ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πως θα επέλθει ο νέος Μεσαίωνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 23:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι. Πρέπει να καταλάβετε ότι με το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας απλά παίζουμε το παιχνίδι τους. Θέλω να πω στον φίλο σκεπτικιστή ότι αυτή η συγκλονιστική εικόνα που έβαλες όπως και το βίντεο προ ημερών που ένας "ήρωας" αμερικανός στρατιώτης δίνει την χαριστικη βολή σε έναν τραυματία, εξοργίζει και μένα το ίδιο όπως και σένα. Απο την άλλη όμως καλέ μου φίλε θέλω να σου πω ότι για τον καθένα το προσωπικό του δράμα είναι το τραγικώτερο όλων. Την στιγμή που σου συμβαίνει κάτι κακό (πχ σε απολύουν απο την δουλειά σου) παύεις να σκέπτεσαι και τον παλαιστίνιο πιτσιρικά και τον ιρακινό άμαχο που πεθαίνει της δίψας απο τους αποκλεισμούς και όλους τους άλλους δυστυχείς του πλανήτη. Γιατί την στιγμή εκείνη το κέντρο της δυστυχίας του κόσμους για σένα είσαι εσύ ο ίδιος.
Για να υπερβούμε όμως αυτό το στάδιο και να είμαστε πάντα συνειδητοί θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό μας. Πρέπει μετά απο πολύ μεγάλη και κοπιαστική πορεία να γνωρίσουμε και να νοιώσουμε μέχρι το τελευταίο κύτταρο της ύπαρξής μας ότι "έν τό πάν τά πάντα έν". Ένα είμαστε και ο αμερικάνος και ο ιρακινός και ο εβραίος και ο πεινασμένος φορέας του AIDS αφρικανός και ο Έλληνας που ξεροσταλιάζει στις ουρές για να πάει στην δουλειά του και ο γιάπις ή ο πλούσιος που τα έχει όλα. Είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι ο καθένας ανεβαίνει τον προσωπικό του Γολγοθά και εικόνες που στα μάτια μας φαντάζουν εικόνες απόλυτης ευτυχίας, μπορεί να κρύβουν πολύ πόνο, υποκρισία, ψέμμα, απίστευτο ψυχικό όνειδος και απο την άλλη ένα παιδάκι που πλατσουρίζει μέσα στα χαλάσματα των βομβαρδισμένων σπιτιών να βιώνει μεγαλύτερη ελευθερία και χαρά παρόλη την φτώχεια του.
Δεν προσπαθώ να ωραιοποιήσω τα πράγματα. Το θέμα είναι ότι άσχετα απο το πόσο δίκιο έχει ή όχι κάποιος το μίσος παράγει μίσος, η βία φέρνει και άλλη βία στο όνομα οποιασδήποτε αρχής και ιδέας. Και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται. Δεν κάνω τον υπεράνω. Ενδεχομένως και εγω αν δω κάποιον να μου σκοτώνει ένα αγαπημένο μου πρόσωπο, να πέσω επάνω του και να τον ξεσκίσω. Λέω όμως ότι τελικά αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Οι αιτίες που οι άνθρωποι λειτουργούμε έτσι είναι απλές. Είναι και αυτό ένα στημένο παιχνίδι της εξουσίας να καλλιεργεί το μίσος και τον φόβο. Όλα βασίζονται πάνω στον φόβο. Να φοβάμαι τον Εβραί, να φοβάμαι τον αλλόθρησκο, να φοβάμαι και να ζηλεύω αυτόν που τα έχει, να φοβάμαι και την σκιά μου ακόμα, να φοβάμαι να βγω απο το σπίτι μου. Τις τελευταίες μέρες παρατηρήστε τα δελτία ειδήσεων. Αν πάρουμε στα σοβαρά όλα αυτά που ακούμε δεν πρέπει να ξαναβγούμε απο το σπίτι μας. Πρέπει με φόβο να κοιμομαστε με φόβο να πηγαίνουμε στην δουλειά μας, με φόβο να διασκεδάζουμε, με φόβο και καχυποψία να βλέπουμε τους περαστικούς γύρω μας. Να πεθαίνει ο άλλος κι εμείς να φεύγουμε τρέχοντας για να μην μπλέξουμε. Και όπου φιλε μου υπάρχει φόβος δεν μπορεί να υπάρξει αγάπη. Και για να καταλάβουμε τι συμβαίνει δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνο να μάθουμε να αγαπάμε. Όταν μαθαίνεις να αγαπάς μαθαίνεις και να κατανοείς. Όταν μαθαίνεις να κατανοείς μαθαίνεις και να συγχωρείς. Τίποτε δεν γίνεται στην τύχη. Όλα έχουν σκοπό και στόχο.
Δεν είναι εύκολο να φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο. Τουλάχιστον όμως ας προσπαθήσουμε να παρατηρήσουμε με α-πάθεια (όχι αναισθησία) αυτά που συμβαίνουν γύρω μας για να αντιληφθούμε έστω και για λίγο το πως παίζεται το παιχνίδι και χωρίς να το θέλουμε γινόμαστε πιόνια και μάλιστα πιόνια αναλώσιμα ανα πάσα στιγμή.
Δεν ξέρω αν κούρασα με τις σκέψεις μου, όμως αν κατάφερα έστω και λίγο να προβληματίσω έστω και έναν απο εσάς κέρδος είναι...
Να είστε καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 00:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου χωρίς αμφιβολία ο νέος μεσαίωνας βρίσκεται πρό των πυλών .
Μιά ματιά στα πρωτόκολα των σοφών της Σιών θα σας πείση για το πως και από ποιούς σπρωχνόμαστε πρός τα εκεί .
Εδώ θα ήθελα να ανοίξω μιά παρένθεση γιά να μην παρερμηνευτούν τα γραφόμενά μου και να διευκρινήσω ότι δεν βάζω με κανένα τρόπο στο ίδιο τσουβάλι με τους Σιωνιστές τους απλούς Εβραίους τους οποίους θεωρώ οτι είναι και αυτοί θύματα του Διεθνούς Σιωνισμού .
Άλλη μία αιτία κατά την γνώμη μου , και εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο Younani είναι ο θρησκευτικός φανατισμός και θα πρόσθετα και η θεοκρατεία που καλιεργείται στις ΗΠΑ , μια ματιά στην παρακάτω σελίδα θα σας πείση .
http://context.themoscowtimes.com/index.php?aid=131199

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 02:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα πια:

Όχλος κτυπά & ΚΑΙΕΙ ζωντανούς δύο αστυνομικούς...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 08:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα θα μπορούσαμε να λέμε και ανέκδοτα...

επειδή όμως υποψιάζομαι ότι δεν εννοείς αυτό αγαπητή zadok, μου εξηγείς λίγο την σύνδεση του θέματος που παρέθεσες με το παρόν? γιατί κάτι έχω χάσει εδω...
ποιος σ'αυτή την ιστορία είναι ο εκφραστής του Μεσαίωνα? ο όχλος ή οι αστυνομικοί?

Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 10:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΕΡΙΤΟ ΟΤΙ ΟΔΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ ΥΨΗΛΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΑΝ ΤΟΤΕ...
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΠΡΟΥΧΟΝΤΕΣ (ΦΕΟΥΔΑΡΧΕΣ) ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΩΡΙΚΟΙ(ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ) ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥΣ.....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΤΣΙ....
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ... ΤΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με τοσα link που εχεις βαλει μεσα στο forum σιγουρα θα εχεις χασει τον μπουσουλα
BOOKMARK MAGICειναι και για url ειναι και μαγικο
δυο σε ενα

αναρωτιεμαι αν τα διαβαζεις πριν τα κανεις copy paste


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 16:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα θα μπορούσαμε να λέμε και ανέκδοτα...

επειδή όμως υποψιάζομαι ότι δεν εννοείς αυτό αγαπητή zadok, μου εξηγείς λίγο την σύνδεση του θέματος που παρέθεσες με το παρόν? γιατί κάτι έχω χάσει εδω...
ποιος σ'αυτή την ιστορία είναι ο εκφραστής του Μεσαίωνα? ο όχλος ή οι αστυνομικοί?

Θηλυκά, Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!



Μακάρι να επρόκειτο για ανέκδοτο.

Αγαπητή Galadriel, ήθελα να υπενθυμίσω ότι αν υπάρχει "Μεσαίωνας" κάπου πέρα από την σκέψη μας, αυτό θα είναι πρωτίστως μέσα στην ψυχή μας, εκεί που κανείς εξωτερικός παράγοντας δεν ασκεί πραγματικά επίδραση... μέσα στα ίδια τα ένστικτά μας.
Αυτό βέβαια, δεν αφορά αποκλειστικά ούτε στον όχλο, αλλά ούτε και στους αστυνομικούς, αλλά σε όλους!

Το παράδειγμα νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 16:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα θα μπορούσαμε να λέμε και ανέκδοτα...

επειδή όμως υποψιάζομαι ότι δεν εννοείς αυτό αγαπητή zadok, μου εξηγείς λίγο την σύνδεση του θέματος που παρέθεσες με το παρόν? γιατί κάτι έχω χάσει εδω...
ποιος σ'αυτή την ιστορία είναι ο εκφραστής του Μεσαίωνα? ο όχλος ή οι αστυνομικοί?

Θηλυκά, Galadriel
WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!


XMM NOMIZΗ ΑΓΑΠΗΤΗ ΖΑΝΤΟΚ ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΑΝ ΕΚΦΡΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΧΛΟΣ Ή ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ -ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ Ν.ΑΜΕΡΙΚΗ- ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.

Η ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ "ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΟΛΩΝ ΑΡΕΤΗΣ" ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, Ο ΟΧΛΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ?

Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ Η ΖΩΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ -ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΣΑ ΖΩΑ- ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΜΑΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΙΓΑΝ, ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ ΠΡΩΤΑ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 17:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΑΝΤΕΘΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

ΑΣ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ.....

ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΙ ΛΑΟΙ ΜΕ ΙΔΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΙΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΙΕΙ.

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΚΡΟΠΟΡΤΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ skeptic ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΥΛΑΚΤΕΣ.

Ο ΦΙΛΟΣ Απέριττος ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ...

quote:
Πρέπει να καταλάβετε ότι με το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας απλά παίζουμε το παιχνίδι τους. Θέλω να πω στον φίλο σκεπτικιστή ότι αυτή η συγκλονιστική εικόνα που έβαλες όπως και το βίντεο προ ημερών που ένας "ήρωας" αμερικανός στρατιώτης δίνει την χαριστικη βολή σε έναν τραυματία, εξοργίζει και μένα το ίδιο όπως και σένα. Απο την άλλη όμως καλέ μου φίλε θέλω να σου πω ότι για τον καθένα το προσωπικό του δράμα είναι το τραγικώτερο όλων. Την στιγμή που σου συμβαίνει κάτι κακό (πχ σε απολύουν απο την δουλειά σου) παύεις να σκέπτεσαι και τον παλαιστίνιο πιτσιρικά και τον ιρακινό άμαχο που πεθαίνει της δίψας απο τους αποκλεισμούς και όλους τους άλλους δυστυχείς του πλανήτη. Γιατί την στιγμή εκείνη το κέντρο της δυστυχίας του κόσμους για σένα είσαι εσύ ο ίδιος.
Για να υπερβούμε όμως αυτό το στάδιο και να είμαστε πάντα συνειδητοί θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό μας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 18:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ -ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ Ν.ΑΜΕΡΙΚΗ- ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.

Η ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ "ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΟΛΩΝ ΑΡΕΤΗΣ" ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, Ο ΟΧΛΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ?

Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ Η ΖΩΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ -ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΣΑ ΖΩΑ- ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΜΑΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΙΓΑΝ, ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ ΠΡΩΤΑ?



καμμία αντίρρηση.... αλλά ίσως σιγά σιγά θα έπρεπε να μας ανησυχεί και ο Μεσαίωνας που υπάρχει και στα μέρη μας
και που δυστυχώς εγώ τουλάχιστον έχω δει τους μεσαιωνικούς τρόπους με τους οποίους καίνε τις "μάγισσες"....


Θηλυκά,Galadriel

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 21:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ avatargr. Λες και ήσουν στην σκέψη μου!!! Σήμερα μόλις είχα αυτήν την συζήτηση με μια συνάδελφο στην δουλειά και έλεγα ακριβώς αυτό για τους Άραβες. Αν ήταν ενωμένοι δεν θα μπορούσε μια χούφτα ανθρώπων να τους κάνει καλά. Και για να θυμηθούμε λίγο και την πρόσφατη ιστορία, μπορεί οι άραβες να βρίζουν και να καταριώνται τους δυτικούς, όμως χάρη σε ένα δυτικό πράκτορα τον ταγματάρχη Λώρενς (ο οποίος βέβαια δούλευε για τα συμφέροντα της Αγγλίας), κατόρθωσαν να ενωθούν και να αποτινάξουν τον Οθωμανικό ζυγό. Οπότε έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που βρίσκονται αυτή την στιγμή...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 01:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ Η ΖΩΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ -ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΣΑ ΖΩΑ- ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΜΑΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΙΓΑΝ, ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΑΝ ΠΡΩΤΑ?

quote:
(...) αλλά ίσως σιγά σιγά θα έπρεπε να μας ανησυχεί και ο Μεσαίωνας που υπάρχει και στα μέρη μας(...)

ΑΝΑΓΩΓΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ Ή ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ.

Ακριβώς αυτό είναι το δεύτερο στάδιο, αγαπητή galadriel.

Πριν από λίγες μέρες, ζήσαμε ένα αντίστοιχο επεισόδιο στη χώρα μας, ευτυχώς με όχι δυσάρεστη κατάληξη.
Ψυχολογικά, όμως, το να σκεφτόμαστε επί παραδειγμάτων έξω από το άμεσο ή άμεσα ευρύτερο περιβάλλον μας, μας κάνει να μπορούμε να κρίνουμε τις καταστάσεις απογυμνωμένες από προσωπικές εμπάθειες, συναισθηματισμούς και υποκειμενικές ευαισθησίες.
Το σημαντικότερο είναι να μη μείνουμε εκεί, αλλά να μεταφέρουμε το πόρισμα της όποιας κρίσεώς μας στο άμεσο περιβάλλον μας και να συγκρίνουμε παρεμφερείς καταστάσεις, ώστε να αναγάγουμε την γνώση και την εξαγόμενη σοφία σε τρόπο ζωής.

Θα έρθω να συμφωνήσω λοιπόν, με το φίλτατο AVATARGR:

quote:
ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΚΡΟΠΟΡΤΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ skeptic ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΥΛΑΚΤΕΣ.

Οι κερκόπορτες είναι πρώτα-πρώτα μέσα μας και πολλές όμοιες τέτοιες κερκόπορτες, οδηγούν σε ομαδικές παραπλανήσεις...

Συνεπώς, πολύ ορθά κατ' εμέ, ο αγαπητός Απέριττος έγραψε:

quote:
Για να υπερβούμε όμως αυτό το στάδιο και να είμαστε πάντα συνειδητοί θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό μας.

Ακόμα και το παράδειγμα των Αράβων έχει πολλά να μας διδάξει...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 01:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά μιλάμε για νταβατζήδες (που είναι και λέξη της μόδας)
Σε γεμίζουν ανασφάλειες και μετά σου πουλάνε ασφάλεια.
Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο αισιόδοξη. Βλέπω ότι μελλοντικά η ζωή θα γίνει πολύ δύσκολη για πολλά δις ανθρώπων. Και αυτό θα έχει ένα γενικότερο αντίκτυπο στην ζωή όλων μας.

Μιλήσατε για την Αργεντινή και την Βραζιλία. Ο ξάδερφός μου ζει στις ΗΠΑ και μένει με την οικογένεια του σε μία τέτοια "ασφαλή γειτονία" όπου η είσοδος είναι απόλυτα ελεγχόμενη. Οι κάτοικοι των όμορφων μονοκατοικιών με τους κήπους είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν στους φύλακες ότι περιμένουν επισκέπτες, τα ονόματά τους και πόσο θα μείνουν. Αν πας ακάλεστος, δίνεις όνομα και τους ειδοποιούν για να πάρουν το οκ να σε αφήσουν να μπεις στην "ελεγχόμενη ζώνη" ή όχι. Βέβαια εκεί μέσα τα παιδιά τους παίζουν ανέμελα στους δρόμους και τα παρκάκια και το περιβάλλον είναι ήρεμο και ασφαλές.
Αυτό το μοντέλο προβλέπω να επεκτείνεται εκτός από τις ζώνες ασφαλούς κατοικίας, σε ζώνες ασφαλούς κίνησης, εργασίας, διασκέδασης κλπ.

Οταν λοιπόν έξω από την "ζώνη ασφαλούς διαβίωσης" τα πράγματα θα χειροτερεύσουν (γιατί θα χειροτερεύσουν σίγουρα), τότε δεν θα έχεις άλλη λύση από το να κλειστείς οικειοθελώς εκεί μέσα, επειδή έξω θα είναι πολύ επικίνδυνα. Και δεν θα έχεις χρόνο να σκεφτείς το αντίτιμο, επειδή θα πρέπει να δουλεύεις για να διατηρήσεις αυτό το προνόμιο που σου προσφέρουν οι νταβατζήδες (το επίπεδο ζωής) και αν κάτι πάει στραβά, τότε θα βρεθείς όχι απλώς "στον δρόμο", αλλά στο χάος.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 10:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
filh Ospria ayth einai h mia opsh toy nomismatos,phgaine kai mia bolta mexri ta grebena,ta gianitsa,h to phlio kai 8a deis pws ekei den yparxei ZWNH ASFALEIAS gia kanenan,giati prepei na pernoyme ws paradeigma panta to to kanoyn ta amerikanakia;

Eytyxws sthn ellada eyelpistw den 8a ftasei touxaliston sta xwria ayth h wra pote.

kalhsas hmera kai sygnwmh kai ta grammata grafw apo allo pc


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 11:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
filh Ospria ayth einai h mia opsh toy nomismatos,phgaine kai mia bolta mexri ta grebena,ta gianitsa,h to phlio kai 8a deis pws ekei den yparxei ZWNH ASFALEIAS gia kanenan,giati prepei na pernoyme ws paradeigma panta to to kanoyn ta amerikanakia;

Eytyxws sthn ellada eyelpistw den 8a ftasei touxaliston sta xwria ayth h wra pote.



αγαπητέ/ή spirit,
σίγουρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα στα χωριά αλλά το θέμα είναι ότι ο πληθυσμός της περιφέρειας μειώνεται συνεχώς με αποτέλεσμα να ενισχύεται το κέντρο. Οι προϋποθέσεις διαβίωσης στο χωριό είναι πολύ λίγες για έναν νέο, οποίος δεν μπορεί να αξιοποιήσει τα διπλώματά σου εκεί. Καθημερινά βλέπουμε στις ειδήσεις χωριά χωρίς ούτε ένα παιδί. Ακόμα και οι αγρότες επιβιώνουν με μεγάλη δυσκολία.
Ένας άλλος παράγοντας φυγής είναι η ελλειπής υποδομή. Δεν υπάρχουν σχολεία με επαρκή ανθρώπινο και υλικό εξοπλισμό αλλά ούτε και νοσοκομεία.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 11:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλά σημάδια τα οποία δείχνουν οτι ο Νέος Μεσαίωνας είναι όχι μόνο πρό των πυλών αλλά βρισκόμαστε ήδη σε αυτόν:
1) Η Τηλεκατευθυνόμενη Πολιτική βάση Παγκοσμίων Συμφερόντων & όχι βάση των Λαικών απαιτήσεων.
2) Η Συγκέντρωση του Πλούτου σε λίγους και εκλεκτούς και η λιμοκτονία της μεγάλης πλειοψηφίας του Λαού
3) Η Παρακολούθηση της Ιδιωτικής ζωής κάθε Ανθρώπου.
4) Η χρήση της Τεχνολογίας για Αρνητικούς σκοπούς.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 12:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O neos Mesaiwnas den einai ayta poy perigrafeis file Krisna alla einai h epanastash ths texnologias kai ayto exei mia ka8orismenh poreia wspou na ftasei sthn koryfh ths pyramidas.
Mesa se ola ayta o an8rwpos anti na noiw8ei pio isxyros apodynamonete diarkws kai niw8ei abola giati den kserei pws na antidrasei san marioneta pou ta nhmata ta kinoun apo kapou allou,ki ef oson h texnologia trexei pia toso grhgora pera apo ta an8rwpina metra pou einai dyskolo na syllabh akomh kai to pio eystrofo myalo,kata thn gnwmh pou o neos mesaiwnas 8a epel8ei meta thn oristikh ekrhksh ths texnologias dhladh sthn koryfwsh ths..kai pali apo thn arxh 8a epistrepsoume sthn agnh epoxh.
O kuklos prepei na kanei thn kinhsh toy gia na anoiksh se speira..arkei na exoume ta matia mas anoixta kai oles ths ais8hseis mas se epifylakh.
Mhpws einai tyxaies oles aytes oi tainies pou blepoume ta teleytaia xronia h einai mia proideash gia to mellon;
Ypomonh o 8AYMASTOS NEOS KOSMOS EINAI EDW..EDW O MESAIWNAS EDW KAI H PROSMONH THS ANAGENNHSHS.
TA PANTA ME SOFIA EPIOISE WSPOU HR8E O ANRWPOS..



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 17:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κακή χρήση της Τεχνολογίας η οποία αναμφισβήτητα γίνεται βοηθά τον Νέο Μεσαίωνα να μας πνίξει ταχύτερα. Χωρίς την Τεχνολογία μερικά γεγονότα όπως η Παγκόσμια Κυριαρχία λίγων Ανθρώπων, ή η Ηλεκτρονική παρακολούθηση, ή η Συγκέντρωση ισχυρών Όπλων σε χέρια κακόβουλων θα ήταν Αδύνατο να επιτευχθεί!
ΤΩΡΑ νομίζω Spirit είναι ο Μεσαίωνας!
Όταν υπάρξει ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ θα είναι το ΤΕΛΟΣ ... & φτού κιάπτην Αρχή
Οι Ταινίες είναι πράγματι η προειδοποίηση για το Μέλλον αλλά Δυστυχώς δέν τις παίρνουμε στα Σοβαρά και τις θεωρούμε μόνο σάν Μέσο Ψυχαγωγίας, ενώ όσοι υψώνουν φωνή αποκαλούνται "Γελοίοι & Γραφικοί"!
Ενώ μάλιστα πολλές Ταινίες οι οποίες βλέπονται & παράγονται απο Αμερικάνους προβλέπουν το κακό να πέφτει στα κεφάλια τους απορώ πώς δέν υπάρχουν φωνές διαμαρτυρίας στους ίδιους!
Μήπως πλέον μας Απαγορεύεται να εκφραζόμαστε απο κάποιους Κύριους που αποκαλούνται "ΑρχιΠάτρονες της Δημοκρατίας"
Ή μήπως κάποιοι Σοβαροφανείς μας υποτιμούν θεωρώντας μας Ανάξιους λόγου??
ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΝΕΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 22:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι αυτό το θέμα θα τραβήξει τόσο πολύ και με απαντήσεις που δίνουν λαβή για ακόμα πιο διεισδυτική ματιά του θέματος. Λοιπόν θέλω να δώσω ορισμένες πληροφορίες που δίνουν μια ακόμα πιο καθαρή εικόνα του τι συμβαίνει. Για να μην τα βάζουμε λοιπόν μόνο με τους δυτικούς και τους Εβραίους, μια και αναφερθήκαμε στους Άραβες, θα σας πω ότι σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αίγυπτο, η οποία μάλιστα δεν έχει καθόλου εγκληματικότητα παρά την φτώχεια που επικρατεί, ήδη έχουν σχηματιστεί μικροί οικισμοί οι οποίοι είναι περιφραγμένοι και φυλασσόμενοι ώστε να έχουν πρόσβαση μόνο οι πλούσιοι κάτοικοι του οικισμού και να αποκλείουν την είσοδο στον οποιονδήποτε φτωχοδιάβολο.
Όσο για το αρχικό μου μήνυμα στο οποίο αναφέρθηκα για το πως θα λειτουργήσει κατά την γνώμη μου η αντιπαροχή, θέλω να σας πω ότι αλλού τα πράγματα είναι πιο απροκάλυπτα. Στην Αγγλία λοιπόν για όσους δεν γνωρίζουν ισχύει το εξής καταπληκτικό το οποίο κι εγω αγνοούσα μέχρι που μου το επισήμανε κάποιος που τυχαίνει να έχει σπίτι στο Λονδίνο. Εκεί λοιπόν αν εγω έχω ένα κτίσμα στην κατοχή μου σαν αρχικός ιδιοκτήτης, τότε ουδέποτε φεύγει απο την ιδιοκτησία μου. Πως γίνεται αυτό; Πολύ απλά μπορώ να πουλήσω το σπίτι μου στον οποιονδήποτε, αλλά όσες φορές και να αλλάξει χέρια, όπως καθορίζει το αγγλικό δίκαιο σε εκατό χρόνια περιέρχεται πάλι στην κατοχή μου. Δηλαδή μπορώ να πουλήσω εγω σε ένα απο εσάς το σπίτι μου και θα σας ανήκει για εκατό χρόνια. Αν στα δέκα χρόνια αποφασίσετε να το πουλήσετε τότε ο επόμενος που το αγοράζει θα το δικαιούται μόνο για ενενήντα χρόνια και ούτω καθεξής. Ξέρετε πρακτικά λοιπόν τι σημαίνει αυτό; Κάτι αντίστοιχο της αντιπαροχής. Στην ουσία αγοράζεις αέρα κοπανιστό και τελικά οι κόμητες και οι διάφοροι ευγενείς και φεουδάρχες του μεσαίωνα ουδέποτε χάνουν την περιουσία τους αφού τελικά το μονο που φαίνεται είναι σαν να την έχουν επινοικιάσει.
Όσο για τον μεσαίωνα της τεχνολογίας που αναφέρει κάποιος θέλω να πω το εξής. Η μεγάλη παγίδα με την τεχνολογία είναι ότι μας έχει αχρηστεύσει τόσο πολύ σαν ανθρώπους που σε λίγο δεν θα μπορούμε ούτε ένα κουμπί να ράψουμε αν δεν έχουμε μια μηχανή να το κάνει για μας. Αν κάποια στιγμή λοιπόν για τον οποιονδήποτε λόγο (και ξέρετε αυτή η στιγμή είναι πολύ κοντά...) σταματήσει η παροχή ενέργειας, τότε θα δείτε για πότε θα έρθει ο μεσαίωνας μέσα σε χρόνο μηδέν!!! Όπως έλεγε ένας καλός φίλος ότι πρέπει να σκεφτώ πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ψάξω να αγοράσω ένα ορεινό κτηματάκι το οποίο να διαθέτει δικο του νερό μέσα και να έχω κάνει καβάντζα και μερικές χιλιάδες αναπτήρες μπικ....
Αυτά και αναλόγως θα επανέλθω....


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 22:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΞΥΠΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΤΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥΣ....ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΕ ....ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΕΔΩ....!!!!ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΠΕΔΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΕ ΟΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ(ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΜΑ)....ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ, ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΑΓΝΟΙΑ, Α ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ...ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ..!!!!ΜΗΠΩΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ??????

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BEREN
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2004, 23:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BEREN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα!
Φίλε Απέριττε νομίζω ότι πολύ σοφά σε συμβούλευσε ο φίλος σου.
Στην καβάντζα πρόσθεσε και λίγο μελάκι... η πληρέστερη τροφή και δεν χαλάει.
Οπως έχετε ήδη επισημάνει ορισμένοι, όλη αυτή η συσώρευση πληθυσμού στις μεγαλουπόλεις ήταν προσχεδιασμένη με σκοπό τον έλεγχο των μαζών.
θα επισημάνω μόνο την διατροφή.
Σε ένα χωριό η κάθε οικογένεια έχει και τον κήπο της.Τομάτες,πατάτες,πιπεριές,μελιτζάνες,καρότα,κρεμύδια,μαρούλια,
φρούτα κ.λ.π. κ.λ.π.
Εχει και τις κοτούλες, τις κατσικούλες, κανένα γουρουνάκι, μερικά κουνελάκια .
Εχει το κρασάκι του,τη ρακί του κ.λ.π.
Με λίγα λόγια στο θέμα της διατροφής ο άνθρωπος της επαρχίας είναι σχεδόν καλυμένος. Δεν πάει να ακουμπήσει τα λεφτά του στα πολυεθνικά
super market γιά να αγοράσει λεμόνια Αργεντινής και σκόρδα Κίνας.
Δεν πάει στα πολυεθνικά φαστφουντάδικα να φάει σκουπίδια.
Ας μην επεκταθώ στα φυτοφάρμακα,ορμόνες,αντιβιοτικά κ.λ.π...
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα αλλά εδώ και 18 χρόνια ζω στην επαρχία.
Χωρίς υπερβολή όταν έρχομαι στην Αθήνα αρρωσταίνω ψυχικά.
Πραγματικά απορώ πως μπορείτε και ζείτε (όσοι ζείτε στην Αθήνα) σε αυτή την επίγεια κόλαση.

Σε ένα ενδεχόμενο οικονομικό κραχ (που νομίζω ότι δεν είναι και πολύ μακριά) πως θα επιβιώσετε?
Ευτυχώς εδώ στην Ελλάδα ακόμη τουλάχιστον οι άνθρωποι δεν έχουν χάσει την επαφη τους με τον τόπο καταγωγής τους ο οποίος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι από την επαρχία.

Ο μεσαίωνας είναι ήδη εδώ.
Όποιος δεν το έχει καταλάβει ακόμη, απλά ξεγελιέται από τις ψευδαισθήσεις που του πασάρουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής,την τεχνολογία,τις ανέσεις,την δήθεν πληροφόρηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 00:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρχε κάποτε εποχή που δεν ήταν μεσαίωνας;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 00:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΙΣΩΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 00:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΙΣΩΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Εκεί είχαν μεσαίωνα οι... Μπαρισάντ Πιτρί, Gretel.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βασίλης Τ.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 01:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βασίλης Τ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Στην Αγγλία λοιπόν για όσους δεν γνωρίζουν ισχύει το εξής καταπληκτικό το οποίο κι εγω αγνοούσα μέχρι που μου το επισήμανε κάποιος που τυχαίνει να έχει σπίτι στο Λονδίνο. Εκεί λοιπόν αν εγω έχω ένα κτίσμα στην κατοχή μου σαν αρχικός ιδιοκτήτης, τότε ουδέποτε φεύγει απο την ιδιοκτησία μου. Πως γίνεται αυτό; Πολύ απλά μπορώ να πουλήσω το σπίτι μου στον οποιονδήποτε, αλλά όσες φορές και να αλλάξει χέρια, όπως καθορίζει το αγγλικό δίκαιο σε εκατό χρόνια περιέρχεται πάλι στην κατοχή μου. Δηλαδή μπορώ να πουλήσω εγω σε ένα απο εσάς το σπίτι μου και θα σας ανήκει για εκατό χρόνια. Αν στα δέκα χρόνια αποφασίσετε να το πουλήσετε τότε ο επόμενος που το αγοράζει θα το δικαιούται μόνο για ενενήντα χρόνια και ούτω καθεξής. Ξέρετε πρακτικά λοιπόν τι σημαίνει αυτό; Κάτι αντίστοιχο της αντιπαροχής. Στην ουσία αγοράζεις αέρα κοπανιστό και τελικά οι κόμητες και οι διάφοροι ευγενείς και φεουδάρχες του μεσαίωνα ουδέποτε χάνουν την περιουσία τους αφού τελικά το μονο που φαίνεται είναι σαν να την έχουν επινοικιάσει."


leasehold and freehold!
Σας θυμίζει τίποτα αυτό?
Χωρίς παρεξήγηση, όταν αναφέρεστε σε γεγονότα τουλάχιστο προσπαθήστε να επιβεβαιώνετε πριν γράψετε κάτι διότι έτσι (τουλάχιστο στα μάτια μου) περνάμε από τη συζήτηση στη μπουρδολογία και είναι αδύνατο να δώσουμε -έστω και στο ελάχιστο- κάποια σοβαρή διάθεση ανάγνωσης σε αυτά που γράφετε.

ευχαριστώ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 02:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΙΣΩΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Εκεί είχαν μεσαίωνα οι... Μπαρισάντ Πιτρί, Gretel.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum



ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ? Ή ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 04:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ? Ή ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ

A! Καλά... Με τέτοιο ζώδιο, you don't have a chance.

Καλώς ήλθες, Βασίλης Τ.!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 22:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Βασίλη κατ' αρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας. Αναρωτιέμαι όμως αν ο λόγος που μπήκες στο φόρουμ ήταν μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις κάποιον για μπουρδολογία. Και με την ευκαιρία να σε ρωτήσω. Μήπως διαθέτεις σπίτι στην Αγγλία και είσαι σίγουρος ότι λέω μπουρδολογίες; Γιατί αν διαθέτεις και δεν το γνωρίζεις αυτό απλά την πάτησες. Αν δεν διαθέτεις τότε να είσαι εσύ σίγουρος όταν γράφεις κάτι. Γιατί αυτό που γράφω είναι απόλυτα σίγουρο απο ανθρώπους που είχαν αγοράσει σπίτι στο Λονδίνο. Λοιπόν να μην κατηγορείς κάποιον αν δεν ξέρεις κάτι σίγουρα. Για το μόνο που κρατώ μια επιφύλαξη γιατί δεν το διευκρίνησα είναι αν αυτό ισχύει μόνο για τους αλλοδαπούς αγοραστές ακινήτων αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
Επίσης αναρωτιέμαι γιατί ένας άνθρωπος με το που μπαίνει ακολουθεί μια τέτοια τακτική. Εκτός αν εισαι σε εντεταλμένη υπηρεσία οπότε άξιος ο μισθός... Κατά τα άλλα πριν κατηγορείς κάποιους κάτσε και σκέψου λίγο περισσότερο και θα δεις ότι δεν είναι και τόσο μπούρδες αυτά που γράφουν...
Παρ' όλα αυτά... φιλικά... Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 22:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ? Ή ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ

A! Καλά... Με τέτοιο ζώδιο, you don't have a chance. [


ΚΛΑΨ ΛΥΓΜΜΜ!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΦΙΛΗ ΜΟΥ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βασίλης Τ.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2004, 23:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βασίλης Τ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αγαπητέ Βασίλη κατ' αρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας. Αναρωτιέμαι όμως αν ο λόγος που μπήκες στο φόρουμ ήταν μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις κάποιον για μπουρδολογία. Και με την ευκαιρία να σε ρωτήσω. Μήπως διαθέτεις σπίτι στην Αγγλία και είσαι σίγουρος ότι λέω μπουρδολογίες; Γιατί αν διαθέτεις και δεν το γνωρίζεις αυτό απλά την πάτησες. Αν δεν διαθέτεις τότε να είσαι εσύ σίγουρος όταν γράφεις κάτι. Γιατί αυτό που γράφω είναι απόλυτα σίγουρο απο ανθρώπους που είχαν αγοράσει σπίτι στο Λονδίνο. Λοιπόν να μην κατηγορείς κάποιον αν δεν ξέρεις κάτι σίγουρα. Για το μόνο που κρατώ μια επιφύλαξη γιατί δεν το διευκρίνησα είναι αν αυτό ισχύει μόνο για τους αλλοδαπούς αγοραστές ακινήτων αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
Επίσης αναρωτιέμαι γιατί ένας άνθρωπος με το που μπαίνει ακολουθεί μια τέτοια τακτική. Εκτός αν εισαι σε εντεταλμένη υπηρεσία οπότε άξιος ο μισθός... Κατά τα άλλα πριν κατηγορείς κάποιους κάτσε και σκέψου λίγο περισσότερο και θα δεις ότι δεν είναι και τόσο μπούρδες αυτά που γράφουν...
Παρ' όλα αυτά... φιλικά... Απέριττος..."


Έχω έναν γνωστό ο οποίος αγόρασε αυτοκίνητο, αυτό δεν με κάνει σε καμία περίπτωσή μηχανικό αυτοκινήτων ούτε αυθεντία σε θέματα αυτοκινήτου, ούτε βέβαια και ο γνωστός μου που το αγόρασε σε καμία περίπτωση δεν είναι τίποτα από τα δυό.
Θέλω λοιπόν να πω ότι ο γνωστός κάποιου σε καμία περίπτωση δεν είναι αξιόπιστη πηγή μόνο και μόνο επείδη είτε τυχαίνει να έχει μια συγκεκριμένη συναλλαγή είτε επειδή τυχαίνει να είναι γνωστός του!
Σωστά?

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες τι να σχολιάσω? θα αρκεστώ στο να πω ότι απλά έγραψα για κάτι που θεώρησα ανακριβές χωρίς καν να αναγνώσω το ψευδώνυμο του συντάχτη... νομίζω ότι με αδικείς.

ευχαριστώ, και προτείνω να συνεχίσουμε στο θέμα που όντως είναι ενδιαφέρον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy