ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 πως θα ειναι ο αντιχριστος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 23:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχετο, αλλά οι ερωταπαντήσεις του Schwabe και WWalker θα αφήσουν εποχή στο esoterica!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 10:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Arithanis,

εξαίρετο το θέμα σου (κατάφερα και ολοκλήρωσα την ανάγνωση του) και πολύ πρόχειρα γράφω μια πρώτη απάντηση...

Δηλαδή, έχουμε ένα συνεχή (φαύλο) κύκλο Χριστού - Αντίχριστου, που ουσιαστικά ο Άνθρωπος (Εσύ/Εγώ/Εμείς), πρωταγωνιστούμε και στους δύο ρόλους...

Το να μιλάμε για τον Αντίχριστο ως κάτι διαφορετικό από το Χριστό είναι ανούσιο γιατί είναι οι δύο όψεις του ίδιο νομίσματος (που συνεχώς στροβιλίζεται)...

ΥΓ1: Τζόνι και ασπιρίνες δε είχα και το διάβασα "ξεροσφύρι"...
ΥΓ2: Βάλε βιβλιογραφία και θα σώσεις τα εγκεφαλικά κύτταρα του επόμενου...


.
.
.
@rwen the Guardian...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Edited by - Mantis on 17/08/2005 10:49:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 10:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αποκαλυψη ειναι ενα κειμενο που δημιουργηθηκε για να δινει κουραγιο στους χριστιανους καθε εποχης αντιχριστος υπαρχει σε καθε εποχη το αρχετυπο ειναι ενα τα προσωπα αλλαζουν. οταν ειπα οτι η Αποκαλυψη αμφισβητειται δεν ειπα κατι καινουργιο το κειμενο το αμφισβητησαν πρωτοι οι ιδιοι οι Χριστιανοι.με δυσκολια συμπεριληφθηκε στα βιβλια του κανονος της Καινης Διαθηκης.

Φίλτατε Παρμενίδη, έχεις διαβάσει την Αποκάλυψη?

...μου φαίνεται πως όχι... από που θα το πάρει το κουράγιο ο ευσεβείς χριστιανός?

Αν καταφέρει και διαβάσει το κείμενο και το καταλάβει, θα δει ότι δεν ανήκει στους "επιλεγμένους" και ότι τον περιμένουν φρικιαστικά πράγματα και το πιο πιθανό είναι ότι θα... αλλάξει δόγμα...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Edited by - Mantis on 17/08/2005 10:49:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 10:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Schwabe,

κανείς δεν αναρωτήθηκε για την αιτία συγγραφής όλων των "αποκαλυπτικών κειμένων", δεν είναι το θέμα μας αυτό... διάβασε τις δημοσιεύσεις της δεύτερης σελίδας και θα καταλάβεις τι ακριβώς συζητάμε...

Και προσπάθησε να μην μετατρέψεις και αυτό το θέμα σε σταυροφορία ενάντια στους χριστιανούς...

quote:

Φίλτατε Μάντη, ελπίζω να βοήθησα ως προς την ερώτηση σου………

Ερώτηση σχετική με το περιεχόμενο της δημοσίευσης σου δεν έκανα, ότι ερωτήσεις έχω σχηματίσει είναι καθαρά ρητορικές και έγιναν ώστε να προωθηθεί το θέμα...

Μια σημείωση πάνω στο όνομα μου... είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες γιατί είναι αγγλική λέξη με ελληνική ρίζα... ουδεμία σχέση με κάποιο μάντη, παρά μόνο με το θυληκό Αλογάκι της Παναγίτσας... και επίσης δεν είμαι φίλος, είμαι φίλη...


.
.
.
@rwen the Guardian...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αποκαλυψη την διαβασα πριν αρκετα χροννια και μου φανηκε ενα αχρηστο βιβλιο γεματο συνομωσιες,ακαταλαβιστικες θεωριες και προφητειες που μεχρι σημερα ο καθε ηγετης της Χριστιανοσυνης τις παιρνει και τις ραβει οπου αυτος γουσταρει και σε οποιο γεγονος θελει.

Γινεται ενα παγκοσμιο γεγονος και αμεσως ηχησε η 3η σαλπιγγα,μετα κατι αλλο ηχησε η 4η κτλ.

Δηλαδη ο Νοστραδαμος τι διαφορα εχει απο την αποκαλυψη???
ακαταλαβιστικες προφητειες που κολλανε σε πολλα γεγονοτα εχουμε και στα δυο κειμενα.

Αλλα θελω να σταθω σε κατι που λεει η αποκαλυψη.

Συμφωνα λοιπον με αυτη στο τελος θα σωθουνε μοναχα 14.000 η 144.000(δεν θυμαμαι καλα τον αριθμο)εκλεκτοι απο τις φυλες των Εβραιων.

Τωρα μεσα σε αυτο το forum που συζηταμε δεν νομιζω οτι υπαρχει και κανενας Εβραιος οποτε ματαια ασχολησται γιατι ειστε ηδη χαμενοι συμφωνα με αυτη την προφητεια.

Και αναφορικα για εμενα επειδη ειμαι Ελληνας και δεν ανηκω ουτε στον εκλεκτο λαο της Π.Δ του Ιησου ουτε στους εκλεκτους της αποκαλυψης του Ιωαννη γι αυτο και αν ερθει κανας Μεσσιας αναλογα με το τι θα μου προσφερει θα τον ακολουθησω.
Αλλωστε αν εχω να διαλεξω αναμεσα σε δυο στρατοπεδα ηδη απο το ενα εχω αποκλειστε συμφωνα με την καταγωγη μου ως Ελλην αρα αυτοματα παρατασομαι με το δευτερο.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 16:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis:
«Μια σημείωση πάνω στο όνομα μου... είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες γιατί είναι αγγλική λέξη με ελληνική ρίζα...»

Θεώρησα ότι θα εννοούσες τον Μάντη, αλλά λάθος υπέθεσα. Εννοείς άραγε και το κάτωθι?

{Any of various predatory insects of the family Mantidae, primarily tropical but including a few Temperate Zone species, usually pale green and having two pairs of walking legs and powerful grasping forelimbs. The mantis feeds on live insects, including others of its own kind. Also called mantid.}

Σε κάθε περίπτωση, διορθώνω άμεσα ΦΙΛΤΑΤΗ Mantis.

Mantis:
«κανείς δεν αναρωτήθηκε για την αιτία συγγραφής όλων των "αποκαλυπτικών κειμένων", δεν είναι το θέμα μας αυτό...»

Διαφωνώ. Εάν δεν γνωρίζουμε την αιτία μιας ολάκερης «σχολής», αυτής της λεγομένης Αποκαλυπτικής φιλολογίας, τότε πως μπορούμε να αποφαινόμαστε επί…Αρχετύπων ή άλλων Εσωτερικών ή άλλων εννοιών??

Για σκέψου καλύτερα.

Mantis:
«Και προσπάθησε να μην μετατρέψεις και αυτό το θέμα σε σταυροφορία ενάντια στους χριστιανούς...»

Το θέμα είναι ΠΟΙΟΙ και ΠΩΣ βλέπουνε κάποιες δημοσιεύσεις, και λιγότερο το εάν πρόκειται περί……«σταυροφορίας» ή όχι. Εάν λοιπόν ορισμένοι δεν αντέχουνε την κριτική άποψη, έστω και σκληρή ενίοτε, αυτό μάλλον βαραίνει τον «ενοχλημένο».

Κακές ερωτήσεις δεν υπάρχουνε, αλλά κακές απαντήσεις.

Και ο νοών νοείτω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 16:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Arithanis:
«Σαν λέξη το Χρηστός απλά δηλώνει αυτόν που έχει πάρει το χρήσμα, τον μυημένο.»

Είσαι βέβαιος/α για την ερμηνεία που δίνεις?

Χρηστός: ο αγαθός / επίσης, και ο χρήσιμος {και χρηστός εξ αγάπης, αλλ’ούκ έξ ανάγκης}. Χριστός δε ο έν ελέω κεχρισμένος.

Αντίστοιχα: Χρηστουργία, η αγαθοεργία {η δε φεύγει, επιθυμούσα αμείψασθαι ποτε χρηστουργία τον άνθρωπον}.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 22:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν εννοιολογική την ερμηνεία που έδωσα την έχω συναντήσει αρκετές φορές. Ευχαριστώ Schwabe για τη συμπλήρωση ετυμολογικά.

Τώρα στο θέμα: Σίγουρα θα έχετε ακούσει τις διάφορες ερμηνείες περί Χίτλερ και της ενσάρκωσης ενός από τους Αντιχρίστους του Νοστράδαμου στο πρόσωπο του.

Λοιπόν μεγάλοι αναλυτές έχουν αναπτύξει τη δυναμική του Χίτλερ ως μαζικού υπνωτιστή που στόχευε στον ερπετώδη εγκέφαλο. «Η διαπεραστική φωνή του Χίτλερ έμοιαζε με μαγικό εξορκισμό» λένε.

Όλως περιέργως κάνοντας επανάληψη την Αποκάλυψη διαπίστωσα ότι ο λόγος και ο τρόπος γραφής του κειμένου αυτού καθώς φυσικά και ο αποκαλυπτικός του χαρακτήρας είναι το καλύτερο παράδειγμα για το πως κάποιος μπορεί να υπνωτίσει ολόκληρες μάζες χο,χο.

Αυτό βέβαια που από καιρό έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι η Αποκάλυψη δεν είναι αποκάλυψη γιατί πλείστα από τα ντοκουμέντα της εμφανίζονται και αλλού νωρίτερα και αυτό γιατί κατα τη δική μου ταπεινή εκδοχή έχουν ξανασυμβεί γεγονότα πάνω στις ίδιες αναλογίες και όχι ολόιδια.

Τώρα για να το θέσω απλά, πιστεύω ότι αυτοί που χειραγωγούν την ιστορία στην εποχή μας γνωρίζουν ότι οι αναλογίες του μέλλοντος θα παραμείνουν ίδιες αλλά τις λεπτομέρειες του μέλλοντος προσπαθούν να τις στρίψουν προς τα εκεί που θέλουν γιατί απλούστατα η Αποκάλυψη σηκώνει πολλές "ορθολογικές ερμηνείες" και όχι μία, και γιατί απλούστατα η Αποκάλυψη έχει υπνωτίσει το κόσμο και χτυπήσει το υποσυνείδυτο και όχι την ορθή λογική. Αν πείσεις το κόσμο ότι αυτά που βλέπει είναι αυτά που περιγράφει η Αποκάλυψη, έχεις φέρει την Αποκάλυψη.

Αυτό σημαίνει ότι οι άρχοντες της εποχής μας προσπαθούν να φέρουν την Αποκάλυψη ... ο καθένας όμως στα μέτρα του. Για αυτό και συνεχίζεται ο αέναος κύκλος-στρόβιλος όπως αντιλήφθηκε εύστοχα η Mantis...

Φυσικά όσα θίγω εδώ είναι αποσπασματικά και σηκώνουν περαιτέρω κουβέντα.


Προς Mantis : Πίστεψε το ή όχι η βιβλιογραφία είναι μηδαμινή 20-30 βιβλία (και μιλάμε για βιβλία του εμπορίου) και θα τη καταθέσω κάποια στιγμή. Πάντως πάρα πολλά είναι καθαρά δικές μου παρατηρήσεις

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 22:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα στο θέμα: Σίγουρα θα έχετε ακούσει τις διάφορες ερμηνείες περί Χίτλερ και της ενσάρκωσης ενός από τους Αντιχρίστους του Νοστράδαμου στο πρόσωπο του.

To το μαλακία κυκλοφορεί στον κόσμο μας δεν περιγράφεται.
quote:
Λοιπόν μεγάλοι αναλυτές έχουν αναπτύξει τη δυναμική του Χίτλερ ως μαζικού υπνωτιστή που στόχευε στον ερπετώδη εγκέφαλο. «Η διαπεραστική φωνή του Χίτλερ έμοιαζε με μαγικό εξορκισμό» λένε.

Το ίδιο και της γιαγιάς μου όταν τσαντίζονταν. Βρε λες ο αντίχριστος τελικά να είναι γυναίκα και η Δευτέρα Παρουσία να συνέβη όταν είδε τι είχα κάνει με το αγαπημένο της βάζο παίζοντας μπάλα?


''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 17/08/2005 22:17:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 22:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πειράζει που πιστεύω πως αντί για τον Αντίχριστο, τον Χριστό, τη Δευτέρα Παρουσία κτλ κτλ πιστεύω πως το μόνο που θα έρθει στον κόσμο μας θα είναι ένα ολοένα κι αυξανόμενο κύμα καταστροφολογίας....?
Όλο και κάποιοι "καλοθελητές" κι "αγαθοί" θα προσπαθήσουν να πείσουν τις μάζες να τους ακολουθήσει γιατί θα "καούν στη Κόλαση αλλιώς"?
Κι οι καλοθελητές αυτοί θα είναι όποιοι θα έχουν όφελος από κάτι τέτοιο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...

Edited by - Dying_Incubus on 17/08/2005 23:00:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 23:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ίδιο και της γιαγιάς μου όταν τσαντίζονταν. Βρε λες ο αντίχριστος τελικά να είναι γυναίκα και η Δευτέρα Παρουσία να συνέβη όταν είδε τι είχα κάνει με το αγαπημένο της βάζο παίζοντας μπάλα?

Η γιαγιά σου αγαπητέ δεν έσερνε τη μισή γερμανία από πίσω της αλλά υπνώτιζε-γοήτευε μόνο το παππού σου, χο, χο . Πως εξηγείς ότι ο "μουρλός" Χίτλερ κίνησε ολόκληρες μάζες. Απλά χτύπησε στις αδυναμίες. -Δεν έχουν χιούμορ οι άνθρωποι. Με επιχειρήματα τους έριξε ή τους τους έπληξε συναισθηματικά?

Πάντως το κύμα της καταστροφολογίας το έχει απωθημένο η ανθρωπότητα, δε συμφωνείτε? Μας βγαίνει το κάρμα. Τα θέλουμε κιόλας δηλαδίς.


τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 00:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
{Any of various predatory insects of the family Mantidae, primarily tropical but including a few Temperate Zone species, usually pale green and having two pairs of walking legs and powerful grasping forelimbs. The mantis feeds on live insects, including others of its own kind. Also called mantid.}

Φίλτατε Schwabe, αυτό ακριβώς εννοώ... βέβαια βγαίνω και σε καφέ μοντελάκι...

quote:

«κανείς δεν αναρωτήθηκε για την αιτία συγγραφής όλων των "αποκαλυπτικών κειμένων", δεν είναι το θέμα μας αυτό...»

Διαφωνώ. Εάν δεν γνωρίζουμε την αιτία μιας ολάκερης «σχολής», αυτής της λεγομένης Αποκαλυπτικής φιλολογίας, τότε πως μπορούμε να αποφαινόμαστε επί…Αρχετύπων ή άλλων Εσωτερικών ή άλλων εννοιών??


Ωπα!... έλα να το πάρουμε πάλι από την αρχή...
Ασφαλώς και μας ενδιαφέρει και ασφαλώς τα έχουμε διαβάσει, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δεν συζητάμε αυτό... μιλάμε για τον αντίχριστο και ουχί για την φιλολογία γύρω από αυτόν...

quote:
Το θέμα είναι ΠΟΙΟΙ και ΠΩΣ βλέπουνε κάποιες δημοσιεύσεις, και λιγότερο το εάν πρόκειται περί……«σταυροφορίας» ή όχι. Εάν λοιπόν ορισμένοι δεν αντέχουνε την κριτική άποψη, έστω και σκληρή ενίοτε, αυτό μάλλον βαραίνει τον «ενοχλημένο».

Και ξανα Ωπα! (θα μου μείνει κουσούρι το επιφώνημα στο τέλος και δεν είμαι του σκυλάδικου για να του κάνω ορθή χρήση...)
Συζητάμε επί φιλοσοφικής βάσεως και στο σημείο αυτό δεν νομίζω ότι χωράει κριτική τέτοιου είδους, στο τόπικ αυτό δεν εξετάζουμε το αντικείμενο (αντίχριστο) μέσα από το πρίσμα κάποιου δόγματος... δεν με ενοχλεί η κριτική πάνω στις δημοσιεύσεις μου, αρκεί να είναι εντώς θέματος... ελπίζω να κατανοούμε αλλήλους πλέον...

.
.
.
@rwen the Guardian...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν πείσεις το κόσμο ότι αυτά που βλέπει είναι αυτά που περιγράφει η Αποκάλυψη, έχεις φέρει την Αποκάλυψη.

Ζωντανότατο παράδειγμα οι απευθείας μεταδόσεις του CNN όλων των πολέμων τα τελευταία 10 χρόνια και όλους αυτούς που έτρεχαν στα σουπερμάρκετ και "σήκωναν" τα ράφια με τα γάλατα...

quote:

Αυτό σημαίνει ότι οι άρχοντες της εποχής μας προσπαθούν να φέρουν την Αποκάλυψη ... ο καθένας όμως στα μέτρα του. Για αυτό και συνεχίζεται ο αέναος κύκλος-στρόβιλος όπως αντιλήφθηκε εύστοχα η Mantis...

Βλ. το "φίλο" μας τον Γιώργο τον θάμνο (G.W.Bush Junior)... πρώτα έπεισε τους Αμερικανούς ότι οι Ιρακινοί είναι δαίμονες (καλά αυτό το έκανε ο ασυγκράτητος Κλίντον), μετά τους έπεισε ότι οι Αφγανοί είναι δαίμονες, ύστερα τους ξανάπεισε ότι οι Ιρακινοί είναι δαίμονες και στο τέλος όταν τους χτύπησε ο Μπιν Λάντεν... (εκεί έπεσαν οι μάσκες), ότι είναι ο Σατανάς ενσαρκωμένος...


σ.σ.1: δεν ήταν και τόσο μεγάλη η ευστροφία μου... τόσες φορές το έγραψες...τελικά το χώνεψα...


quote:

Προς Mantis : Πίστεψε το ή όχι η βιβλιογραφία είναι μηδαμινή 20-30 βιβλία (και μιλάμε για βιβλία του εμπορίου) και θα τη καταθέσω κάποια στιγμή. Πάντως πάρα πολλά είναι καθαρά δικές μου παρατηρήσεις

Κάποια στιγμή κατανόησα το μέγεθος της εργασίας που είχες κάνει... τεράστιο...

Την σύνδεση με την μυθολογία Κθούλου δεν την είχα σκεφτεί... σκεφτόμουν ότι κάπως πρέπει να κολλάει και αυτό, αλλά δεν μπορούσα να βρώ το "πως"...

Διασκεδαστικό (μην το πάρεις στραβά, μου άρεσε πολύ) ήταν το κομμάτι με τους Καλογεράκη (με εξαίρεση τον "Δίσκο της Φαιστού", είμαι γνώστης του έργου του), Κεραμμυδα, Φουράκη και λοιπούς...

σ.σ.2: να κάνω επίσημη αίτηση για την αποστολή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομίου της βιβλιογραφίας (με τους εκδοτικούς οίκους), πριν τη δημοσίευση της? (να έχω κάτι να διαβάζω μιας που έχω εξαντλήσει δις την βιβλιοθήκη μου)

σ.σ.3: κατά την ταπεινή μου άποψη τα βιβλία του Γ. Καλογεράκη <<Η επιστροφή των θεών>> και η <<Διαθήκη του Προμυθέα>> είναι όντως "υπαγορευμένα" στο συγγραφέα... το <<Έλληνες οι γιοί των θεών>> έχει ένα κάπως "ακατέργαστο" ύφος, ενω τα άλλα δύο είναι βατά και ευκολοδιάβαστα, η γραφή του "στρώνει" και ο λόγος του είναι αβίαστος...

σ.σ.4: έχω 1-2 παρατηρήσεις πάνω σε δημοσιεύσεις που έκανες στη πρώτη σελίδα, αλλά είναι πλέον άκαιρες... ίσως μέσω mail...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 12:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως εξηγείς ότι ο "μουρλός" Χίτλερ κίνησε ολόκληρες μάζες.

Κατι λεγεται οτι και ο Α.Παπανδρεου ανηκε σε εναν απο τους Αντιχριστους.

Παντως ενα συμπερασμα ειναι οτι τελικα οι ηγετες των λαων κοβουνε και ραβουνε στα μετρα τους τις προφητειες για να μπορεσουνε με πιο ομορφο τροπο να περασουνε αυτα που θελουνε στους λαους.
Ακολουθουνε δηλαδη τις προφητειες και ετσι φερνουνε τον κοσμο σε ενα σημειο που πιστευει οτι ολα αυτα γινονται με θελημα θεου.

Ποιος δηλαδη δεν πιστευει πλεον οτι τα barcode(666,χαραγμα κτλ) δεν ειναι θελημα θεου?
Αφου δεν μπορουμε να κανουμε κατι ας το αποδεχτουμε τοτε σκεφτονται ολοι και αυτο βολευει τους ισχυρους για να πραγματοποιουνε τα σχεδια τους.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

WWalker:
«Η περίσταση, όχι η κατάσταση.»

Ε και? Το «ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ» είναι η ουσία, και όχι….η περίσταση!


Κανενας δεν επιβάλλει σε κανέναν ιερέα να διαβάσει την Αποκάλυψη. Μόνος του το κάνει, γιατί έτσι νιώθει πως πρέπει να κάνει σαν ιερέας.

quote:

Εξηγώ τι λέω, και μιλώ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Τα όσα λέγονται μετά, είναι ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ, και όχι «βασική ανάγνωση». Το κατανοείς?

Εάν την είχανε σε υπόληψη, τότε θα φρόντιζαν να την ενσωματώσουνε στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ και όχι…..στα γούστα της όποιας «περίστασης»!


Η ζωή του χριστιανού δεν είναι μόνο η επίσημη λειτουργία. Για την ακρίβεια, μόνο ένα μικρό τμήμα της ζωής του Χριστιανού είναι η λειτουργία. Μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε Καινή Διαθήκη, και θα δεις την Αποκάλυψη στο τελευταίο κεφάλαιο, στην θέση στην οποία θα πρέπει να βρίσκεται.

quote:

Εάν θέλεις, μπορούμε να δούμε την Αποκάλυψη ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ. Κάτι που έχω προσωπικά κάνει με μεγάλη υπομονή. Η αξία του περιεχομένου είναι αμελητέα, και σε πολλές περιπτώσεις ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ.

Έχω εξηγήσει το πώς προέκυψαν αυτές οι διάφορες «Αποκαλύψεις», ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ, καθώς και τους πελατειακούς λόγους που επέβαλλαν την εφεύρεση τους.


Μιας και δεν είσαι πνευματικός ιερέας, ή θεολόγος, αλλά ούτε καν ιερομόναχος, δεν με ενδιαφέρουν ποιες είναι οι απόψεις σου πάνω στην Αποκάλυψη. Μπορώ να θεωρήσω ως αξιόπιστα τα λεγόμενά σου πάνω σε θέματα οικονομίας, στατιστικής, πολιτικής ίσως, και σε πολλά ακόμη θέματα στα οποία μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι έχεις τις ικανότητες που η κοινωνία σε θέλει να έχεις, αλλά σε καμμία περίπτωση σε θέματα θεολογίας. Γνωρίζω πολύ καλό θεολόγο για τέτοια θέματα, και τον συμβουλεύομαι συχνά, οπότε θα αναγκαστώ να απορρίψω την πρότασή σου όπως θα έκανε κάθε άνθρωπος που αντιλαμβάνεται τι άνθρωπος προσπαθεί να του μιλήσει για θέματα θεολογίας και ποιοι είναι οι σκοποί του.

quote:

WWalker:
«Ή νομίζεις πως μπορείς να μειώσεις το βιβλίο αυτό με τα γνωστά schwabίσματα;»

Να το «μειώσω»?? Φίλτατε, αυτό δεν χρειάζεται εγώ να το κάνω: ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!


Οι κρίσεις σου για τα επίσημα βιβλία της Ορθοδοξίας δεν με ενδιαφέρουν. Για την ακρίβεια, δεν με ενδιαφέρουν γενικότερα οι κρίσεις σου, καθώς έχεις φροντίσει ώστε να χάσω κάθε εμπιστοσύνη που παλαιότερα ίσως και να είχα στα λεγόμενά σου.

quote:

Γιατί φίλτατε? Τι έχεις να φοβηθείς? Δεν θέλεις να λάμψει η αλήθεια σου?

Εφόσον πρεσβεύεις αλήθεια, τι φοβάσαι?

Η όχι??


Όχι δεν θέλω να λάμψει η αλήθεια μου μέσα από εμένα. Η Εκκλησία έχει ορίσει άλλους ως αρμόδιους για να το κάνουν αυτό, οπότε και αυτοί φέρουν την ευθύνη.

Εγώ πρεσβεύω μόνο αυτό στο οποίο με εμπιστεύτηκαν να πρεσβεύω, και εφόσον αυτό αποφάσισα να πρεσβεύω, αυτό κάνω. Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο και θα αποφύγεις πολλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 17:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απλά προτρέπω, όσους θέλουν, να διαβάσουν το αριστουργηματικό "Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο. Μεταξύ πολλών άλλων θα δουν και πως το ""αποκαλυπτικό"" () βιβλίο του Ιωάννη μπορεί να προσαρμοστεί στους φόβους και τα κακά της ΚΑΘΕ εποχής.
Όσο για τους παπάδες που κάνουν κύρηγμα με βάση την αποκάλυψη, θα πρέπει να είναι απόγονοι αυτών που ούρλιαζαν να μην φάνε πατάτες οι Έλληνες γιατί θα γίνουν ... προτεστάντες!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 18:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ απλά προτρέπω, όσους θέλουν, να διαβάσουν το αριστουργηματικό "Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο. Μεταξύ πολλών άλλων θα δουν και πως το ""αποκαλυπτικό"" () βιβλίο του Ιωάννη μπορεί να προσαρμοστεί στους φόβους και τα κακά της ΚΑΘΕ εποχής.

Πολύ ωραίο βιβλίο!

quote:
Όσο για τους παπάδες που κάνουν κύρηγμα με βάση την αποκάλυψη, θα πρέπει να είναι απόγονοι αυτών που ούρλιαζαν να μην φάνε πατάτες οι Έλληνες γιατί θα γίνουν ... προτεστάντες!!!

Βρέ λές???
Όλα είναι πιθανά!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία:

Τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω με το θέμα?


...μήπως καμία...


Δεν μιλάμε για την Αποκάλυψη ως βιβλίο-ανάγνωσμα, αλλά ως κατάσταση... Δεν μας ενδιαφέρει ο Αντίχριστός και ο Χριστός μέσα από το πρίσμα κάποιου δόγματος, αλλά μόνο από τη φιλοσοφική ματιά...

Η συζήτηση δεν προχωρά όταν ξεφεύγουμε από αυτή...


συντονιστείτε...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί θα πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να υπάρχει Αντίχριστος?
Το καλό και το κακό συχνά είναι έννοιες παντελώς υποκειμενικές. Ετσι λοιπόν μεσα στη γενική έννοια του Κακού δημιουργησε η φαντασία το Αντίχριστο.
Η πραγματιστική λογική αντικρούει τέτοιες υποθετικές παρουσίες που απλώς χρησιμοποίουνται για να φοβίζουν τη νοσηρή φαντασία μερικών από εμάς. Το κάλό και το κακό ενυπάρχει μέσα στο καθένα μας. Είναι υποχρεώτικό δηλαδή να μορφοποιούμε το ότι κακό και διεστραμένο για να δίνουμε συχωροχάρτι σε πράξεις και ενέργειες ανθρώπινες? Ελεος πλέον! Δεν χρειαζόμαστε άλλους μπαμπούλες στη ζωή μας. Αρκετά υποφέρουμε από την απτή πραγματικότητα του άγχους και της κακοήθειας που είναι δημιουργήματα μόνο δικά μας. Ο άνθρωπος βρέθηκε όταν δημιουργήθηκε, σε έναν παράδεισο και μόνο μα μόνο αυτός τον κάνει καθημερινά κόλαση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 20:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Μαντις εχω διαβασει την Αποκάλυψη τουλαχιστον 10 φορες!!!!
η αναφορα στις φρικιαστικες αυτες τιμωρίες οι οποιες εχουν κατα τον συγγραφεα παιδαγωγικο χαρακτηρα!!!δεν αλλοιωνει το βασικό και διαχρονικο μηνυμα της που ειναι η οριστική νικη του καλου πανω στο κακό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Παρμενιδης
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 20:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Παρμενιδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης φιλτατη μαντις απο που εξαγεις το συμπερασμα οτι αν το διαβασει ενας χριστιανος θα δει οτι δεν ειναι μεσα στους εκλεκτούς.ειναι νομιζω το συμπερασμα σου παραλογο!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η αναφορα στις φρικιαστικες αυτες τιμωρίες οι οποιες εχουν κατα τον συγγραφεα παιδαγωγικο χαρακτηρα!!!δεν αλλοιωνει το βασικό και διαχρονικο μηνυμα της που ειναι η οριστική νικη του καλου πανω στο κακό.

Απλές ερωτήσεις προς διεξαγωγή συμπεράσματος:

Ένας στοργικός πατέρας θα τρομοκρατούσε το παιδί του?

Ένας στοργικός πατέρας θα τιμωρούσε το παιδί του (όποια κι αν ήταν η πίστη του)?

Ένας στοργικός πατέρας θα ομολογουσε ότι όσο κι αν πιστεύεις, αν η καταγωγή σου είναι διαφορετική από αυτή που "πρέπει" δεν πρόκειται να συγχωρεθείς (ακόμη κι αν δεν έχεις διαπράξει καμία αμαρτία, πράγμα αδύνατο)?


Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Αποκάλυψη και κάθε άλλο κείμενο τέτοιου περιεχομένου έχει παιδαγωγικό χαρακτήρα... αυτή είναι η άποψη μου...


Τώρα σχετικά με τη μάχη Καλού-Κακού... χμμμ... κάτι μου λέει ότι δεν υπάρχει τελική νίκη ότι κι αν γράφουν (θεόπνευστο ή μη)... ο κόσμος φτιάχτηκε για να περιέχει και τις δύο δυνάμεις στην αρχική αγνή, μη ανθρωποκεντρική (αν μπορεί να ειπωθεί αυτό) μορφή τους... αν εκλήψει η μια από τις δύο δεν θα υπάρχει ισορροπία και τότε η καταστροφή θα είναι ολοκληρωτική...

Βέβαια, δεν πρόκειται να αλλάξουν οι ισορροπίες του σύμπαντος... δεν θα υπάρξει ποτέ απόλυτη νίκη στον πόλεμο ανάμεσα στο Καλό και στο Κακό, παρά μικρές νίκες στις διάφορες μάχες και μάλιστα μοιρασμένες...

Το Καλό και το Κακό στροβιλίζονται σαν χορευτές πάνω στην πίστα και όλοι εμείς δεν είμαστε παρά θεατές του χορού τους...

quote:

Επισης φιλτατη μαντις απο που εξαγεις το συμπερασμα οτι αν το διαβασει ενας χριστιανος θα δει οτι δεν ειναι μεσα στους εκλεκτούς.ειναι νομιζω το συμπερασμα σου παραλογο!!!!!


Λέει ο φίλος μας ο Tyaneas:

quote:

Συμφωνα λοιπον με αυτη στο τελος θα σωθουνε μοναχα 14.000 η 144.000(δεν θυμαμαι καλα τον αριθμο)εκλεκτοι απο τις φυλες των Εβραιων.

Δεν τα "λέει" βέβαια αυτός, αλλά η Αποκάλυψη του Ιωάννη...

και ρωτάω:

Που διάβασες ότι θα σωθούν Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι ή Εθνικοί ή Ινδουϊστες ή Τοαϊστες ή οτιδήποτε άλλο?

Μιλάει ξεκάθαρα για Εβραίους και για να είσαι Εβραίος και να μπορείς να παρακολουθήσεις τη Συναγωγή, πρέπει να κατάγεσαι από μάνα Εβραία... ακόμα κι αν προσυλητηστείς δεν έχεις τα δικαιωμάτα που σου δίνει η καταγωγή μέσω αίματος (δηλαδή η καταγωγή της μάνας)...

Αν βασιστείς δε στο ενδεχόμενο ότι μπορεί να σωθούν οι ενάρετοι από όλα τα δόγματα... και πάλι υπάρχει πρόβλημα...

Θα πρέπει να μην έχεις αμαρτήσει ποτέ... ακόμη κι αν δεν έχεις αμαρτήσει, με τη σκέψη (και μόνο) ότι είσαι ενάρετος, διαπράττεις αμαρτία...

...μεγάλο μπέρδεμα ε?... σαν να προσπαθείς να συναρμολογήσεις μια συσκευή και οι οδηγίες να είναι στα... εβραϊκά...

(όλα τα παραπάνω, παρακαλώ να μην θεωρηθούν ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ επίθεση κατά των Εβραίων... είναι απλά συμπεράσματα με ολίγη από χιούμορ...)


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis, εγώ έχω την εξής απορία...
Γιατί να αναφέρεται μόνο σε 144.000 Εβραίους?
Δεν αντιλέγω οτι απευθύνεται σε αυτούς.
Αλλά γιατί δίνει προτεραιότητα σε εκείνους?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---angelgirl---
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ---angelgirl---  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με προφητείες και τα όσα λέγονται, ο αντίχρηστος θα έχει την όψη του Χριστού και θα δράσει για 6χρόνια. Τα πρώτα χρόνια πολλοί θα παρασυρθούν και θα τον πιστέψουν ως τον Ιησού, έπειτα όμως θα αποκαλυφθεί. Τα τρία πρώτα χρόνια θα δράσει με καλές πράξεις, στη συνέχεια θα πολεμήσει τους ανθρώπους. Δε θα έχει μορφή αγγέλου, ή τέρατος ή διαβόλου και οτιδήποτε φοβίζει τους ανθρώπους, θα έχει την γαλήνια μορφή του Ιησού Χριστού. Αυτά 'εχω ακούσει σε ότι αφορά το θέμα αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κανενας δεν επιβάλλει σε κανέναν ιερέα να διαβάσει την Αποκάλυψη. Μόνος του το κάνει, γιατί έτσι νιώθει πως πρέπει να κάνει σαν ιερέας.»

Μόνος του το κάνει, ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. Εάν την είχε σε εκτίμηση η εκκλησία, τότε δεν θα άφηνε το θέμα ΕΡΜΑΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΠΑΠΑ.

WWalker:
«Μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε Καινή Διαθήκη, και θα δεις την Αποκάλυψη στο τελευταίο κεφάλαιο, στην θέση στην οποία θα πρέπει να βρίσκεται.»

Αυτό το «πρέπει», ας το άφηνες καλύτερα φίλτατε. Παλαιότερα, και πριν επέμβουνε διάφοροι Σϋνοδοι, η Αποκάλυψη δεν περιέχονταν στον κανόνα. Τότε, ποια ήταν η θέση που έπρεπε να βρίσκεται?

Μήπως στα….αζήτητα??

WWalker:
«Μιας και δεν είσαι πνευματικός ιερέας, ή θεολόγος, αλλά ούτε καν ιερομόναχος, δεν με ενδιαφέρουν ποιες είναι οι απόψεις σου πάνω στην Αποκάλυψη.»

Λυπάμαι που δεν είμαι σε θέση (πλέον..) να σου προσφέρω μια παπαγαλία της ιερατικής κάστας, αλλά εάν θέλεις ανοιχτή συζήτηση, δίχως χριστιανικές παρωπίδες, τότε εδώ θα είμαι.

WWalker:
«Γνωρίζω πολύ καλό θεολόγο για τέτοια θέματα, και τον συμβουλεύομαι συχνά, οπότε θα αναγκαστώ να απορρίψω την πρότασή σου…»

Πολύ…παράξενες απόψεις έχεις τελικά φίλτατε για τον διάλογο!!

Σε κάθε περίπτωση, εδώ ομιλεί και γράφει όποιος έχει επιχειρήματα ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ. Έχω έως τώρα συνομιλήσει τόσο με θεολόγους όσο και με ιερείς, και σε πληροφορώ ότι τα πάω άριστα, τόσο με τους μεν όσο και με τους δε.

Έχω μάθει να προετοιμάζομαι καλά αγαπητέ μου πριν μπλεχτώ με κάτι, και το ίδιο φροντίζω να εφαρμόζω και εδώ. ΝΑΙ ΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ.

WWalker:
«Οι κρίσεις σου για τα επίσημα βιβλία της Ορθοδοξίας δεν με ενδιαφέρουν.»

Κλασική απάντηση πιστού……..
(με το συμπάθιο φυσικά)

WWalker:
«Για την ακρίβεια, δεν με ενδιαφέρουν γενικότερα οι κρίσεις σου, καθώς έχεις φροντίσει ώστε να χάσω κάθε εμπιστοσύνη που παλαιότερα ίσως και να είχα στα λεγόμενά σου.»

Σου είπα, λυπάμαι, αλλά δεν επιδιώκω συμπάθειες και συμμαχίες, αλλά την ανάδειξη της στυγνής εκμετάλλευσης των όποιων θεουργών και θεοκάπηλων, την ανάδειξη της παραπληροφόρησης μέσω μύθων ως «ιστορικής αλήθειας», και γενικότερα το ξεσκέπασμα της επινόησης των διαφόρων φαντασιακών «Θεών» και «θεανθρώπων».

Εάν μέσα από αυτή την διαδρομή, και εφόσον δεν υπάρχουνε άλλα στοιχεία, έχασες την όποια εμπιστοσύνη μπορεί να είχες, τότε δεν έχω απλά τίποτα να πω ή να κάνω.

Θρησκεία μου η αλήθεια αγαπητέ. Η αλήθεια δίχως προστάτες και δόγματα, δίχως επιβαλλόμενη ανοησία και τσουλήθρες σωτηρίας.

WWalker:
«Εγώ πρεσβεύω μόνο αυτό στο οποίο με εμπιστεύτηκαν να πρεσβεύω, και εφόσον αυτό αποφάσισα να πρεσβεύω, αυτό κάνω.»

Σου εμπιστεύτηκαν? Δηλαδή? Πότε αίρεται για παράδειγμα η εμπιστοσύνη που σου παρέχουνε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angelgirl, δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν προφητείες για το κάθε τι σε κάθε θρησκεία.
Όλες λίγο-πολύ έχουν προφητείες.
Σχετικά με την Χριστιανική προφητεία περί Αντίχριστου, πιστεύω πως ο "Χριστός" κι ο "Αντίχριστος" δεν είναι τίποτα άλλο παρά η προσωποποίηση του καλού και του κακού εαυτού μας.
Όλοι έχουμε καλά και κακά στοιχεία και πρέπει να τα αποδεχόμαστε.
Το πιο σημαντικό δέ, να τα έχουμε ισορροπημένα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Για την ακρίβεια, δεν με ενδιαφέρουν γενικότερα οι κρίσεις σου, καθώς έχεις φροντίσει ώστε να χάσω κάθε εμπιστοσύνη που παλαιότερα ίσως και να είχα στα λεγόμενά σου.»

Σου είπα, λυπάμαι, αλλά δεν επιδιώκω συμπάθειες και συμμαχίες, αλλά την ανάδειξη της στυγνής εκμετάλλευσης των όποιων θεουργών και θεοκάπηλων, την ανάδειξη της παραπληροφόρησης μέσω μύθων ως «ιστορικής αλήθειας», και γενικότερα το ξεσκέπασμα της επινόησης των διαφόρων φαντασιακών «Θεών» και «θεανθρώπων».

Εάν μέσα από αυτή την διαδρομή, και εφόσον δεν υπάρχουνε άλλα στοιχεία, έχασες την όποια εμπιστοσύνη μπορεί να είχες, τότε δεν έχω απλά τίποτα να πω ή να κάνω.

Θρησκεία μου η αλήθεια αγαπητέ. Η αλήθεια δίχως προστάτες και δόγματα, δίχως επιβαλλόμενη ανοησία και τσουλήθρες σωτηρίας.


Εσύ και ο Τρότσκι. Εγώ είμαι του Λαφαργκιγκού κλάδου, δυστυχώς, οπότε μάλλον για αυτό τον λόγο θα διαφωνούμε πάνω στο τι είναι σωτηρία και τι όχι.

quote:
WWalker:
«Κανενας δεν επιβάλλει σε κανέναν ιερέα να διαβάσει την Αποκάλυψη. Μόνος του το κάνει, γιατί έτσι νιώθει πως πρέπει να κάνει σαν ιερέας.»

Μόνος του το κάνει, ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. Εάν την είχε σε εκτίμηση η εκκλησία, τότε δεν θα άφηνε το θέμα ΕΡΜΑΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΠΑΠΑ.

WWalker:
«Μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε Καινή Διαθήκη, και θα δεις την Αποκάλυψη στο τελευταίο κεφάλαιο, στην θέση στην οποία θα πρέπει να βρίσκεται.»

Αυτό το «πρέπει», ας το άφηνες καλύτερα φίλτατε. Παλαιότερα, και πριν επέμβουνε διάφοροι Σϋνοδοι, η Αποκάλυψη δεν περιέχονταν στον κανόνα. Τότε, ποια ήταν η θέση που έπρεπε να βρίσκεται?

Μήπως στα….αζήτητα??

WWalker:
«Μιας και δεν είσαι πνευματικός ιερέας, ή θεολόγος, αλλά ούτε καν ιερομόναχος, δεν με ενδιαφέρουν ποιες είναι οι απόψεις σου πάνω στην Αποκάλυψη.»

Λυπάμαι που δεν είμαι σε θέση (πλέον..) να σου προσφέρω μια παπαγαλία της ιερατικής κάστας, αλλά εάν θέλεις ανοιχτή συζήτηση, δίχως χριστιανικές παρωπίδες, τότε εδώ θα είμαι.

WWalker:
«Γνωρίζω πολύ καλό θεολόγο για τέτοια θέματα, και τον συμβουλεύομαι συχνά, οπότε θα αναγκαστώ να απορρίψω την πρότασή σου…»

Πολύ…παράξενες απόψεις έχεις τελικά φίλτατε για τον διάλογο!!

Σε κάθε περίπτωση, εδώ ομιλεί και γράφει όποιος έχει επιχειρήματα ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ. Έχω έως τώρα συνομιλήσει τόσο με θεολόγους όσο και με ιερείς, και σε πληροφορώ ότι τα πάω άριστα, τόσο με τους μεν όσο και με τους δε.

Έχω μάθει να προετοιμάζομαι καλά αγαπητέ μου πριν μπλεχτώ με κάτι, και το ίδιο φροντίζω να εφαρμόζω και εδώ. ΝΑΙ ΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ.

WWalker:
«Οι κρίσεις σου για τα επίσημα βιβλία της Ορθοδοξίας δεν με ενδιαφέρουν.»

Κλασική απάντηση πιστού……..
(με το συμπάθιο φυσικά)

WWalker:
«Εγώ πρεσβεύω μόνο αυτό στο οποίο με εμπιστεύτηκαν να πρεσβεύω, και εφόσον αυτό αποφάσισα να πρεσβεύω, αυτό κάνω.»

Σου εμπιστεύτηκαν? Δηλαδή? Πότε αίρεται για παράδειγμα η εμπιστοσύνη που σου παρέχουνε?


Όπως σου έχω ξαναπεί, οι απόψεις σου δεν με ενδιαφέρουν. Γι'αυτό τον λόγο και δεν επιθυμώ να ασχοληθώ άλλο με αυτές. Καλύ συνέχεια στις παλινδρομήσεις σου μέσα από τον μοναχικό δρόμο των ενδορφινών και καλή συνέχεια στις συζητήσεις σου.

Edited by - WWalker on 20/08/2005 13:58:11

Edited by - WWalker on 20/08/2005 14:00:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 19:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επιστρέψω τη συζήτηση λίγο πιο πριν :


Μετά από μία μικρή έρευνα περί της έννοιας Χριστού – Χρηστού παραθέτω τα ακόλουθα σχόλια στοιχεία :

Οι Φουρακικοί σίγουρα θα έχουν εντυπώσει τη διάφορα βρωτού, μέρωπα, αγαθού που εντοπίζεται στο μυητικό στάδιο της ψυχής. Γιατί το λέω αυτό? Γιατί όντως ετυμολογικά φίλε Schwabe είναι Χρηστός: ο αγαθός. Να πως όμως χρησιμοποιείται το συνώνυμο της λέξης από κάποιους : Ως όρος που καταδεικνύει το μυητικό επίπεδο.

Τώρα το Χρηστός είναι η αρχαία γνωστική μορφή του Χριστού. Χρησιμοποιούνταν στον 5ο πΧ αιώνα από τον Αισχύλο τον Ηρόδοτο και άλλους. Τα «μαντεύματα πυθόχρηστα» ή χρησμοί δοσμένοι από το Πύθιο θεό μέσω μίας πυθωνίδας, μνημονεύονται από τον Αισχύλο (Χοηφόροι 901). Το «χρηστήριο» δεν είναι μόνο «η έδρα ενός μαντείου» αλλά και μία προσφορά για το χρησμό. Χρήστης είναι κάποιος που εξηγεί χρησμούς, «ένας προφήτης και μάντης» και Χρηστήριος είναι αυτός που υπηρετεί ένα μαντείο ή ένα θεό. Ο Ιουστίνος ο Μάρτυρας, ένας από τους συγγραφείς των πρώτων Χριστιανών αποκαλεί τους ομόθρησκους Χρηστιανούς. «Μόνο εξαιτίας της άγνοιας οι άνθρωποι αυτοαποκαλούνται Χριστιανοί αντί Χρηστιανοί. Λέει ο Λακτάντιος (Βιβλίο Δ’ κεφ VII).

Οι όροι Χριστός και Χριστιανοί που γράφονταν αρχικώς όροι Χρηστός και Χρηστιανοί, πάρθηκαν από το ιερατικό λεξιλόγιο των παγανιστών του Ναού.

Χρηστός σήμαινε σε εκείνο το λεξιλόγιο ένας μαθητής σε δοκιμασία, ένας υποψήφιος για τη θέση του ιεροφάντη. Όταν έφτανε σε αυτή μέσω μύησης μακροχρόνιων δοκιμασιών και οδύνης και «χριζόταν» (δηλαδή τριβόταν με λάδι, όπως οι μυημένοι – ακόμη και τα είδωλα των θεών- σα τελευταίο βήμα του τελετουργικού τυπικού) το όνομα του άλλαζε σε Χριστός, «εξαγνισμένος», στη εσωτερική ή μυστηριακή γλώσσα.

Στο μυστικό συμβολισμό Χρίστης ή Χριστός σήμαινε ότι η Οδός (η ατραπός) είχε ήδη διανυθεί και ο στόχος είχε επιτευχθεί. Στο τέλος της Οδού στέκει ο Χρήστης, ο εξαγνισθείς και όταν η ένωση επιτευχθεί ο Χρηστός « ο άνθρωπος των θλίψεων» γίνεται ο ίδιος Χριστός.

Ο Παύλος έλεγε «Ωδίνω άχρι ου μορφωθεί Χριστός εν υμίν(Γαλ.Δ’19) που σημαίνει «μέχρι να έχετε το Χριστό μέσα σας.

Θα παρατηρήσει κανείς ότι εγώ στις ως τώρα δημοσιεύσεις μου έχω αντικαταστήσει το χρηστός ως δίνεται εννοιολογικά ακριβώς παραπάνω με το αντίχριστος. Και αυτό γιατί απλούστατα θεωρώ ότι όταν προσπαθείς να δράσεις σα Χριστός ενώ ακόμη δεν είσαι, όταν προσπαθείς να αλλάξεις τη συχνότητα σου και να τη ταυτίσεις με το φάσμα του ειδώλου σου ( του Χριστού στη συγκεκριμένη περίπτωση), συνεχίζεις να εκπέμπεις σε συχνότητα διαφορετική και άρα να δρας σαν αντίχριστος.

Στο τέλος βέβαια υπό την αυτή οπτική ο αντίχριστος βρίσκει μπροστά το -είδωλο, σωσία- του και ενώνεται με αυτό.

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bleumoon
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 10:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bleumoon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου θα έρθει σαν ένας γοητευτικότατος κυβερνήτης. Θα τον αποκαλέσουν γνήσιο απόγονο του Χριστρού ( εκεί στηρίζεται ο κωδικας Ντα Βιτσι ). Στα πρώτα χρόνια θα κάνει του κόσμου τα καλά: Θα κατεβάσει την τιμη πετρελαίου κ.α. Θα τον λατρέψουν σαν θεό σωτήρα και όσοι θα λένε ότι είναι ο Αντίχριστος θα τον περνάνε για τρελό. Και μόλις αποχτήσει οπαδούς...Ποιός Θεός μας σώζει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω εχω την εξης απορια.
Υπαρχει Χριστιανος σε αυτο το πλανητη σε οποια αιρεση και να ανηκει που να μην εχει ακουσει η διαβασει οτι ο Αντιχριστος θα ερθει για 7 χροννια και τα πρωτα 3,5 θα κανει το καλο και μετα θα του βγει ο κακος του ευατος και θα κυνηγαει το κοσμο?

Υπαρχει κανεις που να μην εχει ακουσει η διαβασει οτι αυτος θα ειναι ενας παγκοσμιος ηγετης?

Και πειτε μου εσεις τωρα ποιος θα ειναι αυτος που θα τον ακολουθησει αφου ηδη το σχεδιο του εχει βγει στη φορα.

Ακομα και εγω που τα κοροιδευω αν ερθει ενας τυποτς ο οποιος θα εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και κινηθει ετσι και εγω δεν θα τον ακολουθησω και απλα θα αναιρεσω αυτα που πιστευα μεχρι τοτε.

Για μενα περα απο τις αποψεςις μου θεωρω γελοιο το να εχει στηθει ενα τετοιο σκηνικο απο τον θεο του καλου και απο τον θεο του κακου(Ιησους και Σατανας για τους Χριστιανους) και να το εχουνε κανει και γνωστο σε ολο τον κοσμο.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy