ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΑΡΩ ή ΤΑΡΟ - "(ΠΡΩΗΝ) TARW"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 09:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η υψηλή τέχνη των ταρώ..." χαχα μετα συγχωρήσεως αλλά ακούγεται πολύ αστείο...
Τα πάντα είναι διάχυτα στη νέα εποχή που ανατέλει. Με την έλευση του θεανθρώπου οι πύλες της επιστροφής άνοιξαν και ξαναδόθηκε στον άνθρωπο το δικαιώμα να επικοινωνεί απευθείας με τον Πατέρα χωρίς τεχνικές και διάμεσα αλλά με την προσευχή.
Με την σταύρωσή Του εξαγόρασε το κάρμα της ανθρωπότητας και έβαλε σε εφαρμογή το έλεος ωστε κάθε άνθρωπος να μπορεί να επιλέξει ελεύθερος.
Εμείς τα νήπια συνεχίζουμε να αναζητάμε το φώς στις παρελθούσες κοσμικές περιόδους και τα συστήματα αυτών, συνεχίζουμε να αναζητάμε "χρησμούς" και στηρίγματα, μυήσεις και προβλέψεις ,συνεχίζουμε να αναζητάμε το φώς έξω απο το εσωτερικό μας σύμπαν.
Αυτός όμως ήταν ξεκάθαρος... Προσευχή - Κάθαρση- Αγάπη- Προσφορά- Θυσία ...τίποτα άλλο δεν οδηγεί στην ουσία.
Και αν δεν σας αρέσει ο Ιησούς δείτε τι λέει ο Βούδας, δείτε τι είπαν οι γιόγκι.
Αλήθεια πως ανεχόμαστε ακόμα να κάνουμε κύκλους στην επιφάνεια ?
Αυτές πιστεύω πρέπει να είναι οι ιδέες ενος εσωτεριστή και ξεκαθαρίζω οτι τα λέω για να τα ακούσω πρώτα εγώ, δεν έχω διάθεση να μέμψω κανέναν. Εχω όμως πολύ διάθεση να πετάξω τις πατερίτσες μου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 09:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου ΕοΝ, καιρό έχουμε να τα πούμε...

Καταρχάς, μια απλή ερώτηση:
Αμφισβητής ότι η τέχνη αυτή ΗΤΑΝ Υψηλή και λέγοντας Υψηλή, εννοώ κατα την Θεουργική διαδικασία;
Η τοποθέτησή μου, έχει να κάνει με την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΔΡΟΜΗ.
Δε νομίζω φίλε μου να υποστήριξα κάτι που να ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙ σε αυτό που αναφέρεις.

Για να μήν υπάρξουν λοιπόν παρανοήσεις και παρεξηγήσεις (όχι μεταξύ μας, έχουμε μια κατανόηση μεταξύ μας, αλλά μιλάω ΓΕΝΙΚΑ), ας δούμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ σε ιστορικό επίπεδο και ΜΕΤΑ ας καθήσουμε και να συζητήσουμε όλοι μαζί τα συμπεράσματά μας, όπως αυτό που παρέθεσες...

Αλλά ας δώσουμε την ευκαιρία να ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ τι είναι το ΤΑΡΟ.

Κατα τα άλλα και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι σήμερα ο 'Ανθρωπος μπορεί να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ με τα του Θείου ΚΑΙ με άλλους τρόπους, άλλωστε ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕ...
Φυσικά επίδή υπάρχει ΚΑΙ άλλος τρόπος, δεν θα ήταν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ (όσο γίνεται) να καταργήσουμε τους άλλους τρόπους...

Ο τελευταίος Θεάνθρωπος, ο Ιησούς ανέφερε νομίζω ΞΕΚΑΘΑΡΑ...

Δέν ήρθα να καταργήσω τον παλαιό νόμο, αλλά να τον ΕΚΠΛΗΡΩΣΩ

και το "ΕΚΠΛΗΡΩΣΩ" σημαίνει ΕΠΙΣΗΣ και "ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ", μη το ξεχνούμε αυτό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 10:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσο έχεις δίκιο , βιάστηκα λίγο .

quote:
Αμφισβητής ότι η τέχνη αυτή ΗΤΑΝ Υψηλή και λέγοντας Υψηλή, εννοώ κατα την Θεουργική διαδικασία;

οτι είπα πιο πάνω απευθυνόταν στο τι είναι σήμερα και όχι τι ήταν, γιατι για το τι πραγματικά ήταν μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...ήταν κανείς εκεί να μας πεί τι πραγματικά γινόταν ?

Οι μυήσεις και οι τεχνικές είναι δεσμεύσεις σε πόλους ενέργειας όμως...(ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)
Μην ξεχνάμε αυτή τη νομοτέλεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 13:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

ΦΙΛΕ EoN ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

1. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΥΗΣΗ.
- ΑΣΧΕΤΑ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ
- ΚΑΤΗΧΗΣΗ /ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ (ΜΑΘΗΤΕΙΑ)
- ΒΑΠΤΗΣΗ (ΜΥΗΣΗ)
- ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Θ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ (ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ)
+ ΤΑ 7 ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ ...

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΟΙ ΜΗ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΤΗΝ Θ.ΛΕΙΤΟΥΤΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΝΑΟ.

ΟΤΑΝ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΛΕΓΕ *** ΤΑ ΘΥΡΑΣ ΤΑΣ ΘΥΡΑΣ *** ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΔΙΑΚΟΝΟΙ
ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ.

ΑΠΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ.....

ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ Η ΣΚΕΨΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ EoN ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΣΜΕΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 13:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστεύω οτι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος φίλε Avatar γιατι ο Χριστός ουδέποτε έδωσε συστηματική διδασκαλία και μύηση. Το τι έκαναν οι οπαδοί μετά απο Αυτόν είναι άλλο και ας μην το εξετάσουμε πάλι εδώ...
Ο Χριστός μίλησε με παραβολές και πολύ απλά λόγια και δίδαξε την πλήρη ελευθερία . Είπε οτι ο θεός μπορεί να λατρεύεται παντού σε κάθε μέρος, είπε οτι ο Θεός κατοικεί μέσα μας . Την πιο σημαντική του προσευχή την έκανε κάτω απο μια ελιά...Τους μαθητές Του δεν τους μύησε πουθενά και η βάπτιση που του έγινε απο τον Ιωάννη ήταν συμβολισμός και όχι μύηση...
Ολα τα μυστήρια της εκκλησίας έγιναν απο τους ακολούθους και οι πόρτες που αναφέρεις μπορεί να έκλειναν για άλλους λόγους ...Το γιατι οργανώθηκε έτσι η εκκλησία δεν μπορώ να το ξέρω...δεν ήμουν εκεί...

Το φώς του Θεού δεν απευθύνεται ούτε μόνο σε μυημένους που φορούν μια ρομπίτσα και κρατάν δυο αντικείμενα , ούτε μόνο σε κάποιους άλλους που είναι "γνώστες".Το φώς του θεού δίνεται σε όλους !!!
Κάποτε φαινόταν τρομακτικό να είναι μια γυναίκα ιερέας αλλά τώρα θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να το αποδεχτούμε...
και τα "μυστήρια" ακόμα, μεταλάσσονται....

Ο Χριστός είχε συγκεκριμένη στάση απέναντι στους "γνώστες" και "μυημένους" ,τους φαρισαίους εκείνης της εποχής, τους έλεγε οτι κάθονται στην πόρτα και δεν αφήνουν και τους άλλους να μπούνε.
Η εκκλησία δεν το κατάλαβε αυτό και προτίμησε να ακολουθήσει τον "ελιτισμό" των "μυημένων"... με αποτέλεσμα να γίνει ο σύγχρονος φαρισαίος σε πολλές περιπτώσεις και γεγονότα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 14:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA SAS KE PALI FILI MOY.

MIA DIEU8INSI ME KAPIES KARTES TARO PU KIKLOFORUN,LEO IKLOFORUN GIATI APO OTI EPSAXA DEN IPARXI SIGEKRIMENO SKITSO I PROSOPO PANO SE KARTES TARO.
http://www.soul-guidance.com/screensavers/illuminatedgallery.htm

BORI KAPIOS NA MU PI TI EDIPROSOPEVUN?DILADI O KA8ENAS BORI NA FTIAXI KARTES TARO?IPARXI KAPIOS ALGORI8MOS TON PROSOPON KE TI EXIPIRETI?


EUXARISTO.


AGAPA GIA NA MIN MISIS.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 14:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KE EDO I ISTORIA KATA KAPIO TROPO TON TARO.
http://www.tarot-cards-online.com/www/history_of_tarot.htm

ME SEVASMO


AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 15:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Η συγκεκριμένη σειρά που αναφέρεις στο site που έχεις παραθέσει, είναι αυτή που εγώ προσωπικά εχω συναντήσει στις περισσότερες κάρτες ταρώ. Κοινό στοιχείο τα σύμβολα (π.χ. ο σκύλος στα πόδια του τρελλού, τα αντικείμενα πάνω στο τραπέζι του μάγου, κ.λ.π.).
Μπορεί να συναντήσει κανείς πολλές παραλλαγές των κλασικών καρτών, τα σύμβολα ωστόσο είναι τα ίδια, μια και μέσω αυτών, ερμηνεύονται οι κάρτες. Σημαντική είναι επίσης και η σειρά, καθώς και η ονομασία των καρτών (μεγάλα Αρκάνα) που αντιπροσωπεύουν μία πορεία.
Διαφορετικές παραλλαγές των καρτών (π.χ. λαογραφικές φιγούρες με τα στάνταρτ σύμβολα, αστροταρό - !!! - , κ.λ.π.) υπάρχουν άφθονες, και είναι η χαρά του συλέκτη.... Προσωπικά, πρέπει να έχω περίπου 5 - 6 διαφορετικές τράπουλες, αλλά παρατήρησα ότι τα σύμβολα (όπως είπα και πριν) είναι ίδια σε όλες, και οι περισσότερες μοιάζουν με τις κάρτες του site.

Μέσα στις κάρτες των ταρό, υπάρχει "κρυμμένη" γνώση, η οποία ξετυλίγεται με τον αποσυμβολισμό τους, αλλά αυτό το οποίο θα πάρει ο καθένας, εξαρτάται πάρα πολύ, από το τι μπορεί να μάθει και να καταλάβει την δεδομένη στιγμή της ζωής του. Γιαυτό και έγραψα "κρυμένη" πιο πριν, γιατί δεν την κρύβει κανείς, απλά εξαρτάται από τον καθένα τι βλέπει, ή καλύτερα πόσα βλέπει.

Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τις παραβολές;
Απλές ιστορίες (παραβολές) - εικόνες (ταρό) με εσωτερικό νόημα.


Οσον αφορά την τακτική να ρίχνεις τα ταρό, για να μάθεις το μέλλον, εκτός από το γεγονός ότι φέρνει γρουσουζιά, μου θυμίζει πολύ τους πόντιους:
Αγοράζουν δύο πλυντήρια, για να ακουμπάνε τη σκάφη των ρούχων επάνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 15:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EIPES OTI ME TO NA RIXNI KAPIOS TA XARTIA(TARO) FERNI XRUSUZIA.

AUTO INE PROKATALIPSI?I INE XARISMA?DILADI XARISMA SE AUTON PU XERI NA VLEPI TO MELON KE XRUSUZIA PARALILA OPOS ESI IPES.


ME SEVASMO
AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 18:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AUTO INE PROKATALIPSI?I INE XARISMA?DILADI XARISMA SE AUTON PU XERI NA VLEPI TO MELON KE XRUSUZIA PARALILA OPOS ESI IPES.


Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν το να ρίχνεις τα ταρό είναι χάρισμα. Τις περισσότερες φορές, είναι χαρτιά τα οποία "βγαίνουν", ακόμη κι αν την ερμηνεία τους την διαβάσει κανείς κι από το βιβλιαράκι των οδηγιών χρήσεως (), που συχνά συνοδεύει τις κάρτες. Βέβαια, όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσο περισσότερο δεν διαβάζεις το βιβλιαράκι, και τόσο περισσότερο βγαίνουν αυτά που λες. Καλά και κακά. Σε κάθε περίπτωση πάντως, νομίζω ότι χάνεις το νόημα. Σίγουρα ο σκοπός ύπαρξης των ταρό, δεν είναι να προλέγει ο καθένας το μέλλον. Για να μη σχολιάσω τους γελοίους, που με τις ώρες ρίχνουν τα ταρό σε κάτι υποβαθμισμένα κανάλια τηλεόρασης ("ναι! ποιά τράπουλα θα θέλατε;...τη ροζ, μάλιστα...")

Οσον αφορά τη γρουσουζιά, από δική μου εμπειρία ξέρω κυρίως ότι ξέρω, και από ότι έχω ακούσει να λένε, βέβαια. Παλιά, όταν είχα πάρει τις κάρτες, με έβαζαν όλοι οι φίλοι να τις ρίξω! Με αυτόν τον τρόπο, κατάφερα να είμαι η πιο αγαπητή στη γραμματεία της σχολής μου... Δεν υπήρχε ωράριο για τη χαρτορίχτρα...
Το λέω και ντρέπομαι γιαυτό. Είναι ένας από τους λόγους που το έκοψα. Μετά, συνειδητοποίησα ότι δεν παίζεις με αυτά τα πράγματα. Κάθε φορά που έριχνα τα χαρτιά, με κυνηγούσε μια γρουσουζιά (όχι τραγική βέβαια), του είδους σα να βλέπεις στον ύπνο σου ότι τρως σοκολάτες και σου πανε τις επόμενες μέρες όλα στραβά.
Επαναλαμβάνομαι ίσως, αλλά πιστεύω ότι καλύτερο είναι να σταματήσει κανείς με τη σκάφη και να βάλει μπρος το πλυντήριο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 18:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia,

MIPOS AUTA PU EVLEPES STON IPNO SU ITAN PARENEGIES APO TIS IKONES PU IPARXUN PANO STIS KARTES,BORI EPISIS NA ITAN PARENERGIES APO TIN EDASI PU IXES TIN STIGMI PU ERIXNES STUS ALUS TIS KARTES GIA NA TUS PIS ME AKRIVIA TI VGENI KAI AGXONOSUN XORIS NA TO KATALAVENIS KE AUTO EVGENE TIN STIGMI PU KIMOSUN.

ME SEVASMO

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 18:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω και να αγοράσω κάρτες Ταρώ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 19:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ μπαίνω στο πειρασμό να σου πώ Λυκοπρόσωπε, ότι μπορείς να τις έχεις και απο το υπό κατασκευή ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο που ετοιμάζουμε...
Ουπς!!! έβγαλα είδηση;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 19:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα wolffaced.

Εγώ είχα πάρει κάποτε ένα σετ από τον πύρηνο κόσμο.
Μπορείς να βρεις και σε duty free μερικές φορές (τι σου λέω βέβαια τώρα...).

Γενικά είναι σχετικά εύκολο να βρεις, αν ρωτήσεις από δω κι από κει σε βιβλιοπωλεία. Στον πύρηνο κόσμο, αν δεν έχουν, πιστεύω θα σου πουν που να βρεις.

Αν το βιάζεσαι, και δεν θες να περιμένεις τα "εσωτερικά".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέλσε, το φύλαγε ο Κακαουνάκης για το καρφί αλλά τον πρόλαβες.

Απορία : Τα Ταρώ δείχνουν γενικότητες σαν τα ζώδια ή πιο συγκεκριμένα πράγματα...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 21:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE WOLFFACE IPES:

Απορία : Τα Ταρώ δείχνουν γενικότητες σαν τα ζώδια ή πιο συγκεκριμένα πράγματα...?

KE EGO SINEXIZO......IPARXI KAMIA SXESI METAXI TON ZODION KE TA TARO?

ME SEVASMO

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 22:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Amalia,

MIPOS AUTA PU EVLEPES STON IPNO SU ITAN PARENEGIES APO TIS IKONES PU IPARXUN PANO STIS KARTES,BORI EPISIS NA ITAN PARENERGIES APO TIN EDASI PU IXES TIN STIGMI PU ERIXNES STUS ALUS TIS KARTES GIA NA TUS PIS ME AKRIVIA TI VGENI KAI AGXONOSUN XORIS NA TO KATALAVENIS KE AUTO EVGENE TIN STIGMI PU KIMOSUN.

Δυό λεπτάκια:

Αλλο ενοούσα. Οτι όπως ακριβώς συμβαίνει κάποια όνειρα να βγαίνουν, π.χ.: βλέπεις όνειρο ότι τρως σοκολάτα.-αποτέλεσμα, 2 μέρες καντεμιά.

Ετσι και με τα ταρό η καντεμιά που ακολουθεί είναι αυτού του είδους. Δηλαδή, δεν σε σκοτώνει φορτηγό, ούτε σε απολύουν από τη δουλειά, σου, απλά νιώθεις κάποιου είδους γρουσουζιά.


quote:

Απορία : Τα Ταρώ δείχνουν γενικότητες σαν τα ζώδια ή πιο συγκεκριμένα πράγματα...?


Τα ταρό είναι μία σειρά καρτών που διακρίνεται σε δύο μέρη: Τα μεγάλα και τα μικρά Αρκάνα. Τα μικρά Αρκάνα, θυμίζουν λίγο τη γνωστή σε όλους τράπουλα, με τους αριθμούς και τις φιγούρες (έχουν 4 φιγούρες:βασιλιάς, βασίλισα, ιππότης ακόλουθος), και έχουν 4 είδη: σπαθιά, μπαστούνια (με την κυριολεκτική τους έννοια) κούπες (ποτήρια) και πεντάκτινα. Κάθε είδος συμβολίζει και κάτι. Τα σπαθιά την μαχητικότητα και τη δύναμη. Τα μπαστούνια τη θέληση και την δημιουργία. Οι κούπες το συναίσθημα και τη ζωτική δύναμη. Τα πεντάκτινα τον υλικό κόσμο και τη λογική.

Ερχόμαστε στα μεγάλα αρκάνα. Είναι 22 φύλλα.
Αρχίζουν (και τελειώνουν) με το 0 που είναι ο τρελλός, και συνεχίζουν:
1: ο μάγος, 2: η αρχιέρεια, 3: η αυτοκράτειρα, 4: ο αυτοκράτορας, 5: ο ιεροφάντης, 6: οι εραστές, 7: το άρμα, 8: η δύναμη, 9: ο ερημίτης, 10: ο τροχός της τύχης, 11: δικαιοσύνη, 12: ο κρεμασμένος, 13: θάνατος, 14: εγκράτεια, 15: διάβολος, 16: ο πύργος, 17: το αστέρι, 18: η σελήνη, 19: ο ήλιος, 20: κρίση, 21: ο κόσμος.
22 δεν υπάρχει γιατί αριθμούνται από το 0.

Και από τα ονόματα ακόμα, μπορεί να καταλάβει κανείς τη συμβολική τους έννοια. Τώρα, όσον αφορά τα ζώδια, απότι ξέρω, είναι κάπως διαφορετικό το φιλοσοφικό σύστημα των ταρό.
Επεσε ωστόσο στα χέρια μου, μια αγγλική τράπουλα "αστροταρό", που περιέχει τα μεγάλα αρκάνα, τα ζώδια, τα ζώδια του κινέζικου ωροσκοπίου και τους πλανήτες.
Δεν το σχολιάζω καθόλου, βγάλετε τα συμπεράσματά σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 22:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AMALIA ME AUTA PU GRAFIS EXO MIA APORIA.KE 8ELO NA MU APADISI KE I ATMA PU PISTEVO OTI XERI KE AUTI AFU ANIXE 8EMA PARAPLISIO ME AUTO EDO GIA TA TARW.
KATA ARXAS.IXA TIN EDIPOSI,META APO TIS SELIDES PU EDOSA,GIATI MONO AUTES TIS PLIROFORIES EXO,OTI TA TARO INE KARTES SAN TIN TRAPULA SE MEGE8OS,ISOS KE MEGALITERES,ME DIAFORES FIGURES AN8ROPON KE ZOON PU ME KAPIO ALGORI8MO(EDO KOLAO EGO)DILADI ME TO POS 8A PESI TO "XARTI" EXUN SXIMATISI MIA IKONA GIA TO MELON.DILADI AUTO TO VIVLIARAKI PU LES OTI SINODEVETE..INE O VASIKOS "HELPER" PU PREPI NA EXIS KE POSO XRONOLOGITE?
GIATI OPOS IPES(PU ME PAREXENEPSE)EPESAN STA XERIA SU KE TARO ME TA ZODIA.AUTES I KARTES TARO(ME TA ZODIA)EGINAN ME EBORIKO SKOPO I XRONOLOGUDE KE AUTES OPOS KE OI AU8EDIKES KARTES TARO.

KE AKOMA DEN EXO KATALAVI TO EXIS.8ELO NA VALO "BALO" LIGO FOTIA STO 8EMA.PISTEVETE OTI AUTA PU SIMVENUN ME TIS KARTES INE ALI8IA?DILADI....PISTEVE OTI AN KAPIOS SAS RIXI TA TARO,8A INE ALI8IA?

ME SEVASMO PADA....
AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 22:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρή "διόρθωση"...
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΤΟΥ ο φίλος μας, απλά με ένα e-mail...
kelsos@esoterica.gr για να μας πεί ΠΟΥ θέλει να του τα στείλουμε...


Υ.Γ Ρίξτε μια ματιά στα newsletters που σας στέλνουμε, στο κάτω κάτω μέρος της σελίδας....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 21:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RIXTE MIA MATIA STHN SELIDA:

http://www.astro.gr/paranormal/targr.htm

ME SEVASMO

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 21:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BRIKA KE AUTI TIN SELIDA STA ELLINIKA PADA....
INE APO TIN IDIA SELIDA ME TIN PROIGUMENI PU EDOSA

http://www.astro.gr/paranormal/targr_1.htm



ME SEVASMO

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 22:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σκιές του φεγγαριού.

quote:

KATA ARXAS.IXA TIN EDIPOSI,META APO TIS SELIDES PU EDOSA,GIATI MONO AUTES TIS PLIROFORIES EXO,OTI TA TARO INE KARTES SAN TIN TRAPULA SE MEGE8OS,ISOS KE MEGALITERES,ME DIAFORES FIGURES AN8ROPON KE ZOON PU ME KAPIO ALGORI8MO(EDO KOLAO EGO)DILADI ME TO POS 8A PESI TO "XARTI" EXUN SXIMATISI MIA IKONA GIA TO MELON.DILADI AUTO TO VIVLIARAKI PU LES OTI SINODEVETE..INE O VASIKOS "HELPER" PU PREPI NA EXIS KE POSO XRONOLOGITE?

Αυτό που γράφεις σχετικά με τον αλγόριθμο του πως θα πέσουν οι κάρτες πάνω στο στρώσιμο είναι πάνω-κάτω σωστό. Υπάρχουν διαφόρων ειδών ρηξίματα βέβαια, για κάθε περίπτωση το καθένα.

Κάθε μια κάρτα έχει μία σημασία. Αυτή τη σημασία θα μπορούσε να την καταλάβει και κάποιος χωρίς να κοιτάξει στο βιβλίο ερμηνείας των ταρό, αν έχει τη διαίσθηση ή την εμπειρία να διαβάζει τα σύμβολα. Ξαναυπενθιμίζω ότι τα ταρό δεν είναι χαρτιά μαντικής, αλλά κάρτες με σύμβολα εσωτερικής αλήθειας, χρησιμοποιούνται όμως και γιαυτόν τον σκοπό.
Σε κάθε είδους ρήξιμο, υπάρχουν διάφορες θέσεις. Για παράδειγμα το πρώτο χαρτί, μπορεί να αντιπροσωπεύει το παρελθόν, το δεύτερο το παρόν, το τρίτο τα εμπόδια, το τέταρτο το μέλλον, κ.λ.π. Οπως καταλαβαίνεις, ανάλογα με το ποια κάρτα θα πέσει στη στγκεκριμένη θέση, διαμορφώνεται και η ερμηνεία. Αν π.χ. στο παρελθόν πέσει ο "πύργος" ανάποδα (που σημαίνει καταστροφή, ματαίωση σχεδίων και θλίψη: ανάποδη ερμηνεία), τότε τι λες ότι σημαίνει αυτό;
...
Οσον αφορά τα διάφορα βιβλία που κυκλοφορούν, είναι βιβλία αποσυμβολισμού των καρτών, και αυτά που είναι οδηγοί για ρήξιμο, εκτός από την ερμηνεία, περιέχουν και κάποιους τρόπους ρηξίματος.
Τώρα σχετικά με τη χρονολογία, δεν υπάρχει κάτι απόλυτο. Πάντα και παντού, οι άνθρωποι που ασχολούνται με τον εσωτερισμό, προσπαθούν να ερμηνέψουν τις κάρτες. Υπάρχουν έτσι πολλά και διάφορα βιβλία και σχολές ερμηνείας.

quote:

GIATI OPOS IPES(PU ME PAREXENEPSE)EPESAN STA XERIA SU KE TARO ME TA ZODIA.AUTES I KARTES TARO(ME TA ZODIA)EGINAN ME EBORIKO SKOPO I XRONOLOGUDE KE AUTES OPOS KE OI AU8EDIKES KARTES TARO.

Με εμπορικότατο σκοπό και βέβαια. Αν μπορούσες να τις δεις... Ωραία χρωματάκια, σχεδιάκια, και μια σαλάτα με ζώδια, πλανήτες, ταρό, κ.λ.π., δηλαδή, πράμα που πουλάει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flexable
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 03:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flexable  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Flexable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Σαφώς και τα Taroτ έχουνε άμεση σχέση με το ζωδιακό.
12 (απο τοις 22 ποου αναφέρη η αμαλια) καρτες 8ρυαμβοι η ατου είνε κυβερνητες ζωδιων
Αυτό φένετε περισότερο στο Deck των ταρω του θωθ που εχω αρχήση να μελετάω.....
Και προχορώντας θα σασ αναφέρω τα 12 χαρτιά χωρής να υπάρξη πλύρης και γενικότερη αναφορα
ο Αυτοκρατορας κάρτα Νο ΙV αποδιδεται στο ζωδιακό σημείο του κριού
ο Ιεροφάντης Καρτα Νο V αναφέρετε στο ζωδιο του τάυρου
Οι εραστές Καρτα Νο VI Αναφέρετε στο ζώδιο των δυδίμων
Η καρτα του άρματος VII αναφέρετε στο ζώδιο του καρκίνου
Η κάρτα Νο VIII Με το όνομα (προσαρμογή κατα Crowlεy)ή (δικαιοσύνη κατα Rider-weight) αντιπροσοπέυη το ζώδιο του ζυγού
H Κάρτα Νο ΧΙ με το όνομα (λαγνεία κατα Crowley -Δύναμη κατα Rider-weight)Εκφράζη το ζωδιο του λέωντα.
Η καρτα Νο ΧΙΙ με το όνομα θάνατος κοινό και για τουσ 2 εκφραστές αντιπροσωπέυη το ζωδιο του σκορπιού
η κάρτα Νο XIV (τέχνη κατα crowley Εγκράτεια κατα Rider waight klp ) Ανήκη στον τοξότη
Η καρτα Νο ΧV Διάβολος αναφερετε στο ζωδιο του αιγωκερω
Η κάρτα Νο ΧVIII Η σελήνη αναφέρετε στο ζωδιο των υχ8υων
Η καρτα Νο ΙX με ονομασία εριμήτης αναφέρετε στο ζωδιο Τησ παρθένου
και η κάρτα Νο ΧΙΙ Με ονομα Ο Κρεμασμένος αναφέρετε στο ζωδιο του Υδροχωου
Η υπολοιπες κάρτεσ εχουν να κάνουν αναφορες σε πλανήτες η Κάρτα Νο Χ η Τυχη Ασ πουμε εκφράζη τον ΠΛανητη Δια
και η καρτα ΝοXVI Με ονομασία ο Πύργος Αναφερετε στον Αρη
Αυτά τα ολίγα για την ώρα
Ευχαριστω
Do what thou wilt,shall be the whole of the Law

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flexable
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 03:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flexable  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Flexable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα
Σαφώς και τα Taroτ έχουνε άμεση σχέση με το ζωδιακό.
12 (απο τοις 22 ποου αναφέρη η αμαλια) καρτες 8ρυαμβοι η ατου είνε κυβερνητες ζωδιων
Αυτό φένετε περισότερο στο Deck των ταρω του θωθ που εχω αρχήση να μελετάω.....
Και προχορώντας θα σασ αναφέρω τα 12 χαρτιά χωρής να υπάρξη πλύρης και γενικότερη αναφορα
ο Αυτοκρατορας κάρτα Νο ΙV αποδιδεται στο ζωδιακό σημείο του κριού
ο Ιεροφάντης Καρτα Νο V αναφέρετε στο ζωδιο του τάυρου
Οι εραστές Καρτα Νο VI Αναφέρετε στο ζώδιο των δυδίμων
Η καρτα του άρματος VII αναφέρετε στο ζώδιο του καρκίνου
Η κάρτα Νο VIII Με το όνομα (προσαρμογή κατα Crowlεy)ή (δικαιοσύνη κατα Rider-weight) αντιπροσοπέυη το ζώδιο του ζυγού
H Κάρτα Νο ΧΙ με το όνομα (λαγνεία κατα Crowley -Δύναμη κατα Rider-weight)Εκφράζη το ζωδιο του λέωντα.
Η καρτα Νο ΧΙΙ με το όνομα θάνατος κοινό και για τουσ 2 εκφραστές αντιπροσωπέυη το ζωδιο του σκορπιού
η κάρτα Νο XIV (τέχνη κατα crowley Εγκράτεια κατα Rider waight klp ) Ανήκη στον τοξότη
Η καρτα Νο ΧV Διάβολος αναφερετε στο ζωδιο του αιγωκερω
Η κάρτα Νο ΧVIII Η σελήνη αναφέρετε στο ζωδιο των υχ8υων
Η καρτα Νο ΙX με ονομασία εριμήτης αναφέρετε στο ζωδιο Τησ παρθένου
και η κάρτα Νο ΧΙΙ Με ονομα Ο Κρεμασμένος αναφέρετε στο ζωδιο του Υδροχωου
Η υπολοιπες κάρτεσ εχουν να κάνουν αναφορες σε πλανήτες η Κάρτα Νο Χ η Τυχη Ασ πουμε εκφράζη τον ΠΛανητη Δια
και η καρτα ΝοXVI Με ονομασία ο Πύργος Αναφερετε στον Αρη
Αυτά τα ολίγα για την ώρα
Ευχαριστω
Do what thou wilt,shall be the whole of the Law




και κατι ακομα σαν PS
Αμαλια για πραγματα που δεν εχησ πληρη αποπψη να μην την εκφέρης
και παραπλανης το κοσμο.
Αν εινε Δυνατον να εινε εμπορικο το Deck του thoth (Παρόλα αυτά έχη συμβολάκια των ζωδίων απάνω)
Και μη παραπλανήσε ,αγοράζωντας ενα πακέτο ταρο και διαβάζωντας τρόπουσ ριξηματος και ερμηνείες συνοπτικα, Δε μα8ενουμε να μαντεύουμε
Το συγκεκριμμενο πακέτο πάντως εχη ζωγραφιστή απο τη λαιδη Frieda Harris κάτω απο τοισ οδηγιες του ιδιου του Crowley
ανάφερα το όνομα και την ιστορία για καθαρά λογουσ εμπορικότητας ................

Do what thou wilt,shall be the whole of the Law


Να διορθοσω ,το αστρο ανήκη στον υδροχοο με Νο ΧVII
Ευχαριστώ

Edited by - Flexable on 26/01/2003 21:59:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 10:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΕΙΡΑΜΕ ΛΙΓΟ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΕΛΣΟΣ
ΘΩΘ ΚΑΙ ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΠΩΣ ΣΤΡΑΒΑ.
ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΙΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.

ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΩΝ ΤΑΡΩ.
ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ.
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΜΙΑ....
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ....
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ .... Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.
ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΧΑΡΑ.

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ (ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ)...
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 15:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και κατι ακομα σαν PS
Αμαλια για πραγματα που δεν εχησ πληρη αποπψη να μην την εκφέρης
και παραπλανης το κοσμο.
Αν εινε Δυνατον να εινε εμπορικο το Deck του thoth (Παρόλα αυτά έχη συμβολάκια των ζωδίων απάνω)


Καλησπέρα αγαπητέ φίλε Flexable, και καλωσήρθες στο χώρο των "esoterica gr". Καταρχήν όι πληροφορίες περί των ζωδίων και του ταρό που ανέφερες είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσες και πραγματικά είναι κάτι που δεν το γνώριζα.

Δεν συνηθίζω να μιλάω για πράγματα που δεν γνωρίζω βέβαια, παρόλα αυτά δικαιολογώ την ελαφρά επίπληξή σου στα λεγόμενά μου γιατί ίσως σαν καινούργιος-α στο χώρο αυτό, δεν μπορείς να ξέρεις ποιος αερολογεί και ποιος όχι. Εγώ πάντως στη θέση σου δε θα βιαζόμουν να κριτικάρω...

Τα ταρό (αστροταρό) που ανέφερα, δεν έχουν ουδεμία σχέση με τις κάρτες (Deck) του Thoth. Είναι μία σειρά που κυκλοφόρησε σττην Αγγλία (από όπου και τις είχα αγοράσει) πριν από περίπου 10 χρόνια. Αποτελεί ένα μείγμα ταρό - κινέζικου ωροσκοπίου - αστρολογικών συμβόλων, κ.λ.π. Αν διάβαζες προσεκτικά τα προηγούμενα μηνύματά μου βέβαια, δεν θα χρειαζόταν να το αναφέρω ξανά. Και επιμένω ότι τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΤΑΡΟ ήταν όντως εμπορικά.

quote:

Και μη παραπλανήσε ,αγοράζωντας ενα πακέτο ταρο και διαβάζωντας τρόπουσ ριξηματος και ερμηνείες συνοπτικα, Δε μα8ενουμε να μαντεύουμε

Οσον αφορά τη δεύτερή σου παρατήρηση, ισχύουν βέβαια αυτά που ανέφερα και προηγουμένως. Δεν πιστεύω ότι έχω παραπλανηθεί στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς το αντίθετο από ότι έγραψα.

ΑΤΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 01:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι.

Μετά από 3 ώρες κόπο (επιτέλους Admin!!!), κατάφερα να φέρω μερικές σκαναρισμένες κάρτες από την "αστροταρό" που ανέφερα...

Εχουμε λοιπόν:

Μεγάλες Αρκάνα

ΑΣΤΕΡΙ

Ζώδια

ΑΙΓΟΚΕΡΟΣ

ΤΑΥΡΟΣ

Κινέζικα Ζώδια

ΤΙΓΡΗΣ

ΣΚΥΛΟΣ

ΛΑΓΟΣ

αστρολογικά σύμβολα
KYΡΙΑΡΧΟΣ

ΚΡΟΝΟΣ

ΜΕΣΟΥΡΑΝΙΣΜΑ


... και όλα αυτά
μόνο σε ένα σετ καρτών.

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 22/01/2003 01:38:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flexable
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 01:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flexable  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Flexable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά προσπαθώ να βάλω ενα jPG αλλα δέν, γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι????????????
και εδώ ενα Linkaki για όσους τους ενδειαφέρη το θέμα
www.tarotspreads.com


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 04:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδού βρήκα κάτι στα Ελληνικά για όσους ενδιαφέρωνται

http://www.astro.gr/paranormal/targr_1.htm


http://www.astro.gr/paranormal/tarot.htm

Προσωπική άποψη πάντως είναι πως είναι καλύτερα να μην γνωρίζουμε τα "πιθανά μελλούμενα", διότι με αυτόν τον τρόπο επηρεάζωνται οι ενέργειες μας, έτσι ώστε να περιορίζεται η ελευθερία της βούλησης...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 11:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Να σημπληρώσω Πλωτίνε ότι σε κάθε περίπτωση αυτού του είδους η γνώση των μελλούμενων μόνο σε προβλήματα μπορεί να οδηγήσει: Οι περισσότεροι όταν αναζητούν την πρόβλεψη του μέλλοντός τους κυμαίνονται μεταξύ ενός πιστεύω - δεν πιστεύω. Το ζεύγος αυτό μορφοποιείται ανάλογα με το μήνυμα του ρηξίματος (κακό: "δεν πιστεύω στα χαρτιά!","κι αν όμως είναι αλήθεια;" - καλό: "αχ τι ωραία, μου βγήκε!","μπα, ποιος ξέρει πραγματικά το μέλλον μας...").
Ετσι βρισκόμαστε σε μια κατάσταση ακόμα μεγαλύτερου μπερδέματος από αυτό που αρχικά θέλαμε να λύσουμε. Εκτός από το κυρίως πρόβλημα, τώρα μας απασχολεί και αν τελικά βγουν τα χαρτιά.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy