ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 01:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Καλά. Άμα συνεννοηθούμε ποτέ, εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη.»

Ποτέ μην λες ποτέ. Άλλο να χάνεις μάχες και άλλο τον πόλεμο……

WWalker:
«Τι να σου πω τώρα. Γιατί στην Κίνα ας πούμε που δεν έχουνε τον Θεό τους 1,2 δις άνθρωποι, αυτοί είναι χορτάτοι ένα πράγμα;»

Εκεί, υπάρχει άλλος «ρυθμιστής». Μιλούμε για ελεύθερες καταστάσεις.

WWalker:
«Στοιχεία παρακαλώ. Αποδείξεις. Να μην λέει ο καθένας ότι του κάτσει εδώ μέσα.»

Μιλάς…….ΕΣΥ για στοιχεία????? Δεν θα είμαστε καλά…….

WWalker:
«Για μαζέψου λίγο λέω γω.»

Δεν αποτελεί ύβρη φίλτατε.

WWalker:
«Ωχ ωχ ωχ ωχ!!!! Ξύπνησε πάλι η Παπαρήγα μέσα του!!! Λίγο πριν αρχίσεις με τα προτεκτορά και τα περί ιμπεριαλισμου/καπιταλισμού πες μου να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!»

Σε ενοχλεί ε? Λυπάμαι λοιπόν που δεν σου κάνω τη χάρη φίλτατε, αλλά καιρός είναι να μάθεις λίγο καλύτερα τα θέματα που (εσφαλμένα) εμπλέκεσαι.

WWalker:
«Κάτσε να σου κάνω και κανα δώρο από αυτά που σου αρέσουν:»

Βρήκες άνθρωπο τρομάρα σου!!!!!

WWalker:
«Σημ: Για τον Αινστάιν μόλις πριν μια ώρα παρέθεσα μια σελίδα, στο θέμα "Υπάρχει Θεός άραγε", οπότε άστοχο το σχόλιο σου.»

Τα έχουμε ξαναπεί, και έχεις ήδη εδώ και καιρό παραδεχθεί ότι η προσπάθεια σου και τότε ήταν άστοχη. Μην με αναγκάζεις να ψάχνω τις δηλώσεις σου, αλλά ούτε και σχετικές πηγές ξανά και ξανά.

WWalker:
«Μπα, μούφες είναι. Όσο υπάρχουν ο Νεύτωνας και ο Κέλβιν στην μέση, τα α*****α μας θα μας κλάνετε, όσο ΑΝΤΒΕΝΤΙΣΤΕΣ κι αν είστε!»

Η ασχετοσύνη σου, αγγίζει όρια του ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΥ. Λυπάμαι που το λέω, αλλά κάποιος θα πρέπει μάλλον να σου το υπενθυμίσει!

Και τούτο διότι, για να μαθαίνεις, οι Αντβεντιστές ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΙΛΙΑΣΤΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ, μια ακόμα ομάδα των θιασωτών της Πεντατεύχου, και άρα πολύ κοντύτερα σε σένα ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΕ ΜΕΝΑ!!!!

Πρόκειται για ομαδοποίηση χιλιαστικού τύπου η οποία κινείται στα όρια του προτεσταντισμού και εμφανίστηκε κατά το πρώτο ήμισι του 19ου αι. στις ΗΠΑ, στο πλαίσιο του ευρύτερου φονταμενταλιστικού, πιεστικού κινήματος της αμερικανικής Αφύπνισης [Αwakening]. Η ονομασία προέρχεται από τη λατινική λέξη advent που σημαίνει "έλευση" και έχει την ειδικότερη σημασία της "έλευσης του Χριστού".

Λίγη επιμέλεια παραπάνω, πριν εκτεθείς φίλτατε, δεν θα έβλαπτε.

WWalker:
«Πουν'τα τα σκούρα;»

Κοίτα, για να αντιληφθείς τα σκούρα, πρέπει πρώτα να γνωρίζεις το θέμα. Μάλλον αυτός θα είναι ο λόγος…….

WWalker:
«Το να απαντήσω σε κάποιον, προυποθέτει πως αυτός ο κάποιος που θα γίνει δέκτης των όσων έχω να πω, έχει τα διοδάκια (σε λυχνίες πάντα) στο μυαλό του σε κανονική και όχι σε ανάστροφη πόλωση.»

Κακομοίρη WWalker, εάν φαντάζεσαι ότι έχεις και εσύ «γνώσεις» για τα θέματα που μπερδεύεσαι, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ. Ο λόγος της επιμονής μου είναι για να αναδεικνύεται η ΡΗΧΟΤΗΤΑ των επιχειρημάτων που προβάλλονται από τους θιασώτες του προσωπικού Θεού, καθώς και η αδιέξοδη και επίπεδη ρητορική που αναμασάνε από τις διάφορες σελίδες των «Παπούληδων» και των «ομάδων της ορθοδοξίας».

Με λίγα λόγια, ακριβώς αυτό που διαρκώς κάνεις.

Συνέχισε λοιπόν φίλτατε, ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!

WWalker:
«Μετάλλαξη έπαθες εσύ κι όλο σου το σόι.»

Νευράκια, νευράκια τέκνον μου…….

WWalker:
«Όσον αφορά για τις προσευχές, κάνε λίγη υπομονή, και θα τις δεις και που πήγαν και που θα πάνε.»

Ναι, ναι, ποιο βιβλίο με «προφητείες» έχεις ρουφήξει είπες τελευταία? Του Λιακόπουλου?

WWalker:
«Να στο ανταποδώσω; Ή μήπως θα πάει προς αντβεντιστές μεριά το πράγμα;»

Ελπίζοντας να μάθεις, σου υπενθυμίζω ότι ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΣΤΕΣ. Δηλαδή, για μια ακόμα αίρεση του χριστιανισμού!

Ιδρυτής του αντβεντισμού θεωρείται ο βαπτιστής γεωργός William
Μiller (1782-1849), ο οποίος παρακινούμενος από μιαν αφυπνιστική
κίνηση της περιοχής της Μασσαχουσέττης άρχισε να μελετά με ιδιαίτερη
αφοσίωση τη Βίβλο και ειδικότερα τις προφητείες. Προς τα τέλη της
δεκαετίας του 1810 ανέπτυξε τις πρώτες απόψεις του για την επερχόμενη
έλευση του Χριστού, την οποία προσδιόρισε στις 21 Μαρτίου 1843.

Οι αρχικοί δισταγμοί του Μiller να διαδώσει την ανακάλυψή του κάμφθηκαν κάτω από την πίεση συγχωριανών του, με αποτέλεσμα το 1831 να αρχίσει να κηρύσσει τις προβλέψεις του σε διάφορες πόλεις των βορειοανατολικών ΗΠΑ. Το 1833, ύστερα από ενθάρρυνση τοπικών κληρικών, χειροτονήθηκε βαπτιστής πάστορας και η έκδοση του βιβλίου του, το 1835, συνετέλεσε στην εξάπλωση του κηρύγματός του σε πολλές περιοχές της χώρας.

Με άλλα λόγια, και μιας ΚΑΙ ΕΣΥ είσαι εραστής των «προφητειών», είσαι πολύ πιο κοντά στον Ανβεντισμό από ότι είχες ποτέ σου φανταστεί!!!

Καλά, τόση σύγχυση και ημιμάθεια βρε αδερφέ???

WWalker:
«Δεν μπορώ. Μόνο να βλέπω τι γράφεις μου σπάει τα νεύρα. ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ!!!! ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΑΛΣΑΜΩΜΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.»

Γιατί όχι??

Στον χριστιανισμό, εκτός από κόκαλα, μούμιες, χέρια, πόδια και κάθε είδους ματζούνι, και ένεκα…..νέας εποχής, ίσως δούμε και το…….ιερό τηλέφωνο του τάδε Αγίου!!!!!

Η να’ναι κανένα…..τηλέφωνο που άρχισε να…..μυροτηλεφωνεί????

Ε ρε γέλια………………
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Καλά. Άμα συνεννοηθούμε ποτέ, εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη.»

Ποτέ μην λες ποτέ. Άλλο να χάνεις μάχες και άλλο τον πόλεμο……


Ήταν ενά μικρό καράαβι ητάν ενάα μικρό καράβι, που ήταν αααταξίδευτό, που ήταν αααταξίδευτο, οε οε οε οε οε...

quote:
WWalker:
«Τι να σου πω τώρα. Γιατί στην Κίνα ας πούμε που δεν έχουνε τον Θεό τους 1,2 δις άνθρωποι, αυτοί είναι χορτάτοι ένα πράγμα;»

Εκεί, υπάρχει άλλος «ρυθμιστής». Μιλούμε για ελεύθερες καταστάσεις.


Da, tavarits!

quote:

WWalker:
«Στοιχεία παρακαλώ. Αποδείξεις. Να μην λέει ο καθένας ότι του κάτσει εδώ μέσα.»

Μιλάς…….ΕΣΥ για στοιχεία????? Δεν θα είμαστε καλά…….


Και γ*** τα στοιχεία μιλάμε παρέθεσες!

quote:

WWalker:
«Για μαζέψου λίγο λέω γω.»

Δεν αποτελεί ύβρη φίλτατε.


Κι υποφέρωωω υποφέρωω υποφέρωω υποφέρωωω πολύυυ...

quote:

WWalker:
«Ωχ ωχ ωχ ωχ!!!! Ξύπνησε πάλι η Παπαρήγα μέσα του!!! Λίγο πριν αρχίσεις με τα προτεκτορά και τα περί ιμπεριαλισμου/καπιταλισμού πες μου να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!»

Σε ενοχλεί ε? Λυπάμαι λοιπόν που δεν σου κάνω τη χάρη φίλτατε, αλλά καιρός είναι να μάθεις λίγο καλύτερα τα θέματα που (εσφαλμένα) εμπλέκεσαι.


Μα έχεις φύγει, έχεις φύγει, έχει φύγει η ζωή μου η μισηηηή...

quote:

WWalker:
«Κάτσε να σου κάνω και κανα δώρο από αυτά που σου αρέσουν:»

Βρήκες άνθρωπο τρομάρα σου!!!!!


Λοιπόν παιδάκια, σήμερα θα πούμε την ΑΒ. Για πάμε: "ΑΒΓΔΕΖ..."

quote:

WWalker:
«Σημ: Για τον Αινστάιν μόλις πριν μια ώρα παρέθεσα μια σελίδα, στο θέμα "Υπάρχει Θεός άραγε", οπότε άστοχο το σχόλιο σου.»

Τα έχουμε ξαναπεί, και έχεις ήδη εδώ και καιρό παραδεχθεί ότι η προσπάθεια σου και τότε ήταν άστοχη. Μην με αναγκάζεις να ψάχνω τις δηλώσεις σου, αλλά ούτε και σχετικές πηγές ξανά και ξανά.


Έλα τώρα... κάνε και συ καμμιά δουλειά ρε τεμπέλαρε! Δεν είναι δα τόσος κόπος να ρίξεις ένα ψαξιματάκι!

quote:

WWalker:
«Μπα, μούφες είναι. Όσο υπάρχουν ο Νεύτωνας και ο Κέλβιν στην μέση, τα α*****α μας θα μας κλάνετε, όσο ΑΝΤΒΕΝΤΙΣΤΕΣ κι αν είστε!»

Η ασχετοσύνη σου, αγγίζει όρια του ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΥ. Λυπάμαι που το λέω, αλλά κάποιος θα πρέπει μάλλον να σου το υπενθυμίσει!


ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΥ!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

quote:

Και τούτο διότι, για να μαθαίνεις, οι Αντβεντιστές ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΙΛΙΑΣΤΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ, μια ακόμα ομάδα των θιασωτών της Πεντατεύχου, και άρα πολύ κοντύτερα σε σένα ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΕ ΜΕΝΑ!!!!

Πρόκειται για ομαδοποίηση χιλιαστικού τύπου η οποία κινείται στα όρια του προτεσταντισμού και εμφανίστηκε κατά το πρώτο ήμισι του 19ου αι. στις ΗΠΑ, στο πλαίσιο του ευρύτερου φονταμενταλιστικού, πιεστικού κινήματος της αμερικανικής Αφύπνισης [Αwakening]. Η ονομασία προέρχεται από τη λατινική λέξη advent που σημαίνει "έλευση" και έχει την ειδικότερη σημασία της "έλευσης του Χριστού".

Λίγη επιμέλεια παραπάνω, πριν εκτεθείς φίλτατε, δεν θα έβλαπτε.


Ye know, me know. Do ye know me knows?

quote:

WWalker:
«Πουν'τα τα σκούρα;»

Κοίτα, για να αντιληφθείς τα σκούρα, πρέπει πρώτα να γνωρίζεις το θέμα. Μάλλον αυτός θα είναι ο λόγος…….


Τον Άγιο Νεκτάριο Σαλαμίνας???

quote:

WWalker:
«Το να απαντήσω σε κάποιον, προυποθέτει πως αυτός ο κάποιος που θα γίνει δέκτης των όσων έχω να πω, έχει τα διοδάκια (σε λυχνίες πάντα) στο μυαλό του σε κανονική και όχι σε ανάστροφη πόλωση.»

Κακομοίρη WWalker, εάν φαντάζεσαι ότι έχεις και εσύ «γνώσεις» για τα θέματα που μπερδεύεσαι, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ. Ο λόγος της επιμονής μου είναι για να αναδεικνύεται η ΡΗΧΟΤΗΤΑ των επιχειρημάτων που προβάλλονται από τους θιασώτες του προσωπικού Θεού, καθώς και η αδιέξοδη και επίπεδη ρητορική που αναμασάνε από τις διάφορες σελίδες των «Παπούληδων» και των «ομάδων της ορθοδοξίας».

Με λίγα λόγια, ακριβώς αυτό που διαρκώς κάνεις.

Συνέχισε λοιπόν φίλτατε, ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!



quote:

WWalker:
«Μετάλλαξη έπαθες εσύ κι όλο σου το σόι.»

Νευράκια, νευράκια τέκνον μου…….


Yup.

quote:

WWalker:
«Όσον αφορά για τις προσευχές, κάνε λίγη υπομονή, και θα τις δεις και που πήγαν και που θα πάνε.»

Ναι, ναι, ποιο βιβλίο με «προφητείες» έχεις ρουφήξει είπες τελευταία? Του Λιακόπουλου?


Όχι ρε, του Βελλόπουλου!

quote:

WWalker:
«Να στο ανταποδώσω; Ή μήπως θα πάει προς αντβεντιστές μεριά το πράγμα;»

Ελπίζοντας να μάθεις, σου υπενθυμίζω ότι ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΣΤΕΣ. Δηλαδή, για μια ακόμα αίρεση του χριστιανισμού!

Ιδρυτής του αντβεντισμού θεωρείται ο βαπτιστής γεωργός William
Μiller (1782-1849), ο οποίος παρακινούμενος από μιαν αφυπνιστική
κίνηση της περιοχής της Μασσαχουσέττης άρχισε να μελετά με ιδιαίτερη
αφοσίωση τη Βίβλο και ειδικότερα τις προφητείες. Προς τα τέλη της
δεκαετίας του 1810 ανέπτυξε τις πρώτες απόψεις του για την επερχόμενη
έλευση του Χριστού, την οποία προσδιόρισε στις 21 Μαρτίου 1843.

Οι αρχικοί δισταγμοί του Μiller να διαδώσει την ανακάλυψή του κάμφθηκαν κάτω από την πίεση συγχωριανών του, με αποτέλεσμα το 1831 να αρχίσει να κηρύσσει τις προβλέψεις του σε διάφορες πόλεις των βορειοανατολικών ΗΠΑ. Το 1833, ύστερα από ενθάρρυνση τοπικών κληρικών, χειροτονήθηκε βαπτιστής πάστορας και η έκδοση του βιβλίου του, το 1835, συνετέλεσε στην εξάπλωση του κηρύγματός του σε πολλές περιοχές της χώρας.

Με άλλα λόγια, και μιας ΚΑΙ ΕΣΥ είσαι εραστής των «προφητειών», είσαι πολύ πιο κοντά στον Ανβεντισμό από ότι είχες ποτέ σου φανταστεί!!!

Καλά, τόση σύγχυση και ημιμάθεια βρε αδερφέ???



quote:

WWalker:
«Δεν μπορώ. Μόνο να βλέπω τι γράφεις μου σπάει τα νεύρα. ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ!!!! ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΑΛΣΑΜΩΜΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.»

Γιατί όχι??

Στον χριστιανισμό, εκτός από κόκαλα, μούμιες, χέρια, πόδια και κάθε είδους ματζούνι, και ένεκα…..νέας εποχής, ίσως δούμε και το…….ιερό τηλέφωνο του τάδε Αγίου!!!!!

Η να’ναι κανένα…..τηλέφωνο που άρχισε να…..μυροτηλεφωνεί????

Ε ρε γέλια………………


ΕΞΕΛΙΞΙΣ (Mendel Rulez..)

-------------------------------------

Genesis: ...και μέσα από τα σκατά γεννήθηκα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"Εγώ πάντως, αν ζούσα παλαιότερα (μερικές δεκαετίες πιο πριν), θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;"

Ψηλός
"Έλα ντε;; Και να ήταν μόνο αυτός που ήταν γιατρός και άνθρωπος της Εκκλησίας;;"

Φυσικά και οι άνθρωποι δεν ήταν χαζοί. Τα βάλανε κάτω τα άτομα και το υπολογίσανε....

Δουλεύω τόσες 12 ώρες, δεν έχω ωράριο ο καθένας μου χτυπάει την πόρτα ότι ώρα του γουστάρει και παίρνω δίφραγκα έχει αρχίσει και ο ανταγωνισμός από παπάδες, μάγους, και σουρτα φέρτα και πέφτει η κίνηση. Άσε που αν πεθάνει κανένας με κυνηγάνε

Όμως οι παπάδες βγάζουν τα τριπλάσια μαζί με τα μαύρα από τα κεράκια, δουλεύουν 5 μέρες τον μήνα, δεν τους ενοχλεί κανένας, αν πεθάνει κάποιος όχι μόνο δεν τους κυνηγάνε (βλέπεις θέλημα Θεού) αλλά κάνουν και την αρπαχτεί τους από την κηδεία και βγάζουν και τα καλύτερα γκομενάκια (εφόσον είναι στρειτ) ή αγοράκια (εφόσον είναι γκει).

Μα χαζός είναι ο τύπος....ΠΑΠΑΣ και ΠΑΛΙ ΠΑΠΑΣ είπε...!!!!



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε GDS1, κι ο Παστέρ δηλαδή που δεν έγινε Παπάς, παρ'όλο που ήταν κάθε τρεις και λίγο στην Εκκλησία, δεν τα έβαλε κάτω να τα υπολογίσει να φανταστώ;

quote:
wwalker
"Εγώ πάντως, αν ζούσα παλαιότερα (μερικές δεκαετίες πιο πριν), θα πήγαινα στον Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας, τον ιατρό. Λες κι αυτός να ήταν χαζός που από Γιατρός έγινε Αρχιεπίσκοπος, έτσι;"

Ψηλός
"Έλα ντε;; Και να ήταν μόνο αυτός που ήταν γιατρός και άνθρωπος της Εκκλησίας;;"

Φυσικά και οι άνθρωποι δεν ήταν χαζοί. Τα βάλανε κάτω τα άτομα και το υπολογίσανε....

Δουλεύω τόσες 12 ώρες, δεν έχω ωράριο ο καθένας μου χτυπάει την πόρτα ότι ώρα του γουστάρει και παίρνω δίφραγκα έχει αρχίσει και ο ανταγωνισμός από παπάδες, μάγους, και σουρτα φέρτα και πέφτει η κίνηση. Άσε που αν πεθάνει κανένας με κυνηγάνε

Όμως οι παπάδες βγάζουν τα τριπλάσια μαζί με τα μαύρα από τα κεράκια, δουλεύουν 5 μέρες τον μήνα, δεν τους ενοχλεί κανένας, αν πεθάνει κάποιος όχι μόνο δεν τους κυνηγάνε (βλέπεις θέλημα Θεού) αλλά κάνουν και την αρπαχτεί τους από την κηδεία και βγάζουν και τα καλύτερα γκομενάκια (εφόσον είναι στρειτ) ή αγοράκια (εφόσον είναι γκει).

Μα χαζός είναι ο τύπος....ΠΑΠΑΣ και ΠΑΛΙ ΠΑΠΑΣ είπε...!!!!


Στην Σοβιετική το Πατριαρχείο και οι συν αυτώ Αρχιεπισκοπές δεν είχαν φράγκο. Την αρχική περιουσία της Εκκλησίας πρότειναν οι κομμουνιστές να την κάνει δώρο η Εκκλησία στον λαό για να υπομείνει τον πόλεμο, και αφού η Εκκλησία έδωσε ότι είχε, της κλέψανε και τους πολυελαίους και όλα τα χρυσα των Εκκλησιών.
Και φυσικά ο λαός δεν είδε την τύφλα του από τα λεφτά της Εκκλησίας. Κάπου χάθηκαν.

Ό Άγιος Λουκάς, Αρχιεπίσκοπος Συμφερουπόλεως και Κριμαίας, έζησε στα δύσκολα χρόνια της Σοβιετικής, οπότε και η Εκκλησία δεν είχε cash, ούτε καν Εκκλησίες για να εισπράττει.

Οπότε για τα λεφτά δεν έγινε Αρχιεπίσκοπος. Ψάξε καλύτερα για κάτι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 12:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε wwalker μίλησα γενικότερα παρά ειδικότερα.

Ως προς τον συγκεκριμένο άτομο (Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας)διάβασα μια πολύ ενδιαφέρουσα βιογραφία στο site

http://www.xfe.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=174

και νομίζω ότι γενικότερα το άτομο ήταν άπαιχτο.

Όμως, επι της ουσίας (και φυσικά εκτός θέματος), επειδεί το συγκεκριμένο άτομο είχε την συγκεκριμένη Θρησκευτική αντίληψη αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει και όλοι να πιστέψουμε στην ύπαρξη του Θεού όπως μας περιγράφει η Βίβλος και η συγκεκριμένη Θρησκεία.

ΟΥΔΕΙΣ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ γιατί ως επι το πλήστον ΣΑΠΙΛΑ. Αν οι ιερείς είχανε το ίδιο ήθος του συγκεκριμένου τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

και η αστεία παραπάνω ιστορία (προηγούμενη απάντηση) δεν κρύβει την αλήθεια περι επιλογών για καριέρα στην Εκκλησία


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 14/09/2005 13:06:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 13:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε wwalker μίλησα γενικότερα παρά ειδικότερα.

Ως προς τον συγκεκριμένο άτομο (Άγιο Λουκά, Αρχιεπίσκοπο Κριμαίας)διάβασα μια πολύ ενδιαφέρουσα βιογραφία στο site

http://www.xfe.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=174

και νομίζω ότι γενικότερα το άτομο ήταν άπαιχτο.


Μπράβο ρε GDS1, και το ψαχνα.

quote:
Όμως, επι της ουσίας (και φυσικά εκτός θέματος), επειδεί το συγκεκριμένο άτομο είχε την συγκεκριμένη Θρησκευτική αντίληψη αυτό δεν πάει να πει ότι πρέπει και όλοι να πιστέψουμε στην ύπαρξη του Θεού όπως μας περιγράφει η Βίβλος και η συγκεκριμένη Θρησκεία.

Καλά αυτό εννοείται.
Όχι όμως να ακούω από διάφορους εδώ μέσα περί "ανωμαλιών" και περιορισμένης νοημοσύνης για τους ανθρώπους που ακολουθούν μια θρησκεία.


quote:
και νομίζω ότι γενικότερα το άτομο ήταν άπαιχτο.

Ρώσους Αγίους σαν και αυτόν θα βρεις αρκετούς τον τελευταίο αιώνα, κυρίως λόγω των διωγμών.
Για παράδειγμα, για τύρα κι αυτόν και πες μου την γνώμη σου:

http://www.fatheralexander.org/booklets/english/seraphim_vyritzkij_e.htm

(Μην τρομάξεις από την εμφάνισή του...)

Edited by - WWalker on 14/09/2005 13:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 01:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ήταν ενά μικρό καράαβι ητάν ενάα μικρό καράβι, που ήταν αααταξίδευτό, που ήταν αααταξίδευτο, οε οε οε οε οε...»

Τελικά άργησες, αλλά μετά από πολύ πίεση…..έδειξες το ταλέντο σου ρε μεγάλε!!!

WWalker:
«Και γ*** τα στοιχεία μιλάμε παρέθεσες!»

Ε τι να κάνουμε ρε άρχοντα, δεν έχουμε δα όλοι έναν……………….«εξωκόσμιο Θεό» ως «απόδειξη»!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε ρε γέλια……………..

WWalker:
«Κι υποφέρωωω υποφέρωω υποφέρωω υποφέρωωω πολύυυ...»

Και δεν αμφιβάλωωωωω,δεν αμφιβάλωωωωω καθόοοοοοολου…….

WWalker:
«Μα έχεις φύγει, έχεις φύγει, έχει φύγει η ζωή μου η μισηηηή...»

Μπα, αυτό δεν το πήγες καλά. Γιααααα ξανά προσπάθα!!!!

WWalker:
«ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΥ!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!»

Σηκώνει γέλιο ε? Εμ, γι’αυτό και είπα ότι μάλλον ταιριάζει στην περίπτωση…..

WWalker:
«Ye know, me know. Do ye know me knows?»

Άσε, άσε φίλτατε διότι την πάτησες και…ακούστηκε ως εδώ!!! Όταν ξεμπερδέψεις στο μυαλό σου τι εστί Χιλιασμός και πια τα παρακλάδια του, τότε ρίξε και λίγο λαδάκι στο ρημάδι για να σου βγαίνουνε –έστω και στο περίπου- οι ατάκες που πας να πετάξεις!

Άκου…..Αντβεντιστές!!!!!

WWalker:
«Όχι ρε, του Βελλόπουλου!»

Χαίρομαι που….τους γνωρίζεις και τους δυο!!!

Μπαγάσα, κανένας….προφητοερμηνευτής δεν σου ξεφεύγει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"(Μην τρομάξεις από την εμφάνισή του...)"

τι λες τώρα, ο τύπος δίνει μια νέα έννοια στο μπαμπούλας

wwalker
"Για παράδειγμα, για τύρα κι αυτόν και πες μου την γνώμη σου"

Λοιπόν δεν με εντυπωσίασε όσο ο προηγούμενος. Αλλά το ξανα λέω πιστεύω ότι η πίστη κάποιων (που πραγματικά πιστεύουν) θρησκευόμενων (ανεξαιρέτου θρησκείας) τους φτάνει σε άλλο επίπεδο εξέλιξης και ψυχικής και πνευματικής αγρύπνισης.

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πραγματικότητα της Θρησκείας (οποιασδήποτε και αν είναι). Δεν μπορεί κανείς να αποδείξει την αληθινότητα των λόγων μιας Θρησκείας.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 12:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Ήταν ενά μικρό καράαβι ητάν ενάα μικρό καράβι, που ήταν αααταξίδευτό, που ήταν αααταξίδευτο, οε οε οε οε οε...»

Τελικά άργησες, αλλά μετά από πολύ πίεση…..έδειξες το ταλέντο σου ρε μεγάλε!!!


Ποιο τραγουδάκι να πιάσουμε τώρα;

quote:

WWalker:
«Και γ*** τα στοιχεία μιλάμε παρέθεσες!»

Ε τι να κάνουμε ρε άρχοντα, δεν έχουμε δα όλοι έναν……………….«εξωκόσμιο Θεό» ως «απόδειξη»!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Α ναι, τώρα θυμήθηκα:
Αφιερωμένο στον Schwabe, που είναι αγωνιστής:

" Whatever happened to Leon Trotsky?
He got an ice pick
That made his ears burn"

quote:

WWalker:
«Κι υποφέρωωω υποφέρωω υποφέρωω υποφέρωωω πολύυυ...»

Και δεν αμφιβάλωωωωω,δεν αμφιβάλωωωωω καθόοοοοοολου…….


Αυτό δεν είναι Βανδή.

quote:

WWalker:
«Μα έχεις φύγει, έχεις φύγει, έχει φύγει η ζωή μου η μισηηηή...»

Μπα, αυτό δεν το πήγες καλά. Γιααααα ξανά προσπάθα!!!!


Έτσι δεν το λέει αυτή μωρέ, να δεις πως την λένε... η γυναίκα του Ντέμη του Βανδή...

quote:

WWalker:
«ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΥ!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!»

Σηκώνει γέλιο ε? Εμ, γι’αυτό και είπα ότι μάλλον ταιριάζει στην περίπτωση…..


Ναι βασικά έχει γέλιο μόνο στο άκουσμα η λέξη. Κάτι σε τρούφες μου θυμίζει και τάρτες.

quote:

WWalker:
«Ye know, me know. Do ye know me knows?»

Άσε, άσε φίλτατε διότι την πάτησες και…ακούστηκε ως εδώ!!! Όταν ξεμπερδέψεις στο μυαλό σου τι εστί Χιλιασμός και πια τα παρακλάδια του, τότε ρίξε και λίγο λαδάκι στο ρημάδι για να σου βγαίνουνε –έστω και στο περίπου- οι ατάκες που πας να πετάξεις!

Άκου…..Αντβεντιστές!!!!!


"Whatever happened to dear old Lenny?
The great Elmyra and Sancho Panza?
Whatever happened to the heroes?
Whatever happened to the heroes?"


quote:

WWalker:
«Όχι ρε, του Βελλόπουλου!»

Χαίρομαι που….τους γνωρίζεις και τους δυο!!!

Μπαγάσα, κανένας….προφητοερμηνευτής δεν σου ξεφεύγει!!!


"Whatever happened to all the heroes?
All the Shakespearoes?
They watched their Rome burn
Whatever happened to all the heroes?
Whatever happened to all the heroes?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ποιο τραγουδάκι να πιάσουμε τώρα;»

Αν κρίνω από αυτό που μόλις μας «χάρισες»…..ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ!!!!

WWalker:
«Α ναι, τώρα θυμήθηκα:
Αφιερωμένο στον Schwabe, που είναι αγωνιστής:»

Αγωνιστής?? Του ’21? Τουυυυυ 40???

WWalker:
«Αυτό δεν είναι Βανδή.»

Συγνώμη που σου χαλάμε το……ρεπερτόριο!!!!

WWalker:
«Ναι βασικά έχει γέλιο μόνο στο άκουσμα η λέξη. Κάτι σε τρούφες μου θυμίζει και τάρτες.»

Σαν και……….τις τάρτες που πετάς????

Βλέπω, στο θέμα των…Αντβεντιστών ΤΑ ΜΑΣΗΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΓΑΛΕ!!

Σου είπα φίλτατε…αοιδέ (!), όταν βιάζεσαι αυτά παθαίνεις….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Ποιο τραγουδάκι να πιάσουμε τώρα;»

Αν κρίνω από αυτό που μόλις μας «χάρισες»…..ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΑΚΙ!!!!


Ωραία ΠΑΜΕ! Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ...

quote:

WWalker:
«Α ναι, τώρα θυμήθηκα:
Αφιερωμένο στον Schwabe, που είναι αγωνιστής:»

Αγωνιστής?? Του ’21? Τουυυυυ 40???


Του '17 μαζί με συντρόφια!

quote:

WWalker:
«Αυτό δεν είναι Βανδή.»

Συγνώμη που σου χαλάμε το……ρεπερτόριο!!!!


Όλα κι όλα. Εδώ μόνο Βανδή και το λοιπό συναπάντημα.


quote:

WWalker:
«Ναι βασικά έχει γέλιο μόνο στο άκουσμα η λέξη. Κάτι σε τρούφες μου θυμίζει και τάρτες.»

Σαν και……….τις τάρτες που πετάς????

Βλέπω, στο θέμα των…Αντβεντιστών ΤΑ ΜΑΣΗΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΓΑΛΕ!!

Σου είπα φίλτατε…αοιδέ (!), όταν βιάζεσαι αυτά παθαίνεις….


Τώρα θα πάμε ένα άλλο:
"Να χαθώ, και εσύ να με γυρεύεις, μέχρι και στην Κίνααα..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ωραία ΠΑΜΕ! Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ...»

Λέγε, λέγε εσύ και εγώ…..θα απολαμβάνω!

WWalker:
«Του '17 μαζί με συντρόφια!»

Αυτές σου οι….ιστορικές «γνώσεις» είναι που……..καθηλώνουν τον συνομιλητή!!

WWalker:
«Όλα κι όλα. Εδώ μόνο Βανδή και το λοιπό συναπάντημα.»

Βλέπω…..ΚΑΙ στο τραγούδι έχεις περιορισμένο ρεπερτόριο………………….

WWalker:
«Τώρα θα πάμε ένα άλλο:
"Να χαθώ, και εσύ να με γυρεύεις, μέχρι και στην Κίνααα..."»

Για δες, έρχομαι??

Άκου…….ΑΝΤΒΕΝΤΙΣΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Ωραία ΠΑΜΕ! Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ...»

Λέγε, λέγε εσύ και εγώ…..θα απολαμβάνω!



Τώρα θα πούμε ένα πολύ ωραίο τραγουδάκι, το Kings of Feta.


quote:

WWalker:
«Του '17 μαζί με συντρόφια!»

Αυτές σου οι….ιστορικές «γνώσεις» είναι που……..καθηλώνουν τον συνομιλητή!!


Ή μάλλον άλλαξαν τα σχέδια: θα πούμε την συναισθηματική ελεγεία - ύμνο: "Βαζελίνη"

quote:

WWalker:
«Όλα κι όλα. Εδώ μόνο Βανδή και το λοιπό συναπάντημα.»

Βλέπω…..ΚΑΙ στο τραγούδι έχεις περιορισμένο ρεπερτόριο………………….


Θες ποικιλλία αγορίνα μου? Πες το ντε!

quote:

WWalker:
«Τώρα θα πάμε ένα άλλο:
"Να χαθώ, και εσύ να με γυρεύεις, μέχρι και στην Κίνααα..."»

Για δες, έρχομαι??

Άκου…….ΑΝΤΒΕΝΤΙΣΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!


"Well somebody told me
You had a boyfriend
Who looked like a girlfriend
That I had in February of last year
It's not confidential
I've got potential
A rushin', a rushin' around "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 16:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Τώρα θα πούμε ένα πολύ ωραίο τραγουδάκι, το Kings of Feta.»

Όπως…..Βαλμά για παράδειγμα????????

WWalker:
«Θες ποικιλλία αγορίνα μου? Πες το ντε!»

Ε, το’λεγα ότι είσαι………ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WWalker:
«"Well somebody told me
You had a boyfriend
Who looked like a girlfriend…»

Μασάμε, μασάμε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 20:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEN XERO APO POU NA ARXISO THN DIIGISH TIS DIKIS MOU EMPIRIAS ME TON PATER NEKTARIO. VRISKOME SE MIA KATASTASH
SINXISEIS KAI STENAXORIAS TAUTOXRONA. GNORIZO AUTO TO SITE XRONIA TORA KAI EXO DIAVASI KATA KEROUS DIAFORA THEMATA STO
FORUM AUTO ALLA POTE DEN ENIASA TIN ANAGKH I DEN MPIKA STON KOPO NA ANOIXO LOGARIASMO SE AUTO.
EIMAI ENA AGORI 26 XRONON ME EMFITI PERIERGIA PANO STON XORO TIS PARAPSIXOLOGIAS
KAI TOU PARAXENOU APO MIKRH ILIKIA. MIA SEIRA APO GEGONOTA KAI IDIOTITES APO NIPIAKI ILIKIA, POU ME FOVIZAN ALLA ME
GOITEVAN TAUTOXRONA ME ODIGISAN OPOS HTAN ANAMENOMENO, DIPLA SE KAPION ANTHROPO KAI PLEON KALUTEROU
MOU FILOU ALLA KAI DASKALOU PANO SE AUTO TON XORO. MOU EXIGISE ME DIDASKE TI EINAI OLA AUTA TA PERIERGA POU ENIOTHA, ME
EMATHE NA TA ELENXO, NA TA EXELIXO KAI NA TA EPIKALOUME KATA VOULISI MOU. DEN EIMOUN POTE IDIETERA VRISKOLIPTOS ALLA EIMOUN
SE MEGALO VATHMO THEOVOVOUMENOS. I TRIVI MOU DIPLA SE AUTON TON ANTHROPO EXEI KRATISEI EDO KAI 5 XRONIA.
AKOUGA KATA THN DIARKEIA AUTON TON 5 XRONOUN DIAFORES ISTORIES APO TON IDIO KAI APO TO PERIVALLON TOU GIA TON PATIR
NEKTARIO ME THAMASMO KAI SEVASI STO PROSOPO TOU. ME PAROTEINE POLLES FORES SE DISKOLES STIGMES MESA SE AUTA TA 5 XRONIA
NA TON AKOLOUTHISO KAI NA EPISKEFTO KAI EGO AUTON TON PATER. I STASH MOU HTAN PERIGELASTIKI KAI GEMATI AMFISVISTISH. EIMOUN
APOLUTA ARNITIKOS. PERNAO MIA DISKOLI PERIODO EDO KAI LIGES MERES. AUTO ME ODHGHSE AUTH THN FORA NA PARO THN APOFASI
KAI NA PAO MAZI ME TON FILO MOU STHN SALAMINA. EXTES 9/10 HTAN I PROTH MOU EPAFI ME TON PATIR NEKTARIO. VRISKOME STO SPITI
MOU TORA SE MIA KATASTASH SOK KAI DEN XERO POSO KAIRO THA MOU PAREI NA TO XEPERASO. DEN TROMAXA KAI DEN MOU STOIXISAN
TOSO OLA AUTA POU EIDA EKEI MESA ME TA MATIA MOU. VGIKA ALLOS ANTHROPOS APO EKEI MESA KAI SE OLOUS AUTO SUMVENEI.
O FOVOS MOU PROERXETE APO THN SUNIDITOPOIHSH TIS MIDAMINHS UPARXHS MOU, TON PONO POU MPOREI NA PROKALESEI STON ANTHROPOUS
H TEXNH TIS MAGIAS OLON TON IDON, THN EXOUSIA POU EXEI AUTH PANO SE AUTOUS AN UPARXOUN OI KATALLILES SINTHIKES SE AUTON,
KATHOS KAI OTI PLEON ZOUME STHN EPOXH POU TA SIMIA TON KAIRON EINAI KATI PARAPANO APO EMFANI. GRAFO SE AUTO TO FORUM
GIA NA APODOSO FORO TIMIS SE AUTO TON ANTHROPO. STENAXORETHIKA KATHOS DIAVASA TA KEIMENA KAI TA SXOLIA TON UPOLOIPON MELLON.
EINAI EUKOLO GIA KAPOION POU DEN EXEI KAMIA EMPEIRIA DIPLA SE AUTON TON ANTHROPO NA KANEI THN KRITIKI TOU, PISO APO MIA
OTHONI ENOS UPOLOGISTI. EGO EUXOMAI SE OLO TON KOSMO KAI SE AUTOUS POU PISTEVOUN OTI EXOUN I DEN EXOUN PROVLIMA ME
MAGEIA ALLA KAI SE AUTOUS POU APLOS THELOUN NA PAROUN THN EUXH AUTOU TOU ANTHROPOU, H TOUS AMFISFIETIES KAI PERIERGOUS
ANTHROPOUS, NA PAREVRETHOUN ESTO MIA FORA STHN ZOH TOUS, MIA KURIAKH SE AUTO TO MONASTHRI KAI APLOS NA PARAKOLOUTHISOUN.
TI THA STOIXISEI APO TON XRONO SAS NA PATE OLOI ESEIS? OPOS KAI NA EXEI KERDISMENH THA VGITE APO EKEI MESA.
MPOREI THA SAS DOSH TROFI NA AMFISVITISETE ME TIN DIKI MARTIRIA KAI EMPIRIA TON SINGEKRIMENO ANTHROPO I MPOREI APLOS NA SAS
ALLAXEI THN ZOH SE POLLOUS TOMEIS. OPOS KAI NA EXEI PARAKALO NA THN KRINETE AUTON TON ANTHROPO APO AGNIA SAS, EN KAI EFOSON
PROTA DEN TON EPISKEFTITE NA VGALETE TA DIKA SAS SIMPERASMATA.
O PATIR NEKTARIOS XEKINAEI THN LEITOURGIA STIS 7:30 KAI TELEIONEI STIS 10:00. MPOREI NA PAREVRETHEI O OPIOSDIPOTE LAIKOS.
PRIN APO TIS 7:30 KAI GIA OLO TO PROGOUMENO VRADI O PATER KANEI OLONUXTIA LITOURGIA MAZI ME TOUS MONAXOUS TOU MONASTIRIOU.
STIS 10:30 XEKINAEI TO DIAVASMA MEXRI OSO PAREI, TON DEMONISMENON I TON ANTHROPON POU THELOUN APLOS THN EULOGIA TOU.
EXTES AKOURASTA ASTAMATITA KAI XORIS NA MEIOTHEI TO SVENOS TOU OS TIS 2 TO MESIMERI XEDIPLOTHIKE MPROSTA STA MATIA MOU
ENA VATHMA GIA EMENA.
TO EKKLHSAKI HTAN KATAMESTO APO 150 ATOMA PERIPOU. MPIKE MESA SE AUTO STIS 10:30 OPOU KAI XEKINHSE NA PSALH
TO APOLITIKIO TOU AGIOU KUPRIANOU. MESA STO PROTO LEPTO EIDA ME TA MATIA MOU PERIPOU 10 ATOMA POU VRISKOTAN SE DIAFORETIKES
GONIES TIS EKKLISIAS NA PEFTOUN KATO KAI NA SPARAZOUN SAN PSARIA EXO APO TO NERO, SAN ANTHROPOI POU EPATHA KAPIO
IDOUS EPILIXIAS. MESA SE AUTOUS HTAN KAI ANTHROPOI POU EITE AKOUSA ITE MOU EIPAN OI IDIOI OTI EIXAN ERTHEI EKEI GIA PROTH FORA
KAI APEKLISA APO TO MIALO MOU THN PITHANOTITA AUTOI NA EXOUN UPOVALH STON EUATO TOUS OTI PREPEI NA ANTIDRASOUN ETSI EPEIDH
EXOUN KAPIO UPARXTO I FADASTIKO PROVLIMA DEMONOKATALIPSIAS I MAGEIAS.
EIDA ANTHROPOUS POU NOMIZAN OTI EXOUN PROVLIMA ME MAGIA KAI O PATER TOUS ANTIMETOPISE POLI AUSTHRA LEGONTAS TOUS OTI EINAI I
IDEA TOU I OTI EXOUN PROVLIMA ME TA NEURA TOUS KAI NA PANE SE GIATRO. IDA ANTHROPOUS POU APLOS UPOSTIRIZAN OTI EINAI KALA KAI THELAN
MONO THN EUXH TOU, DILONONTAS OTI DEN PISTEVOUN SE MAGIES KAI KRINAN POS OLOI AUTOI POU SPARTARAGAN EITAN SINENOIMENH ME TON PATER,
NA PEFTOUN KATO NA XTUPIOUNTE KAI NA OURLIAZOUN XEIROTERA KAI APO AUTOUS POU EIXAN GNOSH TOU PROVLIMATOS TOUS.
EIDA ANTHROPOUS SE KATASTASH AMOK POU DEN MPOROUSAN NA MILISOUN PARA MONO OURLIAZAN. O PATIR NA TOUS ROTAEI GIA TO ONOMA TOUS KAI
AUTH DEN HTAN SE KASTASH NA TO PROFEROUN KAN. KAI PANTA APANTOUSE. THA SOU PO EGO POS SE LENE EIPE SE ENA AGORI. SE LENE ALEXANDRE
KAI SOU EXEI KANEI KAKO I TADE. EIDA TOUS GONEIS TOU PAIDIOU AUTOU NA EXOUN MEINEI AFONH KAI NA KOITZONTE ANAMETAZY TOUS
EIDA STA XERIA TOU ANDROS POU KATHOTAN DIPLA MOU NA KRATAEI ENA KOUTI ME TA STEFANA TOU GAMOU TOU, NA ANATIZATE TO MIKRO KOUTAKI LES KAI
KAPIOS EIXA VALEI DINAMITAKI MESA SE AUTO ALLA XORIS NA AKOUSTEI O PARAMIKROS THORITHOS KAI NA PETAGONTE STO ENA METRO APO AUTON, DILADI
KAI APO EMENA POU EIMOUN DIPLA TOU, TA STEFANA TOU MAZI ME OLO TO RUZI POU UPHRXE MESA STO KOUTI KAI NA GEMIZOUME OLOI DIPLA TOU ME RIZI STO KEFALI.
THN ORA EKWINH O PATER NEKTARIOS HTAN MESA STO IERO KAI MONOS TOU DIAVAZE TA STEFANA KAPIOU ALLOU ZEUGARIOU POU TOU PIGAN EKEINH THN STIGMH.
EIDA GINAIKA GURO STA 50 KAI RAKENTITH NA VRIZEI MIA STA ELLHNIKA MIA AGGLIKA ME TELIA PROFORA META STA LATINIKA KAI ARXAIZOUSA POU TO KATALAVE O FILOS MOU,
META STA ROSIKA KAI AUTO TO EPIVEVEOSE MIA GINAIKA ROSIDA XRISTIANI ORTHODOXH. I ILIKIOMENH EIXE KAI TO MEGALITERO PROVLIMA KAI PATHENE SPASMOUS KATHE 10 LEPTA.
EIDA MODERNA ZEUGARIA STHN ILIKIA MOU ME TA DIESELAKIA TOUS KAI TO EXALO NTUSIMO, OPOU TA AGORIA SINODEVAN TIS KOPELES STHN EKKLISIA KLEGONTAS GIA TON PONO
KAI THN SUMPERIFORA TON KOPELION TOUS EKEI MESA.
EIDA MIA KOPELA POU APLOS PARAKOLOUTHOUSE THN LEITOURGIA APO PERIERGIA PROFANOS KAI XAFNIKA KAI XORIS LOGO THN PLHSIASEI O PATER KAI THN XEXORIZEI
STHN AKRH TIS EKKLHSIAS LEEI ELA EDO. TOU APANTHSE DEN THELO KATI EIMAI KALA EGO THN EULLOGIAS SAS MONO. THN EPIASE O PATERAS
ME TO XERI TOU STA NEFRA TIS KAI I KOPELA ARXIZE NA FONAZEI KEGOME PARATHSE ME. O PATERAS THS APANTHSE PIO SOU EIPE OTI EXEIS NEFRIKH ANEPARKIA KAI PIOS SOU EDOSE
OLA AUTA TA FARMAKA. EKEI EINAI TO VLEPO TO AKATHARTO KAI TO PROSTAZE NA VGEI KATHOS I KOPELA XTUPIOTAN KAI LIPOTHIMISE APO THN ENTASH KAI TIS FONES. I FILI
TIS KOPELAS AUTH SOKARISMENH ELEGE SE OLOUS ONTOS OTI ISXIEI AUTO ME THN UGEIA TIS.
EIDA THN ORA POU PIGA NA PARO THN EUXH TOU KAI KATHOS ME ESTAVRONE EMENA STO METOPO ME TO LADI NA STAMATAEI APOTOMA KAI NA APLONH TO XERI TOU ME TO PINELAKI
SE MIA KIRIA POU ITAN PISO MOU KAI DEXIA MOU, APO THN KOLONA POU EIXE MPROSTA TOU O PATER ALLA THN EVLEPE ME TA MATIA TOU, NA THN STAVRONH EUFNIDIASTIKA KAI
GRHGORA STO LAIMO TIS KAI EKINH SE KLASMATA DEUTEROLEPTON NA PEFTEI KATO KOULOURIASMENH APO TOUS PONOUS KAI XTUPAEI ME TO STIFARO TIS XERI (THA HTAN KAMIA
KATOSTARIA KILA KAI VALE) THN KOLONA KATHOS O PATIR NA LEEI ME ASTEIO TROPO GIA NA SPASEI TON PAGO OLON EMAS MOU EIMASTAN DIPLA TIS KAI EIXAME MEINI
STILES ALLATOS "SIGA VRE THA MOU TON GKREMISEIS TON NAO". E AUTO HTAN EIPA. VGHKA EXO NA KANO OXI ENA ALLA POLLA TSIGARA GIA NA SUNERTHO PRIN XANAMPO MESA.
I ALITHIA INAI OTI DEN AISTHANOMAI KALA AUTH THN STIGMH KAI DEN XERO TI NA PROTOTHIMITHO MESA SE AUTES TIS ORES POU PERASA EKEI. GNORIZO KALA OTI TA LOGIA
EINAI LOGIA, EIMAI ENAS AGNOSTOS POU ANONIMA MESA APO EDO MPOREI NA EPIKALESTEI OTI THELEI. TO XERO OTI OLA AUTA AKOUGONRE OS TENIA FADASIAS ME POLLA
OPTIKA EFE ALLA EGO EZHSA KAI EIMOUN PARON SE ENA LIVE PSIXOLOGIKO THRILLER POU ME STIGMATISE. EGO PARAKALO OLO TON KOSMO POU THA DIAVASEI AUTO TO MYNHMA
NA KANEI ENA KALO GIA THN PSIXI TOU KAI NA AFIEROSEI LIGA LEPTA APO THN ZOH TOU KAI NA PAEI ME THN PROTH EUKERIA HMERA KURIAKI STO MANASTHRI TOU AG. NEKTARIOU STHN SALAMINA STHN TOPOTHESIA "TA SXOLEIA". STON ANTHROPO AUTO EXEI DOTHEI APO ANOTHEN MEGALI EXOUSIA SE PASHS FISEOS DEMONIA PNEUMATA, EXEI MEGALI XARI
KAI PROSTASIA APO TON THEO. TA MATIA TOU RINAI TOSO DIAPESASTIKA POU SE PERNANE SAN AKTINOGRAFEIA KAI FTANOUN MEXRI THN SKEPSI SOU KAI THN PSIXI SOU.
DEN UPHRXEI KATI POU MPOREI NA TOU KRIPSIS KAI AN DEN TOU OMOLOGOUSES THN ALHTHIA SOU ANEFEREI ME SOKARISTIKH LEPTOMERIA LES KAI DIAVAZE PAPAGALIA
TO VIVLIO TIS ZOH SOU ME AKRIVEIS ONOMATA IMEROMINIES KAI KATASTASEIS OTI KAI NA EXEI SIMVEI STO PARELTHON SOU ALLA DEN DEXOTAN NA MILISI POTE GIA TO MELLON
GIATI APANTOUSE OTI KANENAS DEN THA KRITHEI APO TON THEO SE AUTH H THN EPOMENH ZOH AN DEN GNORIREI TA MELLOUMENA.
I PROTH KINHSH POU EKANA ME TO POU EFTASA SPITI MOU HTAN TA PETAXO PASEIS FISEON VIVLIA DIDAXES, TRAPOULES KAI SFERES POU EIXA STHN KATOXH MOU, KATHOS
SINIDITOPOIHSA POSO ANUSXIRA EINAI AUTA MPROSTA STON ENAN KAI ALITHINO TRIADIKO THEO ALLA KAI SE TI TRUPAKI ME EXEI VALEI APO MIKRH ILIKIA O PONIROS. DEN EXO KOIMITHEI APO
TO XTESINO GEGONOS KAI EIMAI KOMMATIA. ZHTO SIGNOMH POU DEN EGRAPSA KAI EGO TO KEIMENO MOU STA ELLHNIKA ALLA STA GREEKENGLISH ALLA KATHOS DEN EIMAI KALOS ME THN
ORTHOGRAFEIA ALLA ITHELA EPISHS NA TO DIMOSIEPSO AMESOS STO FORUM OPOS TO EGRAFA STO NOTEPAD TO KEIMENO , XORIS NA KATHISO ME TIS ORES NA TO GRAFO STA ELLINIKA KAI NA ELENXO THN ORTHOGRAFEIA MOU ME LEXIKO GIA NA MHN GELASOUN OLOI MAZI MOU.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 21:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε blue26jam, διάβασα με προσοχή το μήνυμά σου. Όπως ήταν αναμενόμενο, ανατρίχιασα. Φαίνεσαι πολύ ταραγμένος...
Θα το επιδιώξω να πάω στον Άγιο Νεκτάριο, αν και η Σαλαμίνα είναι μακριά από τον τόπο που μένω.

Ο Θεός να σε έχει καλά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 22:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nai WWalker den mporeis na fadasteis poso taragmenos eimai. Einai to 2o eikositetraoro pou opos pane ta pragmata tha meino xipnios. Erxonte sunexeia mprosta sta matia mou ola auta pou diadramatistikan extes, san tenia. Niotho ta matia tou Pater Nektariou entona karfomena pano mou. Kai na peis oti eimai kapios anthropos asxetos me ton olo xoro tou paraxenou, parapsixologias, pneumatismou. Auta htan kathimerinota gia mena. Exo dei kai exo kanei polla kai exo exikiothei me auta alla nomiza oti den uparxei tipota pleon na me tromaxei, kathos exo megali psixremia.`Eimoun to "paidi vauthma", kata pollous, tromara mou, pou itan diatethimenh na plirosoun 150 evro gia mia sunedria 15 lepton to poli, opou meso upnoseis kai astrikon taxidion aggiza kai to 99% epalitheuseis. Tora to mono pou skeftomai einai pos tha mazepso ta xrimata auta pou kata kerous plironomoun gia auto pou ekana gia na ta doriso sto monastiri auto!
Den xero ti paizei me ta ufo, me tis alles thriskies, ti tha ginei to 2012, me thn mavri leukh kai kokkinh magia, alla kai den me niazei tipota allo. Ego tin diki mou alithia kai apokalipsi thn viosa extes. Xero oti o anthropos ek fuseos einai periergos kai tou aresei na plathei istories kai sinomosies kai na exei telos panton kati na asxolithei, kati krifo pou autos tha vgalei sthn epifania kai auto einai to koino stoixeio olon ton xrhston tou esoterica.gr ,alla nomizo oti axizei na asxolitheis me kati apto sto opio parexonte apodeixeis pou mporeis na tsekareis me tis dikes sou 5 aisthiseis. Pleon gia mena i thriskia mou (ontos tuxeros os xristianos othodoxos kai to katalava extes), einai i monadiki sumpantiki ali8ia pou me apodeixeis pleon gia mena, stis opies mporei na exei o kathenas prosvasei arkei na episkeftei to sigkekrimeno papa, axizei na diapragmateuto, na aspasto, na agapiso kai na diadoso, afou prota isos na eprepe na kano mia stash sto taxidi tis zoh mou gia 5 xronia ston "antipalo stratopaido".
To pisteveis oti apo thn mia fovithika, alla apo thn alli tha mou arese na peraso kai xrono dipla tou? Ton theoro megali pigi gnoseis apo thn allh tha mou ekane kalo kai isos na eniotha sunxoremenos kai exileomenos, ap ola ta lathei kai amarties tou parelthon mou.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 23:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΑΠΑΣ ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ??Κ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΕΙΝΑΙ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VANDAMME, an diavases kai to proto mou mynhma kai oxi mono to deutero, anafero oti i perioxi legete "ta sxolia" einai liga metra exo apo ta oria tis polis. To gnorizoun oloi oi taxitsides arkei na tous peis na se pane sthn monh tou ag. nektariou. O iereas onomazete nektarios episeis.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 23:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ blue26jam,
Αυτά θέλουν λίγο προσοχή, γιατί ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.
Μπορεί ο συγκεκριμένος ιερέας να είναι και χρυσός. Δεν τον ξέρω.
Αλλά τα γύρω από δαιμονισμούς κτλ έχουν το δικό τους χώρο και πολλές φορές ο άνθρωπος αρρωσταίνει περισσότερο ασχολούμενος στην φαντασία του με τους δαίμονες και όχι με το θεό.

Γιατί λένε οι πατέρες (ο άγιος Νεκτάριος) "όπου ο νους εκεί και η καρδία".

Ας έχουμε το νου γύρω από θετικά και καλά πράγματα και όχι σε σκοτεινά και στο διάβολο.

Αν έχεις προσέξει όταν μας είπε ο Χριστός πως να προσευχόμαστε, δίδαξε το πατερ ημών.

Το πάτερ ημών δεν τελειώνει ρύσαι ημάς από του πονηρού, αλλά βάζει σύνδεσμο σαν να το παραβλέπει και τονίσει "ότι σου εστί η Βασιλεία και η Δύναμις και η Δόξα... Αυτό στην εκκλησία το λέει ο παπάς σαν συνέχεια του ψάλτη του λαού για να το τονίσει.

Ο πνευματικός του π. Παίσιου ένας ρουμάνος έλεγε ότι το κύριε ελέησον κοστίζει ένα κατοστάρικο. Το δόξα σοι ο θεός ένα χιλιάρικο.

Μια φορά νεαρός , είχα πάει με ένα φίλο μου στον π. Παίσιο γιατί είχε κάποιο πρόβλημα. Και μου είπε - τι είναι αυτά? Πήγε σε ψυχιάτρους? Που ξέρεις αν έχει πνευματικό πρόβλημα ή ψυχολογικό?

Τώρα από ότι κατάλαβα ο ιερέας που λες βάζει 150 άτομα μέσα στο ναό και τους διαβάζει σωρηδόν.

Αυτό δεν το έκανε ούτε ο απόστολος Παύλος.

Δεν θα μπορούσε την ίδια δουλειά να κάνει ο άγιος Νεκτάριος?

Απλά ο άγιος Νεκτάριος έκανε υπακοή σαν κληρικός και όρισε άτομα σαν επίσκοπος συνήθως 1-2 να κάνουν αυτή τη δουλειά, την άχαρη.

Ο επίσκοπος κατά τον Ιγνάντιο τον επικαλούμενο και Θεοφόρο είναι εις τύπον Χριστού.

Η εκκλησία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι να κάνει ο καθένας ότι θέλει.
Υπάρχει η υπακοή.

Οταν θυμιατίζει ο ιερέας τον δεσπότη στο θρόνο, δεν θυμιατίζει τον δεσπότη, αλλά την εικόνα του Χριστού πίσω του και κατ ακολουθεία τον εις τύπον χριστού άνθρωπο, αμαρτωλό ή άγιο.

Οι περισσότεροι εξορκιστές στην ελλάδα δεν ακολουθούν τις εντολές της εκκλησίας και την ιεραρχεία.

Είτε πάει κανείς στο Θιβέτ ή στον κάθε αυτοεπικαλούμενο αρμόδιο για να λύσει το πρόβλημά του είναι ένα και το αυτό.

Μου έκανε εντύπωση που ο ιερέας είπε σε άτομο ότι για την περίπτωσή σου φταίει αυτός/η.

Από πότε ο Χριστός μας λέει να σπέρνουμε μίσος στην καρδιά του άλλου?

Γιατί μην πούμε ότι αυτός που το άκουσε από το στόμα ιερέα, ποιος φταίει για τα μάγια, συγχώρεσε και ξέχασε τον άλλο, σφαδάζοντας από τους πόνους!

Τι χριστιανικό. Δεν φταις εσύ, φταίει αυτός!

Είχα δει κοπέλα με "πρόβλημα" που έσερνε μαζί της 2 δεσποτάδες και την τρέχανε στα μοναστήρια.
Κι αυτή δούλευε τους καλογήρους.
Είχε κάποιο πρόβλημα αλλά δεν ήταν τόσο τραγικό.
Το πρόβλημά της ήταν, ίσως και είναι, να το παίζει δαιμονισμένη.
Από διαίσθηση μην το ψάχνεις. Πνεύμα.

Γράφεις ότι είχες ασχοληθεί με την μεταφυσική.
Οτι έχεις διαίσθηση.

Κάνε τότε λίγη υπομονή.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 23:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου έκανε εντύπωση που ο ιερέας είπε σε άτομο ότι για την περίπτωσή σου φταίει αυτός/η.

Από πότε ο Χριστός μας λέει να σπέρνουμε μίσος στην καρδιά του άλλου?


Δημήτρη, τώρα που το είπες αυτό, μου ήλθε στο μυαλό μια σκηνή από ένα βιβλίο που διάβασα, για τον π. Σεραφείμ της Βύρυτσα, Ρώσο Άγιο που πέθανε το '48.
Ο Συγκεκριμένος Άγιος ήταν διορατικός. Μιλάμε για τρομερό άνθρωπο...

Ήταν λοιπόν μια γυναίκα στην Ρωσία, με το τότε καθεστώς, η οποία ήταν παντρεμένη, αλλά δεν ήθελε παιδιά. Κάθε φορά που γινόταν έγκυος, έκανε έκτρωση για να μην συνεχίσει η κύηση και φέρει το παιδί στον κόσμο. Αυτό έγινε μέχρι 18 φορες.

Τέλος πάντων, είχε και πολλά προβλήματα και νόμιζε ότι της είχαν κάνει μάγια. Είχε ακούσει ότι στην Βύριτσα υπάρχει κάποιος που σε τέτοια θέματα πνευματικά βοηθάει τον κόσμο.
Κατεβαίνει λοιπόν στον σταθμό, και την ρωτάει μια περαστική: "ψάχνετε για τον παππούλη;"
Η γυναίκα λοιπόν, μόλις αντιλήφθηκε ότι αυτός που βοηθάει τον κόσμο ήταν μοναχός φώναξε "τρελή είμαι για να μπλέξω με παπάδες! Φεύγω από εδώ!"
Με το που το λέει όμως αυτό παραλύουν τα πόδια της. Δεν μπορούσε να κινηθεί για να φύγει. Κινήθηκε μόνο όταν το πήρε απόφαση πως ήταν η μοίρα της να δει τον γέροντα, αφού ο ίδιος την κάλεσε (ζούσε σε καλύβι ο γέροντας, και δεν μπορούσε να κινηθεί από τα γεράματα και την κούραση).
Ο γέροντας της μίλησε, την καλωσόρισε, την φώναξε με το όνομά της. Αυτή σάστισε. Και σάστισε ακόμα περισσότερο όταν ο γέροντας άρχισε να της λέει για τα καμώματά της. Άρχισε να κλαίει...
Και ο γέροντας ευθύβολα, και χωρίς να καταδικάζει ή να γίνεται αυστηρός κατέληξε: "Για τα προβλήματα που περνάς, ευθύνεσαι εσύ που σκότωσες τα παιδιά σου και προκαλείς προβλήματα στον άνδρα σου"...

Η γυναίκα έφυγε με την ευλογία του γέροντα, σαφώς αλλαγμένη. Έκτοτε κράτησε στενή επαφή με τον γέροντα.

-
Αυτό το οποίο θέλω να πω, είναι ότι μπορεί ο ιερέας να είπε αυτό το οποίο είπε, με ανάλογο τρόπο όπως ο γέροντας πιο πάνω: για να θίξει την αμαρτία, και να οδηγήσει τον άνθρωπο σε μετάνοια, όχι για να σπείρει μίσος.

Συγνώμη που μακρυγόρησα.

---------------

blue26jam, καλό θα ήταν να ηρεμήσεις... ότι έγινε εκεί και το είδες έγινε. Το θέμα είναι τι γίνεται μετά.
Καλύτερα θα ήταν, αν δεν το έχεις κάνει, να εξομολογηθείς, καθώς έτσι ο άνθρωπος ηρεμεί και καθαρίζει η ψυχή του. Και να μεταλάβεις μετά.

Τα ξενύχτια απ'το σοκ δεν κάνουν καλό.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ο Συγκεκριμένος Άγιος ήταν διορατικός. Μιλάμε για τρομερό άνθρωπο...»

Ερώτηση: υπάρχει δηλαδή εντός της ορθοδοξίας και κάποιος «Άγιος» που να…….ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ?????

Δεν θα το’λεγα, δεν θα το’λεγα…..

WWalker:
«Καλύτερα θα ήταν, αν δεν το έχεις κάνει, να εξομολογηθείς, καθώς έτσι ο άνθρωπος ηρεμεί και καθαρίζει η ψυχή του. Και να μεταλάβεις μετά.»

Και…εάν δεν πιάσουνε και αυτά, τότε….ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΔΙΟΡΑΤΙΚΟ ΠΑΠΟΥΛΗ»!!

Έτσι δεν πάει η σειρά φίλτατε??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapite file dimitris2,

Opos katalaveneis auta pou anefera sta mynhmata mou, parathetoun thn diki mou gnomh, empeiria kai optiki gonia oson afora auta pou diadramatizonte sthn sugkekrimenh monh. Den gnorizo me pia exousia, me pianou egkirisi kai sigkatavasi, o sigkekrimenos iereas telei to ergo tou.
Gia mena einai gegonos oti poloi, ligoi i alaxisth sunanthropoi mas "nosoun" pragmatika apo peristatika mageias i demonismou. Exo os metro mesa mou oti i logiki me thn trela diaxorizete apo mia poli mikrh grammh kai idika stis meres pou zoume i mania katadioxis, demonokatalipsias kai apokrufon exthron, einai kati pou exei oxinthei.
Ypotheto pos ena monastiri i mia ekklisia den einai mia kinomatografiki aithousa me periorismeno arithmo theseon. Epishs exo thn entiposi oti logo tou thearestou ergou pou epitelei enas iereas den tha evaze pote oplafon gia ta posa atoma tha koinonisei tha exomologisi tha dosi thn euxh tou i tha diavasei. Auto nomizo oti tha to orisei o idios vash ton entoxon tou afou prota dokimastei kai ftasei ton eauto tou sta anthopina oria tou.
Ston mikro xoro pou vrethika ego upologizo pano kano oti perasan peripou 150 atoma ekeinh thn hmera. Mporei na itan kai 100. Poloi efeugan molis diavazontan apo ton ierea, alloi paremeinan mexri telos kai polla kenourgia atoma empenan kata thn diarkeia apo tis 10:30 mexri tis 2. To sigouro einai oti autoi pou eixan megalo provlima tous krathse se mia meria na tous diavasei olous mazi sto telos. An kata thn diarkeia pou perimenan (kai itan suxno fenomeno) kapoio atomo pathene spasmous kai krish stamata oti ekane kai asxoliotan me auto mexri na tou perasei as poume.
Opos katalaveneis ta perissotera apo auta ta atoma den eixan provlima. Me tous perissoterous asxoliotan 20-30 deuterolepta isa isa tous stavrone sto metopo kai sta xeria me ena ladaki kai aplos edine thn euxh tou na pane sto kalo. Aloi itan fadasiopliktoi kai tou epiplite o iereas gia tis emmones tous, legontas oti kanoun poli asxima pou vasanizou kai katastrefoun thn zoh tous me manies oti tous exoun kanei kapioi kati kako.
Uphrxan omos kai auta ta 20-30 atoma pou eixan sovaro provlima. Den mporouse na asxoli thn idia ora me olous. Katalava oti to kritirio tou itan kathara i antoxes pou eixe kathe ena atomo. Gia paradeigma mia gunaika kai malista anthigkani itan egkios. Soriastike kato mesa sta prota 10 deuterolepta kai o papas gurise kai eipe ston andra tis : "Den mporo na kano tipota, tha thn fereis se 2 mhnes pou tha gennhsei, fovame mhn dimiourgithei kanena provlima sto paidi pou kioforei. Ena deutero paradeigma itan me mia kopela kato apo 30, pragmatika panemorfi kai kalontimenh. Epese fusika kai auth kato mesa se deuterolepta. O papas gonatise apo pano tis kai dipla tis, prospathontan autos kai alla atoma na thn kratisoun akinith giati spartarouse san xeli. Eno thn diavaze gia 3 lepta peripou kai auto thee mou den tha to xexaso, xekanise kai prizotan se olo tis to prosopo pou eixe katakokkinhsei kai o laimos tis paramorfothike kai toumpaniase les kai eixe provlima me thiroidi i kapia arostia i kati tetoio. Amesos o papas stamatise kai tis edine entoles na iremisi, oti paei perase gia ekeinhn to asxhmo kai xana pali oti prepei na iremisi giati den ithele na dimiourgithei kapio provlima me thn kardia tis.
Xereis file mou dimitri ti sok ego kai oi alloi pathame otan vlepame ton ierea na kanei me ta daxtula tou xeriou tou to sxhma pou vlepo sinexia na kanei o isous xristos stis eikones pou exoume oloi sta spitia mas kai me to pou tous aggize autous pou eixan to provlima na peftoun kato se deuterolepta? Na spartarane san epiliptikoi kai meta na kathete na parathrh to soma tou atomou gia na entopisi to simeio pou kai kala as poume eixe foliasei to pneuma kai meta na xekinaei na to pianei me ta xeria tou, na to alithei me ladi to simeio auto kai na kanei prostages se auto sto onoma tou triadikou theou? Den mporeis na fadasteis ti didaxes me aformh diafora pou lektikan ekei mesa, ekane autos o anthropos. Pragmata pou elege tha me akolouthisoun gia mia zoh.
Gnorizo oti poloi tha skeftoun oti olo auto itan ena show. Mia epixidi i opia einai idioma kai xarakthristiko tou diavolou pou tou aresei na entiposiazei kai mesa apo ton entiposiasmo kerdizei opadous. Poloi tha skeftoun oti o idios o diavolos metamorfothike se aggelo fotos gia na prosegkisei ton anthropo. Giati ola auta na mhn ginoun kata kapio tropo prive? Giati ola auta na ginoun mprosta se toso kosmo? Se ti exipireth kai pios nomizei autos o iereas oti einai? Axia exei mia kali mas praxh otan ginente vouva, me monadiko kinhtro i anidiotelis agapi kai prosfora, etsi den einai? Exalou oti exei na kanei me thn ekklhsia mas prepei na ginete tapeina, xamilofona xoris kanena ixnos entuposiasmou. 150 atoma tha skeftikes dimitri, pios einai o mesias?
Dimitri mou opos xereis exoume ftasei sto aproxorito kai eimaste se sunagermo giati ta shmeia ton kairon einai emfanestata. H Athina mono exei 22.000 mentoum. Tosoi den einai kan oi papades. Theoro oti pio taktikes episkepseis ginonte kathimerina se medium para sthn ekklhsia. Niotho oti pleon xreiazete kati rizospastiko kai apo ekei kai pera osoi pisth proselthete.
Exeis thn entuposh oti me auta pou vlepoun ekei mesa, ola ta atoma, auta at 15 xronia pou o iereas einai sthn ellada, tha paei se kanenan kardia, milontas kai gi autous pou exoun idi paei se medium, pou exoun plirosei medium na tous kanei kapia doulia, alla kai autoi pou pote tous den exoun paei alla isos na tyxei mellontika na pane, en kataklidi meta apo auto to sok kai thn theash ton dromenon ekei mesa, na tous odeigithoun se kapio tetoio atomo mellontika? Ego edo pou koimomoun me thn trapoula kai thn sfaira kai diafora alla agkalia kai pleon elpizo mexri stigmhs na exei perasei to skoupidiariko tis geitonias mou kai na ta exei parei idi kai na mhn einai exo akoma apo to spiti mou i sakoula aporimaton.
Auto exipiretei gia mena i sunathrisoi toson atomon en ora exorkismou as poume ston nao. Aidiazeis me kati pou einai toso tis modas se mia epoxi gemati anasfalia kai apo thn allh endinamonete i pisti sou sto theio. Vlepeis oti autos o enas kai monadikos theos einai o arxon kai i sotiria tis psixis einai exasfalismenh dipla se auton.
Ston iliko kosmo pou zoume, pou pleon ligh einai autoi pou aspazonte to pisteve kai mh ereuna, se mia epoxh pou pistevoume oti vlepoun ta matia mas, o papas tis salaminas leei, elate oloi kai dite me ta matia sas thn exavliosh kai to martierio pou pernane kapia atoma. Pios tha thelisi meta na paei se medium, na asxolisei o idios prosopika me apokrufes epistumes. Pios o opios asxolite idi apo afelia alla endiaferete na mhn vasanistei sthn aionia zoh den tha metanoish den tha zhthsh sunxoresh kai den tha apotaxei autes tis epistimes, meta apo esto mia empeiria mesa se auto to nao?
Ego prosopika den xreiastika deuterh kouventa meta apo lla auta. Thelo os pleon siniditopoihmenos amartolos na soso to tomari mou. Epeno ton sugkekrimeno papa, to ergo tou kai thn logikh me thn opia leitourgei, kathos gnorizo oti exei sosei kai paradeigmatisei xiliades kosmo kai euxomai na sosei allous tosous sta upiloipa xronia zohs pou tou menoun. Telos protrepo olon ton xristiano orthodoxo kosmo apo opou kai na menoun se auth thn xora na vroun ligo xrono apo thn zoh tous kai na episkeftoun sthn sygkekrimenh monh kai na zhthsoun eulogia apo ton pater Nektario.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 11:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Ο Συγκεκριμένος Άγιος ήταν διορατικός. Μιλάμε για τρομερό άνθρωπο...»

Ερώτηση: υπάρχει δηλαδή εντός της ορθοδοξίας και κάποιος «Άγιος» που να…….ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ?????

Δεν θα το’λεγα, δεν θα το’λεγα…..


Οι περισσότεροι δεν έχουν το διορατικό χάρισμα.
Για παράδειγμα, από τους δυο τελευταίους πιο ξακουστούς γεροντάδες, το χάρισμα της διορατικότητας το είχε ο γέροντας Παίσιος, αλλά όχι ο γέροντας Σωφρόνιος.
Μιας και μιλάμε για Ρωσία τώρα, ο π. Σεραφείμ είχε το διορατικό χάρισμα. Ο Άγιος Λουκάς, Αρχιεπίσκοπος Κριμαίος, που λέγαμε παλαιότερα, παρ'όλο που είναι μεγαλύτερος Άγιος από τον π. Σεραφείμ, καθ'ότι τράβηξε τα πάνδεινα, δεν το είχε το χάρισμα.

quote:
WWalker:
«Καλύτερα θα ήταν, αν δεν το έχεις κάνει, να εξομολογηθείς, καθώς έτσι ο άνθρωπος ηρεμεί και καθαρίζει η ψυχή του. Και να μεταλάβεις μετά.»

Και…εάν δεν πιάσουνε και αυτά, τότε….ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΔΙΟΡΑΤΙΚΟ ΠΑΠΟΥΛΗ»!!

Έτσι δεν πάει η σειρά φίλτατε??


Τι να σου πω τώρα. Εγώ έχω πάει για εξομολόγηση μερικές φορές, αλλά σε διορατικό γέροντα δεν έχω πάει.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 12:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Για παράδειγμα, από τους δυο τελευταίους πιο ξακουστούς γεροντάδες, το χάρισμα της διορατικότητας το είχε ο γέροντας Παίσιος, αλλά όχι ο γέροντας Σωφρόνιος.»

Δεν θα το’λεγα!!

Δεν υπάρχει βρε WWalker Γέροντας που να μην τον έχετε φορτώσει με «διορατικότητες». Ο Σωφρόνιος, για παράδειγμα, αποδεικνύει έξοχη διορατικότητα όταν έχει αυτή του την συνάντηση με τον……….«κακό δαίμονα»!

Τα όσα «κατέγραψε» από την….συζήτηση του με τον δαίμονα (ω ρε δεισιδαιμονία!!) ο φίλτατος Σωφρόνιος, είναι μια διόραση για το μέλλον των μοναχών αγαπητέ!!

Διάβασε και μόνος σου λοιπόν τα οράματα και τις διοράσεις που είχε ο λάτρης της γιόγκα Σωφρόνιος: http://athos.alexsoft.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=171&topic=66.msg1279;topicseen

WWalker:
«Τι να σου πω τώρα. Εγώ έχω πάει για εξομολόγηση μερικές φορές, αλλά σε διορατικό γέροντα δεν έχω πάει.»

Είπαμε, ΟΛΟΙ ως συνήθως έχουνε και κάτι. Απλά. ΕΣΥ μάλλον το αγνοείς….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Για παράδειγμα, από τους δυο τελευταίους πιο ξακουστούς γεροντάδες, το χάρισμα της διορατικότητας το είχε ο γέροντας Παίσιος, αλλά όχι ο γέροντας Σωφρόνιος.»

Δεν θα το’λεγα!!

Δεν υπάρχει βρε WWalker Γέροντας που να μην τον έχετε φορτώσει με «διορατικότητες». Ο Σωφρόνιος, για παράδειγμα, αποδεικνύει έξοχη διορατικότητα όταν έχει αυτή του την συνάντηση με τον……….«κακό δαίμονα»!

Τα όσα «κατέγραψε» από την….συζήτηση του με τον δαίμονα (ω ρε δεισιδαιμονία!!) ο φίλτατος Σωφρόνιος, είναι μια διόραση για το μέλλον των μοναχών αγαπητέ!!

Διάβασε και μόνος σου λοιπόν τα οράματα και τις διοράσεις που είχε ο λάτρης της γιόγκα Σωφρόνιος: http://athos.alexsoft.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=171&topic=66.msg1279;topicseen

WWalker:
«Τι να σου πω τώρα. Εγώ έχω πάει για εξομολόγηση μερικές φορές, αλλά σε διορατικό γέροντα δεν έχω πάει.»

Είπαμε, ΟΛΟΙ ως συνήθως έχουνε και κάτι. Απλά. ΕΣΥ μάλλον το αγνοείς….


Α ναι, για βρες μου τις προφητείες του Σωφρόνιου. Του Παίσιου τις έχω βρει, για τον Σωφρόνιο που έψαχνα όμως δεν βρήκα.

Για τον π. Ιάκωβο Τσαλίκη μπορείς να μου βρεις;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Α ναι, για βρες μου τις προφητείες του Σωφρόνιου. Του Παίσιου τις έχω βρει, για τον Σωφρόνιο που έψαχνα όμως δεν βρήκα.»

Διορατικός, ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ, είναι όποιος έχει ενορατική αντίληψη. Τέτοια ενορατική αντίληψη ΑΠΕΔΕΙΞΕ και ο Σωφρόνιος, έχοντας την συνάντηση με τον δαίμονα που παρουσιάζει η σελίδα που σου υπέδειξα.

Άρα, και εφόσον ο Γέροντας προείπε στους αδελφούς μοναχούς κάποια πράγματα, ΕΙΧΕ ΕΝΟΡΑΣΗ! Το αντιλαμβάνεσαι τώρα?

Το ότι είναι βέβαια ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ όλα ετούτα, είναι ηλίου φαεινότερο, αλλά έτσι για να σου ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι «διορατικοί» ΚΑΙ «χαρισματικοί» είναι λίγο ως πολύ ΟΛΟΙ οι Γέροντες!

Τους υπόλοιπους, βρες τους μόνος σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 17:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε γνωρίζω τον συγκεκριμένο ιερέα στη Σαλαμίνα αλλά ούτε κι επιθυμώ.
Γνώρισα όμως αλλους παρόμοιους.
Που έκαναν ανυπακοή στο δεσπότη τους.
Γνώρισα και άλλους που αναγκάστηκαν να διαλέξουν άλλη μητρόπολη επειδή τους μάλωσε.

Φίλε για να είναι κάποιος χριστιανός πρέπει να σέβεται την εκκλησία και τους νόμους της.

Η υπακοή είναι το Α και το Ω στην εκκλησία, ειδικά στον κλήρο, και ακόμη περισσότερο στον άγαμο κλήρο.

Δαιμόνια έβγαζαν και άνθρωποι που δεν ήσαν μαθητές του Χριστού , την εποχή του Χριστού, στο όνομα του Χριστού.

Ο Χριστός είπε , άς τους δεν πειράζει αφού δεν είναι εναντίον μας είναι υπέρ μας.

Και ο λευκός μάγος και ο ινδός κτλ την ίδια δουλειά κάνουν. Αγγέλους επικαλούνται.

Αλλά αν διαλέξει κάποιος την εκκλησία, οφείλει να τη σέβεται αυτή και τους νόμους της που τους έγραψαν οι πατέρες.
Και αν ο συγκεκριμένος ιερέας είναι αγιότερος των πατέρων, αν δεν κάνει υπακοή βγαίνει από το σώμα της εκκλησίας , αφορίζεται από αυτό.
Αν δεν σέβεται τους νόμους, παίρνει κόκκινη κάρτα.

Ολες οι αιρέσεις έχουν βάση τον εγωισμό.

Το να βγάζει κάποιος δαιμόνια δεν είναι ένδειξη αγιότητος.

Το να έχει διόραση δεν είναι ένδειξη αγιότητας.
Κι εγώ είχα ασχοληθεί μια δόση από υπερφυσική περιέργεια και έπιανα μερικές αλήθειες, άσχετα αν έκανα αρκετές σαρκικές αμαρτίες, αλλά ευτυχώς το έκοψα γρήγορα γιατί περισσότερο βλάβη προκαλούσε σε μένα και τον άλλον παρά οφέλεια.
Εξαρτάται από τη συγχνότητα των ακτίνων που εκπέμπει ο εγκέφαλος, την ταχύτητα και το χρόνο που διατύπωσε ο Αιστάιν.
Είναι στη φύση του ανθρώπου και ειδικά του αγίου που ζει μια φυσική ζωή, έχοντας τις κινήσεις τις καρδίας σε ρυθμό απαλό.

Συμφωνώ ότι στην εποχή μας υπάρχουν πολλά ψυχικά προβλήματα αλλά αυτά δεν είναι τις περισσότερες φορές δαιμονικά.
Δαιμονικά θα γίνουν όταν εμείς έχουμε την τάση προς το μαύρο και όχι προς το λευκό.

Ενας χριστιανός σκέφτεται 100 φορές τη μέρα το σατανά και 5 τον Αρχάγγελο Μιχαήλ που έχει πολύ μεγαλύτερη εξουσία.
Μου είχε πει ο Παίσιος ότι όλοι οι μάγοι και οι δαίμονες να μαζευτούν δεν μπορούν να πειράξουν μια τρίχα από το κεφάλι σου.

Δεν έχει εξουσία ο δαίμονας επί του ανθρώπου αλλά ο άνθρωπος του παραχωρεί εξουσία με το πνεύμα του και (και όχι με την αμαρτία που είναι απλά υποβοηθητικό).


Για να καλλιεργήσουν οι άνθρωποι αυτήν την επαφή με το μαύρο, μαζεύονται όλοι μαζί σε χώρους που είναι μαύροι.

Ισως και ο ιερέας να την καταβρίσκει υποφέροντας με όλα αυτά και το ρόλο του που παίζει, εμπαιζόμενος απλά από τους δαίμονες.

Αν δε σωθεί αυτός ο ιερέας λόγω παρακοής στην εκκλησία και στους όρκους που έδωσε κατά τη χειροτονία του, όχι μόνο δεν μπορεί να σώσει, αλλά τραβά και προς τα κάτω.

Αυτοί που πέφτουν κάτω και υποτίθεται γίνονται καλά, απλώς κάνουν κύκλο και ξαναπάνε ή γίνονται χειρότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη όσον αφορά την ΥΠΑΚΟΗ!!
Πολλοί Άγιοι Πατέρες έχουν ασχοληθεί πολύ αναλυτικά με την υπακοή (αν βρω κάποια αποσπάσματα από λόγους τους θα τα παραθέσω) και τη θεωρούν ως βασική προϋπόθεση για κάποιον που θέλει να προοδεύσει πνευματικά.

Έχω ακούσει και εγώ για τον εν λόγω ιερέα.
Δεν είμαι ικανός να κρίνω κανέναν και ιδιαίτερα όταν δεν έχω προσωπική εμπειρία σχετικά με το θέμα.
Αυτό που θα κρατήσω εγώ, και είναι αυτό που με χαροποίησε ιδιαίτερα, είναι το γεγονός ότι ο ιερέας αυτός έγινε η αφορμή για το φίλο blue26jam να ξαναβρεί το δρόμο του, όπως ο ίδιος αναφέρει, να πετάξει όσα έως τώρα είχαν σκλαβώσει το πνεύμα του και, τι το ωραιότερο, ότι τώρα ο φίλος blue26jam δοξάζει το Θεό!!!

Εύχομαι, φίλε blue26jam, ο δρόμος σου τώρα να είναι γεμάτος "πνευματικά καλούδια" κοντά στον Κύριο και Θεό μας.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 11/10/2005 18:19:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Δαιμόνια έβγαζαν και άνθρωποι που δεν ήσαν μαθητές του Χριστού , την εποχή του Χριστού, στο όνομα του Χριστού.
Και ο λευκός μάγος και ο ινδός κτλ την ίδια δουλειά κάνουν. Αγγέλους επικαλούνται.»

Τα ιερατεία, από όπου και εάν προέρχονται, δεισιδαιμονία εμπορεύονται και καπηλεύονται. Το χρώμα και η περιοχή κανένα ρόλο δεν παίζουνε.

dimitris2:
«Αλλά αν διαλέξει κάποιος την εκκλησία, οφείλει να τη σέβεται αυτή και τους νόμους της που τους έγραψαν οι πατέρες.»

Σωστά το είπες. Αν διαλέξει κάποιος την (οργανωμένη) εκκλησία. Σε καμία όμως περίπτωση δεν ταυτίζεται ο χριστιανισμός ΜΕ την εκκλησία και τους πατέρες που ΑΥΤΗ αποδέχθηκε και ξεχώρισε.

Να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

dimitris2:
«Μου είχε πει ο Παίσιος ότι όλοι οι μάγοι και οι δαίμονες να μαζευτούν δεν μπορούν να πειράξουν μια τρίχα από το κεφάλι σου.»

Να που όμως ο Σατανάς/όφις είχε όλη την ελευθερία κινήσεων στον (υποτιθέμενο..) κήπο του «παντοδύναμου» Θεού, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να τον εμποδίσει, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να αποτρέψει τις κινήσεις του, ΚΑΝΕΙΣ δεν στάθηκε ικανός να έχει…διορατικότητα όσο οι Γέροντες που περιγράφετε!!

Και είπαμε, ΔΙΧΩΣ ΣΑΤΑΝΑ δεν έχει καν λόγο ύπαρξης ο Θεός…..

Ουσιαστικά, είναι ΑΝΕΡΓΟΣ και όλη η «σωτηριολογική» του δράση, ένα κενό γράμμα. Και εάν αναλογιστούμε ότι…..Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ (που θα μας «σώσει») ευθύνεται για την ύπαρξη του Σατανά, τότε αντιλαμβανόμαστε και το σκεπτικό με το δόλωμα («Σατανάς») και την Σωτηρία (ο «Θεός» που επινόησαν οι ιερείς..).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy