ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιλλουμινατοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 21:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Τ. ΟΧΙ{όχι ότι τα απορρίπτει, απλώς δέν υποστηρίζει τήν προέλευσή του εξ αυτών}.
Στήν ουσία συμφωνούμε απολύτως με τόν φίλο και αδ.APT.

Διαφωνείται
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ούτε θέλω να το σχολιάσουμε οπως σας είπα δεν είναι στις προθέσεις μου.

Φίλε Λομβαρδόπουλε τι εννοείς οτι δεν υποστήρζει την προέλευση του εξ αυτών. Εννοείς την προέλευση του τεκτονισμού?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apt
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 22:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
quote:

quote:
Ο Τεκτονισμός είναι θεσμός προοδευτικός "ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΩΝ ΟΡΙΟΝ ΕΝ ΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ".

Αυτό μου αρέσει..

Τώρα να αναζητάτε και εσείς την αλήθεια?
Ήλπιζα οτι εσείς γνωρίζετε την αλήθεια.



πολύ καλό ομολογώ

quote:
Στήν ουσία συμφωνούμε απολύτως με τόν φίλο και αδ.APT.

Νομίζω οτι βάσει καταστατικού δεν σας επιτρέπεται να διαφωνήσετε τουλάχιστον δημοσίως και είναι πέρα απο τις προθέσεις μου να σας φέρω σε αντιπαράθεση.



Μας επιτρέπεται και μας παρα-επιτρέπεται. Αυτό έλειπε...

Αυτό που δεν μας επιτρέπεται (όχι βάση κανονισμού αλλά νοημοσύνης) είναι να ξεκατινιαστούμε (αλλά κι αυτό γίνεται... μην ξύνω πληγές τώρα και στεναχωριούνται μερικοί αδ:. )

quote:
Για ποιό λόγο ομως εσύ ενστερνίζεσαι τα Ελευσίνια Μυστήρια και οχι τα ερμητικά.
Θα μπορούσες να μου απαντήσεις τουλάχιστον εσύ αν οι τέκτονες μέσα απο αυτή τη απόκρυφη γνώση τους ή μάλλον αυτή η απόκρυφη γνώση τους περιλαμβάνει και την επικοινωνία τους με αυλες μορφές ζωής.
Γνωρίζω οτι σε φέρνω σε δύσκολη θέση και εσένα και τον apt , αν νομίζεις οτι δεν θέλεις να απαντήσεις δεν θα επιμείνω.


To τι θα ενστερνίζεται και από τι επηρεάζεται ο καθένας είναι δική του δουλειά.

Εμένα για παράδειγμα δεν μου αρέσουν, ούτε με τραβάνε καθόλου τα "αποκρυφιστικά", έχω ας πούμε μια περισσότερο "τεχνοκρατική" αντίληψη των πραγμάτων και σίγουρα διαφωνώ με αυτή την άποψη (την αποκρυφιστική).
Αυτό δεν σημαίνει πως αρνούμαι σε κάποιον το δικαίωμα να έχει άλλη οπτική ή πως προσπαθώ να τον πείσω να μετακινηθεί στην δική μου.
Πιθανότατα θα έχεις ακούσει ή διαβάσει πως τα προαπαιτούμενα για να γίνει κάποιος τέκτονας είναι να είναι "άνδρας ελεύθερος, ενήλικος και καλής μαρτυρίας".
Το "ελεύθερος" πολλοί πιστεύουν πως αναφέρεται επειδή όταν οργανώθηκε ο θεωρητικός τεκτονισμός (1717) υπήρχαν ακόμη δούλοι και δεν επιτρεπόταν σε αυτούς να μπουν στην συντεχνία.
Όμως δεν είναι έτσι. Κατά την τελετή μύησης αναφέρεται στον δόκιμο, λίγο μετά την είσοδο του στην στοά, πως ο τεκτονισμός "απαιτεί τελείαν ελευθερία πνεύματος" και πως χωρίς αυτήν δεν μπορεί να προχωρήσει.
Σε διαβεβαιώ πως όσοι δεν την έχουν, πολύ γρήγορα, αδυνατώντας να κατανοήσουν ένα τελείως ελεύθερο πνευματικά περιβάλλον, αποχωρούν.

Αυτό που νομίζω πως σου είπε ο φίλος ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ (σε αυτό συμφωνούμε) είναι πως όλα αυτά (αποκρυφιστικά, τεχνοκρατικά, μυστικιστικά, φιλοσοφικά κλπ.) δεν έχουν να κάνουν με τον τεκτονισμό.
Συνήθως επειδή οι τέκτονες είναι ανήσυχα πνεύματα, διοχετεύουν την πνευματική τους ενεργητικότητα και σε άλλα κανάλια.
Άλλοι μπορεί στον αποκρυφισμό, άλλοι στην φιλοσοφία, άλλοι στην ιστορία, άλλοι μέχρι και στον Λιακόπουλο.
Αυτό έχει να κάνει μόνο με αυτούς και καθόλου με το σύστημα.
Το ίδιο το σύστημα σου λέει μόνο αυτό που σου είπε κι ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ, πως δεν υπάρχει όριο στην αναζήτηση της αλήθειας... μην ξεχνάς πως η αλήθεια είναι υποκειμενική και οι οπτικές της όσοι και οι άνθρωποι.

Ο τεκτονισμός έχει λύσει το θέμα της προέλευσης του αναθέτοντας το στην προσωπική οπτική του καθενός.
Κατά το τυπικό είναι είναι "θεσμός αφ'εαυτού προερχόμενος,απορρέων εκ του ορθού λόγου και κατά συνέπειαν παγκόσμιος".

europaios2

quote:
quote: apt:
η κάθε στοά (20 - 30 άτομα δηλαδή) δεν έχει σκοπούς ώστε να μπορούν να είναι καλοί ή κακοί

Tι εννοείς?



Τι δεν κατάλαβες ?
Η στοά, δηλαδή το σύνολο των ανθρώπων που συνεδριάζουν μαζί, δεν έχει σκοπό.
Δεν συνεδριάζει αποσκοπώντας στην πραγματοποίηση κάποιου υλικού στόχου.
Συνεδριάζει, ανάλογα το καταστατικό της από 1 φορά την εβδομάδα μέχρι 1 φορά τον μήνα (οι συνεδριάσεις διαρκούν από 1,5 ώρα μέχρι 3 ώρες ανάλογα με το αν υπάρχει ομιλία κλπ.), επαναλαμβάνοντας συνεχώς μια σειρά ψυχοδραματικών αναπαραστάσεων, χρησιμοποιώντας και κάποια οικοδομικά σύμβολα ως οδηγούς.
Τα μέλη των στοών με τα ερεθίσματα που έλαβαν, όπως τα κατάλαβε ο καθένας, συνεχίζουν την προσωπική τους πνευματική εργασία με στόχο να φτάσουν στις δικές τους απαντήσεις, στην δική τους αλήθεια που λέγαμε πιο πάνω.
Η συνήθεια των τεκτόνων είναι να λένε τις συνεδριάσεις "εργασίες", ουσιαστικά όμως η "εργασία" ξεκινάει αφού βγουν από την στοά και συνεχίζεται μέχρι να ξαναμπούν.

Σε κάποιες συνεδριάσεις γίνονται και μικρές (μάλλον θα έπρεπε να είναι μικρές ) ομιλίες μελών (ανάλογα με τον αριθμό των μελών και την συχνότητα των συνεδριάσεων σ'ένα χρονικό ορίζοντα 2 ετών όλοι καλούνται αν θέλουν να παρουσιάσουν μια ομιλία) με θέμα που φυσικά επιλέγουν οι ομιλητές και είναι (ή θα έπρεπε να είναι ) κυρίως τεκτονικό ή φιλοσοφικό ή ακόμα και ιστορικό.
Μετά (στην ΜΣτΕ εντός της Στοάς και στην ΕΜΣτΕ εκτός κατά τη διάρκεια του δείπνου) γίνεται συζήτηση (διευθυνόμενη κι όχι πηγαδάκια) επί της ομιλίας.

Edited by - apt on 30/05/2009 22:28:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 23:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολύ καλό ομολογώ

δεν θα το αναλύσεις λιγουλάκι..

quote:
Μας επιτρέπεται και μας παρα-επιτρέπεται. Αυτό έλειπε...

Αυτό που δεν μας επιτρέπεται (όχι βάση κανονισμού αλλά νοημοσύνης) είναι να ξεκατινιαστούμε (αλλά κι αυτό γίνεται... μην ξύνω πληγές τώρα και στεναχωριούνται μερικοί αδ:. )


Αυτά πραγματικά είναι φαιδρά.


quote:
Πιθανότατα θα έχεις ακούσει ή διαβάσει πως τα προαπαιτούμενα για να γίνει κάποιος τέκτονας είναι να είναι "άνδρας ελεύθερος, ενήλικος και καλής μαρτυρίας".

Ανδρας? ελεύθερος?
Τι εννοείς?
Δεν πρέπει να εχεις σύζυγο?
Γυναίκες δεν γίνονται?

quote:
Το ίδιο το σύστημα σου λέει μόνο αυτό που σου είπε κι ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ, πως δεν υπάρχει όριο στην αναζήτηση της αλήθειας... μην ξεχνάς πως η αλήθεια είναι υποκειμενική και οι οπτικές της όσοι και οι άνθρωποι

Συμφωνώ αλλά βρε apt η αλήθεια είναι μία.
Τι υποκειμενική.
Υποτίθεται οτι εσείς εχετε στη διάθεση σας μια αρχέτυπη γνώση και οπως λένε οι κακιές οι γλώσσες μοναδική.
Δεν πρέπει αυτή η αλήθεια τουλάχιστον σε εσάς να είναι αντικειμενική.

quote:
Άλλοι μπορεί στον αποκρυφισμό, άλλοι στην φιλοσοφία, άλλοι στην ιστορία, άλλοι μέχρι και στον Λιακόπουλο.
Αυτό έχει να κάνει μόνο με αυτούς και καθόλου με το σύστημα.

Και αυτό μου αρέσει.
Βεβαια ο φουκαράς ο Λιακόπουλος εχει παρεξηγηθεί.
Ολα αυτά που λέει δεν τα έχει βγάλει απο το μυαλό του.

quote:
Ο τεκτονισμός έχει λύσει το θέμα της προέλευσης του αναθέτοντας το στην προσωπική οπτική του καθενός.

Συγνώμη λύση το θεωρείς εσύ αυτό?

Θα σας καληνυκτήσω γιατί εχει αρχίσει η εκπομπή του Χαρδαβέλλα.
Παράλληλα σύμπαντα, αυλα όντα, ξωτικά, αλλά και επικοινωνίες με άυλα όντα.
Ως γνωστό δεν πρόκειται να αποκομίσω τίποτα αλλά θα το δώ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 00:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε apt , κατ αρχήν θα ήθελα να σε καλωσορίσω σαν νέο μέλος και να σου ευχηθώ καλή παραμονή στην συντροφιά μας .
Γράφεις φίλε μου :
quote:
apt
Οι τέκτονες, λόγω του συστήματος εναλλαγής στην ηγεσία (εκλογές κάθε 2 ή 3 χρόνια ανάλογα με την Στοά, maximum 2 θητείες κλπ.) δεν έχουν εκ των πραγμάτων ούτε σταθερή, ούτε προβλέψιμη ηγεσία.

Και παρακάτω :
quote:
apt
Οι σκοποί του δεν είναι σίγουρα ανιδιοτελείς. Είναι απολύτως ιδιοτελείς για τον καθένα από εμάς.
Προσερχόμεθα με στόχο την προσωπική μας πνευματική ανέλιξη (με την λέξη πνευματική δεν εννοώ την μόρφωση φυσικά)
Όσο για το κοινωνικό σύνολο, τι μεγαλύτερη παρακαταθήκη για την ανθρωπότητα από το "Ελευθερία - Ισότητα - Αδελφότητα" ?
Σκέψου πως ακόμα και σήμερα, τόσους αιώνες μετά είναι στόχος και μάλιστα στόχος που χτυπιέται ανελέητα από τους αντιπάλους του.

Όμως φίλε apt , όλα αυτά έρχονται σε αντίθεση με αυτά που γράφει η Εspresso της 15.1.2009 , όπου μεταξύ άλλων αναφέρει τα εξής .

Σε κόκκινα φεγγάρια νέας εμφύλιας διαμάχης εισέρχεται το κατακερματισμένο σώμα των Ελλήνων μασόνων......

Στη μία αντιμαχόμενη πλευρά βρίσκεται ο εβραιοτραφής γηραιός βιομήχανος Ραφαήλ Ντε Σιγούρα με καταγωγή από τη Σμύρνη κι επί πενήντα τέσσερα χρόνια μέλος δεκάδων μυσταγωγικών οργανώσεων στην Ελλάδα.

Στην άλλη πλευρά βρίσκεται ο πολυσυζητημένος μεγαλοδικηγόρος Χρήστος Μανέας, Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Στοάς του 1981 και Κραταιός Μέγας Θησαυροφύλαξ Μετά την εκλογή του Ραφαήλ Ντε Σιγούρα στον ύπατο βαθμό, αιφνιδιαστικά, όπως σχολιάζεται, ο δικηγόρος Χρήστος Μανέας απομάκρυνε κάτω από περίεργες συνθήκες τον γηραιό ανώτατο αξιωματούχο.

Μετά την εκλογή του Ραφαήλ Ντε Σιγούρα στον ύπατο βαθμό, αιφνιδιαστικά, όπως σχολιάζεται, ο δικηγόρος Χρήστος Μανέας απομάκρυνε κάτω από περίεργες συνθήκες τον γηραιό ανώτατο αξιωματούχο. Στα σχόλια γίνονται αναφορές για «απόπειρα δολοφονίας» του Ντε Σιγούρα που κανείς από τη μασονική κοινότητα δεν επιθυμεί να συσχετίσει με την αλλαγή εξουσίας. Στις ίδιες αναφορές κατηγορείται ο Χρήστος Μανέας ως ο άνθρωπος που το 1981 οδήγησε την ελληνική μασονία στο μεγάλο σχίσμα, με την ανάδειξή του σε Μέγα Διδάσκαλο της Μεγάλης Στοάς.

Διαβλέποντας νέο μεγάλο διχασμό στο τεκτονικό σώμα, Ελληνες μασόνοι αρθρογραφούν στο Διαδίκτυο και σχολιάζουν στα πηγαδάκια των συγκεντρώσεών τους ότι η είδηση για τις σοβαρές εσωτερικές έριδες ταξιδεύει ήδη στα «αφεντικά του Λονδίνου», υποδεικνύοντας την Ηνωμένη Μεγάλη Στοά της Αγγλίας. Από την οποία, όπως ξεκάθαρα διατυπώνεται, οι Ελληνες μασόνοι παίρνουν σκοτεινές εντολές που ελλοχεύουν κινδύνους για τα εθνικά μας συμφέροντα αφού έτσι τα αφεντικά «μπορούν ανεμπόδιστα να επικυριαρχούν και να δρουν με χωριστικό τρόπο, φυτεύοντας υποκαταστήματά τους σε κρίσιμες για την πατρίδα περιοχές».

Δεν γνωρίζω φίλε μου κατά πόσον ανταποκρίνονται στην αλήθεια τα παραπάνω , όμως η εμφύλια διαμάχη είναι γεγονός , όπως επίσης γεγονός είναι και το ότι η Ηνωμένη Μεγάλη Στοά της Αγγλίας ίδρυσε στα Σκόπια στοά με το όνομα Μακεδονική Στοά , δίχως να εκδηλωθή η παραμικρή αντίδραση εκ μέρους των Ελλήνων Τεκτόνων για την προβοκατόρικη αυτή ενέργεια των Άγγλων .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 00:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
apt:
Τι δεν κατάλαβες ?
Η στοά, δηλαδή το σύνολο των ανθρώπων που συνεδριάζουν μαζί, δεν έχει σκοπό.
Δεν συνεδριάζει αποσκοπώντας στην πραγματοποίηση κάποιου υλικού στόχου.
Συνεδριάζει, ανάλογα το καταστατικό της από 1 φορά την εβδομάδα μέχρι 1 φορά τον μήνα (οι συνεδριάσεις διαρκούν από 1,5 ώρα μέχρι 3 ώρες ανάλογα με το αν υπάρχει ομιλία κλπ.), επαναλαμβάνοντας συνεχώς μια σειρά ψυχοδραματικών αναπαραστάσεων, χρησιμοποιώντας και κάποια οικοδομικά σύμβολα ως οδηγούς.

Kάτι σαν διέξοδο σε ψυχολογικά προβλήματα? αυτό το ψυχό και το δράμα μαζί...αυτό μου βγάζουν!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/05/2009 00:29:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 08:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Ο Τ. ΟΧΙ{όχι ότι τα απορρίπτει, απλώς δέν υποστηρίζει τήν προέλευσή του εξ αυτών}.
Στήν ουσία συμφωνούμε απολύτως με τόν φίλο και αδ.APT.

Διαφωνείται
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα ούτε θέλω να το σχολιάσουμε οπως σας είπα δεν είναι στις προθέσεις μου.


ALLZZARO, Δέν διαφωνούμε διότι άλλο Τεκτονισμός και άλλο προσωπική γνώμη περί τής προελεύσεώς του.


Φίλε Λομβαρδόπουλε τι εννοείς οτι δεν υποστήρζει την προέλευση του εξ αυτών. Εννοείς την προέλευση του τεκτονισμού?

ΝΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 08:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allzzaro, παραθέτω τα κάτωθι και παρακαλώ να τα διαβάσεις προσεκτικά και είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα καταλάβεις τι ενοώ:


Ο Τεκτονισμός είναι θεσμός ΑΦ'ΕΑΥΤΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΣ, ΑΠΟΡΡΕΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ και κατά συνέπειαν παγκόσμιος.
Έχει ΙΔΙΑΝ ΓΕΝΕΣΙΝ, ήτις ΟΥΔΟΛΩΣ πρέπει να συγχέηται πρός τήν αρχήν τών Θρησκειών, αφήνει δε ΕΙΣ ΕΝΑ ΕΚΑΣΤΟΝ{στόν κάθε Τέκτονα} τήν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ ΤΩΝ ΔΟΞΑΣΙΩΝ ΤΟΥ και διά τούτο ΔΕΝ είναι Θρησκεία.
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΘΕΣΜΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΩΝ ΟΡΙΟΝ ΕΝ ΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗς ΑΛΗΘΕΙΑΣ.


Τώρα, εγώ ερμηνεύω τα του Τεκτονισμού σύμφωνα με :

1. Τα Αρχαία Μυστήρια{Ελευσίνια, Ορφικά, Καβείρια, Διονυσιακά} καθώς και με τόν Ερμητισμό.
2.Με τούς αρχαίους φιλοσόφους{Κοσμογονία του Λευκίππου, Δημοκρίτου, Πλάτωνος}.
3.Σύμφωνα με τήν σύγχρονη κβαντικη φυσική μηχανική και τα σύγχρονα μαθηματικά {επιστήμων είμαι και δέν θα μπορούσα να μήν το κάνω διότι η αγάπη μου είναι η σύγχρονη κβαντική φυσική}.

Αυτό όμως είναι στο πλαίσιο τής δικής μου έρευνας.

Ο Τεκτονισμός με αφήνει ΕΛΕΥΘΕΡΟ να ακολουθώ τόν δρόμο του, όπως εγώ νοώ.Μου δίδει "αναπαραστασεις" και "σύμβολα" ώς εργαλεία και ερμηνεύω αυτά σύμφωνα με τήν δική μου προσωπικότητα και γνώση{ότι έχω συλλέξει από επιστήμες και Μυστήρια όμως}. Κατόπιν τής ερμηνείας, προχωρώ στήν φιλοσοφική διερεύνηση τών εννοιών, όπως πάλι εγώ νοώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 08:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALLZZARO, έγραψες ότι:
"Συμφωνώ αλλά βρε apt η αλήθεια είναι μία.
Τι υποκειμενική.
Υποτίθεται οτι εσείς εχετε στη διάθεση σας μια αρχέτυπη γνώση και οπως λένε οι κακιές οι γλώσσες μοναδική.
Δεν πρέπει αυτή η αλήθεια τουλάχιστον σε εσάς να είναι αντικειμενική."


-Όντως ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ {μάλλον ο φίλος και αδ. apt ήθελε να πει τόν τρόπο αναζήτησης αυτής}.
-Ο Τ. διακυρρήτει ότι Η ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ{διότι θα ήτα δόγμα και θα μιλούσε γιά εξ'αποκαλύψεως αλήθειες και κουραφέξαλα...} , ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ.
ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΔΙΣΟΥΜΕ { ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ} ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΥΤΟ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ ΜΑΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 15:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψες εν μέρει φίλτατε Λομβαρδόπουλε.

Αν και εχω πολλά ερωτήματα σύμφωνα με τις εσωτερικές διδασκαλίες θα αρκεστώ σε ενα ερώτημα τι εννοούσε ο apt οταν έλεγε οτι για να γίνει κάποιος τέκτονας θα πρέπει να είναι ``ανδρας ελεύθερος``?

Οφείλω να ομολογήσω οτι για να ακολουθήσει κάποιος τον τεκτονισμό θα πρέπει αφιερωθεί σε αυτόν και οχι μόνο.
Τα τυπικά αυτά στοιχεία που αναφέρονται για την εγγραφή κάποιου νομίζω οτι είναι απλά ``τυπικά`` και τίποτα παραπάνω.
Θα πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Είπες οτι είσαι επιστήμονας αν και δεν ακούγεσαι ως τεχνοκράτης οπως ο apt. Με τι ειδικότητα αν επιτρέπεται?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 18:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"-Τίς ο κρούων;...................
-.........Προσάγει αμύητον ζητούντα να γίνει δεκτός υφ ημών...................
-Αδ:.,οπλιστείτε διά ξιφών!___Αμύητος ευρίσκεται προ τής θύρας του Ναού. Τι ζητεί;
-Β' Επ.:Αδ.Α'Επ.,ο Αδ. Δοκ. δηλεί ότι αμύητος ζητεί να γίνει δεκτός, διότι είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ και ΧΡΗΣΤΟΗΘΗΣ. ....................................................................
....................................................................
....................................................................

Τρείς φορές ακόμη θα ερωτηθεί εντός τού Ναού...........................
-Τίς εί;
-Αμύητος ζητών να γίνει Τέκτων.
-Πώς ΕΤΟΛΜΗΣΕΝ να ζητήσει τούτον;
-Ώς ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ και ΧΡΗΣΤΟΗΘΗΣ.
.....................................................................


Όπως καταλαβαίνεις το να είναι κάποιος "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ" είναι βασικότατο γιά να γίνει Τέκτων.
Το καταστατικό δίδει μία ερμηνεία του όρου:
Ελευθερία είναι η ΔΥΝΑΜΙΣ του πράτειν, ή του μή πράτειν, συμφώνως πρός ιδίαν θέλησιν.
Είναι το ΔΙΚΑΙΩΜΑ, το οποίο έχει έκαστος, να πράττη πάν το μή αντικείμενον πρός τόν Νόμον, τήν Ηθικήν και τήν Ελευθερίαν του άλλου.
Είναι το ΠΡΟΝΟΜΙΟΝ του να απολαύη τις τών ελευθεριών, τάς οποίας ο νόμος εγγυάται είς πάντας τούς πολίτας και να συμμετέχη εμμέσως τής ψηφίσεως τών θεσμών και νόμων, τούς οποίους οφείλουν πάντες οι πολίται και πάντες οι άνθρωποι να σέβωνται και ευλαυώς να τηρούν εν εκάστη Επικρατεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2009, 21:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως καταλαβαίνεις το να είναι κάποιος "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ" είναι βασικότατο γιά να γίνει Τέκτων.

Φίλε Λομβαρδόπουλε αυτό το ``ελεύθερος``...

Δεν ξέρω, το κατά πόσο ελεύθερος αισθάνεται και είναι κάποιος, πρίν απο την κρούση της θύρας και το κατά πόσο μετά.
Και αυτό το λέω, απο όσα λίγα εχω ακούσει, οτι ο τέκτονας πρέπει να είναι πολύ αφοσιωμένος με το χώρο του τεκτονισμού.
Λέγεται οτι πρέπει να συντρώγει με κάποιους απο τους αδελφούς του τουλάχιστον μια φορά εβδομαδιαίως μετά μεζέδων και ούζων.
Εκτός αυτού φαντάζομαι οτι θα πρέπει να κάνει και αλλα πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2009, 03:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μή φαντάζεσαι. Ελεύθερος είσαι να κάνεις ή να μή κάνεις παρέα.
Συνήθως θά γνωρίσεις κάποιους, εντός, που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ.
Καμία δέσμευση.
Η μόνη δέσμευσή σου είναι να σέβεσαι τήν ΤΙΜΗ, ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΕΚΤ. ΙΔΙΟΤΗΤΟΣ Η ΜΗ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2009, 19:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνήθως θά γνωρίσεις κάποιους, εντός, που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ.

Ναί.
Οπωσδήποτε αυτές οι παρέες είναι απαραίτητες για να οδηγηθεί κάποιος στον τεκτονισμό.
Εκτός απο την παρέα και τις συζητήσεις θα παίξουν και καταλυτικό ρόλο στο να οδηγηθεί κάποιος στη μύηση.
Διαφορετικά κάποιος απο μόνος του διαβάζοντας μερικά πράγματα δεν νομίζω να μπορέσει να οδηγηθεί στο να γίνει τέκτονας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 03:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και όχι, χωρίς να σε γνωρίσουν και να τούς γνωρίσεις, δέν γίνεται να εγκριθεί η αίτησή σου, αλλά μιλούμε γιά 3-4 υψηλόβαθμα στελέχη, τα οποία συνήθως είναι και συνειδητοί και σωστοί γενικότερα ώς προσωπικότητες.
Με αυτόν που με πρότεινε κάνω παρέα, με τούς άλλους τρείς όχι, όμως άν χρειαστούν τήν βοήθειά μου, αμέσως θα τρέξω.
Μέσα στήν στοά μου είναι όμως 50 άτομα, νομίζεις ότι κάνω παρέα με όλους; Όχι, παρά μόνο στό κυλικείο τής στοάς και πάλι και εκεί πηγαδάκια γίνονται.
Όχι γιατί έχουν κάτι άσχημο, απλώς δέν κάνω παρέα με όλους και κανείς δέν μου το επέβαλε.
Νομίζεις ότι σταμάτησα να κάνω παρέα με αμύητους φίλους μου ή ότι πλέον τούς θεωρώ λιγότερο φίλους;
Αντιθέτως όλοι έχουν παρατηρήσει, φοβερη αλλαγή ως προς το καλύτερο του χαρακτήρα μου{έχω γίνει λένε πιό ευχάριστος, ανεκτικός, ευγενέστερος, ένας μάλιστα με ρώτησε, άν μου συνέβη κάτι συνταρακτικά καλό, διότι λέει ότι εκπέμπω φοβερή θετική ενέργεια, ανεβάζω τήν παρέα και νοιώθουν ιδιαιτέρως ήρεμοι και ευτυχείς όταν είμαι παρόν. Λιγότερο στενοί μου φίλοι, έχουν γίνει "κολητοί" μου και με χαρακτηρίζουν ώς τόν καλύτερό τους φίλο.Και μήν μου πείς ότι το κάνουν γιά να γίνουν Τέκτονες, δέν γνωρίζουν τήν ιδιότητά μου.
Ξέρεις πόσο ήρεμος και ευτυχής νοιώθω από τότε που εισήλθα στό τάγμα;
Ξέρεις πόσο γρηγορότερα, καθαρότερα και αποτελεσματικότερα λειτουργώ σέ κάθε επίπεδο τής ζωής μου;
Καί σε πλήροφορώ ότι κατά τούς πρώτους δύο μήνες, αισθανόμουν περίεργα και είχα γίνει ιδιότροπος{και αυτό έγινε αντιληπτό}, κατόπιν όμως συνέβη τρομακτική θετική αλλαγή σέ όλες μου τίς ψυχοσωματικές λειτουργίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2009, 19:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή απο οτι κατάλαβα αν πάει κάποιος έτσι φορτσάτα να κάνει αίτηση δεν θα γίνει δεκτή.
Αν δηλαδή γνωρίζουμε κάποιους τέκτονες που δεν είναι υψηλόβαθμοι θα πρέπει να σε γνωρίσουν σε κάποιους που είναι υψηλόβαθμοι έτσι ώστε να εγγυηθούν οτι το προς μύηση μέλος διαθέτει τα τυπικά προσόντα.

Φίλε μου Λομβαρδόπουλε το οτι ο τεκτονισμός επέδρασε στην ψυχολογία σου και άλλαξε τη διάθεση σου και την συμπεριφορά σου αυτό είναι θετικό. Αν και ολα αυτά ακούγονται πρόσφατα, συμπεραίνει κάποιος οτι είσαι φρέσκο μέλος.
Να σου ευχηθώ καλή διαδρομή

Εμένα φίλε μου με φοβίζουν λίγο αυτές οι καταστάσεις.
Δεν ξέρω γιατί αλλά γενικά αυτές οι στοές, ολα αυτά που ακούγονται.
Αλήθεια γιατί τις λένε στοές?

Edited by - allzzaro on 03/06/2009 19:45:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy