ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 23:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Δαιμόνια έβγαζαν και άνθρωποι που δεν ήσαν μαθητές του Χριστού , την εποχή του Χριστού, στο όνομα του Χριστού.
Και ο λευκός μάγος και ο ινδός κτλ την ίδια δουλειά κάνουν. Αγγέλους επικαλούνται.»

Τα ιερατεία, από όπου και εάν προέρχονται, δεισιδαιμονία εμπορεύονται και καπηλεύονται. Το χρώμα και η περιοχή κανένα ρόλο δεν παίζουνε.



Μιλώ για το λευκό μάγο που δεν ανήκει σε ιερατείο.
Το ότι καπηλεύονται το είπε και ο Χριστός για το ιερατείο της εποχής του.
Εκανε υπακοή όμως ο χριστός στη θρησκεία (μέσω των λειτουργών της) αλλά δεν κάθησε να τους επαινέσει, τους τα ψαλε σε ήχο βαρύ.

quote:

dimitris2:
«Αλλά αν διαλέξει κάποιος την εκκλησία, οφείλει να τη σέβεται αυτή και τους νόμους της που τους έγραψαν οι πατέρες.»

Σωστά το είπες. Αν διαλέξει κάποιος την (οργανωμένη) εκκλησία. Σε καμία όμως περίπτωση δεν ταυτίζεται ο χριστιανισμός ΜΕ την εκκλησία και τους πατέρες που ΑΥΤΗ αποδέχθηκε και ξεχώρισε.

Να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.



Έχεις δίκιο νομίζω.
Οταν λέμε πατέρες δεν εννοούμε αναμάρτητους.
Αν κάποιος κάνει αμαρτία έχει και λάθος σκέψη γιατί αυτό και μόνο είναι η αμαρτία.
Δηλαδή δεν σημαίνει ότι αν κάποιος πατέρας είπε το τάδε, αυτό είναι και το σωστό, γιατί τότε οδηγούμαστε στον καισαροπαπισμό.

Αυτό το λάθος κάνουμε οι χριστιανοί, να νομίζουμε ότι πει ο τάδε πατέρας το είπε ο Θεός, και αφού το παραδέχομαι κι εγώ, ε, τότε, έχει δίκιο ο πατέρας.
Ολα τα αίσχη που έχουν γίνει στην εκκλησία και την πολιτεία κρύβουν πίσω τους εγωισμό σε μορφή ναρκισισμού.

Η εκκλησία η οργανωμένη αντίθετα, είναι αρκετά διαφορετική από αυτήν που πιστεύουν οι φανατικοί χριστιανοί.

quote:

dimitris2:
«Μου είχε πει ο Παίσιος ότι όλοι οι μάγοι και οι δαίμονες να μαζευτούν δεν μπορούν να πειράξουν μια τρίχα από το κεφάλι σου.»

Να που όμως ο Σατανάς/όφις είχε όλη την ελευθερία κινήσεων στον (υποτιθέμενο..) κήπο του «παντοδύναμου» Θεού, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να τον εμποδίσει, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπόρεσε να αποτρέψει τις κινήσεις του, ΚΑΝΕΙΣ δεν στάθηκε ικανός να έχει�διορατικότητα όσο οι Γέροντες που περιγράφετε!!



Το ξέρεις βρε φιλάρα αλλά δεν το γράφεις.
Καλά θα το γράψω εγώ.
Η ενασχόληση με το κακό είναι κάτι που μας συγκινεί και κινεί μέσα μας κρυφά νήματα.
Θα κάνουμε ζάπινκ και θα παρακολουθήσουμε όχι τόσο τα προγράμματα που έχουν σχέση με το πνεύμα και το αγαθό αλλά κάποιο θριλεράκι, κάποιο καναλάκι από αυτά που έκλεισαν πρόσφατα λόγω ρεγκούζα κτλ.
Ο άνθρωπος είναι άνθρωπος και δεν αλλάζει.
Αν ζούσε ο Αδάμ σήμερα μπορεί να φορούσε και γραβάτα ή να διατηρούσε το μούσι του ως αναρχοαυτόνομος.
Είναι θέμα επιλογής, γιατί πλάστηκε-πλαστήκαμε ελεύθερος/οι.
Ομως και αυτός έκανε ζάπινκ την προ τηλεοράσεως εποχή.
Ήξερε το αγαθό, αλλά είχε νου και τον έτρωγε και το άλλο.

Ποιός διάολος?
Ο διάολος δεν έχει προσκεκλημένους, για εθελοντές ψάχνει.

Δεν είναι άρχων του παιχνιδιού αλλά ισότιμος και τη βρίσκει όπως τη βρίσκουν και οι υπόλοιποι.

quote:

Και είπαμε, ΔΙΧΩΣ ΣΑΤΑΝΑ δεν έχει καν λόγο ύπαρξης ο Θεός�..


Τα παραλές.
quote:

Ουσιαστικά, είναι ΑΝΕΡΓΟΣ και όλη η «σωτηριολογική» του δράση, ένα κενό γράμμα. Και εάν αναλογιστούμε ότι�..Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ (που θα μας «σώσει») ευθύνεται για την ύπαρξη του Σατανά, τότε αντιλαμβανόμαστε και το σκεπτικό με το δόλωμα («Σατανάς») και την Σωτηρία (ο «Θεός» που επινόησαν οι ιερείς..).


Είσαι θεός. Σύντιψες το Θεό!
Δώσε τηλέφωνο , διεύθυνση.
Σώσε μας.
(εξάλλου εδώ στην ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 00:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe, κόψε τώρα, λέμε μπας και συζητήσουμε λίγο για τα του Αγίου Νεκταρίου Σαλαμίνας, μιας και έχουμε και μαρτυρία.
Το να το κάνουμε και αυτό το θέμα !@#$%^&* όπως τα άλλα δεν το θέλει κανένας.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε διαβάσει το βίο του Αγίου;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera WWalker,

Auto pistevo kai ego pos ligaki xefige to thema. Paidia skeftomai sovara na pao kai auth thn kuriaki, exei kolisei to mialo mou ekei. Thelo na kathiso kai meta thn litourgia na miliso mazi tou an ginete. Einai poli filikos me ton kosmo kai para ma para poli anthropinos kai auto exoun na to lene oloi. Einai omos poli apotomos me tous anthropous pou plathoun istories me to mialo tous peri magias ktl. Tin proigoumeni kiriaki pou piga prostaxe se pollous na mhn koinonisoun gia kapia xronia. Skeftomai kai mellontika na mazepso kapia xrimata na kano mia mikri dorea. Exo milisei se pollous filous mou pou anatrixiasan kai tha ithelan na pame kapia stigmh na paroun kai autoi thn eulogia tou. Ti lete mazevomaste oloi mazi apo edo mesa na pame parea ekei?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 15:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Έχεις δίκιο νομίζω.
Οταν λέμε πατέρες δεν εννοούμε αναμάρτητους.»

Να και ένα θετικό βήμα.

dimitris2:
«Αυτό το λάθος κάνουμε οι χριστιανοί, να νομίζουμε ότι πει ο τάδε πατέρας το είπε ο Θεός, και αφού το παραδέχομαι κι εγώ, ε, τότε, έχει δίκιο ο πατέρας.»

Ας ελπίσουμε να φτάσει αυτό σε πολλά «χριστιανικά» αυτιά….

dimitris2:
«Τα παραλές.»

Μπα, κυριολεκτώ.

dimitris2:
«Είσαι θεός. Σύντιψες το Θεό!
Δώσε τηλέφωνο , διεύθυνση.»

Και όμως, από την ανάγνωση της Αγίας Γραφής, ΤΕΤΟΙΟΣ βγαίνει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 16:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe, έχεις τόσα άλλα θέματα εδώ μέσα στα οποία μπορείς να συζητήσεις ότι θέλεις, είναι ανάγκη να καταστραφεί και αυτό;
Ούτως ή άλλως τα ίδια λες με τα άλλα θέματα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 17:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kalispera WWalker,

Auto pistevo kai ego pos ligaki xefige to thema. Paidia skeftomai sovara na pao kai auth thn kuriaki, exei kolisei to mialo mou ekei. Thelo na kathiso kai meta thn litourgia na miliso mazi tou an ginete. Einai poli filikos me ton kosmo kai para ma para poli anthropinos kai auto exoun na to lene oloi. Einai omos poli apotomos me tous anthropous pou plathoun istories me to mialo tous peri magias ktl. Tin proigoumeni kiriaki pou piga prostaxe se pollous na mhn koinonisoun gia kapia xronia. Skeftomai kai mellontika na mazepso kapia xrimata na kano mia mikri dorea. Exo milisei se pollous filous mou pou anatrixiasan kai tha ithelan na pame kapia stigmh na paroun kai autoi thn eulogia tou. Ti lete mazevomaste oloi mazi apo edo mesa na pame parea ekei?


Θα ήθελα να ερχόμουνα και εγώ φίλε blue26jam αλλά μου πέφτει λίγο μακριά!
Αν μπορέσω κάποια στιγμή θα ήθελα να επισκεφτώ το μέρος όπου άγιασε ο Μέγας αυτός Άγιος της Εκκλησίας μας Άγιος Νεκτάριος, την ευχή του να έχουμε!

**Έχω διαβάσει το βίο του (ένα κίτρινο βιβλίο) και πολύ συγκινήθηκα!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 17:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ blue26jam,

Δε γνωρίζω κάποιος πηγαίνει σε τέτοια μέρη από αγάπη στο θεό ή προσήλωση στο μεταφυσικό και ειδικά στο μαύρο.
Αν πηγαίνει από άγνοια ή περιέργεια, πρέπει να προσέχει γιατί είναι επικίνδυνα παιχνίδια.
Πολλοί που ασχολούνται με τέτοια καταλήγουν σε ιδρύματα ή ναρκωτικά για να απαλύνουν τις πιέσεις.

Ο καλύτερος δρόμος νομίζω είναι να πηγαίνει κάποιος σε ένα παπά της ενορίας του. Οσο αμαρτωλός και κοσμικός και νάναι ο παπάς. Δείχνει έτσι την αγάπη του και την πίστη στο Θεό και την ταπείνωσή του.

Αν θέλει κάποιος και ταπείνωση, καλό είναι να κάνει και καμιά αμαρτία, όχι για να ταπεινωθεί αλλά με την ψυχή του.

Περί θείας κοινωνίας που αναφέρθηκε, κατάλαβα ότι ο άνθρωπος είναι εκτός πραγματικότητας.

Είχα ένα γνωστό που επί χρόνια ασχολιόταν με μαύρη μαγεία και όταν ήθελε να τα παρατήσει πήγε να ξεμολογηθεί στο άγιο όρος.
Εκεί βρήκε κάποιον που προφανώς δεν ήξερε από τέτοια και του έβαλε κανόνα να κοινωνήσει μετά από μερικά χρόνια.

Ο άνθρωπος υπέφερε ψυχικά και σωματικά για μερικούς μήνες και είπε να ξαναρχίσει τις παλιές ασχολείες.

Εκανε και μια ύστατη προσπάθεια να πάει σε έναν άλλο πνευματικό, στον πρώτο τυχόντα σε μια πόλη.
Αυτός κοσμικός και παντρεμένος του έβαλε να κοινωνεί κάθε κυριακή περίπου.
Βρήκε την υγειά του ο άνθρωπος.

Κατά την εκκλησία στο δαιμονισμένο δεν καταλογίζεται ευθύνη ώστε να απέχει από τη θεία κοινωνία.
Αυτό το έχω ακούσει, δεν το έχω διαβάσει, ας ενημερώσει κάποιος που έχει διαβάσει κάτι σχετικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 20:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Schwabe, έχεις τόσα άλλα θέματα εδώ μέσα στα οποία μπορείς να συζητήσεις ότι θέλεις, είναι ανάγκη να καταστραφεί και αυτό;
Ούτως ή άλλως τα ίδια λες με τα άλλα θέματα.»

Να με συγχωρνάς φίλτατε που δεν έχω την «ευρύτητα» του……πνεύματος σου για να….ξεδιπλώσω στο φιλοθεάμον κοινό τις….απύθμενες γνώσεις που’χεις, αλλά…….προσπαθώ!!!

Όλα καλά?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 03:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapite Dimitri,

Aneferes oti den gnorizeis an kapoios pigenei se tetoia meroi apo agapi sto theo i apo prosilosh sto
metafisiko xoro. I tapini mou gnomh einai oti o Pater Nektarios Salaminos merimnh ep aftou. Den tha epetrepe
i monh tou na ginei xefrago ampeli, asevon, perigelounton kai periergon. Exei exousia apo anothen na diakrinei
kai apomakrinh apo thn monh tou tous asevhs. Na se de sigouros oti upo thn skepi naou kiriou tipota mesa se auton
den to kathista epikindino paixnidi opos eipes.
Oson afora gia thn prosopiki sou gnomh gia to pia einai i kaluterh epilogh kai dromos, gia mia vasanismenh
psuxh apo ponira erga anthropon, auto as to afisoume sthn prosopiki krish tou pathontos kai as odigisei o theos
ta vimata tou pros thn sosth kateuthinsh.
O enas kai monadikos, alithinos, triadikos theos, einai o theos tis agapis. Gnorizei pote prepei na sunxoresei,
alla gnorizei episis oti prepei na timorisei gia paradeigmatismo kai simorfosin tou anthropou. Autoi pou didaskoun kai
diadidoun logo kuriou exoun thn eulogia autou, na sinetisoun theopneusta ton amartolo. An oloi mas gnorizame
oti tha exoume afesh amartion, oses fores kai se oti paraptoma kai an endidame tote oudepote tha stamatage to
amaltolo mas ergo. Tha pratame amarties kai meta aplos tha zutousame sunxoresh apo ton kurio.
Eimai, eisai kai eimaste poli amartoloi gia na diapragmateutoume to kata poso o Patir Nektarios einai ektos
pragmtikotitas.
Diakrino sta legomena sou, se auto alla kai se alla themata pou exeis metasxi, mia arnitikotita kai mia pantognosia
pros oles tis kateuthinseis. Milas gia kurio alla amfivalo an exeis gnorisei pote thn ousia autou. Orthi pisti kai
upakoi pros to theio, einai auth opos mas fanerothike kai mas paradothike apo ton kurio kai oxi auth pou tha thn
kopsoume kai rapsoume sta dika mas pistevo. Pistos den einai autos pou exei diavasei kai exei papagalisi plithora
vriskeuftikon eggrafon alla ekeinos pou me opiodipote tropo exei viosh pragmatiki apokalipsi kuriou.
Telos oudepote anefera sto parapano mynhma mou oti o Patir Nektarios ethese kanona akoinonisias se demonismenous, apla
me thn eukeria na sou dieukriniso oti kanona tetoio epevale se atoma pou exomologisan katafigh tous se anthropous
opou dia texnhs magias thelisan na ikanopoihthoun ta aitimata tous.
Meta lipis mou diapistono oti se auto to xefrago ilektroniko ampeli o kathenas grafei oti valei o nous tou xoris
na sevete to thema tis epikefalidas. An den apatome to thema auto prosferete gia na ginoun anafores apo viomata
anthropon sthn monh auth dipla se auton ton Patera ths Ekklisia. Fusika opou gamos kai o Manolios protos.
Amfisvities kai pantognostes protoi gia na threxoun prosopikes kodres. Alithia oloi eseis, pou ola auta me
toso pisti uperaspizeste thn orthotita tis skepseis kai ton legomenon sas, tha exete to idio tharos na ta
upostirizete enopion theou thn hmera krishs zonton kai nekron?
Apofasisa na apoxoriso apo to forum kathos den vlepo to noima na diapragmateuto theo kai antiprosopon autou.
Perimeno mono thn krish kai thn diapragmateush kuriou pros eme. Niotho oti ekana to xreos mou na anafero
kai na parotrino anthropous na episkeftoun thn monh Ag. Nektariou Salaminos, i opia esti gia emena empneush kai prosopiki
apokalipsi kiriou se mia krisimi kampsi tis zoh mou opou o poniros me eixe doulon tou kai ektelousa tas prostagas autou meso
ths texnh ths profitias, skorpizontas pono kai lanthasmenh kathodigisi se poli kosmo. An kai to diadiktiako mou xreos
eftase sto telos tou, parolla auta den tha papso de na eximno kurio se opiodipote topo me opiondipote tropo sthn kathimerinh mou
zoi.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 09:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΛΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
Ο ΕΝΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ,ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ TOPIC ΜΑΛΙΣΤΑ.
ΚΑΙ ΟΙ ΛΙΓΟΣΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ-ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ).
ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ TOPIC.ΜΙΑ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.2-3 ΙΣΧΥΡΟΓΝΩΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΗΛΟΒΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ,ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ.ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΙ(ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΛΔ ,ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΣΤΕ).
ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ....
2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.
Α.ΑΠΑΤΗ.
ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥ ΠΑΠΠΑ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΕΚΜΕΕΥΣΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ(βλ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ "Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ" ΤΟΥ ΜΠΙΤΝΙΚ).
Β.ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩ ΜΑΓΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΟΥΤΕ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ,ΑΦΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΣΟΥ,ΤΗΣ ΑΥΡΑΣ ΣΟΥ κοκ.Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΜΑΓΙΑ.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 18:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ blue26jam,

Ισως δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε γιατί εσύ μιλάς για τον πατέρα νεκτάριο και γω για την εκκλησία.
Μιλώ για την εκκλησία γιατί όπως είπες δεν είχες σχέση.

Ενας ρόλος της εκκλησίας είναι και αυτός. Αυτή αναθέτει ποιά άτομα θα κάνουν αυτό το λειτούργημα.

Ο παπάς κάνει τα μυστήρια ο διάκος δεν μπορεί.

Εχω δει ξυρισμένο από το δεσπότη παπά να φοράει τα ράσα σε άλλο νομό και να κάνει χρυσές δουλειές. Αυτό γιατί είχε ευλαβείς πιστούς που έλεγαν ότι ο παπάς αυτός (ομοφυλόφυλος, κλέφτης , άνοιγε τάφους κτλ) ήταν άγιος. Με πούλμαν έτρεχαν οι πιστοί.
Τελικά κατέφυγε σε μια από τις 8 εκκλησίες των παλαιοημερολογητών , δε θυμάμαι σε ποιά.

Αν νομίζεις ότι τα δαιμόνια τα βγάζει ο άνθρωπος και όχι ο θεός μέσω της εκκλησίας μπορείς να πας σε ένα λευκό μάγο ή έναν καθολικό.

Αν πιστεύεις στην εκκλησία πρέπει να ξέρεις ότι ο παπάς της ενορίας όσο αμαρτωλός κι αν είναι έχει εξουσία μεγαλύτερη κι απ τους αγγέλους.

Δεν μπορεί ο αρχάγγελος μιχαήλ να τελέσει θεία λειτουργία. Οι πατέρες τα λένε , δεν τα λέω εγώ.

Λέει επίσης το ευαγγέλιο ότι η μεγαλύτερη αμαρτία , η μόνη που δεν συγχωρείται είναι η βλασφήμια κατά του Αγίου Πνεύματος.

Φυσικά και βλασφημείται το Αγιο Πνεύμα όταν παραβλέπουμε το χάρισμα που έχει δοθεί στον (αμαρτωλό) ιερέα της ενορίας από το θεό μέσω του (αμαρτωλού) δεπότη και τρέχουμε όπου θέλουμε να λάβουμε τη χάρη του Αγίου Πνεύματος.

Δεν τα λέω με αντιπαλότητα, όπως ειπώθηκε, απλά γράφω πως λειτουργεί η ορθόδοξη εκκλησία από όσα γνωρίζω.

Δεν κρίνω άν είναι πιο άγιος ο ιερέας του Αγ. Νεκταρίου ή ο μεθύστακας ιερέας της γειτονιάς μου.

Συνηγορώ μάλλον να πάει ο καθένας να βρεί το δρόμο του όπου νομίζει.
_____________________
"Ο Επίσκοπος ει εις τύπον Χριστού" Ιγνάντιος ο (μόνος) επικαλούμενος και Θεοφόρος.
________
«Εις Κύριος, μία πίστις, εν βάπτισμα»,(Εφεσ. 4, 5) και κατά συνέπειαν Μία Εκκλησία, μέσα στην οποία και μόνον τα μυστήρια είναι έγκυρα και λυτρωτικά. Ακολουθούμε δηλ. σαφώς την εκκλησιολογία του αγ. Κυπριανού (Επιστ. 73, 21 και 69, 1.2, 10· 11. Πρβλ. Τερτυλλιανού, De baptismo, 15.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 09:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτησα για το μοναστήρι στην Σαλαμίνα αλλά δεν το ξέρανε μήπως μιλάμε για την Αίγινα;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρώτησα για το μοναστήρι στην Σαλαμίνα αλλά δεν το ξέρανε μήπως μιλάμε για την Αίγινα;;;;

Έχεις σκοπό να πας GDS1;
Αν είναι, θέλω να μου πεις μετά τι είδες. Έχω περιέργεια να δω αν αυτά τα οποία διηγούνται οι φίλοι μας είναι αληθινά.

Πάντως το βλέπω τον μόνο τρόπο να αλλάξεις μυαλό, αν είναι το να πας να δεις τον Άγιο Νεκτάριο ή το Άγιο Όρος.

Εγώ πιστεύω και <<χωρίς αυτά>>...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 09:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker
"Έχεις σκοπό να πας GDS1;"

Αν ξέρω που είναι θα πάω

wwalker
"Αν είναι, θέλω να μου πεις μετά τι είδες. Έχω περιέργεια να δω αν αυτά τα οποία διηγούνται οι φίλοι μας είναι αληθινά."

οκ

wwalker
"Πάντως το βλέπω τον μόνο τρόπο να αλλάξεις μυαλό, αν είναι το να πας να δεις τον Άγιο Νεκτάριο ή το Άγιο Όρος."

Μα δεν το κάνω για να πιστέψω στον Χριστιανικό Θεό...ήδη πιστεύω σε κάποιον Θεό αλλά δεν τον κλείνω μέσα στα στενά όρια των Θρησκείών.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 20:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wwalker
"Έχεις σκοπό να πας GDS1;"

Αν ξέρω που είναι θα πάω

wwalker
"Αν είναι, θέλω να μου πεις μετά τι είδες. Έχω περιέργεια να δω αν αυτά τα οποία διηγούνται οι φίλοι μας είναι αληθινά."

οκ


ΟΚ, περιμένω νέα.
Κάποιος φίλος που πήγε, όποιος είναι, να βοηυήσει λίγο τον GDS1.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blue26jam
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 00:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους blue26jam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera GDS1,

S'euxaristo WWalker pou me eneimeroses gia tin erotisi tou melous, den tha mporousa na thn gnorizo kathos dilosa kai sto forum oti apoxoro apo to esoterica.gr. Loipon file GDS1 o patir Nektarios sthn monh tou Ag. Nektariou, gnorizo oti dexete demonismenous hmera tetarti kai kiriaki. Xekinaei to diavasma apo tis 10:30 mexri arga to mesimeri astamatita analogos thn proselepsi tou kosmou. Gnorizo den oti thn kiriaki apo tis 7 telei leitoutgia gia tous pistous tis perioxhs mexri tis 10. Skopevo thn proth kiriaki tou noemvriou na parevretho xana ekei apo thn arxh gia na koinoniso kiolas. Tha pao me enan filo mou o opios einai psaltis kai vathia thriskevomeno atomo, pou epithimi na gnorisei kai prosopika ton papouli. Anaferontas tou gia to sigkekrimeno ierea mou anefere kai gia allous iereis(3-4) pou episima asxolounte me to idio thema kai malista xrizoun ton sevasmo polloun anthropon pou exoun voithisei.Mou anefere paromia viomata tou dipla se autous me ta peristatika pou ezeisa dipla ton pater Nektario Salaminas.
Ferimpot gia salamina exei kathe 10-15 lepta peripou kai apo to limanh kapios tha prepei na parei taxi kai na zhthsei na ton pane sthn Monh Ag. Nektarios sthn perioxh "ta sxolia". To amaxi mporei na ftasei mexri kapio simio eno meta tha prepei kapios na perpatisei gia na ftasei ekei kathos o dromos den einai kalos. Elpizo na voithisa, perimeno na mou grapseis entuposeis sou an pas.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 13:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάι γκάις & γκάισες.

Πού το ξέθαψα τούτο το θέμα ε; Ενιγουέι.

Το σ/κ που πέρασε βρέθηκα Σαλαμίνα για δουλειές.
Κατ’ αρχήν να πω ότι δεν έχω δει πιο άσχημο νησί στη ζωή μου και σόρι απ’ τους σαλαμινιώτες.
Ημανε λοιπόν με μια κοπελιά και με ήρθε στο νου ένα που είχα διαβάσει εδώ μέσα, σχετικά με έναν παπά που έκανε διάφορα φοβερά και τρομερά.
Είχε γράψει κάποιος εδώ δλδ ότι ο παπάς αυτός «βλέπει» διάφορα, βγάζει διαβόλους, θεραπεύει, κάτι τέτοια και με είχε κάνει εντύπωση το πόση εντύπωση είχε κάνει στο παιδί που μας τα έλεγε εδώ.
Είπα την ιστορία σε γενικές γραμμές όπως τη θυμόμουνα στην κοπελιά και είπαμε να πεταχτούμε, μιας και ήταν Κυριακή, να δούμε τι παίζει.
Το βρήκαμε εύκολα παρά τα αντίθετα που είχα διαβάσει.
Για να μη τα πολυλογάμε…ΜΟΥΦΑ.
Ετσι τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα.
Πράγματι έπεφταν κάποιοι και κάποιες κάτω με το που τους άγγιζε ο πάτερ, ναι, μερικές έσκουζαν και σπαρτάραγαν για λίγο αλλά…
Οσοι ξέρουν από πολεμικές τέχνες ξέρουν ότι μπορείς να πιάσεις και να πιέσεις κάποιον σε συγκεκριμένα σημεία και κείνος να λιποθυμήσει σε λίγα δ/λεπτα.
Αυτά σε συνδιασμό με την ψυχολογική φόρτιση που έχουν όσοι πάνε σε τέτοια μέρη (πιστεύουν ότι έχουν κάποιο πρόβλημα, γιαυτό πάνε άλλωστε και περιμένουν να τους «βρει» κάποιος κάτι και κάποια λύση) και το κλειστό του χώρου με τα θυμιάματα και τα κεριά, μπορούν να τους κάνουν ευάλωτους.
Φυσικά εγώ και η κοπελιά δεν πάθαμε τίποτε, δε νοιώσαμε κανένα «παράξενο» αίσθημα, καμμία «ενέργεια» να μας γυροφέρνει.
Μας σταύρωσε ο παπάς και αυτό ήταν, όπως και πολλούς άλλους.
Τώρα, αυτές που χτυπιώνταν, εγώ τουλάχιστον τις έκοψα για ψιλο – «στάτους υστέρικους», σημειωτέον, μόνο γυναίκες χτυπιώνταν.
Άλλο που με έκαμε εντύπωση ήταν ότι οι 8 στους 10 εκεί μέσα ήταν είτε ρώσοι είτε βούλγαροι είτε απ’ τις ανατολικές του πρώην «μπλοκ» χώρες.

Τέλος, για τον παπά:
Πολύ, μα πολύ έξυπνο και διαπεραστικό βλέμμα, πονηρό τα το έλεγα.
Καπάτσος με φάνηκε και δεν τον ψέγω γιαυτό βέβαια.
Μου έδωσε την εντύπωση καλού ψυχολόγου, που ήξερε πού «τον παίρνει» και πού όχι.
Ηξερε δλδ ποιόν να «ρίξει» χάμω και ποιόν όχι. Και οι συμβουλές του, όποτε έδινε, ήταν συμβουλές ενός ψυχολόγου.
Λεφτά δεν είδα να δίνει κανένας, πέρα απ’ το κεράκι που άναβε.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, θέλω να πω ότι καλό είναι να μην εντυπωσιαζόμαστε εύκολα από οτιδήποτε μας φαντάζει παράξενο η ανεξήγητο.
Λυπήθηκα, όπως πάντα κάνω, που είδα κόσμο με βλέμμα απελπισμένο να περιμένει πώς και πώς μια «λύση» στα όποια προβλήματά του και να γίνεται έρμαιο στον καθένα. Η ανασφάλεια, η αδυναμία, το ψάξιμο της εύκολης λύσης; Μπορεί όλα μαζί να οδηγούν τόσον πολύ κόσμο σε μάγους, μάγισσες, μέντιουμ, αστρολόγους, καφετζούδες, εξορκιστές κλπ κι αυτό δηλώνει κατά τη μη ταπεινή μου άποψη τουλάχιστον αφέλεια, μην πω τίποτε χειρότερο.

Όλα μας τα προβλήματα, πλην αυτών που οφείλονται σε εξωγενείς παράγοντες, μπορούμε να τα λύσουμε μόνοι μας.

ΤΣΟΝΤΑ:
Τί το κάμνατε ρε το σάιτ; Το χαλάσατε.
Εβαλα αναζήτηση και δούλεψε καρφί, το βρήκα το θέμα αμέσως.
Πάνε οι παλιές καλές μέρες που ψάχναμε μια μέρα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 14:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αναρωτιέμαι... ο συγκεκριμένος Παπάς όταν αρρωσταίνει ή προσβάλλεται από κάποιο νόσημα, αυτοθεραπεύεται με τις "θεραπευτικές" του ικανότητες ή πάει σε νοσοκομείο και παίρνει φάρμακα??? Μαλλον το δεύτερο συμβαίνει...
Οταν ένας πιστός έχει διαμορφώσει εκ των προτέρων στη συνείδησή του ότι θα δει ένα θαύμα ή κάτι υπερφυσικό τότε θα το δει ακόμα κι αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν δεν παίρνει μπρος το αμάξι του μπορεί να νομίσει ότι δεν το αφήνει ο Σατανάς....
Η εκμετάλλευση κάποιων ευπιστων ανθρώπων είναι συχνά προσφιλές σπορ ορισμένων πιο πονηρούληδων. Δεν εννοώ τον συγκεκριμένο παπά ντε και καλά. Γενικά μιλάω....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ Η ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ...

ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΟΗΛΘΕ ΚΑΙ Η ..ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ..

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ "ΤΣΙΜΠΑΝΕ" Η ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ "ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ" ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ..
..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 13:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά, με εκπλήσσει η ευκολία με την οποία κάποιοι εδώ μέσα ισοπεδώνουν τα πάντα!
Αυτά για τα οποία κατηγορούν κάποιους άλλους, είναι και αυτά που τους χαρακτηρίζουν.

Από πότε βρε παιδιά γίνατε αυθεντίες και ελεγκτές έτσι ώστε ο λόγος σας και η κρίση σας να θεωρείται ως το μόνο κριτήριο αυθεντικότητας;;;

Από πότε και με ποια εφόδια θεωρείτε ‘κουτούς’ άτομα που είναι γιατροί, ανώτατοι δικαστές, μαθηματικοί, αστροφυσικοί, ……;;;;

Δυστυχώς, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι, οι τσαρλατάνοι, είδος που ευδοκιμεί τώρα τελευταία, έχουν πλήξει την αξιοπιστία και την ακεραιότητα της Εκκλησίας μας με αποτέλεσμα να σκανδαλίζεται ο κόσμος και να γίνεται ευάλωτος σε διαφόρων ειδών προπαγάνδες,

Εύχομαι, να σας αξιώσει ο Θεός, όπως έγινε και σε πολλούς άλλους «φανατικούς αρνητές» να βιώσετε τη δόξα Του έτσι ώστε να δείτε την Αλήθεια ως έχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 17:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,

εγώ δεν έχω κάποια προσωπική άποψη για τον παππούλη στην Σαλαμίνα θέλω όμως να αναφέρω δύο γεγονότα που θυμάμαι.

Ήμουνα λοιπόν κάποτε με ένα αγόρι που έτεινε να γίνει φανατικός θρήσκος. Πολλά πράγματα λοιπόν απο την συμπεριφορά του και την όλη του ιδεολογία τα θεωρούσα άλλοτε πολύ υπερβολικά και άλλοτε απλώς καταστάσεις που δεν με έκφραζαν καθότι ναι μεν πίστευα αλλά με τον δικό μου τρόπο που δεν περιείχε υπερβολές. Κάποια στιγμή λοιπόν φτάσαμε στον χωρισμό πράγμα που εκείνος δεν ήθελε να δεχτει με τίποτα. Με παρακάλεσε λοιπόν να πάμε σε έναν τέτοιο παππούλη, του λέω μα πας καλά; θα μου πει τώρα εμένα ο παππούλης κάτι και θα μου αλλάξει γνώμη; Με τα πολλά μην θέλωντας να του χαλάσω χατήρι στα τελειώματα πήγα σ' ένα μοναστήρι στην Πεντέλη όπου βρισκόταν κι ο εν λόγω μοναχός.
Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν μου είπε πράγματι πολλά στοιχεία απο την ζωή μου, μου είπε γεγονότα που είχα ζήσει ως παιδί με λεπτομέρειες και εννοείτε γεγονότα που δεν είχα μοιραστεί με άλλον ποτέ.
Αυτό με είχε αφήσει έκπληκτη, δεν ήταν μόνο τα γεγονότα του παρελθόντος αλλά καταλάβαινε και σκέψεις που έκανα εκείνη την στιγμή και δεν εννοώ σκέψεις που φαινόντουσαν στο προσωπό μου.
Μου φάνηκε ένας σωστός και λογικός άνθρωπος. Σε καμία περίπτωση δεν ζήτησε λεφτά για τίποτα, ούτε καν κερί δεν άναψα και όσο για το τελείωμα της σχέσης μου το μόνο που μου ειπε είναι πως αν αυτό αισθάνεσαι πως θες να κάνεις, αυτό και να κάνεις ποιος είπε πως ο θεός εξαναγκάζει ανθρώπους να είναι μαζί;

Αυτό είναι το πρώτο σχετικό που θυμάμαι. Το δεύτερο βρισκόμουν Νέα Μάκρη είχα πάει λοιπόν με μια φίλη και βολτάραμε και κάποια στιγμή ανεβήκαμε στο μοναστήρι του Αγίου Εφραίμ είχα ακούσει ότι ήταν όμορφα εκεί. Το μοναστήρι είχε λειτουργία, ποτέ μου δεν είχα κάτσει σε λειτουργία, τις βαριέμαι αφόρητα, εκείνη την μέρα όμως μια απο τις γυναίκες που έψελνε είχε τόσο όμορφη φωνή που κάθησα για λίγο. Κάποια στιγμή νοιώθω μια περίεργη αίσθηση που δεν μπορώ να την εξηγήσω με λόγια. Γύρισα προς την πόρτα και είδα μια γυναίκα με έντονους μαύρους κύκλους κάτω απο τα μάτια. Δεν έδωσα βάση και ξαναγύρισα μπροστά μου. Άκουσα κάτι σαν μούγκρισμα ζώου γύρισα και κοίταξα αλλά δεν είδα κάτι ή κάποιον που να φαινόταν ότι προερχόταν. Ιδέα μου είπα. Το ξανάκουσα. Ιδέα μου ξαναείπα. Μετά δεν ξανακούστηκε γύρισα και παρατήρησα ότι η γυναίκα δεν ήταν πια μέσα.
Κάποια στιγμή βγήκα και εγώ έξω. Καθόμουν στο πρεβάζι ενός δέντρου και άρχησα να ακούω τα ίδια μουγκρίσματα να έρχωνται απο ένα μικρό παρεκκλήσι που είχε εκεί. Ο κόσμος όσος υπήρχε ήταν μέσα στην λειτουργία της κανονικής εκκλησίας.
Μετά άρχησα να ακούω περίεργη αντρική ομιλία όπου φώναζε αρκετα δυνατά και έβριζε κάποιον γέρο.
Αποφάσισα να πάω μέχρι εκεί πλησιάζοντας αργά γιατί η όλη κατάσταση με είχε κάπως τρομάξει. Ήταν η γυναίκα εκείνη που είχα δει στην εκκλησία στο πάτωμα, να μουγκρίζει και να βρίζει κάποιον που εγώ προσωπικά δεν έβλεπα, την μια καταλάβαινα τι έλεγε την άλλη όχι. Συγκεκριμένα θυμάμαι φράσεις όπως φύγε παλιόγερε %^&*((()( απο εδώ δεν με διώχνεις κ.λ.π.
Την λυπήθηκα, η ίδια δεν φαινόταν να έχει επαφή με το περιβάλλον, ήταν σαν ημιλυπόθημη. Δεν ήξερα τι να της κάνω για να την βοηθήσω και φοβόμουν και να την πλησιάσω.

Ξαναβγήκα έξω. Ήταν δυο κυρίες απ' έξω την ωρα που βγήκα στο πεζούλι εκείνο που ξανακάθησα. Τις άκουσα λοιπόν να συζητάνε για αυτήν που μούγκριζε. Μάγια της έχουν κάνει είπε η μία στην άλλη, και αυτής και της κόρης της δυστυχώς τις γνώριζα απο παλιά εδώ και δύο χρόνια είναι και οι δύο στα ίδια χάλια.
Κάποια στιγμή η ξαπλα τέζα βγήκε και αυτή έξω φαινοταν εξαντλημένη αλλά ήταν πάλι σε κάποια επαφή με το περιβάλλον. Κάποια στιγμή μπήκε και ένας παπάς, ιερέας δεν ξέρω τι ήτανε, όχι του μοναστηριού πιστεύω καθώς είναι γυναικείο, μάλλον επισκέπτης. Είδε την γυναίκα αυτή και πλησίασε να της πει μια προσευχή, αυτή ξανάπεσε, ο παπάς πλησίασε τον σταυρό προς το μετωπό της και πριν προλάβει να το αγκίξει αυτή εκτοξεύτηκε σαν να είχει φάει κλωτσιά στην μουρη απο άλογο. Αυτό ήταν, εγώ πλέον δεν μπορούσα να καταλάβω αν αυτό που έβλεπα μπορουσε να σημβεί. Ο παπάς δεν ξαναπροσπάθησε, φάνηκε τρομαγμένος και έφυγε, το ίδιο επίσης και εγώ.

Και το ερωτημά μου είναι το εξής, αν αυτό που είδα δεν ήταν μια δαιμονισμένη πια αρρώστια σου κλωτσάει το πρόσωπο σε εκτοξεύει;;;

Δεν είμαι φανατικιά, δεν πιστεύω και δεν μου αρέσουν οι φανατισμοί, δεν είμαι όμως και απο αυτούς που τα βάζουν όλα σε ένα τσουβάλι και τα ισοπεδόνουν επίσης όλα.

Φυσικά και δεν απαιτώ να πιστέψετε την ιστορία μου, μην την κρίνεται όμως κι όλας αφήστε την σαν μια ιστορία που απλά διηγήθηκα και που ο καθένας αποφασίζει αν την πιστεύει ή όχι.

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 18:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά, με εκπλήσσει η ευκολία με την οποία κάποιοι εδώ μέσα ισοπεδώνουν τα πάντα!
Αυτά για τα οποία κατηγορούν κάποιους άλλους, είναι και αυτά που τους χαρακτηρίζουν.

Από πότε βρε παιδιά γίνατε αυθεντίες και ελεγκτές έτσι ώστε ο λόγος σας και η κρίση σας να θεωρείται ως το μόνο κριτήριο αυθεντικότητας;;;


φίλε Ψηλέ εγώ δεν υπονόησα ότι ο συγκεκριμένος παπάς στη Σαλαμίνα είναι απατεώνας. Μπορεί ένας παπάς λογω της έντονης πίστης του στα θεία, να νομίζει ότι πράγματι έχει υπερφυσικές δυνάμεις και να μην το κάνει από δόλο. Δεν το θεωρώ κακό αυτό..όχι όμως ότι θα το αποδεχτώ και σαν πραγματικότητα. Τα πυρά μου στοχεύουν αυτούς που κοροϊδεύουν σκόπιμα τους πιστούς, γεγονός που όπως κι εσύ λες, λαμβάνει συχνά χώρα στις μέρες μας.
Και ούτε θεωρώ την αποψη μου το μόνο κριτήριο αυθεντικότητας. Ειναι απλά η άποψή μου. Δεν πιστεύω σε θαύματα και θεϊκές παρεμβάσεις, οπότε δεν αποδέχομαι και την υπαρξη ανθρώπων με υπερφυσικές ιδιότητες. So simple.

quote:
Από πότε και με ποια εφόδια θεωρείτε ‘κουτούς’ άτομα που είναι γιατροί, ανώτατοι δικαστές, μαθηματικοί, αστροφυσικοί, ……;;;;

Δεν έχει και τόσο σημασία νομίζω το επάγγελμα του κάθε ανθρώπου. Ουτε κουτοί είναι κάποιοι που πιστεύουν στο "θείο". Μην ξεχνάς ότι και οι επιστήμονες είναι άνθρωποι με αδυναμίες. Συνήθως, όταν ένας επιστήμονας, αστροφυσικός κτλ δηλώνει πίστη στο Θεό, αυτό μπορεί να γίνεται είτε επειδή δεν έχει ξεπεράσει κάποιες φοβίες του, είτε γιατί και αυτός ως άνθρωπος έχει μεταθανάτιες κτλ ανησυχίες, είτε απλά δηλώνει ένθεος για να μην στιγματιστεί κοινωνικά στις θρησκευόμενες μάζες.
Πάντως μια έρευνα των τελευταίων χρόνων που βρήκα δείχνει πως η συντριπτική πλειοψηφεία των επιστημόνων αρνείται την ύπαρξη Θεού.

http://www.atheists.org/flash.line/atheism1.htm

Οχι ότι σημαίνει κάτι απαραίτητα αυτό...αλλά ας το έχουμε υπόψη μας μιας και ανέφερες τους επιστήμονες.

quote:
Εύχομαι, να σας αξιώσει ο Θεός, όπως έγινε και σε πολλούς άλλους «φανατικούς αρνητές» να βιώσετε τη δόξα Του έτσι ώστε να δείτε την Αλήθεια ως έχει.


Δεν είμαι "φανατικός αρνητής". Δεν με ενδιαφέρει η δόξα κανενός Θεου. Δεν με ενδιαφέρει η "αλήθεια" κανενός Θεού. Σε αυτό τον πλανήτη, μπορούμε να οικοδομησουμε μια καλύτερη κοινωνία??Αυτό ναι, με ενδιαφέρει...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 02:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic,
Αυτό που με παραξενεύει είναι το εξής:
Τα άτομα που "κατακρίνουν" για φανατισμό ή για αφέλεια όσους πιστεύουν σε Θεό ή Θεούς, θεωρώ πως με άλλο τόσο φανατισμό ή αφέλεια επιμένουν στις θέσεις τους ή νομίζουν ότι κατέχουν την αλήθεια και έτσι αυτό τους οδηγεί στο να κρίνουν τους πρώτους (τους πιστούς) κατ' αυτόν τον τρόπο.

Ξέρεις, όταν βάζεις τον εαυτό σου σχεδόν υπεράνω όλων, θεωρώντας ότι εσύ κατέχεις την απόλυτη αλήθεια, μη αφήνοντας, έστω βρε αδερφέ, ένα παραθυράκι αμφιβολίας σχετικά με τον εαυτό σου, είναι πιστεύω εξίσου επικίνδυνο με αυτό που κάνει ο κάθε φανατισμένος κάποιας θρησκείας.

Ανέφερα ανθρώπους που κατέχουν γνώσεις και θέσεις, για να τονίσω ότι πιστά άτομα δεν είναι μόνο άτομα απλά χωρίς κάποιες ιδιαίτερες επιστημονικές ή άλλου είδους εξειδικευμένες γνώσεις.

Η πίστη φίλε μου Agnostic δεν εξηγείται και ούτε μπορείς να την αποδείξεις με έναν μαθηματικό τύπο.
Αν όντως, όπως λες, ίσχυαν οι λόγοι για τους οποίους κάποιος επιστήμονας ή και άλλος άνθρωπος, πιστεύει στο Θεό, τότε για τους λόγους αυτούς, θα έπρεπε όλος ο κόσμος να πιστεύει σε Θεό.
Δεν συμβαίνει όμως αυτό, ή τουλάχιστον έτσι θέλουν να λένε ορισμένοι (δηλαδή ότι δεν πιστεύουν σε Θεό).

Συμφωνώ μαζί σου στο να οικοδομήσουμε μια καλύτερη κοινωνία, αλλά όμως καλύτερη κοινωνία χωρίς «φόβο Θεού» είναι αδύνατο να υπάρξει.
Όσο ο άνθρωπος θα περνιέται για Θεός, είναι αδύνατον να οικοδομήσουμε μια καλύτερη κοινωνία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 08:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, λές κάτι το οποίο με βρίσκει σύμφωνο:

quote:
Ξέρεις, όταν βάζεις τον εαυτό σου σχεδόν υπεράνω όλων, θεωρώντας ότι εσύ κατέχεις την απόλυτη αλήθεια, μη αφήνοντας, έστω βρε αδερφέ, ένα παραθυράκι αμφιβολίας σχετικά με τον εαυτό σου, είναι πιστεύω εξίσου επικίνδυνο με αυτό που κάνει ο κάθε φανατισμένος κάποιας θρησκείας.


Ναι, ο φανατισμός μπορεί να επιφέρει αρκετά κακά στον άνθρωπο που υποπίπτει σε αυτόν.
Θα ήθελα παράλληλα να σε ρωτήσω κάτι με κάθε καλοπροαίρετη διάθεση:
Πιστεύεις οτι εσύ, τουλάχιστον από τα γραφόμενα σου στα forums, έχεις αγγίξει μερικές φορές τα όρια του φανατισμού σε κάποιες θέσεις που έχεις εκφράσει ή όχι?

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 16/03/2006 08:58:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 08:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν μου είπε πράγματι πολλά στοιχεία απο την ζωή μου, μου είπε γεγονότα που είχα ζήσει ως παιδί με λεπτομέρειες και εννοείτε γεγονότα που δεν είχα μοιραστεί με άλλον ποτέ."

YΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ..


"Και το ερωτημά μου είναι το εξής, αν αυτό που είδα δεν ήταν μια δαιμονισμένη πια αρρώστια σου κλωτσάει το πρόσωπο σε εκτοξεύει;;;"

ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ? ΘΕΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ? ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΗΓΑΓΕ (ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ)ΠΑΙΔΙΑ,ΤΑ ΒΙΑΖΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕ Η ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΞΕΨΥΧΑΓΑΝ ΑΥΤΟΣ ΑΥΝΑΝΙΖΟΤΑΝ..ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΝΙΑ...

"Ανέφερα ανθρώπους που κατέχουν γνώσεις και θέσεις, για να τονίσω ότι πιστά άτομα δεν είναι μόνο άτομα απλά χωρίς κάποιες ιδιαίτερες επιστημονικές ή άλλου είδους εξειδικευμένες γνώσεις."

ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..
π.χ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ Κ.Λ.Π..ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΥΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ..
Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΠΕΕΡ,ΠΑΡΑΔΕΧΟΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΣΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 11:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε beyond,

συμφωνώ μαζί σου πως υπάρχουν πράγματι και ανθρώποι που μπορούν να το κάνουν αυτό χωρίς απαραίτητα να είναι Χριστιανοί. Κι αυτοί όμως πιστεύω πως μέσω κάποιου πνευματικού δρόμου, άσχετα με την ονομασία του, έχουν φτάσει να το κάνουν αυτό.
Δεν υποστηρίζω ότι μόνο οι Χριστιανοί φτάνουν σε ένα πνευματικό δρόμο ή σε κάποιες δυνατότητες του εαυτού τους, υπάρχουν πολοί αξιόλογοι άνθρωποι και σε άλλες θρησκείες και ίσως να υπάρχουν και άνθρωποι με ιδιαίτερες ικανότητες χωρίς να υποστηρίζουν καμία θρησκεία. Εκείνο που ήθελα να υποστηρίξω είναι πως πράγματι υπάρχουν ανθρώποι με τέτοιες ικανότητες, πως δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι τσαρλατάνοι ή να πρέπει να δουν τις μπογιές στα χέρια κάποιου για να γνωρίζουν το επάγγελμα ας πούμε (όπως αναφέρθηκε παραπάνω). Για μένα εξάλου δεν έχει τόση σημασία η ονομασία που βάζεις στο κάθε τι που πιστεύεις αλλά οι αξίες που περιέχει το πιστεύω σου.

Σχετικά με το δεύτερο κομμάτι τώρα, σίγουρα υπάρχουν ψυχοπαθείς, σίγουρα υπάρχουν αρρώστιες που φαίρνουν πολύ στα συμπτόματα του δαιμονισμού, σίγουρα και ο ίδιος ο άνθρωπος ίσως να έχει την ικανότητα κάτω απο κάποιες συνθήκες που δημιουργεί στον εαυτό του να φαίρεται κάπως μεταφυσικά θα έλεγα. Το παράδειγμα όμως που μου έφερες είναι κάποιου ψυχοπαθή απλά, δεν περιέχει κάτι το μεταφυσικό ως στοιχείο. Το συγκεκριμένο όμως που είδα εγώ δεν είχε λογική εξήγηση, δεν πιστεύω πως ένας άνθρωπος μπορούσε να δημιουργήσει την εκτόξευση αυτή στον εαυτό του. Φαντάσου ένα άλογο να κλωτσάει ένα παιδάκι ας πούμε και αυτό να εκτοξεύεται παραπέρα, φαντάσου τώρα την ίδια σκηνή χωρίς το άλογο, δεν μοιάζει να εκλογικεύεται το γεγονός αυτό. Πάντα φυσικά αφήνω το περιθώριο λάθους στον εαυτό μου, πάντα ίσως να υπάρχει και μια εκλογίκευση που εγώ απλά να μην γνωρίζω ή να μην μπορώ να συλλάβω.

Προτιμώ όμως να κοιτάζω τα πράγματα σφαιρικά απο όλες τις οπτικές γωνίες. Πράγματα για τα οποία δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά τα αφήνω με ένα ερωτηματικό στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου μέχρι να γίνει κάτι δυνατό που θα με οδηγήσει σε μια πιο σταθερή γνώμη.

Ο φανατισμός έχει πολλά είδη εκδήλωσης. Πιστεύω πως αυτοί που ακολουθούν κατα γράμμα μια θρησκεία και δεν αφήνουν περιθώρια λάθους μέσα σ' αυτή, είναι φανατικοί. Πιστεύω επίσης πως και αυτοί που δεν ακολουθούν τίποτα ή είναι πλήρως αρνητικοί με κάτι και δεν αφήνουν περιθώρια λάθους στην αντιληψή τους, είναι επίσης φανατικοί.

Φυσικά καμία απο τις δύο κατηγορίες δεν κατηγορώ ή κατακρίνω. Δέχομαι τους ανθρώπους όπως είναι και με ότι πιστεύουν και σε κανέναν δεν προσπαθώ να αλλάξω γνώμη για τίποτα. Είναι λάθος να προσπαθείς να αλλάξεις τα πιστεύω ή τα μη πιστεύω κάποιου γιατί αν μη τι άλλο κανένας δεν μπορεί να πει ότι είναι απόλυτα σωστός στα πιστεύω του, γιατί αν μη τι άλλο κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πια απο τις αντιλήψεις του είναι λάθος και πάνω απο όλα γιατί ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι πιστεύει.

Προτιμώ να κρατώ μια αμφιβολία για ότι πιστεύω, και να έχω μια μικρή πίστη σε ότι αμφισβητώ.
Προτιμώ να έχω τους οριζοντές μου ανοιχτούς για να λαμβάνω το κάθε ερέθισμα γνώσης και ανάλογα να το αποδέχομαι ή να το πετώ.
Η πόρτα μου όμως δεν είναι ποτέ απόλυτα ανοιχτή για να δεχτεί το κάθε τι που θα θέλει ο καθένας να περάσει και ποτέ απόλυτα κλειστή για να μην χάνει πράγματα που ίσως θα πρεπε να δει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 12:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NA ΣΟΥ ΠΩ ,ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ..

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..

ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ π.χ ΟΠΩΣ Ο ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ..

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ...ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 19:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus,
Έχω συναίσθηση πως, εδώ και σχεδόν ένα χρόνο που γράφω στο εδώ φόρουμ, μερικές φορές, έχω εκφραστεί αυστηρά και ίσως να εκφράστηκα με κάποιους όρους που να προσέβαλα κάποιους, χωρίς ωστόσο αυτό να ήταν στις προθέσεις μου, πράγμα και για το οποίο θα ήθελα να με συγχωρέσουν τα άτομα που νιώθουν προσβεβλημένοι.

Θέλω να πω όμως πως αυτό έγινε όταν έβλεπα να λέγονται πράγματα για τα οποία δεν υπήρχαν αλλά ούτε και σήμερα υπάρχουν στοιχεία, αυτά που εγώ λέω πρωτόγονες πηγές, που να στηρίζουν τα όσα ελέγοντο.
Πιστεύω πως δεν εξέφρασα κάποιες απόψεις θρησκευτικού περιεχομένου που να μπορούν να χαρακτηριστούν ως φανατικές.
Ποτέ δεν απαίτησα και δεν απαιτώ οι άλλοι να ασπάζονται το θρησκευτικό μου πιστεύω.
Δεν μου αρέσει όμως κάποιοι να εκφράζονται απαξιωτικά και να το εξευτελίζουν με απρεπείς χαρακτηρισμούς.
Ούτε και εγώ δέχομαι να πράττω το ίδιο για άλλα πιστεύω, κι αν καμιά φορά το έκανα εδώ μέσα ήταν μόνο για να προκαλέσω έτσι ώστε να δούμε σε τι επίπεδο μπορούμε να φτάσουμε μια συζήτηση αν συμπεριφερθούμε όλοι κατά τον ίδιο τρόπο.


Ποτέ δεν αρνήθηκα ότι έγιναν «εγκλήματα» στο όνομα του Χριστού, αυτό όμως που δεν θα σταματήσω ποτέ να λέγω είναι πως δεν είναι υπεύθυνος ο Χριστός γι’ αυτό.
Ούτε και για τις ατασθαλίες και τα σκάνδαλα στους κόλπους της Εκκλησίας είναι υπεύθυνος ο Χριστός. Υπεύθυνος είναι ο άνθρωπος που πλάστηκε ελεύθερος.
Ούτε και πρέπει να στηρίζουμε όλη την επιχειρηματολογία μας πάνω σε γεγονότα άσχετα που τις περισσότερες φορές δεν μπορούμε καν να επιβεβαιώσουμε την πραγματική αιτία του συμβάντος!

Αν εσύ προσπαθήσεις να αναθρέψεις σωστά και με καλές αρχές το παιδί σου, αλλά αυτό όταν μεγαλώσει γίνει κακοποιός, δεν είναι σωστό να ζητάμε τα ρέστα από σένα, ούτε και να καταδικάσουμε εσένα.
Να καταδικάσουμε τι;;
Την αγάπη σου προς αυτό;
Τις αρχές που προσπάθησες να του μεταδώσεις;
Τον πόνο σου βλέποντας την κατάντια του;
…….
……………………….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 22:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε beyond,

quote:
ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Eγώ νομίζω πως σε καθε κατάσταση που βρισκόμαστε αντιμέτωποι πρέπει πρώτα απο όλα να εμπιστευόμαστε το ενστικτό μας καθώς και ορθολογικά και συναισθηματικά μπορεί να παραπλανηθούμε. Απο την άλλη όμως ο κάθε άνθρωπος έχει ένα διαφορετικό δυνατό σημείο. Άλλος την ορθολογική του κρίση, άλλος την συναισθηματική του άλλος την διαισθησή του. Πιθανόν λοιπόν να πρέπει να λειτουργεί ο καθένας διαφορετικά βάση του πιου στοιχείου θεωρεί πιο έμπιστο στον εαυτό του.

quote:
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ...ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ

Σ΄αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Φίλε Ψηλέ,

quote:
Δεν μου αρέσει όμως κάποιοι να εκφράζονται απαξιωτικά και να το εξευτελίζουν με απρεπείς χαρακτηρισμούς

Θα σημφωνήσω απόλυτα μαζί σου, όλοι πρέπει να σέβονται τα πιστεύω κάποιου άλλου και κανένας δεν έχει δικαίομα να κρίνει τον καθένα και το καθετί έστω κι αν τα πιστεύω αυτά δεν τα υποστηρίζει. Υπάρχει και ο όμορφος τρόπος να δείξεις την αντιπαραθεσή σου.

quote:
κι αν καμιά φορά το έκανα εδώ μέσα ήταν μόνο για να προκαλέσω έτσι ώστε να δούμε σε τι επίπεδο μπορούμε να φτάσουμε μια συζήτηση

σ' αυτό όμως θα διαφωνήσω, το πόσο δυνατό είναι το επίπεδο και η ανωτερότητα ενός ανθρώπου φαίνεται κάτω απο κάποιες τέτοιες συνθήκες, φυσικά σε καμοία περίπτωση δεν θέλω να σε θήξω αναφεροντάς το αυτό, απλά να σε βάλω σε σκέψεις αν αξίζει να τα κλωνίζεις.

quote:
Ποτέ δεν αρνήθηκα ότι έγιναν «εγκλήματα» στο όνομα του Χριστού, αυτό όμως που δεν θα σταματήσω ποτέ να λέγω είναι πως δεν είναι υπεύθυνος ο Χριστός γι’ αυτό.

Και σε αυτό θα σημφωνήσω απόλυτα.
Αν οι άνθρωποι δεν έχουν απο μόνοι τους το μυαλό για να διαχωρήσουν το σωστό απο το λάθος, αν δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ουσία του κάθε πράγματος απο την πρέζα που τους ποτίζουν ανα εποχές οι κοινωνικές ή θρησκευτικές πεποιθήσεις, αν επιλέγουν να πιστέψουν τον κάθε έναν που βγαίνει και χρησιμοποιεί το όνομα της κάθε θρησκείας για να περάσει την κάθε βλακεία του, δεν φταίει η ίδια η θρησκεία για αυτό. Φταίει η ηλιθιότητα της ανθρωπότητας να επιλέγει την ζωή του προβάτου και όπου πάνε όλοι να ακολουθούν και αυτοί.

Ένας βοσκός έφτιαξε ένα ρομπότ για να οδηγεί τα προβατά του και να ασχολείτε αυτός με ότι άλλο. Στην πορεία το ρομπότ έπαθε βλάβη και οδήγησε τα πρόβατα σε γκρεμό. Τα πρόβατα πήγαν και έπεσαν και τσακίστηκαν.
Ο βοσκός φταίει για αυτό ή τα ηλίθια τα πρόβατα που την κρίσημη στιγμή εμπιστεύτηκαν τυφλά το ελαττωματικό ρομπότ, που δεν αναρωτήθηκαν για τίποτα, που δεν έψαξαν τι είναι αυτό που τα οδηγεί αλλά απλά οδηγήθηκαν ως άβουλα όντα σε καταστροφή;

Η θρησκεία φταίει που κάποιες γιαγιάδες δείνουν όλη τους την περιουσία στην εκκλησία και μένουν στον δρόμο; ή οι ίδιες οι γιαγιάδες που αντί να ψάξουν απο μόνες τους την ουσία και την αλήθεια της θρησκείας πιστεύουν στον καθε εκμεταλευτή που φοράει ράσα ή που τους λέει ότι είναι αντιπρόσωπος της θρησκείας;
Συγνώμοι φίλοι μου αλλά δεν θυμάμαι να γράφει πουθενά πιστέψτε σε όποιον βλάκα θεωρείτε αντιπρόσωπος της θρησκείας, εκείνο που θυμάμαι πως γράφει είναι το προσέξτε γιατί το κακό θα έρθει ντυμένο καλό και υποστηριζόμενο το καλό. Αυτό το ξέρω ακόμα και εγώ που ποτέ δεν διάβασα κανένα βιβλίο της εκκλησίας, δεν το ξέρουν όλοι εκείνοι που είναι βαθειά μέσα σε αυτά τα πράγματα;

Ας μην ψάχνουμε πάντα να ρίξουμε τα εγκληματά μας σε κάτι άλλο ας παραδεχτούμε μια φορά ότι φταίει η φυτοζωία μας.

Καμοιά θρησκεία και κανένας άνθρωπος δεν είναι υπεύθυνος για τις πράξεις μας, υπεύθυνοι για τον εαυτό μας είμαστε μόνο εμείς και αν εμείς έχουμε επιλέξει μια χαμηλή αντίληψη των πραγμάτων γύρω μας, υπεύθυνοι είμαστε πάλι εμείς.

Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου περι του θέματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy