ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 10:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή FRA LE NUVOLE, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!

Σχετικά με τις πληροφορίες που ζητάς μπορείς να βρεις κάποια στοιχεία στο topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Πολύτιμοι Λίθοι (Αχάτης)

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 10:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,
ευχαριστώ πολύ γα την απάντηση και το καλωσόρισμα Dying Incubus, η αλήθεια είναι πως αφού είχα στείλει το κείμενο πρόσεξα το το link.
Έχω βάλει από χθές τον αχάτη στο νερό (με λίγο αλάτι) για να καθαρίσει, αλλά κάπου έχω διαβάσει πως οι πέτρες (και όχι μόνο) μπορούν να φορτιστούν αν τις αφήσεις για ένα βράδυ στο φώς του φεγγαριού. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο...

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 23:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

FRA LE NUVOLE, γεια σου

To καθαρισμα γινεται με καθαρο νερο.Το αλατι δεν ειναι απαραιτητο
Αλλαζεις το νερο μεσα στο 24 ωρο μερικες φορες ( χωρις να ειναι απαραιτητο )αλλα εγω προσωπικα το κανω.

Μετα κανεις τη φορτηση.
Για το φως το Φεγγαριου δεν θα το ελεγα, χρησιμοποιειται περισσοτερο για αλλους λογους και σκοπους οπως μαγεία.

ΑΛΛΑ , δεν φτανει οτι απλα φορτησες εναν λιθο !
Αν τον εχεις επανω σου ( και καλο ειναι να ακουμπαει επανω σου και να μην τον βλεπουν )
Θα χρειαστει να τον φορτιζεις πολλες φορες .
Αν ειναι στο σπιτι σου αραιοτερα και δεν πρεπει παλι να τον βλεπουν ματια (ατομα εννοω ) ξενα.

ΙΩΑΝΝΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 10:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα astrol,
σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σχετικά με το καθάρισμα, αλλά (χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα) μήπως αυτό το φεγγαράκι το έχουμε παρεξηγήσει λίγο μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι έχουν χρησιμοποιήσει την ενέργειά του για κακό σκοπό; Εξάλλου, δεν θα είναι και η πρώτη φορά που αφορίζουμε κάτι επειδή στο πέρασμα των χρόνων έχει χρησιμοποιηθεί άσχημα από κάποιους (π.χ.: πεντάλφα)....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 23:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRA LE NUVOLE
Γεια και σε σενα .

Οχι ειναι καλυτερα να αποφυγεις το φορτισματης σεληνης.

Αλλως τε δεν θα "φορτισει" για καποιο σκοπο ..(τουλαχιστον αυτο που ζητας εσυ !!!!! )

Το πως φορτιζεις ενα λιθο γνωριζεις ????

ΙΩΑΝΝΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 10:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα σου astrol!

Τρόμαξα να μάθω πως κάνουμε καθαρισμό και τελικά κατέληξα, μετά απ' όλα αυτά που έχω διαβάσει, πως ο καθαρισμός γίνεται με νερό, φωτιά ή αλάτι και μετά πέφτουμε στα πιό σκληρά, όπως λιβάνια καθαρισμού κτλ. Εγώ, λοιπόν, προτίμησα να κάνω το πιό ''εύκολο''.

Μετά περάσαμε στη φάση της φόρτισης!!!!
Άλλη πικραμένη ιστορία! Εκεί τα πράγματα δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα. Επειδή, λοιπόν, κάνω διαλογισμό...λίγο πριν σηκωθώ από τη θέση μου παίρνω τον λίθο και ή τον κρατάω στα χέρια μου(στα οποία εξαιτίας του διαλογισμού νιώθω έντονη την παρουσία ενέργειας) ή τον βάζω στο σημείο του 6ου τσάκρα. Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, κάνω κάποιον οραματισμό σχετικό με τον σκοπό της φόρτισης. Αυτόν τον τρόπο φόρτισης τον διάβασα εδώ και ήταν ο πιό ξεκάθαρος.

Φυσικά, αν έχεις να προτίνεις κάτι καλύτερο ή σωστότερο, είμαι όλη αυτία!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 11:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω μπορειτε να βρειτε καποιες ιδιοτητες των πολυτιμων λιθων..

ελπιζω να βοηθησει

http://www.athensinfoguide.com/gr/kompropgem.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 11:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσφατα αγόρασα ένα βραχιόλι με φεγγαρόπετρες, μου έφερε γούρι.

αφροδιτη αναφερεις σε πολλα σημεια την φεγγαροπετρα.
Χτες που πηγα σε ενα μαγαζι με λιθους, ειδα ενα πετρωμα που το ελεγαν ετσι, οντως πολυ ομορφο αλλα οπως μου ειπε η κυρια αυτη, αυτο δεν ειναι το αυθεντικο.
Μαλιστα μου εδειξε και αληθινη φεγγαροπετρα η οποια ήταν πολυ πολυ μικρη σαν κοκος και πανακριβη. ειχε 44 ευρω ο κοκος, ενω το αλλο που ειχα δει στην αρχη, στρογγυλο ασπρο με απαλα χρωματα μεσα του ηταν πολυ πιο φτηνο και μαλιστα μου ειπε οτι ειναι απομιμηση φτιαγμενη απο ενα αλλο πετρωμα, απλα εχει συνηθισει ο κοσμος να την λεει ετσι.

εσυ ποιο εννοεις απο τα δυο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 11:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μια παρακληση, επειδη ειμαι λιγο ασχετη στο θεμα
μπορειτε να αναφερετε με ποιο πολλες λεπτομερειες τον καθαρισμο και κυριως το φορτισμα ενος λιθου?

ειμαι ατομο που δεν εχω κανει ποτε διαλογισμο ή κατι που να πλησιαζει σε αυτο και μου ειναι λιγο ξενα αυτα..
και κατι ακομη, εχω βρει ποσες σελιδες που αναφερονται σε ποιες πετρες ταιριαζουν τα ζωδια, και κανενα δε συμφωνει με το αλλο.
υπαρχει καποιο στανταρ?

ευχαριστω εκ των προτερων..

Edited by - GWGW on 30/08/2006 11:53:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 12:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή GWGW,
απ' ότι έχω καταλάβει και διαβάσει, και χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις διαλογισμό για να φορτίσεις ένα λίθο. Η ενέργεια που έχεις φτάνει.
Αν δεν έχεις διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες που έχουν γράψει οι φίλοι μας, θα σε συμβούλευα να το κάνεις (δεν είναι και πολλές), γιατί κάπου έχουν αναφέρει, αν δεν κάνω λάθος, τη φόρτιση και τον καθαρισμό.
Κι εγω μπερδεύτικα, κάπως, αλλά έμαθα και πολλά πράγματα που δεν τα ήξερα. Επίσης, έχουν αναφερθεί βιβλία που αναλύουν το θέμα καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 13:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα διαβασα και τα αναφερουν αλλα οχι τοσο λεπτομερη.

υστερα ανακατευουν τσακρα και αλλες λεξεις που εμενα μου ακουγονται κινεζικα..

οκ, καταλαβα το θεμα του καθαρισμου,την αφηνεις σε νερο και καθαριζει.
οσο ποιο πολυ την αφησεις τοσο πιο καλα..

θα πρεπει να καθαριζεται ομως και αργοτερα? αναμεσα απο τις φορτισεις?

και πως την φορτιζεις..την πιανεις στο χερι και απλα φανταζεσε αυτο που θες..? και αυτο αρκει? με πιο χερι την πιανεις, πρεπει να καθεσε με συγκερκιμενο τροπο? πρεπει να γινει συγκεκριμενη μερα? ωρα? μπορεις να το κανεις και με παρεα ή να εισαι μονος και μετα καθε ποτε θα πρεπει να το κανω

και τελος υπαρχει περιπτωση αν κανω κατι λαθος απο ολα αυτα ή ακομη και αν διαλεξω λαθος πετρα να γυρισει κατι εναντιων μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 15:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GWGW,
δε νομίζω πως αν κάνεις κάποιο λάθος θα γυρίσει τίποτα εναντίον σου και δεν χρειάζεται να ξέρεις για τα τσακρα και για διαλογισμό για να φορτίσεις έναν λίθο.
Τα χέρια σου, με τη βοήθεια της σκέψης σου μπορούν να κάνουν μια χαρά τη φόρτιση.
Επίσης, αν κάνουμε μια φορά καθαρισμό σε ένα λίθο δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ξανακάνουμε. Όπως έγραψε ο/η astrol οι λίθοι πρέπει να καθαρίζονται και να φορτίζονται συχνά, ιδιαίτερα αν ακουμπάνε επάνω σου. Αυτό είναι και λογικό. Συγκεντρώνουν την αρνητική σου ενέργεια και σιγά σιγά απόφορτίζονται, άρα κι αυτοί θέλουν ''συντήρηση''.
Η φόρτιση και ο καθαρισμός δεν πιστεύω πως είναι θέαμα. Για να κάνεις τη φόρτιση θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένη και ο λίθος θα πρέπει να απορροφήσει τη δικιά σου ενέργεια και όχι κάποιου άλλου που ενδεχομένως θα είναι μαζί σου εκείνη την ώρα.
Επίσης, οι πέτρες που έχουν φορτιστεί και χρησιμοποιούνται για κάποιο σκοπό, όπως έχει αναφερθεί εδώ, θα πρέπει να φυλάγονται μακριά από τα αδιάκριτα βλέματα, γιατί συγκεντρώνουν αρνητική ενέργεια.
Η προσωπική μου άποψη για την ώρα της φόρτισης είναι, πως η καλύτερες ώρες του 24ώρου για να κάνεις κάτι τέτοιο είναι ή νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα. Είναι οι πιό ισορροπημένες ώρες του 24ώρου. Αυτό, δε σημαίνει πως αν θελήσεις να το κάνεις το μεσημέρι, για παράδειγμα, δεν θα γίνει σωστά και ούτε νομίζω πως πρέπει να γίνεται η φόρτιση κάποια ή κάποιες συγκεκριμένες μέρες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 16:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRA LE NUVOLE σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..εχω ομως και αλλες ερωτησεις..

ας πουμε οτι πιανω τον κρυσταλλο και αρχιζω να σκεφτομαι..

τι θα σκεφτομαι?δηλ πως θα τον φορτισω..

και οταν το κανω, πως θα ξερω οτι εχει γινει?

και κατι λεγατε για το φεγγαρι, πρεπει να εχει πανσελοινο, ή να ειναι εμφανες εκει που θα ειναι το πετρωμα? και ποση ωρα θα πρεπει να μεινει εκει..

συγνωμη αν ακουγονται χαζες οι ερωτησεις, αλλα το επιπεδο μου σε αυτο το θεμα ειναι κατω του μηδενος..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 10:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Αγαπητή GWGW,
αρχικά θα ήθελα να σου πω (και πιστεύω πως οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν), πως δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μονάχα απορρίες που περιμένουν απαντήσεις. Και στο κάτω κάτω αν δεν ρωτάμε πως θα μαθαίνουμε;;;

Το θέμα είναι πως, όπως έχω πει και πάλι, δεν είμαι ειδική στο θέμα αυτό και έχω κι ένα μικρό φόβο μήπως σου δώσω λάθος πληροφορίες. Ό,τι σου έχω γράψει μέχρι τώρα είναι αυτό που έχω αντιληφθεί κι εγώ, γι'αυτό θα παρακαλούσα κάποιον πιό σχετικό με το θέμα να βάλει ένα χεράκι.

Από αυτά που έχω διαβάσει, μέχρι τώρα, έχω να σου πω πως ο κάθε λίθος έχει τη δικιά του προστατευτική/ές ιδιότητα/ες. κάποιος είχε γράψει πως δεν διαλέγουμε εμείς τον λίθο, αλλά αυτός εμάς αν αφεθούμαι. Θα συμφωνήσω!
Εγώ, για παράδειγμα, πάντα ήθελα να έχω έναν αχάτη (και τότε ούτε πως τον έλεγαν δεν ήξερα) και όταν τελικά τον βρήκα μπροστά μου τον αγόρασα, χωρίς καν να γνωρίζω τις ιδιότητές του. Όταν τις διάβασα κατάλαβα για πιό λόγο τον είχα διαλέξει.

Αφού, λοιπόν, διαλέξεις τον/τους λίθο/ους σου, θα ξέρεις και σε τί μπορεί να χρησιμεύσει ο καθένας κι έτσι οι σκέψεις σου όταν τον φορτίζεις θα είναι συγκεντρωμένες σε αυτό. Αυτό που έχω να σου προτείνω, την ώρα που προσπαθείς να συγκεντρωθείς, μην ζορίζεις τον εαυτό σου και το μυαλό σου αν πετάει δεξιά και αριστερά, απλώς χαλάρωσε και ξαναγύρνα το μυαλό σου πάλι στον ''στόχο''.

Δε νομίζω πως υπάρχει τρόπος να καταλάβεις πως ένα λίθος έχει φορτιστεί. Τουλάχιστον, εγώ δεν το ξέρω αυτό.

Όσο για την ενέργεια του φεγγαριού...άστο καλύτερα. Ο astrol με συμβούλεψε να μην το κάνω (και έχει δίκιο), γιατί δεν θα φορτιστεί για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό και γιατί η ενέργεια της σελήνης χρησιμοποιείται για άλλα πράγματα. Μη με ρωτήσεις γιατί....έχω κι εγώ απορρίες στο συγκεκριμένο θέμα.

Αυτά για την ώρα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 12:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα

Είχα κι εγώ παρόμοια απορία παλιότερα, αλλά ο aries0 μου είχε πει τότε ότι το "ξάστρισμα" χρησιμοποιείται για μαγικούς σκοπούς, οπότε είναι καλύτερο να αποφεύγεται.

Ένας καλός τρόπος καθαρισμού και ουδέτερης φόρτισης ενός λίθου είναι να τον αφήσει κανείς στο φως του ήλιου. Κάποιοι λένε ότι το διάστημα της... ηλιοθεραπείας πρέπει να είναι 1 ημέρα, άλλοι 3 ημέρες, άλλοι δίνουν συγκεκριμένες ημέρες ανάλογα με τον λίθο, συγκεκριμένες ώρες, ακόμα και συγκεκριμένες εποχές.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν δεν χρειάζεται κανείς τον λίθο για κάτι πολύ εξειδικευμένο, π.χ. να τον χρησιμοποιήσει για θεραπευτικούς σκοπούς ή σε διαλογισμό κτλ., δεν είναι απαραίτητο να μπει σε τόσο μεγάλη λεπτομέρεια.

Το να φορτίσεις τον λίθο εσύ, GWGW, σημαίνει ότι του βάζεις κάποια ενέργεια την οποία θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις σε ώρα ανάγκης. Σκέφτεσαι λοιπόν θετικά πράγματα, αγάπη, χαρά όση ώρα κρατάς τον λίθο. Σκέφτεσαι ότι όλα αυτά τα θετικά πράγματα δημιουργούν ένα φως που διοχετεύται και αποθηκεύεται στον λίθο. Μπορεί αυτό να γίνει εάν οραματιστείς μια ροή ενέργειας από το κέντρο της καρδιάς (ανάμεσα στα στήθη) προς την παλάμη σου που κρατά τον λίθο. Έτσι, όταν κάποια στιγμή στο μέλλον αισθάνεσαι άσχημα, π.χ. είχες μια κακή μέρα, παίρνοντας στο χέρι σου τον λίθο, μπορεί να αισθανθείς καλύτερα...

Καλή επιτυχία.


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 12:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω παρα πολυ και τις δυο!!

να στε καλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amvrosios
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 19:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amvrosios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΕΔΨ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΕΧς ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΙΟΜΥΣ ΛΙΘΟΥΣ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΛΙΘΟΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΙΣΟΥΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ...ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ Κ.Ο.Κ. ... Α ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΜΑΓΕΙΑ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diahav
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2009, 12:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diahav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι!
Η ανάπτυξη του θέματος των κρυστάλλων ειναι πραγματικά ένα τεράστιο ταξίδι στον κόσμο της αυτογνωσίας.
Ασχολούμαι πολλά χρόνια με τους ορυκτούς κρυστάλλους και πραγματικά έχω εκπλαγεί από την δυναμική τους και της ιδιότητες τους.
Αυτό που έχω να προσθέσω είναι οι ιδιότητες τους προκύπτουν από την χημική τους σύσταση και όχι από κάτι το μεταφυσικό!
Η επαφή μας μαζί τους μας βοηθά να γνωρίσουμε
και εμπειρικά πια αυτές τις θαυμαστές ιδιότητες τους!

Και σας προτύνω ένα πολύ ωραίο μαγαζί στην Νέα Σμύρνη όπου τα άτομα που το έχουν είναι και οι ίδιοι γνώστες του αντικειμένου,δηλαδή του κόσμου των κρυστάλλων.

Είναι στην κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης,

2ας Μαΐου 38

Εχουν και site

www.azima.gr

www.azima.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lilith78
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2013, 23:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lilith78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
η αλήθεια είναι πως περίμενα να βρω περισσότερες πληροφορίες αλλά μάλλον θα απαντήσω σε μερικά ερωτήματα.
Όι γνώσεις μου είναι πολύ πρόσφατες και σίγουρα δεν είμαι ειδήμων απλά μεταφέρω ότι πληροφορίες έχω συγκεντρώσει.
Ο λόγος που ασχολήθηκα με το θέμα ήταν η τυχαία επιλογή ενός λίθου (αγόρασα ένα κρεμαστό επειδή με "τραβούσε", το ήθελα) που χωρίς να ξέρω τις ιδιότητές του με βοήθησε να επανέλθω σε κατάσταση ηρεμίας.

Επιλογή λίθων
1. Μπορούμε απλά να εμπιστευθούμε το ένστικτό μας και να διαλέξουμε αυτό που πέφτει πρώτα το μάτι μας.
Δεν επιλέγουμε βάσει τιμής, χρώματος, εμφάνισης. (Θα δεις εκατό διαφορετικά αλλά θα γυρνάς πάλι σε αυτό που πρέπει να πάρεις. Θα σε διαλέξει. Μη βιαστείς, κράτησέ το στο χέρι σου και δες αν αισθάνεσαι καλά.)
2. Μπορούμε να ζητήσουμε τη βοήθεια ενός ανθρώπου με γνώσεις ραδιαισθησίας που θα βρει για μας τι χρειαζόμαστε τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας. Ίσως είναι κάτι που δεν αντιλαμβανόμαστε οτι χρειαζόμαστε, αλλά αυτό είναι που θα φέρει ισσοροπία και στα υπόλοιπα. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει κατάστημα που κάνουν μέτρηση (όπως αναφέρει και ο Jupiter)

Καθαρισμός
1. Ο καθαρισμός συνήθως γίνεται με ορυκτό αλάτι ιμαλαΐων. Τοποθετείτε τους λίθους μέσα στο αλάτι για 3 ώρες. Το ίδιο ισχύει και για αλατόνερο αλλά επειδή κάποια ορυκτά μπορεί να αλλοιωθούν προτιμότερο είναι το αλάτι. Αν είναι ευαίσθητα ακόμα και στην επαφή με αλάτι τους βάζουμε μέσα σε σακουλάκι/πανάκι απο φυσικό υλικό (βαμβάκι, μετάξι, μαλλί) χωρίς σχέδια.
2. Μπορούμε επίσης να τους θάψουμε στο χώμα για 3 ώρες έως 3 μέρες.
3. Αφού κάνουμε ένα απο τα 2 παραπάνω για τον καθαρισμό τους, ξεπλένουμε σε τρεχούμενο νερό.

Φόρτιση
Οι περισσότεροι φορτίζονται στο φώς του ήλιου για 1 ώρα.
Κάποιοι αποχρωματίζονται όταν εκτεθούν πολλές ώρες όπως ο αμέθυστος.
Λόγω θερμότητας μπορεί επίσης να αποχρωματιστούν, προσωπικά επιλέγω τις πρωινές ώρες για φόρτιση.
Ο όνυχας όμως για παράδειγμα φορτίζεται στο χώμα κατα τη διάρκεια της νύχτας!

Φροντίδα και επαναφόρτιση κατα τη χρήση τους
Οι λίθοι που φοράμε, όσο ερχόμαστε σε επαφή με άλλους ανθρώπους επηρεάζονται από το πεδίο τους.
Για να έχουν μέγιστη απόδοση στο δικό μας πεδίο είτε τους έχουμε προγραμματίσει να κάνουν κάτι συγκεκριμένο είτε όχι, πρέπει να αποφορτίζονται από αρνητικές ενέργειες.
1. Τους εξαγνίζουμε με καπνό απο φασκόμηλο, ευκάλυπτο ή δενδρολίβανο
2. Τους αφήνουμε για λίγα δευτερόλεπτα κάτω από τρεχούμενο νερό (βρύσης).

Εναρμόνιση με το πεδίο μας
1. Χρειάζεται απλά να είμαστε ήρεμοι και να μην σκεφτόμαστε (κατι σαν διαλογισμός, μερικά δευτερόλεπτα αρκούν)
2. Κρατάμε το λίθο με το αριστερό δεκτικό χέρι και βάζουμε απο πάνω το δεξί δοτικό χέρι
3. Οραματιστείτε οτι η ενέργειά που υπάρχει στο σώμα σας ρέει και μεταφέρετε μέσω των χεριών σας στον κρύσταλλο.

Προγραμματισμός
Αν θέλετε ο κρύσταλλος να σας βοηθήσει σε συγκεκριμένο τομέα της ζωής σας μετά την εναρμόνιση θα πρέπει να τον προγραμματίσετε. Προσωπικά βρίσκω ότι είναι σαν NLP και δεν ξέρω αν είναι τελικά για τον κρύσταλλο ή το υποσεινήδητό μας.
Δεν τον προγραμματίζουμε για πολλά πράγματα. Δεν χρησιμοποιούμε τις λέξεις ΜΗΝ και ΔΕΝ.
Χρησιμοποιούμε τις φράσεις "Εργάζεσαι για...", "Είμαι..." ή κάποιο ρήμα που να δηλώνει οτι κάτι έχει ήδη γίνει, όχι "ψάχνω", "θα γίνω" κλπ.
1. Κρατήστε τον κρύσταλλο όπως κατά την εναρμόνιση και πείτε τις φράσεις για τον προγραμματισμό του.

-------------------

Jupiter θα ήθελα (αν έχεις ακόμα μετά από 8 χρόνια του αρχικού post) πληροφορίες για το φίλτρο.
Είναι γνωστό οτι κάποια πετρώματα αναφέρετε οτι μπορούν να μείνουν στο νερό για 24 ώρες και έπειτα να πιεις αυτό το νερό για συγκεκριμένη δράση στο σώμα σου.
Αν λάβω υπ' όψιν τις μελέτες του Masaru Emoto (http://www.youtube.com/watch?v=L0JU03CGFrU) περι νερού, είναι πολύ λογικό στο νερό να καταγράφεται η δομή του συγκεκριμένου λίθου που με τη σειρά του περνάει στο σώμα. Όσο για το φίλτρο, το πέρασμα και μόνο του νερού απο λίθους μπορεί να αλλάξει τη μοριακή του δομή. Αλλάζω θέμα αλλά αν θέλεις μπορείς να δεις αυτό το video, το είχε δείξει στην ΕΤ πριν ένα χρόνο περίπου αλλά δεν το βρήκα με ελληνικούς υπότιτλους (http://www.youtube.com/watch?v=iYqiDgh0UG0)

aries0 πιστεύω επίσης οτι δεν πρέπει να τον ακουμπάει κανείς, ειδικά όταν είναι προγραμματισμένος, αλλα δυστυχώς δεν είναι εφικτό ειδικά όταν το φοράς. Θέλοντας και μη, κάποιον θα ακουμπήσεις, ακόμα κι αν δεν το κάνει ηθελημένα ο άλλος. Εγώ απλά φροντίζω να τον αποφορτίζω με νερό.

Αν και πιστεύω πως καταλαβαίνεις πως να φερθείς στον κάθε κρύσταλλο. Τον μαύρο μου όνυχα δεν θέλω να τον βρέχω. Τον μοκαΐτη δεν με πείραζει να τον αγγίζουν. Τον λαμπραδορίτη θα τον καθαρίσω σίγουρα με αλάτι αν τον αγγίξει κάποιος. Τον αμέθυστο τον έχω μακριά από τα μάτια του κόσμου. Έχω λίθους που δεν τους έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Έχω λίθο που έσπασε, ενώ άλλοι έπεσαν από τα χέρια μου και δεν έπαθαν τίποτα.
Είναι αρκετά προσωπικό το θέμα. Αν αισθάνεσαι οτι θέλεις να ακουμπήσεις το λίθο σε συγκεκριμένο σημείο στο σώμα σου, αυτό πρέπει να κάνεις. Αν νομίζεις οτι πρέπει να αφήσεις τον κρύσταλλό σου περισσότερες ώρες για καθάρισμα, αυτό πρέπει να γίνει.

Υπάρχουν άπειρες σελίδες με πληροφορίες, τις παρακάτω χρησιμοποιώ ποιο συχνά:
http://www.thatcrystalsite.com/guide/properties-glossary.php
http://www.shimmerlings.com/gemstones.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitsaki
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2015, 11:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω βρήκα ο,τι χρειαζόμουνα σχετικά με τους ημιπολιτιμους λίθους στο fylaxta.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy