ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΤΟς ΜΑς .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DreamTraveler
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 22:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreamTraveler  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά πρέπει να μιλήσω κάπου...

quote:
για το συγκεκριμένο θέμα; η γενικά έχεις αυτή την ανάγκη; δεν χρειάζεται απάντηση σ' αυτή την ερωτησή μου απλά να ξέρεις πως κάθε e-mail είναι καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ serenite να 'σε καλά :)

quote:
Αλλα η διαφορετικοτητά μας νομίζω ξεκινάει με την γεννησή μας. Εχω κοιτάξει το βλέμμα πολλών μωρών και σε κάθε ένα απο αυτό έχω αντικρίσει κάτι εντελώς διαφορετικό, όχι απαραίτητα κακό, όχι απαραίτητα καλό αλλά αυτό που τα κάνει να ξεχωρίζουν απο το δίπλα απο αυτά μωρό.

Φίλε serenite καλησπέρα σε εσένα και στα άλλα μέλοι...

quote:
συγνώμη που γίνομαι πάλι αντιρρησίας αλλά έχω τις αμφιβολίες μου πάνω σε αυτό.

δια της τριβής παράγετε θερμότης και αυτό είναι κάτι πολύ θετικό :)

Η διαφορετικότητα ναι υπάρχει αλλά οφείλετε σε "εξωγενείς" παράγοντες όπως τον αριθμό των νευρώνων που πρόλαβαν να ενωθούν η το DNA, το οποίο όμως σε καμία περίπτωση δεν μας ορίζει... γεννηθήκαμε να είμαστε η κατεικόνα και καθομοίωση και αυτό φαίνεται στην αγνότητα πού έχουν όλα τα μώρα... ζούμε για να επιλέξουμε και οι επιλογές μας καταγράφονται...

Δεν νομίζω ότι ζούμε για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι διότι ήμασταν κάτι το πολύ καλό αν όχι τέλειο και οι συναναστροφές με τον κοινωνικό περίγυρο και η άγνοια μας (λανθασμένες επιλογές δικές μας και όχι) προσκάλεσαν το "ζιζάνιο" να μπεί μέσα μας και να μολύνει τον εαυτό μας ...και όπως έχει πει ο χρηστός "όποιος δεν δεχτεί την βασιλεία του θεού σαν παιδί, δε θα μπει αυτήν".

Άρα αν ο εαυτός μας είναι αυτό που γεννηθήκαμε να είμαστε τότε τώρα δεν είμαστε ο εαυτός μας και μάλλον πως πρέπει να προσσεγίσουμε αυτό που γεννηθήκαμε να είμαστε.

Όπως επίσης είχε πει ο χρηστός "Με το μέτρο που κρίνουμε θα κριθούμε" και η λογική λέει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι αθώοι διότι γεννηθήκανε αθώοι και πλέον δεν είναι ο εαυτός τους.

quote:
Οι επιλογες φιλε μου υπαρχουνε .
Πρεπει ομως να ψαξουνε αυτη, που θα συμβαδιζει με οσα εχουνε συνειδητοποιησει.

Ναι υπάρχουν αλλά κάποιες επιλογές έχουν κρυφτεί μάλλον σκόπιμα από εμάς. Για να μπορέσουμε να ενταχθούμε στην κοινωνία οι επιλογές μας θα πρέπει να συμφωνούν (πάνω κάτω) με τις επιλογές των υπολοίπων και ότι συνεπάγετε με αυτό.


Edited by - DreamTraveler on 14/05/2006 23:44:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 23:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Lord of Green,

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καταλαβαίνω απόλυτα τον φίλο σου που το θεωρεί κατα κάποιο τρόπο κατάρα, αν υπάρχει κάτι και μόνο για το οποίο δεν μετανοιώνω για αυτό το χάρισμα είναι ακριβώς γιατί κάποιες φορές μπόρεσα να βοηθήσω κάποιους ανθρώπους ή έστω να τους κάνω να νοιώσουν πως υπήρχε κάποιος να καταλάβει τον τρόπο τον οποίο ένοιωθαν.
Προσωπικά μετά απο ένα σημείο προσπάθησα να το ελέγξω, ίσως αυτό να μπορούσε να κάνει και ο φίλος σου. Προσπάθησα να μην μου συμβαίνει ασυνείδητα κάτω απο όποια συνθήκη για να μπορέσω να κρατήσω τις ισορροπίες της ψυχής μου, και τα κατάφερα αρκετά αλλά όχι απόλυτα.

Αλλα τελοσπάντων το θέμα δεν είμαι εγώ, πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικό τους χάρισμα και το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να το χρησιμοποιήσουν όσο καλύτερα μπορούν για να δώσουν ότι καλύτερο μπορούν.

quote:
Σε αυτό το σημείο να πω πως και εμείς εδώ που μιλάμε στο φόρουμ ίσως και χωρίς να το καταλάβουμε συνδεόμαστε από τέτοιους δεσμούς

Εχεις δίκιο, νομίζω οι περισσότεροι καταλαβαίνουν την παραπάνω έλξη που νοιώθουν για κάποιο μέλος κι αυτό ίσως να ωφείλετε στο ότι το πνεύμα δεν γνωρίζει αποστάσεις και δεν χρειάζεται πρόσωπο για να συστηθεί.

Το ψευδονιμό μου είναι σερενιτέ (το σερενάιτ μου θύμησε την σοκοφρέτα σερενάτα και γέλασα δεν μπορώ να πω μου δημιούργησες μια ευχαριστη διάθεση με αυτό). Είναι γαλλική λέξη και σημαίνει γαλήνη.

Σ ευχαριστώ και πάλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 00:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dream Traveller,

quote:
Φίλε serenite

πιθανόν σε μπερδεψα με την λέξη αντιρρησίας που πήγαινε στο αντιρρησίας άνθρωπος, είμαι φίλη.

quote:
οφείλετε σε "εξωγενείς" παράγοντες όπως τον αριθμό των νευρώνων που πρόλαβαν να ενωθούν η το DNA

η αλήθεια φίλε μου είναι πως απο αυτά δεν γνωρίζω πολλά και όσα γνωρίζω δεν τα έχω εμβαθύνει ή ψάξει για να δω αν τα αποδέχομαι ή όχι οπότε δεν θα μπορούσα να εκφέρω και γνώμη σχετικά με τον ρόλο που παίζουν στον χαρακτήρα μας.

quote:
Άρα αν ο εαυτός μας είναι αυτό που γεννηθήκαμε να είμαστε τότε τώρα δεν είμαστε ο εαυτός μας και μάλλον πως πρέπει να προσσεγίσουμε αυτό που γεννηθήκαμε να είμαστε.

Αυτή η προτασή σου και ότι την συνοδεύει είναι ένας ενδιαφέρον τρόπος αντίληψης και ίσως να έχεις και δίκιο. Σίγουρα πάντως με έβαλε σε μια σκέψη που κάποια στιγμή που θα είμαι πιο ξεκούραστη θα την επαναφέρω.

quote:
γεννηθήκαμε να είμαστε η κατεικόνα και καθομοίωση και αυτό φαίνεται στην αγνότητα πού έχουν όλα τα μώρα... ζούμε για να επιλέξουμε και οι επιλογές μας καταγράφονται...
Δεν νομίζω ότι ζούμε για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι διότι ήμασταν κάτι το πολύ καλό αν όχι τέλειο και οι συναναστροφές με τον κοινωνικό περίγυρο και η άγνοια μας (λανθασμένες επιλογές δικές μας και όχι) προσκάλεσαν το "ζιζάνιο

Ο σκοπός για τον οποίο ζούμε, τα στοιχεία με τα οποία προήλθαμε κ.λ.π. είναι η τελευταία πρόκληση του εαυτού μου. Πολλές απαντήσεις που έχουν μπερδευτεί και θεωρίες που δεν τείνουν ακόμα να γίνουν πιστεύω και έχω πολύ ταξίδι μπροστά μου. Δεν θα εκφράσω μια άποψη που δεν είμαι σίγουρη ότι υποστηρίζω. Ελπίζω κάποτε...

Μια γλυκιά καληνύχτα σε όλους.


[quote]

Όσο αφορά το για ποιο σκοπό ζούμε, με τι στοιχεία ήρθαμε κι αν καταλήγουμε κάπου μόνιμα είναι θέματα που τελευταία έχουν έντονες συγκρούσης στο μυαλό μου και δεν είναι η στιγμή για εμέναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 06:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η καθε ψυχη θελει φροντιδα .

Την αιτια την εγραψες πολυ ευστοχα serenite .

Δεν μπορει μια ψυχη που νιωθει το θειο μεγαλειο μεσα της , να μην εαισθητοποιηται για τον πονο,καυμο, βασανο του συνανθρωπου της .

Οταν το μπορει σημαινει , οτι δεν την αγγιζουνε τα προβληματα τους και οταν βεβαια δεν την αγγιζουνε , τοτε αυτη η ψυχη δεν εχει καλλιεργησει μεσα της τον θειο σπορο της ευσπλαχνιας .
Ετσι γνωριζω και οριζω , αυτην την στιγμη τα πραγματα .

Μακαρι να κανω λαθος .
Μα αν το εκανα τοτε , ο κοσμος δεν θα μοιραζε την χαρα ,οπως και τον πονο ,απλοχειρα στο αμεσο περιβαλλον ;;;

Ναι καποιοι απο εμας τους θνητους καλλιεργουνε συνειδητα , τις πνευματικες αρετες .
Το τιμημα ειναι μεγαλο .
Νιωθουνε και συναισθανονται τον συνανθρωπο και ο πονος του και ολες οι πνευματικες ανυσηχιες του γινοται και δικες τους .
Τις βιωνουμε ,ετσι ακριβως οπως τις βιωνει αυτος ,η αυτοι , που μπορει να απεχουνε χιλιομετρα απο εμας .
Το πνευμα, το καθε πνευμα λοιπον ,που υπαρχει μεσα στην καθε ψυχη δεν γνωριζει ορια .

Εμεις οι ιδιοι το οριοθετουμε .

Θα συνεχεισω την προσπαθεια ,να το αφηνω να με οδηγει ελευθερα , διχως να το περιοριζω, ακομη και αν μου αποκαλυψει καποιον πονο , που δεν θα μπορουσα να αντεξω .
Μα τι λεεω ο κουζουλος , ειναι δυνατον το θειο πνευμα εντος μου, να μην γνωριζει τα ορια της ψυχης μου ;;;

Τα γνωριζει .
Μου αφηνει ομως την ελευθερη βουληση , να τα διευρυνω ,μεχρι εκει που χανει το ματι τον οριζοντα του ουρανου .
Μεχρι εκει επανω, οπου το φως ειναι φως αληθινο και οι σκιες δεν μπορουνε να δημιουργηθουνε .

Εκει πανω στοχευει η ψυχη μου .

Χρειαζομε ακομη πιο καθαρο πνευμα ,για να φτασω και να παραμεινω για παντα εκει .
Οι σκεψεις μου πρεπει να ειναι ολες απαλαγμενες ,απο το εγω .
Δυσκολο ,αλλα εφικτο .


Η μοναδικη αποδειξη που εχω , ειναι οτι στο παρελθον, μπηκα μεσα στο φως , αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω για μεγαλο χρονικο διαστημα εντος .

Πως ομως να περιγραψω το αυλο, το καθαρο , το ιδιο το φως , οταν ακομη η ψυχη μου παλευει και προσπαθει να τιθασευσει την υλη .

Ας κανω μια προσπαθεια .
Οταν καταφερνει μια θνητη ψυχη να αγγιξει το θειο , χανει καθε νοημα αυτη η υπαρξη ,που ολοι μας βιωνουμε καθημερινα σε αυτον τον κοσμο .

Τι μενει ,απο εκεινη την στιγμη ;;;

Θα προσπαθησω να θυμηθω και να απαντησω ,γιατι παει καιρος απο τοτε που ημουνα καθαρος απεναντι στο αιωνιο ον .
Ισως αυτην την εβδομαδα , να καταφερω να επανελθω σε αυτην την πνευματικη καθαροτητα .


Επιτρεψτε μου να ευχηθω ,το ιδιο και για εσας πνευματικοι μου φιλοι .
Ευχαριστω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 06:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι προκλήσεις της ζωής, ο κοινωνικός περίγυρος είναι δυνατό να μας επηρεάσουν θετικά ή αρνητικά, να μας κάνουν καλύτερους ή χειρότερους ανθρώπους.
Φαίνεται πολύ σωστή η λογική οτι γεννηθήκαμε αθώοι, ακηλίδωτοι και στην πορεία της ζωής αποκτούμε βλέποντας σταδιακά τα χειρότερα μας ελαττώματα. Βλέποντας τον διπλανό εγωιστή, συμφεροντολόγο, ύπουλο και όλα τα συνακόλουθα το αίσθημα της αγάπης εκμηδενίζεται.
Αρχίζουμε να κάνουμε βήματα προς την δική του κατεύθυνση, οικοιοποιούμαστε τα ελαττώματα του. Απο την στιγμή που παρατηρούμε οτι θέλουν το κακό μας δέν έχουμε και εμείς με την σειρά μας κανέναν λόγο να θέλουμε το καλό τους.
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ Η ΦΡΑΣΗ - Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ.
Διότι το κακό είναι πολύ εύκολα κολλητικό, το καλό σπάνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 12:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Alfa Omega,

quote:
Η μοναδικη αποδειξη που εχω , ειναι οτι στο παρελθον, μπηκα μεσα στο φως , αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω για μεγαλο χρονικο διαστημα εντος

θα ήθελα να διαβάσω παραπάνω απο αυτή την εμπειρία σου αν φυσικά θα ήθελες να την μοιραστείς.

quote:
Ας κανω μια προσπαθεια .
Οταν καταφερνει μια θνητη ψυχη να αγγιξει το θειο , χανει καθε νοημα αυτη η υπαρξη ,που ολοι μας βιωνουμε καθημερινα σε αυτον τον κοσμο .
Τι μενει ,απο εκεινη την στιγμη ;;;

Θα κάνω μια προσπάθεια και εγώ να απαντήσω.

Γιατί άραγε χάνεται το νόημα της ύπαρξης όταν αγγίζουμε το θειο;

Πιθανόν γιατί το νόημα και η ουσία στην οποία είχαμε τοποθετήσει τις αξίες της ζωής μας να ήταν εντελώς λάθος. Αγγίζοντας το θείο αδειάζουμε απο τις ψεύτικες και ανούσιες αξίες, το εγώ κάνει δυο βήματα πίσω προκειμένου να μην επαναπάυεται στην προσωπική του χαρά ή στην προσωπική του λύπη. Το νόημα της υπαρξής μας δεν χάνεται εκείνη την στιγμή απλά μας δείνετε η ευκαιρία μέσα απο μια καινούργια προοπτική των πραγμάτων να αισθανθούμε πόσο χαμένο ήταν εξ' αρχής.

Δύο επιλογές έχουμε μετά το στάδιο αυτό.

Η μία να μην θυσιάσουμε τίποτα απο τον εαυτό μας, μα η συνηδητοποίηση έχει ήδη γίνει αυτό δεν μπορεί πλέον να αλλάξει, οπότε να συνεχίσουμε στην ίδια ανουσιότητα αντικρουέμενοι την νέα προοπτική με το εγώ και έτσι αποκτάμε μια κενή ζωή ανίκανη να βρεί την χαρά ή να γεμίσει. Κι αυτό γιατί το εγώ μας οδηγεί σε ψεύτικες απολαύσεις όταν η ψυχή έχει συνηδητοποιήσει και ψάχνει πλέον την πνευματική πληρότητα.

Η δεύτερη να εκμεταλευτούμε την συνηδητοποίηση αυτή, να κάνουμε το εγώ μας δυο βήματα πίσω, και να συνεχίσουμε, να εξελίξουμε το άγγιγμα αυτό, με σκοπό να μας οδηγήσει σε πράξεις και καταστάσεις που θα φέρουν την πνευματική πληρότητα και τον νέο τρόπο χαράς στον νέο τρόπο ύπαρξης.

Νομίζω πως η ουσία στο πέρασμα αυτό είναι ότι η χαρά δεν βρίσκεται πλέον στο εγώ μας, ούτε στην υπαρξή μας, ούτε στις πράξεις που αντίκτυπο έχουν μόνο σε εμάς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreamTraveler
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 13:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreamTraveler  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Παιδιά :)

quote:
πιθανόν σε μπερδεψα με την λέξη αντιρρησίας που πήγαινε στο αντιρρησίας άνθρωπος, είμαι φίλη.

Συγνώμη serenite... δεν ήμουν σίγουρος αν ήσουν άντρας η γυναίκα.

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να δώσεις αγάπη για να πάρεις αγάπη, Γιατί να ισχύει αυτό ? Επειδή φοβόμαστε τον πλησίον μας ? Μα και ο πλησίον μας δεν ήταν κάποτε μωρό ? Και ο εχθρός μας δεν ήταν κάποτε μωρό ?

...Τα ερωτήματα είναι τα εξής... πώς γίνετε ένας άνθρωπος να επηρεάζει αρνητικά τους συνανθρώπους του από την στιγμή που ένα μωρό δεν έχει δείγμα κακίας μέσα του ?

Άρα πρώτα επηρεάζουν τον άνθρωπο αρνητικά οι συνάνθρωποι του, και μετά συμπεριφέρεται ανάλογα με της επιρροές που του ασκηθήκαν και παράλληλα επηρεάζει αρνητικά το περιβάλλον του. Μα και οι συνάνθρωποι μας δεν ήταν και αυτοί κάποτε μωρά ? Άρα δεν γίνετε να ευθύνεται άνθρωπος για τις αρνητικές επιρροές.

Υπάρχουν βιαστές, παιδεραστές, δολοφόνοι, ληστές... και όλοι τους ήταν κάποτε μωρά...

quote:
Η μοναδικη αποδειξη που εχω , ειναι οτι στο παρελθον, μπηκα μεσα στο φως , αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω για μεγαλο χρονικο διαστημα εντος

alfa-omega ...Είχα τέτοια εμπειρία... παιδία απλά ο θεός, ο πατέρας μας είναι τα πάντα η απόλυτη χαρά, αγάπη, ευτυχία. Μια μέρα καθώς πήγαινα βόλτα με ένα φιλαράκι μου αισθάνθηκα μια απίστευτη θετικότητα μια χαρά, μια αγάπη, ένα χαμόγελο, μια γαλήνη… και όλα αυτά μου θύμισαν την επιλογή που είχα κάνει όταν ήμουν πιτσιρίκι… παιδία απλά πλησιάζουμε στο τέλος και όλα θα συμβούν όσο είμαστε ακόμα ζωντανοί…


Edited by - DreamTraveler on 15/05/2006 14:02:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 15:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι
Θα σας εκφράσω πάλι την άποψή μου
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα νόημα στη ζωή
Στη δουλειά υπάρχει νόημα, στο παιχνίδι υπάρχει νόημα
Στην προσευχή νόημα, γιατί αυτά είναι ανθρώπινες κατασκευές
Είναι μέρη της ζωής
Όμως η ίδια η ζωή δεν έχει κανένα νόημα, αυτή είναι το νόημα
Δεν ζούμε για να φτάσουμε κάπου, να εκπληρώσουμε κάποιο στόχο
η ίδια η ζωή δεν είναι εκπλήρωση κάποιου στόχου
Αυτό που έχει σημασία είναι να ζεις στην πληρότητα
Με κάθε συνειδητότητα οποιαδήποτε στιγμή
Όταν τρως, φάε συνειδητά. Δώσε κάθε στιγμή στο φαγητό
Όταν διασκεδάζεις, διασκέδασε συνειδητά. Μην έχεις άλλα πράγματα στο μυαλό σου. Τότε κάθε στιγμνή θα είναι μοναδική
Μέςσα από την συνειδητόπτητα φτάνει κανείς στην φώτιση
Στην ουσία αυτό είναι διαλογισμός, να είσαι συνειδητός κάθε στιγμή
Αυτές οι εμπειρίες που ζείτε το φως μέσα σας
Δεν είναι παρα στιγμές πλήρους συνειδητότητες
Μια τέτοια στιγμή την είχα νιώσει όταν ήμουν με κάτι φίλους
σε ένα δωμάτιο με ναργιλε και κέλτικη μουσική
Ένιωσα μια ανεξήγητη χαρά. Δεν ξέρω όλα γέμισαν φως μέσα μου
Τέλος πάντων
Σερενιτέ μπερδεύτηκα συγνώμη.
Σου εύχομαι να βρίσκεις την γαλήνη όταν την αναζητάς
Θα πω κάτι τώρα. Ο καθένας εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ επηρεάζει τον άλλον ανάλογα με την ψυχική του κατάστυαση ακόμα κι όταν δεν το καταλαβαίνουμε. Αν δηλαδή εγώ είμαι πολύ θλιμμένος, ασυνείδητα
θα περάσω μέσω των δεσμών μια ποσότητα συναισθήματος και στα μέλη
Όπως καταλαβαίνετε θα γίνεται μεγάλο μπέρδεμα
Αω για να φτάσεις εκεί ψηλά θα πρέπει να ΄χασεις εντελώς το εγώ σου
Από τη στιγμή που το χάσεις θα πάψεις να είσαι άνθρωπος γιατί κάθε άνθρωπος έχει εγώ
Dream Traveller
Σε κάθε άνθρωπο ενυπάρχει ένας Βούδας. Μάλλον σε κάθε ύπαρξη
Απλά είναι σε λανθάνουσα κατάσταση

Φιλικούς χαιρετισμούς,



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lord of green εγραψες :
Αω για να φτάσεις εκεί ψηλά θα πρέπει να ΄χασεις εντελώς το εγώ σου
Από τη στιγμή που το χάσεις θα πάψεις να είσαι άνθρωπος γιατί κάθε άνθρωπος έχει εγώ
Dream Traveller


Το εγω ειναι ενας πολυ χρησιμος γραμματικος προσδιορισμος .
Ο εγωισμος , ειναι ο κοσμος που κινειται γυρω απο αυτον τον προσδιορισμο.

Γυρω απο το εγω μου κινειται ενας μικρος , πολυ μικρος κοσμος .
Για αυτον τον λογο επελεξα συνειδητα , να διευρινω αυτον τον μικρο κοσμο .

Ανακαλυψα οτι , εκμηδενιζοντας το εγω μου, κερδιζω επαξια τον τιτλο του ανθρωπου .
Την θεση του εγω ,την αντικατεστησα με τον αληθινο εαυτο μου .

Εσυ τι προτιμας απo τα δυο , το εγω σου η τον αληθινο εαυτο σου ;;;

Τα δυο μαζι δεν μπορεις να τα εχεις ,η μηπως γινεται ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DreamTraveler
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 22:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DreamTraveler  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα παιδιά και πάλι...

quote:
Γεια σας φίλοι
Θα σας εκφράσω πάλι την άποψή μου
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα νόημα στη ζωή
Στη δουλειά υπάρχει νόημα, στο παιχνίδι υπάρχει νόημα
Στην προσευχή νόημα, γιατί αυτά είναι ανθρώπινες κατασκευές
Είναι μέρη της ζωής
Όμως η ίδια η ζωή δεν έχει κανένα νόημα, αυτή είναι το νόημα
Δεν ζούμε για να φτάσουμε κάπου, να εκπληρώσουμε κάποιο στόχο
η ίδια η ζωή δεν είναι εκπλήρωση κάποιου στόχου
Αυτό που έχει σημασία είναι να ζεις στην πληρότητα

lord ? ο θεός έδωσε στον άνθρωπο την ελεύθερη βούληση δηλαδή το δικαίωμα να επιλέγει... η πρώτη επιρροή που ασκήθηκε σε άνθρωπο ήταν το φίδι που κατάφερε να δηλητηριάσει το μυαλό της Εύας που εκείνη στην συνέχεια επηρέασε τον Αδάμ και που επιλέξανε να φάνε τον καρπό τον οποίο δεν ηταν έτοιμοι ακόμα για να φάνε. Έπειτα ο θεός έδωσε ευκαιρία για μετάνοια αλλά ο ένας τα έριχνε στον άλλο, ουσιαστηκά κανείς δεν ζήτησε συγνώμη. Ο άνθρωπος προοριζόταν να φτάσει στην θέoση...

Όταν θα έρθει η ώρα ο αντίχριστος δεν θα αναγκάσει κανένα να βάλει το σημάδι του, θα εκφοβίσει τον κόσμο με τον θάνατο για να τους παροτρύνει να κάνουν την λάθος επιλογή και να δεχτούν το σημάδι, μόνο έτσι μπορεί να καταδικάσει τις ψυχές τους...

δηλαδή αυτό πιστεύω, τίποτα δεν θεωρώ δεδομένο οποιεσδήποτε απόψεις συζητήσιμες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 07:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Alfa Omega,

θα ήθελα να διαβάσω παραπάνω απο αυτή την εμπειρία σου αν φυσικά θα ήθελες να την μοιραστείς.



Προσπαθησα να αποβαλλω απο μεσα μου καθε κακια σκεψη .
Εκανα παντου και οποτε μου δινοτανε η παραμικρη ευκαιρια εξασκηση .
Βιωσα την ηθικη ικανοποιηση στον μεγιστο βαθμο .
Ο κοσμος βεβαια δεν αλλαξε , αλλαξα ομως εγω .

Εβλεπα τον εαυτο μου να μεταβαλλεται απο ενα εγωκεντρικο ατομο, σε ενα ατομο διχως εγωισμο .

Οταν εφτασα στο πολυποθητο σημειο , ανακαλυψα οτι
η ψυχη μου ξεδιψασε .

Δεν χρειαζοταν πλεον να αποδειξω στον εαυτο μου, οτι η ψυχη μου εχει μεσα της το θειο πνευμα .

Βιωσα τον δρομο, που οδηγει στην απελευθερωση της .

Γνωριζω οτι θελει να ειναι παντοτε καθαρη .

Αυτο ειναι το φως που ειδα .

Απο τοτε αλλαξα τον επιγειο στοχο μου .
Προσπαθω να ειμαι ο ιδιος ενα φωτεινο παραδειγμα για τον περιγυρο μου .


Αλλοτε τα καταφερνω αρκετα καλα , και αλλες φορες αδυνατω .

Εχω ομως γνωση, οτι αυτη η αδυναμια μου προερχεται απο το σωμα μου .
Οσο η ψυχη θα το συνοδευει, θα υπαρχουνε και στο μελλον ,αυτες οι αδυναμιες .

Δεν χρησιμοποιω ομως πλεον την γνωση αυτη, ως δικαιολογια για τις κακες πραξεις μου .

Προσπαθω να τις περιορισω , στον μεγιστο δυνατο βαθμο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 15:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι απόψεις που μπορούμε να λέμε πολλές φορές θα συγκλίνουν
σε μεγάλο βαθμό αλλά εξαιτίας της σύγχυσης του λόγου θα τις καταλαβαίνει ο καθένας με διαφορτικό τρόπο, κάτι που οδηγεί σε πρόβλήματα
Όταν κάποιος χάνει το εγώ του στην ουσία το πνεύμα του ενώνεται με την σύμπαν
Κάθε άνθρωπος, θεός ή οτιδήποτε άλλο έχει ένα εγώ
Ποιος άλλος σκέφτεται, αισθάνεται, μιλάει
Δεν μπορεί να μην είναι κανένας.
Άλλο τώρα ο εγωισμός
Ο εγωισμός χωρίζεται στον φωτεινό και στον σκοτεινό
Ο φωτεινός είναι και ο φυσιολογικός ενός αυθεντικού ανθρώπου
Αντίθετα, ο σκοτεινός εγωισμός έχει πολύ αρνητική έννοια
Και δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι πάσχουν από αυτόν
Θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους από τους άλλους
Η ζωή τους έχει γίνει ένας μονόδρομος για να επιδιώξουν όσο το δυνατόν πιο μεγάλη ανωτερότητα.
Δυστυχώς εκτός από το να παραμελούν την ψυχή τους, καταπιέζουν
πολλά άλλα ανθρώπινα και μη, όντα.
Αυτή είναι η άποψη μου
Μπορεί να μην φαίνεται ίδια με την δική σας αλλά στην πραγματικότητα έχει ελάχιστες διαφορές
Άλφαωμέγα πιστεύω πως μέσα σου έχεις μόνο φωτεινό εγωισμό
Dream traveller, συμφωνώ μαζί σου
Έχουμε το δικαίωμα της επιλογής
Μόνο να θυμόμαστε
Ο καθένας πρέπει να είναι υπεύθυνος των πράξεων του

Το να κυριαρχείς στους άλλους χρειάζεται δύναμη
Το να κυριαρχείς στον εαυτό σου χρειάζεται κάτι πολύ παραπάνω

Με φιλικούς χαιρατισμούς,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 19:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κατάσταση του απόλυτου τέλειου δέν είναι δυνατόν να την φτάσουμε ποτέ, κάποια στιγμή θα εκπέσουμε σε κάποιο σφάλμα τουλάχιστον όσο ζούμε μιά ανθρώπινη ζωή. Το ΕΓΩ ακόμα και άν νομίζουμε οτι το αποβάλλαμε ΥΠΑΡΧΕΙ, και κάποια στιγμή θα το ξαναβρούμε μπροστά μας.
Μπορούμε όμως να την προσεγγίσουμε με σκοπό να αποφεύγουμε όσο το δυνατόν τα μεγάλα σφάλματα, και τα μικρότερα να είναι επίσης περιορισμένα. Και όταν κάνουμε το όποιο λάθος αμέσως να το αναγνωρίζουμε και να κάνουμε την αυτοκριτική μας όπως σωστά έγραψε ο φίλος Alfa - Omega. Άν δέν το αναγνωρίσουμε και θέλουμε να μετατρέψουμε ετσιθελικά την ζημιά σε καλό τότε οτιδήποτε νομίζουμε οτι κερδίσαμε είναι χαμένο.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 14:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dream Traveler,

Καταρχάς πρέπει να πω πως μου αρέσει πολύ το ψευδώνυμο σου (όταν αυτό μεταφράζεται)

quote:
Μα και οι συνάνθρωποι μας δεν ήταν και αυτοί κάποτε μωρά ? Άρα δεν γίνετε να ευθύνεται άνθρωπος για τις αρνητικές επιρροές

Εγώ θα έλεγα πως δεν ευθύνεται για την πηγή του αρνητισμού, αλλά όσο αφορά την επιρροή νομίζω πως ο ίδιος ο άνθρωπος επιτρέπει να επηρεάζεται αρνητικά, πολλές φορές μάλιστα είναι και επιλογή που επιθυμεί. Τώρα ίσως να ήθελες να πεις και συ το ίδιο με άλλες λέξεις…

quote:
και όλα αυτά μου θύμισαν την επιλογή που είχα κάνει όταν ήμουν πιτσιρίκι

??????? μου μπήκε η περιέργεια

quote:
παιδία απλά πλησιάζουμε στο τέλος και όλα θα συμβούν όσο είμαστε ακόμα ζωντανοί…

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη για αυτό, εσένα τι σε κάνει να το πιστεύεις, λόγο των όσων έχεις διαβάσει, ακούσει, πιστέψει κ.λ.π. ή λόγω κάποιου πιο προσωπικού ενστίκτου ή κάποιας πιο προσωπικής εμπειρίας (ονείρου, οράματος κ.λ.π.);

quote:
Όταν θα έρθει η ώρα ο αντίχριστος δεν θα αναγκάσει κανένα να βάλει το σημάδι του, θα εκφοβίσει τον κόσμο με τον θάνατο για να τους παροτρύνει να κάνουν την λάθος επιλογή και να δεχτούν το σημάδι

Νομίζω φίλε μου πως θα συμβεί πολύ απλά και καθημερινά, τόσο απλά που λίγοι θα το πάρουν χαμπάρι, όπως όλα τα αλλά πράγματα που θεωρήσαμε επιλογές μας, ούτε εκφοβισμός για θάνατο, ούτε τίποτα τραγικό, έτσι νομίζω, τώρα θα δείξει….
Αν και έχω ένα φόβο, μια υποψία, δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω, πως την πλήρη αλήθεια κανείς δεν την γνωρίζει και κανείς δεν την ερμήνευσε σωστά, πως όλα όσα ειπώθηκαν μεταφράστηκαν λάθος. Τώρα αν έχω δίκιο ή άδικο ένας θεός ξέρει.


Φίλε Alfa Omega,

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου.


Φίλε Lord of the Green,

quote:
Σερενιτέ μπερδεύτηκα συγνώμη

Σε τι; Τα είπα μπερδεμένα; Πιθανόν γιατί έγραφα αργά και το μυαλό μου δεν ήταν καθαρό.

quote:
Σε κάθε άνθρωπο ενυπάρχει ένας Βούδας. Μάλλον σε κάθε ύπαρξη
Απλά είναι σε λανθάνουσα κατάσταση

Εδώ μπερδεύομαι εγώ, μάλλον όχι μπερδεύομαι ακριβώς απλώς δεν καταλαβαίνω τι συμβολίζεις με τον Βούδα και την λανθασμένη κατάσταση του, help please.

Kατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, πολλές φορές τα αισθήματα μας και ο τρόπος έκφρασης μας μπερδεύουν μέσα στο forum, και πολλές φορές λέμε τα ίδια με άλλο τρόπο.


Όσο αφορά το εγώ και τι συμβαίνει όταν αυτό χάνεται συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του φίλου Alfa Omega:

quote:
Την θέση του εγώ ,την αντικατέστησα με τον αληθινό εαυτό μου

O άνθρωπος κατά την άποψη μου έχει πάρα πολλά εγώ, δεν αποτελείτε μόνο από ένα, το κάθε εγώ έχει δημιουργηθεί κάτω από κάποιες καταστάσεις για να αντιμετωπίζει και να υπάρχει στις δεδομένες αυτές καταστάσεις. Π.χ. άλλο εγώ παρουσιάζεις στους φίλους σου, άλλο στον δεσμό σου, άλλο στην δουλειά σου και πάει λέγοντας. Κανένα από αυτά όμως δεν είναι πραγματικά εσύ. Γιατί το πραγματικό εσύ δεν μπορεί να αλλάζει, είναι ένα και μοναδικό. Σκοτώνοντας όλα τα ψεύτικα εγώ μένει ο αληθινός εαυτός σου, και ο αληθινός εαυτός όσο κι αν είναι δύσκολο να κατανοηθεί δεν έχει σχέση με κανένα εγώ.

Καλό απόγευμα σε όλους εύχομαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 16:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σερενιτέ απλά ήθελα να απολογηθώ που μπέρδεψα το όνομά σου
Αυτά που έγραψες ήταν απολύτως καθαρά και κατανοητά

Ο βούδας ενυπάρχει σε όλυς μέσα μας
Ειναι η δυνατότητα που έχουμε για την φώτιση
Αυτή την δυνατότητα την έχουν όλοι αλλά
ελάχιστοι την αξιοποιούν...

Το εγώ δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τον αληθινό εαυτό
ούτε με τίποτα άλλο
Κι αν το πιστεύετε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια πλάνη
Το εγώ σας είναι ένα και μοναδικό, απλά έχει πολλές πτυχές κι εκφάνσεις

Θα σας ρωτήσω κάτι
Γιατί θέλετε να είστε πνευματικοί άνθρωποι;
Η μάλλον λάθος το έθεσα.
Από τη στιγμή που θέλετε κάτι, τότε έχετε εγώ.
Θέλετε να είστε πνευματικοί; Έτσι δεν είναι;
Κι εγώ φυσικά θέλω. Νομίζουμε πως είναι πιο ευγενές,
πιο ανώτερο να είμαστε πνευματικοί ακαι ηθικοί άνθρωποι.
Αυτό είναι το εγώ μας που επιθυμεί και, εφόσον επιθυμεί
δεν μπορούμε να το διώξουμε.
Μα αυτό είναι και το φυσικό.
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει εγώ
Παρά ελάχιστοι οι οποίοι έφτασαν στη νιρβάνα και στη φώτιση.
Μόνο που από κείνη τη στιγμή έπαψαν να είναι άνθρωποι.

Λοιπόν, όταν κάνουμε μια πνευματική πράξη
νιώθουμε περήφανοι, έτσι δεν είναι;
Εξαιτίας του εγώ μας.

Που θέλω να καταλήξω;
Πως αυτό που ονομάζετε εσείς αληθινό εαυτό, δεν έχει σχέση με κανένα εγώ, το οποίο είναι ανθρώπινη έννοια.
Το πνεύμα μας είναι Το θείο
Και όταν φτάνουμε στη νιρβάνα, στην ουσία αποχωριζόμαστε από κάθε τι
ανθρώπινο και ενωνόμαστε με το Θεό, το πνεύμα...

Όλοι θα γίνουν βούδες κάποτε, στο μακρινό μέλλον...

Ελπίζω να σας προβλημάτισα λιγάκι

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 00:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας οδηγος , σταματαει μπροστα απο ενα Κοκκινο φαναρι .

Ενα γυφτακι, (παιδι των φαναριων ) ερχεται κλαμμενο κοντα του .

Ανοιγει την πορτα του αυτοκινητου και του λεει :

- Δεν καταφερα να μαζεψω σημερα τα χρηματα που επρεπε και σε λιγο θα φαω πολυ ξυλο, σε παρακαλω παρε με μαζι σου .

Τι πρεπει να κανει ο οδηγος

Ευχαριστω για τις απαντησεις .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 12:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλφα ωμέγα, πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου

Το τι θα έκανε ο καθένας, αυτό εξαρτάται και από
τις συνθήκες στις οποίες θα ζούσε
Για παράδειγμα αν είχε οικογένεια
Εξαρτάται και από τον αυθορμητισμό του
Από την ικανότητα να ακούει την καρδιά του και να πράττει σύμφωνα μ' αυτή

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να το πάρω μαζί μου, μακριά από τον
γκρίζο κόσμο στον οποίο ζει
Το τι θα έκανα είναι άλλο θέμα
Αν νοιαζόμουν για τις επιπτώσεις...
Η μαγκιά είναι όμως να μη σε νοιάζει τίποτα παρά να κολουθήσεις το μονοπάτι της καρδιάς σου

Με φιλικούς χαιρετισμούς,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 22:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικο θα ητανε να παρει το παιδι και να το παει :

Στο πιο κοντικο αστυνομικο τμημα .

Σε ενα κοινωνικο ιδρυμα , που ασχολειται με τετοιες περιπτωσεις .

Η ακομη ,αν ειχε αρκετα χρηματα μαζι του ( ο οδηγος ), να τα εδινε στο παιδι, για να το απαλαξει απο τις δυσαρεστες συνεπειες , που θα ακολουθουσανε .

Να το παρει μαζι του στο σπιτι του .

Ακομη θα μπορουσε να συνεχισει ,αγνοοντας το περιστατικο και αφηνωντας το παιδι στην τυχη (μοιρα του ).

Αλες επιλογες υπαρχουνε ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 00:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορουσε ισως να παει το παιδι μια βολτα να δει την πολη, να του χαρισει κατι που το θελει πολυ, να του προσφερει φαγητο σε καποιο εστιατορειο, να κερασει ενα κινηματογραφο και μετα να παει ο καθενας στη δουλεια του.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 09:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To pneuma pou exoume mesamas proipirxe tis genisis mas opos to kako eipirxe protou na emfanisti o diabolos. to pneuma to opio einai ailis morfis energia mpori na taxideci pantou pio grigora kai apo tin taxitita tou fotos.To na elenjoume to pneyma mas einai pio diskolo apo oti fantazomaste.An mporousame na elenjoume to pneuma mas ua kaname apiuana pragmata opos i saoli pou prospauoun na jefigoun apo auton ton iliko kosmo

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 09:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ T_Chameleon of Rodos, θα σου συνιστούσα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες για να διαβάζουμε με μεγαλύτερη ευκολία τα μηνύματα σου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 10:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ…. Η ερώτηση σου φίλε Ομέγα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη.

Τι θα έκανα αν ένα παιδί μου ζήταγε να το πάρω μαζί μου;

Το πρώτο που θα σκεφτόμουν θα ήταν αν πράγματι θέλει να το πάρω μαζί μου ή αν είναι κάποιο καινούργιο κόλπο στο οποίο σου βουτάν μέσα από το αυτοκίνητο την τσάντα, το κινητό δεν ξέρω τι και μέχρι να φτάσεις στο επόμενο φανάρι πηδάν έξω. Ξέρω ίσως η σκέψη να μη δείχνει ωραία αλλά είναι τόσα αυτά που έχω δει και τα παιδιά αυτά δυστυχώς πολλές φορές έχουν κατεστραμμένες παιδικές ψυχές και υπακούουν στο όνομα της επιβίωσης και του τρόμου.

Οπότε θα πάρκαρα ποιο κάτω, θα έκρυβα τα πράγματα μου στο πορ μπαγκάζ και θα το φώναζα, θα το έβαζα μέσα, θα απoμακρινόμουν λίγο από την περιοχή και θα το κέρναγα κάτι με σκοπό να μιλήσουμε. Νομίζω πως όλα θα κρινόντουσαν από την επιθυμία του παιδιού και από τα όσα θα άκουγα. Αν έβλεπα πως η πραγματική του διάθεση είναι να φύγει από την οικογένεια του θα απευθυνόμουνα τηλεφωνικός σε κάποιο οργανισμό (π.χ. το χαμόγελο του παιδιού) από όπου θα μπορούσα να συμβουλευτώ το πώς θα ήταν καλύτερα να πράξω για το μέλλον του. Διότι αν το μέλλον του ας πούμε θα ήταν καλύτερο αν αυτό ήταν εντελώς ορφανό, τότε εντελώς ορφανό θα το παρουσίαζα και από εκεί και πέρα θα το άφηνα στην επιλογή του αν θα ήθελε να παρουσιάζεται ορφανό για μια άλλη ζωή ή αν μια μέρα θα έλεγε την αλήθεια επιστρέφοντας στην οικογένεια του. Όλα αυτά φυσικά με την συγκατάθεση του και τον όρο να με κάλυπτε στο ψέμα παρουσιάζοντας ότι έτσι μου ανέφερε τα πράγματα σε περίπτωση που μια μέρα άλλαζε γνώμη.

Αυτό είναι μια σκέψη αλλά η πραγματικότητα θα κρυβόταν στο ίδιο το παιδί, στο ποιόν του και στον τρόπο που θα με άγγιζε και σ’ αυτά που θα μου περνούσε. Μπορεί για κάποιο λόγο να μου δημιουργούσε την αίσθηση να μην χάσω ποτέ την επαφή μαζί του, μπορεί και για κάποιον άλλο λόγο απλώς να σταμάταγα εκεί σε κάποιο ίδρυμα, μπορεί να ήταν και η στιγμή και η ώρα όπου ορμώντας πάνω μου το παιδάκι εγώ να σάστιζα, και να άναβε πράσινο, και οι άλλοι να κόρναραν και γω να μην είχα ποιο κάτω να σταματήσω και μέχρι να επεξεργαστεί ο εγκέφαλος μου το γεγονός και την αντίδραση εγώ να είχα προσπεράσει προ πολλού και τώρα να έλεγα τι θα μπορούσα να είχα κάνει; Τίποτα, γιατί οι νόμοι και το κράτος δεν έχει ίδια δικαιώματα γι αυτά τα παιδιά.

Ότι και να πούμε εδώ γραπτός δεν θα είναι τίποτα παραπάνω από ένα ψέμα, γιατί όλα είναι θέμα στιγμής και σε τι κατάσταση βρίσκεται εκείνη την στιγμή το μυαλό και η καρδιά σου.


Κάποια άλλη επιλογή; Όχι δεν μπορώ να σκεφτώ και ίσως και εκεί να βρίσκεται η λύση, στο να μην σκέφτεσαι πολύ κάτι. Απλώς το βάζεις στο αυτοκίνητο κι από κει και πέρα… για όλα υπάρχει η λύση, η θέληση είναι αυτή που λείπει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 19:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κάποια άλλη επιλογή; Όχι δεν μπορώ να σκεφτώ και ίσως και εκεί να βρίσκεται η λύση, στο να μην σκέφτεσαι πολύ κάτι. Απλώς το βάζεις στο αυτοκίνητο κι από κει και πέρα… για όλα υπάρχει η λύση, η θέληση είναι αυτή που λείπει.



Ναι ετσι λεω και εγω , οποιος θελει βρισκει τον τροπο .


Γιατι oμως να θελησουμε ;;;


Μηπως επειδη , εχουμε αξωφλητους λογαριασμους απεναντι σε μια ανωτερη δυναμη , απo αυτην του ανθρωπου ;;;

Μηπως γιατι αν δεν θελουμε , μενουμε σκλαβοι αυτων που θελουνε περισσοτερο ,κατι διαφορετικο απο εμας ;;;

Μηπως γιατι ο καθενας πρεπει να κοιταζει την δουλεια του και τιποτα παραπανω ;;;

Μηπως γιατι ετσι απλα δεν πρεπει να θελουμε ;;;

Μηπως γιατι δεν γνωριζουμε τι θελουμε ( πλειοψηφια ) .

Μηπως γιατι γνωριζουμε ,αλλα δεν ξερουμε με ποιον τροπο θα το –τα αποκτησουμε ;;;

Μηπως γιατι ,δεν γνωριζουμε τον αληθινο εαυτο μας ;;;

Πολλα ερωτηματικα .
Απαντησεις ;;;

Ευχαριστω για την συμμετοχη σας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 10:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε Alfa Omega,

η δική μου άποψη είναι η εξής,

η ψυχή έχει ως ποιόν της την φιλεσπλαχνία, την κατανόηση, την συμπόνια μα πάνω απο όλα την αγάπη. Η αγάπη είναι αυτή που σε οδηγεί στην βοήθεια του πλησίον ή μάλλον η αγάπη είναι αυτή που θα έπρεπε να μας οδηγεί εκεί.

Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που αυτό το ξεχνούν, που χρησιμοποιούν τις πληγές τους ως δικαιολογία της ασπλαχνίας τους και θέτουν στον εαυτό τους ερωτήματα του στυλ "γιατί να βοηθήσω, εμένα θα με βοήθαγαν;" - "Μα εγώ θα σώσω τον κόσμο;" κ.τ.λ. Ερωτήσεις μέσα απο τίς οποίες οδηγούμαστε στην αδράνεια, στην αναισθησία και στον ατομισμό.

Και δεν υπάρχει κάτι χειρότερο απο τον ατομισμό, η ψυχή οδηγείτε στο να γίνει άκαμπτη και το αιθερικό σώμα σκληραίνει. Η ψυχή ξεφεύγει απο την φύση της και χρησιμοποιείτε με λάθος χειρισμό οδηγώντας τον άνθρωπο που την κατέχει σε μια σκληρή μοναξιά αφού χάνει μια σοβαρή αξία, το να μοιράζετε την λύπη και εν πορεία την χαρά.

quote:
Γιατι oμως να θελησουμε ;;;

Γιατί αυτή είναι η φύση μας, η αγάπη, ξεφεύγοντας απο αυτή ξεφεύγουμε απο την αλήθεια και οδηγούμαστε σε μια ανούσια επιβίωση.


quote:
Μηπως επειδη , εχουμε αξωφλητους λογαριασμους απεναντι σε μια ανωτερη δυναμη , απo αυτην του ανθρωπου ;;;

Δεν νομίζω πως είναι θέμα αξώφλητων λογαριασμών. Η ανώτερη δύναμη μας χάρισε μια μεγάλη δύναμη για να ανταπεξέλθουμε στην ζωή μας. Να έχει ο ένας τον άλλον μέσω της αγάπης, της συμπόνιας, της κατανόησης. Αν εμείς ξεφύγαμε απο αυτό και κλειστίκαμε ο καθένας στο ατομικό κλουβί του, είναι δικό μας λάθος. Απλά δεν μπορώ να ακούω το γιατί θεε μου μ' άφησες μόνο σ' αυτό, γιατί πολύ απλά και εμείς κάπου κάποιον αφήσαμε μόνο.

quote:
Μηπως γιατι αν δεν θελουμε , μενουμε σκλαβοι αυτων που θελουνε περισσοτερο ,κατι διαφορετικο απο εμας ;;;

Γιατί αν δεν θέλουμε, αν δεν νοιώθουμε, μένουμε σκλάβοι μικρόψυχων αισθημάτων που αποκτήσαμε είτε μέσω της αντιληψής μας είτε μέσω της αντίληψης που κάποιοι άλλοι μας έμαθαν.

quote:
Μηπως γιατι ο καθενας πρεπει να κοιταζει την δουλεια του και τιποτα παραπανω ;;;[quote]

Αυτή είναι μια βολική στάση που επικρατεί σε αρκετούς, κυρίως αυτούς που αγαπάν πολύ τον εαυτό τους για να τον θέσουν στην ταλαιπωρία που κάποιος άλλος χρειάζεται για να σταθεί στα πόδια του.

quote:
Μηπως γιατι δεν γνωριζουμε τι θελουμε ( πλειοψηφια ).

Κάπου βαθιά μέσα μας όλοι γνωρίζουμε πιστεύω, απλά κλείνουμε τα μάτια μας εκεί που δεν μας συμφέρει.

quote:
Μηπως γιατι γνωριζουμε ,αλλα δεν ξερουμε με ποιον τροπο θα το –τα αποκτησουμε ;;;

Μήπως γνωρίζουμε πολύ καλά πως θα τα αποκτήσουμε αλλά προτιμάμε την βολεψή μας και τον φραπέ μας;

[quote]Μηπως γιατι ,δεν γνωριζουμε τον αληθινο εαυτο μας ;;;


Όποιος ψάχνει βρίσκει ... έστω προσπαθεί ... δεν βολεύεται όμως, δεν αδρανεί.

φιλικά,
serenite
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 14:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΔΥΝΑΜΗ έρχεται μέσω της πίστης της επιθυμίας της υποταγής και της
θρησκείας


T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 15:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δυναμη πηγαζει , απο μεσα μου .

Εγω ο χρηστης , πρεπει να την αισθανθω πρωτα, για να μπορεσω να αξιοποιησω καποιες απο τις απειρες δυνατοτητες , που μου προτεινει καθημερινα .

ΙΩΑΝΝΗς ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟς .
Ο αναζητων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 13:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ πάλι φίλοι μου,

πιστεύω πως η δύναμη του κάθε ανθρώπου εξαρτάται άμεσα απο την ενεργειά του. Όσο περισσότερη, θετικότερη και υγιή ενέργεια κατέχει ένας άνθρωπος τόσο δυνατότερος είναι απέναντι στο κάθε τι.

Η φροντίδα της ενεργειάς σου, είναι φροντίδα της ίδιας της ψυχής σου. Υπάρχουν πολλοί τρόποι μέσω των οποίων φορτίζεσαι με θετική ενέργεια και βάση αυτού έχετε και οι δύο δίκιο γιατί και η προσευχή είναι ένας τρόπος να φορτίζεις την ενεργειά σου και το μέσα σου, οι αισθήσεις σου είναι άλλος ένας. Απλά απο μόνα τους δεν είναι αρκετά, δεν αρκεί ένα πράγμα, μια διαδικασία για να φορτίσεις πλήρως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S_a
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 16:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους S_a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι μας έχουμε ανάγκη απο μια ταυτότητα. Κάτι να μας προσδιορίζει και όταν για οποιονδήποτε λόγο πιστέψουμε οτι τη βρήκαμε αυτή την ταυτότητα μένουμε εκεί, προσπαθούμε να εξεληχθούμε όσο το δυνατό περισσότερο σ' αυτή.Καταλήγουμε μ' αυτό τον τρόπο να βελτιώνουμε άλλοι το πνεύμα μας άλλοι την εμφάνηση μας. Ανάλογα με το δύνατό "χαρτί".Αλλά μήπως έτσι γινόμαστε μονοδιαστατοι - αν μου επιτρέπεται ο όρος. Μήπως ξεχνάμε οτι η ύλη, το πνεύμα και η ενέργεια είναι μέρη του σύμπατος και μήπως αυτά τα τρεία είναι αδιάσπαστα μέρη του είναι μας;΄Μήπως αυτή η θετική ενέργεια που ψάχνουμε, στην ουσία δεν κρύβεται πίσω απο την όποια μορφή του διαλογισμού αλλά στην ισσορόπιση των τρειών; Αναρωτιέμαι γιατί όταν το σώμα μου (η ύλη) νοσεί, συνήθως νοσεί και το μυαλό μου (πνεύμα)και η καρδιά μου (ενέργεια).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 17:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια δύναμη που ξεπερνάει όλες τις άλλες
Αυτή είναι η θέληση
Αυτή η δύναμη δεν συναντάει εμπόδια
Φίλε Σ_α έχεις δίκιο πως πρέπει να εξισοροπούμε αυτά τα στοιχεία
την ενέργεια το σώμα την ψυχή
Μα οι άνθρωποι δεν το κάνουν αυτό
Δίνουν σημασία μόνο στο σώμα και στο μυαλό
Γι' αυτό και οδιαλογισμός είναι απαραίτητος για
να φέρνουμε σε αρμονία και το πνεύμα μας

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 12:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε S_A,

καλως ήρθες.

Λέγοντας ενέργεια εννοώ την ζωτικότητα του κάθε ανθρώπου, δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ πιο κατάλληλα λόγια για να εκφράσω την έννοια αυτή.

Εχεις απόλυτο δίκιο πως πρέπει να ισορροπούνται και τα τρεία, ενέργεια όμως δεν είναι μόνο ο διαλογισμός ούτε τροφοδοτήτε μόνο μέσω αυτού. Για να μπορέσεις να έχεις δυνατή ενέργεια ή θετική θα πρέπει ούτος η άλλος να έχεις πρώτα εξισορροπήσει τα τρεία αυτά στοιχεία. Η ενέργεια τροφοδοτείτε όχι μόνο μέσω του πνεύματος, αλλά και μέσω της τροφής που λαμβάνεις, και μεσω του ύπνου που κάνεις ακόμα και μέσω τον ερωτικόν επαφών που έχεις, όλα αυτά έχουν να κάνουν με το σώμα, τροφοδοτείτε επίσης και μέσω των συναισθημάτων σου, μέσω των μυνημάτων και των συναισθημάτων που λαμβάνεις απο τον περιγυρό σου και μέσω των αισθησεών σου και αυτά έχουν να κάνουν με την καρδιά σου, τροφοδοτείτε μέσω προσευχής, διαλογιμού και ότι άλλο έχει να κάνει με το πνεύμα,τροφοδοτείτε ή υστερεί ακόμα κι απο τα άτομα που συναναστρέφεσαι μέσω του κοινωνικού σου δηλαδή κύκλου.

Αν ένα απο αυτά υστερει, τότε υστερεί και η ενέργεια ή αλλιώς ζωτικότητα, ας μην μπερδεύουμε την ενέργεια με το πνεύμα ή την ψυχή μόνο, ενέργεια είναι η ζωτική μας δύναμη, αν κάποιος τομέας μας κλωνιστεί, τότε κλωνίζεται, αποδυναμόνεται, και αυτή επιρρεάζοντας και τα άλλα στοιχεία απο τα οποία αποτελείτε ο άνθρωπος.

Όταν π.χ ένας άνθρωπος πέσει σε μεγάλη θλίψη είναι πολύ πιθανό να κλωνίσει και την σωματική του υγεία και την πνευματική γιατί η ενέργεια είναι σύνδεσμος των όλων όσων κατέχει ένας άνθρωπος, διαπερνάει όλο το είναι του. Κάθε τι που κάνουμε χρειάζεται την ενεργειά μας και η ενέργεια αυτή πρέπει να επαναφορτίζεται, μα είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι μας την ρουφάει ανούσια γιατί εύκολα αδιάζουμε και δύσκολα γεμίζουμε.

Το χάσιμο της ενέργειας είναι χάσιμο του ίδιου μας του εαυτού, εκείνος που δεν έχει ή δεν βρίσκει πηγές επαναφόρτωσης καταλήγει συνήθως δυστυχισμένος, άρρωστος και εξαντλημένος ή ανύμπορος να θελήσει να προσπαθήσει για το οτιδήποτε.

Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ μα νομίζω ότι ξεφύγαμε αρκετά απο το θέμα του φίλου Alfa Omega που δεν έχει να κάνει με την ενέργεια αλλα με το πνεύμα εντός μας.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση λοιπόν γενικώς αν ο φίλος Alfa Omega δεν έχει κάποια να θέσει αυτή την στιγμή, τι πιστεύεται πως είναι αυτό που μπλοκάρει το πνεύμα μέσα μας, γιατί κάποιες φορές ενώ θέλουμε να κάνουμε το καλό νοιώθουμε κάτι να μας σαμποτάρει;

Θα ήθελα πολύ να άκουγα την γνώμη σας περί αυτού αν συμφωνεί και ο αρμόδιος φίλος του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy