ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Άγιος Σπυρίδωνας Κερκυρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 17:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντροφοι αναζητητές,

Πάντοτε ήμουν πολύ επιφυλακτικός στα θαύματα. Δεν μπορώ όμως να πω κάθε φορά με σιγουριά αν είναι κάτι απάτη ή όχι διότι απλούστατα δεν μπορώ να την αποδείξω! Απλώς παραμένω στις επιφυλάξεις μου! Σίγουρα η συγκεκριμένη περίπτωση είναι εξαιρετικά σπάνια. Έστω κι αν δεν απομακρύνεται από το φέρετρό του το να διατηρείται ένας σορός τόσα χρόνια είναι κτ το απίστευτο! Τώρα όσον αφορά τα θαύματα που κάνει κάποιος όντας ζωντανός σ’ αυτή την περίπτωση πιστεύω περισσότερο πως πρόκειται για κάτι που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε που έχει υπερβεί τον εαυτό του, κάτι εξαιρετικά σπάνιο και δύσκολο.

Πάντως η περίπτωση του συγκεκριμένου Αγίου δεν είναι η μόνη. Στην Κεφαλονιά υπάρχει ανέπαφη η σορός του Αγ. Γερασίμου. Γι’ αυτόν διηγούνται παρόμοιες «θαλασσινές ιστορίες». Για παράδειγμα ένας ντόπιος μου έλεγε, πως κάποτε ένα καΐκι κινδύνευε από την τρικυμία. Ξαφνικά είδαν τον άγιο να περπατάει στην επιφάνεια της θάλασσας. Και τότε η τελευταία γαλήνεψε! Όταν μετά άνοιξαν το φέρετρο η σορός ήταν βρεγμένη. Εγώ βέβαια μέχρι σήμερα παραμένω επιφυλακτικός σχετικά και μ’ αυτό!

Ας μου επιτραπεί να πω πως δε νομίζω ότι η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ έχει κάνει και πολλές αγαθοεργίες!

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ, ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΩΣ ΘΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΙΣΠΑΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΩΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 18:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΚΑΛΛΙΣΣΕ, περιττο να σου πω οτι η Ελλαδα γενικα εδω στην Ισπανια ειναι το νουμερο 1 για διακοπες. Καθε καλοκαιρι γινεται χαμος στα τουριστικα γραφεια για μια κρουαζιερα, π.χ., στα ελληνικα νησια. Ετυχε να παω σε ενα τουριστικο γραφειο για να ρωτησω κατι, κι εκει ηταν 3 παρεες ρωτωντας για Σαντορινη.
Ασε που οταν ηρθα το καλοκαιρι στο Ελλαντα, πηγα στην Ακροπολη γιατι ημουν μαζι με Ισπανους, και ηθελαν να τη δουν, και απο παντου ακουγαμε Ισπανους να μιλανε. Αφου ολη την ωρα σταματουσαμε και μιλουσαμε μαζι τους. Ολοι αυτοι, απο καποια νησια ειχαν γυρισει, και πηγαν να δουν την Ακροπολη. Η, τουλαχιστον, ετσι μου ειπαν...


Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 19:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι.Η επιστημη και η πιστη ειναι καλο να υπαρχουν φτανει να σεβονται η μια την αλλη να αλληλοβοηθουνται και οχι να προσπαθει η μια να ανατρεψει την αλλη.Ενας ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ιατρος με υψηλη καταρτηση και εμπειρια θα καταπολεμησει καλυτερα μια δυσκολη ασθενεια εαν ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε καποια ανωτερη δυναμη.Ενας βαθεια θρησκευομενος ιερεας θα αντεπεξελθει καλυτερα στο εργο του εαν εχει καποιο υψηλο εστο μωρφοτικο επιπεδο η καποιες επιστημονικες γνωσεις.Βλεπουμε εδω λοιπον οτι η μεν συμπληρωνει τη δε.Με διαφορετικο παραδειγμα βλεπουμε το <<χριστιανικο>> μεσαιωνα να προσπαθει να καταδικασει τον επιστημωνα που εκφραζει αποψεις τεκμηριωμενες π.χ οτι η γη γυριζει.Απο την αλλη στην παρουσα εποχη ο επιστημονικος κοσμος ολοενα προσπαθει να υποβαθμισει την πιστη και την Εκκλησια δυσανασχετοντας πολλες φορες σε θαυματα[βλ.Αγιο Φως]και σε αλλα θρησκευτικα θεματα.ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ;ΜΙΑ ΣΤΗΡΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;TI ΘΕΛΟΥΜΕ;ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ; TON ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ;OXI ΦΙΣΙΚΑ!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ!ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΗ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.Γιαυτο φιλοι μου ειμαι της γνωμης οτι καμοια φορα Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΧΩΡΕΙ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΩΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΨΥΧΡΗ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙ.ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΙΕΡΗ ΠΑΡΑΔΩΣΗ ΑΙΩΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝΕ ΑΝΕΓΚΙΧΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΑ!

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 19:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΛΕΙΨΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΙΠΟΘΗΚΕ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ CRYSTAL CLEAR.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτιμάς το Crystal clear απο το Crystal tear φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ;
quote:
ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ;ΜΙΑ ΣΤΗΡΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;

Μπορεί κάποιοι να έχουν τέτοια πρόθεση αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό το αποτέλεσμα, νομίζω ότι η άλλη πλευρά μας κάνει να είμαστε συγκρατημένοι και να μην εξετάζουμε αυτά που δεν κατανοούμε με λάθος τρόπο και να τα θεωρούμε όλα μαγεία, έναν όρο τόσο παρεξηγημένο. Αν δεν υπήρχε η επιστήμη θα συμπεριφερόμαστε όπως στο μεσαίωνα. Οι υπερβολές νομίζω ότι δεν αρμόζουν πουθενά, καλά κάνει η επιστήμη και αμφισβητεί αλλά δεν είναι καλό να είναι απόλυτη , όπως και η Θρησκεία φυσικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 16:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προτιμάς το Crystal clear απο το Crystal tear φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ;

Τα κάνει αόρατα!!!


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 12:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη! Σαν τα χίονια, σε βλέπω ανανεομένη σε βρίσκω και σκυλάκι βλεπω! Ελπιζώ οτι είσαι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 13:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καταγωγη μου ειναι απο Κερκυρα και οπως γινεται αντιληπτο εχω παει αμετρητες φορες (καλοκαιρια συνηθως) και εχω προσκυνησει τον Αγιο Σπυριδωνα αρκετες φορες ακουγοντας ολες τις ιστοριες (απο φερεγγυα ατομα) που εχουν να κανουν με τον Αγιο και το νησι.
Η πιο ολοκληρωμενη αποψη ειναι αυτη της rena Corfu στην προηγουμενη σελιδα που μιλα με στοιχεια.Στο μονο που εχω αμφιβολια ειναι για το καμμενο σωμα του Αγιου που εχω ακουσει οτι τον ειχαν καψει οι Τουρκοι (αλλα δεν επιμενω γιατι δεν ειμαι σιγουρος).
Για τα φυκια και τα φθαρμενα πασουμια το εχω ακουσει κι εγω.
Εχω παραστει 1-2 στην "Ενδεκάτη",δηλαδη στην λιτανεια που γινεται στις 11 Αυγουστου στο νησι προς τιμην του Αγίου.Συγκλονιστικη εμπειρια,μακαρι να την ζησουν οσοι περισσοτεροι μπορουν.
Οσο κι αν θελουν καποιοι ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ να αμφισβητουν πραγματα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ,δεν θα καταφερουν να ακυρωσουν καποια πραγματα που εχουν αντεξει στο περασμα των αιωνων και αποδεικνυουν οτι η Χριστιανικη Πιστη ειναι ζωντανη !!!
Δεν ειμαι κανενας φανατικος Χριστιανος (ισα-ισα που καυτηριαζω την περιουσια της Εκκλησιας,την πολυτελεια των υψηλοβαθμων ιερωμενων καθως και την εκμεταλλευση ορισμενων αφελων).Αλλα απο την αλλη...ΕΛΕΟΣ.... ας μην αμφισβητουμε και τα παντα !!! Μην τα ισοπεδωνουμε.
Αυτο το θεμα καλο θα ηταν να λαβει ενα γρηγορο τελος,οχι γιατι δεν ειναι ενα ενδιαφερον θεμα,αλλα μερικα θεματα αδικουνται οταν αναλυονται απο ατομα που δεν τα εχουν ερευνησει εστω και λιγο!! Και αυτο ειναι οτι το χειροτερο....
Απλα μια συμβουλη απο εναν ταπεινο οπως εγω.
ΕΡΕΥΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ ή ΑΠΟΡΡΙΨΕΤΕ ΚΑΤΙ.ΕΡΕΥΝΗΣΤΕ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.

Και κατι τελευταιο.
ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ,ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ !!!
Με εκτιμηση, Masvidal (ο Κερκυραιος) .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paralias
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 18:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paralias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι καινούριος στο φόρουμ του esoterica και αποφάσισα να ρίξω μια ματιά σε όλα τα θέματα-και ίσως να απαντήσω σε κάποια απ αυτά.
Καταρχήν,κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση: Πόσο δύσκολο είναι να γράψουν κάποιοι από εσάς με σωστή ορθογραφία; Είναι ευτράπελο να συζητάτε επί παντός επιστητού με ορθογραφία πεντάχρονου.Αν όντως δεν ξέρετε ορθογραφία,αφήστε τα μυστήρια,το να μάθετε να γράφετε καταρχήν είναι πιο σημαντικό. Αν ξέρετε ορθογραφία,απλά βαριέστε να τυπογραφείτε τις λέξεις σωστά,φάτε πέντε λεπτά παραπάνω και κάντε τα πράγματα πιο έυκολα για μας,και τα λόγια σας πιο αξιόπιστα.
Δεύτερον,όσον αφορά το θέμα: ΜΕγαλωμένος από Χριστιανική οικογένεια,τρέχοντας στα κατηχητικά κλπ μου πήρε αρκετά χρόνια να βγω από το τριπάκι (συγνώμη αν προσβάλλονται μερικοί,αλλά θα τα πω όπως τα βλέπω) της Θρησκείας. Μία από τις ερωτήσεις λοιπόν που έχουν προκύψει πλέον είναι: AN ONTΩΣ υπάρχει θεός,και άγιοι κλπ,δε νομίζετε ότι είναι αφελές έως εξοργιστικό οι δυνάμεις τους να εκφράζονται με τέτοιου είδους "τρυκ"? Υπάρχουν τόσο και τόσα που οι ανώτερες δυνάμεις θα μπορούσαν να κάνουν,βοηθώντας και λύνοντας τις απορίες πολύ κόσμου και παρόλα αυτά περιορίζονται σε "φθαρμένα παπούτσια","φιδάκια της παναγίας","εικόνες που δακρύζουν".
Τι να πω ρε παιδιά,ακόμα και εσείς που είστε θρήσκοι και τα αποδέχεστε,δεν είχατε ποτέ απορίες? Τόσο μεγάλο ναρκωτικό είναι πια η πίστη? Και αν ναι,είναι καλό αυτό ή κακό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 08:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν,κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση: Πόσο δύσκολο είναι να γράψουν κάποιοι από εσάς με σωστή ορθογραφία; Είναι ευτράπελο να συζητάτε επί παντός επιστητού με ορθογραφία πεντάχρονου.Αν όντως δεν ξέρετε ορθογραφία,αφήστε τα μυστήρια,το να μάθετε να γράφετε καταρχήν είναι πιο σημαντικό. Αν ξέρετε ορθογραφία,απλά βαριέστε να τυπογραφείτε τις λέξεις σωστά,φάτε πέντε λεπτά παραπάνω και κάντε τα πράγματα πιο έυκολα για μας,και τα λόγια σας πιο αξιόπιστα.

Σωστός !

Έτσι ξεκίνησα και εγώ την συμμετοχή μου εδώ...
Αλλά αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ.

Μεγαλύτερη έλξη και γοητεία ασκούν οι αγυρτείες παρά η γραμματεία...

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 18:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ PARALIAS.Το οτι εισαι καλος στην ορθογραφια αυτο δεν σημαινει οτι εισαι και αρμοδιος να κρινεις τα της θρησκειας αν ειναι τρυκ η οχι.Γιαυτο η λυση ειναι μια: KANE TH ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
paralias
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 22:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paralias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον: Επειδή τα Ελληνικά δεν είναι και δύσκολη γλώσσα,ας προσπαθήσω να σου εξηγήσω ότι:

---Αυτά που είπα για την ορθογραφία δεν είχαν καμία σχέση με το υπόλοιπο μήνυμα.Η απορία μου ήταν και είναι,πως είναι δυνατόν κάποιοι να έχουν τόσο βασικές ελλείψεις ορθογραφίας.Καλά είναι να ψάχνουμε τα της ψυχής,τα ΟΥΦΟ κλπ αλλά τι διάολο,να βγάζουμε νόημα,όχι γέλιο.

---Δεύτερον: Όταν λες να κανω τη δουλειά μου εννοείς τι ακριβώς;Να μην θίξω το θέμα της θρησκείας; Συγνώμη,δεν καταλαβα οτι το θεμα ηταν μονο για θρησκευόμενους ή θρησκόληπτους. Υποθέτω ότι προτιμάς τον μονόλογο ε?

----H λέξη τρυκ ήταν μέσα σε εισαγωγικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείται με την πλήρη σημασία της.Ας ξαναγράψω την πρόταση,με τον εξής τρόπο:...δε νομίζετε ότι είναι αφελές έως εξοργιστικό οι δυνάμεις τους να εκφράζονται με τέτοιου είδους τρόπους?

Είναι ενδιαφέρον πως αμέσως πέρασες στην επίθεση,χωρίς να καταδεχτείς να αναφερθείς σε τίποτα από όσα έγραψα ή να πεις τη δική σου άποψη. Αλλά ίσως τελικά η λύση να είναι όντως αυτή που είπες..Ο καθένας να κάνει τη δουλειά του-ή ακόμα πιο κακομοιρίστικα,τη δουλίτσα του.
Αυτό σημαίνει βέβαια ότι,εκτός αν είσαι ιερέας και είναι όντως η δουελιά σου (με μηνιάιο μισθό από το κράτος συν τοις άλλοις) ούτε εσύ έχεις αρμοδιότητα να κρίνεις τα της θρησκείας.

Γυρίζω στην δουλειά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 01:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕγαλωμένος από Χριστιανική οικογένεια,τρέχοντας στα κατηχητικά κλπ μου πήρε αρκετά χρόνια να βγω από το τριπάκι (συγνώμη αν προσβάλλονται μερικοί,αλλά θα τα πω όπως τα βλέπω) της Θρησκείας. Μία από τις ερωτήσεις λοιπόν που έχουν προκύψει πλέον είναι: AN ONTΩΣ υπάρχει θεός,και άγιοι κλπ,δε νομίζετε ότι είναι αφελές έως εξοργιστικό οι δυνάμεις τους να εκφράζονται με τέτοιου είδους "τρυκ"? Υπάρχουν τόσο και τόσα που οι ανώτερες δυνάμεις θα μπορούσαν να κάνουν,βοηθώντας και λύνοντας τις απορίες πολύ κόσμου και παρόλα αυτά περιορίζονται σε "φθαρμένα παπούτσια","φιδάκια της παναγίας","εικόνες που δακρύζουν".
Τι να πω ρε παιδιά,ακόμα και εσείς που είστε θρήσκοι και τα αποδέχεστε,δεν είχατε ποτέ απορίες? Τόσο μεγάλο ναρκωτικό είναι πια η πίστη? Και αν ναι,είναι καλό αυτό ή κακό?

Φίλε Paralia,κάποια από τα γεγονότα που αναφέρεις(εικόνες που δακρύζουν κτλ) είναι μούφα και κάποια άλλα που...δεν οφείλονται στον ανθρώπινο παράγοντα,χαρακτηρίζονται σαν θαύματα,τα οποία άλλοι αποδέχονται και άλλοι όχι.Το θέμα με τον Άγιο Σπυρίδωνα είναι ότι έχουν γίνει πολλά θαύματα.Όσοι άνθρωποι έχουν θεραπευθεί πχ από τύχη βρήκαν την υγεία τους;Εκτός βέβαια η θεραπεία κάποιου κατά την άποψη σου είναι "τρυκ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 09:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να πω..... υπαρχουν μ..κες και μ..κες σ αυτον τον κοσμο, αλλα δεν μπορουσα να φανταστω οτι φτανουν σ αυτο το σημειο..... Αει στο δ..ο επιτελους.... Δεν θελει κανεις την ευτυχια σου αει στο δ...ο λεω.
Κι οποιος κανει τετοιες ανωμαλιες, ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα την βρει και μαλιστα 2 φορες. Μακαρι Παναγιτσα μου.

(από το "θέμα" της Ksenitias στο ΑΠΟΨΕΙΣ)

Από την άλλη, πιστεύετε εσείς οι υπερθρησκόληπτοι, οτι μπορείτε να κάνετε συναλλαγές με τον Θεό και να του ζητάτε να βγάλει το μάτι του άλλουνου για χάρη σας ???

"Μακαρι Παναγιτσα μου." είπε. Δεν έκανε επίκληση στο πνεύμα του Κακού ή στην Εκάτη !!!

Παναγίτσα η ... εκδικήτρια !

Τι αλλο να πώ πια !


* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paralias
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 11:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paralias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω στον φίλο Zephyr,για τον απλούστατο λόγο ότι εκτίμησα το post του,όχι μόνο λόγω ορθογραφίας αλλά λόγω του ότι ο άνθρωπος είναι τούλάχιστον πολιτισμένος στα λόγια του.

Φίλε Ζephyr,έχεις δίκιο,η θρησκεία είναι το κατεξοχήν θέμα το οποίο άλλοι θα δεχτούν είτε όχι. ΄Τρέφω το μέγιστο σεβασμό για κάποιον "θρήσκο" (ο όρος μου φαίνεται λίγο παράταιρος αλλά τέλοσπαντων) που παραδέχεται ότι έχει απορίες,ή για κάποιον αγνωστικιστή/άθεο που παραδέχεται ότι κάτι εγινε και πλέον δεν έχει απορίες.
Καταρχήν,αν δέχτούμε ότι κάποια από αυτά τα φαινόμενα (εικόνες που δακρύζουν κλπ) είναι μούφες τότε σημαίνει ότι υπαρχει δολος από κάποιους,κάτ που εμένα μου προκαλεί τουλάχιστον ανατριχίλα (αν και ποτέ δε συμπάθησα τους "φορείς" της θρησκείας). Όσον αφορά τις θεραπείες.. έπειδή κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι όσοι δεν δέχονται τη θρησκεία είναι αμόρφωτα ζώα που ζουν στην αμαρτία και επιπδίδονται σε διονυσιακά όργια (όχι,δεν πιστεύω ούτε στο Δωδεκάθεο,μην ανησυχείς).Ειμαι φοιτητής Ιατρικής,τριγυρνάω κάθε μέρα στα νοσοκομεία και βλέπω ανθρώπους που ξέρω ότι την επόμενη μέρα δε θα είναι εκει.Είμαι πεπεισμένος ότι το ανθρώπινο σώμα είναι ικανό για "θαύματα".Όχι κάποια θεότητα. Μπορεί η θρησκεία να είναι καταλύτης για κάτι άγνωστο,για μια κατάνυξη,για μια ένταση,για οτιδήποτε που μπορεί να κάνει το σώμα να δραστηριοποιήσει κυκλώματα που δεν ξέρουμε..Αυτό μπορεί να το δεχτώ. Αλλά το να βάλω μεσα τη μεταβλητή μιας Θεότητας που θεραπεύει-ουσιαστικά- ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ, είναι πολύ επικίνδυνο.Και άδικο για τους ανθρώπους που πίστευαν και πέθαναν με άθλιο και φριχτό τρόπο (ναι,μιλάω για γνωστό μου).Έχω πάψει να ζητάω εξηγήσεις από τους ιερείς και τους μοναχούς γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έκαναν ήταν να πιπιλίζουν λόγια που αν τα δεχτεί κάποιος θα είναι μόνο η γιαγιά μου (" Ο θεός παίρνει κοντά του αυτούς που αγαπάει.Και αν υπεφερε έτσι είναι για να εξαγνιστεί η ψυχή του). Έχω εμπιστοσύνη μόνο στον άνθρωπο και στην επιστήμη,το να πιστεύω σε κάτι ανώτερο δεν θα κάνει πιο αποτελεσματική την θεραπεία(σαν τους παπάδες που έδωσαν εντολή στη μάνα να δώσει στο παιδί της εκχύλισμα τσουκνίδας και να πάει να μαζέψει το πρώτο λάδι που θα βγει από λιοτρίβι για να το αλείψει).
Δεν έχω διάθεση να τσακωθώ με κανέναν,αλλά δε θα ανεχτώ να μου βουλώσει τις απόψεις ένας αγράμματος σαν τον ΑΣΣΟΥΡ,που ίσως θα πρεπε να περιμενει την επιφωτιση αντι να επιτιθεται σε μενα.


Φίλε Paralia,κάποια από τα γεγονότα που αναφέρεις(εικόνες που δακρύζουν κτλ) είναι μούφα και κάποια άλλα που...δεν οφείλονται στον ανθρώπινο παράγοντα,χαρακτηρίζονται σαν θαύματα,τα οποία άλλοι αποδέχονται και άλλοι όχι.Το θέμα με τον Άγιο Σπυρίδωνα είναι ότι έχουν γίνει πολλά θαύματα.Όσοι άνθρωποι έχουν θεραπευθεί πχ από τύχη βρήκαν την υγεία τους;Εκτός βέβαια η θεραπεία κάποιου κατά την άποψη σου είναι "τρυκ"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 00:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΟΡΘΙΟ(!!!!!),ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!ΤΟΥ ΦΟΡΑΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΤΑΞΩΤΟ ΕΠΙΚΑΛΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΩΤΟ ΕΠΙΚΑΛΥΜΑ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΑΡΜΕΝΟ.


quote:
Φίλε μου,
το παραπάνω είναι γεγονός...! Έχω πάει πολλές φορές στην Κέρκυρα και ακόμη περισσότερες στον Αγιο Σπυρίδωνα. Σε διαβεβαιώ πως όταν ανοίγουν την γυάλινη κάσα για να του αλλάξουν πασουμάκια, αυτά είναι φθαρμένα και στο πάτωμα της κάσας βρίσκονται σωροί απο φύκια...!!! Αυτό γιατί λέγεται πως ο Άγιος περπατάει στην θάλασσα και βοηθάει όσους έχουν ανάγκη, συνήθως ναυτικούς... Το είχα ακούσει και δεν το πίστευα, εώς ότου το είδα με τα ίδια μου τα μάτια...

Γειά σας και από μένα. Επειδή τυχαίνει να φέρω το όνομα του Αγίου με ενδιαφέρει το θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους παπούτσια του φοράνε; Ο φίλος παραπάνω λέει ότι είναι σιδερένια, γιατί σιδερένια; Και μόνο το μεταξωτό κάλυμα φθείρεται ή και τα ίδια τα παπούτσια;

Δε θέλω να αμφισβητήσω εκ των προτέρων κάτι και σας διαβεβαιώνω ότι με ενδιαφέρει μόνο η Αλήθεια των πραγμάτων και τίποτα διαφορετικό.

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 10:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μολις τωρα διαβασα το θεμα..και θελησα αυτοματα να απαντησω..

Ζω χρονια στη θεσσαλονικη ομως η καταγωγη μου ειναι απο την κερκυρα, ολοι μου οι συγγενεις ειναι εκει..και εγω πηγαινω οσο ποιο συχνα μπορω..
στην ερωτηση του παιδου για το πως ειναι τα παπουτσακια θα του πω οτι φυσικα και δεν εχουν καμια σχεση με σιδερενια η οτι αλλο εχει ακουσει..

ειναι απλα πασουμακια, κοκκινα.
παλαιοτερα που δεν υπηρχε τοσο πολυ κοσμος και τουρισμος στο νησι, τα χρονια δηλ που ο πατερας μου ηταν μικρος, τον Αγιο τον εβλεπαν παρα πολυ συχνα να περπαταει στην πολη και αυτος ηταν ο λογος που τα παπουτσακια του φθειρωνταν, ελλιωναν..και ετσι τα εκοβαν μικρα κομματακια και τα μοιραζαν στους πιστους..

Στον καιρο μας συνεχιζουν να τον βλεπουν να περπαταει στην πολη ομως η μεγαλη ζητηση για φυλακτα απο πιστους καθιστα δυσκολη την αναμονη της φθορας..οποτε πλεον δε περιμενουν να φθαρει, τα φορουν στον Αγιο και μετα τα δινουν στους πιστους (σε μικρα κομματακια)

Τα ποδια του Αγιου δεν καλυπτονται απο τζαμι και ο πιστος μπορει στην πραγματικοτητα να φιλησει τα ποδια που φορουν τα πασουμακια εννοειται..

Μπορω να σας πω αμετρητες ιστοριες για τον Αγιο Σπυριδωνα και μπορω να σας πω και προσωπικα βιωματα.

Ο Αγιος Σπυριδωνας ειναι ολοζωντανος και το αποδεικνυει καθε φορα..αρκει καποιος να εχει ανοιχτο μυαλο και να μη καταδικαζει εκ των προτερων..

Επισης μπορει ο οποιοσδηποτε να τον δει, οποτε θελει..εκτος δηλ το οτι ανοιγουν το φερετρο και τρεις και λιγο που κανουν τις επικλησεις..την ημερα της γιορτης του (αν θυμαμαι καλα)τον εχουν ορθιο στην εισοδο του κελιου ωστε να μπορουν να τον βλεπουν ολοι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 04:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΥΩΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ !!!
ΑΝ ΔΕΝ ΛΥΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΙΝΑΙ .... ΑΦΟΡΕΣΜΕΝΟΣ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΑΓΙΟ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΟ ΤΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΗΣ
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΑΣ Η Ο ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΑΣ ΕΙΧΕ ΖΗΣΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΖΩΗ ΚΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΓΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΕΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ
ΑΛΛΑ
ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΝ ΚΟΛΑΚΕΥΟΥΝ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ
ΚΙ ΤΟΝ ΔΩΡΟΔΟΚΟΥΝ ΜΕ ΔΩΡΑ ΤΑΜΑΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ .... ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 15:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΛΕΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΥΩΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ !!!
ΑΝ ΔΕΝ ΛΥΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΙΝΑΙ .... ΑΦΟΡΕΣΜΕΝΟΣ

Και μόνο η σκέψη ότι βάζουνε παιδάκια να φιλάνε το τζάμι πάνω από τα ΠΤΩΜΑΤΑ...... Τι να πω, νεκρολαγνεία σε όλο το μεγαλείο της......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 00:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια που η συζήτηση "σκαλώσει" κάπως στο θαύμα, θα ήθελα να παραθέσω μια άποψη, της ΟΟΔΕ, σχετικά με το τι είναι θαύμα.
Το κάνω αυτό γιατί πιστεύω θα βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα πώς νοείται το θαύμα στην Ορθόδοξη πίστη μιας που για αυτή γίνεται λόγος .

"Τα θαύματα δεν είναι "υπερφυσικά", αλλά ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα. Μόνο που εκεί η φύση λειτουργεί με απροσδόκητο τρόπο. Και αυτό το λέμε "θαύμα". Και φυσικά λειτουργεί απροσδόκητα, όχι επειδή ΤΟΤΕ ο Θεός επεμβαίνει, αλλά επειδή ο Θεός που βρίσκεται ΠΑΝΤΑ πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο, (επειδή Αυτός συγκρατεί σε ύπαρξη και το τελευταίο άτομο ύλης), τότε ενεργεί διαφορετικά από το σύνηθες. Και εμείς παθαίνουμε πλάκα επειδή δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε κάτι τέτοιο. Όμως στην πραγματικότητα, όλη μας η ύπαρξη και το σύμπαν ολόκληρο είναι ένα θαύμα.

Η αποδοχή του «θαύματος» είναι θέμα της προαίρεσης του ανθρώπου, και όχι κάτι που αποδεικνύεται πέραν πάσης αμφιβολίας. Διαφορετικά δεν θα μιλούσαμε για «πίστη», αλλά για «απόδειξη». Και θεός αποδεικνυόμενος, δεν είναι θεός, αλλά κτιστή οντότητα, που μάλιστα παραβιάζει την ελευθερία όσων δεν τον επιθυμούν.

Στην πραγματικότητα, ΟΛΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ γίνονται με φυσικά μέσα, μια και όλη η δημιουργία είναι κτιστή, και μόνο η ουσία του Θεού είναι άκτιστη και αμέθεκτη. Άρα, ό,τι κι αν προκαλεί το θαύμα, (είτε ο Θεός, είτε άγγελος αν είναι), φυσικά μέσα χρησιμοποιεί, εντός της κοσμικής νομοτέλειας.

Το να έχει ένα θαύμα εξήγηση, δεν αναιρεί το θαύμα. Γιατί θαύμα δεν είναι το ανεξήγητο, αλλά η επέμβαση του Θεού στα κτιστά. Και υπ’ αυτή την έννοια, θαύμα είναι και η ύπαρξη του παραμικρού υλικού σωματιδίου, γιατί προϊόν του Δημιουργού είναι τα πάντα. Απλώς τα περισσότερα τα συνηθίζουμε, και δεν μας κάνουν αίσθηση, παρά το ότι θαύμα είναι και η ίδια μας η ύπαρξη. Και μένουμε με το στόμα ανοιχτό, όταν βλέπουμε κάτι ασυνήθιστο και ανεξήγητο για εμάς, που όμως ίσως μετά από αιώνες, θα είναι φανερό στους απογόνους μας, και θα γελούν με την άγνοιά μας, όπως γελάμε εμείς σήμερα με τους Ιουδαίους που θαύμασαν την ανάφλεξη του εύφλεκου υγρού.
Το θαύμα λοιπόν, δεν είναι στις περιπτώσεις αυτές, το ανεξήγητο του φαινομένου, αλλά Η ΣΤΙΓΜΗ και Ο ΤΟΠΟΣ που το φαινόμενο συνέβη, ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΕΤΕΥΧΘΕΙ.

Αν για παράδειγμα δούμε τη θαυματουργική ίαση από μια ανίατη ασθένεια, θα δούμε πως δεν συνέβη κάτι το εξωπραγματικό ή ανεξήγητο. Ένας ιατρός θα μπορέσει να εξηγήσει τι συνέβη, να πιστοποιήσει την ίαση (κι υπάρχουν καταγεγραμμένες αμέτρητες τέτοιες περιπτώσεις). Το θαύμα συνίσταται στο ότι ενώ έως και λίγη ώρα πριν, το σώμα ή κάποιο όργανο του σώματος νοσούσε και όλα συνέτειναν στο γεγονός ότι «δεν είχε πολύ ψωμί» ο ασθενής, ξάφνου και μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, αναστέλλεται η διαδικασία που οδηγούσε στον, έως εκείνη τη στιγμή, μη αναστρέψιμο φυσικό θάνατο.

Πιστεύω πως με την παραπομπή από την ΟΟΔΕ, να δίνονται και κάποιες απαντήσεις σε ορισμένα από αυτά που λέει ο AINEIAN06 για το σε ποιους και το πώς γίνονται τα θαύματα.

Ωραία η συζήτηση που ανοίχτηκε!! ας είναι καλά ο Άγιος Σπυρίδωνας, του οποίου τις ευχές και τη μεσιτεία στον Κύριο να έχουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 00:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΨΗΛΕ
ΘΑΥΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΟΣΜΩΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΕΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡ-ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΥΜΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ ΚΙ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ .... ΤΑΜΑΤΑ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 09:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπραβο ψηλε..πολυ ωραια προσεγγιση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 10:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε συμφωνα με αυτη την τοποθετηση τα παντα ειναι θαυμα γιατι
quote:
Γιατί θαύμα δεν είναι το ανεξήγητο, αλλά η επέμβαση του Θεού στα κτιστά.

και οπως εχεις γραψει ποιο πριν

quote:
ο Θεός που βρίσκεται ΠΑΝΤΑ πίσω από κάθε φυσικό φαινόμενο,

ετσι θαυμα ειναι η εκρηξη ενος ηφαιστιου,θαυμα ειναι η γεννηση ενος παιδιου,θαυμα ειναι η αναπνοη,θαυμα ειναι ο θανατος,θαυμα ειναι ο κεραυνος,θαυμα ειναιο εναμοστροβηλος,θαυμα ειναιη θαλασσοταραχη,θαυμα ειναι καλοκαιρια μεσα στον χειμωνα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 10:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξαφνικά βλέπω ότι έχει ποστάρει ο Ψηλός στην κατηγορία ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, και αναρωτιέμαι: Μήπως θα ομιλεί για κανένα δωεδεκάκλωνο DNA, για τίποτα ψεκασμούς chemtrails ή για την μαγεία των πόλεων??
Τζίφος...Αγιος Σπυρίδωνας κύριοι, το μυρίστηκε ο Ψηλός σαν καλό λαγωνικό και είπε να μας πει τις απόψεις τις ΟΟΔΕ.

Καλά όλα αυτά που γράφει η ΟΟΔΕ και μας μετέφερες εσύ, θα ήταν πολύ ωραία να τα ακούγαμε και σε μια φιλοσοφική συνάντηση αλλά έχω απορίες και προβληματισμούς....

Κατ'αρχήν σε λεξικά η λέξη θαύμα αναφέρεται σε κάτι μη φυσικό, σε κάτι καταπληκτικο, ανέλπιστο, πολύ ομορφο κτλ...Αλλάζει δηλαδή η έννοιά της ανάλογα με τα συμφραζόμενα και την περίπτωση.


Με βάση τους παραπάνω ορισμούς λοιπόν διαπιστώνουμε ότι:

Θαύμα είναι π.χ. να χάνει μια ομάδα με 3-0, να ισοφαρίζει σε 3-3 και να παίρνει το champions league.

Θαύμα είναι να πιάσεις το lotto και να είσαι ο μοναδικός που θα πάρει τα εκατομύρια της ζωής του.(πολύ μικρη πιθανότητα)

Θαύμα είναι να εξαφανίζεις μνημεία και τρένα όπως ο Κόπερφιλντ(ρε μπας και είναι ο Θεός?)

Θαύμα είναι στην Αθήνα των 5 εκατομμυρίων να συναντήσεις ένα φίλο σου τυχαία στο δρόμο(ή μήπως κάποια περίεργη δύναμη σας ώθησε να συναντηθείτε?)

Θαύμα είναι επίσης όπως είπες και η απροσδόκητη θεραπεία/ανάρρωση ενός ανθρώπου που στατιστικά ήταν πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό.

Επομένως με τις διάφορες έννοιες του θαυματος, μπορούμε να αναφερθούμε σε πολλές περιπτώσεις εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.
Αρκούν όμως αυτά για να αποδείξουν την παρέμβαση του Θεού στα "κτιστά"(επίτηδες το βάζω σε εισαγωγικά)???
Και πως γνωρίζουμε ότι η απροσδόκητη ίαση ενός ανθρώπου οφείλεται στην παρέμβαση του Θεού της χριστιανικής πίστης? Πώς γνωρίζουμε ότι δεν παρενέβη ο Ασκληπιός π.χ.??

Εγώ θα θεωρούσα θαύμα τα παρακάτω:

1)Την ώρα που σηκώνεται το τσουνάμι και πολλές ζωές θα χαθούν, ξαφνικά μια δύναμη το συγκρατεί και το στέλνει από εκεί που ήρθε.
2)Την ώρα ενός ισχυρού σεισμού, κάποια σπίτια με ανθρωπους καταρρέουν, αλλά ξαφνικά μια δύναμη τα συγκρατεί και τα βάζει ξανά στις θέσεις τους.

Γιατί ποτέ δεν έχουμε δει ένα τέτοιο θαύμα να λαμβάνει χώρα, αλλά αντιθετα βλπεπουμε θαύματα εφετζίδικα, όπως να αναβουν λαμπάδες, να μοσκοβολάνε λείψανα αγίων με άρωμα Folie Folie και τα σχετικά??

Συμπέρασμα:Ο ρόλος των διαφόρων θαυμάτων που εμφανίζονται στις θρησκείες είναι να τονώσει την πίστη των οπαδών τους. Διότι ο άνθρωπος για να μπορέσει να μείνει στους κόλπους της θρησκείας του χρειάζεται να βλέπει κάποιες "χειροπιαστές" αποδείξεις ότι ο Θεός του υπάρχει και επεμβαίνει. Αλλιώς, η πίστη του μπορεί και να κλονιστεί. Φυσικά το γνωρίζουν καλά αυτό οι σχετικοί θαυματοπλάστες και παίζουν καλά το ρόλο τους.

Απόδειξη για τον παραπάνω ισχυρισμό μου είναι π.χ. όλοι αυτοί που πάνε στην Παναγιά της Τήνου για να βιώσουν ένα θαύμα. Και σε άλλες θρησκείες συμβαίνουν παρόμοια περιστατικά βέβαια. Παράδειγμα τέτοιας συμπεριφοράς έχεις δώσει κι εσύ αγαπητέ Ψηλέ με την άποψή σου ότι π.χ. με τον Βησσαρίωνα κάτι περίεργο παίζει. Δηλαδή προσπαθείς να παρουσιάσεις κάτι ως "θαυματουργό" για να ενισχύσεις την άποψή σου περί αλήθειας της χριστιανικής θρησκείας. No offence...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 03:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απάντηση στα γρήγορα στον Agnostic

Γιατί βρε Agnostic, τι σε πείραξε που πείρα τα στοιχεία από την ΟΟΔΕ?
Μήπως πρόκειται για κατηγορητήριο; Μήπως πρόκειται για παράθεση ιστορικών στοιχείων;;
Γιατί με προκαλείς;;

Είναι μήπως καλύτερο να πετάξουμε στο τραπέζι ιδέες και απόψεις που ευκαιριακά, πολλοί από εμάς, έχουμε σχηματίσει και τις προσκυνάμε ως αξιώματα;

Αν δεν επιτρέπεται να παρουσιάσουμε την άποψη περί θαύματος, από μια Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας, σε ένα θέμα που κεντρικό σημείο της είναι το θαύμα, τότε ποιοι θα ήταν οι καταλληλότεροι να μας "χαρίσουν" την άποψή τους;; Μήπως οι hellenicreligion;;;;;;;;

Θεωρώ πως σε αυτό εδώ το θέμα μπορεί να γίνει ωραία συζήτηση. Ελπίζω έτσι να γίνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 03:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'ρχήν Ψηλέ την γνώμη μου για το site www.hellenicreligion.com την ξέρεις. Αν δεν την θυμάσαι μπορείς να ανατρέξεις στο τόπικ "Ελληνική Θρησκεία" στα νέα μέσα από το διεθνές internet. Πάμε παρακάτω.

Μα δεν με πείραξε που πήρες τα στοιχεία από την ΟΟΔΕ. Ολοι παίρνουμε τα στοιχεία μας από κάπου. Θα διαφωνήσω όμως στο ότι μια ομάδα δογματικής έρευνας είναι η καταλληλότερη για να μας δώσει την έννοια του θαύματος. Ο καθένας μας μπορεί να το ερμηνεύσει όπως νομίζει αρκεί να έχει μια επαρκή τεκμηρίωση. Εγώ τοποθετήθηκα καθαρά και ξάστερα για την έννοια του θαύματος και τους λόγους για τους οποίους συμβαίνουν αυτά στις θρησκείες.

Εντομεταξύ έτυχε πρόσφατα να διαβάσω ένα άρθρο της ΟΟΔΕ στο οποίο ουσιαστικά με φωτογραφίζει!!!!
Πρόσεξε τι λένε!!!

"Αθεϊστικοί παραλογισμοί"

5. Δράκοι και ροζ ελέφαντες

"Επειδή οι άθεοι εκτίθενται όταν τους λέμε ότι είναι θρησκεία το να αποφαίνονται με βεβαιότητα στην ανυπαρξία τού Θεού χωρίς αποδείξεις, υιοθετούν άλλες μεθόδους, καθαρά αποπροσανατολιστικές, για να στηρίξουν τις απόψεις τους. Μιλάνε για ροζ ελέφαντες, δράκους και... κοκκινοσκουφίτσες!"

Από

http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/a8eism5.htm

Δεν είναι απίστευτο πώς με φακελλώσανε έτσι???
Βέβαια μπερδέψανε λίγο την απόχρωση και από φούξια το πήγανε στο πιο ελαφρύ ροζ, αλλά δεν βαριέσαι

Στο συγκεκριμένο άρθρο λέει παρακάτω το εξής

"Η αθεϊστική αυτή σοφιστεία, αποτελεί κλασική περίπτωση ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΟΣ για δημιουργία εντυπώσεων. ΕΠΙΛΕΓΕΙ ο άθεος ως παράδειγμα τους «δράκους» και τους «ιπτάμενους ρινόκερους», επιλέγει δηλαδή κάτι, που ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,"

Απαντώ:
Στη γη μπορεί να μην υπάρχουν δράκοι, ιπτάμενοι ρινόκεροι ή και ροζ ελέφαντες...όμως ποιος τους μίλησε μόνο για την γή??? Που ξέρουν ότι εξ'ορισμού δεν υπάρχουν σε κάποιον άλλον από τους αμέτρητους γαλαξίες του αχανούς σύμπαντος?? Χεχε!!

Ομως για να μην ξεφευγουμε από το τόπικ, έχω δώσει παραπάνω τεκμηριωμένη απάντηση για τα θαύματα. Αν είναι σχολίασέ την. Και μια ερώτηση.
Χρειάζεσαι θαύματα για να πιστέψεις?? Πιστεύεις πως η πίστη σου θα ήταν η ίδια αν δεν σου παρουσίαζε η εκκλησία τα διάφορα γνωστά της "θαύματα"??
Κουβέντα κάνουμε εννοείται..


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellou
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stellou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
proswpika pistevw sto pisteve kai mi ereuna. Einai magiko na pistevoume se pragmata anwtera apo tin an8rwpini logiki kai dinami. Opws ipe omws o Swkratis o an8rwpos f8onei otidipote ipervainei ti diki tou dinami enw anagnwrizei auto pou estw kai kata ena meros tou ine kator8oto apo auton..

filakia xxxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 18:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Stellou, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς οι οποίοι δυσχεραίνουν την ανάγνωση των μηνυμάτων μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 11:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα γιορτάζει αυτός ο μεγάλος Άγιος.

Είθε η χάρη και η ευλογία του Αγίου Σπυρίδωνα να μας σκεπάζει όλους μας!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 16:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο χτες γινεται χαμος στη κερκυρα!!!!
μακαρι να ημουν εκει..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1640625
Maintained by Digital Alchemy