ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η πινακοθήκη των ηλιθίων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 13:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κανείς δεν έχει την τύχη μας στα χέρια του.

Γιαυτο γίνονται έτσι σκατά τα πράγματα



Δηλαδή;;;
quote:
"Ένα φάσμα πλανιέται πάνω απ΄την Ευρώπη"...

Η Βλακεία...

Η οποία είναι αήτητη...



Γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 21:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε. Αν θα πιάσουμε το θέμα απο την μεταφυσική του πλευρά που σίγουρα υπάρχει, θα μπούμε σε πολύ βαθειά νερά. Ξέρω ότι πίσω απο κάθε γεγονός μπορεί να κρύβονται πολλά πράγματα και κέντρα τα οποία κανείς δεν μπορεί να φανταστεί. Αυτό που είναι σίγουρο για μένα, είναι οτι ο πλανήτης κυβερνάται απο ένα πολύ σκοτεινό κέντρο. Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου παρόλα αυτά που έχω διαβάσει ή έχω πληροφορηθεί απο διάφορους, είναι ποιοι τελικά είναι οι σκοποί τους. Τι θέλουν τελικά να πετύχουν. Αν έχεις κάποια άποψη επ' αυτού θα ήθελα να την συζητήσουμε εδω. Θα ψάξω να βρω ένα πολύ καλό κομμάτι που είχα διαβάσει στο παρελθόν σε περιοδικό του χώρου και θα το καταθέσω εδω γιατί πιστεύω ότι έδινε μια πολύ καλή εικόνα της κατάστασης...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 11:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Απέριττε, πρώτα να εξηγηθώ : αναφερόμενη στη μεταφυσική, κατ' αρχήν εννοώ ένα απ' τα βασικότερα θέματα που απασχολούν τη φιλοσοφία : γιατί υπάρχει το Κακό;
και, πρώτα-πρώτα : τί είναι το Κακό;

Θα παραθέσω ένα απόσπασμα απ' το βιβλίο του ψυχίατρου Σκοτ Πεκ "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ. Μια πραγματεία πάνω στην έννοια του ανθρώπινου Κακού" (εκδ. ΚΕΔΡΟΣ)

"Το Κακό αντιτίθεται στη ζωή. Είναι αυτό που απορροφά τη δύναμή της. Με λίγα λόγια, έχει να κάνει με σκότωμα΄συγκεκριμένα με φόνο, δηλαδή με μη απαραίτητη θανάτωση, με φόνο που δεν απαιτείται για βιολογική επιβίωση.
... Οταν λέω ότι το Κακό έχει να κάνει με σκοτωμό, δεν περιορίζομαι στο σωματικό φόνο. Κακό είναι επίσης αυτό που σκοτώνει πνεύμα. Υπάρχουν διάφορα απαραίτητα χαρακτηριστικά της ζωής - ιδιαίτερα της ανθρώπινης ζωής, όπως η ευαισθησία, η ευστροφία, η συνείδηση, η ανάπτυξη, η αυτονομία, η θέληση. Είναι δυνατόν να σκοτώσει κανείς, ή να προσπαθήσει να σκοτώσει ένα απ' αυτά τα χαρακτηριστικά, χωρίς, στην πραγματικότητα, να καταστρέψει το σώμα. Ετσι, μπορούμε να "σπάσουμε" ένα άλογο ή ακόμα ένα παιδί, χωρίς να βλάψουμε ούτε μιά τρίχα στο κεφάλι του.
Ο Εριχ Φρομ είδε με οξυδέρκεια αυτό το γεγονός, όταν διηύρυνε τον ορισμό της νεκροφιλίας, ώστε να συμπεριλάμβάνει την επιθυμία ορισμένων ανθρώπων να ελέγχουν άλλους, να τους κάνουν ελέγξιμους, να καλλιεργούν την εξάρτησή τους, να αποθαρρύνουν την ικανότητά τους να σκέφτονται για τους εαυτούς τους, να μειώνουν τη μη-προβλεψιμότητά τους, να τους κρατούν παραταγμένους σε τάξη. Διαχωρίζοντάς τον από έναν βιοφιλικο άνθρωπο, έναν που εκτιμά και καλλιεργεί την ποικιλία των μορφών της ζωής και τη μοναδικότητα του ατόμου, ο Φρομ περιέγραψε έναν "νεκροφιλικό τύπο ανθρώπου", του οποίου σκοπός είναι να αποφεύγει την ενόχληση της ζωής, μετατρέποντας άλλους σε υπάκουα ρομποτάκια, στερώντας τους από την ανθρώπινη φύση τους.

Ως Κακό, ορίζουμε λοιπόν γιά την ώρα, τη δύναμη εκείνη που κατοικεί είτε μέσα στους ανθρώπους είτε έξω από αυτούς, η οποία επιζητεί να σκοτώσει τη ζωή ή τη ζωτικότητα. Και το Καλό,είναι το αντίθετό του. Το καλό είναι αυτό που προάγει τη ζωή και τη ζωτικότητα"

Δεν θα διαφωνήσεις πιστεύω, πως, ό,τι περιγραφεις πολύ παραστατικά να συμβαίνει στον κόσμο, γύρω μας, μέσα μας, δεν διαφέρει καθόλου απ' τον ορισμό του Πεκ.

Γιατί λέω τώρα, ότι τα αίτια του κακού μπορούν ν' αναζητηθούν στο χώρο της μεταφυσικής :
Μα, γιατί το κακό δεν είναι φυσική έννοια. Είναι έννοια της Ηθικής.
Δεν υπάρχουν καλά και κακά ηλεκτρονια, ή μάζες ή ενέργειες.
Υπάρχουν όμως κακές πράξεις και οι χαρακτηρισμοί της Ηθικής οφείλονται στα πνευματικά οικοδομήματα του ανθρώπινου νου και συναισθήματος. Για να μη μακρυγορώ, προσπαθώντας να εξηγήσω το "μεταφυσικό" χαρακτήρα της διερεύνησης του Κακού, θα προσφύγω πάλι στον Πεκ, που το διατυπώνει πιό ωραία από μένα :
"Σε τελική ανάλυση φυσικά, μιά Ψυχολογία του Κακού πρέπει να είναι μιά θρησκευτική ψυχολογία. Με αυτό, δεν εννοώ ότι πρέπει να ασπάζεται μιά συγκεκριμένη θεολογική άποψη.
Αυτό που εννοώ είναι ότι πρέπει να ασπάζεται έγκυρες απόψεις από όλες τις θρησκευτικές παραδόσεις, αλλά και να αναγνωρίζει την πραγματικότητα του "υπερφυσικού". Και όπως είπα,πρέπει να είναι μιά επιστήμη υποταγής στην αγάπη και στην ιερότητα της ζωής. Δεν μπορεί
να είναι μιά αποκλειστικά εγκόσμια ψυχολογία".

Από κει κι ύστερα, οι προβληματισμοί που αναφέρεις για "σκοτεινό κέντρο" (και που είναι και δικοί μου) προκύπτουν σαν φυσική συνέπεια της πρωτοφανούς παραφροσύνης και ψυχασθένειας που φαίνεται να κυριαρχεί, και του εύλογου ερωτήματος : "ΓΙΑΤΙ ??? ΓΙΑΤΙ ΟΛ'ΑΥΤΑ ???"

Σε καμμιά περίπτωση δεν με συναρπάζει η συνομωσιολογία' τουναντίον, θα έλεγα, μου είναι εντελώς αποκρουστικό το σκοτεινό παντός είδους. Ομως το σκοτεινό υπάρχει, κακά τα ψέματα.
Καλό είναι λοιπόν, όχι να βουτάει κανείς στα σκοτάδια του, αλλά να προσπαθήσει να τα φωτίσει,αναζητώντας την αλήθεια.

Προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει κάποια άποψη ακόμα. Ψάχνω, όμως. Ας είναι βαθειά τα νερά. Και σίγουρα, θα μ' ενδιέφερε μια σοβαρή συζήτηση επί του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 12:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

quote:
Οι Μοιραίοι:

Μες στην υπόγεια την ταβέρνα,
μες σε καπνούς και σε βρισιές,
(απάνου εστρίγγλιζε η λατέρνα)
όλη η παρέα πίναμε εψές,
εψές, σαν όλα τα βραδάκια,
να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

Σφιγγόταν ο ένας πλάι στον άλλο
και κάπου εφτυούσε καταγής,
ω! πόσο βάσανο μεγάλο
το βάσανο είναι της ζωής!
Οσο κι ο νους αν τυραννιέται
άσπρην ημέρα δε θυμιέται!

(Ηλιε και θάλασσα γαλάζα
και βάθος του άσωτου ουρανού,
ω! της αυγής κροκάτη γάζα
γαρούφαλλα του δειλινού,
λάμπετε-σβήνετε μακριά μας,
χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!)

Του ενού ο πατέρας χρόνια δέκα
παράλυτος - ίδιο στοιχιό
του άλλου κοντόμερη η γυναίκα
στο σπίτι λιώνει από χτικιό,
στο Παλαμίδι ο γυιός του Μάζη
κ' η κόρη του γιαβή στο Γκάζι.

-Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
-Φταίει ο θεός που μας μισεί!
-Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
-Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
"ποιος φταίει; Ποιος φταίει;... κανένα στόμα
δεν τόβρε και δεν τόπε ακόμα.

Ετσι, στην σκοτεινή ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί,
σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα
όπου μας εύρει, μας πατεί:
δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα!
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Κ. Βάρναλης


Καλοί μου φίλοι: τα πράγματα έτσι ήταν, έτσι είναι κι έτσι θα συνεχίσουν να είναι... Αλλά όχι ΜΟΝΟ έτσι...

Αλλά και έτσι:

quote:
Che fece... il gran rifiuto
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μιά μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι,
όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
εκείνο τ' όχι -το σωστό- εις όλην την ζωή του.

Κ. Καβάφης


Αλλά κι αυτό:

quote:
Σαν άνεμος μου τίναξε ο έρωτας τη σκέψη
σαν άνεμος που σε βουνό βελανιδιές λυγάει.
'Ηρθες, καλά που έκανες, που τόσο σε ζητούσα
δρόσισες την ψυχούλα μου, που έκαιγε ο πόθος.

Από το γάλα πιο λευκή
απ' το νερό πιο δροσερή
κι από το πέπλο το λεπτό, πιο απαλή.
Από το ρόδο πιο αγνή
απ' το χρυσάφι πιο ακριβή
κι από τη λύρα πιο γλυκιά, πιο μουσική...

Σαπφώ


Koπρέντο;

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 13:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
[ΟΙ ΜΟΙΡΑΙΟΙ]

Καλοί μου φίλοι: τα πράγματα έτσι ήταν, έτσι είναι κι έτσι θα συνεχίσουν να είναι...
Αλλά όχι ΜΟΝΟ έτσι...

Αλλά και έτσι:

[il gran rifiuto]



Σωστά. Διαλέγει, λοιπόν κανείς, την πλευρά του.

Οσο για το αν "έτσι θα συνεχίσουν να είναι"... για πόσο ακόμα;
Εδώ τα πράγματα φτάνουν στο να μην μπορούν καν να ΕΙΝΑΙ.

Ισως νάχει ξαναγίνει αυτό στη γη, θα πει κανείς.
Πιθανόν. Οπως κι αν έχει, επιμένω πως, ο καθένας διαλέγει την πλευρά στην οποία στέκει.
Ορθιος ή σκυφτός, ή γονατιστός, ή μπρούμυτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 13:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


χαιρε Απεριττε και λοιποι φιλοι!

εχω πολλα να γραψω στο τοπικ και λιγο χρονο για να το κανω - επιφυλασομαι...


για την ωρα να παραθεσω Λακωνιστι μερικες αποψεις μου:

το Συστημα δεν αλλαξε Ποτε! (ειτε το βαφτισανε καπιταλισμο, ειτε κομμουνισμο, ειτε Βαρβάρα, εξακολουθει να ειναι το ιδιο παλιο αποδοτικο συστημα της ΦΕΟΥΔΑΡΧΙΑΣ - ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ - προβληματιστειτε με το αν πραγματικα μπορειτε να εχετε ιδιοκτησια οποιουδηποτε ειδους αν δεν πληρωνετε συνεχως τους φορους)

το Συστημα το βολευει η ελλειψη Παιδειας και την καλλιεργει.


η επομενη επανασταση στον δυτικο κοσμο δεν θαναι Επανασταση συνειδητοποιημενων, θα ειναι εξεγερση των ανεργων και των πεινασμενων...


και θα την αντιμετωπισει η ιδιωτικοποιημενη αστυνομια και ο ιδιωτικοποιημένος στρατος.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 20:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστά. Διαλέγει, λοιπόν κανείς, την πλευρά του.

Οσο για το αν "έτσι θα συνεχίσουν να είναι"... για πόσο ακόμα;
Εδώ τα πράγματα φτάνουν στο να μην μπορούν καν να ΕΙΝΑΙ.

Ισως νάχει ξαναγίνει αυτό στη γη, θα πει κανείς.
Πιθανόν. Οπως κι αν έχει, επιμένω πως, ο καθένας διαλέγει την πλευρά στην οποία στέκει.
Ορθιος ή σκυφτός, ή γονατιστός, ή μπρούμυτα.


Εύγε!!! Να κι ένας/μία που κατάλαβε!!!

Εάν μου πεις πως είσαι και κάτω από 30 χρονών, μου 'φτιαξες την εβδομάδα!!!

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 20:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η επομενη επανασταση στον δυτικο κοσμο δεν θαναι Επανασταση συνειδητοποιημενων, θα ειναι εξεγερση των ανεργων και των πεινασμενων...

και θα την αντιμετωπισει η ιδιωτικοποιημενη αστυνομια και ο ιδιωτικοποιημένος στρατος.


Και οι περισσότεροι θα τους χειροκροτάμε/τε, καλώς ή κακώς... Τρομαγμένοι, ζαρωμένοι, μίζεροι... Γιατί την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ δεν μπορούν παρά ελάχιστοι να την φανταστούν... Πολύ δε περισσότερο να την αντέξουν... Αυτοί θα γίνουνμε η νέα elite και θα τους παρακαλάμε/τε κιόλας...

Ο καθείς λοιπόν όπου μπορεί κι αντέχει, όπου του αξίζει και προορίζεται...

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!

Edited by - dim.kar on 09/11/2005 20:25:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 21:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το Συστημα δεν αλλαξε Ποτε! (ειτε το βαφτισανε καπιταλισμο, ειτε κομμουνισμο, ειτε Βαρβάρα, εξακολουθει να ειναι το ιδιο παλιο αποδοτικο συστημα της ΦΕΟΥΔΑΡΧΙΑΣ - ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ - προβληματιστειτε με το αν πραγματικα μπορειτε να εχετε ιδιοκτησια οποιουδηποτε ειδους αν δεν πληρωνετε συνεχως τους φορους)
Κάνεις λάθος φίλε Jonnie, στο φεουδαρχικό σύστημα ο φεουδάρχης ήταν υποχρεωμένος να σου παρέχει εργασία και ασφάλεια και όλοι οι γεωργοί (το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού δλδ) ανήκαν σε φέουδα. Ο φεουδάρχης ήταν μεν αυταρχικός αλλά σου παρείχε και κάτι... Όπως κατάλαβες αντιστοιχία με την σημερινή κατάσταση (όπου υπάρχουν άνθρωποι χωρίς δουλειά, ασφάλεια, προστασία) δεν υπάρχει. Άσε που για καμμιά 300 χρόνια δεν υπάρχει φεουδαρχία στην Ευρώπη και σε πολλά μέρη της γής δεν υπήρξε ποτέ...
Τα πράγματα αλλάξαν προς το καλύτερο αλλα τώρα επιστρέφουν στην πρότερη χείριστη κατάσταση.

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 12:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εάν μου πεις πως είσαι και κάτω από 30 χρονών, μου 'φτιαξες την εβδομάδα!!!

Λυπάμαι !!!
Για τη βδομάδα σου, δηλαδή. Για την ηλικία μου, καθόλου, θάλεγα. Παρ' ό,τι, γυναίκα.
Αλλ' αυτή (η αποδοχή της αναγκαιότητας του χρόνου και των συνεπειών του) είναι πρόσφατη κατάκτηση. Βλέπεις, κάθε πράγμα στον καιρό του.

Θέλω να πω, ότι αν ένας 20χρονος δεν είναι αιθεροβάμων, οργισμένος και ανυπόμονος, τότε #@!%%& τα !!

Πρώτα, έρχεται το ποίημα της Σαπφούς.
Υστερα το gran rifiuto.
Ανάλογα με την ανταπόκριση σ' αυτό, και η συνέχεια. ΜΟΙΡΑΙΟΙ ή ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ.
"Βαρύς ο κόσμος να τον ζήσεις, όμως για λίγη περηφάνεια το άξιζε"

Θα έλεγα όμως, ότι συνήθως, το μεγάλο ΝΑΙ ή το μεγάλο ΟΧΙ, δεν είναι παρά η συσσώρευση πολλών-πολλών μικρών ναι και όχι- ώσπου, ξάφνου, να η "μετατροπή της ποσότητας σε ποιότητα" που έλεγε κι ο ένας απ' τους δυό παρεξηγημένους Κάρολους
(κι ο άλλος, ο Αγγλος, το ίδιο έλεγε δηλαδή, λίγο ως πολύ, αλλά η συνήθειά του ν' ασχολείται με το χρηματιστήριο του καιρού του, μόλυνε τη σκέψη του και έδωσε το πάτημα για κοινωνικές θεωρίες που έκαναν τον Γερμανό Κάρολο να φρικιάζει. Πλάκα δεν έχει η Ιστορία; ή, βλέποντάς το "μεταφυσικά", "φιλοπαίσμονες γαρ οι θεοί")

Αν δούμε τα πράγματα απ' αυτή τη σκοπιά, της σημασίας του "μικρού" κι ασήμαντου δηλαδή, μπορούμε να δούμε αρκετά πιό αισιόδοξα τις μικρές και ταπεινές μας δυνατότητες. Πολύτιμος επιστημονικός αρωγός, η Θεωρία του Χάους. Ξέρετε, εκείνη με την πεταλούδα στο Χονγκ-Κονγκ, που προκαλεί την καταιγίδα στο Τέξας.

Το παιχνίδι της ζωής, δεν είναι χαμένο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 08:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

Qubit γράφεις:

quote:

quote:
Εάν μου πεις πως είσαι και κάτω από 30 χρονών, μου 'φτιαξες την εβδομάδα!!!

Λυπάμαι !!!
Για τη βδομάδα σου, δηλαδή. Για την ηλικία μου, καθόλου, θάλεγα. Παρ' ό,τι, γυναίκα.


Παρότι εσύ κατάλαβες να διευκρινήσω για τους υπόλοιπους πως πολύ θα χαιρόμουν αν βρίσκόταν έστω και ένας εικοσιπεντάρης που να έχει διαβάσει Βάρναλη, Καβάφη ή Σαπφώ και να τους καταλαβαίνει - λίγο έστω.

quote:

Αλλ' αυτή (η αποδοχή της αναγκαιότητας του χρόνου και των συνεπειών του) είναι πρόσφατη κατάκτηση. Βλέπεις, κάθε πράγμα στον καιρό του.

Θέλω να πω, ότι αν ένας 20χρονος δεν είναι αιθεροβάμων, οργισμένος και ανυπόμονος, τότε #@!%%& τα !!


Να τους αφιερώσουμε λοιπόν δύο ποιήματα μπας και καταλάβει κανένας τίποτε: ένα εθνικιστικό (καθότι φασίστας) κι ένα επαναστατικό της αριστεράς (καθότι αναρχοκομμούνι).

quote:

Ο Γκρεμιστής

Ακούστε. Εγώ είμαι ο γκρεμιστής, γιατί είμ' εγώ κι ο κτίστης,
ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης.
Και θέλει και το γκρέμισμα νου και καρδιά και χέρι.
Στου μίσους τα μεσάνυχτα τρέμει ενός πόθου αστέρι.
Κι αν είμαι της νυχτιάς βλαστός, του χαλασμού πατέρας,
πάντα κοιτάζω προς το φως το απόμακρο της μέρας.
εγώ ο σεισμός ο αλύπητος, εγώ κι ο ανοιχτομάτης·
του μακρεμένου αγναντευτής, κι ο κλέφτης κι ο απελάτης
και με το καριοφίλι μου και με τ' απελατίκι
την πολιτεία την κάνω ερμιά, γη χέρσα το χωράφι.
Κάλλιο φυτρώστε, αγκριαγκαθιές, και κάλλιο ουρλιάστε, λύκοι,
κάλλιο φουσκώστε, πόταμοι και κάλλιο ανοίχτε τάφοι,
και, δυναμίτη, βρόντηξε και σιγοστάλαξε αίμα,
παρά σε πύργους άρχοντας και σε ναούς το Ψέμα.
Των πρωτογέννητων καιρών η πλάση με τ' αγρίμια
ξανάρχεται. Καλώς να ρθή. Γκρεμίζω τη ασκήμια.
Είμ' ένα ανήμπορο παιδι που σκλαβωμένο το 'χει
το δείλιασμα κι όλο ρωτά και μήτε ναι μήτε όχι
δεν του αποκρίνεται κανείς, και πάει κι όλο προσμένει
το λόγο που δεν έρχεται, και μια ντροπή το δένει
Μα τ ο τσεκούρι μοναχά στο χέρι σταν κρατήσω,
και το τσεκούρι μου ψυχή μ' ένα θυμό περίσσο.
Τάχα ποιός μάγος, ποιό στοιχειό του δούλεψε τ' ατσάλι
και νιώθω φλόγα την καρδιά και βράχο το κεφάλι,
και θέλω να τραβήξω εμπρός και πλατωσιές ν' ανοίξω,
και μ' ένα Ναι να τιναχτώ, μ' ένα Όχι να βροντήξω;
Καβάλα στο νοητάκι μου, δεν τρέμω σας όποιοι είστε
γκρικάω, βγαίνει από μέσα του μια προσταγή: Γκρεμίστε!


Κ.Παλαμάς


Και:

quote:
Ο ΟΔΗΓΗΤΗΣ

Δεν είμαι εγώ σπορά της τύχης
ο πλαστουργός της νιας ζωής.
Εγώ μαι τέκνο της ανάγκης
κι ώριμο τέκνο της Οργής.

Δε κατεβαίνω από τα νέφη ,
γιατί δε μ έστειλε κανείς
Πατέρας, τάχα παρηγόρια
για σένα, σκλάβε που πονείς.

Ουράνιες δύναμες, αγγέλοι,
κρίνα, πουλιά και ψαλμουδιές-
τίποτα! Εμένα παραστέκουν
οι θυμωμένες σας καρδιές.

Εγώ του καραβιού γοργόνα
στ' ορθόπλωρο καράβι μπρος.
Απάνω μου σπάνε φουρτούνες
κι άγριος ενάντια μου καιρός.

Μέσα στο νου και στην καρδιά μου
αιώνων φούντωσαν ντροπές
και την παλάμη μου αρματώνουν
με φλογισμένες αστραπές.

Ένας δεν είμαι μα χιλιάδες !
όχι μονάχα οι ζωντανοί-
κ' οι πεθαμένοι μ΄ακλουθάνε
σε μιαν αράδα σκοτεινή.
Μα κι όσοι αγέννητοι, χιλιάδες
άπλαστοι ακόμα με βλογούν
κι όλοι ακουμπάνε τα σπαθιά τους
απάνω μου και τα λυγούν.

Δε δίνω λέξεις παρηγόρια
δίνω μαχαίρι σ' ολουνούς
καθώς το μπήγω μες το χώμα
γίνεται φως γίνεται νους.

Άκου πως παίρνουν οι αγέρες
χιλιάδων χρώνων τη φωνή!
Μέσα στο λόγο το δικό μου
όλη η ανθρωπότητα πονεί.

Ω! πως το παίρνουν οι αγέρες
και πως φωνάζουνε μετά
άβυσσοι μαύροι, τάφοι μαύροι,
ποτάμια αίματα πηχτά!

Όθε περνά, γκρεμίζει κάτου
σαν το βοριά, σαν το νοτιά
όλα τα φονικά ρηγάτα
θεμελιωμένα στην ψευτιά.

Κι ένα στυλώνει κι ανασταίνει,
το να βασίλειο της Δουλειάς.
(Ειρήνη!Ειρήνη!) το βασίλειο
της Παναθρώπινης Φιλιάς.

ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΡΝΑΛΗΣ


Τέλος γράφεις:

quote:
Το παιχνίδι της ζωής, δεν είναι χαμένο.

Σωστή!!!

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 09:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου φτιάξω την μέρα, την εβδομάδα κτλ dim.kar..
quote:
Παρότι εσύ κατάλαβες να διευκρινήσω για τους υπόλοιπους πως πολύ θα χαιρόμουν αν βρίσκόταν έστω και ένας εικοσιπεντάρης που να έχει διαβάσει Βάρναλη, Καβάφη ή Σαπφώ και να τους καταλαβαίνει - λίγο έστω.
Παρών!!!
Έχω διαβάσει Βάρναλη και Καβάφη(Σαπφώ όχι δυστυχώς) και το στυλ του Καβάφη μου αρέσει ιδιαίτερα...
Το ότι διαφωνούμε δεν σημαίνει ότι είμαι και τυφλός για τα επερχόμενα
quote:
Και οι περισσότεροι θα τους χειροκροτάμε/τε, καλώς ή κακώς... Τρομαγμένοι, ζαρωμένοι, μίζεροι... Γιατί την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΙΑ δεν μπορούν παρά ελάχιστοι να την φανταστούν... Πολύ δε περισσότερο να την αντέξουν... Αυτοί θα γίνουνμε η νέα elite και θα τους παρακαλάμε/τε κιόλας...

Ο καθείς λοιπόν όπου μπορεί κι αντέχει, όπου του αξίζει και προορίζεται...


Εκεί ακριβώς πάμε γιατί δεν υπάρχει μηχανισμός επανακυκλοφορίας του πλούτου απο τα ανώτερα στρώματα στα κατώτερα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα-έγκλημα: Το χρηματιστήριο. Οδηγείς τους απλούς ανθρώπους να επενδύσουν, τους παίρνεις τα λεφτά και φεύγεις. Μαζεύεται ο πλούτος στους 5-6 που οργάνωσαν το κόλπο και ύστερα λένε ότι δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά, πού να βρεθεί ρε παιδιά.....

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.

Edited by - Peronosporos on 11/11/2005 09:14:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 10:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα προτιμώ το θεϊκό απόσπασμα από τον Κάλβο που σχετίζεται άμεσα με αυτά που λέμε
quote:
Όσοι το χάλκεον χέρι
βαρύ του φόβου αισθάνονται,
ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
θέλει αρετήν και τόλμην
η ελευθερία."
Α.Κάλβος

Αφιερωμένο dim.kar
όπως και αυτό πάλι από Κάλβο (αυτό είναι άσχετο με το θέμα αλλά μου αρέσει!!!)
quote:
Eίναι πολλά τα πλήθη των
και φοβερά εις την όψιν,
αλλ' ένας έλλην δύναται,
ένας άνδρας γενναίος
'να τα σκορπίση.

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.

Edited by - Peronosporos on 11/11/2005 10:08:33

Edited by - Peronosporos on 11/11/2005 10:13:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όπως και αυτό πάλι από Κάλβο (αυτό είναι άσχετο με το θέμα αλλά μου αρέσει!!!)

Η ποίηση άσχετη; ποτέ!!!

Για δες κι αυτό. Είναι γραμμένο στις αρχές του 20ου αιώνα. Άνετα όμως ταιριάζει και στο σήμερα...

quote:
Στο άγαλμα της ελευθερίας που φωτίζει τον κόσμο

Λευτερια λευτερια, σκιζει δαγκάνει
τους ουρανούς το στέμα σου
το φως σου. Χωρίς να καίει τυφλώνει το λαό σου
Πεταλούδες χρυσές οι Αμερικάνοι
λογαριάζουν πόσα δολάρια κάνει σήμερα
το υπερούσιο μέταλλο σου

Λευτεριά λευτεριά θα σ' αγορασουν
έμποροι και κονσόρτσια και εβραίοι
είναι πολλά του αιώνος μας τα χρέη
πολλές οι αμαρτίες που θα διαβασουν
οι γενεές όταν σε παρομοιάσουν
με το πορτρέτο του Dorian Grey

Λευτεριά λευτεριά σε νοσταλγούνε
μακρινά δάση, ριμαγμενοι κήποι
όσοι άν8ρωποι προσεύχονται στη λύπη
σαν έπαθλο του αγώνα και μοχθούνε
και στη ζωή τους εξακολουθούνε

Νεκροί που η καθιέρωσις τους λείπει

Καρυωτάκης


Περιμένω ποιητική "αντεπίθεση"!!! Από όλους, πυρ κατά βούληση!!!

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 12:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και έχουμε βραδυά ποίησης dim.kar λέω να ακούσουμε και ένα άσμα από τον εθνικό μας ποιητή τον.... Τζίμη
quote:
Έλληνας
Kάνω βουτιές σε βόθρο με εικόνες, φουσκώνω τα βυζιά μου με ορμόνες
Θέλω να γίνω σαν αμερικάνος, μ'αρέσει στα κρυφά κι ο μητροπάνος,
Έλληνας, νεοέλληνας ...
Μαράθηκε η λουλουδιασμένη Ιτιά και ψήλωσε η κοντούλα Λεμονιά,
στα Σάλωνα δε σφάζουνε αρνιά, δεν πάει το παπάκι στην ποταμιά
Κι η Παπαλάμπραινα γυμνή, χαϊδεύει δωροσυσκευή, σ'ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο ...
Πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο, μου τρώει τα σπλάχνα, δε βγάζω άχνα ...
Καίω τα δέντρα χτίζω μεζονέτες, θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέττες,
σ'ένα κλουβί - γραφείο σαν αγρίμι, παίζω ατέλειωτο βουβό ταξίμι,
Έλληνας, νεοέλληνας ...
Μαράθηκε η λουλουδιασμένη Ιτιά και ψήλωσε η κοντούλα Λεμονιά,
στα Σάλωνα δε σφάζουνε αρνιά, δεν πάει το παπάκι στην ποταμιά
Κι η Παπαλάμπραινα γυμνή, χαϊδεύει δωροσυσκευή, σ'ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο ...
Πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο, μου τρώει τα σπλάχνα, δε βγάζω άχνα ...
Φάκα αντίντας μού'πιασε τη φτέρνα, μπερδεύω το τζουκμποξ με τη λατέρνα,
πάνω απ'του τάφου μου το κυπαρίσσι, μαύρη χελώνα μ'έχει κατουρήσει,
Έλληνας, νεοέλληνας ...
Μαράθηκε η λουλουδιασμένη Ιτιά και ψήλωσε η κοντούλα Λεμονιά,
στα Σάλωνα δε σφάζουνε αρνιά, δεν πάει το παπάκι στην ποταμιά
Κι η Παπαλάμπραινα γυμνή, χαϊδεύει δωροσυσκευή, σ'ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο ...
Πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο, μου τρώει τα σπλάχνα, δε βγάζω άχναααααααααααααααααααααααα ...

Χαρακτηριστικότατη περιγραφή του νεοέλληνα. Πείτε τώρα ποιός θα αντισταθεί στα "φιλαράκια μας" τους δυτικούς

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 17:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Ποιημάτων-στίχων συνέχεια:

quote:
ΦΟΒΑΜΑΙ

Μπροστά σου τα φώτα μιας πολιτείας,
που περιμένει τις ανασκαφές...
Και τα κλουβιά με τα καναρίνια που κοιμούνται,
βαλμένα στη σειρά...
Και 'γω που δεν έμαθα ακόμα ποιος είμαι,
ένας κουρασμένος σκοπός,χωρίς προοπτική...
Και 'συ που σε λίγο θα σβήσεις, ένα από τα φώτα,
για να κοιμηθείς, με κάποιον που μου μοιάζει...
'Ετσι που τα σίδερα του κλουβιού, να χαθούν για μια στιγμή,
Μέσα στο σκοτάδι...
Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για 'μένα χωρίς εμένα...
Τα ρούχα μου παλιώσανε και δεν αντέχουν,
τρύπες στα γόνατα από τις υποκλίσεις,
τσέπες ξηλωμένες απ'τα κέρματα,
χαλασμένα φερμουάρ,χάσκουν χρεοκοπία,
το κορμί μου μελανιασμένο,
μες στο κρύο σαν λάθος,
που δεν το παραδέχεται κανένας,
γυρνάει και ζητά τη ζεστασιά σου...
Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για 'μένα χωρίς εμένα...
Τα τσιμέντα σου καινούργια,
με έπιπλα λουστραρισμένα και μάρμαρα λευκά,
μια γελάδα που στραβώνει και δε σ'αφήνει χώρο να σταθείς
και μόνο εγώ απ'όλα εκεί μέσα,
σαπίζω σαν σε αρχαίο τάφο,
σκεύη παραστάσεις βρέθηκαν εκεί,
εκτός από εμένα,
που σε κρύπτη μυστική,
ψάχνω ακόμη να σε βρω να μ'αναστήσεις...
Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για 'μένα χωρίς εμένα...
Τα ρούχα μου παλιώσανε και πέφτουν, σαν χρεοκοπημένες κυβερνήσεις...
Γέρασα μ'ένα παιδικό παντελονάκι και το πλοίο δε φάνηκε ακόμη...
Σε σφίγγω πιο πολύ γιατί κρυώνω, το κορμί μου δρόμος,που εκτελούνται δημόσια έργα,
κομπρεσέρ μ'ανοίγουν και με κλείνουν...
Τράβα λίγο τη κουρτίνα να με δεις,
έγινα διάδρομος για στρατιωτικά αεροπλάνα
και το μυαλό μου,αποθήκη,
για ραδιενεργά κατάλοιπα...
Μέτρα ασφαλείας πήρανε,
για την αναπνοή μου
και σε πολυεθνικό μονόδρομο,
το μέλλον μου, δώσαν αντιπαροχή...
Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για 'μένα χωρίς εμένα...
'Ελα έτσι ζω,προκαταβολικά,
το παρελθόν μου και με δυο,
γυμνά καλώδια,για χέρια,
αγκαλιάζω τα ψηλά σου βολτ,για στερνή φορά...
Φοβάμαι...

Στίχοι: Α.Πανταζή

Μουσική: Γ.Ζουγανέλης


Peronospore γράφεις:

quote:
Πείτε τώρα ποιός θα αντισταθεί στα "φιλαράκια μας" τους δυτικούς

Μα κάποιοι αντιστάθηκαν, αντιστέκονται και θα ξανααντισταθούν... Άσχετα αν θα είναι μια ακόμη χαμένη επανάσταση...

quote:
ΠΡΩΤΗ ΜΑΪΟΥ

Πρώτη Μαΐου κι απ' τη Βαστίλη
ξεκινάνε οι καρδιές των φοιτητών
χίλιες σημαίες, κόκκινες, μαύρες
ο Φεντερίκο, η Κατρίν και η Σιμόν
Μέσα στους δρόμους, μέσα στο πλήθος
τρέχω στους δρόμους, ψάχνω στο πλήθος
πούν' το κορίτσι, το κορίτσι π' αγαπώ
Πες μου Μαρία, μήπως θυμάσαι
κείνο το βράδυ που σε πήρα αγκαλιά
πρώτη Μαΐου, όπως και τώρα
κι εγώ φιλούσα τα μακριά σου τα μαλλιά
Μέσα στους δρόμους, μέσα στο πλήθος
τρέχω στους δρόμους, ψάχνω στο πλήθος
πούν' το κορίτσι, το κορίτσι που αγαπώ
Πρώτη Μαΐου, μαύρα τα ξένα
κλείσε το τζάμι, μην κρυώσει το παιδί

Στίχοι:-Μουσική Μάνος Λοϊζος


(για να μην ξεχνιόμαστε πως είμαι κι ένα αναρχοκομμούνι...)

Περιμένω αντεπίθεση!!!

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 20:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή
Μην περιμένεις να σε βρει το μεσονύχτι
Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ πρωί
Γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ
Αυτό το δίχτυ έχει ονόματα βαριά
Που΄ναι γραμμένα σ’εφτασφράγιστο κιτάπι
Άλλοι το λεν του κάτω κόσμου πονηριά
Κι άλλοι το λεν της πρώτης άνοιξης αγάπη
Κι αν κάποτε στα δίχτυα του πιαστείς
Κανείς δε θα μπορέσει να σε βγάλει
Μονάχος βρες την άκρη της κλωστής
Κι αν είσαι τυχερός ξεκίνα πάλι
(Ν.Γκάτσος-Το δίχτυ)

Σου κάνει ρε dim;;;
Άντε και λίγο Βαλαωρίτης να δέσει η σάλτσα
quote:
Ο βράχος και το κύμα
Αριστοτέλης Βαλαωρίτης

"Μέριασε βράχε να διαβώ!" το κύμα ανδρειωμένο
λέγει στην πέτρα του γυαλού θολό, μελανιασμένο.
Μέριασε, μες στα στήθη μου, που 'σαν νεκρά και κρύα,
μαύρος βοριάς εφώλιασε και μαύρη τρικυμία.

Αφρούς δεν έχω γι' άρματα, κούφια βοή γι' αντάρα,
έχω ποτάμι αίματα, με θέριεψε η κατάρα
του κόσμου, που βαρέθηκε, του κόσμου, που 'πε τώρα,
βράχε, θα πέσης, έφτασεν η φοβερή σου ώρα!

Όταν ερχόμουνα σιγά, δειλό, παραδαρμένο
και σω 'γλυφα και σω 'πλενα τα πόδια δουλωμένο,
περήφανα μ' εκύτταζες και φώναζες του κόσμου
να δει την καταφρόνεση, που πάθαινε ο αφρός μου.

Κι αντίς εγώ κρυφά κρυφά, εκεί που σ' εφιλούσα
μέρα και νύχτα σ' έσκαφτα, τη σάρκα σου εδαγκούσα
και την πληγή που σ' άνοιγα, το λάκκο που 'θε κάμω
με φύκη τον επλάκωνα, τον έκρυβα στην άμμο.

Σκύψε να ιδής τη ρίζα σου στης θάλασσας τα βύθη,
τα θέμελα σου τα 'φαγα, σ' έκαμα κουφολίθι.
Μέριασε, βράχε, να διαβώ! Του δούλου το ποδάρι
θα σε πατήση στο λαιμό... Εξύπνησα λιοντάρι!


Πώς σου φάνηκε η "αντεπίθεση";;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 20:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 20:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα κάποιοι αντιστάθηκαν, αντιστέκονται και θα ξανααντισταθούν... Άσχετα αν θα είναι μια ακόμη χαμένη επανάσταση...

Απαντά λοιπόν ο "θεός" ο Καβάφης (και συμφωνεί μαζί σου)
quote:
Θερμοπύλες
Κωνσταντίνος Καβάφης

Τιμή σε εκείνους όπου στην ζωήν των ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτέ από το χρέος μη κινούντες,
δίκαιοι κ' ίσιοι σ' όλες των τες πράξεις,
αλλά με λύπη κιόλας κ' ευσπλαχνία,
γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι,
κι όταν είναι πτωχοί, πάλ' εις μικρόν γενναίοι,
πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε,
πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
πλην χωρίς μίσος για τους ψευδόμενους.

Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν,
και πολλοί προβλέπουν,
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ' οι Μήδοι επιτέλους θα διαβούνε.


Μα είναι απίστευτος ο άνθρωπος....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 20:39:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 20:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με τρομαζει.


με τρομαζει αυτη η πινακοθηκη. σκεφτομαι την γκουερνικα. μια συνεχης μαχη εναντια στην βλακεια.
πως ειναι δυνατον να εχουμε ολα τα μεσα στην διαθεση μας και να ειμαστε τοσο μα τοσο ευκολοπιστοι...
πως ειναι δυνατον να γυρναμε στον σκοταδισμο?
γιατι το εχουμε αναγκη?
γιατι δεν μπορουμε να δουμε τα πραγματα λογικα ετσι οπως ακριβως ειναι, ακομη και αν η φυση τους ειναι μεταφυσικη?
βγαινει ο πασα ενας, γραφει του κοσμου τις βλακειες και αποκτα αμεσως πιστους.
μα κανεναν δεν νοιαζουν οι αποδειξεις? κανεις δεν αναζητα την αληθεια?
ωρες ωρες, με τρομαζετε. με τρομαζετε πολυ...


A mari usque ad mareΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 21:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι δεν μπορουμε να δουμε τα πραγματα λογικα ετσι οπως ακριβως ειναι, ακομη και αν η φυση τους ειναι μεταφυσικη?
Αυτό τώρα πώς σου ήρθε, καμμιά σχέση δεν έχει με το θέμα.
Αν σε τρομάζει η πραγματικότητα ή προσαρμόζεσαι ή αντιδράς ή αυτοκτονείς άλλη επιλογή δεν υπάρχει. Στην περίπτωσή σου μάλλον εθελοτυφλείς δηλαδή προσαρμόζεσαι...
Αν δεν εθελοτυφλείς, τότε δεν κατανοείς την πραγματικότητα, δηλαδή αγνοείς.
Αν δεν αγνοείς λυπάμαι που μόλις σε ξυπνήσαμε γιατί κοιμόσουν τον ύπνο του δικαίου. Διάλεξε και πάρε!!!! (μπορώ να γίνω και πιο προσβλητικός ως απάντηση στο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ post σου, εγώ δεν σε πρόσβαλα πρώτος και δεν θα το έκανα αν είχες να προσφέρεις κάτι αντί να μας κατακρίνεις από υπεροψία και μόνο!!!)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 21:12:00

Edited by - Peronosporos on 13/11/2005 21:13:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 23:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το θέμα. Να καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου με τους πρώτους στίχους που μου ήρθαν στο μυαλό (όχι, όχι δεν είναι δικοί μου!):

quote:

Ποιός τη ζωή μου, ποιός την κυνηγά
να την ξεμοναχιάσει μες στη νύχτα
ουρλιάζουν και σφυρίζουν φορτηγά
σαν ψάρι μ'έχουν πιάσει μες στα δίχτυα.

Για κάποιον μες στον κόσμο είν'αργά
ποιός τη ζωή μου, ποιός την κυνηγά;

Ποιός τη ζωή μου, ποιός παραφυλά
στου κόσμου τα στενά ποιόν σημαδεύει
πού πήγε αυτός που ξέρει να μιλά
που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει.

Για κάποιον μες στον κόσμο είν'αργά
ποιός τη ζωή μου, ποιός την κυνηγά;

Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 08:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!!!

quote:

Αν δεν αγνοείς λυπάμαι που μόλις σε ξυπνήσαμε γιατί κοιμόσουν τον ύπνο του δικαίου. Διάλεξε και πάρε!!!! (μπορώ να γίνω και πιο προσβλητικός ως απάντηση στο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ post σου, εγώ δεν σε πρόσβαλα πρώτος και δεν θα το έκανα αν είχες να προσφέρεις κάτι αντί να μας κατακρίνεις από υπεροψία και μόνο!!!)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος


Έχω την εντύπωση πως μάλλον ο/η astral-project δεν αναφερόταν σε εσένα, ούτε σε μένα, αλλά γενικά στο ότι οι άνθρωποι συχνά, εάν όχι κατά κανόνα τείνουν προς τον ανορθολογισμό.

Φυσικά ο/η astral-project μπορεί να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει.

Στίχους δεν έχω πρόχειρους, λόγω πρωινού Δευτέρας. θα επανέλθω όμως...


dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 09:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την εντύπωση πως μάλλον ο/η astral-project δεν αναφερόταν σε εσένα, ούτε σε μένα, αλλά γενικά στο ότι οι άνθρωποι συχνά, εάν όχι κατά κανόνα τείνουν προς τον ανορθολογισμό.

Φυσικά ο/η astral-project μπορεί να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει.


Αν συμβαίνει αυτό θα ζητήσω συγνώμη και θα διαγράψω το post μου.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 11:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Έχω την εντύπωση πως μάλλον ο/η astral-project δεν αναφερόταν σε εσένα, ούτε σε μένα, αλλά γενικά στο ότι οι άνθρωποι συχνά, εάν όχι κατά κανόνα τείνουν προς τον ανορθολογισμό.

Για να πω την αλήθεια, κι εγώ έτσι το κατάλαβα το post.
Πάνω σ' αυτή τη βάση λοιπόν, σχολιάζω :
quote:
ωρες ωρες, με τρομαζετε. με τρομαζετε πολυ...

Μήπως λοιπόν είναι οι "Αλλοι" αυτοί που, στ' αλήθεια τρομάζουν;

- Επειδή ξέρουν ότι το παντοδύναμο σύστημα τους, αντλεί την "παντοδυναμία" του, απ' το γεγονός ΚΑΙ ΜΟΝΟ ότι είναι γερά κατσικωμένο μεσ' στα μυαλά μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ??

- Επειδή ξέρουν καλά ότι "μιά πεταλούδα που χτυπάει τα φτερά της στο Χονγκ Κονγκ μπορεί να προκαλέσει καταιγίδα στο Τέξας"; (λόγω αλυσιδωτών αντιδράσεων που επηρεάζουν ένα πολύπλοκο σύστημα, δηλαδή ένα σύστημα εξαρτώμενο από μυριάδες μεταβλητές)

Μήπως γιαυτό και η επιστράτευση τόσο βαρέος πυροβολικού εναντίον των εγκεφάλων μας ???

Μήπως για να περιοριστούμε, οι κάπως "αλλιώς", στο να κλαίμε τη μοίρα μας ; "δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα!", να προσμένουμε, ΙΣΩΣ, κάποιο θάμα!

Μήπως, λέω ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 15:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dim.kar θα κάνω ένα post αφιερωμένο σε σένα (αφού είσαι αναρχοκουμμούνι )
quote:
Τη ρωμιοσύνη μην την κλαις
Γιαννης Ρίτσος

Τη ρωμιοσύνη μην την κλαις
εκεί που πάει να σκύψει
με το σουγιά στο κόκκαλο
με το λουρί στο σβέρκο

Νάτη πετιέται απο ξαρχής
κι αντριεύει και θεριεύει
και καμακώνει το θεριό
με το καμάκι του ήλιου



Λίγος Ρϊτσος για να πάει καλά η μέρα

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 16:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε dim.kar θα κάνω ένα post αφιερωμένο σε σένα (αφού είσαι αναρχοκουμμούνι )

Επειδή μου έφαγες την μία μου ιδιότητητα, τσάκω και αυτό να έχεις να πορεύεσαι...

quote:
Hans Leip 1915
1. Vor der Kaserne
Vor dem großen Tor
Stand eine Laterne
Und steht sie noch davor
So woll'n wir uns da wieder seh'n
Bei der Laterne wollen wir steh'n
|: Wie einst Lili Marleen. :|

2. Unsere beide Schatten
Sah'n wie einer aus
Daß wir so lieb uns hatten
Das sah man gleich daraus
Und alle Leute soll'n es seh'n
Wenn wir bei der Laterne steh'n
|: Wie einst Lili Marleen. :|

3. Schon rief der Posten,
Sie blasen Zapfenstreich
Das kann drei Tage kosten
Kam'rad, ich komm sogleich
Da sagten wir auf Wiedersehen
Wie gerne wollt ich mit dir geh'n
|: Mit dir Lili Marleen. :|

4. Deine Schritte kennt sie,
Deinen zieren Gang
Alle Abend brennt sie,
Doch mich vergaß sie lang
Und sollte mir ein Leids gescheh'n
Wer wird bei der Laterne stehen
|: Mit dir Lili Marleen? :|

5. Aus dem stillen Raume,
Aus der Erde Grund
Hebt mich wie im Traume
Dein verliebter Mund
Wenn sich die späten Nebel drehn
Werd' ich bei der Laterne steh'n
|: Wie einst Lili Marleen. :


Κι επειδή στα γερμανικά συνήθως δεν τα καταφέρνουμε, ιδού και η αγγλική μετάφραση:

quote:
Underneath the lantern,
By the barrack gate
Darling I remember
The way you used to wait
T'was there that you whispered tenderly,
That you loved me,
You'd always be,
My Lilli of the Lamplight,
My own Lilli Marlene

Time would come for roll call,
Time for us to part,
Darling I'd caress you
And press you to my heart,
And there 'neath that far-off lantern light,
I'd hold you tight ,
We'd kiss good night,
My Lilli of the Lamplight,
My own Lilli Marlene

Orders came for sailing,
Somewhere over there
All confined to barracks
was more than I could bear
I knew you were waiting in the street
I heard your feet,
But could not meet,
My Lilly of the Lamplight,
my own Lilly Marlene

Resting in our billets,
Just behind the lines
Even tho' we're parted,
Your lips are close to mine
You wait where that lantern softly gleams,
Your sweet face seems
To haunt my dreams
My Lilly of the Lamplight,
My own Lilly Marlene


Κι αν το θες κι ηχητικά:

http://ingeb.org/garb/lmarleen.html

Και χτυπάς μετά εκεί που λέει:

Marlene Dietrich 694KB ΜP3

Για μένα από τα λυρικότερα τραγούδια που έχουν γραφτεί ποτέ... Και με την βραχνή φωνή του "γαλάζιου άγγελου"; Απογείωση...

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 21:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι βλέπω η πινακοθήκη των ηλιθίων μετατράπηκε σε πινακοθήκη ποίησης και τραγουδιού... μήπως ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα; Η παρατήρηση γίνεται με καλή διάθεση...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 08:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!!!

"Αλλού εμείς πηγαίναμε,
κι αλλού η ζωή μας πάει..."

Ωστόσο αγαπητέ απέριττε έχεις δίκιο: νομίζω πως θα πρέπει να το σταματήσουμε εδώ κι αν γουστάρουμε τον "ποιητικό πόλεμο" να το κάνουμε σε ένα topic με αυτή τη θεματολογία. Τι λέτε;

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 11:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
με περίσσιο θυμό και αγανάκτηση κρεμώ σήμερα στην πινακοθήκη των ΗΛΙΘΙΩΝ (με κεφαλαία), ένα πίνακα αφιερωμένο στην διοίκηση του ΟΤΕ συλλήβδην, γιατί οι καταγέλαστοι τελείως παράνομα, αντιδεολογικά και καταχρηστικά αποφάσισαν να αυξήσουν μια και έχουν το μονοπώλιο την σύνδεση στο Ίντερνετ απο τις 6 Δεκεμβρίου. Μιλάμε για αυξήσεις που στο κανονικό πρωινό τιμολόγιο είναι της τάξεως του 100% και στο νυχτερινό πάνω απο 200%. Αν η βλακεία περισσεύει σε αυτόν τον τόπο τελικά μήπως θα έπρεπε να καθιερώσουμε και βραβεία; Έτσι βρε ανόητοι τυχάρπαστοι χαραμοφάηδες θα προωθήσετε τις νέες τεχνολογίες και την κοινωνία της πληροφορίας στον κόσμο; Άξιος ο μισθός σας. Φίλοι αντιδράστε... Μπείτε όλοι στην σελίδα της Ένωσης Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ και στηρίξτε την νομική προσπάθεια που ξεκινά ενάντια στην αυθαιρεσία του ΟΤΕ.
www.eexi.gr
Φιλικά και οργισμένα...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 12:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΟ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.
ΑΠ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ
ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ?
ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΤΟ IN. GR
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=663798&lngDtrID=252
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy