ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 πως θα ειναι ο αντιχριστος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 00:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει ο προφητης της τοτε εποχης να ειδε τον αντιχριστο ως κατι κακο για τα δικα του θρησκευτικα δεδομενα και σημερα να ειναι αυτος η υιγιης κατασταση για τα δικα μας δεδομεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 01:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προηγούμενη δημοσίευση μου είχε καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα, αλλά ας το αναλύσουμε σοβαρά...

quote:
Μπορει ο προφητης της τοτε εποχης να ειδε τον αντιχριστο ως κατι κακο για τα δικα του θρησκευτικα δεδομενα και σημερα να ειναι αυτος η υιγιης κατασταση για τα δικα μας δεδομενα

Δηλαδή, φίλτατε Παρμενίδη, είμαστε τόσο σάπιοι και αισχροί που βλέπουμε σαν σωτήρα μας το σπόρο του Απόλυτου Κακού?

Σε τι βαθμό παρακμής βρισκόμαστε, που έχουμε χάσει την ορθότητα της κρίσης μας?

Δεν είμαι θρυσκεύομενο άτομο, το άκρως αντιθέτο... όμως μπορώ να διακρίνω το Καλό από το Κακό και το Σωστό απο το Λάθος...


...βέβαια βγαίνουμε από τα στενά πλαίσια του θέματος...


.
.
.
@rwen the Guardian...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειπα αυτο απλα ειπα πως εισαι τόσο σιγουρος οτι θα ειναι ο Αντίχριστος η ριζα του απόλυτου κακού!!!!απλα θετω ερωτηματα τιποτα αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 13:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν γράψω οτιδήποτε σχετικό με την ερώτηση σου πρέπει να πω κάτι για τον εαυτό μου...

Δεν ανήκω στο ποίμνιο κάποιου δόγματος, δεν πιστεύω κάποια εκκλησία... μόνο στο Θεό...

Κάθε φορά που ερχόμουν σε επαφή με εκπροσώπους οποιουδήποτε δόγματος, το μελετούσα... είναι λίγα που δεν έχω μελετήσει...

Πάμε στην ερώτηση τώρα...

quote:
πως εισαι τόσο σιγουρος οτι θα ειναι ο Αντίχριστος η ριζα του απόλυτου κακού

...ας μην μιλήσουμε για την δική μου σιγουριά...

Πως είναι τόσο σίγουροι όλοι αυτοί που γράφουν και όλοι αυτοί που κάνουν λόγο για τον αντίχριστο, τόσους αιώνες?

Είναι δυνατόν να είναι όλοι παραπλανημένοι?

Είναι δυνατόν να έχουν πέσει έξω Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Ιαχωβάδες κλπ, αφού έχουν κοινή "καταγωγή"... όμως οι υπόλοιποι?


...όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ... μάλιστα,

λοιπόν,

ο αντί-Χριστός έχει έρθει.. το Χρίσμα το έχει δώσει μόνος του στον εαυτό του, γνωρίζει (ή μάλλον έτσι δηλώνει) τα Πάντα, εκνευρίζεται και λογομαχεί εύκολα αν και δηλώνει υπέρμαχος της Αγάπης...

στην πραγματικότητα, κλώνοι του κυκλοφορούν αρκετοί/ες γύρω μας...

είναι πάααρα πολύ φωτισμένοι, πάαρα πολύ αγνοί, πάαρα πολύ ευσπλαχνικοί...

η διαστρέβλωση της Αλήθειας στο απόγειο της...


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 17:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτός ο Αντίχριστος γιατί να είναι ο "Κακός" κι ο Ιησούς να είναι ο "Καλός" και να μην διαστρέβλωσαν μερικοί Εβραίοι την αλήθεια?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 17:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μίλησε κανείς για τον Ιησού αγαπητέ...

για τον Χριστό μιλάμε, είναι άλλο θέμα αυτό...

εξάλλου το Καλό και το Κακό δεν το προσδιορίζουν ούτε οι Εβραίοι, ούτε οι Χριστιανοί (όλων των παρακλαδιών), ούτε κανείς άλλος....

νομίζω πως βαθειά μέσα μας γνωρίζουμε όλοι την διαφορά...

Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 17:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω, η Χριστιανική θρησκεία δεν υποστηρίζει πως ο Ιησούς είναι ο Χριστός?
Εκτός κι αν έπαθα αμνησία...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 18:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ναι, η χριστιανική θρησκεία αυτό υποστηρίζει...
εγώ απλά δεν αναφέρομαι σ'αυτό


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 18:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μάλλον μπερδευτήκαμε, φίλτατη!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 20:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι αυτοι που γραφουν εδω και αιωνες στηριζονται στο ιδιο κείμενο την Αποκαλυψη του Ιωαννου ενα κειμενο πολλαπλως αμφισβητούμενοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 10:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολοι αυτοι που γραφουν εδω και αιωνες στηριζονται στο ιδιο κείμενο την Αποκαλυψη του Ιωαννου ενα κειμενο πολλαπλως αμφισβητούμενο

Ποιοί είναι αυτοί που αμφισβητούν την Αποκάλυψη?

Με τι κριτίρια την αμφισβητούν?

Ποιούς σκοπούς εξυπηρετούν?


...ας δούμε το θέμα από όλες τις πλευρές...


.
.
.
@rwen the Guardian...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Edited by - Mantis on 13/08/2005 10:54:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 10:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο αντί-Χριστός έχει έρθει.. το Χρίσμα το έχει δώσει μόνος του στον εαυτό του, γνωρίζει (ή μάλλον έτσι δηλώνει) τα Πάντα, εκνευρίζεται και λογομαχεί εύκολα αν και δηλώνει υπέρμαχος της Αγάπης...

Εδώ θα συμφωνήσουμε αγαπητή Galadriel...

Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν υπέρμαχοι του Φωτώς και της Αγάπης -και που με τη πρώτη ματιά αυτό δείχνουν... όμως, όταν νιώσουν πως απειλούνται, όταν καταλάβουν ότι κάποιοι άλλοι έχουν την ικανότητα να "δουν" πίσω από το πλασματικό προσωπείο τους και αντικρύζουν το Σκοτάδι που κουβαλούν μέσα τους... τότε αποκαλύπτουν την πραγματική τους ταυτότητα...

Το τραγικό, όμως, δεν είναι η αποκάλυψη της πραγματικότητας, αλλά η προσπάθεια, που ακόμη και τότε, καταβάλουν αυτοί οι ψευτοσωτήρες για να διατηρήσουν την ψευδαίσθηση που έχουν δημιουργήσει στον εαυτό τους και στα θύματα τους...

quote:

είναι πάααρα πολύ φωτισμένοι, πάαρα πολύ αγνοί, πάαρα πολύ ευσπλαχνικοί...

Δεν θα μπορούσαν να είναι διαφορετικοί... για να πείσουν τα θύματα τους πρέπει πρώτα να πείσουν τους εαυτούς τους και αυτό είναι το επικίνδυνο και συνάμα τραγικό σημείο...

...επικίνδυνο γιατί η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο Καλό και το Κακό είναι πολύ λεπτή και τα όρια αχνά... καλύπτουν το Σκοτάδι τους με ένα πέπλο Φωτώς, και κυκλοφορούν ανάμεσα μας όπως ο λύκος που φοράει την προβειά... τραγικό είναι γιατί πολλές φορές ξεχνούν την πραγματική τους Φύση και πιστεύουν πραγματικά ότι είναι αυτό που δείχνουν...

...όμως το Σκοτάδι ποτέ δεν ξεχνά τα παιδιά του...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 11:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αποκάλυψη τί άλλο εκτός από καθρέφτης της ανθρωποφαγικής ηθικής της Ιστορίας και του Χρόνου είναι? Και εμείς τί άλλο παρά κοινωνούντες σώμα και αίμα, πνεύμα και λόγο του τέλειου ειδώλου που δε μπορούμε να φτάσουμε είμαστε? Μήπως και του μοιάσουμε λίγο? Μα όταν πας να δράσεις σαν κάτι ή να οικοιοποιειθείς την ενέργεια του, να ενωθείς μαζί του, να γίνεις ένα με αυτό μέχρι να αλλάξεις συνειδητότητα και πεις είμαι αυτό, δε δρας στην ουσία αντί αυτού? Δε δρας πάνω στις αναλογίες του? Όταν προσπαθείς να ακολουθήσεις μία περίοδο, να γίνεις ένα με μία συχνότητα δε μεταβάλεις τον εαυτό σου, δεν αλλάζεις το φάσμα σου, την ενέργεια σου? Μέχρι όμως να το πετύχεις δε συνεχίζεις να εκπέμπεις σε μία συχνότητα διαφορετική αλλοιωμένη από αυτή που επιθυμείς?

Τί θέλω να πω ? Ποιος Άγιος έγινε Ιησούς-για να μιλήσω με όρους οικείους-? Μόνο ο Ιησούς. Οι άλλοι Χρηστοί-μυημένοι- Άγιοι απλά τον πλησιάσαν ... συνεχίσαν να φέρουν όμως το όνομα και τη ενέργεια τους. Αλλιώς θα αναγνωρίζαμε στο πρόσωπο τους τον Ιησού... Κι όμως όλοι μα όλοι οι πιστοι θα δηλώσουν την επιθυμία τους να έχουν τοn Ίησού μέσα τους.

Αυτό σημαίνει ότι όσο διεκδικείς την ενέργεια του Αρχετύπου που κρύβεται πίσω από τον όρο Μυημένος-Χριστός είσαι Αντίχριστος.

Για να μιλήσουμε όμως πιο συγκεκριμένα : Εάν προσπαθήσεις να δράσεις και σαν Ιησούς σαν Βασιλέας και Κύριος - εάν προσπαθήσεις να γίνεις εσύ ο Βασιλέας και Κύριος - τότε μόνο ο Χρόνος θα δείξει εάν θα καταλήξεις ο Αντίχριστος της Αποκάλυψης η οποία έτρεξε τρέχει και θα τρέξει διότι έχουμε αναλογική επάναληψη της ιστορίας.

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να μιλήσουμε όμως πιο συγκεκριμένα : Εάν προσπαθήσεις να δράσεις και σαν Ιησούς σαν Βασιλέας και Κύριος - εάν προσπαθήσεις να γίνεις εσύ ο Βασιλέας και Κύριος - τότε μόνο ο Χρόνος θα δείξει εάν θα καταλήξεις ο Αντίχριστος της Αποκάλυψης η οποία έτρεξε τρέχει και θα τρέξει διότι έχουμε αναλογική επάναληψη της ιστορίας.


...άρα... δεν χρειάζεται κάποιος να έχει πατέρα τον σατανά για να είναι ο αντίχριστος...

μπορεί να είναι ο αδελφός, ο φίλος, η ερωμένη... ή το είδωλο που σε κοιτά μέσα από τον καθρέφτη...

...όλα καταλήγουν στην ορθή κρίση και στις επιλογές που θα κάνεις...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία εικόνα, Mantis!
Την έχω κι εγώ!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 18:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...όλα καταλήγουν στην ορθή κρίση και στις επιλογές που θα κάνεις...


Ακριβώς όλα καταλήγουν στην εποπτεία της στιγμής. Όσο δεν έχεις όμως τη Γνώση να καταλύσεις τη βασιλεία και άρα να φέρεις το πέρας του χρόνου δεν μπορείς να φέρεις την Αποκάλυψη οπότε είσαι ακίνδυνος για αυτή τη Γνώση. Το θέμα είναι ότι η Αποκάλυψη έρχεται και συ γίνεσαι Αντίχριστος αυτής ένα βήμα πριν ολοκληρώσεις το παζλ της Γνώσης. Δηλαδή για να γίνεις Χριστός αναγκαστικά περνάς μέσα από το ρόλο του Αντιχρίστου της Αποκάλυψης. Έρχεσαι φάτσα με φάτσα με το Χριστό νικιέσαι και μπολιάζεσαι από την ενέργεια του και τότε καταλαβαίνεις.

Φανταστείτε τί περίεργο παιχνίδι παίζει η επανακύκληση της ιστορίας του συλλογικού ασυνειδήτου που θέλει τη μάχη όχι μόνο εσωτερική μέσα μας αλλά και εξωτερική με τα αρχέτυπα ενεργειών να κινούνται έξω από μας.

Και να φανταστείτε ότι λογικά το έργο πρέπει να παιχτεί χωριστά για το καθένα από εμάς από τη στιγμή που ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό μυητικό επίπεδο και άρα φέρει διαφορετική Γνώση.

Διαβάζουμε στη Αποκάλυψη (μιλά ένας άγγελος στον Ιωάννη) :

«Το θηρίο το οποίο είδες είτο κάποτε και δεν υπάρχει πλέον, διότι έχει συντριβεί. Και μέλλει πάλι να ανεβεί από τη άβυσσο και ενσαρκωθεί εις το πρόσωπο αθέων ηγετών και αυτοκρατόριων, αλλά και πάλι μέλλει να υπαγεί εις τον όλεθρο και το αφανισμό κατανικημένο από τη δύναμη του Χριστού.» … «και οι κάτοικοι της γης … θα θαυμάσουν όταν δούν ότι το θηρίο υπήρχε μεν κάποτε και δεν υπάρχει, και όμως πάλι θα παρουσιασθεί.»

Αν ο Ιωάννης δε δηλώνει την επανακύκληση της ιστορίας τότε τί κάνει?

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 02:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έρχεσαι φάτσα με φάτσα με το Χριστό νικιέσαι και μπολιάζεσαι από την ενέργεια του και τότε καταλαβαίνεις.

...ακόμα και σε αυτό το σημείο, όμως, πρέπει να κάνεις μια επιλογή... καταλαβαίνεις και προσπαθείς για το καλύτερο ή καταλαβαίνεις και συνεχίζεις για να επιτύχεις τους αρχικούς σκοπούς σου?


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 12:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...ακόμα και σε αυτό το σημείο, όμως, πρέπει να κάνεις μια επιλογή... καταλαβαίνεις και προσπαθείς για το καλύτερο ή καταλαβαίνεις και συνεχίζεις για να επιτύχεις τους αρχικούς σκοπούς σου?


Το θέμα είναι απύθμενα βαθύ. Ρίξε μία ματιά εδώ για την εκτίμηση μου :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5979&whichpage=5&ARCHIVE=

Υπάρχει το μυστήριο του τι αντιλαμβάνεσαι και πως. Μπορεί κάλλιστα η λύση να είναι η αντίληψη του γεγονότος ότι πρέπει να χάσεις για να κερδίσεις : Διότι όταν έρχεσαι σε μάχη έχοντας απέναντι το είδωλο σου ή εσύ νικάς και άρα χάνεις ή εσύ χάνεις και άρα νικάς.

Τι εννοώ : Όταν ανεβαίνεις μυητικό επίπεδο δεν νικάς τον εαυτό σου? Αν το καλοσκεφτείς ο εαυτός σου ... δεν έχασε? (χο,χο,χο)

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 15:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό που διαφοροποιεί τον Χριστό και τον αντί-Χριστό από όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι πως έχουν συνείδηση του ποιοι είναι...

μέσα μας προφανώς και υπάρχουν εν δυνάμει και οι δύο όψεις...

όμως αυτή η συνείδηση κάνει την διαφορά... ας μην την μπερδεύουμε με την προσωπική αναζήτηση και πάλη μεταξύ Καλού και Κακού...


δυστυχώς, ο όποιος αντίχριστος έχοντας απόλυτη συνείδηση του ποιος είναι μιμείται τέλεια αυτό που θα ήταν ελκυστικό για τα ανθρώπινα μάτια... αυτή είναι η "δουλειά" του εξάλλου...


τώρα, οι όροι "Χριστός" και "Αντίχριστος" προφανώς και προέρχονται από την χριστιανική και ιουδαϊκή παράδοση και κείμενα, όμως, οι όροι πλέον έχουν καταστεί δόκιμοι προκειμένου να δηλώσουν συγκεκριμένες ενεργειακές μορφές και τίποτα παραπάνω

Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 16:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που διαφοροποιεί τον Χριστό και τον αντί-Χριστό από όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι πως έχουν συνείδηση του ποιοι είναι...

Ειλικρινά, δε μπορώ να καταλάβω πως το λές αυτό.
Εσύ δηλαδή δεν έχεις συνείδηση του ποιά είσαι?
Προσωπικά, πιστεύω πως έχω επίγνωση του ποιός είμαι όπως κι εκατομμύρια ανθρώπων.
Δε μπορώ να πιστέψω πως όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν συνείδηση του ποιοί είναι κι έχουν μόνο ένας Χριστός, ένας Αντίχριστος κτλ.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 16:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χμ.. πάλι μπερδεύτηκες αγαπητέ....

δεν εννοώ ότι δεν έχουμε εμείς συνείδηση του ποιοι είμαστε (αν και για μερικούς αμφιβάλλω ),

αλλά ότι ο/η όποιος είναι ο Χριστός ή ο αντί-Χριστός γνωρίζει αυτή του την ιδιότητα...


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 13:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα είναι απύθμενα βαθύ. Ρίξε μία ματιά εδώ για την εκτίμηση μου :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5979&whichpage=5&ARCHIVE=

Το θέμα δεν είναι απλά απύθμενα βαθύ...

Παρακολουθούσα το τόπικ σου τουλάχιστον στην αρχή του... οπότε τώρα που έχω χάσει επαφή μια ματιά δεν αρκεί...

...το τύπωσα, θα διαβάσω τις 87 σελίδες του (Α4) και θα επανέλθω δρυμήτερη... αν δεν έχω πάθει black out από το overdose των πληροφοριών...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 09:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αυτό που διαφοροποιεί τον Χριστό και τον αντί-Χριστό από όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι πως έχουν συνείδηση του ποιοι είναι...


Μα όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε ο Ιησούς.

Από την άλλη όμως δε μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι με βάση αυτά που γνωρίζει ο Αντίχριστος εκείνη τη στιγμή έχει τη κρυφή ελπίδα ότι θα γίνει κύριος και βασιλιάς? Και από τη στιγμή που δε διαθέτει το σύνολο της γνώσης του συστήματος δε χειραγωγείται από το σύστημα αντί να το χειραγωγεί?

Ή μήπως είναι αρκετό το πλειοψηφικό πακέτο για να κουμαντάρεις την επιχείρηση κόσμο του Ιησού (χο,χο)? Διότι εάν κουμαντάρεις και τα τα 30 πνεύματα των αιθέρων φέρνεις την Αποκάλυψη. => Συνεπώς θέλεις να σου ξεφεύγει ένα δύο στοιχειακά να το παίζεις παγκοσμιοκράτης με 99% ποσοστό αναγνώρισης?

(πλάκα θα είχε αυτό το 1% εκβιαστικά να ασκεί εξουσία...χε,χε. Ή μήπως έτσι είναι και δε το κατάλαβα?)

Εντάξει αστειεύομαι... αλλά θα συμφωνήσετε ότι τα των θείων είναι κάπως ακατάλυπτα.

Πες μου ποια συνειδητότητα θα έπαιρνε στους ώμους της το βαρύ φορτίο να παίξει το ρόλο του θηρίου ... που γνωρίζει ότι θα χάσει?

Τι άραγε εννοεί ο Ιωάννης?
και ο αριθμός αυτού ΧΞς = Ιησους Χριστός.

Μήπως ο Αντίχριστος της Αποκάλυψης είναι ο Χριστός πριν το Φύλακα στο κατώφλι? Μήπως είναι ο σωσίας του, το είδωλο του?

quote:

τώρα, οι όροι "Χριστός" και "Αντίχριστος" προφανώς και προέρχονται από την χριστιανική και ιουδαϊκή παράδοση και κείμενα, όμως, οι όροι πλέον έχουν καταστεί δόκιμοι προκειμένου να δηλώσουν συγκεκριμένες ενεργειακές μορφές και τίποτα παραπάνω


Σαν λέξη το Χρηστός απλά δηλώνει αυτόν που έχει πάρει το χρήσμα, τον μυημένο. Εννοιολογικά το Αντίχριστος μπορεί να δηλώνει τον μη μυημένο. Ή τον Αντί του Χριστού. (Θυμηθείτε ότι το Αντίδωρον της θείας κοινωνίας το παίρνεις ως προς αντικατάσταση της.)

Τώρα ο Αντίχριστος της Αποκάλυψης είναι όντως μία συγκεκριμένη αρχετυπική ενέργεια. Και αυτό γιατί :

Θα ενσαρκωθεί εις το πρόσωπο αθέων ηγετών και αυτοκρατόριων που σημαίνει ότι θα κληρονομήσει γνώση συστήματος και όχι ανθρώπου. Αν πάμε τη υπόθεση ακόμη ποιο μακριά μπορούμε να κάνουμε τη διαπίστωση :

Ιεραρχικά και αρχετυπικά μπορούμε να ξεχωρίσουμε δύο μεγάλα συστήματα: Ανατολή και Δύση. Από εδώ και πέρα σηκώνει κουβέντα ποιος θα είναι είδωλο ποιανού διότι κάθε σύστημα διεκδικεί την έκφραση της αλήθειας για τον εαυτό του...

Edited by - Arithanis on 16/08/2005 09:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 16:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αποκαλυψη ειναι ενα κειμενο που δημιουργηθηκε για να δινει κουραγιο στους χριστιανους καθε εποχης αντιχριστος υπαρχει σε καθε εποχη το αρχετυπο ειναι ενα τα προσωπα αλλαζουν. οταν ειπα οτι η Αποκαλυψη αμφισβητειται δεν ειπα κατι καινουργιο το κειμενο το αμφισβητησαν πρωτοι οι ιδιοι οι Χριστιανοι.με δυσκολια συμπεριληφθηκε στα βιβλια του κανονος της Καινης Διαθηκης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 20:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αναφορές στην λεγόμενη «Αποκαλυπτική Φιλολογία» (Αποκάλυψις) δεν καλύπτουνε όλο το εύρος αυτής ανάγκης, διότι περί ανάγκης επρόκειτο, και έτσι αξίζει να σημειώσουμε ορισμένα εξόχως ενημερωτικά στοιχεία, τα οποία και θα δώσουνε την πραγματική εικόνα στον θρησκευόμενο άνθρωπο, αποκαλύπτοντας και τον αναγκαίο λόγο της συγγραφής.

Μετά την κατάρτιση του προφητικού κανόνα το ιερατείο της Ιερουσαλήμ (περ.3ος αιώνας π.χ.) ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ τη θεοπνευστία και το δικαίωμα να προφητεύει, παρά μόνο στον αρχιερέα του «ενιαυτού». Όσοι ισχυρίζονταν ότι είχαν το προφητικό χάρισμα καλούνταν να αποδείξουν «σημείον» ώστε να δείξουν ότι έχουν λάβει την «κλήση του Γιαχβέ».

Εάν δεν έδειχναν τέτοιο σημάδι τους κατηγορούσαν ευθέως για όργανα του Σατανά και ο συνηθισμένος θάνατος ήταν ο λιθοβολισμός (Δευτερονόμιο ΙΗ’, 20).

Αυτός ήτανε και ο λόγος που οι….αγανακτισμένοι περιοδεύοντες μεταπράτες των διαφόρων ιουδαϊκών αιρέσεων (όπως και οι της ιουδαιοχριστιανικής) αναθεματίζουνε την Ιερουσαλήμ για αυτές τις διώξεις. Εάν ρίξετε μια ματιά στους Ματθαίο (ΚΓ,37) και Λουκά (ΙΓ,34) θα διαβάσετε επακριβώς για την «φονεύουσα τους προφήτες και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν».

Καλά είναι να μαθαίνουμε και καμιά ΑΛΗΘΕΙΑ για τα όσα μας ταΐζουνε ως «θεόπνευστα» αλλά και να γνωρίζουμε την πραγματική ιστορική διαδρομή.

Εξάλλου, το ίδιο ακριβώς κάνανε οι Εβραίοι και στον Ιησού της περιγραφής. Του ζήτησαν να δείξει «σημείον εκ του ουρανού», όμως ο Ιησούς αρνήθηκε να τους δείξει οποιοδήποτε άλλο σημάδι εκτός από…..το κήρυγμα του (?), χαρακτηρίζοντας τους «γενεά πονηρά και μοιχαλίς».Ξεκάθαρα λοιπόν τα πράγματα.

Ως προς την Αποκαλυπτική Φιλολογία τώρα, θα πρέπει να γνωρίζουμε ΠΟΤΕ αλλά και ΓΙΑΤΙ προέκυψε η ανάγκη αυτή. Διότι απλή ανάγκη του ιερατείου ήτανε και όχι κάποια…εξωκόσμια παρέμβαση.

Στα χρόνια του μακκαβαϊκού πολέμου και περίπου ως το 100 μ.Χ., ανώνυμοι Ιουδαίοι συγγραφείς έκριναν ότι έπρεπε να ενισχυθεί με γραπτό υλικό (δηλαδή με «φυλλάδια παρηγοριάς») το καταρρακωμένο εθνικό και θρησκευτικό φρόνημα του λαού, που είχε καταφύγει στην ορεινή Ιουδαία.

Υπήρχε όμως ένα σοβαρότατο πρόβλημα για τους θερμόαιμους νέους συγγραφείς: επειδή στερούνταν θεοπνευστίας (είπαμε ότι με νόμο είχε κλείσει ο κανόνας των προφητών), έγραφαν στο όνομα κάποιας αρχαίας σεβαστής προσωπικότητας, όπως π.χ. του Δανιήλ, του Μωυσή κ.α. Τα κείμενα τους ήτανε άραγε «αποκαλύψεις» για τα μέλλοντα να συμβούν, και σκοπός τους να τονώσουν το θρησκευτικό φρόνημα.

Βασικό γνώρισμα αυτών των «αποκαλύψεων» είναι η συχνή χρήση οραμάτων και συμβολισμών. Περιττό δε να τονίσουμε ότι σχεδόν όλα είναι ψευδεπίγραφα, αφού ο συγγραφέας δεν έχει καμία σχέση με το ΧΥ πρόσωπο περασμένης εποχής.

Τα σημαντικότερα ιουδαϊκά αποκαλυπτικά βιβλία είναι:

1)ΠΡΩΤΟΣ ΕΝΩΧ 2) Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΩΥΣΗ 3) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΝΩΧ 4) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 5) ΤΡΙΤΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 6)Β’ ΕΣΔΡΑΣ

Βέβαια, εκτός από τον χορό δεν θα μπορούσανε να μείνουνε ΚΑΙ οι εκπρόσωποι της ιουδαιοχριστιανικής αίρεσης, δεδομένου ότι ακολουθούσανε «κατά πόδας» τις Γραφές των Εβραίων. Αλλιώς, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝΕ βλέπετε…..

Η σχετική ιουδαιοχριστιανική σχολή αναπτύχθηκε από το 50μχ έως το 150μχ περίπου. Τα σημαντικότερα («απόκρυφα»…) έργα είναι:

1)ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΕΤΡΟΥ 2) ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ 3) Ο ΠΟΙΜΗΝ ΤΟΥ ΕΡΜΑ 4) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΙ ΣΙΒΥΛΛΙΚΟΙ ΧΡΗΣΜΟΙ 5) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΑΥΛΟΥ (περιγράφει τα όσα είδε ο ίδιος του στον…ουρανό και τον Άδη!) 6) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ (πρόκειται για μία φτηνή απομίμηση της κανονικής Αποκάλυψης του Ιωάννη και γράφτηκε μόλις τον 5ο αιώνα μ.Χ.) 7) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ

Να σημειώσουμε ότι ΚΑΙ ΕΔΩ πρόκειται ουσιαστικά για ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ κείμενα. Απλά αναφέρουμε τα διάφορα «Αποκαλυπτικά βιβλία» που κυκλοφορούσανε, ώστε να φανεί ότι η περίφημη «Αποκάλυψη του Ιωάννη» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, και επιπλέον είναι και ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟ (αλλιώς ΓΙΟΚ αναγνώριση ως «κανονικό»!).

Τέλος, να παρατηρήσουμε ότι ενώ η νεοσύστατη ιουδαιοχριστιανική Εκκλησία από την μία μεριά θέλει να πρόκειται για την αποκάλυψη από τον ίδιο το Θεό και τον Ιησού Χριστό, από την άλλη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ ώστε να κατανοήσει και να μάθει τα όσα αποκαλύπτει ο συγγραφέας….

Ουσιαστικά την έχει βάλει στην άκρη την Αποκάλυψη και άρα και στο περιθώριο τον Ιωάννη. Είναι συνάμα το μοναδικό βιβλίο της Κ.Δ. που ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.

Φίλτατε Μάντη, ελπίζω να βοήθησα ως προς την ερώτηση σου………
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουσιαστικά την έχει βάλει στην άκρη την Αποκάλυψη και άρα και στο περιθώριο τον Ιωάννη. Είναι συνάμα το μοναδικό βιβλίο της Κ.Δ. που ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.

Αγαπητέ Schwabe, με το να λες πως η επίσημη Εκκλησία έχει βάλει στην άκρη την Αποκάλυψη επειδή δεν την διαβάζει σε επίσημες λειτουργικές τελετές, ουσιαστικά πιέζεις τους αμερόληπτους κριτές εδώ μέσα να σκεφτούν για εσένα ότι δεν έχεις πάει ποτέ σε απογευματινη λειτουργία για να δεις το κήρυγμα που βγάζει ο ιερέας μετά, με πόσα θέματα καταπιάνεται και πόσο αναλυτικά ασχολείται πολλές φορές, όταν το επιβάλλει η περίσταση, με την Αποκάλυψη.
Ακόμα θυμάμαι τον ιερέα, ο οποίος ήταν και κάπως μεγάλος σε ηλικία και πολύ σεβάσμιος και άγιος άνθρωπος για μένα τον αμαρτωλό να σχολιάζει την Αποκάλυψη μέσα στην Εκκλησία... ήταν συγκλονιστικό σαν εμπειρία, το να δει κανείς πόση σοφία και πόση μαγεία μπορεί να κρύβει ένα βιβλίο, και πόση σοφία μπορεί να δώσει σε έναν άνθρωπο που πέρασε 10 φορές περισσότερα απ'ότι εγώ.


Φίλε Arithanis:

quote:
Τι άραγε εννοεί ο Ιωάννης?
και ο αριθμός αυτού ΧΞς = Ιησους Χριστός.

Αν δούμε τον αριθμό αυτό είναι χξς, δηλαδή σαν κάποιος να έχει γράψει τη λέξη "Χριστός" και να έχει τραβήξει μια γραμμή για να την κόψει στην μέση...

χξς

Αυτή είναι μια εξήγηση που άκουσε ένας γνωστός μου από Θεολόγο σαν πιθανή εξήγηση, ωστόσο σε βιβλία με τόσο έντονους συμβολισμούς, είναι δύσκολο να οδηγηθείς σε ασφαλή συμπεράσματα. Σε τελική ανάλυση, ίσως αυτό καν να μην είναι σωστό σαν σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«…με πόσα θέματα καταπιάνεται και πόσο αναλυτικά ασχολείται πολλές φορές, όταν το επιβάλλει η περίσταση, με την Αποκάλυψη.»

Μα, το είπες και μόνος σου φίλτατε: ΟΤΑΝ ΤΟ «ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ» Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Δηλαδή, εγώ ΤΙ ΕΙΠΑ???

WWalker:
«…ήταν συγκλονιστικό σαν εμπειρία, το να δει κανείς πόση σοφία και πόση μαγεία μπορεί να κρύβει ένα βιβλίο, και πόση σοφία μπορεί να δώσει σε έναν άνθρωπο που πέρασε 10 φορές περισσότερα απ'ότι εγώ.»

Τι κρύβει??? «Σοφία»???

Μαγεία, ναι όντως, μπορεί να κρύβει, ΑΛΛΑ ΣΟΦΙΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ.

WWalker:
«Αυτή είναι μια εξήγηση που άκουσε ένας γνωστός μου από Θεολόγο σαν πιθανή εξήγηση, ωστόσο σε βιβλία με τόσο έντονους συμβολισμούς, είναι δύσκολο να οδηγηθείς σε ασφαλή συμπεράσματα.»

Φίλτατε, με το χξς σου βγάζω….ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!

Ακόμα και ότι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ. Θέλεις να δοκιμάσουμε το παιχνίδι αυτό, ώστε να αντιληφθείς το ΑΔΙΕΞΟΔΟ και ΑΛΟΓΟ της όλης υπόθεσης που ξεκίνησε από μια ΑΝΑΓΚΗ για να πούνε κάτι νέο στο ποίμνιο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«…με πόσα θέματα καταπιάνεται και πόσο αναλυτικά ασχολείται πολλές φορές, όταν το επιβάλλει η περίσταση, με την Αποκάλυψη.»

Μα, το είπες και μόνος σου φίλτατε: ΟΤΑΝ ΤΟ «ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ» Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Δηλαδή, εγώ ΤΙ ΕΙΠΑ???


Η περίσταση, όχι η κατάσταση. Αυτό το οποίο λέω εγώ είναι ότι αναλύουν την Αποκάλυψη όταν έρθει η ώρα της, μαζί με τα άλλα κείμενα μετά την Θεία Λειτουργία, ενώ εσύ είπες ότι την έχουν γραμμένη.

quote:
WWalker:
«…ήταν συγκλονιστικό σαν εμπειρία, το να δει κανείς πόση σοφία και πόση μαγεία μπορεί να κρύβει ένα βιβλίο, και πόση σοφία μπορεί να δώσει σε έναν άνθρωπο που πέρασε 10 φορές περισσότερα απ'ότι εγώ.»

Τι κρύβει??? «Σοφία»???

Μαγεία, ναι όντως, μπορεί να κρύβει, ΑΛΛΑ ΣΟΦΙΑ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ.


Και από που και ως που παρακαλώ την είδες συμβούλιο έγκρισης και αποφαίνεσαι πως δεν κρύβει σοφία το Βιβλίο αυτό; Μήπως ρώτησα την γνώμη σου και δεν το ήξερα; Ή νομίζεις πως μπορείς να μειώσεις το βιβλίο αυτό με τα γνωστά schwabίσματα; Δεν με ενδιαφέρει τι κρίσεις διαμορφώνεις, γιατί ούτως ή άλλως για εσένα η πραγματικότητα πλάθεται στα μέτρα και στα σταθμά της παράταξής σου.

quote:
Θέλεις να δοκιμάσουμε το παιχνίδι αυτό, ώστε να αντιληφθείς το ΑΔΙΕΞΟΔΟ και ΑΛΟΓΟ της όλης υπόθεσης που ξεκίνησε από μια ΑΝΑΓΚΗ για να πούνε κάτι νέο στο ποίμνιο?

Προτιμάω να παίζω άλλα παιχνίδια, ευχαριστώ. Δεν έχω όρεξη να μπω στα αδιέξοδά σου, ούτε να ασπαστώ τα δικά σου άλογα και παράλογα. Κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 23:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Η περίσταση, όχι η κατάσταση.»

Ε και? Το «ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ» είναι η ουσία, και όχι….η περίσταση!

WWalker:
«Αυτό το οποίο λέω εγώ είναι ότι αναλύουν την Αποκάλυψη όταν έρθει η ώρα της, μαζί με τα άλλα κείμενα μετά την Θεία Λειτουργία, ενώ εσύ είπες ότι την έχουν γραμμένη.»

Εξηγώ τι λέω, και μιλώ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Τα όσα λέγονται μετά, είναι ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ, και όχι «βασική ανάγνωση». Το κατανοείς?

Εάν την είχανε σε υπόληψη, τότε θα φρόντιζαν να την ενσωματώσουνε στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ και όχι…..στα γούστα της όποιας «περίστασης»!

WWalker:
«Και από που και ως που παρακαλώ την είδες συμβούλιο έγκρισης και αποφαίνεσαι πως δεν κρύβει σοφία το Βιβλίο αυτό;»

Εάν θέλεις, μπορούμε να δούμε την Αποκάλυψη ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ. Κάτι που έχω προσωπικά κάνει με μεγάλη υπομονή. Η αξία του περιεχομένου είναι αμελητέα, και σε πολλές περιπτώσεις ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ.

Έχω εξηγήσει το πώς προέκυψαν αυτές οι διάφορες «Αποκαλύψεις», ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ, καθώς και τους πελατειακούς λόγους που επέβαλλαν την εφεύρεση τους.

WWalker:
«Ή νομίζεις πως μπορείς να μειώσεις το βιβλίο αυτό με τα γνωστά schwabίσματα;»

Να το «μειώσω»?? Φίλτατε, αυτό δεν χρειάζεται εγώ να το κάνω: ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!

Θαρρείς ότι κατά λάθος απέρριπταν επί σειρά αιώνων διάφοροι και διακεκριμένοι Πατέρες του χριστιανισμού ετούτο το συνονθύλευμα?

WWalker:
«Προτιμάω να παίζω άλλα παιχνίδια, ευχαριστώ. Δεν έχω όρεξη να μπω στα αδιέξοδά σου, ούτε να ασπαστώ τα δικά σου άλογα και παράλογα.»

Γιατί φίλτατε? Τι έχεις να φοβηθείς? Δεν θέλεις να λάμψει η αλήθεια σου?

Εφόσον πρεσβεύεις αλήθεια, τι φοβάσαι?

Η όχι??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy