ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΤΟς ΜΑς .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 09:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Λίγο ώς πολύ δύσκολο, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
Πάνω απ'όλα πρέπει να γίνουμε καλοί ψυχολόγοι, ώστε να καταλάβουμε στην κάθε περίπτωση τί οδήγησε τον διπλανό μας στην συγκεκριμένη συμπεριφορά, την συγκεκριμένη ώρα.
Αρκεί να καταλάβει οτι κάτι που πασχίζει να κερδίσει κάθε φορά με νύχια και με δόντια ή "πατώντας επι πτωμάτων" χρησιμοποιώντας μιά σκληρή έκφραση μπορεί να το χάσει πολύ ευκολότερα ή να μήν του χρησιμεύσει σε τίποτα.


Χαιρομαι που εχεις αισιοδοξη σταση .
Επετρεψε μου ενα καθαρα προσωπικο ερωτημα .
Εσυ ποσο καλα γνωριζεις τον τροπο ,που επιδρουνε τα πνευματικα περιεχομενα μεσα απο την δικη σου ψυχη ,στο εξωτερικο σου περιβαλλον ;;;

Ρωταω γα να δω αν εγω διαφοροποιουμε σε καποιο σημειο ,σε σχεση με την δικη σου ψυχοσυνθεση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 11:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αισθανόμαστε οτι έχουμε ξεπεράσει τις μικροψυχίες του χαρακτήρα μας, και τα πάθη μας έστω και προσωρινά μπορούμε. Άν όχι πολύ τουλάχιστον λίγο, καταφέρνοντας να γνωρίσουμε πρώτα απ'όλα τον εαυτό μας βρισκόμαστε στο πρώτο στάδιο ώστε να γνωρίσουμε αργότερα και τους άλλους ... αυτογνωσία δηλαδή.
Εγώ στο στάδιο αυτό βρίσκομαι ακόμα πίσω.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 12:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζω να υπαρχουνε πολλοι ανθρωποι, που δεν θα θελανε να υπαρχει ενα συστημα αμοιβης , που να ειναι αντικειμενικο .
Τι ενοω ?
Να αμοιβεται ο καθενας μας συμφωνα με τις αναγκες του και οχι συμφωνα με το επαγγελμα του .
Η προσπαθεια αυτη εχει γινει . (αναφερομαι στο πρωην σοσιαλιστικο κινημα )

Η αποτυχια αυτη που οφειλεται ;;;
Σιγουρα στον παραγοντα ανθρωπο .
Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι .
Μπορει να εχουμε τα ιδια εξωτερικα χαρακτηριστικα , αλλα ο κοσμος ο εσωτερικος μας ,διαφοροποιειται .

Ως προς τι ;;;
Ως προς το πνευματικο επιπεδο .
Αυτο διαμορφωνεται στο καθενα μας , αναλογα με το ποσο συχνα ασχολουμεστε με το πνευμα εντος μας .

Σιγουρα ο ευκολος δρομος , ειναι να ακολουθησουμε την εξελιξη .
Ο συγχρονος τροπος ζωης , ειναι προσβασιμος για ολους .

Οσοι απο εμας τον αποδεχονται ( ενας απο αυτους ειμαι και εγω ) , δεν πρεπει να καταγορουνε το συστημα επιβιωσης ως αδικο .
Αυτο ειναι ανοητο .
Ολοι στην ζωη ( μεσα σε ενα οργανωμενο κοινωνικο περιβαλλον ) , εχουμε τις ευκαιριες μας .
Αναφερομαι σε αυτες που οδηγουνε την υπαρξη μας , σε μια ανετη επιβιωση ,σε σχεση με το παρελθον μας .

Αν μεινω η δεν μεινω εκει ,που ειμαι ( στο να ζω ανετα και ευχαριστα ) , ειναι αυτονοητα καθαρα προσωπικο θεμα .

Ολα αυτα εχουνε παρει τον δρομο τους και αυτος ειναι ο ευκολος δρομος , που μενει να ακολουθουμε για μια ζωη, η να προσπαθησουμε κατι ποιο δυσκολο .

Η προσωπικη μας υπαρξη πρεπει κατα την γνωμη μου ,να προσδιορισει την ιδια την αξια της .

Αν μεινουμε στο κοινωνικο πλαισιο , αυτο ειναι μια ευκολη πνευματικη ασκηση για τον καθενα μας ,γιατι οπως εγραψα αυτο εχει δρομολογηθει .
Το να ελπιζουμε οτι θα αλαξει η κοινωνια μας προς το καλλυτερο σε καθολικο επιπεδο , είναι για εμενα μια ιδεα , που ξεπερναει τα χρονικα ορια της ζωης μου .
Θα βιωσουνε στο μελλον , καποιοι απογονοι μου εναν καλλυτερο κοσμο για αυτο ειμαι πεπεισμενος .
Εγω δεν θα υπαρχω ( τουλαχιστον οχι σωματικα ), αυτο δειχνει η παγκοσμοια ιστορια της ανθρωποτητος , οτι εξελισσεται προς το καλλυτερο , αλλα με πολυ αργο ρυθμο .
Λογικο ειναι , αν αναλογιστουμε την αυξηση του πληθυσμου της γης .


Εχω λοιπον συνειδητοποιησει οτι , δεν θα υπαρχω οταν ο κοσμο μας , θα εχει γινει καλλυτερος απο οτι ειναι σημερα .

Τι μου δινει αυτη η ( καθαρα προσωπικη ) αντιληψη ;;;
Το ερεθισμα για ενα διαφορετικο τροπο διαμορφωσης της προσωπικης μου ζωης .

Τον παραθετω, οσο ποιο ρεαλιστικα μπορω μεσω του γραπτου λογου :
Ζω την καθε ημερα μου, σαν να ητανε η τελευταια της ζωης μου .
Ισως να διαβαζεται απαισιοδοξο, ομως δεν είναι .

Καθε ημερα ανακαλυπτω την χαρα της προσωπικης μου υπαρξης και με εναν διαφορετικο τροπο .
Ο καφες που θα πιω το πρωι ειναι μια σκετη απολαυση .
Ο χαιρετισμος που θα απευθυνω στα γνωστα προσωπα της καθημερινοτητας μου , εχει συνηθως μια ζωντανη (δυναμικη )εκφραση .
Η επαφη μου με ατομα ( π.χ στον εργασιακο τομεα ) ,ειναι επικοδομητικος .
Ο διαλογος που θα προκυψει στην διαρκεια της ημερας , γινεται ουσιαστικος .
Οι συνανθρωποι γυρω μου , δεν καταφερνουνε να με στεναχωρεσουνε με την (καμια φορα κακη )συμπεριφορα τους .

Ενω τα βλεπω ολα καθε ημερα ,ξανα και ξανα και ξανα ……η σκεψη οτι καποια ανυποπτη στιγμη ,μπορει να ειναι η τελευταια στην ζωη μου , με επηρεαζει να δινω ολο τον εαυτο μου ( σωματι & ψυχη ) στο καθετι οπου δραστηροποιουμε .

Το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο .
Ζω αρκετα κοντα ,στην πνευματικη ουσια μου .

Δοκιμαστε το , αξιζει την προσπαθεια σας .

Φιλε Krisnna ,εισαι και ειμαι πισω στο ψυχικο σταδιο που περιεγραψες .
Θα πρεπει να συνεχεισουμε την προσπαθεια , δεν συμφωνεις ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega το σωστό είναι να μήν αμοίβεται ούτε σύμφωνα με τις ανάγκες του, ούτε σύμφωνα με το επάγγελμα του.
Να αμοίβεται σύμφωνα με ότι προσφέρει, σύμφωνα με τον κόπο του απο κεί και πέρα στο χέρι του είναι πώς θα διαθέσει τα περισσευόμενα χρήματα σύμφωνα με την συνείδηση του.
Καλό θα είναι βέβαια να δίνει και κάτι αλλά πρώτα πρέπει να μάθει να το πιστεύει
Κατα τα άλλα είμαστε πραγματικά πολύ πίσω, ο καθένας βέβαια τον εαυτό του τον γνωρίζει καλύτερα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 16:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους
loveworks, τα λόγια σου είναι πολύ αληθινά και αντανακλούν
τις βασικές ιδέες του ταοϊσμού ο οποίος δεν είναι φιλοσοφία ούτε θρησκεία απλά τρόπος ζωής.
Αω Μου άρεσε πολύ η πνευματική εμπειρία σου
από την οποία έχει κανείς να διδαχθεί πολλά
Για να έρθει η ευτυχία σε σένα, πρέπει να έρθει και στους γύρω σου.
Θα σας πω και εγώ μια εμπειρία μου
Μια νύχτα ήμουνα σε ένα κυριλέ εστιατόριο στο πασαλιμάνι
Ένας πλούσιος αμερικάανος είχε γιορτή και είχε παραβρεθεί όλη
η υψηλή κοινωνία εκει. Ώσπου μια στιγμή μπήκε μέσα ένας πλανόδιος
μαύρος για να πουλήσει λουλούδια. Όμως κανείς όχι μόνο δεν αγόρασε αλλά ούτε καν του έδωσε σημασία όταν τους μιλούσε. ¨οταν έφευγε βγήκα έξω κλαι του έδωσα κάποια λεφτα. Μιλήσαμε για λίγο και πριν φύγει δώσαμε τα χέρια.
Εκείνη τη στιγμή ένιωσα μια απεριόριστη ενέργεια να με κατακλύζει...
ηταν υπέροχο αίσθημα. Εκείνη την στιγμή πολά άλλαξαν σε μένα.
Αυτό τον άνδρα τον συνάντησα κι άλλες φορές τυχαία στο κέντρο της Αθήνας.
Να σημειωθεί ότι είμαι από επαρχία και δεν πηγαίνω συχνά ΄στην πρωτεύουσα. Ας, φυσικά και θέλω να μου πεις κι άλλη εμπειρία όπως και οποιοδήποτε άλλος.
Σας χαιρετώ για δυο τρεις μέρες μα θα ξαναεπιστρέψω δριμύτερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 22:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια νύχτα ήμουνα σε ένα κυριλέ εστιατόριο στο πασαλιμάνι
Ένας πλούσιος αμερικάανος είχε γιορτή και είχε παραβρεθεί όλη
η υψηλή κοινωνία εκει. Ώσπου μια στιγμή μπήκε μέσα ένας πλανόδιος
μαύρος για να πουλήσει λουλούδια. Όμως κανείς όχι μόνο δεν αγόρασε αλλά ούτε καν του έδωσε σημασία όταν τους μιλούσε. ¨οταν έφευγε βγήκα έξω κλαι του έδωσα κάποια λεφτα. Μιλήσαμε για λίγο και πριν φύγει δώσαμε τα χέρια.
Εκείνη τη στιγμή ένιωσα μια απεριόριστη ενέργεια να με κατακλύζει...
ηταν υπέροχο αίσθημα. Εκείνη την στιγμή πολά άλλαξαν σε μένα.
Αυτό τον άνδρα τον συνάντησα κι άλλες φορές τυχαία στο κέντρο της Αθήνας.
Να σημειωθεί ότι είμαι από επαρχία και δεν πηγαίνω συχνά ΄στην πρωτεύουσα. Ας, φυσικά και θέλω να μου πεις κι άλλη εμπειρία όπως και οποιοδήποτε άλλος.
Σας χαιρετώ για δυο τρεις μέρες μα θα ξαναεπιστρέψω δριμύτερος



Φιλε lord of green εδωσες χρηματα ,σε καποιον συνανθρωπο σου ,γιατι θεωρησες οτι με αυτον τον τροπο τον βοηθας .

Αν τον βοηθησες η οχι ουσιαστικα , εκτιμω οτι δεν χρειαζεται να το συζητησουμε .

Εκανες ομως κατι που εκδηλωθηκε ως εσωτρικη αναγκη απο μεσα σου .
Αυτο ειναι που μετραει , κατα την δικη μου αποψη .

Η αποδειξη οτι επραξες το σωστο, ηρθε με την ηθικη ικανοποιηση που ενιωσες ,μετα απο αυτην την πραξη σου .

Στην θεση σου βρεθηκα αρκετες φορες και μπορω να αντιληφθω το αισθημα στο οποιο αναφερεσαι .

Την επομενη φορα που θα βρεθεις μπροστα απο ενα παρομοιο γεγονος ,προσπαθησε να κανεις ,αυτο που εκανες σωστα ακομη ποιο σωστα .

Ετσι θα προχωρησεις ακομη παραπερα .

Τι ενοω ;;;

Να προσπαθησεις την επομενη φορα ,να παρακινησεις τους θεατες του αγωνα επιβιωσης του εγχρωμου συνανθρωποου σου , να συμμετασχουνε , οπως το επραξες εσυ .

Αυτη η προτροπη ειναι καλοπροαιρετη και ως τετοια μονο, θα επιθυμουσα φιλε μου να την αντιληφθεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 05:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώσπου μια στιγμή μπήκε μέσα ένας πλανόδιος
μαύρος για να πουλήσει λουλούδια. Όμως κανείς όχι μόνο δεν αγόρασε αλλά ούτε καν του έδωσε σημασία όταν τους μιλούσε. ¨οταν έφευγε βγήκα έξω κλαι του έδωσα κάποια λεφτα. Μιλήσαμε για λίγο και πριν φύγει δώσαμε τα χέρια.

Και να ξέρεις φίλε μου ότι το σημαντικό με το να δώσεις το οποιοδήποτε ποσό σε έναν πλανόδιο που το έχει ανάγκη, δεν είναι το ποσό αυτό καθ'αυτό, αλλά η αίσθηση που του δημιουργείς οτι δεν είναι μόνος στον αγώνα του για επιβίωση.

quote:
φυσικά και θέλω να μου πεις κι άλλη εμπειρία όπως και οποιοδήποτε άλλος.

Παλιά στο δημοτικό θυμάμαι ήταν ένα παιδάκι σε μικρότερη τάξη από μένα και ξέραμε ότι είναι φτωχή η οικογένειά του. Μια φορά στο διάλλειμα του έπεσε η τυρόπιτα, έκλαιγε και του έδωσα τη δική μου. Ηταν υπέροχο συναίσθημα.

Οπως και σε μία άλλη περίπτωση πριν 4-5 χρόνια που ένας τοξικομανης σε κατάσταση όχι και σε τόσο "νορμάλ" φάση, είχε μπει στο ίδιο λεωφορείο με μένα βράδυ με τους επιβάτες να τον λοξοκοιτάζουν με φόβο. Θυμάμαι ότι κάθησε δίπλα μου και μου έπιασε την κουβέντα για γκόμενες, για τη φυλακή κ.α. κι εγώ προσάρμοσα το λόγο μου στο στιλ του, καταφέρνοντας να αποβάλλω τον αρχικό μου φόβο(ειδικά όταν είδα τη σύριγγα στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν του). Η κατάσταση εξελίχτηκε ήρεμα κι ωραία μέχρι να κατέβει. Και μου δημιουργήθηκε ένα ευχάριστο συναίσθημα μετά από όλα αυτα, και ειδικα όταν αποχωρούσε που μου είπε " Τασούλη είσαι και γαμώ τα παιδιά"...κι ας του είχα πει πριν 10-15 λεπτά ότι με λένε Δημήτρη...
Ελπίζω να είναι καλά, όπου κι αν είναι...

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω έχουν σχέση με τον τίτλο του τόπικ, αλλά θεώρησα σημαντικό να ανaφέρω κι εγώ εμπειρίες παρόμοιων συναισθηματων με αυτή του φίλου lord of green.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 13:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω έχουν σχέση με τον τίτλο του τόπικ, αλλά θεώρησα σημαντικό να ανaφέρω κι εγώ εμπειρίες παρόμοιων συναισθηματων με αυτή του φίλου lord of green.


Καθε τι που διαβαζουμε και μας δημιουργει ενα συναισθημα ,εχει σχεση με το πνευμα εντος μας .
Οι δικες σου ιστοριες φιλε Agnostic ,δημιουργησανε ( τουλαχιστον σε εμενα ) συναισθηματα και αυτο μου αποδυκνυει οτι εισαι εντος θεματος .

Αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη ( και αυτο θα ητανε φυσιολογικο ),μπορουμε να το συζητησουμε .
Οποιαδηποτε συζητηση, εστω και αυτη που φαινεται ασχετη με το θεμα αυτο, περιεχει καποια σκεψη,λογισμο ,αρα προυποθετει την πνευματικη μας διανοια για να υλοποιηθει .

Παρομοια ιστορια με την δικη σου ,ειχα και εγω .
Το προσωπο που ητανε εξαρτημενο , ανηκε μεσα στον οικεγενειακο μου κυκλο .
Παροτι εχει κανει αποτοξινωση προσπαθει ακομη και σημερα να αποκαταστησει την ψυχολογικη ζημια , που του εχει προκαλεσει αυτη η ιστορια .
Ειναι κλειστος στον εαυτο του.
Κάθε φορα που συναντιομαστε προσπαθω να τον βοηθησω να ανεβασει την αυτοπεποιθεση του .

Γενικα πιστευω οτι ολοι αυτοι οι συνανθρωποι μας , πρεπει να βοηθιουνται απο ολους εμας , που κρατηθηκαμε μακρια , απο αυτην την εξαρτηση ,που μαστιζει την κοινωνια μας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 23:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε alfa-omega το σωστό είναι να μήν αμοίβεται ούτε σύμφωνα με τις ανάγκες του, ούτε σύμφωνα με το επάγγελμα του.
Να αμοίβεται σύμφωνα με ότι προσφέρει, σύμφωνα με τον κόπο του απο κεί και πέρα στο χέρι του είναι πώς θα διαθέσει τα περισσευόμενα χρήματα σύμφωνα με την συνείδηση του.
Καλό θα είναι βέβαια να δίνει και κάτι αλλά πρώτα πρέπει να μάθει να το πιστεύει
Κατα τα άλλα είμαστε πραγματικά πολύ πίσω, ο καθένας βέβαια τον εαυτό του τον γνωρίζει καλύτερα.


Αν δεν σου κανει κοπο, αναπτυξε περισσοτερο αυτην την σκεψη σου φιλε Krisnna .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγκνόστικ και μένα με συγκίνησε η εμπειρία σου
Όλοι πρέπει να βοηθάμε τα άτομα τα οποία είναι αποκομμένα από την κοινωνία για διάφορους λόγους.
Σκεφτείτε να ήμασταν στη θέση τους..
Αω την δέχομαι καλοπροαίρετη τη συνβουλή σου
Ξέρεις, για μένα το να ακούει κάποιος την καρδιά του
και να πράττει σύμφωνα μ' αυτή είναι πνευματική εμπειρία...
Γενικά, όταν βλέπω κάποιον σε άσχημη κατάσταση
νιώθω συμπόνοια γι' αυτόν και προσπάθω να τον βοηθήσω
Όπως έλεγε και κάποιος
Για να έρθει η ευτυχία σε σένα, πρέπει να έρθει και στους γύρω σου

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 19:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν σου κανει κοπο, αναπτυξε περισσοτερο αυτην την σκεψη σου φιλε Krisnna .

Θα εννοούσα οτι άν εργάζεσαι 5 ώρες θα πρέπει να πληρώνεσαι την εργασία σου των 5 ωρών και όχι 2 ή 7 ώρες εργασίας. Αυτό άσχετα με το επάγγελμα σου και την οικονομική σου κατάσταση αυτό πιστεύω οτι συμβαδίζει περισσότερο με την κοινωνική δικαιοσύνη.
Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις ανάγκης που κάνουν ανίκανη την εργασία, τότε ασφαλώς και θα πρέπει να δίνονται απο την Πολιτεία βοηθήματα και επιδόματα γιατί πρωταρχικό καθήκον πρέπει να είναι η δυνατότητα επιβίωσης όλων των πολιτών.
Για τους κατόχους μεγάλων περιουσιών καλύτερο θα ήταν να μάθαιναν να δίνουν με την θέληση τους στον φτωχό κάτι που τους περισσεύει, παρά να τους το επιβάλει να το κάνουν η Πολιτεία. Αλλά όπως έχουν καταντήσει τα πράγματα σήμερα μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, η Πολιτεία τα παίρνει δηλαδή απο τους φτωχούς για να κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 19:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημερα το πρωι ξεκινησα , οπως καθε ημερα για την εργασια μου , με το αυτοκινητο .

Συνεβη κατι , που δεν ητανε συνηθισμενο .

Μροστα μου σταματησε μια κυρια ενα ταξι και δεν ειχα δυνατοτητα να το προσπερασω γιατι απο το απεναντι ρευμα , η κυκλοφορια ητανε πυκνη .

Παρακολουθησα την σκηνη .

Η κυρια τον ρωτησε , αν μπορουσε να την παει στο σημειο, που ηθελε .
Παρατηρησα οτι το ταξι συνεχεισε την διαδρομη του , χωρις να δεχτει ο οδηγος να την αφησει να επιβιβαστει σε αυτό .

Διεκρινα το ανυσηχο βλεμμα της .

Πατησα το στοπ και παρκαρισα διπλα της , ανοιξα το παραθυρο και την ρωτησα .

-Που θελεται να πατε κυρια μου, ισως να καταφερω να σας εξυπηρετησω .
Αυτη για μια στιγμη σαστισε , δεν το περιμενε .
Μετα απο λιγα δευτερολεπτα ανταποκριθηκε και μου ειπε οτι επρεπε να παει επειγοντως σε μια οδο , που δεν απειχε πολυ απο τον τοπο εργασιας μου .

Της ειπα να περασει μεσα .
Μπηκε ,αλλα ακομη ητανε σαστισμενη .

Όταν την αφησα στο σημειο που ηθελε, ανοιξε την τσαντα της ,εβγαλε ενα χαρτονομισμα των 5 ευρω και μου το προσφερε .

Αρνηθηκα λεγοντας , οτι θα ητανε προσβολη για εμενα να τα δεχτω .

Μου ειπε οτι αν δεν τα επαιρνα , θα αισθανοτανε πολυ ασχημα .
Ενταξει ειπα , αν ειναι ετσι θα τα παρω .

Στην διαρκεια της ημερας , ενιωθα μεσα μου μια παραξενη γαληνη .

Οι συναδελφοι το καταλαβαν και με ρωτησαν , αν ολα ητανε ενταξει με εμενα .
Τους ειπα αυτο που μου ειχε συμβει .

Ο ενας ειπε , ααα ρε κοροιδαρα και εφυγε χαμογελοντας .
Ο αλλος δεν ειπε τιποτε και ο τριτος ο καλυτερος με κοιτουσε με ανοιχτο το στομα .
(θα νομιζε οτι του εκανα πλακα )

Παντως εγω , ημουνα ευχαριστημενος με τον εαυτο μου και αυτο ειναι που μετραει στην ψυχη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 15:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αω, άφησες την καρδιά σου να πράξει
Μέσω αυτής της πράξης έδωσες θετική ενέργεια σε ένα άτομο
Αυτή η θετική ενέργεια επέστρεψε σε σένα
Όπως λέει και κάποιος όσο κι αν ζητάς αγάπη δεν θα πάρεις,
πρέπει να δώσεις αγάπη για να πάρεις.
Όποτε χαιρετάω έναν ξένο που βρίσκω μπροστά μου, του χαμογελάω κιόλας
Και αυτός ανταποδίδει τότε νιώθω άδιόρατα στην ψυχή μου
ένα αίσθημα αιώνιας χαράς
Μου αρέσει να βλέπω αυθεντικούς ανθρώπους
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 07:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπει να δοξαζουμε το θειο πνευμα ;;;

Ποια ειναι η αποψη σας ;;;

Αν κρινεται οτι πρεπει να το επιδιωκουμε , προσπαθηστε να περιγραψτε τον τροπο .
Με ενωμενες τις πνευματικες μας δυναμεις , θα τα καταφερουμε πολυ καλλυτερα .

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreamTraveler
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 21:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreamTraveler  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera filoi... kapou se kapoio apo ta dimosievmata an den kanw lathos eixate rwtisei pou phge h eugewnia... tha ithela na moirastw kapoious apo tous silogismous mou me esas kai sigxoreste me an bgika off-topic...

o anthrwpos otan erxete sthn zwh einai moro opos kai oloi oi anthrwpoi se ola ta meroi tou kosmou kapote htan mwra... poia einai ta epitheta pou mporoume na prosodsoume se ena mwro ? einai agnwthta ? athowthta gelio ? xara ? ...

o theos efiakse ton anthrwpo me thn megalhterh twn timwn.... katoikona kai kathomiwsh... otan koitame ena moro einai san na bleppoume ton theo

ara telika ti eimaste ? auto pou genithikame na eimaste ? h auto pou mas lene oi psixologoi na eimaste ? (apotelesma gegonotwn)

agapitoi filoi fobame na sas pw oti oloi mas eimaste thimata mias pagkosmias plektanhs pou exei skopo na apoakrinei ton anthrwpo apo ton eauto tou kai paralhla na spasei to sindesmo pou ton enwnh me ton theo kai apo oti fenete to exoun petixei...

eautos mas einai auto pou genithikame na eimaste apo ekei kai pera ola ta alla einai epiroes, oxh i gnwsh, alla ola osa exoume kanei eauto...

h logiki leei oti apo thn stigmh pou kanoume thn arnhtikothta eauto mas (asxima paidika gegonota) den tha kataferoume na thn apobaloume pote oso kai an prospathoume giati aploustata pistevoumai oti einai o eauto mas... kai simperiferomaste analogos... biasmoi, dolofonies ktlp...

h filaki gia thn opoia milaei to matrix mia filaki pou den mporoume na doume, na geftoume, na mirisoume... eautos mesa ston eauto mas... enas anthrwpos einai toso eleftheros oso elefthero einai to mialo tou

episeis autos einai kai enas apo tous logous pou oi anthrwpoi ftanoun se katastaseis amok (milaw gia ekriksh misous) kai eipidei ta exw perasei (alla katafera na antistathw) kserw na sas pw oti oi fwnes autes den einai dikes mas... tosh sisorevmenh arnhtikothta na dimiourgh mia fwnh pou na diatazei kai na leei "spasta, kanto tha nioseis kalitera, kanto gia ton eauto sou" mou thimizei ton eksapodo...

sas zitw signwmh pou parembika me auto ton tropo apla ithela na moirastw ligo tous silogismous mou mazi sas... sas xaireto...

Edited by - DreamTraveler on 11/05/2006 23:05:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 03:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε DreamTraveler σε χαιρετώ. Θα ήταν καλύτερο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι ευκολότερη η ανάγνωση των μυνημάτων σου.

Τώρα σχετικά με αυτά που είπες θα κάνω δύο επισημάνσεις.

1)Πράγματι όταν γεννιώμαστε είμαστε "αθώοι". Στην πορεία διαμορφώνουμε τη συμπεριφορά μας ανάλογα με τη μόρφωση, τα παραδείγματα και την καθοδήγηση που παίρνουμε, καθώς και από τις κοινωνικές συνθήκες που μας επηρεάζουν.

2) Δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποια παγκόσμια πλεκτάνη για να απομακρύνει τον άνθρωπο από τον ευατό του. Απλά οι διάφορες κοινωνικές συγκυρίες μπορεί να οδηγούν σε τέτοιες καταστάσεις(π.χ. ανορθόδοξη χρήση της τεχνολογίας που σε αποβλακώνει, όπως η TV, οι υπολογιστές κ.α.)

Ψυχραιμία χρειάζεται από όλους μας και καθαρό μυαλό.


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 12/05/2006 03:26:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 07:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε DreamTraveler στο μονο που χρειαζεται να ζητησεις συγνωμη ,ειναι οπως εγραψε και ο φιλος Agnostic ,το οτι δεν γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες και αυτο κουραζει στην αναγνωση των συλλογισμων σου .
Δεν πειραζει ομως ,αξιζε τον κοπο να διαβασω το πολυ ενδιαφερον μυνημα σου .

Συμφωνω με τους συλλογισμους σου .
Ο ανθρωπος , ο καθε ανθρωπος πρεπει να παραμενει στο πρωταρχικο ηθος ,με το οποιο ερχεται σε αυτον τον κοσμο .
Ειναι και δικος μου σκοπος ,τον οποιο προσπαθω να υλοποιω καθημερινα στην ζωη μου .

Γνωριζω οτι καποιοι συνανθρωποι μας ,εχουνε διαφορετικο σκοπο ,για αυτην την ζωη .
Συνηδειτα προσπαθουνε να επιβαλλουνε & να διαιωνιζουνε τον κακο εαυτο τους .
Αυτοι δεν πιστευουνε στον ιδιο θεο που πιστευουμε , ολοι εμεις που προσπαθουμε να παραμεινουμε ευγενικοι και οσο το δυνατον αγαθοι .

Θεος τους ειναι το χρημα , που τους χαριζει την επιγεια δοξα .

Φταιμε ομως φιλε μου και εμεις ,γιατι τους ακολουθουμε .

Θα μου πεις ισως , μπορουμε να πραξουμε και διαφορετικα ;;;

Μπορουμε .
Καθε ημερα πρεπει να αγωνειζομαστε για την ευγενεια εντος της ψυχης μας .
Δεν εχει καμια σημασια (προσωπικη μου αποψη), αν καταφερουμε να αλλαξουμε τον κοσμο αυτον .
Σημασια εχει να παραμεινουμε εμεις παιδια στην ψυχη .
Μονο με αυτον τον τροπο , διατηρουμε την θεικη χαρη εντος μας, δεν υπαρχει αλλος .

Σε λιγο θα αναχωρησω για τον τοπο εργασιας μου .
Θα παραμεινω και σημερα ενα παιδι και θα σου χρωσταω ευγνωμοσυνη ,γιατι μου υπενθυμισες με τον δικο σου μοναδικο τροπο, τον σκοπο για τον οποιο υπαρχουμε εμεις οι θνητοι .
Σε ευχαριστω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 14:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα,

Φίλε Αlfa Omega,

quote:
Πρέπει να δοξαζουμε το θειο πνευμα ;;;


Πιστεύω πως το πνεύμα που όλοι μας κατέχουμε μέσα μας είναι κομμάτι αυτού του θείου πνεύματος και ότι το ανώτερο σημείο που μπορεί να φτάσει ένα πνεύμα είναι να μπορεί να έρθει σε επαφή με το σύμπαν, με το θείο πνεύμα δηλαδή, και να μπορέσει έτσι να νοιώσει την ουσία του, να διδαχθεί από την σοφία του να αισθανθεί την αλήθεια του.

Κανενός το πνεύμα δεν είναι ένα εντελώς ξεχωριστό και αυτόνομο μέρος του εαυτού του, είναι ένα κομμάτι που ναι μεν μας ανήκει αλλά συνδέεται και απόλυτα με το θείο πνεύμα, είναι μέρος αυτού, είναι αλληλένδετο. Αυτός νομίζω πως είναι ο λόγος που όλοι πρέπει να θεωρούμαστε αδέρφια, το ότι αποτελούμαστε όλοι από την ίδια πνευματική ουσία και αυτή η ουσία στην πραγματικότητα είναι μια ενότητα μοιρασμένη, κάτι όμως που πολύ δύσκολα μπορούμε να καταλάβουμε με την λογική και που δεν περιγράφεται με λέξεις ώστε να γίνει κατανοητή, κάποιοι απλώς το αισθάνονται και κάποιοι πάλι όχι.

Κατά την άποψη μου η μεγαλύτερη δοξολογία που μπορούμε να δώσουμε απέναντι στο θείο πνεύμα είναι να εξυψώσουμε το δικό μας όσο περισσότερο γίνεται και κατά το πιστεύω μου αυτό είναι το μόνο που ζητάει που από εμάς.

Ένας γονιός δεν ζητάει από το παιδί του να πέσει στα τέσσερα και να τον ευχαριστεί. Ένας γονιός αντλεί χαρά από αυτό που το παιδί γίνεται για τον ίδιο τον εαυτό του, γιατί το παιδί είναι η εκδήλωση της προσπάθειας του γονιού του και η ανταπόκριση σε ότι έκανε για αυτό.

Είμαστε ένας κόκκος άμμου και το θείο πνεύμα είναι η παραλία. Αν κάθε κόκκος άμμου φροντίσει να είναι καθαρός και να γυαλίζει τότε πόσο χάρη θα πάρει αμέσως και η παραλία;

Ο άνθρωπος είναι το μόνο υπεύθυνο ον πάνω στην ορατή γη για την εκδήλωση του πνευματικού καλού και του πνευματικού κακού, το να επιλέξει και να αγκαλιάσει το θείο πνεύμα μέσα του, και συνάμα να το εκφράσει μέσα από την ιδιότητα του είδους του, είναι νομίζω η μεγαλύτερη δοξολογία που μπορεί να πετύχει απέναντι στο θείο πνεύμα.

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη και το δικό μου πιστεύω, κι αν σφάλω εύχομαι κάποιος να με οδηγήσει σε νέους ορίζοντες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 20:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη serenite χαρομαι ιδιαιτερα , που ξαναδιαβαζω τις πολυτιμες αποψεις σου και σε αυτο το θεμα .

Θυμαμαι μια ιστορια , απο την εφηβικη ηλικια μου, που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας .

Βρισκομαστε στο μαθημα των θρησκευτικων .
Ακριβως στο σημειο, οπου ο Αδαμ και η Ευα , εφαγαν απο τον απαγορευμενο καρπο .

Το ερωτημα του καθηγητη προς εμας ητο :
Να διευκρινησουμε τον απαγορευμενο καρπο .
Μας εδωσε λοιπον την πνευματικη αυτην ασκηση και επρεπε να την απαντησουμε μετα απο δυο ημερες .

Καθησα εγω και αρχισα να διαβαζω τα παντα , που μπορουσανε να εχουνε σχεση .

Στο επομενο μαθημα ο καθηγητης αρχισε να ρωταει τον καθεναν απο εμας τους μαθητες , για την δικη του απαντηση .

Δοθηκαν διαφορες απαντησεις .
Θυμαμαι οτι εγω απαντησα :
Ο απαγορευμενος καρπος για τους πρωτοπλαστους , ητανε η απαγορευση της σεξουαλικης επαφης μεταξυ τους .

Σχεδον ολοι γελασανε .
Μονο ο καθηγητης μου δεν γελασε ,αντιθετα ειπε :
Πολυ ενδιαφερουσα απαντηση Ιωαννη .

Αυτο σταθηκε αρκετο, για να μου ενισχυσει την αυτοπεποιθεση μου .
Μου ειχε δωσει την σιγουρια , της σωστης κατευθυνσης προς την οποια καλλιεργουσα το θειο πνευμα εντος μου .

Τι σχεση μπορει να εχει αυτη η ιστορια , με την δοξολογια του θειου εντος μας ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreamTraveler
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 22:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreamTraveler  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα παραμεινω και σημερα ενα παιδι και θα σου χρωσταω ευγνωμοσυνη ,γιατι μου υπενθυμισες με τον δικο σου μοναδικο τροπο, τον σκοπο για τον οποιο υπαρχουμε εμεις οι θνητοι .
Σε ευχαριστω .
Παρακαλώ...:)

quote:

Φίλε DreamTraveler σε χαιρετώ. Θα ήταν καλύτερο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι ευκολότερη η ανάγνωση των μυνημάτων σου.

Έχεις δίκιο οσον αφορά τους ελληνικούς χαρακτήρες αλλά έχω ... εχω ενα προβληματάκι όσων αφορά την ορθογραφία... αύτο βέβαια δεν θα με εμποδίσει στο να συμμορφωθώ με τους κανόνες του forum. Και Συγνώμη βρε παιδία που επεμβένω με αυτόν τον τρόπο πάλι αλλά πρέπει να μιλήσω κάπου...

quote:

1)Πράγματι όταν γεννιώμαστε είμαστε "αθώοι". Στην πορεία διαμορφώνουμε τη συμπεριφορά μας ανάλογα με τη μόρφωση, τα παραδείγματα και την καθοδήγηση που παίρνουμε, καθώς και από τις κοινωνικές συνθήκες που μας επηρεάζουν.

φίλε agnostic καλησπέρα... όπως είπες γεννιόμαστε "αθώοι". Η μόρφωση δέν νομίζω οτι σχετίζεται με τον χαρακτήρα του ανθρώπου, όμως όντως σχετίζετε με τον τρόπο έκφρασης. Η καλοσύνη είναι κάτι έμφυτο στον καθένα μας διότι όλοι μας είμασταν κάποτε μωρά... Το να διαμόρφωσης κάτι σημαίνει οτι ήταν κάτι και το αλλάζεις σε κάτι άλλο, διάφορο από αυτό που ήταν...

Αυτό που αλλάζει τον άνθρωπο είναι οι επιροές που του ασκούνται απο τον κοινωνίκο περίγηρο. Άρα αν ζούσαμε σε ένα κόσμο που οι άντρες πηγαίνανε με άντρες και οι γυναίκες πηγαίναν με γυναίκες εσύ, εγώ και όλοι οι άνθρωποι που γεννιόντουσαν (αν καταφέρναμε να γεννηθόυμε) θα είμασταν ομοφυλόφιλοι.

Επίσεις αν ζούσαμε σε ένα κόσμο που τα παιδία όταν φτάναν σε μία ορισμένη ηλικία η μόδα το είχε να σκοτώσουν τους γωνείς τους εσυ, εγώ και τα υπόλοιπα παιδία θα σκοτώναμε τους γωνείς μας.

Άν ρωτούσαμε τους ανθρώπους: "Πώς ξεκινήσατε το τσιγάρο ?"
Γία να μαντέψω την απάντηση: "Από παρέες, με επιρρέασαν"

Οι περιπτώσεις που περιέγραψα ακούγονται ακραιές για να μπορέσω να δείξω τις επιρροές. Ομώς τα γεγγόνοτα δεν απέχουν και πολύ απο την πραγματικότητα και αυτό διότι οι γωνείς διαμορφώνουν τα παιδία τους σύμφωνα μέ:
α) Την παιδίκη ηλικία που έιχαν (φαντάσου οτι μπορέι να είχαν αρκετά άσχημα παιδικά χρόνια και οι γωνείς)
β) Αυτό που εκείνοι πιστέυουν ότι είναι καλύτερο για τα παιδία τους (το οποίο δεν περιλλαμβάνει προσήλωση στον χριστιανισμό γιατί... δεν είναι trendy... και δέν συμφωνεί με τα πρότυπα της κοινωνίας... αναρωτιέμαι ποιός επινοεί αυτα τα πρότυπα...)

Και ποία είναι αυτά τα πρότυπα ? Για να τα αναλογιστούμε... SEX SEX SEX και μόνο SEX ούτε καν έρωτας... ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ και μόνο ΛΕΦΤΑ... και μην ξεχνάτε "Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι" άρα δεν περισσεύουν ούτε για ελεημοσύνη... Στις αμερικάνικες ταινίες υπάρχει ο καλός ο ήρωας που βρίσκει και σκοτώνει τον κακό, αναρωτιέμαι με ποιόν να ταυτίζετε ο κόσμος που βλέπει την ταινία, με τον καλό η με τον κακό ? και πόσο καλός είναι ο "ήρωας" της υπόθεσης ? τόσο καλός ώστε να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή ? <--πρόσφατα είδα μία δημοσκόπηση σε ένα forum το οποίο είχε θέμα "θανατική ποινή, υπερ η κατά ?" και η συντριπτική πλειοψηφία τάχτηκε υπέρ...

Άν θεωρήσουμε σάν σωστό και καλό, διλαδή σαν γνόμωνα αυτά που μας δίδαξε ο χρηστός τότε πηγαίνουμε μαζικός κατα διαόλου και δεν το έχουμε καταλάβει κάν!

Άρα οι άνθρωποι γεννιούνται καλοί (κατεικόνα και καθομοίωση) και στην συνέχεια τούς μαθαίνουν ότι εαυτός τους είναι τα γεγόνοτα της παιδικής ηλικίας (οι γωνείς είχαν άσχημα παιδικά γεγονότα αρα οι πιθανότητες λένε οτι και τα παιδία θα έχουν άσχημα γεγονότα) και όλα είναι ενας φαύλος κύκλος αρνητίκών επιρροών στον οπόιο σε μαθένουν να ζείς με αυτόν και παράλληλα να τον αγαπάς με αποτέλεσμα να συμπεριφέρεσε ανάλογα με τον "εαυτό σου", κάποια στιγμή θά κάνεις ένα "μπάμ", όποιον πάρει ο χάρος και θα αρχίσεις την φαρμακευτική αγωγή...

Όμως και οι γωνείς μας γεννήθηκαν άρα δεν γίνεται να είναι υπαιτιος ένας άνθρωπος για όλα αυτά... Κάθε φορά που βρίζουμε καί που κάνουμε άσχημες πράξεις ουσιαστικά αναιρούμαι τον εαυτό μας.

quote:

2) Δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποια παγκόσμια πλεκτάνη για να απομακρύνει τον άνθρωπο από τον ευατό του. Απλά οι διάφορες κοινωνικές συγκυρίες μπορεί να οδηγούν σε τέτοιες καταστάσεις(π.χ. ανορθόδοξη χρήση της τεχνολογίας που σε αποβλακώνει, όπως η TV, οι υπολογιστές κ.α.)

Μήπως κάποιοι θέλησαν σκόπημα με την χρήση της τεχνολογίας να κάνουν τον ανθρώπινο εγγέφαλο να βρήσκετε σε κατάσταση αδρανοποίησης για να είναι απασχολημένος και να μήν παρατηρήσει τα παιχνίδια των επιρροών ? ενώ παράλληλα καταφέρνουν τα πλήγματα τους ενάντια στον χριστιανισμό ? (κώδικας Da Vinci, ευαγγέλιο του ιούδα κτλπ...)

Μήπως κάποιοι ξέρουν οτι ο άνθρωπος είναι ανήσηχο πνέυμα και ότι ψάχνει την αλήθεια για αυτό του πασάρουν τους εξωγήινους και τον κάνουν να κοιτάει όσο πιο μακριά γινεται απο τον εαυτό του ?

Είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα παιδία αφού φτάσουν κοντά στην εφηβική ηλικία αρχίζουν να αμφισβητούν τους πάντες και τα πάντα ακόμα και τον ίδιο τους τον εαυτό ?... Kάτι δέν τους κάθετε καλά κάποια θολούρα σε κάποια κομμάτια του puzzle, κάτι δεν τους αρέσει σε αυτήν την "πραγματικότητα" αλλά αυτή η ψευδαίσθηση είναι πολύ τέλεια και χωρίς να καταφέρουν να βρουν μία άκρη, κάπου να πιαστούν και να τους οδηγήσει έξω από τα ψέματα δεν έχουν άλλη επιλογή εκτός απο'το να υποκύψουν.


Edited by - DreamTraveler on 13/05/2006 00:14:07

Edited by - DreamTraveler on 13/05/2006 00:22:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 07:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε DreamTraveler κανε οσα ορθογραφικα λαθη μπορεις ,αρκει να συνεχισεις να γραφεις .

Το περιεχομενο οσων γραφεις ειναι κατα πολυ πιο σημαντικο, απο τα ορθογραφικα λαθη που ενδεχομενως θα περιεχουνε .

Εμενα προσωπικα ,δεν με ενοχλουνε .
Αν ομως η αναγκη σου, να γραφεις διχως λαθη ,ειναι μεγαλη, θα σου προτεινα να βρεις ενα προγραμμα που να διαθετει ορθογραφο .
Υπαρχουνε στο ιντενετ και προσφερονται δωρεαν ,τετοιου ιδους προγραμματα .
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω αν το θελεις ,να βρουμε μια ηλεκτρονικη διευθυνση, που να προσφερει ενα τετοιο χρησιμο προγραμμα .
Ισως μαλιστα να μας βοηθησουνε και οι υπολοιποι φιλοι, που συμμετεχουνε σε αυτο το θεμα .

Σε αυτα που γραφεις ,θα συμμετασχω και εγω , αφου ομως πρωτα καταφερω να τα αξιολογησω .
Για να συμβει αυτο, θα πρεπει να εχω καθαρο το μυαλο και αυτην την στιγμη δυστυχως δεν ειναι .
Θα επανελθω συντομα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 10:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Alfa Omega,

σε ευχαριστώ για το καλοσώρησμα και την εκτίμηση που μου δείνεις πάντα και ανταποδίδω την ίδια εκτίμηση σε σένα.

quote:
Τι σχεση μπορει να εχει αυτη η ιστορια , με την δοξολογια του θειου εντος μας ;;;

Δεν είμαι σίγουρη για τον σύνδεσμο που έχεις εμπειρικά βιώσει, μα υποθέτω ότι ίσως θέλεις να πεις ότι δεχόμενος το θείο πνεύμα εντός σου, το θείο πνεύμα σε έμπνευσε με την σωστή απάντηση.

Αν και προσωπικά πιστεύω πως η ιστορία με τον απαγορευμένο καρπό κρύβει κάτι εντελώς διαφορετικό απο την σεξουαλική επαφή. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με κάποιες κρυφές γνώσεις που δεν έπρεπε να λάβουμε. Γιατί ας μην ξεχνάμε πως δεν έχει η κάθε γνώση θετικό αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιείται απο τους ανθρώπους.

Απο την άλλη αν δεν ήταν στο θεικό σχέδιο η σεξουαλική επαφή δεν υπήρχε λόγος να δημιουργηθούμε έτσι, απλά εμείς χρησιμοποιήσαμε την πράξη αυτή εντελώς λάθος, θεωρώντας πως είναι μια απλά σαρκικη απόλαυση, αυτό αφαίρεσε κάθε τι πνευματικό που θα μπορούσε να υπάρχει μέσα σε αυτή, κι ακριβώς αυτό ήταν που την οδήγησε σε αρρωστημένες καταστάσεις.

Φυσικά αυτό είναι μόνο μια σκέψη δική μου και πολύ πιθανόν να έχεις εσύ δίκιο, βάση της εκκλησίας νομίζω εσύ έχεις δίκιο, απλά εγώ έχω μια τάση να αμφισβητώ την εκκλησία (όχι τον θεό) την εκκλησία μόνο και όσα ειπώνονται μέσα σε αυτή.

Αλλά η ερώτηση παραμένει στην αρχή της και πολύ θα ήθελα να μάθω την σχέση της ιστορίας σου με την δοξολογία του θείου πνεύματος και θα περιμένω υπομονετικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 11:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dream Traveler,

θα σημφονήσω με το φίλο Alfa Omega, δεν έχει σημασία αν γράφεις με ορθογραφικά λάθη είμαστε πολύ σ΄αυτό το club, σημασία έχει το τι γράφεις.

Μην ντρέπεσε για τις αδυναμίες που δεν αποτελούν το χαρακτήρα σου, άσε τους άλλους να ντραπούν για την σκέψη τους...

quote:
αλλά πρέπει να μιλήσω κάπου...

για το συγκεκριμένο θέμα; η γενικά έχεις αυτή την ανάγκη; δεν χρειάζεται απάντηση σ' αυτή την ερωτησή μου απλά να ξέρεις πως κάθε e-mail είναι καλοδεχούμενο.

quote:
φίλε agnostic καλησπέρα... όπως είπες γεννιόμαστε "αθώοι".

συγνώμη που γίνομαι πάλι αντιρρησίας αλλά έχω τις αμφιβολίες μου πάνω σε αυτό. Δεν πιστεύω πως γεννιόμαστε αθώα πλάσματα που στην πορεία πλάθονται. Νομίζω πως κάποια πράγματα είναι κατεγραμένα στο πνεύμα μας, άλλα καλά, άλλα κακά. Στην πορεία μας έχουμε την δυνατότητα να τα διορθώσουμαι ή να τα εξελίξουμε. Αλλα η διαφορετικοτητά μας νομίζω ξεκινάει με την γεννησή μας. Εχω κοιτάξει το βλέμμα πολλών μωρών και σε κάθε ένα απο αυτό έχω αντικρίσει κάτι εντελώς διαφορετικό, όχι απαραίτητα κακό, όχι απαραίτητα καλό αλλά αυτό που τα κάνει να ξεχωρίζουν απο το δίπλα απο αυτά μωρό. Υπάρχουν παιδάκια με δυνατότητες, σκέψεις και αντιδράσεις που δεν τις πήραν απο το γύρω περιβάλλον τους. Κι αν μη τι άλλο αν γεννιόμασταν όλοι με την ίδια αθωότητα, ή με τα ίδια ακριβώς στοιχεία τότε μέχρι τουλάχιστον μια ορισμένη ηλικία όπου οι επιρροές μας είναι μόνο απο τους γονείς μας θα έπρεπε να είμαστε ακριβώς οι ίδιοι χαρακτήρες με τα αδέρφια μας, κι όμως, παρόλο τις ίδιες ακριβώς συνθήκες, τις περισσότερες φορές είμαστε εντελώς διαφορετικοί ή αρκετα.

quote:
Μήπως κάποιοι θέλησαν σκόπημα με την χρήση της τεχνολογίας να κάνουν τον ανθρώπινο εγγέφαλο να βρήσκετε σε κατάσταση αδρανοποίησης για να είναι απασχολημένος και να μήν παρατηρήσει τα παιχνίδια των επιρροών ?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου. Όχι όμως απαραίτητα με την χρήση της τεχνολογίας. Η ζωή μας έχει γίνει ένα ατελείωτο τρέξιμο για τον Α και Β λόγο και σκοπός αυτού του τρεξίματος είναι να μην υπάρχει χρόνος για επαφή με τον εαυτό μας, να μην υπάρχει χρόνος να σκεφτούμε, να αναλύσουμε, να αντιδράσουμε, να κατανοήσουμε.
Λειτουργούμε ασυνείδητα κάνοντας μηχανικές καθημερινές κινήσεις μέσα στις οποίες το πνεύμα μας δεν έχει χώρο και χρόνο να εκφραστεί. Μα μια αληθινή ζωή είναι μια συνειδητή ζωή, μια ζωή που αντιλαμβάνεσαι και όχι μια ζωή που κυλάει και χάνεται απο μπροστά σου μέσα απο ανούσιες μη συνηδητές καταστάσεις.

quote:
Είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα παιδία αφού φτάσουν κοντά στην εφηβική ηλικία αρχίζουν να αμφισβητούν τους πάντες και τα πάντα ακόμα και τον ίδιο τους τον εαυτό ?...

Αυτή είναι μια πολύ σημαντική στιγμή στην πορεία του ανθρώπου, το ανύσηχο πνεύμα που κυριαρχεί την ηλικία αυτή είναι πλήρως απαραίτητο για να μπορέσει να μπει στην διαδικασία του ψαξίματος, για να μπορέσει να αποβάλει τις ιδέες που του φύτεψαν και να ψάξει την δική του αλήθεια, για να ανακαλύψει ποιος είναι ο πραγματικός εαυτός και όχι ο εαυτός που του δημιούργησαν, είναι η εποχή που το πνεύμα έχει την δύναμη να κάνει πολλά, η εποχή που ο φόβος μειώνεται προκειμένου να τολμήσει, η εποχή που η θα πας πολύ ψηλά ή θα πέσεις πολύ χαμηλά.

Κι αυτό κάποιοι το γνωρίζουν καλά και είναι ακριβώς αυτή η εποχή που όλη αυτή την δύναμη, την έμπνευση και την δημιουργία την ρίχνουν στα ναρκωτικά και.... την αποβλακώνουν. Την ρίχνουν σε καταναλωτικά πρότυπα και ψεύτικες υποσχέσεις ανύψωσης του εγώ τους και.... την αποσυντονίζουν, τους δημιουργούν άλλα πρότυπα εκτώνοσης όλης αυτής της ενέργειας, και όλη αυτή η λάμψη του πνευματός τους καταλήγει αρνητική ρίχνωντας τους περισσότερους σε αρνητικές καταστάσεις.

Ετσι οι μεγάλες αλλαγές που θα μπορούσαν να έρθουν απο αντιδραστικά πνεύματα δίχως φόβο και με τρομερή ενέργεια και όρεξη για αλλαγές αν αυτή χρησιμοποιόταν σωστά, δεν έρχονται ποτέ...

Ας θυμηθούμε τα παιδιά των λουλουδιών, ένα κίνημα που είχε πολλές θετικές βάσεις και θετικά αισθήματα, μέχρι που το κίνημα αυτό δεν μπορούσε να ελεγθεί πια, κάποιοι φοβήθηκαν την ανεξαρτησία του και ότι μπορούσε αυτή να φέρει, κάποιοι έσπρωξαν τα ναρκωτικά κανωντάς τους να πιστεύουν πως ήταν δική τους επιλογή και ήταν κι αυτό μέσα στα στοιχεία της ανεξαρτησίας τους. Και αυτό ήταν... σιγά, σιγά το πνεύμα χάθηκε, η σκέψη αποβλακώθηκε τα παιδιά των λουλουδιών χάθηκαν...

Τραβηγμένο ίσως κάποιοι σκεφτούν, μα κάποιοι άλλοι γνωρίζουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 14:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι πολύ ωραία τα λόγια σας
Dream Traveller Θα σου πω κάτι
Τα λόγια είναι λόγια
Η πραγματική αξία βρίσκεται σε αυτό που σκέφτεσαι και νιώθεις
Μπράβο, πολύ ωραίες ο απόψεις σου
Την στιγμή που γίνεται η σύλληψη στον κόλπο της γυναίκας
Μια ακτίνα εκπορεύεται από το θείο πνεύμα,
ο ανώτερος εαυτός όπως λέγεται ο οποίος επαναγεννάται συνέχεια
μέχρι το τέλος του κόσμου.
Αυτό που τον επαναφέρει στη ζωή είναι το τρισνά, η δίψα για ζωή
Λοιπόν, αυτό το στοιχείο του ανθρώπου εξαγνίζεται μετά τον θάνατό του από τις αρνητικές ενέργειες κι έτσαι λοιπόν στην επαναγέννηση
όταν ερχόμαστε στον κόσμο είμαστε τελείως αγνοί.
Φυσικά και είμαστε διαφορετικοί στον χαρακτήρα και εξαρτάται και
από το DNA και από το εξωτερικό περιβάλλον, όμως κατά βάθος είμαστε όλοι το ίδιο, όλοι ένα.
Όσο είμαστε παιδια διατηρούμε κάπως την αυθεντικότητά και την αθωότητά μας μα καθώς μεγαλώνουμε, χάνουμε όλα αυτά τα όμορφα στοιχεία, μπαίνουμε στο σύστημα και εξισωνόμαστε με την μάζα
για να ζήσουμε στην ουσία μια προκαθορισμένη ζωή.
Γεννιόμαστε, πάμε σχολείο, πανεπιστήμιο, βρίσκουμε μια δουλειά,
παίρνουμε ένα καλό αμάξι κι ένα σπίτι, κάνουμε οικογένεια, παίρνουμε σύνταξη και πεθαίνουμε σε μιαζωή που ζουν πανομοιότυπα δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο. Παλιά προσευχόμουνα να έρθει κανά μεσσίας και να μας σώσει ή να γίνει καμιά αποκάλυψη μπας και αλλάξει τίποτα...
Φίλοι, ακούστε αν δεν παλέψουμε με τα ίδια μας; τα χέρια δεν θα γίνει τίποτα. Αυτή την στιγμή, μην περιμένετε το μέλλον
Έχουν ξυπνήσει κι άλλοι, δεν είμαστε μόνοι
Με φιλικούς χαιρετισμούς,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 15:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα παιδία αφού φτάσουν κοντά στην εφηβική ηλικία αρχίζουν να αμφισβητούν τους πάντες και τα πάντα ακόμα και τον ίδιο τους τον εαυτό ?... Kάτι δέν τους κάθετε καλά κάποια θολούρα σε κάποια κομμάτια του puzzle, κάτι δεν τους αρέσει σε αυτήν την "πραγματικότητα" αλλά αυτή η ψευδαίσθηση είναι πολύ τέλεια και χωρίς να καταφέρουν να βρουν μία άκρη, κάπου να πιαστούν και να τους οδηγήσει έξω από τα ψέματα δεν έχουν άλλη επιλογή εκτός απο'το να υποκύψουν.


Edited by - DreamTraveler on 13/05/2006 00:14:07

Edited by - DreamTraveler on 13/05/2006 00:22:15



Οι επιλογες φιλε μου υπαρχουνε .
Πρεπει ομως να ψαξουνε αυτη, που θα συμβαδιζει με οσα εχουνε συνειδητοποιησει .

Δεν εχουνε ολοι οι νεοι την ιδια συνειδηση .

Γιατι ;;;

Γιατι ο καθε ανθρωπος , αποτελει και ενα μοναδικο προτυπο της δυναμης ,που ευθυνεται για την προσωπικη του υπαρξη .

Η αντιληψη του θειου πνευματος εντος του ,ειναι καθοριστικη για το μελλον του .

Σωστη αντιληψη του θειου εντος μας ειναι για εμενα αυτη , που αναβαθμιζεται σε τακτικα χρονικα διαστηματα .

Ποτε δεν μπορεσα και ουτε προκειται να μπορεσω να πω :
Γνωριζω απολυτα το θειο πνευμα εντος μου .
Συνεχειζω ομως την προσπαθεια , σε καθημερινη βαση .
Αυτο με προχωραει ,δεν μενω στασιμος .

Που με οδηγει ;;;

Στην θεικη σοφια .

Οσο ποιο τακτικα αναβαθμιζω τις γνωσεις μου ,τοσο ποιο πολυ μεγαλωνει .

Δεν υπαρχει οριο και αυτο με παρακινει (με προτρεπει )να συνεχεισω .
Που θα φτασω ;;;

Στο απειρο και ακομα παραπερα .

Και αν δεν φτασω μεχρι το απειρο ;;;
Θα εχω καταφερει να φυγω απο αυτον τον κοσμο πνευματικα πλουσιος .
Αυτος ο στοχος ειναι εφικτος και ισως οχι μοναχα για εμενα προσωπικα .

Αλες επιλογες ειναι oπως για παραδειγμα :
Ο θανατος σου η ζωη μου ,η
αγαπησε τον πλησιον σου ως εαυτον , η
οτι μου κανεις σου κανω , η
να προσπαθησω να ακουληθησω εναν συνανθρωπο μου , που αποτελει για εμενα προτυπο ηθικης ζωης .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 16:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη serenite ηδη εχεις απαντηση , σε αυτο που θα απαντουσα .
Εγραψες :
Δεν είμαι σίγουρη για τον σύνδεσμο που έχεις εμπειρικά βιώσει, μα υποθέτω ότι ίσως θέλεις να πεις ότι δεχόμενος το θείο πνεύμα εντός σου, το θείο πνεύμα σε έμπνευσε με την σωστή απάντηση.

Θα εγραφα :
Οτι γραφω δεν είναι δικο μου .
Ανηκει στο πνευμα εντος μου, η αν θελεις σε αυτο που μας δινει την προσωπικη μας υπαρξη .
Απεναντι στο θειο πνευμα εντος μου ειμαι γυμνος .
Γνωριζει τα παντα για εμενα , ακομη και ποσες τριχες υπαρχουνε στην στενομυαλη, ιδιοτροπη κουτρα μου .
Αυτο δεν ειναι πιστη, ειναι προσωπικη μου πεποιθεση .

Πως διαμορφωθηκε αυτη η πεποιθεση μου ;;;

Καθε ημερα ασχολειται μαζι μου .
Αυτο με οδηγησε σε αυτο που σημερα εξελιχθηκα .

Εκανα το αυτονοητο , ημουνα υπακουος , η να το γραψω περισσοτερο (σοφα) :
Με επεισε ο τροπος , με τον οποιο λειτουργει .

Ειναι τελειος .
Προσπαθω και εγω ο φουκαρας , να τελειοποιηθω .

Η αληθεια ειναι , οτι με βοηθησες αρκετα , με τις ( μεχρι τωρα ) ουσιαστικες αποψεις σου .
Π.χ αληθινη ζωη .
Σε ευχαριστω .

Ενοειτε οτι το πνευμα εντος μας συνεχιζεται ,γιατι δεν τελειωνει ποτε .
Αρκει βεβαια να το ακολουθησουμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 20:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μιλάμε χρόνια και αιώνες για το πνεύμα
αλλά ποτέ δεν θα μπορέσουμε να το περιγράψουμε ούτε στο ελάχιστο
Σας μεταφέρω την άποψή μου
Το πνεύμα είναι το όλον, ο λόγος είναι το μέρος
Πως μπορεί λοιπόν το μέρος να περιγράψει το όλο;
Εμείς δεν είμαστε αυτό που βλέπουμε καθημερινά στον
καθρέφτη. Αυτό που βλέπουμε στην ουσία είναι ένα ρούχο
το οποίο μας επιτρέπει να ζούμε σ' αυτό τον κόσμο
Αυτό που είμαστε είναι το πνεύμα το οποίο είναι περαστικό
σ' αυτή τη ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 10:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδειαζει η ψυχη καμια φορα και νιωθω μονος σαν την καλαμια στον καμπο .
Τα εχει δωσει ολα και εμεινε κενη .

Αντι ομως να νιωσω γαληνη εχθες , ειχα μια ασχημη ανυσηχια μεσα μου .
Δεν καταφερα να την κανω περα , με ακολουθησε και σημερα το πρωι .
Εχει καταλαγιασει λιγο, αλλα την αισθανθηκα να υποβοσκει ακομη, μεσα στον απεραντο κοσμο του υποσεινηδητου μου .

Πηρα τηλεφωνο στους γοννεις μου που μενουνε 100 χιλιομετρα μακρια απο την θεσσαλονικη, οπου ζω .
Ο πατερας μου ειναι διαβητικος , τον ταλαιπωρει χρονια η αρρωστια αυτη .

Μου ειπε η μητερα μου , οτι ητανε εχθες πολυ ανυσηχος .
Χανει το φως των ματιων του και αυτον τον καυμο δεν μπορει να τον βασταξει η ψυχη του .

Αυτην την ανυσηχια πρεπει να μοιραστηκα εχθες ,μαζι με τον πατερα μου .

Σημερα ειναι καλλυτερα , μου ειπε η μητερα μου και αυτο με καθυσηχασε .

Αυτη την πνευματικη εμπειρια προτεινω να περιγραψουμε φιλοι μου .


Σκοπος μου δεν ειναι να βρω τον τροπο ,με τον οποιο συμβαινει ,αλλα να μαθω αν εχει συμβει και σε εσας στο παρελθον ,να εχεται ενα προαισθημα καλο, η κακο και να το βρειτε μπροστα σας , στο αμεσο μελλον .

Γιατι να το κανουμε ;;;

Γιατι οσο περισσοτερο σπουδαζουμε (μελεταμε )το πνευμα εντος μας , τοσο ποιο μακρια μας ταξιδευει .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 11:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Lord of Green,

θα συμφωνήσω μαζί σου, οι λέξεις είναι πολύ μικρές να περιγράψουν κάτι τόσο ουσιώδης.

Νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό για την κάθε ανθρώπινη ύπαρξη να συνηδητοποιήσει και να κατανοήσει πως το πνεύμα είναι το όλον, πως το πνεύμα συνδέεται άμεσα και τροφοδοτείτε απο το θείο πνεύμα, είναι μέρος αυτού, μα όπως είπες και συ πως να περιγραφεί αυτό με λόγια; Θα πρέπει απο μόνος του κάποιος να μπορέσει να έρθει σε επαφή με το ίδιο του το πνεύμα προκειμένου να αισθνανθεί όλα όσα δεν γίνεται να ειπωθούν.

και πάνω σ΄αυτό φίλε μου Αlfa Omega,

θα ήθελα να απαντήσω πως δεν είσαι μόνος σου, σίγουρα όχι, διότι το πνεύμα σου συνδέεται άμεσα με τ άλλα, στέλνει μυνήματα, προσκαλεί και αναζητάει.

quote:
Η αληθεια ειναι , οτι με βοηθησες αρκετα , με τις ( μεχρι τωρα ) ουσιαστικες αποψεις σου

Eγώ φίλε μου πιθανόν δεν έκανα απολύτος τίποτα για να με ευχαριστείς, είπα απλά τις απόψεις μου, μα για να φτάσω στο σημείο να τις πω και να ασχοληθώ τόσο με ένα θέμα, ήταν το δικό σου πνεύμα αυτό που με προσκάλεσε, ήταν αυτό που με κέντρισε, αυτό που με κάλεσε σε μια αναζήτηση που κράτησε μέρες πολλές. Αυτό είναι τυχαίο; μήπως κάποιες φορές το πνεύμα μας κεντρίζει ανάλογα πνεύματα απο τα οποία έχει κάτι παραπάνω να πάρει, μήπως μπορεί να στείλει ασυνήδητα μυνήματα; Θα το αφήσω στην κρίση σου και στην σκέψη σου. Θα πρεπε να σε ευχαριστήσω κι εγώ για την αφύπνιση του δικού μου καθώς οι ερωτήσεις σου με βαζαν στην διαδικασία αναζήτησης της εσώτερης αλήθειας μου. Μα δεν θέλω να σκέφτομαι αν εσύ ή εγώ δώσαμε παραπάνω στην προιγούμενη κουβέντα, θέλω να το σκέφτομαι σαν ενα όμορφο παρε-δώσε μεταξύ μας, ισάξιο και εξίσου ωφέλιμο.

quote:
Τα εχει δωσει ολα και εμεινε κενη

H ψυχή φίλε μου χρειάζεται φροντίδα, δεν μπορεί μόνο να δίνει δεν μπορείς και συ να την χρησιμοποιείς μόνο γι αυτό, πρέπει εξίσου και να την γεμίζεις, πρέπει να έχεις τρόπους να της δίνεις ενέργεια για να την φορτίζεις για το επόμενο δόσιμο. Διαφορετικά θα αρρωστήσει κι αυτή όπως ένα παιδί ασητικό που ναι μεν χαμογελάει αλλα δεν έχει την δύναμη να σ' αγκαλιάσει.

quote:
Σκοπος μου δεν ειναι να βρω τον τροπο ,με τον οποιο συμβαινει ,αλλα να μαθω αν εχει συμβει και σε εσας στο παρελθον ,να εχεται ενα προαισθημα καλο, η κακο και να το βρειτε μπροστα σας , στο αμεσο μελλον .

και επιστρέφω σ΄αυτό που έλεγα και στην αρχή πως το πνεύμα μας συνδέεται με τα άλλα και νοιώθει πιο έντονη την επικοινωνία στα κοντινά του όπου δέχεται να είναι πιο ανοιχτό. Το προαίσθημα μπορεί να είναι ένα μύνημα που λάβαμε απο το παγκόσμιο πνεύμα ή μια σύντομη επαφή που είχαμε με κάποιον άνθρωπο. Δεν έχει σημασία αν αυτός ήταν χιλιόμετρα μακριά μας, το πνεύμα δεν γνωρίζει απόσταση.

Όσο πιο ανοιχτό είναι το πνεύμα σου προς τους άλλους, όσο πιο πολύ σε ενδιαφέρουν και όσο δέχεσαι να γίνεσαι πομπός ερεθισμάτων και συναισθημάτων τόσο περισσότερα είναι αυτά. Μερικοί γεννιούνται με αυτό κι άλλοι το αποκτούν στην πορεία αν δεν θελήσουν να το απορρίψουν.

Πολλές φορές συναίβει στην ζωή μου, πολλές φορές έμαθα πράγματα γι άλλους που πιθανόν να μην ηθελαν να γνωρίζω, πολλές φορές ήξερα ποιος θα πεθάνει και βίωσα την στιγμή του θανάτου του ως ένα αισθημα απο μακριά, πολλές φορές ένοιωσα την λύπη και την απόγνωση αισθημάτων που δεν μου άνοικαν.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι τηλεπαθητική ή μέντιουμ ή οτιδήποτε άλλο απλώς είμαι πολύ ευαίσθητος πομπός.
Αυτό μου έδωσε γνώση απο εμπειρίες που δεν έζησα, αυτό που έδωσε μια ικανότητα παραπάνω να βοηθάω τον διπλανό μου αφού μπορούσα να αισθανθώ καλύτερα αυτό που βίωνε ή αυτό που ένοιωθε, αυτό όμως μου έδωσε και μια μόνιμη λύπη κι ένα βάρος παραπάνω αφού δεν μπορώ να είμαι αναίσθητη απέναντι στον πόνο του άλλου και πολλές φορές τον βίωσα σαν να ήταν δικός μου. Αν είχα επιλογή να το επιλέξω ή να το διώξω ειλικρινά δεν ξέρω αν θα το ήθελα, είναι απίστευτα ψυχοφθόρο.

Εύχομαι η υπόλιπη μέρα σου να κυλήσει ομορφότερα και να δεχτείς μια θετική ενέργεια που θα καλύψει την κενότητα της στιγμής σου.

Φιλικα
sereniteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 17:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αω,
Όταν σε δυο άτομα (η και σε πιο πολλά) υπάρξει επαφή δημιουγείται ένας δεσμός μεταξύ τους.Όταν η επαφή αυτή είναι μικρή και μη ουσιαστική αυτός ο δεσμός μετά από λίγο διαλύεται
Σε αυτό το σημείο να πω πως και εμείς εδώ που μιλάμε στο φόρουμ ίσως και χωρίς να το καταλάβουμε συνδεόμαστε από τέτοιους δεσμούς.
Φυσικά όσο πιο έντονη αγάπη και επαφή υπάρχει, τόσο πιο δυνατός δεσμός θα υπάρχει όπως στην περίπτωση γιου και πατέρα.
Ένας τέτοιος δεσμός φέρνει τα άτομα σε αλληλοεξάρτηση
Έτσι λοιπόν όταν ο ένας αισθανθεί ένα έντονο αίσθημα,
είναι πολύ πιθανό μέσω του δεσμού να το νιώσει και ο άλλος
Πάντως αυτό δεν συμβαίνει σε όλα τα άτομα,
ίσως κάποιοι να είναι πιο ευαίσθητοι, γι' αυτό και να το παθαίνουν
σε μεγαλύτερη κλίμακα
Εγώ για παράδειγμα αυτό το αίσθημα το έχω νιώσει ελάχιστες φορές
(Ίσως και να μην έχω κανένα δυνατό δεσμό με κάποιον)

Φίλη μου Σέρενάιτ
Μου αρέσουν πολύ οι σκέψεις σου. Είναι πολύ όμορφες
Λοιπόν, έχω έναν φίλο ο οποίος είναι κι αυτός ευαίσθητος
Π.χ όταν είναι κοντά σε ένα άτομο μπορεί να νιώσει αυτά που νιώθει το άτομο. Βλέπει κι αυτός οράματα για πράγματα που συμβαίνουν εκείνη τη στιγμή ή στο μέλλον
Όμως αυτό έχει και την αρνητική του πλευρά και ο φίλος μου έχει υποφέρει εξαιτίας αυτού του χαρίσματος
Όπως λες κι εσύ π.χ που βιώνεις τον πόνο του άλλου
Ο κόσμος μας είναι γεμάτος από αρνητική ενέργεια και ένα ευαίσθητο άτομο την νιώθει σε μεγαλύτερο βαθμό
Γι αυτό και μου είχε πει πριν από λίγο καιρό πως αυτό το χάρισμα είναι γι αυτόν κατάρα και όχι ευλογία
Όμως εγώ του είπα να μην το παίρνεις σαν τίποτα από τα δύο,
αλλά σαν πρόκληση, όπως θα έλεγε και Δον Χουάν
Και αυτό λέω και σε εσένα Σερενάιτ
Χρησιμοποίησε αυτό που έχεις για να βοηθήσεις τον πλησίον σου
Και κάτι άλλο
Για να εισπράξει η ψυχή αγάπη, πρέπει να δώσει αγάπη
Με φιλικούς χαιρετσμούς σε όλους,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy