ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περί εξουσίας:ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ADMIN (ΟΧΙ ΣΕ FORUM)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 20:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Krisna
Στην ερώτηση που έχεις κάνει quote αναφέρομαι σε ψυχικά χαρίσματα και όχι στο "τεχνικό" υπόβαθρο το οποίο σε γενικές γραμμές αναλύεις σωστά.
Θα με ενδιέφερε η δική σου τοποθέτηση αλλά και όλων των αναγνωστών στο υποθετικό ερώτημα είχα θέσει
quote:
Πως αισθάνεται άραγε κάποιος όταν με συνοπτικές διαδικασίες κατεβάζει τους διακόπτες? Όχι την στιγμή που το κάνει ...αλλά ακριβώς μετά?

και για το οποίο δεν έλαβα κάποια απάντηση μέχρι στιγμής

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον lorenzo για την παραβολή του , θα ήθελα όμως να μου παραθέσει αν επιθυμεί και κάποιες πιο άμεσες απαντήσεις στα ερωτήματα όπως τα έθεσα

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι σε σχέση με ερωτήματα που έθεσα δεν τα τοποθετώ στη σφαίρα του ιδεατού του ιδανικού του τι θα έπρεπε να γίνει , διότι δεν ζούμε σε συνθήκες Gataca. H επιθυμία μου είναι να συζητηθεί το θέμα σε συνθήκες real world γιαυτό και παροτρύνω

quote:
Γίνετε λοιπόν όλοι admin και πάρτε την εξουσία στα χέρια σας

και μιλήστε για εσάς.

Ευχαριστώ για τις έως τώρα σταλμένες απαντήσεις

Προσ τον "σοφό"
Εμμονή= rewind - play rewind - play rewind - play
Έχεις πολύ πλάκα τελικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 23:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή μου
ήμουν όσο πιο σαφής μπορούσα πίσω απ' την προφανή παραβολική ..ασάφεια.
Ο καθένας είναι αφέντης του εαυτού του, επομένως συγχρόνως είναι κι ο υφιστάμενος του εαυτού του!!
Όπως μέσα και έξω λοιπόν!!!
Αν με σέβομαι, σε σέβομαι..
Τον χωροφύλακα τον χρειάζεται ο αδύναμος, τον καθοδηγητή ο ανόητος και τον αφέντη ο δούλος..,
Όσο για το πως αισθάνεται ο καθένας, αισθάνεται αυτό που ήδη "ξέρει" ότι θα αισθανθεί, αφού το "αυτο - βιώνει" συνεχώς και αδιαλείπτως...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 00:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διευκρίνιση: geox / o

quote:
Ο καθένας είναι αφέντης του εαυτού του, επομένως συγχρόνως είναι κι ο υφιστάμενος του εαυτού του!!
Όπως μέσα και έξω λοιπόν!!!
Αν με σέβομαι, σε σέβομαι..

Συμφωνώ
quote:
Όσο για το πως αισθάνεται ο καθένας, αισθάνεται αυτό που ήδη "ξέρει" ότι θα αισθανθεί, αφού το "αυτο - βιώνει" συνεχώς και αδιαλείπτως

Προφανές όπως επίσης και το ότι διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο
Την περιγραφή ζήτησα όχι τον ορισμό.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήμουν σαφής..
Ο "μίζερος" σε όποιο θέση κι αν βρεθεί θα εξακολουθεί να είναι μίζερος, ο "καβαλημένος" το ίδιο κοκ...

Το ΔΙΑΜΆΝΤΙ καλή μου, και μέσα στις βρωμιές.. πάλι διαμάντι θα είναι και πάλι θα ξεχωρίζει, πάλι θα λάμπει!!!
Τα παραδείγματα χιλιάδες.. Έστειλαν τον Ελύτη, τον Θεοδωράκη, τον Χριστοδούλου, τον Ρίτσο και τόσους άλλους εξορία, τους βασάνισαν, τους στέρησαν όλα τα αγαθά.. Ε, και? Ποτέ δεν μπόρεσαν να γίνουν Αφέντες τους.. Ανώνυμοι, άσημοι ήταν και εξακολούθησαν να είναι γιατί ήταν απλώς ασήμαντοι και τέτοιοι παρέμειναν κι όταν ακόμη βρέθηκαν σε θέση ισχύος!!!
Πιο διευρυμένα.. Πόσοι λαοί, πόσοι πολιτισμοί "κατέκτησαν" δια της ισχύος των όπλων, την Ελλάδα.. Όλους όμως πολιτισμικά τους κατέκτησε ο Ελληνικός πολιτισμός!
Ποιος ο αφέντης και ποιος ο δούλος???

Ο ΕΑΥΤΟΣ!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 13:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διευκρίνιση της διευκρίνισης geox/o o=αρσενικό (το άρθρο όχι το δηλητήριο)

Σαφώς και είσαι σαφής , πολύ σωστά το λες , το διαμάντι λάμπει και μες στη λάσπη.
Δυστυχώς βέβαια για όλους , δεν είναι όλοι διαμάντια.

Από τα λεγόμενα σου όμως αντιλαμβάνομαι ότι εσύ - αν ήσουν σε θέση ισχύος - δεν θα πέταγες κάποιον στο πυρ το έξώτερον είτε αυτός ήταν αδαμάντινος είτε όχι.

Διότι
για να ρίξεις κάποιον στη λάσπη,
για να εξορίσεις κάποιον ,
για να εξοντώσεις κάποιον ,
για να αφανίσεις κάποιον

επειδή σκέφτεται διαφορετικά απο "εσένα" ή συνηθέστερα επειδή σκέφτεται - σκέτο
πρέπει να έχεις
εκτός απο βρώμικα χέρια
και βρώμικη καρδιά
και λερωμένο μυαλό ή σπανιότερα καθόλου μυαλό

Εξ ου και το ερώτημά μου περί ψυχικών χαρισμάτων....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 15:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όχι...Ποτέ δεν θα «κατέβαζα το διακόπτη» κάποιου...!"

Εύκολες οι απαντήσεις...Έτοιμες να βγουν απ’ τα χείλη μας σε χρόνο μηδέν μόλις κάποιος τολμήσει να αμφισβητήσει τις «δημοκρατικές μας ευαισθησίες», το «έμφυτο αίσθημα δικαίου» μέσα μας. Οι απαντήσεις άλλωστε είναι πάντα εύκολες «έξω απ’ το χορό»...Καθισμένος στο τραπέζι, είναι πολύ εύκολο κανείς να σχολιάζει τους επίδοξους χορευτές...Στην πίστα επάνω όμως δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς...Ή χορεύεις ή σε παίρνει η «μπάλα» του χασαποσέρβικου και βρίσκεσαι ξαφνικά κάτω απ’ τα τακούνια του «λυγερόκορμου μωρού»!

Έχω την υποψία ότι ο αγαπητός geox γνώριζε εκ των προτέρων πόσο δύσκολο είναι το ερώτημα που μας βάζει...Αν το καλοσκεφτεί κανείς, πρόκειται για ένα ερώτημα-παγίδα! Μια όμορφη φάκα για επίδοξους «μεγαλόψυχους ηγέτες» που θα σπεύσουν να δηλώσουν ότι είναι οι ΜΟΝΟΙ κατάλληλοι γι’ αυτή τη «δύσκολη δουλειά». «It’s a dirty job, but someone has to do it»...Τι χαριτωμένο που είναι το «τρεϊλερικό» χολλυγουντιανό σλόγκαν! «Someone has to take the trash out», λέει με «ύφος» η γνωστή εκείνη φωνή κι εμμέσως πλην σαφώς δείχνει εσένα, το μοναχικό θεατή που του αρέσει να φαντάζεται ότι αυτός μπορεί, ότι αυτός ΠΡΕΠΕΙ, ότι είναι θέλημα Θεού, βρε αδελφέ, να το κάνει! Τότε είναι που τα σκουπίδια κάθε λογής αποκτούν μια ανυπέρβλητη γοητεία, ένα σαγηνευτικό άρωμα, μια ακατανίκητη έλξη. Πόσο όμορφα νιώθει κανείς ταξιδεύοντας μέσα σε τέτοιες φαντασιώσεις μεγαλείου!

Πρέπει όμως ν’ αφήσω λίγο τη φλυαρία και να δω κατάματα τα ερωτήματά σου, geox…Πως αισθάνεται κάποιος, ρωτάς, αφού «κατεβάσει το διακόπτη»...Και προφανώς με το «κάποιος» εννοείς τον καθέναν από εμάς. Έτσι κι αλλιώς, μόνο για τον εαυτό του μπορεί να μιλάει κανείς, και μόνον υποθετικά, αν δεν έχει βρεθεί και σε θέση να ελέγχει «διακόπτες». Απαντώ λοιπόν με ειλικρίνεια : Αν λοιπόν ΕΓΩ έφτανα στο σημείο να «κατεβάσω το διακόπτη» κάποιου (το ΠΩΣ θα έφτανα στο σημείο εκείνο είναι μάλλον μια άλλη κουβέντα), θα αισθανόμουν ΗΔΟΝΗ...Ηδονή, επειδή γι’ άλλη μια φορά εκτέλεσα το θεάρεστο έργο μου με επιτυχία, αποδείχτηκα γι’ άλλη μια φορά «δυνατός», θα σκαρφιζόμουν δε κι ένα σύντομο κι ευχάριστο «παραμυθάκι» για να πείσω τον εαυτό μου, πρώτα, αλλά και τους «υπηκόους» μου για το δικαιολογημένο της πράξης μου! Και πάμε παρακάτω...Τόσο απλά!

Είναι προφανές ότι δεν κάνω γι’ αυτή τη «δύσκολη δουλειά»...Προτιμώ μάλλον την «ελευθερία» που έχω, ως «εξουσιαζόμενος», να «τα χώνω», παρά τη «δουλεία» του «εξουσιαστή» που κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Το είπες κι εσύ, geox, και συμφωνώ απόλυτα : Δύσκολο το παιχνίδι της εξουσίας!

Edited by - durden_alie on 12/01/2006 15:18:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 16:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένσταση geox.

Όσο δύσκολη είναι η θέση αυτού που υπόκειται άλλο τόσο δύσκολη κι αυτού που ασκεί την εξουσία ..

Η σχέση εξουσιαστή και εξουσιαζόμενου είναι "προφανώς" συγκρουσιακή.
Σηματοδοτώ το προφανώς και θα εξηγήσω το γιατί..

"Προφανώς" ορισμένοι εξ ημών, κόπτονται για κατάχρηση εξουσίας πάντοτε και παντού όταν υποχρεούνται ή ακόμη κι όταν αποδέχονται ορισμένους - από κάποιους άλλους επιβαλλομένους - όρους και κανόνες, εκ των προτέρων συμφωνημένων!

Μόνον που αυτό τεχνιέντως αποσιωπάται εκ μέρους του "παραπονούμενου" για κατάχρηση εξουσίας και στο οποίο "φανερά" δεν αναφέρεται.

Εύκολα μπορείς να τον διακρίνεις. Είναι αυτός που θα διαμαρτύρεται περισσότερο απ' όλους τους άλλους φωνασκώντας.. Βασιλικότερος του βασιλέως όπως λέγεται..
Πρόσεξε τον.. Πάντα εκ του ασφαλούς! Όταν δηλαδή ΑΥΤΟΣ είναι "έξω από τον χορό"! Έμπροσθεν μάλιστα ακροατηρίου βρίσκεται στο στοιχείο του, ξεσαλώνει κι εξαπολύει τους «Φιλιππικούς» του αποζητώντας συνήθως ομοϊδεάτες - συμπαραστάτες, - συνηγόρους.
Κι είναι πολύ καλός σ' αυτόν τον ρόλο γιατί ..έχει καλή πρόθεση!!!
Ναι είναι "αληθινός"!!! Λόγω της ανάγκης του να αποδεχτεί τον εαυτό του κι επειδή η αυτοεκτίμηση του είναι μηδενική, έπλασε έναν άλλον κι όταν μιλά, μιλά εξ ονόματος αυτού του άλλου.. Του μετέωρου μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας. Ζεί και βιώνει την ψευδαίσθηση του ήρωα που έπλασε αυτή του η ανάγκη.. Από την συνεχή επανάληψη - χρήση, του έχει γίνει πλέον βίωμα, δεύτερη φύση κι εμφανίζεται αυτόματα πλέον χωρίς συνειδητότητα αυτής καθ' αυτής της πράξης!!

Τα «πιστεύει» αυτά που λέει λοιπόν και συμπάσχει με τον ευρισκόμενο στη θέση, του κατά την γνώμη του "αδικημένου". Γιατί μέσω αυτού εξ αντανακλάσεως «βλέπει» τον εαυτό του και αυτό που βλέπει δεν τον αρέσει καθόλου. Αναγνωρίζει τον εαυτό του και ταυτίζεται!!!
Όσο λοιπόν πιο έντονη η αυτολύπηση του, τόσο δυνατότερες οι κραυγές και το πάθος του.. Ουσιαστικά τα ‘χει με τον εαυτό του αλλά επειδή αρέσκεται στον ρόλο του θύματος – του μονίμως αδικημένου - βολεύεται στο αγαπημένο του παιχνίδι το ..κρυφτούλι του, και ψάχνει, ψάχνει όλο ψάχνει.. αποδιοπομπαίους τράγους πολλές φορές αν δεν βρεί τους δημιουργεί μόνος του. Είναι το στοιχείο του.. Όλο και κάτι θα βρεί να ξεσπάσει.. Τι μια του φταίει η μοίρα, την άλλη η κοινωνία, του φταίει ο ένας του φταίει ο άλλος ως κι ο Θεός.. Τέλος πάντων του φταίνε όλοι αρκεί να μην είναι αυτός..
Όρος απαράβατος και εννοείτε ποτέ ανακοινώσιμος - !!!

Αλλά... πάντα υπάρχει ένα αλλά...
Κι αυτό το αλλά έγκειται στο ότι στο βάθος βάθος ξέρει.. Βλέπεις τον μόνο που δεν μπορεί να ξεγελάει συνεχώς με ψέματα είναι ο εαυτός του!
ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ!!!

ΞΕΡΕΙ!!! Τόσα χρόνια μαζί βλέπεις...

Ας εξετάσουμε τώρα και την άλλη εκδοχή.
Φαντάσου λοιπόν τον ίδιο άνθρωπο, όταν βρεθεί τυχαία ή λόγω συγκυριών - γιατί συνήθως είναι δειλός κι ευθυνοφοβικός – σε θέση ισχύος και εξουσίας??..
Εεεε.. τότε καταλαβαίνεις.. «ουαί τοις ηττημένοις»!! Θα βγάλει όλα τα της προτεραίας ζωής του απωθημένα συμπλέγματα κι όποιον πάρει εεε! θα τον σηκώσει..

Κλείνοντας θα επαναλάβω αυτό που εξ αρχής λέω.

Όλα είμαστε εμείς geox, και τα εξ ημών, σε οποιαδήποτε θέση κι αν βρεθούμε λουζόμαστε, κι εκ του περιεχομένων τούτων, είτε καθαρίζουμε εμάς και τους άλλους είτε βρωμίζουμε!!!

Δεν έχει να κάνει με την θέση αλλά με την χρήση κι ως εκ τούτου μ' εμάς όταν βγούμε στην πίστα να τραγουδήσουμε!!

Νάσε καλά

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 16:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμώ μάλλον την «ελευθερία» που έχω, ως «εξουσιαζόμενος», να «τα χώνω», παρά τη «δουλεία» του «εξουσιαστή» που κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Το είπες κι εσύ, geox, και συμφωνώ απόλυτα : Δύσκολο το παιχνίδι της εξουσίας!

Εκεί υπάρχει μια άλλη παγίδα του αμφισβητία που κοροϊδεύει τον εαυτό του με την ψευδαίσθηση της ελευθερίας, όταν βέβαια τα χώνει για να τα χώνει που αμφισβητεί για την αμφισβήτησει χωρίς κάποια ουσιαστική προσφορά στο κοινωνικό σύνολο. Εννοείται φίλε μου, ότι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα απλά πήρα αφορμή από το μήνυμά σου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 19:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ΔΙΑΜΆΝΤΙ καλή μου,

Aγαπητέ lorenzo .. νομίζω οτι ο λατρευτός μας κάτι σου διευκρινίζει..είναι αρσενικού γένους οχι θηλυκού...

Edited by - allzzaro on 12/01/2006 19:28:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 21:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το "έξω από τον χορό"...

Εφ όσον δεν κατέχω κάποια θέση εξουσίας, μιλάω εκ τους ασφαλούς. Εγώ δεν θα έκανα ποτέ αυτό ή εκείνο κλπ.
Εξ άλλου κανείς μα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το πώς θα συμπεριφερθεί όταν βρεθεί σε διαφορετικές ή σε ακραίες συνθήκες.

Μιλάμε για διαμάντια χαρακτήρα αλλά αυτά αποδεικνύονται διαμάντια εκ των υστέρων και μέσα από τις δύσκολες καταστάσεις (δύσκολη κατάσταση δεν είναι σώνει και καλά η άσχημη κατάσταση). Πρέπει να τους τύχουν οι πειρασμοί και να αποστρέψουν το πρόσωπο τους όπως θα έλεγε ένας Χριστιανός, αλλιώς αν δεν σου τύχουν πώς γνωρίζεις a priori ότι θα απέστρεφες το πρόσωπο σου;


Ενα από τα μεγαλύτερα μαθήματα που μπορούμε να πάρουμε από την Ιστορία, είναι το πριν και το μετά του εξουσιαζόμενου που γίνεται εξουσιαστής. (δείτε Μαρά, Ροβεσπιέρο ακόμα και Δαντών για να μην έρθω στους πιό πρόσφατους )

Ξεκίνησαν από το «Eλευθερία, Iσότητα, Aδελφοσύνη» και όλα τα ευγενικά αισθήματα και κατέληξαν σε 17.000 αποκεφαλισμούς Γάλλων πολιτών μέσα σε ελάχιστα μόνο χρόνια!
Αναρρωτιέμαι πώς θα ένοιωθαν ο Ρουσσώ και ο Bολταίρος αν ήταν ζωντανοί στα χρόνια της Γαλλικής επανάστασης...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 21:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως αισθάνεται άραγε κάποιος όταν με συνοπτικές διαδικασίες κατεβάζει τους διακόπτες? Όχι την στιγμή που το κάνει ...αλλά ακριβώς μετά?

Για να κατεβάσει τους διακόπτες με συνοπτικές διαδικασίες σημαίνει οτι κάτι προσδοκά κάποιο όφελος για τον εαυτό του (οικονομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό και πολλά άλλα) εις βάρος των άλλων.

Άν δέν πετύχει τον σκοπό του, δέν ωφεληθεί απο ότι αναμένει και η απόπειρα του αποτύχει θα αισθανθεί άσχημα λόγω των περιττών τύψεων.
Άν πετύχει τον σκοπό του θα ικανοποιηθεί λόγω της προσωρινής ευφορίας της επιτυχίας. Αλλά η συνέχεια δέν θα είναι και τόσο καλή μετά ... αργά ή γρήγορα θα φτάσει η ώρα που θα αισθανθεί ακόμα πιό άσχημα για την πράξη του.


http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 01:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρός Durden_alie
quote:
"Όχι...Ποτέ δεν θα «κατέβαζα το διακόπτη» κάποιου...!"

Να μια σαφής απάντηση
quote:
Αν λοιπόν ΕΓΩ έφτανα στο σημείο να «κατεβάσω το διακόπτη» κάποιου (το ΠΩΣ θα έφτανα στο σημείο εκείνο είναι μάλλον μια άλλη κουβέντα), θα αισθανόμουν ΗΔΟΝΗ...Ηδονή, επειδή γι’ άλλη μια φορά εκτέλεσα το θεάρεστο έργο μου με επιτυχία, αποδείχτηκα γι’ άλλη μια φορά «δυνατός», θα σκαρφιζόμουν δε κι ένα σύντομο κι ευχάριστο «παραμυθάκι» για να πείσω τον εαυτό μου, πρώτα, αλλά και τους «υπηκόους» μου για το δικαιολογημένο της πράξης μου! Και πάμε παρακάτω...Τόσο απλά!

Κι αλλη μια...σύνολο δυο ... Τόσο απλά !
Ευχαριστώ

Προς Lorenzo
Σε γενικές γραμμές άναλύεις εκτεταμένα την θέση του εξουσιαζόμενου (21 σειρές) και την θέση του εξουσιαστή (που είναι και το ζητούμενο στο αρχικό ερώτημα σε 2 σειρές) Παρατηρώ επίσης ότι και στις δύο περιπτώσεις μιλάς σε τρίτο πρόσωπο και μάλλον απαξιωτικά διότι αναφέρεσαι πιθανόν περιπτωσιολογικά (σε συγκεκριμένο γεγονός)
Η πρόθεση μου όπως πολύ καλά κατάλαβε ο durden alie (και ίσως δεν κατέστησα αρκετά σαφές) ήταν κοιτώντας στον καθρέφτη να μας πεις και εσύ και όλοι τι θα έκανες ό ίδιος.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς περί "εαυτού" αλλά σε παρακαλώ εξήγησέ μου τι θα κάνει ο εαυτός σου αν κάποια μέρα (υποθετικό είναι το ερώτημα )
κρατάς την χατζάρα στο χέρι σου. Θεωρείς σωστό να αφανίσεις κάποιον έστω για το υποκειμενικώς εννοούμενο καλό όλων??



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 01:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς gretel
θα χαρώ να διαβάσω και την ολοκληρωμένη σου άποψη πάνω στο θέμα
quote:
Εκεί υπάρχει μια άλλη παγίδα του αμφισβητία που κοροϊδεύει τον εαυτό του με την ψευδαίσθηση της ελευθερίας, όταν βέβαια τα χώνει για να τα χώνει που αμφισβητεί για την αμφισβήτησει χωρίς κάποια ουσιαστική προσφορά στο κοινωνικό σύνολο

Υπάρχει αν μου επιτρέπεις και η εξής χειρότερη εκδοχή.

Αυτών οι οποίοι συμφωνούν (σαν αντίλαλος) και στρουθοκαμηλίζουν διότι πάσχουν (μεταξύ άλλων) απο συγγενή έλλειψη κριτικής ικανότητας σκέψης αλλά και θάρρους. Παλια τους είχαν ονομάσει και σφουγγοκωλάριους. Μια και το έθιξα λοιπόν αν είχα να διαλέξω μεταξύ των δύο τύπων που συμπεριγράψαμε θα διάλεγα μάλλον τον αντιρρησία (βίτσια είανι αυτά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 01:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς Ostria
quote:
Εξ άλλου κανείς μα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το πώς θα συμπεριφερθεί όταν βρεθεί σε διαφορετικές ή σε ακραίες συνθήκες

Πάνω κάτω ο καθένας ξέρει τι μπορεί αλλά και κυρίως τι θέλει να κάνει σε κάθε περίπτωση.
Αν αποδέχεται το δηλώνει και καμμιά φορά.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι σε θέση να αναγνωρίσουν τι θα έκαναν και οι διπλανοί τους.

Θα κατέβαζες διακόπτη ναι ή όχι και γιατί?

Εμπνευσμένα τα ιστορικά παραδείγματα

quote:
Μπορεί να προφυλαχτεί η εξουσία απο την αλαζονεία ή είναι αναπόφευκτη η κατάληξη?


Και μιας και όπως λες δεν κατέχεις θέση εξουσίας , σε ερωτώ
Με ποιον τρόπο νομίζεις μπορεί να προληφθεί η αλαζονεία της εξουσίας?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 02:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Krisna

quote:
Για να κατεβάσει τους διακόπτες με συνοπτικές διαδικασίες σημαίνει οτι κάτι προσδοκά κάποιο όφελος για τον εαυτό του (οικονομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό και πολλά άλλα) εις βάρος των άλλων

Συμφωνώ, είναι άλλωστε απο τις πιο "επιτυχημένες" ιστορικά μεθόδους .

quote:
Άν δέν πετύχει τον σκοπό του, δέν ωφεληθεί απο ότι αναμένει και η απόπειρα του αποτύχει θα αισθανθεί άσχημα λόγω των περιττών τύψεων.
Άν πετύχει τον σκοπό του θα ικανοποιηθεί λόγω της προσωρινής ευφορίας της επιτυχίας. Αλλά η συνέχεια δέν θα είναι και τόσο καλή μετά ... αργά ή γρήγορα θα φτάσει η ώρα που θα αισθανθεί ακόμα πιό άσχημα για την πράξη του

Αν είναι όμως αλαζόνας ανίκανος ή ακατάλληλος ουτε θα καταλάβει ούτε θα αισθανθεί τίποτα πέρα απο την πρόσκαιρη αυτοικανοποίηση (το "συμφέρον" είναι μια μεγάλη παράλληλη ιστορία την οποία δεν θίγω κι εγώ προς το παρόν).
Και τι πρέπει να γίνει τότε ?

Εσύ πως στέκεσαι απέναντι σε τέτοιους ανθρώπους?
Πως αντιδράς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 03:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάνω κάτω ο καθένας ξέρει τι μπορεί αλλά και κυρίως τι θέλει να κάνει σε κάθε περίπτωση.
Αν αποδέχεται το δηλώνει και καμμιά φορά.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι σε θέση να αναγνωρίσουν τι θα έκαναν και οι διπλανοί τους.

Θα κατέβαζες διακόπτη ναι ή όχι και γιατί?



Μα ακριβώς το αντίθετο προσπάθησα να εξηγήσω και δεν το κατάλαβες. Ξέρω πώς φέρομαι τώρα και πώς αντιδρώ σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Κάτω από διαφορετικές συνθήκες μπορεί να βγει ένας άλλος εαυτός και να κάνει τα αντίθετα.
Το ίδιο ισχύει και για τους διπλανούς μας. Δεν μπορώ να λοιπόν να προεξοφλήσω ότι δεν θα καβαλήσω το καλάμι, ότι δεν θα μεθύσω από την εξουσία, ότι ότι... Ούτε μπορώ να το προεξοφλήσω για κανέναν άλλο, όσο συμπαθής, καλός, δίκαιος κι αν μου φαίνεται. Μπορώ μόνο να ελπίζω ότι ο τάδε θα είναι καλύτερος από τον δείνα, σύμφωνα με τα δείγματα συμπεριφοράς που έχω μέχρι σήμερα.

Το "η εξουσία διαφθείρει" δεν βγήκε τυχαία. Και δεν αφορά τους ήδη διεφθαρμένους, αλλιώς δεν θα λεγόταν!

quote:
Και μιας και όπως λες δεν κατέχεις θέση εξουσίας , σε ερωτώ
Με ποιον τρόπο νομίζεις μπορεί να προληφθεί η αλαζονεία της εξουσίας?

Να προληφθεί δεν μπορεί, να ελεγχθεί μπορεί με σωστούς νόμους και με την συνεχή επαγρύπνηση για την εφαρμογή τους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κίνδυνο να ξεφύγω από το θέμα θα ήθελα να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

Διακόπτες κατεβάζουμε και μας κατεβάζουν καθημερινά και οι εναλλαγές γίνονται πολύ γρήγορα χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Ο κάθε ένας, οποιαδήποτε θέση κι΄ αν έχει, τους ρόλους του εξουσιαστή και του εξουσιαζόμενου τους παίζει καθημερινά(προιστάμενος-υφιστάμενος, πατέρας – παιδί, εαυτός-εαυτός κλπ.).Άρα η ερώτηση του geox δεν είναι υποθετική αλλά πολύ δύσκολη να απαντηθεί. Και είναι δύσκολη γιατί ενώ έχουμε κατεβάσει άπειρους διακόπτες τις περισσότερες φορές δεν το ξέρουμε. Έχουμε τοποθετήσει τον εαυτό μας σε έναν από τους δυό αυτούς ρόλους και προσπαθούμε να τον υποστηρίξουμε. Και όταν μπαίνουμε στον αντίθετο οι αντικρουστήρες λειτουργούν με τρόπο θαυματουργό.

quote:
Πάνω κάτω ο καθένας ξέρει τι μπορεί αλλά και κυρίως τι θέλει να κάνει σε κάθε περίπτωση.
Αν αποδέχεται το δηλώνει και καμμιά φορά.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι σε θέση να αναγνωρίσουν τι θα έκαναν και οι διπλανοί τους.
Θα κατέβαζες διακόπτη ναι ή όχι και γιατί?

Άποψη μου είναι ότι λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν τι μπορούν και τι θέλουν και αυτοί και οι διπλανοί τους. Ο γραμμικός χρόνος είναι περίεργη υπόθεση.

Τον διακόπτη πάντως, προσωπικά πότε τον κατεβάζω και πότε όχι. Και άλλες φορές όταν τον κατεβάζω αισθάνομαι ανώτερος και άλλες φορές κατώτερος, άλλες φορές αλαζόνας και άλλες βλάκας. Και τον κατεβάζω ή όχι , όχι γιατί μπορώ ή θέλω εκείνη την στιγμή αλλά γιατί απλά μου συμβαίνει.


To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 12:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε με συγκεκριμένα παραδείγματα για να γίνουμε πιό κατανοητοί;

Τι ακριβώς εννοούμε "κατέβασμα του διακόπτη";
Γιατί είναι a priori κακό;

Με παραδείγματα παρακαλώ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς force385

Ο παραλληλισμός ο οποίος έκανες είναι πολύ χρήσιμος.
Το μοντέλο της οικογένειας σαν ανατομική μονάδα της κοινωνίας δεν μπορεί να αναχθεί σε μοντέλο εξουσίας.
Κι αυτό συμβαίνει διότι διέπεται (όπως και η κάθε μορφή συγγένειας ή ακόμα και φιλίας) απο πολύ ισχυρούς συναισθηματικούς νόμους.
Η ιεραρχία του επίσης είναι μοναδική και μη διαπραγματεύσιμη. (ο γονέας μπορεί να είναι αποκλειστικά γονέας και το παιδί αποκλειστικά παιδί. Το παιδί επίσης πραγματώνεται μέσα απο αυτή τη σχέση.

Το κατέβασμα του διακόπτη όπως το λέμε το θέτω όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ ως μέθοδο αφανισμού.

Οι όροι δηλαδή είναι :

Σου κλείνω το στόμα, σε σβύνω απο το χάρτη διότι έχω το "δικαίωμα " να το κάνω. Αν θέλεις σε εκτελώ , σου πέρνω το κεφάλι, σε εξοντώνω σωματικά ή ηθικά, σε απαγχονίζω, σε βάζω σε καραντίνα .

Γενικά όλες οι πράξεις και οι μέθοδοι αφανισμού.
(και αυτό οπως καταλαβαίνεις δεν συμβαίνει στην οικογένεια)

Δεν εξετάζω το γιατί προς το παρόν

Εξετάζω την ψυχολογία και γενικότερα την ποιότητα του "εξουσιαστή"
Προσπαθώ να κρίνω την πράξη και να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ τις εκφάνσεις της στις λιγότερο αιματηρές καταστάσεις.

Διότι παράλληλα με την πρόοδο των επιστημών

έχουν εξελιχθεί και οι ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΕΣ ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ

αλλά το κυριότερο και ίσως και πιο επικίνδυνο

έχει ΑΜΒΛΥΝΘΕΙ το συλλογικό κριτήριο,

κατά το κοινώς λεγόμενο ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΒΡΕΧΕΙ.

Η αμβλυνση δε αυτη φαίνεται να αποτελεί και στόχο των κακόβουλων συστημάτων εξουσίας.
Το ερώτημα λοιπόν φίλδες και φίλδοι (?) στον εαυτο του εαυτού είναι :


Μ'αρέσει....?
Μπορώ να κάνω κάτι?
Μήπως να μην κάνω τίποτα μωρέ?..Ποιος σηκώνεται απο τον καναπέ βραδυάτικα? (Δεν βαριέσαι?)
Μωρέ ας ήμουν εγώ πάνω και να δεις τι θα έκανα.....(ΖΖΖΖζζζζζζζζζ...Χρρρρζζζζζζζζζ....Χρρρζζζζζζζ)
Μηπως κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου (αδίκου)
Μα τι ακούω??

....ΦΑΠ
(ο ήχος της καρπαζιας) Καλά ντε μη βαράς ...όνειρο έβλεπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ιεραρχία του επίσης είναι μοναδική και μη διαπραγματεύσιμη.

Πιστέυεις ότι σήμερα σ΄ όλες τις κοινωνικές δομές η ιεραρχία είναι διαπραγματεύσιμη ? Και για να μην παρεξηγηθώ.
Η δομή της εξουσίας σε οποιοδήποτε σύστημα, έχει να κάνει με την δύναμη που κατέχει αυτός που μετέχει στην ιεραρχία.Η μορφή της δύναμης αλλάζει όμως απο κοινωνία σε κοινωνία, όπως αυτή εξελίσεται χρονικά.Μπορεί να είναι "σωματική" δύναμη (όπλα), "συναισθηματική" δύναμη (θρησκεία), "νοητική" δύναμη (χρήμα, επιστήμη).
Αυτός λοιπόν που κατέχει σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό την δύναμη που η κοινωνία έχει αποδεχτεί να την διοικήσει, κατέχει την αντίστοιχη θέση στην ιεραρχία.Και την θέση αυτή την προασπίζεται, όπως παλιά ο κυνηγός "αφάνιζε" το θήραμά του για να επιβιώσει.Αυτό δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό.Είναι φυσικός νόμος.
quote:
έχει ΑΜΒΛΥΝΘΕΙ το συλλογικό κριτήριο

Το συλλογικό κριτήριο αποτελείται απο πολλά ατομικά.Και τα ατομικά κατά βάθος ψάχνουν μιά καλύτερη θέση στην ιεραρχία που περιέγραψα πιό πάνω.Και όπως τα άτομα επενδύουν με όμορφα λόγια αυτή την πάλη για εξουσία (το κάνω για το συλλογικό καλό, κλπ.) , το ίδιο κάνουν και οι δομές που διοικούν αυτά τα άτομα.
Χωρίς λοιπόν να μελετήσουμε τον ADMIN του εαυτού μας, δεν μπορούμε να μελετήσουμε τους ADMIN των μεγαλύτερων δομών.

quote:
κατά το κοινώς λεγόμενο ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΒΡΕΧΕΙ

Ναι . Άλλα μας έχουν δώσει ομπρέλες .......


To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι αρεσκεστε στο να δυσκολευετε
τοσο πολυ, τη ζωη και το μυαλο σας!!
Το απλο το μετατρεπετε σε περιπλοκο, πολυπλοκο, δυσκολονοητο!
Αν δεν σας αρεσει βρε παιδια, εχετε λυσεις.
Θα αναφερω 3:
Ή απομονωθειτε, κλειστητε σε 4 ντουβαρια για να μην πληγωνεστε...
(αφου αδυνατειτε να κατανοησετε την πραγματικοτητα-πρακτικοτητα)
Ή βγειτε να διαδηλωσετε...
(αφου θελετε να αντιδρασετε)
Ή μπορειτε να ασχοληθειτε και με την Πολιτικη για να διορθωσετε
τα κακως εννοουμενα.

quote:
"συναισθηματική" δύναμη (θρησκεία), "νοητική" δύναμη (χρήμα, επιστήμη).

Απο αυτη τη φραση, προσωπικα, δεν μπορω να βγαλω νοημα!!!
Εχω ξαναπει... οσο μεγαλωνω...μαθαινω!!!
Μην μπερδευετε τ΄αυγα με τα καλαθια βρε παιδια...
Φιλικα, Angi

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 15:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να είναι "σωματική" δύναμη (όπλα), "συναισθηματική" δύναμη (θρησκεία), "νοητική" δύναμη (χρήμα, επιστήμη).



Γεια σου angi

Ο force δίνει όλο το φάσμα στο οποίο μπορεί να εκδηλωθεί η δύναμη.Μικροκοσμικά αν το δείς αναφέρεται στα τρια κύρια κέντρα του ανθρώπου και πως αυτη εκδηλώνεται μεσα και πάνω σε αυτα.Εγω αυτό τουλαχιστον καταλαβα.Τι ακριβώς όμως δεν καταλαβαίνεις εσυ;

quote:
Το απλο το μετατρεπετε σε περιπλοκο, πολυπλοκο, δυσκολονοητο!
Αν δεν σας αρεσει βρε παιδια, εχετε λυσεις.
Θα αναφερω 3:
Ή απομονωθειτε, κλειστητε σε 4 ντουβαρια για να μην πληγωνεστε...
(αφου αδυνατειτε να κατανοησετε την πραγματικοτητα-πρακτικοτητα)
Ή βγειτε να διαδηλωσετε...
(αφου θελετε να αντιδρασετε)
Ή μπορειτε να ασχοληθειτε και με την Πολιτικη για να διορθωσετε
τα κακως εννοουμενα.

Η τεταρη λύση είναι να το ψάξουμε λίγο angi.Kαι σε αυτό το τόπικ γίνεται με τον πιο αξιόλογο τρόπο.Άλλωστε η σκέψη και ο προβληματισμός είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπινου όντος.



Edited by - TheChosenNone on 13/01/2006 15:36:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 16:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Προς Lorenzo
Σε γενικές γραμμές άναλύεις εκτεταμένα την θέση του εξουσιαζόμενου (21 σειρές) και την θέση του εξουσιαστή (που είναι και το ζητούμενο στο αρχικό ερώτημα σε 2 σειρές) Παρατηρώ επίσης ότι και στις δύο περιπτώσεις μιλάς σε τρίτο πρόσωπο και μάλλον απαξιωτικά διότι αναφέρεσαι πιθανόν περιπτωσιολογικά (σε συγκεκριμένο γεγονός)
Η πρόθεση μου όπως πολύ καλά κατάλαβε ο durden alie (και ίσως δεν κατέστησα αρκετά σαφές) ήταν κοιτώντας στον καθρέφτη να μας πεις και εσύ και όλοι τι θα έκανες ό ίδιος.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς περί "εαυτού" αλλά σε παρακαλώ εξήγησέ μου τι θα κάνει ο εαυτός σου αν κάποια μέρα (υποθετικό είναι το ερώτημα )
κρατάς την χατζάρα στο χέρι σου. Θεωρείς σωστό να αφανίσεις κάποιον έστω για το υποκειμενικώς εννοούμενο καλό όλων??



ΑγαπητΕ geox,
Είμαι σε θέση ισχύος και κρατάω την χατζάρα στο χέρι μου όπως γράφεις και επομένως δεν υποθέτω..
Η Διοίκηση φίλε είναι πολύ πιο βαρύ φορτίο όταν την ασκείς από όσο φαντάζεσαι, υποθέτεις ή νομίζεις κρίνοντας την ως παρατηρητής και επομένως εκ του ασφαλούς. { Δεν απευθύνομαι προσωπικά βέβαια!}..
Πρόσεξε τις μεγαλόστομες {ανέξοδες ως ανεύθυνες} δηλώσεις των ηγετών των κομμάτων που δεν έχουν καμιά ελπίδα διαχείρισης της εξουσίας..
Στο στρατό υπηρέτησα ως έφεδρος αξ/κος και ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα σε αυτήν την θέση και μάλιστα να την «σπουδάσω»..
Φαντάσου τώρα ένα μέλος του «Ρήγα Φεραίου», έναν πρώην επαναστάτη φοιτητή, ξαφνικά αξιωματικό της Χούντας και μάλιστα λίγο πριν ξεψυχήσει..
Όταν λοιπόν ανέλαβα καθήκοντα με όλο αυτό το επαναστατικό background, δεν άργησα πολύ να γίνω «φανταροπατέρας»
Η γυμναστική για μένα ήταν είναι και θα είναι τρόπος ζωής..
Θεώρησα λοιπόν ότι οι περισσότεροι λειτουργούν σαν εμένα και οι άλλοι καλό θα ήταν να δοκιμάσουν ..
Έτσι από την πρώτη μέρα που πήγα στο στρατόπεδο κάθε πρωί πριν την αναφορά τους έβαζα και κάναμε γυμναστική {λίγη σουηδική λίγο τρέξιμο}..
Στο λόχο υπηρετούσε κι ένας φαντάρος που ήταν γείτονας και παιδικός μου φίλος.
Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος συμπεριφοράς του μέσα στο στρατόπεδο αλλά σκέφτηκα ότι δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στους υπολοίπους για σχόλια.. Όταν όμως έτυχε να συναντηθούμε εκτός στρατοπέδου πάλι τα ίδια.. Επιφυλακτικός, τυπικός, και το χειρότερο διέκρινα στο βλέμμα του κάτι σαν.. φόβο, αποδοκιμασία, απογοήτευση.. κάτι τέλος πάντων μ’ όλα αυτά.. Ένοιωσα πολύ άβολα και τον ρώτησα τι συμβαίνει? Χρειάστηκε να τον πιέσω πολύ να μου πει.. και τότε ξεσπάθωσε κι έβγαλε από μέσα του έναν άλλο άνθρωπο που έμεινα άναυδος όση ώρα μιλούσε..
Ο λόγος.. χμ.. η πρωινή γυμναστική την οποία μετέφρασε/αν ως πρωινό καψόνι!!! Πρόσεξε ποια ήταν η πρόθεση και ποια η μετάφραση?
Και ποια η δική μου μετάφραση εξ αιτίας της δικής τους μετάφρασης?
Άλλο παράδειγμα πιο πρόσφατο. Συνάδελφος με τρία παιδιά με γυναίκα τετραπληγική, μπαίνει στην τάξη να διδάξει - σε εφήβους με ότι αυτό συνεπάγεται – και συχνά πυκνά χμμ.. τρελαίνετε.. Τι κάνεις? Σκέψου!!! Στην απόφαση που καλείσαι να πάρεις πόσα πράγματα θα πρέπει να συνεκτιμήσεις ?
Από τη μια πλευρά την θέση αυτού του δυστυχισμένου ανθρώπου κι απ’ την άλλη όλες αυτές τις ευαίσθητες ψυχούλες που εσύ θα διαπλάσεις!!!
Φίλε τίποτε δεν είναι ό,τι κι όπως φαίνεται!!!
Μεταξύ των δύο καταστάσεων εξουσιαστή κι εξουσιαζόμενου προτιμώ την αυτογνωσία που οδηγεί στην ευθυκρισία ώστε να φτάσεις στην αυτοδιάθεση αυτοδιοίκηση στην καλώς εννοούμενη βέβαια αναρχία!!!
Θα μου πεις ότι είναι στην σφαίρα του ιδεατού και της ουτοπίας, αλλά μήπως κι όλα τα Ιδανικά δεν είναι το ίδιο???!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 16:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην angi

Καλο θα ήταν και χρήσιμο να μας αναλύσεις ολοκληρωμένα την άποψή σου στα ερωτήματα του θέματος πριν προχωρήσεις σε σχολιασμό των απόψεων των υπολοίπων

quote:
Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι αρεσκεστε στο να δυσκολευετε
τοσο πολυ, τη ζωη και το μυαλο σας

Αυτό που σου φαίνεται δύσκολο μπορεί για άλλους να είναι το φυσιολογικό. Για να μην κρίνουμε εξ ιδίων τ'αλλότρια

quote:
Μην μπερδευετε τ΄αυγα με τα καλαθια βρε παιδια...

Η σωστή έκφραση είναι "Χάσατε τα αυγά και τα Πασχάλια" τα δε Πασχάλια δεν έχουν σχέση με τα καλάθια.
Μπέρδεμα εκ βιασύνης i assumeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 17:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς force385
quote:
Πιστέυεις ότι σήμερα σ΄ όλες τις κοινωνικές δομές η ιεραρχία είναι διαπραγματεύσιμη

Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι έχει μια δυναμική που εξαρτάται σε ικανό βαθμό απο ειδικό βάρος των μονάδων που την συνιστούν. Δεν είναι διαπραγματεύσιμη σε όλες τις δομές κάτι που αποτελεί και πρωταρχικό στόχο των ολοκληρωτικών μορφών εξουσίας.

quote:
Το συλλογικό κριτήριο αποτελείται απο πολλά ατομικά

Συμφωνώ και συμπληρώνω ότι εξίσου έχει αμβλυνθεί , πρώτιστα ίσως το ατομικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 17:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geox
Στην περιοχη μου, χρησιμοποιουμε και τις δυο εκφρασεις.
Καθε μια, για διαφορετικο λογο.

Ryche
Θα σου απαντησω μεσω e-mail.


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 19:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είναι όμως αλαζόνας ανίκανος ή ακατάλληλος ουτε θα καταλάβει ούτε θα αισθανθεί τίποτα πέρα απο την πρόσκαιρη αυτοικανοποίηση (το "συμφέρον" είναι μια μεγάλη παράλληλη ιστορία την οποία δεν θίγω κι εγώ προς το παρόν).
Και τι πρέπει να γίνει τότε ?

Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι που είναι εξεραιτικά επιβλαβέστατοι σε όλο το κοινωνικό σύνολο. Αργά ή γρήγορα αποκαλύπτωνται και είναι καθήκον της ίδιας της κοινωνίας άν λειτουργεί σωστά να τους απομονώσει.

quote:
Εσύ πως στέκεσαι απέναντι σε τέτοιους ανθρώπους?
Πως αντιδράς?

Προσπαθώ όσο μπορώ να τους αποφεύγω ... και εάν καταφέρω να τους πληρώσω και με το ίδιο νόμισμα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 19:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lorenzo
Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα που καταθέτεις εμπειρίες απο την ζωή σου.

Με την ευκαιρία του παραδείγματος του στρατού θα ήθελα να αναφέρω πως ένας απο τους ανθρώπους πρότυπα στη ζωή μου ήταν ο Διοικητής της μονάδας στην οποία υπηρέτησα. Επρόκειτο γαι ένα σπάνιο είδος ανθρώπου που συνδύαζε εργατικότητα, ανιδιοτέλεια, υπευθυνότητα, συνείδηση της θέσης του , εξαιρετικό αίσθημα δικαίου και ισονομίας. Ενώ ήταν εξαιρετικά αυστηρός (δεν θα αναλύσω αλλά δεν υπήρχε ατομική τιμωρία) στα παραπτώματα (για όποιον υπηρέτησε στις ειδικές δυνάμεις καταλαβαίνει πως μεταφράζεται αυτό) ακόμη και οι τιμωρημένοι έπιναν νερό στο όνομά του. Αισθάνομαι τυχερός διότι "κοντά" του ανακάλυψα ότι όι δυνάμεις μου και οι αντοχές μου (ψυχολογικές και σωματικές) δεν έχουν τα όρια που πίστευα.
Θέλω να πω πως αυτός ο χαρισματικός ηγέτης είχε τον τρόπο, την θέληση, την συνεχή εκπαίδευση για να εμπνέει τους υφιστάμενους και την "βάση". Χωρίς να προβάλλεται χωρίς να αφανίζει χωρίς να συνωμοτεί .
Αλήθεια πόσους ανθρώπους με τέτοια χαρακτηριστικά αναγνωρίζετε σε ανάλογες θέσεις "admin"

Συνήθως Lorenzo
(και μη διανοηθείς ότι υπονοώ κάτι για εσένα)
Πολλοί επαναστάτες φοιτητές με το πέρασμα του χρόνου επιβραδύνουν, και αργά αλλά σταθερά στριμώχνονται στις οργανωμένες κυψέλες του συστήματος εξουσίας ως κηφήνες διότι το μέλι είναι γλυκό (και κατά σύμπτωση παχαίνει) Λες και επηρεάζονται απο την εντροπία που τους επιβάλλει η χοντρότερη όλων ...η βασίλισσα

Αλήθεια ιστορικά υπήρξε κανένας χοντρός επαναστάτης?

Μήπως "πρέπει" μεγαλώνοντας να γινόμαστε περισσότερο "αναρχικοί"
Πάντως για να είμαι ειλικρινής αν και δε μου το λες κατάμουτρα δεν σε κόβω να πάίρνεις κεφάλια.

Όσο για την γυμναστική ... καλά έκανες γιατι άν έμπαιναν οι Τούρκοι καμμιά φορά τουλάχιστον ΄θα είχαν μια ευκαιρία να γλιτώσουν τρέχοντας

να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα
(με την προυπόθεση ότι υπάρχει και κάποιος προιστάμενος σου)
Αν αντιληφθέις ότι ο προισταμενός σου φέρεται άτιμα (λέω άτιμα γιατί είναι λιγότερο υποκειμενικό απο το ΄΄αδικα) σε κάποιον συνάδελφό σου
πως τον ελέγχεις, πως τον επικρίνεις, και εν τέλει πως τον ανέχεσαι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 19:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτών οι οποίοι συμφωνούν (σαν αντίλαλος) και στρουθοκαμηλίζουν διότι πάσχουν (μεταξύ άλλων) απο συγγενή έλλειψη κριτικής ικανότητας σκέψης αλλά και θάρρους

Συμφωνώ

Για την ολοκληρωμένη αποψη μου τώρα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την Οστρια.

Ειδικότερα θεωρώ ότι η εξουσία ΑΝ διακατέχεται από σοφία ξέρει πότε επιβάλλεται να κατεβάσει τον διακόπτη και πρέπει να το κάνει. Αλλιώς είναι ανίκανη και αναξια εμπιστοσύνης.

Αν πριν την προδοσία του Εφιάλτη είχα ανακαλύψει τις προθέσεις του Ναι θα του έπαιρνα ακόμη και το κεφάλι.

Θα φέρω ένα παράδειγμα ποδοσφαιρικό απόφασης κατεβάσματος διακόπτη.
Όταν στον αγώνα Λιβερπουλ Γιουβέντους σκοτώθηκαν άτομα λόγω χουλιγκανισμού των άγγλων φιλάθλων το 85 και όταν αργότερα σπάσανε οι ιδιοι χουλιγκανς τα πάντα στο Λοξεμβούργο η ΊΔΙΑ η Αγγλία απαγόρευσε στις ομάδες της να βγαίνουν Ευρώπη ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ.

Εκει νομίζω είναι η ειδοποιός διαφορά, όταν η Εξουσία δεν ΠΟΝΑΕΙ όταν κατεβάζει το διακόπτη αλλά το κάνει με ικανοποίηση αισθανόμενη πιο δυνατή ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΘΑΡΕΙ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 20:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gretel

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως προσδιορίζεις την "σοφία" της εξουσίας.


quote:
Αν πριν την προδοσία του Εφιάλτη είχα ανακαλύψει τις προθέσεις του Ναι θα του έπαιρνα ακόμη και το κεφάλι

πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση διότι

α) Για σκέψου ... αν το είχες προλάβει τι θα λεγες σήμερα αν είχες ένα άσχημο όνειρο
"Δεν μπορούσα να κοιμηθώ ... είχα ένα "αρτέμη μάτσα?""

β) Έχεις δει μια ταινία στο σινεμά με τον τίτλο
"minority report". Αν και είναι αμερικανιά, πραγματεύεται με άριστο τρόπο (έστω χολιγουντιανό) την τιμωρία της πρόθεσης πριν γίνει το έγκλημα. Ακόμα προβληματίζομαι με την σκοπιμότητα της.

γ) Να υποθέσω ότι είσαι και υπέρ της θανατικής ποινής?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy