Στοά μας. Όχι ότι θα μας πούν κάτι αρνητικό.Απλώς ΔΕΝ αφορά τόν Τεκτονισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
apt:
η κάθε στοά (20 - 30 άτομα δηλαδή) δεν έχει σκοπούς ώστε να μπορούν να είναι καλοί ή κακοί

Tι εννοείς?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 21:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Τεκτονισμός είναι θεσμός προοδευτικός "ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΩΝ ΟΡΙΟΝ ΕΝ ΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ".

Αυτό μου αρέσει..

Τώρα να αναζητάτε και εσείς την αλήθεια?
Ήλπιζα οτι εσείς γνωρίζετε την αλήθεια.

quote:
Στήν ουσία συμφωνούμε απολύτως με τόν φίλο και αδ.APT.

Νομίζω οτι βάσει καταστατικού δεν σας επιτρέπεται να διαφωνήσετε τουλάχιστον δημοσίως και είναι πέρα απο τις προθέσεις μου να σας φέρω σε αντιπαράθεση.
Για ποιό λόγο ομως εσύ ενστερνίζεσαι τα Ελευσίνια Μυστήρια και οχι τα ερμητικά.
Θα μπορούσες να μου απαντήσεις τουλάχιστον εσύ αν οι τέκτονες μέσα απο αυτή τη απόκρυφη γνώση τους ή μάλλον αυτή η απόκρυφη γνώση τους περιλαμβάνει και την επικοινωνία τους με αυλες μορφές ζωής.
Γνωρίζω οτι σε φέρνω σε δύσκολη θέση και εσένα και τον apt , αν νομίζεις οτι δεν θέλεις να απαντήσεις δεν θα επιμείνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy