ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η έννοια της Πραγματικότητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 00:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΨΥΧΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Λοιπόν, έχουμε και λέμε
Έστω ότι ΣΚΟΠΟΣ μας είναι να ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Ο έξω κόσμος φθάνει σε μας μέσω του νου μας άρα:
Αντίληψη = Σκέψη
Αυτό που προβάλεται στο νου μας δεν είναι η πραγματικότητα, άρα:
Σκέψη = Περιγραφή
Αν Αντίληψη = Σκέψη <=> Αντίληψη = Περιγραφή <=> Αντίληψη = Ψευδής διότι: Περιγραφή >< Πραγματικότητα (>< = διάφορη)
Η περιγραφή είναι απλώς ένας τρόπος ερμηνείας της αντίληψης, και:

Περιγραφή = Ερμηνεία = Παραδοχή = Ετικέτα

Και εδώ έχουμε την πρώτη εφαρμόσιμη εξίσωση:

Περιγραφή + (μείον Περιγραφή) = 0 (εξουδετέρωση σκέψης) = ΚΕΝΟ
που σημαίνει αντίληψη αυτού που υπάρχει χωρίς ερμηνεία του

Συνεχίζουμε

Αν Αντίληψη = Περιγραφή <=> Σκέψη >< Πραγματικότητα

Τότε, λαμβανομένου υπόψη ότι η κάθε σκέψη έλκει συγγενείς της σκέψεις (αυτά που λέμε συνειρμούς - αυτή η χρήσιμη λειτουργία της βάσης δεδομένων του εγκεφάλου) συμπεραίνουμε ότι:

ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΣΚΕΨΗ (Απαρατήρητη) => Εμπλοκή σε ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ
(Όνειρο, Αυταπάτη, Υποκειμενική πραγματικότητα) και
ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ <=> ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Ο εσωτερικός διάλογος είναι ένας εικονικός τρόπος ζωής της ζωής, ζωή σε "άσκηση επί χάρτου" που επιφέρει βαθιά ταύτιση με τον φανταστικό εαυτό μας - τη φαντασία που έχουμε για τον εαυτό μας.

Άρα:
Εσωτερικός Διάλογος <=> Συναισθηματική Εμπλοκή
αλλά επίσης,
Συναισθηματική Εμπλοκή <=> Απώλεια Ενέργειας άρα και
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ <=> ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ => ΒΑΘΥΤΕΡΗ ΕΜΠΛΟΚΗ (Πάει αυτός ζει στον κόσμο του)
έτσι,
ΒΑΘΕΙΑ ΕΜΠΛΟΚΗ <=> ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ <=> ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (αυτού που αρχικά βάλαμε για να αντιληφθούμε την πραγματικότητα)

Όμως αυτή η διαδικασία δημιουργεί μια ΕΡΩΤΗΣΗ η οποία προκαλεί μια νέα ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ η οποία ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ οδηγεί σε μια νέα ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ οδηγεί σε ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ από την ΕΡΜΗΝΕΙΑ της ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ και στη σαφή διαφοροποίηση μεταξύ του ΣΚΕΠΤΕΣΘΑΙ και του ΥΠΑΡΧΕΙΝ.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ
--------------
1) ΔΕΝ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΕ ΣΚΟΤΑΔΙ, ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ

2) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΛΗΞΗΣ, Η ΠΛΗΞΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ

3) Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΓΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΣΚΕΨΗΣ ΩΣ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 12:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

THA BW STON PEIRASMO NA DIAFONISW ME 2 POLY KALOUS FILOUS EDW STO FOROUM.

ME TON FILO ananasss O OPOIOS PISTEYEI SE MIA KAI MONADIKH PRAGMATIKOTHTA.

ALHTHEIA FILE MOU EXEIS POTE NIOSEI PWS AYTA POU BLEPEIS AYTH H PRAGMATIKOTHTA DEN EINAI ETSI ?????
GIATI FILE MOU MHN XEHNAS PWS MERIKA PRAGMATA DEN TA BLEPOUME MONO ME TA MATIA MAS ALLA TA AGGIZOUME ME THN PSYXH MAS KAI TOTE ISWS NA EINAI POLY DIAFORETIKA.

(GNWMH MOU BEBAIA EINAI).

FILE aenaongr KANEIS MIA POLY KALH PAROUSIASH MHXANISTIKHS ADILIPSHS PERI PRAGMATIKOTHTAS.
(PSYXOMATHIMATIKA)

ALLA PISTEYEIS PWS ME AYTON TO TROPO KALE MOU FILE PWS LYNEIS TO PROBLHMA THS PRAGMATIKOTHTAS ??????????? OXI BEBAIA.

ALLA THA SYMFONISW A P O L Y T A ME TO


quote:
ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ
--------------
1) ΔΕΝ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΕ ΣΚΟΤΑΔΙ, ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ

2) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΛΗΞΗΣ, Η ΠΛΗΞΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ

3) Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΓΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΣΚΕΨΗΣ ΩΣ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ


EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 13:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όοοοχι βρε AVATARGR!!!
Σε καμμία περίπτωση δεν πιστεύω αυτό που κατάλαβες, και συμφωνώ πως ο καθένας με τα μάτια της ψυχής του αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τα πράγματα!
Ίσως επειδή το μήνυμά μου ήταν λακωνικό, δεν ήταν και κατανοητό.
Πιστεύω λοιπόν πως υπάρχουν ΔΥΟ πραγματικότητες: Η Αντικειμενική Πραγματικότητα και η Υποκειμενική Πραγματικότητα.
Και για να το επεξηγήσω λίγο:
Η οθόνη που βλέπω μπροστά μου είναι μια "αντικειμενική" πραγματικότητα. Εκ των πραγμάτων. Ο τρόπος όμως που την βλέπω είναι η "υποκειμενική" μου πραγματικότητα...
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...

Παρά ταύτα όμως, η πραγματικότητα είναι πραγματικότητα: Δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι μπροστά μου βρίσκεται μια... οθόνη.
Ο τρόπος αντίληψης είναι αυτός που διαφοροποιεί τα πράγματα (την πραγματικότητα)...

Το είπα όσο πιο απλά μπορούσα!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 14:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KAI PALI GEIA SAS.

FILE ananasss DEN THELW NA ME PERASEIS SAN AGENH KAI POLY PERISOTERO DEN THELW NA SE PROSVALW ME OPOIODIPOTE TROPO.
APLA THN GNWMH MOU EIPA.
EAN NOMIZEIS PWS SE PROSVALA SOU ZHTW SYGNWMH.

ALLA MIA KAI ANEFERES PWS EXEIS BROSTA SOU OTHONH EGW AYTHN THN STIGMH POU SOU GRAFW DEN BLEPW OTHONH.
VLEPW ENA MESW EPIKOINONIAS ... VLEPW MIA ONDOTHTA TON FILO ananasss
ME TON OPOIO BORW NA SYNOMILW.

OPWS KATALABES FILE MOU TORA ESENA BLEPW KAI OXI THN OTHONH..

GIA AYTO SOU ANEFERA PWS THA PREPEI NA VLEPOUME KAI NA NIOTHOUME
OTI YPARXEI GYRO MAS .... OLES TYXWN TIS PRAGMATIKOTHTES.
PRAGMATIKH H OTHONH BOROSTA SOU KAI BROSTA MOU ... ALLA AS DOUME KAI PISW APO THN OTHONH.

NOMIZW PWS SOU XEDIALINA TON TROPO POU BLEPW THN PRAGMATIKOTHTA H TIS PRAGMATIKOTHTES.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 14:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε συ...
Φυσικά και δεν προσβλήθηκα!!! Αλοίμονο!
Να ξέρεις πάντως πως θαρρώ το ίδιο πράγμα λέμε

Πάντα φιλικά

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sas
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 21:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και ο ορος πραγματικοτητα ειναι πολυ "γενικος",και ευκολα μπορουμε να βγουμε εκτος θεματος......παρολα αυτα η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πραγματικοτητα ειναι οτι αντιλαμβανεται απο τα ερεθισματα και με την επεξεργασια αυτων,ο εγκεφαλος ως πραγματικοτητα................
η ταινια "matrix" μας το εδειξε μεναν απλοικο και λαϊκο τροπο........
στο τρισδιαστατο συμπαν που ζουμε,με την υπαρχουσα αναπτυξη του εγκεφαλου μας,και την εκπαιδευση που εχει "δεχτει" εχουμε μια αλφα πραγματικοτητα..................
αν καποια απο τις παραπανω παραμετρους αλλαξει: θα εχουμε μια αλλη "πραγματικοτητα".Π.Χ. αλλη η πραγματικοτητα σενα 5σδιαστατο συμπαν,αλλη η πραγματικοτητα οταν αλλαξουμε τα ερεθισματα προς τον εγκεφαλο.........,αλλη η πραγματικοτητα σεναν ανεπτυγμενο εγκεφαλο που χρησιμοποιει το 67% των δυνατοτητων του,και αλλη οταν χρησιμοποιει το 1%.......,αλλη αντιληψη πραγματικοτητας σεναν εγκεφαλο καλιεργημενο,και αλλη σε εναν απαιδευτο..........
ελπιζω να μη σας κουρασα.................
(συμφωνω με ολους τους συνομιλητες)
και ισως τελικα, ολα ειναι θεμα εξελιξης,
DNA(;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 22:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέμα αντίληψης...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 22:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπέρα όλοι,

το προηγούμενο μήνυμα που έγραψα το έγραψα πολύ κουρασμένος, μετά από 14 ώρες δουλειά, sorry για το μπέρδεμα AvatarGR, είχα τη χιουμοριστική διάθεση να "κλείσω" το θέμα με ...αποδείξεις (άν είναι δυνατόν). Σήμερα που το ξαναδιάβασα μπερδεύτηκα και ο ίδιος, βλέπω πως μπορούσα να πω περισσότερα με πολύ απλούστερα λόγια.

Ο Castaneda έλεγε κάτι καλό, ότι η πραγματικότητα καθορίζεται από την κρίσιμη μάζα - την κοινή συναίνεση - μια "συμφωνία" της ανθρωπότητας για το τι είναι πραγματικότητα, ποιοί νόμοι την διέπουν και με ποιό συγκεκριμένο τρόπο την αντιλαμβανόμαστε.

Θέμα ορολογίας...

Είμαστε σκλάβοι σ' αυτό που σκεπτόμαστε
αλυσσοδεμένοι στις πεποιθήσεις μας


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 09:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHMERA SAS.

NOMIZW PWS EXOUME FTASEI SE KAPOIO SHMEIO POU SYMFONOUME SE MIA MEGALH BASH PERI PRAGMATIKOTHTAS.

OPWS KAI PEPITHISH MAS EINAI PWS PREPEI NA XEFHGOUME APO AYTO POU EGRAPSE O KALOS FILOS AENAONGR

quote:
Είμαστε σκλάβοι σ' αυτό που σκεπτόμαστε
αλυσσοδεμένοι στις πεποιθήσεις μας

PWS PREPEI NA SPASOUME KAPOIES ALYSIDES KAI KAPOIOUS FRAGMOUS.

EYXARISTW FILOI MOU

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 23:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ωραία, όποιος δεν θέλει να γράψει για την πραγματικότητα ας γράψει για κάτι ...εξωπραγματικό!

Τι δεν είναι πραγματικό;

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 10:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχουν σύμπαντα παράλληλα με το δικό μας ...άρα πραγματικότητες παράλληλες με την δικιά μας. Το θέμα είναι που συντονίζεται και τι ζητά ο καθένας.
Για έναν εσωτεριστή πραγματικότητα (ζωή) είναι οτιδήποτε τον εξελίσει και τον οδηγεί στη απελευθέρωση. Τα άλλα είναι απλή ανακύκλωση φθαρτών στοιχείων με σκοπό την συντήρηση του σκηνικού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 10:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΕΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧW ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.


quote:
Για έναν εσωτεριστή πραγματικότητα (ζωή) είναι οτιδήποτε τον εξελίσει και τον οδηγεί στη απελευθέρωση. Τα άλλα είναι απλή ανακύκλωση φθαρτών στοιχείων με σκοπό την συντήρηση του σκηνικού.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΩΝ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΚΟΠΟΣ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤE ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΕΟΝ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 23:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας ...
συμφωνω με ολα οσα εχουν περασει λιγο ή πολυ και θα ηθελα απλα να συμπληρωσω μια σκεψη που κανω εδω και καιρο και που με οδηγει στο οτι δεν υπαρχει πραγματικοτητα οπως δεν υπαρχει και χρονος
αυτο που εγω θεωρω πραγματικοτητα με α χαρακτηριστικα δεν ειναι για καποιον αλλο μιας και αυτος το ιδιο πραγμα το θεωρει πραγματικοτητα ισως αλλα με α+1 ή α-1 χαρακτηριστηκα
πχ το κοκκινο χρωμα ειναι πολυ πιθανο κανεις μας να μη το βλεπει ιδιο ακριβως και το ξεκιναω συκγρινοντας το κοκκινο το δικο μου με το κοκκινο ενος που φοραει γυαλια ειναι κατα κατι τοσο δα διαφορετικο αρα η πραγματικοτητα η δικη μου με τη δικη του ειναι διαφορερικη τι ιδιο ισχυει για ενα αντικειμενο ενα αυτοκινητο αλιως το βλεπω εγω που ειμαι 1.70 και αλλιως καποιος που ειναι 2.10 !!! αλλιως αντιλαμβανομαι το χωρο οταν μπαινω μεσα εγω και αλλιως καποιος αλλως
και συνεχειζω με ενα παραδειγμα με το αυτοκινητο μου που ειναι ενα Φιατ Μπραβο και γενικος ενιωθα πολυ ανετα στη θεση του οδηγου τοσο που καποιες φορες πιστευα οτι ηταν μεγαλο για μενα ωσπου μια μερα ενας φιλος εχει χτυπησει το ποδι του και τον παω σπιτι του με το αυτοκινητο του μια Μερσεντες 500 μοντελο 70!!! δεν κρατησε πανω απο 10 λεπτα η διαδρομη και η επιστροφη σπιτι μου οταν μπηκα στο αμαξι μου ξαφνικα ενιωσα οτι ΔΕΝ ΧΩΡΑΩ οτι με καταπιεζει και οτι ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ !!!!
Τι εγινε ? μαζεψε αυτο ? μεγαλωσα εγω ? ΑΛΛΑΞΕ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ???

ενα δευτερο που παρατηρησα προχτες ηταν οτι ειχα ελαφρως ανοιχτο το παραθυρο του αυτοκινητου και εβρεχε οπως ειχα το χερι στη πορτα μπαιναν μεσα πολυ μικρες σταγονες νερου κοματια απο τις σταγονες που χτυπουσαν στο τζαμι , δεν το εχω αντιληφθει αλλα νιωθω το χερι μου κατι να το τσιμπαει και οτι ειναι μουδιασμενο !!! αυτη τη απαντηση εδωσε ο εγκεφαλος μου βασει των αισθησεων , κουνοντας το χερι μου ανακαλυπτω οτι δεν εχει τιποτα δεν εχει μουδιασει και απλα ειχε μερικα σταγονιδια πανω του !!! Τι ειχε συμβει ? το μυαλο εκανε λαθος ? η πραγματικοτητα μου ηταν λαθος ?

ισως φαινονται απλοηκα τα παραδειγματα αυτα αλλα μεσα απο αρκετα τετοια γεγονοτα που καποια τα προκαλω πλεον και εγω ανακαλυπτω οτι αυτο που ξερω και αναγνωριζω ή νιωθω ως πραγματικοτητα "ΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!! δεν υπαρχει"

Αν μπορουσαμε να καναμε ενα Format το μυαλο μας και τα οσα εχει καταγραψει , αλλα και τους τροπους με τα οποια εχει μαθει να καταγραφει και αρχιζαμε εξαρχης τοτε ισως βλεπαμε και νιωθαμε πραγματικα το κοσμο γυρω μας. Εχουμε μαθει να βλεπουμε να νιωθουμε να αντιλαμβανομαστε λαθος τοσο με το σωμα οσο και με τη ψυχη με αποτελεσμα να οδηγουμαστε σε λαθος συνεχως και το ενα φερνει το αλλο.

Ισως ... ισως παλι οχι ... ισως ναι ... ισως !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΚΙΤΚΑΤ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΔΗΛΑΔΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΑ.
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 12:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κιτκατ είναι πολύ σπουδαίο πως το πρόσεξες στη ΖΩΗ αυτό με τα αυτοκίνητα και τη βροχή, το πως αντιδρά και σκέφτεται ο εγκέφαλος, το πόσο ο ΕΑΥΤΟΣ ταυτίζεται με τις εμπειρίες…και τι θεωρεί πραγματικό και αληθινό, όταν στην ΟΥΣΙΑ…. ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,… δεν είναι τίποτα άλλο από το ΠΑΡΕΛΘΟΝ…που τις περισσότερες φορές παίρνει μέρος στο ΠΑΡΟΝ, σαν αντίδραση, γνώση, σύγκριση, σκέψη….

Έχεις κοιτάξει μια όμορφη γυναίκα, χωρίς το μυαλό σου….

Φιλε αβαταρGR…οταν λες

quote:
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟ.

Δεν γίνεσαι με τη σειρά σου απόλυτος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 14:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΑ
ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ???????????

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΛΕΧΕΙΣ....
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΗ....

ΕΙΠΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ....
(ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ
ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ)

ΤΟΡΑ ΕΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΧΘΩ
ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 15:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AvatarGR….

Δεν σε κατηγόρησα, απλά εστιάζω την ΠΡΟΣΟΧΗ σε ότι γράφεται….γιατί πολλές ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ….και μετά περνιόνται για ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ…. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ…Δεν έρχεται σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ…και αυτό το βρισκουμε στον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ? Έπεσε σε αντίθεση ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ, η το ΠΑΝΤΑ ΡΕΕΙ αναφέρεται στο ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ και στο ΧΡΟΝΟ ΤΟΠΟ?

Στο ΤΙΠΟΤΑ…κόλλησα!

Κάποιος συγγραφέας βιβλίων έγγραψε σε ένα από αυτά πως ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ήρθε από την ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ. Όταν ερωτήθηκε από άλλους πως το ξέρει, είπε πως έχει τις πληροφορίες του μα δεν μπορεί να τις αποκαλύψει! Σε κάποιον άλλο απάντησε πως αυτό που υποστηρίζει είναι βάσιμο, μα και πως ούτε ο άλλος μπορεί να αποδείξει πως δεν ήρθε από την ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ. Κάποιος τότε τον ερώτησε, μιας και γνώριζε το έργο του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, μα καλά, άμα ήρθε από εκεί πέρα, πως καιεγραψε λάθος τις κινήσεις των ΠΛΑΝΗΤΩΝ? Δεν φοβήθηκε μην πέσει πάνω σε κανένα?
Βέβαια ο συγγραφέας για ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ δεν ξαναμίλησε, δεν έπαψε να υποστηρίζει…άλλα πράγματα, μα όποιος είχε ΜΥΑΛΟ, ΝΟΗΣΗ….απλά δεν ξανά ασχολήθηκε.

Έτσι έχουν γραφεί πάρα πολλές ΑΡΛΟΥΒΕΣ ανά τον καιρό, και καλούμαστε να μην τις τρώμε, ακόμα και μέσα στα ΙΕΡΑ, και ΣΟΦΑ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΑ!!!!.... διαφορετικά γεννιέται η ΧΑΖΟ ΠΟΛΥΜΑΘΕΙΑ…οι ΧΑΖΟ ΠΡΟΛΥΨΕΙΣ και τα ΧΑΖΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!


Το επίπεδο εδώ μέσα είναι αρκετά καλό, αν παραφέρομε ζητώ συγνώμη, έχω και εγώ τα ελαττώματα μου *(σπάζω καρύδια…!…)μα όχι κακή πρόθεση!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/12/2002 15:52:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 08:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΥΝΧΡΟΝΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΗ
Η ΜΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΓΡΙΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΤΙ

quote:
Κάποιος συγγραφέας βιβλίων έγγραψε σε ένα από αυτά πως ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ήρθε από την ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ

ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ.
ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΟΤΕ ΤΕΤΙΑ ΟΥΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΑΝΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΓΓΑΛΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 12:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AvatarGR αν θέλεις σε παρακαλώ , διευκρίνισε τις έννοιες,

ΘΕΟΣ,
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ,

είναι Α Σχετικές, η Β Απόλυτες?

Αν Α…, ξέχασε ότι έγραψα.... και Συχώρα την αγνοια μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 14:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΟΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ
ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΟΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ FORUMS.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΥΚΡΙΝΙΣΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΓΝΟΙΑ.

ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ
ΕΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΑ. (ΤΟ ΕΝ )
ΤΟ ΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΩΣ ΘΕΟΣ.
ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΘΕΟΣ = ΕΝΑ = ΑΠΟΛΥΤΟ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ. (ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΜΑΤΑ)

ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΟΠΟΥ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ
ΤΑ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.

ΕΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 22:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άσχετο με το θέμα, αλλά θέλω να ευχαριστήσω τον AvatarGR που γράφει επιτέλους με ελληνικούς χαρακτήρες

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2002, 13:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα με απασχολούσε το ερώτημα για το "τι είναι η πραγματικότητα".
Και μάλιστα αν θέλουμε να παίξουμε με τις λέξεις για το "τι πραγματικά είναι η πραγματικότητα".
Τώρα πια νομίζω ότι καταλήγω ότι η πραγματικότητα είναι μόνο μία.
Δεν μπορεί να χωριστεί σε αντικειμενική και υποκειμενική, γιατί απλά είναι μία. Απλά η αντίληψή μας για την πραγματικότητα αλλάζει συνεχώς, βάσει των βιωμάτων μας, των συναισθημάτων μας και των δυνατοτήτων που έχουν οι αισθήσεις μας.
Ένα πολύ καλό παράδειγμα για το τι εννοώ είναι το topic http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=625, που πολύ όμορφα μας έδωσε ο notis29.
Μπορούμε να αντιληφθούμε κάθε φορά ένα κομμάτι (απειροελάχιστο) της πραγματικότητας, γιατί σαν όντα έχουμε περιορισμένα όρια (όσο αφορά τον υλικό κόσμο). Βλέπω τη σελήνη κάθε βράδυ, αλλά μόνο ένα κομμάτι της. Την υπόλοιπη σελήνη, δεν μπορώ να την αντιληφθώ, είναι τμήμα όμως της πραγματικότητας.
Πραγματικότητα πιστεύω ότι είναι τα πάντα. Όλα όσα μπορώ να αντιληφθώ και όλα όσα δεν μπορώ να αντιληφθώ.
Ξέρω ότι ο παραπάνω ορισμός δε βοηθά καθόλου. Δεν μπορώ όμως να σκεφτώ τίποτα καλύτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 21:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ορισμός της πραγματικότητας .Μάλιστα. Εδώ κλατάρισε και η κβαντική φυσική ακόμη και άρχισε τα τρεκλίσματα (βλέπε Αρχή της απροσδιοριστίας- συνθήκη της Κοπενχάγης).
Τον λόγο τώρα έχει η ελληνική φιλοσοφία ως μη φοβούμενη το χάος .
Πραγματικότητα λοιπόν είναι οτιδήποτε βρισκεται εν τάξει ως προς το άπειρο .
Τόσο απλά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 23:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Πραγματικότητα λοιπόν είναι οτιδήποτε βρισκεται εν τάξει ως προς το άπειρο ...

εν "τάξει" με ποιούς κανόνες;

ξέρουμε ότι το χάος γεννά τάξη αλλά με ποιό τρόπο;

μήπως ο παρατηρητής είναι ο κανόνας, η αυθαίρετη (χμ... όχι και τόσο) "άποψη" του παρατηρητή. Είναι αυτό η πραγματικότητα;

και το μή δυνάμενο να παρατηρηθεί; είναι μη-υπάρχον;
ή εν δυνάμει υπάρχον; ή ανεκδήλωτη πραγματικότητα;


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνίδας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 17:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνίδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ φίλε
όπως μπορείς να δεις στο τόπικ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=465
δεν μπορώ να απαντήσω στο γιατί ,αλλά μπορώ να κάνω εικασίες για το πως .
Τι μπορεί να είναι αυτό το οποίο έχει την δυνατότητα να είναι εν τάξει ως προς το άπειρο ?
Μπορεί να είναι μια κλασματομορφή της οποίας κάθε συνάρτηση-στοιχείο οφείλει να αναδημιουργεί το άπειρο , ως προς την χαοτική του δομή ( δηλαδή ασυνεχώς) και ως σύνολο να καταφέρνει να αναπαράγεται μέσα από αυτό ,δίνοντας την απεικόνιση μιας πραγματικότητας ,άπειρης μεν ως προς το πλήθος των στοιχείων , τακτής (προβλέψιμης)δε ως προς την θέση των στοιχείων αυτών .
Μην σε απασχολεί ο όρος ανεκδήλωτη πραγματικότητα , διότι δεν υφίσταται. Η πραγματικότητα που αναπαράγεται από την θεμελειώδη κλασματομορφή , είναι ήδη ένα απειροσύνολο . Νομίζεις ότι θα μπορούσε να λείπει κάτι μέσα από την έννοια του απεiροσυνόλου ?
φιλικά

""βάλε στόχους μικρούς αν θες να ευτυχίσεις ,βάλε στόχους μεγάλους για να παραμείνεις νέος""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 19:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File aenaongr tha thela na sou kano mia erotisi to soma sou giati leitorgei armonika se olo auto to xaos mipos ftaei to dna mas?An omos den leitourgei armonika skepsou to logo gia ton opoio den leitourgei....
Filika

An den anakalipseis prota ton euato sou pos tha anakalipseis tin upoloipi dimiourgia?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 22:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

File aenaongr tha thela na sou kano mia erotisi to soma sou giati leitorgei armonika se olo auto to xaos mipos ftaei to dna mas?An omos den leitourgei armonika skepsou to logo gia ton opoio den leitourgei....
Filika
An den anakalipseis prota ton euato sou pos tha anakalipseis tin upoloipi dimiourgia?

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι κάνει ή πως το κάνει το σώμα μου - φαίνεται πάντως πως τα καταφέρνει κάπως.

Το DNA είναι το σχέδιο, όχι η ενέργεια με την οποία γίνονται οι διεργασίες στο σώμα μας. Ίσως μάλιστα να είναι απλώς και μόνο το "αποτύπωμα" το ίχνος αυτής της δραστηριότητας, με τον μοναδικό τρόπο που αυτή επιτελείται σε κάθε συγκεκριμένο οργανισμό. Η ζωτική δύναμη δεν εδράζει στο DNA. Κάθε κύτταρο είναι ένας κόσμος από μόνο του και λειτουργεί σε αρμονική συνεργασία με ένα ολόκληρο σύμπαν κυττάρων και έχουμε αυτή τη ευφυή οργάνωση που εκτείνεται από το μικρόκοσμο μέχρι το άπειρο.

Δεν νομίζω πως η απάντηση βρίσκεται στις τρεις διαστάσεις. Υπάρχει κάτι που τα κινεί όλα και σίγουρα δεν είναι το DNA. Το αρχικό σχέδιο βρίσκεται αλλού - η σκιά του μόνο αντικατοπτρίζεται στο DNA.

Με το τελευταίο συμφωνώ ασφαλώς.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 04:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File aenaongr to dna to anafera eironikaalla den peirazei pano kato tin epiases tin apantisi elpizo na se kalipsa kapos


Den uparxoun apostaseis ston kosmo ton kutaron ola einai enomena.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 19:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος βαριέται να διαβάσει αυτά που έχω γράψει μπορεί να αναφερθεί κατευθείαν στο αγαπημένο μου απόφθεγμα

Φίλε Oculatis Abis πραγματικότητα για εμένα είναι ότι αισθάνομαι με την πλήρη αίσθηση της εσωτερικής σιγουριάς. Μπορεί να βλέπω μία κότα (υπάρχει ένα καταπληκτικό FORUM για κότες-ψάξτε το) αλλά να νοιώθω ότι δεν είναι απλά μια κότα. Αυτή για εμένα είναι η πραγματικότητα.
Για τους άλλους, τους συνηθισμένους (δυστυχώς!!!) ανθρώπους είναι οτιδήποτε υλικό και αντιληπτό από τις πέντε αισθήσεις υπάρχει. Το πιάνουν, το βλέπουν -συμπέρασμα τους: υπάρχει και είναι μόνο αυτό που βλέπω και αντιλαμβάνομαι-.
Η πραγματικότητα είναι ίσως όντος αυτό που αντιλαμβάνονται αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ένας κρυσταλος φαίνεται ότι είναι ένας κρύσταλος και είναι ένας κρύσταλος. Μόνο που η συνηθισμένη άποψη είναι ότι ένας κρύσταλος δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό που φαίνεται. Κια όμως... Είναι ένα εργαλίο καθαρισμού τις αύρας και ξεμπλοκαρίσματος των "κόμπων" που αυτή διαθέτει. Η γυναίκες έχοντας περισσότερο ανεπτυγμένες ψυχικές ικανότητες από τους άντρες καταλαβαίνουν σε μικρό βαθμό την δύναμη που διαθέτει ένας κρύσταλος(και γι'αυτό ένας κρύσταλος ήταν, είναι και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο καλύτερος φίλος τους).
Κάπου εδώ κολάει και μια φράση ενός Αποστόλου(??):
Τα θαύματα δεν είναι κάτι μη φυσικό. Είναι απλώς κάτι παραπάνω από αυτό που εμείς ορίζουμε ως φυσικό.
Κάπου εδώ τίθεται και το θέμα:
Τι ορίζουμε εμείς ως φυσικό και αληθινό ώστε να μπορέσουμε να ορίσουμε κάτι ως μη πραγματικό;;
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει και θέλει να εκφέρει γνώμη ας το κάνει

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 20:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλωσόρισες στην παρέα κρόνε
quote:
Τα θαύματα δεν είναι κάτι μη φυσικό. Είναι απλώς κάτι παραπάνω από αυτό που εμείς ορίζουμε ως φυσικό.

σχετικά με αυτό που είπες καθώς βαριέμαι να σου γράψω με λεπτομέρειες μια και έχουμε ασχοληθεί επανηλημένα με αυτό το θέμα που ε΄θεσες στο τέλος θα σου πω μόνο το εξής :
έχεις δίκιο για το ότι τα θαύματα δεν είναι κά΄τι το μη φυσικό . ο χαρακτηρισμός "φυσικό " ή όχι είναι αληλένδετος με τη λογική και επηρεάζεται από τα δεδομένα της εποχής . παλιά θεωρούσαν φυσικό ότι η γή είναι επίπεδη . κάτι που μπορεί τώρα να μην είναι φυσικό με την ανάπτυξη μετά από μερικά χρόνια ίσως να είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό . άρα δηλαδή ο χαρακτηρισμός "θαύμα " δεν υπάρχει καθώς δνε ξέρουομε μέχρι στιγμής τι μπορεί να καταφέρει ο άνθρωος ακόμα και "φυσικά" . εκείνοι η οποίοι ε΄χουν πλήρη άγνοια περι του θέματος βιάζονται να χαρακτηρίσουν ότιδήποτε ΄΄οπως μία ανάνηψη ενός ασθενής θαύμα ενώ οι λόγοι μποροί να είναι απολύτως φυσιολογικοί . όσο πιο αδαής είναι κάποιος τόσο ευκολότερα εντυπωσιάζεται .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy