ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ(ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΘΕΜΑ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρεπεται:50

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 18:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ακόμα έτσι σκέφτεσαι και μιλάς δυό βήματα απ' τον τάφο;
Σαν ανέραστος έφηβος;
Ε ρε κατακαυμένη Αράχωβα !

Παρεπιπτώντως είμαι 40.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξακολουθεις να εισαι επιθετικος. Γιατι? Προσπαθεις να γινεις αρεστος καπου?
Και που κολαει το περι ανεραστου εφηβου? Παρεμπιπτοντως χαιρομαι που δινω εικονα εφηβου εστω και ανεραστου, λιγο πριν τον ταφο.
Το να επιτιθεσαι ετσι ανευ λογου σε καποιον που απλα δεν σου αρεσει η γνωμη του (!!!!) ειναι παραλογο χωρια που ειναι και τσαμπα μαγκια. (Η ανωνυμια που παρεχει το ιντερνετ)
Ποιο ειναι το προβλημα σου? Να σε βοηθησω αν μπορω!


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 19:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε...δε θα πάρω...
Θέλει πολύ για να καταλάβεις ότι δεν έχω πρόβλημα με την άποψή σου αλλά τον τρόπο που την εκφράζεις.
Γέμισε το σάιτ από άτομα του είδους σου.
Τουλάχιστον οι άλλοι βγάζουν και λίγο γέλιο.

Φεύγω εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 20:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορια ψαλτου...φευγω εγω!!!
Κοινοτοπε!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 00:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφερουσες πολυ ,για μενα, θεσεις ατομων ,που με παιρνουν ,κατα
μια δεκαετια!
βαθια φιλοσοφημενες θεσεις !που μερικες αδυνατω να καταλαβω!

υπαρχει μια βασικη και ειδοποιος διαφορα ομως στις δυο οχθες!

οι μεν φαινονται πεπεισμενοι οτι ευτυχια σ αυτη την ζωη προυποθετει
αποκοληση με οτι αυτην την αφορα!!

οι δε λενε προσκολησου στα στοιχεια που η ζωη σου προσφερει και ,απολαυσε την!

και εδω αρχιζουμε να ξαναερχομαστε ξανα στο θεμα μας!!

απο την πρωσοπικη μου εμπειρια θα συμφωνησω μετους "δε",και διχως
να λεω οτι η θεση των "μεν"δεν θα μπορουσε να ειναι πιθανη(χωρις περαιτερω εξεταση)

εγω καταλαβα ΕΝΑ εαν δεν αποδεχθω τα φυσικα μου στοιχεια σαν
ανθρωπος .δεν υπαρχει περιπτωση να ηρεμησω!!και μεσα απο την ηρεμια
μου ,θα εκφρασω κατανοηση και πραγματικη αγαπη στους αλλους!

τοτε μονο μπορω να κατανοησω σαν καθ ολα φυσιολογικες ,τις εμφυτες
τασεις των αλλων,ωστε να μην τις κατακρινω μεσα μου!

ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

οταν θα βλεπω τις σεξουαλικες επιθυμιες 17 χρονης ,και θα την καταλαβαινω ,και συναμα θα της χαμογελω γνησια!

και οχι αυτο που εκανα ως χριστιανος,οπου την θεωρουσα σαν πορνη,στον βουρκο βουτηγμενη,δινοντας της (με το μυαλο μου) την συμβουλη ,απο τον χριστο που συγχωρεσε την πορνη,για επιστροφη στον "σωστο δρομο"
ΟΧΙ ! ΛΕΩ !ΟΧΙ ! μια χαρα ειναι και δεν τρεχει τιποτα!
στην ζωη της ανηκει και το σεξ και καθε τι φυσικο ,οταν ερθει ο καιρος της ,και αρχισει να το επιθυμει!

θα της εδινα μονο συμβουλη,να προσεχει να μην βλαψει τον εαυτο της
και τελικα δεν θα μπορει να το χαρει!

και τι θα βγει σαν ανθρωπος??

μια ψυχικα υγιεις κοπελα ,διχως κομπλεχ
που ακομα και να ταλαντευτει με διαφορους ,τελικα παντα βρισκει τον δρομο της ωριμαζοντας ,! και αραζει καπου στην ζωη της ,και ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ!

σε αντιθεση απο εκεινες τις κομπλεξαρες ,που απεχουν απο καθετι
ερωτοσεξουαλικο ,και στο περασμα του χρονου δεν καταφερνουν παρα να
κινουνται πλατωνικα,μην εχοντας σχεσεις με το αντιθετο φυλλο(γιατι απλα αυτο αδιαφορει γιαυτη την ρατσα γυναικων) και φτανουν τα 40
δυστυχισμενες μεσα τους ,αλλα και εξω τους,και παντα μονες!

αυτη ειναι η καστα των ανθρωπων ,που εχουν οδηγηθει ,μεσω των χριστιανικων ιδεων,και της χριστιανικης ηθικης ,στην δυστυχια!!

για να κερδισουν υην αλλη ζωη?!?

πως ?? φτανοντας στο εσχατο της υποκρισιας??

δηλαδι ?? πως κερδιζεται η αλλη ζωη??

με το να κρινω παντα μεσα μου ,στους αλλους ,αυτο που εγω δεν επιτρεπεται απο την θρησκεια??

αφου εσεις λετε να μην κρινουμε??

μα η θρησκεια αυτη μας οδηγει εξ αναγκης εκει!!

ποιος κοροιδευει ποιον ??

----------------------------------------------------------
αυτα μονο σε ενα απλο ζητημα!!
--------------------------------------------------------------
τι ανθρωπους παραγει αυτη η θρησκεια τελικα με την ηθικη και τις προσταγες της??


εγω παντως στην καινουργια μου ζωη,εξεταζω καθε τι με τον φακο του
" φυσικου " θεωρω οτι καθε τι φυσικο μου ανηκει ,ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΗ, Η , ΝΑ ΑΠΟΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ!!

χαμογελω πλεον γνησια στους αλλους,χωρις να σκεφτομαι μεσα μου
ενοχοποιητικα στοιχεια για αυτους ,κοιτω στον καθρεπτη και με χαιρομαι !!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 01:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρωσω:
quote:

οταν θα βλεπω τις σεξουαλικες επιθυμιες 17 χρονης ,και θα την καταλαβαινω ,και συναμα θα της χαμογελω γνησια!

...και να μην ντρεπεται, για την δικια του καταπιεσμενη σεξουαλικη επιθυμια που αυτο το πλασμα του υπενθυμιζει.

Θα του βγει σε παραπονο. Θα του βγει σε ζηλια. Θα του βγει εκδικητικοτητα. Και πιο ειναι το χειροτερο? Η ερμηνεια που θα δωσει σε αυτα τα σημαδια δεν θα τον βοηθησει διολου να βρει τα αιτια τους: θα πει οτι τον δοκιμαζει ενας δαιμονας, και οτι η """"λυση"""" ειναι να προσευχεται περισσοτερο, να νηστευει περισσοτερο, να μετανοει περισσοτερο. Μια μεγαλη τρυπα στο νερο, και το ρηγμα θα γινεται ολο και μεγαλυτερο, και ο χρονος θα τελειωνει, κι ο πονος θα μεγαλωνει.

Σακη, με τα κομπλεξ που μας φορτωσανε τι γινεται? Πως την βλεπεις την κατασταση? Δεν βλεπω να υπαρχει ευκολο ξεμπερδεμα... Ωρες ωρες θα ηθελα να ειχα ξεκινησει απο την αρχη, κατευθειαν στον δρομο που ειμαι, χωρις μπρος-πισω και υπολειματα. Αλλα ας οψονται τα πλοκαμια της εκκλησιας.

Ποσο εκνευριζομαι οταν τα σκεφτομαι. Θελει μεγαλη πνευματικη προσπαθεια να συνειδητοποιησω οτι κι ολοι αυτοι ειναι θυματα της ιδεολογιας τους...αλλα δεν αρκει η δικαιολογια. Στο dogville, οσοι το ειδατε, θα ξερετε οτι στο τελος η "Χαρις" δολοφονει καθε "αθωο θυμα των συνθηκων"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 07:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα το ευχαριστο δυσφημηστικο διαλειμα, με τον τιμητη του forum μπορουμε να κουβεντιασουμε λογικα.
Sakh ειναι μεγαλο κατορθωμα εκ μερους σου που ξεφυγες απο τα πνευματικα πλοκαμια που σε ειχαν τυλιξει. Αυτο δειχνη οτι διαθετεις κριτικη σκεψη. Χρησιμοποιησε την για να πας παραπερα.
Ειπα οτι ο χριστιανισμος δεν εχει αφησει τιποτα καλο και ομορφο που να μην το εχει πολεμησει. Ψαξε να βρεις, λοιπον, τα καλα και ομορφα πραγματα, γυρω σου και μεσα σου. Το θεμα ειναι να μην αντικαταστησεις τα πλοκαμια που αφησες, με αλλα. Ειναι ελευθερια το να ζει κανεις χωρις ...ισμους, αλλα ειναι και δυσκολο.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 20:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να συμπληρωσω:
[quote]Σακη, με τα κομπλεξ που μας φορτωσανε τι γινεται? Πως την βλεπεις την κατασταση? Δεν βλεπω να υπαρχει ευκολο ξεμπερδεμα... Ωρες ωρες θα ηθελα να ειχα ξεκινησει απο την αρχη, κατευθειαν στον δρομο που ειμαι, χωρις μπρος-πισω και υπολειματα. Αλλα ας οψονται τα πλοκαμια της εκκλησιας.


φιλε μου !θα σου πω τι καταλαβα!
ολα ξεκιναν απο την μεταθανατια αμφιβολια,
αυτο ειναι και το πιο ισχυρο τους χαρτι για να μας διαταραξουν ψυχικα!
τα υπολοιπα καταριπτονται ευκολα μεσα μας!
και θα σου πω κατι που εμαθα απο τους ψυχιατρους!

το υποσυνειδητο ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΛΟΓΙΚΑ,
ΠΑΡΑ ΕΙΣΑΓΕΙ ΩΣ ΟΡΘΑ ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΥΚΝΥΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΩΣ ΟΡΘΑ!
και εκει ειναι η μεγαλη παγιδα! και εκει εχει στηθει το μεγαλο κολπο!

το λογικο του ανθρωπου ποτε δεν θα εχει ξεκαθαρη θεση,γιατο τι μελλει γενεσθαι μετα θανατον,
και αυτο γιατι κανενας δεν γυρισε να μας πει,αρα αυτο το στοιχειο
ειναι παντα ελλειματικο και βαθια μεσα μας ,παντα υπο αμφιβολια!

αυτοι οι αριστοτεχνες του ανθρωπινου ψυχισμου,το εκμεταλευτηκαν στο
επακρο!
εχουν εισαγει σαν πρωτευων θεσμο ,την μεταθανατον ζωη!
κατι που μας εχουν μαθει ,να μας αρεσει,και βρισκουμε καλο το
να μην πεθανουμε ποτε!
με την αποδοχη μας αυτη ! ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ!
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ!

φυσικα την συνεχεια μας την λενε μετα!
και τι πρεπει να κανουμε για να ζησουμε μετα θανατον!

ολους μας μας εχουν μιλησει απο μικρα παιδια! για εναν παραδεισο
που θα παμε οταν πεθανουμε!και δεν τους παει καρδια να μας ζορισουν
παραπανω!(λεγοντας και τα υπολοιπα)
ετσι εμεις εχουμε πλασει τον κοσμο μας απο μικροι,με πεποιθησεις
να ξαναδουμε τους φιλους που αγαπαμε ,παρεα πλεον στον παραδεισο!

μεγαλωνοντας αγαπαμε και μια κοπελα,και ονειρευομαστε οτι το ονειρο θα συνεχιστει επ απειρον ,και οτι δεν θα αποχωριστουμε μαζι
ποτε ,ακομα και μετα θανατον!
τετοια παραδειγματα παρα πολλα!

φυσικα ωριμαζοντας !λιγο αργοτερα!(συνηθως 30-40)
αρχιζουμε να την ψαχνουμε την δουλεια,και οταν μαθαινουμε επακριβως
τις λεπτομερειες,αρχιζουμε να ξεροκαταπινουμε!!

και μετα τι !
πισω και οι ελπιδες και οι παραδεισοι!
ελα ομως που τα ονειρα μας αφηνουν εσωτερικα κενους?!
ξερεις τι ειναι,εκει που πιστευες οτι θα πας σε παραδεισους,και θα εισαι με τα ατομα που αγαπας,και οτι δεν θα πεθανεις ποτε!?

να πεις οτι απο ολα αυτα ,δεν θα μου συμβει τιποτα!??

απο την αλλη την λυση της "ρυθμισης της θρησκειας στα μετρα μου"
που κανουν πολλοι ,εγω δεν μπορω να την εφαρμοσω!
για τον απλουστατο λογο ,οτι βλεπω καταφανα οτι καροιδευω τον εαυτο μου!!
Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΡΕΑΛΙΣΜΟ !ΠΙΣΤΕΥΩ.
κατι που δεν υπαρχει! δεν υπαρχει !
τελεια και παυλα!
με αυτα τα δεδομενα θα συνεχισω να ζω!
οχι πλεον στο γλυκο ναρκωτικο(στην αρχη)που λεγεται μετα θανατον ζωη!
και αφου εθιστηκα σ αυτο ,θα πληρωσω το τιμημα της αποτοξινωσης!
ανωμαλη προσγειωση!δεν λεω
αλλα και συναμα αρχη ,ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ!

τα υπολοιπα κομπλεξ φιλε! στηριζονται πανω σ αυτο !πιστευω
αν γκρεμιστει αυτο που ανεφερα!
γρεμιζονται και τα αλλα ευκολα!

να σαι παντα καλα φιλε μου!


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 20:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο λαθος εστειλα 2 φορες!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 20:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sakh ειναι μεγαλο κατορθωμα εκ μερους σου που ξεφυγες απο τα πνευματικα πλοκαμια που σε ειχαν τυλιξει. Αυτο δειχνη οτι διαθετεις κριτικη σκεψη. Χρησιμοποιησε την για να πας παραπερα.
Ειπα οτι ο χριστιανισμος δεν εχει αφησει τιποτα καλο και ομορφο που να μην το εχει πολεμησει. Ψαξε να βρεις, λοιπον, τα καλα και ομορφα πραγματα, γυρω σου και μεσα σου. Το θεμα ειναι να μην αντικαταστησεις τα πλοκαμια που αφησες, με αλλα. Ειναι ελευθερια το να ζει κανεις χωρις ...ισμους, αλλα ειναι και δυσκολο.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ


φιλτατε ! ειναι για μενα δυναμη ,το να γνωριζω οτι εισαι 50 ετων(μακαρι να πας 200) και εισαι λατρης της ζωης και του καθε τι ωραιου της φυσης ! και αυτο γιατι πιστευα ,οτι συνηθως οταν ωριμαζει ο ανθρωπος με την παροδο των ετων,δεν μπορει να αποφυγει τα διληματα
του χριστιανισμου!και οτι ισως και εγω αναγκαζομουν με τα διληματα
να υποκυψω!(αλλωστε πριν απο΄λιγο ο GOTHIK) σου τα επανεθεσε!)

αυτο θα πει πραγματι ελληνοπρεπης ανδρεια!
δεν φοβαμαι ουτε θανατο ουτε τους θεους σας!
(οχι οτι ηρθε και η ωρα σου,μην παρεξηγηθουμε)

Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΩΝ ΦΟΒΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΝΤΙΚΩΝ! ΑΛΛΟΥ!ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΕΔΩ!!

οσο για μενα αγαπητε!αν δεν παθαινα αυτο που επαθα!
ειλικρινα δεν θα εκανα τιποτα!

γιατι απλα δεν θα ηθελα να καταλαβω!
αναγκαστηκα να καταλαβω απο τις περιστασεις!

και βλεπω ξεκαθαρα!αυτο "το δεν θελω να καταλαβω"
σε πολλους εδω στο φορουμ!
και ειναι για μενα "καρμπον" ο εαυτος μου πριν 1 χρονο
καταλαβαινω ακριβως οταν μιλουν, τι εννοουν !ετσι οπως το εννοουν!
ακομα και τι περιπου σκεφτονται για μενα!

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!

τωρα λεω ευτυχως που επαθα οτι επαθα!αλλιως δεν θα αλλαζα!
το ξερω καλα!

πολεμησα ενα χρονο τωρα ,πανω απο τις δυναμεις μου,πολυ πολυ πιο πανω(η αμφισβητηση μου στη θρησκεια αρχισε πριν 10 μηνες περιπου)
οχι για να ξαναυποδουλωθω ξανα,και ας μου φωναζουν οι φωνες να επανενταχθω ξανα,για μενα αυτες οι φωνες πλεον ειναι σαν τις σειρηνες του οδυσσεα,

ελευθερος θελω να μεινω!

ξανα δεν εντασομαι πουθενα,και αυτο ειναι βεβαιο,

την νεα μου ζωη ,και την καινουργια της ηθικη διαμορφωση,
θα την φτιαξω μονος μου,
και αν υπαρχουν ατομα με τα οποια εγω θα κανω διαλογο,και θα μου επιτρεπω να αποκομισω συμβουλες,γνωμες ,και εμπειρια πανω σε αυτα τα ζητηματα.
αυτα θα ειναι απο τον ελευθερο απεγλωβισμενο χωρο,απο τον δικο σου
του ounos,του πλωτινου,του schwabe,του δωριευς κ.α

οποιος προτεινει κατι καλο φιλε,αυτο φαινεται απο την πρωτη ματια!
και το καλο ειναι απλο!οπως και η αληθεια αλλωστε!

να σαι καλα -καλο βραδυ!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 21:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι να σε διαβαζω φιλε. Εχεις θαρρος, και το μεταδιδεις και στους αλλους. Μην προδωσεις τον εαυτο σου ξανα μονο, αλλον δεν εχεις και του χρωστας πολλα. Τιποτε αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 21:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρομαι να σε διαβαζω φιλε. Εχεις θαρρος, και το μεταδιδεις και στους αλλους. Μην προδωσεις τον εαυτο σου ξανα μονο, αλλον δεν εχεις και του χρωστας πολλα. Τιποτε αλλο.


το οποιο θαρρος φιλε προσφατα αποκτησα!
εχω υποχρεωση να ομολογησω οτι το οφειλω κατα πολυ και σε εσας!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 21:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που'σαι, τωρα ειδα οτι απαντησες και σε μενα ξεχωριστα. Θα επανελθω τελικα! Αργοτερα, γιατι επεται...διονυσιακη οινοποσια! Ειμαι σε καθεστως απολυτης βιασυνης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 22:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα να περασεις φιλε !και εγω φευγω σε λιγο!για μια περιπου απο τα ιδια!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 22:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε sakh με συγκινεις πραγματικα. Μου θυμιζεις ανθρωπο που εβγαλε το κεφαλι του απο ενα βρωμερο τσουβαλι και αναπνεει ελευθερα.
Θα πρεπει να ξερεις οτι σε καταλαβαινω περισσοτερο απ' οτι νομιζεις, γιατι εχω υπαρξει για 10 χρονια ρασοφορος κι εχουν δει τα ματια μου απιστευτα πραγματα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ounos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 03:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ounos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οριστε, επεστρεψα! Νωρις νωρις, γιατι οπως λενε και οι χριστιανοι, 12 με 4 κυκλοφορουνε δαιμονες (οχι, δεν ειναι δικια μου ιδεα αυτο!!).

(Tsepe, εσυ αληθεια υπο ποιες συνθηκες το αφησες το ρασο - μετα απο τοσο πολυ καιρο μαλιστα?)


Σακη, τα πραγματα δυστυχως δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα! Ουτε καν θεωρω το μεταθανατιο παραμυθι ως το κεντρικο προβλημα! Αντε, την πρωτη φορα που θα ερθει ο ανθρωπος αντιμετωπος με την βεβαιοτητα οτι θα πεθανει, οτι αυτα που ζει δεν θα τα ξαναζησει ποτε, μα ποτε ξανα, θα το παρει ασχημα, μια, δυο, θα το αποδεχτει στο τελος, δεν θα πολεμαει αλλο, σαν μικρο πεισματαρικο παιδι, την αληθεια του θανατου, αλλα θα αντικρισει με απεραντη αγαπη την θνητη ζωη του, τον θνητο εαυτο του, τους θνητους συντροφους του που μια μερα δεν θα ειναι πια μαζι του.

Το δυσκολοτερο θεμα νομιζω οτι ειναι η ολη νοοτροπια του χριστιανου, ο οποιος γαλουχιζεται με τις ιδεες:
-Δεν χρειαζεται να εισαι επιτυχημενος, αρκει να εισαι πιστος και υπακουος.
-Δεν χρειαζεται να προσπαθεις να καλυτερευσεις το μελλον σου, αρκει να εισαι ικανοποιημενος με αυτα που σου δωθηκαν απο τον θεο - μην προσπαθεις να τα αλλαξεις, ο θεος ξερει.
-Μην κοιτας τι κανουν οι αλλοι, μπορει να τους βλεπεις να ειναι καλυτερα, αλλα ο διαβολος τους εχει στο χερι, εσυ μεινε στην αφανεια και θα εισαι ασφαλης στην σκεπη του θεου.
-Δεν χρειαζεται να φροντιζεις τον εαυτο σου, το σωμα σου ειναι πηγη αμαρτιων και μια μερα θα πεθανει, να φροντιζεις "την ψυχη σου". Διαφορετικα, θα κανεις την ιδια αμαρτια με τον διαβολο: θα εισαι "εγωιστης"!
-Δεν χρειαζεται να διεκδικεις αυτα που σου ανηκουν: αν σε πανε στο δικαστηριο, δωσε και το πανοφορι.
-Δεν χρειαζεται να υπερασπιζεσαι αυτα που αγαπας, ο θεος στα ζηταει σαν θυσια, για να δει ποσο πολυ τον αγαπας.
-Μην σε πειραζει αν εισαι τελευταιος στη ζωη, γιατι τελευταιος εδω σημαινει πρωτος εκει.
-Μην εχεις φιλοδοξιες και μεγαλα εγκοσμια σχεδια: τα εγκοσμια ειναι υπο το κρατος της αμαρτιας.
-Να γυρνας το αλλο μαγουλο. Αν σε πουνε δειλο, ειναι ο διαβολος που σε πειραζει, μην αντιδρασεις.
-Να αγαπας και να προσευχεσαι οσους σου κανουν κακο. Ειναι κακοι γιατι τους εχει ο διαβολος (με αλλα λογια, "δεν ειναι αναγκη να καταλαβεις γιατι ειναι κακοι")*, προσευχισου να γυρισουν στον δρομο του θεου.
-Μην συνδιαλεγεσαι με τον διαβολο, δηλαδη μην προσπαθεις να συζητησεις με την αμφιβολια: αγνοησε την τελειως, αλλιως θα σε τουμπαρει.
-Να προσεχεις τις εγκοσμιες απολαυσεις. Να ζητας πρωτα την εγκριση του Χριστου. Να φοβασαι να απολαυσεις, γιατι ο διαβολος θα σε παρασυρει με δολωματα και χαρες. Να μην εισαι χαρουμενος απο μεσα, γιατι εισαι αμαρτωλος, εισαι αξιοκατακριτος, εισαι το τελευταιο σκουλικι, εισαι στο ελεος του θεου, που θα επρεπε με μιας να σε πεταξει να καεις στην κολαση, αλλα σου δινει λιγο χρονο πανω στη γη για να προλαβεις να μετανοησεις -επειδη ειναι φιλεσπλαχνος και φιλανθρωπος-, αραγε εσυ θα πεταξεις αυτο το χρονο σε εγκοσμιες απολαυσεις???
(Οι περισσοτερες απολαυσεις αλλωστε χαρακτηριζονται...σαρκικες - τι αλλο θα μπορουσαν να ειναι?- και, ως τετοιες, ειναι "αμαρτιες"!)
-Για καθε χαρα στη ζωη σου πρεπει να ταπεινωνεσαι στον θεο, να τον ευχαριστεις καθε στιγμη, για το μεγα ελεος που σου δειχνει.
-Αν μπορουσες να κανεις 1000 φιλανθρωπιες, και κανεις 999, θα πας στην κολαση.
-Μην εχεις αυτοπεποιθηση: στον θεο να εχεις τις ελπιδες σου, τιποτα δεν ειναι δικο σου, εσυ δεν εισαι τιποτα, εσυ εισαι μονο οι αμαρτιες σου, ολα τα καλα ειναι ξενα - στα χαρισε ο θεος.
-Προπαντως μην χαιρεσαι για τις επιτυχιες σου, γιατι θα εισαι ματαιοδοξος. Ευχαριστησε τον θεο που σου εστειλε το ελεος υπο την μορφη της επιτυχιας. Ποτε δεν εισαι εσυ υπευθυνος για τις επιτυχιες που μπορει να εχεις.
-Μην εισαι περηφανος, μην αισθανεσαι δυνατος: ο διαβολος σπιτωνεται μεσα σου.
-Αντιστασου στην σαρκα σου, προσπαθει να υποδουλωσει το πνευμα σου, ομως το πνευμα πρεπει να εχει υποδουλη τη σαρκα. Εχει αναγκες? Αγνοησε τις, αν ειναι "αμαρτωλες", αν ζητανε την ηδονη. Εσυ προτιμας τον Χριστο απο τις προσκαιρες και φθαρτες ηδονες. Εσυ κοιτας τα αιωνια, δεν αφηνεσαι να παρασυρθεις απο το αμαρτωλο πτωμα που κουβαλαει η ψυχη σου. Η ορμες που νιωθεις προερχονται απο τον διαβολο. Αντιστασου στα αμαρτωλα που αισθανεσαι...

Καθε αντισταση ομως δεν ειναι παρα μια αρνηση. Αυτη η αρνηση, ποτε θα γινει αποδοχη?

Και πολλα αλλα παρομοια, ολα με τον ιδιο στοχο, τον πνευματικο ευνουχισμο του ανθρωπου, την προβατοποιηση, την σκουλικοποιηση. (Κι αυτος ο διαβολος πια! Μαλλον θα επρεπε να πληρωνεται υπερωριες απο την εκκλησια - τον εχουν σε απιστευτα μεγαλη δουλεψη!)

Με λιγα λογια, σηκωνε το φορτιο σου, μη ρωτας για το αν ειναι αναγκη να το σηκωνεις, μην απειθεις, σηκωνε τον σταυρο σου, οσο μεγαλυτερος ειναι ο σταυρος τοσο καλυτερα. Μιζερια. Μιζερια. Μιζερια.

Δεν ειμαι καθολου περηφανος που μπορω να αναλυσω το θεμα σε τετοιο βαθμο. Θα προτιμουσα να μην μπορουσα. Να μην γνωριζα. Να ξυπνουσα μια μερα και να μην βρισκω ξεχασμενους παραλογισμους, σαν ζιζανια, στο κεφαλι μου.

Κριμα στους ευπιστους χριστιανους, που δεχονται αμασητο ολο μαζι το κυρηγμα, χωρις καν να διυλιζουν. Βεβαια, το καλυτερο θα ηταν να μην αφηναν τιποτα, ομως αν το δεχτουνε ολοκληρο, ουσιαστικα μετατρεπονται σε μαρτυρες, τραγικες μαρτυρικες φιγουρες, γεματες μιζερια και δυστυχια. Και ειναι προδοσια στον εαυτο τους, στην ζωη τους. Αν ειχε φωνη ο εαυτος τους (δηλαδη εχει, αλλα δεν θελουν να την ακουσουν) θα τους φωναζε "ανθρωπε ανοητε! Τι κανεις! Πετας οτι πιο σημαντικο εχεις, την ζωη σου! Ζησε οσο προλαβαινεις! Ποσο αφρονας μπορει να εισαι να πεταξεις τη ζωη σου και να οδηγηθεις δεμενος πισθαγκωνα στον θανατο! ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΩ!".


Θα κλεισω με την εκφραση του Καζαντζακη, που πρεπει να ειναι οδηγος στις ζωες μας: "Δεν θα αφησω στον θανατο τιποτα να παρει, παρα λιγα κοκκαλα". Με αλλα λογια (για να μας καταλαβαινουν ολοι!), δεν θα αφησω ζωη να φυγει αβιωτη.

Ειναι γνωστο στους ψυχολογους αλλωστε, οτι οσο περισσοτερο ενας ανθρωπος αισθανεται οτι δεν εζησε αρκετα την ζωη του, τοσο περισσοτερο φοβαται τον επικειμενο θανατο του. Ειναι η αβιωτη ζωη που τον βασανιζει. Ο εαυτος του, που νιωθει την προδοσια.

Αυτες οι σκεψεις απο μενα.

* Σε καποιον χριστιανο εδω γυρω ειχα πει να μην προσπαθει να καταλαβει τον κοσμο, αλλα ας κανει αυτο που εμαθε: να τον αγαπαει. Το ιδιο εννοουσα και εκει. Ομως ειναι παραλογο: πως να αγαπησεις κατι, οταν δεν το καταλαβαινεις? Οταν ερμηνευεις κατι πραγματικο, κατι απτο, με εννοιες ανυπαρκτες? Οταν αγαπας εναν ανθρωπο, νομιζοντας οτι ειναι αμαρτωλος και καποια μερα θα επιστρεψει στον "ισιο" (θεοστραβο, κυριολεκτικα!) δρομο? Παραγνωριζοντας την αρχη της αιτιοτητας, οτι αυτα που κανει δεν τα κανει επειδη τον ταλαιπωρουνε δαιμονες, αλλα προσπαθει να ικανοποιησει τις αναγκες που εχει, που υπαρχουν μεσα του. Κι αν δεν το κανει, καπως θα του βγουνε παλι, θα τις ονειρευεται τα βραδια, θα τις σκεφτεται τη μερα. Ως που αυτη η αντισταση στον κοσμο?


Edited by - ounos on 16/01/2005 04:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 13:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ sakhs3 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΠΙΣΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ...

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ) ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..)

ΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ????

ΙΣΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΟΛΛΑ...

ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟ ????
ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ ????
ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ????
ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΒΡΑΧΜΑΝΙΣΜΟ ?????
ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ....

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ..

ΤΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΙΕΡΕΑΣ (ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ) ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΗ ?????

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
μονο γνωσεις λογικης χρειαζονται!!σε αυτο το τοπικ!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΣΙΣΤΙΚΑΝ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΟΠΟΙΑ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΟ)...

ΕΒΑΛΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟ ΟΡΑΜΑ, ΤΗΝ ΨΥΧΗ ,ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 14:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον ο Σάκης θέλει να αναφερθεί για την χώρα που ζει όπου η πλειοψηφία δηλώνει χριστιανισμό, Avatar, για αυτό δεν αναφέρεται στις υπόλοιπες θρησκείες.


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 17:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εχω υπαρξει για 10 χρονια ρασοφορος κι εχουν δει τα ματια μου απιστευτα πραγματα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ



καλα ησουν και εσυ φιλε!
αυτο και αν ηταν αποφαση φανταζομαι!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 17:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Tsepe, εσυ αληθεια υπο ποιες συνθηκες το αφησες το ρασο - μετα απο τοσο πολυ καιρο μαλιστα?)


αυτο θα ηθελα να το μαθω και εγω αληθεια!

quote:

Σακη, τα πραγματα δυστυχως δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα! Ουτε καν θεωρω το μεταθανατιο παραμυθι ως το κεντρικο προβλημα! Αντε, την πρωτη φορα που θα ερθει ο ανθρωπος αντιμετωπος με την βεβαιοτητα οτι θα πεθανει, οτι αυτα που ζει δεν θα τα ξαναζησει ποτε, μα ποτε ξανα, θα το παρει ασχημα, μια, δυο, θα το αποδεχτει στο τελος, δεν θα πολεμαει αλλο, σαν μικρο πεισματαρικο παιδι, την αληθεια του θανατου, αλλα θα αντικρισει με απεραντη αγαπη την θνητη ζωη του, τον θνητο εαυτο του, τους θνητους συντροφους του που μια μερα δεν θα ειναι πια μαζι του.

Το δυσκολοτερο θεμα νομιζω οτι ειναι η ολη νοοτροπια του χριστιανου, ο οποιος γαλουχιζεται με τις ιδεες:
-Δεν χρειαζεται να εισαι επιτυχημενος, αρκει να εισαι πιστος και υπακουος.
-Δεν χρειαζεται να προσπαθεις να καλυτερευσεις το μελλον σου, αρκει να εισαι ικανοποιημενος με αυτα που σου δωθηκαν απο τον θεο - μην προσπαθεις να τα αλλαξεις, ο θεος ξερει.
-Μην κοιτας τι κανουν οι αλλοι, μπορει να τους βλεπεις να ειναι καλυτερα, αλλα ο διαβολος τους εχει στο χερι, εσυ μεινε στην αφανεια και θα εισαι ασφαλης στην σκεπη του θεου.
-Δεν χρειαζεται να φροντιζεις τον εαυτο σου, το σωμα σου ειναι πηγη αμαρτιων και μια μερα θα πεθανει, να φροντιζεις "την ψυχη σου". Διαφορετικα, θα κανεις την ιδια αμαρτια με τον διαβολο: θα εισαι "εγωιστης"!
-Δεν χρειαζεται να διεκδικεις αυτα που σου ανηκουν: αν σε πανε στο δικαστηριο, δωσε και το πανοφορι.
-Δεν χρειαζεται να υπερασπιζεσαι αυτα που αγαπας, ο θεος στα ζηταει σαν θυσια, για να δει ποσο πολυ τον αγαπας.
-Μην σε πειραζει αν εισαι τελευταιος στη ζωη, γιατι τελευταιος εδω σημαινει πρωτος εκει.
-Μην εχεις φιλοδοξιες και μεγαλα εγκοσμια σχεδια: τα εγκοσμια ειναι υπο το κρατος της αμαρτιας.
-Να γυρνας το αλλο μαγουλο. Αν σε πουνε δειλο, ειναι ο διαβολος που σε πειραζει, μην αντιδρασεις.
-Να αγαπας και να προσευχεσαι οσους σου κανουν κακο. Ειναι κακοι γιατι τους εχει ο διαβολος (με αλλα λογια, "δεν ειναι αναγκη να καταλαβεις γιατι ειναι κακοι")*, προσευχισου να γυρισουν στον δρομο του θεου.
-Μην συνδιαλεγεσαι με τον διαβολο, δηλαδη μην προσπαθεις να συζητησεις με την αμφιβολια: αγνοησε την τελειως, αλλιως θα σε τουμπαρει.
-Να προσεχεις τις εγκοσμιες απολαυσεις. Να ζητας πρωτα την εγκριση του Χριστου. Να φοβασαι να απολαυσεις, γιατι ο διαβολος θα σε παρασυρει με δολωματα και χαρες. Να μην εισαι χαρουμενος απο μεσα, γιατι εισαι αμαρτωλος, εισαι αξιοκατακριτος, εισαι το τελευταιο σκουλικι, εισαι στο ελεος του θεου, που θα επρεπε με μιας να σε πεταξει να καεις στην κολαση, αλλα σου δινει λιγο χρονο πανω στη γη για να προλαβεις να μετανοησεις -επειδη ειναι φιλεσπλαχνος και φιλανθρωπος-, αραγε εσυ θα πεταξεις αυτο το χρονο σε εγκοσμιες απολαυσεις???
(Οι περισσοτερες απολαυσεις αλλωστε χαρακτηριζονται...σαρκικες - τι αλλο θα μπορουσαν να ειναι?- και, ως τετοιες, ειναι "αμαρτιες"!)
-Για καθε χαρα στη ζωη σου πρεπει να ταπεινωνεσαι στον θεο, να τον ευχαριστεις καθε στιγμη, για το μεγα ελεος που σου δειχνει.
-Αν μπορουσες να κανεις 1000 φιλανθρωπιες, και κανεις 999, θα πας στην κολαση.
-Μην εχεις αυτοπεποιθηση: στον θεο να εχεις τις ελπιδες σου, τιποτα δεν ειναι δικο σου, εσυ δεν εισαι τιποτα, εσυ εισαι μονο οι αμαρτιες σου, ολα τα καλα ειναι ξενα - στα χαρισε ο θεος.
-Προπαντως μην χαιρεσαι για τις επιτυχιες σου, γιατι θα εισαι ματαιοδοξος. Ευχαριστησε τον θεο που σου εστειλε το ελεος υπο την μορφη της επιτυχιας. Ποτε δεν εισαι εσυ υπευθυνος για τις επιτυχιες που μπορει να εχεις.
-Μην εισαι περηφανος, μην αισθανεσαι δυνατος: ο διαβολος σπιτωνεται μεσα σου.
-Αντιστασου στην σαρκα σου, προσπαθει να υποδουλωσει το πνευμα σου, ομως το πνευμα πρεπει να εχει υποδουλη τη σαρκα. Εχει αναγκες? Αγνοησε τις, αν ειναι "αμαρτωλες", αν ζητανε την ηδονη. Εσυ προτιμας τον Χριστο απο τις προσκαιρες και φθαρτες ηδονες. Εσυ κοιτας τα αιωνια, δεν αφηνεσαι να παρασυρθεις απο το αμαρτωλο πτωμα που κουβαλαει η ψυχη σου. Η ορμες που νιωθεις προερχονται απο τον διαβολο. Αντιστασου στα αμαρτωλα που αισθανεσαι...

Καθε αντισταση ομως δεν ειναι παρα μια αρνηση. Αυτη η αρνηση, ποτε θα γινει αποδοχη?

Και πολλα αλλα παρομοια, ολα με τον ιδιο στοχο, τον πνευματικο ευνουχισμο του ανθρωπου, την προβατοποιηση, την σκουλικοποιηση. (Κι αυτος ο διαβολος πια! Μαλλον θα επρεπε να πληρωνεται υπερωριες απο την εκκλησια - τον εχουν σε απιστευτα μεγαλη δουλεψη!)




ολα ειναι ετσι οπως ακριβως τα γραφεις φιλε!
ολα τα παραπανω ειναι για τους ψυχιατρους (και ετσι ειναι)
ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ "ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ"
με δεδομενη την επιτυχια!

quote:

ειμαι καθολου περηφανος που μπορω να αναλυσω το θεμα σε τετοιο βαθμο. Θα προτιμουσα να μην μπορουσα. Να μην γνωριζα. Να ξυπνουσα μια μερα και να μην βρισκω ξεχασμενους παραλογισμους, σαν ζιζανια, στο κεφαλι μου.


αυτο το παθαινω και εγω φιλε!και με κανει φορες φορες αναστατο!
σκεψου την αντιφαση απο την αλλη,ολα αυτα τα περασαμε μεσα μας,απο μικροι,με σκοπο να εχουμε την απολυτη γαληνη μεσα μας,για απολυτη ευτυχια!!!
αλλα ειπαμε η τεχνικη της "αναποδογυρισμενης αληθειας η του χοντρου
ψεμματος"

τι να λεμε !εγω το βρισκω παραπανω απο συγκλονιστικο αυτο που συμβαινει!!

να σαι καλα!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 18:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[b]ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ sakhs3 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΑΠΙΣΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ...

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ) ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..)

ΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ????


εγω αγαπητε ,δεν εχω προθεση να στραφω εναντιον καμιας θρησκειας!
απλα επειδη μου εκαναν ξεκαθαρα ΚΑΚΟ καθομαι τωρα και μιλαω!
σαφως και εχεις δικιο στο γιατι δεν το εθεσα" γενικα" με τις
θρησκειες!!
απο την αλλη ομως εαν οι υπολοιπες θρησκειες,δεν στρεφονται ετσι οπως ο χριστ/σμος στην ουσια ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ! δεν θα ειχα και ιδιαιτερο κινητρο να τις κατηγορησω ,πλην της ανουσιας πιστης σε κατι
που προφανως δεν ισχυει!
αλλωστε δεν γνωριζω σχεδον τιποτα για τις υπολοιπες, οποτε θα ηταν
λανθασμενο να το κανω
υποψιαζομαι ομως οτι εχεις δικιο ! και λιγο η πολυ ισχυουν τα ιδια
για ολες!


quote:

ΤΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΙΕΡΕΑΣ (ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ) ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΗ ?????

εγω παντως ,εκανα την ερευνα μου πολυπλευρα ,και πολυδιαστατα,
θες βιβλια του μεταλληνου διαβασα,θες φιλοσοφικες !!! προσεγγισεις του ευαγελιου μελετησα,φωτισμενους αρχιμανδριτες ρωτησα,αφωτιστους,
κοσμικους ιερεις,ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
βασικοι θεσμοι ,και αρχες ,οι ιδιες παρεμειναν
και εγω στο ΠΗΓΑΔΙ!! σταθερα!!

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
μονο γνωσεις λογικης χρειαζονται!!σε αυτο το τοπικ!

quote:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΣΙΣΤΙΚΑΝ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΟΠΟΙΑ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΟ)...


βασιστηκαν ολοι ομως στην διαισθηση τους! αγαπητε! και σε κανεναν θεο!
η οποια διαισθηση αποδυκνυεται επιστημονικα(κατα συνεπεια λογικα)
σαν φυσικος μηχανισμος, απλα δεν εχει ΜΕΧΡΙ στιγμης εξηγηθει απολυτα ο μηχανισμος λειτουργιας της, πειραματα γυρω απο αυτην γινονται ! και συμπερασματα εχουν βγει! και ειναι επαναληψιμα στην διαθεση του καθενος! τωρα αν αυτη την λειτουργια της φυσης σε καποιους τους αρεσει νατο λενε "θεο"
τοτε ας σκεφτουνε ,τι θεος ειναι αυτος ο οποιος επιτρεπει στους
επιστημονες να πειραματιζονται μαζι του ,και αυτος καθε φορα να παιζει το παιχνιδι τους?!!?? με προβλεψιμες τις αντιδρασεις του!!


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 21:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ sakhs3...

quote:
εγω παντως ,εκανα την ερευνα μου πολυπλευρα ,και πολυδιαστατα,
θες βιβλια του μεταλληνου διαβασα,θες φιλοσοφικες !!! προσεγγισεις του ευαγελιου μελετησα,φωτισμενους αρχιμανδριτες ρωτησα,αφωτιστους,
κοσμικους ιερεις,ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
βασικοι θεσμοι ,και αρχες ,οι ιδιες παρεμειναν
και εγω στο ΠΗΓΑΔΙ!! σταθερα!!

quote:
βασιστηκαν ολοι ομως στην διαισθηση τους! αγαπητε! και σε κανεναν θεο!
η οποια διαισθηση αποδυκνυεται επιστημονικα(κατα συνεπεια λογικα)
σαν φυσικος μηχανισμος, απλα δεν εχει ΜΕΧΡΙ στιγμης εξηγηθει απολυτα ο μηχανισμος λειτουργιας της, πειραματα γυρω απο αυτην γινονται ! και συμπερασματα εχουν βγει! και ειναι επαναληψιμα στην διαθεση του καθενος! τωρα αν αυτη την λειτουργια της φυσης σε καποιους τους αρεσει νατο λενε "θεο"
τοτε ας σκεφτουνε ,τι θεος ειναι αυτος ο οποιος επιτρεπει στους
επιστημονες να πειραματιζονται μαζι του ,και αυτος καθε φορα να παιζει το παιχνιδι τους?!!?? με προβλεψιμες τις αντιδρασεις του!!

ΕΥΚΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΒΓΑΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΦΑΟΥΣΤ...
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙ Η' ΠΟΙΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΣ..
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ..
ΤΙ ΕΝΙΩΣΕΣ...

ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ...
ΜΗΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ...

ΑΦΗΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 21:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ! αγαπητε αυτο κανω τωρα!
και αυτα ειναι τα συμπερασματα μου!

τοσο καιρο που δεν μου"επετρεπαν" να το κανω!
ειχα χασει τον εαυτο μου!

αυτα που μου προτασει η διαισθηση μου !
ειναι καθ ολα ανομοια με αυτα της θρησκειας που ακολουθουσα!

καλο βραδυ!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 08:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣΑΝΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΣΑΡΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ..
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΤΟΣΗ ΓΝΩΣΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ,ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ..ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ...Ο ΜΩΥΣΗΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 15:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΠΑΡΑΓΕΙ ΖΩΑ,ΠΡΟΒΑΤΑ (ΠΟΙΜΝΙΑ).
Ο ΒΟΣΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΠΕΦΤΕΙ ΜΑΧΑΙΡΑ.....
ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΒΛΑΚΩΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ ΣΥΓΧΩΡΩΧΑΡΤΙΑ(ΧΤΙΖΟΥΝ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ,ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΚΤΛ ΚΤΛ).ΤΟΣΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ....ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΧΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΚΑΤΟΙΧΟΥΝΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΙΧΟΥΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΗ ΧΛΙΔΑ?
ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΑΒΟΥΛΑ ΟΝΤΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ(ΘΕΟΥ).ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 18:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι να βγαζει κανεις συμπερασματα. Βιαστικα η οχι δεν εχει σημασια. Σημασια εχει να μην μασαει το ετοιμο κουτοχορτο του χριστιανισμου και γενικοτερα των οργανομενων θρησκειων.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 20:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αποριας αξιο ειναι,το με ποση ψυχοτεχνια εχει στησει τα διληματα της
αυτη ηθρησκεια ,ωστε να μην μπορει να απεγκλωβιστει η μεγαλη μαζα
του πληθυσμου ,στο περασμα των αιωνων!

μιας και ο ανθρωπος οπως και αλλα οντα του πλανητη,μπορει ευκολα να
ξεγελαστει! απο μια συγκεκριμενη ψυχοτροπα μεθοδο!

μου θυμιζει κατι απο το τρικ που κανουν οι πτηνοτροφοι ,που για να ξεγελασουν τις κοτες ,αναβουν τα φωτα το βραδυ,ωστε αυτες να νομιζουν
οτι ειναι μερα και να γεννουν αυγα!!

ποσο εντεχνα εκμεταλευτηκαν ,το μονο στοιχειο που απτεται τον ανθρωπο και δεν γνωριζει τιποτα για αυτο ο ιδιος,τον θανατο!!

σαν τους πολιτικους ,που προκειμενου να κερδισουν τις εκλογες!
σκαρφιζονται καθε ειδους μελλοντικα διληματα αποτυχιας αν φυγουν αυτοι απο την εξουσια,(αυτο αδιακριτα πολιτικα φυσικα!!),και η πλακα
ειναι οτι αν και ο κοσμος ειναι υποψιασμενος ,ΑΥΤΟΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΑΝΤΑ!!οποιος φοβεριζει πιο πολυ για το μελλον αυτος βγαινει!!

αυτο σαν αρχαιο πολιτικο τεχνασμα ,καταδυκνυει ,τις κοινες ριζες με την θρησκεια,ωστε να καταλαβει κανεις οτι κανενας θεος δεν δημιουργησε
την θρησκεια,αλλα αετονυχηδες με απωτερες πολιτικες βλεψεις!που γνωριζαν ποια ακριβως ειναι τα ψυχολογικα αδυνατα στοιχεια του ανθρωπου!!

να στε ολοι καλα!!


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostino
Μέλος 1ης Βαθμίδας

China
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 03:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ tpt, ζώα παράγει το κατεστημένο καταναλωτικό-αθεϊστικό σύστημα του οποίου φαίνεται είσαι ένθερμος οπαδός και θιασώτης.

Διαφορετικά δεν θα ήσουν τόοοσο αποβλακωμένος να αποκαλείς ζώα τους ενσυνείδητους θρήσκους-χριστιανούς συνανθρώπους μας.

Με ευτελή επιχειρήματα της Παλαιάς Διαθήκης του τύπου ο Μωυσής άνοιξε τη θάλασσα που επικαλούνται ειρωνικά οι μη έχοντες σοβαρά επιχειρήματα, με γελειότητες συμφηφισμού Θρησκείας-Εξουσίας ενώ είναι σαφές ότι η πίστη των απλών ανθρώπων που αποτελούν το σώμα της Εκκλησίας δεν αποτελεί μηχανισμό εξουσίας, με ευτελιστικές λογικές -που υποβιβάζουν αυτούς που τις εκφράζουν- περί κουτόχορτου, ενώ οι ίδιοι αποτελούν γνήσια τέκνα του κουτόχορτου που τους ταϊζουν χρόνια και χρόνια οι γνωστοί μηχανισμοί ποδηγέτησης, με όλα αυτά τα χιλιοειπωμένα αναμασήματα που έχουμε βαρεθεί να ακούμε στα καφενεία και αλλού δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ ότι ο Χριστιανισμός δεν αποτελεί την πιο αληθινή εσωτερική έκφραση, την πιο υγιή φιλοσοφική στάση ζωής, την πιο υπεύθυνη κοινωνική καθομολόγηση, την πιο γνήσια κοσμοθεωρία και την πιο αληθινή και σεβάσμια θρησκευτική παράδοση του Ελληνισμού.

Το 92% των Ελλήνων σήμερα δηλώνουν πιστοί. Δεν υπάρχει νομίζω καλύτερη απάντηση προς όλους τους διανοουμενίσκους, που πριν καλά καλά πολλοί από αυτούς συνειδητοποιήσουν σε ποιο κόσμο ζουν, πριν καλά καλά αντιληφθούν την ματαιότητα του κόσμου, πριν βιώσουν την ηθική του Χριστιανισμού προτρέχουν και Τον κατηγορούν.

Τέτοιο μένος ταιριάζει μόνο σε άτομα πορωμένα, κατά βάση και κατ' ουσία φανατικά και εξουσιαστικά, που το μόνο που επιδιώκουν δεν είναι η αποδοχή μιας πραγματικότητας ιστορικής και κοινωνικής αλλά η ανατροπή της, όχι με σοβαρά ιστορικά-επιστημονικά-κοινωνικά επιχειρήματα, αλλά καθαρά από μία ουτοπική και κακώς εννοούμενη διάθεση ενάντια σε οτιδήποτε πνευματικό και αληθινό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 09:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ KOSTINO ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ Η ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ(ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΣΑΙ),ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΣΑΙ ΣΤΑ ΛΕΓΕΙΝ ΤΩΝ ΡΑΣΟΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΑΣΙΔΙ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟ ΣΩΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝΕ.ΔΛΔ ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.ΕΧΕΙΣ ΨΑΧΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ?ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ?ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΟΛΗΣΑΝΕ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΠΑΡΕΚΛΙΝΕΙΣ,ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ.
ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΟΛΗΨΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ,ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ.
ΤΟ 92% ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 92% ΟΠΩΣ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΠΟΣΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΟΥ ΔΙΠΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 20-30 ΕΤΩΝ?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 92% ΣΟΥ?
ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΦΥΠΝΙΣΤΕΙΣ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΑΠΑΡΝΗΘΕΙΣ.ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΜΒΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ.
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΟΤΕ......
ΦΙΛΕ SAKHS3 ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΧΑΝΟΥΝ ΕΔΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΛΑΝΤΕΡ ΤΟΥΣ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ.ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΡΓΕΙ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΕΜΑΣ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΣ ΜΟΥ)?ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΡΙΟ Η ΜΕΘΑΥΡΙΟ Η ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ?
ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΑΡΑΓΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ.ΠΑΣ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ Η ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ.ΧΩΡΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ,ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ.
ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ(ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ:ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ.,....ΕΡΕΥΝΑ!).
ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΓΗ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΕΔΑΦΙΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΑΞΟΝΤΩΘΕΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΑ.
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΩ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΙΔΙΑ.
ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝ-ΚΟΠΑΔΙ-ΤΕΣ.(ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy