ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η πινακοθήκη των ηλιθίων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 12:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα έχει σταθεί η απίστευτη προπαγάνδα των τελευταίων ημερών γύρω απο τα ρετιρέ, απο τα ωράρια και όλα αυτά. Πριν όμως προχωρήσω θα πω μια μικρή ιστορία ως ανέκδοτο που δείχνει πάνω κάτω την ψυχολογία των περισσότερων απο εμάς...
Κάποια στιγμή λοιπόν ο Χριστός ξανακατέβηκε στην γη προκειμένου να μιλήσει με τους ανθρώπους και να δει τις ανάγκες τους και τι μπορούσε να κάνει για αυτούς. Στα βήματά του λοιπόν πάνω στην γη συναντά πρώτα έναν Γερμανό. Πιάνει μαζί του κουβέντα και τον ρωτά:
"Είσαι ευχαριστημένος απο την ζωή σου; Τι θα ήθελες για να νοιώσεις ευτυχισμένος;"
Ο Γερμανός του λέει:
"Χριστέ μου όλα καλά... να μόνο που θα ήθελα να είχα κι εγω ένα μεγάλο σπίτι όπως ο γείτονάς μου για να ζούμε πιο άνετα εγω και η οικογένειά μου..."
Ο Χριστός λοιπόν του έδωσε ένα μεγαλύτερο σπίτι αφού είδε ότι αυτό θα τον έκανε ευτυχισμένο.
Κάπου αλλού συναντά έναν Ιταλό.
Του κάνει την ίδια ερώτηση και ο Ιταλός του λέει:
"Κύριε ξέρεις... εμείς οι Ιταλοί έχουμε πάθος με την ταχύτητα και τα αυτοκίνητα. Έχω ένα μικρό αμάξι το οποίο πάει και δεν πάει. Θα ήθελα ένα αγωνιστικό όπως του γείτονά μου για να ευχαριστησω την αδυναμία μου!"
Πραγματικά ο Χριστός του έδωσε ένα καινούριο γρήγορο αμάξι αφού θεωρούσε ότι αυτό θα τον έκανε χαρούμενο.
Κάποια άλλη στιγμή συναντά κι έναν Έλληνα.
"Εσύ τι θα ήθελες του λέει; "
Ο Έλληνας αφού σκέφτηκε λίγο γυρίζει και του λέει:
"Ξέρεις Χριστέ μου πριν λίγες μέρες ο γείτονάς μου που δεν τον χωνεύω και πολύ, πήρε έναν καινούριο γάϊδαρο και μου κοκορεύεται. Ενώ ο δικός μου είναι ψοφίμι."
"Α! κατάλαβα" του λέει ο Χριστός. "Θέλεις κι εσύ έναν γάϊδαρο για να νοιώσεις καλύτερα!"
Τότε ο Έλληνας γυρίζει και του λέει αφοπλιστικά:
"Όχι Κύριε δεν θέλω τίποτε εγω. Αυτό που θέλω είναι να του τον ψοφήσεις του κερατά...."

Με αυτά τα οποία ακούω τον τελευταίο καιρό θεωρώ ότι είμαστε ένας απίστευτα ηλίθιος ή απίστευτα κακός λαός.

Αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχουμε με ανθρώπους σαν τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα κλπ. Έχουν βγει οι πολιτικάντηδες εδω και μήνες και μας βομβαρδίζουν και μας λένε για τα ρετιρέ και τους προνομιούχους οι οποίοι ζούνε εις βάρος του ελληνικου λαού. Και όταν μιλάνε για προνομιούχους δεν μιλούν βέβαια για τους εαυτούς τους ή για τους
πλούσιους, αλλά για εργαζόμενους που τυχαίνει να αμείβονται με μισθούς 2000 ή 2500 ευρώ το μήνα. Δηλαδή για ανθρώπους που παίρνουν έναν σχετικά φυσιολογικό μισθό βάσει του οποίου μπορεί να ζήσει σήμερα ανεκτά μια τετραμελής οικογένεια.
Έχουν παράλληλα επιστρατεύσει τα λαμόγια τους δημοσιογράφους με στημένα γκάλοπ ότι δήθεν έχουν και την υποστήριξη του ελληνικού λαού. Παράλληλα αρκετοί απο εμάς βγαίνουμε και βρίζουμε και σιγοντάρουμε αυτές τις επιλογές γιατί οι καρεκλοκένταυροι λυμαίνονται τον κρατικό πλούτο και δεν δουλεύουν και χίλια δυο.
Αναρωτιέμαι είμαστε πια τόσο ηλίθιοι; Αντί να προσπαθούμε και να απαιτήσουμε το αυτονόητο δικαίωμα σε ανθρώπινους μισθούς και παροχές, προσπαθούμε να ρίξουμε πίσω και αυτούς που είναι σε καλύτερη μοίρα απο εμάς; Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί αυτοί που φωνάζουν, δεν κατόρθωσαν να βρουν το κατάλληλο μέσον να μπούν σε δουλειές τέτοιες που θα τους εξασφάλιζαν πιο ανθρώπινες συνθήκες. Αυτοί που βρίζουν, είναι όλοι αυτοί που μέχρι χθές φιλούσαν κατουρημένες ποδιές σε βουλευτές για να τους βάλουν είτε τους ίδιους είτε τα παιδιά τους σε κάποια δημόσια υπηρεσία.
Απο την άλλη ακούμε για απελευθέρωση του ωραρίου για να τονωθεί λέει η αγορά. Δεν εξετάζουμε όμως αν τελικά ο κόσμος έχει την δυνατότητα να αγοράζει τα προϊόντα που κάθε μέρα ακριβαίνουν και πιο πολύ. Δεν βλέπει κανείς ότι με αυτά και αυτά μας οδηγούν σε έναν καινούριο εργασιακό μεσαίωνα όπου θα δουλεύουμε απο το πρωί μέχρι το
βράδυ χωρίς κανένα δικαίωμα με το κεφάλι σκυμμένο και με εξαφανισμένο τον ελεύθερο χρόνο για να μην προλαβαίνουμε να σκεφτούμε;
Όλα αυτά δεν είναι τυχαία που γίνονται. Αυτό που είναι ακατανόητο, είναι η απίστευτη βλακεία μας και η πονηρή τακτική των εξουσιαστών να στρέφουν τους εργαζόμενους εναντίον άλλων εργαζομένων και αυτοί να μην το καταλαβαίνουν. Αυτοί που απεργούν είναι αυτοί που έχουν ακόμα τα περιθώρια να απεργήσουν. Όταν θα τους θάψουν και αυτούς τότε δεν θα μπορεί κανείς να κουνηθεί και θα σε πετούν και θα σε κάνουν ότι θέλουν.
Είχα διαβάσει κάποτε μια πολύ ωραία ιστορία που είχε πεί ένας γερμανός ιερέας σχετικά με την περίοδο του ναζισμού.
"Όταν λέει, το ναζιστικό κόμμα άρχισε να συλαμβάνει ανθρώπους ξεκίνησαν με τους εβραίους. Εγω είδα να συλλαμβάνουν έναν εβραίο και δεν αντέδρασα γιατί είπα δεν βαριέσαι ένας παλιοεβραίος είναι. Μετά ήρθαν να συλλάβουν κάποιους κομμουνιστές. Εγω δεν αντέδρασα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής και μάλιστα το είδα και με καλό μάτι. Μετά ήρθαν να συλλάβουν κάποιους ομοφυλόφιλους. Εγώ πάλι δεν αντέδρασα γιατί δεν ήμουν ομοφυλόφιλος και τους έβλεπα με μισό μάτι. Το ίδιο με τους τσιγγάνους και τους Πολωνούς....
Κάποια μέρα ήρθαν να συλλάβουν και μένα, εγω φώναζα., αντιδρούσα γιατί δεν είχα κάνει τίποτε. Ζητούσα βοήθεια... αλλά δεν υπήρχε πια κανένας για να αντιδράσει για μένα..."
Είναι γνωστή η τακτική του διαίρει και βασίλευε. Δεν έχουμε καταλάβει τι γίνεται. Μας έχουν βουτήξει όλους στο λάκκο με τα περιττώματα και δεν μπορούμε να δούμε παραπέρα. Ακόμα και τις φωνές που μπορεί να βγαίνουν και να μιλούν τις κατασυκοφαντούν ή τις θάβουν. Πολλές φορές αναρωτιέμαι. Είναι απο βλακεία όλο αυτό που γίνεται; Δεν τους νομίζω και τόσο βλάκες πριν φωτεινών εξαιρέσεων που είναι πασιφανής η βλακεία τους. Είναι προδότες; Δεν θέλω να
το πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι να δρούν εναντίον του λαού και του κύριου κορμού της μεσαίας τάξης. Αναρωτιέμαι ποιος και γιατί μπορεί να θέλει να διαλύσει αυτόν τον τόπο τόσο έντεχνα.
Αυτήν την εποχή διαβάζω το εκπληκτικό βιβλίο του Χαριτόπουλου για τον Άρη Βελουχιώτη. Αξίζει να διαβάσετε για να δείτε την αθλιότητα όλου του πολιτικού κόσμου ο οποίος μέχρι και την μεταπολίτευση έναν άνθρωπο αντάξιο του Κολοκοτρώνη τον παρουσίαζε οι μέν σαν ληστοσυμμορίτη και οι δε σαν προδότη και σαν μίασμα...Είναι απίστευτο πως αυτή η χώρα τρώει τα παιδιά της που την αγαπούν και πάντα επιπλέουν οι μπερτόδουλοι, οι οσφυοκάμπτες, οι μαυραγορίτες, οι προδότες, τα λαμόγια γενικώς.
Αναρωτιέμαι αν θα υπάρξει μια μέρα που θα ξυπνήσουμε επιτέλους θα φύγουν τα λέπια απο τα μάτια μας και θα γίνουμε αντάξιοι της καταγωγής μας και των προγόνων μας. Αγαπώ αυτόν τον τόπο γιατί τα χώματά του άγιασαν απο την παρουσία ανθρώπων σαν τον Σωκράτη, τον Αριστοτέλη, τον Πλάτωνα, τον Πυθαγόρα, τον Αλέξανδρο, τον
Κολοκοτρώνη, τον Βελουχιώτη και τόσους άλλους που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή. Έχω πάψει προ πολλού να πιστεύω σε αυτό που λέγεται πολιτική και πολιτικοί. Έχω μέσα μου οργή απίστευτη και δεν υπάρχει τίποτε γύρω μου που να με εκφράζει ιδεολογικά. Με απογοητεύει η απίστευτη ηλιθιότητα και βλακεία που μας διακρίνει και η χαϊβανίτιδα
που μας ποτίζουν καθημερινά....
Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα και ξέρω ότι ίσως η φίλη η Αμαλία με μαλώσει που έβαλα αυτό το θέμα στο παράξενο. Όμως Αμαλία μου αν δεν αποτελεί παράξενο η απύθμενη βλακεία μας που δεν βλέπουμε το αυτονόητο τότε τι είναι πιο παράξενο; Άσε που αν αφήσεις την συζήτηση να εξελιχθεί τότε θα δούμε ακόμα πιο παράξενες απόψεις.
Είμαι σίγουρος για αυτό...
Δεν γράφω όλα αυτά γιατί θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα εξυπνότερο απο τους άλλους ανθρώπους. Αποτελώ κι εγω κομμάτι αυτής της ηλιθιότητας που επικρατεί. Ίσως νοιώθω ακόμα πιο ηλίθιος γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι. Όμως έχω την αίσθηση ότι μεγάλο κομμάτι των ανθρώπων κι εδω και αλλού όταν θα παρουσιαστούν ξανά άνθρωποι που θα τον εμπνεύσουν, θα ακολουθήσει και θα παλέψει για κάτι διαφορετικό. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν προσπαθώ με περάσω καποια γραμμή κάποιου κόμματος εδω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο άνθρωπος και η ιδιαίτερη αξία του καθενός απο εμάς ο οποίος είναι σημαντικός μέσα στο σύμπαν.
Και πιστεύω ότι όταν ξεπηδήσουν οι καινούριοι ηγέτες, φιλόσοφοι και πολεμιστές ουαί και αλλοίμονο στα λαμόγια. Θα πρέπει να βρουν μέρος να κρυφτούν. Όσο και να προσπαθούν για το αντίθετο κάποια στιγμή θα γυρίσει ο τροχός....
Φιλικά και οργισμένα...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που παρότι το θέμα το έχουν διαβάσει σχεδόν εκατό άνθρωποι κανείς δεν αποφασίζει να πάρει θέση. Μοιάζει σαν το αναμμένο κάρβουνο που μόλις το πιάσει κάποιος το πετάει απο τα χέρια του. Εγω θα πω και άλλα ακόμα. Και μέσα στις επόμενες μέρες θα υπάρχουν τοποθετήσεις. Πιστεύω ότι θα τραβήξει μακριά.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω ότι επειδή εδω ως επι το πλείστον μπαίνουμε άνθρωποι που προβληματιζόμαστε για το επέκεινα και την φύση της ζωής, ορατής και αόρατης, το σύστημα έχει στήσει και μια άλλη παγίδα που είναι κι αυτή μέσα στα πλαίσια της χαϊβανίτιδας...
Ξέροντας την φυσική ανάγκη του ανθρώπου για απαντήσεις στα εσωτερικά ερωτήματα, έχουν δημιουργησει ομάδες, σχολές, διδασκαλίες κάθε μορφής, απόλυτα ελεγχόμενες που η κύρια γραμμή τους είναι ότι θα πρέπει να λειτουργούμε μόνο πνευματικά, με θετική σκέψη να δημιουργήσουμε τον δικό μας ασφαλή μικρόκοσμο και συν την θεία χάρη όλα θα φτιάξουν και ξαφνικά ο κόσμος θα αλλάξει ως δια μαγείας...
Αυτά είναι τρίχες κατσαρές. Να μην σας φεύγει στιγμή απο το μυαλό ότι ο εσωτεριστής πρώτα απο όλα και πάνω απο όλα, είναι άνθρωπος της δράσης και σίγουρα άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τα κοινά.
Αν πάρετε παράδειγμα απο την αρχαιότητα όλοι οι μεγάλοι μύστες ήταν σαφώς άνθρωποι της δράσης και συμμετείχαν στα κοινά.
Ο Πυθαγόρας για παράδειγμα προσπάθησε να καθιερώσει ένα δικό του πολιτικό σύστημα στην περιοχή του άσχετα αν τελικά απέτυχε. Άνθρωποι σαν τον Σωκράτη πέρα απο τις διδασκαλίες και τις ομιλίες στην αγορά, ήταν και πολεμιστές. Ο Σωκράτης έλαβε μέρας σε πολέμους και μάλιστα διακρίθηκε για την ανδρεία του...
Γι αυτό άλλωστε η φράση "συν Αθηνά και χείρα κίνει..." έβρισκε απόλυτη εφαρμογή απο τους ανθρώπους τότε...
Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω συντόμως...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άμλετ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άμλετ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Απεριττε,το θεμα που θιγεις ειναι οντως παραξενο.Το θεμα
των κοινων ηταν ενα παθος για τους Αρχαιους Ελληνες Πολιτες που εζησαν σ αυτον εδω τον τοπο.Σημερα ομως η λεξη Πολιτης αντικατασταθηκε με την λεξη καταναλωτης.Η εκαστοτε λοιπον εξουσια μας
μεταχειριζεται ακριβως ετσι.Βγαζουν καινουργιους νομους για να λανσαρουν το υποτιθεμενο νεο προιον τους που ειναι πιο καλο απο τον
προηγουμενο.Ειναι ακριβως οπως τα αναψυκτικα που ολα ειναι απο φυσικα
υλικα κι εμεις που οπως δειχνουν τα πραγματα τ αγοραζουμε γιατι φαινεται οτι το πιστευουμε.Μας σερβιρουν τον αργο θανατο κι εμεις σαν
μην το ξερουμε λεμε και στην υγεια μας.

Βλεπεις την παραμικρη λογικη σ αυτο?
Νομιζω οτι η λεξη ηλιθιος μας αγγιζει ερωτικα γι αυτο δεν θελουμε να
χασουμε μια τετιοια ερωμενη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ...ΑΠΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΗΛΙΘΙΩΝ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 00:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγοντας να διαβάσω το τόπικ περίμενα πως επρόκειτο για κάποια κριτική ή για κάποια σχόλια για το ομώνυμο βιβλίο του Τσιφόρου, ο οποίος λέγετε πως ήταν τέκτονας και ανθεί, όπως βλέπω, το είδος εδω μέσα.
Το κείμενό σου με μπέρδεψε. Θίγεις πολλά θέματα και πηδάς απο το ένα στο άλλο.
Περιόρισε λίγο τις περιφερειακές σου σκέψεις για να αντιληφθούμε για τι θες να μιλήσεις.
Εκείνος όμως ο παραλληλισμός του Βελουχιώτη με τον Σωκράτη, τον Αριστοτέλη και τον Κολοκοτρώνη, είναι ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 01:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε

Πολύ χαίρομαι που έγραψες τους προβληματισμούς αυτούς καθότι
λίγότεροι, ή και περισσότεροι θα μπορούσαν να γραφούν.

Αυτό που θέλω να εξετάσεις είναι άν η ιστορία επαναλαμβάνεται

Έχεις διαβάσει καθόλου Γεώργιο Σουρή?
Παρόλο που τα αστεία ποιήματά του ήταν γραμμένα το 1880 το
μισό κείμενό σου έχει σίγουρα καλυφτεί απο μερικές σελίδες
του έντεχνα γραμμένες...

Σε άλλη ευκαιρία (όταν έρθει θα παραθέσω και μερικά μέρη)
συγνώμη άν κάνω κάποιο χρονικό διάστημα να απαντήσω.
θέματα χρόνου βλέπεις.

Να'σαι καλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 09:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ-ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΖΩΑ ΔΛΔ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ,ΑΣΧΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΦΙΛΕ ΑΠΕΡΙΤΤΕ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚAΝΕΙΣ(ΚΑΝΟΥΜΕ).ΜΟΝΕΥ RULE'S.
ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ.ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΚΡΑΧ ΠΑΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 19:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Gracious. Μπορεί να φαίνεται έτσι όπως το λες, όμως όλα έχουν σχέση μεταξύ τους. Δες το λίγο πιο βαθειά. Όσο για τον Βελουχιώτη, σε καμία περίπτωση δεν τον συγκρίνω σαν μυαλό με τον Σωκράτη. Μην τρελαθούμε. Μιλάω για τις προθέσεις και τα κίνητρα του κάθε ανθρώπου και την στάση ζωής του. Πιθανόν να έχεις ακούσει διάφορα αρνητικά και δεν αδικώ την αντίδρασή σου. Έτσι πίστευα κι εγω κάποτε μέχρι που κάθησα και το έψαξα λίγο περισσότερο. Πάντως το θέμα σίγουρα δεν κλείνει εδω... Θα γραφτούν και άλλα κάνετε υπομονή...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε, δεν με νοιάζει αν δανείστηκες από κάπου αλλού μερικά από όσα έγραψες ή αν έκανες κάποια άτυχη παρομοίωση. Το θέμα σου για μένα είναι μπουνιά στην μύτη, γιατί θίγει πράγματα που πολλοί βλέπουνε, μα όπως και εσύ, γνωρίζουν πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό.
Από τότε που το πήρα χαμπάρι, έπαψα να ελπίζω σε κάποιον που θα βάλει τα πράγματα στην θέση τους και ούτε πιστεύω στο "συν Αθηνά και χείρα κίνει...", γιατί από "πολίτες" έχουμε μεταμορφωθεί σε "ιδιώτες". Ο καθένας για την πάρτη του (εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάρτης, όπως λέει και το γνωστό ρητό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 00:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συγχαρώ καταρχήν τον Stemix που έφερε πάλι στο προσκήνιο την λέξη "Ιδιώτες" (Idiots ,αγγλιστί) που μπορεί να περιγράψει πολλά άτομα/προαγωγούς καταστάσεων σαν αυτές που αναφέρει ο Απέριττος...


Απέριττε,Απέριττε.... (όπως λεγαν οι Πελόμα Μποκιού "Γαρύφαλε,Γαρύφαλε!")

Όλα αυτά που αναφέρεις είναι δυστηχώς αληθινά...Αυτό που με τρομάζει παραπάνω απο όλα είναι η ύπαρξη τέτοιον συμπεριφορών και στην νεολαία... Αντε,πες οτι οι υπάρχωντες γηράσκωντες πολιτικοί "χάζεψαν στην πορεία" ή "γλυκάθηκαν απο την εξουσία και διαφθάρθηκαν" άντε στην τελική όπως έλεγα εγώ χαριτολογώντας παλιότερα "μας τους φέρνουν απο άλλο πλανήτη,γιαυτό δεν έχουν καμμία επαφή με το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουν οι άνθρωποι.Για τους νέους όμως τι να πείς?

Τι να πείς όταν έχεις δεί τι συμβαίνει και στο εσωτερικό παρατάξεων κομματικών νεολεών,μέσα στις κομματικές παρατάξεις στα Πανεπιστήμια και βλέπεις τα ίδια ιδανικά και τους ίδιους νόμους που δονούν τα κορμάκια πολιτικών να δονούν τα κορμάκια νέων?

Τι να πείς όταν βλέπεις άλλη μερίδα νέων να αδιαφορεί για όλα και να αναλώνεται σε ευκαιριακά προγράμματα Ριάλιτι? (Υπόψιν: Δεν είναι το ριάλιτι αυτού καθε αυτού αλλα ολόκληρη η στάση ζωής που εκπέμπεται μέσα απο αυτό)

Φταίμε και εμείς? Ναι! Θα μου πείς ,να κάνω τί να κανείς τι? Προσωπικά δεν έχω "ισχύ" ούτε μια κλήση στην τροχαία δεν μπορώ να σου σβήσω,θα τρομάξω πολιτικούς? Δεν νομίζω....Έχουν βρεί το σύστημα : Είναι ύσηχοι γιατι στην τελική θα μαλώσει εργαζώμενος με εργαζώμενος,ματατζής με αναρχικο,ματατζής με αστυνομικό (Ω ναι! ΤΟ είδαμε και αυτό) ,ο Χ με τον Ψ αλλα η φασαρία για αυτους,τους πολιτικους,θα είναι το κοντινότερο στα 300 μέτρα απο το παράθυρο της βουλής.Δεν έφτασε η φωτιά στην αυλή του και ώς γνήσιοι ιδιώτες δεν τους νοιάζει,ακόμα!

Απο την άλλη ποτέ δεν γνώρισα εκμεταλευτή που ο εκμεταλευόμενος να μην έχει παραχωρήσει και αυτός ένα πάτημα να τον εκμεταλλευτούν.

Τραγουδι της η μέρας :"Το εξάρτημα" της Ελενης Βιτάλη και όλα του τρελλάρα του Μηλιώκα

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 18:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς ακόμα και το πολύ μικρό σε έκταση και πληθυσμό ελληνικό κράτος, είναι ακατόρθωτο να διοικηθεί στα πρότυπα μίας πόλης-κράτους, σαν την Αθήνα πχ. Εκεί κάθε πολίτης ή μία ομάδα πολιτών, μπορούσε να εκθέσει ή και να επιβάλλει την αποψή της στην διοίκηση της πόλης.
Αυτός που ξεχώριζε και διοικούσε την πόλη, όσο ισχυρός και να ήταν, του γινόνταν άμεση κριτική για τις πράξεις και τις επιλογές του.
Σήμερα όμως κανείς, μα κανείς από αυτούς που ασκούν την διοίκηση, δεν δέχεται κανέναν μα κανέναν έλεγχο. Δεν υπάρχει κανείς πάνω από το κεφάλι τους για να τους δώσει μία φάπα, για κακό σχεδιασμό σε κάτι που κάνουν ή για άσχημα αποτελέσματα ενεργειών τους.
Και όταν δεν έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας (πράγμα συνήθως καλό, όχι όμως σε κάτι τόσο σημαντικό όπως η άσκηση εξουσίας), όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα μπορούμε να αδιαφορήσουμε, ακόμα και για σοβαρά θέματα ή να χρησιμοποιήσουμε την εξουσία που μας δώθηκε, για δικό μας όφελος, αν έχουμε και την μπινιά στο αίμα μας.
Και ρωτάω...
Πόσες φορές έχετε δει εσείς, βουλευτή να καταψηφίζει κάτι που προωθεί το κόμμα του, γιατί πίστευε πως δεν ήταν συμφέρον για τον λαό;
Πόσες φορές έχετε δει βουλευτές να χρησιμοποιούν τη φράση: Για το καλό του κόμματος;
Βουλευτές που οι δηλώσεις τους να σας κάνουν να πιστεύετε ότι ζούνε αλλού;
Άσε, τσαντίστηκα. Δεν το αξίζει...
Μετά θες φίλε απέριττε να σκεφτούν και σένα (την μεσαία τάξη εννοώ).
Από κάποιον μπατζανάκι του πατέρα του κουμπάρου του..., άκουσα πως δεν θα τους ήταν καθόλου δυσάρεστο να εξαφανιστεί αυτή η σιχαμερή τάξη. Αφού υπάρχουν οι δύο άλλες που είναι πιο ωραίες. Αυτοί που θα απολαμβάνουν την ζωή και αυτοί θα στήνονται, για να απολαμβάνουν οι πρώτοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 23:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέριττος
quote:
Όσο για τον Βελουχιώτη, σε καμία περίπτωση δεν τον συγκρίνω σαν μυαλό με τον Σωκράτη. Μην τρελαθούμε. Μιλάω για τις προθέσεις και τα κίνητρα του κάθε ανθρώπου και την στάση ζωής του.


Γιατί,... πιστεύεις πως μπορει να συγκριθεί με τον γέρο του Μωριά; όϊ δά!


Απέριττος

quote:
Πάντως το θέμα σίγουρα δεν κλείνει εδω... Θα γραφτούν και άλλα κάνετε υπομονή...

Αναμένω


Μιας και η συζήτηση βλέπω γίνεται πολιτική

Η γνώμη μου:
α. Οι πολιτικοί είναι ο καθρέφτης μας.
β. Η πολιτική που ασκήται απο τους πολιτικούς μας είναι αυτή που μας αξίζει.

Αν δεν το αντιλαμβανόμαστε στρουθοκαμιλίζουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2005, 19:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα νομίζω πως γύρω από την πολιτική ξεκίνησε. Όχι κομματικά, πολιτική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 00:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι έστω και διαφωνούντες ορισμένοι... χαίρομαι που το θέμα σας ερέθισε να γράψετε...
Δεν θυμάμαι ποιος είχε πει την θρυλική φράση: "ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ". Με έναν έξυπνο άνθρωπο ακόμα και αν διαφωνείς μπορεί ύστερα απο μια εποικοδομητική συζήτηση να τον πείσεις ή να σε πείσει. Με έναν ηλίθιο όσο δίκιο και να έχεις δεν πρόκειται ποτέ να το κάνεις να αλλάξει γνώμη. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους. Ο συνηθέστερος είναι ότι απλά δεν καταλαβαίνει τι του λες γιατί δεν σκέφτεται, επέλεξε κάποιους άλλους να σκέφτονται γι αυτόν και ότι και να του είπαν το θεωρεί θέσφατο. Ο άλλος λόγος είναι ότι δεν θέλει να αλλάξει την γνώμη του ακόμη και αν καταλαβαίνει ότι είναι λάθος μόνο και μονο απο φόβο γιατί δεν θέλει να ξεφύγει απο το γνωστό.
Κάποιος φίλος ανάφέρθηκε σε δημοκρατικές διαδικασίες, μίλησε για την νεολαία και για τα κόμματα...
Με λυπεί το γεγονός ότι πιστεύουμε ότι έχουμε δημοκρατία. Ακόμη μια απίστευτη ηλιθιότητα που έχουμε αποδεχτεί. Ποια δημοκρατία ρε παιδιά; Εδω δεν υπολογίζουν τις λευκές και άκυρες ψήφους και σου λένε ότι στις εκλογές το τάδε κόμμα έχει πάρει 45% ενω στην πραγματικότητα έχει πάρει μετα βίας 30. Απο την άλλη θα ήθελα να μου θυμίσετε έστω και μια φορά μετά την μεταπολίτευση, όπου κληθήκαμε να κάνουμε δημοψήφισμα για ένα μεγάλο εθνικό θέμα. Τόσο ξέφτίλες και γελοίους και πρόβατα του κερατά μας θεωρούν που δεν μας δίνουν ούτε αυτό το δικαίωμα. Γιατί για παράδειγμα αν στην Γαλλία το ποσοστό του όχι στο ευρωσύνταγμα έφτασε στο ποσοστό που έφτασε, εδω θα ήταν πολύ περισσότερο. Άσε που προσωπικά πιστεύω ότι και οι εκλογές είναι μια στημένη υπόθεση.
Έπειτα προσωπικά με θλίβει αφάνταστα το γεγονός, ότι εδώ και χρόνια στο υποτίθεται επαναστατικότερο κομμάτι κάθε κοινωνίας που είναι η νεολαία, πρώτη δύναμη βγαίνει η συντηρητική παράταξη. Πιάσε το αυγό και κούρευτο που λένε. Και το πρόβλημα δεν είναι η παράταξη η συγκεκριμένη γιατί έτσι κι αλλοιώς δεν έχουν καμία αξία για μένα τα κόμματα, αλλά ακόμα και σε αυτά τα κατ΄επίφασην δημοκρατικά και προοδευτικά κόμματα, η νεολαία έχει πια ελάχιστη παρουσία. Θέλω να πιστεύω ότι η πραγματική δύναμή της κρύβεται σε αυτό το μεγάλο κομμάτι της αποχής απο τις φοιτητικές εκλογές.
Όσο για τους βουλευτές... Παιδιά σας παρακαλώ να προσέχουμε τις λέξεις που χρησιμοποιούμε σε αυτό το θέμα γιατί έχω την τάση να με πιάνει εύκολα εμετός...
Ρε παιδιά... οι περισσότεροι απο αυτούς για να μην πω όλοι είναι κάτι λακέδες και τσιράκια των βιομηχάνων και των μεγαλοεργολάβων....
Ποιος θα αντιδράσει στα σχέδια των καπιταλιστών και θα υψώσει την φωνή υπέρ του φτωχού πλην ηλίθιου λαού; Αυτοί που (σας το λέω γιατί το γνωρίζω απο πρώτο χέρι..) πάνε στο μαγαζί κάποιου που τους χρηματοδοτεί και δεν έχουν την τσίπα να πληρώσουν και λένε στους υπαλλήλους απροκάλυπτα ότι θα μου τα δώσετε δωρεάν;
Ναι μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι προς επιβεβαίωση του κανόνα.
Να αντιδράσουν και να εκφράσουν γνώμη αντίθετη στην γραμμή του κόμματος. Συγνώμη να πεθάνω εδω απο τα γέλια ή να τελειώσω το θέμα πρώτα;
Θα σας πω τι μου έλεγε ένας φίλος ο οποίος τυχαίνει να είναι κατασκευαστής κήπων και είχε πελάτη έναν απο τους γνωστούς βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος. Ξέρετε τι προβληματισμό είχε; Μάλλον να σας πω τι έκανε κάθε μέρα... Κάθε πρωί η πρώτη του δουλειά ήταν να πάει (μένει κάπου στους πρόποδες του Υμηττού) σε ένα βοσκό που υπάρχει κοντά στην περιοχή του να πάρει τυρί, αυγά και γάλα...
Και την εποχή εκείνη τον βασάνιζε ένα τεράστιο και καθοριστικό ερώτημα. Δεν μπορούσε να αποφασίσει σε ποια μεριά της πισίνας να κάνει την πέργκολα για τα αναρριχώμενα φυτά...
Αυτά να βλέπετε ρε κορόϊδα να δείτε τι προβληματα έχουν οι άνθρωποι. Ξέρεις τι είναι να βλέπεις τον αστακό ψόφιο, το χαβιάρι μαύρο, το κρασί παλιό και το τυρί μουχλιασμένο; (ροκφόρ). Τι να καταλάβετε εσείς βρε κοθώνια απο προβλήματα;
Θέ μου φύλαξέ με μην πω και άλλα προς το παρόν και παρεκτραπώ.
Όσο για τον φίλο που μου την ξαναείπε για τον Βελουχιώτη. Αντιλαμβάνομαι ότι είσαι επηρεασμένος απο το περιβάλλον σου... Δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω και δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Απλά σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Χαριτόπουλου: "Άρης ο αρχηγός των ατάκτων". Και σου θυμίζω και να το έχεις πάντα σαν κανόνα στην ζωή σου:
"Μηδένα δίκην δικάσεις, αμφί μύθον ακούσεις"
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 03:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θυμάμαι ποιος είχε πει την θρυλική φράση: "ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ".


Στο γνωστό Αήττητον αναφερόταν συχνά ο αείμνηστος ο Ραφαηλίδης, με τον πάντα καυστικό τρόπο του. (Αντίστοιχης αξίας με τo «τα πάντα ρει».)

Καλή συνέχεια...!
Μ©zΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 10:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ποιος θα αντιδράσει στα σχέδια των καπιταλιστών και θα υψώσει την φωνή υπέρ του φτωχού πλην ηλίθιου λαού;"

Άκουγα πρόσφατα στις Ειδήσεις των Επιχειρηματία που έχει μια Καφετέρια στην Γέφυρα Ριού - Αντίριου. Λοιπόν ο τύπος βαράει το καφέ σε 5 ή 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Το μάθανε τα κανάλια και πήγανε να το Κάνουν Ντα. Ξέρετε τι απάντησε;;;

ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ;

και έχει δίκιο. Δεν φταιει κανένας πολιτικός αλλά εμείς που ψηφίζουμε τους ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ για να το παίζουν εξουσία και κάποιοι.

Αν δεν στείλει ο λαός το μήνυμα αυτοί θα συνεχίσουν τα δικά τους.

Για φανταστείτε το μήνυμα που θα στείλει ο λαός από μια πλήρη ΑΠΟΧΗ στις ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ;

Αν δεν ακούσουν, το ίδιο και στις ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ... Φανταστείτε να μην ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ή οι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ το ΦΠΑ, Φανταστείτε ειρηνικά να απέχει ο ΠΟΛΙΤΗΣ από ότι μας έχουν αναγκάσει να κάνουμε....

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΥΡΝΑΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΒΔΕΛΥΓΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΥΝΟΥΝΕ....

Δυστυχώς όμως μόνο μπορούμε να φανταστούμε να πράξουμε όχι...Γιατί ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ

"Οι μαγκες δεν υπάρχουν πια τους πατησέ το τραινό..."
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 17:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΤΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΑΝΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ
ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ, ΟΜΙΛΙΕΣ, ΕΚΛΟΓΕΣ Κ.Τ.Λ. Κ.Τ.Λ.
ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ...
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.... ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ....
ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.... ΜΠΛΑ..ΜΠΛΑ...ΜΠΛΑ......

ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΘΙΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?????

ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ......
Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ, Ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ, Ο ΣΟΛΩΝΑΣ, Ο...,Ο....,Ο,Ο,Ο,Ο,Ο,......
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ....
ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ
ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΝΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟΥ.
ΟΣΟΙ ΔΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΣΟΔΑ ΑΡΑ ΚΑΙ
ΕΥΜΑΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ....
Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΝΤΑΝ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ
ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ.
ΤΟΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΥΟ...
Ή ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΛΑΒΩΘΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΚΑΙ
ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ,
Ή ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ
ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΕΚΤΗΜΕΝΑ ΕΔΑΦΗ.
ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ---ΣΚΛΑΒΙΑ---.

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ
ΖΗΣΕΙ, ΤΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΞ ΤΟΥΣ.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ, ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ, ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΛΙΓΟΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΑΝ... ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ
ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...
ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ, ΠΛΟΥΣΙΟΙ, ΓΑΙΟΚΤΗΜΟΝΕΣ....
ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ....

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΗΤΑΝ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΑΠΑΡΝΗΘΗΚΕ ΟΛΑ...
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΝΔΟΞΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ
ΣΚΟΤΩΣΑΝ.. ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΜΕΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΟΥΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ....
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟ...
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ.

ΚΑΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑΝ.
ΣΚΛΑΒΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ. ΤΙ ΗΤΑΝ???
Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΡΩΜΑΪΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ Η ΙΔΙΑ...
ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ ΠΑΡΕΜΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΑΝ.
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΜΩΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΙ
ΚΑΛΥΤΕΡΟ....
ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΣΑΝ ΤΙΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΙΡΝΑΝ
ΠΟΣΟΣΤΑ.
ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ... ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΛΥΤΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ, ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΡΩΗΝ
ΣΚΛΑΒΟΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΦΑΜΕΓΙΟΙ ΠΙΑ, ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ
ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟ STATUS QUO, ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΩΝ.

ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΥΠΗΡΧΕ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΜΕΓΙΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ
ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΜΩΣ.

ΚΑΙ Η ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ???
ΞΑΝΑΣΚΛΑΒΩΣΕ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕΓΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ,
ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΩΡΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΠΡΟΚΡΙΤΟΙ...
ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΕΔΩΣΕ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΠΟΣΟΣΤΑ, Ή ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΦΟΡΟΥΣ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ.

ΚΑΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ '21 ΤΙ ΗΤΑΝ????
ΟΙ ΠΡΟΚΡΙΤΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ
ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ 'ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ' ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΠΛΙΣΑΝ ΝΑ
ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΝ.

ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ... ΤΙ ΗΤΑΝ????? ΤΙ ΕΙΝΑΙ??????????
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΒΥΑΖΝΤΙΟ ΑΛΛΑ ΑΣΦΑΛΩΣ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ
ΙΔΕΕΣ....
Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΑΦΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙ ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΔΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ. Ο ΛΑΟΣ ΕΙΧΕ ΑΠΛΩΣ
ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΛΙΕΡΓΗΣΕΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ. ΟΙ ΕΥΦΟΡΕΣ ΠΕΔΙΝΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ
ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΚΡΙΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΕΝΟΙΚΙΑΖΑΝ
ΣΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ.
ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑΞΕ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ...
ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ...
ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ..
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΛΕΦΤΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΣΟΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ.
ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ
ΤΑΧΑ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ.
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ
ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ.

ΚΑΙ ΟΜΩΣ......

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ...

ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ.
ΚΑΙ ΙΔΟΥ Η ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝ.
ΕΜΑΘΑΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ, ΓΡΑΦΗ, ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ
ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ,
ΚΑΙ ΞΑΦΝΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ, ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1974,
153 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΛΑΟΣ,
ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΑΝ...
ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ...
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ...
ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΞΥΠΝΑ Ο ΛΑΟΣ.
ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΙ. ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ....
Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΚΤΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ
ΣΕ ΑΥΤΟΝ.....
.
.
.
.
.
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 31 ΧΡΟΝΩΝ.

ΟΥΤΕ 184 ΧΡΟΝΩΝ, ΟΥΤΕ 5000 ΧΡΟΝΩΝ.

31 ΜΟΝΟ!!!!!!!!!!!!

ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΠΟΛΛΑ,
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΦΛΙΖΟΥΝ
ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥΣ. ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΣΑ....

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

9 ΣΤΟΥΣ 10 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ Ή ΠΑΙΔΙΑ
ΠΡΩΗΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ.
ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ
ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΕΞΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ
ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ
ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...
1 ΣΤΟΥΣ 10 Ή 30 ΣΤΟΥΣ 300 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟΝΙΑ...

ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο
ΚΕΝΤΡΩΤΙΣΜΟΣ. ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ
ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΞΕΠΕΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΑΞΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ
ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΓΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.
5.000.000 ΣΤΑ 10.000.000 ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 3 ΣΤΙΣ
ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.

ΤΙ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ???
2.000.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ 1.000.000 ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.
ΤΟ 81% ΤΩΝ ΚΑΛΙΕΡΓΗΣΙΜΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΚΑΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ
ΓΙΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΛΙΕΡΓΗΣΟΥΝ. ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ΣΕ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.
ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΟΜΩΣ ΞΑΝΑΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ
ΔΗΘΕΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΟΥΣ...
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΝΕΡΓΟΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ
ΞΑΝΑΦΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΕ
ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΑΓΡΟΤΕΣ.
ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ.
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΜΕΓΙΟΙ ΝΟΙΚΙΑΖΟΝΤΑΣ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ. Κ.Τ.Λ. Κ.Τ.Λ.

ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΗΔΗ ΧΤΥΠΑΝΕ
ΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΓΗΣ.
ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ
ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ
ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΛΕΑΖΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕΣΟ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΣΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΤΙ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, ΤΗΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ.
ΣΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ "ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ, ΝΑ ΤΑ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ CLUB ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ, ΣΤΑ ΦΙΝΕΤΣΑΤΑ ΡΟΥΧΑ, ΣΤΑ.... ΣΤΑ...."
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
ΤΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ
ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ...

ΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ, ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΤΟ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ...
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ
ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΓΙΤΙ ΘΑ ΦΥΤΕΨΕΙΣ ΔΥΟ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ
ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΔΥΟ ΚΟΥΝΕΛΙΑ, ΔΥΟ ΚΟΤΕΣ, ΔΥΟ ΠΡΟΒΑΤΑ.....

ΚΑΙ ΟΜΩΣ.
ΤΟ ΔΕΛΕΑΡ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΣΑΝ ΤΙΣ
ΜΥΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΤΑΝ ΟΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ.

ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ, ΟΛΟΙ....

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ.
ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΞΕΡΩ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΑΝ
ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑ ΞΑΝΑΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΚΑΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
4.000.000 ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΦΗΒΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ
ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.
ΑΝ ΧΑΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΘΑ
ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΑ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ???????

ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ, ΦΤΗΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΕΣ
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΝΕ....

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ..... ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ
ΟΛΟΙ, ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ????
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΗΡΟΥΣ????


ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ
Ο ΦΙΛΟΣ ΑΠΕΡΙΤΤΟΣ...
ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ
ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΣΕΡΦΑΡΕΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...
ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΝ ΣΤΑ PEER-TO-PEER SITES
ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΒΙΝΤΕΟ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Κ.Τ.Λ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ.
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ Ή ΘΑ ΤΟΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ
UPLOAD Ή ΘΑ ΤΟ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΦΑΚΕΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ
ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....

ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΩΣ D.J. ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΛΑΣΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ
ΑΛΛΟ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΑ ΤΙΤΛΟ
ΔΕΝΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.....

ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ
ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,
ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΟΥ............
ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ.... ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ..
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ.
ΠΗΓΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ 99 ΣΤΟΥΣ 100 ΠΕΙΝΑΝΕ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ...
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ
ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ
ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΣΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.....
ΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΦΑΖΑΝ ΠΡΙΝ 100
ΧΡΟΝΙΑ....
ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΞΑΝ....
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΖΗΛΕΙΑ, Ο ΦΘΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΧΟΝΕΙΑ,
ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ...

ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ,
ΤΟΥΣ ΦΙΜΩΣΑΜΕ, ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΑΜΕ.....

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 31 ΧΡΟΝΩΝ.
ΚΑΙ ΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ.
ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟΨΗ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ
ΣΤΑ CHAT ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ
ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.

ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΑΣ.


ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΡΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΙΞΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΟ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 17:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γρηγοριανέ. Ελικρινά σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου. Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε αν και υπάρχουν σημεία στα οποία θα διαφωνήσω μαζί σου.
Πριν όμως απο την διαφωνία που έχω σε κάποια ζητήματα με τα σχόλια που έκανες στο τέλος της παρέμβασής σου σχετικά με το πως φέρεται ο έλληνας στον έλληνα, μου θύμησες μια περίπτωση απο τον εργασιακό μου χώρο η οποία όταν την είχα μάθει με είχε ειλικρινά στενοχωρήσει πάρα πολύ.
Κάποτε λοιπόν δούλευα στον τεχνικό τομέα μιας κρατικής επιχείρησης. Υπήρχε λοιπόν άνθρωπος, ο οποίος όχι απλά δεν έδειχνε στους άλλους αυτά που ήξερε για να μάθουν, αλλά πήγαινε (καθότι ηλεκτρολόγος τότε) σε σημεία των καλωδιώσεων των μηχανών που υπήρχαν εκεί και τα οποία ήταν αδύνατο να χαλάσουν απο μόνα τους και ακόμα πιο δύσκολο να τα εντοπίσεις και έκοβε κάποιο καλώδιο.
Αυτός ήταν τότε αρχιτεχνίτης και επειδή πλησίαζε ο καιρός που θα κρινόντουσαν και άλλοι κάτω απο αυτόν για αρχιτεχνίτες ήθελε να τους εκθέσει. Έστελνε λοιπόν τους τεχνίτες να ψάξουν τι βλάβη είχε η μηχανή και όπως ήταν φυσικό δεν μπορούσαν να την βρούν παρά μόνο αν ξήλωναν όλη την καλωδίωση. Όταν λοιπόν έφταναν στο σημείο να του λένε ότι δεν μπορούν να το βρούν και πρέπει να ψάξουν ακόμα πιο πολύ, επειδή πίεζε ο χρόνος, αυτός έλεγε δεν ξέρετε τι σας γίνεται και θα το βρω μόνος μου. Πήγαινε λοιπόν επάνω για δέκα λεπτά και μετά τους έδειχνε ώς δια μαγείας το απίθανο σημείο που είχε γίνει η βλάβη. Έτσι απαξίωνε τους συναδέλφους του για να φανεί αυτός στον προϊστάμενο...
Κάποια στιγμή απο τυχαίο γεγονός τον ανακαλύψανε. Βέβαια αυτός ποτέ δεν το παραδέχτηκε. Όμως η κακοήθης αυτή ενέργεια η οποία είναι το πιο συνηθισμένο φαινόμενο στην Ελλάδα δείχνει ακριβώς την ποιότητα της πλειοψηφίας των Ελλήνων.

Τώρα σε σχέση ότι δεν κάνουμε κάτι για να αλλάξουμε τα πράγματα...
Πριν λίγες μέρες έλεγα αυτούς τους προβληματισμούς μου σε έναν φίλο μου είπε κάτι πολύ σωστό τελικά. Μου είπε ότι στην πραγματικότητα οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να ξεφύγουν απο την μιζέρια τους. Έχουν συνηθίσει και τους βολεύει. Γιατί το καινούριο θέλει κόπο. Οπότε προτιμούν να μένουν στην παθητική αδράνεια και να ρίχνουν το φταίξιμο και τα βάρη στους άλλους...

Όσο για το σχόλιο που έκανες ότι το θέμα δεν ανήκει εδω, θα μπορούσε να είναι κι έτσι. Όμως είναι τόσο παράξενη αυτή η συμπεριφορά μας που ειλικρινά μπορείς κάλλιστα να το δεις και σαν τέτοιο θέμα. Είναι ένα ζήτημα που χρήζει ανάλυσης απο πολλές πλευρές.

Ένα άλλο σημείο στο οποίο διαφωνώ ριζικά μαζί σου είναι η σκέψη σου ότι η γη αγοράζεται για να πουληθεί στο μέλλον πιο ακριβή στους ανθρώπους που εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούν να ξαναγυρίσουν πίσω. Αυτό που λες συμβαίνει κυρίως στην Αθήνα. Για παράδειγμα αφήσαν μια περιοχή όπως το Μεταξουργείο και ξεφτιλίστηκε με τα μπουρδέλα, με αποτέλεσμα να μην πλησιάζει κανείς και μόλις απαξιώθηκε τελείως άρχισαν τα λαμόγια να αγοράζουν όλα τα υπέροχα νεοκλασσικά σε εξευτελιστικές τιμές, τα αναπαλαιώνουν και στα πουλάνε πανάκριβα. Αυτό έγινε και σου Ψυρρή και θυμήσου τι έχει να γίνει σε λίγα χρόνια στο Γκαζοχώρι.
Στο θέμα της γης και των χωραφιών όμως θα διαφωνήσω. Οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις και ο στόχος μείωσης του αγροτικού πληθυσμού, είναι για μένα ένας σαφές σιωνιστικό σχέδιο που τελικό σκοπό και στόχο είχε και έχει την απομάκρυνση των απλών ανθρώπων απο την γη, την κατοχή απο απρόσωπες πολυεθνικές της συντριπτικής πλειοψηφίας των καλλιεργήσιμων εκτάσεων και τον έλεγχο της παγκόσμιας παραγωγής τροφής.
Επειδή ο στόχος είναι να μας ταίζουν μεταλλαγμένες τροφές και μόνο, δεν θέλουν να υπάρχει αν είναι δυνατόν ούτε ένας παραγωγός ο οποίος να έχει την δυνατότητα να καλλιεργεί σε δικές του εκτάσεις φυσικούς σπόρους.
Ακόμα και όσους χώρους δεν θα μπορέσουν να ελέγξουν έχουν τον τρόπο μεσω φυσικών διαδικασιών να τους μολύνουν με μεταλλαγμένες ποικιλίες φυτών. Μην ξεχνάμε ότι αυτό κάνουν τα έντομα και ο άνεμος. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι οι σπόροι που δίνουν εταιρίες όπως η MONSANTO είναι στείροι και δεν αποδίδουν δεύτερη σοδειά αν δεν πας σε αυτούς να ξαναγοράσεις. Μιλάμε για οικολογική φρίκη.
Οπότε καλέ μου φίλε ξέχασε το όνειρο ότι θα ξαναδώσουν την γή πίσω. Το σχέδιο της παγκόσμιας δικτατορίας προχωρά με ταχείς ρυθμούς, ο εχθρός είναι πια απρόσωπος και αδιόρατος και σε πολεμούν με χίλιους δυο τρόπους.
Δεν θα επεκταθώ σε αυτό προς το παρόν...
Θα επανέλθω σύντομα...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 03/07/2005 17:38:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 23:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές τις μέρες παρακολουθώντας στην τηλεόραση τις ειδήσεις ανακαλύπτω πόσο μα πόσο ηλίθιους μας θεωρούν; Σκέφτομαι λοιπον έχουν άδικο; Τοσο πολύ μας έχουν ψεκάσει χαϊβανίνη και βλακομυκίνη και δεν μπορούμε να σηκώσουμε το κουφάρι μας απο τον καναπέ; Δεν μπορούμε πια να βάλουμε το μυαλό μας να πάρει μια στροφή; Τόσες ομάδες, τόσα Βιβλία, τοση γνώση που κυκλοφορεί και υπερκυκλοφορεί, δεν έχει σχηματιστεί επιτέλους η κρίσιμη μάζα; Δεν υπάρχει πάτος στον βούρκο; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να βρούμε το σημείο που θα πατήσουμε για να προσπαθήσουμε να ανέβουμε στην επιφάνεια;

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 01:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτές τις μέρες παρακολουθώντας στην τηλεόραση τις ειδήσεις ανακαλύπτω πόσο μα πόσο ηλίθιους μας θεωρούν; Σκέφτομαι λοιπον έχουν άδικο; Τοσο πολύ μας έχουν ψεκάσει χαϊβανίνη και βλακομυκίνη και δεν μπορούμε να σηκώσουμε το κουφάρι μας απο τον καναπέ; Δεν μπορούμε πια να βάλουμε το μυαλό μας να πάρει μια στροφή; Τόσες ομάδες, τόσα Βιβλία, τοση γνώση που κυκλοφορεί και υπερκυκλοφορεί, δεν έχει σχηματιστεί επιτέλους η κρίσιμη μάζα; Δεν υπάρχει πάτος στον βούρκο; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να βρούμε το σημείο που θα πατήσουμε για να προσπαθήσουμε να ανέβουμε στην επιφάνεια;


Πολύ
Όχι καθόλου
Ντα! (ναι)
Δύσκολο...
Όχι
Απειρο το ένα άπειρο και το άλλο
Έχει βρεθεί

(Να σαι καλά, Απέριττε)
©M_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 17:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω ξερω οτι πηρα 35 ευρω αυξηση χτες.

απο τα τριαντα πεντε, μενουν στο πορτοφολι μου τα 15 καθαρα (και ισως- μπορει να ειναι και λιγοτερα).
τα υπολοιπα πανε σε ικα μικα συκα κτλ.
και δεν ειμαι υψιλομισθη. αντιθετως....

επισης ξερω, οτι ενας φιλος πηγε με την παρεα του στο πασαλιμανι προχτες και πληρωσανε (ακουσον ακουσον) 4 μπυρες πρασσινες ξεροσφυρι


43 ευρω.


43 ευρω.

μηπως να το μεταφεραμε το θεμα στους δρακουλες, βρυκολακες κτλ.
γιατι εχω μια σκοτοδινη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 23:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλετε να σας πω και το πιο ωραίο για να δείτε το μεγαλείο τους; Λίγες μέρες μετά αφότου άνοιξα αυτό το θέμα, χωρίς καμιά προφανή αιτία, μου άλλαξαν θέση στην δουλειά μου (αφού δεν μπορούν να με απολύσουν) και με τοποθέτησαν σε δυσμενές πόστο και με οικονομικό αποτέλεσμα την μείωση του μισθού μου...
Εγω όμως αυτό το θεωρώ τελείως συμπτωματικό γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι σε μια δημοκρατική χώρα με πατριώτες κυβερνήτες αυτό δεν μπορεί να συμβεί... Άλλωστε είναι γνωστό σε όλους ότι τηρείται το απόρρητο κι εδω αλλά και σε όλες τις δραστηριότητές μας...
Εγω τώρα τι πρέπει να κάνω κατά την γνώμη σας; Να αρχίσω τις υποκλίσεις; Δεν είναι η πάστα μου τέτοια που να πάρει...
Θα υποστώ το κόστος των επιλογών μου και όσο αντέξω...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2005, 02:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΕΙΟΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ''TOPIC: Η πινακοθήκη των ηλιθίων... ''

Φιλικά,
P.Th

A.MΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2005, 01:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ενδιαφέρουσα πινακοθήκη μας έρχομαι και πάλι να προσθέσω άλλον ένα πίνακα. Τον πίνακα της τρομοκρατίας.
"Τι θα απογίνωμεν τώρα χωρίς βαρβάρους" έγραφε ο ποιητής (νομίζω ο Καβάφης και συγχωρήστε με αν κάνω λάθος) σε ένα ποίημά του. Και αν για κάποιο λόγο λοιπόν λείψουν οι βάρβαροι, οι προύχοντες πρέπει να τους εφεύρουν. (Με την ευκαιρία σας συνιστώ να δείτε την ταινία "Σκοτεινό χωριό" για να δείτε ακριβώς αυτό).
Υπήρχε κάποτε ο μπαμπούλας των κακών κομουνιστών που θα πάρουν την περιουσία μας, θα κάνουν γενίτσαρους τα παιδιά μας και ίσως μας ρίξουν και καμιά μπόμπα πυρηνική στα κεφάλια μας.
Έλα όμως που οι κακοί κομουνιστές διαλύθησαν εις τα εξ ων συνετέθησαν... Και πόσο άλλωστε θα μπορούσε να αντέξει το σύστημα - εφεύρημα πάλι των ιδίων εγκεφάλων, την στιγμή που αντιστρατευόταν την ανθρώπινη φύση και τις ανάγκες της;
Ναι αλλά εδω το πράγμα ήταν σοβαρό γιατί έπρεπε να υπάρχει η δικαιολογία να ληφθούν πιο αυστηρά μέτρα εναντίων των μαζών για να τις ελέγχουν, έπρεπε να μπουν κάμερες παντού και σιγά σιγά να μας ψήσουν για τα τσιπάκια...
Έτσι λοιπόν βρέθηκε ο καινούριος μπαμπούλας που λέγεται τρομοκρατία.
Άρχισε μια παγκόσμια εκστρατεία των κοσμοκρατόρων αμερικανών για να πείσουν τα κοθώνια τους λαούς να αποδεχτούν τις ενέργειές τους. Ανακαλύφθηκε ξαφνικά ο κακός Μπιν Λάντεν που οι ίδιοι εξέθρεψαν, ο κακούργος Σαντάμ που κι αυτός δικό τους παιδί είναι, ο γενοκτόνος Μιλόσεβιτς που και αυτός για αρκετό καιρό ζούσε στην Αμερική πριν αναλάβει τα ηνία της χώρας του και μάλιστα αν θυμάμαι καλά ως διευθυντής των γιουγκοσλαβικών τραπεζών στις ΗΠΑ.
Αφού καθάρίσαμε λοιπόν με τον τελευταίο και βρέθηκε η δικαιολογία να υπάρχει παρουσία στα Βαλκάνια, την πέσαμε στον Σαντάμ για να βάλουμε στο χέρι τα πετρέλαια και να φτάσουμε την τιμή στα 60 δολάρια το βαρέλι (έλεγχος καυσίμου = έλεγχος της παγκόσμιας οικονομίας), έπρεπε να βρεθεί και ένας τρόπος να βάλουμε χαλινάρι και στις μάζες (γιατί φαίνεται πως κατά την γνώμη τους είχαν αρχίσει και σηκώναν πολύ κεφάλι).
Ανακαλύφθηκε το κακό Ισλάμ οι φανατικοί του Αλλάχ που θέλουν να διαλύσουν και να καταπατήσουν τις ζωές μας και τα όσια και τα ιερά μας.
Μαζεύουν λοιπον τους καλύτερους πράκτορές τους που έχουν παρεισφρύσει στις τάξεις των μουλάδων και αρχίζει η πλύση εγκεφάλου για ιερό πόλεμο εναντίον των απίστων. Δεν θέλει και πολύ να φουσκώσεις τα μυαλά νεαρών μουσουλμάνων που πιστεύουν ότι αν πολεμήσουν ή ανατιναχθούν για τον Αλλάχ θα πάνε στον παράδεισο. Η αφέλεια, η βλακεία και προπάντως η ηλιθιότητα περισσεύει στον μάταιο τούτο κόσμο.
Τους δίνουν λοιπόν τα μέσα να γκρεμίσουν και τους πύργους με μια θεαματική κίνηση που σοκάρει όλον τον κόσμο, τους οπλίζουν με εκρηκτικά να βάλουν και μερικές βόμβες δεξιά αριστερά σε διάφορες χώρες και μας έχουν βάλει όλους με πατατούλες στον φούρνο έτοιμους για ψήσιμο.
Να ψηθούμε δηλαδή να βάλουμε κάμερες ακόμα και στους καμπινέδες μας και αργά ή γρήγορα να φορέσουμε και τα ευλογημένα τσιπάκια γιατί έτσι δεν θα μπορούν να μπαίνουν στην χώρα οι κακοί ανθρώποι που θέλουν να μας τινάξουν. "Να δεις τι σού'χω για μετά" που έλεγε το τραγούδι του Μαχαιριτσα...
Και η ειρωνία;
Τώρα που οι Βρετανοί ανακάλυψαν την έξωθεν τρομοκρατία και έχουν ακόμα πιο ισχυρά άλλοθι για πιο σκληρά αστυνομικά μέτρα, βγαίνει ξαφνικά το πολιτικό σκέλος του ΙΡΑ και ανακοινώνει την παύση του ένοπλου αγώνα. Τι έγινε ρε παιδιά; Μήπως απελευθερώθηκε η Βόρεια Ιρλανδία και δεν το πήρα είδηση ή ξαφνικά οι Ιρλανδοί με τους Βρετανούς πλέουν σε πελάγη αγάπης και ευτυχίας...
Γι αυτό σου λέω... κρέμασε ακόμα έναν πίνακα...
Οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι και κρατούν καλά...
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 21:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ.
Επαναφέρω αυτό το θέμα και πάλι γιατί με τα συνταρακτικά γεγονότα που γίνονται τις τελευταίες μέρες στην Γαλλία, ήρθε η ώρα να κρεμάσουμε έναν ευμεγέθη πίνακα στην πινακοθήκη μας αφιερωμένο στους νεοταξίτες εξουσιαστές. Με δόξα και τιμή σε αυτούς που πίστεψαν ότι δημιουργώντας στρατιές δυστυχισμένων, ανέργων, καταραμένων προλετάριων, κάθε χρώματος και φυλής και αφήνοντάς τους στον δρόμο ρακένδυτους και πεινασμένους, αυτοί θα κάθονται νηφάλιοι και ήσυχοι να βλέπουν κάποιους να ζουν την ζωή τους μέσα στον ψεύτικο κόσμο που έχουν φτιάξει και δεν τρέχει τίποτε. Αλήθεια πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος να πιστεύει ότι θα εξωθεί τις ανθρώπινες μάζες στα άκρα και θα μένει πάντα στο απυρόβλητο; Η πεποίθησή μου είναι ότι αυτή η φλόγα που άναψε στην Γαλλία θα απλωθεί σαν επιδημία και θα κάψει όλη την Ευρώπη. Δεν το εύχομαι γιατί κάθε κατάσταση ανωμαλίας είναι τραγική και δεν πρέπει να φτάνουμε εκεί. Όμως όταν η λογική της εξουσίας είναι λογική των αριθμών και οι άνθρωποι δεν είναι για αυτούς τίποτε περισσότερο απο στατιστικά στοιχεία, κάποτε έρχεται η ιστορία να τους επαναφέρει στην πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι σκληρή και αδυσώπητη. Ο πιο επικίνδυνος άνθρωπος είναι αυτός που δεν έχει να χάσει τίποτε γιατί δεν έχει να περιμένει τίποτε. Και τότε το καζάνι σκάει και κανείς δεν ξέρει που θα φτάσουν τα θραύσματα της έκρηξης. Άξιος όμως ο μισθός τους αλλά και ο μισθός μας, όλων εμάς που ζούμε βολεμένοι μέσα στα σαλόνια μας και ζούμε τη ζωή μέσα απο την τηλεόραση, ετοιμοθάνατα ρετάλια φορτωμένα απο χοληστερινη και πλήξη...
Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι η φτώχεια και η ανέχεια δίπλα μας είναι και δική μας υπόθεση. Όταν το κακό χτυπά την πόρτα του διπλανού σου αργά ή γρήγορα θα χτυπήσει και την δική σου...
Ας το σκεφτούμε λιγο αυτό...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 23:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους, ένα θέμα που συμφωνούμε όλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 14:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Απέριττε, καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση και την οργή σου και συμμερίζομαι την αηδία σου (την οργή και την αγανάκτηση δεν τις συμμερίζομαι πιά, καλώς ή κακώς, καθότι, περνώντας κι αυτό το στάδιο, κατάλαβα ότι είναι κακοί σύμβουλοι και αξία έχουν μόνο σαν προκαταρκτική διαδικασία "αφύπνισης").

Νομίζω πως "το κακό" όχι μόνον έχει ήδη χτυπήσει την πόρτα μας, αλλά έχει κιόλας χωθεί στο σπίτι μας. Εστω κι αν δεν έχει ακόμα στρωθεί στον καναπέ. Παραμονεύει πίσω απ' τις κουρτίνες...
Δες τους ανέργους της Νάουσας που βγαίνουν στους δρόμους με μαύρες σημαίες. Περίμενε να δεις τί θα γίνει το χειμώνα. Πολύ φοβάμαι ότι, μετά τους θανάτους ηλικιωμένων από θερμοπληξία, θάχουμε και κοκκαλιάσματα χαμηλοσυνταξιούχων από κρυοπληξία.

quote:
Τοσο πολύ μας έχουν ψεκάσει χαϊβανίνη και βλακομυκίνη και δεν μπορούμε να σηκώσουμε το κουφάρι μας απο τον καναπέ; Δεν μπορούμε πια να βάλουμε το μυαλό μας να πάρει μια στροφή; Τόσες ομάδες, τόσα
Βιβλία, τοση γνώση που κυκλοφορεί και υπερκυκλοφορεί, δεν έχει σχηματιστεί επιτέλους η κρίσιμη μάζα;
Δεν υπάρχει πάτος στον βούρκο; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να βρούμε το σημείο που θα πατήσουμε για να προσπαθήσουμε να ανέβουμε στην επιφάνεια;


Πάντως, είναι αρκετοί αυτοί που έχουν διατηρήσει μυαλό κι όχι λαπά στο κεφάλι τους.
Δεν πολυφαίνεται το πλήθος τους, γιατί είναι διάσπαρτοι -μικρές βραχονησίδες, στη θάλασσα της βλακοκρατίας. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να περιμένουμε κάποιον "μεσσία" που θα εμπνεύσει το πλήθος, για μεγάλες και σπουδαίες ανατροπές... Ας κρατάει κανείς το δικό του, μικρό οχυρό της Αξιοπρέπειας. "Οπως ξέρει και μπορεί". Είναι πολύ σημαντικό. Γιά σκέψου το λίγο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά απο ότι φαίνεται τους έχουμε υπερεκτιμήσει τους εξουσιαστές αγαπητοί φίλοι. Απόψε το απόγευμα άκουγα στο ραδιόφωνο ανταποκρίσεις απο την Γαλλία με δημοσιογράφους γνωστών γαλλικών εφημερίδων. Ξέρετε τι μου έκανε εντύπωση; Πως απο ότι έλεγαν, αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν και τους έχει αφήσει αμήχανους, είναι το γεγονός ότι η εξέγερση δεν έχει αρχηγό. Μοιάζει να ξεπήδησε απο το πουθενά και δεν έχουν με ποιον να συνδιαλλαγούν (ίσως και να εκμαυλίσουν). Δεν μπορούν ακόμα και τώρα να αντιληφθούν ότι πολλές φορές ξεσπάει το απόστημα απο μονο του και δεν χρειάζεται καθοδήγηση. Φοβάμαι μόνο μηπως προσπαθήσουν να τους φτιάξουν ένα αρχηγό για να ελέγξουν την κατάσταση.
Επίσης αυτό που με ενόχλησε απο τα κανάλια, είναι ότι προσπαθούν να ερμηνεύσουν την εξέγερση, με θεωρίες του τύπου "σύγκρουση πολιτισμών", να της δώσουν ακόμα και θρησκευτικό χαρακτήρα και δεν θέλουν να αποδεχτούν το αυτονόητο. Ότι η εξέγερση αυτή είναι μια καθαρά ταξική εξέγερση των φτωχών ενάντια στην μοίρα που τους έχει ορίσει η νέα παγκόσμια τάξη, η λέσχη Μπίλντεμπεργκ, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ή όποιοι άλλοι κερατάδες κάνουν κουμάντο στις φτωχές μάζες. Με λίγα λόγια αυτό το ελάχιστο ποσοστό ανθρώπων που λυμαίνονται τον πλούτο που ανήκει σε όλους.
Αυτοί οι ίδιοι που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το να καταστρέφουν την φύση για το αλόγιστο κέρδος, θα έχει σαν αποτέλεσμα και την δική τους καταστροφή. Σαν τον ανόητο που κάθεται στο κλαδί που πριονίζει και δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα πέσει και θα τσακιστεί.
Ήδη οι πληροφορίες λένε ότι η εξέγερση απλώνεται στο Βέλγιο και την Γερμανία. Φοβάμαι ότι οι νύχτες του τρόμου θα απλωθούν σιγά σιγά πάνω απο όλη την Ευρώπη και θα δώσει επιχειρήματα σε κάποιους που καραδοκούν για να εκκολάψουν και πάλι το αυγό του φιδιού. Η ιστορία δυστυχώς δεν διδάσκει κανέναν. Αν και αυτή η κατάσταση θα μπορούσε ίσως να γίνει η αφορμή να σκεφτούμε λίγο πιο λογικά και ιδίως αυτοί που έχουν τις τύχες μας στα χέρια τους...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 12:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ιδίως αυτοί που έχουν τις τύχες μας στα χέρια τους...

Κανείς δεν έχει την τύχη μας στα χέρια του.

Γιαυτο γίνονται έτσι σκατά τα πράγματα

Edited by - wolfowitz on 08/11/2005 12:19:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 12:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ξέρετε τι μου έκανε εντύπωση; Πως απο ότι έλεγαν, αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν και τους έχει αφήσει αμήχανους, είναι το γεγονός ότι η εξέγερση δεν έχει αρχηγό. Μοιάζει να ξεπήδησε απο το πουθενά και δεν έχουν με ποιον να συνδιαλλαγούν(ίσως και να εκμαυλίσουν)
..........................................

Ήδη οι πληροφορίες λένε ότι η εξέγερση απλώνεται στο Βέλγιο και την Γερμανία. Φοβάμαι ότι οι νύχτες του τρόμου θα απλωθούν σιγά σιγά πάνω απο όλη την Ευρώπη και θα δώσει επιχειρήματα σε κάποιους που καραδοκούν για να εκκολάψουν και πάλι το αυγό του φιδιού.



Απέριττε, αν συνδυάσεις τις παραπάνω σκέψεις σου, προκύπτει μιά, όχι κατ' ανάγκην σωστή, αλλά πάντως εύλογη υποψία, ότι πιθανόν η δυστυχία αυτών των ανθρώπων, χρησιμοποιείται για να οδηγήσει σε κατευθυνόμενες καταστάσεις και κατευθυνόμενα αποτελέσματα.

Οσο για τη "σύγκρουση των πολιτισμών" (κατασκεύασμα του Σαμουελ Χαντινγκτον, θεωρητικού και απολογητή του καπιταλισμού, μαζί με διάφορους άλλους, τύπου Φουκουγιάμα κλπ) είναι το ιδεολογικό υπόβαθρο που στηρίζει τη "Νέα Τάξη Πραγμάτων" στον εξωραϊσμό και τη "νομιμοποίηση" της επίθεσης της προς τη μη-Δύση. Ενέργειες (εξίσου ύποπτες) με την επίθεση στις 11/9, έρχονται να "επιβεβαιώσουν" αυτό το προκατασκευασμένο ιδεολογικό ξέρασμα.

Αυτά που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια, είναι στην ουσία "το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου".
Θανάτου τίνος, όμως; Προφανέστατα, του πλανήτη ολόκληρου.

Τα αίτια αυτής της παραφροσύνης, μόνο με εννοιολογικά "εργαλεία" της μεταφυσικής, μπορούν να διερευνηθούν, κατά τη γνώμη μου. Και δεν αναφέρομαι στις φτήνιες του New Age. Απλώς θέλω να πω, ότι κάτι πραγματικά Κακό, πλανιέται πάνω απ' τον πλανήτη. Κάτι που δεν μπορεί να προσδιοριστεί με τους παραδοσιακούς όρους "συμφέρον", "βλακεία", "πάλη των τάξεων".
Κάτι, που μπορούμε και πρέπει να το πολεμήσουμε. Κατά την άποψή μου, όχι με τη βία' έτσι παίζει κανείς στο δικό τους γήπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 13:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ένα φάσμα πλανιέται πάνω απ΄την Ευρώπη"...

Η Βλακεία...

Η οποία είναι αήτητη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy