ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 00:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή beyond,
θα ήθελα να σταθώ λίγο στη μήνυμά σου.

quote:

"Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν μου είπε πράγματι πολλά στοιχεία απο την ζωή μου, μου είπε γεγονότα που είχα ζήσει ως παιδί με λεπτομέρειες και εννοείτε γεγονότα που δεν είχα μοιραστεί με άλλον ποτέ."

YΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ..



και τι θέλεις να πεις με αυτό;

quote:
"Και το ερώτημα μου είναι το εξής, αν αυτό που είδα δεν ήταν μια δαιμονισμένη πια αρρώστια σου κλωτσάει το πρόσωπο σε εκτοξεύει;;;"

ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ? ΘΕΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ? ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΞΕ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΗΓΑΓΕ (ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ)ΠΑΙΔΙΑ,ΤΑ ΒΙΑΖΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕ Η ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΞΕΨΥΧΑΓΑΝ ΑΥΤΟΣ ΑΥΝΑΝΙΖΟΤΑΝ..ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑΙΝΙΑ...



ίσως δεν κατάλαβες αυτό που γράφει η serenite. Για το λόγο αυτό θα παραθέσω ένα μέρος του μηνύματός της όπου και βρίσκεται το «παράξενο» του γεγονότος
“Το συγκεκριμένο όμως που είδα εγώ δεν είχε λογική εξήγηση, δεν πιστεύω πως ένας άνθρωπος μπορούσε να δημιουργήσει την εκτόξευση αυτή στον εαυτό του. Φαντάσου ένα άλογο να κλωτσάει ένα παιδάκι ας πούμε και αυτό να εκτοξεύεται παραπέρα, φαντάσου τώρα την ίδια σκηνή χωρίς το άλογο, δεν μοιάζει να εκλογικεύεται το γεγονός αυτό. Πάντα φυσικά αφήνω το περιθώριο λάθους στον εαυτό μου, πάντα ίσως να υπάρχει και μια εκλογίκευση που εγώ απλά να μην γνωρίζω ή να μην μπορώ να συλλάβω.”

δεν πιστεύω πως μια γυναίκα, σε οποιαδήποτε ψυχοπαθητική κατάσταση και να βρίσκεται, να είναι ικανή να σου ρίξει κλωτσιά στο πρόσωπο και να σε εκσφενδονίσει. Εκτός βέβαια κι αν είχε τις διαστάσεις αλόγου ...........


quote:
"Ανέφερα ανθρώπους που κατέχουν γνώσεις και θέσεις, για να τονίσω ότι πιστά άτομα δεν είναι μόνο άτομα απλά χωρίς κάποιες ιδιαίτερες επιστημονικές ή άλλου είδους εξειδικευμένες γνώσεις."

ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..
π.χ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ Κ.Λ.Π..ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΥΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ..
Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΠΕΕΡ,ΠΑΡΑΔΕΧΟΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΣΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ..



Όχι, από μόνο του δεν αποδεικνύει τίποτα. Το ανέφερα όμως για να δούμε ότι θρησκευόμενοι άνθρωποι δεν είναι μόνο άτομα με χαμηλό από επιστημονικής άποψης μορφωτικό επίπεδο.
Το παράδειγμά σου πιστεύω πως δεν σχετίζεται με αυτό που θέλησα να πω εγώ.
Το θέμα πίστης όπως το έθεσες εσύ δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί στην πίστη για την οποία μιλώ εγώ.
Η πίστη η δική μου μιλά για το καλό, το αγαθό. Δεν θέλει οπαδούς και υποστηρικτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 18:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως χθές που έβλεπα εκπομπές για το θέμα του Βησσαρίωνα και των αγίων του χριστιανισμού, έγινε λόγος για κάτι απατεωνιές που είχαν διαδραματισθει με τον Αγιο Εφρέμ και για κάποιον μητροπολήτη. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέγανε αλλά το όλο concept είχε να κάνει με εμπόριο αγίων και προσευχών. Ειδικά εκεί που είπε ότι στο ναό του αγιου Εφρέμ έλεγαν προσευχή ειδική για αυτοκίνητα με αντίτιμο 20 ευρώ εμεινα κάγκελο. Αν αληθεύουν αυτά τότε το θέμα με τους αγιους έχει ευτελιστεί σε μεγάλο βαθμό και γι'αυτό ευθυνεται η Εκκλησία. Ειπώθηκε στην εκπομπή ότι έχουν ανακυρηχθεί 11.000 άγιοι αν θυμάμαι καλά, ολόκληρη βιομηχανία δηλαδή. Το 11 το θυμάμαι, τα μηδενικά μετά όχι. Οποιος ξερει ας πει...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 23:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ρε παιδιά δεν διαφωνώ για το 'εμπόριο πίστης' που έχει στηθεί.
Δεν διαφωνώ πως διάφοροι εκ των έσω της Εκκλησίας τα κονομάνε αγρίως εκμεταλλευόμενοι την δική μου καλή θέληση να ενισχύσω το πνευματικό στοιχείο στην ζωή μου, να νιώσω πιο κοντά στον Θεό σε μια ώρα ανάγκης ή τέλος πάντων απλώς να κάνω το προσκύνημά μου σε κάποιον ιερό τόπο απλά και μόνο για την παράδοση και όχι επειδή μπορεί και εσωτερικά να μην πολυπιστεύω στην καθημερινή λογική της εκκλησιαστικής ζωής.

quote:
Ειπώθηκε στην εκπομπή ότι έχουν ανακυρηχθεί 11.000 άγιοι αν θυμάμαι καλά, ολόκληρη βιομηχανία δηλαδή. Το 11 το θυμάμαι, τα μηδενικά μετά όχι. Οποιος ξερει ας πει...

Εδώ διαφωνώ φίλε agnostic.
Η Εκκλησία (η ορθόδοξη) αυτή την στιγμή έχει γύρω στα 200-220 εκαττομύρια πιστούς ανά τον κόσμο, και αυτό μόνο στην σημερινή εποχή.
Και στατιστικά να το πάρεις, αν αναλογιστεί κανείς πως έχει κάνει μια διαδρομή 2000 ετών, την στιγμή που οι 3 πρώτοι αιώνες ήταν αιματοβαμμένοι με μάρτυρες, το ίδιο και ο τελευταίος αιώνας, τότε μάλλον οποιοδήποτε νούμερο είναι άκρως φυσιολογικό.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 00:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ π.χ ΟΠΩΣ Ο ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ..

Η ορθολογιστική λύση συχνά περιλαμβάνει πρακτικές που βασίζονται στην αποδοχή μιας πραγματικότητας ως ορθολογιστική, για να συνεχίσει ακολούθως η συλλογιστική πορεία.
Ο ορθολογισμός είναι ένα μεγάλο όπλο, το θέμα είναι όμως ότι οι λύσεις που μας δίνει μια ορθολογιστική αντιμετώπιση (ότι καλύτερο κατά την προσωπική μου άποψη) μπορεί να αντικροούν δεδομένα, και σε τελική ανάλυση ως καλύτερη λύση να υιοθετείται αυτή που αντικρούει λιγότερα δεδομένα, και όχι αυτή που πραγματικά ερμηνεύει την κατάσταση όπως είναι.

Προσωπικά πιστεύω πως ο ορθολογισμός δεν σε δεσμεύει σε μεγάλο βαθμό ως προς το τι μπορείς να θεωρήσεις ως σωστό, αυτό που πραγματικά σε δεσμεύει είναι στο τι θα θεωρήσεις ως πιο πιθανό.
Τώρα ορθολογιστική αντιμετώπιση ως προς τον δαιμονισμό δεν γνωρίζω, πάντως σε κάθε περίπτωση σε θέματα που άπτονται της μεταφυσικής ίσως είναι καλύτερη η απάντηση που έδιναν οι επιστήμονες όταν ερωτούνταν για τον Θεό πριν από αρκετές δεκαετίες "το θέμα αυτό άπτεται της μεταφυσικής ή της Θεολογίας, όχι των θετικών επιστημών".

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΣΕ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ,ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ..

ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΜΥΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ,ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ..ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ,ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 00:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα δει φωτογραφίες σε υπνωτισμό, να ακουμπά το κεφάλι σε μια καρέκλα κάποιος, τις φτέρνες στην άλλη, να κάθεται επάνω του υπέρβαρος και να μην παίρνει το σώμα του την παραμικρή κάμψη.

Τι να πει κανείς?

Είχα δεί δαιμονισμένη να σφαδάζει μπροστά σε άγιο κληρικό, δεν ήταν ιερέας απλά μοναχός, και εν συνεχεία αφού έγινε καλά και ηρέμησε να γυρίζει ακαριαία και να με καρφώνει με ένα βλέμμα που έλεγε πολλά.
Πάνε πολλά χρόνια δεν ενδιαφέρθηκα γιαυτά, απλά κατάλαβα ότι μερικές φορές δουλεύουν τον εξωρκιστή και δεν τρέχει τίποτα.

Για τον π. Βησαρίωνα, άκουσα, διάβασα μόνο τον τίτλο της εφημερίδας και όχι παρακάτω.
Για σήμερα είναι σίγουρο ένα.
Αν έκανε ελεημοσύνες με αγάπη είναι άγιος.
Αν δεν έκανε δεν είναι.
Κοίταγα προχτές μια εκπομπή για άστεγους (του καρατζαφέρη) και εμφανίστηκε μια που έπαιρνε 300 ευρώ σύνταξη και πρόσφερε τα 30 κάθε μήνα. (Ελπίζω να μη με διαβάζει).
Αυτή είναι ο άγιος Βυσσαρίων.
Δεν το διακυρήττει η ορθοδοξία.
Μόνο η λογική .
__________________________
Καλές οι θεωρείς αλλά είναι ακατόρθωτο να εισχωρήσει το χέρι στην τσέπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mitsosdk
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 11:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mitsosdk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ’ολα θέλω να χαιρετήσω τον κάθε άνθρωπο που διαβάζει την δημοσίευση μου. Τα πράγματα για τα οποία θα μιλήσω αφορούν καθαρά την δικια μου εμπειρία και δεν θέλω να έρθω σε αντίθεση και να επιβάλω την γνώμη μου στον οποιοδήποτε άνθρωπο.

Είμαι 22 ετών, φοιτητής Φυσικοθεραπείας Αθηνών, είμαι άνθρωπος της επιστήμης και της λογικής των πραγμάτων. Δεν επισκεπτόμουν σχεδόν ποτέ την εκκλησία, δεν πιστεύω στα ζώδια, στα μέντιουμ, σε εξωγήινους και οτιδήποτε έχει σχέση στο υπερφυσικό. Η μητέρα μου είναι 47 ετών, εργάζεται 20 χρόνια ως νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο και έχει την ιδία γνώμη με εμένα.

Στο πρώτο εξάμηνο της φοίτησης στην σχολή της Φυσικοθεραπείας πραγματοποιείται το μάθημα της Δεοντολογίας. Το οποίο είναι ένα θεωρητικό μάθημα και διδάσκει στους φοιτητές, νομούς και κανόνες της επιστήμης, είναι ένα μάθημα που διδάσκετε σε όλα τα επαγγέλματα υγείας. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μας ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝΕ πως υπάρχει ένας αμέτρητος αριθμός τσαρλατάνων, απατεώνων, μάγων και θεραπευτών στον χώρο του επαγγέλματος υγείας. Που το μόνο πράγμα που τους απασχολεί είναι να κοροϊδέψουν και να αποσπάσουν χρήματα από τους ανθρώπους. Από την δικιά μου εμπειρία στον χώρο της φυσικοθεραπείας διαπίστωσα πως είναι πράγμα εύκολο, γνωρίζω και κατανοώ την placebo θεραπεία.

Το κακό τριτώνει λένε, μονό που στην περίπτωση της μητέρας μου και εμένα δεν ισχύει αυτό. Ο πατέρας μου πέθανε στην παιδική μου ηλικία, η γιαγιά μου πέθανε μετά από 3 χρόνια τετραπληγικής παράλυσης. Έχουν μαλώσει μαζί μας στενή συγγενής και οικογενειακοί φίλοι. Ξεφυτρώνουν χρέη από το πουθενά. Δεν έχουμε την δυνατότητα να μαζέψουμε χρήματα καθώς δουλεύουμε και οι δυο. Ο άντρας με τον οποίο συζούμε η μητέρα μου εδώ και 20 χρόνια, ήταν καλώς άνθρωπος και θεωρούσα πατερά μου, μας παράτησε και έφυγε από το σπίτι χωρίς να δώσει λόγο και εξηγήσεις. Συνέχεια κάτι χαλάει μέσα στο σπίτι. Έχουμε τρακάρει πολλές φορές. Την νύχτα μας γρατζουνάνε το αυτοκίνητο. Συνέχεια μαλώνω με ανθρώπους. Είχα ένα σοβαρό κάταγμα της πηχεοκαρπικής. Η μητέρα μου έχει σοβαρούς πόνους, ημικρανίες, υψηλή αρτηριακή πίεση, καρδιακή ανεπάρκεια, αϋπνίες, μεγάλους πόνους στην πλάτη, στην μέση, στα πόδια και πίνει 2 χάπια σε καθημερινή βάση. Πολλές φορές την νύχτα όταν κοιμάμαι νιώθω πως κάποιος κάθεται με όλοι την δύναμη στο στήθος μου, να είμαι εντελώς αδύναμος να κινηθώ και να ουρλιάξω και με τα χέρια του να με πνίγει με μανία από το λαιμό
Δεν άργησα και εγώ να πιστέψω πως κάτι δεν πάει καλά

Έτσι μας έγινε γνωστό για μια εκκλησία τον Άγ. Νεκτάριο στη Σαλαμίνα, στην οποία ο πάτερ εκεί έκανε θαύματα. Πήγαμε την Κυριακή το πρωί, μας ήταν λίγο δύσκολο να την βρούμε καθώς ρωτήσαμε δυο,τρεις κατοίκους της Σαλαμίνας και αρνιόντουσαν να μας πουν που βρίσκετε και να λένε διάφορα για τον πάτερ. Όταν φτάσαμε λοιπόν υπήρχε μια μικρή ταπεινή εκκλησία γεμάτη με πολλούς ανθρώπους, οι οποίοι ήταν από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, της Ρουμανίας, της Ρωσίας και Σκοπίων. Διάφορης κοινωνικής τάξης. Ο πάτερ είπε πως όποιος θέλει μπορεί να καταβάλει οποιοδήποτε χρηματικό ποσό, πιστεύει πως εκείνος μπορεί. Ο πάτερ ήταν ταπεινά ντυμένος, δεν είχε Χρύσα ρούχα, χρυσό σταυρό και ακριβά παπούτσια, αλλά έναν ξύλινο σταυρό και ένα ξυλάκι με το οποίο άλειφε έναν σταυρό με λάδι στο μέτωπο και στα χέρια των ανθρώπων. Ο πάτερ έλεγε μια προσευχή και λόγια από την Άγια Γραφή (θέλω να ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν ξέρω τι έλεγε διότι δεν έχω διαβάσει ποτέ) στο κάθε άνθρωπο που διάλεγε εκείνος από το πλήθος. Μερικούς τους διάβαζε και τους έλεγε πως μπορούν να φύγουν αφού φιλήσουν το Ευαγγέλιο. Άλλους όμως αφού τους διάβαζε έπεφταν κάτω και τους βοηθούσαν οι άλλοι μην χτυπήσουν, άλλοι γελάγανε, άλλοι κλαίγανε, άλλοι ουρλιάζανε, άλλοι χτυπιόντουσαν, άλλοι απλώς λυγίζανε, μερικοί ήταν ξαπλωμένοι κάτω, μερικοί ήταν γεροδεμένοι άντρες, μερικές ήταν μικροκαμωμένες γριούλες, σε μερικούς έκανε διάφορες ερωτήσεις, μερικοί άνθρωποι φέρναμε μαζί τους μικρά παιδιά, φωτογραφίες, ρούχα από δικούς τους ανθρώπους για να διαβάσει ευχές. Πολλούς ανθρώπους δεν άφηνε να φύγουν αμέσως και τους διάβαζε ευχές πολλές φορές και εκείνοι λιποθυμούσαν συνέχεια. Όταν ήρθε η σειρά της μητέρας μου και η δικια μου, εγώ στάθηκα από πίσω της, ο πάτερ την διάβασε, εκείνη λιποθύμησε και εγώ την έπιασα από πίσω της, αυτό έγινε παρά πολλές φορές. Μου έκανε εντύπωση πως κάθε φορά που έπεφτε κάτω η μητέρα μου, δεν προσπαθούσε να προφυλαχτεί με τα χέρια για να μην χτυπήσει. Εμένα με διάβασε και μου έκανε έναν σταυρό στο μέτωπο και στα χέρια, χωρίς να νιώσω τίποτα. Στο τέλος μας είπε πως μας έχουν κάνει κακό και δέσιμο και πως θα πρέπει να ξαναέρθουμε την Τέταρτη. Εγώ ρώτησα τι ένιωθε η μητέρα μου όταν λιποθυμούσε και μου είπε πως ένιωθε λύπη αλλά δεν φοβόταν και τώρα ήταν καλύτερα. Μου έκανε εντύπωση η μεγάλη του επιμονή και το πείσμα του για να βοηθήσει τους ανθρώπους.

Έτσι ήρθαμε την Τετάρτη, πάλι υπήρχε πολύς κόσμος και γινώντουσαν τα ίδια πράγματα με εμάς και με τους άλλους ανθρώπους ΣΧΕΔΟΝ. Ο πάτερ πλησίασε μια όμορφη κοπέλα μέσα από το πλήθος. Η οποία ήταν Ελληνίδα, περίπου 25 χρονών, μελαχρινή και καλοντυμένη, η οποία είχε μια πολύ ταλαιπωρημένη όψη και συνοδεύονταν πιθανόν από τον άντρα της οποίος ήταν πολύ λυπημένος και ταλαιπωρημένος, ήταν αχτένιστος, αξύριστος και είχε μαύρους κύκλους γύρω από τα απελπισμένα μάτια του. Όταν ο πάτερ άρχισε να την διαβάζει η κοπέλα έπεσε με μανία κάτω, άρχισε να χτυπιέται, να σέρνετε, να κουνάει με δύναμη τα χέρια και το κεφάλι, άρχισε να ουρλιάζει με μια φριχτεί φωνή, έβριζε πάρα πολύ άσχημα των πάτερ και όλους, μετά χτύπησε με πάρα πολύ δύναμη το πρόσωπο της στο πάτωμα, αυτό διαρκούσε για πέντε λεπτά. Οι μισοί άνθρωποι που βρισκόντουσαν μέσα κόλλησαν στον τοίχο και οι άλλοι μισοί έτρεξαν έξω από την εκκλησία από το φόβο τους, η μητέρα μου με αγκάλιασε και κρύφτηκε από πίσω μου, εγώ για πρώτη φορά είχα κοκαλώσει από το φόβο μου και κοιτούσα με φρίκη. Όταν η κοπέλα ηρέμησε, έμεινε ξαπλωμένη στο πάτωμα και ο άντρας την να κάθεται απελπισμένος στο πάτωμα. Οι άνθρωποι που είχαν φύγει κοιτούσαν έξω από την πόρτα. Ο πάτερ είπε τι κακία που υπάρχει στον κόσμο, σου έχουν κάνει μεγάλο κακό και πρέπει να μείνεις στο μοναστήρι για τουλάχιστον δέκα μέρες. Την κοπέλα την καθήσανε σε μια καρέκλα και την άφησαν να σκεφτεί και να ηρεμήσει, και η λειτουργία συνεχίστηκε. Μετά από περίπου μια ώρα η κοπέλα σηκώθηκε και πλησίασε των πάτερ και του είπε πως δεν μπορεί μείνει γιατί είχε κάποια υποχρέωση, ο πάτερ της είπε πως θα κάνεις μεγάλο λάθος άμα φύγεις, εκείνη είπε πως λυπάται αλλά δεν μπορεί και ο πάτερ της είπε καλά λοιπόν φύγε. Τότε ο πάτερ γυρίζει και μας λέει κοιτάξτε να δείτε τώρα τι θα γίνει, και είπε σε ευλογίζω και κάποια αλλά λόγια, τότε η κοπέλα λίγο πριν φύγει από την πόρτα, η οποία ήταν από γυαλί και μέσα ήταν συρματόπλεγμα, την χτύπησε με μανία με την δεξιά της παλάμη και το γυαλί ράγισε και έσπασε σε πολλά κομμάτια, το γυαλί είχε σπάσει είδη από το πρώτο χτύπημα και εκείνη συνέχισε να το χτυπάει μέχρι που ο άντρας της και κάποιοι άλλοι που ήταν διπλά στην πόρτα την άρπαξαν. Τότε άρχισε να τρέχει αίμα, εγώ πήρα χαρτομάντιλα από την τσάντα της μητέρας μου και έτρεξα να την βοηθήσω. Την σηκώσαμε και την πήγαμε έξω σε ένα παγκάκι. Της είπα να περιμένει γιατί είχα πενταπλαστ στο αυτοκίνητο. Όταν ήρθα της είπα να σηκώσει τα μανίκια της για να πλύνουμε τα χέρια της δίπλα στον ψύχτη που υπήρχε δίπλα και είδα πως είχε είδη πολλές παλιές πληγές στου καρπούς των χεριών της μετά σκούπισα τα χέρια της με τα χαρτομάντιλα και κάτσαμε μαζί στο παγκάκι και της έβαλα τα πενταπλαστ και πρόσεξα πως είχε κάποιες ασήμαντες γρατζουνιές και δεν είχε ούτε ένα σπάσιμο μετά από ένα τέτοιο δυνατό χτύπημα. Το ράγισμα στην πόρτα ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο, εγώ δεν θα μπορούσα ούτε με το πόδι να την σπάσω. Η κοπέλα και ο άντρας με ευχαρίστησαν πλησίασαν τον πάτερ και του είπαν πως θα έρθουν την Κυριακή και έφυγαν. Στο γυρισμό για το σπίτι επικρατούσε μια ησυχία. Λυπόμουν απίστευτα την κοπέλα με το τι της είχε συμβεί και εύχομαι στον θεό να την βοηθήσει.

Αυτά έχω να σας πω, για το τι είχε συμβεί σε εμένα και την μητέρα μου και πως τώρα αρχίζουν να καλυτερεύουν τα πράγματα. Πιστεύω πως δεν έχω παραλείψει και παραποιήσει τίποτα. ΔΕΝ περιμένω καμία απάντηση από εσάς, ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου η γνώμη σας. Σημασία έχει πως έχω τώρα πείσει των εαυτό μου, πως υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι ακόμα άγνωστα για τον άνθρωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 13:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτα απ’ολα θέλω να χαιρετήσω τον κάθε άνθρωπο που διαβάζει την δημοσίευση μου. Τα πράγματα για τα οποία θα μιλήσω αφορούν καθαρά την δικια μου εμπειρία και δεν θέλω να έρθω σε αντίθεση και να επιβάλω την γνώμη μου στον οποιοδήποτε άνθρωπο.

Είμαι 22 ετών, φοιτητής Φυσικοθεραπείας Αθηνών, είμαι άνθρωπος της επιστήμης και της λογικής των πραγμάτων. Δεν επισκεπτόμουν σχεδόν ποτέ την εκκλησία, δεν πιστεύω στα ζώδια, στα μέντιουμ, σε εξωγήινους και οτιδήποτε έχει σχέση στο υπερφυσικό. Η μητέρα μου είναι 47 ετών, εργάζεται 20 χρόνια ως νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο και έχει την ιδία γνώμη με εμένα.

Στο πρώτο εξάμηνο της φοίτησης στην σχολή της Φυσικοθεραπείας πραγματοποιείται το μάθημα της Δεοντολογίας. Το οποίο είναι ένα θεωρητικό μάθημα και διδάσκει στους φοιτητές, νομούς και κανόνες της επιστήμης, είναι ένα μάθημα που διδάσκετε σε όλα τα επαγγέλματα υγείας. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μας ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝΕ πως υπάρχει ένας αμέτρητος αριθμός τσαρλατάνων, απατεώνων, μάγων και θεραπευτών στον χώρο του επαγγέλματος υγείας. Που το μόνο πράγμα που τους απασχολεί είναι να κοροϊδέψουν και να αποσπάσουν χρήματα από τους ανθρώπους. Από την δικιά μου εμπειρία στον χώρο της φυσικοθεραπείας διαπίστωσα πως είναι πράγμα εύκολο, γνωρίζω και κατανοώ την placebo θεραπεία.

Το κακό τριτώνει λένε, μονό που στην περίπτωση της μητέρας μου και εμένα δεν ισχύει αυτό. Ο πατέρας μου πέθανε στην παιδική μου ηλικία, η γιαγιά μου πέθανε μετά από 3 χρόνια τετραπληγικής παράλυσης. Έχουν μαλώσει μαζί μας στενή συγγενής και οικογενειακοί φίλοι. Ξεφυτρώνουν χρέη από το πουθενά. Δεν έχουμε την δυνατότητα να μαζέψουμε χρήματα καθώς δουλεύουμε και οι δυο. Ο άντρας με τον οποίο συζούμε η μητέρα μου εδώ και 20 χρόνια, ήταν καλώς άνθρωπος και θεωρούσα πατερά μου, μας παράτησε και έφυγε από το σπίτι χωρίς να δώσει λόγο και εξηγήσεις. Συνέχεια κάτι χαλάει μέσα στο σπίτι. Έχουμε τρακάρει πολλές φορές. Την νύχτα μας γρατζουνάνε το αυτοκίνητο. Συνέχεια μαλώνω με ανθρώπους. Είχα ένα σοβαρό κάταγμα της πηχεοκαρπικής. Η μητέρα μου έχει σοβαρούς πόνους, ημικρανίες, υψηλή αρτηριακή πίεση, καρδιακή ανεπάρκεια, αϋπνίες, μεγάλους πόνους στην πλάτη, στην μέση, στα πόδια και πίνει 2 χάπια σε καθημερινή βάση. Πολλές φορές την νύχτα όταν κοιμάμαι νιώθω πως κάποιος κάθεται με όλοι την δύναμη στο στήθος μου, να είμαι εντελώς αδύναμος να κινηθώ και να ουρλιάξω και με τα χέρια του να με πνίγει με μανία από το λαιμό
Δεν άργησα και εγώ να πιστέψω πως κάτι δεν πάει καλά

Έτσι μας έγινε γνωστό για μια εκκλησία τον Άγ. Νεκτάριο στη Σαλαμίνα, στην οποία ο πάτερ εκεί έκανε θαύματα. Πήγαμε την Κυριακή το πρωί, μας ήταν λίγο δύσκολο να την βρούμε καθώς ρωτήσαμε δυο,τρεις κατοίκους της Σαλαμίνας και αρνιόντουσαν να μας πουν που βρίσκετε και να λένε διάφορα για τον πάτερ. Όταν φτάσαμε λοιπόν υπήρχε μια μικρή ταπεινή εκκλησία γεμάτη με πολλούς ανθρώπους, οι οποίοι ήταν από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, της Ρουμανίας, της Ρωσίας και Σκοπίων. Διάφορης κοινωνικής τάξης. Ο πάτερ είπε πως όποιος θέλει μπορεί να καταβάλει οποιοδήποτε χρηματικό ποσό, πιστεύει πως εκείνος μπορεί. Ο πάτερ ήταν ταπεινά ντυμένος, δεν είχε Χρύσα ρούχα, χρυσό σταυρό και ακριβά παπούτσια, αλλά έναν ξύλινο σταυρό και ένα ξυλάκι με το οποίο άλειφε έναν σταυρό με λάδι στο μέτωπο και στα χέρια των ανθρώπων. Ο πάτερ έλεγε μια προσευχή και λόγια από την Άγια Γραφή (θέλω να ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν ξέρω τι έλεγε διότι δεν έχω διαβάσει ποτέ) στο κάθε άνθρωπο που διάλεγε εκείνος από το πλήθος. Μερικούς τους διάβαζε και τους έλεγε πως μπορούν να φύγουν αφού φιλήσουν το Ευαγγέλιο. Άλλους όμως αφού τους διάβαζε έπεφταν κάτω και τους βοηθούσαν οι άλλοι μην χτυπήσουν, άλλοι γελάγανε, άλλοι κλαίγανε, άλλοι ουρλιάζανε, άλλοι χτυπιόντουσαν, άλλοι απλώς λυγίζανε, μερικοί ήταν ξαπλωμένοι κάτω, μερικοί ήταν γεροδεμένοι άντρες, μερικές ήταν μικροκαμωμένες γριούλες, σε μερικούς έκανε διάφορες ερωτήσεις, μερικοί άνθρωποι φέρναμε μαζί τους μικρά παιδιά, φωτογραφίες, ρούχα από δικούς τους ανθρώπους για να διαβάσει ευχές. Πολλούς ανθρώπους δεν άφηνε να φύγουν αμέσως και τους διάβαζε ευχές πολλές φορές και εκείνοι λιποθυμούσαν συνέχεια. Όταν ήρθε η σειρά της μητέρας μου και η δικια μου, εγώ στάθηκα από πίσω της, ο πάτερ την διάβασε, εκείνη λιποθύμησε και εγώ την έπιασα από πίσω της, αυτό έγινε παρά πολλές φορές. Μου έκανε εντύπωση πως κάθε φορά που έπεφτε κάτω η μητέρα μου, δεν προσπαθούσε να προφυλαχτεί με τα χέρια για να μην χτυπήσει. Εμένα με διάβασε και μου έκανε έναν σταυρό στο μέτωπο και στα χέρια, χωρίς να νιώσω τίποτα. Στο τέλος μας είπε πως μας έχουν κάνει κακό και δέσιμο και πως θα πρέπει να ξαναέρθουμε την Τέταρτη. Εγώ ρώτησα τι ένιωθε η μητέρα μου όταν λιποθυμούσε και μου είπε πως ένιωθε λύπη αλλά δεν φοβόταν και τώρα ήταν καλύτερα. Μου έκανε εντύπωση η μεγάλη του επιμονή και το πείσμα του για να βοηθήσει τους ανθρώπους.

Έτσι ήρθαμε την Τετάρτη, πάλι υπήρχε πολύς κόσμος και γινώντουσαν τα ίδια πράγματα με εμάς και με τους άλλους ανθρώπους ΣΧΕΔΟΝ. Ο πάτερ πλησίασε μια όμορφη κοπέλα μέσα από το πλήθος. Η οποία ήταν Ελληνίδα, περίπου 25 χρονών, μελαχρινή και καλοντυμένη, η οποία είχε μια πολύ ταλαιπωρημένη όψη και συνοδεύονταν πιθανόν από τον άντρα της οποίος ήταν πολύ λυπημένος και ταλαιπωρημένος, ήταν αχτένιστος, αξύριστος και είχε μαύρους κύκλους γύρω από τα απελπισμένα μάτια του. Όταν ο πάτερ άρχισε να την διαβάζει η κοπέλα έπεσε με μανία κάτω, άρχισε να χτυπιέται, να σέρνετε, να κουνάει με δύναμη τα χέρια και το κεφάλι, άρχισε να ουρλιάζει με μια φριχτεί φωνή, έβριζε πάρα πολύ άσχημα των πάτερ και όλους, μετά χτύπησε με πάρα πολύ δύναμη το πρόσωπο της στο πάτωμα, αυτό διαρκούσε για πέντε λεπτά. Οι μισοί άνθρωποι που βρισκόντουσαν μέσα κόλλησαν στον τοίχο και οι άλλοι μισοί έτρεξαν έξω από την εκκλησία από το φόβο τους, η μητέρα μου με αγκάλιασε και κρύφτηκε από πίσω μου, εγώ για πρώτη φορά είχα κοκαλώσει από το φόβο μου και κοιτούσα με φρίκη. Όταν η κοπέλα ηρέμησε, έμεινε ξαπλωμένη στο πάτωμα και ο άντρας την να κάθεται απελπισμένος στο πάτωμα. Οι άνθρωποι που είχαν φύγει κοιτούσαν έξω από την πόρτα. Ο πάτερ είπε τι κακία που υπάρχει στον κόσμο, σου έχουν κάνει μεγάλο κακό και πρέπει να μείνεις στο μοναστήρι για τουλάχιστον δέκα μέρες. Την κοπέλα την καθήσανε σε μια καρέκλα και την άφησαν να σκεφτεί και να ηρεμήσει, και η λειτουργία συνεχίστηκε. Μετά από περίπου μια ώρα η κοπέλα σηκώθηκε και πλησίασε των πάτερ και του είπε πως δεν μπορεί μείνει γιατί είχε κάποια υποχρέωση, ο πάτερ της είπε πως θα κάνεις μεγάλο λάθος άμα φύγεις, εκείνη είπε πως λυπάται αλλά δεν μπορεί και ο πάτερ της είπε καλά λοιπόν φύγε. Τότε ο πάτερ γυρίζει και μας λέει κοιτάξτε να δείτε τώρα τι θα γίνει, και είπε σε ευλογίζω και κάποια αλλά λόγια, τότε η κοπέλα λίγο πριν φύγει από την πόρτα, η οποία ήταν από γυαλί και μέσα ήταν συρματόπλεγμα, την χτύπησε με μανία με την δεξιά της παλάμη και το γυαλί ράγισε και έσπασε σε πολλά κομμάτια, το γυαλί είχε σπάσει είδη από το πρώτο χτύπημα και εκείνη συνέχισε να το χτυπάει μέχρι που ο άντρας της και κάποιοι άλλοι που ήταν διπλά στην πόρτα την άρπαξαν. Τότε άρχισε να τρέχει αίμα, εγώ πήρα χαρτομάντιλα από την τσάντα της μητέρας μου και έτρεξα να την βοηθήσω. Την σηκώσαμε και την πήγαμε έξω σε ένα παγκάκι. Της είπα να περιμένει γιατί είχα πενταπλαστ στο αυτοκίνητο. Όταν ήρθα της είπα να σηκώσει τα μανίκια της για να πλύνουμε τα χέρια της δίπλα στον ψύχτη που υπήρχε δίπλα και είδα πως είχε είδη πολλές παλιές πληγές στου καρπούς των χεριών της μετά σκούπισα τα χέρια της με τα χαρτομάντιλα και κάτσαμε μαζί στο παγκάκι και της έβαλα τα πενταπλαστ και πρόσεξα πως είχε κάποιες ασήμαντες γρατζουνιές και δεν είχε ούτε ένα σπάσιμο μετά από ένα τέτοιο δυνατό χτύπημα. Το ράγισμα στην πόρτα ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο, εγώ δεν θα μπορούσα ούτε με το πόδι να την σπάσω. Η κοπέλα και ο άντρας με ευχαρίστησαν πλησίασαν τον πάτερ και του είπαν πως θα έρθουν την Κυριακή και έφυγαν. Στο γυρισμό για το σπίτι επικρατούσε μια ησυχία. Λυπόμουν απίστευτα την κοπέλα με το τι της είχε συμβεί και εύχομαι στον θεό να την βοηθήσει.

Αυτά έχω να σας πω, για το τι είχε συμβεί σε εμένα και την μητέρα μου και πως τώρα αρχίζουν να καλυτερεύουν τα πράγματα. Πιστεύω πως δεν έχω παραλείψει και παραποιήσει τίποτα. ΔΕΝ περιμένω καμία απάντηση από εσάς, ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου η γνώμη σας. Σημασία έχει πως έχω τώρα πείσει των εαυτό μου, πως υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι ακόμα άγνωστα για τον άνθρωπο.


lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 13:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε άθεε, δεν έχες ούτε ιερό ούτε όσιο; Ο άνθρωπος
σου λέει για προσωπική του εμπειρία κι εσύ την τρελίτσα;...
Βγάλε τα ....μάτια σου, να δεις με τα γυαλιά σου,if you know
what i mean...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 14:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι προσωπική εμπειρία και πράσινα άλογα μου λες;

η όλη ιστορία είναι μια φούσκα του στιλ ο κακός με έκοψε λωρίδες αλλά η παναγία με έραψε

η ιστορία έχει 4 στάδια

1 μας λέει ότι αυτός σπουδάζει κάτι ιατρικό,τεχνολογικό και ότι δεν πιστεύει σε μάτι δαίμονες κλπ

2 μας λέει για προβλήματα που είχε αλλά παρόλα τα περίεργα που γινόντουσαν δεν είχε σκεφτεί για δαίμονες και μάγια κλπ κλπ

3 τον έπεισαν αν πάει σε κάποια εκκλησία ο παπάς και η εκκλησία ήταν φτωχικά και με μερικά μάμπο τζάμπο τώρα είναι όλα καλά

4 τώρα πιστεύει και στέλνει και πελάτες στον παπά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 15:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ά ρε άθεε, σου δείχνουν το φεγγάρι και κοιτάς
το δάχτυλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 15:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ά ρε άθεε, σου δείχνουν το φεγγάρι και κοιτάς
το δάχτυλο...


Φίλς Τρέχα,
Τι σε νοιάζει τι λέει ο άθεος ή κάθε ο "άθεος";
Ούτε στο Μήτσο του νοιάζει, άσε τους άλλους να λένε ό, τι θέλουν!!

Έχει εμίσει ο κόσμος έξυπνους και τζάμπα μάγκες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 17:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Έχει εμίσει ο κόσμος έξυπνους και τζάμπα μάγκες.

... και αφελείς που πιστεύουν σε θαύματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 17:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Και αφελείς που πιστεύουν ότι προερχόμαστε απο το
διάστημα, ότι είμαστε απο τον Σείριο και λοιπά...
Ξέρω τι λές αγαπητέ Μακεδών...Απλά, υπάρχει διαφορά να
πιστεύεις θαύματα απο Θεό και το να πιστεύεις ότι είμαστε
εξωγήινοι....Κι ότι θα πάμε σε άλλο πλανήτη να ζήσουμε...
Η θύελλα του σύμπαντος,ο άνθρωπος, αφού τελείωσε με τη γή,φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,εδώ χωράει το καζανάκι που λέγαμε,θα πάει να ..χ@@@ει
κι αλλού...
Να γνωρίσει το σύμπαν το σκ@@ο μας!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 18:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
..Και αφελείς που πιστεύουν ότι προερχόμαστε απο το
διάστημα, ότι είμαστε απο τον Σείριο και λοιπά...
Ξέρω τι λές αγαπητέ Μακεδών

Ούτε ξέρεις τι λέω, ούτε ξέρεις τι λες.

Και σε παρακάλεσα να κόψεις αυτό το γλοιώδες "αγαπητέ".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 18:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Έχει εμίσει ο κόσμος έξυπνους και τζάμπα μάγκες.

... και αφελείς που πιστεύουν σε θαύματα...
macedon



Τώρα, εσύ με ποιους είσαι;
Με τους έξυπνους ή με τους τζάμπα μάγκες;

***Οι αφελείς δεν είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία. Οι άλλοι όμως, ναι!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2009, 20:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατϊ παρεξηγιεσαι φίλε Μακεδών; Δεν υπάρχουν
αυτοί που πιστεύουν ότι ερχόμαστε απο το διάστημα,
ή ότι η ελληνική φυλή θα ξαναφύγει στο διάστημα;
Αυτούς τους χαιδεύεις βλέπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 00:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο πάτερ είπε πως όποιος θέλει μπορεί να καταβάλει οποιοδήποτε χρηματικό ποσό, πιστεύει πως εκείνος μπορεί.

Α γεια σου!!


quote:

Ο πάτερ ήταν ταπεινά ντυμένος, δεν είχε Χρύσα ρούχα, χρυσό σταυρό και ακριβά παπούτσια,

To κρασί παλιό, ο αστακός ψόφιος, το τυρί μουχλιασμένο, φτώχεια καταραμένη!!!!!


ΥΓ Αμάν βρε trexagireve, μόλις ακούσεις "θαύμα"....έτοιμο το έχεις το δάκρυ!!!! Μάρθα Βούρτση έχεις καταντήσει!!!


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 00:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή λίγο πολύ όλοι ξέρουμε την τροπή που πρόκειται να πάρει ο διάλογος, θα παρακαλέσω να μην αρχίσουμε πάλι ανώφελα σχόλια !!!

Ειδικά όταν το «γεγονός» που περιγράφει ο mitsosdk, όπως μας λέει είναι μια προσωπική του εμπειρία, για αυτό ας την σεβαστούμε, ακόμα και αν δεν τον … «ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου η γνώμη σας»

Άλλωστε πιστεύω πως όλοι μας είμαστε μεγάλα παιδιά (στο μυαλό)… και έχουμε διαμορφώσει πλέον την προσωπικότητα μας και τα πιστεύω μας και μπορούμε να αντιληφθούμε αρκετά ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 09:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι μπορούμε μπορούμε φίλε μου elo, αλλά άλλο πράγμα η
εφασρμογή του..Μιλάμε για σεβασμό, χωρίς να το εννοούμε....
Ειδικά πρέπει να αντιληφθούμε τι εξυπηρετεί ο διάλογος και
ο σεβασμός της θέσης των άλλων, μαζί με το ότι αποκλείεται
ο άλλος να είναι 100% λάθος...Κάπια δίκια θα έχει κι αυτος
σε ότι πιστευει..Απλά ας ψάξουμε μαζί για την αλήθεια κι όχι
για να γίνει το δικό μας..Το δεύτερο είναι ανώφελο και εγωιστικό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy