ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΕΡΙ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΩΜΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 04:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file makedon

Δεν εΧω τιποτα αλλο να πω,μου απαντησεω σε ολες τις ερωτησης μου.

Απλα ηθελα να δω τι πραγματικα πιστευεις για ολα αυτα.σεβαστες ολες οι απουΥεις .ουτε θελω να σου κανω κυρηγμα,ουτε να πω το αντιθετο με αυτο που λες.

Σου ειπα και την προιγουμενη φορα οτι η καθε αποΥει καποιου ειναι σεβαστη και δεν ειμαι αυτη που θα κανει τον αλλο να αλλαξη γνωμη για τα πιστευω του και οθτε θα μπω στον κοπο.

ΕυΧαριστω ομως παρα πολυ που αφιερωσες εστο και καποιο Χρονο για να μου απαντησης με ειλικρινεια στα ερωτηματα μου.

Να σε καλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 06:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε

ο ανθρωπος δημιουργηθηκε με την προοπτικη να ζει για παντα (αιωνια)

το ιδιο και τα πνευματικα πλασματα (οι αγγελοι, περιλαμβανωμενου και του Αρχαγγελου, που εμεις γνωρισαμε ως Ιησου)

αθανατος, δηλαδη χωρις θανατο και αυθυπαρκτος ηταν απο ανεκαθεν μονο ο Δημιουργος.

αλλο ειναι η αθανασια η οποια ταυτιζεται με την αυθυπαρξια και αλλο πραγμα ειναι η αιωνια ζωη.

ενας αθανατος δεν εχει αναγκη καποιον για να τον διατηρει στη ζωη. μπορει μονος του να παραγει ζωη (αυθυπαρκτος)

σε αντιθεση καποιος που ζει αιωνια, οπως δηλαδη ολα τα νοημονα δημιουργηματα του Θεου, εξαρτωνται απο Εκεινον, για να συνεχισουν να ζου για παντα.

ο Γιος δημιουργηθηκε (η γεννηθηκε κατ΄εσε) καποια στιγμη στο χρονο, με την προοπτικη να ζει αιωνια.
δηλαδη η εξαρτηση του απο τον Πατερα ηταν απολυτη ωστε να μπορει να εξακολουθει να ζει. (το κλειδι ηταν η υπακοη)
οταν αργοτερα ο Γιος, ως ανθρωπος Ιησους, απεδειξε την πιστοτητα και την υπακοη του στον Πατερα εως θανατου, τοτε ως δωρο ο Πατερας μετα την αναστηση του, τον εκανε αθανατο.
ετσι και ο Ιησους τωρα ειναι αθανατος, δηλαδη χωρις θανατο.

ολη η ανθρωποτητα εχουμε την ευκαιρια να ζησουμε για παντα (αιωνια) σε ενα παραδεισο στη γη μας αν αποδειχτουμε υπακουοι στον Πατερα μας.

μονο 144.000 υπακουοι ανθρωποι (ακομα και μεχρι θανατου αν χρειαστει, οπως ο Ιησους) θα εχουν την χαρα να ζησουν στον ουρανο, ως αθανατα πευματικα πλασματα, για να βοηθησουν την υπολοιπη ανθρωποτητα να γινει τελεια στο μυαλο και στο σωμα, και ετσι να μπορεσει να κριθει αξια απο τον Δημιουργο να ζει αιωνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 08:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη πιστευεις οτι μετα απο αυτη την ζωη δεν ηπαρΧη τιποτα αλλο.ε εγω αν ειμουν στην θεση σου και σκευτομουν το τι σκευτεσε .θα ελεγα αντιο στην ζωη απο τωρα


Ίσα - ίσα...!!!! Θα έδινες όοοολη σου την προσοχή σ΄ ααυτή τη ζωή .
Βασικά όμως η πλειοψηφία των χριστιανών έτσι κάνει. Δηλαδή φροντίζει γαι την "τωρινή" και επίγεια "προσωρινή" ζωή , μη πολυπιστεύοντας στην άλλη ζωή. Κάτι όμως ο φόβος και η προπαγάνδα που υφίστανται (όλοι μας δυστυχώς και απαισίως) από μικροί , σου λένε "άς κρατήσω και μια πισινή" .Μια διαρκής υποκρισία δηλαδή.
Απόδειξη : πόσους χριστιανούς "καμικάζι" έχεις δει να σκοτώνονται γαι την πίστη τους ή τον θεό τους ;
Η παραπάνω ερώτηση είναι φυσικά ρητορική .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 10:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, προσωπικά προσπαθώ να συλλάβω το Θείο μέσα από όσες ερμηνείες έχουν δοθεί σχετικά με την έννοια και την υπόσταση του από τις εκάστοτε θρησκευτικές ερμηνείες, συνθέτοντας όσο μπορώ τις γνώσεις που προκύπτουν από κάθε μια ξεχωριστά και προσπαθώντας να μην μείνω στα στοιχεία αυτά που φαινομενικά είναι αλληλοσυγκρουόμενα ή αλληλοαναιρούμενα.

Τείνω να πιστεύω πως η θεωρία της μετενσάρκωσης είναι η πιο πλήρης όσον αφορά την Ψυχή και την διαδρομή της, στην προσπάθεια της να ενωθεί με τον δημιουργό της.
Εν πάσει περιπτώσει, δεν αναλώνομαι άλλο στις προσωπικές μου πεποιθήσεις διότι δεν εντάσσονται στο συγκεκριμένο θέμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 13:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε eidos,
Νομίζω πως παρουσιάζεις έναν Θεό κάπως δικτάτορα που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η "τυφλή" υπακοή για να μπορεί να ελπίζει κάποιος πως θα δει ανταμοιβή.
Θαρρώ πως αυτή είναι μια υπερβολικά αυστηρή παρουσίαση του Πατέρα.
Δεν γνωρίζω πως και, από τι παρακινούμενος έχεις σχηματίσει μια τέτοια ιδέα για το Θεό, αλλά νομίζω πως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ο Θεός είναι αγάπη, ο Θεός είναι αγαθός, είναι καρτερικός, μακρόθυμος, ….. Δεν κλείνει την πόρτα σε κανέναν ούτε και δίνει μετρημένες ευκαιρίες στα παιδιά του, ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα μετανοήσουν.
Όλη η Γραφή για έναν τέτοιο Θεό μας μιλά. Απορώ πώς έχεις σχηματίσει άλλη άποψη για το Θεό, αφού, τουλάχιστον, δεν είσαι από αυτούς που τον πολεμούν.


Ο Θεός μας θέλει ελεύθερους και, τώρα πια, μέσα από τη γνώση του κακού και του καλού να επιλέξουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ το καλό, το αγαθό που είναι Ο Ίδιος.


Ο άνθρωπος, σύμφωνα με τη Γραφή, δημιουργήθηκε κατά χάρη καθ' εικόνα και ομοίωση του Θεού. Θα ήταν κληρονόμος της αθανασίας αν δεν επέλεγε ο ίδιος να διακόψει την κοινωνία με τον ζωοδότη Πατέρα και, αν δεν επέμενε στην επιλογή του αυτή.
Συμφωνώ, λοιπόν, πως η προοπτική ήταν να ζει αιώνια και το μόνο που εμποδίζει την προοπτική αυτή είναι η εμμονή του ανθρώπου στην αμαρτία.
Ο θάνατος, λοιπόν, δεν είναι κληρονομική ιδιότητα που την κουβαλάμε στο ανθρώπινο σώμα μας, μέσα στα χρωμοσώματά μας που τη μεταδίδουμε στους απογόνους μας, άσχετα με το αν αυτοί συμφωνούν ή όχι.
Φτάνει κάποιος να βαπτιστεί, να μετανοήσει, να κοινωνήσει αίμα και σώμα Χριστού και να μην αμαρτάνει ξανά και δεν θα γνωρίσει ποτέ το θάνατο. (Αυτά είναι οι οδηγίες που περιέχονται στην Αγία Γραφή, μόνο που εγώ τα γράφω συνοπτικά).

Ο Δημιουργός είναι Αθάνατος, Άφθαρτος, Αυθύπαρκτος, Άχρονος και Άκτιστος.
Όλα τα άλλα δημιουργήματα είναι κτιστά, ο μόνος άκτιστος είναι ο Θεός.

Σύμφωνα με τη Γραφή, ο Υιός, γεννήθηκε εκτός χώρου και χρόνου και μέσω Αυτού δημιουργήθηκαν τα πάντα. Λες πως ο Υιός γεννήθηκε εντός του χρόνου, που το στηρίζεις αυτό;

Ο Υιός, μόνο ως άνθρωπος γνώρισε το θάνατο. Δεν είχε ανάγκη τον Πατέρα (σαν ξεχωριστός Θεός) για να τον αναστήσει. Ξεχνάς μήπως αυτό που λέει:
«Εγώ ειμί η ανάστασης και η ζωή. Ο πιστεύων εις εμέ καν αποθάνη ζήσεται και πας ο ζών και πιστεύων εις εμέ ου μη αποθάνει εις τον αιώνα» ";


Αν κατάλαβα καλά, δεν θεωρείς το σατανά ως Θεό, σωστά;

Που στηρίζεις αυτό που λες πως ο Αρχάγγελος είναι ο Ιησούς;

Θα ήθελα επίσης να μου αναλύσεις λιγάκι και αυτό που λες για τους 144000 ανθρώπους.

Να είσαι καλά.


Edited by - Ψηλός on 12/11/2007 13:19:43

Edited by - Ψηλός on 12/11/2007 13:21:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 16:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε

ο Γιαχβε (που φοβασαι να πεις το ονομα του) ειναι Θεος αγαπης
1 Ιωαννη 4:8 " ...επειδη ο Θεος ειναι αγαπη"

Ιωαννης 3:16 "διοτι ο Θεος αγαπησε τον κοσμο τοσο πολυ, ωστε εδωσε τον μονογενη του Γιο, για να μην καταστραφει οποιος ασκει πιστη σε αυτον, αλλα να εχει αιωνια ζωη"

πρωτον ο Θεος δεν ηρθε ο ιδιος στη γη, εστειλε τον Γιο του,
δευτερον οσοι πιστευουν στη θυσια του Γιου εχουν την προοπτικη της αιωνιας ζωης.

στο ξεκαθαρισα αλλα δεν το καταλαβες, αλλο η αθανασια και αλλο η αιωνια ζωη.
οι πιστοι (υπακουοι) ανθρωποι θα ζησουν για παντα εδω στη γη. (αιωνια)
ο Γιος εδωσε τη τελεια ζωη του για αυτο ακριβως.
εφοσον ο Αδαμ εχασε την τελεια ανθρωπινη ζωη του, (με τις οποιες προοπτικες της) και σαν αποτελεσμα μετεδωσε την ατελεια σε ολους τους απογονους του, (Ρωμαιους 5:12)
ενας αλλος τελειος ανθρωπος (ο ανθρωπος Ιησους) (που ηταν τελειος γιατι δεν γεννηθηκε απο ατελη ανθρωπινο σπερμα) εδωσε τη ζωη του ως λυτρο, εξαγορα, ωστε ολη η ανθρωποτητα να ελπιζει, και να προσδοκα, την επαναφορα της στην αρχικη της τελεια κατασταση. (Ρωμαιους 12-21)

αυτο απαιτουσε η δικαιοσυνη του Θεου.
και αυτο εγινε. (η δικαιοσυνη του Θεου δεν απαιτουσε ενα θεανθρωπο, απαιτουσε εναν τελειο ανθρωπο οπως ηταν ο Αδαμ, αν θυσιαζοταν ενας θεανθρωπος δεν θα ηταν το αντιστοιχο για λυτρο)

γιατι ο Αδαμ απετυχε να ζει για παντα; γιατι παρηκουσε τον Δημιουργο του! γιατι απετυχε ο Διαβολος; γιατι παρηκουσε τον Δημιουργο του! γιατι αποτυγχανουν οι περισσοτεροι ανθρωποι σημερα; γιατι αρνουνται να υπακουσουν στο Δημιουργο τους!!

απλο δεν ειναι;
ο Δημιουργος μας λεει: να με υπακουτε για να ζησετε αιωνια... οχι να ειμασται αθανατοι, οχι! αιωνια ζωη μας υποσχεται επανω στη γη.
που σημαινει, υπακουμε= συνεχιζουμε να ζουμε. υπακουμε αιωνια, ζουμε αιωνια.

δεν υπακουμε, πεθαινουμε... απλα.
δεν υπαρχει κατι περαν αυτου.
δεν υπαρχει προοπτικη να ζησει ο ανθρωπος ως κατι αλλο, καπου αλλου.
εδω ειναι η θεση μας. στη γη μας.

γιατι αν ο ανθρωπος η κατι απο αυτον ηταν αθανατο, τοτε θα μπορουσε να παρακουει τον Δημιουργο του και να συνεχιζει να ζει.
και τοτε το συμπαν του Δημιουργο θα ηταν ενα συνεχως ακαταστατο συμπαν, με ανυπακουους ανθρωπους και ανυπακουα πνευματικα πλασματα, που θα μπορουσαν να αμφισβητουν την ταξη εσαει.
ε! οχι! ο Θεος θα δωσει ενα τελος σε αυτο θανατωνοντας για παντα τους ανυπακουους.

η Αληθεια της Βιβλου, ειναι υπεροχα ευκολη και κατανοητη...

η υπακοη που απαιτει ο Γιαχβε απο εμας, δεν ειναι δικτατορικη.
στην ατελεια την οποια διαγουμε ειναι δυσκολο για μας να κανουμε το καλο (υπακοη). γενιωμαστε με την ταση να κανουμε το κακο (ανυπακοη) επομενως ο Θεος πρεπει να ειναι επιτακτικος απεναντι μας...
δεν καταλαβαινουμε το καλο μας, ο Θεος δεν θελει να μας το επιβαλλει, απο την αλλη ομως γινεται φαινομενικα σκληρος 'απαιτωντας' υπακοη, και το κανει αυτο γιατι μονο ετσι ισως καταλαβουμε...το αιωνιο καλο μας...

ο Δημιουργος ειναι χαρουμενος οταν βλεπει τα πλασματα του να τον υπακουν, γιατι ετσι ειμαστε πλασμενοι, υπακοη ισον ευτυχια.
και ολοι εμεις θα νοιωθουμε υπερτατα ικανοποιημενοι, μονο οταν υπακουμε στον Δημιουργο μας, οχι απο αναγκη η φοβο, αλλα επειδη του αξιζει, επειδη τον αγαπαμε, οπως πρωτα Αυτος μας αγαπησε.

απο τη στιγμη που ο Γιος 'γενηθηκε' αυτο σηματοδοτει μια αρχη για αυτον το Γιο.
ο μονος εκτος χρονου, με την εννοια οτι δεν επηρεαζεται απο αυτον, ειναι ο Γιαχβε. ολα τα δημιουργηματα του περιοριζονται απο τον χρονο.

τα τελεια πνευματικα πλασματα, (και ο Γιος μεχρι που ηρθε στη γη) οσο υπακουν στον Δημιουργο, δεν επηρεαζονται απο τον χρονο με την εννοια της φθορας. (ο χρονος για αυτα τα πλασματα παραμενει μοναδα μετρησης)
οπως και ο τελειος Αδαμ, δεν επηρεαζοταν απο τον χρονο φθειρωμενος. ο ατελης (ανυπακουος) Αδαμ και ολοι οι απογονοι του επηρεαζομαστε απο το χρονο.
γερνουμε και πεθαινουμε.


ομως ο αρχικος σκοπος του Δημιουργου ηταν και ο ανθρωπος να μην επηρεαζεται απο τον χρονο. δυστυχως ο μπαμπας Αδαμ απετυχε και μαζι του και ολοι εμεις.


οσον αφορα τον Γιο μετα την ανασταση του πηρε πολλα προνομια απο τον Πατερα του
Ματθαιος 28:18 "μου εχει δοθει ολη η εξουσια στον ουρανο και στη γη"

δεν την ειχε την εξουσια πριν, του δοθηκε μετα την ανασταση του.
ενα απο αυτα που του δοθηκε ειναι να κρινει ποιοι ανθρωποι θα ειναι καταλληλοι για ζωη στον παραδεισο στη γη. (συμφωνα με το εδαφιο που αναφερεις)

απο ποιον του δοθηκε η εξουσια; απο Αυτον που τον ανεστησε απο τον Αδη. (εβραικα Σιεολ) (και οι δυο λεξεις σημαινουν τον ταφο)
Πραξεις 2:24,27 "αλλα ο Θεος τον ανεστησε... διοτι δεν θα αφησεις την ψυχη μου στον Αδη, ουτε θα επιτρεψεις να δει ο οσιος σου διαφθορα"

ο Διαβολος, ηταν ενα τελειο πνευματικο πλασμα, μεχρι την στιγμη που παρηκουσε τον Δημιουργο του.
για αυτο και ονομαστηκε Διαβολος που σημαινει διαβαλλω (τον Δημιουργο), και Σατανας που σημαινει εναντιουμενος (του Δημιουργου,

και παλι σου εχω ξαναγραψει
ενας οικογενειαρχης, και δη πατριαρχης ειναι ενας μικρος θεος, ενας ασσος της μπαλλας γινεται θεος, ο Σατανας ειναι ενας θεος, ο Γιος ειναι θεος.

η λεξη θεος ειναι τιτλος, δειχνει δυναμη, ισχυ. τετοιοι λοιπον ιχρυροι (θεοι) υπαρχουν πολλοι
αλλα ο πραγματικα ισχυρος, ειναι ο Ενας Θεος, ο Γιαχβε, δεν υπαρχει αλλος πιο ισχυρος
2 Κορινθιους 4:4 "αναμεσα στους οποιους ο θεος (ο Σατανας) αυτου του συστηματος πραγματων, εχει τυφλωσει τις διανοιες των απιστων, ωστε να μην λαμψει ο φωτισμος των ενδοξων καλων νεων..."

οπερ και εγενετο...
για τους 144.000 την επομενη φορα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 19:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι, χωρίς εκνευρισμούς και άσχημους χαρακτηρισμούς ο ένας για τον άλλον.


quote:
ψηλε
ο Γιαχβε (που φοβασαι να πεις το ονομα του) ειναι Θεος αγαπης
1 Ιωαννη 4:8 " ...επειδη ο Θεος ειναι αγαπη"

Όπως το έχω πει τόσες φορές, ο Θεός δεν είναι άνθρωπος ή οποιοδήποτε άλλο κτιστό πλάσμα για να έχει όνομα. Κι αν θες, δεν έχει ανάγκη από όνομα διότι είναι μόνο ένας. Το "όνομά του" είναι το Θεός. Αυτό το όνομα γνωρίζει όλος ο κόσμος, Χριστιανοί, Μ.τ.Ι, Βουδιστές, Μουσουλμάνοι, …….

Εγώ, λοιπόν, δεν φοβάμαι να τον καλέσω με το όνομά του, μόνο που δεν τον λένε Χρήστο, Κώστα, Γιάννη, ……. η μόνο Αχώρητε, Απερίγραπτε, Ων, Ακατάληπτε, ……..

Δεν καταλαβαίνω, όμως, την τόση σου επιμονή με το όνομα.
Αν είναι όπως λες εσύ, τότε γιατί, π.χ., δεν βρίσκουμε ΠΟΥΘΕΝΑ να είναι καταγεγραμμένο, ότι έτσι τον αποκαλούσαν οι Απόστολοι;


quote:
Ιωαννης 3:16 "διοτι ο Θεος αγαπησε τον κοσμο τοσο πολυ, ωστε εδωσε τον μονογενη του Γιο, για να μην καταστραφει οποιος ασκει πιστη σε αυτον, αλλα να εχει αιωνια ζωη"

16 ούτω γαρ ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ωστε τον υιόν αυτού τον μονογενή έδωκεν, ίνα πας ο πιστεύων εις αυτόν μη απόληται, αλλ' έχη ζωήν αιώνιον.

Φίλε μου, στο εν λόγω εδάφιο δεν λέει "όποιος ασκεί πίστη σε αυτόν", αλλά, "πας ο πιστεύων εις αυτόν".
Δεν καταλαβαίνω που το βρήκες εσύ το "όποιος ασκεί πίστη σε αυτόν" και ποια ερμηνεία του δίνεις;


quote:
πρωτον ο Θεος δεν ηρθε ο ιδιος στη γη, εστειλε τον Γιο του,
δευτερον οσοι πιστευουν στη θυσια του Γιου εχουν την προοπτικη της αιωνιας ζωης.

Μα τι θα πει πιστεύουν "στη θυσία του Γιου"; Γίνε λίγο πιο σαφής.

Μήπως μπερδεύεσαι και αντί να πεις πως όσοι πιστεύουν στο Θεό, έχουν προοπτική αιώνιας ζωής, λες πως όσοι πιστεύουν στη θυσία του Γιου έχουν προοπτική αιωνίου ζωής;

Τελικά η θυσία είναι που σώζει (σώζει = προοπτική αιωνίου ζωής) τον άνθρωπο ή ο ίδιος ο Θεός σώζει τον άνθρωπο;

Τελικά η πίστη στη θυσία είναι που σώζει ή η πίστη στο Θεό είναι που σώζει;

Τελικά μια γενική και αόριστη πίστη στη θυσία είναι που σώζει ή μας σώζει η πίστη πως ο ίδιος ο Θεός είναι αυτός που θυσιάζεται για εμάς, προσφέροντας τον εαυτό του, ως ο μόνος αναμάρτητος, και έτσι νικάται ο θάνατος, το προϊόν της αμαρτίας, από τον μόνο αναμάρτητο;

Για σκέψου λιγάκι;


quote:
στο ξεκαθαρισα αλλα δεν το καταλαβες, αλλο η αθανασια και αλλο η αιωνια ζωη.

Δεν πειράζει, μπορούμε να το αναλύουμε όσο προχωρεί η συζήτησή μας.


quote:
οι πιστοι (υπακουοι) ανθρωποι θα ζησουν για παντα εδω στη γη. (αιωνια)
ο Γιος εδωσε τη τελεια ζωη του για αυτο ακριβως.

Τι εννοείς με τον όρο "τέλειος άνθρωπος" και "τέλεια ζωή";


quote:

εφοσον ο Αδαμ εχασε την τελεια ανθρωπινη ζωη του, (με τις οποιες προοπτικες της) και σαν αποτελεσμα μετεδωσε την ατελεια σε ολους τους απογονους του, (Ρωμαιους 5:12)

Στο εν λόγω εδάφιο που παραθέτεις, δεν λέει ακριβώς αυτό.
Δεν μιλά πουθενά περί "μετάδοσης της ατέλειας". Λέει πως οι άνθρωποι έγιναν "ατελείς" ΕΠΕΙΔΗ αμάρτησαν και αμαρτάνουν όλοι. Αν όμως βρεθεί κάποιος που δεν αμαρτάνει, τότε δεν θα ισχύει το παραπάνω.
Ένας Θεός που μας κρεμάει εξορισμού το ταμπελάκι (ανυπάκουος) και μας έχει εξασφαλισμένο το θάνατο, πριν ακόμη κάνουμε το πρώτο μας βήμα στη ζωή, δεν είναι Θεός αγάπης αλλά δικτάτορας.
Και τι γίνεται, π.χ. με τα μωρά που πεθαίνουν και δεν προλαβαίνουν να "αποδείξουν" την υπακοή τους;
Τι γίνεται με τους ανθρώπους που γεννιούνται και δεν έχουν συναίσθηση (ή εμείς νομίζουμε ότι δεν έχουν συναίσθηση) των πράξεών τους (π.χ. τετραπληγικοί, αν δεν κάνω λάθος), αλλά και δεν μπορούν να κάνουν κάτι για να "αποδείξουν" στο Θεό την υπακοή τους;
Όλοι οι παραπάνω πάνε βουρ για την αφάνεια, την εξαφάνιση;
Αν ναι, τότε δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο ο Θεός από το να δημιουργεί τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων;


quote:

ενας αλλος τελειος ανθρωπος (ο ανθρωπος Ιησους) (που ηταν τελειος γιατι δεν γεννηθηκε απο ατελη ανθρωπινο σπερμα) εδωσε τη ζωη του ως λυτρο, εξαγορα, ωστε ολη η ανθρωποτητα να ελπιζει, και να προσδοκα, την επαναφορα της στην αρχικη της τελεια κατασταση. (Ρωμαιους 12-21)

Σε ρωτώ και πάλι, τι εννοείς με το "τέλειος άνθρωπος";

Ο Ιησούς Χριστός ήταν τέλειος γιατί ήταν αναμάρτητος.

Η αρχική κατάσταση, είναι αυτή προ της πτώσης, προ της αμαρτίας.

Ι Ιησούς Χριστός μας έδειξε τον τρόπο για το πώς μπορούμε να γίνουμε τέλειοι/αναμάρτητοι. Με την προσευχή, την εγρήγορση, τη μετάνοια, το βάπτισμα, τη θεία κοινωνία του σώματος και του αίματός Του και την αποφυγή της αμαρτίας.


quote:

αυτο απαιτουσε η δικαιοσυνη του Θεου.
και αυτο εγινε. (η δικαιοσυνη του Θεου δεν απαιτουσε ενα θεανθρωπο, απαιτουσε εναν τελειο ανθρωπο οπως ηταν ο Αδαμ, αν θυσιαζοταν ενας θεανθρωπος δεν θα ηταν το αντιστοιχο για λυτρο)

Εγώ είπα την άποψή μου πιο πάνω σχετικά με το "λύτρο" που λες.
Θα ήθελα να σου υπενθυμίσω πως στην Παλαιά Διαθήκη, αναγράφεται το "καλά λίαν" και όχι το "τέλειο". Το "καλά λίαν" δεν είναι "τέλειο".

quote:

γιατι ο Αδαμ απετυχε να ζει για παντα; γιατι παρηκουσε τον Δημιουργο του! γιατι απετυχε ο Διαβολος; γιατι παρηκουσε τον Δημιουργο του! γιατι αποτυγχανουν οι περισσοτεροι ανθρωποι σημερα; γιατι αρνουνται να υπακουσουν στο Δημιουργο τους!!
απλο δεν ειναι;

Πολύ σωστά!! Συμφωνώ μαζί σου!
Ο Αδάμ δεν είναι ότι απέτυχε να ζει για πάντα, αλλά δεν έφτασε σε εκείνο το σημείο ωρίμανσης, όπου θα είχε επιτύχει το "να ζει για πάντα".
Η αμαρτία, η διακοπή της κοινωνίας του με το Θεό, η συναίσθηση ότι και αυτός πλέον έγινε θεός και γνώρισε, από πολύ νωρίς το κακό και το καλό, εισήγαγε σε αυτόν τη φθορά που οδηγεί στο θάνατο.
Ακόμη χειρότερα όμως, ήταν η άρνησή του να παραδεχθεί αυτό που έκανε και να ζητήσει ειλικρινή συγχώρεση (ορίστε η μετάνοια που εισήγαγε ο Ιησούς Χριστός) έτσι ώστε να κερδίσει και πάλι, από το στοργικό Πατέρα, την υπό προοπτική αιωνιότητα. Ο εγωισμός όμως, αυτός που έχουμε και εμείς σήμερα, τον έκανε να προτιμήσει το θάνατο, όπως τον είχε προειδοποιήσει ο Θεός, παρά να "πέσει" στα μάτια του φιδιού/σατανά που πλέον είχε μπει μέσα του.
Κατά τον ίδιο τρόπο και οι σύγχρονοι άνθρωποι, διατηρώντας τη διακοπή της επικοινωνίας με τη ζωοποιό δύναμη του Θεού, επιλέγουν το θάνατο από τη ζωή.


Σε επόμενο μήνυμά μου θα σχολιάσω το υπόλοιπο μήνυμά σου, αν και βλέπω πως κινείται στο ίδιο νοηματικό πλαίσιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 21:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που παρεμβαίνω στον εμφύλιο, αλλά έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε κυρίως από τα κείμενα του eidos.

Αυτοί οι 144.000 που θα πάνε στον παράδεισο, από πού προκύπτουν;

Δηλαδή ξέρω ότι αποτελεί χιλιαστική άποψη και ότι οι ορθόδοξοι δεν το δέχονται. Αυτό που δεν ξέρω είναι από που το συμπεραίνουν οι μεν και γιατί το αρνούνται οι δε.

Αν μπορούσε κάποιος να μας διαφωτίσει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 22:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε

Ησαιας 42:8 "εγω ειμαι ο Ιεχωβα. Αυτο ειναι το ονομα μου, και σε κανεναν αλλο δεν θα δωσω τη δικη μου δοξα..."

ο ιδιος ο Ιησους ειπε Ιωαννης 17:6 "φανερωσα το ονομα σου στους ανθρωπους που μου εδωσες απο τον κοσμο..."

ολα ξεκινανε απο το σε ποιον Θεο απευθυνεσαι.
δεν γινεται να τον αποκαλεις απλα θεο. ο Θεος εχει ονομα, και θελει να του μιλαμε με αυτο.
στη Βιβλο αυτο το ονομα υπαρχει 7.000 περιπου, και εφοσον η Βιβλος ειναι θεοπνευστη, στην πραγματικοτητα ο Θεος εγραψε εκει το ονομα του τοσες φορες για εμας.

νομιζεις οτι οι αποστολοι οταν παραθεταν απο της Εβραικες Γραφες και υπηρχε το ονομα Ιεχωβα, ντρεπωνταν, οπως εσυ, να το πουνε; (Πραξεις 2:25)
ειναι το σημειο εκκινησης για εναν πραγματικο χριστιανο.
ειναι το πρωτευων ζητημα, το να αποκαλουμε τον Θεο με το ονομα του.

το οτι χρησιμοποιω μια μεταφραση στη δημοτικη, ειναι πιο πρακτικο, απο την δυσνοητη πλεον καθαρευουσα, το νοημα στο εδαφιο που παραθετω δεν αλλαζει. δεν χρειαζεται ερμηνεια αυτο που λεει γιατι ειναι κατανοητο, οποιος πιστευει στη θυσια του Γιου θα ζησει αιωνια. (η πιστη περιλαμβανει και τα αναλογα εργα)

Ιωαννης 3:36 "αυτος που ασκει πιστη στον Γιο εχει αιωνια ζωη, αυτος που παρακουει τον Γιο δεν θα δει ζωη, αλλα η οργη του Θεου μενει πανω του"

αν δεν καταλαβεις οτι ο Πατερας και ο Γιος ειναι δυο διαφορετικα προσωπα, δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις τιποτα απο τα λεγωμενα της Βιβλου.

η υπακοη μας στον Πατερα ειναι δεδομενη, το να υπακουμε στο Γιο περιλαμβανεται στην υπακοη μας προς τον Πατερα. ο Γιος μετα τη θυσια του παιζει πρωτευων ρολο στην αποκατασταση του ανθρωπινου γενους στην τελειοτητα.
γιατι θυσιαστηκε ο Γιος; διοτι ολοι εμεις οι απογονοι του Αδαμ γεννηθηκαμε στην αμαρτια.
τι ειναι αμαρτια; αμαρτανω σημαινει χανω το στοχο.
ολοι εμεις εχουμε χασει το στοχο, ο οποιος ειναι ενας: υπακοη στον Δημιουργο με προοπτικη την ατελειωτη ζωη στη γη, χωρις παθηματα.
στην προς Ρωμαιους 5:12 λεει οτι 'μεσω ενος ανθρωπου η αμαρτια μπηκε στο κοσμο και μεσω της αμαρτιας ο θανατος' αυτος ο ενας ανθρωπος ηταν ο Αδαμ.
οπως αυτος μας κληρονομησε την αμαρτια και τον θανατο, ερχεται ο Ιησους και δινοντας την δικη του τελεια,αναμαρτητη, ζωη ως θυσια, μας εξαγοραζει απο την αμαρτια και τον θανατο.

μας δινει σαν πατερας, αυτο που ο αλλος πατερας μας ο Αδαμ δεν μπορεσε να μας δωσει.
δηλαδη την προοπτικη να ζουμε για παντα χωρις αμαρτια.

η πιστη στη θυσια του Ιησου δεν ειναι κατι γενικο και αοριστο.
πρωτον απαιτει απο μερους μας πιστη στον Πατερα και στη διευθετηση που Αυτος εκανε ωστε μεσω του Γιου να μπορεσουμε να αποκτησουμε ελπιδα ζωης,
δευτερον απαιτει κατανοηση του γιατι επρεπε να το κανει αυτο ο Γιος,
τριτον αυτη η πιστη πρεπει να αποδεικνυεται απο αναλογα εργα.
για αυτο ο Ησαιας αναφερετε στον Ιησου 9:6 "...Αιωνιος Πατερας..."

τελειος ανθρωπος ηταν ο Αδαμ. Δεν υπεφερε απο παθηματα, ειχε πλαστει να ζει για παντα, σε μια παραδεισιακη γη.
το μυαλο και το σωμα του ηταν υγιη.
αυτα οταν παρηκουσε τον Θεο τα εχασε, εγινε ατελεις θνητος ανθρωπος.
(οπως ειμαστε ολοι μας σημερα)

ο τελειος ανθρωπος εχει εξ ορισμου την ταση να κανει το καλο, (υπακοη) ο ατελης ανθρωπος εχει την ταση να κανει το κακο (ανυπακοη).
ο Θεος μας εδωσε την ελευθερια να επιλεξουμε.
ενας τελειος ανθρωπος ανθρωπος μπορει να πραττει το καλο με τελειο, πληρη τροπο, ενας ατελης μπορει να κανει καλο μεχρι ενα σημειο.
γιαυτο ο Ιεχωβα εστειλε τον Γιο του.
να βαστασει τις αδυναμιες και τις καθημερινες αμαρτιες μας, ωστε Αυτος παροτι εμεις αμαρτωλοι, εφοσον πιστευουμε στη θυσια του Γιου, να μας λογισει τελειοτητα, και ας μην την εχουμε πραγματικα.

και ετσι να μας κρινει τελικα αξιους αιωνιου ζωης, σε ενα παραδεισο, οπως αυτον που εχασε ο Αδαμ.

ξερω ειναι δυσκολο να το καταλαβεις, αλλα αυτη ειναι Γραφη, και αυτο ειναι το νοημα της.

και τα μωρα και οι τετραπληγικοι, οπως και ολοι μας γεννιωμαστε ατελεις, (δηλαδη λειψοι) με ταση προς το κακο, τελειοι και αναμαρτητοι δεν μπορουμε να γινουμε απο μονοι μας.
πρεπει να επεμβει στο μηχανισμου του ανθρωπου ο Θεος για να μας χαρισει και παλι την τελειοτητα, και την αιωνια ζωη.
(Αποκαλυψη 21:1-4)

ο Αδαμ ηξερε πιο ηταν το καλο και πιο το κακο (υπακοη-ανυπακοη) προτου φαει απο τον καρπο.
αυτο το περισσοτερο που ηθελε τρογωντας τον καρπο, ηταν να αποφασιζει ο ιδιος πιο ηταν το καλο και πιο το κακο, δηλαδη δεν ηθελε τον Θεο πανω απο το κεφαλι του, ηθελε ανεξαρτησια.

το βλεπεις αυτο γυρω σου σημερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 23:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
ο Γιαχβε (που φοβασαι να πεις το ονομα του) ειναι Θεος αγαπης
1 Ιωαννη 4:8 " ...επειδη ο Θεος ειναι αγαπη"

quote:
Ψηλός
Ο Θεός είναι αγάπη, ο Θεός είναι αγαθός, είναι καρτερικός, μακρόθυμος, ….. Δεν κλείνει την πόρτα σε κανέναν ούτε και δίνει μετρημένες ευκαιρίες στα παιδιά του, ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα μετανοήσουν.
Όλη η Γραφή για έναν τέτοιο Θεό μας μιλά.

Κάντε και καμιά έκπτωση βρε παιδιά !
Ε! Δεν ξεχειλίζει δα και από αγάπη και αγαθοσύνη , ειδικότερα για τους μη υπακούοντες τυφλά , τόσο η Παλαιά όσο και η Καινή Διαθήκη , κάπως λιγότερο βέβαια από την Παλαιά . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 00:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι το θέμα εχει "εκτροχιαστεί" και γίνεται ανάλυση σ' ένα παραμυθάκι και μάλιστα, ακατάλληλο για ανηλίκους (και για ενηλίκους ενίοτε);

Όταν φθάσει η σειρά της κοκκινοσκουφίτσας, θα συμμετέχω κι εγώ πιο πολύ, διότι το γνωρίζω καλλίτερα, αυτό το παραμύθι.

Επί του θέματος, η άποψή μου είναι ότι ο άνθρωπος, σαν ον (όπως τον αντιλαμβάνεται ο καθένας) είναι ντυμένος στη γη, με το σώμα που εξυπηρετεί την επιβίωσή του και τις δραστηριότητές του, όσο βρίσκεται στον συγκεκριμένο πλανήτη, βάση των συνθηκών που επικρατούν και συμμετέχει στη Δημιουργία.

Αμα τω πέρατι της αποστολής, το αφήνει (ο νους) και φεύγει, διότι δεν το χρειάζεται πλέον.

Επομένως, πάντα κατά την άποψή μου, το υλικό σώμα είναι φθαρτό και αποσυντίθεται στα "εξ ων συνετέθη".

Ο άνθρωπος συνεχίζει τον ρόλο του, νομίζω και όπου χρειάζεται ενδύεται το κατάλληλο ρούχο ή επιβιβάζεται στο κατάλληλο όχημα, (όπως το πάρει κανείς).

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 07:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

εχω την εντυπωση οτι τα 'παραμυθια' ειναι δυο.
ενα το 'δικο μας' και ενα το 'δικο σας'

διαλεγουμε και παιρνουμε!!!

(σου χρωσταω μια απαντηση απο το παρελθον.
οταν εγραψα οτι ο Σατανας δημιουργησε τους ψευτικους θεους δεν αναδεικνυα τον Σατανα ως δημιουργο, εννοουσα οτι φροντισε μεσα στη διανοια των ανθρωπων να δημιουργηθουν αυτοι οι 'θεοι'
οι οποιοι στην πραγματικοτητα ειναι φανταστικα προσωπα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 10:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το θέμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει από τον αρχικό σκοπό δημιουργίας του - κάτι που πολύ σωστά επεσήμανε ο γιαπετ - θα παρακαλούσα όλους τους συμμετέχοντες να παραμείνουμε σ' αυτό.

Φίλε γιαπετ, πιστεύω ότι θα ήταν αρκετά χρήσιμο να προσπαθήσουμε να βρούμε κάποιους πιθανούς λόγους για την θέληση του ανθρώπου - αν και στον βαθμό που αυτή υφίσταται - να παραμείνει το φυσικό του σώμα αθάνατο κι άφθαρτο εδώ στην γη.

Καταρχάς πιστεύω πως μια τέτοια τάση μπορεί να φανεί από πολλά "δείγματα" της ανθρώπινης συμπεριφοράς.
Μπορεί πχ να είναι εμφανής όταν ένας άνθρωπος πασχίζει για την διατήρηση της εξωτερικής του εικόνας είτε με επεμβάσεις που αντιτίθενται στους νόμους της Φύσης, είτε με μια προσκόλληση του στην ύλη γενικότερα, στην επιθυμία του για απόκτηση ολοένα και περισσότερων υλικών αγαθών κλπ.
Μια αιτία μπορεί να είναι ο φόβος για την φθορά και τον θάνατο.
Μια άλλη αιτία μπορεί να είναι η αβεβαιότητα για το μετά ή μια "φοβία" για την ενασχόληση με τον εσώτερο εαυτό μας...
Αυτό ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά "επίφοβο", σωστά;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 15:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
γιαπετ
εχω την εντυπωση οτι τα 'παραμυθια' ειναι δυο.
ενα το 'δικο μας' και ενα το 'δικο σας'

Αυτό μου θύμισε το «σας μας και το μας μάσα τα».

Άσε που νομίζω ότι το δικό σου, δεν ανήκει σε κατηγορία, αν κρίνω απ' αυτά που διαβάζω εδώ.

Είναι αναρχοαυτόνομο απ' ότι φαίνεται, φίλε.

quote:
διαλεγουμε και παιρνουμε!!!

Πολύ καλό να γνωρίζεις ότι είναι θέμα επιλογής…

quote:
(σου χρωσταω μια απαντηση απο το παρελθον.
οταν εγραψα οτι ο Σατανας δημιούργησε τους ψευτικους θεους δεν αναδεικνυα τον Σατανα ως δημιουργο, εννοουσα οτι φροντισε μεσα στη διανοια των ανθρωπων να δημιουργηθουν αυτοι οι 'θεοι'
οι οποιοι στην πραγματικοτητα ειναι φανταστικα προσωπα)


Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι η «βεβαιότητά» σου.

Αν μου έλεγες και από πού προκύπτει, θα είχα λύσει ένα σημαντικό προβληματισμό μου.

Κάτι σα να έχεις μπεί στο προσωπικό site του θεού…

Η αλήθεια είναι ότι μου έχεις δημιουργήσει και άλλες απορίες, τις οποίες θα εκφράσω, αν δεν απαντηθούν στην πορεία του διαλόγου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Edited by - γιαπετ on 13/11/2007 15:50:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 16:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Φίλε γιαπετ, πιστεύω ότι θα ήταν αρκετά χρήσιμο να προσπαθήσουμε να βρούμε κάποιους πιθανούς λόγους για την θέληση του ανθρώπου - αν και στον βαθμό που αυτή υφίσταται - να παραμείνει το φυσικό του σώμα αθάνατο κι άφθαρτο εδώ στην γη.
Καταρχάς πιστεύω πως μια τέτοια τάση μπορεί να φανεί από πολλά "δείγματα" της ανθρώπινης συμπεριφοράς.


κατ’ αρχήν να πω ότι κατά τη γνώμη μου, το ενδιαφέρον των ανθρώπων για την αφθαρσία του υλικού τους σώματος, χωρίζεται κυρίως, σε δυο κατηγορίες.

Στην πρώτη, ανήκουν οι λίγοι (ευτυχώς) που ενδιαφέρονται, από ματαιοδοξία, να αφήσουν, μετά την αποχώρηση απ’ τη ζωή, το σώμα τους επειδή πιστεύουν ότι αυτό το σώμα είναι και οι ίδιοι, άρα θα τους θυμάται ο κόσμος βλέποντας το κουφάρι τους.

Στην δεύτερη, ανήκουν οι πολλοί (δυστυχώς) που φροντίζουν το σώμα τους, όχι επειδή ο υγιής νους πρέπει να βρίσκεται σε υγιές σώμα, αλλά επειδή αγνοούν ότι μέσα σ’ αυτό το σώμα «κρύβεται» και ένας νους. Αυτό αποδεικνύεται και απ’ το γεγονός ότι προκειμένου να έχει καλή (κατά την άποψή τους) όψη, το σώμα τους, βάζουν σε κίνδυνο την υγεία τους, καταπίνοντας ένα σωρό αηδίες ή όπως πολύ σωστά λες,


quote:
Μπορεί πχ να είναι εμφανής όταν ένας άνθρωπος πασχίζει για την διατήρηση της
εξωτερικής του εικόνας είτε με επεμβάσεις που αντιτίθενται στους νόμους της Φύσης, είτε με μια προσκόλληση του στην ύλη γενικότερα…


quote:
στην επιθυμία του για απόκτηση ολοένα και περισσότερων υλικών αγαθών κλπ.

Μια αιτία μπορεί να είναι ο φόβος για την φθορά και τον θάνατο.


Αυτός ο φόβος είναι αφορμή για πολύ μεγάλα κακά, γενικότερα.

quote:
Μια άλλη αιτία μπορεί να είναι η αβεβαιότητα για το μετά ή μια "φοβία" για την ενασχόληση με τον εσώτερο εαυτό μας...
Αυτό ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά "επίφοβο", σωστά;

Εσώτερο εαυτό μας… εσώτερο εαυτό μας… να δείς, κάτι μου θυμίζει…

Μόνο επίφοβο;
Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο

Αυτά είναι διαβολικά πράγματα, όπως θα έλεγαν κάποιοι συνομιλητές μας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 18:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ νομίζω πως κάθε άλλο παρά εκτός θέματος είμαστε.
Ίσως να έχει οδηγηθεί η συζήτηση περισσότερο προς τη Χριστιανική "άποψη" περί αθανασίας του υλικού μας σώματος, αλλά δεν νομίζω πως αυτό βλάπτει τη συζήτηση. Αν υπάρχουν άτομα και από άλλες θρησκείες δεν έχουν παρά να καταθέσουν την άποψή τους.

Όσοι νομίζουν ότι δεν ανήκουν σε καμιά θρησκεία, δεν έχουν παρά να καταθέσουν την άποψή τους σχετικά με το θέμα, πράγμα που θα βοηθήσει περισσότερο το διάλογο, απ' ότι το να κρίνουν μόνο την Χριστιανική "άποψη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 22:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος όταν πλάστηκε, πουθενά δεν υπάρχει μαρτυρία πως πλάστηκε, αρχής εξ αρχής αθάνατος. Πλάστηκε με προορισμό να γίνει κληρονόμος της αθανασίας, αλλά δεν πλάστηκε αθάνατος!!

αδερφέ μου πριν ο άνθρωπος αποκτήσει την γνώση του καλού και του κακού ήταν αθάνατος. μετά το προπατορικό αμάρτημα ήρθε η φθορά στον άνθρωπο. άλλωστε στην Γέννεση λέει ότι ο Αδάμ και η Εύα παρατηρούσαν τα ζώα ότι συνευρίσκονταν μεταξύ τους και ότι απέθνησκαν. δηλαδή έκαναν κάτι που αυτοί δεν έκαναν και επίσης μετήχαν στον θάνατο που αυτοί δεν μετήχαν.
είναι όμως και σε άλλο βιβλίο της Παλαιάς διαθήκης γραμμένο το εξής "εγώ θάνατο ουκ εποίησα, ουδέ τέρπομαι επί απωλείας ζώντων. φθόνος διαβόλου εποίησε αυτόν."!!!!

βασικά τα θέματα αυτά είναι λεπτά και ευαίσθητα ακόμα για την εκκλησία μας, και εμείς δεν ήμαστε φυσικά οι καταλληλότεροι για να τα ερμηνεύσουμε, αλλά έχουμε το δικαίωμα πάντως να τα κρατάμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας μέχρι να αρχίσει κάποτε η ερμηνεία και η διδαχή των απο τους αρμόδιους.


ευχαριστώ.

quote:
Θα με ενδιέφερε να μου πεις κάποια πράγματα και γι’ αυτό που λες «σε αυτούς τους ανθρώπους θα υπάρχει μια μικρή μάζα που δεν θα έχει γνωρίσει ποτέ θάνατο...».

ο Παύλος αδερφέ μου δεν λέει ότι την ημέρα της κρίση όσοι είναι ζωντανοί θα αναληφθούν εν νεφέλες προς προϋπάντηση του Κυρίου;
"και εμείς οι ζώντες οι περιλοιπόμενοι..."


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 00:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Μια αιτία μπορεί να είναι ο φόβος για την φθορά και τον θάνατο.
Μια άλλη αιτία μπορεί να είναι η αβεβαιότητα για το μετά ή μια "φοβία" για την ενασχόληση με τον εσώτερο εαυτό μας...
Αυτό ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά "επίφοβο", σωστά;

Ακριβώς έτσι είναι φίλε Dying_Incubus , γιατί σε αυτήν την αβεβαιότητα και τον φόβο για το μετά , στηρίζουν οι Αβρααμικές θρησκείες την συγκράτηση μιας υπολογίσιμης μερίδας των πιστών τους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 06:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

αυτο που εγραψες περι αναρχοαυτονομου μου αρεσε! ανηκω στη γενια του punk και μεγαλωσα με sex pistols και ολα τα υπολοιπα καλα παιδια.

περα απο αυτο
αμφιβαλλεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν φτασει στην αληθεια;
που για αυτους δεν υπαρχουν κενα;
που ξερουν τα απαραιτητα γιατι και τα διοτι;
που δεν φοβουνται το μελλον τους;
που αγωνιζονται να μεινουν στην αληθεια;
που λαχταρουν να μεταδωσουν την αληθεια και στους αλλους;
που αγωνιουν με τις αγωνιες αυτων που προσπαθουν να φτασουν στην αληθεια με λαθος τροπο, και σαν αποτελεσμα αποτυγχανουν;
που λυπουνται οταν τα αυτια και η καρδια των αλλων παραμενουν κλειστα;

να μην αμφιβαλλεις καθολου οτι υπαρχουν καποιοι, μετρημενοι, που οντως εχουν προσβαση στο 'σαιτ' του Θεου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 10:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην πρώτη, ανήκουν οι λίγοι (ευτυχώς) που ενδιαφέρονται, από ματαιοδοξία, να αφήσουν, μετά την αποχώρηση απ’ τη ζωή, το σώμα τους επειδή πιστεύουν ότι αυτό το σώμα είναι και οι ίδιοι, άρα θα τους θυμάται ο κόσμος βλέποντας το κουφάρι τους.

Φίλε γιαπετ, δε νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι να ενδιαφέρονται για την καλή εξωτερική εμφάνιση του σώματος τους μετά τον φυσικό τους θάνατο.
Εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση ανθρώπου ο οποίος να θέλει να γίνει ένας άλλος Τουταγχαμών...
Μου φαίνεται πιο πιθανό να θέλει να φροντίζει υπέρ του δέοντως το σώμα του για να είναι σε άριστη κατάσταση όσο είναι εν ζωή.
Να ξεκαθαρίσω πως η φροντίδα του σώματος μας κι η επιθυμία μας αυτό να είναι υγιές κι όμορφο δεν είναι κάτι το αρνητικό, όταν βέβαια αυτό συμβαίνει σε λογικά πλαίσια.
Και τα σημάδια του χρόνου άλλωστε επάνω μας υποδηλώνουν κάποιες φάσεις του κύκλου που διανύουμε όταν ερχόμαστε στην γη.
Το θέμα δεν είναι να κλείσουμε τα μάτια μας μπροστά τους ώστε να τις "εξορκίσουμε" αλλά να τις αποδεχθούμε και να κατανοήσουμε καλύτερα την φάση στην οποία εισερχόμαστε και τα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα.
Αν εγώ πχ στα 60 θέλω να έχω κοιλιακούς φέτες και πρόσωπο τεντωμένο στο τέρμα, δεν έχω - υποσυνείδητα τουλάχιστον - μια προσκόλληση στην ύλη;
Άσε που αν είμαι με ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπο λόγω τραβήγματος, θα αντιμετωπίζω πρόβλημα σε καμία κηδεία...

quote:
Ακριβώς έτσι είναι φίλε Dying_Incubus , γιατί σε αυτήν την αβεβαιότητα και τον φόβο για το μετά , στηρίζουν οι Αβρααμικές θρησκείες την συγκράτηση μιας υπολογίσιμης μερίδας των πιστών τους .

Φίλε μου Sesostris, νομίζω πως αυτό έχει μεγάλη σχέση με την δομή μιας θρησκείας αλλά και με τον τρόπο που διαπαιδαγωγούνται οι ίδιοι οι πιστοί.
Αυτό μπορεί να συμβεί - θεωρητικά τουλάχιστον - σε κάθε θρησκεία.
Ακόμη κι αν το μέσο για την συγκράτηση πιστών στην θρησκεία δεν είναι ο φόβος, είναι πιθανόν να υπάρξει κάποιο άλλο υποκατάστατο του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 16:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
γιαπετ

αυτο που εγραψες περι αναρχοαυτονομου μου αρεσε! ανηκω στη γενια του punk και μεγαλωσα με sex pistols και ολα τα υπολοιπα καλα παιδια.


Αν για σένα ο παραλληλισμός είναι ακριβής, να υποθέσω ότι κάνεις μια κουβέντα, εδώ μέσα, όπως θα την έκανες και για ρεύματα ή τάσεις μουσικής;

quote:
περα απο αυτο
αμφιβαλλεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν φτασει στην αληθεια;
που για αυτους δεν υπαρχουν κενα;

Ναι. Αμφιβάλλω αν είναι δυνατόν να φθάσει κάποιος στις συγκεκριμένες αλήθειες τις οποίες συζητούμε.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει «έχω φθάσει να βεβαιώνω τους ανθρώπους για τις προθέσεις ή τη βούληση του θεού, καθώς και για τα σχέδιά του.»

quote:
που ξερουν τα απαραιτητα γιατι και τα διοτι;

Τα απαραίτητα, σε σχέση με τι; Έχει σημασία.

quote:
που δεν φοβουνται το μελλον τους;

Κι εγώ δε φοβάμαι το μέλλον μου, απ’ τη μια διότι, όσο μπορώ το ρυθμίζω κι απ’ την άλλη διότι δεν έχω αγωνία για παραδείσους, κολάσεις, αιώνια ζωή στη γη κι αν θα είμαι μέσα στους 144.000 «τυχερούς».

quote:
που αγωνιζονται να μεινουν στην αληθεια;

Για να μείνεις κάπου, πρέπει πρώτα να φθάσεις εκεί.

Ίσως θα ήταν πιο σωστό να γράψεις «που αγωνίζονται να μείνουν στην αλήθεια ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ;»

quote:
που λαχταρουν να μεταδωσουν την αληθεια και στους αλλους;

Μου φαίνεται πολύ αυθαίρετο αυτό και θα μπορούσα να ρωτήσω, υπό ποίαν ιδιότητα;

quote:
που αγωνιουν με τις αγωνιες αυτων που προσπαθουν να φτασουν στην αληθεια με λαθος τροπο, και σαν αποτελεσμα αποτυγχανουν;

Το ίδιο με το παραπάνω, συν το ποιος κρίνει τον τρόπο, την αποτυχία και σε σύγκριση με τι;

quote:
που λυπουνται οταν τα αυτια και η καρδια των αλλων παραμενουν κλειστα;

Τα κλειστά αυτιά και την κλειστή καρδιά, την κρίνεις με βάση την απήχηση που έχουν τα λόγια σου στον καθένα;

Όποιος έχει άλλη άποψη, έχει κλειστά αυτιά;

quote:
να μην αμφιβαλλεις καθολου οτι υπαρχουν καποιοι, μετρημενοι, που οντως εχουν προσβαση στο 'σαιτ' του Θεου!

Είδες; Πάλι διαβεβαιώνεις, έστω και μεταφορικά.

Για να με πείσεις θέλω ηλεκτρονική διεύθυνση.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 17:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Φίλε γιαπετ, δε νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι να ενδιαφέρονται για την καλή εξωτερική εμφάνιση του σώματος τους μετά τον φυσικό τους θάνατο.

Φίλε Dying_Incubus, εννοούσα ότι υπάρχουν κάποιοι που νομίζουν ότι το σώμα τους είναι και η ύπαρξή τους.

Γι αυτό έγραψα "... επειδή πιστεύουν ότι αυτό το σώμα είναι και οι ίδιοι,.

quote:
Να ξεκαθαρίσω πως η φροντίδα του σώματος μας κι η επιθυμία μας αυτό να είναι υγιές κι όμορφο δεν είναι κάτι το αρνητικό, όταν βέβαια αυτό συμβαίνει σε λογικά πλαίσια.
Και τα σημάδια του χρόνου άλλωστε επάνω μας υποδηλώνουν κάποιες φάσεις του κύκλου που διανύουμε όταν ερχόμαστε στην γη.

Συμφωνώντας μ' αυτά, έγραψα για τη δεύτερη κατηγορία, πιστεύοντας ότι, για πολλούς, η υπερβολική φροντίδα του σώματος, είναι αντιστρόφως ανάλογη με αυτήν του πνεύματος.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 17:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

τα ζητηματα που απασχολουν ολους μας ειναι τα εξης:
πως βρεθηκαμε εδω;
γιατι υπαρχουμε;
γιατι υποφερουμε και πεθαινουμε;
μας εφτιαξε Καποιος;
τα παιδια μας θα υποφερουν οπως εμεις;
γιατι υπαρχει τοση αδικια;
θα μπορεσουμε ποτε να αλλαξουμε τα δεδομενα, και να ζησουμε καλυτερα;

νομιζω συμφωνεις.

σε τετοια υπαρξιακα προβληματα υπαρχει απαντηση!

για ολα αυτα υπαρχει η μια αληθεια.
που και πως θα την βρουμε;

σε δυο σημεια:
η αληθεια βρισκεται γυρω μας, παντου, κοντα και μακρυα κοιτωντας θα την δεις.
το αλλο σημειο που βρισκεται η αληθεια, ειναι ενα ιερο Βιβλιο.
το πιο παλιο βιβλιο πανω στη γη. η Αγια γραφη.

αν θες να βρεις την αληθεια, εκει να ψαξεις...
και θα την βρεις...
αν εχεις ανοικτα τα ματια τα αυτια και την καρδια σου...

(το ζητημα δεν ειναι να βρεις μια αληθεια και να την κανεις δικια σου, το ζητημα ειναι να βρεις ΤΗΝ αληθεια και να την κανεις δικια σου)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 19:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
γιαπετ
τα ζητηματα που απασχολουν ολους μας ειναι τα εξης:
πως βρεθηκαμε εδω;
γιατι υπαρχουμε;
γιατι υποφερουμε και πεθαινουμε;
μας εφτιαξε Καποιος;
τα παιδια μας θα υποφερουν οπως εμεις;
γιατι υπαρχει τοση αδικια;
θα μπορεσουμε ποτε να αλλαξουμε τα δεδομενα, και να ζησουμε καλυτερα;
νομιζω συμφωνεις.

Εκτός απ’ το γιατί πεθαίνουμε, συμφωνώ με όλα τα’ άλλα.

quote:
σε τετοια υπαρξιακα προβληματα υπαρχει απαντηση!

Απ’ τα λεγόμενά σου, σχημάτισα την εντύπωση ότι την ήξερες…

quote:
για ολα αυτα υπαρχει η μια αληθεια.
που και πως θα την βρουμε;
σε δυο σημεια:
η αληθεια βρισκεται γυρω μας, παντου, κοντα και μακρυα κοιτωντας θα την δεις.
το αλλο σημειο που βρισκεται η αληθεια, ειναι ενα ιερο Βιβλιο.
το πιο παλιο βιβλιο πανω στη γη. η Αγια γραφη.
αν θες να βρεις την αληθεια, εκει να ψαξεις...
και θα την βρεις...


Αυτά που βρίσκονται γύρω μας, ο καθένας τα ερμηνεύει υποκειμενικά και πάνω σ’ αυτά βαδίζει ερμηνεύοντας και ανακαλύπτοντας.

Όσον αφορά στην αγ. Γραφή, την οποία κατά καιρούς και δοθείσης ευκαιρίας, διαβάζω, νομίζω ότι να επαναλάβω το μίσος που διακρίνω στην π. διαθήκη για τον άνθρωπο και τις αντιφάσεις της καινής, στην προσπάθεια να μετατρέψει το Γιαχβέ σε θεό «αγάπης» και τον Ιησού σε γιό του, δεν θα δώσει κάτι παραπάνω στο θέμα, ούτε στη συζήτηση.

Είναι χιλιοειπωμένα αυτά.


quote:
αν εχεις ανοικτα τα ματια τα αυτια και την καρδια σου...

Έχοντας ανοικτά τα μάτια μου και τ’ αυτιά μου, διαπιστώνω ότι με τον φίλο ψηλό, ας πούμε, που διαβάζετε κι οι δυό αυτήν την πηγή της «αλήθειας», δεν μπορείτε παρά να δείτε ο καθένας τη δική του… και υποτίθεται ότι είναι και η βάση της πίστης και των δυό σας.



quote:
(το ζητημα δεν ειναι να βρεις μια αληθεια και να την κανεις δικια σου, το ζητημα ειναι να βρεις ΤΗΝ αληθεια και να την κανεις δικια σου)

Σωστά. Να προσθέσω μόνο, ότι αρκεί να μη νομίζεις ότι τη βρήκες, πράγμα πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατον.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 22:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

ηδη σου παρεθεσα ενα κομματι αληθειας και το απεριψες.

σου υπεδειξα το ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ θα βρεις την αληθεια.
αυτην την αληθεια, απο κει δηλαδη που πρεπει να ξεκινησεις, ηδη την απεριψες.
επομενως οτι αλλο ψαξεις σε αλλο δρομο θα σε παει.
αυτη η αδιαλακτη σταση ειναι το αδιεξοδο σου.

(ο Ψηλος και ο Σαμουηλ και καθε ειδους αιρετικοι δεν βασιζονται στη Βιβλο, βασιζονται στις παραδοσεις των 'πατερων', παρεπιπτοντως αναφερονται στη Βιβλο.
οι δικες μου πεποιθησεις βασιζονται αποκλειστικα στη Βιβλο)

(ασχετα την εντυπωση που σου δινω, ειμαι πραγματικα υπερηφανος που κατεχω την μια αληθεια)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 00:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
γιαπετ
ηδη σου παρεθεσα ενα κομματι αληθειας και το απεριψες.

Μόλις μπήκα στο σπίτι απ’ το εργαστήριό μου και ίσως η κούραση να με κάνει να μη θυμάμαι για ποιο πράγμα λες…
Εκτός αν εννοείς την παρακάτω υπόδειξη

quote:
σου υπεδειξα το ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ θα βρεις την αληθεια.

quote:
αυτην την αληθεια, απο κει δηλαδη που πρεπει να ξεκινησεις, ηδη την απεριψες.
επομενως οτι αλλο ψαξεις σε αλλο δρομο θα σε παει.
αυτη η αδιαλακτη σταση ειναι το αδιεξοδο σου.

Έχεις σκεφθεί ποτέ αν το ΔΟΓΜΑ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) μέσα στο οποίο είσαι εγκλωβισμένος, σε έχει κάνει να ζείς ένα πελώριο ψέμμα, νομίζοντας ότι σου έχει αποκαλυφθεί η αλήθεια;

Και μόνο που γράφεις, «επομενως οτι αλλο ψαξεις σε αλλο δρομο θα σε παει» δείχνει ποιος είναι σε αδιέξοδο, αδιάλλακτος και "μαντρωμένος".

Βεβαίως είναι δικαίωμά σου να νομίζεις οτιδήποτε, αλλά είναι και θέμα στοιχειώδους λογικής να μην προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους που αναζητούν λύση για τέτοια θέματα, όπως αυτά που συζητούμε, ότι κατέχεις την αλήθεια η οποία, μάλιστα, βρίσκεται μέσα στη αγ. γραφή.

Αν γνωρίζεις τι σημαίνει αδιαλλαξία, θα πρέπει να σκύψεις μέσα σου και σίγουρα θα τη βρείς.

Άλλωστε, είπες σε προηγούμενο μήνυμά σου, ότι ο καθένας διαλέγει το παραμύθι του…

quote:
(ο Ψηλος και ο Σαμουηλ και καθε ειδους αιρετικοι δεν βασιζονται στη Βιβλο, βασιζονται στις παραδοσεις των 'πατερων', παρεπιπτοντως αναφερονται στη Βιβλο.
οι δικες μου πεποιθησεις βασιζονται αποκλειστικα στη Βιβλο)

Εγώ νομίζω, ότι είσαι άλλος ένας άνθρωπος που εξάγει αρεστά συμπεράσματα, μέσα από ένα θρίλερ τρόμου, όπως είναι η π. διαθήκη.

Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός πολλαπλών ερμηνειών απ’ το ίδιο κείμενο, παρά μόνο ότι ο καθένας καταλαβαίνει ότι του αρέσει ή τον συμφέρει.

Εγώ δεν θεωρώ κανέναν αιρετικό, διότι σέβομαι και συζητώ όλες τις απόψεις, κάτι που εσένα σου απαγορεύεται, απ’ αυτούς που σ’ έχουν πείσει ότι σου μετέδωσαν ΤΗΝ αλήθεια.

Αλλά, μου κάνει εντύπωση που χαρακτηρίζεις τους συνομιλητές σου, έτσι.

Επειδή όμως, είναι δυσδιάκριτη η διαφορά σας, φαντάζομαι ότι θα τοποθετηθούν οι ίδιοι, πάνω σ’ αυτό.


quote:
(ασχετα την εντυπωση που σου δινω, ειμαι πραγματικα υπερηφανος που κατεχω την μια αληθεια)

Δεν αμφιβάλλω καθόλου.

Όμως σου επισημαίνω, ότι αυτό, μπορεί να είναι πνευματική «ακινησία».


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 01:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(ο Ψηλος και ο Σαμουηλ και καθε ειδους αιρετικοι δεν βασιζονται στη Βιβλο, βασιζονται στις παραδοσεις των 'πατερων', παρεπιπτοντως αναφερονται στη Βιβλο.
οι δικες μου πεποιθησεις βασιζονται αποκλειστικα στη Βιβλο)


Φίλε eidos,
Να σε ρωτήσω κάτι από περιέργεια.

Μήπως γνωρίζεις πώς και πότε η Βίβλος, και ιδιαίτερα η Καινή Διαθήκη, "έλαβε" τη μορφή που έχει σήμερα;

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω αν το γνωρίζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 02:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε eidos,
θα ήθελα, επίσης, να σε ρωτήσω, ποια βιβλία και ποιους συγγραφείς έχεις διαβάσει ή/και συμβουλεύεσαι εσύ αυτή την περίοδο, τα οποία σε βοήθησαν να σχηματίσεις το πιστεύω που έχεις τώρα, και σε κάνουν τόσο σίγουρο πως αυτά που λες, τις διάφορες ερμηνείες που δίνεις, είναι η μόνη αλήθεια;

Μη μου πεις μόνο την Αγία Γραφή γιατί το γνωρίζω, όσο το γνωρίζεις και εσύ, πως δεν είναι αλήθεια.

Edited by - Ψηλός on 15/11/2007 02:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 07:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ


οσο αδιαλακτος ειμαι εγω σε σχεση με την αληθεια της Βιβλου, αλλο τοσο αδιαλακτος εισαι εσυ απορριπτοντας την.

οποτε ειμαστε στα ιδια νομιζω.
υπαρχουν παραμυθια και παραμυθια...
υπαρχει ομως και ενα 'παραμυθι' που ειναι η αληθεια των 'παραμυθιων'

αν σου εθιξα τον εγωισμο λεγοντας σου, οτι κατεχω την αληθεια, δες το θετικα, και προσπαθα να κερδισεις απο αυτο.

αυτο που λες για το μαντρι, ναι μεν αλλα...
μερικες φορες το μαντρι ειναι απαραιτητο οταν εξω υπαρχουν λυκοι, και κακες αρκουδες,
αλλες φορες το μαντρι το φτιαχνουμε μονοι μας, ειναι το ιδιωτικο μας μαντρι.
ετσι και αλλιως ειμαστε ελευθεροι και υπευθυνοι, αλλα ο καθενας μας βρισκεται ειτε σε ενα μεγαλο μαντρι, ειτε στο δικο μας μικρο μαντρι.

αιρετικος (απο θρησκευτικης αποψης) θεωρηται οπιωσδηποτε αντιφασκει η παραποιει τα λεγωμενα της Βιβλου.
με αυτη τη λογικη εγω μπορω να υποστηριζω οτι καποιοι ειναι αιρετικοι και αυτοι οι καποιοι να υποστηριζουν το αντιθετο.
ελα ομως που και εδω υπαρχει η μια αληθεια...
αντε βρες εσυ ποιος την εχει...

εχεις λαθος να λες οτι η Εβραικες Γραφες ειναι θριλερ τρομου.
ετσι μπορει να σου φαινεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 14:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
αν σου εθιξα τον εγωισμο λεγοντας σου, οτι κατεχω την αληθεια, δες το θετικα, και προσπαθα να κερδισεις απο αυτο.

Απορώ που μπορεί να σου πέρασε κάτι τέτοιο απ' το μυαλό.

Είναι δυνατόν να θίξεις το δικό μου εγωϊσμό, όταν ισχυρίζεσαι ότι κατέχεις την αλήθεια;

Πιστεύω πως το μόνο που θίγεις είναι η σοβαρότητα των λεγομένων σου.

Επίσης πιστεύω, ότι μέσα από οποιαδήποτε κουβέντα κερδίζω.

Είτε μου προσφέρει γνώση, είτε με διασκεδάζει...

quote:
...μερικες φορες το μαντρι ειναι απαραιτητο οταν εξω υπαρχουν λυκοι, και κακες αρκουδες,

Μ' αυτό τα είπες όλα φίλε μου, καταλαβαίνω...

quote:
εχεις λαθος να λες οτι η Εβραικες Γραφες ειναι θριλερ τρομου.
ετσι μπορει να σου φαινεται...

Μου φαίνεται έτσι, διότι έτσι είναι.

Πώς αλλιώς θα χαρακτήριζα ένα βιβλίο με τόσο αίμμα και τόσο μίσος, από θεό και ανθρώπους;

Εσύ μπορεί να το θεωρείς θεόπνευστο, ίσως επειδή έχεις κάποια συγκεκριμένη άποψη για τους υπόλοιπους ανθρώπους πλην των εβραίων ή επειδή "τη βρίσκεις" με τέτοιου είδους αναγνώσματα ή δε ξέρω τι άλλο... και είναι δικαίωμά σου, βέβαια.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy