ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 01:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΘΥΣΤΟ, ΚΑΡΝΕΟΛΗ ΚΑΙ ΡΟΖ ΧΑΛΑΖΙΑ ΦΟΡΩ ΠΑΝΤΑ.
ΟΠΩΣ ΧΡΥΣΟ, ΑΤΣΑΛΙ ΑΣΗΜΙ ΚΑΙ ΧΑΛΚΟ.
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ, ΦΟΡΑΩ ΕΝΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΛΙΘΟ ΜΑΛΑΧΙΤΗ ΛΑΠΙ ΛΑΖΟΥΛΙ ΑΧΑΤΗ ΙΑΣΠΙ ΖΑΝΤ ΚΑΙ ΑΚΟΥΑ ΜΑΡΙΝΑ.


[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 18:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως θα ήθελες να περιγράψεις το μέγεθος και τις ιδιότητες του δαχτυλιδιού που αναφέρεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 13:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ.

Γεια σας...
Ναι ειναι αληθεια οτι οι κρυσταλοι και οι πετρες βοηθουν !!!!!

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ.....ΑΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΟΡΤΗΣΕΙΣ....!!!!!

Πρεπει ...οταν προκειται να χρησιμοποιησεις ενα πετρωμα !!! γαι καποιο σκοπο...να το " ετοιμασεις "
Πρεπει να διλεξεις κατα αρχην για πια χρηση το θελεις.... να το "καθαρισεις" και μετα να το "φορτησεις"....

Δεν φτανει ομως αυτο !!!! Πρεπει απο καιρου σε καιρο.... να το φορτιζεις...γιατι χανει τις ιδιοτητες του...για πολλους λογους...

Ετσι λοιπον ειμαστε σιγουροι οτι "δουλευει" ....

Sunrise zeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 13:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........συνέχισε Γιάννη ......τι εννοεις?Πως "φορτίζεις" ένα πέτρωμα.......πως το κανεις να¨"λειτουργεί"?

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 15:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Καλλιοπη...

Ειδατην ερωτηση σου ...αλλα σε αργησα λιγο...

Για να ειμαι ειληκρινης < οπως παντα αλλως τε > εψαχνα πιο πολλα στοιχεια να σου δοσω αλλα δυστυχως δεν τα βρηκα...και θα περιοριστω σε πολυ λιγα πραμματα..αλλα θα προσπαθησω...να σω εκτενεστερα αργοτερα...

Λοιπον ...αφου διαλεξεις τον λιθο ...το πετρωμα που σε ενδιαφερει... το βαζεις σε ενα ποτηρι καθαρο νερο ....για ενα 24 ωρο ...
Εγω συνηθως αλλαζω το νερο οσες φορες το θυμηθω !!!!

Αυτο ειναι για τον "καθαρισμο" οποιας ενεργειας και αν εχει....!!!

Απο εκει και περα...αφου περασεις την διαδικασια αυτη ...στεγνο καθαρο...περνεις το πετρωμα <τον κρυσταλλο> στο χερι σου <δεξι για δεξιοχειρες.... > και τον κρατας !!!

Εισαι βεβαια σε μερος οπου μπορεις να χαλαρωσεις να συγκεντρωθεις...και τον φoρτησεις...

Η φορτηση τωρα... εχοντας σου στο χερι σου συγκεντρωνεσαι οτι το χερι σου παραγει η μεταφερει ενεργεια και "ποτιζεις" τον κρυσταλλο...ενω παραλληλα σκεπτεσαι ...την λειτουργεια του..
Δηλ αν κανεις κατι για αγαπη - ερωτα...οι σκεψεις σου...θα ειναι <περα απο την ενεργεια ..> οτι ολος ο κοσμος ερχεται κοντα σου ...σε πλησιαζει με αγαπη με καλωσυνη ...με ενδιαφερον...!!!

Κατι αναλογο...για οποιο θεμα σε ενδιαφερει...

Πραστασια...!!!!

Να αποφευγεις να το κτυπαει πολυ ωρα ο ηλιος...!!!!

Δεν πρεπει να το βλεπουν περιεργα μάτια ...η καλυτερα καθολου....

ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ....!!!!!!!

Θα πρεπει ομως συχνα να το <φορτιζεις> γιατι χανει σιγα σιγα την ενεργεια του ...!!!!

Αυτα σε γενικες γραμμες...!!!

Τωρα εκει που δεν θυμαμαι < δεν ειναι ο τομεας μου....> ειναι ο καθε κρυσταλλος που χρησιμοποιειται...!!!
δηλ το διαμαντι < λιγο ακριβο βεβαια> που χρησιμοποιειται !!! αν ειναι για πλουτο... η κατι αλλο ...!!!!

Αν σε ενδιαφερει !!! να ψαξω ....!!!!

Αυτα ...
περιμενω νεα σου...< ειδες ποτε θα ερθω Μυτιληνη?? >

sunrise zero


quote:

........συνέχισε Γιάννη ......τι εννοεις?Πως "φορτίζεις" ένα πέτρωμα.......πως το κανεις να¨"λειτουργεί"?

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"


Edited by - aries0 on 29/06/2005 15:24:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 09:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Γιάννη...........
ευχαριστω γαι οσα με ειπες για τους λιθους.
Εγω λατρεύω τον αμέθυστο και τον έχω σε δυο κοσμήματα ,απλά.
Ευχομαι να μπορεσω να εχω ένα και να τον χρησιμοποιώ για τον λογο πο αναφέρεις,ίσως καποια στιγμή να τα καταφε΄ρω να παρω.
Θα ταπουμε απο κοντα Γιάννη ουτως ή αλλως.
Καλά να είσαι!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ασημένιο Βέλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 21:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ασημένιο Βέλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν εννοείς καθαρό νερό εννοείς απεσταγμένο ή βρύσης? Ξέρω πως <καθαρίζει> και αν τον βάλεις σε νερό που έχεις διαλύσει μια ποσότητα αλάτι.
όσο για τον προγραμματισμό εγώ ξέρω πως πρέπει να το ακουμπήσεις στο σημείο του τσάκρα του τρίτου ματιού και να σκεφτείς αυτά που λεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 21:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΦΑΙΡΑ, ΚΙ ΓΙΑΝΝΗ ΣΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ. ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ ΓΕΝΙΚΩΣ.
ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΤΡΥΦΕΡΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ.
ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΦΑΙΡΑ, ο αμέθυστος είναι μία υπέροχη πέτρα, με έξοχο χρώμα και δίνει θετική ενέργεια. Πρόσφατα αγόρασα ένα βραχιόλι με φεγγαρόπετρες, μου έφερε γούρι. Κι ο μαλαχίτης είναι εκπληκτική πέτρα αν βρεις επέλεξε έναν. Εκείνο που φορώ πάντα και ίσως θα ήταν καλό να το επέλεγαν κι άλλοι είναι κρύσταλλο χαλαζία, συνήθως ροζ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]
H αγάπη που αναζητάς είναι καλή.Αλλά η απρόσμενη καλύτερη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 11:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
όταν εννοείς καθαρό νερό εννοείς απεσταγμένο ή βρύσης? Ξέρω πως <καθαρίζει> και αν τον βάλεις σε νερό που έχεις διαλύσει μια ποσότητα αλάτι.
όσο για τον προγραμματισμό εγώ ξέρω πως πρέπει να το ακουμπήσεις στο σημείο του τσάκρα του τρίτου ματιού και να σκεφτείς αυτά που λες


ΓΕΙΑ ΣΟΥ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ...

Εγω ξερω οτι σε ενα ποτηρι ...σε μια κανατα μπορεις να βαλεις νερο καθαρο απο την βρυση ( η αν εισαι σε πηγη )...το αφηνεις ενα 24 ωρο...εγω προσωπικα αλλαζω το νερο οποτε το θυμηθω....στο 24 ωρο

Η φορτηση στο "τριτο ματι " δεν το ξερω αλλα δεν ειναι νομιζω οτι μπορει να γινει και ετσι....εγω παντως ακολουθω ...την εσωτερικη μου "φωνη" ....αν η δικη σου λεει ετσι....κανε οπως ...σου ταιριαζει...!!

Να ξερετε ΟΛΟΙ ...δεν υπαρχουν "ΣΤΕΓΑΝΑ"....γιαυτο ειμαι σιγουρος...

Ειναι η αποψη μου και υποστηριζω...οτι δεν χρειαζεται καμμια ειδικη τεχνικη....ΑΡΚΕΙ να στρεψεις την σκεψη σου...εκει και σε οτι θελεις να ΓΙΝΕΙ.....

Το πως θα επενεργησει !!!!!!! δεν μας απασχολει... αλλα ΘΕΛΟΥΜΕ να γινει ΑΥΤΟ..... ΤΕΛΕΙΩΣΕ....!!!!!!

Sunrise zeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 21:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Οτι ποθούμε και θέλουμε πολύ όντως γίνεται.
Τσεκαρισμένο.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 09:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ενα βιβλιο που λεει για τους λιθους ,θα γραψω καποια στιγμη μερικα.Εγω Αφδοδιτη τις αγοραζω συνηθως διαισθητικα.
Ο Λαπις και μαλαχιτης επι παραδειγματι με εκνευριζουν αφανταστα ασχετα απο τις ιδιοτητες που εχουν.
Πιο πολυ αγαπω το κιτρινι και το τυρκουαζΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δειτε κι αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα παλαια τοπικς του Τρισμεγιστου...

Μαγικές Ιδιότητες των Πολύτιμων Λίθων
Πολύτιμοι Λίθοι (Αχάτης)
Πολύτιμοι Λίθοι (Διαμάντι)
Πολύτιμοι Λίθοι (Ζαφείρι)
Πολύτιμοι Λίθοι (Ρουμπίνι)
Πολύτιμοι Λίθοι (Οπάλιο)

Ροδο Αμαραντο


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sismaril
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 11:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sismaril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DOKIMASTE NA FORESETE FLUORITI THA ITHELA NA AKOSO TA SKOLI SAS
AN TO DOKIMASETEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 22:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχω ενα βιβλιο που λεει για τους λιθους ,θα γραψω καποια στιγμη μερικα.Εγω Αφδοδιτη τις αγοραζω συνηθως διαισθητικα.
Ο Λαπις και μαλαχιτης επι παραδειγματι με εκνευριζουν αφανταστα ασχετα απο τις ιδιοτητες που εχουν.
Πιο πολυ αγαπω το κιτρινι και το τυρκουαζ

Τον κιτρίνη τον λατρεύω κι εγώ.
Τώρα φορώ κοράλλι ή κόκκινο ίασπη.
Λένε πως ο ίασπις ο κόκκινος κυρίως δρα περισσότερο θεραπευτικά από το κοράλλι, κυρίως γιά όσους αποζητούν την ανεξαρτησία τους ή προσπαθούν να βελτιώσουν τις σχέσεις με άτομα του περιβάλλοντός τους.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ροζ κουάρζ είναι πολύ ωραίο.
Επείσης το ροζ κοράλλι, θα το έχεις δει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίζω αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν..
Κοράλι
1]χρησιμοποιείται για την αξομάλυνση της φυσικής αντοχής και ενεργητικότητας.
2]αποτρέπει το ''κακό'' μάτι.
3]Βοηθάει στην εξέλιξη του εγώ και μας κάνει πιο ''ανθρώπινους''.
4]Αυξάνει την ευαισθησία του ατόμου [αν και απο αυτό έχουμε εδώ πολυ]..
5]Ανοίγει το τσάκρα του μετώπου.

Φργγαρόπετρα[ απο τα αγαπημένα μου]
1]Δημιουργει εμπειρίες, και προστατέει τις ευαίσθητες φύσεις.
2]Προάγει την ανθρωπιστική αγάπη
3]Εχει ιδιότητες που σχετίζονται με την ενέργεια του φεγγαριού,
4]Χρησιμοποιήται για να έρθουμε σε κατάσταση εκστασης...
5]Αν τοποθετηθεί στο τριτο μάτι βοηθάει στήν αστρική προβολή.

Τώρα εγώ τις διαλέγω και απο το χρώμα...και απο την αίσθηση που μου δίνουν...
Τα ανωτέρω τα αντιγράφω, δεν έχω προσωπικές τοποθετήσεις.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ασημένιο Βέλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 21:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ασημένιο Βέλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
aries0 ευχαριστώ για την απάντηση!
Μια ερώτηση: όταν λέμε ¨φοράω¨ έναν κρύσταλλο εννοούμε τον κραμάω στον λαιμό, χέρι και δεν ξέρω γω τι, ή είναι το ίδιο πράγμα αν απλός τον κουβαλάω (στην τσέπη, πορτοφόλι κτλ)?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 10:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ροζ κουάρζ είναι πολύ ωραίο.
Επείσης το ροζ κοράλλι, θα το έχεις δει.

Τώρα περνάω την κρίση του νεφρίτη. Με απογειώνει αυτή η πέτρα. Φορτισμένη φυσικά έχουν δίκιο τα παιδιά παραπάνω. Φορώ τα δακτυλίδια πότε στο προβολικό χέρι πότε στο δεκτικό. Ανάλογα τη διάθεση.΄Η και τις επιθυμίες...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mustukuluru
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mustukuluru  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα αναφέρετε για τους κρυστάλλους. Πράγματι κάθε κρύσταλλος έχει τις δικές του ιδιότητες, αλλά πιστεύω ότι για να διαλέξετε κάποιον απλά χαλαρώστε και αφήστε το ένστικτό σας να σας οδηγήσει. Δεν ταιριάζουν όλοι σε όλους και πάντα παίζει ρόλο για ποια δουλειά θα διαλέξετε τον καθένα. Ο χαλαζίας π.χ. θεωρείται η πέτρα του σύμπαντος και μόνο στη διάφανη μορφή του υπάρχουν πολλές "ποικιλίες", πόσο μάλιστα στους χρωματισμούς του. Υπάρχει ο ροζ χαλαζίας που θεωρείται πέτρα της αγάπης, ο καφέ χαλαζίας ή καπνίας ή γκρίζος που θεωρείται προστατευτική πέτρα (αλλά και θεραπευτική), υπάρχει ο κόκκινος, ο μπλε, ο πράσινος, ο κίτρινος και πάει λέγοντας. Κάθε είδος και κάθε σχήμα έχει διαφορετικές ιδιότητες. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για άλλες "πετρούλες" όπως ο αχάτης, ο αμέθυστος, το ζαφείρι κ.λ.π.
Όσο για τα καταστήματα που πωλούν κρυστάλλους, όλο και εμφανίζονται περισσότερα. Εκτός από την Περικλέους που υπάρχουν πολλά στη σειρά, υπάρχουν και κάποια στη Βουλής. Οι τιμές σε κάποια κομμάτια είναι "λογικές", αλλά σε άλλα τελείως παράλογες. Μπορείτε να κάνετε και μια έρευνα στο Internet, και να αποκτήσετε κρυστάλλους από το εξωτερικό. Σε μερικές περιπτώσεις είναι πολύ πιο φτηνά να αγοράσετε έναν κρύσταλλο από την Αμερική, παρά από την Ελλάδα.

3Α ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΟΠΗΡΟΥΝΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποια πέτρα είναι εναντίον του ματιάσματος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 21:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως το τυρκουάζ, είναι και δοκιμασμένο.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί ασπάζονται και τη δύναμη του νεφρίτη. Είναι ωραιότατη πέτρα και υποστηρίζεται εδώ και πολλά χρόνια ότι μπλοκάρει την αρνητική ενέργεια. Πάντως τυρκουάζ και νεφρίτη φορώ συχνότατα είνα και οπτικά -χρωματικά ωραίες πέτρες.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Light storm
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Light storm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Αν ξέρετε παρακαλώ ποια πέτρα είναι αυτή που αποροφά την ραδιενέργεια που εκπέμπουν τα PC και τα κινητά τηλέφωνα θα με ενδιέφερε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση


Ο ΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amvrosios
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 15:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amvrosios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas...vasika 3erei kapoios vivlia gia krystallous???thanksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 14:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρή βιβλιογραφία για τους κρυστάλλους μπορείς να βρεις στην διεύθυνση...

http://www.therapeia.gr/kristallo/vivliothiki

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amvrosios
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 22:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amvrosios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
euxaristw poly pliroforisi.. kai kati allo pou h8ela na rwthsw einai an yparxei kapoi sygekrimeno katasthma sthn perikleous ***** thanx..



-------------------------------------------------------------------
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
-------------------------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 22:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ amvrosios, θα σε παρακαλούσα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amvrosios
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 12:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amvrosios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με συγχωρείτε...όπως είχα πει λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα με πολύτιμους και ημιπολύτιμους λίθους στην οδό περικλέους στο σύνταγμα...***...
ευχαριστώ..


-------------------------------------------------------------------
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
-------------------------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 12:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amvrosios καλώς ήρθες στο esoterica.

Λίθους σε καλές τιμές και διάφορα μεγέθη μπορείς να βρεις στην Καραγιώργη Σερβίας, ξεκινώντας από το Σύνταγμα είναι νομίζω μετά το 4ο τετράγωνο όπως την κατεβαίνεις.

Για το θέμα της επέμβασης θα λάβεις μήνυμα που θα σου εξηγούνται οι λόγοι.

Καλή συνέχεια στις συζητήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 15:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλους!
Το θέμα των λίθων και των κλυστάλλων είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρων.
Μόλις χθές απέκτησα έναν πανέμορφο κατακόκκινο αχάτη και είμαι πολύ χαρούμενη γι' αυτό γιατί από καιρό ήθελα έναν.
το θέμα είναι πως δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τις ιδιότητες και τη χρήση του. Θα είχε κάποιος την καλοσύνη να με πληροφορήσει σχετικά;

Ευχαριστώ πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy