ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ACTION & SCI-FI
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2007, 16:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το είδε κανείς το αστέρι του βορρά guys and gals? έχει καμιά σχέση με το βιβλίο;

αυτό που με ενδιαφέρει δηλαδή είναι αν έχει μεταφερθεί το θρησκειοκαταριπτικό μέρος. αν και, όπως προβλέπω, μάλλον όχι. δε θα θέλει να το ρισκάρει το στούντιο.

απλά ελπίζω να μην είναι άλλη μια Νάρνια, γιατί τα βιβλία είναι κορυφαία, και όσες σκηνές απ'την ταινία έχω δει [έχω δει επιλεκτικά περίπου τη μισή] δε μου είπαν και πολλά, σαν μεταφορά.

quote:
Ένα must επίσης της ταινίας είναι κι η Νικόλ...

σώπα μωρέ, έχει στραβογεράσει, έχει κρεμάσει, έχει κάνει 8 λίφτινγκ, έχει ξανακρεμάσει... σε λίγο θα δένει τα αυτιά της κοτσίδα, εκεί πίσω που έχουν φτάσει! και στην αφίσα, η photoshopιά στο σώμα της κάνει μπαμ. όταν την είδα στην ταινία με αυτό το περίεργο χρυσαφί φόρεμα, νόμιζα ότι ήταν έγκυος!

θα μου πεις βέβαια, στην ηλικία σου, πέφτουν τα standards, ε D_I;

πάντως η Ντακότα Μπλου Ρίτσαρντς μου έκανε εντύπωση. ίσως φταίει η θεατρικότητα της βρετανικής προφοράς, αλλά το παίξιμό της μου φάνηκε πολύ καλό. αλλά γιατί όλες τις ηθοποιούς-βρέφη τις λενε "ντακότες" τελευταία;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...



κατσε βρε...χθες ειρθε η ταινια στους κινηματογραφους! ποτε να προλαβουμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 03:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ:
Είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη ταινία (υποκειμενικό αυτό) Anime που έχω δει.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Το κινούμενο κάστρο το είδες; Σου άρεσε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 07:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σώπα μωρέ, έχει στραβογεράσει, έχει κρεμάσει, έχει κάνει 8 λίφτινγκ, έχει ξανακρεμάσει... σε λίγο θα δένει τα αυτιά της κοτσίδα, εκεί πίσω που έχουν φτάσει! και στην αφίσα, η photoshopιά στο σώμα της κάνει μπαμ. όταν την είδα στην ταινία με αυτό το περίεργο χρυσαφί φόρεμα, νόμιζα ότι ήταν έγκυος!

Για να είμαι ειλικρινής, εννοούσα τις υποκριτικές της ικανότητες κι όχι την εξωτερική της εμφάνιση αλλά δεν πειράζει.
Εν πάσει περιπτώσει, εμφανισιακά την βρίσκω μια χαρά και λαμπερή.
Απορώ που την είδες την κοιλιά επειδή είναι αρκετά λεπτή η γυναίκα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 14:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατσε βρε...χθες ειρθε η ταινια στους κινηματογραφους! ποτε να προλαβουμε?

σώπα μωρέ, ποιός περιμένει να βγουν οι ταινίες στους κινηματογράφους πλέον. έχω σιχαθεί την ιστορία. χθες πήγα να δω το nightmare before christmas 3D ελπίζοντας ότι τρίτη βραδυ, τα emo θα είναι σπίτι τους και θα κοβοντε... ναι καλά. δύο ώρες νωρίτερα ήταν κιόλλας sold out. αν και γνωρίσαμε το γεράσιμο σκιαδαρέση στην ουρά... ντοίνγκ

quote:
Για να είμαι ειλικρινής, εννοούσα τις υποκριτικές της ικανότητες κι όχι την εξωτερική της εμφάνιση αλλά δεν πειράζει.

ναι είμαι σίγουρος! σε ταινίας όπως το "μάτια ερμητικά κλειστά" π.χ.!

quote:
Απορώ που την είδες την κοιλιά επειδή είναι αρκετά λεπτή η γυναίκα...

όπως είπε και ο πήτερ σέλερς "νοτ ενυμέγ"! κάποτε, ναι. αλλά τώρα η μάχη με τη βαρύτητα, σε συνδυασμό με την έλλειψη στήθους... δράμα. αλλά σταματάω εδώ γιατί προβλέπω να τ'ακούω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2007, 17:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ματια ερμητικα κλειστα... χφφμμ... σιγα την ταινια! Stanlet Kubrick ειναι... τι περιμενεις?

"What are you doing...Dave??"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 08:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, η μοναδική ταινία που δε μου άρεσε η ερμηνεία της Nicole Kidman ήταν στις "Γυναίκες του Στάνφορντ".
Ούτε η ερμηνεία της μου άρεσε ούτε η ταινία.

Όσον αφορά τώρα το "Αστέρι του Βορρά", θα δω την ταινία και θα σου πω αν είναι καλή κι η ερμηνεία της κι η εμφάνιση της.
Μη μου ανησυχείς.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 10:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, πολυ διαηφημιση το Αστερι του Βορρα!!! Πολυ προμοσιον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 10:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστροφή στη Μέση Γη
Ανοίγει ξανά ο δρόμος για τη δημιουργία του «Χόμπιτ» ως δύο ταινίες


Σε συμφωνία κατέληξαν η New Line, εταιρεία παραγωγής της τριλογίας Ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιών και ο Πίτερ Τζάκσον σχετικά με αγωγή που ο δεύτερος είχε καταθέσει κατά της πρώτης, ανοίγοντας ξανά τον δρόμο για την δημιουργία του βιβλίου του Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν «Χόμπιτ» σε ταινία με δύο μέρη.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Variety, προς το παρόν ο διάσημος σκηνοθέτης και η σύντροφός του Φραν Ουόλς ασχολούνται μόνο με την παραγωγή της ταινίας. Σε περίπτωση που ο Πίτερ Τζάκσον δεν συμφωνήσει τελικά να σκηνοθετήσει τις δύο ταινίες, τότε το όνομα που ακούγεται περισσότερο είναι εκείνο του Σαμ Ράιμι, σκηνοθέτη του Spider- Man.

Τα δύο στούντιο που θα χρηματοδοτήσουν την ταινία (New Line και MGM) σκοπεύουν να γυρίσουν τις δύο ταινίες ταυτόχρονα όπως έγινε με την τριλογία του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών. Δεδομένου ότι οι Αμερικανοί σεναριογράφοι απεργούν, τα στούντιο ελπίζουν να έχει γραφτεί το σενάριο και να έχουν ξεκινήσει τα γυρίσματα μέσα στο 2009.

Ο Πίτερ Τζάκσον είχε καταθέσει αγωγή κατά της New Line σχετικά με τα έσοδα των τριών ταινιών. «Είμαι πολύ ευχαριστημένος που μπορέσαμε να αφήσουμε πίσω μας τις διαφορές, έτσι ώστε να μπορούμε να ξεκινήσουμε τώρα ένα νέο κεφάλαιο με τους φίλους μας στην New Line» δήλωσε ο σκηνοθέτης. «Είμαστε ενθουσιασμένοι που συνεχίζουμε το ταξίδι μας στη Μέση Γη» πρόσθεσε.


Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 10:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Μάλλον θα μου το ζητήσουν»
Θετικός ο Ίαν Μακ Κέλεν στην προοπτική να επαναλάβει το ρόλο του Γκάνταλφ

Ο Σερ Ίαν Μακ Κέλεν δήλωσε ότι θα είναι «πολύ ευχαριστημένος» να επαναλάβει το ρόλο του ως μάγος Γκάνταλφ στην ταινία Χόμπιτ που είναι βασισμένη στο βιβλίο του Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν.

«Εάν είμαι ακόμα λειτουργικός και δουλεύω, είναι πολύ πιθανό ότι θα μου ζητήσουν να το κάνω» δήλωσε στο πρακτορείο Reuters ο ηθοποιός που είχε ερμηνεύσει τον Γκάνταλφ στην τριλογία του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών.

Ο Βρετανός ηθοποιός δήλωσε ότι η πιθανότητα να γυριστεί η ταινία γίνεται όλο και μεγαλύτερη, είπε όμως ότι λόγω δικαστικής διαμάχης με την εταιρεία παραγωγής New Line σκηνοθέτης δεν θα είναι μάλλον ο Πίτερ Τζάκσον.

Λέει πάντως ότι ο σκηνοθέτης τον προέτρεψε να αναλάβει ξανά τον ρόλο του Γκάνταλφ.

Το βιβλίο αναφέρεται στο πως το χόμπιτ Μπίλμπο Μπάγκινς απέκτησε το δαχτυλίδι που κληροδότησε στον ανιψιό του Φρόντο.

Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 08:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τότε το όνομα που ακούγεται περισσότερο είναι εκείνο του Σαμ Ράιμι, σκηνοθέτη του Spider- Man.

Σκηνοθετούσε επίσης και την "Ζίνα" & τον "Ηρακλή"...

Θα είναι επίσης ενδιαφέρον να δούμε ποιά θα είναι και τα Χόμπιτ.
Όσον αφορά τον Μακ Κέλεν - τον οποίο θεωρώ πολύ καλό ηθοποιό - θα μου άρεσε κι εμένα να τον δω πάλι ως Γκάνταλφ.
Περιμένω επίσης να τον δω και στο "X-Men 4" - εάν γυριστεί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 22:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκηνοθετούσε επίσης και την "Ζίνα" & τον "Ηρακλή"...

τα καλύτερα ξέχασες ρε! evil dead, grudge [1,2,3]

quote:
τον οποίο θεωρώ πολύ καλό ηθοποιό

...είναι γκέυ...

quote:
"X-Men 4" - εάν γυριστεί.

χλωμό. κατάχλωμο. μη σκας, το 2009/2010 θα βγει η ταινία magneto. άσεχτο, την άλλη βδομάδα αρχίζουν τα γυρίσματα του wolverine!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 14:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα καλύτερα ξέχασες ρε! evil dead, grudge [1,2,3]

Το Evil dead είναι μια χαρά ταινία απλά ξέχασα να την αναφέρω.
Τα The grudge καλά ήταν αλλά προτιμώ το γιαπωνέζικο Ju-On.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα The ring.

quote:
...είναι γκέυ...

Ωραία.
Εγώ όμως έκρινα το υποκριτικό του ταλέντο κι όχι την προσωπική του ζωή...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 16:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι γκέυ δεν έχουν υποκριτικό ταλέντο. το μόνο υπό- που έχουν είναι μία θέση υπό των ανθρωπων...

ΕΞΟΡΚΙΣΜΟ ΘΕΛΟΥΝ !!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ
ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ.

22/12/2007
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 17:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διακρινω ενα "ρατσιτικο" σχολιακι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 20:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
crucifire μπορείς να έχεις όποια προσωπική άποψη θέλεις για τους 'γκέυ' και να την επικοινωνείς στις συζητήσεις που κάνεις με την παρέα σου.

Στα forums του esoterica όμως δεν δικαιούσαι να τους υποτιμάς, όπως ασφαλώς δεν επιτρέπεται γενικότερα η τσουβαλοποίηση και η υποτίμηση ανθρώπων. Το ότι μια τέτοια τσουβαλοποίηση όπως αυτή που κάνεις στο μήνυμά σου δεν αποτελεί δείγμα σεβασμού προς τους συνανθρώπους σου και συγκεκριμένα εκείνους που έχουν συγκεκριμένες προτιμήσεις στην προσωπική τους ζωή, είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να προσθέσει κανείς...

Βέβαια, το εάν τα όσα σου γράφω πιο πάνω είναι για σένα "ψιλά γράμματα" ή εάν μπορούν να σε κάνουν να σκεφτείς βαθύτερα - ακόμα και να μπεις στη θέση ανθρώπων που μπορεί να αντιμετωπίζονται από κάποιον άλλο άνθρωπο με τέτοιον τρόπο... αυτό είναι κάτι που αφορά εσένα.
Όσον αφορά τα forums ωστόσο, είμαστε σαφείς ότι τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι ανεπίτρεπτοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 00:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crucifire είναι εύκολο το να χαρακτηρίζουμε και να υποτιμάμαι κάποιους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ όπως τους ομοφυλόφιλους ότι είναι «υπό των ανθρώπων», όπως και είναι εύκολο το να το παίζουμε δήθεν ανώτεροι, κρυμμένοι πίσω από τα δεκάδες ταμπού που μας έχει περάσει η κοινωνία μας, ακόμα και η ίδια οικογένεια μας .

Το θέμα είναι όμως είναι, το πόσο εύκολο είναι να βγάλουμε τις μάσκες που φοράμε και να δούμε αν αυτό που μας πειράζει είναι η σεξουαλική ταυτότητα (επιλογή) που έχει ο κάθε άνθρωπος ή το διαφορετικό …..που το διαφορετικό κατά τα δικά μας γούστα, δεν πάει να πει ότι είναι και ανήθικο ….

Για αυτό προτού πάρουμε αυτόν τον ρόλο, καλύτερα να βγάλουμε την κουκούλα του δήμιου και να αφήσουμε να δουν και οι άλλοι στο πρόσωπο μας, μήπως το διαφορετικό έχει να κάνει με το ανήθικο που κρύβουμε εμείς μέσα μας ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 16:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*παίρνω φόρα, και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο*

καλά, ο elo δε με ξέρει, η αμαλία... δεν ξέρω

αλλά εσύ ρε D_I λες να μιλάω σοβαρά! που είσαι; πες κάτι!

αμαλία, δεν ξέρω αν πρόσεξες:

quote:
ΕΞΟΡΚΙΣΜΟ ΘΕΛΟΥΝ !!!

έχω δηλώσει ένα σωρό φορές εδώ μέσα ότι είμαι άθεος!

quote:
διακρινω ενα "ρατσιτικο" σχολιακι!

άμα ήθελα να ρίξω "σχολιάκι" λες να το έκανα τόσο χύμα;! χεχε!

quote:
Στα forums του esoterica όμως δεν δικαιούσαι να τους υποτιμάς

επομένως δε δικαιούμαι να πω τη γνώμη μου [αν αυτή είναι] έ, αμαλία;! ζήτω η δημοκρατεία! σε ένα φόρουμ, αμαλία, ο κάθε γράφοντας είναι υπεύθυνος των δηλώσεών του, και αυτόν και μόνο αυτόν βαρύνουν οι απρέπειές του, και όχι το σύνολο του φόρουμ. για να στο κάνω λιανά, αν κατεβάσω παναγίες σε κάποιο τόπικ, τον εαυτό μου κάνω ρεζζίλι, όχι το εσο. ηρεμίστε πια με την εικόνα του φόρουμ σας! εάν φόρουμ είναι!

quote:
εάν τα όσα σου γράφω πιο πάνω είναι για σένα "ψιλά γράμματα"

τίποτα απ' αυτά που μου γράφεις δεν είναι ψιλά γράμματα για μένα, αρκεί να είναι τεκμηριωμένα και δικαιολογημένα, και όχι στον αέρα.

quote:
η σεξουαλική ταυτότητα (επιλογή)

όχι πάντα επιλογή, έτσι;

quote:
που το διαφορετικό κατά τα δικά μας γούστα, δεν πάει να πει ότι είναι και ανήθικο …

σαφώς. ανήθικος δεν είναι ο γκέυ. ανήθικος είναι ο γκέυ που περπατάει κουνάμενος στο δρόμο και τραγουδάει "νιάου βρε γατούλα" και σου κλείνει το μάτι!

πάντως, κι αυτός ο μακ κέλλεν, θα μπορούσε να είναι λίγο πιο συγκρατημένος στις εμφανίσεις του ρε παιδί μου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 23/12/2007 16:17:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 13:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μετά από αυτό το ευχάριστο [βαρβαριστί gay] διάλειμμα...

είδα χθες το Αστέρι του Βορρά.

λοιπόν σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μου τη δίνουν οι στόκοι που πάνε να δουν την ταινία χωρίς να έχουν διαβάσει το βιβλίο, αι πριν καν τη δουν, αλλά κυρίως αφού τη δουν, έχουν σχηματίσει άποψη όχι μόνο για το πρώτο βιβλίο, αλλά και για όλη τη σειρά!

στην ταινία τώρα: πολύ καλές ερμηνείες, εκπληκτική μάλιστα από τη Dakota Blue Richards, με τον Ian McKellen αγνώριστο ως Γιόρεκ Μπάρνισον [η λευκή πένσερμπγιορν της αφίσας] και με μια ΦΟΒΕΡΗ εκλπηξη ενός ηθοποιού, που ναι μεν έχει μόνο μία ατάκα σε όλη την ταινία, αλλά με το που τον βλέπεις μένεις μ@@@@@ς!!!

πολύ ωραία σκηνικά [όπως τα είχα φανταστεί τα περισσότερα, μόνο που εγώ διαβάζοντας το βιβλίο έλιωνα και το century child από nightwish και τα έβλεπα πιο παγωμένα], πολύ ωραία εφφέ, πολύ καλή φωτογραφία.

και πάμε στο σενάριο: τα λεφτά μας πίσω...
πέραν του ότι πετσόκοψαν ένα κάρο σκηνές, μερικές μάλιστα ήθελα πολύ να τις δω, το σενάριο τελειώνει πολύ, ΠΟΛΥ πιο νωρίς απ'το πρώτο βιβλίο, σπαστικά δε, γιατί αφήνει απ'έξω οποιαδήποτε τροφή για σκέψη, αφήνοντας μέσα ένα ακόμα παραμυθάκι για πιτσιρίκια...

εν τω μεταξύ, ενώ μέχρι το πρώτο μισό όλα πάνε απίστευτα στροτά και κοντά στο βιβλίο [έλεγα ότι θα πιάσει τετράωρο η ταινία] στο δεύτερο μισό, μέχρι και ένας φίλος μου που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο, μου λέει "του δώσανε αμφεταμίνες, ε;"

έχει απλοποιηθεί μέχρι αηδίας το στόρυ. για όσους το έχουν διαβάσει, να διακινδυνέψω ένα πολύ μικρό σπόιλερ. η ευκολία με την οποία μαθαίνει η λύρα να χρησιμοποιεί το αληθιόμετρο είναι μεγαλύτερη κι απ'την ευκολία με την οποία ο τσακ νόρρις πήρε δίλωμα οδήγησης στην ηλικία των 16. δευτερολέπτων. λες και είχε και στο χωριό της αληθιόμετρο.

το κακό δεν είναι ότι οι μεταφορές από βιβλία τελευταία γίνονται εντελώς στο πόδι και για το χρήμα. το κακό είναι ότι υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις, που τις βλέπεις και λες, ναι, το βιβλίο αυτή τη στιγμή παίζεται μπροστά στα μάτια μου. και μετά πηγαίνεις στην επόμενη μεταφορά, αισιόδοξος, και τρως τα μούτρα σου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 14:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

National Treasure: Book of Secrets


Plot

...Warning! Movie Spoiler follows....

AΡΑ: δεν αποκαλυπτω τιποτα! ουτε καν εγω το διαβασα! καλυτερα να την δουμε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 14:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(αποκατασταθηκε η "ταξη", ετσι?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 17:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
*παίρνω φόρα, και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο*

καλά, ο elo δε με ξέρει, η αμαλία... δεν ξέρω

αλλά εσύ ρε D_I λες να μιλάω σοβαρά! που είσαι; πες κάτι!


crucifire, ειλικρινά δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά ή όχι.
Το ζητούμενο δεν είναι αν σε ξέρει η amalia, o elo ή εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, δεν έχει να κάνει κάτι αυτό με το συγκεκριμένο ζήτημα.

Το ζητούμενο είναι ότι το σχόλιο σου ήταν τουλάχιστον ένα δείγμα ασέβειας, υποτίμησης και μαζοποίησης κάποιων ανθρώπων, είτε αυτό το έκανες με χιουμοριστική διάθεση είτε όχι.
Εάν το σχόλιο αυτό λοιπόν το έκανες με χιουμοριστική πρόθεση, τότε μάλλον θα πρέπει να επανεξετάσεις τον τρόπο με τον οποίο κάνεις χιούμορ αλλά και τα όρια που αυτό πρέπει να έχει.
Εάν το σχόλιο σου δεν ήταν αποτέλεσμα χιουμοριστικής διάθεσης, θα πρέπει να πω ότι τέτοιου είδους σχόλια δε μπορούν να φιλοξενηθούν στις Συζητήσεις.

quote:
επομένως δε δικαιούμαι να πω τη γνώμη μου [αν αυτή είναι] έ, αμαλία;! ζήτω η δημοκρατεία! σε ένα φόρουμ, αμαλία, ο κάθε γράφοντας είναι υπεύθυνος των δηλώσεών του, και αυτόν και μόνο αυτόν βαρύνουν οι απρέπειές του, και όχι το σύνολο του φόρουμ. για να στο κάνω λιανά, αν κατεβάσω παναγίες σε κάποιο τόπικ, τον εαυτό μου κάνω ρεζζίλι, όχι το εσο. ηρεμίστε πια με την εικόνα του φόρουμ σας! εάν φόρουμ είναι!

Ποιά δημοκρατία είναι αυτή που ο καθένας λέει ό,τι θέλει, όπως το θέλει κι όποτε το θέλει;
Αυτό δεν είναι ούτε στο ελάχιστο Δημοκρατία!
Για να είναι, θα πρέπει όσοι συμμετέχουν σ' αυτήν να αντιλαμβάνονται που τελειώνουν τα όρια τους και πότε αρχίζουν τα όρια του άλλου για να μην τα παραβιάζουν.

Τέλος, όσον αφορά το "εσο" λυπάμαι αλλά δεν είναι ένα φόρουμ μόνο.
Το forum είναι ένας από τους πολλούς τομείς δράσης της Προσπάθειας του Esoterica αλλά σίγουρα δεν είναι ο μόνος...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 19:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζητούμενο είναι ότι το σχόλιο σου ήταν τουλάχιστον ένα δείγμα ασέβειας, υποτίμησης και μαζοποίησης κάποιων ανθρώπων, είτε αυτό το έκανες με χιουμοριστική διάθεση είτε όχι.

δηλαδή, όταν εγώ "βρίζω" τους γκοθάδες, εσένα σε προσβάλλω;

quote:
Ποιά δημοκρατία είναι αυτή που ο καθένας λέει ό,τι θέλει, όπως το θέλει κι όποτε το θέλει;

πλάκα μου κάνεις, έτσι;

quote:
Για να είναι, θα πρέπει όσοι συμμετέχουν σ' αυτήν να αντιλαμβάνονται που τελειώνουν τα όρια τους και πότε αρχίζουν τα όρια του άλλου για να μην τα παραβιάζουν.

εννοείς τα όρια της ελευθερίας; δηλαδή λέγοντας τους γκέυ υπανθρώπους [επαναλαμβάνω, για όσους μόλις συντονίστηκαν στο κανάλι μας ότι το είπα για πλάκα] προσβάλλω την ελευθερία κάποιου;

δηλαδή όταν βρίζω τους emo γιατί κανείς δε μου λέει τίποτα, κι όλοι συμφωνούν;

κι εν πάσει περιπτώσει, αφού εμένα βαραίνουν τα λεγόμενά μου, αν αυτή ήταν η γνώμη μου, την οποία δε μπορεί κανείς να με εμποδίσει να εκφράσω [όπως κι εγώ δε μπορώ να εμποδίσω εσένα να πεις τη γνώμη σου], πρέπει έρθει όποιος προσβλήθηκε να μου ζητήσει το λόγο. ομοίως, αν κάποιος προσβλήθηκε απ'το αστείο [χλωμό το βλέπω]...

by the way, αναρωτιέμαι αν υπάρχει π.χ. κάποιος γκέυ που να τον νοιάζει τι γνώμη έχω εγώ για τους γκέυ. έχω όντως κάπως εξτρίμ χιούμορ, αλλα αμφιβάλω αν πειράχτηκε κανένας...αν πειράχτηκαν ας με πούνε εμένα υπάνθρωπο, και όχι στην πλάκα [δε θα πέσουν και έξω!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 12:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πλάκα μου κάνεις, έτσι;

Δεν κάνω καθόλου πλάκα...

Εφόσον ό,τι είπες το είπες για πλάκα κι είδες μια αντίδραση από τέσσερις ανθρώπους σχετικά με το σχόλιο σου, δε μπορείς να παραδεχθείς ότι το χιουμοριστικό σου σχόλιο ήταν ατυχές και να ζητήσεις μια συγγνώμη;
Τόσο δύσκολο είναι αυτό δηλαδή;

quote:
κι εν πάσει περιπτώσει, αφού εμένα βαραίνουν τα λεγόμενά μου, αν αυτή ήταν η γνώμη μου, την οποία δε μπορεί κανείς να με εμποδίσει να εκφράσω [όπως κι εγώ δε μπορώ να εμποδίσω εσένα να πεις τη γνώμη σου], πρέπει έρθει όποιος προσβλήθηκε να μου ζητήσει το λόγο. ομοίως, αν κάποιος προσβλήθηκε απ'το αστείο [χλωμό το βλέπω]...

Νομίζω πως η amalia σου απάντησε επαρκώς σ' αυτό το σημείο.
Στους Χώρους των Συζητήσεων δε μπορούν να εκφράζονται τέτοιες απόψεις γιατί πολύ απλά αυτές οι Συζητήσεις δεν είναι κάτι άψυχο ούτε κάποια γράμματα σε μια οθόνη.
Οι Συζητήσεις απαρτίζονται από ανθρώπους κι αποτελούνται από αυτούς και για αυτό το λόγο είναι πολύ σημαντικό να σκεφτούμε ότι είμαστε σε μια συνεχή αλληλεπίδραση μαζί τους και πως ό,τι εκφράζουμε έχει δέκτες.
Αυτό θα πρέπει να το έχουμε πάντα υπόψιν μας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Συζητήσεις απαρτίζονται από ανθρώπους κι αποτελούνται από αυτούς και για αυτό το λόγο είναι πολύ σημαντικό να σκεφτούμε ότι είμαστε σε μια συνεχή αλληλεπίδραση μαζί τους και πως ό,τι εκφράζουμε έχει δέκτες.

και για το λόγο αυτό ακριβώς, είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τα λεγόμενά μας, που δεν εκφράζουν απαραίτητα τις απόψεις των υπολοίπων μελών...

έτσι λοιπόν, επαναλαμβάνω εγώ κακοχαρακτιρίζομαι με αυτό που είπα, και όχι το εσοτέρικα.

και λυπάμαι, ξέρεις ότι σε εκτιμώ και δεν ψάχνω για καβγά, αλλά συγγνώμη θα ζητήσω μόνο σε όποιον μου πει ότι προσβλήθηκε προσωπικά.

είναι σα να μου λες ότι στο σπίτι ενός φίλυ μου, μπαίνει ένας άγνωστος και με βλέπει να κατεβάζω καντίλια για τον παναθηναϊκό (στην πλάκα ή σοβαρά). αφ'ενός, η συμπεριφορά μου αυτή εμένα υποβιβάζει, κι όχι τον οικοδεσπότη, αφ' εταίρου, αν αυτός ο τρίτος είναι παναθηναϊκός, ευχαρίστως να του ζητήσω συγγνώμη, αν πάλι όχι, πρεπει να με αφήσει να έχω όποια γνώμη θέλω για τον παναθηναϊκό.

θεωρόντας τους ομοφυλόφιλους ως μια κατηγορία που ξεχωρίζει περισσότερο από τις άλλες, απ'όσο ξεχωρίζει ο παναθηναϊκός, μάλλον εσείς τους υποτιμάτε...

quote:
δε μπορείς να παραδεχθείς ότι το χιουμοριστικό σου σχόλιο ήταν ατυχές και να ζητήσεις μια συγγνώμη;

ζητώ συγγνώμη, όπως θα ζητούσε κάποιος που είπε ένα κρύο ανέκδοτο, και ξύνισαν τα πρόσωπα του κοινού. όχι για το περιεχόμενο, αλλά για το ότι δεν το βρήκατε αστείο.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 16:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλο ομως ο "Παναθηναϊκος" που ανεφερες, αλλο η "ψυχικη εικονα" ενος ανθρωπου... δεν ειναι το ιδιο!

Ουτε ειναι δημοκρατια εσυ να "αποκαλεις" αισχρολογοντας καποιων αλλον με "διαφορα" κοσμιτικα!

Η "ελευθερια" λογου σου, σταματει εκει που αρχιζει του αλλου! Η συγγνωμη δεν ειναι μια λεξη που λεγεται σε καποιο θιγμενο προσωπο ΜΟΝΟ... θιγμενος δεν πρεπει να αισθανεται ΜΟΝΟ ο "αμεσα" πληγμενος του σχολιου, αλλα και ο καθενας μας!

Εγω προσωπικα προσβληθηκα για το ρατσιστικο τονο του σχολιου σου, που ενω εισαι νεας ηλικιας, σκεφτεσαι με παραπανω του "δεοντος" τροπο για ομαδα ανθρωπων που καλως ή κακως υπαρχουν!

Και μενα με ενοχλουν ορισμενοι ανθρωποι, (θα μπορουσε να ηταν οποιοσδηποτε), αλλα τουλαχιστο ΑΝΟΙΚΤΑ δεν το λεω! ουτε κατα μουτρα, (εκτος αν εκφερει ο ιδιος σχολιο απεναντι μου) αλλα ουτε σε ενα χωρο οπου ειναι πολλα προσωπα, και μετα δημιουργουνται ομαδοποιησεις με τελικο αποτελεσμα την συνεχομενη ανταλλαγη υβρεων!

Απο οσο νομιζω ο χωρος αυτος δεν ειναι για ανταλλαγη υβρεων (οπως εχουν καταντησει ορισμενα fora, με την καινουρια μοδα μεταξυ emo & "καγκουρων")

Το θεμα πρεπει να τελειωσει εδω, κυριως γιατι βγηκαμε πολυ εκτος και 2ον ισως παμε σε χειροτερα σημεια, χωρις επιστροφη!

Δεν εχω τιποτα με σενα φιλε Crusifire, εισαι αξιολογο παιδι και φιλος, ποτε δεν ειχα προβλημα με τους αστειους χαρατηρισμους σου και αστεια σε μενα, αλλα τουλαχιστο πρεπει να εισαι λιγο πιο ηρεμος σε γενικοτερο επιπεδο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 11:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατ' αρχίν αν πω ότι είμαι απόλυτα ήρεμος, και όποιο πιθανό χαρακτηρισμό αναφέρω εδώ, το κάνω καθαρά λόγω της συζήτησης.

quote:
αλλο ομως ο "Παναθηναϊκος" που ανεφερες, αλλο η "ψυχικη εικονα" ενος ανθρωπου... δεν ειναι το ιδιο!

μα αν θεωρήσουμε ότι είναι επιλογή του ανθρώπου, να είναι ομοφυλόφιλος, είναι ακριβώς το ίδιο. αλλά και πάλι, εγώ δε βλέπω έναν εκ φύσεως ομοφυλόφιλο πιο διαφορετικό από μένα, που είμαι γάβρος, από ένα παναθηναϊκό...

quote:
Ουτε ειναι δημοκρατια εσυ να "αποκαλεις" αισχρολογοντας καποιων αλλον με "διαφορα" κοσμιτικα!

εγώ πιστεύω ότι δημοκρατία είναι να μπορείς να πεις για τον καθένα ό,τι θέλεις. επίσης βέβαια δημοκρατία είναι να μπορεί κι εκείνος να αμυνθεί επί ίσοις όροις. δηλαδή να μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να μπει εδώ και να μου πει "αυτό που είπες με προσέβαλε" κλπ.

μη δημοκρατικό θεωρώ να είμαι με τους φίλους μου στην καφετέρια και να λέω τον καραμανλή μ@@@@α. όχι όμως να πάω μπροστά στη βουλή και να του το φωνάζω.

quote:
Εγω προσωπικα προσβληθηκα για το ρατσιστικο τονο του σχολιου σου, που ενω εισαι νεας ηλικιας, σκεφτεσαι με παραπανω του "δεοντος" τροπο για ομαδα ανθρωπων που καλως ή κακως υπαρχουν!

Και μενα με ενοχλουν ορισμενοι ανθρωποι, (θα μπορουσε να ηταν οποιοσδηποτε), αλλα τουλαχιστο ΑΝΟΙΚΤΑ δεν το λεω! ουτε κατα μουτρα, (εκτος αν εκφερει ο ιδιος σχολιο απεναντι μου) αλλα ουτε σε ενα χωρο οπου ειναι πολλα προσωπα, και μετα δημιουργουνται ομαδοποιησεις με τελικο αποτελεσμα την συνεχομενη ανταλλαγη υβρεων!


μα αυτό προσπαθώ να πω! δε με ενοχλούν οι ομοφυλόφιλοι! εκτός από ένα που μου την έπεσε! εκείνου διέταξα να του κοπεί το κεφάλι!

quote:
Απο οσο νομιζω ο χωρος αυτος δεν ειναι για ανταλλαγη υβρεων (οπως εχουν καταντησει ορισμενα fora, με την καινουρια μοδα μεταξυ emo & "καγκουρων")

ε, να, τώρα ό,τι και να πει η αμαλία και ο D_I, και οι δύο ομάδες θέλουν ΑΜΕΣΟ κρέμασμα στην λατεια συντάγματος. ή μπορούμε να τους θυσιάσουμε στους θεούς άμα θέλετε! αλλά πραγματικά, και μπανάρετέ με, οι emo δεν εχουν λόγο ύπαρξης! και δεν το λένε μόνο οι ρατσιστές αυτό, το λέει όλος ο πλανήτης! το λέει και ο D_I [σε κάρφωσα, χαχα!]

quote:
Το θεμα πρεπει να τελειωσει εδω, κυριως γιατι βγηκαμε πολυ εκτος και 2ον ισως παμε σε χειροτερα σημεια, χωρις επιστροφη!

εγώ μόνο για τον πρώτο λόγο θέλω να τελειώσει. αλλά επειδή όποτε έρχομαι σε αντιπαράθεση με το υπουργικό συμβούλιο, πάντα εγώ πρώτος ζητάω να αφησουμε το θέμα να επιστρέψει στη ροή του, τώρα είπα να περιμένω να το κάνεις εσύ.

quote:
Δεν εχω τιποτα με σενα φιλε Crusifire, εισαι αξιολογο παιδι και φιλος, ποτε δεν ειχα προβλημα με τους αστειους χαρατηρισμους σου και αστεια σε μενα, αλλα τουλαχιστο πρεπει να εισαι λιγο πιο ηρεμος σε γενικοτερο επιπεδο!

σε ευχαριστώ, και μην ανυσηχείς, ο γιατρός μου άλλαξε τα φάρμακα. now i'm meditating AND medicating!!!

το αστέρι του βορρά το είδε κανένας τελικά;! εγώ γαμώτο ακόμα δεν έχω προλάβει να δω το avp2. ελπίζω σήμερ, αν δεν έχουν πλακώσει όλα τα φρατζάκια...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 14:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι...την ταινια δεν την ειδαμε ακομα... ισως την αφησω για κανα DVD να την δω (αργοτερα), γιατι προηγουνται τα AVP-R & National Treasure 2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 19:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα ειδα χθες το Golden Compass

καλη ταινια... το ρισκο της New Line Cinema απεδωσε (αλλα δεν ολοκληρωθηκε..) μετα τον "Αρχοντα"...

Η ταινια ειναι ξεκαθαρη για τριλογια... σε "κοβει" οπως ακριβως "κοβοταν" ο Αρχοντας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με τη μόνη διαφορά ότι στη Συντροφιά του Δαχτυλιδιού, το cliffhanger το τρως, ενώ η ταινία έχει ήδη ξεπεράσει τα όρια του πρώτου βιβλίου.

στο Golden Compass, μας κόψανε την f***ing καλύτερη σκηνή του βιβλίου!

και κάτι μου λέει ότι δε θα συμπερηληφθεί καν, αφού η κάλτερ τα αποκάλυψε όλα λύρα. για να καταλάβεις, στην τελευταία σκηνή του βιβλίου, η λύρα βρίσκει τον άσριελ, ο οποίος είναι αυτός που της εξηγεί ποιοί είναι οι γονείς της, και τι -Ακριβώς- είναι η Σκόνη, κι από που προέρχεται. και είναι μια φοβερή σκηνή, η οποία δικαιολογεί ακριβώς γιατί αυτό το βιβλίο δεν είναι για παιδιά...

αλλά φυσικά... να χάσουμε τα λεφτά μας; ας κάνουμε άλλη μια εύπεπτη Νάρνια να τη δουν τα 8χρονα να χαρούν...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 17:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα ειναι οτι η Ναρνια δεν ειναι παιδικη ταινια!

στις ΗΠΑ ειχε "βαθμολογηθει" R12+ , λογω της βιας (!)


στο Golden Compass ("Xρυση Πυξιδα" σωστοτερα)... ισως κοπηκε στο καταλληλο σημειο, για αυτους που ειδαν το πρωτο μερος, να πανε να δουν και το 2ο (δεν αναφερονται ομως "ιδιαιτερως" σε αυτους που διαβασαν και το βιβλιο)...

απο χθες παιζεται και το:


Ι ΑΜ LEGEND


Σκηνοθεσία: ΦΡΑΝΣΙΣ ΛΟΡΕΝΣ
Πρωταγωνιστούν: ΓΟΥΙΛ ΣΜΙΘ, ΕΪΛΙΣΙ ΜΠΡΑΓΚΑ, ΤΣΑΡΛΙ ΤΑΧΑΝ
Κατηγορία: Δράσης
Διάρκεια: 90'
Επίσημος Τίτλος: I AM LEGEND
Βαθμολογία:

I Am Legend is a 2007 post-apocalyptic science fiction horror film directed by Francis Lawrence and starring Will Smith. Smith plays virologist Robert Neville, who thinks he may be Earth's only human not affected by a man-made virus. He works to create a cure while living in a city inhabited by nocturnal mutant victims of the plague. It is the third feature film adaptation of Richard Matheson's 1954 novel I Am Legend, following 1964's The Last Man on Earth and 1971's The Omega Man.[2]

Warner Bros. Pictures began developing I Am Legend in 1994, and various actors and directors were attached to the project, though production was delayed due to budgetary concerns related to the script. Production began in 2006 in New York City, filming mainly on location in the city, including a $5 million scene at the Brooklyn Bridge, the most expensive scene ever filmed in the city at the time. Warner Bros. launched a tie-in comic and an online multiplayer game on Second Life as part of its marketing campaign. I Am Legend was released December 14, 2007 in the United States. It opened to the largest ever box office for a film released in the U.S. during December.

Θυμιζει τα κλασσικα zombiemovies του George A. Romero ... δεν αναγραφω παραπανω λεπτομερειες για οποιον θελει να την δει!

Edited by - PREDATOR on 02/01/2008 17:34:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy